0

شکاف محتوا چیست ؟

شکاف محتوا چیست؟ شکاف محتوایی یا content gap در واقع فاصله‌ای است بین آنچه شما در متن تان نوشته‌اید با آنچه در قبل برنامه‌ریزی کرده‌اید؛ برای مثال، ما قصد داریم تا در خصوص «دلایل اهمیت تحقیق کلمات کلیدی» بنویسیم. از قبل ساختار متن، کاربران، لحن، نوع محتوا و غیره را به طور کامل بررسی و آن­ها را یادداشت می‌کنیم؛ اما وقتی می‌نویسیم، نتیجه برخلاف خواسته­ مان می­شود؛ یعنی ممکن است که ساختار و لحن برعکس شود یا سئو نشده باشد. در واقع آن چیزی نیست که در ذهنتان از قبل بوده است و خیلی با آن فاصله دارد. نمونه مشابه را می‌توان در سایت‌هایی مشاهده کرد که ادعای داشتن موضوع محتوای شما را دارند؛ اما وقتی کلیک می کنید، با صفحه دیگری مواجه می ­شوید.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

فهرست مطالب شکاف محتوا چیست؟

وقتی مخاطبان فضای وب را به قصد پیدا کردن مطلب یا موضوعی جست‌وجو می‌کنند، به دنبال پاسخ پرسشی خاص یا برطرف کردن نیازی مشخص می‌گردند. اگر محتوای شما پاسخ پرسش و نیاز مخاطب را به‌خوبی بدهد و او را راضی کند که هیچ. اما اگر محتوای شما آن‌چیزی نباشد که مخاطب به دنبال آن می‌گردد چه؟
شکاف محتوا فاصله‌ای است میان آن‌چه کاربران در سطح وب به دنبال آن می‌گردند و نتیجه‌ای که از محتوای شما می‌گیرند. اگر محتوای شما دقیقاً همانی باشد که مخاطب انتظار داشته، شکافی درمیان نیست. اما اگر مخاطب محتوای شما را به قصد دریافتن پاسخ سوالش باز کرد و جوابی نگرفت، پای یک شکاف محتوایی در میان است.
این شکاف حتی در سطح چشم‌انداز و افق انتظار شما هم وجود دارد. بگذارید کمی ساده‌تر به موضوع بپردازیم.
وقتی مخاطبی مطلب شما را باز می‌کند و جواب سوالش را نمی‌گیرد، احتمالاً دلزده می‌شود و از آن به بعد شما را به عنوان انتخاب اول جست‌وجو در نظر نخواهد داشت. این یعنی سلب اعتماد و درنتیجه کاهش ترافیک سایت در درازمدت. حالا بیایید ببینیم افق انتظار شما هنگام تولید محتوا چه بوده.
شما قطعاً می‌خواسته‌اید محتوایی تولید کنید که به وسیله‌ی آن مخاطب را به سایت‌تان هدایت کنید. بنابراین وقتی این افق انتظار محقق نمی‌شود و محتوا ترافیک چندانی برای وب‌سایت شما به همراه ندارد، می‌توانید بفهمید که یک پای قضیه می‌لنگد. این یعنی شما با یک مشکل اساسی مواجهید: شکاف محتوایی.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

در مسئله تحلیل شکاف محتوایی، به بررسی این فاصله می‌پردازند. اینکه چقدر بین متن موجود یا متن مورد دلخواه شما ارتباط وجود دارد. اینکه دچار این عارضه نشویم، خیلی سخت است. کارشناس تولید محتوا باید کاملاً در هنگام نوشتن، حواسش به جملاتش باشد. در واقع برای اینکه بتوانیم خیلی سریع جلوی این مساله را بگیریم، بهتر است که در همان هنگام نوشتن به جملات و ساختار دقت کنیم. نه اینکه اجازه دهیم متن تمام شود و بعد آن را ویرایش کنیم. البته مستلزم این است که از قبل برنامه‌ریزی دقیقی از مطالب خود داشته باشید.

تعریف شکاف محتوافاصله میان محتوای موجود سایت یا کسب و کار شما با محتوایی که می تواند شما را به اهداف تعیین شده برساند، شکاف محتوا نامیده می شود.

برای برخی از افراد تحلیل شکاف محتوا (Content Gap Analysis) یعنی تفاوت بین آنچه مردم در جستجوی آن هستند با چیزی که به صورت آنلاین پیدا می کنند.

بر اساس این تئوری، شکاف محتوا بیانگر موضوعی است که مردم به دنبال کسب اطلاعاتی در مورد آن هستند، اما محتوای کافی برای برآوردن نیازها و پوشش تقاضای آنان موجود نمی ­باشد.

برای بعضی دیگر، شکاف محتوا اساسا به منظور تجزیه و تحلیل رقباست؛ به این منظور که شما ساختار محتوای رقبای خود را بررسی نموده و آن دسته از کلمات کلیدی که برای آن­ها رتبه بندی بهتری داشته را شناسایی نمایید و همچنین می­ توانید این کلمات کلیدی را برای محتوای خود در نظر داشته باشید.

هر کدام از این دو دیدگاه تا حدودی به واقعیت نزدیک هستند اما هیچکدام از آن­ها نمی­توانند اهداف یا نیازهای مشتری را در نظر بگیرند. آن­ها نمی ­توانند نشان دهند که یک محتوای خاص تا چه میزان به مشتری یک شرکت مربوط است.

طبق تحقیقات انجام شده توسط موسسه بازاریابی محتوا، کمتر از نیمی از شرکت­ هایی که از بازاریابی محتوا استفاده می ­کنند، می ­گویند که تلاش آنها موثر بوده است. بسیاری از بازاریابان محتوا برای شناسایی و پر کردن شکاف موجود در محتوای خود، به سراغ تجزیه و تحلیل شکاف محتوا می­ روند.

تحلیل شکاف محتوا چیست؟

با توجه به تعریف، تحلیل شکاف محتوا، محتوای فعلی ارائه شده را با خواسته­ های مد نظر مخاطب مقایسه نموده و تلاش می ­کند تا آنچه را که برای تحقق خواسته­ های آنان لازم است، شناسایی نماید.

لذا تجزیه و تحلیل شکاف محتوا به فرآیند بررسی و شناسایی محتوای مورد نیاز گفته می­ شود که به منظور پر کردن شکاف بین وضعیت فعلی و آینده انجام می ­گیرد. بررسی محتوا بهترین روش برای به دست آوردن درک کامل از محتوای وب سایت شماست.

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

در اینجا یک سناریو ارائه شده است، بگذارید بگوییم که شما یک برند کفش هستید که ارزانترین کفش­های آنلاین را می ­فروشید. تاکنون محتوای شما فقط بازدید کنندگانی را که به دنبال کفش ارزان و بادوام برای استفاده روزانه هستند هدف قرار می­ داد و شما در حال حاضر این کلمات کلیدی را به خوبی رتبه بندی می­­ کنید.

اما چه مواردی باید در محتوای شما باشد که به مشتریان کمک کند تا برند شما را بهتر درک کنند؟ آیا شما کفش طرح دار را هم می فروشید؟ یا سایز ایکس لارج هم برای کفش منظور شده است؟ یا اینکه شما کفش را بر اساس انتخاب کاربران نیز تنظیم می کنید؟ چگونه مارک شما با دیگران مقایسه می شود؟

اینها برخی از سوالاتی است که بازدید کنندگان سایت از شما خواهند داشت و شما با ارائه این اطلاعات به آن ها می توانید برخی از ابهامات آن­ها را رفع کرده و این بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل نمایید.

این همان شکاف محتوا است. شما نتوانستید با کاربران دیگر ارتباط برقرار نمایید و آنها به دنبال انواع دیگر کفش ارزان قیمت هستند.

 اگر تیپ شخصیتی مشتریان را در استراتژی محتوایی خود نادیده می گیرید، در واقع شما فرصت های ویژه برای ایجاد روابط با آن ها را از دست خواهید داد و همچنین فضایی را برای رقبا ایجاد می­ کنید که بجای شما روابط را با مشتری­ ها برقرار نمایند.

چگونه شکاف محتوایی را برطرف کنیم؟

وقتی متوجه شدید که بین محتوای موجود شما و آن‌چه مخاطب از محتوای شما می‌خواهد فاصله یا شکافی وجود دارد، باید در صدد رفع آن بربیایید. برای این منظور لازم است شکاف موجود را از همه‌ی جهات مورد تحلیل و بررسی قرار دهید. به این کار تجزیه و تحلیل یا تجزیه‌وتحلیل شکاف محتوایی می‌گویند.
تجزیه و تحلیل شکاف محتوایی فرایندی است که طی آن محتوای موجود را با محتوای مطلوب مقایسه می‌کنیم. این تحلیل به ما اجازه می‌دهد تا کاستی‌های محتوای خود را شناسایی کنیم. بعد از شناسایی کاستی‌ها، نواقص و ایراداتی که باعث شده محتوای ما محتوای مطلوب نباشد، نوبت به رفع آن‌ها می‌رسد.
تجزیه و تحلیل شکاف محتوا به ما کمک می‌کند تا شکاف محتوایی موجود را پر کنیم. این شکاف درواقع فاصله‌ای میان وضعیت فعلی نامطلوب ما و آینده‌ای مطلوب است که محتوای باکیفیت و دقیق برای‌مان رقم می‌زند.
بیایید فرض کنیم شما تولیدکننده‌ی کفش هستید و محتوایی با این عنوان تولید می‌کنید: «بهترین کفش ارزان‌قیمت»
خوب فرض کنیم مخاطبان زیادی از مطلب شما استقبال می‌کنند؛ کسانی که به دنبال کفش‌های بادوام و با قیمت مناسب هستند. این خیلی خوب است. اما دیگران چه؟ آیا شما کفش‌های طرح‌دار تولید نمی‌کنید؟ آیا کفش‌های بزرگ‌پا جزو محصولات شما نیستد؟ نیازهای مخاطبانی که به دنبال چنین مواردی هستند را چگونه پاسخ می‌دهید؟
این یک شکاف محتوایی است. با بررسی و تحلیل این شکاف متوجه می‌شوید که مخاطبان زیادی هستند که به آن‌ها توجه نمی‌کنید؛ مخاطبانی که می‌توانند به دایره‌ی مشتریان شما اضافه شوند اما شما از آن‌ها غافل مانده‌اید. تجزیه و تحلیل شکاف محتوایی به شما کمک می‌کند تا این مخاطبان را پیدا کنید و فاصله‌ی موجود را به وسیله‌ی تولید محتوای مناسب آن‌ها پر کنید.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

فرایند تجزیه و تحلیل شکاف محتوا

تجزیه و تحلیل شکاف محتوایی هم مانند هریک از کارهایی که در حوزه‌ی بازاریابی محتوایی انجام می‌دهیم، پیرو قواعد و اصول مشخصی است که با رعایت آن‌ها می‌توانیم بازدهی تولید محتوای‌مان را بالاتر ببریم و شکاف موجود را به بهترین نحو ممکن شناسایی و پر کنیم.

 • گام اول: اهدافی را که می‌خواهید به واسطه‌ی تولید محتوا به آن‌ها برسید، شناسایی کنید.

قبل از همه‌چیز لازم است بدانید که قصدتان از این تجزیه و تحلیل چیست. تعیین هدف به شما کمک می‌کند تا چیزی را که در نظر دارید راحت‌تر به دست بیاورید.
آیا هدف شما از تولید محتوا افزایش نرخ تبدیل بوده؟ آیا می‌خواسته‌اید ترافیک سایت‌تان را بالا ببرید؟ محتوا را به منظور افزایش فروش تولید کرده‌اید؟
بعد از این که هدف خود را از تولید محتوا مشخص کردید، می‌توانید از خودتان بپرسید که آیا محتوایی که تولید کرده‌اید توانسته شما را به آن هدف برساند یا خیر.

 • گام دوم: مخاطبان هدف خود را بشناسید.

اولین سوالی که هنگام تجزیه و تحلیل شکاف محتوا باید از خود بپرسید این است که این شکاف بین چیست؟ بین محتوای شما و مخاطبان هدف شما.
مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ سلیقه و ترجیح‌شان چیست؟ محتوای شما را به چه منظوری دنبال می‌کنند؟ به دنبال یافتن پاسخ چه پرسش‌هایی می‌گردند؟
تجزیه و تحلیل شکاف محتوا نتیجه‌ی مطلوبی نخواهد داشت؛ مگر آن‌که به شناختی دقیق و درست از مخاطبان خود برسید. شناسایی دقیق مخاطب و تعیین پرسونای او به شما کمک می‌کند تا فاصله‌ی موجود را بهتر رصد کنید و به نحوی مؤثر در صدد رفع آن برآیید.

 • گام سوم: محتوای موجود را برای یافتن شکاف‌ها بررسی کنید.

در این مرحله شما باید بر اساس اهداف تعیین شده و پرسونای مخاطبان خود، محتوای موجود را بررسی کنید تا شکاف احتمالی را پیدا کنید. عملکرد محتوای خود را در تمامی جنبه‌های ممکن بسنجید و ببینید که آیا به نیازهای مخاطبان‌تان پاسخ می‌دهد و آیا شما را به اهداف‌تان می‌رساند یا خیر.

 • گام چهارم: محتوا را با مراحل سفر مشتری مطابقت دهید.

این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل کار تجزیه و تحلیل شکاف محتواست. در این گام باید محتوای خود را با مراحل مختلف سفر مشتری مطابقت دهید و ببینید کدام بخش از سفر او را پوشش می‌دهد. محتواهای شما باید طوری تولید شده باشند که هرکدام بخشی از این سفر را پوشش دهند و مخاطب را در مسیر تنها نگذارند.

 • گام پنجم: محتوای رقبا را مورد بررسی قرار دهید.

بررسی و تحلیل محتوای رقبا می‌تواند به شما کمک کند تا نقاط ضعف و قوت خود را بیابید. ببینید رقیبان شما از چه کلیدواژه‌هایی استفاده می‌کنند؟ بازخورد مخاطبان به این کلیدواژه‌ها چیست؟
پس برای شروع این مرحله لازم است بررسی جامعی از کلمات کلیدی داشته باشید و کلمات کلیدی رقبا را هم شناسایی کنید. با این کار علاوه‌بر این‌که می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را نسبت به رقبا بسنجید، می‌وانید از آن‌ها الهام بگیرید و در تولید محتواهای آتی از آن استفاده کنید.

 • گام ششم: محتوای موجود را بر اساس تحلیل شکاف محتوایی بازنویسی کنید.
این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

در آخرین مرحله از این فرایند وقت آن می‌رسد تا داده‌های تمامی مراحل قبل را به کار بگیرید و شکاف میان محتوای موجود و محتوای مطلوب را پر کنید.

کاربرد نظریه” شکاف اطلاعاتی ” در تولید محتوا

 • چیزی جدید خارج از دانش فعلی مخاطب به او معرفی کنید
 • برای مخاطب خودتان داستان بگویید اما نتیجه نهایی را کمی به تاخیر بیاندازید , اطلاعات کلیدی را برای یک زمان کوتاه و خاص به مخاطب نشان ندهید
 • ایده ای معرفی کنید که برخلاف انتظار و پیش بینی مخاطب باشد.

کانتنت گپ یا content gap چیست؟

یکی از کارهای متداول برای شروع فعالیت بازاریابی محتوایی، بررسی کسب و کارهای مشابه است. این کار ایده‌ها و نکته‌های مهمی را از آن صنعت نمایان می‌کند؛ اما یک نکته مهم دارد. وقتی شما کسب و کارهای رقبا و مشابه را بررسی می‌کنید؛ ذهنتان تصویر و ساختار مشخصی از تولید محتوا، مانند سایر رقبا را شکل می‌دهد. در این شرایط ذهن شما یک ساختار مشابه را به وجود می‌آورد و سایر فرصت‌ها و ایده‌ها را کمتر می‌بینید.

از کارهایی که در این شرایط می‌توانید انجام دهید استفاده از کانتنت گپ است. شکاف محتوایی یا کانتنت گپ، لیستی از محتوای کمتر توجه شده توسط رقبا و کسب و کارهای مشابه در نقشه مسیر مشتری است که می‌توان با بررسی آنها شکاف محتوایی را پیدا و آن را پر کرد تا مسیر بهتری برای مخاطب به وجود آورد.

چگونه شکاف محتوا (Content gap) را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن کانتنت گپ‌ها راه‌های زیادی وجود دارد. برخی از این راه‌ها به صورت دستی و بررسی توسط خودمان پیدا می‌شوند و برخی دیگر با استفاده از ابزارهایی که به تحلیل رفتار مخاطب در فضای وب می‌پردازند. در این بخش می‌خواهم تجربه خودم را از کانتنت گپ‌ها و نحوه پیدا کردن آنها به اشتراک بگذارم.

برای اینکه کانتنت گپ‌ها را بیابید به اطلاعات زیر نیاز دارید:

 • شناسایی دقیق مخاطب
 • درخت محتوا
 • نقشه مسیر مشتری

در قدم اول می‌بایست شناخت کافی از مخاطب خود داشته باشید. شناخت مخاطب به معنی کسب اطلاعات کافی از دموگرافی، الگوی رفتار دیجیتال، نیازها، علایق و … مخاطب است. بخش مخاطب‌شناسی از دایره بازاریابی محتوایی به این موضوع می‌پردازد. 

درخت محتوا هم لیستی از مهم‌ترین موضوعات و دسته‌بندی محتوایی است؛ که با توجه به مخاطب کسب و کار شناسایی و تدوین شده است.

نقشه مسیر مشتری، مسیر حرکت مخاطب از زمانیست که به عنوان یک کاربر به سایت رسیده، وارد آن شده و در نهایت با خرید محصول یا سرویس شما به مشتری تبدیل می‌شود. تمام محتوایی که در هر مرحله برای تغذیه مخاطب تولید و منتشر می‌شود در نقشه مسیر مشخص می‌شود.

این مطلب و خوندی ؟  اندازه گیری محتوا چگونه است؟

مرور با یک مثال شکاف محتوا:

برای درک بهتر، بیایید یک مثال ساده را باهم مرور کنیم (در این مثال فرایند و آنچه اتفاق میوفتد مهم است و جزئیات اهمیتی ندارد).

تصور کنید می‌خواهید مخاطب یک فروشگاه اینترنتی اسباب‌ بازی را بررسی کنید. مخاطبان متفاوتی را می‌توان برای آن متصور شد. کودکان، پدران و مادران عمده مخاطبان ما در این مثال هستند. در ادامه به مخاطب «پدر» می‌پردازیم. لیستی از چالش‌ها، نیازها و خدمات محتوایی که می‌توان برای این مخاطب یعنی پدر مشخص کرد به شرح زیر است:

یک مرد میانسال بین ۳۰ تا ۴۰ سال است. خرید اسباب بازی مناسب برای کودک که بداند به رشد ذهنی او کمک می‌کند از چالش‌های مهم او است. نیاز دارد مرکزی که اسباب بازی‌های مناسب فرزندش با توجه به سن و جنسیت او تولید می‌کند را شناسایی و در صورت لزوم از آن خرید کند.

در بخش درخت محتوا احتمالا چیزی شبیه لیست زیر را خواهید داشت.

 • خرید اسباب بازی
  • خرید اسباب بازی با کیفیت 
  • خرید اسباب بازی ایرانی
  • امکان خرید اینترنتی
 • انواع اسباب بازی
  • اسباب بازی مناسب دختران
  • اسباب بازی مناسب پسران
 • رشد ذهنی
  • اسباب بازی تقویت‌کننده ذهن
  • راهنمای خرید اسباب بازی مناسب

شما در این لیست یک مثال خیلی ساده از یک درخت محتوا که نشان‌دهنده مهم‌ترین بخش‌بندی‌های محتوایی این سایت است را مشاهده می‌کنید. و در آخرین قسمت به سراغ نقشه مسیر خواهیم رفت. پدر می‌خواهد اولین بررسی‌ها را درباره خرید اسباب بازی برای فرزندش در اینترنت انجام دهد. بنابراین شروع به جستجو کرده و ادامه می‌دهد. چیزی شبیه فرآیند زیر:

مسیر اول؛ آگاهی از برند

 • راهنمای خرید اسباب بازی
 • انتخاب اسباب بازی مناسب

مسیر دوم؛ انتخاب اسباب بازی

 • بررسی انواع اسباب بازی
 • بررسی انواع اسباب بازی پسرانه 
 • مطالعه مطالبی درباره اسباب بازی مناسبی که باعث تقویت ذهن می‌شود

مسیر سوم؛ خرید اینترنتی اسباب بازی

 • تولیدکننده بهترین اسباب بازی ایرانی در کشور
 • ارائه‌دهنده اسباب بازی با کیفیت عالی و قیمت مناسب

طبق اصول بازاریابی شکاف محتوا، در این نقشه مسیر خیلی ساده، شما محتوای کلی که در هر بخش نیاز است مخاطب (پدر) دریافت کند، را مشاهده کردید. حالا نوبت پیدا کردن کانتنت گپ‌هاست. برای پیدا کردن کانتنت گپ‌ها از روش‌های زیر می‌توانید استفاده کنید.

با استفاده از ابزارهای پیدا کردن کلیدواژه‌ها (مانند سایت Kwfinder) کلیدواژه‌های مناسب به درخت محتوایی و نقشه مسیر مشتری را پیدا کنید. از لیست موجود شروع به جستجو در گوگل کنید و ببینید چقدر محتوای مفید در راستای سه بخش مخاطب‌شناسی، درخت محتوا، نقشه مسیر پیدا می‌کنید. در بررسی‌های خود به کیفیت و کمیت محتوای تولید شده در نتایج جستجو دقت کنید. هر چقدر محتوا کیفیت پایین و کمیت کمتر داشته باشد؛ شما به کانتنت گپ‌های بیشتری نزدیک شدید. 

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

سایت‌های رقبا را رصد کنید و ببینید موضوعات شما را تا چه اندازه پوشش داده‌اند. حتی اگر در آن زمینه محتوایی تولید کردند آیا نکته یا میکرو محتوایی هست که از نگاه آنها جا مانده باشد؟ شما می‌توانید ارزش افزوده بیشتری اضافه کنید!؟

در ادامه مثال قبل، یکی از کلیدواژه‌ها می‌تواند «اسباب بازی مناسب پسران ۲ تا ۶ سال» باشد. وقتی شما شروع به جستجو می‌کنید متوجه می‌شوید محتوای زیادی برای راهنمای خرید اسباب بازی نوشته شده است؛ اما کمتر به بازه سنی توجه شده است. توجه نکردن به بازه سنی یک مدل از کانتنت گپ‌هایی است که می‌تواند خروجی خوبی را برای سایت داشته باشد.

سایر کانتنت گپ‌ها را با همین نگاه تحلیلی می‌توان به دست آورد.

تعریف شکاف محتوافاصله میان محتوای موجود سایت یا کسب و کار شما با محتوایی که می تواند شما را به اهداف تعیین شده برساند، شکاف محتوا نامیده می شود.

برای برخی از افراد تحلیل شکاف محتوا (Content Gap Analysis) یعنی تفاوت بین آنچه مردم در جستجوی آن هستند با چیزی که به صورت آنلاین پیدا می کنند.

بر اساس این تئوری، شکاف محتوا بیانگر موضوعی است که مردم به دنبال کسب اطلاعاتی در مورد آن هستند، اما محتوای کافی برای برآوردن نیازها و پوشش تقاضای آنان موجود نمی ­باشد.

برای بعضی دیگر، شکاف محتوا اساسا به منظور تجزیه و تحلیل رقباست؛ به این منظور که شما ساختار محتوای رقبای خود را بررسی نموده و آن دسته از کلمات کلیدی که برای آن­ها رتبه بندی بهتری داشته را شناسایی نمایید و همچنین می­ توانید این کلمات کلیدی را برای محتوای خود در نظر داشته باشید.

هر کدام از این دو دیدگاه تا حدودی به واقعیت نزدیک هستند اما هیچکدام از آن­ها نمی­توانند اهداف یا نیازهای مشتری را در نظر بگیرند. آن­ها نمی ­توانند نشان دهند که یک محتوای خاص تا چه میزان به مشتری یک شرکت مربوط است.

طبق تحقیقات انجام شده توسط موسسه بازاریابی محتوا، کمتر از نیمی از شرکت­ هایی که از بازاریابی محتوا استفاده می ­کنند، می ­گویند که تلاش آنها موثر بوده است. بسیاری از بازاریابان محتوا برای شناسایی و پر کردن شکاف موجود در محتوای خود، به سراغ تجزیه و تحلیل شکاف محتوا می­ روند.

تحلیل شکاف محتوا چیست؟

با توجه به تعریف، تحلیل شکاف محتوا، محتوای فعلی ارائه شده را با خواسته­ های مد نظر مخاطب مقایسه نموده و تلاش می ­کند تا آنچه را که برای تحقق خواسته­ های آنان لازم است، شناسایی نماید.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

لذا تجزیه و تحلیل شکاف محتوا به فرآیند بررسی و شناسایی محتوای مورد نیاز گفته می­ شود که به منظور پر کردن شکاف بین وضعیت فعلی و آینده انجام می ­گیرد. بررسی محتوا بهترین روش برای به دست آوردن درک کامل از محتوای وب سایت شماست.

در اینجا یک سناریو ارائه شده است، بگذارید بگوییم که شما یک برند کفش هستید که ارزانترین کفش­های آنلاین را می ­فروشید. تاکنون محتوای شما فقط بازدید کنندگانی را که به دنبال کفش ارزان و بادوام برای استفاده روزانه هستند هدف قرار می­ داد و شما در حال حاضر این کلمات کلیدی را به خوبی رتبه بندی می­­ کنید.

اما چه مواردی باید در محتوای شما باشد که به مشتریان کمک کند تا برند شما را بهتر درک کنند؟ آیا شما کفش طرح دار را هم می فروشید؟ یا سایز ایکس لارج هم برای کفش منظور شده است؟ یا اینکه شما کفش را بر اساس انتخاب کاربران نیز تنظیم می کنید؟ چگونه مارک شما با دیگران مقایسه می شود؟

اینها برخی از سوالاتی است که بازدید کنندگان سایت از شما خواهند داشت و شما با ارائه این اطلاعات به آن ها می توانید برخی از ابهامات آن­ها را رفع کرده و این بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل نمایید.

این همان شکاف محتوا است. شما نتوانستید با کاربران دیگر ارتباط برقرار نمایید و آنها به دنبال انواع دیگر کفش ارزان قیمت هستند.

 اگر تیپ شخصیتی مشتریان را در استراتژی محتوایی خود نادیده می گیرید، در واقع شما فرصت های ویژه برای ایجاد روابط با آن ها را از دست خواهید داد و همچنین فضایی را برای رقبا ایجاد می­ کنید که بجای شما روابط را با مشتری­ ها برقرار نمایند.

این نوع شکاف چه مواقعی اتفاق می‌افتد؟

قبل از اینکه راهکارهای برون رفت از این را بررسی کنیم، ابتدا باید بدانیم که چه مواقعی شکاف محتوایی به وجود می‌آید. در مسئله بازاریابی، هیچ‌گاه داشتن ایده محتوایی به خودی خود نمی‌تواند تضمین کننده بهبود سئو سایت شما شود. بلکه مواردی وجود دارد که شما باید در نوشتن متن و از همه مهم‌تر طراحی تجربه کاربری به آن دقت کنید. مواردی که رعایت نکردن آن­ها باعث بروز مساله شکاف محتوایی می­ شود:

 • وقتی که شما بدون هیچ‌گونه برنامه‌ریزی و تدوین استراتژی و از همه مهم‌تر بدون توجه به کاربران و شناخت آن‌ها، متنی را می‌نویسید.
 • وقتی که در متن شما هیچ اصول سئو رعایت نشده است.
 • وقتی که در طراحی تجربه کاربری مانند طراحی دکمه CTAمتن مناسبی نوشته نشده است.
 • وقتی که هیچ ساختاری در مطلب وجود ندارد.
 • وقتی که از کلمات سخت و با معانی گنگ استفاده می‌شود.
 • وقتی که داده‌های به کار رفته با واقعیت کاملاً متفاوت است.
 • وقتی که هیچ ارتباط معنایی بین پاراگراف‌ها وجود ندارد.
 • وقتی که متن اصلاً به هیچ‌کدام از نیازهای کاربران پاسخی نمی‌دهد.
 • وقتی که لحن اصلاً مناسب کاربرانتان نیست.
 • محتوای شما بر اساس سئو است؛ اما کاربرپسند نیست.
 • کارشناس تولید محتوا تجربه نویسندگی بالایی ندارد.
 • هیچ‌گونه ویرایشی انجام نمی‌شود.
 • اطلاعات خود کارشناس محتوا نسبت به موضوع کم است و باید از سایت‌های رقیب دربیاورد.
این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

در واقع این نوع شکاف زمانی اتفاق می‌افتد که متن نوشته شده هیچ ارتباطی با هدف یا خواسته شما ندارد. این متن اگر مبتنی بر سئو نباشد، گوگل را راضی نمی کند اگر هم دارای جملات نامفهوم باشد که اوقات خواننده را تلخ خواهد کرد. به این صورت، آن نتیجه­ ای که می‌خواستید، به دست نخواهید آورد.البته تاکید کنیم که شکاف محتوایی مربوط به اصول نوشتن نیست. بلکه می تواند رعایت نکردن اصول سئو را هم شامل شود. اینکه متن نوشته شده با متن انتظار فاصله دارد؛ هم از لحاظ فنی یعنی سئویی و هم غیرفنی یعنی نوشتن است.

چرا باید به شکاف محتوا توجه کنیم؟

شما برای چه دنبال تولید محتوا هستید؟ مسلماً هدف نهایی محتوا، جذب کاربران است. متأسفانه برخی چنان غرق این هدف می‌شوند که دیگر مسائل را فراموش می‌کنند. جذب کاربر از طریق محتوا حالا به هر روشی، اصولی دارد. اصولی که باید از قبل آن‌ها را بدانید و رعایت کنید. این اصول شامل شناخت کاربر، نوع تعیین لحن متن و دیگر موارد بالا است. محتوای امروزی باید در نگاه اول به پاسخ نیاز یک کاربر بپردازد. اگر موارد و تکنیک‌های تولید محتوا را به خوبی رعایت کردید، می‌توان گفت که از شکاف محتوایی دور خواهید بود.

رابطه متن با کاربر را افزایش دهید

وقتی کاربری وارد صفحه سایتی برای خواندن مطلب می‌شود، به دنبال اطلاعات است. اطلاعاتی که پاسخ سؤال را بدهد. او در قدم اول از بالا تا پایین به صورت سریع اسکرول می‌کند تا به بخش مرتبط خود برسد. برای همین است که این روزها در تقسیم محتوا به زیر موضوعات مختلف تأکید زیاد می‌شود. اگر اطلاعات را پیدا نکند، خیلی سریع صفحه را ترک می‌کند. حالا اگر اطلاعات را پیدا کرد؛ اما جدید نبود یا اینکه با پاسخ آن خیلی تناسب نداشت، باز هم دکمه ضربدر در تب را کلیک خواهد کرد. از همه بدتر اینکه اطلاعات کامل باشد؛ اما لحن نوشته مناسب نباشد؛ یعنی از عبارات تخصصی و گنگی استفاده شود که کاربر را بیشتر گیج کند.

گپ محتوایی یا شکاف محتوا در اینجا بیشتر شامل:

 • نبود اطلاعات مناسب
 • نداشتن ساختار مناسب برای پیدا کردن داده‌ها
 • استفاده از واژه یا ساختار جملاتی سردرگم کننده
 • توضیح کم در خصوص موضوع

شکاف محتوا ، سئو سایت را افزایش می‌دهد

همانطور که در بالا هم نوشتیم، شکاف محتوایی فقط در خصوص فاصله نوع نوشتن نیست؛ بلکه سئو هم خود یک عامل است. رعایت نکردن چگالی کلمات کلیدی و استفاده از کلمات مرتبط و آن هم در جای درست می‌تواند گپ ایجاد کند. متن خالی سایت شما را بالا نمی‌آورد، بلکه باید اصولی رعایت شود تا بتوانید با دیگر سایت‌ها هم ردیف خود رقابت کنید. در گپ محتوا باید به این مسئله دقت زیادی داشته باشید. برای همین یک بار دیگر متن خود را با دقت بخوانید و در صورتی اصول سئو رعایت نشده بود، آن را ویرایش کنید.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

در چه مطالبی باید به شکاف محتوا دقت کرد؟

همه مطالب سایت. حتی مطالبی که برای شما اصول سئو یا رعایت کلمه کلیدی اهمیتی ندارد؛ مانند رپورتاژها. در تمامی نوشته‌ها، مطالب باید خوانا باشند؛ یعنی کاربر از ابتدا تا انتها را ترغیب شود تا بخواند. حداقل بتواند به راحتی اطلاعات خود را پیدا کند. در صفحات بلاگ، معرفی محصول یا خدمات، اخبار و غیره هیچ تفاوتی وجود ندارد.

تکنیک های دور شدن از شکاف محتوا

بررسی سئو مطالب

اول از همه باید سئوی مطالب خود را بررسی کنید. اینکه آیا متن های شما بر اساس اصول سئو نوشته شده است یا خیر؛ به عبارت دیگر باید رتبه مطلب خود را با رقبای خود در آن کلمه بررسی کنید. برای این کار بهتر است که اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کلمه کلیدی هر صفحه را پیدا کنید.
 • جایگاه صفحه خود را در گوگل بررسی کرده و با دیگر رقبای خود مقایسه کنید.
 • چگالی کلمه و چگونگی توزیع و از مهم‌تر استفاده از کلمات مرتبط را بررسی کنید.

در واقع هدف از این کار، بررسی محتوا شما از نظر سئو است. اینکه آیا توانسته‌اید مطلبی بنویسید که مطابق هدف سئویی شما باید یا خیر؟ اگر نه که باید آن را ویرایش کنید.

چقدر با کاربرانتان پیش رفتید؟

یکی از شکاف‌های اصلی محتوا، تطابق نداشتن مطلب با نیاز کاربران است. اینکه اطلاعاتی که قرار داده‌اید، خیلی با نیاز کاربر فاصله دارد. این مسئله می‌تواند ناشی از به روز نبودن اطلاعات، تناسب نداشتن با حوزه کاری، بسیار پیچیده بودن و دیگر موارد باشد. در چنین مواردی می‌گویند که مطلب برای سرهم بندی کردن یا برای گوگل نوشته شده است و کاربر در اینجا هیچ نقشی ندارد.

در خصوص نوشتن مطلب برای کاربران همیشه صحبت شده است. هرکسی بر اساس تجربه خودش سعی در بیان راهکاری داشته است. سؤال این است که مطلب برای کاربران به چه معنا است و چگونه چنین مطلبی بنویسیم. مسلماً هدف شما از اول همین بوده است؛ اما به هر دلیلی ممکن است گپ اتفاق بیفتد.

برای جلوگیری از گپ بهتر است که فعالیت‌های زیر را انجام دهید:

 • با استفاده از ابزارهای خود گوگل، اطلاعات کاملی از مخاطبان خود به دست بیاورید: سن، مکان، نوع کلمه جست‌وجو، تعداد بازدید و غیره.
 • سایت‌های رقیب و مشابه خود را پیدا کنید. در مطالب آن‌ها بررسی کنید که چگونه ساختار تعیین می‌کنند. اصلاً چه چیزی بین آن‌ها متفاوت است؟ کدام جدیدتر و با داده دقیق صحبت می‌کند؟
 • هر سؤال احتمالی کاربر را ابتدا در یک چرک‌نویس بنویسید. سپس سعی کنید به آن‌ها پاسخ دهید. بعضی سؤالات ممکن است که پاسخ یکسانی داشته باشند.
 • به کامنت های دیگران در سایت‌های رقیب خود دقت کنید. گاهی سؤالاتی پرسیده می‌شود که شما می‌توانید پاسخ آن‌ها را در متن خود بنویسید.
 • چالش‌های موضوع خود را به صورت کامل تحقیق کنید. این چالش‌ها ممکن است که سؤالات کاربران نباشد؛ اما شما به آن‌ها پاسخ دهید.
این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

در واقع به دنبال نوشتن مطلبی باشید که پاسخ سوال کاربران را از طریق اطلاعات درستی بدهید. اطلاعاتی که کمتر در دیگر سایت ها مشاهده شود.

در شکاف محتوا، تجربه کاربری (UX) را بهبود ببخشید

تجربه کاربری در شکاف محتوایی خیلی مهم است. منظور از تجربه کاربری یا همان UX در محتوا به معنای خوانا بودن متن است. شما همه چیز را تحت پوشش می‌دهید؛ اما متن خوب نوشته نمی‌شود، ساختار کلمات و جمله‌ها مناسب نیست، پاراگراف‌بندی وجود ندارد، اصول نگارشی رعایت نشده است و چندین مورد دیگر. احتمالاً با ترجمه‌های بد کتاب‌ها برخورد داشته‌اید. مترجم دنبال این نبوده که متن را بد ترجمه کند؛ اما به هر دلیلی از عهده آن برنیامده و یک فاصله بین خواسته و نتیجه به وجود آمده است.

برای اینکه چنین فاصله‌ای را کاهش دهید، بهتر است که نکات زیر را کنید:

 • اصول نگارشی را کامل یاد بگیرید. اینکه مفعول چیست و «را» مفعولی دقیقاً کجا باید به کار برود.
 • پاراگراف‌ها را درست تنظیم کنید. هر پاراگراف حداکثر ۵ خط باید باشد. همچنین در هرکدام باید ایده ای مطرح شود.
 • طول جملات را کوتاه کنید. جملات بلند باعث می‌شود تا کاربر از فاعل آن فاصله گرفته و درک درستی نداشته باشد.
 • از انواع محتواهای مختلف مانند عکس، ویدئو، اینفوگرافیک و غیره برای درک بهتر استفاده کنید.
 • از کلمات ساده و قابل فهم برای مخاطبان خود استفاده کنید. اگر کاربرانتان افرادی عادی هستند، هر عبارت تخصصی را کامل توضیح دهید.
 • چندبار متن خود را بخوانید. اینکه جملات کاملاً با مفهوم باشند و هیچ غلط املایی و نگارشی وجود نداشته باشد.

جست‌وجوی معنایی را در نظر بگیرید

همه چیز از الگوریتم مرغ مگس خوار در سال ۲۰۱۳ شروع شد. قبل از آن همه تولیدکنندگان سعی داشتند تا با به کار بردن چندین باره کلمات کلیدی، میزان چگالی آن را بالا ببرند. گوگل بعد از رونمایی از این الگوریتم به مبارزه با چنین سایت‌هایی پرداخت. بر اساس الگوریتم مرغ مگس خوار، سایت‌هایی که از چگالی بیش از حد کلمات کلیدی استفاده می‌کنند، جریمه خواهند شد. پس باید چه کار کرد؟ از کلمات هم خانواده و هم معنا استفاده کرد. در واقع عبارت‌هایی که همان معنی را می‌دهند. البته این یک مورد سئویی است و فقط روی عبارت‌ها تأکید ندارد.

به هر حال رعایت نکردن این مساله، ، یک فاصله محتوایی خواهد بود که باید برطرف شود. استفاده زیاد از یک عبارت هم، خوانایی را کاهش می‌دهد و هم اینکه از نظر گوگل جریمه دارد. برای جلوگیری از این کار بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • یک ساختار درختی تشکیل دهید. در هرم ساختار، کلمه کلیدی اصلی و هرچه شاخه پایین‌تر می‌رود، کلمات کلیدی مرتبط را بنویسید. میزان جست‌وجو و نزدیکی معنایی هم بنویسید.
 • فقط استفاده از عبارت و کلمه مهم نیست. نوشتن تعریف و ویژگی در این مسئله خیلی مهم است. توضیح کامل بدهید.
 • یک کلمه را به حالت‌های مختلف بنویسید. برای مثال ما در این مقاله به جای عبارت شکاف محتوایی از عبارت‌های دیگری گپ محتوا، فاصله محتوا و غیره هم استفاده کرده‌ایم.
این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

شکاف محتوایی هم فنی است و هم غیر فنی

شکاف محتوایی مسئله فنی و غیرفنی است. رعایت نکردن اصول هرکدام می‌تواند باعث فاصله افتادن بین آنچه شما نوشتید و آنچه انتظار داشتید، شود. مسئله فنی را که در بالا توضیح دادیم. هرکدام اهمیت ویژه‌ای دارند که شما باید آن‌ها را رعایت کنید. در مورد مسائل غیرفنی (البته باز هم به فنی مربوط است) می‌توان به همان ساختاربندی بودن مطلب، شناخت درست کاربران، تعیین هدف قبل از نوشتن و غیره اشاره کرد.

در واقع گپ محتوایی زمانی اتفاق می‌افتد که متن شما نتواند هدفتان را به خوبی بیان کند. مسلماً این مسئله بیشتر به اصول نوشتن برمی‌گردد. برای همین بهتر است که در کنار یادگیری تولید محتوا، اصول نویسندگی را هم فرا بگیرید. البته قرار نیست که شما نویسنده باشید؛ اما باید حداقل متنتان توانایی ارتباط برقرار کردن داشته باشد یا نه؟

تجزیه و تحلیل شکاف محتوا یک روش استراتژیک برای بررسی و بهینه سازی محتوای یک وب سایت است. در این قسمت عملکرد محتوای فعلی با عملکرد مطلوبی که در ذهن است مقایسه می‌شوند و بعد از آن می‌توان تفاوت بین وضعیت واقعی و وضعیت هدف را مشاهده نمود و به جهت بستن شکاف‌های این بین اقدامات لازم را انجام داد. شرکت‌ها می‌توانند با تجزیه و تحلیل شکاف‌ها از پتانسیل‌های به کار نرفته خود استفاده کنند، که در این صورت بهینه سازی برای محتواهای موجود و محتواهای جدید صدق می‌کند و این باعث می‌شود بازاریابی محتوایی کارآمدتر شود و نرخ بازگشت سرمایه گذاری (Return on Investment) که به آن (ROI) نیز می‌گویند افزایش یافته و در نهایت موجب سود بیشتر شما شود.

دلایل ضرورت تحلیل شکاف محتوا

۱) برقراری ارتباط موثر با مشتریان بالقوه:

آنالیز شکاف محتوا به شما کمک می کند تا با پوشش بهتر نیازهای محتوایی مخاطبان، ارتباط بهتر و موثرتری با آنان برقرار کنید.

۲) بازدهی بیشتر در سئو:

پوشش شکاف های محتوایی، باعث می شود بازدید و اعتبار بیشتری از سئو جذب کنید.

نقش تحلیل شکاف محتوا در افزایش نرخ بازگشت سرمایه

نرخ بازگشت سرمایه (ROI) چیست؟

تعریف نرخ بازگشت سرمایهدر یک تعریف کلی، ROI تلاش می‌کند تا میزان مستقیم بازدهی سرمایه گذاری خاص را نسبت به هزینه سرمایه گذاری به طور مستقیم اندازه گیری کند. برای محاسبه ROI باید سود و یا بازدهی یک سرمایه گذاری را با هزینه سرمایه گذاری تقسیم کنید که نتیجه به صورت یک درصد بیان می‌شود.

نحوه محاسبه ROI

نحوه محاسبه بازگشت سرمایه گذاری بدین صورت است:

ROI = ارزش فعلی سرمایه گذاریهزینه سرمایه گذاری شده / ارزش فعلی سرمایه گذاری

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

منظور از ارزش فعلی سرمایه گذاری به هزینه حاصل شده از فروش محصول سرمایه گذاری شده اشاره دارد. همان گونه که پیش تر اشاره شد نتیجه حاصل شده به صورت درصدی است و به همین جهت می‌توان به راحتی آن را با بازده سایر سرمایه گذاری‌ها مقایسه نمود. این روش به افراد اجازه می‌دهد تا سرمایه گذاری‌ها را در زمینه های مختلف اندازه گیری کنند.

رابطه تحلیل شکاف محتوا و نرخ بازگشت سرمایه

پوشش دادن شکاف محتوایی می تواند با افزایش نرخ تبدیل، یعنی هدایت کاربران به سمت خرید و سایر اهداف سازمانی شما، سودآوری را افزایش داده و نرخ بازگشت سرمایه را نیز بهبود بخشد.

انواع شکاف محتوا در بازاریابی محتوایی

تحلیل شکاف محتوا مشخص می‌کند که بازاریابی محتوای خوب شما چطور جوابگوی مشتری‌هایتان است و همچنین بدین صورت فرصت بسیار خوبی به دست می‌آورید تا افرادی را که از دست داده اید شناسایی کنید. به همین جهت این “شکاف” می‌تواند با محتوای جدید و یا محتوای تجدید نظر شده، پر شود که برخی از افراد آن را تحلیل شکاف وب سایت و برخی دیگر آن را تحلیل شکاف رقبا می‌نامند.
سه شکاف اصلی برای بررسی محتوای شما وجود دارد که در این بخش آنها را نام برده و به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم:

شکاف کلمات کلیدی

لیستی از کلمات کلیدی که شما را در نتایج جستجوها نشان نمی‌دهد اما رقبایتان با آنها رتبه بندی شده اند.

شکاف مرحله خرید

مرحله ای برای تشخیص محتواهای ناکافی شما و یا محتواهایی که پاسخ‌های لازم را به سوالات رایج نمی‌دهد.

شکاف کانال‌های توزیع

که شما در حال حاضر به جهت جهانی کردن محتواهای خود از آنها استفاده نمی‌کنید.

لازم است تا به جهت بازاریابی محتواهای خود تمام شکاف‌های بالقوه را در نظر داشته باشید زیرا دانستن نواقص و کسری‌ها می‌تواند فرصتی برای اثربخشی بیشتر و جلوگیری از هزینه های اضافی باشد. زمانی که بدانید شکاف‌های شما کجاست آن وقت می‌توانید منابع مناسب را به درستی پیدا نمایید.

شکافی که در حال حاضر بیشتر بین بازاریابان محتوا شناخته شده است شکاف کلمات کلیدی است.

تحلیل انواع شکاف های محتوا

حال که با ۳ شکاف مهم درباره محتواها آشنا شدید اکنون زمان این رسیده است که به بررسی هر یک این شکاف‌ها بپردازیم.

تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی

یکی از جمله مهم‌ترین و قدرتمندترین راه ها به جهت استفاده از تجزیه و تحلیل شکاف محتوا، شناسایی کلمات کلیدی جدید و ایجاد محتوا با هدف به کارگیری از کلمات جدید است. تجزیه و تحلیل این شکاف موجب می‌شود تا شما بتوانید شکاف بین خود و جایگاهی که رقبایتان با استفاده از آن کلمات کلیدی کسب کرده اند را مشاهده نمایید. سپس می‌توانید تصمیم گیری کنید که شما نیز می‌خواهید آن کلمات کلیدی را به عنوان هدف خود در نظر بگیرید یا خیر.
این شکاف ممکن است به دلیل کارهای عملی باشد مانند تفاوت خدماتی که آنها ارائه می‌نمایند و شما ارائه نمی‌دهید. اما اگر کلمات کلیدی شما نیز به مانند رقبایتان به کار گرفته می‌شوند و شما به آنها توجهی نمی‌کنید ممکن است شما نیز در جایگاه جستجوها باشید اما پشت سر رقبایتان! با گذشت زمان ممکن است این اتفاق ضربه شدیدی به برند شما و احساس مشتریانتان بزند و به صورت بالقوه سهم خود را در بازار از دست داده و در نهایت منافع خود را از دست بدهید.
تجزیه و تحلیل دقیقی که از شکاف کلمات کلیدی انجام می‌شود نه تنها کلمات کلیدی رقبا بلکه کلماتی که رقبایتان با آن جایگاهی ندارند را نیز معین می‌کند و این می‌تواند برای کسب و کار شما بسیار مفید واقع شود زیرا در صورتی که رقبایی نداشته باشید می‌توانید با سرعت بیشتری رتبه خود را بالا ببرید.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی

چگونگی تجزیه و تحلیل شکاف به وسیله کلمات کلیدی
برای پیدا کردن شکاف کلمات کلیدی باید از ابزارهایی برای این کار استفاده کنید تا بتواند داده‌های کلمه کلیدی شما را از سایت رقیبتان بیرون بکشد. ماتریس کلمات کلیدی رقبا قابلیت‌های قدرتمند و در عین حال کاربری راحتی در خصوص تحقیق کلمات کلیدی دارد که در اینجا مراحل استفاده از این ابزار را ذکر می‌کنیم.

 1. حداکثر ۱۰ وب سایت رقیب را در ابزار Keyword Matrix وارد کنید.
 2. ماتریس را مطابق با ویژگی‌های کلمات کلیدی مرتب کنید.
 3. از Traffic Scores به جهت مشاهده شکاف‌هایی که ممکن است برای هدفگیری ارزشمند باشند استفاده کنید.

بعد از آنکه کلمات کلیدی را برای شکاف ها مشخص کردید حال می‌توانید آن را در ابزار Keyword Difficulty وارد کنید تا متوجه شوید رتبه بندی برای یک کلمه کلیدی چقدر سخت است. شما همچنین می‌توانید در این بخش کلمات کلیدی مشابه را نیز مشاهده کنید.
حال که کلمات کلیدی را پیدا کردید می‌توانید برنامه ریزی‌های مربوط به مطالب جدید را انجام دهید و یا تصمیم بگیرید که محتواهای موجود در سایت خود را با کلمات کلیدی جدید، تازه سازی و یا ادغام کنید. اگر شما از قبل محتوایی برای کلمات کلیدی هدف تهیه کرده اید اما در نتایج جستجو قرار ندارند می‌توانید آنها را به روز کنید و اگر چندین صفحه دارید که به یک موضوع مشخص پرداخته شده است آنها را ادغام و به مانند لینک به هم مرتبط سازید.

تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید

در کنار تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی یک روش مفید دیگر این است که شکاف‌های محتوای خود را با توجه به مرحله خرید مشتریان بررسی کنید. محتواها در طی فرآیند خرید نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. از بالا به پایین به شکاف‌های درون محتوای خود در مراحل مختلف در قیف بازاریابی نگاه کنید. مهمترین قسمت یک محتوا این است که تجزیه و تحلیل فرصت‌ها برای کمک به تبدیل مشتریان بالقوه و چگونگی اصلاح ROI را نمایش می‌دهد.

چگونگی تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید
در وهله اول برای تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید باید نقشه ای از محتواهای خود را تعیین و قیف بازاریابی را برای هر یک از مراحل بررسی کنید. به طور کلی تمام محتواهادر شکاف مرحله خریددر یکی از سه مراحل زیر قرار می‌گیرند:

 1. بالای قیف(TOFU): در این حالت محتوا گسترده شده است و برای افرادی که در حال تحقیق در مورد یک موضوع هستند اما هنوز تصمیمی برای عملی کردن آن نگرفته اند می‌باشد. این اتفاق می‌تواند مانند پست‌های یک وبلاگ همچون وبلاگ‌های گردهمایی، لیست‌ها، چگونگی پاسخ محتواها به سوالات “چه چیز” و “چرا” و… باشد. هدف اصلی از تولید این محتواها هدایت ترافیک گفته می‌شود.
 2. میانه قیف(MOFU): در این مرحله محتوا کمی بیشتر به سمت اطلاعات محصول متمایل می‌شود. بدین صورت خوانندگان می‌توانند به سطح بالایی از درک محصولات شما برسند. کیس استادی، کتاب‌های الکترونیک، چک لیست‌ها، کمپین‌های قطره ای ایمیل، پست‌های بلاگ مربوط به “چگونه به” و وبینارها با فرمت‌های معمولی در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 3. پایین قیف(BOFU): در این بخش محتواها به فروش محصولات کمک می‌کنند. نمایش نسخه های ویدیویی یا نوشتاری، برگه مشخصات محصول، سوالات متداول، مقایسه محصولات شما با رقبایتان و توصیف نمونه‌هایی از محتواهای این بخش مربوط به سطح پایین قیف می‌باشند.
این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید

زمانی که مشخص کردید محتوای شما در شکاف مرحله خریددر کدام مرحله قیف قرار دارد باید به دنبال شکاف‌هایی باشید که در خصوص آن محتوایی ندارید و یا محتواهایی را پیدا کنید که این مباحث در آنها رعایت نشده است و به این سوالات پاسخ دهید:

 • برای هر مرحله چه مقدار محتوا دارید؟
 • آیا این ترکیب با نیازهای تجارت شما متناسب است؟
 • آیا محتوای شما آن گونه که باید و شاید قابلیت اجرایی شدن را دارد؟

نیازهای شغلی خودتان را در نظر داشته باشید، به عنوان مثال اگر تجارت شما در این صنعت جدید یا ناشناخته است ممکن است لازم باشد تا تمرکز بیشتری بر روی اطلاع رسانی آن داشته باشید. اگر این چنین باشد آیا برای ایجاد ترافیک به سایتتان محتوای خود را به اندازه قسمت بالای قیف بهینه کرده اید؟ شما همچنین می‌خواهید محتوایی داشته باشید تا ترافیک چرخه خرید شما را تغییر دهد بنابراین آیا محتوایی دارید که در قسمت پایین قیف قرار داشته باشدو بخواهید به تمام پرسش‌های متداول مشتریانتان پاسخ دهید؟
این محتوا را یک گام دیگر به سمت تجزیه و تحلیل شکاف محتواپیش ببرید و حالا ببینید محتوای شما چگونه عمل می‌کند. اگر استراتژی‌های محتوای خود را مشخص کرده اید حال می‌توانید معیارهای خود را بررسی کنید. ممکن است احتیاجی به تغییر نوع محتوای خود نداشته باشید بلکه باید تلاشتان را در جهت بهبود آنچه قبلا تولید کرده اید به کار گیرید.

چگونگی تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید

پس از بررسی ترکیبی از محتواهای خود حال باید پردازش‌های مرحله خرید را بررسی کنید و نگاهی به کانال‌هایی که برای توزیع محتواهای خود استفاده می‌کنید بندازید.

 1. تجزیه و تحلیل شکاف محتوا به وسیله کانال

تنها تولید محتوا ساده برای محصولات کافی نیست، شما باید در کنار آن محتواهای خود را تبلیغ کنید. تحلیل محتواهای شما در قسمتشکاف‌ کانال به وسیله کانال‌های توزیع یا پلتفرم‌ها، می‌تواند فرصتی برای پیشرفت کردن و سرمایه گذاری در کانال‌ها را برای شما فراهم آورد. این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا ببینید برای بهینه سازی به جهت سوددهی توسط کانال‌های فعلی فعالیت‌های بیشتری لازم است و یا اینکه مجبور هستید به دلیل بازدهی کمتری که برای شما فراهم آورده اند این کانال‌ها را کنار گذاشته و کانال‌هایی که دارای پتانسیل بیشتری برای معرفی شما هستند را جایگزین کنید.
برخی از کانال‌های توزیع محتواهای معمولی که دارای بازخورد بالایی هستند و در شکاف کانال مطرح می‌شوند عبارتند از:

 • شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر، لینکداین، یوتیوب و اینستاگرام
 • انجمن‌هایی همچون کورا(Quora) و ردیت(Reddit)
 • انجمن‌های تخصصی صنعتی
 • ایمیل
 • جستجوی ارگانیک
 • کانال‌های ارجاع دهنده مانند پست‌های مهمان یا ذکر کردن آن در وب سایت های دیگر
 • و…

شکاف محتوا در کانال های توزیع

اول از هر چیز در مرحله شکاف کانال باید اطلاعات زیر را جمع آوری کنید:

 • کانال‌هایی که برای محتوای خود استفاده می‌کنید.
 • یک محتوا با بازدید بالا که در حال حاضر برای هر کدام از کانال‌ها تولید کرده اید.
 • اهداف مربوط به هر کانال و نتایجی که کسب کرده اید.
 • بهترین عملکرد از محتوای شما در هر کانال
این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

حال که موارد بالا را بررسی کردید باید به دنبال پر کردن این شکاف‌ها باشید. از خودتان این سوال‌ها را بپرسید:

 • کدام یک از کانال‌های مهم برای تجارت شما مناسب است؟
 • آیا محتوای شما توانسته اهداف خود را برای کانال‌های مختلف به دست آورد؟
 • آیا محتوای تولیدی شما توانسته استکه اهداف یکسانی را در هر کانال مطابقت دهد؟
 • چرا و چرا نه؟ آیا شما به جای تولید محتوای اختصاصی برای کانال‌های مختلف تنها یک محتوای کلی را برای تمام کانال‌ها استفاده می‌کنید؟
 • آیا منابعی برای کانال‌هایی که استفاده می‌کنید دارید؟ یا اینکه آیا احتیاج به تنظیم مجدد اهداف خود دارید؟

ابزار Content Exploration الکسا می‌تواند به شما محتواهای محبوبتان را در شبکه‌های اجتماعی نشان دهد. شما همچنین می‌توانید از این ابزار به جهت مشاهده محتوای محبوب برای موضوعی که به تجارت شما کمک کننده است نیز استفاده کنید تا مشارکت افراد را در این زمینه به کار گیرید.
بعد از آن کانال‌های توزیع محتوای جدیدی را که قبلا مورد هدفتان نبوده اند بررسی کنید و ببینید آیا فرصتی وجود دارد و می‌توان به کمک آن کسب و کار خود را پرورش دهید یا خیر.
به جهت پیدا کردن کانال‌هایی که مورد هدف شما نیستند اما ممکن است که بخواهید با آنها آشنا شوید می‌توانید کانال‌هایی را که رقبایتان از آنها استفاده می‌کنند را پیدا کنید. در این خصوص نیز ابزار الکسا به شما کمک می‌کند.
با نگاهی به کانال‌های رقبایتان و یا کانال‌هایی که وجود دارند اما رقبایتان از آنها استفادهنمی‌کنند می‌توانید بررسی کنید و ببینید که به کار شما می آیند یا خیر. در هنگام تجزیه و تحلیل محتوای خود برای شکاف‌کانال باید بررسی‌های لازم را برای جایگاهی که الان در آن قرار دارید و جایگاهی که می‌خواهید به آن برسید تعیین کنید. توجه داشته باشید که تنها پرداختن به این مورد به معنی پر شدن تمامی شکاف‌ها نیست.

اولویت بندی شکاف محتوا برای پر شدن

حال که به پایان این مطلب رسیدیم و با تمامی شکاف محتوا  و چگونگی کارایی آنها آشنا شدیم باید درمورد اولویت بندی شکاف‌ها برای پر شدن نیز مطالبی را ارائه نماییم.
تجزیه و تحلیل شکاف‌های محتوا بخش بسیار مهمی از تحلیل رقابتی وب سایت هاست، اما حالا که شکاف‌های محتوای خود را پیدا کرده اید معنیش این نیست که می‌توانید محتواهایتان را به صورت گسترده پوشش دهید و مشکلاتتان حل شده است!
شما قبل از هر چیز باید اول اولویت بندی کنید که کدام شکاف‌ها رادر وهله اول پر کنید، بعد از آن می‌توانید منابعی را به گونه ای اختصاص دهید که بیشترین بازده را برای تجارت شما در طولانی مدت داشته باشند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر شکافی نیاز به پر شدن ندارد. اگر ساخت محتوا برای پر کردن شکاف احتیاج به منابع بیشتری داشته باشد ممکن است تصمیم بگیرید که با همین کسری کنار بیایید!
وقتی از اولویت بندی صحبت می‌کنیم ابزارهای الکسا می‌توانند شما را در سازماندهی این مسائل یاری نمایند. برنامه پیشرفته الکسا شامل فضایی است که می‌تواند اولویت‌های کلمه کلیدی و فرصت‌های محتوا را برای شما به نمایش گذارد. برای اینکه شما بتوانید از این ابزار قدرتمند به جهت بازاریابی محتوای خود استفاده کنید باید ۱۴ روز به صورت آزمایشی ثبت نام کنید و با توانایی بالای آن آشنا شوید و به تدریج برای برنامه ریزی جدید محتواهای خود اقدامات لازم را انجام دهید.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

 تعریف تحلیل شکاف محتوا تحلیل شکاف محتوا، محتوای فعلی ارائه شده را با خواسته­ های مد نظر مخاطب مقایسه نموده و تلاش می­کند تا آنچه را که برای تحقق خواسته ­های آنان لازم است، شناسایی نماید.

در زمینه بازاریابی محتوایی، ایجاد محتوا تنها عاملی نیست که موفقیت شما را تعیین میکند. گوگل یک موتور جستجو است که شما می­توانید میلیون­ها نتیجه را در آن بیابید که این خود بیانگر سختی رقابت است.

شناسایی شکاف محتوا با کمک مشتریان

مشتریان فعلی شما یک منبع باارزش برای کمک به بهبود استراتژی محتوا شما هستند. اینکه آنها از محصول یا خدمات شما راضی هستند یا خیر مهم نیست. چیزی که بینش ­های ارزشمندی به شما خواهد داد، بازخورد آن هاست که شما می­توانید برای محتوای فعلی و آینده خود استفاده کنید.
احتمالا شما وقت زیادی را صرف می­کنید تا به افکار و سلایق مشتریان دست پیدا کنید با اینکه ساده ­ترین راه برای انجام این کار فقط سوال پرسیدن از آنهاست. بنابراین شما می­توانید محتوای مربوطه را توسعه دهید به عنوان مثال از هر کدام از مشتریان زیر می توانید سوالات زیر را بپرسید:

 • برای مشتریان بالقوه: شما به چه موضوعاتی علاقه دارید؟ چه چیزی شما را از امتحان کردن محصول ما باز می دارد؟
 • برای مشتریان فعلی: دلیل اساسی که شما در وهله اول محصول ما را خریداری کردید چیست؟ از کدام یک از خصوصیات محصول ما کمترین استفاده را داشتید و چرا؟
 • برای مشتریان سابق: آیا می­توانید به ما بگویید که چرا تصمییم گرفتید که دریافت خدمات از ما را لغو کنید؟

اگر سوالی از مشتریان خود نپرسید، احتمال اینکه مردم درباره مارک و محصولات شما به صورت آنلاین صحبت کنند و نظر دهند زیاد است. به سیستم های بازدید مراجعه نمایید شما می توانید برای کسب بینش عمیق از خدمات خود، نظرات مفصل مردم را در مورد محصولات خود مرور کنید. این روش همچنین یک روش عالی برای کشف آنچه مردم در مورد رقبای شما می­گویند، محسوب می­شود و یک استراتژی محتوا برای پر کردن شکاف­ های محتوای شما است.

نقش رقبا در شناسایی شکاف­ محتوا

یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند برای شناسایی شکاف­ های محتوای شما و انجام تحلیل شکاف محتوا، رقبا هستند. اما همیشه باید مراقب باشید تا استراتژی محتوا آنان را کپی نکنید در عوض:

۱) به دنبال موضوعاتی باشید که رقبایتان آن ها را پوشش نداده ­اند اما شما می­توانید اینکار را انجام دهید.

۲) به دنبال فرصت­هایی برای ایجاد محتوا باشید که در موضوعات مشابه از محتوای رقبا بهتر است.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

شما می­توانید تجزیه تحلیل رقبای خود را به صورت دستی انجام دهید اما در این صورت تجزیه و تحلیل نتایج بسیار خسته کننده و دشوار خواهد بود. اگر بودجه بازاریابی مورد نیاز را دراختیار دارید، می­توانید برای انجام اینکار از ابزارهایی مانند Ahrefs یا SEMRush استفاده نمایید. و اگر بودجه مناسب را در اختیار ندارید، می­توانید به صورت آزمایشی یک دوره ۱۴ روزه در Ahref ثبت نام کنید. به هر حال برخی از تحلیل ­های رقبا را انجام دهید. Ahrefs یک ویژگی “شکاف محتوا” دارد که می­توانید از آن­ها استفاده کنید تا بدانید کدام کلمات کلیدی را باید هدف قرار دهید.

ابزار رایگان دیگری که می­توانید برای تجزیه و تحلیل رقبای خود استفاده نمایید BuzzSumo است برای اینکار کافی است تا نام دامنه رقبای خود را در نوار جستوجوی آن سرچ نمایید لذا به شما نشان داده خواهد شد که کدام محتوا بیشترین سهم را در شبکه ­های اجتماعی دارا می­باشد.

بعد از اینکه متوجه شدید کدام یک از محتواهای رقبای شما در رسانه­ های اجتماعی عملکرد بهتری دارند، می­توانید آن را با محتوای فعلی خود مقایسه نمایید. آیا آن­ها موضوعاتی را مطرح کرده اند که شما در محتوای خود پوشش ندادید؟ یا نوعی محتوای خاص است که عملکرد بسیار خوبی دارد.

به دنبال فرصت برای ایجاد محتوا در مورد موضوعی باشید که کیفیت آن نسبت به بقیه بالاتر است. اگر در حال حاضر موضوعاتی که از طریق BuzzSumo پیدا کرده­ اید را پوشش داده ­اید، سعی کنید کشف کنید که چرا محتوای رقبا از شما بهتر عمل می کند.موتورهای جستجو می­توانند در زمینه سوالاتی که مخاطب مورد نظر شما در حال حاضر مطرح می­کند، حتی بیشتر از انجمن­ های آنلاین و یا سایت­ های بازدید به شما کمک کند.

تحلیل شکاف محتوا با استفاده از موتوهای جستجو

در مورد کلمات کلیدی مناسب صنعت خود تحقیقات کنید

بسیاری از بازاریابان به شما می­گویند که قبل از انجام تحقیق در مورد کلمه کلیدی خود، تمام موضوعات مرتبط را در اختیار داشته باشید اما در واقع، تحقیقات در مورد کلمات کلیدی می­تواند به شما کمک کند تا حوزه­ های جدیدی را کشف کنید که قبلا به آن فکر نکرده بودید.
توصیه می­کنم به جز گوگل از سایر ابزارهای تحقیق در مورد کلید واژه­های بلند مانند، Ubersuggesy، LSI Graph یا KWFinder را نیز امتحان کنید.

کلمات کلیدی فعلی خود را ارزیابی کنید

یکی از استراتژی­های عالی برای کمک به پر کردن شکاف­ های محتوای شما، ارزیابی عبارات جستجویی است که افراد از قبل برای یافتن سایت شما از آن­ها استفاده میکنند. صفحات پیج شما میتوانند برای برخی از کلمات کلیدی ثانویه رتبه بندی شوند که محتوای شما برای پوشش این کلمات مناسب نیستند. به عنوان مثال وقتی افراد عبارت ” تبلیغات برنامه نویسی “ را در گوگل سرچ میکنند ، آنها به یک پست وبلاگ در آخرین کنفرانس بازاریابی، جایی که تبلیغات برنامه مورد بحث قرار گرفته منتقل می­شوند. این پست وبلاگ به درخواست مراجعه ­کننده پاسخ درستی نمی­دهد. اما شما می­توانید محتوای جدیدی ایجاد کنید. (به عنوان مثال راهنمای مبتدیان برای تبلیغات برنامه نویسی)  که این عبارت پاسخ درستی می­دهد.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

تبلیغات در جستجو را تحلیل کنید

تبلیغات در جستجو یکی دیگر از منابع عالی برای شناسایی شکاف محتوا در استراتژی محتوا شماست. رقبای شما در حال ایجاد تبلیغاتی هستند که قصد و نیت جستجوگر را هدف قرار می­دهد، و تجزیه و تحلیل در تبلیغات آنها، در ارتباط با اینکه آنها چگونه مخاطبان را با محتوای خود هدف گرفته اند، بینش بیشتری به شما میبخشد.
به عنوان مثال کلمه کلیدی ” تبلیغات برنامه نویسی ” را که قبلا به آن اشاره کردیم در گوگل سرچ کنید. بعد از اینکه سرچ کردید در قسمت پایین بخش ” افراد نیز سوال میکنند”، می­توانید سوالات متداولی را که ممکن است بخواهید با استراتژی محتوای خود هدف گذاری کنید، مشاهده نمایید.

تجزیه و تحلیل شکاف محتوا یک ابزار استراتژیک عالی است که توسط مدیریت استفاده می شود تا مشخص کند شرکت به کجا می رود و انتظارات  یا پتانسیل شرکت چیست . دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد که در استراتژی شرکت ها شکاف وجود دارد. بیشتر این دلایل به دلیل تغییر فضای کسب و کار است. آنچه در این مقاله بازاریابی خواهید خواند :

مثالی برای تشریح بهتر تحلیل شکاف محتوا

تصور کنید که شما یک روزنامه نویسی بسیار قدیمی هستید و فقط می خواهید با توزیع سنتی مقاله ادامه دهید. شما نه می خواهید یک وب سایت داشته باشید ، نه برنامه موبایل را می خواهید. به آرامی اما مطمئناً روزنامه شما محبوبیت خود را از دست خواهد داد. این امر به این دلیل است که شما اکثر خوانندگان بالقوه را رها می کنید – خوانندگان آنلاین و همچنین خوانندگان موبایل.

بنابراین ، در پایان اگر شرکت روزنامه به سقوط خود نگاه کند ، متوجه خواهد شد که شکافی در فناوری موجود در بازار و فناوری موجود در شرکت وجود دارد. به دلیل عدم استفاده از فناوری ، این شرکت در جذب خواننده های جدید ناکام بوده است.

 1. بنابراین ، تجزیه و تحلیل شکاف تجزیه و تحلیلی است که در آن شرکت متوجه می شویم در حال حاضر کجا ایستاده است ؟  
 2. محیط کسب و کار فعلی چیست؟ و
 3. شرکت باید به کجا برود و متعاقباً برای دستیابی به پتانسیل های خود شرکت چه کاری را باید انجام دهد؟

گپ آنالیز همچنین می تواند راهبردهایی را ارائه دهد که بهینه سازی استفاده از منابع برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن است.

جنبه دیگر شکاف محتوا انتظارات است. این انتظارات ممکن است از فروشندگان ، کارمندان یا مشتریان باشد. اگر انتظارات برآورده نشود ، بین انتظارات و واقعیت ها شکاف وجود دارد. به عنوان مثال – فروشندگان انتظار پرداخت به موقع را دارند ، اما پرداخت ها همیشه به تأخیر می افتد. بنابراین ، به دلیل این شکاف در ارتباطات ، این شرکت ممکن است فروشندگان را از دست بدهد. تحقق انتظارات یکی دیگر از اهداف تجزیه و تحلیل شکاف است.

این مطلب و خوندی ؟  اندازه گیری محتوا چگونه است؟

شکاف محتوا تفاوت بین عملکرد واقعی یک سازمان با عملکرد مطلوب یا بالقوه است. اگر منابع فعلی یک سازمان مورد سوء استفاده قرار نگیرد و از سرمایه گذاری در فناوری یا سرمایه منصرف نشود ، سازمان تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

۱gap analysis

تحلیل شکاف بین تخصیص افزوده ، سطح تخصیص فعلی ، ادغام منابع و در نهایت زمینه های بهبود را تشخیص می دهد. با این تجزیه و تحلیل ، مناطقی که نیاز به پیشرفت دارند مشخص می شود.

۲gap analysis

تجزیه و تحلیل شکاف شامل یافتن ، جزئیات و بهبود واریانس بین نیازهای کسب و کار و تواناییهای فعلی سازمان (مانند منابع ، فناوری ، سرمایه و …) است.

۳gap analysis

تجزیه و تحلیل شکاف را می توان به راحتی با استفاده از معیار و از دیگر ارزیابی ها تعیین کرد. پس از مشخص شدن عملکرد مورد انتظار شرکت ، می توان آن را به راحتی با سطح فعلی عملکرد یک سازمان مقایسه کرد.

این مقایسه تجزیه و تحلیل شکاف نامیده می شود. این نوع تحلیل می تواند در سطح عملیاتی یا استراتژیک سازمان انجام شود.

همچنین می توان آن را به عنوان تحلیل تجاری یک سازمان برای کاری که در حال حاضر انجام می دهد و جایی که می خواهد در آینده باشد نامگذاری کرد. تجزیه و تحلیل شکاف را می توان از دیدگاه های مختلفی از جمله منابع انسانی ، فرآیندهای تجاری ، جهت تجاری و فناوری اطلاعات انجام داد. تجزیه و تحلیل شکاف به اندازه گیری سرمایه گذاری پول ، زمان و منابع انسانی کمک می کند تا به یک نتیجه خاص برسیم.

به عنوان مثال ، تغییر سیستم پرداخت حقوق سازمان از سیستم کاغذی به سیستم بدون کاغذ. تجزیه و تحلیل شکاف همچنین می تواند برای تعیین اینکه چگونه یک محصول یا راه حل به خوبی نیازهای مورد نیاز را برآورده می کند ، مورد استفاده قرار گیرد.

در این سناریو ، تجزیه و تحلیل نتیجه Gap می تواند به عنوان خوب ، متوسط یا ضعیف رتبه بندی شود. با انجام تجزیه و تحلیل Gap می توان مشخص کرد که محصولات جدید باید به چه مواردی اضافه شوند یا چه نوع دیگری از افزودنی ها در سیستم موجود باید انجام شود. شکاف باید توسط سازمان پر شود تا از رقابت و بقا در بازار جان سالم به در برد.

یکی از مهمترین تکنیکها برای تجزیه و تحلیل فرآیندهای کسب و کار، تجزیه و تحلیل شکاف یا گپ است. تجزیه و تحلیل شکاف، یک فرآیند گزارش دهی است که در صنایع مختلف برای بهبود فرآیندها استفاده می‎شود. اگر فرآیند تجزیه و تحلیل شکاف قوی باشد، در نهایت به مدیران پروژه این توانایی را می‎دهد تا تعیین کنند که آن کسب و کار در چه جایگاهی قرار دارد و در چه جایگاهی می‎خواهد باشد.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

اگر نمی‎دانید که چگونه این نوع تحلیل را انجام دهید، سه مرحله ساده برای اجرای آن وجود دارد که در ادامه شرح داده شده است. صرف نظر از نوع صنعتی که در آن کار می‎کنید، می‎توانید این راهنمایی ها را در هر رشته‎ای اعمال نموده و اهداف کسب و کارتان را برآورده سازید.

 1. وضعیت کنونی خود را تجزیه و تحلیل کنید.

اگر نمی‎دانید که برای تجزیه و تحلیل شکاف، چگونه و از کجا آغاز کنید، باید گفت که بهتر است ابتدا آنچه را که ما “هم اکنون و آینده شما” می‎نامیم، مشخص کنید. یعنی جایی که سازمان شما در حال حاضر در آنجاست و جایگاهی که می‎خواهید به آن دست پیدا کنید.

از شرایط فعلی خود شروع کنید. تجزیه و تحلیل شما می‎تواند شامل اطلاعات کیفی مانند فرآیندها یا متودولوژیهای گروهی باشد. و یا اطلاعات کمی، مانند تعداد تماس‎های فروش در هر هفته. در واقع، فرآیند تجزیه و تحلیل شکاف، باید همه چیزهایی را که در حال حاضر انجام می‎دهید، ارزیابی کند. در این صورت می‎توانید یک “تصویر بزرگ” از شرایط فعلی خود دریافت کنید.

 1. شرایط ایدهآل آینده را شناسایی کنید.

هنگامیکه یک تصویر بزرگ به دست ‎آوردید، متوجه می‎شوید که تیم یا سازمان شما در حال حاضر چگونه کار می‎کند. شما باید از لحاظ استراتژیک، ایده آل بیاندیشید. کجا می‎خواهید باشید؟ چه اتفاقی لازم است اما رخ نمی‎دهد؟ چه اتفاقی می‎تواند ‎رخ دهد که قبل از آن نبوده یا شاید تغییر کرده است؟ و مهمتر از همه اینکه، چه چیزی باید برای رسیدن به چنان جایگاهی اتفاق بیافتد؟

ممکن است یک تیم بازاریابی استثنایی داشته باشید که تولید محتوای آن، برون سپاری می‎شود؛ در این صورت شاید هدف شما این باشد که این روند خلاقانه را در داخل سازمان ایجاد کنید تا راهبردهای نام تجاریتان، برآورده شود. یا اینکه ممکن است متوجه ‎شوید که نیاز به ایجاد یک تغییر فرهنگی دارید تا بتوانید محصول یا خدمات خود را بیش از پیش با نیازهای مشتریان، مطابقت دهید. آسمان محدود است و باید رویاهای بزرگی داشته باشید!

 1. روی شکاف، پل بزنید.

این بخش از آنالیز اندکی دشوار است. شما باید تعیین کنید که چه شکافی وجود دارد و چگونه این شکافها از رسیدن به هدف جلوگیری می‎کنند. بخش بهتر و مهمتر، دانستن این است که چگونه از مشکلات فراتر روید. باید اهدافی روشن ایجاد کنید که به شما کمک می‎کند تا تغییرات خود را به درستی انجام دهید. برای پیاده سازی تجزیه و تحلیل شکاف، ابزارهایی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

یک نکته بسیار مهم در مورد پیاده سازی و اجرای این روش این است که در صورت کامل نبودن اطلاعات مربوط به فرآیند، ارزشی که این شیوه می‎تواند به همراه داشته باشد از دست خواهد رفت.

اطلاعات کامل هر فرآیند شامل اطلاعات مربوط به ورودیها، راهنماها، خروجی‎ها و فعالسازها است. اینها عناصر اساسی هر فرآیند کاری هستند.

برای دریافت تعریف کاملتری از هر یک از این اجزاء، به مقالات دیگری که در همین وبسایت آمده، رجوع نمایید.

ابزارهای تجزیه و تحلیل شکاف

ابزارهای زیادی وجود دارند که به شما برای پل زدن روی شکافها کمک می‎کنند. چند مورد از مهمترین آنها در ادامه، شرح داده شده‎اند.

تحلیل SWOT

واژه SWOT مخفف چهار کلمه نقاط قوت، ضعفها، فرصت ها و تهدیدها است. شما می‎توانید تجزیه و تحلیل SWOT را به دو صورت کمی ‎و کیفی انجام دهید. این فرآیند به شما کمک می‎کند تا تهدیدات داخلی و خارجی را برای سازمان تعیین کنید و ببینید که چگونه می‎توان در مقابل رقبا ایستادگی کرد.

چارچوب هفت اس مکنزی (McKinsey 7S)

چارچوب مکنزی توسط شرکت مشاوره‎ای به همین نام توسعه یافته است. این ابزار در نهایت کمک می‎کند تا تعیین کنید که آیا یک شرکت انتظارات را برآورده می‎کند یا به طور کلی ارزش های مشترک یک سازمان را تأمین می‎کند یا خیر. این کار از طریق ۷ اس موجود در سازمان انجام می‎شود. علاوه بر این، این چارچوب به فاصله بین وضعیت فعلی و وضعیت مطلوب شرکت پل می‎زند.

هفت اس عبارتند از:

Structure: ساختار

Strategy: استراتژی

System: سیستم

Skills: مهارت

Style: سبک

Staff: کارکنان

مدل نادلر تاشمن (Nadler-Tushman)

شاید بتوان گفت پویاترین مدل، مدل نادلر تاشمن است. این مدل بررسی می‎کند که چگونه هر فرآیند کسب و کار بر فرآیندهای دیگر تاثیر می‎گذارد. همچنین مشخص می‎کند که شکاف ها چه تاثیری بر کارایی می‎گذارند. این مدل، یک دید کلی از روند عملیات سازمان شما، از ابتدا (ورودی) تا انتها (خروجی) ایجاد می‎کند.

مدل نادلر تاشمن، فرآیندهای موجود در سازمان را به سه دسته تقسیم می‎کند:

ورودی: کل فرهنگ و نیروی کار شرکت؛ تمام منابع مورد استفاده برای ایجاد محصول / خدمات و محیط عملیاتی

تبدیل: سیستم ها، تیم ها و فرآیندهایی که ورودیها را می‎گیرند و آنها را به محصول خروجی تبدیل می‎کنند.

خروجی: محصول یا خدمات نهایی.

به طور کلی می‎توان گفت که تجزیه و تحلیل شکاف یا گپ، در ادبیات مدیریتی به مقایسه میان وضعیت فعلی و وضعیت مطلوب اطلاق می‎شود. فرآیند تجزیه و تحلیل شکاف برای هر کسب و کاری ضروری است تا عملیات خود را برای بهره وری و کاهش هزینه‎ها بهینه سازی نماید.

این مطلب و خوندی ؟  پادکست چیست؟

عوامل تاثیرگذار بر شکاف دیجیتالی

نابرابری‌های دیجیتالی تمایزهای قابل توجهی را در میان جوامع مختلف جهانی ایجاد کرده است، که برخی از بارزترین نتایج حاصل از شکاف دیجیتالی شامل موارد زیر است:

 • تاثیرات ناشی از شکاف بر اقتصاد

خدمات مخابراتی و استفاده گسترده از اینترنت می‌تواند اقتصاد یک کشور را تقویت سازد. همچنین مردم می‌توانند از این طریق با از بین بردن ازدحام‌های ترافیکی به خریدهای آنلاین بپردازند زیرا؛ انجام این جور معاملات بدون استفاده از هرگونه کاغذ یک رویکرد مناسب برای ایجاد توانمندی اقتصادی است. شکاف اقتصادی در حال حاضر در کشورهای در حال توسعه‌ای که قدرت ادغام کافی فناوری اطلاعات و ارتباطات را ندارند، بیشتر از سایر کشورهای دیگر است.

 • تاثیر شکاف دیجیتال بر آموزش

شاید بتوان یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد شکاف دیجیتالی در ایران را عدم دسترسی عده و قشر خاصی از کودکان، خصوصاً دختران به امکانات آموزشی دانست. از آن‌ جایی که اینترنت کتابخانه‌ای غنی از هرگونه اطلاعات است، اکنون دیگر بیش از هر زمان دیگری این موضع اهمیت دارد تا سیستم‌های آموزشی بتوانند آموزش‌های خود را با علم و تکنولوژی مطابقت دهند

همواره دستیابی به فناوری اطلاعات و ارتباطات با موفقیت‌ها و تحقیقات عالی علمی در ارتباط مستقیم بوده است. از آن‌جایی که آموزش قدرت ذهن انسان را توانمند می‌سازد و او را برای رسیدن به موفقیت‌های چشمگیر در جامعه آماده می‌سازد، دیگر وجود هرگونه شکاف دیجیتالی می‌تواند یک سد در راه رسیدن قشر خاصی از مردم یک کشور یا یک منطقه به موفقیت شود.

 • تاثیر شکاف دیجیتالی در حوزه‌های اجتماعی

امروزه دیگر میزان دسترسی شما به اینترنت است که ارتباطاتتان را  پیش می‌برد. امروزه دیگر سیستم عامل رسانه‌های اجتماعی مانند، فیس‌بوک در میان مردم تعامل و رابطه برقرار می‌کنند و آن‌ها را به عنوان دوست و یا خانواده به یکدیگر متصل می‌سازند. همچنین یکی از فواید استفاده و مدیریت رسانه اجتماعی این است که ما می‌توانیم سریعتر از اتکا به روزنامه‌های سنتی به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنیم.

هنر و موسیقی جزو مهم ترین عواملی هستند که به طرز چشمگیری توسط فناوری متحول گشته‌اند و دیگر جزو مزایایی محسوب می‌شوند که جوامع محروم از اینترنت از آن‌ها بی‌بهره خواهد ماند. پس با توجه به تمامی این نکات می‌توان گفت که رفع شکاف دیجیتالی برای توانمند‌سازی کشورهای در حال توسعه امری بسیار ضروری است.

 • تاثیر کلی شکاف دیجیتالی بر جامعه

شکاف دیجیتالی به طرزی آشکار به تفکیک افراد جامعه از نظر قومیت‌ها، سن، نژاد و جنسیت پرداخته است. اینگونه فناوری‌ها تاکنون باعث شده‌اند که در جامعه نوعی پوشش و سد میان افرادی که دسترسی به اینترنت دارند و افرادی که فاقد این دسترسی هستند ایجاد شود.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

انواع شکاف دیجیتال

شکاف دیجیتال انواع مختلفی دارد که تمامی آنها به میزان دسترسی ما به اینترنت ارتباط دارند. برخی از شکاف‌های دیجیتال موجود در دنیا  که از اهمیت بالای دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار می باشند عبارتند از:

 • شکاف ناشی از جنسیت

طبق گزارشاتی که در سال ۲۰۱۳ تهیه شده‌اند گفته شده است که شکاف جنسیتی ناشی از عدم دسترسی و در اختیار داشتن اینترنت است و آمار ناشی از آن خصوصاً در کشورهای در حال توسعه بسیار زیاد است. گرچه اکنون در سال ۲۰۲۰ دیگر استفاده از تلفن همراه هوشمند به امری ضروری تبدیل شده است، اما گزارشات اعلام شده حاکی از این موضوع هستند که میزان استفاده زنان و مردان از این امکانات به یک میزان نیست و زنان هنوز نتوانسته‌اند در این زمینه به برابری در استفاده از اینترنت با مردان برسند.

خصوصاً در کشورهای کم درآمد میزان استفاده مردان از این امکانات چیزی حدود ۹۰ درصد بیشتر از زنان است. نکته جالبتر این است که در میان زنانی که تلفن همراه دارند ۱.۲ میلیارد از آن‌ها که در کشورهای کم درآمد ساکنند به اینترنت دسترسی ندارند.

 • شکاف اجتماعی

دسترسی به اینترنت باعث ایجاد روابط و محافل اجتماعی در میان افراد دارای علایق مشترک می‌شود. سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی مانند؛ توییتر و فیس بوک بر اساس علایق مشابه افراد برایشان گروه‌های مشترک ایجاد می‌کند.

امروزه دیگر بیش از هر زمان دیگری استفاده از اینترنت بر طبقه‌بندی اجتماعی افراد تأثیر گذاشته است. این امر بیشتر در جوامعی که بیشتر افراد به اینترنت دسترسی دارند و دیگر جوامعی که به اینترنت متصل نیستند مشهود است. در واق دیگر گروه‌های غیر متصل به حاشیه رانده می‌شوند؛ زیرا نمیتوانند خود را با جوامع و اقشار متصل به اینترنت وفق دهند.

 • شکاف دسترسی جهانی

افراد مبتلا به معلولیت‌های جسمی ممکن است هنگام دسترسی به اینترنت نتوانند از سخت افزارها و نرم افزارهای موجود استفاده کنند. در برخی از نقاط جهان نیز به دلیل کمبود مهارت سواد دیجیتالی و سطح پایین تحصیلات ممکن است برخی افراد از اینترنت و پتانسیل گسترده آن عقب بمانند.

دلایل شکاف دیجیتال

با این وجود که همواره اقدامات زیادی در سطح دنیا به منظور متوقف کردن یا کاهش میزان شکاف اینترنتی صورت می‌گیرد اما همچنان این شکاف با سرعت بیشتری در حال توسعه یافتن میان جوامع متفاوت است. در این بخش از مقاله ما شما را با تعدادی از دلایل رخداد این مسئله آشنا می‌کینم:

 • تحصیلات

آموزش و پرورش را می‌توان یک منبع قابل اعتماد جهت مبارزه با این شکاف دانست، زیرا کم سوادی یکی از اصلیترین عوامل ایجاد شکاف طبقاتی است. طبق گزارشاتی اعلام شده است که دارندگان مدرک دانشگاهی چیزی حدود ۱۰ برابر بیشتر از توانایی استفاده صحیح از اینترنت و کامپیوتر در زندگی روزمره خود در مقایسه با افرادی با تحصیلات کمتر برخوردارند.

 • سطح درامد
این مطلب و خوندی ؟  اندازه گیری محتوا چگونه است؟

شکاف درآمدی همواره نقش بسزایی در بزرگتر کردن شکاف دیجیتالی داشته است. به طور کلی افرادی با درآمد بالا ۲۰ برابر بیشتر از افراد کم درآمد به اینترنت دسترسی خواهند داشت و همچنین خانواده های ثروتمند ۱۰ برابر بیشتر از خانواده‌های کم درآمد دارای رایانه و اینترنت پرسرعت در خانه هستند. از آن‌جایی که اقشار کم درامد از عمده درامد خود در جهت تامین نیازهای اساسی استفاده می‌کنند، نوع نگاه آن‌ها به فناوری به دیده تجملاتی و لوکس است.

 • محدودیت‌های جغرافیایی

کشورهای پیشرفته‌تر و اقتصادی به دلیل ثروتی که دارند به انواع گسترده‌ای از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا دسترسی دارند در حالی که کشورهای کمتر توسعه یافته و دارای سطح اقتصادی ضعیف و یا متوسط از فناوری و زیرساخت‌های لازم جهت برقراری ارتباط اینترنتی پرسرعت برخوردار نیستند. می‌توان گفت که محدودیت‌های جغرافیایی داخل هر کشور نیز نوعی شکاف دیجیتالی ایجاد می‌کنند و مناطق شهری نیز بیشتر از مناطق روستایی و کوهستانی به اینترنت ۴G دسترسی دارند.

 • انگیزه و منافع عمومی

گروهی از مردم نیز هستند که علاوه بر اینکه میزان درآمد لازم برای خرید هر نوع امکاناتی را دارند، اما به تحصیلات و سواد رایانه‌ای علاقه چندانی نشان نمی‌دهند و اعتقادی به یادگیری رایانه و پتانسیل‌های اینترنتی ندارند. این دسته از افراد این امکانات را یک ویژگی لوکس و غیر‌ضروری می‌دانند و عده ای دیگر نیز آن را بیش از حد پیچیده تصور می‌کنند.

 • سواد دیجیتالی

مسلما ثروتمندترین کشورهای جهان دسترسی گسترده‌تری به رایانه و سایر دستگاه‌هایی متصل به اینترنت دارند. همچنین دانش‌آموزانی که در طول مدرسه خود به واسطه رایانه تحصیل می‌کنند و مهارت دیجیتالی لازم را می‌آموزند مسلماً برتری بیشتری نسبت به دانش‌آموزانی دارند که در سنین پایین هیچ نوع آشنایی با این فناوری‌ها ندارند. در واقع عدم دسترسی فیزیکی به فناوری به ویژه در کشورهای در حال توسعه شکاف دیجیتالی و فقر اطلاعاتی را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

 • مشکلات زبانی

این موضع که در همواره در یکسری از آخرین فناوری‌های ساخته شده از زبان یک کشور خاص استفاده نشود باعث می‌شود تا به نحوی مانع دستیابی محققان آن کشور به اطلاعات مورد نیاز در مورد آن برنامه و یا فناوری جدید گردد و همچنین استفاده از آن برنامه برای کاربران معمولی آن کشور نیز دشوار خواهد شد.

 • دلایل سیاسی

در واقع گاهاً برخی از دولت‌ها خصوصاً در کشورهای در حال توسعه به منظور اطمینان از داشتن تسلط شدید برروی مردم خود و برای تحت کنترل داشتن جامعه سعی می‌کنند تا دسترسی مردم به این امکانات را خصوصاً در زمینه رسانه‌ها محدود سازند و وجود چنین رسانه‌هایی را به دلیل تاثیر منفی بر افکار جوانان مضر اعلام می‌کنند

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

همچنین می‌توان گفت که وجود برخی از تحریم‌هایی که در حال حاضرعلیه ایران وجود دارد که باعث شده شرایط اقتصادی ما بیش از هر زمان دیگری دشوار گردد، یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل ایجاد شکاف دیجیتالی در ایران است.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه