0

هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

هرم بازاریابی محتوا چیست؟ هرم محتوا یا قیف بازاریابی محتوایی، استراتژی است که به ما کمک می کند تا هدف هر محتوا و مطلب را بهتر درک کنیم. در واقع هرم محتوا موجب می شود ما با هر مطلب و محتوایی پیام و هدفی زیرکانه را دنبال کنیم و صرفا محتوای ما بی هدف و بیهوده نباشد.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

فهرست مطالب هرم بازاریابی محتوا

هرم بازاریابی محتوایی چیست؟

تعریف هرم بازاریابی محتوایی از این قرار است:

تهیه محتوا و سایر نکات مرتبط با آن به منظور تقویت پیام‌ها/مضامین مشترک از طریق فرمت‌های مختلف محتوایی، روش‌های توزیع و کانال‌های ترویج در رسانه‌های شرکت (Owned)، رسانه‌های پولی (Paid) و رسانه‌های آزاد (Earned). هر هرمی شامل یک محتوای مرکزی و موارد مشتق از آن محتوا و همچنین خرده‌محتواهای ترویجی می‌باشد.

روش هرم وارونه چیست؟

بیشتر خوانندگان نه وقت و نه تمایلی به خواندن دقیق یک مقاله دارند، بنابراین روزنامه نگاران، قسمت‌های مهم یک ماجرا را در پاراگراف اول قرار می‌دهند تا یک خواننده را مطلع نموده و مطلب را در ذهن وی ترسیم کنند. بنابراین می‌توان گفت که این پاراگراف، گوشت و سیب زمینی یک داستان محسوب می‌شود! به این ترتیب، هر خواننده می‌تواند پاراگراف اول را بخواند (که به عنوان مقدمه یا لید نیز شناخته می‌شود) و کل ماجرا را به طور کامل درک کند و پاسخ سوالات زیر را دریابد: چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا، چرا و البته چگونه.

پاسخ به سوالات سنتی در روش هرم وارونه

مقدمه، شامل پاراگراف هایی می‌شود که حاوی جزئیات مهم هستند. پس از آن، اطلاعات عمومی و آن‌چه که پشت پرده روایت نویسندگان از ماجرا هست، می‌آید. روش هرم وارونه مزایای مختلفی دارد:

این روش همه خوانندگان، حتی خوانندگانی که به طور سرسری مطالعه می‌کنند را نیز پشتیبانی می‌کند.

این روش درک مطلب را بهبود می‌بخشد، هر آنچه برای درک مقاله نیاز دارید در پاراگراف اول موجود است.

برای فهمیدن موضوع به زمان کمتری نیاز دارید.

این روش یک پاراگراف کامل را در اختیار نویسندگان قرار می‌دهد تا بتوانند توجه خوانندگان را به خود جلب کنند.

این مطلب و خوندی ؟  پادکست چیست؟

اگر این روش به خوبی اجرا شود، خوانندگان را ترغیب می‌کند تا مقاله را پیمایش نموده و ادامه آن را بخوانند.

این روش امکان کنترل کامل ساختار متن را به نویسندگان می‌دهد.

این روش ویرایش مقالات را نیز آسان تر می کند.

یک مثال از روش هرم وارونه

در ادامه مثالی از مقدمه‌ای نوشته شده به روش هرم وارونه آورده شده است. خانم Marieke مقاله‌ای به نام سئو چیست؟ را نوشته که دقیقاً به همان سوال به روشی قابل فهم پاسخ می‌دهد. او بلافاصله جواب را می‌دهد، اما با استفاده از محرک هایی مخاطب را به خواندن ادامه مقاله تشویق می‌کند. این مقدمه این چنین است:

«سئو مخفف کلمه بهینه سازی موتور جستجو است. این روش وب سایت ها را برای دستیابی به رتبه های بالاتر نتایج جستجوی گوگل (یا موتور جستجوی دیگر) بهینه سازی می‌کند. سئو بر رتبه بندی نتایج جستجوی ارگانیک (غیر پرداخت) متمرکز است. در این پست، من به سوال (سئو چیست؟) پاسخ داده و همچنین نحوه عملکرد سئو در Yoast را توضیح خواهم داد.»

روش هرم وارونه فقط یکی از تکنیک هایی است که می توانید از آن برای ارائه و یا ساختار محتوا استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید از آن برای نوشتن مقالات خبری قدرتمند، پخش اخبار، صفحات معرفی محصولات، پست های وبلاگ و یا مقالات توضیحی استفاده کنید، درست مانند آنچه ما داریم انجام می‌دهیم.

البته این سبک نوشتن برای هر نوع محتوایی مناسب نیست. اگر شما شعر و یا مقاله های طولانی با یک داستان کامل و یا فقط یک قطعه داستان از یک افسانه را می نویسید، این سبک برای شما مناسب نیست. همچنین منتقدان این سبک معتقدند که روش هرم وارونه خلاقیت در نوشتن را از آنها می گیرد. اما، حتی با این اوصاف هم، شما می توانید تکنیک های سبک هرم وارونه را یاد بگیرید که در نتیجه آن به شما کمک خواهد کرد که خواننده را به سمت خود جلب کرده و یک روش خوب برای ساخت یک داستان را بیابید. و همانطور که همه ما می دانیم، ساختار محکم متن در واقع کلید درک محتوا توسط خواننده و ایضا موتورهای جستجو می باشد.

اهمیت هرم محتوا در کسب و کار

یک تیم فوتبال را در نظر بگیرید که مربی برای هر کدام از بازیکنان وظایفی را مشخص می کند. این مربی با توجه به ویژگی های هر بازیکن و برای رسیدن به هدف مشخصی که دارد چینش آنها را تعین می کند.  برای مثال تعدادی از افراد تیم را برای جلوگیری از حمله حریف در بخش دفاعی تیم قرار می‌دهد و تعدادی را برای بازی سازی در خط میانی و بعضی از افراد را هم در خط حمله برای گلزنی قرار می‌دهد. کسب و کار شما هم مانند همان تیم فوتبال و شما مانند همان مربی تیم می باشید و باید محتوا های تولیدی خود را مانند بازیکنان تیم فوتبال برای هدفی مشخص در جایگاه مشخص قرار دهید.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

کار هرم محتوا دقیقا همان چیدن محتوا ها در جایگاه درست و موظف کردن ان ها برای رسیدن به هدف دلخواه شما است. شما با کمک این هرم می توانید محتوای خود را مانند یک سرباز موظف به انجام مسئولیتی مهم کنید. در ادامه هر کدام از این مسئولیت ها را در قالب درجات هرم محتوا به شما توضیح می دهیم.

درجات هرم محتوا

اگر این استراتژی را مشابه هرمی در نظر بگیرید. شما باید سرباز های خود  را به ۶ درجه که هر کدام از این درجات اهمیت خاص  خودشان را دارند تقسیم کنید. محتوا های که تولید می کنید اگر طبق درجات این هرم باشد به رشد شما در کسب و کارتان کمک بسزایی می کند. درجات هرم محتوا به شرح زیر است:

درجه اول آگاهی دهنده یا Awareness

این درجه شامل محتوایی می شود که شما تولید می کنید تا کسب کارتان را به مخاطبین معرفی کنید. به زبان ساده تر این محتوا باعث می شود که مخاطبانی که اطلاعاتی از کسب کارتان ندارند، به سمت وبسایت شما کشیده شوند. موضوعات این نوع از محتوا بهتر است به صورت عمومی انتخاب شود که برای مخاطبین قابل درک باشد. این کار علاوه بر جذب مخاطب به برند سازی شما نیز کمک می کند. پیشنهاد ما به شما این است که در طول ماه، ۱ الی ۲ مقاله مرتبط با این درجه از هرم محتوایی در تقویم محتوا خود بگنجانید.

درجه دوم محرک یا Trigger

این درجه از هرم محتوا برای مخاطبینی است که کاملا از محصولات و خدمات شما آگاه شده اند و شما را خوب شناخته اند ولی کمی مردد هستند که آیا از فعالیت و محصولات شما می توانند استفاده کنند یا خیر. موضوعات محتوای شما در این درجه باید به صورتی باشد که مخاطبین را به استفاده از خدمات و محصولات شما تحریک کند. پیشنهاد ما به شما این است که در طول ماه ۱ مقاله محرک در تقویم محتوا خود قرار دهید.

درجه سوم آموزشی و تخصصی (جستجو) یا Search

این درجه از هرم شامل مخاطبانی است که تصمیم گرفته اند درباره شما بیشتر جستجو کنند در این بخش شما باید نسبت به درجه های قبل بیشتر فعالیت کنید و به تولید محتوا های آموزشی و تخصصی بپردازید. در این بخش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری بیشتر از درجه های قبلی است. شما باید نقات مثبت و منفی محصولاتتان را در این نوع از محتوا پوشش دهید تا اعتماد کاربران را جلب کنید. پیشنهاد ما به شما این است که در طول ماه ۲ تا ۳ برابر مطالب قبلی از این نوع محتوا در تقویم محتوای خود قرار دهید.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

درجه چهارم توجه بر انگیز یا Consideration

این درجه از هرم مخصوص کاربرانی است که قصد خرید دارند ولی دقیقا نمی دانند که از کی خرید کنند. شما باید در این بخش روی محصولات تان تمرکز بیشتر کنید و آن ها را به خرید از خودتان ترغیب کنید. اما نکته اینجاست که شما باید این کار را به صورت کاملا نا محسوس انجام دهید. یعنی مستقیما نگوید که از ما بخرید، از ما خرید کنید ولی می توانید محتوایی تولید کنید و از مزایا و معایب محصولات خود بگویید و در آخر تصمیم گیری را بر عهده خود مخاطب قرار دهید. زیرا شما هم محصولتان را معرفی کردید هم از مزایا و معایب ان برایشان گفته اید این دیگر به مخاطبتان بستگی دارد که از شما خرید کند یا نکند. پیشنهاد ما به شما این است که موضوعاتی مرتبط با این درجه از هرم محتوایی انتخاب کنید و در طول ماه ۱ الی ۲ مرتبه در تقویم محتوا خود قرار دهید.

درجه پنجم وادار کنند به خرید یا Buy

این بخش از هرم برای کاربرانی است که تصمیم قطعی گرفته اند که از شما خرید کنند. شما اینجا متوجه آن می شوید که هرم محتوا که تهیه کرده اید جواب داده است و مخاطبین را  کم کم را به سمت کسب کارتان کشیده اید. بخش وادار کننده باید شامل اطلاعاتی کامل از محصول شما باشد. نمونه این بخش را در وبسایت دیجیکالا مشاهده می کنید که محصولاتش شامل عکس با کیفیت، توضیحات کامل، نقد و برسی و … است. پیشنهاد ما به شما این است که برای تمامی محصولاتان این بخش را اضافه کنید.

بخش توضیحات دوره های آموزشی از این دسته مقاله هرم بازاریابی محتوا به حساب می آید.

درجه ششم حفظ کنند مشتری یا Stay

در درجه آخر حفظ و نگه داری مشتریانی است که وفادار  به شما هست. این بخش بسیار مهم است. بسیاری از کسب و کار ها به ان بخش توجه نمی کنند و تلاشی برای حفظ مشتری نمی کنند. اهمیت این بخش در این است وقتی مخاطب به شما اعتماد کامل داشته باشد برای محصولات شما همیشه دست به جیب هستند و اگر محصول جدیدی ارائه دهید از شما خرید می کنند پس تمامی سعی خودتان را برای نگه داری مشتریان تان انجام دهید.

بازاریابی محتوا یکی از مهم ترین روش هایی است که شما می توانید توسط آن کسب و کار خود را گسترش دهید. هرم بازاریابی محتوا در واقع یک چارچوب استراتژیک است که به شما کمک می کند توسط آن بتوانید کمپین های محتوایی، اطمینان از عملکرد بهینه محتوا و همچنین بازیافت و دامنه تاثیرگذاری آن ها را بررسی کنید.

چرا باید از هرم بازاریابی محتوا استفاده کنید؟

علاوه بر اینکه می توان گفت که هرم بازاریابی محتوا در واقع یک کار استراتژیک است می توان گفت که شما قادر خواهید بود با تمرکز خود روی این استراتژی سازمان یافته، اهداف و اولویت های خود را در این زمینه مشخص کنید و بهبود ببخشید.

این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

شما در واقع با استفاده از منابع ارزشمندتر در این زمینه می توانید ظرفیت تولید خود را افزایش دهید. در این بین جریان هایی که به آن ها جریان های پیش بینی شده گفته می شود به شما امکان ایجاد یک محتوای موفق را خواهند داد تا بتوانید خریداران خود را در این زمینه درگیر کنید و با استفاده از هرم بازاریابی محتوا کار خود را آسان تر کنید.

موسس و همچنین مدیریت خلاق اینطور می گوید که زمانی که شما بدون استراتژی محتوا تولید کنید معمولا برای شما اتفاقات ناگواری خواهد افتاد. شاید اینطور تصور کنید که مانند یک قرعه کشی می توانید برنده باشید اما احتمالا در این زمینه مشکلات دیگری هم برای شما ایجاد خواهد شد. احتمالا در نهایت به موفقیت نخواهید رسید.

مطابق با گزارشاتی که در این زمینه ایجاد شده است، بیش از ۶۰ درصد از افرادی که دارای استراتژی های مختلف در زمینه های مربوط به بازاریابی هستند، خودشان را از نظرات مختلف مانند اثربخشی محتوا چک خواهند کرد. در واقع با این میزان، ۳۲ درصد از افرادی که استراتژی های کلامی مختلفی دارند با هم مقایسه می شوند. هرم بازاریابی محتوا در واقع باعث می شود که بسیاری از سردرگمی هایی که در این زمینه وجود دارد برطرف شود. همچنین شما می توانید عواقب نامطلوب کار را نیز کاهش دهید. البته اگر در این زمینه از هرم بازاریابی محتوا با یک عملکرد هوشمند رو به رو شوید.

هرم بازاریابی محتوایی علاوه بر ایجاد یک استراتژی محتوای مستند و مدون، به شیوه‌های زیر نیز به شما کمک می‌کند:‌

 • تمرکزشما را افزایش می‌دهد: این هرم با یک استراتژی سازماندهی‌شده و مدون (که اهداف و اولویت‌بندی‌های مشخص به شما می‌دهد)، موجب افزایش تمرکز شما می‌شود.
 • تولید محتوای شما را افزایش می‌دهد: این هرم با استفاده‌ی کارآمدتر از منابع ارزشمندتان، باعث می‌شود ظرفیت تولید محتوای شما افزایش یابد.
 • جریانی از محتواهای موفق تولید می‌کند: این هرم، جریانی از محتواهای موفق تولید می‌کند تا خریداران و مشتریان خود را بیشتر درگیر کسب‌و‌کارتان کنید و فعالیت‌های مربوط به بازاریابی و فروش را بهتر پیش ببرید.

داگلاس کسلر، مدیر خلاقیت و از بنیانگذاران آژانس بازاریابی Velocity Partners می‌گوید:

وقتی بدون استراتژی، محتوایی تولید می‌کنید چه اتفافی می‌افتد؟ معمولاً هیچی! محتوای بدون استراتژی مثل قمار کردن است، کسی چه می‌داند، شاید هم بردید. اما احتمالاً می‌بازید.

طبق سنجش بازاریابی سال ۲۰۱۵، تنها ۳۸٪ از بازاریابان B2B، نحوه‌ی استفاده شرکت‌شان از بازاریابی محتوایی را اثربخشیا بسیار اثربخش ارزیابی می‌کنند. هرم بازاریابی محتوایی بسیاری از سردردهای ناشی از بازاریابی ناکارآمد محتوایی را برطرف می‌کند. اما اگر بازاریابی محتوایی را بدون چارچوبی هوشمندانه اجرا کنید،

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

جلوگیری از آشوب با هرم بازاریابی محتوا !

ممکن است که شما در بخش های مختلفی که با آشوب روبرو شوید نتوانید آن ها را به سادگی حل کنید. در این بین گفته می شود که هرم بازاریابی محتوا در واقع به شما کمک خواهد کرد که از استراتژی هایی استفاده کنید که اهداف در ان ها مستند هستند و کمبود ارتباط در این بین برای سازندگام محتوا و دیگر افراد ایجاد خواهد شد. در این بین می توان گفت که چگونگی استفاده از هرم بازاریابی محتوا به این صورت است که شما تمامی محتواهای خود را به صورت اسناد متمرکز و هماهنگ خواهید کرد و همین هماهنگی به شما بسیار کمک می کند که بتوانید در بخش های مختلف از این محتوا استفاده کنید.

استفاده از تجربه مشتریان!

در این بخش می توان گفت که مشتریان شما در واقع پیام های متفاوتی را در این زمینه به شما خواهند داد که در نهایت باعث می شود که نقاط مختلف دارای نارضایتی مشخص شود. این امر در نهایت منجر به عدم وفاداری و همچنین نارضایتی برند خواهد شد.

شما می توانید از این هرم استفاده کنید تا محتوای خود را به صورت پیام های کاملا منسجم در این زمینه داشته باشید. بنیانگذاران مختلف در این زمینه اینطور می گویند که زمانی که شما محتوا را بدون هیچ گونه استراتژی خلق کنید در واقع متوجه خواهید شد که دارید ترافیک سایت خود را افزایش می دهید اما این افزایش برای شما هیچ امکان خاصی نخواهد داشت.

شما به هر دلیلی نباید ارتباط خود را با مشتریان قطع کنید. در واقع شما هرج و مرج هایی که در این زمینه وجود دارد را با عدم ارتباط در این زمینه بررسی خواهید کرد و دائما و مجددا چرخه های مختلف را اختراع می کنید. در این زمینه می توان گفت که اسناد کمی وجود دارند اما با این هرم می توانید به راحتی به جای اینکه به صورت مجدد از مطالب موجود استفاده کنید، این مطالب را بازآفرینی کنید و همین هم از جمله مهم ترین ویژگی های هرم بازاریابی محتواست. حتی اگر شما هیچ یک از پیامدهای فوق را نیز تجربه نکنید، باز هم می توان گفت که بازاریابی محتوا رقابتی تر از این حرف های خواهد بود.

هرم بازاریابی محتوا یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بازاریابی محتوا به شمار میاد، مثل این میمونه که به شما بگن رهبر ارکستر هستین، یا قراره میزبانی یه جشن خیلی بزرگ رو به عهده بگیرین. وقتی که مسئولیت بازاریابی محتوا رو به عهده داشته باشین هم کارتون همینقدر سخت میشه و باید از بهترین استراتژی‌های موجود برای کسب و کار خودتون استفاده کنین.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

هرم بازاریابی محتوا هم یه چارچوب استراتژیکه که شما رو قادر میکنه تا یه کمپین محتوا اجرا کنین و قراره تو این راهنمای مفید یاد بگیرین اصلاً این هرم محتوا به چه دردی می‌خوره و چطوری میشه تو سازمانتون پیاده اش کرد!

هرم محتوا و یک استراتژی کلی

قبل از این که به طور کامل وارد موضوع هرم بازاریابی محتوا بشید، لازمه یکم از ماجرا فاصله بگیریم و از بالا بهش نگاه کنیم! هر کمپینی محصول جانبی یه استراتژی بزرگ‌تر است. حالا چیزی که من می‌خوام بهتون بگویم این که برنامه زمانی که قراره استراتژی خودتان رو بر مبنای ان بسازید زیاد طولانی مدت نباشد، مثلاً یکساله باشد و هر سه ماه یک بار اون رو تغییر بدهید و با شرایط جدید بازار هماهنگ بشید.

Dharmesh Shah ، نویسنده و کارآفرین بزرگ و از بنیان گذاران شرکت بازاریابی HubSpot میگوید:نقل قولیه استراتژی عالی به شما میگه که محتوا قراره برای چه کسی تولید بشه، چرا برای مخاطب مفیده و این که چطوری پخش میشه و چه اهدافی داره!

حتماً حتماً یادتون باشد که استراتژی هرم بازاریابی محتوا شما بر اساس محتواتون شکل نمیگیرد، بلکه بر اساس هدفی تنظیم میشود که می‌خواید از این طریق محتوایی به دست بیارید. موفق‌ترین تیم‌های بازاریابی محتوایی، همواره دارن تلاش میکنند که یه استراتژی طراحی کنند که با اهداف شرکت و اهداف مدیریت بخش اجرایی و تیم‌های مربوطه هماهنگ و سازگار باشد.

چارچوب زیر رو دنبال کنید تا بتونید به استراتژی محتوای خودتون شکل بدهید:

اهداف شرکت :

بهتره کارتان رو با اهداف سطح بالا شروع کنید، منظورم از اهداف سطح بالا اهداف غیرواقعی و سخت نیست بلکه منظورم اصلی‌ترین اهداف و اون‌هایی که توسط مدیر شرکت تعیین شده، است! این اهداف مبنای جهت گیری استراتژیک واحد بازاریابی شما میشوند، یه سری از این اهداف شامل موارد زیر میشوند:

 • افزایش سهم از بازارهای موبایلی
 • ورورد به بازارهای جدید جغرافیایی یا جمعیتی
 • تضعیف جایگاه رقیب
 • تثبیت جایگاه شرکت به عنوان پیشگام یه بازار یا یه حوزه از بازار

تم‌های بازاریابی در هرم بازاریابی محتوا

بعد از این که اهداف شرکت رو مشخص کردین، باید تم‌های بازاریابی رو برای پشتیبانی از اهداف تعیین کنید. معمولاً بین ۲ تا ۴ نوع تم کلی وجود داره که توسط تیم بازاریابی تعیین میشود. هر کدام از این تم‌ها روی یه مفهوم از اهداف شرکت تمرکز دارند، مثلاً اگه یکی از اهداف بالا (افزایش سهم از بازار موبایل) رو برای هدف اصلی شرکت انتخاب کنیم، تم اون یه چیزی شبیه موارد زیر میشود:

 • توانمد ساختن نیروی کار بخش موبایل
 • نوآوری در بخش موبایل
 • تعریف ارزش پیشنهادی بخش موبایل برای کسب و کارها
این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

وقتی که این تم‌ها رو تعیین و مشخص کردید، می‌تونین با ایجاد یه هرم محتوا ، ساختن استراتژی خودتون رو استارت بزنیند.

Markus Sheridan نویسنده و سخن‌ران و بنیان گذار آژانس بازاریابی The Sales Lion گفتند که:نقل قولوقتی پای استراتژی محتوا وسط باشد، یکی از مهمترین نکاتی که باید هر کسی تو “شرکت بدونه اینه که اصلاً بازاریابی محتوا چیست؟! بیشتر اوقات ما برای این که به کارکنان توضیح بدهیم بازاریابی محتوا چیه از ادبیات بازاریابی خودمان استفاده میکنیم! اما باید بدونین این ادبیات اصلاً در بقیه کارکنان به خصوص تیم فروش همدلی به وجود نمیارد. پس حواستون باشه از چه کلماتی برای توضیح بازاریابی محتوایی استفاده میکنید چون این کلمات اهمیت زیادی دارن و باید مورد قبول و پذیرش سایر کارکنان باشد!

جزئیات هرم بازاریابی محتوا

هرم بازاریابی محتوایی یعنی: تهیه محتوا و سایر نکات مرتبط با اون برای تقویت پیام‌ها / تم‌های مشترک از طریق فرمت‌های مختلف محتوایی، روش‌های توزیع و کانال‌های توزیع در رسانه‌های شرکت Owned، رسانه‌های پولی Paid و رسانه‌های آزاد Earned. هر هرم محتوا شامل یه محتوای مرکزی و موارد مشتق از اون محتوا و محتوای ریزه میزه (خرده محتوا) توزیعی است.

همه فعالیت‌هایی که در راستای هرم بازاریابی محتوا انجام میدین می‌تونه بهتون کمک کنه تا جهت حرکت شرکت رو به سمت اهداف بزرگ و اصلی تنظیم کنین، اهدافی مثل آگاهی بخشی به مشتری، پرورش لید Lead در فروش و همچنین ایجاد فرصت‌هایی برای فروش محصولتون.

ساختار هرم بازاریابی محتوا

این پنج‌تا لایه رو میشود به سه دسته تقسیم کرد:

محتوای مرکزی Content Pyramid

محتوای مرکزی هرم بازاریابی محتوا یه محتوای ضروری و اصلیه که شامل تحقیق یا تحلیل با یه بینش عمیق میشود و محتواهای جانبی از از این محتوا به وجود میان که این محتوا جانبی می‌تواند شامل کتاب، کتاب التکرونیک و راهنمایی‌هایی باشه که امکان بررسی عمیق در محتوا و مواد اولیه محتوایی رو به وجود میارد.

محتوای مرکزی به عنوان ماده اولیه برای بقیه محتواهای جانبی عمل میکنه و بیشتر اوقات دسترسی به اون فقط با رمز عبور ممکنه. هر محتوای جانبی که تو هرم بازاریابی محتوا تولید میشه هدفش نزدیک کردن مخاطب به محتوای مرکزی است و باعث میشه که یازدید کننده به مشتری راغب یا Lead تبدیل بشود.

جناب آقای Chris Brogan نویسنده، روزنامه نگار، مشاور بازاریابی و مدیر عامل گروه رسانه‌ای Owner گفتن که:نقل قولچه خبره که یهو همه مردم دارن تو محتوا خودشون رو غرق میکنن؟ اون چیزی که ملت نیاز دارن اطلاعات درست و بجایی هست که کسب و کار و زندگیشون رو رونق بده. یادتون باشه که یه محتوای عالی میتونه به مشتری کمک کنه و به طور غیر مستقیم بهش یادآوری کنه که می‌تونه روی کمک شما حساب باز کند.

این مطلب و خوندی ؟  پادکست چیست؟

محتوای مشتق شده (جانبی) Content Pyramid

وسط هرم بازاریابی محتوا، انواعی از محتوا وجود داره که از محتوای مرکزی مشتق شده، این نوع محتواها یه قسمتی از داده های محتوا مرکزی رو انتخاب میکنند و یه مطلب دقیق‌تری درباره اون تولید میکنند. این نوع محتوا خیلی در دسترس قرار دارند و مثل محتوای مرکزی نیستند و تو فرمت‌های مختلفی تولید میشند، مثلاً:

 • پست‌های وبلاگی طولانی، Power Point ،اینفوگرافی و محتوای مخصوص برای Slideshare ←سطح دو و سه: این نوع محتوا معمولاً با توجه به استراتژی شما در جذب و تولید مشتری راغب، رمز عبور ندارند و هدفش درگیر کردند مخاطب شما و هدایتش به سمت محتوای محافظت شده سطح اول.
 • پست های وبلاگی و محتوای دریافتی (محتوایی که توسط یه شخص دیگه در خارج از محدوده برای شما نوشته شده) ← سطح چهارم : محتوای این سطح معمولاً به تعداد بیشتر و به روال منظم‌تری نسبت به دو تا سطح قبلی تولید میشه. این نوع محتوا یه بخشی از فرآیند تولید هفتگی و یا حتی روزانه محتوا است و به خاطر همین هم قوت غالب فرآیند بازاریابی محتوا به حساب میاد! پست وبلاگی رایج‌ترین نوع محتوا تو این قسمت از هرم محتوا هستند، اما محتوای دریافتی هم تو این بخش جا داره و همش پست های وبلاگی نیست. محتوای دریافتی یا مهمان برای پخش پیام شما، خیلی ضروریه و در نهایت میتونه مخاطبانی رو از خارج محدوده وبلاگ به سمت محتوای مرکزی شما هدایت کنه که این کار قطعاً باعث تولید مشتری بالقوه میشه.

محتوای توزیعی Content Pyramid

سرانجام در هرم بازاریابی محتوا به خرده محتواهای توزیعی و تعاملی میرسیم. سطح پنجم هرم محتوا به ایجاد آگاهی از همه محتواهای دیگه شما، افزایش استفاده از اون محتواها و تسهیل گفتگو درمورد ان‌ها کمک میکند. این سطح شامل پست های شبکه های اجتماعی و همچنین محتوای ویرایشی یا انباشته است. محتوای انباشته یا Curated Content به محتوایی گفته میشه که شما اون رو تولید نکردید بلکه ملت اون رو از منابعی مثل کامنت، تجربیات کاربران و غیره به دست میارند.

مزایای هرم بازاریابی محتوا

هرم بازاریابی محتوا مزایای زیادی داره که من چند نمونه از اون‌ها رو براتون آماده کردم و بهتون ارائه میدم:

آقای Todd Wheatland نویسنده و سخن‌ران و مدیر استراتژی تو شرکت King Content اظهار میکنن که:نقل قولتولید محتوا بدون استراتژی مثل ساختن خونه‌ای بدون نقشه است، ممکنه اتاق نشیمن‌ فوق العاده خوب به نظر برسد اما خیلی ناجوره که طراحی سرویس بهداشتی رو یادتون رفته باشد!!

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

یکپارچه کردن اهداف محتوا

یکی از مهم‌ترین اهداف هرم بازاریابی محتوا ، اینه که همه محتواهای حول اهداف شرکت و تم‌های بازاریابی شما رو یکپارچه کنه. همچنین این چارچوب بهتون کمک میکنه تا استراتژی خودتون رو تو همه واحدهای شرکت گسترش بدین تا همه بتونن در راستای یه هدف واحد حرکت کنن. همچنین این چارچوب مشخص باعث میشه راهنما و قوانین خاصی حکم‌فرما باشه.

تکرار پیام با Content Pyramid

تم‌های بازاریابی، وقتی اثربخش خواهند بود که یه پیام منسجم و غیرمتناقض رو از طریق نقاط مختلف تماس به مشتری منتقل کنن. هرم محتوا پیام‌های کلیدی بازاریابی رو به طور آگاهانه در کانال‌های توزیع محتوا تکرار میکنه.

اشباع محتوایی

اثربخش‌ترین برنامه‌ها و طرح‌های هرم بازاریابی محتوا معمولاً با خدمت گرفتن کانال‌های توزیع و رسانه‌های پولی و آزاد، از رسانه‌های تحت تملک شرکت فراتر میرند. این چارچوب محتوایی به شما کمک میکند تا محتوای موجود رو به منظور مناسب سازی با این کانال‌ها و رسانه‌های مختلف، مجدداً هدف گذاری کنید و هرجا که فرصتی دیدین حتماً محتوای خودتون رو داخلش قرار بدید.

تنوع فرمت محتوا با Content Pyramid

در حالی که یه سری از مشتری‌های هدف شما ممکنه خوندن یه پست وبلاگی عمیق و طولانی رو ترجیح بدند اما شاید بعضیای دیگه رو خیلی بهتر بتونین از طریق وینبارهای تعاملی یا پادکست جذب کنید. در واقع هرم محتوا شما رو تشویق میکنه تا تو فرمت‌های مختلفی محتوا تولید کنید.

تولید محتوای منعطف (از بالا به پایین یا از پایین به بالا)

این که شما محتوای خودتان رو از کجا شروع کنید تا حد زیادی به شرایط خودتون بستگی داره. مثلاً ممکنه هرم رو با تهیه یه مطالعه پژوهشی مرکزی شروع کنید که بعداً اون رو به محتواهای جانبی و خرده محتوای توزیعی تجزیه و مجدداً هدف گذاری کنید یا ممکنه از بعضی از کامنت‌های کاربران تو یه پست وبلاگی یا در مکالمه‌ای تو شبکه‌های اجتماعی الهام گرفته باشین و برای ساختن هرم از قاعده اون دست به کار بشید!

مانورهای محتوایی مناسب با زمان و موقعیت

این چارچوب محتوایی بهتون امکان میده که از فرصت‌های غیر منتظره محتوایی بهره مند بشید. فرصت‌هایی مثل محتواهای مرتبط با رویداد، خبرربایی و ورود به مکالمات برنامه ریزی نشده حوزه فعالیت‌ شما باشد

در کل این اقدامات برنامه ریزی نشده می‌تونند خیلی براتون الهام‌بخش باشند.

افزایش بازدهی عملیاتی

می‌تونین به روش‌های زیر برای بازدهی بیشتر هرم محتوا عمل کنید:

 • سازگار کردن همه فعالیت‌های بازاریابی که انجام میدین با اهداف مشخص شده کسب و کارتان
 • تهیه نقشه بلندمدت و برنامه کوتاه مدت عملیاتی برای تهیه و توزیع محتوا
 • یکپارچه کردن همه اقدامات حول یه استراتژی و فرآیند مرکزی
 • کاهش وقفه‌ها و ناکارآمدی‌ها تو گردش کار
 • الزامی دونستن تعیین اهداف قابل سنجش
 • معرفی روش‌های مناسب برای تعیین سنجش عملکرد هر قطعه ازمحتوای موجود تو یه کمپین
این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

تاثیر مثبت Content Pyramid در فروش

وقتی کمپین‌های محتوایی خودتون رو براساس این هرم میسازین، د رواقع یه قیف واژگون تولید میکنین که مردم رو به داخل اون میکشه و اون‌ها از قاعده هرم به سطوح بالاتر میرن و ازشون خواسته میشه برای رسیدن به قطعات کلیدی محتوا، اطلاعات تماس خودشون رو در اختیاز شما بذارن. این کار باعث تولید مشتری بالقوه، مشتری راغب و تولید فرصت‌هایی برای تیم فروش شما میشه.

هرم معکوس یا هرم وارونه

رفتار خواننده های آنلاین بسیار متفاوت از خواندن یک مقاله چاپ شده است. بسیاری از خواننده گان آنلاین انتظار دارند تا اطلاعات مهم و اصلی در مورد خبر، در ابتدا و بالای صفحه بیاید و پس از اطلاعات با اهمیت کمتر را با سرعت بیشتری مطالعه می کنند. میزان توجه خوانندگان هرچه از بالای صفحه به پایین می رسیم کمتر می شود؛

در واقع خواننده به مطالب ابتدایی بیشترین توجه را خواهد داشت و رفته رفته با پایین آمدن، از توجه وی کاسته خواهد شد. این مطلب بیانگر این است که ساختار و نحوه بیان خبر رسانی آنلاین دچار دگرگونی شده که در این راه، هرم معکوس پیشتاز بوده و اثربخشی خود را اثبات کرده است. ارزش های خبری، موضوع و نوع خبر، مخاطبان، بخش های خبری، نوع رسانه ها و دفعات انتشار، از عوامل موثر در انتخاب سبک های خبری هستند.

در فرهنگ روزنامه‌نگاری و ارتباطات، هرم معکوس (Inverted Pyramid) یکی از سبک‌های خبری است. در سبک هرم معکوس، مهم‌ترین اطلاعات را در قالب فیلد عرضه کرده و سپس به تدریج تا انتهای خبر از ارزش اطلاعات کاسته خواهد شد. در اصل این ساختار از روزنامه نگاری چاپ کلاسیک نشاَت گرفته، اما در واقع در روزنامه نگاری آنلاین اثربخشی بهتری داشته است.

خبرنگار باید پس از مراحل تشخیص رویداد به عنوان خبر و گردآوری عناصر خبری، خبر را با سبکی مناسب و جذاب برای ارائه به مخاطب بنویسد. “سبک خبر” روشی است که خبرنگار برای نوشتن خبر خود انتخاب می کند و تلاش می کند تا به بهترین شکل مطالب خود را به مخاطب انتقال دهد. اگر خبرنگار در انتخاب سبک و شیوه نگارش خبر دقت لازم را نداشته باشد زحماتی که برای گردآوری و تهیه مطالب کشیده است، هدر می رود.

در هرم معکوس هرچه از ابتدای مطلب به انتهای آن می رسیم، از اهمیت مطالب کاسته خواهد شد؛ هرچند که این مطلب بدین معنا نیست که مطالب انتهای از ارزشی کمی برخوردار بوده و یا اصلا ارزشی ندارند! در اینجا می توانید مشخصات و اطلاعات پس زمینه را اضافه کنید. با استفاده از این متد، مطالب مهم و اصلی جمع آوری شده و در ابتدای مطلب ذکرخواهند شد.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

هر پاراگرافی حول یک موضوع اصلی بوده که در طی آن، از ابتدای پاراگراف تا انتهای آن، از اهمیت مطالب کاسته خواهد شد. هر پاراگرافی دارای یک ساختاری بوده که معمولا در این ساختار، یک عنوان و تیتر اصلی داشته و سایر مطالب آن پاراگراف حول مطلب اصلی خواهند بود.

چرا هرم معکوس برای متن های آنلاین مهم است؟

امروزه از یک متد اطلاع رسانی برای مطالب و خبرگذاری های آنلاین استفاده شده که هرم معکوس نام دارد تا به کمک آن سایت ها، مخاطبین خود را از دست ندهند.  کارآمدترین و رایج ترین سبک تنظیم خبر، سبک “هرم معکوس” نام دارد. در این سبک، قاعده هرم یعنی شروع خبر حاوی مهم ترین و جذاب ترین بخش خبر و نوک آن یا بخش انتهایی، حاوی کم اهمیت ترین بخش های رویداد است. در این روش کاربر ترغیب به خواندن مطلب خواهد شد و در هر پاراگراف، اطلاعات بیشتری کسب می کند.

بدین سبب خبرگذاری های آنلاین مخاطبین خود را از دست نخواهند داد. این متد در اصل از ساختار روزنامه نگاری چاپ کلاسیک نشات گرفته شده است. به کمک هرم معکوس، مطلب اصلی گفته خواهد شد؛ بدون اینکه مخاطب از دست برود. امروزه این تکنیک به استانداردی در صنعت مطبوعات و خبرگذاری های آنلاین تبدیل شده است. به این ترتیب، روزنامه نگاران می توانند قطعه های خبری خود را آنگونه که مد نظر دارند، تنظیم کرده و سپس بصورت یکپارچه در روزنامه یا خبرگذاری آنلاین، آن را منتشر کنند.

از آنجایی که نحوه خواندن مطالب آنلاین با آفلاین (مثلا روزنامه) و همچنین روش برخور مخاطبین با این دو متد کاملا متفاوت است، خبرگذاری های آنلاین نیازمند ساختاری کاملا متفاوت هستند؛ به نحوی که مخاطبین شان بتوانند به سرعت هرچه تمام و به راحتی مطالب را بخوانند. اگر مهم ترین اطلاعات در ابتدای متن ذکر شوند، این باعث می شود تا تشنگی خواننده برای کامل خواندن متن بیشتر شده و اینگونه خطر از دست دادن وی و اینکه او خبرگذاری دیگری را به جهت خواندن انتخاب کند، کاهش خواهد یافت.

در خبرگذاری های آنلاین این امر به راحتی قابل دسترسی است. اگر خبر منتشر شده به درستی تنظیم نشده و اطلاعات مهم در ابتدا آورده نشوند، مخاطبین خبرگذاری های دیگری را ممکن است انتخاب کند. خبر گذاری هایی که در ساختار خبری خود، مطالب اصلی را در ابتدا ذکر کرده و یا بعبارتی دیگر، ساختار هرم معکوس را پیاده سازی کرده اند. بر کسی پوشیده نیست که هرم معکوس در واقع توسط بازاریابان آنلاینی توسعه داده شده که در اصل خواستار جذب و عدم از دست دادن مخاطبانشان بوده اند.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

هرم معکوس چه نقشی در بازاریابی آنلاین دارد؟

مطالبی که اصل موضوع را به کاربر اعلام کرده و در ابتدای متن خود کاربر بتواند از آن اطلاع پیدا کند، در واقع باعث جذب مخاطب خواهد شد. اینگونه این فاکتور فریب دهنده سبب افزایش مخاطبین و از سمتی باعث افزایش رتبه شما توسط موتورهای جستجو خواهد شد.

استفاده از هرم معکوس در بازاریابی آنلاین نیز شبیه به استفاده آن در خبرگذاری ها آنلاین است؛ به این طریق که بازاریاب آنلاین با پیاده سازی ساختار هرم معکوس سعی در افزایش کیفیت، و نشان دادن مطالب مرتبط و حیاتی برای کاربر خواهد داشت. زمانی که بحث بازاریابی آنلاین به میان می آید، نقش هرم معکوس بیش از پیش پر رنگ خواهد شد. این امر به این دلیل است که ماهیت هرم معکوس بگونه ای است که افراد با استفاده از آن در ساختار بازاریابی آنلاین خود، به مزایای بسیار زیادی دست پیدا می کنند.

اهمیت استفاده از هرم معکوس در مطالب مربوط به بازاریابی آنلاین

اکثر گزارشگران به خصوص افرادی که در رسانه های چاپی کار می کنند معمولا داستان های خود را  به روش هرم معکوس می نویسند. در این روش، داستان یا محتوای مورد نظر با خلاصه کردن نقاط اصلی آغاز می شود و سپس به تدریج با فراهم کردن جزییات در مورد رویدادها، افراد، موقعیت ها و سایر عناصر داستان ادامه می یابد. در بازاریابی محتوا، این ساختار را می توان به خوبی در انواع مختلفی از  محتواها همچون مطالعات موردی، انتشارات و پست های خبری وبلاگ مورد استفاده قرار داد.

سایر طراحی های ساختاری برای محتواهای دیگر بهتر کار می کند. مدل هرم معکوس برای برنامه ریزی کلی محتوا عالی و ارزشمند خواهد بود. شما نیز می توانید استراتژی بازاریابی محتوایی خود را با ایده، طرح یا پیام بزرگی که دوست دارید با افراد به اشتراک بگذارید و توسعه دهید. سپس عناصر دقیق و جزئی تری را برای کاربران فراهم آورید.

در اصل استفاده از هرم معکوس در بازاریابی آنلاین باعث خواهد شد تا مطالب اصلی و مهم به سرعت برای کاربران قابل دسترسی باشند. با استفاده از اصل هرم معکوس و استفاده از آن، شما می توانید به سرعت توجه خوانندگان را به خود جلب کرده و اطمینان حاصل کنید که موضوع اصلی متن شما توسط آنها دیده شده است.

با متمرکز کردن اطلاعات در بطن متن، باعث خواهید شد که خواننده را تا انتهای متن جذب مطلب کرده و وی تا اتمام مطلب، آن را کنار نگذارد. اگر هم افراد قبل از پایان دادن به متن، آن را نیمه کاره رها کنند، اطمنان خاطر خواهید داشت که مطالب اصلی در همان ابتدای متن آورده شده اند.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

اگر این ساختار بر پاراگراف ها نیز اعمال شود، خواننده می تواند تنها اطلاعاتی را که نیاز داشته بخواند و در غیر اینصورت مطالب را نیمه کاره رها کند. با تقسیم کردن متن به چندین بخش با چندین عنوان، باعث خواهید شد تا خواننده راحت تر بتواند اطلاعات را پردازش کرده و اصل مطلب را دریافت کند.

برای جدا کردن مطلب فرعی از اصلی در این ساختار می توان از خط فاصله استفاده کرد. متد هرم معکوس چگونه می تواند سبک نوشتاری شما را برای مطالب آنلاین بهینه کند؟

هدف از استفاده از تمامی این متدها و روش ها این است که کاربر زمان بیشتری را صرف پرداختن به مطلب شما کند. عناوین موضوعات بایستی بگونه ای باشند که کلیت مطلب را به مخاطب اعلام کرده و وی با خواندن آن، اصل مطلب را کم و بیش دریافت کند. این به شما این امکان را می دهد تا توجه خوانندگان بالقوه را جلب کرده و اینگونه آنها تمامی مطالب را به اتمام برسانند.

مفاهیم هرم معکوس از دیدگاه SEO

استفاده از هرم معکوس از جنبه های دیگری نیز مهم است. علاوه بر استفاده از هرم معکوس در مطالب آنلاین، استفاده از آن سبب کمک کردن و بهینه کردن موتورهای جستجو یا (Search Engine Optimization/SEO) نیز خواهد شد. این امر از آن جهت است که مطالبی که خوانندگان و کاربران را به خود جذب می کنند، از نظر گوگل رتبه بالایی دارند. اما در صروتی که مطالب شما به نحوی تنظیم نشوند که افراد اصل مطلب را دریافت کرده و آن را به پایان نرسانند، اینگونه از بار ترافیکی سایت شما کاسته خواهد شد که این مطلب، در نهایت توسط موتورهای جستجو تشخیص داده شده و به سایت شما رتبه پایینی داده خواهد شد.

اگر کاربران به آنچه که نیاز دارند سریعا نرسند، وبسایت دیگری را جهت رسیدن به خواسته خود انتخاب می کنند. تمامی این مطالب بار مسئولیت نویسنده ها را بیش از پیش سنگین می کند.

مشکل این موضوع از نقطه نظر SEO / سئو خیلی ساده است: امروزه موتور های جستجو قادرند که میزان زمان صرف شده کاربران در یک صفحه، لینکی که بر روی آن کلیک می کنند و اینکه چه زمانی یک صفحه را ترک میکنند را کنترل کرده و در نهایت این اطلاعات را آنالیز کنند. از این طریق موتورهای جستجو قادر خواهند بود تا میزان ارتبطات مطالب به عبارت های وارد شده توسط کاربران را تشخیص دهند. تمامی این مطالب بدین معنی است که وبمستر ها هنگام تنظیم محتوا  بایتسی مطالب را از نظر کیفیت، محتوا و آماده سازی کاملا بررسی نمایند.

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

خوانندگان باید بتوانند بدون نیاز به حرکت در تمامی طول متن و راندن آن به انتهای، به سرعت پاسخ خود برسند. اگر مطالبتان به نحوی تنظیم شده باشند که مخاطب را جذب کنند، آنها مدت زمان بیشتری را در صفحه شما خواهند گذارند که این پارامتر، توسط موتورهای جستجو قابل تشخیص خواهد بود.

معایب استفاده از هرم معکوس

اگر مهم ترین مطاللب را در ابتدای محتوایتان بیاورید، در واقع بطور خودکار واژه های کلیدی را در این ابتدای متن ذکر خواهید کرد. اینگونه صفحه شما از طریق موتورهای جستجو مرتبط با پارامتر های جستجو خواهد بود. چیزی که در این بین بسیار مهم است، عنوان متن است: اگر از عناوین کلیدی در عنوان مطلب تان استفاده کنید، نه تنها کاربران با خواند عنوان متن تان به ماهیت مطلب پی خواهند برد؛ بلکه این امر توسط موتورهای جستجو نیز تشخیص داده خواهد شد. برای شروع متن تان به این نکات

توجه کنید: موتورهای جستجو از طریق کدهای HTML  و تگ ‘h’ ، عنوان متن شما را تشخیص خواهند داد.

یکی از نکاتی که برای طراحی و تنظیم محتوای مبتنی بر SEO بایستی به ان توجه کنید، این است که متن اصلی را بایستی برای خواننده بنویسید..

این بدین معنی است که نباید از لغات کلیدی زیادی استفاده کنید. به این امر “Keyword Stuffing” می گویند.

در غیر اینصورت، موتورهای جستجو مطالب دیگری را به کاربران پیشنهاد می کنند. وقتی در حال تنظیم و نوشتن مطلبی مبتن بر SEO هستید،  شما باید خود را جای خواننده بگذارید تا اینگونه تشخیص دهید که وی، نیاز به چه چیزی دارد.

چرا باید از هرم بازاریابی محتوایی استفاده کنیم؟

هرم بازاریابی محتوایی علاوه بر ایجاد یک استراتژی محتوای مستند و مدون، به شیوه‌های زیر نیز به شما کمک می‌کند:‌

 • تمرکز شما را افزایش می‌دهد: این هرم با یک استراتژی سازماندهی‌شده و مدون (که اهداف و اولویت‌بندی‌های مشخص به شما می‌دهد)، موجب افزایش تمرکز شما می‌شود.
 • تولید محتوای شما را افزایش می‌دهد: این هرم با استفاده‌ی کارآمدتر از منابع ارزشمندتان، باعث می‌شود ظرفیت تولید محتوای شما افزایش یابد.
 • جریانی از محتواهای موفق تولید می‌کند: این هرم، جریانی از محتواهای موفق تولید می‌کند تا خریداران و مشتریان خود را بیشتر درگیر کسب‌و‌کارتان کنید و فعالیت‌های مربوط به بازاریابی و فروش را بهتر پیش ببرید.

داگلاس کسلر، مدیر خلاقیت و از بنیانگذاران آژانس بازاریابی Velocity Partners می‌گوید:

وقتی بدون استراتژی، محتوایی تولید می‌کنید چه اتفافی می‌افتد؟ معمولاً هیچی! محتوای بدون استراتژی مثل قمار کردن است، کسی چه می‌داند، شاید هم بردید. اما احتمالاً می‌بازید.

طبق سنجش بازاریابی سال ۲۰۱۵، تنها ۳۸٪ از بازاریابان B2B، نحوه‌ی استفاده شرکت‌شان از بازاریابی محتوایی را اثربخش یا بسیار اثربخش ارزیابی می‌کنند. هرم بازاریابی محتوایی بسیاری از سردردهای ناشی از بازاریابی ناکارآمد محتوایی را برطرف می‌کند. اما اگر بازاریابی محتوایی را بدون چارچوبی هوشمندانه اجرا کنید، ممکن است با عواقب زیر مواجه شوید:

این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

هرج‌و‌مرج

امکان دارد با واحدهایی در شرکت خود روبه‌رو شوید که در اتاق‌های بسته و بدون ارتباط با یکدیگر فعالیت می‌کنند. در این حالت استراتژی بازریابی محتوایی شما هیچ هدف مشخص و مدونی ندارد و تولیدکنندگان محتوا نیز ارتباطی با هم ندارند.

فایده‌ی هرم بازاریابی محتوایی: این چارچوب، تمام اقدامات بازاریابی محتوایی شما را مستند، متمرکز و با یکدیگر هماهنگ می‌کند.

تجربه‌ی گسسته‌ی مشتری

مخاطبان شما، پیام‌های متناقضی از شما دریافت می‌کنند و به این ترتیب، نقاط تماس (Touch Points) آنها با شما از بین می‌رود. این نقاط تماس، همان محتوا و تبلیغات‌تان هستند. این امر منجر به فقدان وفاداری به برند و همینطور منجر به عدم رضایت مشتری می‌شود.

فایده‌ی هرم بازاریابی محتوایی: این هرم موجب انسجام پیام‌هایی می‌شود که مخاطب از رفتار و حضور شما دریافت می‌کند. همچنین، باعث می‌شود اطلاعاتی یکپارچه و غیرپراکنده در محتواهای شما یافت شود.

نیل پاتل، از بنیانگذاران آژانس تجزیه و تحلیل Crazy Egg و ابزارهای Hello Bar و KISSmetrics می‌گوید:

وقتی بدون استراتژی یک محتوا را تولید می‌کنید، خواهید دید که ده‌ها و صدها مقاله دارید بدون کمترین ترافیک! حواس‌تان باشد که تقریباً نیمی از زمان شما باید صرف استراتژی و بازاریابی شود.

هدررفت

به خاطر بی‌نظمی و فقدان ارتباط مناسب با مشتری، دائماً مشغول اختراع چرخ خواهید بود. از آنجایی که اقدمات خود را مستند و مکتوب نکرده‌اید، زمانی که به خود می‌آیید متوجه می‌شوید در حال تولید محتوایی هستید که قبلاً نمونه‌ی آن را ایجاد کرده‌اید. این در حالی است که می‌توانید از همان محتواهای قدیمی، به شیوه‌ی بازیافت یا هدف‌گذاری مجدد استفاده کنید.

فایده‌ی هرم بازاریابی محتوایی: این چارچوب به فرآیند توسعه‌ی داخلی محتوای شما جهت می‌دهد. با استفاده از هرم بازاریابی محتوایی مطمئن خواهید شد که هر محتوا در قالب‌ها و کانال‌های توزیع محتلف، نقش‌هایی مختلف را ایفا می‌کند. این کار موجب جلوگیری از هدررفت زمان، انرژی و منابع شما می‌شود.

حتی اگر هیچ یک از عواقب بالا را مشاهده نکردید، باز هم باید بدانید که بازاریابی محتوایی یعنی رقابتی‌تر شدن و به چالش کشیدن رقبا. بیایید نگاهی به این آمارها داشته باشیم:

 • ۷۰٪ بازاریابان B2B سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال گذشته، محتوای بیشتری تولید کرده‌اند و ۵۵٪ از آنها، هزینه‌های بازاریابی محتوایی خود را در سال ۲۰۱۵ افزایش داده‌اند.
 • در سال ۲۰۱۶، ۶۰٪ شرکت‌ها یک مدیر اجرایی در ساختار خود خواهند داشت که مستقیماً مسئول ایجاد یک استراتژی جامع برای بازاریابی محتوایی است.

از آنجا که بازاریابان محتوا بودجه‌های نامحدود در اختیار ندارند، بهترین راه برای رقابت این است که روش‌هایی بیابیم تا از بودجه و منابعی که در حال حاضر در اختیار داریم، به شکل موثرتری استفاده کنیم. با اجرای یک برنامه‌ی استراتژیک می‌توانیم محتوایی موثرتر تولید کنیم و به این ترتیب، با منابع و کار کمتر، بازده بیشتری به دست آوریم.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

با یک استراتژی جامع شروع کنید

پیش از اینکه به طور جزئی و دقیق وارد بحث هرم بازاریابی محتوایی شویم ـ هرمی که برای طراحی و اجرای یک کمپین محتوایی به کار می‌آید‌ ـ اجازه بدهید از فاصله‌ای دورتر به موضوع نگاه کنیم. کمپین‌ها محصول جانبی یک استراتژی بزرگتر هستند. توصیه ما این است که استراتژی خود را بر مبنای یک برنامه زمانی یک ساله، توسعه دهید. سپس، هر سه ماه یک بار آن را تغییر دهید تا بتوانید با هر گونه تغییری در بازار یا کسب‌و‌کار خود، هماهنگ شوید.

دارمش شاه، کارآفرین، نویسنده و از بنیانگذاران شرکت بازاریابی Hubspot می‌گوید:

یک استراتژی عالی به شما خواهد گفت که محتوا برای چه کسی تولید خواهد شد، چرا برای مخاطف مفید خواهد بود و نشان می‌دهد که محتوا چگونه پخش می‌شود و اهداف آن چیست.

باید به خاطر داشته باشید که استراتژی بازاریابی محتوایی شما بر اساس محتوای‌تان شکل نمی‌گیرد، بلکه بر اساس هدفی تنظیم می‌شود که می‌خواهید از طریق محتوا بدست آورید. موفق‌ترین تیم‌های بازاریابی محتوایی، همواره تلاش می‌کنند که استراتژی‌شان با اهداف شرکت و اهداف مدیر بخش بازاریابی و با سایر تیم‌های مربوطه، هم‌راستا باشد.

برای شکل دادن به استراتژی خود می‌توانید از چارچوب زیر کمک بگیرید:

مضامین بازاریابی

پس از اینکه اهداف شرکت را مشخص کردیم، باید مضامین (تم‌های) بازاریابی را جهت پشتیبانی از این اهداف تعیین کنیم. معمولاً تعداد دو تا چهار نوع مضمون کلی وجود دارد که توسط تیم بازاریابی تعیین می‌شود. هر یک از این مضامین بر یک مفهوم، پیام یا حوزه‌ی کلیدی از اهداف شرکت تمرکز دارند.

برای مثال اگر هدف شرکت افزایش سهم از بازار موبایل باشد، نمونه‌های مضامین بازاریابی‌ای که برای این هدف تعیین می‌شوند، چنین خواهد بود:

 • توانمند‌سازی نیروی کار بخش موبایل
 • نوآوری در بخش موبایل
 • تعریف گزاره‌ی پیشنهادی (ارزش پیشنهادی) بخش موبایل برای کسب‌و‌کارها

وقتی که این مضامین تعیین شد، می‌توان ایجاد استراتژی محتوا از طریق یک هرم بازاریابی محتوایی را کلید زد. در بخش بعدی این مقاله، نگاهی عمیق و مفصل به ساختار و اهمیت این هرم‌های بازاریابی محتوایی خواهیم داشت.

مارکوس شریدان، سخنران، نویسنده و بنیانگذار آژانس بازاریابی The Sales Lion می‌گوید:

وقتی پای استراتژی محتوایی در میان باشد، یکی از مهمترین نکات این است که هر کسی در شرکت و نه فقط در واحد بازاریابی باید بداند بازاریابی محتوایی چیست. اغلب اوقات برای تفهیم بازاریابی محتوایی به سایر کارکنان؛ ما از ادبیات بازاریابی خودمان استفاده می‌کنیم؛ اما باید بدانیم این نوع سخن گفتن اصلاً در دیگر کارکنان، بخصوص در تیم فروش، همدلی ایجاد نمی‌کند. کلماتی که برای توضیح بازاریابی محتوایی انتخاب می‌کنید، بسیار مهم هستند. این کلمات باید مورد پذیرش و استقبال سایر کارکنان نیز قرار بگیرند.

هرم بازاریابی محتوایی: نگاهی به ساختار

در این تصویر، ساختار کلی بازاریابی محتوایی را مشاهده می‌کنید که به ۳ یخش تقسیم شده است.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

سطح ۱: محتوای مرکزی

محتوای مرکزی، یک محتوای اصیل و ضروری است که شامل تحقیق یا تحلیل و بینشی عمیق می‌شود. محتواهای جانبی، از بن‌مایه‌ی تحقیق اصلی تولید می‌شوند. این محتواهای جانبی می‌توانند شامل کتاب، کتاب الکترونیکی و راهنماهایی باشند که امکان بررسی عمیق در محتوا و مواد اولیه‌ی محتوایی را فراهم می‌آورند.

محتواها‌ی مرکزی به عنوان ماده‌ی اولیه برای باقی محتواهای جانبی در هرم عمل می‌کنند و اغلب، دسترسی به آنها با رمز عبور امکان‌پذیر است (یعنی برای هر کسی دسترس‌پذیر نیستند). تمام محتواهای جانبی باقیمانده در هرم، به این منظور تولید می‌شوند که مخاطب شما را به سمت محتوای مرکزی هدایت کنند. این کار باعث می‌شود بازدیدکننده به یک مشتری بالقوه (سرنخ یا Lead) تبدیل شود.

کریس بورگان، نویسنده، روزنامه‌نگار، مشاور بازاریابی و مدیرعامل گروه رسانه‌ای Owner می‌گوید:‌

یکباره همه‌ی مردم دارند در محتوا غرق می‌شوند اما آنچه مردم نیاز دارند، اطلاعات مفیدی است که کسب‌و‌کار یا زندگی آنها را به نحوی رشد دهد. محتوای فوق‌العاده می‌تواند به خریدار خدمت کند و به طور نامحسوسی به او یادآوری کند که می‌تواند روی کمک شما حساب کند.

سطح ۲، ۳ و ۴: محتواهای اشتقاقی (جانبی)

در میانه‌ی هرم؛ محتواهایی قرار دارند که از محتوای مرکزی به وجود آمده‌اند. این محتواها، بخشی از اطلاعات و داده‌های محتوای مرکزی را انتخاب کرده و مطالبی متمرکزتر و دقیق‌تر حول آن بخش ایجاد می‌کنند. این محتواها به شدت دسترس‌پذیرند و در فرمت‌های گوناگونی تولید می‌شوند از جمله به این فرمت‌ها:

 • پست‌های وبلاگی طولانی، پاورپوینت، اینفوگرافی و محتواهای مختص Slideshare (سطح ۲ و ۳)

این محتوا، معمولاً بسته به استراتژی شما در جذب و تولید مشتری احتمالی (سرنخ یا Lead)، رمز عبور ندارند. (چه این محتوا، محتوایی محافظت شده باشد یا نباشد) هدف محتوا در این دو سطح از هرم، درگیر کردن مخاطب شما و هدایت او به سمت محتوای محافظت‌شده‌ی سطح اول است.

 • پست‌های وبلاگی و محتواهای دریافتی (سطح ۴)

محتوای سطح ۴، معمولاً در تعداد بیشتر و به روال روتین‌تری از محتواهای سطح ۲ و ۳ تولید می‌شود. این نوع محتوا، بخشی از فرآیند تولید هفتگی یا شاید روزانه‌‌ی محتوا خواهد بود و ـ به همین دلیل ـ قوت غالب فرآیند بازاریابی محتوایی شما محسوب می‌شود. پست‌های وبلاگی رایج‌ترین نوع محتوا در این سطح از هرم هستند، اما محتوای دریافتی (Contributed Content: محتوایی که توسط فردی خارج از مجموعه برای شما نوشته شده است)‌ نیز در این مقوله جای می‌گیرد. محتوای دریافتی یا مهمان برای پخش پیام شما، فراتر از رسانه‌های تحت مالکیت‌تان بسیار حیاتی است و در نهایت می‌تواند مخاطبانی خارج از محدوده وبلاگ را به محتوای مرکزی شما برساند. مطمئناً این کار موجب تولید مشتری بالقوه خواهد شد.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

دیوید میرمان اسکان، استراتژیست فروش و بازاریابی، نویسنده و سخنران، می‌گوید:

درباره محصول و خدمات‌تان، محتوا تولید نکنید. هیچکس اهمیتی به اینها نمی‌دهد (مگر خود شما). مردم فقط به خودشان اهمیت می‌دهند و به اینکه شما چگونه می‌توانید مشکلی از مجموع مشکلات آنها را حل کنید. همچنین، مردم دوست دارند سرگرم شوند و در چیزی با دیگران شریک شوند که قابل توجه باشد. اگر می‌خواهید مردم درباره شما و ایده‌هایتان حرف بزنند، باید در برابر میل تبلیغ بیش از حد محصول و خدمات خود مقاومت کنید. در عوض، چیزی تولید کنید که جالب باشد و در فضای آنلاین در مورد آن صحبت شود. وقتی توانستید کاری کنید که مردم در اینترنت درباره شما حرف بزنند، آنگاه همین مردم به صف می‌شوند تا بیشتر درباره‌ی شما بدانند و آنچه برای فروش دارید را از شما بخرند.

سطح ۵:‌ خرده محتوای ترویجی

سرانجام، در قاعده‌ی هرم بازاریابی محتوایی به خرده‌محتواهای (Micro-Content) ترویجی و تعاملی می‌رسیم. سطح ۵ به ایجاد آگاهی از تمام محتواهای دیگر شما، افزایش مصرف آن محتواها و تسهیل گفتگو درباره آنها کمک می‌کند. سطح ۵، شامل پست‌های شبکه‌های اجتماعی و همچنین محتواهای ویرایشی یا انباشته (Curated Content) می‌شود. محتوای انباشته محتوایی است که شما تولید نمی‌کنید، بلکه آن را از منابع مختلف (منابع رسمی، کامنت‌ها و تجربیات کاربران، سایر وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی) جمع‌آوری می‌کنید.

۹ مزیت هرم بازاریابی محتوایی

هنوز هم این هرم شما را قانع نکرده است؟ در ادامه ۹ مزیت و فایده‌ای را به شما معرفی می‌کنیم که تاثیر اقدامات بازاریابی محتوایی (از آگاه‌سازی گرفته تا ایجاد تقاضا به منظور فروش) را بهینه‌سازی می‌کند.

تاد ویتلند، نویسنده، سخنران و مدیر استراتژی در شرکت King Content، می‌گوید:

تولید محتوا بدون استراتژی، مثل ساختن خانه‌ای بدون نقشه است. ممکن است اتاق نشیمن‌تان فوق‌العاده به نظر برسد، اما خیلی ناجور است که طراحی سرویس بهداشتی را به کلی فراموش کرده باشید.

۱. اهداف محتوایی یکپارچه

یکی از مهم‌ترین اهداف هرم بازاریابی محتوایی، این است که تمام محتواها را حول اهداف شرکت و مضامین بازاریابی‌تان یکپارچه کند. این چارچوب به شما کمک می‌کند که استراتژی خود را در تمام واحدهای شرکت گسترش دهید تا همه در راستای هدفی واحد، حرکت کنند. همچنین، این هم راستایی و چارچوب مشخص باعث می‌شود در روند تولید محتوا، راهنما و اصولی واحد حکمفرما باشد.

۲. تکرار پیام

مضامین بازاریابی، زمانی به طور بهینه اثر بخش خواهند بود که همواره پیامی منسجم و غیرمتناقض را از طریق نقاط مختلف تماس با مشتری به وی منقل کنند. هرم بازاریابی محتوایی، تکرار عامدانه‌ی پیام‌های کلیدی بازاریابی را در کانال‌های توزیع گوناگون تسهیل می‌کند.

این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

۳. اشباع محتوایی

اثربخش‌ترین برنامه‌ها و طرح‌های بازاریابی محتوایی، معمولاً با به خدمت گرفتن کانال‌های توزیع و رسانه‌های پولی و رسانه‌های آزاد، از رسانه‌های تحت تملک شرکت فراتر می‌روند. این چارچوب محتوایی به شما امکان می‌دهد که محتوای موجود را به منظور مناسب‌سازی با این کانال‌ها و رسانه‌های مختلف، مجدداً هدف‌گذاری کنید و هر جا که فرصتی مغتنم را مشاهده کردید، آنجا را از محتوای خود اشباع کنید.

۴. تنوع فرمت‌ها

در حالی که برخی از مخاطبان هدفتان، ممکن است خواندن یک پست وبلاگی عمیق و طولانی را ترجیح دهند، اما شاید برخی دیگر را بهتر باشد از طریق وبینار‌های تعاملی یا پادکست‌هایی که در حال حرکت بتوانند گوش کنند، جذب کرد. این هرم شما را تشویق می‌کند که محتوا را در فرمت‌ها و قالب‌هایی مختلف تولید کنید.

رَند فیشکین،نویسنده، وبلاگ‌نویس و بنیانگذار وبسایت‌های Moz و Inbound.org، می‌گوید:

وقتی با مخاطب‌تان همدردی کنید و نیاز و ترجیح او را بشناسید، آنگاه در تعیین تاکتیک‌ها و کانال‌های توزیع خود فوق‌العاده عمل خواهید کرد. همچنین، برای سوالات کلیدی‌ای که تولیدکنندگان محتوا باید به منظور موفقیت از خودشان بپرسند، پاسخ‌هایی هوشمندانه خواهید داشت: چه کسی به افزایش موج و تاثیر این محتوا می‌تواند کمک کند؟‌ و چرا؟

۵. تولید محتوای منعطف:‌ از بالا به پایین یا از پایین به بالا

اینکه از کدام سطح یا لایه از هرم کار خود را شروع می‌کنید، تا حد زیادی به شرایط خاص خود شما بستگی دارد. برای مثال ممکن است هرم خود را با تهیه‌ی یک مطالعه‌ی پژوهشی اساسی و مرکزی شروع کنید (سطح ۱: محتوای مرکزی) که بعدا آن را به محتواهایی جانبی و خرده‌محتواهای ترویجی تجزیه و مجدداً هدف‌گذاری نمایید. یا ممکن است از برخی کامنت‌های کاربران در یک پُست وبلاگی یا در مکالمه‌ای در شبکه‌های اجتماعی الهام گرفته باشید و برای ساختن هرم، از قاعده‌ی آن دست به کار شوید.

هرم بازاریابی محتوایی را می‌توانید از بالا به پائین یا برعکس در استراتژی محتوای خود به کار بگیرید. با این حال، هر کدام از این مدل‌ها مزایا و معایب خود را دارند.

۶. مانورهای محتوایی متناسب با زمان و موقعیت

این چارچوب محتوایی به شما امکان می‌دهد که از فرصت‌های غیرمنتظره‌ی محتوایی بهره‌برداری کنید، فرصت‌هایی همچون محتواهای مرتبط با رویداد، خبرربایی (تولید محتوا با توجه به اخبار مهم روز که باعث جلب توجه کاربران می‌شود) و ورود به مکالمات برنامه‌ریزی‌نشده‌ی حوزه فعالیت‌تان.

این اقداماتِ برنامه‌ریزی‌نشده می‌توانند به کلی الهام‌بخش هرمی جدید شوند؛ یا می‌توان آنها را در یکی از هرم‌های موجود وارد کرد.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

۷. آمیزه‌ی محتوایی متوازن

هرم بازاریابی محتوایی، پیروی از بهترین شیوه‌های متوزان‌سازی انواع محتوا را آسان‌تر می‌کند. با استفاده از این هرم می‌توانید به نحو موثری، نسبت صحیح موارد زیر را تعیین و برنامه‌ریزی کنید:

 • محتوای تولیدی در برابر محتوای انباشته (۶۵٪ تولیدی و ۲۵٪ انباشته طبق بررسی Curata)
 • تلاش زیاد (محتوایی که مخاطب برای دستیابی به آن باید مراحلی را طی کند، مثل ثبت‌نام، دادن ایمیل و …) در برابر تلاش کم (محتوایی که بدون هیچ مانعی در دسترس مخاطب قرار می‌گیرد)
 • رسانه‌های تحت مالکیت در برابر رسانه‌های پولی در برابر رسانه‌های آزاد

۸. کارایی عملیاتی

می‌توانید به شیوه‌های زیر از این هرم برای افزایش بازدهی و توانمندسازی عملیات داخلی خود استفاده کنید:

 • هم‌راستاسازی تمام فعالیت‌های بازاریابی محتوایی‌تان با اهداف مشخص‌شده‌ی کسب‌و‌کارتان
 • تهیه‌ی نقشه بلند‌مدت و برنامه‌ی کوتاه‌مدت عملیاتی برای تهیه و توزیع محتوا
 • یکپارچه کردن تمام اقدامات و تیم‌هایتان، حول یک استراتژی و فرایند مرکزی
 • کاهش وقفه‌ها و ناکارآمدی‌ها در گردش کار
 • الزامی دانستن تعیین اهداف قابل سنجش
 • معرفی روش‌های مناسب برای تعیین سنجش عملکرد هر قطعه از محتوای موجود در یک کمپین

۹. پاداش نهایی هرم: تاثیر مثبت در فروش

وقتی کمپین‌های محتوایی خود را بر اساس این چارچوب می‌سازید، در واقع یک قیف واژگون ایجاد می‌کنید که مردم را به داخل می‌کِشد و آنها را از قاعده‌ی هرم به سطوح بالاتر و تا سطح ۱ می‌رساند. در سطح ۱ از آنها خواسته می‌شود برای دست یافتن به قطعات کلیدی محتوا، اطلاعات تماس خود را با شما در میان بگذارند. این موجب تولید سرنخ‌های فروش، مشتری‌های احتمالی و فرصت‌هایی جدید برای تیم فروش شما می‌شود.

رایان اسکینر، وبلاگنویس در زمینه بازاریابی محتوایی و تحلیلگر ارشد درForrester ، می‌گوید:

استراتژی محتوایی، به هر قطعه از محتوا ربطی ندارد، بلکه بیشتر به سرجمع این محتواها می‌پردازد. برای سازمان‌های کوچک یا آنهایی که رهبرانی بسیار کاریزماتیک و تعامل‌گرا دارند، ممکن است استراتژی حتی ضروری هم نباشد. اما برای سازمان‌های بزرگتر که نیروهای زیادی آنها را در جهات گوناگون جابه‌جا می‌کنند، استراتژی محتوا موجب جهت‌دهی به سازمان، انسجام و پیوستگی، افزایش کیفیت و ارزش بیشتر در خروجی نهایی آن سازمان می‌شود. یک استراتژی موفق محتوایی، باید انتخاب‌ها و تصمیماتی واضح و دقیق اتخاذ کند. اگر مثلاً روی محصولی کار می‌کنید که قرار است جزو خریدهای ناگهانی و برنامه‌ریزی نشده‌ی مشتریان باشد (Impulse Buy)، شاید بهتر است اصلاً تلاش زیادی برای استراتژی تحقیق و پژوهش خود انجام ندهید (زیرا هیچکس برای خرید چنین محصولی به جستجوی داده‌ها و محتواها نمی‌پردازد، بلکه درست در لحظه‌ی خرید است که محصول، توجه مشتری را جلب کرده و همان لحظه مشتری تصمیم خود را می‌گیرد). همچنین، در استراتژی خود باید فرمت‌هایی که می‌خواهید محتوا را در قالب آنها تولید کنید، به تعدادی معقول کاهش دهید. یادتان باشد که همیشه اصطلاح هر چه بیشتر، بهتر در استراتژی محتوایی جواب نمی‌دهد. باید دستچین کنید.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

چگونه کار با هرم بازاریابی محتوایی را آغاز کنیم؟

گام اول: یک رهبر تعیین کنید

اگرچه بسیاری از افراد سرانجام در روند اجرای هرم‌ها دخیل می‌شوند، اما ضروری است که یک شخص واحد مسئول توسعه استراتژی جامع شما باشد. مطالعه‌ای‌ که اخیراً انجام شده نشان می‌دهد تنها ۴۳٪ از شرکت‌ها یک مدیر اجرایی بازاریابی محتوایی دارند که می‌تواند عهده‌دار این نقش ضروری شود. با این حال، پیش‌بینی شده این رقم تا پایان سال ۲۰۱۶ به ۶۰٪ برسد.

گام دوم: در سراسر سازمان برای هرم حمایت جلب کنید

زمانی که یک سرنخ فروش یا Lead ایجاد کردید، می‌توانید از واحدهای کلیدی سازمان خود نظیر تیم بازاریابی محصول، گروه بازاریابی دیجیتال، تیم رسانه‌های اجتماعی، تیم رهبری عملیات بازاریابی شرکت یا مدیر ارشد بازاریابی، حمایت یا بازخورد بخواهید.

گام سوم: گردش کار هرم خود را مشخص کنید

گردش کار در هرم بازاریابی محتوایی یک چرخه‌ی چهار بخشی است: استراتژی، تولید، توزیع و تجزیه و تحلیل. در تصویر زیر مشخصات هر بخش از این چرخه نمایش داده شده است. این بخش‌ها را می توان از طریق برنامه‌های کاربردی مختلف تکمیل کرد یا از یک پلتفرم یکپارچه‌ی بازاریابی محتوایی نظیر Curata CMP استفاده کنید.

لی اُدِن، نویسنده، سخنران، مشاور و مدیرعامل آژانس بازاریابی Top Rank Marketing، می‌گوید:

طبق گزارش CMI and MarketingProfs در حال حاضر، ۶۸% بازاریابان B2B یک استراتژی مدون برای بازاریابی محتوایی ندارند. من حتی گمان می‌کنم، فقط درصد اندکی از بازاریابان از داده‌ها برای تدوین استراتژی خود بهره می‌گیرند. داده‌های مشتریان، داده‌های بازار، داده‌های شرکت، داده‌های رقابت، داده‌های جستجو، داده‌های شبکه‌های اجتماعی، داده‌های فرصت‌های تجزیه و تحلیل وب، بهترین و بدترین محتواهای شرکت از لحاظ عملکرد، داده‌های سئو و داده‌های بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO)، همگی فرصت‌هایی برای اتخاذ یک استراتژی آگاهانه و موفق در بازاریابی محتوایی به شما ارائه می‌دهند. تازه نخواهید که از تمام داده‌ها و بینش‌هایی برای‌تان صحبت کنم که از طریق پلتفرم‌های پیش‌بین بازاریابی نظیر پلتفرم Everstring و ۶sense قابل دستیابی هستند. بسیاری از افراد دوست دارند که قمار کنند. اما وقتی پای بازاریابی محتوایی در میان باشد، حدس و قمار به ندرت به نتایج بزرگ منتهی می‌شود. به همین دلیل، تنها چیزی که برای افزایش احتمال موفقیت بازاریابی محتوایی خودمان روی آن حساب نمی‌کنم، شانس و اقبال است. همه چیز به داده‌ها بستگی دارد.

ارزیابی هرم بازاریابی محتوایی: معرفی سیستم امتیازات هرم

یکی از اهداف اصلی هرم بازاریابی محتوایی، بهینه کردن فرآیند بازیافت و  هدف‌گذاری مجدد محتوا است. چرا؟ به منظور بیشینه کردن تاثیر محتوای شما بر جریان فروش.

با این حال، تعیین اینکه آیا به اندازه‌ی کافی محتوای جانبی در یک هرم تولید کرده‌اید یا اصلاً چنین محتوایی تولید کرده‌اید یا خیر، کار آسانی نیست. ممکن است از خود بپرسید:‌ آیا کار بیشتری هست که بتوانم با محتوای این کتاب الکترونیکی (Ebook) که تولید کرده‌ایم، انجام دهم؟ برای پاسخ به این مشکل، ما مفهوم  امتیازات هرم (Pyramid Points) را معرفی کرده‌ایم تا نحوه‌ی اجرای هرم‌های خود را پایش و بهینه‌سازی کنید.

این مطلب و خوندی ؟  پادکست چیست؟

امتیازات هرم، مجموعه‌ای از امتیازات به ازای محتوا (و به ازای سطح هرم) هستند که در هرم بازاریابی محتوایی در نظر گرفته می‌شوند. این امتیازات، تقریباً نشانگر اقدامات مورد نیاز برای تکمیل محتواها می‌باشند. با استفاده از امتیازات هرم، اطمینان می‌یابید که بیشترین استفاده را از هر هرم می‌برید. این امتیازات کمک می‌کنند روند پیشرفت یا وضعیت هر هرم را پیگیری کنید. در جدول زیر، سطح و امتیاز هر یک از محتواهای موجود در هرم را مشاهده می‌کنید:

یک هرم بازاریابی محتوایی، معمولاً در یک بازه‌ی زمانی سه تا شش ماهه ساخته می‌شود. اگر هر سه ماه یک هرم بسازید، احتمالاً زمانی می‌رسد که به طور همزمان در حال اجرای ۴ هرم باشید. امتیازات هرم که در بالا معرفی شدند به شما کمک می‌کنند میزان و دامنه‌ی هدف‌گذاری مجدد محتوای اصلی یک هرم را پایش کنید.

این کار به شما کمک می‌کند بدانید باید به کدام هرم، منابع بیشتری اختصاص دهید. در ادامه، یک مثال از نحوه‌ی ارزیابی و سنجش امتیازات هرم و همچنین تعیین روند پیشرفت کلی هرم‌ را مشاهده می‌کنید (این هرم ۷۳٪ تکمیل شده است. بنابراین، منابع بیشتری را می‌توان به آن اختصاص داد تا هرم به مرحله‌ی تکمیل صد در صدی برسد).

معیارهای عملکرد: اجرای عملی هرم‌ها

امتیازات هرم، به نوعی موجب تسهیل ارزیابی عملیات اجرایی هرم می‌شوند. در واقع، دستاورد اصلی زمانی خود را نشان می‌دهد که میزان موفقیت عملکرد هرم، تعیین می‌شود. بر اساس چارچوب زیر، شما باید هرم خود را در سه حوزه، مورد ارزیابی قرار دهید:

 • سرِ قیف (نظیر شبکه‌های اجتماعی، بازدید از صفحات، نرخ حفظ کاربر)
 • وسط قیف (نظیر سرنخ‌های فروش تولید شده و محقق شده)
 • ته قیف (نظیر فرصت‌های فروش محقق شده و تاثیر آن بر درآمد شرکت)

تجزیه و تحلیل عملکرد هرم‌های مختلف می‌تواند به شما کمک کند تا پاسخی برای سوالات زیر بیابید:

 • هرم چه تاثیری بر جریان درآمد شرکت شما، بر ترافیک وبسایت و بر وضعیت شبکه‌های اجتماعی‌تان داشته است؟
 • چه انواعی از هرم‌ها (محتواهای مرتبط با آنها)، در سر، وسط و ته قیف عملکرد بهتری داشته‌اند؟
 • چرا یک هرم بخصوص، نسبت به سایر هرم‌ها ضعیف‌تر (یا قوی‌تر) عمل می‌کند؟

یان کلیری، وبلاگ‌نویس فناوری، سخنران و بنیانگذار آژانس بازاریابی RazorSocial، می‌گوید:

عاملی که موجب ایجاد یک استراتژی موفق محتوایی می‌شود چیست؟ استراتژی ترویج! در فضای وب همواره میزان و حجم محتوا به طرز غیرقابل باوری در حال افزایش است بنابراین بدون یک استراتژی خوب برای ترویج محتوایتان، این محتوا آنطور که باید در فضای وب توزیع نخواهد شد. یادتان باشد همیشه بهترین محتوا نیست که مورد استقبال قرار می‌گیرد. توزیع محتوا نیز در دیده شدن شما نقش بسیاری مهمی دارند.

از اینجا به بعد دستور کار چیست؟

بازاریابی محتوایی یک بازی بلندمدت است. بازاریابی محتوایی این پتانسیل را دارد که برای سرمایه‌گذاری‌های شما در تولید محتوا، بازده زیادی را رقم بزند؛ به شرطی که بتوانید یک استراتژی هوشمندانه تهیه کنید و آن استراتژی را به شیوه‌ای اثربخش پیاده‌سازی کنید. با تعیین اهداف اصلی شرکت و با تعیین مفاهیم بازاریابی شروع کنید، سپس، در گام بعدی یک هرم بازاریابی محتوایی را طراحی و اجرا کنید. ما معتقدیم این هرم به شما کمک می‌کند نحوۀ کار و روال بازاریابی محتوایی خود را به استانداردی بالاتر برسانید، و با اعتمادبنفس و سهولت بیشتری به بازاریابی محتوایی بپردازید. به نحوی که پیش از این هرگز تصورش را هم نمی‌کردید.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

مقایسه سلسله مراتب سئو با هرم مازلو

سلسله مراتب سئو

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو

بهینه‌سازی موتور جستجو شامل دسته‌ای از فعالیت‌‌های متفاوت است. تشخیص اینکه ابتدا چه کاری باید انجام شود، مهم‌ترین جنبه این عملیات حیاتی است. هرم سئو به شما می‌گوید اهمیت هر جنبه سئو برای شما چقدر بوده و چطور باید منابع خود را به طور منطقی به آن اختصاص دهید.

سلسله مراتب اقدامات سئو

سلسله مراتب اقدامات سئو از هرم نیازهای اساسی مازلو گرفته شده است. در نسخه هرم مازلو، اساسی‌ترین و ریشه‌‌ای‌‌ترین نیاز‌های انسان در پایه هرم قرار گرفته است. تا زمانی که نیازهای پایه‌‌ای برآورده نشود، برطرف کردن نیازهای بالایی امکان‌پذیر نیست. به همین ترتیب اگر نیازهای اساسی سایت (محتوای باکیفیت و معماری درست سایت مانند ایجاد لینک، سئو و…) برآورده نشود، امکان بهبود سایت و بردن آن به مراتب بالاتر وجود نخواهد داشت. در هرم سلسله مراتب سئو سایت نیز ۷ مرحله یا سطح مختلف وجود دارد:

 1. کرول شدن سایت توسط خزنده‌های گوگل

کرول شدن سایت پایه‌‌ای‌‌ترین قسمت هرم سئو است. امروزه حجم اطلاعات موجود در اینترنت حیرت‌انگیز بوده و این میزان مدام در حال رشد است. موتورهای جستجو ربات‌هایی به نام خزنده دارند که به‌طور مداوم وب را برای یافتن محتوای جدید خزش یا کرول می‌کنند. خزیدن در واقع فرآیندی است که ربات‌ها از طریق آن محتوایی را جستجو می‌کنند. برای اینکه یک سایت خزش شود، باید از نظر طراحی و محتوا طوری معماری شده باشد که ربات‌‌های گوگل توانایی کرول کردن آن را داشته باشند.

در نتیجه می‌توان گفت اگر یک سایت این نیاز پایه‌‌ای را برآورده نکند، امکان دیده شدن و انجام دیگر اعمال مربوط به سئو وجود ندارد.

 1. انتشار محتوای متقاعدکننده

در سطح بعدی از هرم اقدامات سئو بعد از اینکه از کرول شدن سایت خود اطمینان یافتید، باید به دنبال انتشار محتواهایی باشید که پاسخگوی نیاز مخاطبان شما باشد. با این کار شما به گوگل اعلام می‌کنید که محتوایی ارزشمند برای ثبت در نتایج این موتور جستجو منتشر کرده‌اید. به فرآیند ثبت صفحات شما در موتور جستجوی گوگل، ایندکس گفته می‌شود. بنابراین بعد از اطمینان از کرول شدن سایت باید به ایندکس شدن صفحات آن اهمیت دهید.

قابل ایندکس بودن یک سایت، یک قدم فراتر از قابلیت خزش است. طی فرآیند ایندکس، سایت و محتوای شما از نظر کیفیت، طراحی، کپی نبودن محتوا، عملکرد و میزان مفید بودن بررسی شده و در نهایت اجازه منتشر شدن آن در موتور جستجو داده می‌شود. اما مواردی وجود دارند که از ایندکس شدن محتوای شما جلوگیری می‌کنند:

 • وجود بیش از یک نسخه از یک سایت مانند ورژن متفاوت محتوای سایت روی سیستم و موبایل
 • تکراری بودن محتوا
 • مطالب بسیار قدیمی
 • ریدایرکت‌‌های اشتباه
این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

در نظر داشته باشید اگر یک وب‌سایت و اطلاعات آن ایندکس نشود، در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده نمی‌شود.

 1. کلمات کلیدی بهینه‌سازی شده

باید بتوانید کلمات کلیدی مرتبط به حوزه کاری خود که بیشترین جستجو را توسط کاربران دارند، شناسایی کرده و بر اساس آن فرآیند تولید محتوای خود را بهینه کنید. بدون شک تلاش شما برای رسیدن به یکی از ۳ جایگاه اول گوگل است. در این زمینه استفاده از لینک‌سازی‌ درست، محتوای جذاب، عکس‌های باکیفیت و بهبود سئو on-page سایت نقش زیادی در گرفتن رتبه خوب از گوگل دارد.

 1. تجربه کاربری (UX) عالی

سئو و تجربه کاربری

در سطح بعدی از هرم سئو پس از اینکه توانستید جایگاه مناسبی در موتور جستجوی گوگل کسب کنید و کاربران را به سایت خود جذب کنید، باید به دنبال بهبود تجربه کاربری بازدیدکننده‌‌های خود باشید. با بررسی رفتار کاربران در سایت می‌‌توانید نسبت به بهبود سرعت بارگذاری، سهولت استفاده، ریسپانسیو بودن سایت در دستگاه‌های مختلف و… اقدام کنید. هرچه سایت عملکرد بهتری از خود نشان دهد و کاربرپسندتر باشد، رتبه‌ بهتری کسب می‌‌کند.

 1. انتشار محتوایی که ارزش اشتراک‌‌گذاری دارد.

زمانی که محتوای منتشرشده از سوی شما ارزش اشتراک‌‌گذاری داشته باشد، کاربران با اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی به بیشتر دیده شدن محتوای شما کمک می‌کنند و از سوی دیگر سایت‌های مختلف نیز با لینک دادن به محتوای شما، بک‌لینک‌های ارزشمندی برای شما ایجاد می‌کنند. اقداماتی که به منظور ایجاد ارتباط و گرفتن بک‌لینک انجام می‌شود، در این سطح قرار می‌گیرند.

 1. انتخاب عنوان، URL و توضیحات (description) مناسب

برای بهبود جایگاه خود در لیست نتایج باید دنبال بهینه‌سازی عناوین محتوا، URL و متادیسکریپشن صفحات باشید. در واقع این اقدامات برای افزایش نرخ کلیک صفحات انجام می‌گیرد. در نهایت استفاده خوب از برچسب‌ها، عنوان و کلمات کلیدی مناسب می‌تواند به بهتر شدن نرخ کلیک سایت شما کمک کند.

 1. ریچ اسنیپت‌ها و نشانه‌گذاری اسکیما

آخرین سطح و بالاترین سطح هرم سئو استفاده از اسنیپت و اسکیما به منظور برجسته بودن در نتایج موتور جستجو (SERP) است. تمرکز بر روی این مورد می‌تواند به یک وب‌سایت کمک کند که فراتر از صفحات معمول در نتایج موتور جستجو دیده شود. استفاده از ریچ اسنیپت‌هایی مانند FAQ و… شما را بسیار متمایزتر از رقبا نشان خواهد داد و این تمایز به افزایش نرخ کلیک نیز کمک می‌کند.

هر هرم به طور کلی به سه قسمت محتوای مرکزی ، محتوای جانبی و خرده محتواهای ترویجی تقسیم می شود .

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

در این قسمت به طور خلاصه این سه قسمت را برای شما شرح می دهیم .

محتوای مرکزی :

محتوای مرکزی محتوای اصلی است . محتوایی است که نیاز به تحقیق و بینش عمیق دارد . محتوای مرکزی به عنوان ماده اصلی برای تولید محتوای جانبی مورد استفاده قرار می گیرد . تولید محتوای جانبی و استفاده از آن ها به این دلیل است که مخاطب شما به سمت محتوای مرکزی اصلی شما هدایت می شود . محتوا در این سطح رمز عبور ندارد و مخاطب برای دسترسی به آن ها باید رمز داشته باشد .

محتوای جانبی :

محتوای جانبی ، محتواهایی هستند که سعی دارند مخاطب را به سمت محتوای اصلی شما بکشاند . همانطور که در بالا گفته شد این محتواها بخشی از محتوای اصلی هستند که حول مطالبی دقیق تر و متمرکز تر تولید می شود . این بخش از محتوا به سه سطح تقسیم می شود .

پاورپوینت ها و محتوا  slidershare  :

این محتواها برای جذب مخاطب و مشتری هستند و رمز عبور ندارند . هدف از این محتواها این است که مشتری را به سمت محتوای مرکزی و اصلی شما هدایت کند .

پست وبلاگ و پست مهمان :

پست وبلاگ و پست مهمان در این سطح قرار دارند . پست وبلاگ محتوا و مطالبی هستند که شما به طور روزانه و یا به طور هفتگی در سایت قرار می دهید و پست مهمان که در مقاله قبلی به طور کامل در مورد آن ها صحبت کردیم پست هایی هستند که از وبلاگ های دیگر داخل سایت شما قرا داده می شود .

محتوای ترویجی :

این محتوا در قاعده هرم وجود دارد . محتوایی هستند که  از محتوای اصلی و محتوای جانبی تولید می شوند و بسیار ساده و کوتاه می باشند . این محتواها به طور روزانه و یا طی چند بار در روز اشتراک داده می شوند . محتوای شبکه های اجتماعی و محتوای ویرایشی نمونه ای از این محتواها هستند .

استفاده از هرم بازاریابی محتوا چه مزیت هایی دارد :

استفاده از هرم بازاریابی محتوا می تواند برای شما مزایای زیادی داشته باشد که به برخی از این مزایا اشاره می کنیم .

یکپارچه سازی اهداف :

یکی از مهم ترین اهداف هرم محتوا این است که تمام محتوای شرکت را حول هدف شرکت یکپارچه نماید . این یکپارچه سازی به شما کمک می کند تا در یک چارچوب مشخص و اصولی پیش برود .

تکرار پیام :

یک پیام هنگاهی اثر بخش است که از طریق مختلف در دسترس مشتری قرار بگیرد. هرم بازاریابی به شما در تکرار و توزیع پیام ها کمک می کند .

تولید محتوا در فرمت های گوناگون :

ممکن است برخی مشتریان شما به خواندن مقاله علاقه داشته باشند و برخی دیگر گوش دادن به یک متن را ترجیح دهند. استفاده از بازاریابی محتوا به شما این فرصت را می هد تا محتوا را در قالب های متنوع تولید کنید .

این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

تولید محتوا از بالا به پایین یا از پایین به بالا :

چگونگی تولید محتوا به خود شما بستگی دارد . ممکن است شما هرم خود را از بالا و محتوای مرکزی شروع کنید و بعد با استفاده از آن محتوای جانبی را ایجاد کنید. ممکن هم هست شما از پست ها و وبلاگ ها ابهام گرفته و محتوای مرکزی خود را ایجاد کنید .

افزایش کارایی :

این هرم به شیوه های زیر می تواند باعث افزایش کارایی و عمکلرد شما شود :

 • هم راستا کردن فعالیت ها با اهداف شرکت
 • الزامی کردن تعیین هدف
 • یکپارچه کردن تمام اقدامات و فعالیت های افراد شرکت برای تولید محتوا

افزایش فروش :

در هرم محتوا کاربر یکی یکی از سطوح پایین بالا می آید و در آخر به محتوای مرکزی می رسد. محتوای مرکزی رمز دارد و برای دسترسی به آن ها باید در سایت ثبت نام کنند و اطلاعات خود را با شما در میان بگذارند. این موجب تولید سرنخ های فروش و فرصت جدید برای تقسیم فروش می شود .

به طور کلی باعث افزایش تمرکز و همچنین افزایش تولید محتوا می شود .

سه گام برای کار با هرم بازاریابی محتوا :

گام اول، تعیین رهبر :

یک نفر را به عنوان رهبر و مدیر اجرایی بازاریابی محتوایی شرکت خود انتخاب کنید.

گام دوم، درخواست حمایت از تمام نقش های شرکت :

پس از مشخص شدن لید فروش از تمام واحدهای دیگر سازمان نظیر تیم فروش و تیم بازاریابی شبکه های اجتماعی درخواست حمایت کنید .

گام سوم، مشخص کردن چارچوب هرم :

چارچوب هرم خود که شامل استراتژی ، تولید و توزیع محتوا و تحلیل می باشد را مشخص کنید. برای تهیه این چارچوب می توانید از پلتفرم curate cmp  استفاده کنید.

روش هرم وارونه و قدرت پاراگراف ها

در روش هرم وارونه پاراگراف هایی که خوب نوشته شوند فوق العاده قدرتمند هستند. این پاراگراف ها می توانند روی پای خودشان بایستند! من همیشه سعی می کنم به صورت ماژولار بنویسم. این به این دلیل است که اگر به نظرم آمد یک پاراگراف در جای دیگری از مقاله قرار بگیرد مناسب تر خواهد بود، بتوانم آنها را جابجا کنم. این روش، ویرایش و تغییر ساختار یک متن را بسیار ساده تر می کند.

یک نویسنده خوب جملات اول هر پاراگراف را برجسته می کند، که ما به آن جملات اصلی می گوییم. این جملات در هر پاراگراف، یک سوال یا مفهوم را برجسته می‌کند. بنابراین، خواننده‌ای که عادت دارد مقالات را با خواندن اولین جمله هر پاراگراف بررسی کند، مخلص کلام را یافته و تصمیم می‌گیرد که ادامه پاراگراف را بخواند یا نه. البته بقیه پاراگراف صرف پاسخ دادن یا بسط دادن مفهوم آن سوال خواهد شد.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

استفاده از ساختار روش هرم وارونه باعث جذب خوانندگان سرسری هم می شود!

امروزه تمام محتواها بلوکی شده اند

بر طبق گفته yoast در وب، حرکتی به سمت محتوای مبتنی بر بلوک وجود دارد. امروزه، گوگل از تمام پاراگراف های مقالات برای پاسخ به سوالات به صورت featured snippets و یا answer boxes در نتایج جستجو استفاده می‌کند. انقلاب جستجوی صوتی بر روی محتوای پاراگراف محور بنا شده است. حتی CMS محبوب وردپرس ما نیز به یک ویرایش گر جدید مبتنی بر بلوک به نام Gutenberg منتقل خواهد شد. این بلوک ها، قطعات خود مختار محتوا هستند که موتورهای جستجو از قورت دادن آنها لذت می برند! علاوه بر این، ما می توانیم به بلوک های داده ساختار یافته ضروری بپردازیم تا موتورهای جستجو دقیقاً بدانند چه محتوایی در آن بلوک وجود دارد. بلوک ها همین هستند!  این هم یک دلیل دیگر برای نوشتن پاراگراف های بهتر.

پاسخ به سوالات در روش هرم وارونه

بسیاری از مطالب موجود پاسخی به سوالات خاص کاربران با نیت قبلی هست. علاوه بر این، گوگل در نتایج یک جستجو، بلافاصله سوال و جواب های مرتبط بیشتری را هم نشان می دهد. به همین دلیل ساختار پرسش و پاسخ خود زمانی منطقی است که هضم آن برای خوانندگان و موتورهای جستجو آسان باشد. این ساختار نیز از روش هرم وارونه پشتیبانی می کند. بنابراین اگر می خواهید به یک سوال خاص پاسخ دهید، پاسخ شما درست در محدوده آن سوال باشد. پاسخ را مبهم نکنید. شما می توانید در قالب پاسخ به سوالات پشتیبانی جواب دهید و یا پاسخ دقیق تری در ادامه متن ارائه دهید. اگر اطلاعات بیشتری در مورد پاسخ خود دارید، لطفاً آن را ارائه دهید.

چگونه با در نظر گرفتن روش هرم وارونه بنویسیم

روش هرم وارونه شما را مجبور می کند تا درباره داستان خود فکر کنید: این چیست، کدام قسمت ها کلید درک همه چیز هستند؟ حتی اگر ساختار در متن را رعایت نکنید، تمرکز بر قسمت های اساسی داستان و حذف زوائد همیشه چیز خوبی است. William Strunk در کار اصلی خود به نام The Elements of Style نوشته ای مشهور دارد:

«یک نوشته قوی موجز است. یک جمله نباید حاوی کلمات غیر ضروری باشد، همچنین یک پاراگراف هم نباید حاوی جمله های غیر ضروری باشد، به همان دلایلی که یک نقاشی نباید دارای خطوط غیر ضروری باشد و یا یک ماشین شامل قطعات غیر ضروری. این بدین معنی نیست که نویسنده تمام جملات خود را کوتاه کند، یا اینکه از بیان همه جزئیات اجتناب کند و موضوعات خود را فقط به طور خلاصه وار بیان کند، بلکه باید هر کلمه ای را بگوید.»

این مطلب و خوندی ؟  پادکست چیست؟

به طور خلاصه، نوشتن این شکلی هست:

 • نقشه کار را ترسیم کنید: مهمترین نکاتی که می خواهید بیان کنید کدامند؟
 • فیلتر: کدام نکات پشتیبانی کننده هستند، اما کلیدی نیستند؟
 • اتصال: چگونه تناسب همه چیز با هم را انجام دهیم؟
 • ساختار: از عنوان های فرعی استفاده کنید تا ساختاری قابل فهم برای مقاله خود بسازید.
 • بنویسید: هر پاراگراف را با جمله اصلی خود شروع کنید و جمله اصلی را در جملات بعدی پشتیبانی، ثابت یا رد کنید.
 • اصلاح: آیا ترتیب پاراگراف ها صحیح هستند؟ شاید شما باید برخی را به سمت بالا حرکت دهید تا خوانایی یا درک متن را افزایش دهید؟
 • ویرایش: آیا کارهای شخصی خود را ویرایش می کنید یا کسی می تواند این کار را برای شما انجام دهد؟
 • انتشار: مقاله را به وردپرس اضافه کنید و دکمه انتشار را فشار دهید!

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه