0

پست مهمان چیست ؟

پست مهمان یکی از راه های افزایش اعتبار سایت کسب و کار های مختلف به شمار می رود. با توجه میزان اهمیت پست مهمان در بازاریابی آنلاین، در این مقاله پست مهمان چیست ؟ فرصت هایی که پست مهمان برای تبلیغ یک برند، افزایش تعداد مخاطب، افزایش نرخ تبدیل و افزایش نرخ فروش، در اختیار شما قرار می دهد را بررسی می کنیم.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  ابزارهای تولید محتوا کدامند؟

فهرست مطالب پست مهمان چیست ؟

پست مهمان (Guest post) چیست؟

به نوشتن و منتشر کردن مقاله توسط فردی دیگر در یک سایت یا وبلاگ پربازدید پست مهمان گفته می‌شود. یکی از راه‌های دریافت بک لینک رایگان و ارتقای پیج رنک و همچنین افزایش ترافیک سایت، نوشتن پست مهمان برای سایت‌های معتبر و پربازدید است.

به طوریکه می‌توانید یک پست یا مطلب را به طور کاملا اختصاصی برای یک سایت تولید کنید. سپس می‌توانید از مدیر سایت درخواست کنید که نوشته شما را در سایت خود منتشر کند و در ازای آن، در متن نوشته شده انکر تکستی با کلمه کلیدی مدنظر شما قرار دهد یا در انتهای آن لینکی از سایت شما را به عنوان منبع بگذارد.

پست مهمان، پستی منحصر به فردی است که مدیر یک سایت یا یک سئو کار در وبلاگ یا سایتی دیگر می نویسد و در انتهای پست مهمان ضمن معرفی فعالیت های حرفه ای خود، برای سایت خود نیز بک لینک ایجاد می کند.
به قرار دادن پست مهمان در سایت مقصد وبلاگ نویسی مهمان نیز می گویند.


پست مهمان می تواند به تبلیغ نام برند، برای مخاطبانی متفاوت کمک کند. پست مهمان میتواند ترافیک وب سایت را نیز افزایش دهد.
 از طرفی مت کاتس Matt Cutts (کارشناس سابق شرکت گوگل) در وبلاگ خود در سال ۲۰۱۴ اشاره کرده بود که اگر صرفا برای مقاصد سئو از پست مهمان  استفاده می کنید. بهتر است که این راه حل سئو را فراموش کنید.
نکته: مت کاتس درج و دریافت پست مهمان را نفی نمی کند. ولی اعلام می کند که استفاده از پست مهمان برای دریافت بک لینک دیگر مانند قبل کارساز نیست و می تواند به سایت مبدا و مقصد ضررهایی هم برساند.
اهداف پست های مهمان خود را تعیین کنید
قبل از درج پست مهمان باید بدانید که هدف شما از درج این پست های مهمان چیست. تعیین هدف پست های مهمان و بازه زمانی که میخواهید به این اهداف برسید. به شما در تعیین نوع وبلاگ و وب سایت هایی که برای درج پست مهمان انتخاب می کنید، کمک خواهد کرد.

این مطلب و خوندی ؟  تحقیق کلمات کلیدی

پست مهمان یا guest posting یکی از روش های مورد استفاده جهت بهبود وضعیت سئو سایت است. اهمیت بهبود وضعیت سئو سایت برای مدیران وب سایت ها، آن ها را وادار می نماید تا راه های گوناگونی را مورد استفاده قرار دهند. پست مهمان که با عنوان وبلاگ نویسی مهمان نیز از آن یاد می شود یکی از این راه ها بوده و در آن محتوای تهیه شده توسط یک نویسنده بدون اینکه ارتباطی با سایت میزبان داشته باشد توسط مدیر در صفحات سایت انتشار داده می شود. انتشار پست مهمان می تواند با تبادل لینک نیز همراه گردد. استفاده از لینک ها روشی است که در بسیاری موارد موجب بهبود وضعیت سئو وب سایت ها می گردد. به طور کلی ربات های موتور جستجوی گوگل اهمیت بالایی برای لینک ها و خصوصا بک لینک های سایت های معتبر قائل هستند.

به عبارت دیگر پست مهمان به مطلبی گفته می شود که توسط شما تهیه شده و از مدیر سایت دیگری که معمولاً پربازدید و با محتوای شما مرتبط است درخواست می کنید که آن را در سایت خود قرار دهد. نکته مهم در این روش قراردادن بک لینک هایی با انکرتکست مرتبط و هدفمند در متن پست مهمان است.

استفاده از پست مهمان این فرصت را در اختیار مدیران وب سایت قرار می دهد تا با انتشار این پست ها در سایت های معتبر بتوانند بک لینک های با کیفیت را برای سایت خود به دست آورند. این کار نه تنها باعث جذب ورودی بازدید کنندگان از طریق بک لینک ها می شود، بلکه می توانید از این طریق کاربران جدیدی را با کسب و کار خود آشنا سازید.

علاوه بر آن می توان پست مهمان را راهی برای برندسازی و ارائه و فروش خدمات و کالاها دانست. مدیران کسب و کارهای مختلف از طریق پست های مهمان می توانند به فروش خدمات و کالاهای خود از طریق سایر سایت ها اقدام نمایند. در واقع می توان پست مهمان را علاوه بر راهکاری برای تقویت سئو سایت به عنوان روشی برای دیجیتال مارکتینگ دانست. پست های مهمان را می توان علاوه بر سایت های معتبر و پربازدید در شبکه های اجتماعی نیز انتشار داد. امروزه شبکه های اجتماعی و توسعه آن‌ها و البته محبوبیت استفاده از شبکه های اجتماعی در میان همه اقشار جامعه، آن را تبدیل به ابزار قدرتمندی برای مارکتینگ نموده است.

زمانی که یک سایت به سایت دیگر لینک می‌دهد، بک لینک ایجاد کرده است. این بک لینک می‌تواند به صورت پست مهمان یا ایجاد محتوای با ارزش باشد. بک لینک‌ها یکی از موارد مهم و تاثیر گذار در سئو هستند زیرا نشان دهنده اعتبار سایت شما هستند. بک لینک مانند یک سیگنال برای موتور جستجو است و یادآور می‌شود که دیگران به محتوای شما اعتماد دارند.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

دو راه برای دریافت بک لینک وجود دارد که عبارتند از:

•    تولید محتوای غنی و پر کاربرد به گونه‌ای که سایت‌های دیگر به خاطر محتوای خوبتان به سایت شما لینک دهند.

در این روش نیازی نیست که شما کاری جز تولید محتوا انجام دهید و دیگران به خاطر محتوای خوبتان خودشان به سراغتان می‌آیند و به سایت شما لینک می‌دهند.

•    تولید محتوای غنی و کاربردی و انتشار آن در سایت‌های دیگر

کاربرد پست مهمان در سئو چیست؟

گوگل اهمیت زیادی برای لینک قائل می شود، البته نقل قول هایی از اینکه بک لینک ها جای خود را به محتوا می دهند هم شنیده می شود. ولی همچنان گوگل برای سایت های که بک لینک های معتبری دارند ارزش بالایی قائل می شود. پست مهمان (guest posting) یا وبلاگ نویسی مهمان (Guest blogging) یک فرصت منحصر به فرد به افراد می دهد که در سایت های معتبر مطلب گذاشته و از آنها برای سایت خود بک لینک بگیرند. بنابراین اگر شما مطالب مفید را در سایت های دیگر به عنوان پست مهمان منتشر کنید، علاوه بر اینکه مخاطب جدیدی را با خود آشنا خواهید کرد، می توانید از طریق لینک های ورودی که دریافت می کنید، ارزش سایت خود در گوگل را نیز بهبود دهید.

اهمیت پست مهمان از نظر سئو چیست؟

هنگامی که شما در یک سایت معتبر مطلبی با نام خود و با لینک به سایت خود می گذارید باعث می شوید که کاربران آن سایت معتبر به سایت شما هم مراجعه کنند. به این ترتیب شما مخاطب سایت خود را افزایش داده اید . این مخاطبان با مشاهده لینک شما در یک سایت معتبر به سایت شما اعتماد بیشتری می کنند و راحتتر با سایت شما ارتباط برقرار می کنند . به این ترتیب شما علاوه بر جذب مخاطب ، محبوبیت سایت خود در میان مخاطبین را افزایش داده اید. نکته سوم ارتباط بین مطالب سایت شما و سایت میزبان است ، هر چه این ارتباط بیشتر بوده و مخاطب از اینکه از سایت مبدا به سایت شما مراجعه کرده است خوشنود تر باشد ، احتمال بازگشت او به سایت شما بیشتر و بیشتر میشود. به این ترتیب شما مخاطب خود را افزایش داده ، رضایت مندی و خوشنودی مخاطب خود را بالا برده اید و مخاطب وفادار ایجاد کرده اید .

همان طور که می دانیم اگر چه بک لینک ها برای گوگل اهمیت زیادی دارند اما تبادل لینک در بسیاری از موارد ممکن است به عنوان نمره منفی برای سئو سایت در نظر گرفته شده و سایت ها توسط گوگل به عنوان اسپم شناسایی شوند. در بهترین حالت گوگل این گونه لینک ها را در نظر نگرفته و تأثیر مثبت و منفی خاصی را برای رتبه سایت ایجاد نمی کنند. پس با در نظر گرفتن این نکته از قرار دادن لینک های بی ربط و بیش از اندازه در سایت خود جلوگیری کنید. سایت شما اگر یک سایت تبلیغاتی برای سایر سایت ها نیست، پس نباید از آن به این شکل استفاده شود.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

تفاوت اساسی میان تبادل لینک و پست مهمان وجود دارد. در زمان انتشار پست مهمان شما محتوای مفیدی را در اختیار کاربران قرار می دهید و در انتها لینک به سایت مورد نظر نیز قرار خواهد گرفت؛ اما برای اینکه مورد خشم گوگل واقع نشویم باید برخی موارد را رعایت کنیم؛ مثلاً توصیه می شود اگر می خواهید پست مهمانی را در سایت خود بپذیرید بهتر است به طور کامل به کاربران توضیح دهید که با ورود به لینک مرتبط به آن متن قرار است با چه سایت و یا محتوایی مواجه شوند. موتور های جستجوی گوگل به این امر حساسیت نشان می دهند که لینک هایی که قرار می دهید توسط کاربران به سرعت بسته شود و در این حالت بک لینک ها به عنوان اسپم در نظر می گیرند. به طور کلی هر کار غیرطبیعی توسط گوگل به عنوان کاری مستحق جریمه و تنبیه در نظر گرفته می شود. پس اگر هم نیت استفاده از پست مهمان برای بک لینک را دارید باید از زیاده روی در این زمینه خودداری نمایید.

آیا اشتراک لینک در پست مهمان تاثیر منفی هم دارد؟

همه ما شنیده ایم که گوگل برای سایت هایی که تبادل لینک می کنند چندان ارزشی قائل نیست و در صورتی که گوگل متوجه این اشتراک لینک شود یا لینک ها را در نظر نمی گیرد و یا این سایت ها را اسپم می شناسد. ولی آیا این موضوع در پست مهمان صادق است؟

چند نکته را باید به خاطر داشته باشید : ۱- سایت خود را به لینک دانی سایت های دیگر حتی سایت های مرتبط تبدیل نکنید. ۲- اگر هدف ایجاد سایت تبلیغات سایر سایت ها نیست پس سایت را وسیله ای برای اینکار قرار ندهید.

بک لینک خارجی زیاد به سایت های دیگر میتواند سایت شما را با تنبیه گوگل مواجه کند . گوگل برای این تنبیه شرایطی دارد که البته راز سر به مهر است و کسی دقیقا نمیداند تحت چه شرایطی گوگل سایتی را مورد تنبیه برای بکلینک بیش از حد قرار میدهد. ولی میتوان با تحلیل سایت هایی که لینک زیادی به سایت های دیگر میدهند ،متوجه شد که ظاهرا گوگل برای تنبیه این سایت ها یک شرط دارد و آن این است که اگر مخاطب از سایت آنها به سایت دیگری رفت و بلافاصله از آن خارج شد تنبیه رخ میدهد. بیایید این قضیه را تحلیل کنیم .

فرض کنید ما سایتی را ایجاد کرده ایم و میخواهیم مخاطبان سایت ما با مراجعه به سایت آدرس و تلفن و سایت اصناف مختلف را ببینند . مثلا اگر مخاطب میخواهد در مشهد هتلی رزرو کند به سایت ما بیاید لیست قیمت ها و آدرس و تلفن و نشانی سایت هتل های مشهد را دیده و یکی را انتخاب کند. مسلما برای گوگل هیچ دلیلی برای تنبیه این سایت وجود ندارد. بنابراین میتوان فرض را بر این گذاشت که تا زمانی که شما قصد سوء استفاده از بک لینک را نداشته باشید، مشکلی برای گذاشتن لینک خارجی هم ندارید.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

چگونه پست مهمان بپذیریم؟

اگر می خواهید در سایت خود پست مهمان داشته باشید می توانید در کادری در انتهای مقاله امکان قرار دادن مشخصات نویسنده مقاله را بدهید به این کادر اصلاحا Author Box گفته می شود. در این کادر معمولا نام، عکس، مشخصات و لینک به سایت نویسنده مقاله وجود دارد. وبلاگ نویسان اغلب تمایل دارند که مطالب مفید و کاربرپسند بنویسند تا علاوه بر جذب مخاطب جدید مخاطبان قبلی خود را راضی نگه دارند. بنابراین استفاده از وبلاگ نویسان مهمان یا پست مهمان یک معامله برد برد محسوب میشود که در آن دو طرف معامله برنده هستند.

پست مهمان از ۲ بخش اصلی تشکیل می شود یکی ایجاد کننده پست مهمان و دیگری پذیرنده پست مهمان است. ایجاد کننده پست مهمان کسی است که محتوایی را بر اساس هدف مشخص و کلمه کلیدی خاصی ایجاد کرده و بک لینک های مفیدی را برای افزودن به محتوای مربوطه مورد استفاده قرار می دهد. الگوریتم های گوگل برای شناسایی لینک های شما به عنوان اسپم و یا پست مهمان محرمانه است و کسی دقیق نمی داند نحوه شناسایی به چه شکل است؛ اما بهتر است از تجربیات سایت های دیگر جهت جلوگیری از جریمه های احتمالی گوگل بهره ببریم. چندین آیتم را می توان در تصمیم گیری گوگل دخیل دانست:

– مدت زمانی که کاربران در سایت میزبان برای مطالعه پست مهمامن ماندگار می شوند.

– مدت زمانی که طول می کشد کاربر از سایت میزبان به سایت مهمان انتقال یابد.

– مدت زمانی که کاربران در سایت مهمان ماندگار می شوند.

– فعالیت های انجام شده در سایت مهمان

– سنجش اندازه صفحه سایت میزبان و مهمان برای مشخص شدن پاپ آپ هایی که به صورت پنهانی باز می شوند.

اما انتخاب سایت میزبان هم اصولی دارد که برای انتشار پست مهمان باید به آن ها توجه نمود. اولین آیتمی که باید مورد بررسی قرار گیرد دامنه سایت میزان است. نام و سن دامنه سایت اهمیت بالایی دارد. هر چه قدمت دامنه بیشتر باشد بر روی اعتبار سایت میزبان اثرات مثبت بیشتری دارد. تعداد بک لینک های استفاده شده در سایت هم اهمیت بالایی دارد. انتشار پست مهمان در سایت هایی که صرفاً بدون هدف لینک منتشر می کنند ممکن است نتایج خوبی در بر نداشته باشد. می توان از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس برای تعیین وضعیت سایت میزبان هم استفاده نمود. از این طریق مخاطبین سایت میزبان را می توان بررسی کرد. مرتبط بودن سایت میزبان با مختوای سایت شما ، نکته دیگری است که باید به آن دقت داشته باشید.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

به طور کلی بهترین پست های مهمان را می توان پست هایی دانست که از طریق منشن شدن در شبکه های اجتماعی دیگران منتشر می شود. همچنین اگر وب سایتی در داخل متون و محتوای خود به سایت شما و محصولات و خدمات ارائه شده توسط شما اشاره کند نیز اثرات مثبت خوبی خواهد داشت. می توان گفت یکی از بهترین زمان ها برای انتشار یک پست مهمان زمانی است که وب سایت میزبان از شما مستقیماً درخواست می کند تا محتوایی را به این منظور تهیه کنید.

اما شاید برایتان این سوال مطرح شود که برای نوشتن guest post چه کارهایی باید انجام دهید. در ادامه ما گام‌هایی که لازم است برای انتشار پست مهمان بردارید را به شما معرفی خواهیم کرد:

۱ .  هدفتان را از انتشار پست مهمان مشخص کنید:

شما باید ابتدا مشخص کنید که هدف شما از انتشار پست مهمان چیست. اینکه بعد از انتشار می‌خواهید به چه نتایجی دست پیدا کنید. اینکه هدف شما معرفی خدمات یا محصولات است؟ می‌خواهید شرایط سئو را بهبود دهید یا به بالا بردن اعتبار سایتتان کمک کنید؟ ترافیک ورودی را افزایش دهید یا راه‌های کمک به مخاطب را به او نشان دهید؟ با پاسخ دادن به این سوالات هدفتان را از انتشار guest post مشخص کنید.

۲ . مکان‌هایی که می‌توانید در آن پست مهمان را منتشر کنید، بیابید:

شما باید سایت‌هایی که مرتبط با تجارت شماست را شناسایی و در آنها پست را منتشر کنید. انتشار پست در سایت‌های مرتبط ممکن است نه تنها اهداف شما را برآورده کند بلکه ضربه‌ای نیز برای سئو محسوب شود. برای یافتن سایت مناسب برای انتشار پست مهمان موارد زیر را در نظر بگیرید:

•    سایت‌هایی که برای مخاطبانتان جذاب است را بیابید.

شما می‌توانید از قالب پرسونای مشتری برای پیدا کردن علاقه‌مندی مخاطبانتان استفاده کنید.

•    زمینه کاری سایت منتشر کننده پست مهمان باید با سایت شما یکی یا نزدیک به آن باشد.

با انتخاب سایت غیر مرتبط احتمال شکستتان زیاد است.

•    می‌توانید رقبایتان را رصد کنید و از سایت‌هایی که آنها در آن پست منتشر می‌کنند، استفاده کنید.

الکسا یکی از ابزارهای رتبه بندی است که می‌تواند به شما برای پیدا کردن سایت مناسب برای انتشار پست مهمان کمک کند.

۳ . بررسی سایت‌هایی که واجد شرایط انتشار پست مهمان هستند:

پس از آنکه سایت‌های مرتبط و مناسب برای انتشار پست را پیدا کردید، باید از بین آنها هر کدام که شما را به هدفتان نزدیکتر می‌کند را انتخاب کنید. می‌توانید برای فیلتر کردن از موارد زیر استفاده کنید:

 •  سایت‌هایی که مخاطبانی مشابه با شما دارند را انتخاب کنید
 • تعداد مخاطبان سایت و ترافیک نسبی آن زیاد باشد
 • اعتبار سایت در نتایج جستجوی گوگل بالا باشد
این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

Site overview یکی از ابزارهای الکساست که به شما برای انجام این کار کمک می‌کند. site comparison نیز به شما امکان مقایسه همزمان ۱۰ سایت را می‌دهد.

۴ . ایده وبلاگ خود را گسترش دهید:

با کمک تیم تولید محتوا لیستی از پست‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند تا به هدفتان دست یابید، تهیه نمایید. توجه داشته باشید که پست‌ها باید برای خوانندگان جذاب باشد. برای پیدا کردن علاقه مندی مخاطبان می‌توانید از ابزار Audience interest tool در الکسا استفاده کنید. با قرار دادن URL سایت میزبان می‌توانید مطالب مورد علاقه مخاطبان آن را بفهمید. شما می‌توانید خلاء محتوایی مرتبط با سایت میزبان را پیدا کنید و برای آن محتوا منتشر کنید. برای پیدا کردن این خلاء می‌توانید از Competitor Keyword Matrix در الکسا استفاده کنید.

۵ . بهترین روش برای ارائه پست مهمان را بیابید:

برای نوشتن پست مهمان ابتدا باید با مدیر سایتی که می‌خواهید در آن مطلب را منتشر کنید، گفتگو و ایده خود را بیان کنید. قبل از برقرار تماس باید به موارد زیر توجه کنید:
تماس با ویراستار سایت یا کارشناس تولید محتوا: شما به جای تماس با شماره‌هایی که در سایت قرار دارد، باید اطلاعات مربوط به این افراد را پیدا کنید و مستقیما با آنها ارتباط برقرار کنید.

مطالعه دستورالعمل سایت برای انتشار پست مهمان:

برخی از سایت‌ها برای انتشار پست مهمان قواعد خاصی تعریف می‌کنند. مثلا تعداد تصاویری که می‌توانید در پست استفاده کنید، یا تعداد کلمات می‌تواند جزو محدودیت‌هایی باشد که برخی سایت‌ها برای انتشار پست مهمان در نظر می‌گیرند. برای آگاهی از این شرایط با ویراستار سایت صحبت کنید.

عنوان جذابی برای بیان ایده خود ارائه بدهید: سایت‌هایی زیادی ممکن است از سایتی که شما قصد دریافت پست مهمان از آن را دارید، بک لینک گرفته باشند یا بخواهند دریافت کنند. بنابراین بهتر است برای برقراری ارتباط بهتر عنوان جذابی برای پیشنهاد خود ارائه کنید و از رقبا پیشی بگیرید.

پیام را به صورت تبلیغاتی ارسال نکنید: قطعا در لیست نهایی چندین سایت هستند که می‌خواهید در آنها پست مهمان بگذارید. بهتر است که برای هر کدام متن درخواست جداگانه‌ای تهیه کنید و از ادبیات مناسبی استفاده نمایید و درخواست خود را به صورت یک درخواست شخصی و نه عمومی مطرح کنید.

از ارزش محتوای خود برای ویراستار بگویید: به آنها گوشزد کنید که محتوایی که شما قصد انتشار آن را دارید، می‌تواند خلا محتوایی موجود در سایت را پر کند و محتوایی ارزش آفرین است.

اعتبار خود را به آنها نشان دهید: پست‌های مهمانی که منتشر کرده‌اید را به آنها نشان دهید و از این طریق اعتماد آنها را جلب نمایید.

۶ . تولید محتوای ارزش آفرین:

پس از موفقیت در پیدا کردن سایت مورد نظر و مذاکره، باید محتوایی تولید کنید که با کیفیت و تخصصی باشد و میزبان را وادار کند که مجددا بخواهد با شما کار کند. در نوشتن پست مهمان دستورالعمل‌هایی که در ابتدا به شما یادآور شدند را رعایت کنید، از تبلیغات زیادی خودداری و محتوا را قبل از ارسال کردن به لحاظ غلط املایی و نگارشی بررسی کنید. می‌توانید یک بیوگرافی کوتاه نیز از نویسنده در پست قرار دهید.
 

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا چیست؟

۷ . پیگیری پست مهمان:

ارتباط خود را با ویراستار حتی پس از انتشار محتوا نیز حفظ و برای محتوا بازاریابی کنید. محتوا را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و شانس دیده شدن آن را بالا ببرید. می‌توانید در مطالب سایت خود به پست مهمان لینک بزنید و اعتبار آن را بالا ببرید.

۸ . بررسی نتایج به دست آمده از پست مهمان:

بعد از گذشت چند وقت از انتشار محتوای مهمان، باید نتایجی که به دنبال آن بودید را ارزیابی کنید. آیا این پست توانسته به هدف شما از گرفتن بک لینک کمک کند؟ شما می‌توانید یک لیست از پست‌های مهمان که منتشر کرده‌اید را به همراه نام سایت میزبان، لینک و KPI بازاریابی مرتبط آن ایجاد و بررسی کنید که به چه چیزی دست یافتید.

پست چه ترافیکی برای شما ایجاد کرده و تعداد بازدیدکنندگان وب سایت جدید چقدر است؟ آیا افراد بازدید کننده با محتوا تعامل کرده‌اند؟ آیا محتوا بازانتشار داشته و چه تاثیری روی جایگاه شما در SERP داشته است؟ تعداد دفعاتی که به نام تجاری شما ارجاع شده است، چقدر است و لینک‌هایی که به خاطر این محتوا دریافت کردید، چقدر بود؟

پاسخ دادن به این سوالات می‌تواند به شما کمک کند تا سایت‌هایی که برای انتشار پست شما مناسب بودند را شناسایی کنید. سایت‌هایی که در رسیدن به اهدافتان موثر نبودند را نیز یادداشت کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا برای دریافت پست مهمان در دفعات بعدی بتوانید با آگاهی بیشتری اقدام کنید و سایت مناسب را راحتتر انتخاب و محتوایی که به رشد سایت شما و رسیدن به هدفتان کمک می‌کند را تولید کنید.

آیا پذیرفتن متن مهمان برای سئو مفید است؟

همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شده اید جواب سریع به این سوال بله است. مت کاتس مدیر بخش اسپم های وب گوگل در پاسخ به این سوال که پست مهمان برای سئو سایت در گوگل مناسب است یا خیر میگوید: پست مهمان مانند هر تاکتیک دیگری در سئو میتواند مورد سوء استفاده قرارگیرد ، بنابراین ربات های گوگل برای تشخیص این سوء استفاده ها روز بروز بهتر شده تا بتوانند جلوی سایت های اسپم در وب را بگیرند. اگر بخواهیم این جواب را تحلیل کنیم به یک نتیجه میرسیم: اگر میخواهیم در سایت خود پست مهمان داشته باشیم، حتما مطمئن شویم که به سایتی مرتبط لینک میدهیم و یا اینکه به کاربران و مخاطبان سایت خود کاملا واضح بگوییم که در سایت مقصد با چه نوع داده ای مواجه می شود. خلاصه اینکه سعی نکنیم کاربر و یا گوگل را فریب دهیم.

اگر مقاله مت کاتس به آدرس https://www.mattcutts.com/blog/guest-blogging/ را خلاصه کنیم نتیجه این جمله خواهد بود : اگر قصد دارید از پست مهمان بعنوان راهی برای ایجاد بکلینک استفاده کنید بهتر است سریعا اینکار را متوقف کنید، زیرا که استراتژی جدید گوگل این است که اینگونه سایت ها را اسپم تشخیص دهد. در واقع گوگل مطالبی را که صرفا با هدف ایجاد لینک تولید می شوند شناسایی کرده و سایت شما را جریمه خواهد کرد. بنابراین در انجام این کار نباید زیاده روی کنید و غیر طبیعی رفتار کنید.
 

این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

انتشار پست مهمان و دریافت بک لینک

روش دوم که یکی از روش‌های پرکاربرد برای ایجاد ارتباط با سایر سایت‌ها و گرفتن بک لینک از آنهاست را انتشار پست مهمان(Guest post) نیز می‌گویند. این روش آنقدر مورد توجه بلاگرها قرار گرفته است که از هر سه بلاگر دو نفرشان از این روش استفاده می‌کنند. گرفتن لینک از سایت‌های دیگر کار ساده‌ای نیست و باید سایت مناسب و مرتبط با سایت خودتان را برای این کار پیدا کنید.

پست مهمان چیست و چگونه به رشد وب سایت کمک می‌کند؟

مقالاتی که شما در سایت خودتان منتشر می‌کنید، “پست” و مقالاتی که در سایتی غیر از سایت خودتان منتشر می‌کنید، “پست مهمان” نامیده می‌شوند. یکی از روش‌های گرفتن بک لینک انتشار پست مهمان است. انتشار درست guest post ترافیک زیادی را به سمت سایت شما روانه می‌کند و جایگاه شما را در موتورهای جستجو ارتقا خواهد داد.

در صورتی که پست مهمان به درستی نوشته و منتشر شود، هم برای نویسنده و هم برای منتشر کننده، فوایدی به همراه دارد. در واقع این روش یکی از تکنیک‌های بازاریابی دو طرفه به شمار می‌رود. سایتی که پست را منتشر می‌کند،‌ از یک محتوای غنی برخوردار شده و سایت نویسنده هم از مزایای بسیاری از جمله شناخته شدن برند، بالا رفتن اعتبار آن، پیدا کردن مخاطب جدید، افزایش ترافیک ورودی به سایت، بهبود مولفه‌های سئو با دریافت بک لینک و افزایش تعداد فالورها در شبکه‌های اجتماعی برخوردار خواهد شد.

چه نکاتی را باید در نوشتن پست مهمان رعایت کنیم؟

از ویژگی‌های بسیار مفید پست مهمان این است که برای شما فرصتی ایجاد می‌کند تا از یک سایت معتبر بک لینک دریافت کنید. ممکن است ما هیچ راهی برای گرفتن بک لینک نداشته باشیم به همین خاطر پست مهمان ارزش صرف انرژی و وقت را برای دریافت بک لینک دارد.

 نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که سایت‌هایی که می‌خواهید از پست مهمان استفاده کنید، معتبر باشد و همچنین بازدیدکنندگان زیادی داشته باشد. به کار بردن این استراتژی در حجم بالا به هیچ وجه کار درست و اصولی نیست.

 پست مهمان باید در تعداد کم و همانطور که گفته شد در سایت‌های معتبر و با ارزش منتشر شود تا موثر باشد. اعتماد گوگل به سایت‌های معتبر موجب می‌شود برای لینکهایی که توسط این سایت‌ها منتشر می‌شوند، اهمیت زیادی قائل شود و آنها را جریمه نکند. با همه این تفاسیر نکاتی را باید در نوشتن پست مهمان رعایت کرد که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

سایت های خوبی را انتخاب کنید

اگر پست مهمان خودتان را در سایت های بی کیفیت یا کم اعتبار منتشر کنید، نه تنها چیزی به دست نمی‌آورید، بلکه مقداری اعتبارتان را هم از دست می‌دهید. درست است که پست مهمان برای سئو سایت و برند شما مزیت‌های زیادی دارد، اما این بهانه خوبی نیست که بخواهید به خاطرش به سراغ هر سایتی رفته و در آن محتوا منتشر کنید. قبل از انتخاب سایت برای انتشار پست مهمان، به این نکات دقت کنید:

 • قدرت دامنه سایت
 • میزان ترافیک سایت
 • اعتبار سئو سایت مورد نظر
 • ارتباط سایت مقصد با سایت شما
 • میزان تعامل کاربران با محتواهای قبلی
 • زیاده روی نکردن در انتشار پست مهمان
این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

بزرگترین مشکل در پست مهمان استفاده بیش از اندازه صاحبان و مدیران سایت‌ها در به کار بردن آن است. پست‌های شما باید از منبع های مختلف باشد و بک لینک ها نیز از انکر تکست های متفاوتی تشکیل شده باشند.

 اگر تنها منبعی که برای دریافت لینک استفاده میکنید، پست های مهمان هستند شک نکنید گوگل متوجه خواهد شد شما از چه الگویی برای گرفتن لینک استفاده می‌کنید و به احتمال خیلی زیاد در آینده با مشکل روبرو خواهید شد.

 برای نتیجه گرفتن در این روش باید برنامه و استراتژی متفاوتی را در نظر بگیرید و از منبع‌های بک لینک مختلف استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید یک پست مهمان ایجاد کنید لینک های آن را بررسی کنید و اعتبار سایتی که میخواهید پست خود را در آن قرار دهید را حتما در نظر بگیرید.

با بی‌توجهی به این نکات تنها فقط وقت و انرژی خود را بیهوده صرف خواهید کرد. همچنین سایتتان را در معرض جریمه گوگل قرار خواهید داد.

 • توجه به کیفیت پست مهمان

بیشتر افرادی که از استراتژی پست مهمان برای گرفتن لینک استفاده می‌کنند، به کیفیت محتوای نوشته شده اهمیتی نمی‌دهد. در صورتی که این کار کاملا اشتباه است.

 گوگل هر محتوایی که در سایت ها قرار داده می‌شود را بررسی و ارزیابی می‌کند و تنها در صورتی که باکیفیت و مفید باشند لینک آن محتوا را به عنوان یک لینک با کیفیت به حساب می‌آورد.

 این امر کاملا منطقی به نظر می‌آید زیرا کسی به لینک هایی که در یک محتوای بی کیفیت هستند توجهی نشان نمی‌دهد. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما در هنگام نوشتن محتوای پست مهمان به کیفیت آن توجه کنید.

زمانی که قصد نوشتن پست مهمان را دارید دقت کنید که محتوای آن جدید و به روز بوده و از کیفیت بالایی برخوردار باشد. همچنین توجه داشته باشید از مطالب سایت خود به عنوان پست مهمان استفاده نکنید. در صورتی که گوگل متوجه کپی بودن محتوای شما شود، به لینک هایی که در آن درج کرده‌اید اهمیتی نخواهد داد.

 بنابراین در هنگام نوشتن پست مهمان حتما از مفید و با ارزش بودن آن مطمئن شوید. پس از نوشتن محتوا از خود بپرسید آیا مطلبی که ایجاد کرده‌اید ارزش اشتراک گذاری را دارد یا خیر. اگر خود را جای مخاطبی قرار دهید که مطلب شما را می‌خواند، بدون شک به راحتی می‌توانید ارزشمند بودن آن را تشخیص دهید.

 • اضافه کردن تصویر و استایل های متنوع به نوشته خود

همان‌طور که گفته شد، هر پست مهمان باید با دیگر مطالب شما متفاوت باشد. به خصوص اگر این روش را به عنوان یک تکنیک اصلی در لینک سازی انتخاب کرده‌اید. حتما از متمایز بودن متن محتوا اطمینان حاصل کنید.

 یکی از راه‌هایی که می‌توانید محتوای خود را به کمک آن از دیگر مطلب خود متمایز کنید استفاده از استایل های متنوع در نوشتن محتوا است. اغلب وبلاگ ها از فونت‌های مشخصی استفاده می‌کنند که ما اجازه تغییر آن را نداریم ولی می‌توانیم با ایجاد بلاک‌های مختلف و پاراگراف‌ها، نقل قول‌ها و هدینگ‌ها در نحوه نوشتن خود تنوع ایجاد کنید. این روش باعث می‌شود خوانایی مطلب شما بیشتر شود و موتورهای جستجو راحت تر آن را درک کنند.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

یکی دیگر از راه های دیگری که می‌توانید برای بهتر کردن متن از نظر ظاهری از آن استفاده کنید، به کار بردن تصاویر و مدیا در میان متن می‌باشد. اصلا برای این کار تعلل نکنید و منتظر مدیر وب سایت نباشید تا برای شما عکسی مناسب انتخاب نماید.

با کمی وقت گذاشتن در انتخاب چند عکس مرتبط و استفاده از آن ها در خلال متن خود، می‌توانید ظاهر محتوای خود را متفاوت کنید. هرچه نوشته شما ظاهر زیبا و بهتری داشته باشد این امکان وجود دارد که مدیر سایت در آینده از شما بخواهد محتواهای دیگری را برای منتشر کردن در اختیارش بگذارید.

شما می‌توانید محتوای خود را بهتر از این هم ایجاد کنید و برای عکس‌هایی که به نوشته خود اضافه می‌کنید متن جایگزین قرار دهید تا سئو نوشته خود را بهبود ببخشید. بدون شک مدیر سایت برای انجام چنین کاری از شما تشکر هم می‌کند زیرا کار او را راحت کرده‌اید.

در آخر به لینک سازی در پست مهمان می‌رسیم. در حالت عادی، احتمالاً مدیران سایت ها به شما اجازه درج یک یا دو لینک در داخل محتوا را بدهند. زیرا از به کار بردن انکر تکست های زیاد در داخل متن و به سایت های مختلف لینک دادن خوششان نمی‌آید. با این تفاسیر، در صورتی که اجازه درج لینک در محتوا را داشتید چند لینک با کیفیت و مرتبط را به وبسایت خود بدهید.

 • استفاده از انکر تکست های متفاوت

به احتمال خیلی زیاد هدفتان از نوشتن یک محتوا و استفاده از آن به عنوان پست مهمان این است که می‌خواهید در یک کلمه کلیدی خاص رتبه کسب کنید.

به همین دلیل ممکن است آن کلمه را به شکل انکر تکست چندین بار در محتوا به کار ببرید. این روش کاملا اشتباه و منسوخ شده است. برای اینکه بازخورد بهتری از پست مهمان خود دریافت کنید مواردی را به کار ببرید که باعث تنوع متن شما شود.

همچنین دقت داشته باشید انکر تکست های یکسان نیز به کار نبرید. بهترین راه در استفاده از استراتژی پست مهمان این است که از لینک های متفاوت در جاهای مختلف نوشته و انکر تکست های متنوع و همچنین متن‌های متفاوت استفاده نمایید تا همه چیز برای موتور جستجو گوگل طبیعی به نظر برسد.

تا به امروز پست مهمان ارزش خود را از دست نداده است و تا آنجا که ما اطلاع داریم گوگل هیچ الگوریتمی ندارد که ایجاد چنین محتواهایی را با پنالتی رو به رو کرده باشد. ولی با همه این توضیحات بهتر است محتاطانه عمل کنید. پست مهمان هم مانند دیگر تکنیک های سئو و بهینه سازی برای سایت باید کاملا طبیعی به نظر بیاید به گونه ای که به هیچ وجه مشخص نباشد که شما از روی قصد یک انکر تکست را تکرار می‌کنید.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا چیست؟

بیشتر افراد فقط از پست مهمان به عنوان بک لینک یاد می‌کنند. در صورتی که می‌توان با تمامی نکاتی که در بالا ذکر شد نمایش بسیار خوبی را از محتوای منتشر شده ارائه دهید و توسط لینک هایی که در آن قرار داده‌اید موجب افزایش ترافیک سایت خود شوید. همانطور که در نوشتن مطالب سایت یا وبلاگتان دقیق و هوشمندانه عمل می‌کنید، پست های مهمان شما نیز باید  به همین صورت نوشته شوند.

پست مهمان معکوس چیست؟

پست مهمان معکوس به شرایطی گفته میشود که شما به عنوان صاحب سایت، از یک نویسنده یا مدیر سایت دیگر درخواست کنید تا در سایتتان یک محتوای مهمان منتشر کند. اما چرا ممکن است شما چنین درخواستی داشته باشید؟

 1. ممکن است بخواهید با داشتن محتوایی از یک فرد تاثیرگذار و معتبر، اعتبار سایت خودتان را افزایش بدهید،
 2. برای به دست آوردن محتوای مفید و رایگان حاضر به بک لینک دادن باشید،
 3. با توجه به اینکه اغلب نویسنده های بزرگ حاضرند برای محتوای خود بک لینک گرفته و حتی آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند، شاید هدفتان دریافت این بک لینک ها و سوشیال سیگنال ها به سایتتان باشد،
 4. ممکن است بخواهید با فرد مورد نظر ارتباط برقرار کنید،
 5. شاید دوست داشته باشید مخاطبان سایتتان به محتواهایی با موضوعات مرتبط دیگر دسترسی داشته باشند.
 6. و..

تفاوت پست مهمان و پست مهمان معکوس

سه عنصر وجود دارند که پست مهمان معکوس را از یک پست مهمان عادی متمایز می کند.

اول؛ محتوا است که باید توسط یک نویسنده رده بالا و سرشناس ایجاد شود.

دوم؛ این شما هستید که باید سراغ نویسنده ها بروید نه آنها!

سوم؛ بازدهی پست مهمان معکوس بسیار بیشتر است.

نکته هایی که باید همین آغاز کار به آنها توجه کنید، از این قرارند؛ از آنجایی که شما از فرد معتبری دعوت می کنید، که برایتان محتوا تولید کند، اگر به هر دلیلی او نتواند یا نخواهد محتوای عالی تولید کند، شما بر سر دو راهی گیر می کنید!
انتشار چنین پستی به مراتب مضرتر از نداشتن آن در سایت است. از این رو باید به نویسنده کاملا انگیزه بدهید، تا بهترین نوشته اش را در اختیارتان قرار دهد. مثلا اینکه قرار است نام و نشانش در همان پست درج شود و مواردی از این دست که باعث می شود تا به خاطر آبروی خودش هم شده بهترین محتوا را تولید کند.

محتوا باید به اندازه ای جذاب و تاثیر گذار و بهینه باشد، که بتواند به جذب کاربر کمک کند. فراموش نکنید هر کسی که در کارش حرفه ای بود، لزوما در امر بهینه سازی مطالب حرفه ای نیست. از این رو همان ابتدا موضوع را با وی در میان بگذارید تا مشکلی پیش نیاید.

چالش های نوشتن پست مهمان معکوس

اما یافتن نویسنده پست مهمان معکوس کار چندان ساده ای نیست و فراز و نشیب هایی دارد. در فرایند انتشار پست مهمان معکوس در صورت کلی سه مرحله پیش رو دارید که عبارتند از:

گام نخست یافتن نویسندگان معتبر در حیطه تخصص تان می باشد.

گام دوم مشخص کردن نوع پست مهمان معکوس است. اینکه چه نوع محتوایی مد نظرتان است.

گام سوم مربوط به یافتن اطلاعات تماس نویسنده و متقاعد کردن او برای نوشتن پست مهمان است.

در این نوشته همه مواردی که از آنها یاد شد، را توضیح می دهیم و راهکارهایی را پیشنهاد خواهیم داد.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

مزایای پست مهمان معکوس

پیشتر جذب ترافیک به عنوان مهمترین مزیت پست مهمان معکوس یاد شد، اما مزایای دیگری وجود دارد که شاید از آنها بی اطلاعید.

یکی از مزایای پست مهمان معکوس این است، که امکان دارد شما مخاطبان بسیاری داشته باشید، اما آنها دوست داشته باشند، تا مقالات یکی دیگر از همکاران تان را هم بخوانند. این موضوع می تواند در کاربران ایجاد اشتیاق کند، که شما با سایر رقبا همکاری نزدیک دارید و مقالات یکدیگر را در سایت هم منتشر می کنید.

شاید مزیت دیگری که برای پست مهمان معکوس می شود برشمرد، احتمال گرفتن بک لینک رایگان باشد. فرض کنید که شما از یک همکار دعوت کردید که برای شما مقاله ای بنویسد. این فرد اگرچه برای خودش بک لینکی در محتوایش می سازد، اما ممکن است در مقاله بعدی اش که در سایت شخصی خود منتشر می کند، به مقاله ای که در سایت شما نوشته اشاره کند و همچنین به آن لینک دهد. اینجاست که شما به موفقیت همه جانبه رسیده اید. هم جذب کاربر کرده اید و هم بک لینک رایگان و با ارزش دارید.

از طرف دیگر امکان دارد که سایت های دیگری که فرد نویسنده پست مهمان شما را دنبال می کنند، به سایت شما لینک دهند.

چه سایت هایی می توانند تکنیک پست مهمان معکوس را اجرا کنند؟

هر سایتی که قادر به انتشار محتوا باشد، می تواند پذیرای پست مهمان معکوس نیز باشد. مهم نیست محتوای سایت شما چه چیزی است، باید در فرمت معمول سایت خود این محتوا را تهیه کنید. محتوای متنی، ویدئو، صوتی یا اینفوگرافیک هر کدام از این موارد می تواند، موضوع پست مهمان معکوس باشد.

هم اکنون این تکنیک توسط سایت های بسیاری اجرا می شود. زمانی که شما یک مصاحبه در سایتی می بینید، در واقع این کار با هدف جذب ترافیک انجام شده است.

اینکه تا چه اندازه در این کار موفق باشید، به مواردی چون؛ محبوبیت سایت شما، میزان سرشناس بودن فرد نویسنده مهمان، اشتراک گذاری پست مهمان معکوس و مواردی اینچنین بستگی دارد.

چطور تکنیک پست مهمان معکوس را در سایتمان اجرا کنیم؟

قرار نیست سایت شما یک سایت پذیرای پست مهمان عمومی باشد، این کار می تواند زحمات چند ساله شما را بر باد دهد. هر محتوای بی ارزش برابر است با نمره منفی در سابقه سایت! برای انجام این کار شما نیاز به نویسنده ای دارید، که در حوزه فعالیت شما شناخته شده و ماهر باشد. اما چطور باید این افراد را جذب کنید تا به هدفتان برسید؟

هر فرد سرشناس و متخصص، دنبال کننده هایی دارد، که انتشار یک پست خوب در سایت شما می تواند، آنها را به دسته کاربران شما بیفزاید. در واقع شما از اعتبار آن فرد برای جذب کاربر استفاده می کنید، پس بدون دادن مزایایی به وی نمی توانید او را متقاعد کنید، که در سایت شما پست مهمان بنویسد.

این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

اینکه با درج یک آگهی در سایت منتظر باشید، تا افراد سرشناس به سراغ شما بیایند و پست مهمان معکوس برایتان بنویسند، رویایی بیش نیست. شما باید دست به کار شوید و از این افراد دعوت کنید.

– افراد سرشناس را بیابید

یافتن افراد سرشناس و متقاعد کردن آنها مهمترین بخش در فرایند پست مهمان معکوس است. اینکه چه افرادی مناسب این کار هستند، را باید خودتان بررسی کنید. در هر زمینه ای فعالیت می کنید، احتمالا افرادی متخصص را هم می شناسید، که حرفه ای های این عرصه هستند. همین افراد سوژه های خوبی برای دعوت هستند.

مهم نیست که با آنها آشنا هستید یا نه! یا اینکه یکی از رقیبان شماست یا از پیشکسوتان. شما می توانید با یک دعوت نامه از طریق ایمیل یا تماس تلفنی از او درخواست کنید، که به سایت شما سر بزند و محتوایی متناسب با موضوع سایت شما تولید کند. در عوض می توانید یادآور شوید که پست مورد نظر با نام و برند خود نویسنده منتشر می شود و حتی اجازه لینک کردن به سایت خودش را نیز دارد.

این نکته را توجه کنید که در صورتی فرد مورد نظر درخواست شما را می پذیرد که، سایت شما را لایق چنین محتوایی بداند. شاید این جمله کمی سنگین باشد و به برخی بربخورد اما واقعیت این است، که ارزش یک سایت را محتوای آن تعیین می کند. فرض کنید شما خودتان یکی از افراد سرشناس هستید، آیا حاضرید در سایتی که کارش کپی کاری بوده، مقاله ای منتشر کنید؟

– وبلاگ نویس های حرفه ای را از قلم نیندازید

یکی از مزیت هایی که آشنایی با وبلاگ نویس های حرفه ای دارد، این است که این دوستی می تواند طولانی باشد و در آینده تبدیل به همکاری شود. برای یافتن چنین افرادی کافیست برترین مقالات موجود در وب را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که چه کسی آن را نوشته است. البته در بسیاری از اوقات امکان دارد، نام نویسنده ذکر نشود باید آن را از مدیر سایت بپرسید.

دیگر مزیت دعوت از وبلاگ نویس ها، این است که آنها کاملا منعطف و در اختیار شما هستند. شاید به پیشکسوتان نتوانید بگویید، که دقیقا در چه موردی بنویسند. اما نویسنده های حرفه ای خودشان از شما سوال می کنند، که در چه حیطه ای دوست دارید مقاله بنویسم؟ اگر لازم باشد می توانید بخش هایی را ویرایش کنید، اما یک پیشکسوت امکان دارد از چنین کاری ناراحت شود.

– روش های دیگری برای یافتن افراد سرشناس

همه ما روزانه وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذرانیم، دقیقا همین افراد سرشناس نیز رفتاری مشابه ما دارند. همه آنها در لینکدین، توییتر، فیسبوک و اینستاگرام مشغول فعالیت هستند. کافیست دنبال محتوای ارزشمند باشید تا به آنها برسید.

هر شبکه اجتماعی امکاناتی برای جستجو دارد. هشتگ ها و دیگر فیلترهایی که می شود به کمک آنها نتایج را دسته بندی و مجزا کرد. پس از یافتن این افراد می توانید دست به کار شوید و ارتباط برقرار کنید. فراموش نکنید ابتدا در مورد کارهایش تحقیق کنید و آگاهانه پیش بروید.

چند ایده برای نوشتن پست مهمان معکوس

تولید محتوا تنها نوشتن یک متن یا مقاله طولانی نیست. انواع روش های مختلف وجود دارند، که شما به کمک آنها می توانید، محتوای مورد نیازتان را تهیه کنید و به عنوان پست مهمان معکوس در سایت قرار دهید. شما باید شکل محتوای مورد نظرتان را مشخص کنید و در نهایت با کمک روش های زیر محتوای مورد نیاز برای پست مهمان معکوس را تهیه کنید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

۱. استخدام نویسنده فریلنسر

معمولا همه با این روش (فریلنسرینگ) آشنا هستیم و می دانیم که وبلاگ نویسان حرفه ای بسیاری وجود دارند، که در مقابل دستمزد محتوا تولید می کنند. گاهی استفاده از این افراد برای نوشتن پست مهمان معکوس بد نیست. مخاطبان با خواندن مقالات نویسنده های مختلف در سایت شما احساس می کنند که با یک وب سایت معتبر سروکار دارد.

شاید همین حالا هم نویسنده هایی برای شما فعالیت دارند، اما هر کسی سبکی در نوشتن دارد، که مختص به خودش است. کاربران حرفه ای به خوبی این موضوع را درک می کنند و همواره نام نویسنده مقاله را می خوانند.

۲. مصاحبه با افراد سرشناس

افراد معروف از اینکه با آنها مصاحبه شود، هیچ باکی ندارند و در بسیاری مواقع خوشحال می شوند. لازم نیست شما از همان ابتدا اعلام کنید، که هدفتان از مصاحبه تهیه یک پست مهمان معکوس است. کافیست با فرد مورد نظر تماس برقرار کنید و بگویید قصد دارید، مصاحبه ای با او انجام دهید و از دیدگاه ایشان در زمینه تخصص شان استفاده کنید. در نهایت آنرا برای کاربران سایت خود به صورت یک مقاله یا محتوای صوتی و تصویری منتشر کنید.

اینگونه مصاحبه ها را با پول نمی شود خرید و صرفا یک نوع تبادل دانش محسوب می شود. سعی کنید در قبال آن هدایا و خدماتی به شخص مصاحبه کننده بدهید.

۳. مصاحبه با چند شخصیت مهم

بر خلاف مورد قبل که شما با یک نفر مصاحبه داشتید، باید این بار چند نفر از افراد سرشناس را در لیست خودتان قرار دهید. لازم نیست همه این افراد را یکجا دعوت کنید، تا به سوالات شما پاسخ دهند. بهتر است سوالات خود را به صورت واضح بنویسید و از هر یک بخواهید تا دیدگاهش را در مورد آنها برایتان ارسال کند. حتی می توانید این پیشنهاد را بدهید، که اگر وقت نوشتن ندارند، به صورت ویس پاسخ ها را برای شما ارسال کنند.

در نهایت شما با تلفیق پاسخ های همه این افراد می توانید، محتوایی جذاب و حرفه ای تولید کنید. چنین محتوایی می تواند، در زمان کوتاهی معروف شود و دست به دست بچرخد و سیل بازدید کنندگان را به سایت شما سرازیر کند.

۴. بهره‌مندی از روش تبادل لینک 

شاید همکارانی دارید که اتفاقا رقیب شما نیز هستند. از آنجایی که بیم آن دارند تا با نوشتن مقاله برای شما، در عرصه رقابت عقب بمانند. بهتر است پیشنهاد های ویژه ای برایش داشته باشید. مثلا بگویید که ضمن انتشار نام آنها به عنوان نویسنده، می تواند یک بک لینک نیز برای سایت خود داشته باشد. با این روش هر دوی شما می توانید سود کنید.

۵. کمک گرفتن از افراد خلاق

بسیاری از افراد هستند که ایده های خوبی دارند، اما کسی آنها را جدی نمی گیرد. می توانید با شناسایی این افراد از آنها دعوت کنید تا ضمن نوشتن محتوای مورد نظر شما، در خلال آن ایده های خود را نیز بیان کنند. بی شک اینگونه افراد مشهور شدن را بیشتر از پول و دوست دارند.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

۶. استفاده از بخش رویدادهای هفتگی

ایده جالب دیگر این است که بخشی در سایت راه اندازی کنید و از کاربران بخواهید تا هر هفته یا هر ماه، سوالاتشان را از یک فرد سرشناس بپرسند. سپس مهمترین سوالات را طبقه بندی کرده و از فرد سرشناس درخواست کنید، که به سوالات کاربران شما پاسخ دهند. اگرچه این ایده کمی دشوار به نظر می آید، اما اگر مدتی این کار را انجام دهید و معروف شود، هر کسی به درخواست شما پاسخ می دهد. همه دوست دارند مورد توجه قرار گیرند حتی اگر به اندازه کافی مشهور باشند!

چطور افراد سرشناس را متقاعد کنیم؟

پس از یافتن و مشخص کردن افراد سرشناس باید آنها را متقاعد کنید، که با شما همکاری کنند. هر یک روشی دارد و باید آن را کشف کنید!

بیایید با هم روراست باشیم، هیچ کس در این دوره و زمانه رایگان برای کسی کاری انجام نمی دهد، پس هر چیزی قیمتی دارد! در این زمینه باید کمی از علم روانشناسی کمک بگیرید، با مطالعه در مورد رفتار و علایق شخص مورد نظر، دریابید که چه پیشنهادی به وی بدهید تا بپذیرد.

افراد ثروتمند دنبال پول های کوچک نیستند، پس از چنین پیشنهادی خودداری کنید، در عوض اگر خدماتی عرضه می کنید، می توانید پیشنهادتان را روی خدمات رایگان معطوف کنید. یا اینکه اگر شما تخصص دیگری دارید که امکان دارد به کارش بیاید، آن را پیشنهاد دهید.

نگران نباشید همیشه مشهور و حرفه ای بودن دلیل بر ثروتمند بودن نیست. نویسنده های لایق بسیاری وجود دارند، که در حیطه تخصص خود شناخته شده اند. اما چون کارشان این است، در مقابل پول و خدمات رایگان پیشنهاد شما را می پذیرند. وبلاگ نویسان حرفه ای از این افراد هستند.

اشتراک گذاری را فراموش نکنید

پس از انجام کار و تهیه محتوای مورد نظر بهتر است آنرا در سطح کلان نشر دهید. امروزه روش های بسیاری برای اشتراک گذاری محتوا وجود دارند و شبکه های اجتماعی گزینه های خوبی برای دست به دست چرخیدن اطلاعات است.

چگونه پست مهمان برای سئو سایت ما مفید خواهد بود؟

ایجاد کننده پست مهمان:

ایجاد کننده پست مهمان میتواند متن صفحه و لینک خود را بنویسید به این ترتیب میتواند کاملا از کیفت متن نوشته شده و ارتباط بین واژه لینک شده و وبسایت خود مطمئن شود . به این ترتیب با ایجاد بکلینک در یک سایت معتبر بیننده بیشتری را به سایت خود هدایت می کند.

نکته: اگر به عنوان برای سایتی پست مهمان تهیه میکنید نباید بیش از ۲۰% لینکها با کلمات کلیدی سایتتان ایجاد شود. البته هیچ کس از الگوریتم های گوگل خبر ندارد. ولی این مقدار لینک از طرف بسیاری سایت ها تائید شده است.

پذیرنده پست مهمان:

پذیرنده پست مهمان با بدست آوردن محتوای مفید و کاربر پسند میتواند سئو سایت خود را ارتقاء بخشد ، هیچ چیز مانند مخاطب واقعی به سئو سایت کمک نمی کند.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

تفاوت فروش بک لینک و پست مهمان چیست؟

بدلیل اینکه بسیاری از سایتها با فروش بکلینک درآمدزایی می کنند و گوگل آنها را بعنوان اسپم میشناسد ما باید بدانیم که چه زمانی گوگل سایت ما را یک سایت فروشنده لینک ، قلمداد می کند و چه زمانی یک سایت پذیرنده پست مهمان. برای این منظور ما فقط میتوانیم روی تجربه خود حساب کنیم . چرا که همانطور که گفتیم گوگل از الگوریتم های کاملا محرمانه استفاده می کند. بسیاری از سئو کاران در سراسر دنیا معتقدند که گوگل رفتار مخاطب در سایت را عیار تشخیص قرار می دهد. یعنی زمان ماندگاری در سایت میزبان، زمان انتقال به سایت مهمان ، زمان ماندگاری در سایت مهمان ، فعالیت های انجام شده در سایت مهمان را بررسی می کند . عده قلیلی از سئو کاران هم اعتقاد دارند که گوگل حتی اندازه صفحه دستگاه مخاطب و صفحه سایت میزبان و مهمان را هم برای تشخیص اسپم بودن چک می کند. این عده دلیل خود را اسپم کردن پاپ آپ هایی میدانند که در اندازه های کوچک بصورت پنهانی باز می شوند.

کاربرد پست مهمان در تجارت الکترونیک

پست مهمان در تجارت الکترونیک میتواند علاوه بر تسهیل برند سازی امکان عرضه کالا در سایتی دیگر را محیا کند ، به این ترتیب شما میتوانید برخی محصولات خود را از طریق سایت های دیگر به فروش برسانید .

برای تبدیل شدن پست مهمان به یک ابزار تجارت الکترونیک شما باید شبکه های اجتماعی خود را نیز توسعه دهید .

اگر میخواهید از پست مهمان در تجارت الکترونیک بهره بگیرید باید مطمئن شوید که وبسایت میزبان ارزش اینکار را دارد .

چگونگی تحلیل سایت میزبان برای قراردادن پست مهمان :

 1. سن دامنه سایت مهمان را بررسی کنید.
 2. تعداد بکلینک های آن را بررسی کنید.
 3. میزان مخاطب آن را بررسی کنید. (در گوگل آنالتیک و سایت semrush میتوان بصورت محدود ترافیک سایت ها را مشاهده کرد.)
 4. نام دامنه را بررسی کنید.

تفاوت پست مهمان و چند نویسنده بودن وبسایت

آیا وب سایت هایی که دارای دو یا چند نویسنده هستند به عنوان سایت های دارای پست مهمان شناخته می شوند؟

وقتی که یک سایت یا یک وبلاگ دو یا چند نویسنده دارد ، معمولا همه نویسندگان آن در چهارچوب تعیین شده سایت مطالب خود را درج می کنند . حتی اگر که هر کدام مسئول بخشی از سایت باشند. بگذارید این مسئله را با مثالی مشخص کنیم.

مثال:

شما سایتی آموزشی را ایجاد کرده اید و چهار دبیر در رشته های فیزیک ، ریاضی ، شیمی ، کامپیوتر را دعوت کرده اید تا بعنوان دبیران سایت شما برایتان مطالب آموزشی ایجاد کنند . با وجود اینکه این دروس هیچ ارتباطی با هم ندارند. ولی شما یک چهارچوب مشخص برای کیفیت دروس ، نحوه قرار دادن عکس و ویدئو و لینک دادن به سایت های دیگر برای دبیران خود تعیین می کنید و به این ترتیب مخاطب هر کدام از این دروس با مراجعه به بخش مد نظر خود در سایت با متن ، عکس ، فیلم های کاملا مرتبطی مواجه میشود. لینک های خارجی سایت هم از قائده ای مشخص پیروی می کنند. بعنوان مثال شما به مدرسین خود میگوید تنها به سایت های آموزشی رایگان دیگر و یا به وبلاگ آموزشی شخصی خود میتوانند لینک دهند. تا کاربران هر بخش در صورت مراجعه به لینکها مطالب کاملا مرتبطی با سایت شما را مشاهده کنند. طبق گفته مت کاتس کارمند گوگل، این نوع سایت ها هیچ مشکلی از نظر گوگل و سئو ندارند. بنابراین میتوانید از این شیوه برای گسترش سایت خود استفاده کنید.

این مطلب و خوندی ؟  ابزارهای تولید محتوا کدامند؟

نکته آخر: یادمان باشد که کاربران سایت ها از موتورهای جستجو هوشمندتر هستند. اگر میخواهید مخاطب وفادار واقعی و دائمی داشته باشید. بر روی نادانی مخاطبان خود سرمایه گذاری نکنید. زیرا که شاید بتوانید عده ای از مخاطبان را یک یا چند بار فریب بدهید. ولی بزودی شهرت بد سایت شما موجب میشود که مجبور به تغییر نام دامنه سایت خود شوید. بنابراین همواره با صبر و حوصله راه درست را به پیش گیرید.

چرا پست مهمان برای کسب و کار شما مهم است؟

پست یا وبلاگ نویسی مهمان مزایای مختلفی را برای هر شغل فراهم می کند. در واقع شما تخصص خود را در وب سایت های دیگر به اشتراک می گذارید و می توانید خود را به عنوان یک مقام معتبر در بازار معرفی کنید.

علاوه بر این، نمایش پست های مهمان در وبلاگ تان به شما کمک می کند دیدگاه های جدید و محتوای تازه ای به مخاطبان خود ارائه دهید و با این کار کاربران با محتوای جدید رو به رو می شوند و یک تنوع ایجاد می شود تا از محتوای تکراری خسته نشوند. بنابراین نمایش پست های مهمان یک روش عالی برای جذب خوانندگان است.

چگونه می توانم وبلاگ نویسی مهمان را شروع کنم؟

اگر می خواهید نوشتن پست میهمان را شروع کنید، ابتدا هدف خود را برای این کار مشخص کنید. برای نوشتن پست میهمان باید وب سایت هایی که رقیب شما نیستند را پیدا کنید. انتحاب سایت میزبان بسیار مهم است. بعد از تعیین هدف، باید مخاطبان مطالب خود را بشناسید.

شما می خواهید کاربران جدیدی را در حوزه کاری خود پیدا کنید، بنابراین باید سایت هایی را به عنوان میزبان انتخاب کنید که کاربران مشترکی با شما داشته باشند. بسیاری از این سایت ها در محتوای خود ذکر کرده اند که قادر به دریافت پست میهمان هستند بنابراین می توانید به آن ها درخواست دهید تا با شما همکاری کنند.

در این جا نکاتی که برای نوشتن پست مهمان باید رعایت کنید را ذکر می کنیم:

با محتوای وب سایت میزبان آشنا شوید

آشنایی با محتوای وب سایت مورد نظر بسیار مهم است. کلمات کلیدی مد نظر خود را در وب سایت میزبان جستجو کنید تا بدانید که محتوای آن ها چگونه است. چند نکته ی دیگر که خوب است بدانید:

 • باید بدانید که آن ها برای چه سطح مخاطبی (مبتدی، متوسط ​، پیشرفته) محتوا تولید می کنند.
 • اگر دارای کسب و کار B2B هستید، پس باید بدانید که مخاطبان شما شاغل هستند یا مصرف کننده.
 • چه نوع محتوایی می نویسند؟ بیشتر مفاهیم عمومی است یا آموزش های دقیق و تخصصی؟

وبلاگ نویسان مهمان را بشناسید

برخی از وبلاگ ها فقط پست های نویسندگان خاصی را دنبال می کنند. برای دانستن این موضوع بیوگرافی وبلاگ نویسان مهمان را مطالعه کنید تا ببینید که آن ها وبلاگ نویس، فریلنسر، مشاور یا صاحب کسب و کار هستند یا خیر.

این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

در وب سایت میزبان چهره ای آشنا شوید

برای اینکه شانس خود را برای پذیرش به عنوان یک وبلاگ نویس مهمان افزایش دهید، باید از طریق سایت میزبان شناخته شوید. بهترین راه برای این کار این است که یک یا دو هفته وقت بگذارید و در مورد آخرین پست ها نظر بدهید.

همچنین اگر این پست ها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید نیز بیشتر شناخته می شوید. با این کار وقتی که به آن ها برای نوشتن پست مهمان درخواست می دهید، یک فرد کاملا ناشناس به حساب نمی آیید.

سایر پست های مهمان را مشاهده کنید

اگر چه یک وبلاگ میزبان دارای پست های مهمان است، اما باید ببینید که آیا وبلاگ نویسان مهمان عملکرد خوبی دارند؟ آیا پست های مهمان، در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند و نظرات زیادی را دریافت می کنند؟

ممکن است بعضی از سایت ها پست مهمان را بپذیرند، اما اگر این پست باعث افزایش مخاطب سایت میزبان شود و کمکی به شناخته شدن وب سایت شما نکند، عملکرد خوبی نخواهد داشت.

بهترین زمان برای نوشتن پست مهمان

شما همیشه یک فرصت طلایی برای قرار دادن پست مهمان نخواهید داشت، اما موارد خاصی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. این موارد شامل موارد زیر است:

 • وقتی وبلاگ در یکی از پست های خود یا در رسانه های اجتماعی (توییتر، فیس بوک، Google+ و غیره) از شما نام می برد.
 • وقتی وبلاگ آن، کسب و کار شما یا محصول شما را در یکی از پست هایشان لیست می کند.
 • وقتی وبلاگی به طور خاص درخواست نوشتن پست مهمان می دهد.
 • وقتی آن وبلاگ یک پست میهمان دیگری را منتشر می کند.

وبلاگ نویسی مهمان چه تاثیری بر سئو دارد؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که تا زمانی که برای ایجاد پست های مهمان برای وب سایت های قانونی، محتاط و با ملاحظه باشید، وبلاگ نویسی مهمان می تواند ابزاری عالی برای اقتدار دامنه شما و پیشرفت در رتبه بندی سئو باشد.

بنابراین تا زمانی که محتوای شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد، وبلاگ نویسی مهمان راهی عالی برای افزایش رتبه سایت شماست.

هدف از درج پست مهمان

اصولا سه هدف اصلی برای درج پست مهمان وجود دارد:


۱.    استفاده از پست مهمان برای معرفی خود بعنوان یک متخصص در حوزه فعالیت خود
۲.    دریافت ترافیک بیشتر برای وب سایت خود
۳.    ساخت بک لینک برای وب سایت خود
با ایجاد یک محتوای اصولی و درست در بهترین وبلاگ های مرتبط با صنعت خود. می توانید به هر سه این اهداف برسید. اگر بخواهید به اهداف اول و دوم برسید. لازم است که وبلاگی را بیابید که تعداد مخاطب فعال بالایی داشته باشد. برای رسیدن به هدف سوم نیز به وبلاگ هایی نیاز خواهید داشت که اعتبار دامنه Domain Authority-DA بالایی داشته باشند. برای بررسی اعتبار دامنه می توانید از نوار ابزار SEOmoz toolbar به صورت رایگان بهره ببرید. شناخت اهداف وبلاگ نویسی مهمان یا همان پست ها مهمان به شما کمک می کند تا بتوانید نوع وبلاگی که برای رسیدن به این اهداف به شما کمک می کند را بدرستی انتخاب نمایید.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا چیست؟

چگونه مکان های مناسب برای درج پست مهمان را پیدا کنیم؟

اولین موضوعی که در هنگام درج پست مهمان باید به آن به پردازیم یافتن مکان های مناسب برای درج پست مهمان است. هدف اصلی شما در این قسمت یافتن سایتی است که ارتباط محتوایی با صنعت شما داشته باشد. برای این منظور باید وبلاگی را بیابید که شاخص های زیر را داشته باشد:
•    محتوای وب سایت دریافت کننده پست مهمان با محتوای صنعت شما مرتبط باشد.
•    مخاطب های وبلاگ، به فعالیت های صنعت شما علاقه مند باشند.
•    وبلاگ باید باید ارتباطات موثر با مخاطبان خود داشته باشد (شما باید مطمئن باشید که مقالات منتشر شده شما توسط وبلاگ دریافت کننده در شبکه های اجتماعی تبلیغ میشوند.)
برای مثال، اگر شما بذر های گیاهان مختلف را در وب سایت خود می فروشید. شما باید وبلاگی در ارتباط با باغبانی و باغداری بیابید که مخاطبان آن با مسائل باغداری در ارتباط باشند. به این ترتیب شما می توانید وبلاگ مناسبی برای درج پست مهمان برای سایت خود بیابید.

استفاده از گوگل برای یافتن وبلاگهای مناسب برای درج پست مهمان

گوگل ابزار مناسبی برای جستجوی وبلاگ های پذیرنده پست مهمان است. شما می توانید از عبارت زیر برای جستجوی سایت هایی که به شما امکان درج پست مهمان را می دهند استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که می توان به این عبارات واژه های مربوط به صنعت خود را نیز اضافه کنید تا وبلاگ هایی را بیابید که بصورت اختصاصی در باره صنعت شما پست مهمان می پذیرند.
•    درج پست مهمان
•    پست مهمان
•    پست مهمان توسط
•    پذیرش پست مهمان
•    راهنمای پست مهمان
نکته: سایت هایی که در زمینه های مختلف در ایران پست مهمان بپذیرند بسیار محدود هستند و خود این امر میتواند یک فرصت اشتغال بسیار موثر باشد. اگر به ایجاد سایت برای دریافت پست مهمان علاقه مند هستید با کارشناسان ما تماس بگیرید و در فضایی بدون رقابت به کسب و کار در دنیای وب بپردازید.
با وجود محدودیت تعداد سایت های پذیرش پست مهمان می توانید با کمی تیز هوشی سایتی را بیابید که علاقه مند به دریافت پست مهمان مرتبط با صنعت شما باشد.

وبلاگ نویسان مهمان معروف

آیا وبلاگ نویسان معروف در صنعت خود را می شناسید؟ اگر به اندازه کافی وبلاگ های مرتبط با صنعت خود را مطالعه کرده باشید. قاعدتا باید آنها را بشناسید. این اسامی، متعلق به کسانی است که شما نام آنها را بارها و بارها در مقالات وب سایت های مختلف مشاهده کرده اید. در بازاریابی آنلاین این نام ها عبارتند از Gregory Ciotti, Danny Iny, Leo Widrich, Neil Patel, Marcus Sheridan و بسیاری نام های دیگر. با دانستن نام وبلاگ نویسان برجسته در صنعت خود می توانید نام آنها را به اضافه واژه “پست مهمان توسط” را در گوگل جستجو کنید. به این ترتیب لیستی از وبلاگ هایی خواهید یافت که به شما اجازه میدهد در زمینه مَد نظر خود در آنها پست مهمان قرار دهید. اگر شما وبلاگ نویسان برجسته در صنعت خود را بشناسید می توانید از آنها بخواهید که شما را به مالکان وبلاگ ها معرفی کنند. تا روند پذیرش پست مهمان سرعت بگیرد.

این مطلب و خوندی ؟  ابزارهای تولید محتوا کدامند؟

بک لینک های رقبا

اگر در بازاریابی آنلاین، در بخش کمپین های سئو به بررسی بکلینک رقبا پرداخته باشید. لیست بلند بالایی از وبلاگ های پذیرنده پست مهمان در زمینه کاری خود، در اختیار دارید. با کمک ابزار هایی مانند Open Site Explorer ( سی روز رایگان ) یا رنک سیگنال Rank Signal ( کاملا رایگان) میتوان بک لینک های رقبا را بررسی کنید. بجای این ابزار ها می توانید در گوگل نام رقبا را با این الگو درج نمایید:
link:domain.com -domain.com “guest post”
باید عبارت domain.com را با نام دامنه رقبا جایگزین کنید.
بیاد داشته باشید که یافتن بلاگ هایی برای درج پست مهمان، پایان کار نیست و باید موارد دیگری را نیز در هنگام درج پست مهمان مورد توجه قرار داد.

محتوای وبلاگ دریافت کننده پست مهمان درباره چیست؟

دانستن موضوع وبلاگ های پذیرنده پست مهمان، کلید موفقیت در یافتن وبلاگ های مناسب برای درج پست مهمان است. محتوای وبلاگ های پذیرنده پست مهمان باید با کلمات کلیدی مورد استفاده توسط مخاطبان صنعت شما در گوگل کاملا همخوانی داشته باشد. هنگام بررسی محتوای وبلاگ های پذیرنده به موارد زیر دقت کنید:
•    محتوای وبلاگ برای مخاطبانی با چه سطحی از دانش منتشر می شود (مبتدی، متوسط، حرفه ای)
•    چه نوع مخاطبی هدف وبلاگ است؟ اگر شما یک تجارت B2B را اداره میکنید. قطعا باید وبلاگی را انتخاب کنید که مخاطبان آن صنایع و شرکت ها هستند و وبلاگ هایی که مخاطب عام دارند برای شما مناسب نخواهند بود.
•    چه نوع محتوایی در این وبلاگ ها نوشته می شود؟ آیا محتوا بصورت عمومی است و یا محتوای تخصصی یا آنکه آموزش هایی با جزئیات کامل در این سایت ها درج می شوند.
نحوه فعالیت سایر پست های مهمان را  رصد کنید
وقتی که می خواهید وبلاگی را برای درج پست مهمان انتخاب کنید. بررسی کنید که وضعیت سایر پست های مهمان در آن وبلاگ به چه ترتیب است. آیا پست های مهمان کامنت خوبی دریافت می کنند و یا توسط مالک وبلاگ در شبکه های اجتماعی منتشر می شوند. برخی سایت ها ممکن است که پست مهمان بپذیرند ولی مخاطبان آنها صرفا به محتوای اصلی سایت مراجعه کنند و پست های مهمان عملا در آن سایت فاقد بازدید کننده باشد. به این ترتیب قرار دادن پست مهمان در چنین سایتی مناسب نیست زیرا که ترافیکی را به سایت شما هدایت نخواهد کرد.
بررسی کنید چه کسانی برای وبلاگ مد نظر پست مهمان می نویسند
برخی از مالکان وبلاگ ها تنها از اشخاص خاصی پست مهمان می پذیرند. با بررسی چند پست مهمان در وبلاگ مد نظر، بررسی کنید که نویسندگان پست های مهمان کدامیک از دسته های زیر هستند: وبلاگ نویسان همکار، فری لنسرها (وبلاگ نویسان آزاد)، مشاوران، صاحبان کسب و کار و غیره، این مطلب از آن جهت حائز اهمیت است که شما میخواهید در پست های درج شد، بعنوان مالک یک کسب و کار و صنعت، برای کسب و کار خودتان نیز تبلیغ کنید.
بهترین نوع پست را شناسایی کنید
برای آنکه پست های شما مورد پذیرش مدیر وبلاگ قرار گیرد. شما قطعا مطالب خود را باید با توجه به علاقه مخاطبان آن وبلاگ درج کنید. برای آنکه بدانید چه نوع محتوایی بیشترین ارتباط را با مخاطبان وبلاگ برقرار می کند. میزان به اشتراک گذاری مطالب در گوگل پلاس، تویتر و سایر شبکه های اجتماعی را کنترل کنید و در ضمن به اشخاصی که این پست ها را منتشر می کنند نیز توجه داشته باشید. این افراد علاقه مندان به حوضه فعالیت شما هستند.
به چهره ای معروف در جامه وبلاگ نویسان تبدیل شوید
برای آنکه شانس پذیرش پست مهمان از سوی شما افزایش یابد بهترین کار این است که مالکان وبلاگ ها شما را بشناسند. برای این کار باید به مدت یک یا دو هفته در وبلاگ ها کامنت درج کنید. پست ها را در توییتر خود بازنشر کنید و نام مالک وبلاگ را بصورت  @username  در توصیح متن پست شده در توییتر استفاده کنید. به این ترتیب هنگامی که تقاضای درج پست مهمان میدهید یک غریبه نخواهید بود.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

آموزش نوشتن پست مهمان بی نظیر

اولین مسئله ای که در این زمینه باید به خاطر داشته باشید، این است که کلیت پست مهمان مورد نظر، باید بر اساس قواعد آموزش تولید محتوا باشد؛ چراکه به هر حال قرار است در یک وب سایت موجود در گوگل یا هر موتور جستجو دیگری منتشر شود. با این حال در ادامه چند تکنیک مهم و کاربردی برای نوشتن پست مهمان وجود دارد که بهتر است از آن ها در روند کاری خود استفاده کنید:

 • لینک دادن به پست مهمان در مقاله های سایت خود
 • به اشتراک گذاشتن پست مورد نظر در شبکه های اجتماعی
 • تشکر از وب سایت یا برندی که پست را منتشر کرده است
 • بررسی منظم و مکرر پست و پاسخ به نظرهای ارسال شده

اگر هنوز تصمیم نگرفته اید که استراتژی خود را بر این مسئله بگذارید که وب سایتتان را به یک پلتفرم guest-posting تبدیل کرده یا اینکه مطلب مورد نظر خود را در سایت های پست مهمان انتشار دهید، پیشنهاد نیوسئو به شما این است که از مورد دومی استفاده کنید. در هر صورت، قرار گرفتن در معرض دید پلتفرم های جدید، می تواند کمک های زیادی به کسب و کار شما و افزایش محبوبیت آن بکند.

چه سایت هایی برای میزبانی بهتر هستند؟

اکنون به احتمال زیاد، اهمیت پست های مهمان را درک کرده اید و تصمیم دارید از خدمات سایت های میزبان استفاده کنید. در مورد این مسئله باید بگوییم که بهترین کار این است که وب سایت های مرتبط با موضوع مورد نظر خود را شناسایی کنید و در بین آن ها، بهترین موارد را انتخاب کنید. سپس با وبمستر هر کدام از آن ها ارتباط برقرار کرده و تقاضای انتشار پست خود در وب سایتشان را بکنید.

نکته مهم دیگری که می تواند به شما کمک کند، استفاده از ابزارهای موجود در این زمینه است. شما می توانید با استفاده از ابزار In Post Author گوگل، آن دسته از وب سایت هایی که از محتوای شما استفاده کرده اند و لینکی به سایت شما نداده اند را شناسایی کنید. سپس از آن ها درخواست کنید تا حداقل یک لینک به وب سایت شما در محتوای خود بدهند.

برای انتخاب سایت میزبان مناسب، استفاده از روند زیر می تواند به خوبی به به تصمیم گیری شما کمک کند:

 • مطالعه کامل و جامع در مورد کسب و کار خود
 • بررسی علاقه مخاطبین به موضوع کسب و کار شما
 • سایت مورد نظر باید بازدیدهای بالایی داشته باشد
 • فعال بودن صاحب سایت در شبکه های اجتماعی
این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

تفاوت پست مهمان و رپورتاژ

همانطور که در بالاتر به وضوح توضیح دادیم که پست مهمان چیست، اکنون قصد داریم ماهیت پست های مهمان و رپورتاژ آگهی های موجود را با یکدیگر مقایسه کنیم تا اشتباهی در این زمینه صورت نگیرید. فهمیدن تفاوت پست مهمان و رپورتاژ آگهی یکی از مسائل بسیار مهمی است که افراد زیادی این دو مفهوم را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

در صحبت از پست های مهمان می شود، باید بدانید که محتوای دو سایت مدنظر است. در برخی حالات، پست مهمان یک موضوع واحد دارد که دو سایت تصمیم گرفته اند آن را منتشر کنند و دو پست مکمل ایجاد کنند (اصول بک لینک ها در این حالت نیز باید رعایت شوند). نوع دیگر پست مهمان این است که شما محتوایی را در یک سایت هدف منتشر می کنید؛ به این دلیل که مخاطبین سایت میزبان، مرتبط با موضوع کسب و کار شما هستند.

انتشار و نوشتن پست های مهمان از این دو حالت خارج نیست. نکته مهمی که بهتر است بدانید این است که سایت میزبان همیشه باید رنک و بازدید بالاتری داشته باشد. در غیر این صورت تمامی تلاش شما بیهوده خواهد بود.

اما در رپورتاژ آگهی چنین روندی دیده نمی شود. رپورتاژ آگهی ها بیشتر سعی بر این دارند که برند مبدا را به مخاطبین سایت معرفی کنند. لینک های رپورتاژ آگهی ها توسط خود نویسنده ایجاد شده اند. در صورتی که در پست های مهمان، این سایت میزبان است که تصمیم می گیرد لینکی به سایت مبدا بدهد یا خیر.

تفاوت سایت‌های فروش بک لینک و سایت‌های پست مهمان

از دید کاربران، سایت‌هایی که بک لینک می‌فروشند با سایت‌هایی که پست مهمان را به صورت رایگان انتشار می‌دهند، تنها در مسئله هزینه متفاوتند. اما در واقع، موتور جستجوی گوگل سایت‌هایی که از طریق فروش بک لینک محتوا انتشار می‌دهند، اسپم شناخته می‌شوند و در نتیجه آن جریمه شده و به رتبه‌شان در گوگل کاهش پیدا می‌کند.

در این مورد، باید گفت که موتور جستجوی گوگل یک سری الگوریتم مخصوص دارد که توسط همین الگوریتم‌ها، سایت‌های فروشنده بک لینک و سایت‌های انتشار دهنده رایگان پست مهمان را تشخیص می‌دهد. در این باره، اگر سایتی وجود داشته باشد، که چندین نویسنده در آن مشغول به انتشار مطالب و تولید محتوا باشند، گوگل آن سایت را تشخیص می‌دهد.

در نتیجه، اگر می‌خواهید برای وب سایت خود چندین پست مهمان در سایت‌های مختلف انتشار دهید، یا باید یک نویسنده متخصص را استخدام کرده و یا سعی کنید خودتان یک محتوای باکیفیت و با ارزش تهیه کنید. همچنین، اگر سایت معتبری دارید که انتشار پست مهمان را در اختیار کاربران قرار می‌دهید، تا زمانی که به کاربر اعتماد ندارید، اجازه ندهید که محتوای خود را در سایت انتشار دهد و بهتر است که در ابتدا لینک‌های ایجاد شده در محتوا را بررسی کنید تا در نهایت، با جریمه موتور جستجوی گوگل مواجه نشوید.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

بهترین زمان برای درج پست مهمان

بله زمان هایی بعنوان زمان طلایی برای درج پست مهمان وجود دارد. برای درج پست مهمان در بهترین زمان به موارد زیر توجه داشته باشید:
•    زمانی که از شما و یا مقاله شما در یکی دیگر از مقاله های وبلاگ نامی برده میشود و یا پست شما در شبکه های اجتماعی بازنشر می شود.
•    هنگامیکه شما یا تجارت شما یا محصولات شما در یکی از پست های وبلاگ لیست شود.
•    زمانیکه وبلاگ برای دریافت پست مهمان تبلیغات میکند.
•    وقتیکه وبلاگ سایر پست های مهمان را به اشتراک می گذارد.
داشتن اطلاعات اولیه برای درج پست مهمان
با بررسی راهنمای درج پست مهمان توسط وبلاگ، میتوانید قبل از درج پست مهمان تمام مواردی که باید هنگام درج پست مهمان رعایت کنید را بیابید. مثلا اگر لازم است که در سایت ثبت نام کنید و یک نام کاربری برای خود داشته باشید. بهتر است که نحوه انجام اینکار را از قبل بدانید.
ایمیل خود را شخصی سازی کنید
اگر میخواهید بعنوان یک وبلاگ نویس مهمان فعالیت کنید. قطعا ایمیل های دریافتی روزانه شما هرگز تمام نخواهند شد. اغلب سایت های ارائه دهنده ایمیل به شما امکان میدهند که با شخصی سازی، ایمیل های شرکت های مختلف را سازمان دهی کنید. هنگام ارسال ایمیل ها نیز یک سری دستور العمل توسط وبلاگ های مختلف ارائه می گردد که هنگام نوشتن ایمیل باید آنها را رعایت کرد. مثلا قرار دادن عبارت شرکت محترم و مانند آن در ابتدای ایمیل، این موارد را هنگام ارسال ایمیل رعایت کنید.
که هستید
همواره وبلاگ هایی هستند که برای نحوه درج نام وبلاگ نویسان در انتهای مقاله قوانین و مقرارتی دارند. مثلا شما باید خود را بعنوان بلاگر سایت خود معرفی کنید و یا قوانینی مانند این، در این موارد به خاطر داشته باشید که شما همزمان میتوانید یک وبلاگ نویس و هم مدیر وبسایت باشید. بنابراین در ابتدا بر روی مهارت های خود در وبلاگ نویسی و توسعه این مهارت ها تمرکز کنید.
چرا شما باید یک وبلاگ نویس مهمان باشید؟
این موضوع را هنگامی که پست خود را در اینترنت تبلیغ می کنید توضیح دهید و بگویید که برای چه می خواهید یک وبلاگ نویس  مهمان شوید و حتما در این توضیح، وب سایت و کسب و کار خود را معرفی کنید. انجام اینکار باعث می شود که مالکان وبلاگ ها شما را بعنوان وبلاگ نویسی که با مخاطبانشان در ارتباط است شناسایی کنند.

چگونه ایده یک پست مهمان را بیابیم؟

معمولا شما باید بر اساس پست هایی که مخاطب بالایی دارند. ایده های جدیدی به صاحبان وبلاگ ها بدهید به این ترتیب شما میتوانید لیستی از ایده های مد نظر خود را تهیه و برای انتخاب در اختیار مالکان وبلاگ قرار دهید.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

چگونه یک پست مهمان عالی منتشر کنیم؟

یک سوال همیشگی این است که شما بهترین محتوای خود را برای وب سایت خود باید استفاده کنید و یا برای وبلاگ مهمان، پاسخ این سوال کاملا به کیفیت وبلاگی که شما محتوای خود را بصورت پست مهمان در آن منتشر می کنید وابسته است. اگر در وبلاگ تنها پست های ۹۰۰ کلمه ای و یک عالمه عکس گرفته شده از مانیتور (اشاره به بی کیفیت بودن تصاویر) درج میشود. پست شما نیز باید در همین چهار چوب ایجاد شود. اگر پست های وبلاگ دارای ۵۰۰  کلمه یا کمتر است و  تنها یک تصویر در آنها بکار گرفته می شود. بازهم پست شما باید از این قانون پیروی کند. بنابراین هنگام انتخاب پست برای ارسال بصورت پست مهمان به قالب پست های ارسالی دیگر توجه کنید.

پست مهمان تبلیغ شما نیست

به یادداشته باشید که یک پست مهمان عالی درباره تجارت شما یا در باره محصول و سرویس شما نیست. یک پست مهمان عالی باید حاوی اطلاعات با ارزشی برای مخاطبان باشد. و نه یک تبلیغات صرف! تمام اطلاعاتی که در باره تجارت خود میخواهید بدهید. باید در قسمت بیوگرافی نویسنده درج شوند. اشارات کوچک، داستان ها، مثال ها می توانند در برخی از پست های مهمان به سایت شما اشاره داشته باشند. اما اغلب پست های شما باید محتوایی فراتر از تبلیغ تجارت شما داشته باشد.
فرمت پست ها باید مانند سایر صفحات سایت باشد
به پست های مهمان درج شده در سایت دقت کنید. آیا آنها دارای سر تیترهای زیاد هستند، متن های برجسته در آنها چقدر است، عکس ها و نقل قول ها در آنها به چه تعداد استفاده شده است. شما باید این فرمت ها را در پست های خود نیز رعایت کنید. مطمئن شوید که فرمت و عناصر پست شما با سایر پست های موجود در وب سایت هماهنگ است.
در پست های خود به مقالات داخلی لینک ایجاد کنید
به مالکان وبلاگ نشان دهید که محتوای وبلاگ آنها را بخوبی میشناسید و چند لینک داخلی به پست های دیگر وبلاگ بدهید. برای یافتن صفحات مرتبط کافیست که در گوگل با دستور زیر جستجو کنید:
site:domain.com intitle:keyword
به این ترتیب شما می توانید پست های مرتبط با کلمات مد نظر خود را به ترتیب رتبه مشاهده کنید. محصولات خاص مانند کتاب های تولید شده را نیز در نظر داشته باشید.
برای درج کامنت از Call To Action استفاده کنید
در پایان یک پست عالی مطمئن شوید که کاربران را به درج کامنت تشویق خواهید کرد. هر چقدر که بحث درباره پست شما بیشتر باشد. ارتباط کاربران با پست بیشتر خواهد بود.

چگونه یک بیوگرافی عالی برای پست های مهمان ایجاد کنیم؟

بیوگرافی شما در یک پست مهمان مهمترین بخش وبلاگ نویسی شما به شمار میرود. شما در این قسمت می توانید، لینک های تبلیغاتی برای وب سایت خود را درج کنید. و وبلاگ، محصوالات و خدمات و کتاب ها و… را نیز میتوانید در همین بخش تبیلغ نمایید. به خاطر داشته باشید که هنگام نوشتن بیوگرافی در پست مهمان باید اهداف درج پست مهمان را بخاطر داشت. تیتر های زیر را برای راهنمایی بیشتر بخوانید:
•    اگر هدف شما دریافت یک بک لینک خوب است. به یاد داشته باشید که متن انکر تکست anchor text لینک خود را با دقت بنویسید.
•    اگر هدف شما افزایش ترافیک وب سایت می باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که این ترافیک را به کدام قسمت وب سایت خود می خواهید هدایت نمایید.  این موضوع به شدت به موضوع مقاله شما، موضوع  وبلاگ، و مخاطبان شما وابسته است.
•    اگر هدف شما افزایش دنبال کنندگان followers صفحات اجتماعی سایتتان است، میتوان با افزودن عبارت ‘من را در “نام شبکه اجتماعی (تویتر، اینستاگرام و مانند آن)” دنبال کنید’. و  لینک این عبارت به صفحه اجتماعی خود به این هدف برسید.

این مطلب و خوندی ؟  تحقیق کلمات کلیدی

چگونه بهترین وبلاگ نویس مهمان شویم؟

چه برای وبلاگ های دیگر و چه برای وبلاگ خود مطلب بنویسید. برای آنکه خود را بعنوان یک وبلاگ نویس برتر معرفی کنید. باید محتوای خود را میان طرفداران خود به اشتراک بگذارید. وبلاگ ها از جذب مخاطب به این طریق خوشحال خواهند شد. به خاطر داشته باشید که به کامنت ها پاسخ بدهید. با گذشت زمان و انجام این موارد بصورت دائمی شما اعتباری را که مد نظرتان است به دست خواهید آورد.
نتایج بدست آمده را ردگیری کنید
درصورتیکه هدف شما از وبلاگ نویسی مهمان افزایش ترافیک سایت باشد. باید میزان ترافیک دریافتی از وبلاگ های مهمان را اندازه گیری کنید. یکی از بهترین راه های انجام اینکار استفاده از ابزار Advanced Segment  در گوگل آنالیتیکز  Google Analytics است. این ابزار به شما اجازه خواهد داد که بتوانید براحتی لینک های وبلاگ های مهمان را ردگیری کنید.
به این ترتیب شما می توانید یک آنالیز کامل از ترافیک دریافتی از وبلاگ نویسی مهمان خود بدست بیاورید. مهمترین بخش این ترافیک آن است که تمام مخاطبان شما در این بخش از قبل علاقه مندی خود به کالای تولیدی شما را اعلام کرده اند. به این ترتیب شانس شما برای افزایش نرخ تبدیل نیز بالا خواهد رفت.

چگونه برای وبلاگ خود وبلاگ نویس مهمان بیابیم؟

وبلاگ نویسی مهمان یک جاده دو طرفه است. همانطور که شما می توانید بعنوان یک وبلاگ نویس مهمان در وبلاگ دیگران پست مهمان قرار دهید. می توانید از دیگر وبلاگ نویسان هم برای درج مطلب در وبلاگ خود دعوت به عمل بیاورید. نکته ای که در ابتدای مقاله از قول مت کاتس Matt Cutts گفتیم را به خاطر داشته باشید. تا زمانی که به یک وبلاگ نویس مهمان اعتماد ندارید اجازه انتشار مطلب قبل از کنترل لینک های ایجاد شده در متن را ندهید. اما برای پیدا کردن وبلاگ نویسان مهمان می توانید در وبلاگ خود و همچنین در شبکه های اجتماعی یک پیام دعوت به همکاری ایجاد کنید. اگر وبلاگ نویسی را می شناسید که در زمینه کاری شما فعالیت می کند. میتوانید ایمیل او را از پست هایش یافته و برایش دعوت نامه بفرستید.

در نوشتن پست مهمان چه نکاتی را رعایت کنیم؟

خب، مطمئناً نوشتن پست مهمان (مانند هر کار دیگری)، نکات و ترفندهایی دارد که پیش از نوشتن باید آن‌ها را فرابگیرید. در ادامه سعی می‌کنیم برخی از نکات مهمی که برای وبلاگ‌نویسی مهمان نیاز دارید را نام ببریم:

از محتوای وب‌سایت میزبان، بیشتر بدانید

آگاهی از محتوای تولیدی وب‌سایت مقصد بسیار مهم است. با جست‌وجوی کلمات کلیدی مدنظر خود در وب‌سایت میزبان، از نوع محتوای آن‌ها باخبر شوید. با این حال بهتر است با چند نکته‌ی دیگر هم آشنا شوید:

 • وب‌سایت میزبان برای چه کاربرانی محتوا تولید می‌کند (کاربران مبتدی، متوسط یا حرفه‌ای)؟
 • آن‌ها چه نوع محتوایی می‌نویسند؟ آیا محتوای آن‌ها دارای مفاهیم عمومی است یا تخصصی و آموزشی است؟
 • لحن و Tone of Voice مقالات سایت میزبان به چه شکل است؟
این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا محتوایی آماده کنید که به بهترین شکل ممکن با خوانندگان وبلاگ میزبان ارتباط برقرار می‌کند.

از سایر پست‌های مهمان بیاموزید

ممکن است وبلاگ مورد نظر شما، پست مهمان را بپذیرد اما سؤال مهم این است که آیا وبلاگ نویسان مهمان به‌خوبی عمل می‌کنند؟ آیا پست‌های مهمان، کامنت‌های زیادی می‌گیرند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند؟

ممکن است برخی سایت‌ها پست مهمان شما را بپذیرند، اما اگر این پُست موجب افزایش مخاطب سایت میزبان شود و کمکی به شناخته شدن شما و افزایش ترافیک برگشتی به وب‌سایت شما نکند، عملکرد شما خوب تلقی نخواهد شد.

وبلاگ نویسان مهمان را بشناسید

برخی از وب‌سایت‌ها، تنها پست‌های نویسندگان خاصی را دنبال می‌کنند. اما چرا؟ خب، برای دانستن پاسخ این سوال، بهتر است چند وبلاگ نویس را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کرده تا متوجه شوید که آیا آن‌ها وبلاگ نویس، فریلنسر، مشاور یا صاحب کسب‌وکار هستند یا خیر. این موضوع، زمانی که شما خود را به یک مؤسس وب‌سایت برای شروع تولید محتوا معرفی می‌کنید، بسیار مهم است.

به یک چهره‌ی شناخته‌شده در سایت میزبان تبدیل شوید

به‌منظور افزایش شانس پذیرفته شدن خود به‌عنوان یک وبلاگنویس مهمان، نیاز است تا از طریق وب‌سایت میزبان، شهرتی برای خود دست‌وپا کنید.

بهترین راه ممکن، ساخت یک حساب کاربری در آن وب‌سایت و مشارکت به مدت چند هفته در بخش کامنت‌های آن است. همچنین با به اشتراک گذاشتن پست‌های وب‌سایت مدنظر در شبکه‌های اجتماعی، به شهرت بیشتری نیز دست خواهید یافت. با این روش، زمانی که درخواست خود را برای نوشتن یک پست مهمان به آن‌ها ارائه می‌دهید، از دید صاحبان آن وب‌سایت، فردی کاملاً ناشناس نخواهید بود.

بهترین زمان برای نوشتن یک پست مهمان

شما همواره یک فرصت طلایی برای نوشتن یک پست مهمان پیدا نخواهید کرد، اما موارد مهمی وجود دارند که در زمان مناسب می‌توان از آن‌ها بهره برد.

 • زمانی که یک سایت شما را در یکی از پست‌ها یا شبکه‌های اجتماعی خود منشن می‌کند.
 • زمانی که آن سایت، کسب‌وکار شما یا محصول شما را در یکی از پست‌های خود قرار می‌دهد.
 • زمانی که وبلاگی به شکل علنی درخواست نوشتن پست مهمان می‌دهد.
 • زمانی که آن وبلاگ یک پست مهمان دیگر را منتشر می‌کند.

خواندن توصیه‌ها

آخرین چیزی که شما قبل از تماس با صاحب یک وبلاگ به آن نیاز دارید، مطالعه‌ی توصیه‌های لازم برای نوشتن یک پست مهمان است. آیا صاحب وبلاگ از شما تنها یک ایده می‌خواهد یا اینکه به دنبال ارائه‌ی یک پست کامل است؟ قالب موردنظر او برای پست مهمان چیست؟ آیا او از شما می‌خواهد که یک حساب کاربری ساخته و در وردپرس وارد شوید؟

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

تمامی این موارد باید قبل از تماس با صاحب وبلاگ برای نوشتن یک پست مهمان در نظر گرفته شوند.

به تعداد لینک‌های درون مقاله دقت کنید

زمانی که یک مقاله به عنوان پست مهمان می‌نویسید، باید در آن خودتان و کسب‌وکارتان را معرفی کنید. اصلاً هدف از وبلاگ نویسی مهمان همین است. با این حال، نباید تعداد زیادی لینک از پست‌های خود به وب‌سایت شخصی‌تان ارجاع دهید. این کار نه تنها کیفیت مقاله، بلکه اعتبار شما را نیز کم می‌کند.
سعی کنید حتی المقدور از بیش از ۳ لینک در پست مهمان خود استفاده نکنید.

پست مهمان رایگان در وب فارسی!؟

خب، همین اول کار بگویم پیدا کردن سایت هایی که در ایران به شما اجازه انتشار پست مهمان رایگان بدهند، کار سختی است. چرا؟ چون متاسفانه هنوز وبمستران (مدیرانِ سایت) ایرانی به خوبی متوجه اهمیت این نوع محتوا نشده و فکر میکنند اگر به افراد اجازه انتشار پست مهمان بدهند، صرفا به سئو سایت خودشان ضربه زده اند. در حالی که با این کار علاوه بر ارتباط سازی، یک مسیر تبادل مخاطب بین سایت خودشان و سایت دیگران ایجاد کرده و در واقع به یک معامله دو سر برد میرسند.

در هر حال، در ایران ۲ نوع سایت برای پست مهمان وجود دارند:

 1. سایت هایی مثل سایت ویرگول که به شما اجازه ساخت پروفایل و انتشار پست آزاد میدهند.
 2. سایت های معتبری که با اهمیت پست مهمان آشنا بوده و به افراد و سایت های معتبر در حوزه خودشان اجازه انتشار پست میدهند.

تعداد سایت های دسته اول بسیار کم است و تعداد سایت های دسته دوم شاید در بعضی از حیطه ها ۰ باشد! اما با توجه به اهمیتی که پست مهمان در برندسازی و بهینه سازی سئو سایت دارد، جستجو برای پیدا کردن آنها واقعا ارزش دارد.

لیست سایت های انتشار پست مهمان رایگان ایرانی

در ادامه به چند سایت که به شما اجازه انتشار پست مهمان رایگان میدهند اشاره میکنم. فقط خواهشا صرفا با هدف گرفتن بک لینک به سراغ آنها نروید!

نکته: این سایت ها به همه کاربران اجازه انتشار پست مهمان میدهند بنابراین مخاطبانشان عمومی هستند. اما اگر میخواهید بازخورد بهتری از پست مهمان بگیرید، بهتر است به دنبال سایت هایی با حوزه فعالیت مرتبط به خودتان باشید.

چه زمانی برای انتشار پست مهمان درخواست بدهیم؟

اگر تصمیم گرفته اید به سراغ سایت ها رفته و از آنها برای انتشار پست مهمان درخواست کنید، پیشنهاد میکنم این بخش از مقاله را هم بخوانید.

 • اگر سایتتان اعتبار مناسبی دارید و وبمستران از لینک دادن به آن ضرر نمیکنند،
 • اگر نام خود یا برندتان کمی شناخته شده،
 • اگر توانایی تولید محتوای واقعا باکیفیت را دارید،
 • اگر به خوبی با صاحب سایت مورد نظر ارتباط برقرار کرده اید.
این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

در چنین شرایطی درخواست پست مهمان دادن، عقلانی به نظر میرسد.

چه نوع سایت هایی را برای قرار دادن پست مهمان انتخاب کنیم

انتخاب سایت میزبان خیلی مهم است. در کنار تعیین هدف، باید کاربران مطالب خود را بشناسید. در واقع شما در دیگر سایت ها فقط به منظور افزایش بک لینک، مطلب قرار نمی دهید بلکه قصد دارید کاربران جدید در حوزه خود پیدا کنید، پس باید سایت هایی را به عنوان میزبان انتخاب کنید که حداکثر مشترکات کاربری را با شما دارد. چند نکته زیر را باید در انتخاب میزبان در نظر بگیرید:

سایت میزان پست مهمان با شما حداکثر کاربران مشترک را داشته باشد.

به این خاطر بیان می کنیم حداکثر زیرا هیچ سایت رقیبی که زمینه کاری آن با شما کاملا مشخص است، اقدام به انتشار مطالب شما در بخش بلاگ خود نمی کند. برای همین بهتر است که سایت هایی که در یک زمینه با شما مشترک هستند، استفاده کنید مانند سایت های خبری.

سایت ها محبوبیت و رتبه بالاتری از شما داشته باشند

سایتی را که انتخاب می کنید، بهتر است که از نظر محبوبیت و تعداد کاربران از سایت شما بیشتر باشد تا شانس ورودی و بک لینک که از آن دریافت می کنید، افزایش یابد.

مراقب اسپم ها باشید

مراقب باشید که در هر سایتی اقدام به لینک گذاری نکنید. متاسفانه بعضی از سایت ها از نظر گوگل مورد جریمه قرار گرفته اند و چون شما از این مساله آگاهی ندارد، اقدام به قرار دادن پست مهمان در آنجا می کنید. همچنین این مساله باید بالعکس هم رعایت گردد، یعنی هر لینکی که عنوان مهمان در سایت خود قرار می دهید، مراقب اسپم بودن آن باشید.

موضوع پست مهمان را به درستی تعیین کنید

انتخاب نوع موضوع پست مهمان، اهمیت فراوانی دارد. این نکته را باید بدانید که شما در واقع برای کاربران جدید مطلب می نویسید، پس خیلی مهم است که وسواس زیادی در انتخاب و نوع نگارش متن خود داشته باشید. محتوایی که می نویسید باید برای هر کاربری کاملا ارزشمند باشد. نیازی نیست که مطالب شما تمام جزئیات را در بر گیرد.

برای اینکه بدانید تا چه نوع محتوا و مطلب برای پست مهمان خود انتخاب کنید، بهتر است که اول به نوع محتوا و نگارش مطالب سایت میزبان بپردازید وسعی کنید که سبک حالت شبیه به آن بنویسید، چون کاربران آن به سبک نگارش میزبان بیشتر عادت کرده اند و همچنین مطالب شما حتما در یکی از دسته های پرمخاطب قرار گیرد، بعد نوع محتواهایی را که خود تولید کرده اید را بررسی کنید. این نکته حتما بدانید که شما قصد دارید خود را به افراد جدید معرفی کنید، از این رو محتوا باید کاربرپسند باشد.

مطالب پست مهمان باید براساس اصول سئو باشد

مطالبی را که برای سایت میزبان می نویسید، باید براساس اصول سئو باشد. هر چه اصول سئو در محتوا و البته خود سایت میزبان رعایت شد، شانس دیده شدن آن توسط گوگل بیشتر خواهند. این اصول شامل به کاربردن عناوین و متن بهینه، رعایت چگالی کلمات کلیدی، قرار دادن مناسب کلمات اصلی وکلیدی وغیره است.

این مطلب و خوندی ؟  ابزارهای تولید محتوا کدامند؟

چگونه برای پست مهمان خود، مخاطبان بیشتری جذب کنیم

اگر شما مطالب خود را در سایت های پربازدید قرار دهید، به مراتب کاربران جدیدتری را نیز دریافت خواهید کرد اما خودتان با استفاده از روش های زیر نیز مخاطبان دیگری را جذب کنید و در واقع این قابلیت خود را بهتر معرفی کنید.

 • مطالب خود را که به عنوان پست مهمان است در شبکه های اجتماعی معرفی کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که لینک سایت، باید سایت میزبان باشد.
 • مطالب را در قالب خبرنامه و ایمیل به کاربران سایت خود و دوستان ارسال نمایید.
 • لینک مطلب را بین انجمن های مرتبط با بلاگ نویسان و حوزه کسب وکارتان به اشتراک بگذارید.

البته روش های زیادی وجود دارد اما این به اشتراک گذاری پست مهمان باعث می شود که سایت شما به دیگر بلاگ نویسان معرفی گردد و در واقع یک راه همکاری جدیدی بین شما و بقیه ایجاد شود.

مهم ترین نکات نوشتن پست مهمان

در ادامه مقاله میخواهم یک سری نکته مهم در مورد پست مهمان به شما آموزش بدهم. دانستن این نکات هم برای قبل از انتشار پست و هم در زمان انتشار آن، ضروری است.

۱_ ارتباط سازی کنید

مخصوصا در فضای اینترنتی ایران که وبمستران روی خوشی به پست مهمان نشان نمیدهند، ارتباط سازی مثل یک فرشته نجات به کمک شما می آید. این یعنی اگر شما همین حالا یک ایمیل به من زده و برای انتشار پست مهمان درخواست کنید، احتمالا جواب منفی میگیرید.

اما اگر چند ماه دائما در وبلاگ سایتم فعالیت کنید، زیر پست ها کامنت بگذارید، به اینستاگرامم آمده و نظرات جذاب زیر محتواها بدهید، در مقاطعی حتی به من ایمیل زده و در نهایت کاری کنید که شما را بشناسم، احتمال اینکه به درخواستتان مبنی بر انتشار پست مهمان جواب منفی بدهم، بسیار کم میشود.

۲_ محتوای خوب منتشر کنید

کمی بالاتر گفتم که گرفتن اجازه انتشار پست مهمان در ایران کار سختی است و آن را گردن وبمستران انداختم. اما خب راستش را بخواهید در خیلی مواقع هم واقعا منتشر کنندگان محتوا هستند که شرایط را خراب کرده اند.

مثلا در همین سایت ویرگول، تعداد زیادی مدیر سایت و سئوکار وجود دارند که هر از گاهی یک مطلب بی کیفیت و حتی کپی منتشر کرده و تنها هدفشان هم دریافت بک لینک از آن است. مطمئنا زمانی که منِ صاحب سایت چنین رفتاری را ببینم، علاقه ام به انتشار پست مهمان در سایتم را از دست داده و همیشه در مقابل این درخواست ها جواب منفی میدهم.

اما اگر شما برای انتشار پست مهمان، اقدام به تولید محتواهای جذاب و باکیفیت کنید، شرایط عوض میشود. اول از همه اینکه نه گفتن به یک محتوای واقعا مفید و کاربردی کار سختی است، چون در هر حال این یک محتوای رایگان است که قرار است در وبلاگ سایت من منتشر شود. دوم اینکه ممکن است این محتوا به دلیل کیفیتش در گوگل سئو شده و علاوه بر سایت من، تعداد زیادی مخاطب هم برای سایت شما ایجاد کند. در نهایت هم اینکه این پست باکیفیت به عنوان یک نمونه کار و بهتر است بگویم حسن نیت برای شما در نظر گرفته میشود

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

این یعنی اگر دفعه بعد به سراغ سایت Y رفته و به آنها پست های مهمان باکیفیت منتشر شده قبلی خودتان را نشان دادید، احتمال اینکه به شما جواب مثبت بدهند بالا میرود.

۳_ سایت های خوبی را انتخاب کنید

درست است که پست مهمان برای برند و سئو سایت شما مزیت های زیادی دارد، اما این بهانه خوبی نیست که بخواهید به خاطرش به سراغ هر سایتی رفته و در آن محتوا منتشر کنید. در واقع اگر پست مهمان خودتان را در سایت های بی کیفیت یا کم اعتبار منتشر کنید، نه تنها چیزی به دست نمی آورید، بلکه مقداری اعتبارتان را هم از دست میدهید. بنابراین قبل از انتخاب سایت برای انتشار پست مهمان، به این نکات دقت کنید:

 • اعتبار سئو سایت مورد نظر،
 • میزان ترافیک سایت،
 • ارتباط سایت مقصد با سایت شما،
 • میزان تعامل کاربران با محتواهای قبلی.

۴_ ساختار وبلاگ میزبان را بهم نریزید

یکی از نکاتی که میتواند باعث رد شدن درخواست شما برای انتشار پست مهمان باشد، این است که صاحب سایت نمیخواهد ناگهان یک محتوا با ساختاری متفاوت از محتواهای قبلی در سایتش منتشر شود. مثلا ممکن است محتواهای سایت میزبان با زبان ساده، دوستانه و همراه با تصاویر انیمیشنی تولید شده باشند. در این شرایط انتشار یک پست رسمی همراه با تصاویر واقعی و غیر گرافیکی از طرف شما، همه چیز را برهم میریزید.

بنابراین حین درخواست به این موضوع اشاره کنید که قرار نیست ساختار وبلاگ آنها را برهم بزنید. همینطور قبل از نوشتن هم به چند مقاله سایت مورد نظر سر زده و تا جای ممکن محتوایی مشابه محتوای آنها تولید کنید.

۵_ خودخواه نباشید!

همانطور که گفتم تعداد زیادی از مخاطبان تنها با هدف دریافت بک لینک به سراغ پست مهمان میروند، اما به شما پیشنهاد میکنم مثل آنها نباشید. ترجیحا در محتوا نهایتا یک یا دو لینک به سایت خودتان بدهید، تمام تمرکزتان را روی تولید یک محتوای خوب بگذارید و تمام جزئیات سئو محتوا را در آن رعایت کنید.

حتی من پیشنهاد میکنم اگر صاحب سایت به شما اجازه انتشار بک لینک نداد، قبول کنید و تمرکزتان را روی تولید یک محتوای باکیفیت بگذارید. در ادامه هم در چند جای محتوا به نام برندتان اشاره کنید تا علاوه بر برندسازی، با منشن بدون لینک از گوگل قدرت بگیرید.

۶_ خودتان را معرفی کنید

اگر سایتی که قصد انتشار پست مهمان در آن دارید، یک پروفایل جداگانه به شما بدهد، واقعا خوش شانس هستید! پیشنهاد میکنم در پروفایل، به خوبی خودتان و برندتان را معرفی کرده و در جملات کوتاه، یک برند مثبت در ذهن مخاطب بسازید.

اگر هم سایت مورد نظر قابلیت پروفایل برای نویسندگان را ندارد، سعی کنید در بخش کوتاهی از محتوا، به شکل مستقیم یا غیر مستقیم خودتان را معرفی کنید.

۷_ چند نکته تکمیلی در نوشتن پست مهمان

 • حتما از محتوای خود به بقیه مقالات سایت میزبان لینک داخلی بدهید،
 • برای افزایش اعتبار مقاله یک یا دو لینک به سایت های معتبر هم در آن قرار بدهید،
 • مخاطبان را ترغیب کنید تا در بخش نظرات کامنت بگذارند،
 • مخاطبان را برای اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی ترغیب کنید،
 • محتوای خودتان را در شبکه های اجتماعی توزیع کنید. به این ترتیب با افزایش ترافیک آن، قدرت سئویی که به سایتتان داده میشود را افزایش میدهید.
این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا چیست؟

آیا خرید پست مهمان خوب است؟!

با توجه به اینکه پیدا کردن سایت های انتشار پست مهمان رایگان کمی سخت است، بعضی از وبمستران و مدیران سایت ها ترجیح میدهند به سراغ خرید پست مهمان بروند.

در واقع بعضی سایت های معتبر در سطح وب هستند که به شما اجازه انتشار محتوا داده و در مقابل هزینه ای را دریافت میکنند. در اصل نام این محتوا دیگر پست مهمان نبوده و نام واقعی اش، رپورتاژ آگهی است. البته که خرید رپورتاژ اصولی مزیت زیادی برای سایت شما، برندش و سئو آن دارد.

از کجا سایت برای Guest blogging پیدا کنیم؟

همانطور که تا اینجا متوجه شدید، پیدا کردن سایت های پست مهمان در ایران کمی کار سختی است و بهترین راهکار، رفتن به سراغ سایت های مرتبط و درخواست دادن به آنهاست. اما یک راهکار دیگر هم در مقابل شما قرار دارد: آنالیز رقبا!

اگر رقیب قدرتمند و معتبری دارید، میتوانید به کمک ابزارهای آنالیز بک لینک به سراغ آن رفته و ببینید تا الان از چه سایت هایی بک لینک گرفته؟ سپس به سراغ آن سایت ها رفته و آنهایی که اجازه انتشار پست مهمان رایگان میدهند را پیدا کنید. در ادامه هم با توجه به نکات گفته شده تا اینجا، برای آنها درخواست بفرستید.

نوشتن پست مهمان در صورت انجام صحیح آن، می‌تواند برای وب‌سایت شما بسیار سودمند باشد. پست مهمان موجب افزایش بازدید وب‌سایت شما و بیشتر دیده شدن آن می‌شود. به‌علاوه این یک روش عالی برای تبلیغ برند شماست.

نوشتن پست مهمان به‌هیچ‌وجه منسوخ نشده است، اما استفاده از آن برای بهبود سئوی سایت به زباله‌دان تاریخ پیوسته است. کاربرد پست مهمان راهی برای افزایش بازدید و ترافیک برند شما به شیوه‌ای قابل‌قبول است. تصور کنید دیجی‌کالا یا زومیت قصد از شما بخواهند برایشان یک پست مهمان بنویسید. آیا شما این پیشنهاد را رد می‌کنید؟ قطعاً خیر! یک پست مهمان باکیفیت ارزش فراوانی برای شما دارد. شما تنها باید یاد بگیرید یک پُست باکیفیت را از یک پُست اسپم تشخیص دهید.

وب‌مسترهایی که تنها از نویسندگان باکیفیت دعوت به همکاری می‌کنند، با جریمه‌های گوگل روبرو نخواهند شد. ازاین‌رو، بسیاری از دارندگان سایت‌ها دچار سردرگمی شده‌اند؛ اما باید بدانید که نوشتن پست مهمان دارای یک جنبه‌ی مثبت و یک جنبه‌ی منفی است و حد وسط ندارد.

پست نویسی مهمان هرگز نمرده است، اما نگاه‌ها به آن نسبت به گذشته تغییر کرده است. فاکتوری که در گذشته به‌عنوان ابزاری برای جذب مخاطب شناخته می‌شد، حالا به یک تاکتیک اسپم در دنیای سئو تبدیل شده است. این چیزی است که نیازمند تغییر است. اگر شما از پست مهمان در وب‌سایت خود استفاده می‌کنید و هدف شما از این کار تبلیغ برند، جذب ترافیک و دیده شدن است، درست قدم برداشته‌اید؛ اما به شرطی که در طول زمان کیفیت محتوای خود را حفظ کنید. گوگل به دنبال نابودی پست مهمان یا غیرقانونی کردن این روش نیست، بلکه به دنبال ارائه‌ی مجموعه‌ای از استانداردها است که هر فردی باید در گام اول آن‌ها را رعایت کند.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه