0

چرخه عمر محتوا چیست؟

چرخه عمر محتوا چیست؟ چرخه عمر محتوا، فرآیندی است که از زمان برنامه ریزی و خلق ایده برای محتوا تا حذف محتوا را شامل می‌شود. این چرخه به استراتژیست های محتوا و سایر افرادی که به روش های مختلفی با کانتنت یا محتوا در ارتباط اند کمک می‎‌کند که به صورت مستمر محتوا را ارزیابی کنند، در زمان خود صرفه جویی کنند، کیفیت محتوا را افزایش دهند و در نهایت کاربران بیشتری را جذب نمایند.

فهرست این مقاله آموزشی

فهرست مطالب چرخه عمر محتوا

چرخه عمر محتوا و مهم­ترین فاکتور تاثیرگذار بر آن چیست؟

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، چرخه عمر محتوا زمانی است که محتوای تولید شده، مورد استفاده قرار می‌­گیرد، احتمالا در زمان­‌هایی به نقطه اوج و توجه خود رسیده و سپس رو به نزول رفته تا نهایتا حذف خواهد شد. اما مهم­ترین فاکتوری که بر این چرخه عمر محتوا تاثیر می­‌گذارد چیست؟

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

پاسخ به این سوال بدون شک زمان است! شما به عنوان یک تولید کننده محتوای باهوش باید دقیقا بدانید که در هر زمان چه رویداد و موضوعی در جریان بوده و افراد زیادی آن را دنبال می­‌کنند. تولید محتوا درباره مسائل روز می­‌تواند تعداد مخاطبان شما را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. اما زمان چگونه به تدریج باعث نزول و حذف محتوا خواهد شد؟

تصور کنید خبر ازدواج یک سلبریتی معروف را شنیده­‌اید. آیا اگر از طرفداران او باشید مقاله­‌ها و یا عکس‌­های مربوط به آن را سرچ نمی­‌کنید؟ قطعا این کار را خواهید کرد! بدون شک بعد از انتشار این خبر جست و جوهای آنلاین با کلید واژه‌­هایی مانند ازدواج فلان سلبریتی بالا خواهد رفت! اما آیا این میزان جست و جو ماه آینده نیز همین مقدار خواهد بود؟! بدون شک خیر! در واقع در چرخه محتوای آن، به تدریج محتوا در حال افول است تا زمانی که به طور کامل محتوا حذف شود.

 شش مرحله‌ای چرخه عمر محتوا را با هم مرور می‌کنیم. این شش مرحله به شرح زیر هستند:

 • مرحله پیش تولید (Conception Stage)
 • مرحله تولید (Creation Stage)
 • مرحله عرضه اولیه (Publishing)
 • مرحله ترویج (Promotion)
 • مرحله نگهداری و به روزرسانی (Content Maintenance)
 • مرحله حذف و کنارگذاری (Content Retirement)

اقناع مخاطبان نسبت به محتوای تولید شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تولید همه محتواها با هدف اقناع مخاطب و جذب وی به سمت و سوی مورد نظر می باشد. هیچ محتوایی بدون هدف تولید نمی شود. البته اگر چه این موضوع را می توان یک موضوع کلی نسبت به همه محتواها تلقی کرد، اما بیشترین توجه در اینجا تولید محتوای رسانه ای و به ویژه محتوای روابط عمومی است.

چرخه عمر محتوا

هر چیزی که در اطراف ما و طبیعت وجود دارد یک چرخه عمری دارد و مراحلی را طی می کند تا به آخر چرخه ی خود برسد، به عنوان مثال ما انسان‌ها در ابتدا نطفه کوچکی بودیم و سپس با گذشت زمان بزرگتر شدیم و دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را طی می کنیم و به دروان کهولت و پیری می رسیم و سپس می میریم و تجزیه می‌شویم.

چرخه عمر محتوا نیز مراحلی دارد که شامل ۶ مرحله زیر می‌شود:

 • استراتژی و ایده
 • برنامه ریزی
 • تولید و طراحی محتوا
 • توزیع و انتشار محتوا
 • ارزیابی و نگهداری
 • حذف محتوا

در زیر تک تک این مراحل را توضیح می‌دهیم و در انتها به بررسی مهم ترین مرحله چرخه عمر محتوا می‌پردازیم.

۱- استراتژی و ایده

این مرحله پایه و اساس تولید محتوای موفق است. در این مرحله تیم تولید کننده محتوا باید به سوالاتی نظیر

 • چرا این محتوا را می نویسیم؟
 • مخاطب ما چه کسانی هستند؟
 • با چه لحنی باید بنویسیم؟
این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

و … پاسخ دهند تا مسیر و هدف محتوا برایشان روشن شود.

با پاسخ دادن به این سوال‌ها دید اولیه و کلی نسبت به محتوایی که میخواهیم بنویسیم پیدا می کنیم.

در این مرحله تولید کننده محتوا باید درباره موضوعات مختلف مربوط به محتوا  تحقیق کند، اطلاعات کافی و مفیدی بدست بیاورد تا بتواند محتوایی خوب و کارامد تولید کند. تولید کنندگان محتوا باید “چرا” را در ابتدا برای محتوایی که می خواهند تولید کنند تعریف کنند تا بتوانند همواره در طی مسیر خود یک چشم اندازی به اهداف محتوا داشته باشند.

شناخت مخاطب از جمله کاراهایی است که باید در این مرحله انجام شود چراکه بدون شناخت مخاطب، نیازها و سلیقه ی مخاطب امکان تولید محتوای خوب وجود ندارد. شما به عنوان یک تولید کننده محتوا باید بدانید که مخاطب شما به دنبال چه چیزی است تا بتوانید او را به سمت محتوای خود جذب کنید. همچنین باید بدانید برای چه مخاطبی است تا لحن خود را متناسب با مخاطب خود انتخاب کنید.

۲- برنامه ریزی

در این مرحله مدیر گروه تولید کنندگان محتوا، با یکسری از ابزار ها مانند تقویم محتوا شروع به برنامه ریزی می کند. اهداف و ایده هایی که در مرحله استراتژی به آن‌ها پرداختیم و بررسی کردیم را در قالب تسک‌هایی به هر یک از افراد گروه می‌سپارد، مثلا چه کسی محتوا را تولید کند؟ تا چه تایمی باید محتوا تولید شود؟ چه کسی باید محتوای تولید شده را ویرایش کند ؟ و …

بازاریابی محتوا بخشی از استراتژی بازاریابی و افزایش کسب و کار است که در این مرحله به تولید و توزیع محتوای مفید و خوب کمک بزرگی می کند. برنامه ریزی درباره ی بازاریابی محتوا با هدف حفظ مخاطبان قدیمی و جذب مخاطب های جدید انجام می‌شود.

مشخص کردن kpiهای (شاخص) مهم از جمله کارهایی است که باید در این مرحله انجام شود.

kpi ها در واقع یکسری شاخص ها هستند که طبق آن ها شما می توانید تعیین کنید که محتوای شما تا چه حد به اهداف خود نزدیک شده و مشکلات مخاطبات را حل می‌کند.

طبق آمار HubSpot، ۷۵ درصد از کسب‌وکارهایی که به اهداف درآمدی خود نمی‌رسند، هیچ اطلاعاتی درباره تعداد لیدها، میزان تعامل در شبکه‌های اجتماعی، میزان بازدید وبسایت و به طور کلی شاخص ها ندارند. این مشکل با تعیین KPI محتوا در این مرحله تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

۳- تولید و طراحی محتوا

همان طور که از اسم این مرحله مشخص است به طراحی و تولید محتوا می‌پردازیم. با توجه به اطلاعاتی که جمع آوری کردیم و ایده پردازی ها و اهداف مشخص شده در مرحله های قبل حالا تولید کننده محتوا، محتوای خود را می نویسید.

این مطلب و خوندی ؟  تحقیق کلمات کلیدی

تولید کننده محتوا تمام تلاش خود را می کند تا در محتوای خود نیازهای مخاطب را برطرف کند و محتوایی کاربردی و با کیفیت و مفید تولید کند.

۴- ویرایش و انتشار محتوا

پس از تولید محتوا یک مرور کلی بر محتوا خواهیم داشت و ویرایش های لازم را بر روی محتوا انجام می‌دهیم. مرحله ی ویرایش برای فرآیند مدیریت تولید محتوا بسیار مهم است زیرا تولید کنندگان محتوا مطمئن می‌شوند که محتوای آن‌ها به طور مداوم و همیشگی رشد و پیشرفت خواهد داشت.

پس از ویرایش، محتوا را روی وبسایت خودمان و شبکه های اجتماعی و وبسایت‌هایی که پست مهمان می‌گذارند مثل ویرگول و مداد قرار می‌دهیم. به این مرحله از چرخه عمر محتوا که به آن گردش کار تولید محتوا هم گفته می‌شود، زمانی است که تولید کنندگان محتوا می نشینند و شکوفایی محتوای خود را می بینند.

فکر نکنید که با انتشار محتوا کار شما تمام می‌شود، بلکه تازه تعامل شما با مخاطب آغاز می‌شود.

پس از انتشارمحتوا شما به عنوان تولید کننده محتوا باید بازخوردهای مخاطب خود را بررسی کرده و محتوا را متناسب با نیاز مخاطب ویرایش کنید و برای مرحله‌ی بعد آپدیت کنید.

۵- ارزیابی و نگهداری

سرانجام ، تولیدکنندگان باید محتواهای قدیمی که دیگر بازخوردی از طرف مخاطب ندارد را با تحقیقات جدید یا خلاقیت به روز کنند تا محتوای مربوط ، تازه و مطابق با اهداف فعلی کسب و کار و مطابق نیاز های جدید مخاطب باشد.

به عنوان مثال آن‌ها می توانند وبلاگ‌ها را با کلمات کلیدی تازه بهینه سازی کنند تا رتبه جستجوی خود را افزایش دهند یا محتوا خود را به عنوان پست مهمان در وبسایت هایی مثل ویرگول و مداد به اشتراک بگذارند.

به روزرسانی یک محتوا می تواند به کسب و کارشما کمک کند تا با حداقل هزینه ی ممکن مخاطب جدید جذب کنید. تولیدکنندگان محتوا همچنین باید بررسی کنند که آیا این محتوا برای کسب وکار ارزش دارد یا زمان حذف آن فرا رسیده است؟

اما مهم است که به یاد داشته باشید که چرخه حیات محتوای کامل فقط همین، چرخه است. یعنی پایان یک محتوا فقط به معنای ایجاد محتوای بیشتر است!

محتوا می تواند در چرخه عمر خود موفقیت های زیادی کسب کند. ادامه مراقبت و نگهداری از محتوا باعث می‌شود که کسب و کارها از بازاریابی محتوای خود بیشترین بهره را ببرند.

۶- حذف و آرشیو کردن محتوا!

بیایید قبول کنیم که گاهی محتوا از دست می‌رود و دیگر کارایی ندارد! در گام پنجم، گفتیم که محتوا نگهداری و به‌روزرسانی می‌خواهد، اما آیا هر محتوایی ارزش آپدیت شدن را دارد؟

این مطلب و خوندی ؟  ابزارهای تولید محتوا کدامند؟

برخی از محتواها، مختص زمان و حال و هوای خاصی هستند. از نمونه‌ی بارز این محتواها، می‌توانیم محتوای خبری را نام ببریم. اخبار روز به روز کهنه می‌شوند و از تب و تاب می‌افتند، آیا می‌شود محتواهای خبری مربوط به سال گذشته را ویرایش کرد طوری که امسال هم بازدید شوند؟ خیر.

علاوه بر این، برخی محتواها هستند که در راستای استراتژی و اهداف کسب و کار شما تهیه نشده‌اند و می‌توان گفت هیچ فایده‌ای نه برای سایت و نه مخاطب شما دارند، این محتواها صفحات زامبی را شکل می‌دهند و نه تنها کسی به آنها سر نمی‌زند، بلکه در مجموع رتبه سایت شما را نیز پایین می‌کشند.

گام نهایی چرخه عمر محتوا برای این است که شما خانه تکانی کنید و محتواهای به دردنخور را دور بیاندازید. می‌توانید این محتواها را اول نوایندکس کنید و پس از مدتی در صورت تمایل حذف کنید.

مهم ترین مرحله چرخه عمر محتوا کدام است؟

فکر می کنم با تمام تفاسیری که تا اینجای کار گفتیم به راحتی بتوانید حدس بزنید که کدام مرحله است.

مرحله” نگهداری و ارزیابی ” مهمترین مرحله چرخه عمر است. در این مرحله باید هرکاری که می توانیم را انجام بدهیم تا در وهله اول طول عمر محتوا را افزایش بدهیم و در وهله دوم باید موارد زیر را تک تک بررسی کنیم :

 • آیا استراتژی‌های انتخابی ما درست بوده یا نه ؟
 • آیا به همین روند ادامه بدهیم یا باید برای افزایش طول عمر محتوا روند کار را تغییر دهیم؟
 • کدام یک از محتوا ها بیشتر دیده شدند ؟
 • آیا استراتژی هایی که برای تولید محتوا انتخاب کردیم درست و تاثیرگذار بودند؟
 • کدام محتوا کامنت و بازخورد بیشتری داشت ؟
 • آیا محتوای تولید شده مناسب شبکه های اجتماعی است؟
 • بازخورد محتوا و کامنت ها را بررسی کنیم تا ببینیم نظر مخاطبان درباره‌ی محتوا چی بود؟
 • چقدر کاربران برای هر محتوا وقت گذاشتند؟
 • شاخص های سئو محتوا را بررسی کنیم؟

و…

چرا باید محتوای خود را آپدیت کنیم؟

رقبا قوی‌تر می‌شوند و روز به روز محتواهای جدیدی رقیب محتواهای شما می‌شوند. تنها عاملی که می‌تواند محتوای شما را همچنان در چرخه رقابت نگه دارد، به‌روز بودن محتوای شماست!

محتوای شما باید نسبت به رقبا بهتر باشد تا به جایگاهی که لایق است، دست پیدا کند! همین برای آپدیت محتوا کافیست، اما می‌خواهیم چند دلیل دیگر هم به شما بگوییم. این دلایل را به شکل خلاصه از مطلب سایت search engine journal بازگو می‌کنیم.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

۱- نرخ تبدیل محتوای شما پایین است.

CTR یا نرخ تبدیل، یکی از معیارهای مهم سنجش محتواست. CTR در واقع نسبت میزان کلیک به بازدید یک محتوا در موتور جستجو را نشان می‌دهد. مثلا اگر یک صفحه از سایت، ۱۰۰ بار در نتایج جستجو نشان داده شود و از این ۱۰۰ بار، ۲۰ بار بر روی آن کلیک شود، CTR این صفحه برابر با ۲۰ درصد خواهد بود.

آپدیت محتوا و به‌روزرسانی عنوان و توضیحات متا، در جهت بهبود CTR بسیار بسیار موثر است.

۲- محتوای شما، به خوبی نوشته نشده.

اشتباهات تایپی، نگارشی و یا جمله بندی نادرست، ساده‌ترین خطاهایی هستند که ممکن است در یک محتوا رخ دهد. اگر در گذشته بدون بازرسی محتواها، آنها را منتشر کرده‌اید، حتما دست به کار شوید و ویرایش را آغاز کنید. این اشتباهات سهوی، باعث می‌شود اعتماد مخاطب به شما کمرنگ شود.

۳- محتوای شما بازدید کمی دارد.

اگر محتواهایی هستند که برای شما اهمیت دارند، اما بازدید خوبی دریافت نمی‌کنند، باید آنها را ویرایش کنید. در وهله اول سعی کنید کامل‌ترین محتوای ممکن را تهیه کنید و پس از آن سعی کنید متمایز باشید، تصاویر جذاب‌تری استفاده کنید و روش متفاوتی در پیش بگیرید. ویرایش محتواها، باعث می‌شود رشد کنند. 

۴- تاریخ مصرف اطلاعات محتوای شما تمام شده!

برخی مواقع پیش می‌آید که یک محتوا موضوع خوبی دارد و با گذر زمان، آن موضوع کمرنگ نمی‌شود اما اطلاعات و داده‌هایی که در محتوا استفاده شده‌اند، تاریخ مصرفشان می‌گذرد. مثلا یک محتوا می‌نویسید و بهترین ابزارهای سال ۹۹ را معرفی می‌کنید، اکنون که سال ۱۴۰۰ است، باید آن محتوا را ویرایش کنید و اطلاعات آن را به‌روز نمایید.

۵- تجدید لینکسازی!

در هر محتوا ۲ نوع لینک وجود دارد و از آن استفاده می‌کنیم، لینک داخلی و خارجی. یکی از دلایل خوب برای ویرایش محتواها این است که لینکسازی را چک کنید، آیا صفحاتی که به آنها لینک داده‌اید همچنان فعال هستند و وجود دارند؟ لینک‌هایی که ۴۰۴ ( ۴۰۴ یعنی این صفحه وجود ندارد) شده‌اند را حذف کنید و تغییر دهید.

همچنین لینکسازی داخلی باعث می‌شود سایت شما بهتر رتبه بگیرد، خوب است اگر گاهی لینک‌های داخلی جدیدی در محتواهای قدیمی خود قرار دهید، با اینکار خیلی سریع و بهتر رشد می‌کنید.


• «تولید محتوای اقناع کننده و پایدار به این معنی است که شما باید چرخه عمر محتوا را درک کرده آن را دنبال کنید.  پنج مرحله در چرخه عمر را شناسایی می کند. به طور کلی، چرخه عمر محتوا شامل موارد زیر است:

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟


• بررسی و تحلیل: مصاحبه های افراد ذی نفع در محتوا، تحلیل رقابتی، تحلیل عینی و ارزیابی محیط محتوا (سایت، محتوای شریک و …)
• راهبرد: تعیین زمینه های مالکیت عنوان، رده بندی، فرایند/روند کار برای تولید محتوا، برنامه تأمین منابع، تعریف صدا و علامت تجاری.
• برنامه: توصیه های پرسنلی تغییر سیستم مدیریت محتوا بر حسب نیاز، برنامه ریزی فراداده ، برنامه ریزی ارتباطات، برنامه ریزی جابجایی.
• آفرینش: نوشتن محتوا، تولید دارایی، الگوی مدیریت، بهینه سازی موتور جستجو، تضمین کیفیت.
• نگهداری: برنامه ریزی برای ارزیابی و بازرسی ادواری، توصیه به ارباب رجوع، تعیین اهداف برای اقدامات موفقیت آمیز.»


بدیهی است که هر یک از مراحل این چرخه باید با زمینه های دیگر مدیریتی، کارشناسی، اهداف کلان و جزئی، طراحی اطلاعات موجود، پژوهش های مورد نظر، تحلیل ها وارزیابی ها همراه گردد تا به نتیجه مطلوب دست یافت.

شناخت چرخه عمر محتوا شما را به این نتیجه مهم می‌رساند که تولید و انتشار محتوا، امری قابل‌شناسایی، قابل پیش‌بینی و قابل تکرار است. ممکن است فرآیندهای فرعی منجر به تغییراتی جزئی بین موضوعات محتوا و وضعیت آن شوند؛ اما روند کلی آن پایدار است. میزان موفقیت چرخه عمر محتوا با برنامه ریزی استراتژی محتوا رابطه‌ی مستقیم دارد؛ برای مثال، هنگام ساخت یک خانه، با مجموعه‌ای از برنامه‌ها کار می‌کنید که نه‌تنها ابعاد ساختاری ساختمان، بلکه گرمایش، تهویه و لوله‌کشی آن را مشخص می‌کند.
در مقایسه با یک استراتژیست محتوا ، طرح ایجادشده توسط طراحان، نویسندگان و توسعه دهندگان می‌تواند مدلی موفق را برای ارائه‌ی محتوا ایجاد کند.

چرخه عمر محتوا در هر حالتی وجود دارد؛ چه محتوا به‌صورت دستی مدیریت شود، چه با کمک فناوری خودکار. محتوا، دارایی اطلاعاتی هر شرکتی است و به میزان سایر دارایی‌های شرکت، نیاز به مراقبت دارد. چرخه عمر محتوا درواقع به‌دست آوردن محتوایی است که در سیستم مدیریت محتوا درست کار کند. در تصویر بزرگ‌تر، چرخه عمر محتوا، اجرای استراتژی صحیح برای پیروی از سیستمی تکرارپذیر است که مدیریت محتوا را در سراسر چرخه عمرش مدیریت می‌کند.

وظیفه استراتژیست محتوا در قبال چرخه عمر محتوا

حالا این چرخه چه ربطی به استراتژیست محتوا دارد. هر چیزی که با زمان سروکار دارد عملا در سرزمین استراتژیست محتوا به سر می‌برد. استراتژیست‌های محتوایی بی‌درنظر گرفتن چرخه عمر محتوا تنها فرار رو به جلو انجام می‌دهند.

فرار رو به جلو اصطلاحی است که در جنگ و سیاست و شطرنج از آن استفاده می‌شود. گاهی شما در موقعیت دفاعی قرار می‌گیرد و بجای آن که نیرو‌های خود را عقب بکشید و در لاک دفاعی بروید در اشتباهی کامل، حمله می‌کنید نیرو‌های خود را در عمق میدان حریف می‌آورد حال آن که برتری نفراتی و تجهیزاتی حمله عملا وجود ندارد. این کار را برای آن انجام می‌دهید که ضربه‌ای کاری به حریف وارد کنید یا در یک اتفاق حریف را مات کنید. اگر حریف که دست بالا را در بازی به دست آورده، از مواضع حساسش مانند شاه و وزیر محافظت مناسب را انجام دهد، فرار رو به جلو تنها به شکست سریع‌تر کسی که آن را در پیش گرفته است می‌انجامد.

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

خوب از این مثال تخصصی شطرنجی که بگذریم، وارد دنیای محتوا می‌شویم. پیش‌روی و ساخت و انتشار محتوا مواضع هجومی شما هستند شما می‌توانید روزی سه یا چهار محتوای ۱۰۰۰ کلمه‌ای را تولید کنید. شاید در زمان شروع تولید هم دلایل و نیاز‌های مناسبی را سنجیده‌‌اید و در بستری صحیح به تولید محتوای خود پرداخته‌اید. اما در همین جاست که باید عمر چرخه محتوا خود را مشخص کنید. این محتوا تا کی می‌تواند به مخاطب ما سود برساند؟ دنیای ما دنیایی است که هر روز تغییر می‌کند و هر روز که از خواب پا می‌شویم، چیزی تغییر کرده است و چیزی عوض شده است. آیا مطلب ما هم عوض می‌شود. در یک استراتژی حمله و دفاع هر دو مهم هستند و باید هم‌زمان به آنها فکر کنید. همان طور که پیش تولید و تولید و عرضه اولیه و حتی ترویج را می‌توان در فاز حمله قرار داد می‌توان بحث بازسازی و حذف محتوا را در فاز دفاع قرار داد.

استراتژی محتوا همراه با دفاع و حمله

مطالب استراتژیک مطالبی است که در فاز حمله به سختی ساخته می‌شوند پیش تولید و تولید و عرضه و ترویج آن زمان بر و سخت است برای آن باید لینک سازی های زیادی انجام دهید. درباره آن باید وبینار بگذارید. در شبکه‌های اجتماعی باید از آنها بیشتر یاد کنید. آنها را باید به گونه‌ای بنویسید که جملاتی را در آنها به صورت جمله قصار عرضه کنید و همه این‌ها موضوعاتی است که در زمان بر و سخت است. شاید باید چندین بار آنها را ویرایش کنید و حتی قبل از انتشار اولیه نیازمند ساخت ورژ‌ن‌های گوناگونی از آنها باشید.

جلو بردن یک لشکر کشی سنگین کار سختی است و جوانب زیادی را می‌طلبد. زمانی که مطلب خوب شما به خط یک گوگل رسیده است و هر روز تعداد افرادی که آن را می‌بینند زیاد و زیادتر می‌شود. شاید فکر کنید این جایی است که باید روی پشتی صندلی خود تکیه دهید و پاهایتان را دراز کنید و نفسی به راحتی بکشید. اما خیر باید عرض کنم که تازه وارد فاز دفاعی شده‌اید. اگر شما در این نقطه استراتژیک فقط به تولید جدید فکر کنید به امید این که مطالب قدیمی‌تر شما دیگر دارند کار خود را می‌کنند و دیگر نیازی ندارند که بازسازی و احیا شوند. بعد از مدتی یک انباری بزرگ از مطالبی دارید که برخی از آنها خوب‌اند ولی روز به روز قدیمی‌تر و فرسوده‌تر و نخواندنی‌تر می‌شوند و برخی از آنها هم که اصلا به درد نمی‌خورند. بسیاری از سایت‌ها در ابتدای کار خوب عمل کرده‌اند در سال‌های اول محتوا‌هایی بسیار پخته و عالی تولید کرده‌اند ولی هر چه قدر از عمر این سایت‌ها گذشته است به خاطر در نظر نگرفتن چرخه عمر محتوا ضعیف و ضعیف‌تر شده اند به گونه‌ای که الان دیگر حتی نمی‌توان آنها را خواند.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

در نظر نگرفتن چرخه عمر محتوا یک دلیل دیگر هم دارد. ما ناچاریم هر سال برخی از صفحاتمان را با روش‌های بی‌ضرری مانند ریدایرکت ۳۰۱ به صفحات بهتر و قوی‌تریمان ارجاع دهیم ولی این کار از روند افزایش صفحات ما می‌کاهد و حتی در کوتاه مدت امکان دارد بر سئو سایت ما تأثیر منفی بگذارد. مانند گیاهی که وقتی حرصش می‌کنند مدتی پژمرده می‌شود. اما این کار برای جان گرفتن آن لازم است. دقیقا شما هم با این کار جا را برای مقالات به روز‌تر و قوی‌تر باز می‌کنید.

چرخه عمر در واقع پاسخی به سوالاتی از این دست است: «آیا محتوا در سیستم مدیریتی کنترل می‌شود یا خیر؟»، «آیا محتوا ترجمه می‌شود یا خیر؟» و «آیا در پایان عمر آن حذف می‌شود یا اصلاح شده و دوباره استفاده خواهد شد؟». فعالیت‌ها و تصمیمات در طول چرخه عمر، تکرار می‌شوند که به‌طور خلاصه می‌توان آن را به شکل زیر ترسیم کرد:

۱. بخش تجزیه و تحلیل در چرخه عمر محتوا به جنبه‌های استراتژیک محتوا مربوط است. یک استراتژیست محتوا، تحلیلگر کسب‌وکار، معمار اطلاعات یا نویسنده، نیاز دارد انواع مختلف محتوا را در موضوعات کسب‌وکار و انواع مخاطبان محتوا بررسی کند. بخش‌های مختلف تجزیه و تحلیل محتوا شامل موارد زیر است:

 • پرسونا و سناریوها؛ در این بخش باید گروه‌های عمده‌ی مخاطبان محتوا، محتواهای موردنیازشان و شناسایی زمان و نحوه‌ی استفاده از محتوا را شناسایی کنید.
 • پیش‌نیازها؛ در این بخش شرایط کسب‌وکار و جزئیات فنی را در فرمی خلاصه سازماندهی کنید و آینده‌ی فرآیندهای کسب‌وکار مرتبط با محتوا را در حین چرخه عمر محتوا بیان کنید.
 • مجوز اجرا؛ انواع محتوا و فرآیندهای آن را در سراسر چرخه عمر محتوا ایجاد و سازماندهی کنید.
 • بودجه؛ اعتبار بودجه را ایجاد و منابع بودجه را برای حوزه‌هایی نظیر اجرای فناوری و ارتقا، عملیات محتوا و ترجمه‌ها تنظیم می‌کند.

۲. ربع جمع‌آوری محتوا، خلق محتوا را برای استفاده در چارچوب تعیین شده در مرحله‌ی تجزیه و تحلیل شامل می‌شود. این بخش شامل مراحل گردآوری، نگارش یا ویرایش، بومی‌سازی و داده‌های متا می‌شود.

۳. ربع مدیریت در چرخه محتوا، به استفاده موثر از محتوا برمی‌گردد. در سازمان‌هایی که برای مدیریت خودکار محتوا، از فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌شود، جنبه‌ی مدیریتی استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS) لحاظ می‌شود. ربع مدیریت، از بخش‌های مدل‌سازی، پیکربندی، استانداردسازی و آرشیو کردن تشکیل شده است.

۴. ربع انتشار، به جنبه‌ای از محتوا مربوط است که وقتی محتوا به پلتفرم خروجی تحویل داده شد، چگونه به شیوه‌های مختلفی مورداستفاده قرار گیرد. انتشار محتوا فقط یک نقطه در سیکل چرخه عمر است؛ ملاحظاتی هم مثل سیاست‌های استفاده‌ی مجدد و آرشیو محتوا پس از انتشار آن وجود دارد که باید به آن توجه کرد. مراحل مختلف انتشار شامل بخش‌های جمع‌آوری، انتقال، ارائه و بازبینی یا حذف محتوا است.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

درحالی‌که هر محتوایی یک چرخه عمر دارد، همه‌ی چرخه‌های عمر برابر نیستند.

از چرخه عمر محتوا استفاده کنید

درحالی‌که هر محتوایی یک چرخه عمر دارد، همه‌ی چرخه‌های عمر برابر نیستند. سایتی می‌تواند چندین ژانر محتوا-بازاریابی، فنی، قانونی و غیره را ارائه دهد که هرکدام هم چرخه‌ی عمر و تغییرات خودشان را دارند. بعضی از محتواها، مثل سلب مسئولیت حریم شخصی، یک بار ارائه شده و به‌صورت منظم بازنگری می شود. برخی دیگر هم از چندین پایگاه داده جمع‌آوری می‌شود و به‌عنوان واحدی یکپارچه ارائه می‌شوند که برای مثال می‌توان به مواردی مثل توضیحات محصول در فروشگاه‌های اینترنتی و قیمت‌گذاری سیستم ERP اشاره کرد.

مرحله پیش تولید محتوا

اگر الان از شما بخواهیم که راجع به موضوع خاصی محتوا بنویسید اولین کاری که می­‌کنید چیست؟ بدون شک ابتدا راجع به موضوع تحقیق خواهید کرد، تا اطلاعات لازم را به دست آورده و سپس آن را به محتوا تبدیل کنید. به اولین مرحله از چرخه عمر محتوا که شامل تحقیق راجع به موضوع مورد نظر است، مرحله پیش تولید گفته می‌­­شود.

در این مرحله علاوه بر تحقیق کافی راجع به موضوع مورد نظر، باید به سلیقه جامعه هدف خود نیز توجه کنید. شما باید جامعه هدف خود را تشخیص داده و ببینید که آیا موضوعی که انتخاب کرده‌­اید برای او جذاب است یا خیر؟ زیرا حتی اگر محتوای شما بسیار عالی نیز باشد اما موضوع آن برای مخاطبان شما جذابیتی نداشته باشد، به نتیجه مطلوبی نخواهید رسید!

در این مرحله همچنین شما باید اهداف و استراتژی­‌های خود را از تولید محتوا مشخص کرده و مطابق آن اقدام به تولید کنید.

مرحله تولید محتوا

بعد از آن که تحقیق کافی راجع به موضوع مورد نظر انجام دادید، اهداف و استراتژی­‌های خودتان را مشخص کرده و در میان ایده‌­های مختلف بهترین را انتخاب کردید، زمان تولید محتوا خواهد رسید. شما می‌­توانید از ایده‌­­های جذاب و مختلف استفاده کرده و یک محتوای خوب و البته مفید برای کاربران خود تولید کنید.

مرحله انتشار و یا عرضه محتوا

به این مرحله از چرخه عمر محتوا، گردش کار محتوا نیز گفته می­‌شود. در این مرحله در ابتدا شما مرور نهایی روی محتوای خود خواهید داشت تا ایرادها و مشکلات آن به طور کامل برطرف گردد. بعد از آن نوبت به انتشار محتوا بر روی سایت یا شبکه اجتماعی‌تان است. انتشار محتوا تازه نقطه شروع کار است. شما باید بعد از انتشار محتوا با کاربران خود تعامل داشته و نظرات و بازخوردهای آن­ها را راجع به محتوا بدانید. با در نظر گرفتن این بازخوردها در صورتی که محتوای شما نیاز به ویرایش و به روز رسانی داشته باشد، باید حتما آن را تغییر دهید.

این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

مرحله ارتقا و ترویج محتوا

این مرحله زمانی مورد بررسی قرار می­‌گیرد که هنوز موضوعی که برای آن محتوا تولید کرده‌­اید، موضوعی داغ و مورد بحث است اما شما متوجه شده­‌اید که بازدید از محتوای شما کم شده است. در این مرحله از چرخه تولید محتوا شما باید به دنبال ترویج محتوای تولید شده باشید. چگونه؟

شما می­‌توانید از روش‌­های مختلفی برای ترویج محتوای مورد نظرتان استفاده کنید:

 • می­‌توانید محتوای مورد نظرتان را در شبکه­‌های اجتماعی مانند تلگرام و یا اینستاگرام تبلیغ کنید.
 • می­‌توانید در سایت‌­های پربازدیدی مانند یوتیوب محتوای خود را تبلیغ و معرفی کنید.
 • از رپورتاژ آگهی استفاده کنید.
 • با استفاده از ایمیل مارکتینگ و یا استفاده از پیامک مخاطبان خود را به دیدن محتوا تشویق کنید.
 • از فیلم‌­های تبلیغاتی کوتاه چند دقیقه‌­ای و یا پادکست­‌های تبلیغاتی استفاده کنید.
 • و…

مرحله به روز رسانی محتوا

همان طور که می­‌دانید یک محتوای با کیفیت و خوب یک محتوای زنده است. محتوایی است که در هر زمان برای مخاطبان خود جذاب و مفید است. برای آن که محتوای شما نیز بتواند در این گروه از محتواهای با کیفیت قرار گیرد، باید همواره به دنبال به روز رسانی آن باشید.

این روزها ابزارهای مختلفی برای سنجش عملکرد محتوا و سایت در اختیار شما قرار دارد که معروف­ترین و پرکاربردترین آن­ها گوگل آنالیتیکس است. با استفاده از این ابزار می­‌توانید اطلاعات بسیار مفیدی راجع به محتوای خود به دست آورید.

 • می­‌توانید ببینید میزان بازدید از سایت و محتوای مورد نظرتان چقدر بوده است؟
 • کاربران به طور میانگین چه زمانی در سایت شما بوده‌­اند.
 • آمار ارجاعات از سایت­‌های دیگر و شبکه‌­های اجتماعی را ببینید.
 • نرخ تبدیل داده را به دست آورید.
 • تعداد صفحات بازدید شده را مشاهده کنید.
 • با اطلاعات کاربران خود مانند سن، موقعیت جغرافیایی، جنسیت و غیره آشنا شوید.
 • و….

با استفاده از این اطلاعات تحلیلی شما می­‌توانید همواره سایت و محتواهای خود را زنده و پویا نگه دارید. با توجه به این اطلاعات شما باید به طور مداوم به دنبال به روز رسانی مطالب سایت خود باشید و هیچ محتوایی را بعد از انتشار به حال خود رها نکنید!

مرحله حذف محتوا

این مرحله از چرخه عمر محتوا شامل تمامی محتواها نمی­‌شود. برای مثال تصور کنید که شما یک محتوای خوب راجع به چند ماسک خانگی نوشته­‌اید. خواندن این محتوا به همان اندازه که امروز جذاب و کاربردی است، می­ت‌واند چند ماه و چند سال آینده نیز باشد.

حذف و یا آرشیو کردن محتوا بیشتر برای محتواهایی اتفاق می‌­افتد که وابسته به زمان بوده و ماهیت خبری دارند. برای مثال شرایط وام ازدواج در سال ۹۰ موضوعی است که تنها در همان سال مورد جست و جو و مطالعه قرار گرفته و در سال ۹۹ کسی از آن مگر در موارد خاص و جهت تحقیق استفاده نمی­‌کند. شما می‌­توانید این مطالب را یا به طور کامل از سایت حذف کرده و یا آرشیو کنید.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

مهم­ترین مرحله از چرخه عمر محتوا چیست و چه تاثیری بر استراتژی محتوا دارد؟

در بخش‌­های بالاتر با مراحل مختلف چرخه عمر محتوا آشنا شدیم. شاید بیان این مساله که کدام مرحله در مقایسه با مراحل دیگر مهم‌­تر است، کمی سخت باشد. زیرا تمامی مراحل ذکر شده برای موفقیت محتوا و سایت شما کاملا لازم و مهم است. هر گونه کوتاهی و اشتباه در هر کدام از مراحل می‌­تواند تلاش‌­های شما را هدر داده و شما را به نتیجه مطلوبتان نرساند.

اما در میان موارد گفته شده، مراحل ترویج و به روز رسانی محتوا از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. شما باید بتوانید چرخه عمر محتوای منتشر شده را تا بیشترین زمان ممکن طولانی نگه دارید.

تصور کنید که شما یک محتواهایی کم بازدید را وارد سایت خود کرده‌­اید که روز به روز امتیاز شما را از نظر سئو پایین می‌آورد. اگر بعد از انتشار هر محتوا به دنبال بررسی و تحلیل آن نباشید، ممکن است در زمان کوتاهی جایگاه خود را در موتورهای جست و جو از دست دهید و تلاش­‌هایتان به هدر رود.

شما باید با بررسی نتایج ابزارهای تحلیلی متوجه شوید که روندی که در پیش گرفته­‌اید درست است یا نیاز به تغییر مسیر دارید؟ شاخص­‌های سئو محتوا را بررسی کنید. مشخص کنید که کدام محتوا کامنت، لایک و بازخورد بهتر و بیشتری گرفته است تا بتوانید در راهی که وارد شده‌­اید ثابت قدم باقی بمانید.

چرا چرخه عمر محتوا و به روز رسانی مهم است؟

ممکن است شما به عنوان شخصی که مدیریت یک سایت را بر عهده دارد با خودتان فکر کنید که راه موفقیت در سئو و موتورهای جست و جو، اضافه کردن محتواهای جدید به سایت است و به روزرسانی محتواهای قبلی را بی‌فایده بدانید. باید به شما بگوئیم به همان اندازه که انتشار محتوای جدید بر سئوی سایت موثر است، به روز رسانی محتوا و پست قبلی نیز تاثیرگذار خواهد بود. این مساله نشان دهنده اهمیت چرخه عمر محتوا است که باید به آن توجه داشته باشید.

امروزه یکی از فاکتورهای مهم سنجش سئو توسط گوگل، به روزرسانی محتواهای قبلی است. زیرا با این کار گوگل متوجه می‌شود که سایت و مطالب شما هدفمند است و به نیازهای کاربران توجه ویژه دارد. به روز رسانی محتواهای قدیمی می‌­تواند منجر به پیوندهای بیشتر، رتبه بندی بهتر در نتایج جست و جو و افزایش بازدیدها شود.

این روزها بسیاری از سایت­‌های موفق و مشهور از روش طولانی کردن چرخه عمر محتوا و به روز رسانی مطالب توانسته‌اند گوی سبقت را از رقیبان خود بربایند. برای مثال روزنامه واشنگتون پست، روزانه بیش از ۱۲۰۰ مطلب و محتوا بر سایت خود بارگزاری می­‌کند، این در حالی است که تنها ۵۰۰ مقاله جدید در هر روز در تحریریه آن نوشته می‌­شود! ۷۰۰ مقاله دیگر چه؟! بله درست حدس زدید. مقالات دیگر مقالاتی هستند که از محتواهای قبلی به روزرسانی شده‌­اند.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

تکنیک‌­هایی برای طولانی کردن چرخه عمر محتوا و به روز رسانی آن

در این بخش از مقاله می­‌خواهیم تکنیک­‌هایی کاربردی در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با کمک آن­ها مقاله‌­های خود را به روز رسانی کرده و طول چرخه عمر محتوا را افزایش دهید.

نکته مهم آن که شما باید سعی کنید که درباره هر کلمه کلیدی بیش از ۲ مقاله جدید در سایت خود بارگزاری نکنید! چرا؟ تصور کنید که شما بدون به روز رسانی یا حذف کردن مقالات قبلی خود راجع به یک کلمه کلیدی چند محتوای دیگر نیز نوشته­‌اید. حتی اگر جایگاه شما از نظر سئو بالا باشد، شما انگار برای بالا آمدن مقاله با خودتان رقابت می‌­کنید! این مساله گوگل را گیج کرده و باعث کاهش رتبه شما از نظر سئو خواهد شد. بنابراین بهتر است با استفاده از تکنیک‌­های زیر به دنبال افزایش چرخه عمر محتوا و به روز رسانی آن باشید.

به روز رسانی و تغییر کلمات کلیدی

در صورتی که محتوای شما یک مقاله خوب و با کیفیت باشد، قطعا در آن علاوه بر کلمه کلیدی اصلی، از کلمات کلیدی کمکی نیز استفاده شده است. شما برای به روز رسانی و افزایش چرخه عمر محتوا می‌­توانید از تکنیک تغییر کلمه کلیدی استفاده کنید. یعنی با توجه به نیازهای روز کاربران و جست و جوی کلمات کلیدی پر طرفدار، کلمه کلیدی محتوای خود را تغییر دهید.

اضافه کردن بخش­‌های جدید به محتوا

تکنیک دیگر برای افزایش چرخه عمر محتوا اضافه کردن بخش‌­های جدید به محتوا است. در صورتی که می­‌دانید محتوای شما هنوز جذاب و کاربر پسند است اما مدتی است که بازدید از آن کم­تر شده است. می‌­توانید با اضافه کردن بخش‌­های جدید به محتوا آن را به روز رسانی کرده و مجددا به صدر نتایج جست و جو برگردید.

استفاده از بک لینک‌­های داخلی و خارجی

روش دیگر برای به روز رسانی مقاله و افزایش چرخه عمر محتوا استفاده از لینک سازی‌های داخلی و خارجی برای مقالات است. می‌­توانید بخش­‌های کوچکی به مقالات خود اضافه کرده و آن­ها را به محتواهای جدیدی که در سایت خود منتشر کرده‌­اید لینک دهید. این کار هم بازدید از محتوای قدیمی و هم جدید را بالا می‌­برد.

تصمیم گیری راجع به چرخه عمر محتوا متناسب با شرایط

خوب تا این جای کار با تعریف چرخه عمر محتوا، مراحل و اهمیت و تکنیک­‌های افزایش طول آن آشنا شدیم. در مرحله آخر می­‌خواهیم بدانیم از چه استراتژی برای حذف یا به روز رسانی محتواهای موجود در سایت استفاده کنیم؟

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

شما باید با توجه به نتایج ابزارهای تحلیلی و نیازهای روز تشخیص دهید کدام مقاله می­‌تواند هنوز برای مخاطب کاربردی و جذاب باشد و کدام مقاله باید از سایت حذف شود. وجود مقالات بی ارزش و قدیمی در سایت تنها باعث کند شدن سرعت سایت شده و هیچ بازدید جدیدی برای شما نخواهد داشت. بنابراین می‌­توانید این محتواها را حذف کنید. در موارد دیگر شما با در نظر گرفتن موضوع و نتایج تحلیل­‌های خود باید تصمیم بگیرید کدام محتوا را آرشیو و کدام را به روز رسانی کنید. داشتن یک استراتژی مناسب برای تصمیم گیری حذف و یا افزایش چرخه عمر محتوا می‌­تواند تاثیر شگفت انگیزی بر سئو و موفقیت سایت شما داشته باشد.

چرخه عمر محتوا یا Content Lifecycle چیست؟

در این دنیای فانی هر چیزی، تأکید می‎‌کنیم، هر چیزی از انسان گرفته تا محتوا، دارای عمری محدود است. زیرا هیچ معلوم نیست که محتوای ۳ سال قبل وب سایت مان درمورد تأثیر کرم ضدآفتاب بر سلامتی پوست، همچنان از لحاظ علمی مورد قبول باشد.

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که یک کسب و کار اینترنتی دارید، به خوبی می‎‌دانید که برای معرفی محصول و جذب مشتری، نیازمند تولید محتوای با کیفیت هستید. اما، تمام محتواهای تولیدی شما تابع قانونی به نام چرخه عمر محتوا هستند. قانونی که دارای ۶ مرحله است و در این مطلب به طور کامل آن را توضیح داده و به راه های افزایش عمر محتواهایی که تولید کرده اید نیز، اشاره نمودیم.

در نهایت این توصیه های مبتنی بر مثال را جدی بگیرید:

۱- اینکه مؤسسه شما برنامه ریزی کند تا ۵ سال آینده ۱۰۰ محتوا پیرامون مسائل خانواده تولید کند به این امید که ۵ سال دیگر از آنها به عنوان یک رزومه برای توسعه ارتباطات بین المللی استفاده نماید، کمی تردید ایجاد می‎کند. ممکن است سرمایه گذاری امروز شما از بین برود. مراقب اینگونه برنامه های طولانی مدت برای برداشت از محتوا باشید و فاصله کاشت و برداشت را کوتاه در نظر بگیرید.

چه بسا در حیطه محتوا، آنچه در جریان تولید مستمر است ارزشمندتر از آن چیزی باشد که از آن به عنوان رزومه یاد میکنیم. متاسفانه امروزه در بسیاری موارد، یک تولید کننده محتوا (حقیقی یا حقوقی) به زنده بودنش می ارزد و نه گذشته اش. آنچه مدام دارد تولید و ارائه میشود و مخاطبش را درگیر میکند ارزش دارد و نه خاطراتش.

۲- اینکه برای سایت و اپلیکیشن میخواهید سری به زیرزمین قجری بزنید و در میان کارتنهای نوارهای کاست و دست نوشته های میرزا شمس الدین خان بافقی! دنبال محتوای کپی شده برای سایت خود بگردید، معلوم نیست چقدر در جلب مخاطب، موثر باشد . بهتر است این کارتنها را در همان انباری زیرزمین تنها بگذارید یا آنها را به سازمان میراث فرهنگی هدیه کنید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

۳- به مجموعه سی دی های مشاوره و روانشناسی که ۱۰ سال پیش در موسسه خود تولید کرده اید، به عنوان یک ابزار تبلیغاتی نگاه می‎کنید؟ اما بدانید معلوم نیست مشتری جدیدی برای شما خواهد آورد یا نه!

و اصلا معلوم نیست کسی حاضر باشد چشم به آنها بدوزد و گوش به آنها بسپرد و چه بسا اثر تخریبی و معکوس بر برند شما داشته باشد.

جمع بندی:

۱- از محتوای تاریخ مصرف گذشته چیزی برنمی آید.

۲- انباشت محتوا برای استفاده در آینده، میتواند سرمایه گذاری های شما را خراب کند.

۳- تولید محتوا یک جریان دائمی و سیال و زنده است. انتظاری که از جریان تولید محتوا میرود استمرار، حرکت و به روز بودن (بر اساس تقویم محتوا) است. تمرکز روی گذشته، ممکن است انگیزه و انرژی گذاری برای امروز را کاهش دهد.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه