0

کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

 کلمات کلیدی دم دراز عبارت‌های جستجویی هستند که معمولا از دو یا چند کلمه تشکیل شده‌اند؛ این عبارات باعث محدود شدن نتایج جستجو شده و نتایج اختصاصی‌تری به همراه می‌آورند. کلمات کلیدی طولانی همچنین اغلب دارای دشواری کمتری و حجم جست و جوی کمتری هستند. بنابراین شما میبایست در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی خود توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۴۷ دقیقه

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

فهرست مطالب کلمات کلیدی دم دراز

به کلماتی با میزان جستجوی کم کلمات کلیدی دم دراز گفته میشود.

به این خاطر نام دم دراز بر روی این کلمات گذاشته اند چون اگر یک نمودار را در نظر بگیریم که نسبت کلمات کلیدی را به میزان رقابت و جستجوی کاربران نرا نمایش دهد کلمات کلیدی دم دراز در قسمتی که شبیه یک دم بلند تشکیل شده در این نمودار قرار میگیرند. برای درک بهتر میتوانید تصویر بالا را مجدد نگاهی بیاندازید.

گاهی ممکن است کلمات کلیدی فقط از یک یا دو کلمه تشکیل شده باشند اما به خاطر میزان جستجوی کم در ردیفاین نوع  کلمات کلیدی  قرار بگیرند.

لزوماً کلمه کلیدی دم بلند برای یک وبسایت، نمی ­تواند برای سایتی دیگر هم دم ­بلند محسوب شود. تمام این­ ها بستگی به موقعیت کسب و کارتان و زمینه­ ی وبسایتتان دارد.

اهمیت کلمات کلیدی دم دراز

فعالیت بر روی کلمات کلیدی دم دراز در سئو بسیار مهم و اساسی می باشد. این کلمات موجب افزایش بازدید در سایت شما میشوند و شما رو خیلی سریعتر به اهداف خود میرسانند. در ادامه به مزایای این کلمات میپردازیم تا بهتر متوجه این قضیه شوید.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

مزایای کلمه کلیدی دم بلند

زمان سریعتر

زمان در سئو اهمیت بسیاری دارد و به خاطر اینکه رقابت در این کلمات کم می باشد در زمان بسیار سریعتری  این کلمات را در رتبه های بالای جستجو قرار میگیرند.

هزینه کم

همانطور که مشخص می باشد به خاطر میزان رقابت کم با هزینه بسیار کمتری می توانیم این نوع کلمه کلیدی را در رتبه های بالای نتایج جستجوی گوگل قرار دهیم.

کلمه کلیدی دم­ دراز از کتاب دم­بلند نوشته ­ی کریس اندرسون گرفته شده است. کریس اندرسون در این کتاب به بحث در مورد یکپارچگی بازار می­پردازد (به خصوص بازار آنلاین). وی به این نکته پی برد که تقاضای خرید واقعی به دلیل مشکل اقتصادی (کمبود پول) از بین نمی ­رود، و این موضوع را با اصطلاح “دم ­بلند” نشان داد.

این بدان معناست که تقاضا برای هر هدفی وجود دارد هرچند که تقاضا خیلی کوچک باشد.

مثال خوبی که می ­توان در این زمینه زد جعبه­ ی گرامافون با بیش از ۱۰٫۰۰۰ آهنگ است. تعداد آهنگ های کوتاه به دفعات پخش می­شود در حالی که تعداد آهنگ­های طولانی مدت، به ندرت پخش می­گردد. به هرحال تحقیقات نشان می ­دهند که تقریبا تمام آهنگ ­ها (۹۸% آنها) پخش می ­شوند. تقاضا برای چنین آهنگ هایی (که از لحاظ مدت زمان طولانی هستند) بسیار کم است، اما وجود دارد. با به وجود آمدن اینترنت، بازار هدف مورد نظر بسیار بزرگ­­­تر و گسترده­ تر گردید، حتی اگر درصد کمی از مردم متقاضی آن باشند. گستردگی اینترنت باعث می ­شود محصولات شما به سودآوری برسند و اهمیت کلمات کلیدی دم­بلند را بیشتر می­کند.

آشنایی با مفهوم Long Tail

این مفهوم نخستین بار در سال ۲۰۰۳ در مقاله‌ای از کلِی شیرکی (Clay Shirky) معرفی شد و بعدها توسط کریس اندرسن (Chris Anderson) به عنوان مِتُدی جدید در بازاریابی مطرح گردید. در مفهوم Long Tail، بازاریابی به جای تمرکز بر محصولات و تولیدات Hit-Focused یا همان محصولات اصلی، به میلیون‌ها بازارِ گوشه یا اصطلاحاً Niche Marketing متمرکز می‌شود.

به بیان ساده‌تر، تا پیش از پیدایش اینترنت بیشترین سود یک فروشگاه از فروش بالای تعدادی از محصولات محبوب خود بود، اما در حال حاضر میلیون‌ها محصول در بازار وجود دارد که هر یک توسط تعداد کمی از مشتریان خریداری می‌شوند که جمع سود حاصل از آنها بسیار قابل توجه است.

نخستین بار که متخصصان از این تئوری برای بهینه‌سازی وب‌سایت‌های خود استفاده کردند متوجه شدند تعداد اندکی از کلمات کلیدی کوتاه وجود دارند که به طور ماهیانه ترافیک بالایی جذب می‌کند. در حالی که میلیون‌ها و شاید میلیاردها کلمات کلیدی طولانی هستند که اگرچه از ترافیک ماهیانه کمتری برخوردارند، اما جمع جستجوی چندین مورد از آنها از میزان جستجوی یک کلمه کلیدی اصلی بیشتر می‌شود. به طوری که بر اساس برآوردها کلمات کلیدی طولانی بیش از ۷۰% ترافیک جستجوی کاربران را شامل می‌شوند.

در مقابل اگر در بازار فیزیکی با محدودیت‌هایی مثل تاریخ انقضا محصولات و عرضه‌ی نمونه‌های جدیدتر مواجه‌ایم، در دنیای اینترنت کم‌تر با این معضلات روبرو می‌شویم. آیا هنوز به اهمیت این عبارات پی نبرده‌اید؟ هیچ ایرادی ندارد، باز هم با ما همراه باشید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

حقیق کلمات کلیدی همچنین به شما کمک می‌کند تا پاسخ به سوالاتی از این قبیل را بیابید:

 • به دست آوردن رتبه در این کلیدواژه تا چه حد دشوار است؟
 • در صورت به دست آوردن رتبه در این کلیدواژه، چقدر ترافیک دریافت خواهم کرد؟
 • برای رتبه گرفتن در این کلیدواژه، چه نوع محتوایی باید تولید کنم؟
 • آیا افرادی که این کلیدواژه را جستجو می‌کنند، می‌توانند به مشتری من تبدیل شوند؟

یافتن پاسخ صحیح برای این نوع سؤالات، به شما کمک می‌کند که راه درستی را برای رقابت با دیگران انتخاب کنید.

دلیل انتخاب نام Long Tail برای کلمات کلیدی دم دراز چیست؟

عبارت Long Tail در زبان انگیسی به معنی دُمِ دراز است.

وقتی این عبارت را با کلمه Keyword ترکیب میکنیم به معادل بامزه کلمات کلیدی دم دراز در زبان فارسی میرسیم! اما چه ارتباطی بین دُم دراز کلمات و رقابت در دنیای سئو هست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال باید نگاهی به اژدهای حاضر در افسانه های چینی دوران قدیم بیاندازیم.

وقتی به یک اژدها فکر میکنید، ناخودآگاه چیزهایی همچون آتش اژدها و یا جثه عظیم و چنگال های تیز آن در ذهن جاری میشود. اما یکی از ابزارهای دفاعی مهم اژدها که بسیاری آن را نادیده میگیرند، دُم بسیار طولانی آن است.

در گذشته متخصصان سئو بر روی آن دسته از کلمات کلیدی تمرکز می‌کردند که از میزان جستجوی بالایی برخوردار بودند. این دسته از کلمات به دلیل جستجو بالا در نمودار میزان جستجو کلمات، در بخش سر اژدها قرار میگرفت. به همین دلیل برخی این دسته از کلمات را Head Keyword می‌نامیدند.

بعد از مدتی عده‌ای از متخصصان به این نتیجه رسیدند که برای گرفتن رتبه بهتر در صفحه نتایج گوگل یا SERP، باید بر روی کلمات تخصصی و طولانی تمرکز کنند. این عبارت های چند قسمتی به دلیل اینکه در نمودار توزیع کمتری دارد، در پایین نمودار اژدها و درست در منطقه طویل دُم اژدها قرار میگرفت. درست به همین دلیل است که این کلمات تخصصی و چندقسمتی به کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail Keyword مشهور شده اند.

منظور از کلمات کلیدی LSI چیست ؟

کلمات کلیدی (LSI (Latent Semantic Indexing اصطلاحات مرتبط با مفهوم هستند که موتورهای جستجو برای درک عمیق مطالب در یک صفحه وب از آن‌ها استفاده می‌کنند. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید قرار است برای یک موضوع مانند “مراسم عروسی” مقاله بنویسید. کلیدواژه ­­­­هایی که به احتمال زیاد از آن‌ها در مطلب استفاده خواهید کرد عبارتند از:

این مطلب و خوندی ؟  تحقیق کلمات کلیدی

برگزاری مراسم عروسی

جشن عروسی

کیک عروس داماد

کادوی جشن ازدواج

آهنگ شاد

تالار عروسی

در واقع این کلیدواژه‌ها، همان کلمات کلیدی LSI برای کلیدواژه “مراسم عروسی” هستند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که کلمات LSI،  الزاما کلیدواژه­ های مترادف نیستند و تمامی عباراتی که به کلیدواژه هدف شما نزدیک است را شامل می‌شود.

۴ دلیل استفاده از کلمات کلیدی LSI

به طور کلی ۴ دلیل عمده برای این کار وجود دارد که به ترتیب عبارتند از:

۱- جلوگیری از اسپم شناخته شدن صفحه یا مقاله توسط گوگل

کلمات کلیدی LSI اعتبار محتوا را افزایش می دهد. در ضمن هیچ خطری بابت تکرار مداوم کلمات کلیدی در صفحه، شما را تهدید نخواهد کرد. همچنین بدون نیاز به تکرار کلیدواژه می‌‌توانید بدون استرس درباره موضوع صحبت کنید.

۲- کشف ایده‌‌های بیشتر درباره محتوا

با استفاده از کلمات LSI می‌توان موضوعات و تیترهای متنوعی ایجاد کرد. این کار دست شما را برای پرداختن به موضوعات مختلف باز خواهد گذاشت.

۳- ارائه یک مطلب غنی و کامل به کاربر

با کلمات کلیدی LSI ، شما می‌‌‌توانید ترکیب‌‌‌‌‌های بیشتری از کلمه کلیدی مورد نظر را پوشش دهید. به همین خاطر محتوای شما غنی‌‌‌‌‌تر و نرخ خروج کاربران از صفحه نیز کمتر خواهد بود.

۴- جایگاه بهتر درSERP  (نتایج گوگل)

با توجه به الگوریتم‌‌‌های جدید گوگل، وب سایت‌‌‌‌‌‌هایی در نتایج برتر نمایش داده می‌‌‌شوند که پاسخ سوالات بیشتری در محتوای آن‌‌‌‌‌‌ها قرار دارد. با استفاده از کلیدواژه‌‌‌‌‌های LSI می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

تفاوت کلمات کلیدی دم دراز (Long Tail) با کلمات کلیدی LSI چیست ؟

کلیدواژه های دم دراز، همانطور که از نام آن­ها پیداست ، بیشتر با طول مشخص می­­­شوند و مشخصه اصلی آن­­­ها تعداد کلمات به کار رفته در کلیدواژه است. این کلید واژه­­ها معمولا ۳ یا ۴ کلمه­­­ای بوده و دارای سرچ پایین­­­­­تر و هدفمندی بیشتر نسبت به کلیدواژه اصلی می­­­­باشند.

به عنوان مثال فرض کنید کلیدواژه اصلی شما “فروش موبایل” است. اما می­­خواهید گوگل تنها فروشگاه­هایی را در نتایج به شما نشان دهد که در تهران قرار دارند. به همین خاطر در ادامه کلیدواژه نام محل مورد نظر خود را ذکر می­کنید.

“فروش موبایل در تهران”

با این روش جستجوی شما تنها به شهر تهران محدود خواهد شد.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای سبز چیست؟

در نقطه مقابل کلمات LSI فراتر از مترادف بودن و طول کلیدواژه­­­­ها عمل می­کنند و ارتباط معنایی را نیز شامل می­­­­شوند.

به عنوان مثال کیوردهایی مانند “فروش گوشی” یا “خرید تلفن همراه” از LSIهای کلیدواژه “فروش موبایل” محسوب می­­شوند.

۳ دلیل مهم برای اینکه همین حالا از کلیدواژه های طولانی استفاده کنیم

تا اینجای کار متوجه شدید منظور ما از کلمات کلیدی بلند دقیقاً چیست و چرا به آن ها کلمات Long Tail گفته میشود. اما شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که چرا باید به جای کلیدواژه های یک کلمه ای و پرجستجو در گوگل، از ترکیب چندواژه از کلمه کلیدی استفاده کنیم. ۳ دلیل بسیار مهم برای استفاده از کلیدواژه های طولانی وجود دارد که عبارتند از:

۱- کاربران برای جستجو دیگر از کلمات کلیدی تک واژه ای استفاده نمیکنند

در طول سالهای گذشته فرهنگ و رفتار کاربران هنگام جستجو تغییرات بسیاری داشته است. یکی از مهمترین دلایل این تغییرات پیشنهادات خود گوگل هنگام جستجوی یک عبارت کوتاه در گوگل است. به محض آنکه شروع به نوشتن عبارت مورد نظر خود میکنید، گوگل پیشنهاداتی را به شما نمایش میدهد که عموما طولانی بوده و به موضوع مورد نظر شما نزدیک هستند.

به عنوان نمونه ممکن بود در سال ۲۰۱۲ کاربران کلمه «سئو» را بیشتر جستجو کنند چراکه در این زمان بحث بهینه سازی موتورهای جستجو یک ترند روز محسوب میشد و عده زیادی به دنبال درک مفهوم خود سئو بودند. اما وقتی کاربران رفته رفته نسبت به سئو شناخت پیدا کردند، در قدم بعدی لازم بود که سایت های آموزشی در اینترنت، به جنبه های عمیق تر سئو بپردازند و کاربران را مثلاً با تکنیک های سئو کلاه سیاه آشنا کنند.

رسیدن به این هدف ممکن نبود مگر اینکه کاربران جستجوی خود را با کلمات کلیدی دم دراز نجام دهند.

پس اجازه دهید اینطور نتیجه بگیریم که اگر بتوانید به خوبی وارد ذهن کاربران شوید و سوالات و مشکلات آن ها را با استفاده از کلمات کلیدی طولانی حدس بزنید، شانس زیادی برای جذب بازدیدکننده خواهید داشت.

۲- کلمات کلیدی طولانی نرخ تبدیل بهتری دارند

یکی از اهداف داشتن سایت این است که به وسیله آن میتوانید بازدیدکنندگان سایت خود را به مشتری تبدیل کنید. اما چه چیزی میتواند ما را به افزایش نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری نزدیک کند؟ کلمات کلیدی دم دراز

طبق آماری که از سایت Wordstream  به دست آمده، میانگین نرخ تبدیل صفحات فرود کلمات کلیدی تک کلمه ای ۱۱.۴۵ درصد است. این در حالی است که این میزان در مورد صفحات لندینگی که با تمرکز بر کلمات کلیدی طولانی ساخته شده اند، به ۳۶ درصد میرسد!

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

همین نکته به ما کمک میکند که استراتژی مناسبی برای سئو و تولید محتوا در نظر بگیریم و متناسب با هویت هر صفحه عبارت هدف آن را نیز انتخاب کنیم.

مثلاً وقتی کاربری عبارت «خرید بلیط قطار تهران مشهد رفت و برگشت» را در گوگل جستجو میکند، بیشتر به دنبال این است که برای سفر خود بلیط تهیه کند، نه اینکه درباره نحوه خرید بلیط قطار اطلاعات جمع کند.

هدف گذاری روی کلمات کلیدی طولانی، آسان، ارزان و ارزشمند است.

حال این روش را با صرف هزینه در تبلیغات کلیکی در یک کلمه کلیدی (مثلاً بلیط قطار) مقایسه کنید. به نظرتان کدام روش برای شما بهتر است؟ البته ناگفته نماند که تبلیغات کلیکی گوگل در مواقعی که شما به خوبی سایت خود را برای کلمات کلیدی طولانی بهینه کرده‌اید میتواند تاثیر مثبتی بر روی سئو سایت داشته باشد.

رمز موفقیت شما این است که از کلمات کلیدی طولانی نهایت استفاده را ببرید و در عین حال از بهینه سازی های دیگر هم چشم برندارید.

۳- کلمات کلیدی چندواژه ای به شما کمک میکند در کلیدواژه های تک کلمه ای هم جایگاه بگیرید

همانطور که میدانید اگر بخواهید در بازی شطرنج پیروز میدان شوید، باید حریف خود را مات کنید ولی پیش از آن باید مهره های مهم رقیب خود را از میدان خارج کرده و او را کیش کنید. اگر بتوانید چندین بار و در موقعیت های مختلف حریف را کیش کنید در نهایت موفق میشوید که او را مات هم بکنید.

در دنیای سئو، اگر قصد دارید رقبای خود را مات کنید؛ یعنی در مهمترین و پرجستجوترین عبارات جایگاه مناسبی کسب کنید، ابتدا باید در عباراتی متنوع و طولانی رتبه مناسبی داشته باشید. وقتی در چندین عبارت حاشیه ای و طولانی موفق باشید کسب جایگاه در عبارات اصلی بسیار ساده تر خواهد بود. 

سئوی Long Tail چیست؟

اگر کمی با زبان انگلیسی آشنا باشید می‌دانید که Long Tail به معنای دُمِ داز است. سئوی دم دراز اگرچه اسم بامزه‌ای است، اما برای فهم بهتر آن نیاز به درکی عمیق‌تر از استراتژی‌های مختلف کلمات کلیدی داریم. با جستجوی کلمات کلیدی متوجه می‌شویم که بیشتر کارشناسان سئو و تولیدکنندگان محتوا به سه وجه یک کلمه کلیدی تمرکز می‌کنند (البته شما هم باید همین کار را بکنید!).

 • میزان جستجو: به میانگین جستجوی یک کلمه کلیدی در یک بازه زمانی مشخص توسط کاربران اینترنتی گفته می‌شود. به طور بالقوه هرچه میزان جستجوی یک کلمه کلیدی بیشتر باشد، بازدیدکنندگان بیشتری را هم می‌توانید از طریق آن به وب سایت خود هدایت کنید (البته در واقعیت ماجرا کمی متفاوت است؛ در ادامه متوجه خواهید شد).
 • میزان رقابت: برای فهم این موضوع باید به این سؤال پاسخ دهید. پیروزی در یک رقابت با سایر وب‌سایت‌ها برای قرار گرفتن در رتبه اول نتایج جستجو در یک کلمه کلیدی معین چقدر سخت یا آسان است؟
 • ارتباط: ارتباط بیشتر یک کلمه کلیدی با محصول، خدمات یا موضوعِ وب‌سایت موجب می‌شود تا کسانی که وب سایت شما را از طریق جستجوی آن کلمه کلیدی پیدا کرده‌اند، راحت‌تر به مشتری تبدیل شوند.
این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

در گذشته متخصصان سئو بر روی آن دسته از کلمات کلیدی تمرکز می‌کردند که از میزان جستجوی بالایی برخوردار بودند. در آن روزها رقابت چندان سختی میان وب‌سایت‌ها وجود نداشت و در نتیجه، قرار گرفتن در میان صفحه‌ی نخست گوگل برای هر کلمه کلیدی کار نسبتاً آسانی بود.

همچنین ارتباط موضوعی کلمات کلیدی با وب‌سایت برای جذب ترافیک بیشتر چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت. برای مثال زمانی که شما در میان ده رتبه اول یک کلمه کلیدی با میانگین جستجوی ۱۰۰ هزار مرتبه در ماه قرار می‌گرفتید ونرخ کلیک وب‌سایت شما هم برای آن کلمه کلیدی تنها ۳% بود، به طور متوسط در ماه ۳ هزار بازدیدکننده برای خود جذب می‌کردید. اگر هم در میان ۳ رتبه اول قرار داشتید با CTR حدود ۳۰%، در هر ماه ۳۰ هزار بازدیدکننده تنها برای یک کلمه کلیدی داشتید و در این میان کلمات کلیدی انتخاب‌شده هر اندازه بی‌ربط هم که بودند، باز تعدادی از بازدیدکنندگان را به مشتری وب سایت شما تبدیل می‌کردند.

با این حال، همه چیز نسبت به آن زمان تغییر کرده است. بر اساس آمارهای موجود، تعداد وب سایت‌های اینترنتی در حال حاضر از یک میلیارد نیز بیشتر شده است؛ یعنی به ازای به هر ۷ نفر یک وب‌سایت!

در کنار رشد تعداد وب سایت‌ها، دومین اتفاقی که دنیای اینترنت را متحول کرد؛ سیر تکاملی الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل بود. در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی می‌توانستید با خرید تعدادی لینک با ربط و بی‌ربط به صفحه اول نتایج جستجوی گوگل صعود کنید. در آن زمان نتایج عجیب و غریب، نامربوط و بی‌کیفیت پای ثابت جستجوی کاربران اینترنتی بود. اما امروزه این لینک‌ها به‌جای اینکه وب سایت را در رتبه‌های اول قرار دهند، لطمه‌های جبران‌ناپذیری به آن وارد می‌کنند.

این دو رخداد موجب شد تا استراتژی‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در سئو به کلی تغییر کنند. امروزه کسب و کارهای کوچک و متوسط به ندرت می‌توانند وب‌سایت خود را برای کلمات کلیدی پررقابت در میان ۱۰ رتبه برتر نتایج موتورهای جستجو قرار دهند؛ جایی که غول‌های بزرگ صنعت و تجارت سال‌هاست جا خوش کرده‌اند. در نتیجه، سئوی وب‌سایت‌ها بیشتر به دو وجه دیگر کلمات کلیدی یعنی ارتباط و میزان رقابت متمرکز شدند و اینجا بود که کلمات کلیدی Long Tail یا همان کلمات کلیدی طولانی متولد شد.

سئوی Long Tail تکنیکی است که کلمات کلیدی دم دراز (یعنی عبارات کلیدی متشکل از سه کلمه یا بیشتر) را هدف قرار می‌دهد. عباراتی که در آنها رقابت کمرنگ‌تری در جریان است و کسب رتبه‌ی مناسب برای آنها کار آسان‌تری به نظر می‌رسد.

این مطلب و خوندی ؟  سئو محتوا چیست؟

واضح است که این عبارات در مقایسه با کلمات کلیدی اصلی (Head Keywords) که از یک یا دو کلمه تشکیل می‌شوند، کمتر مورد جستجوی کاربران قرار می‌گیرد. با این حال، نکته جذاب کلمات کلیدی Long Tail این است که برخلاف میزان جستجوی کم‌شان، نرخ تبدیل بسیار بالایی دارد.

لابد می‌پرسید چگونه؟!

پتانسیل بالای کلمات کلیدی طولانی در رتبه‌گیری

به عنوان یک کارشناس تولید محتوا باید اعتراف کنم در اوایل کار خود، اغلب از کلمات کلیدی کوتاه مثل خودرو، مرسدس بنز یا گوشی سامسونگ استفاده می‌کردم و با وجود رعایت تمام اصول سئو از بازدید کم مطالب خود در وب سایت‌ها گلایه داشتم. در مقابل هرگاه از کلمات کلیدی طولانی مانند کاهش مصرف سوخت خودرو یا آمار واردات خودرو به کشور استفاده می‌کردم، در کمال تعجب تعداد بازدید از پست‌هایم نزدیک به دو برابر می‌شد.

برای مثال تصور کنید یک شرکت واردکننده گوشی تلفن سامسونگ همراه دارید. اگر چند سال گذشته بود به راحتی می‌توانستید با کلمه کلیدی قیمت گوشی سامسونگ یکی از ۱۰ رتبه برتر این عبارت را از آن خود کنید، اما امروزه با جستجوی این عبارت در گوگل با ۲,۹۹۰,۰۰۰ صفحه اینترنتی مواجه می‌شوید که هر یک کم‌وبیش به عبارت مورد نظر شما ارتباط دارند.

به معنای ساده اگر می‌خواهید جزو ۱۰ رتبه نخست نتایج مربوط به کلمه کلیدی قیمت گوشی سامسونگ قرار بگیرید، باید با ۲,۹۹۰,۰۰۰ صفحه اینترنتی که برخی از آنها متعلق به شرکت‌های بزرگ هستند، رقابت کنید.

شما می‌توانید یک متخصص سئو استخدام کنید، منابع فراوانی هم خرج کنید و در نهایت پس از چند ماه صبر و سرمایه‌گذاری جز ده رتبه اول قرار نگیرید. توصیه‌ی ما به شما این است: به جای اینکه خود را به آب و آتش بزنید و به هیچ جایی هم نرسید، با هزینه‌ای کمتر در یک رقابت بی‌دردسرتر به سود و نتایج دلخواه خود برسید.

از آنجایی که شرکت شما به یک فعالیت کاملاً تخصصی در زمینه واردات گوشی‌های سامسونگ مشغول است، راه عاقلانه‌تر هدف قرار دادن عباراتی جزئی‌تر مانند قیمت گوشی سامسونگ در شیراز به عنوان یک کلمه کلیدی طولانی است. با جستجوی این عبارت در گوگل تنها با ۶۰۳,۰۰۰ صفحه اینترنتی روبرو می‌شوید که این تعداد در مقایسه با جستجوی قبل، نزدیک به چهار برابر کاهش یافته است.

اگرچه این عبارت کمتر مورد جستجو قرار می‌گیرد، اما رقابت کمتری هم برای تصاحب رتبه‌های بالای آن در جریان است. مهم‌تر اینکه در ۲۰ رتبه اول نتایج جستجوی این عبارت، از غول‌های دنیای تجارت و واردات گوشی تلفن همراه خبری نیست. با این حال این سوال پیش می‌آید که آیا این به معنای کوچک کردن بازار برای کسب و کار خود نیست؟

این مطلب و خوندی ؟  پست مهمان چیست ؟

چرا باید گرفتن رتبه در کلمات کلیدی دم دراز را در اهداف خود قرار دهید؟

کلمات کلیدی دم ­بلند بسیار تخصصی و غیر متداول هستند. بیشتر بر روی هدف تمرکز دارند. از نظر ما دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا باید بر روی کلمات کلیدی دم­ بلند تمرکز کنید: رتبه ­بندی آسان و افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری.

رتبه ­بندی آسان

رتبه گرفتن در کلمات کلیدی دم­ بلند بسیار راحت تر از کلمات کلیدی رایج است. زیرا وبسایت­های کمتری بر سر این کلمات در رتبه­بندی صفحات گوگل رقابت می­کنند. هر چه کلمات کلیدی بلندتر و تخصصی­تر باشد رقابت بر سر آن آسان­تر است.

چناچه وبسایت یا شرکتی را به تازگی راه اندازی کرده­اید، تمرکز بر روی کلمات کلیدی دم­ بلند می­تواند برای شما بسیار مفید باشد. تا جایی کلمات کلیدی بلند باشند که به مأموریت شما نزدیک باشد و شما را به بازار صحیحی برساند. می­توانید در ابتدا بر روی تعدادی کلمه کلیدی بلند کار کنید و پس از مدتی به کلمات کلیدی رقابتی­تر بپردازید. ( با عمومیت بیشتر)

در موارد دیگر تمرکز بر روی کلمات کلیدی دم­بلند می­تواند یک استراتژی بزرگ باشد. با توجه به گستردگی اینترنت، شما به راحتی می­توانید بازار هدف مورد نظرتان را پیدا کنید. تمرکز بر روی تعدادی کلمه کلیدی دم­بلند می­تواند منجر به ترافیک بالای سایت شما شود. همچنین تمرکز بر روی کلمات کلیدی دم­بلند می­تواند بخشی از استراتژی کلمه کلیدی شما باشد ( در کنار تمرکز بر روی کلمات کلیدی رایج).

افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری(conversion)

مزیت دیگر کلمات کلیدی دم ­بلند این است که افرادی که وبسایت شما را با این کلمات پیدا می ­کنند بیشتر احتمال دارد که محصول شما را خریداری کنند یا از خدمات شما استفاده کنند. کلمات کلیدی بلند و تخصصی شانس مبادلات (خرید) را افزایش می ­دهد. افرادی که از کلمات کلیدی تخصصی­ تری استفاده می­ کنند، بیشتر می ­دانند که به دنبال چه هستند. و افرادی که می­ دانند چه می­ خواهند بیشتر احتمال دارد که خرید کنند! کلمات کلیدی دم­ بلند بر روی جامعه­ ی کمتری تمرکز دارد اما باید افزود آن جامعه­، یک جامعه علاقه ­مندِ متمرکز است. و این امر باعث سودآوری کلمات کلیدی دم ­بلند می­شود.

با استفاده از مثالی این موضوع را توضیح می­ دهیم: در حال حاضر من به دنبال هتلی در اصفهان هستم تا تعطیلات تابستانی خود را در آن بگذرانم. جستجوی خودم را با کلمه کلیدی “تعطیلات اصفهان” آغاز می­ کنم. به سرعت متوجه می­ شوم که بهتر است به چادگان که نزدیک آن جا هست می­ خواهم برم و در حومه ­ی شهر می ­خواهم اقامت کنم. تحقیقاتم هنوز ادامه دارد، اما در حال حاضر از کلمات کلیدی مثل ” هتلی درچادگان حومه اصفهان ” استفاده می­ کنم (کلمه کلیدی دم ­بلند). با استفاده از این کلمه کلیدی با وبسایت­ های جدیدی مواجه می­ شوم که بیشتر شبیه به آرزویم، برای تعطیلاتم است. شانس من برای رزرو تعطیلاتم بسیار بالا می­ رود.

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

نسبیت بلند و بلندتر بودن

دم بلند یک اصطلاح نسبی است. برای وبسایت­های بزرگ، که بر روی زمینه­های ورزشی فعالیت دارند، کلمات کلیدی دم­بلند می­تواند “کفش ورزشی” یا “لباس ورزشی” باشد. پس برای مثال سرِ اصلی(قسمت رایج در کلمه کلیدیشان) کلمات کلیدی اینگونه وبسایت ­ها می بایست “ورزشی” باشد. برای وبسایت ­های کوچک تر که تخصصی ­تر بر روی فیلدهای ورزشی فعالیت دارند کلمات کلیدی دم­ بلند می ­تواند اینگونه باشند کفش ورزشی شیک زنانه”و “لباس ورزشی رنگی زنانه”. بنابراین کلمه کلیدی اصلی در این وبسایت می ­تواند “لوازم مد روز ورزشی” باشد.

چه زمانی به تحقیق کلمات کلیدی نیاز داریم؟

تحقیق کلمات کلیدی معمولا اولین قدم در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. شما قطعا در موارد زیر به کیورد ریسرچ نیاز دارید:

 • گسترش کسب و کار و ارائه خدمات جدید
 • پیدا کردن ایده‌های جدید برای تولید محتوا
 • بهینه سازی محتوای کنونی وبسایت

تاریخچه جستجوی کلیدواژه و تغییرات آن در گذر زمان

تحقیق کلمات کلیدی در طی زمان و با تغییرات الگوریتم‌های رتبه بندی موتورهای جستجو دچار تحول شده است. در سال ۲۰۰۰ تحقیق کلمات کلیدی تنها بررسی Google Keyword Planner و پیدا کردن کلمات با بیشترین تعداد جستجو و پرکردن متن سایت با این کلمات بود.

از آنجایی که این روش به راحتی مورد سوء استفاده افراد برای کسب رتبه برای صفحات با محتوای بی‌کیفیت قرار می‌گرفت، گوگل در سال‌های اخیر با ارائه به‌روزرسانی‌هایی در الگوریتم رتبه‌بندی خود به مقابله با این روش پرداخت. همواره هدف آپدیت‌های گوگل تشخیص هدف کاربر و ارائه بهترین محتوا در نتایج جستجو به کاربران است.

مهمترین آپدیت‌های الگوریتم رتبه‌بندی گوگل در سال‌های اخیر که تاثیر زیادی بر نحوه انجام کیورد ریسرچ داشته‌اند به شرح زیر می‌باشند:

 • Google Panda (2011): این الگوریتم سایت‌های با محتوای کوتاه و متن‌های تکراری را جریمه کرد.
 • Google Penguin (2012): این الگوریتم وبسایت‌هایی که در متون خود از کلیدواژه‌ها استفاده غیر طبیعی داشتند جریمه کرد.
 • Google Hummingbird (2013): الگوریتم مرغ مگس خوار به بهبود جستجوی معنایی و درک نیت کاربر از کلیدواژه‌های مختلف پرداخت.

با پیشرفت موتورهای جستجو فرایند تحقیق کلمات کلیدی پیچیدگی بیشتری یافته ‌است. تحقیق کلمات کلیدی دیگر تنها پیدا کردن کلیدواژه ایده‌آل نیست. تحقیق کلمات کلیدی امروزه شناخت مخاطب و پوشش موضوع محتوا به صورت مناسب است. به عبارت دیگر اگر محتوای شما کیفیت خوبی داشته باشد و موضوع مورد نظر را به خوبی پوشش بدهد شما می‌توانید حتی برای کلیدواژه‌هایی که درون محتوای خود ذکر نکرده‌اید نیز رتبه بگیرید. البته این به معنی اهمیت نداشتن تحقیق کلمات کلیدی نیست، بلکه به معنی تفاوت آن با گذشته است.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

منظور از Long Tail Keywords یا کلمات کلیدی دم دراز در سئو چیست؟

کلمات کلیدی چند سیلابی عبارت‌هایی هستند که از چند کلمه تشکیل شده‌اند. همچنین آنها سطح رقابت پایین و میزان جستجوی نسبتا پایینی نیز دارند.

کلمات کلیدی چند سیلابی از نظر اندازه طولانی تر از سایر انواع واژه‌های کلیدی هستند. (عباراتی با سه کلمه یا بیشتر).

اگرچه افراد کمی کلمات کلیدی چند سیلابی را جستجو می‌کنند، ولی وقتی تمام این جستجوها را کنار هم بگذارید، عبارات کلیدی دم بلند بخش قابل توجهی از جستجوها در گوگل را تشکیل می‌دهند.

و امروزه این موضوع بیش از گذشته حقیقت دارد. چون افراد بیشتری، از جستجوی صوتی استفاده می‌کنند. در واقع گزارشات Ahrefs حاکی از آن است که ۹۲% تمام کلمات کلیدی در ماه ۱۰ بار یا کمتر جستجو می‌شوند.

بعبارتی دیگر : ۹۲% از کل عبارات کلیدی که مردم در موتور جستجو وارد می‌کنند از نوع کلمات کلیدی دم بلند هستند.

اهمیت کلمات کلیدی طولانی در سئو چیست؟

دو دلیل اصلی وجود دارد برای اینکه شما روی کلمات کلیدی Long Tail تمرکز کنید.

دلیل اول – عبارات کلیدی طولانی رقابت چندانی ندارند و زودتر به نتیجه می‌رسند

در بحث سئو، کلمات کلیدی دم دراز بسیار کمتر از عبارات کلیدی کوتاه (Head Term) یا اصلی رقابت دارند. که باعث می‌شود رتبه گرفتن با آنها در نتایج گوگل راحت‌تر باشد.

مثلا: کلیدواژه کوتاه “آموزش سئو” بیش از ۲۰ میلیون نتیجه در گوگل دارد.

پس برای گرفتن رتبه یک در نتایج گوگل برای این عبارت، باید از تمام آن ۲۲ میلیون سایت دیگر بهینه‌تر بود. از طرفی نسخه طولانی همین کلیدواژه را در نظر بگیرید: “آموزش آنلاین سئو برای افراد مبتدی” حدود ۱۶ هزار نتیجه در صفحات نتایج گوگل دارد.

عبارت “آموزش آنلاین سئو برای افراد مبتدی” نسبت به کلیدواژه “آموزش سئو” رقابت کمتری دارد. آنچه گفته شد در PPC گوگل ادوردز هم کاربرد دارد. برای سرمایه‌گذاری، کلمات کلیدی دم بلند ممکن است ارزان‌تر از عبارات کوتاه و پرطرفدار باشند.

دلیل دوم – کلمات کلیدی طولانی فقط از نظر اندازه طولانی نیستند بلکه به هدف جستجو نزدیکترند

کلمات کلیدی طولانی فقط از نظر اندازه طولانی نیستند بلکه خاص‌تر و ویژه‌تر هم هستند. بعبارتی، کسانیکه عبارات طولانی را جستجو می‌کنند در مقایسه با افرادی که کلمات کوتاه را جستجو می‌کنند بیشتر قصد خرید دارند. یعنی این کلمات به هدف جستجوی کاربر نزدیکترند.

مثلا کلمه‌ای کلیدی مانند: “رژیم کتو” را درنظر بگیرید. فردی که در جستجوی رژیم کتو است احتمالا سعی دارد یاد بگیرد که این چه نوع رژیمی است. یا اینکه نحوه اجرای آن چگونه است. این بدین معنی است که آنها قصد خرید چیزی را ندارند.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

اما کسی که به دنبال نسخه طولانی‌تر این کلمه است (مانند مکمل رژیمی کتو) خیلی به ایجاد یک خرید نزدیک‌تر است. فراموش نکنید ترافیکی که از کلمات کلیدی طولانی دریافت می‌کنید، نرخ تبدیل بالایی دارد.

چرا که عبارات کوتاه کلی‌تر و عمومی‌تر هستند. و درصد پایینی از جستجوکنندگان آنها مشتری واقعی هستند. درمقابل، کلمات کلیدی طولانی خاص‌تر و هدفمندتر هستند. پس جستجوکنندگان آنها با احتمال بیشتری مشتری هدف هستند.

کلمات کلیدی چند سیلابی چه مزیتی نسبت به کلمات کلیدی تک سیلابی دارند؟

کلمات کلیدی چند سیلابی به دلیل رقابت نسبتا پایین زودتر در سئو به نتیجه می‌رسند. پس برای اینکه در زمان کم، مقداری ترافیک دریافت کنید بهتر است روی چنین کلماتی تمرکز کنید. همانطور که گفتیم کلمات طولانی جزئیات بیشتری دارند. آنها به چیزی که در ذهن کاربر جستجوگر وجود دارد نزدیک‌ترند.

مثلا دو عبارت “خرید کفش” و “خرید کفش اسپورت دخترانه” را در نظر بگیرید. “خرید کفش” یک عبارت کلی است و شامل انواع کفش می‌باشد. این عبارت می‌تواند توسط خیلی از افراد جستجو شود. اما نتایج ارائه شده ممکن است برای خیلی از افراد مورد پسند نباشد. عبارت “خرید کفش اسپورت دخترانه” جزئیات بیشتری به همراه دارد. پس فقط زمانی جستجو می‌شود که کاربر به دنبال این جزئیات است.

اگر شما سایتی دارید که کفش اسپورت دخترانه می‌فروشید اگر روی این عبارت طولانی کار کنید هر کسی که با جستجوی این عبارت وارد سایت شما می‌شود به احتمال زیاد تبدیل به مشتری خواهد شد. با این مثال متوجه شدید که کلمات کلیدی طولانی چه مزیتی نسبت به کلمات کوتاهتر دارند.

موتور جستجو (Search Engine) چگونه عمل می کند؟

موتورهای جستجو با گستره ای وسیع از دامنه ها، صفحات و محتواهای متنوع رودر رو هستند که هر آن توسط صاحبین وبسایت ها و کانال ها در حال بروز رسانی هستند. موتور جستجو با استفاده از الگوریتم های تعریف و تدوین شده و از طریق اسپایدرهای خود (Spiders) این جهان ناتمام را در می نوردد و واژگان را شناسایی و ثبت و ضبط می کند، تا به محض جستجوی یک کلیدواژه توسط یک مشتری مخزن داده های خود را در اختیار او قرار دهد. موتور جستجو واژه هدف یا Target او را در مخزن داده های خود جستجو می کند و بهترین مجاری دستیابی مشتری به هدف را به ترتیب اولویت به او معرفی می کند.

دلایل اهمیت تحقیق کلمات کلیدی (keyword Research)

معرفی محصول یا خدمات از طریق کلمات کلیدی

اهمیت تحقیق کلمات کلیدی در این است که محصول یا خدمت خود را به عموم معرفی میکنید. عباراتی که شما در متن ها و تبلیغات استفاده می کنید معرف شما و مجرای آشنایی کاربران اینترنتی با شماست. در صورت ضعف در انتخاب کلید واژه ها نه تنها بازاریابی بلکه معرفی  محصول نیز به درستی انجام نخواهد گرفت. بازارهای مرتبط را پیدا کنید و به آن دسترسی پیدا کنید. شناسایی کلیدواژه مناسب خود بازاریاب را به یک کاربر حرفه ای تبدیل می کند و به او مجال می دهد دیگر ارائه دهندگان حصول یا خدمت مورد نظرش، و به طور کلی بازاری که در صدد ارائه محصول به آن است را شناسایی کند

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

برای کلیدواژه های خود جایی در موتور جستجو دست و پا کنید. رمز موقیت در بازاریابی اینترنتی بدست آوردن جایگاهی مناسب در موتوهای جستجو است. جستجوگرها شما را از طریق واژگانی که در متون و تبلیغات بکار می برید شناسایی و معرفی می کنند و از این رو کلیدواژه خوب اهرمی مناسب برای موتور جستجو جهت معرفی شما به کاربران فراهم می کند.

نظرمشتریان و کاربران را از کانال موتور جستجو جلب خود کنید. به این ترتیب کاربران به سایت و کانال های شما دسترسی پیدا خواهند کرد و می توانید با استفاده از ابزارهای آنالیز سایت واکنش کاربران نسبت به محتوای درج شده تان را دریابید. این ساز و کار سنگ محکی برای ادامه کار و نقشه راهی برای تعیین مسیر تبلیغاتی شما فراهم خواهد کرد. برای مثال در صورت استفاده از کلیدواژه های غیر مرتبط کاربر دچار سوء تفاهم خواهد شد و به محض باز کردن محتوای شما و فهم بی ربط بودن محتوای درج شده با مقصد و هدف خود با یک کلیک سایت شما را می بندد و این امر یک امتیاز منفی برای شما نزد موتور جستجو ثبت می کند.

ضمن تردد کاربران ترافیک سایت خود را افزایش دهید. کلیدواژه خوب و قابل جستجو یه معنای افزایش ترافیک تردد کاربران روی سایت شما خواهد بود.جایگاه خود در موتور جستجو را ارتقا دهید. افزایش بازدید خود یک ابزار بهینه سازی مناسب برای شما قلمداد می شود و شما را به صدر جدول موتور جستجو نزدیک تر می کند.

بنابراین در درجه اول لازم است بدانیم میان ما و مشتری مجرایی به نام موتور جستجو وساطت می کند و بهره گیری از اهرم ها و الگوریتم های موتور جستجو برای جلب نظر مشتری مهم ترین گام در بازاریابی دیجیتال است. یک کلیدواژه خوب موتور جستجو را مجاب می کند تا شما را در صدر اولویت های مشتری قرار دهد و به این ترتیب هم در جذب مشتری، هم در افزودن به تعداد کاربران سایت و هم ارتقای کلید واژه تان در موتور جستجو موفق خواهید بود.

شناسایی نقطه هدف مشتری

شناسایی نقطه هدف مشتری و آن چه که در جستجوگر سرچ می کند مهم ترین بخش از تحقیق درباره کلیدواژه است. باید بدانیم که اغلب میان آن چه مشتری می خواهد و آن چه جستجو می کند یک شکاف وجود دارد و بازاریاب موفق کسی است که این شکاف را به بهترین نحو پر کند. بنا به قولی معروف “صدها راه برای گفتن یک چیز وجود دارد”  و بازاریاب موفق کسی است که به نزدیک ترین عبارتی دست یابد که مشتری آن را می گوید.

 • کلیدواژه به درخواست و سوال مشتری پاسخ مناسب می دهد؟
 • به مشتری جهت دستیابی به خواستش کمک می کند؟
 • آیا کلیدواژه من مستقیما مشتری را هدف قرار می دهد؟
 • چه حجمی از مشتریان برای برآوردن نیازشان کلیدواژه من را جهت سرچ برمی گزینند؟
 • مشتریان اطلاعات کالا یا خدمت مورد نظر خود را در چه سیاقی می خواهند؟ 
این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

بنابراین دستیابی به یک کلیدواژه مستمر پیش از هر چیز مستلزم فهم هدف و قصد مشتری و به نوعی ذهن خوانی آن عباراتی است که مشتری برای بیان نیازش استفاده می کند.

همراهی ذهنی مشتری تا بدست آوردن کلید واژه مناسب

کلمات کلیدی را بیابیم که حجم جستجوی بالایی دارند

چنانکه اشاره شد یک موضوع به ده ها شکل ممکن می تواند بیان شود اما برخی واژگان عمومیت جستجوی بیشتری دارند. برای مثال کسی که در صدد دریافت خدمات آموزش آنلاین زبان انگلیسی است طبیعتا از واژگان آموزش، آنلاین و انگلیسی بهره می برد و ترافیک بالای کاربران حول همین واژگان می گردد. از این رو شناسایی واژگانی که بیشترین حجم جستجو در خصوص محصول یا خدمت مورد نظر را دارند گام اول بازاریاب دیجیتالی است.

به کلمات کلیدی توجه کنیم که حجم رقابت کمتری دارند

بدیهی است که کاربران برای جستجوی نیاز خود به سمت کلیدواژه های خاص تر و مشخص تر می گردند. برای مثال یک خریدار PLC معمولا برای خرید محصول مورد نظر علاوه بر واژه PLC، برند سازنده و مدل محصول مورد نظر خود را نیز در موتور جستجو درج می کند. از این رو دامنه وبسایت ها و منابع ثبت داده را محدود می کند تا به هدف خود زودتر نائل آید. بازاریاب دیجیتاب در تحقیق کلمه کلیدی متناسب با محصول یا خدمت خود باید به این مساله توجه ویژه داشته باشد. فن لانگ تیل یا کلیدواژه دم دراز بهترین راهکار برای شناسایی این شاخص مهم در تحقیق کلمه کلیدی است که در بخش های بعدی به تشریح بدان خواهیم پرداخت. استراتژی عملکرد در این مرجله نشاندن خود بر سر جای مشتری و خواندن نیات و آن کلیدواژه های هدف او خواهد بود.

دشواری رقابت پذیری کلیدواژه را برآورد کنیم

بازاریاب دیجیتالی باید با استفاده از ابزارهای مندرج در گوگل نظیر Kwfinder و غیره دشواری میزان رقابت پذیری کلیدواژه مورد نظر خود را بررسی کند. بدیهی است هر چه قابلیت رقابت کلیدواژه سخت تر باشد بازاریاب راه دشوارتری در جلب نظر مشتری خواهد داشت و بهتر است در صورت گزینه جایگزین، به سراغ کلیدواژه های ابتکاری تر و در عین حال مطلوب قصد مشتری برود.

شناسایی رقبا

این امر هم از طریق خود موتور جستجو قابل شناسایی است و بازاریاب می تواند با سرچ ساده کلیدواژه مورد نظر خود رقبا را شناسایی کند. طبیعتاً اگر زمینه و وبسایت تبلیغاتی رقبا تخصصی تر باشد رقابت با آن ها دشوارتر است اما اگر در صدر رقبا سایت های عمومی خرید اینترنتی را دیدی می توانید نسبت به پیشرفت سریع کلیدواژه خود امیدوارتر باشید.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

جاسوسی از کلیدواژه های رقبا!

جاسوسی اینترنتی رقبا و بررسی محتواهای آن ها از خطوط راهنما جهت رسیدن به یک کلید واژه مناسب است. البته که کپی برابر اصل کلیدواژه ها و محتوای رقبا خط قرمز در بازاریابی اینترنتی است، ولی نگرشی که به بازاریاب می دهد می تواند تدوام مسیر را شفاف تر سازد. می توان از قابلیت های وبسایت ها بهره گرفت و با مراجعه به ساختار کدنویسی وبسایت ها و کانال های تبلیغاتی مشتریان به کلیدواژه های بکار رفته نزد آن ها دسترسی پیدا کرد.

استفاده از قابلیت های گوگل یا سایر موتورهای جستجو

ابزارهای بسیار ساده و دم دستی در این موتورهای جستجو یافت می شود که می توان با بهره گیری از آن ها در خصوص انتخاب بهترین کلیدواژه دقیق تر عمل کرد. برای مثال یک کاربر زمانی که می خواهد یک عبارت را در موتورجستجوی گوگل سرچ کنید پس از تایپ یک یا دو کلمه اول با لیستی از عبارت های پیشنهادی مواجه می شود که برای انتخاب آن ها فقط  نیاز به کلیک است. همچنین پس از تایپ عبارت کلیدی و ورود به صفحه اول گوگل، در پایین صفحه گزینه ای با عنوان  ”Searches Related to…”  ظاهر می شود که بیشترین عبارات و کلیدواژه های استفاده شده جهت سرچ مضامینی مشابه مضمون مشتری را لیست کرده است. این قابلیت به بازاریاب اینرتنتی افقی راهگشا در تحقیق کلمه کلیدی خواهد داد.

افزایش نرخ تبدیل

کلیدواژه باید انعطاف پذیری لازم را داشته باشد تا بیشتر و بیشتر در دامنه سرچ کاربران و مشتریان قرار گیرد. بدیهی است که پی بردن به اصل کلیدواژه مقصد مشتری از طریق ذهن خوانی ممکن نیست، اما می توان کلیدواژه ای را برگزید که بیشتر و بیشتر مشتریان متنوع تر را پوشش دهد. برای مثال کلیدواژه “فروش دستگاه پرس ۸۰ تن برند X” هم می تواند مشتریانی را جلب خود کند که صرفا کلیدواژه “فروش دستگاه پرس” را جستجو کرده اند، هم پاسخگوی سرچ “دستگاه پرس برند X” خواهد بود و هم مشتریانی را جلب خواهد کرد که تناژ مذکور دستگاه پرس را مد نظر قرار داده اند. 

استراتژی محتوا بر اساس کلمه کلیدی

بازاریاب کلمه کلیدی منتخب خود را معیار قرار داده و بر اساس آن محتوای متن یا محتواهای تبلیغاتی خود را تهیه و تنظیم می کند. بهتر است به جای پراکنده کردن محتوا روی چند کلمه کلیدی، کلیدواژه اصلی را معیار قرار داد.

مسیر ترسیم شده یک استراتژی پایال و ماندگار برای انتخاب کلمه کلیدی و بهره گیری بهینه از آن جهت بازاریابی دیجیتالی فراهم می کند. بدیهی است دریافت بازخورد از عملیات چند مرحله ای فوق می تواند میزان کارایی و اثربخشی روند اجرایی تحقیق و تحقق کلمه کلیدی شما را مشخص کند. بازاریاب بر اساس بازخورد می تواند در خصوص ادامه کار تصمیمات لازم را اتخاذ کند. عدم کارایی خروجی فرایند به معنی لزوم اصلاح هر بخش از فرایند خواهد بود و چه بسا لازم باشد در خود کلمه کلیدی تجدید نظر اساسی صورت گیرد. اما در صورت دریافت بازخورد مثبت باز هم فرایندهای اصلاحی و بهبودی جهت بهینه سازی استراتژی تداوم خواهد داشت تا به این وسیله بازاریاب خود را به موتور جستجو تحمیل و مشتریان و کاربران را جلب خود کند.

این مطلب و خوندی ؟  سئو محتوا چیست؟

در این راهبرد بازاریاب از نیاز مشتری فراروی می کند و بستری برای ارتقا و بهینه سازی مستمر سایت یا کانال ایجاد می کند، به طوری که جامعه هدف سایت بازاریاب نه فقط مشتری محصول یا خدمت، بلکه هر کاربری خواهد بود که به نحوی با عبارات کلیدی دم دراز بازاریاب ارتباط هدفمند خواهند داشت. اهتمام روی عنصر تبدیل پذیری کلمه کلیدی و اثری که می تواند روی ترافیک سایت بگذارد اهمیت تحقیق روی کلمه کلیدی را بیش از پیش نشان می دهد. نیل به این هدف نیز جز از مجرای Long Tail ها یا عبارات دم دراز میسر نخواهد بود.

کلمات کلیدی طولانی یا دم دراز (Long Tail Keywords)

برای تفهبم تکنیک Long Tail بهترین کار رجوع به مثال است. فرض کنید یک بازاریاب درصدد فروش تجهیزات مرتبط با خطوط لوله یعنی فلنج است و برای آن ها به دنبال انتخاب بهترین کلمه کلیدی است. او می تواند متصور شود کوتاه ترین کلمه کلیدی بهترین کلمه کلیدی است و بر اساس همین ذهنیت کلیدواژه ای همچون “فلنج” را برگزیند. این انتخاب بدون شک او را در دریایی از رقبای محتوانویس غرق می کند. فهرست بلندبالایی از وبسایت ها و کانال ها در حوزه های مختلف به کلیدواژه های تک عبارتی اشاره کرده اند. سایت ها و مقالات پرشمار دانشجویی و آموزشی، وبسایت های ژورنال و مقالات معتبر علمی، مطالب پژوهشی و صنعتی حول محور صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، فروشگاه های کوچک و بزرگ تأمین کننده فلنج، حتی سایت ها و محتواهای پرشمار خبری به صورت روزانه مکررا از فلنج و هر کلیدواژه تک عبارتی دیگر استفاده می کنند.

در این منظومه ناتمام بازاریاب ما بی شک و تردید بازنده خواهد بود. تکنیک لانگ نیل دقیقا ترفندی برای اجتناب از این اشتباه است. این تکنیک تحقیقی کلمات کلیدی به انتخاب کلیدواژه های چند عبارتی، با مفهوم و مرتبط با زمینه محصول و خدمتی تأکید دارد که بازاریاب درصدد است آن را ارائه دهد. اگر به مثال بالا بازگردیم، انتخاب کلیدواژه ای چون “فروش تجهیزات خطوط لوله: فلنج” می تواند دامنه مخاطبین کلیدواژه را به طرز مشهودی کم کرده و بازاریاب را سریعتر و بهتر به جامعه هدف خود یعنی خریداران فلنج برساند.

لانگ تیل با ضریب دقت و  صحت بالا بازاریاب و مشتری را به هم نزدیک می کند، ترافیک های زائد یا Fake را از میان می برد و به طور کلی به وبسایت و محتوای شما وزن و اهمیت واقعی می دهد؛ امری که باعث اطمینان و اعتماد بیشتر گوگل به شما و محتوا و کلیدواژه شما خواهد شد.

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

کارکردها و مزایای کلمات کلیدی دم دراز

تعداد جستجوی کم

بازاریاب با انتخاب عبارت لانگ تیل در واقع دامنه مخاطبان خود را محدود کرده و محتوای خود را از آسیب هایی که کاربران غیر مرتبط می توانند وارد اورند محفوظ می دارند. فرض کنید در جستجوی یک مطلب آموزشی درباره فلنج هستید و با وبسایتی برمیخورید که فروش فلنج را مطمح نظر دارد. طبیعتا به محض باز کردن محتوا و پی بردن از هدف محتواگذار، صفحه را بسته و جستجوی اموزشی خود را ادامه می دهید. اما در واقع با این کار یک امتیاز منفی نزد موتور جستجوگر برای سایت مورد نظر درج کرده اید. بازاریاب با انتخاب لانگ تیل مناسب محتوا و سایت خود را از این خطر مصون می کند.

کلمه کلیدی نزدیک به آن چه است که مشتری می جوید

انتخاب کلمه کلیدی با عبارات مشخص و واضح متناسب با قصد و هدف مشتری خواهد بود و او را زودتر و بهتر به محتوای شما می رساند. این امر پیوندی ارگانیگ میان کلیدواژه مذکور و سایت شما ایجاد کرده و موتور جستجوگر را نسبت به این امر آگاه می سازد، به طوری که لانگ تیل مذکور بخشی از شناسنامه شما و محمل ارتقای محتوای شما در موتور جستجو خواهد شد.

ترافیک اضافی و نامرتبط روی محتوای شما را از بین می برد

لانگ تیل رقابت کاذب را کم می کند چون عبارت کلیدواژه شما به همان صورتی که انتخاب و درج شده است در کمتر محتوای دیگری به همان نحو استفاده می شود. بنابراین شما وارد دامنه رقبای محدود اما واقعی خود می شوید و در این محدوده می توانید با برگزیدن استراتژی های صحیح از دیگران پیشی بگیرید.

عبارات لانگ تیل یا دم دراز طولانی و تقریبا تخصصی 

عبارت لانگ تیل یا دم دراز طولانی و تقریبا تخصصی می باشد  و همین امر رتبه شما در خصوص آن عبارت را در سطور بالایی موتور جستجوگر قرار می دهد. برای مثال وقتی یک پیمانکار خط ولله در حوزه نفت و گاز از لانگ تیل “خدمات پایپینگ پالایشگاه و پتروشیمی” بهره می گیرد شانس بسیار بالایی برای در صدر قرار دادن این عبارت واضح، کلیدی و در عین حال واقعی در موتور جستجو پیدا می کند.

زنجیره کلمات کلیدی در لانگ تیل یا دم دراز

زنجیره کلمات موجود در یک لانگ تیل ارتباط ارگانیک آن ها را بیان می کند. اگر به همین مثال پیش گفته نقب بزنیم درمی یابیم که بازاریاب با عبارت “خدمات پایپینگ پالایشگاه و پتروشیمی” در واقع یک زنجیره معنادار میان پایپینگ، پالایشگاه و پتروشیمی ایجاد می کند؛ امری که از موتور جستجو پوشیده نیست و ارتباط میان این واژه ها در پس ذهن آن ثبت و ضبط می شود.

این مطلب و خوندی ؟  تحقیق کلمات کلیدی

بازاریاب با لانگ تیل مناسب به مرکز سیبل مشتریان هدف خود می زند و در واقع یک جامعه هدف واقعی و پایدار حول کانال یا سایت خود ایجاد می کند. آن ها در واقع نه فقط مشتری محصولات و خدمات شما، بلکه مشتری ثابت سایت و محتواهای شما نیز خواهند شد و به این ترتیب به اعتبار و جایگاه شما نزد موتور جستجو نیز یاری می رسانند.

کلمات کلیدی طولانی را چگونه پیدا کنیم؟

در اینجا ۹ روش برای یافتن کلمات کلیدی طولانی شرح داده می‌شود.

تا به حال دقت کرده بودید که وقتی به انتهای نتایج جستجوی گوگل می‌روید، بخشی به نام “جستجوهای مرتبط با …” وجود دارد؟

خب این ناحیه کوچک یک معدن ارزشمند از کلمات کلیدی طولانی است.

نحوه دقیق استفاده از آن بدین شرح است:

ابتدا، کلید واژه‌ای که می‌خواهید با آن در گوگل رتبه بگیرید تایپ کنید.

سپس، به پایین صفحه بروید. و نگاهی به “جستارهای مرتبط با …” برای این کلیدواژه‌ها بیندازید:

با تعداد قابل توجهی از کلید واژه‌های طولانی روبه رو می‌شوید که می‌توانید آنها را هدف قرار دهید.

توصیه: یکی از کلمات را از بخش “جستارهای مربوط به …”  در نظر بگیرید و آن عبارت را در گوگل تایپ کنید. سپس، مجددا “جستارهای مربوط به …” را بررسی کنید. این کار را مدام تکرار کنید تا زمانی که یک لیست بزرگ از کلمات کلیدی عالی داشته باشید.

۲. Answer The Public

Answer The Public یک ابزار مفید برای تحقیق کلیدواژه است که کلمات کلیدی سوالی مورد توجه را ایجاد می‌کند.

برای استفاده از آن، یک کلید واژه کلی را وارد کنید و روی“Get Questions” کلیک کنید:

سپس این ابزار سوالاتی را به شما نشان خواهد داد که افراد تمایل دارند درباره موضوعتان بپرسند:

و به این دلیل که عبارات سوالی طولانی هستند، آن‌ها به طور خودکار جزء کلمات کلیدی طولانی به شمار می‌روند.

شما حتی می‌توانید اطلاعات را به صورت الفبایی دسته‌بندی کنید:

و داده‌ها را به صورت یک CSV دانلود کنید.

۳. فروم‌ها (انجمن‌ها) و بردها (تابلوها)

انجمن‌ها از گذشته تا به امروز یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای بحث و تبادل نظر درباره موضوعات مختلف بوده است. در داخل انجمن‌ها افراد، درباره یک موضوع خاص به پرسش و پاسخ و تبادل نظر می‌پردازند. می‌توان برای یافتن ایده‌هایی درباره کلمه کلیدی نیز از آن‌ها استفاده کرد.

این مطلب و خوندی ؟  پست مهمان چیست ؟

گذشته از اینها، اگر کسی سوالی را در یک انجمن مطرح می‌کند، شما این را می‌دانید که در خارج از آن هم افرادی وجود دارند که به‌دنبال پاسخ آن سوال در گوگل می‌گردند.

برای استفاده از فروم‌ها جهت یافتن کلمات کلیدی، در یک فروم که مخاطبان هدف شما در آن هستند عضو شوید. احتمالا بعضی از این انجمن‌ها را بشناسید.

اما اگر نمی‌شناسید، کافی است کلمه کلیدی خود را در قالب عبارات زیر جستجو کنید تا انجمن‌های مرتبط را پیدا کنید:

 • “انجمن” + “کلمه کلیدی” یا “فروم” + “کلمه کلیدی”
 • “تابلو” + “کلمه کلیدی” یا “board” + “کلمه کلیدی”
 • “powered by vbulletin” + “کلمه کلیدی”

forum ها و board های فارسی برای بعضی موضوعات بسیار پرکاربرد هستند مانند “خرید خودرو”. اما در حوزه‌هایی مثل سئو کمتر از آن‌ها استفاده می‌شود. اما در سایت‌های انگلیسی، فروم‌ها برای انتخاب کلمات کلیدی ، پرکاربرد هستند. همچنین در انگلیسی می‌توانید به شکل زیر فروم‌ها را جستجو کنید:

“discussions” + “کلمه کلیدی”

بعد از یافتن یک فروم فعال مرتبط با کلیدواژه خود، نگاهی به آخرین نخ (Thread) های آن بیندازید.

فراموش نکنید که کلمات و عباراتی که افراد در خود آن Thread بکار برده‌اند را نیز بررسی کنید.

۴. Google Autocomplete یا پیشنهادات خودکار گوگل

احتمالا این ویژگی گوگل را قبلا دیده‌اید. و این احتمالا یکی از محبوب‌ترین راه‌های یافتن کلمات کلیدی دم دراز است. اما چرا؟ به این دلیل که پیشنهادات آن مستقیما از خود گوگل می‌آیند.

برای استفاده از آن کافی است یک کلمه کلیدی یا عبارت را وارد کنید. همچنین می‌توانید یک کلمه یا عبارت را تایپ کرده و یک حرف نیز در ادامه به آن اضافه کنید. مثل تصویر زیر:

این روش برای یافتن کلمات کلیدی دم بلند یک ایراد دارد. آن هم اینکه تایپ کردن ترکیب‌هایی مانند “کلمه کلیدی + ب” و “کلمه کلیدی + ن” و … بسیار سخت و زمانبر خواهد بود. چرا که ۳۲ حرف فارسی وجود دارد و ترکیب همه آنها با کلمه کلیدی واقعا مشکل خواهد بود.

خوشبختانه، ابزارهای تولید عبارات کلیدی دم بلند مانند Ubersuggest و Keywordtool.io داده‌های مربوط به ویژگی پیشنهادات خودکار گوگل را برای شما جمع‌آوری می‌کنند. هردوی این ابزارها روش کار تقریبا مشابهی دارند. تصویر زیر مربوط به Keywordtool.io است و کافی است فقط یک کلمه کلیدی را در آن وارد کنید و روی “search” را کلیک کنید:

و این ابزار، صدها پیشنهاد مختلف را برای شما نمایش خواهد داد:

۵. Soovle

Soovle یک ابزار رایگان است که پیشنهادات عبارات کلیدی را از آمازون، ویکیپدیا، یوتیوب و Ask.com جمع‌آوری می‌کند.

این مطلب و خوندی ؟  تحقیق کلمات کلیدی

که بدین معنی است که شما می‌توانید عباراتی را در آن کشف کنید که خیلی به سختی ممکن بود آنها را در سایر ابزارها کشف کنید.

نحوه استفاده از Soovle بدین ترتیب است: ابتدا وارد سایت شوید و یک عبارت کلی را در محل جستجو وارد کنید. مثلا Coffee.

Soovle بطور اتوماتیک پیشنهاداتی را از سایت‌های مختلف نمایش خواهد داد.

همچنین می‌توانید با کلیک روی آیکون دانلود در بالا سمت چپ صفحه، نتایج را در یک فایل CSV ذخیره کنید.

۶. باکس‌های “People also Ask”

این هم یک راه آسان دیگر برای پیدا کردن کلمات کلیدی سوالی است.

ابتدا، یک کلمه را در گوگل جستجو کنید.

و بدنبال باکس “People also Ask” در صفحات نتایج جستجو (Serps) بگردید.مطالب مرتبط

تشکیل تیم سئو – مهارت‌های مورد نیاز در یک تیم حرفه‌ای سئو

آشنایی با ابزارها و معیارهای اندازه‌گیری سئو – سنجش عملکرد در…

اینها سوالاتی است که مردم در رابطه با موضوعی که شما تایپ کردید می‌پرسند.

و اگر یکی از این سوالات را کلیک کنید تا باز شود، یک پاسخ را مشاهده خواهید کرد. بعلاوه، گوگل حتی سوالات بیشتری را هم برایتان نمایش خواهد داد.

۷. گزارش عملکرد در Google Search Console

گاهی بهترین کلمه کلیدی همانی است که قبلا بابت آن رتبه گرفته‌اید.

یعنی چه؟

اگر شما شبیه اکثریت افراد باشید، تعدادی صفحه خواهید داشت که در صفحات دوم و سوم یا حتی چهارم گوگل جا خوش کرده‌اند.

و گاهی متوجه این موضوع خواهید شد که بابت کلمات کلیدی Long Tail در گوگل رتبه گرفته‌اید درحالیکه برای آنها بهینه‌سازی خاصی انجام نداده‌اید.

و وقتی به این صفحات، از نظر سئو توجه بیشتری می‌کنید، آنها طی چند روز یا چند هفته به صفحه اول می‌رسند.

می‌توانید براحتی کلمات کلیدی صفحات دوم و سوم را در کنسول جستجوی گوگل بیابید (GSC).

ابتدا، وارد حساب خود در کنسول جستجوی گوگل شوید. سپس روی بخش Performance کلیک کنید تا به گزارش عملکرد دسترسی داشته باشید.

به سمت پایین اسکرول کنید تا جاییکه کوئری‌ها را ببینید.

اینها کلماتی هستند که بخاطر آنها در صفحه اول گوگل رتبه گرفته‌اید.

برای یافتن کلمات کلیدی صفحات دوم و سوم، لیست را بر اساس جایگاه (Positin) مرتب کنید.

و تعداد سطرها را طوری تنظیم کنید که تا ۵۰۰ سطر نمایش دهد.

به سمت پایین اسکرول کنید تا جاییکه جایگاه ۱۵-۱۰ را بتوانید ببینید.

سپس، به کلمات کلیدی که درآن جایگاه‌ها رتبه گرفته‌اند نگاهی بیندازید:

هرکلمه کلیدی را که به نظرتان مفید است داخل Google Keyword Planner تایپ کنید و حجم جستجوی آنرا بررسی نمایید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

اگر کلیدواژه‌ای پیدا کردید که به درد سایتتان بخورد (و حجم جستجوی معقولی داشته باشد) روی آن کلیک کنید.

و سپس تب “Pages” را باز کنید.

در این حالت صفحه‌ای از سایتتان را به شما نشان می‌دهد که قبلا بابت آن کلمه کلیدی رتبه گرفته است.

گوگل ترندز یکی از محبوب‌ترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی است.

می‌خواهید سئو یک سایت را استارات بزنید؟ حتما مایلید بدانید که آیا میزان جذابیت کلمات کلیدی سایتتان رو به رشد است یا اینکه روند نزولی دارد.

این ابزار به شما کمک خواهد کرد:

ابتدا وارد سایت Google Trends بشوید و کلمه کلیدی مورد نظر را در قسمت جستجو وارد نمایید:

این ابزار به شما روند محبوبیت یک عبارت کلیدی را در طول زمان و بر حسب حجم جستجو و تیترهای خبری به شما نشان می‌دهد.

در این مثال، حجم جستجو برای این عبارت نسبتا پایدار است.

اما برای سایر کلمات کلیدی مانند “Snapchat”، میزان علاقمندی ناگهان افزایش یافته و اکنون به تدریج کم شده‌ است.

و عبارات دیگر، مانند “Google Keyword Tool”، یک گرایش ثابت رو به پایین دارند:

بهترین حالت ممکن زمانی است که شما یک کلیدواژه (مانند “Keto Diet”) پیدا می‌کنید که روند افزایشی دارد (از نظر محبوبیت).

توصیه: به قسمت جستجوهای مرتبط “Related Queries” در پایین بروید:

اغلب کلمات کلیدی فهرست‌شده زیر “Queries” کلمات کلیدی کمتر شناخته‌شده هستند که شما در اغلب ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی دیگر آنها را نخواهید یافت.

۹. Quora

Quora یک سایت بسیار پرجمعیت و محبوب Q&A (پرسش و پاسخ) است.

این ابزار شبیه به Yahoo! Answers است. اما، پاسخ‌‌های مردم درQuora واقعا مفید هستند.

برای استفاده از Quora، باید یک حساب ایجاد کنید.

هنگامی که وارد سیستم شدید، یک کلید واژه کلی را وارد نوار جستجو در بالای هر صفحه کنید:

مانند فروم ها، Quora متداول‌ترین سوالات را در مورد موضوع به شما نشان خواهد داد:

برخی از این سوالات، کلیدواژه‌هایی با حجم بالا هستند که شما می‌توانید در لیست کلمات کلیدی احتمالی خود کپی و پیست کنید.

و بقیه سوالات می‌توانند به شما کمک کنند تا درباره ایده‌های کلمات کلیدی جدید در حوزه کسب و کاری خود فکر کنید.

به عنوان مثال، دررابطه با مثال آشپزی این سوال احتمالا برای اینکه یک کلیدواژه محبوب باشد خیلی طولانی است:

How can you bake without eggs? My parents and I are both a little allergic to eggs. Any suggestions for baking recipes?

اما وقتی نسخه کوتاه شده این سوال را، “Baking Without Eggs” در Google Keyword Planner وارد کنیم، لیستی از کلمات کلیدی پیدا می‌کنیم که به راحتی می‌توانند به عنوان موضوع یک مقاله با کیفیت بالا مورد استفاده قرار گیرند. آن‌ها همچنین حجم جستجوی نسبتا بالایی دارند:

این مطلب و خوندی ؟  محتوای سبز چیست؟

کاربرد Quora در اینجا عالی است: به شما کلمات کلیدی و موضوعات مرتبط را ارائه می‌کند که ممکن است به ذهن خودتان خطور نکرده باشد.

چرا باید از کلمات کلیدی دم دراز یا Long Tail استفاده کنیم؟

به دلیل نرخ تبدیل بالای کلمات کلیدی طولانی! در واقعT اگر هدفِ نهایی کسب و کار شما فروش یک محصول یا سرویس باشد طبیعتاً نرخ تبدیل باید بیش از هر مشخصه‌ای در سئوی وب‌سایت برایتان اهمیت داشته باشد. چرا؟

بدون در نظر گرفتن این موضوع که ترافیک وب سایت شما طبیعی است یا نه؛ کلمات کلیدی که موجب خرید یک محصول می‌شوند، بیش از عباراتی که تنها باعث جذب بازدیدکنندگان می‌شوند اهمیت دارند. برای درک بهتر این موضوع به بیان مثالی روشن می‌پردازیم. تصور کنید که یک فروشگاه اینترنتی فروش کفش دارید. در این حالت با سه نوع کلمه کلیدی مواجه خواهید شد:

 1. کفش (کلمه کلیدی اصلی و کوتاه)
 2. کفش ورزشی (کلمه کلیدی متوسط)
 3. کفش ورزشی بسکتبال مردانه نایک (کلمات کلیدی طولانی)

حال چرا باید از کلمات کلیدی طولانی استفاده کنیم؟

نخستین دلیل، معرفی بهتر محصولات و محتوای خود به موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی است. زمانی که شما عبارت کفش ورزشی را به‌عنوان کلمه کلیدی انتخاب می‌کنید، خواسته یا ناخواسته خود را در یک دسته‌ی بسیار بزرگ قرار می‌دهید و به ناچار باید با شرکت‌های مشابه رقابت کنید.

این در حالی است که محصول شما یک کالای کاملاً تخصصی و مربوط به یک شاخه‌ای خاص از ورزش است و برای مثال نباید با کفش فوتبال وارد یک رقابت شود؛ اما اگر از عبارت کفش بسکتبال مردانه نایک استفاده کنید، محصول خود را به شکلی واضح به موتورهای جستجو معرفی کرده‌اید و بسیاری از شرکت‌ها را از گردونه رقابت با خود خارج نموده‌اید.

اما این تنها یک طرف ماجراست، در سوی دیگر عملکرد مشتریان هنگام خرید آنلاین یک کالا وجود دارد. زمانی که شما واقعاً قصد خرید یک جفت کفش ورزشی خاص را دارید و نام و مدل آن را می‌شناسید، آیا به نوشتن عبارت کفش ورزشی اکتفا می‌کنید یا از عبارت کفش ورزشی Jordan Fly نایک استفاده می‌کنید؟

مشخص نیست کسی که عبارات کوتاه کفش یا کفش ورزشی را جستجو می‌کند قصد خرید یک محصول را دارد یا صرفاً به دنبال اطلاعاتی از کفش‌های ورزشی است، اما فردی که از عبارات دقیق‌تری بهره می‌گیرد تصمیم قطعی‌تری برای خرید یک محصول یا فهم یک موضوع خاص دارد. در نتیجه، نخستین لینک‌های مرتبط با جستجوی آنها از شانس فروش بیشتری برخوردارند.

امروزه بسیاری از برندهای مطرح دنیا نیز از کلمات کلیدی طولانی برای جذب ترافیک بیشتر استفاده می‌کنند. این کلمات علی رغم جستجوی کمتر از نرخ تبدیل بالایی برخوردارند. برای مثال شرکت آمازون حدود ۵۷% از فروش سالیانه خود را مدیون کلمات کلیدی طولانی است.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

و اما نتیجه‌گیری کلمات کلیدی دم دراز

معیارکلمات کلیدی کلیکلمات کلیدی طولانی
تعریفعبارات کلی و متشکل از ۱ یا ۲ کلمه که زمینه گسترده‌ای را پوشش می‌دهند، برای مثال خودرو، موبایل، تلفن همراه.عبارات خاص و متشکل از ۳ کلمه یا بیشتر که به مفاهیمی خاص و دقیق اشاره می‌کنند.
رقابت‌پذیریسخت در هر کسب و کار تنها تعداد کمی از کلمات کلیدی اصلی وجود دارند.آسان در هر کسب و کار کلمات کلیدی طولانی فراوانی وجود دارد که کمپانی‌های بزرگ به آنها نمی‌پردازد.
حجم ترافیکزیاد هر یک از کلمات کلیدی کوتاه می‌توانند هر ماه بیش از ۱۰۰۰ بازدیدکننده را به یک وب سایت هدایت کنند.کم کلمات کلیدی طولانی معمولاً از ترافیک کمتری برخوردارند. به طور کلی شما باید تعداد زیادی از این کلمات را استفاده کنید تا ترافیک قابل‌توجهی را جذب نمایید.
نرخ تبدیلکم کلمات کلیدی کوتاه معمولاً به دلیل مفاهیم کلی ترافیک بی‌ارتباط زیادی به وب‌سایت تزریق می‌کنند.زیاد به علت پرداختن به موضوعات تخصصی، کلمات‌کلیدی طولانی از قابلیت بیشتری در تبدیل بازدیدکننده به مشتری برخوردارند.

صادقانه بگویم، اگر یک وب سایت نوپا دارید به سختی می‌توانید با کلمات کلیدی کوتاه و پر رقابت در میان غول‌های دنیای اینترنت جایی برای خود دست و پا کنید. گاهی ماه‌ها زمان می‌گذارید، با دقت عملکرد الگوریتم‌های گوگل را بررسی می‌کنید، با رعایت تمام اصول سئو از کلمات کلیدی پرجستجو استفاده می‌کنید و در نهایت جایی بهتر از صفحات دوم یا سوم نتایج جستجو به دست نمی‌آورید. البته موارد استثنایی هم وجود دارد، اما در بیشتر مواقع نتایج یکسان است.

اگر هم یک وب سایت قدیمی و باسابقه دارید که در بیشتر نتایج جستجوی مربوط به خود جایگاه مناسبی دارد نباید از کلمات کلیدی طولانی غافل شوید. چون رقبای شما با استفاده از آنها در حال رشد هستند. به عنوان یک مرجع در میان کاربران اینترنت، شما باید از ترکیب کلمات کلیدی طولانی و کوتاه استفاده کنید، به طوری که با کلمات کلیدی کوتاه بازدیدکنندگان زیادی جذب کنید و با استفاده از کلمات کلیدی طولانی فروش محصولات خود را افزایش دهید.

چگونه از کلمات کلیدی دم دراز استفاده کنیم؟

زمانی که از کلمات کلیدی طولانی در محتوای خود استفاده می‌کنید، دو گزینه دارید:

گزینه اول: تولید یک قطعه محتوای بهینه‌شده به ازای آن عبارت

اولین گزینه شما ایجاد یک پست وبلاگ جدید است که برای کلمه کلیدی طولانی که به تازگی یافته‌اید بهینه شده است. (تولید محتوای سئو شده برای آن عبارت).

به عنوان مثال، یک نویسنده سایت عبارت کلیدی دم‌بلند “How to Get More YouTube Subscribers” را پیدا می‌کند.

این مطلب و خوندی ؟  سئو محتوا چیست؟

و یک پست برای این عبارت طولانی ایجاد می‌کند.

از آنجا که این کلید واژه چندان رقابتی نبود، به سرعت در صفحه اول گوگل قرار گرفت.

و در حال حاضر در بین پنج رتبه برتر بابت آن کلمه کلیدی هدف قرار دارد.

عیب این روش این است که شما باید محتوای بسیار زیادی را تولید کنید.

به عنوان مثال کلمه کلیدی “How to Get More Youtube subscribers” تنها در حدود ۳۰۰۰ جستجوی ماهانه دارد.

حتی اگر آن پست توسط تمام افرادی که آن عبارت را جستجو کرده‌اند کلیک می‌شد (که غیرممکن است)، ترافیک را تا سه برابر بازدید کننده بیشتر در ماه افزایش می‌داد. (افزایش نرخ کلیک CTR).

و در واقع، بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کلیک در ماه از آن عبارت کلیدی دریافت می‌شد.

بنابراین برای این که این راهکار ارزشش را داشته باشد، باید یک عالمه (شاید هزاران) قطعه محتوا درباره آن عبارت طولانی تولید شود.

گزینه دوم: گنجاندن کلمات کلیدی دم دراز در محتوا

گزینه دیگر این است که صفحه خود را برای یک عبارت کلیدی کوتاه یا متوسط بهینه‌سازی کنید. سپس کلمات کلیدی طولانی را در محتوای خود وارد کنید

برای مثال، این پست را ببینید:

واضح است که از سئوی درون صفحه برای بهینه‌سازی صفحه به ازای عبارت کلیدی اصلی یعنی “Free SEO Tools” استفاده شده است.

اما کلمات کلیدی دم‌ بلند نیز در داخل محتوا جاگذاری شده‌اند.

و از آنجا که کلمات کلیدی دم دراز در این پست استفاده شده، بابت ۱۱۰۰ کلمه کلیدی مختلف در گوگل رتبه گرفته است:

وقتی می‌خواهیم پروسه سئو را شروع کنیم برای اینکه سریعتر بتوانیم ترافیک جذب کنیم باید روی کلماتی تمرکز کنیم که رقابت پایینتری دارند. در این بین کلمات کلیدی دم دراز معمولا رقابت پایینتری دارند. البته کلمات کلیدی چند بخشی نسبت به کلمات تک سیلابی یا دو سیلابی جستجوی کمتری نیز دارند. پس اگر با این کلمات به رتبه برتر گوگل برسیم ترافیک کمی جذب می‌کنیم. اما این اتفاق با صرف انرژی و زمان کمتری می‌افتد.

با سئو کردن کلمات کلیدی دم دراز ترافیک کمی در زمانی کم به سمت سایت روانه می‌شود. این حرکت مثبت به اعتبار دامنه و شناخته شدن سایت کمک می‌کند. و پروسه سئو را برای کلمات کلیدی کوتاه و تک سیلابی که رقابت بالایی دارند راحتتر می‌کند. در این مقاله این را نیز بیان کردیم که چطور می‌توانید این نوع کلمات را پیدا کنید. استفاده از کلمات کلیدی چند بخشی کمک زیادی به سئو سایت می‌کند.

نکات و ترفندهای SEO کلمات کلیدی دم دراز

کسب رتبه با استفاده از کلمات کلیدی طولانی آسان‌تر است، اما این بدان معنا نیست که متن را هر جوری دلتان خواست در صفحه بنویسید و جزو نتایج اول جستجو شوید، فقط به این خاطر که از یک کلیدواژه‌ی طولانی استفاده کرده‌اید که رقابت اندکی بر سر آن وجود دارد. اگر خواهان رتبه‌ی بالاتر در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری هستید، باید کارهای خیلی بیشتری انجام دهید.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

محتوا هنوز اهمیت دارد

محتوا نه تنها اهمیت دارد بلکه مهم‌ترین عامل برای دستیابی و حفظ رتبه‌ی خوب در بلندمدت است.
اطمینان یابید که محتوای شما هم از نظر کمی و هم بسیار مهم‌تر از آن، به لحاظ کیفی وزین است. سعی محتوایی منتشر نمایید که به سوال مزبور در قالب یک کلیدواژه‌ی طولانی پاسخ دهد.

سئوی محتوا

هنگام نوشتن محتوا، باید از برخی قوانین ساده اما مؤثر SEO جهت پیاده سازی استاندارد های گوگل را رعایت کنید.
چیزهایی مانند عناوین پست، ساختار محتوا، لینک سازی داخلی، استفاده از تصاویر و ..

انتشار محتوا

زمانی که محتوا را منتشر کردید، نبایستی عقب بنشینید و استراحت کنید بلکه شروع به تبلیغ مطالب خود در رسانه‌های اجتماعی و استفاده از سایر تکنیک‌های لینک سازی نمایید.
برای وب‌سایت‌های جدید یا وب‌سایت‌های نه چندان بزرگ، هیچ راه دیگری برای دستیابی به ترافیک و رتبه‌بندی خوب به جز کار با کلمات کلیدی طولانی وجود ندارد. رقابت بر سر کلیدواژه‌های با حجم بالا فوق‌العاده زیاد است و کسب یکی از رتبه‌های برتر بسیار دشوار است. بهترین راه برای شروع ساختن یک وب‌سایت قوی، ارائه محتوای باکیفیت برای کلیدواژه‌های طولانی به‌طور مداوم است تا شروع به کسب رتبه و ترافیک کنید؛ سپس تدریجا به سمت عبارات عمومی‌تر حرکت نموده و حضور خود را تثبیت کنید.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه