0

چگونه تولید محتوا کنیم ؟

چگونه تولید محتوا کنیم؟ تولید محتوا، عمل نهایی بازاریابی است. هنگام تولید محتوا، اطلاعات رایگان و مفیدی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهید، می‌توانید مشتریان بالقوه را به سمت خود جذب کرده و مشتریان موجود را از طریق تعامل با کیفیت، حفظ کنید.

چگونه تولید محتوا کنیم ؟ برای تولید محتوا به چه چیزهای نیاز داریم؟ اصلا چطور از صفر تا صد، یک محتوا را بنویسیم؟

این سوالات، از متداول‌ترین سوالاتی هستند که هرکسی در ابتدای مسیر یادگیری تولید محتوا، آن‌ها را بارها و بارها از خود و دیگران پرسیده است. در این مطلب می‌خواهیم یک چک لیست تولید محتوا به صورت کامل و جامع در اختیار شما قرار دهیم.

حتما از نکاتی که در این مطلب گفته می‌شود، نکته‌برداری کنید و یک جدول کوچک از موارد مختلف بسازید.
اما بیایید پیش از شروع کار، تعریف‌مان از محتوا را یکی کنیم.

تولید محتوا، فرایندی است که طی آن شما ایده های جذاب برای محتوا پیدا می‌کنید، پیرامون آن محتوای متنی یا ویدئویی تولید می‌کنید و سپس آن را در قالب یک پست وبلاگ، مقاله، ویدئو یا طراحی اینفوگرافیک انتشار می‌دهید و با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارید.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

فهرست مطالب چگونه تولید محتوا کنیم ؟

تولید محتوا چیست و چرا باید آن را انجام دهیم؟

تولید محتوا یکی از روش‌های بازاریابی دیجیتال است. شما اطلاعات رایگان و کاربردی برای مخاطبان خود ایجاد می‌کنید، مشتریان بالقوه را به وب سایت‌های فروشگاهی و تجاری‌تان می‌کشانید، مشتریان یک سایت را حفظ می‌کنید و غیره. علاوه‌بر این‌ها هزینه بازاریابی محتوایی ۳ برابر کمتر از هزینه‌های بازاریابی سنتی است و ۶۱ درصد از خریدهای آنلاین بر اثر خواندن یک وبلاگ ایجاد شده است.

شرکت‌هایی که بیش از ۱۶ پست وبلاگی در ماه منتشر می‌کنند نسبت به سایت‌هایی که ۴ پست یا کمتر در ماه منتشر می‌کنند ۳٫۵ برابر ترافیک بیشتری دارند. به عبارت ساده‌تر تولید محتوا به معنای رشد و ارتقای یک کسب و کار است. تولید محتوا باید نماینگر هدفی خاص باشد که به مخاطبان شما انگیزه بدهد. تولید محتوا انواع مختلفی دارد که برای آشنایی با آن‌ها می‌توانید مقاله چگونه تولید محتوا کنیم؟ را تا انتها بخوانید.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

گام یکم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

مخاطب کیست و چه می‌خواهد؟

محتوایی که می‌خواهید بنویسید را چه کسی قرار است بخواند؟ هر محتوایی که تولید و منتشر می‌شود، هدف و مخاطبی دارد. با خودتان روراست باشید، برای چه کسی می‌نویسید؟ چند سال دارد؟ چه علایقی دارد؟

محتوایی که می‌خواهید بنویسید را چه کسی قرار است بخواند؟ هر محتوایی که تولید و منتشر می‌شود، هدف و مخاطبی دارد. با خودتان روراست باشید، برای چه کسی می‌نویسید؟ چند سال دارد؟ چه علایقی دارد؟

مثلا همین الان، شما مخاطب این محتوا هستید، احتمالا جوان هستید و سالهای ابتدایی جوانی خود را می‌گذرانید، دوست دارید محتوا خلق کنید و هنوز در ابتدای راه یادگیری هستید!

پس با توجه به شرایط شما، من نباید در اینجا از کانتنت کلاسترینگ و قیف بازاریابی محتوا صحبت کنم، بلکه باید مسیر درست و اصولی را به زبان ساده، به شما یادآور شوم.

شما نیز باید به همین شکل مخاطب خود را مورد بررسی قرار دهید و متناسب با علایق و رفتار او تصمیم بگیرید چه موضوعی را انتخاب کنید و با چه لحنی بنویسید.

مهم‌ترین کار شما در ابتدای مسیر، همین شناخت مخاطب است. انتظار نمی‌رود بدون هیچ تجربه‌ای از روز اول بدانید که دقیقا مخاطب شما چه چیزی را می‌پسندد، اما کافیست بی‌توجه به این موضوع نباشید و حداقل تلاشی در این راستا انجام دهید.

به نظر می‌رسد الان می‌دانید مخاطب شما تقریبا چه کسی‌ست و چند سال دارد. اما مخاطب شما چه موضوعاتی را می‌پسندد؟ اصلا شما چه ایده‌هایی برای تولید محتوا دارید؟

گام دوم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

چطور ایده پیدا کنیم؟

همه‌چیز به ایده برمی‌گردد، اگر ایده‌ی شما به قدر کافی خوب و مناسب نباشد، تمام تلاشتان هدر می‌رود و شما می‌مانید و یک کوه خستگی…

حتی اگر یک چشمه‌ی خودجوش ایده‌پرداز، در ذهن‌تان باشد، بازهم ممکن است موضوع کم بیاورید. اینطور که نمی‌شود! باید به دنبال یک روش اساسی و منطقی باشید.

یک راه مطمئن، مطالعه است. قطعا در هر کتاب و مطلبی که می‌خواهید چند ایده‌ی جالب نهفته است که منتظر شما هستند تا آنها را کشف کنید! سعی کنید بیشتر بخوانید، هر مطلبی که دم دستتان آمد، مطالعه کنید، از تله‌تکست قدیمی گرفته تا شبکه‌های مجازی و اجتماعی امروزی!

بد نیست گاهی خلوت کنید و ایده‌های درون ذهن خود را کشف کنید، اما در عین حال می‌توانید با دیدن مردم و فضای بیرون، ایده‌های جالبی نیز به دست آورید. خودتان را محدود نکنید، نه به خلوت و نه به شلوغی! بگذارید ذهن‌تان رها باشد و به هرجا که دلش خواست پر بکشد.

این مطلب و خوندی ؟  پرسونا چیست؟

گام سوم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

پردازش ایده! ( انتخاب موضوع و تحقیق کلمه کلیدی )

شما باید با دقت و ظرافت ایده‌ی خود را به شکل کلمات دربیاورید، کلماتی که مخاطب می‌خواهد بخواند و دوست دارد که بخواند.

ایده شما در حال حاضر خام است و حتما باید پردازش شود. همانطور که ایده برای یک محتوا مهم است، پردازش درست آن نیز مهم است، به همین دلیل این گام، گامی اساسی در چک لیست تولید محتواست.

شما باید با دقت و ظرافت ایده‌ی خود را به شکل کلمات دربیاورید، کلماتی که مخاطب می‌خواهد بخواند و دوست دارد که بخواند.

از کجا بفهمیم کاربر این کلمات و ایده‌ی ما را می‌خواهد؟ ساده است! گوگل به ما می‌گوید.

بیشترین میزان جستجو در اینترنت متعلق به گوگل است، گوگلی که این‌همه افراد از آن استفاده می‌کنند، حتما گروهی از مخاطبان ما را نیز شامل می‌شود.

مثلا من می‌خواهم با مخاطبم که دانش‌آموز است، در مورد موفقیت صحبت کنم، اما دقیقا نمی‌دانم چه موضوع و عنوانی برای مقاله خود در نظر بگیرم. در این صورت بهترین راهکار مراجعه به گوگل است، اگر عبارت “دانش آموز موفق” را در گوگل وارد کنم، تصویری مشابه تصویر زیر خواهم دید.

از این پیشنهادات گوگل، می‌توانید برای موارد مختلف استفاده کنید، حتی برای ایده‌یابی! حال که موضوع را انتخاب کردید، نوبت آن رسیده که کلمه کلیدی مناسب را انتخاب نمایید.

هرکدام از پیشنهادات گوگل می‌تواند عبارت کلیدی اصلی محتوای شما باشد و موضوع شما حول محور آن می‌چرخد. اصلا خودتان را محدود نکنید، لازم نیست هر عبارت کلیدی حتما به تعداد مشخصی در متن تکرار شود! خودتان باشید و سعی کنید هرجا که لازم بود به عبارت و کلمه کلیدی نیز اشاره کنید. اگر محتوای شما توسط مخاطب پسندیده شود، گوگل نیز آن را دوست خواهد داشت!

مهم است که به اندازه از کلمه کلیدی استفاده کنید، نه خیلی خیلی کم و نه خیلی زیاد!

اما علاوه بر کلمه کلیدی اصلی، لازم است چند کلمه مرتبط دیگر، که به نوعی هم‌خانواده محسوب می‌شوند را نیز انتخاب کنید و در محتوا مورد استفاده قرار دهید. ابزارهای مختلفی برای به دست آوردن کلمه کلیدی و کلمات هم‌خانواده وجود دارد، ابزارهایی مانند گوگل ترندز و keywordtool.io .

گام چهارم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

مطالعه و بررسی رقبا

اگر می‌خواهید از رقبا بهتر عمل کنید و بهتر دیده شوید، پس باید اول آنها را بشناسید. بهترین راه برای شناخت رقبا این است که کلمه کلیدی اصلی خود را که در گام قبل انتخاب کردید، در گوگل جستجو کنید.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

محتواهای نتیجه ۱ تا ۱۰ را بخوانید و نکات مهم و جالب آنها را به صورت خلاصه یادداشت کنید. همچنین توصیه می‌کنیم محتواهای انگلیسی زبان را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

سعی کنید بهتر از رقبا عمل کنید، البته اگر واقعا می‌خواهید بهتر باشید! ببینید چه مباحث و سوالاتی را بی‌پاسخ گذاشته‌اند، چه ایراداتی دارند و در چه مواردی کوتاهی کرده‌اند؛ شما کامل‌تر بنویسید.

اگر محتوای دیگران را کپی کنید، چه می‌شود؟ در نهایت می‌توانید مثل آنها شوید و هیچ‌گاه بهترین نخواهید بود! پس تلاش کنید و واقعا برای کاری که انجام می‌دهید، ارزش قائل شوید.

گام پنجم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

درخت محتوا

پیش از شروع نگارش یک محتوا، باید تیترها و زیرتیترهای آن را مشخص کنید، تنها در این صورت است که محتوای شما یک مسیر مشخص را طی می‌کند.

پیش از شروع نگارش یک محتوا، باید تیترها و زیرتیترهای آن را مشخص کنید، تنها در این صورت است که محتوای شما یک مسیر مشخص را طی می‌کند و به صورت منسجم و کامل نگارش می‌شود.

در حال حاضر شما موضوع کلی محتوای خود را می‌دانید، سعی کنید هر تیتر و مطلبی که به نظرتان باید در این محتوا نوشته شود را ذکر کنید.

به عنوان مثال اگر می‌خواهید در مورد “تولید محتوا” مقاله‌ای بنویسید، بهتر است تیترها و بخش‌های زیر را در محتوای خود جای دهید:

 • تولید محتوا چیست؟
 • انواع روش‌های تولید محتوا
 • تولیدکننده محتوا کیست؟
 • محتوا چه اهمیتی دارد؟

این تیترها، درخت محتوا را تشکیل می‌دهند. (البته درخت محتوا فراتر از این‌هاست و صرفا از نام آن برای این بخش استفاده کردیم!) رقبای خود را بررسی کنید و هر بخش مهمی را که آنها توضیح داده‌اند، شما نیز توضیح دهید.

البته در این مرحله فقط کافیست زیر تیترها را بنویسید و نیازی به نگارش کامل متن نیست.

گام ششم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

طول محتوا و کلمات کلیدی

متریک‌ها و سنجه‌هایی مانند طول محتوا، چگالی کلمات کلیدی (تعداد دفعات تکرار کلمه کلیدی در محتوا) و کانسپت محتوا (محتوا چه نوعی‌ست؟ متن، تصویر، صوت، دوره آموزشی، ویدیو و …)، عواملی نسبی هستند و باید با توجه به رقبا این موارد را تعیین کنید.

 • سعی کنید محتواهای رتبه ۱ تا ۱۰ نتایج جستجو را بررسی کنید، سپس ببینید به طور میانگین طول محتوای آنها چقدر است. گاهی لازم است محتوای شما کوتاه و مختصر باشد و گاهی برعکس، باید محتوایی طولانی و جامع بنویسید. اصل را بر این بگذارید که محتوای شما کاربردی باشد و در درجه دوم، سعی کنید طول آن را متناسب با رقبا تنظیم کنید.
 • چگالی کلمات کلیدی را نیز به همین روش باید به دست آورید، سعی کنید تا حد ممکن، کم و به صورت کاملا طبیعی از کلمه کلیدی استفاده کنید. در این مورد هم بهتر است میانگینی از رقبا به دست آورید. بهرحال یک کار است که هیچوقت نباید انجام دهید آن هم این است که بیش از حد از کلمه کلیدی استفاده کنید. تکرار بیش از حد و بی مورد کلمه کلیدی (keyword stuffing) باعث می‌شود صفحه شما از نظر گوگل بی ارزش و تقلبی باشد.
 • کانسپت محتوا هم با توجه به نتایج جستجو مشخص می‌شود. برخی محتواها باید به شکل ویدیو باشند (مانند: موزیک ویدیو)، برخی دیگر به شکل تصویر (مانند: مدل مانتو)، برخی به شکل متن (مانند: چک لیست تولید محتوا) و برخی کوتاه و خبری (مانند: اخبار ورزشی). حتما حتما عبارت کلیدی خود را جستجو کنید و ببینید اکثر نتایج به چه شکل هستند و چه کانسپتی دارند.
این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

گام هفتم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

نگارش بدنه محتوا

محتوایی که می‌نویسید حتما باید یک مسیر مشخص را طی کند، حتما هدفی برای خودتان در نظر بگیرید از یک نقطه‌ی مشخص شروع کنید و تا رسیدن به یک نقطه‌ی مشخص دیگر، ادامه دهید.

وقتی می‌گوییم تولید محتوا، ذهن‌ها مستقیما به سراغ این مرحله می‌روند و فقط نگارش محتوا را تولید محتوا می‌دانند، در صورتی که می‌بینید این چنین نیست. تا اینجا، ۶ گام را طی کردیم و تازه در گام هفتم به نگارش محتوا رسیدیم.

محتوایی که می‌نویسید چند بخش اصلی دارد، مقدمه، بدنه و نتیجه گیری. توصیه می‌کنیم ابتدا به سراغ نوشتن بخش اصلی و بدنه محتوا بروید و سپس نتیجه گیری و مقدمه را تکمیل کنید.

در این بخش هم تاکید ما بر نحوه نگارش بدنه‌ی محتواست.

محتوایی که می‌نویسید حتما باید یک مسیر مشخص را طی کند، حتما هدفی برای خودتان در نظر بگیرید از یک نقطه‌ی مشخص شروع کنید و تا رسیدن به یک نقطه‌ی مشخص دیگر، ادامه دهید.

سعی کنید در تمام بخش‌های محتوا، کاربر را به شکلی جذاب به خواندن ادامه مطلب مشتاق و ترغیب کنید، خسته کننده ننویسید، خودتان را به جای مخاطب بگذارید، سعی کنید احساسات او را درگیر کنید و با داستان سرایی توجهش را به مطلب نگه دارید.

در این بخش از محتوا، سعی کنید به قدر لازم از کلمات کلیدی اصلی و هم‌خانواده استفاده کنید، اما در این کار زیاده‌روی نکنید!

نکته‌ی مهم دیگر این است که دقت داشته باشید تا حد ممکن، اشتباه نگارشی و املایی نداشته باشید، شایسته نیست ارزش یک محتوای خوب را به خاطر چند کلمه‌ی اشتباه، پایمال کنید.

علاوه بر درست نویسی کلمات، درست نویسی جملات و عبارات نیز مهم است، نکته‌ای که باعث می‌شود یک محتوا اشتباه خوانده و فهمیده شود، عدم استفاده از علائم نگارشی است.

اگر در جای مناسب و درست، از علائم نگارشی استفاده نکنید محتوای شما ممکن است بد فهمیده شود. حتما جایگاه استفاده از هر علامت را یاد بگیرید و در جای درست و موقعیت مناسب از این علائم استفاده کنید.

گام هشتم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

نگارش مقدمه و نتیجه‌گیری

در این مرحله شما نگارش بدنه محتوا را انجام داده‌اید و کاملا می‌دانید محتوای شما شامل چه بخش‌هایی‌ست و چه مطالبی در آن گفته شده، اکنون می‌توانید با دست پر و خیال راحت، مقدمه را بنویسید.

سعی کنید مطالب مهم و کلیات مطلب را در مقدمه بیان کنید و سوالاتی که در متن پاسخ داده‌اید را در مقدمه ذکر نمایید. در ابتدای ورود کاربر به صفحه شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا نظر او را جلب کنید و مخاطب را وادار به ماندن و خواندن محتوا کنید، از این چند ثانیه (کمتر از ۵ ثانیه) نهایت استفاده را ببرید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی قیف محتوا چیست ؟

راهنمای مقدمه نویسی جذاب، می‌توانید در این مورد به شما کمک کنید.

اما برویم سراغ نتیجه‌گیری، کاربری که تا اینجای مطلب همراه شما مانده‌است، بیشترین پتانسیل را دارد! او از مطلب شما خوشش آمده و بهترین زمان است که از او بخواهید با شما تعامل کند. می‌توانید در بخش انتهایی و نتیجه‌گیری، ابتدا متنی کوتاه در مورد محتوایتان بنویسید و سپس از مخاطب بخواهید نظر خود را بنویسد، در خبرنامه عضو شود و … .

تولید محتوا مثل مسابقه فوتبال می‌مونه!
اول باید آمادگی‌های لازم قبل از بازی رو داشته باشی، بعد خیلی خوب تمرین کنی، گرم کنی و رقبای خودت رو آنالیز کنی، حالا که همه چیز آماده شده، وقت شروع مسابقه است …

گام نهم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

بازبینی محتوا و انتخاب عناوین

لطفا و خواهشا این مرحله را فراموش نکنید!

هنگامی که محتوای خود را پس از نگارش، مجدد بررسی و بازبینی می‌کنید به راحتی متوجه مشکلاتی در آن می‌شود. مشکلاتی همچون استفاده نابجا از علائم نگارشی، اشتباه بودن جملات از نظر دستوری، اشتباهات نگارشی و … .

این کار شاید حدود ۱۰ دقیقه از شما وقت بگیرد، اما قطعا نتیجه را چندبرابر بهبود می‌بخشد.

سعی کنید با دقت جملات را بخوانید، آن‌ها را کوتاه‌تر و خواناتر کنید. پاراگراف‌ها را به درستی تقسیم بندی کنید و هرکاری که لازم است انجام دهید تا مخاطب از خواندن مطلب شما، خسته نشود.

پس از بازبینی متن و ویرایش نهایی، وقت آن رسیده تا عنوان و تیترهای جذابی بنویسید. نوشتن تیتر را به این مرحله یعنی مرحله‌ی بعد از نگارش موکول کردیم، زیرا پیش از نوشتن یک مطلب شما دید متفاوتی نسبت به آن دارید و کامل به مطالبی که خواهید نوشت تسلط ندارید.

اما حالا شما تسلط کامل دارید و می‌توانید یک عنوان کامل و جذاب برای محتوای خود انتخاب کنید. عنوان نویسی، مسئله‌ای گسترده است که در این مقاله جای نمی‌گیرد،

علاوه بر عنوان اصلی، تیترها و زیرتیترهای درون محتوا را نیز بررسی و ویرایش کنید. عنوان‌ها اولین مواردی هستند که کاربر می‌بیند و به آنها توجه می‌کند.

گام دهم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

انتخاب و ویرایش تصاویر

تصاویر هم از نظر کاربر و هم از نظر گوگل، مهم‌اند. حتما متناسب با طول محتوای خود، از چندین و چند تصویر جذاب و مرتبط استفاده کنید.

ترجیحا تصاویری استفاده کنید که کاربر چند لحظه روی آنها مکث کند و مدت زمان بیشتری در صفحه سایت شما بماند.

مسئله‌ی کپی رایت در کشور ما، آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است، اما گوگل به آن توجه می‌کند. اکنون نمی‌توان گفت که یک سایت با کپی کردن تصاویر، جریمه می‌شود، اما بعید نیست در آینده‌ای نه چندان دور این اتفاق بیافتد.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

اگر تصاویر را از دیگر سایت‌ها کپی می‌کنید، بهتر است تا حدی آنها را تغییر دهید، حداقل رنگبندی را عوض کنید.

بهرحال نکته‌ای که در مورد تصاویر مهم است این است که تصاویر مورد استفاده در محتوا باید برای کاربر جذاب باشند.

تصاویری که استفاده می‌کنید، باید کیفیت خوبی داشته باشند و همچنین سایز آنها مناسب باشد و در وسیله الکترونیکی کاربر (موبایل، لپ‌تاپ یا تبلت) به خوبی نمایش داده شود.

علاوه بر این موارد، حجم تصویر نباید خیلی زیاد باشد، زیرا بالا بودن حجم تصویر، سرعت لود صفحه را پایین می‌آورد و این مسئله دردسر ساز خواهد بود. می‌توانید از تکنیک لیزی لود برای حل این مشکل استفاده کنید.

نکته‌ی دیگری که در مورد تصاویر باید رعایت کنید: حتما تگ آلت تصاویر را با عبارات مرتبط تکمیل کنید. هر تصویر یک تگ alt دارد که گوگل به وسیله این تگ متوجه مفهوم تصویر می‌شود. درضمن هنگامی که تصویر به هر دلیلی لود نشود، این تگ آلت به‌جای تصویر نمایش داده می‌شود.

گام یازدهم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

اضافه کردن لینک

پس از اتمام نگارش محتوا و انتخاب تصاویر آن، نوبت به این می‌رسد که چند لینک به محتوا اضافه کنید.

پس از اتمام نگارش محتوا و انتخاب تصاویر آن، نوبت به این می‌رسد که چند لینک به محتوا اضافه کنید. لینک‌هایی که به محتوا اضافه می‌کنید در کل ۲ نوع هستند: لینک داخلی و لینک خارجی.

لینک داخلی به لینکی گفته می‌شود که شما در یک صفحه از سایتتان به صفحه‌ای دیگر از سایتتان لینک ایجاد کنید.

لینک خارجی نیز بدین صورت است که شما در صفحه‌ای از سایتتان به صفحه‌ای از یک سایت دیگر لینک می‌دهید.

هردوی این لینک‌ها در سئوی محتوا موثر است. حتما در هر محتوا از سایتتان، به سایر محتواهای خود لینک دهید و ارتباطات داخلی زیادی بین محتواهایتان برقرار کنید.

اگر منابع معتبری مورد استفاده قرار داده‌اید نیز می‌توانید به آنها لینک خارجی ایجاد کنید.

نمی‌توان کمیت و تعداد مشخصی برای لینکهای یک محتوا در نظر گرفت، در مورد لینک داخلی لازم نیست خیلی خودتان را محدود کنید، هر از گاهی، هر زمان که لازم بود لینکی به دیگر صفحات سایت ایجاد کنید و نگران نباشید، لینک داخلی بسیار کارآمد و مفید است.

اما برای لینک خارجی بیشتر دقت کنید و به سایت‌هایی که معتبر نیستند، اسپم هستند و یا نمی‌شناسید، لینک ندهید.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

گام دواردهم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

آموزش بارگذاری محتوا

امروزه سایت‌های بسیار زیادی از وردپرس استفاده می‌کنند، یعنی سایت را با وردپرس طراحی و مدیریت می‌کنند. بنابراین در اکثر موارد، از تولیدکنندگان محتوا انتظار می‌رود بتوانند محتواهای خود را در CMS (سیستم مدیریت محتوا) وردپرس بارگذاری کنند، بنابراین در این بخش، ما نحوه آپلود مطلب در سایت وردپرسی را به شما آموزش می‌دهیم.

پس از اینکه وارد سایت و پنل ادمین شدید، گزینه‌ای تحت عنوان “نوشته ها” یا “افزودن نوشته” در نوارابزار بالای صفحه و یا سایدبار، مشاهده خواهید کرد. بهرحال باید بر روی افزودن نوشته جدید کلیک کنید. سپس صفحه‌ای مشابه زیر خواهید دید:

بسته به پلاگین‌هایی که سایت استفاده می‌کند، این ویرایشگر ممکن است متفاوت باشد، اما به طور معمول چنین ویرایشگری در اختیار خواهید داشت چه در وردپرس چه در سایر سیستم‌ها.

در قسمت “افزودن عنوان” عنوانی که برای محتوای خود انتخاب کرده‌اید را وارد کنید. این عنوان با تگ h1 در صفحه مقاله شما به کاربر نشان داده می‌شود. (h1 بزرگترین تگ برای تیترها و عناوین موجود در صفحه است، بهتر است از ۱ تگ h1 در هر صفحه استفاده کنید.)

متن محتوای خود را از فایل word کپی کنید و سپس در این ویرایشگر جایگذاری نمایید. به عنوان مثال ما گام ۱۰ و ۱۱ را در این ویرایشگر کپی می‌کنیم.

اکنون عناوین و تیترهای متن را می‌خواهیم مشخص کنیم، گام ۱۰ و ۱۱ هر دو تیتر هستند و می‌خواهیم آنها را از نوع h2 تعریف کنیم. ابتدا متن عنوان را انتخاب می‌کنیم و سپس از سربرگ “بند” یا “سرفصل”، تیتر۲ را انتخاب می‌کنیم؛ به تصویر زیر دقت کنید.

این کار را برای تمام تیترهای محتوا، تکرار کنید و بسته به نوع و اهمیت هر تیتر از تگ h1 تا h6 استفاده کنید.

اکنون، لینک‌های محتوا را مجدد بررسی کنید، اگر مایل هستید کاری کنید لینکها در یک تب جداگانه باز شوند. کافیست روی هر لینک کلیک کنید، ویرایش لینک را بزنید و گزینه بازکردن در زبانه جدید را فعال کنید، مانند تصویر زیر:

با زدن دکمه اینتر، در قسمت‌های موردنظر، می‌توانید به قدر کافی فاصله ایجاد کنید. مثلا بین ۲ پاراگراف.

با استفاده از گزینه‌های مختلف، مانند نرم افزار ورد می‌توانید لیست‌های عددی و موردی مختلفی ایجاد کنید، قسمتی از متن را پررنگ کنید (B)، نحوه چینش متن را تغییر دهید و امکاناتی از این قبیل…

اما برای اضافه کردن تصویر، هرمکانی که مایل هستید، کلیک کنید سپس گزینه “افزودن پرونده چندرسانه‌ای” یا “افزودن تصویر” را در منوی “گذاشتن” انتخاب کنید. سپس تصویری مشابه زیر نمایان می‌شود:

این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

اکنون در بخش بارگذاری، می‌توانید فایل‌ها را از سیستم انتخاب کنید، در بخش کتابخانه هم می‌توانید به فایل‌هایی که پیش از این آپلود کرده‌اید، دسترسی داشته باشید. عکس مدنظر را انتخاب کنید، در قسمت متن جایگزین یا تگ آلت، مختصری در مورد تصویر بنویسید و تایید کنید.

برای اضافه کردن ویدیو از سیستم خودتان نیز می‌توانید به همین روش عمل کنید، اما اگر می‌خواهید ویدیویی که در آپارات یا یوتیوب منتشر شده را بارگذاری کنید، سپس آدرس ویدیو را کپی کنید و در بخش زیر جایگذاری کنید.

گام سیزدهم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

سئوی محتوا و سایر تنظیمات

اکنون که محتوا را به طور کامل بارگذاری کردیدف زمان آن رسیده که سایر تنظیمات را انجام دهید. معمولا در سایدبار سمت چپ و یا راست صفحه، گزینه‌هایی تحت عنوان “دسته بندی” و “برچسب” وجود دارد.

دسته بندی یا کتگوری از قبل در سایت وارد شده است و شما باید آن دسته‌ای را که به محتوای شما مربوط است انتخاب کنید.

اما برای برچسب، بهتر است در حدود ۳ برچسب اضافه کنید، برچسب‌هایی که اضافه می‌کنید، مشابه نام دسته بندی نباشند و اندکی عمومی باشند.

به عنوان مثال اگر موضوع مقاله شما “ایده های راه اندازی کسب و کار اینترنتی” است، دسته بندی “کسب و کار” را انتخاب کنید و برچسب “کسب و کار اینترنتی” را وارد کنید. در همین حال، انتخاب “ایده کسب و کار اینترنتی” برای برچسب، اشتباه است.

تصویر شاخص، یا همان تصویر اصلی محتوا نیز در این بخش مشخص می‌شود. گزینه‌ای تحت عنوان “تصویر شاخص” یا “تصویر اصلی” در سایدبار مشاهده می‌کنید، با کلیک کردن بر روی این گزینه می‌توانید تصویر مدنظر خود را بارگذاری و انتخاب کنید.

برای تنظیم پلاگین سئو نیز اگر به پایین صفحه بروید، تنظیمات را خواهید دید. معمولا سایت‌های وردپرسی از پلاگین یواست سئو یا رنک مث استفاده می‌کنند. این پلاگین‌ها -تقریبا مشابه هستند و نیاز نیست نگران باشید. در ادامه پلاگین یواست سئو را آموزش می‌دهیم.

در بخش کلیدواژه کانونی، همان عبارت کلیدی اصلی را باید وارد کنید. سپس کمی پایین‌تر، می‌توانید پیش‌نمایشی از محتوای خود در گوگل ببینید.

“عنوان سئو” یا “عنوان متا”، همان عنوان مقاله شما در نتایج جستجوست، این عنوان با تگ h1 تفاوت دارد. تگ h1 به کاربران صفحه نمایش داده می‌شود و عنوان به تمام کاربرانی که سایت شما را در گوگل می‌بینند.

“عنوان” یا همان title از نظر سئو مهم است و بهتر است از کلمه کلیدی در آن استفاده کنید و چه بهتر که این کلمه کلیدی در ابتدای عنوان آورده شود. بهرحال این عنوان را می‌توانید در بخش ویرایش اسنیپت در پلاگین یواست سئو ویرایش کنید و یا مشابه تصویری که نشان دادیم، به آن دسترسی خواهید داشت.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

“نامک” یا slug، آدرس صفحه است، بهتر است در آدرس صفحه نیز از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید، خواه به زبان فارسی، خواه انگلیسی. سعی کنید آدرس کوتاه باشد و به طور کامل صحیح. اگر آدرس طولانی باشد، قسمتی از آن حذف می‌شود.

“توضیح متا” یا متا دیسکریپشن، همان متن کوتاهی‌ست که در نتایج جستجو، دقیقا زیر عنوان مطلب نشان داده می‌شود. در متا دیسکریپشن، توضیح کوتاهی در مورد مقاله بنویسید و سعی کنید از کلمه کلیدی استفاده کنید، همچنین باید جذاب بنویسید. این متن باید کاربر را ترغیب کند که بین تمام نتایج جستجو، سایت شما را برای بازدید انتخاب کند.

می‌توانید در ادامه نیز چند مترادف برای کلمه کلیدی اصلی وارد کنید. همچنین این پلاگین‌ها، ایرادات محتوای شما را نمایش می‌دهند که با خواندن هر ایراد و رفع آن می‌توانید امتیاز سئوی محتوا را بهبود ببخشید.

این پلاگین‌ها فقط در جهت کمک به شما هستند و گوگل کلمات کلیدی آنها و رنگ چراغ آنها را نمی‌بیند! اگر شما به قدر کافی خوب باشید، حتما در نتایج جستجو جایگاه خوبی کسب خواهید کرد.

گام چهاردهم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

انتشار محتوا

در همان سایدبار کنار محتوا، می‌توانید نام نویسنده را انتخاب کنید و تاریخ انتشار را تعیین کنید.

اما پیش از انتشار حتما نسخه پیش نمایش محتوا را ببینید، با اینکار می‌توانید اطمینان حاصل کنید که همه چیز درست و منطقی پیش رفته است.

گزینه پیش نمایش را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید. سپس باز کردن در زبانه جدید را بزنید.

اکنون برای انتشار محتوا، می‌توانید زمان مشخص کنید. تاریخ انتشار محتوا و زمان آن، قابل تنظیم هستند، به عنوان مثال اگر بر روی عبارت بی درنگ کلیک کنیم، تصویری مشابه زیر نمایان می‌شود و می‌توانیم تنظیم کنیم که در تاریخی دیگر محتوا به صورت خودکار در سایت منتشر شود.

بعد از تنظیم تاریخ بر روی “انتشار” یا “زمان بندی” کلیک کنید. اگر تغییری در زمان انتشار ایجاد نکنیم، محتوا همان لحظه منتشر می‌شود.

تبریک می‌گوییم، شما اولین محتوای خود را منتشر کردید، اما هنوز کار ما تمام نشده است!

اگر می‌خواهید محتوای شما زودتر ایندکس شود (یعنی توسط گوگل شناخته شود و در نتایج جستجو ظاهر شود)، باید آدرس آن را به سرچ کنسول بدهید. البته برای این مورد، باید دسترسی‌های لازم را داشته باشید.

وارد سرچ کنسول شوید و در باکس بالای صفحه، آدرس محتوای جدید را وارد کنید. سپس درخواست index خود را ثبت کنید. معمولا اینکار باعث می‌شود محتوای شما حدود ۵ دقیقه بعد، ایندکس شود. اما احتمالا همچنان رتبه‌ای در نتایج جستجو نخواهید داشت، برای این مورد باید صبور باشید…

تولید محتوا مثل مسابقه فوتبال می‌مونه!
اول باید آمادگی‌های لازم قبل از بازی رو داشته باشی، بعد خیلی خوب تمرین کنی، گرم کنی و رقبای خودت رو آنالیز کنی، حالا که همه چیز آماده شده، وقت شروع مسابقه است …

گام پانزدهم چگونه تولید محتوا کنیم ؟

بازنشر محتوا

پس از اینکه محتوای شما منتشر شد، بهتر است آن را بازنشر دهید. می‌توانید این مرحله را انجام ندهید! اما توصیه می‌کنیم از سوشال مدیا و شبکه‌های اجتماعی خود برای این مورد استفاده کنید.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

اگر کاربران از شبکه‌های اجتماعی مختلف، بر روی لینک محتوای شما کلیک کنند و آن را بخوانند، گوگل متوجه می‌شود که محتوای شما اهمیت دارد و رتبه بهتری به آن می‌دهد. می‌توانید لینک محتوای خود را در تلگرام، اینستاگرام، لینکدین، فیسبوک و … منتشر کنید و از بازخورد دیگران استفاده ببرید.

با محتوای با ارزش چگونه تولید محتوا کنیم ؟

شاید افرادی که تازه وارد حرفه تولید محتوا شده‌اند دنبال جواب مناسبی برای سوال چگونه تولید محتوا کنیم ؟ باشند و مطمئنا در موتور جستجوی گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر شروع به جستجو می‌کنند. می‌خواهیم بحث را از همینجا شروع کنیم. تنها چهار میلیارد جستجو در روز توسط گوگل انجام می‌شود. وقتی شما در نوار جستجو سوال خود را وارد می‌کنید لینک‌هایی در نتایج جستجو به شما نمایش داده می‌شود، این همان محتوا است.

محتوا بخش عمده‌ای از زندگی روزمره ما را به خود اختصاص داده است. ما با استفاده از محتوا می‌توانیم به جواب سوالات خود برسیم، آموزش ببینیم، خواسته‌ای که داریم را برآورد کنیم و بسیاری موارد دیگر. از دید یک صاحب کسب و کار، محتوا به آن‌ها امکان جذب مشتری را می‌دهد و به آن‌ها چشم اندازهای جدیدی برای توسعه کسب و کار و سایت‌شان می‌دهد و درنهایت درآمد شرکت‌شان را افزایش می‌یابد.

استراتژی و هدف محتوای خود را شناسایی کنید

بدون برنامه‌ریزی و ایجاد یک استراتژی، بازاریابی تولید محتوا نکنید چون در غیراین‌ صورت شما در معرض خطر از دست دادن کاربران‌تان قرار می‌گیرید. برای پاسخ به این سوال که چگونه تولید محتوا کنیم، شما باید همه چیز را در مورد برند و نحوه تولید یک محتوای تبلیغاتی و درنهایت نحوه بازنویسی آن بدانید.

مانند یک کمپین بازاریابی سنتی، استراتژی محتوای شما باید روی اهداف بازاریابی‌تان تمرکز داشته باشد. اهداف شما می‌تواند جذب بازدیدکنندگان یک سایت باشد. هنگامی که شما هدف‌تان را تعیین کردید شروع به تولید یک محتوا می‌کنید که باید با هدف شما سازگاری داشته باشد تا به شما کمک کند تا به نتیجه دلخواهتان برسید. به طور کلی اهداف خود را مشخص کنید و بعد محتوا ایجاد کنید.

مخاطبان محتوای خود را بشناسید و به آن‌ها گوش بدهید

در ادامه مبحث استراتژی محتوا، ابتدا باید بدانید با چه کسی صحبت می‌کنید؟ چگونه می‌خواهید با آن‌ها صحبت کنید و در کجا می‌توانید این مخاطبان را پیدا کنید؟ کلیدِ تولید یک محتوای موفقیت‌آمیز این است که خواننده احساس کند که شما به طور مستقیم با او صحبت می‌کنید و تنها راه رسیدن به این هدف این است که با بازدیدکنندگان، مشتریان و مصرف کنندگان خود ارتباط برقرار کنید، شما باید آن‌ها را مانند دوستان قدیمی خود فرض کنید.

شما باید از موانع، ترس‌ها و چالش‌های آن‌ها مطلع شوید تا بهتر بتوانید به نیازشان پاسخ دهید. به طور مثال فکر کنید که سردرد دارید، احتمالا اولین کاری که می‌کنید این است که سعی می‌کنید علت درد را پیدا کنید. شاید دچار کمبود ویتامین شده‌اید یا که بیمار شده‌اید… این تشخیص است که به شما کمک می‌کند راه‌حل بهتر را برای خود انتخاب کنید، مثلا آب می‌خورید یا که دارو مصرف می‌کنید یا استراحت می‌کنید.

این مطلب و خوندی ؟  پرسونا چیست؟

تبدیل بازدیدکننده به خریدار

شما باید بدانید که یک بازدیدکننده، یک مسیر را طی می‌کند تا به یک خریدار تبدیل شود. این مسیر شامل آگاهی، انتخاب و تصمیم‌ گیری است. محتوای شما باید این چشم‌اندازها را به کاربر بدهد، بنابراین در هر مرحله روی محتوای خود تجدید نظر کنید. محتوای شما باید به حدی کامل باشد که هر بازدید‌ کننده‌ای احساس کند که اطلاعات مرتبطی که می‌خواسته را دریافت کرده است و دیگر نیازی به جستجوی مجدد ندارد.

هدف از انتشار محتوا برقراری ارتباط با مخاطب و آشنایی او با محصولات شماست. حال محصول شما ممکنه کالا، خدمات و یا محتوای آموزشی و  حتی خبری باشد، فرقی نمیکند.پس در صورتی خواننده جذب مطلب شما خواهد شد که تمایل شما به برقراری ارتباط را از محتوا درک کند. برقراری ارتباط یک نیاز طبیعی است. خواننده در صورتی به خواندن ادامه محتوا مشتاق خواهد بود که به او ارزش افزوده ای داده باشید و او را محترم شمرده و به نیازش پاسخ داده باشید.

محتوای خود را چندین بار بررسی کنید

فقط به این دلیل که تا به حال استراتژی محتوای مشخصی نداشته‌اید به این معنا نیست که محتوای شما در حال حاضر به درد نمی خورد. شما می‌توانید محتوا را بررسی کنید و آن را متناسب با یک طرح سازماندهی کنید و یک محتوای جدید خلق کنید. این فرآیند می‌تواند شامل بازنویسی متن باشد یا پر کردن شکاف‌هایی که وجود دارد تا محتوایی جذاب و متناسب با کارتان را خلق کنید.

محتوا را با ساختاری مناسب بنویسید

در این مرحله شما باید باز هم مخاطب را در نظر داشته باشید. مخاطب‌تان چه نوع محتوایی می‌خواهد؟ مقاله،تصویر یا ویدئو؟ اسلایدشو یا کتاب الکترونیکی؟ روزنامه یا پادکست؟ ذهن شما باید خلاق باشد و بتواند راحت‌ترین شیوه استفاده از محتوا را پیدا کند. شما باید بسته به کانالی که می‌خواهید محتوا را در آن منتشر کنید فرمت محتوا را برای خود انتخاب کنید. برای مثال محتواهای متنی برای کانال اینستاگرام زیاد جالب نیست و شما باید بیشتر روی عکس و ویدئو وقت بگذارید.

برای تولید محتوا وقت کافی اختصاص دهید

این که چگونه محتوای خوب تولید کنیم نکته‌ای بسیار مهم است. مهم ترین چیزی که شما باید به عنوان تولید کننده محتوا، یا کسی که می‌خواهید محتوا سفارش دهید بدانید این است که نوشتن محتوای خوب چیزی است که شما به عنوان نویسنده آن را انتخاب می‌کنید. برای این کار دو راه در پیش دارید. همچنین نکات مهمی را در رابطه با تولید محتوا چیست؟ بدانید. راه اول این است که برای تولید محتوا وقت کافی اختصاص دهید و محتوایی تولید کنید که ارزش و اعتبار کافی داشته باشید. اما راه دوم این است که زمان بیشتری صرف کنید و با دقت به جزئیات توجه کرده و محتوایی بنویسید که کاملاً بی نقص بوده و خواننده را مجذوب خود نماید.

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

محتوای خوب در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

زمانی که به عنوان تولید کننده محتوا، به دنبال تولید محتوای خوب می باشید، باید چندین نکته را رعایت کنید. و اگر اینکه شما هم بسیار با این سوال رو به رو می شوید که محتوای خوب چه ویژگی هایی دارد. فراموش نکنید اگر قصد دارید به عنوان تولید کننده محتوا در این حوزه فعالیت داشته باشید، همیشه باید محتواهای خوب و عالی را تولید کنید تا بتوانید نظر همه را به خود جلب کنید و در این حوزه فعالیت مستمر داشته باشید و موفق باشید.

اگر چه تولید محتوا پرخرج بود ولی رایا مارکتینگ با راهکاری ویژه توانسته است ضمن حفظ کیفیت، هزینه تولید محتوا را به شدت کاهش دهد.

خوب گوش کنید در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

شاید بگویید که ما به عنوان تولید کننده محتوا با گوش کردن چگونه محتوای خوب تولید کنیم؟ زمانی که از شما خواسته می‌شود که در رابطه با یک موضوع خاص یک محتوا تولید کنید، می‌بایست بسیار با دقت به خواسته های کارفرما یا شخصی که سفارش تولید محتوا (Content production order) را می‌دهد، گوش کنید. باید کاملا آگاه باشید که چه نوع محتوایی را از شما درخواست دارند. هدف کارفرما از تولید محتوا به وسیله شما چیست. شما باید در رابطه با محتوایی که قصد دارید تولید کنید،

موضوع آن باید برای شما باید کالا شفاف و روشن باشد. برای اینکه بتوانید یک محتوای خوب تولید کنید، باید اگر در رابطه با موضوع مورد نظر هرگونه سوال یا ابهامی که دارید را به طور شفاف بیان کنید و پاسخ مناسب را دریافت کنید. این مسئله بسیار مهم می‌باشد که محتوای تولید شده توسط شما، همانگونه که کارفرما انتظار داشته است، باشد. در بسیاری از مواقع شاهد این مسئله هستیم که بعد از اینکه کار تولید محتوا صورت می‌گیرد و به کارفرما تحویل داده می‌شود.

محتوای تولید شده با آنچه که کارفرما در نظر داشته مغایرت داشته است. در این مواقع یا همکاری ها قطع می شود و یا اینکه دو مرتبه شما می بایست محتوایی مناسب نظر کارفرما تولید کنید.

همیشه روی ایجاد عناوین قوی تمرکز کنید

این که چگونه محتوای خوب تولید کنیم تا حد زیادی به انتخاب عنوان و موضوع هم بستگی دارد. برای تولید محتوای خوب، انتخاب عنوان قوی و انتخاب موضوع بسیار مهم است. همیشه  برای ایجاد عنوان مناسب و قوی وقت کافی بگذارید.

در انتخاب موضوع برای تولید محتوا هم می‌توانید از کارفرما بپرسید. عنوان خوب باعث خواهد شد که توجه خوانندگان و مخاطبان سایت به متن شما جلب شود. به عبارتی شما می‌توانید با یک عنوان قوی مخاطبان بیشتری را به سمت مطلب مورد نظر هدایت کرده و در نهایت اگر قصد فروش محصول یا معرفی برند خود را دارید به این هدف دست خواهید یافت.

به ظواهر توجه کنید در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

اگرچه می‌گویند که یک کتاب را بر اساس جلد آن انتخاب نکنید، اما در مورد اینترنت و رسانه های اجتماعی این موضوع فرق می‌کند. زیرا ما فضا و زمان کافی برای جلب توجه کاربران و مخاطبان با طیف وسیعی از سلیقه ها را نداریم و در سایت‌ها یا در صفحات اجتماعی اگر عنوان خسته کننده یا بی ربطی را انتخاب کنیم به احتمال خیلی زیاد، کاربران از کلیک کردن بر روی عنوان محتوا صرف نظر کرده و به سراغ مطالب دیگری خواهند رفت.

انتخاب عنوان در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

انتخاب عنوان مناسب برای متن می‌تواند موضوع هوشمندانه‌ای باشد. زیرا عنوان محتوای شما در مکان های مختلفی قابل مشاهده خواهد بود. قبل از شروع ایجاد یک محتوا، انتخاب عنوان مناسب و عنوانی که بتوان برای موتورهای جستجو بهینه سازی کرد و همچنین مورد پسند کاربر باشد باید به عنوان اولویت اصلی تولید محتوای خوب در نظر گرفته شود. به خصوص در شبکه های اجتماعی وRSS ها و همچنین اشتراک های ایمیل این موضوع ارجحیت بالاتری خواهد داشت.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی قیف محتوا چیست ؟

در رابطه با موضوع تحقیق کنید

لازم نیست که شما برای تولید یک محتوا خوب در همه زمینه‌ها و حوزه ها سر رشته داشته باشید. اگر شما در یک حوزه حتی اطلاعات کمی داشته باشید، قطعا می‌توانید یک محتوای خوب تولید کنید، اما تنها یک شرط برای این کار وجود دارد و آن این مسئله می‌باشد، که شما به خوبی در رابطه با آن موضوع تحقیق کنید.

توانایی تحقیق و بررسی را داشته باشید

امکان ندارد شما بخواهید در رابطه با موضوعی محتوا خوب تولید کنید و در اینترنت در آن زمینه محتوایی وجود نداشته باشد. بنابراین این مسئله بسیار مهم می باشد که شما توانایی تحقیق و بررسی را داشته باشید. قطعا یکی از ویژگی‌های افرادی که محتوا خوب تولید می‌کنند، توانایی آنها در تحقیق می‌باشد. به دلیل اینکه بسیار غیرمعمول می باشد که شخصی در همه حوزه ها و یا چندین موضوع توانایی این را داشته باشد که اطلاعات کامل و دقیقی را داشته باشد. اما نکته ای که در رابطه با تحقیق باید آن را مد نظر داشته باشید. استفاده از منابع دست اول و محتواهای مناسب و درست می باشد. شما به عنوان یک تولید کننده محتوا قطعا توانایی تشخیص محتواها را دارید. و می‌توانید یک محتوا خوب را از یک محتوا بد متمایز کنید.

تکراری و کپی نکنید در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

در قسمت بالا در این رابطه صحبت کردیم که درباره موضوع مورد نظر خود تحقیق کنید، و از منابع دست اول بهره بگیرید. اما این بدین معنی نخواهد بود که شما آنچه که مطالعه کردید را کاملا منتقل کنید. یک تولید کننده محتوا، برای اینکه بتواند یک محتوا خوب تولید کند، از تمامی منابع موجود بهره می گیرد، نکته ها و ویژگی هایی خاص در مورد آن موضوع را جدا می کند.

محتواهایی را که مطالعه کرده و بررسی کرده است، تجزیه و تحلیل و بررسی می کند، نکات مثبت را استفاده می کند، نکات منفی هر محتوا را شناسایی می کند و از آنها استفاده نمی کند، سپس محتوا را با توجه به مطالعات و بررسی هایی که انجام داده است، با بیان و نظرات خود و به همراه ویژگی هایی که به آن اضافه می کند، یک محتوا خوب تولید می کند.

هیچ کس نمی خواهد یک مقاله کسل کننده بخواند.

مانند صحبت کردن با یک دوست با مخاطب صحبت کنید.  برای اینکه بدانید چگونه یک محتوای خوب تولید کنیم؟ باید بدانید مردم بیشتر به اطلاعاتی که توسط یک دوست ارسال شده جذب می شوند تا اطلاعاتی که توسط یک فرد خشک و رسمی ارائه شده باشد. پس لطافت را چاشنی محتوا های خود کنید! حس امنیت وفاداری و اعتماد را به مخاطب بدهید. او در ابتدای مواجه شدن با سایت یا شبکه مجازی شما اول قصد آشنایی با شما را دارد! پس چه بهتر که تبدیل به یک دوست خوب شوید!

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟
کاملاً لازم است که محتوا بتواند توجه مردم را جلب کند!

محتوا را باید با یک کلمه یا عبارتی شروع کنید که در نگاه اول چشم  مخاطب به سمت آن می ورد. عنوانی که توجه مردم را جلب می کند و خط به خط آن محتوا را دنبال می کنند. برای اینکه بدانیم چگونه یک محتوای خوب تولید کنیم توجه به این نکته مهم است که طوری محتوا را پیش ببرید که مخاطب را شوکه کنند یا به اندازه ای جدید و نوین باشد که مخاطب جذب محتوای شود.

محتوا جذاب تولید کنید در چگونه تولید محتوا کنیم؟

از تمامی روش‌هایی که باعث می‌شوند محتوا شما جذاب شوند، بهره کامل را بگیرید. یک تولید کننده محتوا می‌بایست در همه محتواهایی که تولید می کند، اگر قصد دارد محتوا خوب تولید کند، می بایست خلاقیت خود را در آنها استفاده کند.

هیچ فرقی ندارد شما از چه شیوه ای برای تولید محتوا استفاده می کنید. مقاله می نویسید یا محتواهای ویدئویی تولید می‌کنید و یا حتی اگر کتاب‌های صوتی و یا پادکست تولید می‌کنید. همه محتواهای شما باید جذاب باشد و عنصر خلاقیت در همه آنها دیده شود. هر شخصی در هر پلتفرمی که به دنبال محتوا می‌باشد، به دنبال محتواهایی است که تکراری نباشد، نیاز او را برطرف کند، جذاب باشد. احساس رضایت داشته باشد. به این معنی که پس از اینکه از محتوا بهره برد، احساس نکند که زمان خود را بیهوده سپری کرده است.

انتخاب تصاویر پس زمینه برای تولید محتوا

انتخاب تصاویر پس زمینه برای تولید محتوا از دیگر نکاتی است که باعث می‌شود محتوای تولید شده شما محتوای کامل و خوبی از آب در آید. چگونه محتوای خوب تولید کنیم اگر به انتخاب تصاویر پس زمینه برای تولید محتوا که مناسب محتوا باشد توجه نکنیم؟ این نکته بسیار مهم است. همواره سعی کنید تصاویری را انتخاب کنید که علاوه بر کیفیت بالا با موضوع و عنوان مورد نظر شما مطابقت داشته باشد.

انتخاب تصویر درست و مناسب

انتخاب تصویر درست و مناسب به متن و محتوای شما روح می بخشد. اگر تصویری که انتخاب می‌کنید تصویر جذاب و مرتبطی باشد سبب خواهد شد که خواننده مطلب شما سر ذوق بیاید. تصاویر مناسب همچنین می توانند به درک موضوع محتوا کمک کنند. البته در انتخاب تصاویر دقت کنید که طرح و لوگو سایت یا برند بر روی تصاویر هک نشده باشد. به عبارتی رعایت قانون کپی رایت در مورد تصاویر هم بسیار مهم است.

به ۳ سوال مهم پاسخ دهید!

به منظور موفقیت در اینکه چگونه محتوای خوب تولید کنیم  و جلب توجه مخاطبان در میان این هزاران اطلاعاتی که به آنها داده می شود، باید بتوانید محتوایی مناسب با نیاز مخاطبان ایجاد کنید. برای انجام این کار باید سه سوال مهم پاسخ داده شود:

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

چرا باید به این محتوا توجه کنم ؟

مخاطب تا دلیلی داشته باشد برای دنبال کردن مطالب و محتواهای شما در این مسیر همراه شماست. در اینکه چگونه یک محتوای خوب تولید کنید به این نکته توجه داشته باشید که مخاطب از محتوای شما خسته یا کسل نشود!

چه چیزهایی را باید بدانم؟

وقتی یک سوال برای مخاطب پیش می آید دنبال این است که پاسخ سوال شما در صفحه سایت شما دیده شود. محتوایی با کیفیت بدون کم وزیاد.  صریح و بدون پیچیدگی به سوال او باید پاسخ داده شود.

چگونه می توانم این کار را انجام دهم؟

مردم می‌خواهند در زندگی خود تغییر ایجاد کنند! پس طوری محتوا برای او خلق کنید که بتواند از آن‌ها به شکل کاربردی تری در زندگی خود استفاده کند.

چگونه تولید محتوا کنیم ؟
 پاسخ دادن به این سه سوال را درست در ابتدای محتوایتان، شروع کنید. این کار توجه مردم را جلب می­‌کند و آنها را درگیر محتوا می­‌کند؛ زیرا آنها حس می‌­کنند مطالب ارزشمندی در محتوای شما وجود دارد.

امروزه استفاده از محتوای آموزشی در سایت ها رشد بسیار بالای داشته است. همچنین کسب و کار ها و سایت هایی که محصول و یا خدماتی را به مشتریان خود عرضه می کنند از محتوای آموزشی استفاده می کنند. در این بین تولید محتوای آموزشی نیز در بین مخاطبان و کاربران سایت ها رشد بسیار بالایی پیدا کرده است

چگونه محتوای خوب تولید کنیم که آموزشی باشد؟

قصد داریم در این بخش به این موضوع بپردازیم که چگونه محتوای خوب تولید کنیم که از نظر آموزشی از سطح علمی بالایی برخوردار باشد. چه محتوایی تولید کنیم که بهتر مطالب مورد نظر را به دیگران یاد دهیم.

تولید محتوای خوب مستلزم این است که از یک سری از اصول و قوانین خاص که در نوشتن این گونه محتوا مهم است پیروی کنیم. محتوایی که قرار است به صورت آموزشی ارائه شود باید با دقت و ظرافت بیشتری نوشته شود. در تولید این گونه محتوا همواره سعی کنید محتوای دست اول و تازه بنویسید. از کپی کاری و ایجاد متن های خسته کننده خود داری کنید. محتوای آموزشی را بر اساس مخاطبان هدف تولید نمایید. در انتخاب عکس پس زمینه برای تولید محتوای آموزشی وسواس بیشتری به خرج دهید.

ویژگی های محتوا خوب در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

ما در این مقاله  چگونه تولید محتوا کنیم؟ در رابطه با ویژگی های یک محتوا خوب (Good content) صحبت کردیم. همچنین ما بررسی کردیم که با توجه به چه نکاتی و چگونه محتوای خوب تولید کنیم . گفتیم که اگر یک تولید کننده محتوا به دنبال تولید محتوا خوب می‌باشد، می‌بایست نکاتی را رعایت کند، اگر بخواهیم نکات را به صورت خلاصه بیان کنیم می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم که محتوا خوب باید جذاب باشد، خلاقانه باشد، یکتا و یگانه باشد، کپی محتواهای دیگر نباشد.

این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

این که چگونه محتوای خوب تولید کنیم بسیار مهم است. تولید کننده محتوا در رابطه با موضوعی که درباره آن محتوا تولید می‌کند، احاطه کامل داشته باشد. و در آخر اینکه مخاطب را در نظر بگیرد و نیازهای مخاطب را به وسیله محتوا برطرف کند.

چگونه می توانیم تولید محتوای با ارزش ایجاد کنیم؟

حتما میدانید که وقتی یک گلوله برفی را در برف غلط میدهید بزرگ و بزرگتر میشود. تولید محتوای با ارزش برای وبسایت هم همین شباهت را دارد.وقتی شما محتوای یا ارزشی ایجاد کنید که مخاطب را جذب کند، به صورت اتوماتیک بر ترافیک مخاطبان شما افزوده خواهد شد. تولید محتوا شامل یک فرآیند است و شما برای تکمیل این فرآیند و رسیدن به محتوای رضایت‌بخش باید همانند همان گوله برفی باشید.

موارد زیر را یک به یک پیش ببرید و تا حدودی به جواب این سوال که چگونه تولید محتوا کنیم ؟ خواهید رسید:

در حوزه‌ای که تولید محتوا می‌کنید تحقیقات داشته باشید

شما احتمالا در مورد موضوعی که می‌خواهید در مورد آن بنویسید ایده‌هایی دارید، شما علاوه‌بر داشتن ایده باید در مورد کلمات کلیدی، میزان جستجوی یک کلمه کلیدی خاص (‌KEYWORDRESEARCH) جستجو کنید و مطمئن شوید که تولید محتوا در مورد این ایده مناسب است یا خیر. یک روش خوب برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی این است که سوالات را بر اساس موانع و اهدافتان بنویسید و در مورد میزان جستجوی این کلمات تحقیق کنید.

برای این که شما به رتبه بندی خوبی در موتورهای جستجو برسید باید یک کتابخانه بسیار بزرگ از محتوا را داشته باشید که ارزشمند باشد و این به معنای تولید محتوای با کیفیت است.

شما می‌توانید از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند SEMRush یا Moz Keyword Explorer استفاده کنید. کلمه کلیدی خود را در موتور جستجو تایپ کنید و از مطالب پر طرفدار مطلع شوید. بخش جستجوهای مرتبط را در صفحات نتایج موتور جستجو بررسی کنید.

به ایده اولیه محتوا خود پر و بال بدهید

حالا که کلمات کلیدی را مشخص کرده‌اید وقت آن است که در مورد ایده‌های محتوایی فکر کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که بهترین راه این است که محتوا را براساس موضوعات خوشه‌ای سازماندهی کنید. به این معنا که کلمه کلیدی اصلی را در سرخوشه قرار دهید و مطالب مرتبط با آن را در زیر خوشه‌ها قرار دهید.

خوشه‌بندی موضوعات باعث می‌شود که ساده‌تر فکر کنید و یک ساختار برای دنبال کردن داشته باشید. شما می‌توانید برای ایده گرفتن کتاب بخوانید، سایت‌های رقیب را بررسی کنید یا جستجوهای بیشتری را انجام دهید.

تا شروع به نوشتن نکنید اتفاقی نخواهد افتاد

در اینجا ما در مورد فرآیند نوشتن صحبت می‌کنیم اما یک محتوا تنها به متن ختم نمی‌شود و می‌تواند یک ویدئو یا گرافیک یا پادکست باشد. هرچه‌ که هستند، فرآیند ایجاد کاملا مشابه است. در هنگام نوشتن شما خود را به هیچ چیزی محدود نکنید، شما می‌توانید در متنی که می‌نویسید حتی از طنز استفاده کنید. عناوین، تیترها، توضیحات متا خود را بررسی کنید.

مطلبی که نوشته‌اید را یک دور بخوانید و خود را جای مخاطب بگذارید و ببینید متوجه می‌شوید که چه نوشته‌اید؟ محتوای منحصر به فرد ایجاد کنید و از کپی کردن مطالب پرهیز کنید، برای خود یک سبک منحصر به فرد ایجاد کنید. به خودتان اطمینان داشته باشید، سعی نکنید از واژه های قلمبه سلمبه ای که کاربر از آن سر در نمیاورد استفاده کنید، مختصر و واضح بنویسید و از نوشتن متن های گیج کننده جلوگیری کنید.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

حتما ، حتما محتوای تولیدی خود را ویرایش کنید

محتوایی که تولید کرده‌اید را مرور کنید. شما ممکن است دچار اشتباه تایپی شده باشید یا دستور زبان و قواعد نگارشی را به خوبی رعایت نکرده باشید. برای فضاهای خالی، فاصله‌های اضافی جستجو کنید.

در حین آپلود محتوا دقت کنید

وقتی که محتوای شما ایجاد شد شما باید آن را در جایی آپلود کنید که افراد به آن دسترسی داشته باشند. شاید کارفرمای شما یک سایت وردپرسی یا جوملا یا پرستاشاپ یا … داشته باشد. شما باید توانایی کار با این سیستم‌های مدیریت محتوا را داشته باشید. یا اگر قرار است از محتوای خود در بازاریابی ایمیلی استفاده کنید آن را به درستی در ایمیلی که می‌خواهید ارسال کنید قرار دهید.

روان نویسی در تولید محتوا فراموش نشود

یک از اصول اصلی که در نگارش تولید محتوا باید رعایت کنید روان نویسی است. باید مطلبی را تولید که حضم آن برای مخاطب عادی ساده و جذاب باشد. همه مخاطبان شما خوانندگان قهاری نیستند که وقتی شما از کلمات قلبمه سلمبه استفاده می‌کنید متوجه شوند .اگر مخاطب، خواندن مطلب شما برایش سخت باشد خواندن را نصفه کار رها می‌کند و به سراغ سایت‌های دیگر میرود.

زمان انتشار منظمی برای تولید محتوا تعیین کنید (برنامه محتوایی)

انتشار کار سختی نیست و تنها به کلیک کردن یک دکمه نیاز دارد. شما می‌توانید بلافاصله بعد از آپلود محتوایی که تولید کرده‌اید را منتشر کنید یا آن را به صورت پیش‌نویش نگه دارید و در یک روز بخصوص منتشر کنید. چیزی که مهم است و حتما باید در نظر داشته باشید این است که پست‌های مناسبتی را به موقع منتشر کنید. مثالا پستی که در مورد شب یلدا است برای ایام عید نوروز کاربردی ندارد و مسلما طرفداری هم نخواهد داشت.

چند نمونه از تولید محتوا توسط شرکتهای بزرگ 

حالا که تا حدودی متوجه شدیم چگونه تولید محتوا کنیم ، باید بدانیم که بهترین راه برای یادگیری و حرفه ای شدن در تولید محتوا این است که محتوای تولید شده توسط کمپانی ها و سایتهای بزرگ و کوچک را رصد کنید و نقاط قوت و ضعف در محتوای تولید شده را تجزیه و تحلیل کنید. در ادمه با چند نمونه از تولید محتوا که کمپانی های بزرگ را متجول کرده شما را آشنا میکنیم:

نمونه تولید محتوا شرکت جنرال الکتریک

شرکت‌های بزرگی مثل جنرال الکتریک از تاکتیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا همواره در رده های بالا بمانند. یکی از تاکتیک‌های این برند ۱۳۲ ساله استفاده از Ecomagination است. Ecomagination یک سایت و انجمن برای تفکر و گفتگو در مورد فناوری‌های پاک و زیرساخت‌های پایدار است.

در این سایت راه‌حل‌هایی برای آینده ارائه می‌شود، این برنامه برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ ارائه شد. سال ۲۰۰۶ آن‌ها ۱۲ میلیارد دلار بازدهی داشتند و سال ۲۰۱۰ این درآمد بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار شد. با استفاده از محتوای این سایت جنرال الکتریک با شرکت‌ها و دولت‌های مختلف جهان ارتباط برقرار می‌کند

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

مدیر بازاریابی جنرال الکتریک معتقد است اگر محتوای ما آنقدر خوب باشد که کاربران آن را با دوستان‌شان به اشتراک بگذارند، ما به اندازه کافی موفق شده‌ایم.

نمونه تولید محتوا در کوکا کولا

کوکاکولا، برند بزرگ آمریکایی که برای همگان در سراسر جهان شناخته شده است.

آن‌ها چگونه توانسته‌اند همواره جزو برندهای برتر باشند؟

این شرکت از سال ۱۸۸۶ روش‌های گوناگون بازاریابی را به کار برده و تنوع در استفاده از روش‌های جدید آن‌ها را تبدیل به برند ۱۳۰ ساله کرده است.

روش بازاریابی کنونی کوکاکولا، روشی هدفمند و متفاوت با سایر رقبایش است. آن‌ها هسته‌ی اصلی استراتژی تبلیغاتی خود را تولید محتوا قرار داده‌اند. آن‌ها می‌دانند که در قرن کنونی تنها رمز موفقیت شرکت‌ها تولید محتوا و ایجاد مشتریان وفادار است. سری به وب‌سایت جذاب آن‌ها بزنید!

آن‌ها از داستان‌سرایی یک سویه استفاده می‌کنند، هرکسی که مطالب آن‌ها را ببیند متوجه می‌شود که هدف آن‌ها از این کار فروش محصولاتشان نیست، آن‌ها از ساختن جهانی نو، ایجاد لحظات خوش و شادی، خلق ارزش‌ها و ایجاد تفاوت‌ها صحبت می‌کنند! ویدئوهایی به صورت آنلاین منتشر می‌کنند که به اندازه‌ی یک شاهکار سینمایی، سرگرم‌کننده است.

نمونه تولید محتوا در لکسوس

در سال ۱۹۸۳ شرکتی تصمیم به ساخت خودروهایی با برند لکسوس گرفت. برای این شرکت رقبای زیادی در سراسر جهان وجود داشتند که برندهای قدیمی تر و شناخته شده تری به حساب می‌آمدند. آن‌ها نیازمند رفتاری متفاوت با بقیه بود. با وجود این مشکلات، لکسوس چگونه توانست در مدت بسیار کمی جزو ۱۰ کمپانی خودرو برتر جهان شود؟

داستان موفقیت لکسوس از آنجا شروع شد که آن‌ها تصمیم گرفتند مجله‌ای منتشر کنند و در این مجله در مورد سفر، تجربه‌های لوکس، اتومبیل‌ها، داستان و … مطالبی منتشر کردند. محتوایی که نه تنها برای دارندگان لکسوس بلکه برای همگان ایجاد شده و شرایطی را فراهم آورده تا خوانندگان به طور مستقیم با این برند ارتباط برقرار کنند. در این مجله اصلا خبری از تبلیغ نیست و هدفب جز جلب اعتماد وجود ندارد.

راهکار های مهم در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

خوانده شدن کامل محتوا توسط مخاطب علاوه بر اینکه نشان دهنده رضایت مخاطب از محتوای تولید شده است، باعث افزایش زمان حضور کاربران در سایت شما می شود که تاثیر مثبتی بر روی سئوی سایت خواهد داشت.با استفاده از فوت و فن ها و راهکارهایی می توانید در تولید محتوا موفق تر باشید:

 • به مطالعه مطالب در سایت های موفق مختلف ادامه دهید.همیشه به دنبال پیدا کردن مطالب مفید و جذاب باشید. لینک مطالب را در جایی به همراه موضوع آن ذخیره کنید.
 • چند نویسنده که در تولید محتوا در صنعت شما قوی هستند و سبک نوشتاری جذاب دارند را شناسایی کنید و نوشته های آنها را دنبال کنید. مطالعه هر چه بیشتر نوشته های قوی ، شما را در تولید محتوای جذاب تقویت می کند.

چگونه یک نویسنده محتوا شویم؟

این سوالی است که خیلی ها آن را مطرح می کنند. شاید باورتان نشود اما برای شروع نویسندگی محتوا تنها به یک لپ تاپ نیاز دارید. شما در همه جا می توانید اقدام به نویسندگی کنید. حتی در مسافرت!
خیلی از نویسندگان محتوا گردشگرانی هستند که برای امرار معاش خود و خرج سفر خود این شغل را انتخاب کرده اند. درآمد تولید محتوا به گونه ای است که خیلی ها را پولدار کرده است. تنها باید کمی به خود ایمان داشته باشید و کمی باجسارت باشید. اولین گام برای شروع نویسندگی محتوا یادگیری وب‌گردی است.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

مهارت در سرچ کردن موضوع برای چگونه تولید محتوا کنیم ؟

یک نویسنده محتوا باید از هیچ چیز به همه چیز برسد. فرض کنید مشتری به شما موضوعی تحت عنوان “ترک اعتیاد” داده است. مسلما شما هیچ چیز درباره ترک اعتیاد نمی دانید. پس لازم نیست استرس بگیرید و از خودتان متنفر شوید. خیلی از نویسندگان دیگر یا بهتر است بگوییم ۹۹ درصد از آنها مثل شما از خیلی مسائل، چیزی نمی دانند.
برای این کار خیلی راحت اینترنت را روشن کنید و عنوان “ترک اعتیاد” را سرچ کنید. خواهید دید که هزاران سایت درباره این موضوع مطلب منتشر کرده اند. برای شروع ۵ الی ۷ سایت را باز کنید. مطالب هر یک را تک تک بخوانید. اکنون یک سری اطلاعات دستگیر شما شده است. اکنون وقت آن رسیده تا مطلب خود را طبقه بندی کنید.

طبقه بندی کردن عناوین برای چگونه تولید محتوا کنیم ؟

حال باید اطلاعاتی که کسب کرده‌اید را روی کاغذ بیاورید. شما می توانید تمام اطلاعات را با زبان خود بنویسید و هم می توانید از روش بازنویسی استفاده کنید. بهترین کار تلفیق کردن این دو روش است. برای طبقه بندی کردن موضوع خود نیز مراحل زیر را طی کنید:

 • نوشتن مقدمه
 • تعریف اعتیاد
 • تعریف عوارض اعتیاد
 • اشاره به روش های ترک اعتیاد
 • نوشتن نکاتی درباره کمپ های ترک اعتیاد
 • نتیجه گیری و پایان بندی

اگر مراحل فوق را طی کنید به یک مطلب مفید دست پیدا خواهید کرد.

منابع محتوای خود را با دقت انتخاب کنید

مطالب شما باید اعتبار کافی را داشته باشند. حتما سایت هایی را که انتخاب می کنید را اعتبارسنجی کنید. خیلی از سایت ها تحت عنوان سایت “زرد” مطرح هستند. حتی المقدور از سایت های زرد مطلب تهیه نکنید. زیرا این سایت ها تنها برای بالا آوردن مطالب خود و تبلیغات مطلب منتشر می کنند.
آنها هرگز به کیفیت مطالب خود اهمیت نمی دهند. تنها هدف آنها ماندن در صفحات نخست نتایج گوگل است. بهترین منابع سایت های دانشگاهی، سایت های خارجی، مقالات تایید شده و کتاب ها هستند.

محتوایی جذاب بنویسید برای چگونه تولید محتوا کنیم ؟

هیچ گاه تمام اطلاعات خود را در همان پاراگراف های اول ننویسید. مخاطب را به خواندن ادامه مطلب ترغیب کنید. از نوشتن حشو و اضافه گویی پرهیز کنید. خواننده خیلی به شما وقت عرض اندام نمی دهد. او آمده تا به جواب سوال خود برسد.
پس با مقدمه چینی کوتاه خیلی زود به اصل مطلب بپردازید. خیلی درست و جذاب عنوان بندی کنید. مخاطبان اهمیت زیادی به عنوان بندی می دهند.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

به پرسونای مخاطب توجه کنید

مخاطبان خود را بشناسید. اگر در حال نوشتن مطلب ورزشی هستید، باید بدانید که مخاطبان شما جوانان، نوجوانان و علاقمندان به ورزش هستند. پس باید خیلی روان، ساده، جذاب و عامیانه مطلب خود را بنویسید. هرگز در کلام خود از واژه های ثقیل استفاده نکنید.
لحن نوشته خود را همان ابتدای مطلب باید مشخص کنید. بهترین لحن، لحن نیمه رسمی است. لحنی که نه خیلی خشک و رسمی باشد و نه خیلی شل و عامیانه. مطلب باید در شان یک سایت اینترنتی باشد و به مخاطب خود احترام بگذارد.

در مطلبتان زیاد سوال نپرسید

خیلی از سایت ها سوال را با سوال جواب می دهند. هنگامی که یک مخاطب سرچ می کند که علائم کرونا چه چیزهایی هستند؛ نباید مدام در مطلب خود سوال هایی از قبیل:

 • آیا می دانید کرونا چیست؟
 • آیا تا به حال به علائم کرونا فکر کرده اید؟
 • آیا می دانید که کرونا چند میلیون شغل را مختل کرده؟

و … مطرح کنیم.

مطمئنا اگر مخاطب پاسخ این سوال ها را می دانست، هرگز به سایت شما مراجعه نمی کرد. پس به جای تولید کلمه بهتر است تولید علم کنید. خیلی ساده لیستی از علائم کرونا را تهیه و منتشر کنید. راه های درمان کرونا و اقدامات پیشگیرانه را به صورت لیست بنویسید.
مخاطبان عاشق مطالبی هستند که به صورت لیست بیان شده باشند. این امر خیلی زود مفهوم مطالب را به مخاطبان القا می کند.

در تولید محتوا مخاطب را خسته نکنید

خیلی از سایت ها داستان رستم تعریف می کنند. وبلاگ نویسی با رمان نوشتن زمین تا آسمان فرق می کند. فراموش نکنید که مخاطبان اینترنتی تنها چندین دقیقه در سطح وب می چرخند. آمار نشان داده است که هدف ۹۰ درصد افرادی که به گوگل مراجعه می کنند تنها دریافت پاسخ سوالات خود، تماشای فیلم، خواندن اخبار و خرید است.
تنها ۱۰ درصد از روی بیکاری و سرگرمی به گوگل مراجعه کرده اند که آنها نیز ممکن است تبدیل به کاربران همیشگی یک سایت شوند. در واقع این هنر سایت ها است که چنین مخاطبانی را جذب خود کنند.
تنها راه این کار نیز انتشار مطالب جذاب است.

برای تولید محتوا همیشه مطالعه داشته باشید

شغل تولید محتوا مانند یک اقیانوس بی کران می ماند. شما به عنوان نویسنده باید همیشه ذهن خلاقی داشته باشید. برای این کار باید همیشه مطالعه کنید. بهترین کار این است که در سایت های تولید محتوا اقدام به مطالعه کنید. این گونه با نحوه نوشتن مطالب و لحن های مختلف اشنا می شوید.

تمام مطالبی را که در سطح وب می خوانید توسط نویسندگانی چون شما منتشر شده اند. آنها نیز در ابتدا مثل شما افرادی آماتور بوده اند. اما به تلاش و پشت کار به جایی رسیده اند که مطالبشان در سایت های معروف بارگزاری می شود.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

برای تولید محتوای عالی استراحت کافی داشته باشید 

یک نویسنده نیاز به استراحت دارد. به یاد داشته باشید که ابزار شما برای نوشتن ذهن و مغز شماست. زمانی که به ذهن خود استراحت ندهید خیلی زود خسته شده و درجا می زنید. اگر قصد دارید روزانه چندین ساعت به نویسندگی مشغول باشید، لازم است حداقل یک سوم این زمان را استراحت کنید.

برای موفقیت در تولید محتوا شجاع باشید

نوشتن ترس دارد! خیلی ها به نوشته های خود اعتقادی ندارند و مدام از خود ایراد می گیرند. تا زمانی که جسارت به خرج ندهید، هرگز نویسنده نمی شوید. نویسندگی نیاز به اعتماد به نفس دارد. البته نه اعتماد به نفس کاذب!
زمانی که به منابع خود اطمینان داشته باشید دیگر خیالتان از صحت موضوعات خود راحت است. تنها کاری که باقی می ماند نوشتن است. خیلی با آرامش مطالب خود را بنویسید و از صحت آن ها اطمینان داشته باشید. مطمئن باشید ظرف چند ماه به یک نویسنده قهار تبدیل خواهید شد.

به علائم نگارشی توجه داشته باشید

توجه به نکات دستور زبان یکی از ارکان نویسندگی است. یک نویسنده باید مسلط به ادبیات فارسی و قواعد آن باشد. در غیر این صورت هرگز نمی تواند یک نویسنده خوب شود. مخاطبان لحن قلم نویسنده را درک می کنند. اگر نویسنده نتواند فعل ها را به درستی در کنار هم قرار دهد آنگاه مخاطب از نوشته او خسته خواهد شد.
بررسی ها نشان داده است که نحوه نوشتن روی مخاطب تاثیر می گذارد مخاطب حتی اگر سواد درست و حسابی هم نداشته باشد باز هم به شیوایی قلم پی خواهد برد.

هماهنگ کردن پاراگراف های متن با هم

سعی کنید از این ستون به آن ستون نپرید. ابتدا یک روند اصولی برای مطلب خود در نظر بگیرید، سپس پاراگراف ها را ایجاد کنید.
مثلا در نوشته های ورزشی عنوان اصلی حرف اول را می زند. همان ابتدا یک عنوان جنجالی برای متن خود انتخاب کنید. به فرض اگر می خواهید به یک صحنه مشکوک پنالتی بپردازید، ابتدا یک عنوان چالشی برای نوشته خود انتخاب کنید.
سپس درباره بازی صحبت کنید:

 • بازی در چه روزی برگزار شد
 • بازی بین چه تیم هایی برگزار شد
 • تیم داوری را معرفی کنید
 • جایگاه هر کدام از تیم ها را در جدول بیان کنید
 • نتیجه بازی را نیز بیان کنید

اکنون وقت آن رسیده تا به نظرات کارشناسان داوری بپردازید. نظرات هر کارشناس را خیلی مرتب و به ترتیب بنویسید.

در انتها نیز با یک سری جملات چالشی و جذاب مطلب خود را به پایان برسانید. بهتر است مخاطبان را به نظرسنجی دعوت کنید. به طوری که حتما نظر آنها را در خصوص صحنه پنالتی جویا شوید.

انجام تمرینات برای کسب مهارت برای چگونه تولید محتوا کنیم ؟

اکنون که با یک سری نکات در خصوص نویسندگی آشنا شدید در چگونه تولید محتوا کنیم ؟ بد نیست مهارت هایی را برای حرفه ای شدن بیاموزید.

 • برای دوستان خود نامه بنویسید

یکی از روش های قدیمی برای یادگیری نویسندگی نوشتن نامه است. نوشتن نامه برای آشنایان هیچ خجالتی ندارد. از این رو شما خیلی راحت می توانید از نقص های خود مطلع شوید.
سعی کنید تیتر نامه خود را انتقاد از یک موضوع در نظر بگیرید. معمولا موضوعات انتقادی کمک زیادی به کسب مهارت در نویسندگی می کنند.

 • مطالب خود را با نوشته های قبلی خود مقایسه کنید
این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

یکی از بهترین کارها برای عیب یابی، مقایسه مطال خود با مطالب قبلی است. انسان هر چه به جلو پیش می رود پیشرفت می کند. به گونه ای که خودش پی به اشتباهات قبلی خود می برد.
فراموش نکنید که مطالب قبلی خود را با دقت بخوانید. حتی می توانید آنها را ویرایش کنید. ویرایش کردن نوشته های قبلی خود می تواند تاثیر به سزایی در پیشرفت شما داشته باشد.

 • یک سری جملات آماده یاد بگیرید

بهتر است همیشه یک سری جملات و کلمات از پیش نگاشته شده در ذهن خود داشته باشید. این جملات می توانند ذهن شما را برای پیش بردن ادامه مطلب باز کنند.
معمولا نویسنده ها دچار قفل مغزی می شوند. یعنی در مواقعی ذهنشان آن ها را در نوشتن یاری نمی کند. برای این کار با تکیه بر دانش قبلی و کلمات از پیش تعیین شده می توانند ادامه مطلب را بنویسند.

 • استفاده از دیالوگ های فیلم و رمان ها

بسیاری از فیلم ها دارای دیالوگ های جذاب و ماندگار هستند. بهتر است برای خود سبک نوشتن تعیین کنید. هر نویسنده ای صاحب سبک است. شک نکنید آن ها نیز از همین روش ها برای بالا بردن مهارت های خود استفاده کرده اند.
رمان ها و کتاب های آموزشی نیز بهترین مرجع برای یادگیری هستند. شما در کتاب های مختلف می توانید سبک های نویسندگی گوناگون را مشاهده کنید. به شرطی که بتوانید از این نوشته ها در مطالب خود استفاده کنید.

 • همیشه به روز باشید

سعی کنید با اتفاقات روزمره انس بگیرید. همیشه تیکه کلام های جدیدی بین مردم رواج پیدا می کند که شما نیز می توانید از آن برای نوشته های خود استفاده کنید.
فرامشو نکنید که این تیکه کلام ها باید تغییر پیدا کنند و به صورت نوشتار در بیایند. البته هر تیکه کلامی باید در جای مخصوص خود مورد استفاده قرار بگیرد. هیچگاه در مطالب رسمی از این واژه ها استفاده نکنید.

۹ نکته کلیدی در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

۱- اولین جمله، نیروی محرکه‌ای برای خواندن محتوای شما است.

قانون اینرسی در مطالعه نیز صادق است. هر چه مخاطب بیشتر می‌خواند، از تمایل و نیرویش برای خواندن ادامه مطلب کاسته می‌شود. دوست دارد که به انتهای مطلب برسد و مطالعه را تمام کند.

اما مخاطبی که جذب مطلب شده باشد، به راحتی آن را رها نمی‌کند و تا انتها پیش می‌رود. جمله اول همان نیرویی است که خواننده را تا آخر محتوا می‌رساند؛ هرچه قوی‌تر باشد، اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

 ویژگی‌های انتخاب ماهرانه برای جمله ابتدایی

لزومی ندارد که جمله اولیه شما دقیقاً با عنوان و یا موضوع مطلبی که می‌خواهید در ادامه به آن بپردازید در ارتباط باشد. بیشتر از هر چیز باید هدفتان جلب توجه و انگیزه مخاطب به خواندن محتوا باشد. سه ویژگی زیر، ویژگی‌هایی است که استفاده از آن‌ها در جملات ابتدایی مؤثر است.

 • مختصر نویسی
این مطلب و خوندی ؟  پرسونا چیست؟

اگر به متن‌های نگارنده‌های حرفه‌ای نگاهی بیندازید، خواهید دید که جملات ابتدایی را معمولاً کوتاه انتخاب می‌کنند. حتی گاهی از عبارت کوتاهی به‌جای جمله استفاده می‌کنند و یا با استفاده از یک جمله تکمیل‌نشده، خواننده را به خواندن جملات بعدی دعوت می‌کنند.

 • گفت‌وگو

شروع متن با بیان مکالمه بین دو نفر و یا به‌صورت گفت‌وگوی مستقیم با خواننده می‌تواند به گیرایی محتوای شما اضافه کند. حس ارتباط و صمیمیت را منتقل کند و یا خواننده را در فضای احساسی جدیدی وارد کند.

 • جملات مبهم و یا سؤال‌برانگیز

اگر جملات ابتدایی شما دربرگیرنده سؤال باشد و یا ابهامی در جمله وجود داشته باشد، احتمال اینکه خواننده به خواندن ادامه مطلب ترغیب شود، بیشتر خواهد بود.

۲-  نگارش پاراگراف اول، تأثیرگذارترین قسمت محتوا، را با دقت انجام دهید.

در پاراگراف ابتدایی نوشته‌هایی که بیشتر اهداف آموزشی دارند، سعی کنید مخاطب را در جریان کلیت موضوع مورد بحث در آن متن قرار دهید. در نگارش این سبک مطالب، ضمن حفظ جذابیت و بیان اهمیت محتوا، باید چارچوب خوبی برای نوشتار خود ارائه دهید، تا خواننده بداند در ادامه با چه موضوعاتی روبه‌رو خواهد شد

البته در نوشته‌هایی که جنبه بازاریابی محتوا در آن‌ها پررنگ‌تر است، نکته بالا همیشه صادق نیست. ولی آنچه لازم است انجام دهید، این است که فضای محتوای خود را به سمت موضوع اصلی هدایت کنید تا خواننده سردرگم نشود و بداند کلیت موضوع چیست.

۳-  با برقراری ارتباط فردی با خواننده، به جذابیت متن خود اضافه کنید.

برای برقراری ارتباط مؤثر با خواننده، فردی را به‌عنوان خواننده نوعی در ذهن خود در نظر بگیرید. به این فکر کنید که این فرد احتمالاً چه شغلی دارد و چندساله است؟ در نظر گرفتن همه این نکات به شما در نگارش مناسب کمک می‌کند.

چند نکته تجربی که بهتر است در نوشتار مکالمه‌ای به آن توجه کنید:

 • از قرار دادن فضای سفید در نوشتار غافل نشوید.

این کار ضمن خسته نکردن ذهن خواننده، به توجه او به مطلب اضافه می‌کند. ضمن رعایت اختصار در نوشتن محتوا که قبلاً به آن اشاره کردیم، گاهی سعی کنید جمله جدید را از سر سطر شروع کنید.

 • از کلمات ساده استفاده کنید.

فراموش نکنید که هدف، جلب مخاطب برای مطالعه کامل محتوا است. قرار نیست دایره لغات خود را به رخ دیگران بکشید.

 • خواننده ر ا با ضمیر دوم‌شخص خطاب کنید.

این روش، توجه بیشتر شما را به خواننده نشان می‌دهد و باعث می‌شود مخاطبانتان به خواندن نوشتار شما ترغیب شوند.

برای ایجاد هماهنگی ذهنی مخاطب (harmonizing) با محتوا نکات زیر را در نظر بگیرید:

دقت: در مطلب خود از آمار و ارقام و یا قوانین اثبات‌شده استفاده کنید.

جذابیت: مثل یک داستان جذاب و چالشی که مخاطب را با خود همراه می‌کند و مخاطب را تا انتهای داستان همراه خود می‌برد، محتوا تولید کنید.

۴- با برانگیختن کنجکاوی، خواننده را به مطالعه تا انتها دعوت کنید.

با ایجاد سؤال برای خواننده و برانگیختن حس کنجکاوی او می‌توانید او را تا انتهای متن مشتاق نگه دارید. اگر چاشنی کنجکاوی را به محتوای خود اضافه نکنید، خواننده کمی بعد از شروع متن، هیجان خود را از دست می‌دهد و خواندن محتوا را رها می‌کند. شما می‌توانید از تئوری “دانه کنجکاوی” در این زمینه استفاده کنید.کاربرد این تئوری به این صورت است که در انتهای هر تعداد از پاراگراف‌های متن، یک جمله کوتاه قرار دهید. آن جمله باید حاوی دلیلی برای خواندن پاراگراف بعد باشد. این جملات کوتاه می‌توانند مشابه جملات زیر باشد:

 •  توضیح می‌دهم!
 • اما دلایل بسیاری وجود دارد!
 • بالاخره به قسمت هیجان‌انگیز ماجرا رسیدیم.
 •  اما این پایان راه ما نبود.
 • ولی ما شکست را نپذیرفتیم.
این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

۵- در بیان نوشته‌هایتان یک سیر منطقی در پیش بگیرید.

خود را جای خواننده بگذارید و ببینید با مطالعه این محتوا چه سؤال‌هایی ممکن است برایتان پیش آید. سعی کنید پاسخ به آن سؤال‌ها را نیز به متن خود اضافه کنید. مخصوصاً برای معرفی محصولات و خدمات، این نکته بسیار تعیین‌کننده است. مهم است که بتوانید سؤالات احتمالی را پیش‌بینی کنید و یا اطلاعاتی از مشتری در این رابطه تهیه کنید و جواب‌های حساب‌شده و دقیق و کامل را، در محتوای خود بگنجانید. به یاد داشته باشید که محتوایی جذاب است که همیشه یک قدم از ذهن خواننده جلوتر باشد.

۶- در تولید محتوا از اعداد استفاده کنید.

بنا به پژوهشی که در مدرسه کسب‌وکار استنفورد انجام شد، استفاده از اعداد مخصوصاً در عنوان بسیار مؤثر است. بهتر است به‌جای نوشتن اعداد به فارسی از نمایش عدد به‌صورت ریاضی استفاده کنید. همچنین آمارها نشان می‌دهند که هر چه عدد به‌کاررفته در عنوان بیشتر باشد، نرخ کلیک بیشتر می‌شود.

۷- محتوای متنی کمیاب بنویسید.

در تیم تاکیپی متشکل از جمعی از نویسندگان محتوا و کپی رایترهای خوب، تحقیقاتی درباره اینکه چه پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی بیشترین طرفدار و نشر مجدد را دارد، انجام شد. نتیجه این تحقیق نشان داد که استفاده از کلمات منفی مخصوصاً در عنوان محتوا، توجه مخاطبان بیشتری را جلب می‌کند. جمله “۱۰ کار که در تابستان نباید انجام دهید!” نمونه‌ای ساده است که این ترفند را نشان می‌دهد.

۸- محتوای تعجب‌آمیز تولید کنید!

تفکر خارج از چارچوب می‌تواند محتوای شما را به اثری خارق‌العاده تبدیل کند. این روش ضمن جلب‌توجه مخاطب، او را به دنبال کردن مطلب ترغیب می‌کند. بر اساس تحقیقات پژوهشگران در زمینه‌های روانشناسی، تأثیر محتوا یا هر چیز پیش‌بینی‌نشده به‌مراتب بیشتر از چیزهایی است که برایمان قابل پیش‌بینی است. بنابراین از قدرت شگفت‌زده کردن مخاطب استفاده کنید. فراموش نکنید حتی اگر نظر مخاطب، این باشد که به موضوع شما علاقه‌مند نیست و یا موضوع دیگری را بیشتر دوست دارد، تحقیقات نشان می‌دهد که خارق‌العاده نویسی توجه او را به نوشته شما بیشتر از نوشته عادی با موضوع موردعلاقه‌اش جلب خواهد کرد.

۹- در ویرایش متن را مختصر کنید و منظور خود را در کلمات کمتری بگنجانید.

ویرایش جزء مراحل مهم کپی‌رایتینگ است. کپی‌رایترهای ماهر زمان زیادی را صرف ویرایش متن‌های خود می‌کنند. بارها آن را می‌خوانند و تغییر می‌دهند. سعی می‌کنند که دقیقاً همان منظورها را در جملات کوتاه‌تر بیان کنند. خیلی مواقع اکثر نکاتی که گفتیم در تولید یک محتوا محقق نمی‌شود و درواقع با ویرایش مکرر آن است که می‌توانید این ویژگی‌ها را به متنتان اضافه کنید.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

۲ راهکار مختصر نویسی در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

ترکیب جملات

خیلی اوقات می‌توان کلمات چند جمله را با حفظ چند کلمه کلیدی که منظور را منتقل می‌کند ترکیب کرد. حذف افعال به قرینه نیز مؤثر است.

حذف کلمات تکراری و یا هم‌معنی

تکرار معانی ذهن خواننده را خسته می‌کند.

ادی شیلر، ازجمله نگارنده‌های ماهر در زمینهٔ کپی‌رایتینگ ، در نوشته‌ای جذاب به معرفی خود پرداخته است. این نوشته نمونه خوبی است که در آن نکات بارز یک کپی‌رایتینگ خوب، مانند جملات کوتاه و استفاده بجا و خلاقانه از تصاویر و گیف ها و … را می‌توان دید.

در ادامه بصورت مرحله به مرحله آموزش نحوه تولید محتوا  و نکاتی که برای تولید نیاز است رعایت شود را توضیح می‌دهیم:

قسمت اول: محتوا را بشناسیم

اولین چیزی که با شنیدن نام محتوا به ذهن خطور می‌کند به احتمال زیاد تولید محتوا است. و اولین عبارتی که پس از شنیدن تولید محتوا در ذهن ما نقش می‌بندد تولید محتوا از نوع متن و نوشته است. آیا واقعاً همینطور است و محتوا صرفاً به تولید محتوا محدود می‌شود؟ پاسخ قطعا خیر است زیرا تولید محتوا یکی از بخش‌های بازاریابی محتوا است که با توجه به موضوع، لحن آن می‌تواند منجر به جذب مخاطب، جلب اعتماد او و در مراحل بالاتر می‌تواند ابزاری برای فروش و جلب اعتماد مشتریان محسوب شود.
و اما سؤال بعدی این است: آیا تولید صرفاً به محتوای متنی ختم می‌شود؟
پاسخ به این سؤال نیز قطعا خیر است زیرا محتوای متنی یکی از ۴قالب  اصلی تولید محتوا است و صوت، ویدئو و تصویر نیز دیگر قالب‌های تولید محتوا محسوب می‌شوند.
حال وقت پرداختن به تعریف علمی محتوا است:

اگر محتوا را: “ ارائه اطلاعات با یک هدف خاص به مخاطبان از طریق یک کانال و در یک فرم خاص”  تعریف کنیم پنج جزء اصلی این تعریف عبارتند از:

اطلاعات

چه ایده‌هایی را منتشر می‌کنید؟ اطلاعات، ترکیبی از مهم‌ترین ایده‌هایی است که مخاطب باید آن‌ها را بداند. نیاز به دانستن جزئیات کلیدی (شواهد، توضیحات و نمونه‌ها) که از آن ایده‌ها پشتیبانی می‌کنند.

هدف

چرا این کار را انجام می‌دهید؟ می‌خواهید مخاطبان به چه چیزی فکر کنند؟ چه احساسی داشته باشند؟ چه کاری انجام دهند؟ محتوا زمانی بسیار موفق است که شما آن را برای رسیدن به یک هدف خاص طراحی کنید و با تمام منابع خود بر روی آن هدف خاص متمرکز شوید.

مخاطب

برای این محتوا مخاطب هدف شما چه کسی است؟ بسیاری از مواقع، کسب‌وکارها و برندها بدون شناخت نیاز مخاطب و توجه به او، محتوا تولید می‌کنند. افراد و مخاطبانی که می‌خواهید به آن‌ها دست یابید، دغدغه‌ها و سؤالات آن‌ها را شناسایی کنید.

کانال

چگونه محتوا را به دست مخاطبان خود می‌رسانید؟ در شبکه‌های اجتماعی؟ وبلاگ خودتان یا وبلاگ‌های پربازدید؟ همه این‌ها بستگی حضور مخاطب شما دارد. اگر مخاطبانتان بیشتر در اینستاگرام حضور دارند، تمرکز اصلیتان باید روی اینستاگرام باشد، نه وبلاگ و نه سایر شبکه‌های اجتماعی.

فرم

چگونه روابط خود با مخاطب را در آخرین حالت نمایش می‌دهید؟ پس از انتخاب کانال‌ها، نوبت به نوع محتوا می‌‌رسد.. ویدئو، پست وبلاگ، مقاله یا پادکست؟ کدام‌یک؟ چگونه می‌توانید به بهترین نحو ممکن پیامتان را به گوش مخاطب برسانید؟

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

قسمت دوم: چگونه شروع کنیم

بیایید رو راست باشیم وقتی کلمه محتوا را می‌شنوید، مغزتان به چیزی جز نوشته و متن و طومار و کتاب و… فکر می‌کند؟ واقعا به گزارش فکر می‌کند؟ به پرسش‌نامه چطور؟ شاید باورپذیر نباشد ولی حقیقت دارد و محتوا قالب‌ها و فرمت‌های گوناگونی دارد همانطور که مثال زدم محتوا ممکن است یک گزارش باشد، ممکن است مسابقه فوتبال باشد، ممکن است موزیکی باشد که در حال گوش دادن به آن هستیم و از آن هم فراتر چیزی که به آن فکر می‌کنیم خود یک محتوا است. در این بخش با معرفی قالب‌های کلی محتوا  و قالبهایی که با آن میتوانید به تولید محتوای وب سایت خود بپردازید با ما همراه باشید.

محتوای متنی

درتحقیقات جهانی انجام شده در حوزه محتوا و البته پژوهش‌هایی که ما در فرامحتوا انجام دادیم همواره محتوای متنی توانسته بیشترین اعتماد مخاطب را جلب کند. به همین دلیل است که مقالات پژوهشی در قالب نوشته منتشر می‌شوند. یا در بین مجموعه‌هایی که هم کتاب و هم فیلم آن‌ها موجود است، کتابشان بیشتر جنبه یادگیری و فیلم بیشتر جنبه سرگرمی را بخود می‌گیرد و به طور کلی نوشته حس اعتماد در ما برمی‌انگیزد.

محتوای صوتی

صوت و انواع جلوه‌های صوتی در بازاریابی محتوا می‌تواند تأثیر مضاعفی نسبت به قالب متنی داشته باشد و به همین دلیل در سال‌های طلایی رادیو بسیاری از محتواهای صوتی ازجمله کمدی، درام، کنسرت­های موسیقی کلاسیک، اخبار و گزارش‌های برای میلیون‌ها آمریکایی پخش‌شده است.

محتوای ویدئویی

اخیراً یکی از روندهای قابل‌توجه در رسانه‌های دیجیتال، تأکید بر تولید محتوای ویدئویی بوده است بسیاری در این زمینه معتقدند که تغییر رویه به استفاده از محتوای ویدئویی به دلیل تغییر عادات رسانه است و این مسئله که مردم کمتر به تمایل خواندن کلمات دارند در این تغییر رویه بی‌تأثیر نیست. امروزه مدیران بازاریابی محتوا به‌خوبی می‌دانند که با چارچوب‌های مشخص‌شده ، بهترین موضوع برای تولید محتواهای ویدئویی، تهیه فیلم‌های آموزشی و توضیحی، مصاحبه‌های مسئولان، فیلم‌های بدون تاریخ انقضا همچون تهیه غذا و … و ویدئوهای تبلیغاتی است.

محتوای تصویری

بازاریابی محتوا بصری امروزه یکی از پرطرفدارترین محتواهای بازاریابی دیجیتال است و استفاده روزافزون از رسانه‌های اجتماعی بصری مانند فیس‌بوک، توییتر، لینک دین، پینترنست، اینستاگرام و … موجب شده تا صاحبان کسب و کار و بازاریابان دیجیتال آنلاین از این نوع محتوا استفاده فراوانی برای رسیدن به اهداف خود داشته باشند.. از عوامل موفقیت محتواهای تصویری، این است که این نوع محتوا توجه‌ها را به خود جلب می‌کند و فرآیند تولید آن ساده‌تر بوده و یکنواختی محتواهای متنی را نیز ندارد. آمارها نشان می‌دهد که محتوای بصری ۹۳ درصد ارتباطات انسانی را تشکیل داده است.

بازاریابی ویدیویی، آن چیزی نیست که چند سال پیش وجود داشت. امروز به ویژه برای شرکت‌هایی که قبلاً توانسته‌اند مخاطبان خود را جذب کنند، بسیار جدی‌تر و مؤثرتر شده است. تعداد زیادی از شرکت‌های کوچک برای دستیابی به اهداف خود، از بازاریابی محتوای ویدیویی استفاده می‌کنند تا از رقابت خارج نشوند.

چرا فیلم؟ از آنجا که نتیجه‌بخش است و این کارایی تداوم دارد.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

اگر به اطراف خود نگاه کنید، خواهید فهمید که محتوای ویدیویی مانند گذشته استفاده نمی‌شود. یوتیوب به دومین موتور جستجوی بزرگ جهان تبدیل شده است.

درست است، نه بینگ نه یاهو، بلکه یوتیوب جایی است که افراد بلافاصله بعد از گوگل برای جستجوی همه‌چیز سراغ آن می‌روند. آنها در جستجوی دستورالعمل‌ها، نسخه‌های نمایشی محصول، فیلم‌های مربوط به طرز کار و… هستند.

در اینجا برخی از آمارهای ویدیویی دیگر، برای متقاعد کردن شما درباره قدرت ویدیوی موجود در وب آورده شده است:

 • ۸۲٪ از کاربران توییتر، محتوای ویدیویی را در سایت میکروبلاگینگ استفاده می‌کنند.
 • ۹۲٪ از بینندگان ویدیوهای تلفن همراه دوست دارند آنها را با افراد دیگر به اشتراک بگذارند.
 • ۸۷٪ از بازاریابان اینترنت برای دستیابی به اهداف تجاری خود، از محتوای ویدیویی استفاده می‌کنند.

به بیان ساده این مطلب بدین معنی است که نباید به هیچ وجه بازاریابی محتوای ویدئویی را یک مزیت رقابتی منحصر به فرد برای خودتان بدانید.

با گذشت زمان اکثر رقبای شما از این حربه استفاده خواهند کرد و در نتیجه این تاکتیک میبایست بخشی از استراتژی اصلی و روتین بازاریابی شما باشد

اگر می‌خواهید با تلاش‌های بازاریابی محتوا، موفقیت واقعی را بچشید، ارزش فیلم را نباید دست‌کم بگیرید.

داستان‌گویی از طریق ویدیو در چگونه تولید محتوا کنیم ؟

قبل از اینکه به نحوه استفاده از بازاریابی محتوای ویدیویی بپردازیم، مهم است که ابتدا بفهمید چه چیزی باعث کلیک ویدیو می‌شود.

در حالی که دلایل زیادی وجود دارد که به ذهن خطور می‌کند، بزرگ‌ترین مورد این است که فیلم‌ها به شما اجازه می‌دهند داستان بگویید.

داستان‌هایی که می‌توانید برای اتصال به مخاطب مورد نظرتان استفاده کنید. داستان‌هایی که بازاریاب می‌تواند از آن برای ایجاد برداشت‌های قدرتمند و روابط طولانی‌مدت استفاده کند. داستان‌هایی که به راحتی ارائه می‌شوند.

بله، ویدیو این امکان را دارد که به چشم‌اندازها و مشتریان‌تان در درک شغل‌تان کمک کند و زمینه‌ای برای تبلیغات آینده ایجاد کند. اما این روشی شگفت‌انگیز برای پخش ایده‌هایتان با داستان‌های معنی‌دار نیز هست و این چیزی است که آن را بسیار هیجان‌انگیز می‌کند.

شما به عنوان مصرف‌کننده به احتمال زیاد درگیر کدام‌یک هستید؟ ویدیویی که به نظر می‌رسد مانند قله فروش است یا روایتی که به شما ارزش محصول را می‌گوید؟

مصرف‌کنندگان اکنون اگر احساس کنند زندگی‌شان پس از استفاده از آن تغییر می‌کند، بیشتر به برند گرایش پیدا می‌کنند. از نظر عاطفی با آنها در ارتباط باشید؛ این مهم است.

همچنین، می‌توانید از ویدیو برای آزمایش محتوای جدید و جسورانه استفاده کنید تا مخاطبان خود را از نظر احساسی تحت تاثیر قرار دهید.

از آنجا که فیلم‌ها ترکیبی از تصاویر، حرکت و صداها هستند، به شما امکان می‌دهند ارتباطات عمیق و معنادارتری با افراد برقرار کنید در حالی که برند خود را در بهترین حالت ممکن قرار می‌دهید.

با این حال برای استفاده بیشتر از ویدیو و کسب موفقیت در تبلیغات ویدیویی، شرکت شما باید چگونگی استفاده از آن را به روش صحیح بداند و درک کند.

قسمت سوم: در چه فرمتی بنوسیم

نحوه تولید محتوا صرفاً به قالب‌های محتوا خلاصه نمی‌شود و پس از انتخاب قالب محتوا مرحله بعدی انتخاب فرمت محتوا است. بارها و بارها شاهد آن بودیم که سلیقه مشتریان تغییر کرده و به موجب آن تاکتیک‌های بازاریابی نیز دچار تحول شده‌اند. بنابراین بازاریابان باید دائما شیوه و اساس کار خود را تغییر دهند. قبل از پرداختن به نحوه تولید محتوا در هریک از فرمت‌های اشاره شده اجازه دهید با یک مثال تفاوت بین فرمت محتوا و قالب محتوا را بیان کنیم: محتوای ویدئویی یک قالب محتوا است، اما این ویدئو چه فرمتی خواهد داشت؟ گزارش؟ پخش زنده؟ یا موشن گرافیک؟ به هرکدام از موارد  گزارش، پخش زنده، موشن گرافیک و… یک فرمت محتوایی محسوب می‌شوند.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی قیف محتوا چیست ؟

حال وقت آن است که به معرفی برخی از رایج‌ترین فرمت‌های محتوایی بپردازیم:

Article (مقاله)

اغلب ما این مقالات را به وبلاگ یا مقالات وبلاگ می‌شناسیم که چندان بی‌ربط هم نیست و از بارزترین ویژگی‌های آن تعداد کلمات بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰کلمه آن، پرداختن به یک موضوع خاص و فاقد پیام تبلیغاتی بودن، است که از انواع رایج آن می‌توان مقالات چگونگی و چک لیستی اشاره کرد.

ebook (کتاب الکترونیکی)

حتمالا بسیار دیده‌اید که وب‌سایت‌ها کتاب‌هایی را به رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند، البته رایگان رایگان که خیر! حداقل یک ایمیل ناقابل در ازای هر دانلود از شما خواهند گرفت. به این محتوا کتاب الکترونیکی می‌گویند و بیشتر جنبه آموزشی و کاربردی دارد. خلاصه بگویم باید محتوایی قرار دهید که از نظر مخاطب ارزش دانلود و دادن ایمیل داشته باشد. این نحوه تولید محتوا دو فایده اصلی برای وب‌سایت شما خواهد داشت: جمع‌آوری دیتابیس از مخاطبان، شناساندن برند خود به عنوان مرجع علمی نزد مخاطب

پادکست

پادکست را می‌توان رادیوی شخصی شده نامید، به این صورت که این امکان را به فرد می‌دهد تا به محتوای صوتی مورد علاقه خود را در هر زمان که بخواهد گوش دهد. امروزه با توجه به اتلاف وقت افراد در وسایل نقلیه عمومی، پشت چراغ قرمز و… با تولید پادکست نه تنها  به وقت مردم احترام گذاشته بلکه می‌توانید اثربخشی خود را نیز افزایش دهید.

موشن‌گرافیک

موشن گرافیک آنچه را که معمولاً ثابت و بدون حرکت است، از طریق ترکیب انیمیشن و طراحی گرافیک به ویدیوی دیجیتال تبدیل می‌کند. سال‌ها این شیوه در فیلم‌های سینمایی و انیمیشن‌ها برای به حرکت در آوردن عناوین و پس‌زمینه‌ها و دیگر کاربرد‌ها استفاده می‌شد اما با پیشرفت بازاریابی ویدیو محور، کارکرد آن از حد فیلم‌های سینمایی و تلویزیون پا فراتر نهاد و به ابزاری پراهمیت و محبوب در ارائه محتوا تبدیل شد.

نکته قابل توجه این است که بالغ بر ۴۰نوع فرمت محتوایی وجود دارد و ما در این مقاله به صورت انتخابی به ۴مورد از اثربخش‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها پرداختیم.

قسمت چهارم: چگونه مطلبمان را استاندرد کنیم

تولید محتوا یکی از مهمترین عوامل رشد و بهبود رتبه وب‌سایت شما در موتور‌های جستجو بوده و به دیده شدن برند شما در صدر نتایج جستجو شده، کمک شایانی خواهد کرد. اما آیا حقیقتاً صرف آنکه محتوایی تولید کرده و آن را در سایت خود بارگزاری کنیم، مخاطب آن را خواهد دید، خواهد خواند؟ گوگل بهترین ابزار برای رساندن پیام به گوش مخاطب خواهد بود و رسیدن به استانداردی که گوگل، محتوای شما را پیشنهاد دهد دقیقا تعریف بهینه‌ سازی برای موتورهای جستجو یا همان سئو است. در حقیقت محتوای سئو محور محتوایی هستند که متناسب با سلیقه و استانداردهای گوگل تولید شده و به نوعی پاسخی برای نیازها و سوالات مخاطبان شما را پوشش خواهد داد. البته برای سئو تنها نوشتن محتوای خوب کافی نیست و بخشی از آن به بیرون از سایت ما مربوط می‌شود که در این بخش سه مورد از رایج‌ترین استانداردهای سئوی درون وب‌سایت را به شما معرفی می‌کنیم و در مطالب بعدی روش‌های برای سئوی بیرون سایت معرفی خواهیم کرد:

این مطلب و خوندی ؟  پرسونا چیست؟

تگ عنوان Title-tag

تگ عنوان، یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین عوامل برای سئو است. چرا اهمیت دارد؟ به این دلیل که به موتور جستجوگر و کاربران کمک می‌کند موضوع محتوای شما را تشخیص دهند. بنابراین کلمه‌ی کلیدی که می‌خواهید در رتبه‌بندی آن جایگاه مناسبی به دست آورید باید درون تگ عنوان باشد و حتی بهتر است تگ عنوان با آن آغاز می‌شد. براساس وب‌سایت Moz، تگ عنوان‌های با کلمات کلیدی در آغاز بهتر از تگ عنوان‌هایی که کلمات کلیدی را در پایان خود داشتند مفید بودند.

توضیحات متا Meta-Description

توضیحات متا، همچون یک دروازه بین موتور جستجوگر و مخاطبین شما عمل می‌کنند. اگر به‌خوبی تهیه شده باشند می‌توانند روی تعداد کلیک‌ها تأثیر بگذارند که یکی دیگر از نشانه‌های مثبت برای موتور جستجوگر است. فقط از استفاده نکردن توضیحات متای یکسان برای دو مطلب غیرهمسان در وب‌سایتتان اطمینان حاصل کنید. این موضوع می‌تواند باعث کاهش رتبه‌ی شما در موتور جستجوگر شود. موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید آن است که حتما از کلیدواژه‌تان در توضیحات متا استفاده کنید.

متن جایگزین تصویر Alt tag

زمانی که موتورهای جستجوگر وب‌سایت شما را بررسی می‌کنند، امکان دیدن تصویری که شما برای مخاطبینتان به نمایش می‌گذارید برای آن‌ها ممکن نیست. چیزی که Alt tag انجام می‌دهد افزودن متنی به جای عکس است که به موتور جستجوگر  امکان فهمیدن محتوای عکس شما و دادن ارزش در سئو را به آن می‌دهد. موضوعی که در این باره باید به آن توجه کنید آن است که اگر عکس فقط جنبه‌ی زینتی و زیبایی دارد، نیازی به داشتن متن جایگزین تصویر نیست چرا که این کار به بهبود سئو وب‌سایت کمکی نمی‌کند.

قسمت پنجم: چگونه از بیرون هم محتوایمان استاندارد بنظر برسد

در قسمت قبل مجموعه صفر تا صد تولید محتوا به معرفی سئوی درون سایت و استانداردهای آن پرداختیم و اشاره کوچکی به سئوی بیرون سایت کردیم و اشاره کردیم که سئوی درون سایت به شیوه‌هایی از سئو گفته می‌شود که بدون دست زدن به محتوای درون وب‌سایت روی سئوی شما تاثیر می‌گذارند. حال در این قسمت به معرفی ۴ روش سئوی بیرون سایت می‌پردازیم:

لینک‌سازی و حذف لینک خراب

وقتی محتوایی می‌نویسید که جذاب است و به دل افراد می‌نشیند، بسیاری از آن‌ها محتوای شما را در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارند و به شما ارجاع می‌دهند. این اتفاق بسیار مناسب است به بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو کمک می‌کند، اما حواستان به این لینک‌ها باشد زیرا اگر این لینک‌ها حذف شود رتبه خوب شما نیز حذف می‌شود از آن بدتر اگر این لینک‌ها زود حذف شوند ممکن است گوگل شما را جریمه هم بکند.

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

اطمینان از حداقلی بودن زمان عدم امکان دسترسی به وب‌سایت

زمان حداکثری دردسترس بودن، نشانه قابل اعتماد بودن است که موتورهای جستجوگر به آن توجه می‌کنند. زمانی که وب‌سایت شما اغلب غیر قابل دسترس است، احتمال آن که ربات‌های گوگل برای دسترسی به وب‌سایت شما با مشکل مواجهه شوند بسیار زیاد است و این به معنی پرچم‌های قرمز در الگوریتم آن‌هاست که به معنی آن است وب‌سایت شما کار نمی‌کند. این موضوع می‌تواند به شدت مضر باشد. در بهترین حالت، رتبه‌بندی وب‌سایت شما سقوط می‌کند. قابل اعتماد بودن و ثبات موضوعاتی بسیار مرتبط هستند. که منجر به بهبود سئو وب‌سایت می‌شوند. بنابراین از داشتن سرورهای پشتیبان برای زمانی که وب‌سایت شما از دسترس خارج می‌شوند، اطمینان حاصل کنید.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند باعث بهبود  سئو وب‌سایت شما شود. همچنین می‌تواند باعث جذب بازدید کنندگان از طریق اطلاعات حساب کاربری شما شود. میزان دنبال‌کننده‌ها و میزان فعالیت شما در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به رتبه‌بندی شما در جستجو کمک کند.

اضافه کردن نقشه‌ی سایت به گوگل وبمستر

این نقشه برای موتورهای جستجوگر بسیار مفید است که از طریق آن می‌توانند دسترسی مناسبی به محتوای وب‌سایت شما داشته باشند. با اضافه کردن نقشه وب‌سایتتان در گوگل وبمستر Google webmasters می‌توانید امکان دسترسی راحت‌تر ربات‌های گوگل به وب‌سایت را به ارمغان آورید که به رتبه‌بندی صفحات جدید وب‌سایت شما بسیار کمک می‌کند که در نتیجه می‌تواند روی رتبه‌ی مربوط به کلمات کلیدی تأثیر گذار باشد. پلاگین محبوب وردپرس Yoast SEO به صورت خودکار برای شما نقشه‌ی وب‌سایتتان را تهیه می‌کند. دیگر پلاگینی که در این حوزه می‌توان به آن اشاره کرد Google sitemaps است که کاملاً تمرکز بر تهیه نقشه از وب‌سایت دارد. حتی اگر یکبار اقدام به اضافه کردن نقشه وب‌سایت خود کرده‌اید، در صورت عدم وجود صفحات جدید در موتور جستجوگر می‌توانید دوباره اقدام به این کار کنید.

قسمت ششم: چگونه محتوایمان را به گوش مخاطب برسانیم

بیایید فرض کنیم که صاحب بهترین محصول دنیا هستید یا بهترین خدمت روی کره زمین را ارائه می‌دهید، و  از طرفی بهترین محتوای دنیا را نیز تولید کرده‌اید، با رعایت تمامی اصول سئوی وبسایت و… . خب که چه؟ این محتوا و محصولمان را باید قاب کنیم و به دیوار بزنیم تا هرروز هنگام دیدن آن بگوییم:

“واو چه محتوایی؟”

قطعا پاسخ خیر است و اگر مخاطب نتواند محتوای ما را ببیند، بهترین محتوای دنیا هم به هیچ دردی نمی‌خورد. ‌به همین دلیل برخی اعتقاد دارند که انتشار محتوا از تولید محتوا مهم تر است.

درواقع اگر انتشار محتوا اهمیت چندانی نداشت، شبکه های اجتماعی امروزه بیش از ۱ میلیارد کاربر فعال نداشتند. ابزارهای بسیار کاربردی مانند تبلیغات کلیکی موتورهای جستجو نظیر گوگل و یا بسیاری از بنرهایی که در سایت‌های مختلف می‌بینیم یا حتی رپورتاژهای گوناگون و محتوای مهمان وجود نداشت. از آن مهم‌تر رسالت اصلی ایمیل که به عنوان یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در رساندن صدایمان به گوش مخاطب شناخته می‌شود چیزی جز انتشار محتوا نیست!

همچنین پژوهش صورت گرفته از کسب‌وکارهای ایرانی توسط فرامحتوا  نشان داد که انتشار و ارزیابی محتوا یکی از بزرگترین چالش‌های آن‌ها در پیاده‌سازی فرایندهای بازاریابی محتوا است.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

برای انتشار محتوا راه‌های بسیاری پیش روی ماست که در زیر به معمول‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

وبلاگ

وبلاگ‌ها از بهترین و امن‌ترین درگاه‌های اشتراک‌گذاری محتوا محسوب می‌شوند و طبق پژوهش‌های انجام شده توسط فرامحتوا در نمایشگاه الکامپ بیشترین اعتماد مخاطبین را در میان سایر درگاه‌های اشتراک‌گذاری محتوا مانند شبکه‌های اجتماعی و… به خود اختصاص می‌دهد. وبلاگ‌ها امکانات بیشتری از سایر شبکه‌ها در اختیار شما و البته مخاطبتانتان قرار می‌دهد، شما می‌توانید اطلاعات اضافی مانند محتوای مولتی‌مدیا، مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه و شخصی سازی محتوا در اختیار شما قرار می‌دهد. بهترین کارکرد وبلاگ برای مخاطبین نیز دریافت اشتراک و امکان مطالعه در وسایل مختلف مانند کامپیوتر و تلفن همراه هوشمند است، البته به شرطی که وبلاگ شما رسپانسیو باشد!

شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی بیشترین مخاطب را در میان تمامی رسانه‌های دیگر برای به اشتراک گذاری محتوا دارند، پس اگر به دنبال مخاطب بیشتر می‌گردید بهتر است توجه ویژه‌ای به شبکه‌های اجتماعی داشته باشید. مهمترین مزیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی نیز همین موضوع به علاوه در دسترس بودن آن است. زیرا بسیاری از افراد نه وقت آن را دارند که یک محتوای ۱۰۰۰کلمه‌ای را در وبلاگ شما مطالعه کنند و نه حتی حوصله آن را دارند اما به راحتی با یک لمس می‌توانند محتوای شما را خوانده و حتی علاقه‌مندی خود را نیز نسبت به آن ابراز کنند. پس بهتر است محتوای اصلی و در واقع هسته محتوایی خود را در وب‌سایت قرار دهید و خلاصه آن را در شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارید و در انتها برای مطالعه کامل مطلب از مخاطب دعوت کنید که به وبلاگ شما بیاید

برای طراحی هرچه ‌بهتر چگونه تولید محتوا کنیم ؟  به نکات زیر دقت کنید:

 • تیتر و زیرتیترها را واضح و روشن بنویسید.
 • مهم‌ترین کلمات را در ابتدای متن به‌کار ببرید. در شروع پاراگراف‌ها و زیرتیترها
 • کلمات و عبارات مهم را برجسته (Bold) کنید.
 • با استفاده از رنگ و کادر و تصاویر، اهمیت بخش‌های کوچک را تقویت کنید.
 • از فهرست‌‌های عددی، گلوله‌ای و جدول استفاده کنید.

خدمات رایگان

مردم دوست دارند همه چیز را به صورت رایگان دریافت کنند. باید بدانید چگونه یک محتوای خوب تولید کنید که مردم را نسبت به شما وفا دار کند؟

خدماتی ارزشمند به آن ها ارائه کنید تا با خود بگویند “اگر این چیزی است که من به صورت رایگان دریافت می کنم، در صورت پرداخت پول حتماً محتوایِ شگفت انگیزی می­‌توانم بدست آورم .”

 محتوای رایگان شما باید بهتر از محتوای پولی ارائه شده توسط سایر افراد باشد  مطمئن باشید مخاطبان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن‌ها را به سمت شما مایل می کند. این کار وفاداری و اعتماد مردم را به شما ایجاد می‌­کند.

در این راه حریص نباشید.

در نهایت، همه ما می خواهیم پول کسب کنیم. اما اگر برای هر چیز کوچکی از مردم پول طلب کنید هرگز پیشرفت نخواهید کرد. ابتدا با محتوای رایگان اعتماد و وفاداری مردم را بدست آورید تا آنها خودشان در آینده برای دریافت محتوای بیشتر پول پرداخت کنند.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه