0

رپورتاژ آگهی چیست؟

رپورتاژ آگهی چیست؟ یا رپورتاژ چیست ؟ رپورتاژ یکی از روشهای تبلیغات چاپی است که پیش از این از طریق مجلات و روزنامه ها مورد استفاده قرار میگرفت. اما در حال حاضر و در فضای آنلاین، از همین مدل تبلیغ از طریق انتشار محتوا در سایر وبلاگها، استفاده میشود. پس شاید تبلیغات چراغ خاموش در فضای آنلاین و آفلاین را بتوان پاسخ کوتاه و صریح سوال رپورتاژ آگهی چیست؟ در نظر گرفت.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

فهرست مطالب

دانشنامه سایت Entrepreneur رپورتاژ آگهی را به‌عنوان «یک اطلاعیه از سوی بخش روابط عمومی که با هدف اطلاع رسانی فعل و انفعالات شرکت به عموم مردم در رسانه‌های خبری و سایر انتشارات مرتبط و هدفمند منتشر شده» تعریف می‌کند. بر اساس تعریف یک مرجع دیگر موسوم به «دانشنامه کسب‌وکارهای کوچک»، اظهارات مختصر و مفید رپورتاژ آگهی باید «طرح کلی یک داستان خبری را به سبک معمول روزنامه نگاری داشته باشد.» انتشار رپورتاژ آگهی یک روش مؤثر برای انتقال مطالبی (درباره شرکت) به عموم مردم است که «ارزش خبری» دارند. این در گذشته عمدتاً از طریق رسانه‌های خبری چاپی انجام می‌گرفت؛ اما امروزه اینترنت کانال‌های متعددی را برای پخش اطلاعیه‌ها و خبررسانی به جامعه گسترده‌تری از مشتریان بالقوه فراهم کرده است.

روشهای مختلفی برای انتشار رپورتاژ آگهی وجود دارد، مانند محتوای متنی یا ویدئویی. اما از آنجایی که محتوای متنی هنوز هم گل سر سبد گوگل در نظر گرفته میشود، انتخاب اول بسیاری از افراد، نگارش متنی کاربردی هم برای رفع نیاز کاربر و هم برای قرار دادن لینک و گرفتن بک لینک از سایت مد نظرشان است. در صورتی که برای تهیه و تعیین استراتژی لینک سازی به دنبال اطلاعات بیشتری در خصوص سوال رپورتاژ آگهی چیست؟و تفاوت آن با بک لینک هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

رپورتاژ آگهی چیست؟

رپورتاژ آگهی یا Advertorial یکی از شیوه های سنتی تبلیغات آفلاین است که با کمی تغییر در سبک استفاده به فضای آنلاین هم راه پیدا کرده است. پیش از این کسب و کارها برای معرفی محصول و خدمات خود به افراد، از روزنامه و مجلات خبری جهت انتشار یک متن تبلیغاتی استفاده میکردند؛ متنی که در ظاهر کاربردی و یا خبری بود، اما در باطن اشاره ای غیر مستقیم به روش رفع نیاز یا سوال مخاطب داشت. در حال حاضر، از این روش به عنوان یکی از روشهای قدرتمند تبلیغات بومی، استفاده میشود. روشی که اصلیترین مزایای آن عبارت هستند از: افزایش آگاهی از برند، رفع نیاز مخاطب و بهبود رتبه سئو سایت.

همان‌طور که می‌توان حدس زد رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری در واقع نوعی از تبلیغات متنی در قالب یک گزارش و خبر است. سایت مشهور Entrepreneur در تعریف خود از رپورتاژ آگهی این گونه می‌گوید که:
رپورتاژ آگهی (رپورتاژ خبری) در واقع اطلاعیه‌ای است که از سوی واحد روابط عمومی با هدف اطلاع‌رسانی اتفاقات کسب و کار به مردم در رسانه‌های مختلف و انتشارات مرتبط و هدفمند منتشر می‌‌شود.
در واقع رپورتاژ خبری نوعی تبلیغات همسان است که به صورت یک گزارش یا رپورتاژ خبری نوشته می‌شود و البته باید از نظر تبلیغاتی یک فرد متخصص و خبره روی آن کار کند. شما در رپورتاژ آگهی مخاطبان‌تان را در یک مسیر مشخص همراهی می‌کنید تا به سمتی که می‌خواهید هدایت شوند و اتفاقی که می‌خواهید رقم بخورد.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

به خبر تبلیغاتی گفته میشود که جهت معرفی خدمات و محصولات کسب و کار ها نوشته میشود و در سایت های خبری پربازدید منتشر میشود .

خرید رپورتاژ آگهی چه تاثیری در سئو و بهبود رتبه سایت در گوگل دارد؟ و چرا در تمام دنیا به عنوان یکی از موثرترین تکنیک ها برای بهبود رتبه سایت در جستجوی گوگل استفاده میشود؟

چطور یکی از بهترین روش های بازاریابی آنلاین و برندینگ است که شرکت های مختلف برای کسب اعتبار بالاتر و جلب مشتری بیشتر استفاده میکنند ؟

محتوای رپورتاژ، با هدف تبلیغات غیر مستقیم و صد البته رفع نیاز مخاطب، تهیه شده و در کنار سایر محتواهای موجود در وب سایت، منتشر میشود. این مدل از تبلیغات از سال ۱۹۱۵ تا کنون در رسانه های چاپی مورد استفاده قرار گرفته است. اما در فضای آنلاین، از آن به عنوان روشی جهت تبلیغات بومی یا محتوای اسپانسری یاد میشود.

به معنی گزارش است که از کلمه ریپورت گرفته شده است ، repotrage یک کلمه فرانسوی است .

رپورتاژ در حوزه تبلیغات اینترنتی و سئو سایت به عنوان یک گزارش یا مصاحبه برای معرفی برندها یا اشخاص در سایت های خبری مطرح شده است و بصورت یک حبر تبلیغاتی منتشر میشود.

همچنین یکی از بهترین روش‌های تبلیغات اینترنتی و برندسازی است که بزرگترین برندهای دنیا برای معرفی محصولات و خدمات جدید خود از آن استفاده میکنند و به این دلیل تاثیرگذاری بالایی دارد که نوعی تبلیغات غیرمستقیم است و مخاطبان در زمان مشاهده آن بیشتر اعتماد میکنند و کل مطلب را مشتاقانه مطالعه میکنند .

درواقع رپورتاژ آگهی یک خبر تبلیغاتی است که در قالب یک مصاحبه یا گزارش و یا مقاله در خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری پربازدید منتشر میشود که شامل یک تیتر جذاب ، چند پاراگراف متن و عکس و هایپرلینک فالو میباشد.

در چه مواقعی باید از رپورتاژ آگهی استفاده کنیم؟

یک رپورتاژ آگهی هدفمند و مناسب فقط دربردارنده اطلاعات مربوط به «یک» دستاورد یا رویداد خاص است. توصیه می‌شود که صرفاً برای به‌یادماندنی‌ترین و مهم‌ترین لحظات یا ترجیحاً نقاط عطف کسب‌وکار خود رپورتاژ آگهی تهیه کنید،

به‌عنوان نمونه:

• مراسم باشکوه آغاز به کار یا بازگشایی؛

• تأسیس یک وب‌سایت جدید؛• عرضه یک محصول جدید؛

• بهبود یکی از محصولات موجود یا محبوب؛

• توسعه خط تولید یک محصول؛

• عرضه مجدد محصولی که تولید آن متوقف شده بود؛

• افتتاح یک دفتر یا فروشگاه جدید؛

• همکاری یا ادغام با یک شرکت دیگر؛

• همکاری با یک مشتری برجسته؛

• بازسازی برند (Rebranding)؛

• حضور در یک کانال اینترنتی جدید؛

• به‌کارگیری فرد یا افراد برجسته و مهم؛

• تغییرات مدیریتی مهم در شرکت؛

• کسب یک دستاورد یا پیشرفت مهم؛

• دریافت یک جایزه معتبر؛

• میزبانی از یک کارگاه یا سمینار؛

• حضور در یک رویداد محلی یا ملی؛

• حضور در رویدادهای بین‌المللی؛

• گرامیداشت سالگرد یک اتفاق مهم

.اگر شرکت شما آن‌قدر بزرگ هست که بتوانید بخش خاصی از دپارتمان روابط عمومی را به رتق و فتق امور مرتبط با رپورتاژ آگهی اختصاص بدهید، همه اعضای تیم مربوطه را در رابطه با مواردی که ارزش پوشش خبری دارند توجیه کنید.  

چگونه باعث ارتقاء رتبه سایت من در گوگل میشود ؟

 • در محتوای رپورتاژ سه تا پنج کلمه کلیدی لینک فالو میشود به سایت شما .
 • در خبرگزاری های معتبر با اتوریتی و رنک بالای گوگل منتشر میشود و سپس برای همیشه آرشیو میشود .
این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

بر اساس جدیدترین الگوریتم های گوگل دریافت لینک فالو از مطلبی مرتبط در سایت های پربازدید با اتوریتی بالا ، تاثیرگذاری منحصر به فردی در ارتقاء رتبه سایت شما در گوگل دارد .

همچنین این تنها روش تبلیغاتی است که برای مدت زمان محدود نیست و همیشه در سایت‌های خبری باقی میماند،

مهمترین نکات برای تاثیرگذاری بیشتر رپورتاژ آگهی

اول : نحوه تهیه رپرتاژ بسیار مهم است و لازم است توسط یک تیم متخصص دارای خبرنگار حرفه‌ای ، مشاور بازاریابی و برندینگ و متخصص سئو تهیه شود .

دوم : در خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌های خبری معتبر منتشر شود .

سوم : محتوای خبر با توجه به نوع مخاطبان وبسایت منتشر کننده تهیه شود تا تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد .

مزایای رپورتاژ آگهی چیست؟

 • بهبود جایگاه سایت در موتورهای جستجو: رپرتاژ آگهی یکی از روشهای موثر لینک سازی است که در مدت زمانی معمولا کوتاه تاثیر چشمگیری در بهبود سئوی سایت دارد. در صورتی که نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی رعایت شده باشد، سیگنالی که برای موتورهای جستجو ارسال میشود، نشان از معتبر بودن سایت شما دارد، مسئله که سرانجام به بهبود رتبه سایت شما کمک شایانی میکند.
 • افزایش ترافیک سایت: گرچه هدف اصلی از انتشار رپرتاژ افزایش ترافیک نیست، اما اگر سایت مقصد و موضوع درست انتخاب شده باشد، قطعا منجر به افزایش ترافیک سایت هم خواهد شد.
 • افزایش آگاهی از برند و برندینگ: برند منشن یکی از روشهای لینک سازی است. در این مدل، در متن رپورتاژ هیچ لینکی از سایت وجود ندارد و به استفاده از نام برند اکتفا میشود. مشابه با زمانی که نام یک برند در شبکه های اجتماعی تکرار شده و اصطلاحا سوشال سیگنال آن قوی میشود.

گوگل چگونه رپورتاژ آگهی را شناسایی میکند؟

یکی از مهمترین مواردی که هنگام راه اندازی کمپین رپرتاژ آگهی باید بدان توجه داشته باشید، طبیعی بودن روند نگارش و قرارگیری لینکهای داخل متن است. با توجه به این که رپورتاژ نوعی تبلیغات پولی است، اگر گوگل متوجه کوچکترین مورد غیر طبیعی در رپورتاژ شود، قطعا شما را از طریق پنالتی گوگل، جریمه خواهد کرد. اما با توجه به اینکه ما به الگوریتمهای گوگل دسترسی نداریم، اطلاعات زیادی از روند شناسایی و برخورد گوگل با رپورتاژ آگهی مشخص نیست.

برخلاف تصور بسیاری از افراد، گوگل برای انجام هرکاری از الگوریتم و ربات استفاده نمیکند. بلکه در برخی موارد، خصوصا مواردی که به دنبال ردپای چیزی عجیب است، از نیروی انسانی کمک میگیرد. در صورتی که رباتهای گوگل، متوجه مسئله ای عجیب و در واقع یک ردپا تبلیغاتی در متن پورتاژ شوند، URL را در یک فهرست خاص قرار میدهند. سپس نیروی انسانی گوگل یک به یک URLهای مشکوک را بررسی میکند.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا چیست؟

در صورتی که به وضوح مشخص شود این لینک سازی توسط صاحب سایت تبلیغ دهنده انجام شده است، قطعا تاثیر منفی در سئو سایت خواهد داشت. به همین دلیل است که تاکید میکنیم از یک روند ثابت و همیشگی برای قراردادن لینک در متن رپورتاژ استفاده نکنید!

مهمترین مواردی که گوگل را به صفحه رپورتاژ مشکوک میکند، عبارت هستند از:

 1. انتشار محتوایی بی کیفیت، و قرار دادن چند لینک با کلمه کلیدی هدف صفحه.
 2. استفاده از لینکهای تنها یک سایت در یک صفحه. کو سایتیشن یکی از مفاهیم مهم در لینک سازی است که به طبیعی بودن استراتژی ساخت بک لینک شما کمک شایانی میکند. خودتان را به جای گوگل بگذارید! طبیعی نیست که در یک صفحه از یک سایت، تنها لینک سایت شما قرار گرفته باشد! پس دست و دل باز باشید و برای جلوگیری از جریمه گوگل هم از لینکهای مرتبط و کاربردی مرتبط با موضوع، در متن استفاده کنید.
 3. محتوای همسایه یک لینک، تاثیر زیادی در میزان اثربخشی لینک داشته و به درک بهتر گوگل از لینک کمک ویژه ای میکند. در نتیجه اگر محتوای اطراف لینک حالت تبلیغاتی داشته باشد، با توجه به پیشرفت الگوریتمها، گوگل متوجه تبلیغاتی بودن لینک خواهد شد. در نتیجه از رعایت اصول نگارش رپورتاژ غافل نشوید.

تفاوت بازاریابی محتوا با رپورتاژ چیست؟

گرچه رپورتاژ آگهی معمولا به صورت یک متن در سایتهای مختلف منتشر میشود، اما بازایای محتوایی نیست! رپورتاژ تبلیغی است برای برجسته کردن یک خدمت یا محصول. در حالی که بازاریابی محتوا روشی است برای تولید محتوا به شکل های مختلف در چند بخش برای توضیح یک محصول یا خدمت.

در تولید محتوایی که برای سایت انجام میشود، استفاده از لینکهای داخلی برای افزایش مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت و نشان دادن ارتباط موضوعی بین صفحات مختلف سایت، الزامی است. در حالی که اگر در متن رپورتاژ تنها از لینکهای یک سایت با عین کلمات کلیدی استفاده شود، گوگل به غیر طبیعی بودن فعالیت شما، مشکوک میشود.

رپورتاژ آگهی در تبلیغات اینترنتی به چه شکل است؟

در دنیای امروز که مخاطبان زیادی در فضای اینترنت حضور دارند، تبلیغات و بازاریابی نیز رنگ و بوی دیگری گرفته و شاهد استفاده از ابزارهای تبلیغات آنلاین و دیجیتال هستیم. به همین دلیل رپورتاژ آگهی نیز به عنوان یکی از مهمترین اقدامات روابط عمومی در جهت اطلاع‌رسانی، تبلیغات و برقراری ارتباط با مخاطبان تاثیر مهمی در تبلیغات اینترنتی خواهد داشت.
در تبلیغات اینترنتی شما می‌توانید با استفاده از انتشار رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری در سایت‌های پربازدید که مخاطب هدف شما در آنجا حضور دارد، اطلاع رسانی و برنامه تبلیغاتی خود را پیاده کنید. ضمن اینکه در بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ موضوع سئو اهمیت بسیار زیادی دارد و رپورتاژ یکی از مواردی است که تاثیر بسیار خوبی روی سئو خواهد داشت.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

چگونه و با چه روش هایی میتوانیم تاثیرگذاری این تکنیک سئو سایت و برندینگ را افزایش دهیم و بهترین نتیجه را از این روش دریافت کنیم ؟

در تولید محتوای رپورتاژ باید توجه داشته باشیم که این یک کاتالوگ تبلیغاتی و یا بخش “درباره ما” نیست و کاربران سایت های خبری درواقع علاقه ای به خواندن کاتالوگ های تبلیغاتی در قالب خبر ندارند ، بنابراین در زمان نگارش متن توجه داشته باشید که هرچه مطلب شباهت بیشتری به یک خبر یا مقاله داشته باشد تاثیرگذاری بالاتری خواهد داشت و در واقع این تضمین میکند کاربران تا آخر مطلب را مطالعه کنند .

توصیه میکنیم تیتر رپورتاژ تا جای ممکن خبری باشد تا جذابیت بیشتری ایجاد کند و  دو پاراگراف اول را بصورت مقدمه ای بر آشنایی با صنعت خود بنویسید و سپس در مورد پروموشن تبلیغاتی خود بصورت خبر و مقاله توضیح دهید .

مهمترین ویژگی ها و تمایز محصولات و خدمات خود را توضیح دهید و کاری کنید که مخاطب نسبت به فعالیت های شما کنجکاو شود و برای ورود به سایت شما تحریک شود .

از کلمات کلیدی مورد نظر سئو در متن خبر بصورت استاندارد استفاده کنید و مهمترین کلمات را به وب سایت خود لینک دهید . یک واژه را به صفحه اول و دو کیورد مهم را به صفحات داخلی مرتبط لینک دهید .

از یک یا دو تصویر استفاده کنید و لوگوی برندتان را به بهترین نحو در تصاویر درج کنید .

تولید محتوا رپورتاژ آگهی توسط یک تیم خبره شامل خبرنگار حرفه ای ، سئو کار حرفه ای و متخصص بازاریابی و برندینگ ، خدماتی است که شرکت ویرلن ارائه میدهد .

بازاریابی آنلاین و سئو

اگر وب سایت شما از استاندارد های سئو برخوردار است ، تولید محتوا مناسب دارید ولی هنوز رتبه مناسبی در گوگل نداید ، رپورتاژ بهترین راهکار است . انتشار رپورتاژ در خبرگزاری ها و سایت های خبری معتبر بهترین راهکار برای سئو سایت است و بطور قطعی باعث بهبود رتبه سایت شما در گوگل میشود .

همانطور که میدانید روش های مختلفی برای تبلیغات اینترنتی وجود دارد اما مزایای رپرتاژ آگهی نسبت به سایر روش های تبلیغات اینترنتی چیست ؟

 1. اثرگذاری بسیار بالا بروی مخاطبان بدلیل اینکه بصورت یک خبر منتشر میشود و باعث اعتماد بیشتر مخاطبان خواهد شد.
 2. انتشار در خبرگزاری های معتبر و سایتهای خبری تخصصی پربازدید.
 3. عدم حذف از سایتها که باعث ماندگاری تاثیرگذاری میشود .
 4. نمایش خبر منتشر شده در جستجوهای گوگل که بسیار موثر است.
 5. معرفی شخص یا برند و معرفی کامل محصولات ، خدمات و وبسایت تبلیغ دهنده.
 6. هایپر لینک چند کلمه به وب سایت تبلیغ دهنده برای هدایت مخاطبان به سایت شما.
 7. معرفی مدیران برندها بصورت مصاحبه یا معرفی خدمات آنها در قالب گزارش آگهی.
این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

روش تهیه یک رپورتاژ آگهی مؤثر

موفقیت در رپورتاژ آگهی نیز به‌مانند هر روش دیگری به برنامه‌ریزی نیاز دارد. در واقع، بدون داشتن یک برنامه مشخص از همان ابتدا هدف دقیقی نخواهید داشت و چه‌بسا متن شما آلوده به جزئیات بی‌اهمیتی شود که هیچ سنخیتی با یک رپورتاژ آگهی استاندارد ندارد.به‌منظور برنامه‌ریزی و تعیین خط مشی صحیح، داستانی که رپورتاژ آگهی شما روایت خواهد کرد را تجسم کنید. اساساً چه چیزی باعث می‌شود محصول، رویداد یا دستاورد شما ارزش رسانه‌ای شدن داشته باشد؟ آنچه که شما عرضه می‌کنید چه مزیتی بر چیزی دارد که رقبایتان ارائه می‌کنند؟ وب‌سایت‌های خبری هر روز چندین و چند رپورتاژ آگهی منتشر می‌کنند و چنانچه رپورتاژ آگهی شما ارزش خبری خاصی نداشته باشد مورد توجه قرار نخواهد گرفت. رپورتاژ آگهی شما باید علاقه و توجه خواننده را به آنچه که می‌گویید جلب کند تا یک حس کنجکاوی در وی به وجود بیاید و برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر به سایت شما مراجعه کند. در این راستا به موارد زیر توجه کرده و آن‌ها را به کار ببندید. 

۱. با یک عنوان و مقدمه جالب شروع کنید

اگرچه رپورتاژ آگهی شما یک مقاله خبری نیست، اما باز هم باید مانند یک خبر شروع شود. استفاده از عنوان و یک مقدمه جذاب کنجکاوی خواننده را تحریک می‌کند و لذا باعث می‌شود که به مطالعه مطلب ادامه بدهد.  

۲. اطلاعات واقعی و کاربردی بدهید

اولین چیزی که خواننده پس از مطالعه یک عنوان خوب می‌خواهد بداند این است که آیا اطلاعاتی که ارائه می‌دهید واقعی است و ارزش خبری دارد یا اینکه فقط وعده و وعید می‌دهید. لذا با تمرکز بر سؤالاتی که هر مطلب خبری باید به آن‌ها پاسخ بدهد، واقع‌گرا باشید و به سمت و سوی حرف‌های توخالی نروید:• افراد اصلی دخیل در خبر چه کسانی هستند؟• موضوع رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی دارد؟• رویداد مربوطه چگونه، در کجا و چه وقت اتفاق افتاده یا خواهد افتاد؟این اطلاعات را در اولین پاراگراف متن با کمترین کلمات ممکن به‌طور دقیق و بدون اضافه گویی سازمان‌دهی کنید. 

۳. نقل‌قول کنید

ترجیحاً در ادامه اطلاعات مرحله قبل، یک نقل‌قول از یکی از افراد برجسته شرکتتان قرار بدهید. غالباً در خبرها هم به کرّات نقل‌قول‌هایی از افراد مختلفی که در خبر مورد نظر به نحوی دخیل هستند قرار داده می‌شود؛ بنابراین شما نیز به‌منظور جلب توجه خواننده و تأکید بیشتر بر اعتبار و اهمیت اطلاعات موجود در رپورتاژ آگهی از یک گفته به‌یادماندنی استفاده کنید. 

۴. در افزودن جزئیات زیاده‌روی نکنید

اضافه کردن جزئیات بعد از نقل‌قول باعث درک هر چه بهتر رپورتاژ آگهی می‌شود، اما در این زمینه نباید زیاده‌روی کنید؛ بلکه لازم است که فقط به ارائه اطلاعاتی که مستقیماً با موضوع رپورتاژ آگهی در ارتباط است اکتفا کنید. چنانچه احساس می‌کنید که آنچه که می‌خواهید بگویید در یک متن کوتاه نمی‌گنجد به صفحات و منابع دیگری لینک بدهید تا خواننده در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به آن‌ها مراجعه کند. از این طریق بدون آنکه چیز مهمی را از قلم انداخته باشید یک رپورتاژ آگهی مختصر و مفید خواهید داشت. 

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

۵. خودتان را معرفی کنید

در انتهای رپورتاژ آگهی بخشی را به ارائه یک معرفی کوتاه از شرکت، کاری که انجام می‌دهید و آنچه که باعث تمایز شما از رقبا می‌شود اختصاص بدهید. برای ایجاد احساس نزدیکی بیشتر می‌توانید چند تصویر مرتبط را نیز در این قسمت بگنجانید. 

۶. منحصربه‌فرد باشید

در هنگام تنظیم رپورتاژ آگهی به‌جای آنکه یکسره به دنبال ارائه آمار و ارقام باشید تلاش کنید تا با ارائه محتوای باکیفیت در مخاطب علاقه ایجاد کنید. اعداد می‌توانند مخاطب را تحت تأثیر قرار بدهند، اما نمی‌توانند دلایل جالب بودن و تمایز شرکت شما را به شکل مطلوبی به خواننده انتقال بدهند. شما باید به مخاطب خود نشان بدهید که چه چیزی شما را از بقیه متمایز می‌کند؛ مثلاً یک طرح ابتکاری، یک استراتژی نامتعارف در شبکه‌های اجتماعی یا اینکه اولین شرکتی هستید که از یک نوع خاص از فناوری استفاده می‌کند و موارد مشابه. 

۷. دقیق و خلاصه بنویسید

در هنگام گرد هم آوردن مؤلفه‌های مختلف رپورتاژ آگهی به اصول ایجاز و دقت توجه داشته باشید. غالباً در رپورتاژ آگهی از پاراگراف‌های کوتاه عاری از زبان پرتصنع استفاده می‌کنیم. به خاطر داشته باشید که معمولاً کاربران سایت‌های خبری و مجلات مختلف خبرها را مرور می‌کنند و لذا برای یک رپورتاژ آگهی که به ‌اندازه یک رمان به درازا کشیده شده وقت نمی‌گذارند. لذا روی اطلاعات دقیق و حقایق متقن تمرکز کنید و فقط به‌اندازه‌ای اطلاعات بدهید که به واسطه آن بتوانید منظورتان را انتقال بدهید. 

۸. اصول انشایی خاص رپورتاژ آگهی را رعایت کنید

تمام رپورتاژ آگهی را در حالت سوم شخص بنویسید، مگر اینکه نقل‌قول مستقیمی داشته باشید که در آن از اول شخص استفاده شده باشد. متن رپورتاژ آگهی را با استفاده از انشای مناسب به نحوی تنظیم کنید که حرفه‌ای، دقیق و واضح به نظر برسد. به‌علاوه، تا می‌توانید از به کار بردن عبارات مجهول خودداری کنید. از این طریق، یک رپورتاژ آگهی خوش نگاشت خواهید داشت و لذا احتمال تعامل مخاطب با محتوا و خوانده شدن آن تا به انتها افزایش پیدا می‌کند.  

۹. زمان انتشار رپورتاژ آگهی را مشخص کنید

به‌منظور افزایش تأثیر رپورتاژ آگهی برای زمان انتشار آن نیز برنامه‌ریزی کنید. اگر محتوای رپورتاژ آگهی با رویداد خاصی در ارتباط است زمان مورد نظر برای انتشار را نیز برای سایت منتشر کننده مشخص کنید. 

 • محتوای خبر نباید صرفا تبلیغاتی باشد و برای کاربری که مطلب را میخواند جنبه یک خبر یا مقاله هم داشته باشد.
 • همیشه موثر ترین تبلیغات آنهایی هستند که غیر مستقیم تبلیغ میکنند و در ذهن مخاطب تاثیر می گذارند ، بصورتی که برای کسب آگاهی بیشتر در مورد برند کنجکاو شود و همچنین تمایز های آن برند در ذهن ها حک شود .
 • بهتر است برای تاثیر گذاری بیشتر مطلب را با تیتر های جذاب خبری منتشر کنید.
 • برندهای بزرگ برای سایت های مختلفی که در کمپین وجود دارد از تیتر ، تصویر و متن های متنوع و مرتبط استفاده میکنند و از تکرار یک متن در همه سایتها خودداری میکنند.
این مطلب و خوندی ؟  تجربه مشتری چیست؟

بله؛ باتوجه به این که ۳ تا ۵ هایپرلینک فالو در محتوای رپورتاژ قرار میگیرد و این محتوای خبری بصورت دائمی در سایت های خبری پایدار است ، به بهبود رتبه سایت در نتایج گوگل کمک قابل توجهی میکند.

مهمترین نکته برای تاثیرگذاری بیشتر رپورتاژ آگهی چیست؟

نحوه تولید محتوای رپورتاژ و سایت هایی که برای انتشار انتخاب میکنید بسیار مهم است. به عنوان مثال: محتوای خبر باید با توجه به نوع مخاطبان وبسایت منتشر کننده تهیه شود تا تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد و سپس در سایت‌های خبری معتبر منتشر شود.

مزایای رپورتاژ آگهی کدام است؟

طبیعتا کمپین‌های روابط عمومی به هر شکلی که پیاده شوند اهمیت زیادی دارند. یکی از دلایلی که باعث اهمیت زیاد رپورتاژ آگهی می‌شود، فراگیر بودن این روش است که می‌توانید متن را در طیف وسیعی از رسانه‌های آفلاین و آنلاین منتشر کنید.
البته رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از مهمترین مزایای آن اشاره می‌کنیم:
دیده شدن بیشتر
با توجه به فراگیر بودن و جامعیت رپورتاژ آگهی که در بالا به آن اشاره کردیم، شما می‌توانید کانال‌های توزیع محتوای زیادی را چون سایت‌های پربازدید و پرمخاطب، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های مکتوب و… انتخاب کنید تا بتوانید طیف وسیعی از مخاطبان را هدف قرار دهید. بنابراین انتشار رپورتاژ آگهی شانس دیده شدن برند و محصولات شما را چندین برابر می‌کند و یکی از کارکردهای اصلی رپورتاژ برندسازی و آگاهی از برند است.
مناسب برای همه
یکی دیگر از مزایای مهم رپورتاژ آگهی است که همه کسب و کارها، چه کوچک و چه بزرگ می‌توانند با اهداف مختلف از این روش استفاده کنند. فرقی نمی‌کند کسب و کار شما یک نمونه B2B یا B2C باشد، مهم این است که با انتشار یک رپورتاژ آگهی قدرتمند می‌توانید حرف خود را به گوش مخاطبان زیادی برسانید.
برندسازی و افزایش اعتبار برند
همان طور که پیشتر اشاره کردیم یکی از مهمترین مزایای انتشار رپورتاژ در کانال‌های پرمخاطب توزیع محتوا این است که آگاهی از برند شما بیشتر می‌شود. ضمن اینکه تداوم انتشار رپورتاژ می‌تواند به افزایش اعتبار برند شما کمک کند.
هزینه مناسب
رپورتاژ خبری نسبت به برخی از روش‌های دیگر هزینه مناسب‌تری دارد و حتی اگر رپورتاژ آنقدر قوی و جذاب باشد که بتواند مخاطبان بیشتری جذب کند، بسیاری از کانال‌های توزیع محتوا آن را منتشر خواهند کرد. شما با یک هزینه معقول می‌توانید پیام خود را به گوش مخاطبان هدف‌تان برسانید، نرخ تبدیل و وضعیت سئوی سایت را بهبود بخشید.
بهبود سئو
انتشار رپورتاژ آگهی یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها در گرفتن بک لینک و بهبود سئو خارجی سایت است. علت اصلی این مسئله اینجاست که وقتی رپورتاژ خود را در یک سایت پرمخاطب منتشر می‌کنید و روی کلمات کلیدی موردنظرتان لینک می‌دهید، می‌توانید از یک سایت معتبر لینک فالو (Follow) داشته باشید. ضمن اینکه متن رپورتاژ شما در نتایج گوگل رتبه خوبی خواهد داشت.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

هنگام تهیه رپورتاژ آگهی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

پیش از انتخاب صحیح کانال‌های توزیع محتوا برای انتشار رپورتاژ و رساندن پیام به مخاطب، یک مرحله مهم به نام آماده‌سازی و تدوین رپورتاژ وجود دارد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای تهیه رپورتاژ آگهی نکات مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه کنیم و در ادامه به چند مورد مهم اشاره خواهیم کرد.
رعایت ساختار
برای نوشتن هر نوع متنی، ساختار مشخصی وجود دارد که شما باید اصول درست آن را رعایت کنید. رپورتاژ نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید گام به گام بتوانید ساختار درست آن را از لحظه شروع تا نقطه پایان و نوشتن کال تو اکشن (CTA) رعایت کنید.
مقاله یا خبر بنویسید
قرار نیست به صورت مستقیم تبلیغاتی را منتشر کنیم و ما همان طور که از نام رپورتاژ آگهی پیداست، به دنبال این هستیم که اطلاع رسانی، تبلیغات و برقراری ارتباط با مخاطبان از طریق متنی که ماهیت خبری و مقاله‌ای دارد انجام شود.
کپی نکنید
تمام ارزش یک رپورتاژ آگهی خوب در تولیدی و منحصربه‌فرد بودن آن است. به هیچ عنوان نباید رپورتاژ شما کپی باشد یا شباهت زیادی به نمونه رپورتاژهای دیگر داشته باشد.
استفاده کلمات کلیدی
حتما در طول رپورتاژ آگهی خود از کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی هم‌خانواده آن استفاده کنید تا مخاطب شما خیلی زود متوجه شود که تمرکز شما روی چه مواردی است. ضمن اینکه موضوع روی بهبود سئوی سایت موثر است.‌
ارزش‌ آفرینی و کاربردی بودن
در طول رپورتاژ خود بعد از بیان مشکلات و ارائه یک سری از حقایق باید نکاتی را درج کنید که برای مخاطب ارزش افزوده ایجاد کند و از سوی دیگر کاربردی باشد. یعنی باید طوری مخاطب را کنجکاو کنید که ترغیب شود ببیند برند، محصولات و خدمات شما چه نیازی را از او برطرف می‌کند.
تیتر  جذاب بنویسید
هیچ چیز به اندازه یک تیتر جذاب نمی‌تواند مخاطب را به بازکردن لینک رپورتاژ و خواندن تمام آن ترغیب کند. نوشتن تیتر و لید حرفه‌ای و جذاب کار ساده‌ای نیست و قطعا به همکاری یک متخصص نیاز خواهید داشت.

استفاده از المان‌های تصویری
در رپورتاژ هم مانند یک مقاله یا خبر باید از المان‌های تصویری به ویژه عکس‌های جذاب و مرتبط با موضوع رپورتاژ و کسب و کار خودتان استفاده کنید.
کوتاه و مفید بنویسید
یکی دیگر از نکاتی که هنگام تهیه رپورتاژ آگهی باید در نظر بگیرید این است که مطلب شما طولانی نشود. در واقع مخاطب در قالب یک رپورتاژ دنبال حل مشکل خود می‌گردد و حوصله ندارد یک مطلب طولانی بخواند.

این مطلب و خوندی ؟  اندازه گیری محتوا چگونه است؟

عوامل موثر در موفقیت رپورتاژ آگهی چیست ؟

با توجه به موارد گفته شده، احتمالا این سوال برای شما مطرح میشود که چگونه رپورتاژ آگهی تاثیرگذار بنویسیم؟ در ادامه به مواردی اشاره میکنیم که رعایت هریک از آنها به کسب نتیجه بهتر از این سبک از تبلیغات، کمک ویژه ای میکند:

آنالیز بک لینک رقبا برای انتخاب رسانه هدف

به طور کلی برای انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی چه در فضای آنلاین و چه آفلاین رقابت سنجی اولین کاری است که باید انجام دهید. قبل از اینکه وب سایتی را برای انتشار رپورتاژ انتخاب کنید، ابتدا نگاهی به فهرست بک لینکهای سایت رقبا داشته باشید.

برای انجام این کار میتوانید از ابزارهایی مانند Ahref و MOZ استفاده کنید. بعد از شناسایی سایتها، لینکهای مربوط به رپورتاژها را بررسی کنید. به عنوان مثال بررسی کنید از چه برچسبهایی برای انتشار رپورتاژ استفاده شده است. برای خفظ ارتباط موضوعی، از مدیر سایت بخواهید از همان برچسبها برای متن تبلیغاتی شما هم استفاده کند.

انتخاب سایت مرتبط برای انتشار رپورتاژ آگهی

مسئله بعدی که باید بدان توجه داشته باشید، ارتباط موضوعی بین سایت شما و سایت مد نظرتان است. فراموش نکنید که گوگل متوجه موضوع هر صفحه میشود. پس برای اینکه به محتوای شما مشکوک نشود، بهتر است تبلیغتان را در سایتی قرار دهید که به نوعی مرتبط با موضوع سایت شما است.

انتخاب درست کلمات کلیدی

تعریف و نحوه استفاده از کلمه کلیدی در سالهای اخیر با توجه به تغییرات الگوریتم های گوگل، تغییرات زیادی داشته است. در حال حاضر برای جلوگیری از تکرار کلمه کلیدی و رتبه گرفتن در کلماتی که به نوعی مترادف هم هستند، استفاده از کلمات کلیدی دم بلند و LSI پیشنهادی گوگل توصیه میشود. به جای آنکه چگالی کلمه کلیدی را در یک متن زیاد یا کم کنید، بهتر است از مترادف کلمه کلیدی مد نظرتان، در جای مناسب و به طبیعی ترین شکل ممکن استفاده کنید.

علاوه بر این، کلمه و موضوعی انتخاب کنید که مخاطب جستجو میکند. آنچه که شما در نظر دارید، لزوما همان چیزی نیست که توسط مخاطب در موتورهای جستجو سرچ میشود. برای یافتن بهترین کلمات کلیدی میتوانید از ابزارهای رایگان مانند کیورد پلنر و … استفاده کنید.

استفاده از سبکهای مختلف نگارش و لینک دهی در رپورتاژ

برای آشنایی با انواع سبکهای رپورتاژ و نحوه قرار دادن لینک و … پیشنهاد ما استفاده از وبینار جناب آقای بابک بنیادی است. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، هیچ الزامی برای استفاده از ۳ لینک در یک رپورتاژ وجود ندارد! گرچه این محدودیت در بسیاری توسط بسیاری از سایتهای پذیرنده رپورتاژ تعیین شده است، اما به این معنا نیست که شما باید حتما سه لینک از سایت خودتان را در متن رپورتاژ قرار دهید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

در برخی موارد، بسته به صفحه ای که قصد لینک سازی برایش دارید، بهتر است که تنها از یک لینک در رپورتاژ به صورت کلیک ایبل یا معمولی استفاده کنید.

 تفاوت بک لینک و رپورتاژ آگهی چیست ؟؟

با وجود اینکه رپورتاژ آگهی یکی از روشهای لینک سازی است، اما دقیقا همان نیست. مهمترین تفاوتهای خرید بک لینک و خرید رپورتاژ عبارت است از:

 • صفحه ای که برای انتشار رپورتاژ ایجاد میشود، همیشگی و دائمی است. در صورتی که بک لینک بعد از مدتی معمولا ۶ ماه یا ۱ سال از بین میرود.
 • با توجه به از بین رفتن بک لینکها، هزینه ای که برای لینک سازی پرداخت میشود به صورت دوره ای باید تکرار شود.
 • تاثیر رپورتاژ بیشتر از بک لینکهای پروفایلی است. چرا که گوگل علاقه مند به متن است و لینک به همراه یک متن غنی و کاربردی منتشر میشود.
 • نرخ کلیک لینک در رپورتاژ به مراتب بیشتر از بک لینک های پروفایلی یا فروم است.

مزایای رپورتاژ آگهی

امروزه چیزی که رپورتاژ آگهی را برای کسب‌وکارها ارزشمندتر می‌کند ماهیت عمومی و فراگیر آن است. یک رپورتاژ آگهی خوش نگاشت به‌طور طبیعی این پتانسیل را دارد که هم در بستر اینترنت و هم در رسانه‌های چاپی سنتی پخش شود. در واقع، رپورتاژ آگهی‌ها فقط اطلاع رسانی‌های ساده به امید جذب مخاطب بالقوه نیستند؛ بلکه به یکی از انواع موفق محتوا تبدیل شده‌اند که از قدرت جذب قابل توجهی برخوردار است. از جمله سایر مزایای رپورتاژ آگهی در مقایسه با بسیاری از انواع بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

– مناسب برای تمامی کسب‌و‌کارها

هر کسب‌وکاری در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کند می‌تواند از رپورتاژ آگهی به نفع خود بهره برداری کند. چه دستی بر آتش بازاریابی B2B یا B2C داشته باشید، یا به دنبال فروش خدمات و محصولات فیزیکی یا اینترنتی خود هستید، یا اینکه در یک زمینه بسیار خاص فعالیت می‌کنید، درهرصورت با تدوین یک رپورتاژ آگهی و توزیع آن از طریق کانال‌های مناسب می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید. 

– دیده شدن کسب‌وکار

با رشد روزافزون شبکه‌های اجتماعی و انتشار و توزیع محتوا، رپورتاژ آگهی این پتانسیل را پیدا کرده تا با سرعت چشمگیری در برابر دیدگان همه مشتریان از هر گروه هدفی قرار بگیرد. هنگامی‌که از طریق رپورتاژ آگهی اطلاع رسانی می‌کنید، برند خود را در مقابل همه، از گزارشگران و خبرنویسان گرفته تا جوانانی که در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف پرسه می‌زنند قرار می‌دهید. 

– تقویت سئو

رپورتاژ آگهی‌ها نیز به‌مانند هر نوع دیگری از محتوا مکان‌های مناسبی برای درج کلمات کلیدی و لینک‌های مرتبط هستند. انتشار رپورتاژ آگهی در وب‌سایت‌های معتبر فرصت ارزشمندی را برای گرفتن بک‌لینک‌های باکیفیت فراهم می‌کند. موتورهای جستجو این لینک‌ها را به‌عنوان مُهر تأییدی در نظر می‌گیرند که اعتبار وب‌سایتتان را تضمین می‌کند و این به‌نوبه خود باعث بهبود رتبه شما در نتایج جستجوها و تقویت سئو می‌شود.

این مطلب و خوندی ؟  تقویم محتوایی چیست؟

– تقویت اعتبار برند

انتشار مرتب اطلاعیه‌ها و اخبار شرکت در وب‌سایت‌های مختلف به تثبیت و تقویت جایگاه کسب‌وکار شما به‌عنوان یک مهره مهم و تأثیرگذار در حوزه فعالیتش کمک می‌کند. به‌علاوه، مشتریان از این طریق دستاوردهای شما را مشاهده می‌کنند و به‌تدریج برندتان را با رشد و موفقیت تداعی خواهند کرد. 

– مقرون‌به‌صرفه بودن

چنانچه رپرتاژ شما ارزش خبری بالایی داشته باشد می‌توانید رسانه‌های خبری را نسبت به درج رایگان آن در منابع خود مجاب کنید. در غیر این صورت نیز گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای برای رپورتاژ آگهی وجود دارد که می‌تواند نیازهای هر کسب‌وکاری را با هر اندازه‌ای پوشش بدهد. قرار دادن لینک در رپورتاژ آگهی نیز معمولاً مشمول تعرفه اضافی نمی‌شود و لذا از این طریق با توجه به جامعه وسیع کاربران سایت‌هایی که رپورتاژ آگهی منتشر می‌کنند می‌توانید با کمترین هزینه، بیشترین مزایا را عاید کسب‌وکار خود کنید.

دیدگاه تبلیغاتی نسبت به رپورتاژ آگهی

یکی از ابعاد بسیار مهم رپورتاژ آگهی که دقت کمتری به آن می شود، بعد تبلیغاتی آن است! بسیاری از کسب و کارها تنها به این چشم به رپورتاژ آگهی نگاه می کنند که فقط باید یک محتوای عادی برای قرار گرفتن لینک های خود داشته باشند. در حالی که کاربر رپورتاژ آگهی علاوه بر بهبود رتبه سایت، تبلیغات هم خواهد بود. در واقع رپورتاژ آگهی تنها روی رتبه سایت شما در گوگل تاثیرگذار نیست؛ بلکه کاربران سایت میزبان رپورتاژ آگهی هم آن را مطالعه می کنند.

اگر می خواهید از این بعد هم بهترین نتیجه را بگیرید، نیازمند یک محتوای ارزشمند و کاربردی هستید! در واقع کاربران به عنوان یک مطلب ارزشمند وارد صفحه رپورتاژ آگهی شما می شوند و اگر محتوای شما نتواند نیاز کاربر را پاسخ دهد، نمی توانید از بعد تبلیغاتی آن بهترین نتیجه را بگیرید.

داشتن محتوای ارزشمند به کاربران کمک می کند تا در آن صفحه بمانند و اگر محتوای شما جذاب نگارش شده باشد، آن مطلب را تا آخر می خوانند. این مسئله باعث می شود تا کاربر با محتوای شما ارتباط بگیرد و در نهایت، وارد سایت شما شود.

برای درک بهتر این موضوع، خودتان را جای کاربر قرار دهید! فرض کنید وارد یک رسانه خبری شده اید و در حال دنبال کردن مطالب در حوزه اقتصاد هستید؛ در میان مطالب، یک رپورتاژ آگهی در مورد یک کسب و کار که در حوزه ارز فعالیت می کند را می بینید.

اگر عنوان و تصویر شاخص جذابی داشته باشد، وارد صفحه آن می شوید و چند خط اول را مطالعه می کنید. حال اگر این چند خط اول توانسته باشد نظر شما را جلب کند، ادامه محتوا را هم می خوانید! در این صورت اگر محتوا برای شما ارزشمند باشد، وارد سایت میزبان می شوید و حتی ممکن است به مشتری آن کسب و کار تبدیل شوید.

این مطلب و خوندی ؟  برندینگ Branding چیست ؟

چگونه رپورتاژ آگهی جذاب بنویسیم؟

برای نوشتن یک رپورتاژ آگهی جذاب علاوه بر موارد گفته شده در قسمت قبلی باید نکات مهم دیگری را در نظر داشته باشید.

 • ساده و روان‌نویسی
 • انتخاب لحن و ادبیات درست
 • کیفیت بالای محتوای متنی
 • شناسایی صحیح مخاطبان
 • انتخاب خوب موضوع جذاب و به‌روز
 • نتیجه گیری و کال تو اکشن صحیح
 • رعایت اصول نگارشی و درست‌نویسی

در مواقعی که خبر خاصی وجود ندارد، چگونه یک رپورتاژ آگهی تهیه کنیم؟

معمولاً این‌طور گفته می‌شود و شنیده‌ایم که برای ثبت چیزی در ذهن مشتری بالقوه باید هفت بار وی را در معرض آن چیز قرار بدهیم. به همین دلیل، لازم است که تا جایی که می‌توانید و به‌دفعات متناوب پیام خود را در برابر مخاطب هدفتان قرار بدهید؛ اما مسئله اینجاست که طبیعتاً همیشه اتفاق یا رویداد خاصی در شرکت شما در جریان نیست. در چنین شرایطی باید از نوع دیگری از رپورتاژ آگهی استفاده کنید که اگرچه کمتر رایج است، اما به‌اندازه رپورتاژ آگهی‌های خبری تأثیر دارد: «رپورتاژ آگهی گزارشی».در رپورتاژ آگهی گزارشی یک داستان خبری می‌نویسید که یک ایده کلی دارد. به‌عنوان مثال می‌توانید تاریخچه‌ای از شرکت خود به همراه نقل‌قول‌های مرتبط از مدیران آن را در قالب یک گزارش تنظیم و منتشر کنید. توجه داشته باشید که این نوع از رپورتاژ آگهی نیز باید ارزش خبری داشته باشد؛ لذا باید اطلاعاتی را ارائه بدهید که برای بازار هدف کاربردی و سودمند است. به‌عنوان مثال به‌جای تأکید بر سوابق کاری بیشتر باید بر تجربه عملی و اطلاعات مربوط به پشت صحنه کسب‌وکار تمرکز شود.

برای نوشتن رپرتاژ آگهی علاوه بر رعایت قوانین نگارشی و ویرایشی باید بتوانید به گونه‌ای بنویسید که مخاطب را به خرید کالا یا خدمات برندتان ترغیب کنید. به این منظور از این راهنما برای نوشتن رپرتاژ استفاده کنید.

 • مخاطب خود را کاملا بشناسید

در روند تولید محتوا به صورت کلی شما باید ابتدا شخصیت یا همان پرسونای مخاطب خود را تجزیه و تحلیل کنید. این مساله در مورد نوشتن رپرتاژ آگهی بیشتر نمود پیدا می‌کند. تولید محتوا اهداف مختلفی دارد. اما هدف از تولید رپرتاژ، جذب مشتری و بالا رفتن فروش و سودآوری است. به همین خاطر رپرتاژ از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای اینکه شما بتوانید به بهترین نحو روی مخاطب خود تاثیر بگذارید، باید شخصیت او را کاملا درک کنید و بدانید که با چه چیزی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین لازم است پیش از آنکه ساخت رپرتاژ آگهی، رپورتاژ تبلیغاتی یا رپرتاژ خبری را آغاز کنید، حتما در مورد پرسونای مخاطب خود به خوبی تحقیق کنید. شناخت مخاطب اولین گام برای نوشتن یک رپرتاژ موفق است.

 • سعی کنید صادق باشید . فراموش نکنید که رپرتاژنویسی دروغ  نویسی نیست
این مطلب و خوندی ؟  اندازه گیری محتوا چگونه است؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند هنر رپورتاژنویسی ساختن افسانه‌های قابل‌باوری در مورد محصول یا خدمات، برای متقاعد کردن مشتری است. این تصور کاملا اشتباه است. هر گونه تبلیغات دروغین یا بزرگنمایی شده باعث می‌شود محل انتشار شما اعتبار خود را از دست بدهد. شما خودتان را جای مخاطب قرار دهید. تصور کنید که یک بار به حرف یک بررسی تخصصی عمل می‌کنید و نتیجه عکس می‌گیرید. این کار را چند بار تکرار خواهید کرد تا متوجه دروغ بودن آن شوید؟

پس از مدتی کوتاه دیگر اعتماد خود را از دست می‌دهید و دیگر حتی به آن منبع انتشار مراجعه نمی‌کنید. با توجه به اینکه هر منبعی که رپرتاژ شما را منتشر می‌کند روی اعتماد مخاطبان خود حساس است؛ پس به واقعی بودن محتوای رپورتاژ نیز اهمیت خواهد داد. پس برای اینکه اعتماد مخاطب خود را از دست ندهید، به هیچ عنوان در نوشتن رپرتاژ نباید دروغ بگویید.

در واقع نیازی به دروغ نیست. در درجه اول باید از کیفیت محصول خود مطمئن شوید چون هر چقدر هم در تبلیغات موفق عمل کنید، نمی‌توانید مشتریان وفاداری برای کالا یا خدمات بی‌کیفیت داشته باشید. می‌توانید کمی در کیفیت کالا یا خدمات خود بزرگنمایی به خرج دهید و یا بیشتر در مورد مزایای آن صحبت کنید. به عنوان مثال در یک مقایسه بی‌طرفانه، شما می‌توانید معایب برند مورد نظر را کمتر نشان دهید و مزایای آن را بزرگ‌تر از چیزی که هست معرفی کنید. با این کار هم به صورت کلی مزایا و معایب محصول مورد نظر را بررسی کرده‌اید و هم مشتری را به سمتی که می‌خواهید سوق داده‌اید.

 • در کنار مخاطب قدم بردارید

برای اینکه رپرتاژ شما نتیجه بخش باشد، باید ابتدا در کنار مخاطب قرار بگیرید. بسیاری از افرادی که قصد تبلیغ یک محصول یا خدمات را دارند، خودشان را رو به روی مخاطب قرار می‌دهند. با این کار، مخاطب تصور می‌کند که شما قرار است یک محصول نامرغوب را با چرب‌زبانی به او بفروشید. اما زمانی که شانه به شانه و کنار او حرکت کنید و از مشکلات راه برای او بگویید، مشتری شما را به دید یک یاور می‌بینید. یاوری که قرار است در زندگی به او کمک شایان توجهی کند و خرید کردن یا نکردن را به خودش واگذار می‌کند. باید در تمام بخش‌های رپرتاژنویسی این مساله را در ذهن خود داشته باشید و به آن شاخ و برگ دهید.

 • نیاز مخاطب را هدف قرار دهید

پس از اینکه شخصیت مخاطب خود را تجزیه و تحلیل کردید، نوبت به شناخت نیاز‌های او می‌رسد. در این بخش شما باید ابتدا نیاز‌های مخاطب را به صورت کامل بیابید و در رپرتاژ خود، آنها را به صورت کاملا نامحسوس هدف قرار دهید. به عنوان مثال زمانی که ساخت رپرتاژ برای یک برند خودروسازی، می‌توانید ببینید که مخاطبین شما، از حضور در ترافیک‌های سنگین رنج می‌برند. پس در حین مقایسه سه برند مختلف خودروسازی، در مورد برند مد نظر چنین بگویید که این خودرو با رعایت اصول ارگونومی طراحی شده است.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

بنابراین در مسیرهای طولانی و پرترافیک کمتر دچار خستگی و آسیب به مفاصل و ستون مهره‌ها خواهید شد. با این کار، مخاطب بدون اینکه متوجه شود، جذب برندی که می‌خواهید می‌شود و در عین حال هیچ دروغی به او گفته نشده است. این یعنی شما باید نیاز مخاطب را بیابید و ببینید که کدام قابلیت محصول یا خدماتی که قصد نوشتن رپرتاژ برای آن را دارید، چنین نیازی را رفع می‌کند. پس همان نیاز را هدف قرار دهید و احساسات مخاطب را تحریک کنید.

رپورتاژ آگهی چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

همان گونه که چندین بار در این مطلب اشاره کردیم، رپورتاژ آگهی یکی از بهترین راه‌های موثر در سئو سایت است. علت اصلی این موضوع از آنجایی نشات می‌گیرد که شما وقتی رپورتاژ خود در کانال‌های توزیع محتوا و به ویژه سایت‌های پرمخاطب منتشر می‌کنید، این سایت‌ها به شما لینک فالو می‌دهند و از آنجایی که مطلب شما همیشه در صفحه اول گوگل نمایش داده می‌شود و سایت منتشر کننده اعتبار خیلی خوبی دارد، در نتیجه وضعیت سئوی سایت شما خیلی بهتر می‌شود.

تعرفه و قیمت رپورتاژ آگهی چقدر است؟

هر سایتی برای نمایش رپورتاژتان از شما هزینه دریافت می‌کند. تعرفه رپورتاژ آگهی در سایت‌های مختلف حتی با زمینه‌های کاری مشترک، ممکن است متفاوت باشد چرا که با توجه به نبود یک مرجع برای مشخص کردن تعرفه و قیمت ثابت، هر وب‌سایتی بنا بر قوانین داخلی خود قیمتی پیشنهادی برای انتشار رپورتاژ آگهی در نظر می‌گیرد. شخصی که می‌خواهد رپورتاژ آگهی سفارش دهد اول از هر چیز به کیفیت سایت توجه می‌کند. به همین علت افراد معمولا قدرت دامنه (Domain Authority) و قدرت صفحه (Page Authority) وب‌سایت‌های مختلف را با هم مقایسه می‌کنند تا سایت مناسبی را برای نمایش انتخاب کنند. تعرفه رپورتاژ در سایت‌های ایرانی از ۲۰۰ هزار تومان تا ۲٫۵ میلیون تومان بسته به سایت، متفاوت است.

انواع رپورتاژ چیست؟

در مورد رپرتاژ آگهی، دسته‌بندی‌های بسیار متعددی وجود دارد. برخی از افراد آن را بر اساس نحوه انتشار دسته‌بندی می‌کنند و برخی دیگر باور دارند که بر اساس نوع مخاطب و تبلیغی که انجام می‌شود باید رپرتاژ را دسته بندی کرد. ما در اینجا  قصد داریم دسته بندی تلفیقی را به شما ارائه دهیم تا بتوانید بهتر با این نوع محتوای امروزی آشنا شوید.

رپرتاژ مالتی مدیا / رپرتاژ نوشتاری

این مساله کاملا مشخص است که رپرتاژ می‌تواند در قالب‌های مختلفی منتشر شود. برخی از افراد تصور می‌کنند که رپرتاژ آگهی یا رپورتاژ تبلیغاتی را تنها باید به صورت نوشتاری و در مجلات مختلف منتشر کرد. این کاملا باوری اشتباه است. در حال حاضر حتی برندهای بزرگ دنیا از رسانه‌های پر مخاطبی مثل تلویزیون‌های جهانی برای پخش رپرتاژ خبری خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال برنامه‌های بسیار پر طرفداری که برندهای مختف خودروسازی را با هم مقایسه می‌کنند یا برنامه‌هایی که از یک محصول خاص برای آشپزی استفاده می‌کنند، همه نمونه‌هایی از رپرتاژ تبلیغاتی هستند.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

گاهی ممکن است با ذوق و شوق فراوان در حال تماشای برنامه‌ای باشید که درحال مقایسه چند تلفن همراه است و مزایا و معایب هر یک را برای شما بررسی می‌کند , در این حالت شما تصور می‌کنید که این یک برنامه کاملا بی طرف است و بدون هیچ‌گونه طرفداری،فقط به بررسی  مزایا و معایب محصولات مختلف می پردازد , اما اگر کمی تیزبین باشید، خواهید دید که از معایب یک محصول خاص به سرعت می‌گذرد و آن را ساده می‌پندارد اما در عین حال در بیان معایب محصولات دیگر بسیار بزرگنمایی می‌کند.

معمولا موفق‌ترین نوع رپرتاژ آگهی را نیز باید رپرتاژ‌های مالتی مدیا دانست که از کانال‌های مختلفی مثل شبکه‌های اجتماعی، پادکست یا تلویزیون‌های جهانی منتشر می‌شوند. فقط در مورد محل انتشار رپرتاژ باید به شدت وسواس داشته باشید. زیرا محل انتشار باید از چشم مخاطب کاملا قابل اطمینان باشد. در غیر این صورت مخاطب، تبلیغاتی بودن مضمون رپرتاژ را سریعا درک کرده و تصور می‌کند که در حال فریب او هستید.

رپرتاژ خبری چیست؟

رپرتاژ خبری معمولا در وبسایت‌ها یا کانال‌های خبری منتشر می‌شود. این نوع رپرتاژ معمولا به شکل معرفی خدمات یا محصولات، تهیه می‌شود. نامحسوس بودن این نوع رپرتاژ در اولویت کمتری نسبت به سایر رپرتاژ‌ها قرار دارد. به عنوان مثال تصور کنید که برند شما یک محصول جدید را تولید کرده, شما می‌توانید در این حوزه رپرتاژی تمام عیار تولید کنید. در ابتدا می‌توانید به نیازی اشاره کنید که از مشتری شما رفع می‌کند. در گام بعد می‌توانید از قابلیت‌های محصول جدید خود صحبت کرده و در نهایت محصولتان را معرفی کنید. در این رپرتاژ، مخاطب کمتر احساس می‌کند که قرار است به صورت ناخودآگاه جذب محصول خاصی شود. شما هم  نیازی به مخفی کردن تبلیغات خود ندارید و قرار است که مخاطب در انتهای کار متوجه تبلیغات شده و با رضایت قلبی کامل جذب برند شما شود.

چه کنیم تا ریپورتاژ خبری تاثیرگذاری بالایی داشته باشد؟

 • در نوشتن متن اعتدال را رعایت کنید. متن رپورتاژ نباید بیش از اندازه طولانی و یا خیلی کوتاه باشد.
 • از پرداختن به تمامی جزئیات خودداری کنید و به چند مورد خاص اشاره کنید تا مخاطب برای پیگیری سایر جزئیات به وب سایت شما مراجعه کند.
 • استفاده از متن روان فراموش نشود. از بکارگیری کلمات دشوار تا حد امکان خودداری کنید.
 • متن را نه بصورت تبلیغ بلکه با محوریت مصاحبه یا گزارش بنویسید.
 • به تیتر اصلی متن باید توجه ویژه ای شود. از تیتر جذاب و فراگیر استفاده کنید.
 • در متن نوشتار حتما به وِیژگی خاص محصول تاکید کنید تا بتواند کنجکاوی مشتریان را تحریک کند.
 • استفاده از عکس ها و فیلم های اختصاصی به همراه محتوای با کیفیت توصیه می شود.
 • استفاده از کلمات کلیدی و مرتبط با رپورتاژ را فراموش نکنید.
 • لینک های مرتبط در متن رپورتاژ آورده شود.
 • به تعداد بک لینک ها توجه شود و نباید از ۴ بک لینک بیشتر شود.
 • متنی که برای محتوای ریپورتاژ آگهی اختصاص می دهید، بین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه باشد.
 • به هیچ وجه از مطالب کپی شده استفاده نکنید.
 • سعی کنید لینک های بکار برده شده بصورت فالو باشد.
این مطلب و خوندی ؟  تجربه مشتری چیست؟

رپورتاژ تبلیغاتی یا همان رپرتاژ آگهی

رپورتاژ تبلیغاتی یا همان رپرتاژ آگهی بیشتر شبیه به یک بررسی بی‌طرفانه است. مثلا شما در حال بررسی مضرات آب تصفیه نشده هستید و در نهایت به صورت خیلی غیر مستقیم، به خرید دستگاه تصفیه آب اشاره می‌کنید. به صورت کلی شما باید ابتدا یک مشکل بزرگ را مطرح کنید. در مرحله بعد راه حل‌های مختلفی را برای حل مشکل ارائه دهید و در نهایت اعلام کنید که شما هم می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. ارائه چنین محتوایی، نوعی از رپرتاژ آگهی محسوب می‌شود. نوع دیگر آن که خیلی حرفه‌ای و نامحسوس است، بررسی محصول یا خدمات شما توسط  شخص ثالث است. در این نوع رپرتاژ خبری، مخاطب به محصول یا خدمات شما علاقه‌مند می‌شود. او بر این باور است که یک فرد کاملا قابل اطمینان، در حال بررسی مزایا و معایب محصول یا خدمات شما است در حالی که فرد ثالث می تواند با کمی جانب‌ گیری، مخاطب را  به سمت خرید محصول یا خدمات شما سوق دهد و با رضایت خود اقدام به خرید محصول می‌کند .

رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری چه مزایایی برای کسب و کار دارد؟

رپرتاژنویسی یک اصل مهم در بازاریابی محسوب می‌شود. در حقیقت یک رپرتاژ را می‌توان تلفیقی از هنر تولید محتوا و علم بازاریابی دانست. البته نوشتن یک رپرتاژ آگهی کاملا حرفه‌ای از بازاریابی نیز بسیار دشوار‌تر است. زیرا در بازاریابی شما می‌توانید از طریق تماس چشمی، تن صدا یا زبان بدن، کمی از شخصیت مخاطب خود را تحلیل کنید یا ارتباط بهتری با او داشته باشید. اما در رپرتاژنویسی، شما باید بر اساس تحلیل‌های انجام شده، شخصیت مخاطب را حدس بزنید و بر اساس آن، سناریوی مناسبی را پیدا کنید.

رپرتاژنویسی به شما کمک می‌کند تا مخاطب، راحت‌تر تن به خرید دهد. در اکثر موارد، همه ما با دیدن تبلیغ احساس می‌کنیم که در همه چیز اغراق شده و کالا یا محصول به آن خوبی نیست که تبلیغ نشان می‌دهد. این کاملا طبیعی است و بارها و بارها شاید خودمان نیز به چنین مساله‌ای فکر کرده باشیم. همان‌طور که گفتیم، افراد معمولا اعتماد زیادی به تبلیغات مستقیم ندارند. اغلب ترجیح می‌دهند از محصولات یا خدماتی استفاده کنند که سابقه استفاده از آن را داشته‌اند یا افرادی معتمد آن را پیشنهاد داده باشند.

در گذشته بسیاری از مردم به پیشنهاد سلبریتی‌ها و افراد مشهور اطمینان می‌کردند. اما امروز بر اساس آمار، تنها ۵ درصد از اینفلوئنسرهای دنیای مجازی را سلبریتی‌ها تشکیل می‌دهند. این یعنی شما می‌توانید با توجه به نوع کالا یا خدماتی که ارائه می‌کنید و مخاطب خود، افراد یا سازمان‌های معتمد مختلفی برای معرفی خود پیدا کنید. اگر هوشمندانه انتخاب کنید با تولید رپورتاژ تبلیغاتی، شما می‌توانید همان برندی باشید که مادر به فرزند خود توصیه می‌کند!

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

چه موقع مقاله، رپورتاژ تبلیغی تلقی می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال درباره ماهیت تجاری یک متن یا مقاله، باید گفت در نوشتن رپورتاژ هم درست مثل مقالات سایت‌های خبری، جنبه‌های روزنامه نگاری مانند عینیت و عمق تحقیق رعایت شده است.

علاوه بر این، همیشه مسئله ارزش افزوده مطرح است. اگر لحن اساسی مقاله پیام «من را بخر!» باشد و یا بیش از اندازه‌ تبلیغاتی باشد و هیچ بار اطلاعاتی نداشته باشد قاعدتا مناسب سایت‌های خبری نخواهد بود و خوانندگان هم با خواندن آنها، احساس اطمینان لازم و سندیت لازم را نخواهند دید. بنابراین بهتر است برای انتشار رپرتاژ قوانین خاص نگارشی و قوانین خاص هر رسانه کاملا رعایت شود.

رپورتاژ آگهی چه اثری بر سئو دارد؟

رپرتاژنویسی یک اصل مهم در بازاریابی محسوب می‌شود. در حقیقت یک رپرتاژ را می‌توان تلفیقی از هنر تولید محتوا و علم بازاریابی دانست. البته نوشتن یک رپرتاژ آگهی کاملا حرفه‌ای از بازریابی نیز بسیار دشوار‌تر است. زیرا در بازاریابی شما می‌توانید از طریق تماس چشمی، تن صدا یا زبان بدن، کمی از شخصیت مخاطب خود را تحلیل کنید یا ارتباط بهتری با او داشته باشید. اما در رپرتاژنویسی، شما باید بر اساس تحلیل‌های انجام شده، شخصیت مخاطب را حدس بزنید و بر اساس آن، سناریوی مناسبی را پیدا کنید.

یکی از فاکتورهایی که موتورهای جستجو بر اساس آن رتبه سایت را دسته بندی می‌کنند تعداد و کیفیت لینک‌هایی است که به سایت داده شده است. رپورتاژ آگهی به عنوان یکی از شیوه‌های لینک سازی مؤثر و ارزان شناخته شده که می‌تواند تأثیرگذاری زیادی داشته باشد. در بحث رپورتاژ آگهی چیست شما به عنوان مدیر کسب و کار اگر بخواهید در کنار رقبای خود به فعالیت ادامه دهید باید به سئو توجه کنید.

رپورتاژ آگهی به عنوان یک شیوه لینک سازی مفید برای بهبود رتبه‌ی سایت بسیار مفید است. مدیران کسب و کار برای درج رپورتاژ آگهی باید به این نکته توجه کنند که وب سایت انتخابی آنان از کیفیت و اعتبار بالایی برخوردار باشد. استفاده از پکیج‌های تبلیغاتی که دارای سابقه مناسب و کیفیت بالا است می‌تواند برای درج رپورتاژ آگهی مناسب باشد. بنابراین می‌توان گفت که:

 • انتشار رپرتاژ آگهی در خبرگزاری‌های معتبر باعث می‌شود تا بک لینک‌ های بسیار معتبری به دست بیاورید.
 • زمانی که رپورتاژ تبلیغاتی شما در یک وب سایت معتبر با رتبه بالا منتشر شود، این اعتبار بر روی رتبه وبسایت شما نیز تاثیر خواهد گذاشت.
 • ماندگاری رپرتاژ شما روی یک وبسایت، باعث افزایش رتبه شما می‌شود.
 • با هایپر لینک چند کلمه‌ای فالو به دست خواهید آورد.
این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا چیست؟

اثر رپورتاژ آگهی بر فروش

رپرتاژ آگهی به صورت مستقیم بر روی فروش محصول یا خدمات شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. این کاملا واضح است زمانی که شما در کنار مخاطب قرار بگیرید و از دهانی که دوست دارد، تبلیغ برند خود را کنید، قطعا روی فروش شما تاثیر خواهد گذاشت. در حقیقت حین رپرتاژ نویسی، شما کاری می‌کنید تا مخاطب شما از دهان فردی که به او اطمینان دارد، تبلیغ شما را بشنود. در نهایت زمانی که تحت تاثیر این رپرتاژ او خرید خود را انجام می‌دهد، حس بسیار خوبی خواهد داشت و احساس نمی‌کند که تحت تاثیر یک تبلیغ پر زرق و برق، خریدی نامناسب را انجام داده‌است. بلکه برعکس، او تصور می‌کند که با کمک یک دوست و همراه مطمئن، خرید خوبی انجام داده و به هوش و زکاوت خود نیز می‌بالد. پس رپرتاژ آگهی باید حرفه‌ای، حساب شده و با کیفیت باشد تا تاثیر بسزایی بر روی فروش محصول یا خدمات شما بگذارد.

نکاتی در رابطه با رپورتاژ آگهی

در پایان این مطلب به برخی از نکات ساده اما مهمی اشاره می‌کنیم که توجه به آن‌ها می‌تواند تأثیر چشمگیری بر بهبود بازده رپورتاژ آگهی شما داشته باشد:

• مختصر و مفید بنویسید. متن‌های خبری که رنگ و بوی صحبت از یک شرکت خاص دارند درصورتی‌که محتوای خلاصه و سودمندی نداشته باشند خوانده نخواهند شد.

• از یک پایان بندی درگیرکننده استفاده کنید. درست مانند یک داستان چند قسمتی باید در انتها کاری کنید که ذهن مخاطب درگیر شود و نتواند در برابر کنجکاوی خود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاومت کند.

• از لغات و عبارات تخصصی استفاده نکنید. مخاطب خود را بشناسید؛ اگر برای عامه مردم مطلب می‌نویسید نباید متن خود را با استفاده از کلمات تخصصی سنگین کرده و آن را از حالت طبیعی خارج کنید. به‌عبارت‌دیگر، برای مصرف‌کننده بنویسید و نه همکارانتان.

• به رپورتاژ آگهی‌های خود تنوع ببخشید. تنها برای عرضه محصولات جدید به سراغ رپورتاژ آگهی نروید؛ بلکه تهیه رپورتاژ آگهی برای هر موقعیت و رویدادی که می‌تواند ارزش خبری داشته باشد را مد نظر قرار بدهید.

• زمان مناسبی را برای انتشار رپورتاژ آگهی انتخاب کنید. در این رابطه لازم است که مخاطبان هدف خودتان و ساعاتی که بیشترین فرصت تعامل با رسانه‌ها برای آن‌ها فراهم است را در نظر بگیرید. دقت کنید که مخصوصاً در مورد رپورتاژ آگهی‌هایی که در رسانه‌های غیر اینترنتی منتشر می‌شوند، معمولاً انتشار در رأس ساعت (مثلاً ساعت ۹ یا ۱۰) بازده کمتری دارد؛ چراکه هجمه خبری در رأس هر ساعت بیشتر می‌شود و چه‌بسا رپرتاژ شما در این میان دیده نشود.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

• در استفاده از نقل‌قول زیاده‌روی نکنید. رپورتاژ آگهی به‌عنوان یک محتوای خبر محور جایی برای خودپرستی نیست. البته که همه مدیران شرکت شما انسان‌های مهم و خوش فکری هستند، اما لزومی ندارد که از سخنان همه آن‌ها در هر رپورتاژ آگهی استفاده کنید. در عوض، فقط از افرادی نقل‌قول کنید که مستقیماً به خبر مورد نظر ربط پیدا می‌کنند.

• از نویسنده‌های مجرب کمک بگیرید. معمولاً نوشتن رپورتاژ آگهی به عهده تیم روابط عمومی گذاشته می‌شود؛ اما باید توجه داشته باشید که همه اعضای تیم روابط عمومی شما به یک اندازه مهارت نویسندگی ندارند. جان کلام اینکه همیشه باید از افراد توانمند و خوش قلم برای نوشتن رپورتاژ آگهی خود کمک بگیرید.

• از فراخوان به عمل استفاده کنید. همان‌طور که از نامش بر می‌آید، فراخوان به عمل چیزی است که مخاطب را به انجام عملی دعوت می‌کند. چنانچه به دنبال کسب نتایج بهتر هستید باید از طریق یک فراخوان به عمل، مخاطب خود را به سمت انجام عملی که در راستای منافع کسب‌وکارتان (و حتی منافع خواننده) قرار دارد هدایت کنید.

• از محتوای تصویری و ویدئویی استفاده کنید. البته شاید هزینه‌های شما افزایش پیدا کند، اما اضافه کردن یک یا چند تصویر اضافه یا حتی یک ویدئو ارزش هزینه‌ای که می‌کنید را خواهد داشت. 

• از صفاتی که با «ترین» ختم می‌شوند استفاده نکنید. هر کسی می‌تواند ادعا کند که بهترین، مدرن‌ترین، باکیفیت‌ترین و مناسب‌ترین محصول دنیا را تولید و عرضه می‌کند، اما جای چنین صفاتی در رپورتاژ آگهی نیست. در صورت لزوم فقط از چنین کلماتی در قالب نقل‌قول استفاده کنید.

• در استفاده از کلمات کلیدی و لینک زیاده‌روی نکنید. بهره برداری از رپورتاژ آگهی در راستای اهداف سئو -مانند هر نوع دیگری از محتوا- اصول خاصی دارد و لذا نمی‌توانید هر تعداد که خواستید در رپورتاژ آگهی خود کلمه کلیدی و لینک قرار بدهید و تصور کنید که می‌توانید موتورهای جستجو را فریب بدهید. 

• احساسات و انتظارات را مدیریت کنید. قبل از ارسال رپورتاژ آگهی از خودتان بپرسید: «آیا مخاطب به‌اندازه نیمی از آن چیزی که این داستان برای ما مهم است برای آن اهمیت قائل می‌شود؟» معمولاً همیشه پاسخ به این سؤال منفی است. لذا این مورد را در انتظارات خود از تعداد به اشتراک‌گذاری‌ها و کسب نتیجه مد نظر داشته باشید.

نمونه رپورتاژ آگهی موفق در ایران

یکی از بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال و نتیجه‌گیری در سئو، انتشار رپرتاژ آگهی در سایت‌های معتبر و پربازدید خبری یا حتی وبلاگ‌هاست.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

این روش از چند نظر می‌تواند مفید واقع شود:

 • تعدادی بک لینک فالو با ارزش برای سایتتان می‌گیرید.
 • کسب و کار، محصولات یا خدمات خود را طی یک مقاله به کاربران معرفی می‌کنید.
 • کاربران را از طریق بک لینک‌ها به صفحات مهم سایت خود هدایت می‌کنید تا بتوانند همان لحظه سفارش خود را ثبت کنند.

اکنون با چند نمونه از رپورتاژ آگهی‌های موفق آشنا می‌شویم تا بتوانید از آن‌ها الگوبرداری کنید. با ما همراه باشید.

 1. نمونه رپورتاژ آگهی موفق سایت سیمرغریحون در سایت سیمرغ هم یک رپرتاژ آگهی خوب دارد با عنوان «ریحون بهترین سامانه سفارش آنلاین غذا». در این رپورتاژ خبری به مزیت‌های سفارش آنلاین غذا پرداخته شده و اینکه سفارش غذا از ریحون چطور می‌تواند به مشتریان کمک کرده و زندگی را برای ایشان راحت‌تر کند. البته استفاده از تصویر با کیفیت و مناسب هم فراموش نشده است.
 2. نمونه رپورتاژ آگهی موفق سایت چطوریک نمونه رپورتاژ خبری موفق که نکات جالبی را مورد توجه قرار داده رپرتاژی است که از سوی نقره‌جات ریحانی در سایت چطور منتشر شد.این شرکت با اینکه انواع متنوعی از کالاهای نقره را تولید می‌کند، این رپرتاژ را فقط به یکی از محصولات خود – یعنی آینه و شمعدان عروس – اختصاص داده است. با این کار بازه مخاطبان مطلب را محدود ساخته و یک مطلب کاملاً اختصاصی برای افراد مشخصی تولید کرده است. در نتیجه احتمال اینکه این تیر به هدف بخورد خیلی بیشتر خواهد بود.عنوان این اطلاعیه خبری «آینه و شمعدان نقره عروس» انتخاب شده و همان‌طور که می‌بینید به هیچ وجه شکل تبلیغاتی ندارد. با این عنوان هر کس که در شرف عروسی و مراسم عقد باشد حتماً روی آن کلیک می‌کند؛ بنابراین به خوبی توانسته با انتخاب یک عنوان مناسب توجه جامعه هدف را به خود جلب کند.
 3. نمونه رپورتاژ آگهی موفق سایت ایسناسایت ایسنا تحت یک عنوان کاملاً خبری که با حال و هوای سایت ایسنا نیز هم‌خوانی دارد، سیم کارت ایرانسل را آگهی می‌کند. در عنوان این نمونه رپورتاژ آگهی می‌خوانیم «ایرانسل سیم کارت رایگان سرپرستان خانوار را از طریق پست تحویل می دهد».
  همان‌طور که مشخص است مخاطبان این رپورتاژ آگهی سرپرستان خانوار هستند و شرکت ایرانسل هم در اقدامی زیرکانه به دفعات از کلیدواژه «سرپرستان خانوار» در متن استفاده کرده و متن را برای این کلیدواژه سئو کرده است. محتوای آگهی نیز نثر خبری دارد تا با ذائقه خوانندگان سایت ایسنا هماهنگ باشد.
 4. نمونه رپورتاژ آگهی سایت چیدانهاز آن‌جا که چیدانه یک مجله آنلاین دکوراسیون و معماری داخلی است توقع داریم فقط مطالبی از این دست در آن ببینیم. چیدانه هم این مسئله را رعایت کرده و فقط رپورتاژهای مرتبط با دکوراسیون و معماری داخلی را منتشر می‌کند و این می‌تواند یک نقطه قوت برای اطلاعیه‌های خبری باشد که در این وب‌سایت منتشر می‌شوند. با این کار مخاطبان حتماً به محتوای رپورتاژ علاقه نشان می‌دهند و احتمال اینکه تبدیل به مشتری شرکت آگهی‌دهنده شوند بسیار بالاست.
  یک نمونه از این رپورتاژ آگهی‌ها «آموزش طراحی معماری و دکوراسیون داخلی، همین امروز شروع کنید» است. با اینکه عنوان به تبلیغاتی بودن محتوا اشاره دارد ولی چون سایت کاملاً مناسبی برای انتشار انتخاب شده و همه مخاطبان سایت از علاقه‌مندان معماری هستند، نمی‌تواند چندان هم نکته منفی به شمار بیاید.
  نکته مثبت این اطلاعیه استفاده از تصاویر با کیفیت و گویاست که هم متن را جذاب کرده و هم از خستگی چشم حین مطالعه مطلب می‌کاهد.
 5. نمونه رپورتاژ آگهی موفق سایت نمناکدر مطلب «چطور با انواع پلیور و سویشرت ست کنیم؟» نویسنده مطالب مفیدی را برای خوانندگان ارائه کرده است. متن به قدری روان و جذاب نوشته شده که خواننده شاید اصلاً متوجه تبلیغاتی بودن آن نشود. بلکه فقط یک مطلب است که اطلاعاتی مفید در مورد نحوه لباس پوشیدن و استایل آقایان در آن ارائه شده است.
 6. نمونه رپورتاژ آگهی موفق نی نی سایتنی نی سایت یک وب‌سایت مخصوص بانوان است و نمونه اطلاعیه خبری که از این وب‌سایت انتخاب کردیم مقاله «همه چیز در مورد اکستنشن مژه» است. متوجه دلیل موفقیت این رپورتاژ آگهی شدید؟ این رپورتاژ در جای مناسبی منتشر شده است؛ در واقع مخاطبان اکستنشن مژه بانوان هستند و سایتی که برای انتشار رپورتاژ انتخاب کرده نیز سایتی است که مخاطبانش بانوان هستند و از این نظر می‌تواند بیشترین بازدهی را داشته باشد.
  در محتوای آگهی انواع اکستنشن معرفی شده‌اند و در انتها مخاطبان را دعوت کرده که برای خرید لوازم اکستنشن مژه به سایت مربوط به شرکت مراجعه کنند. به این ترتیب یک درخواست برای اجرای یا call to action صریح و واضح ارائه داده است.
 7. نمونه رپورتاژ آگهی موفق باشگاه خبرنگاران جوان«پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹» را می‌توان یک نمونه رپورتاژ آگهی موفق به شمار آورد. اول اینکه عنوان این مقاله می‌تواند برای بسیاری از افراد جذاب باشد.
  دوم اینکه در محتوای این مقاله با استفاده از نمودارها و اعداد و ارقام، حقایق غیرقابل انکاری به خوانندگان ارائه می‌شود و همین موضوع مطلب را کاملاً علمی و باورپذیر می‌سازد.
  و اما موضوع دیگری که به خوبی در این آگهی رعایت شده مکان بک لینک‌هاست. جملات درخواست برای اجرا به طور واضح قبل از بک لینک بیان شده‌اند؛ به عبارت دیگر قبل از هر بک لینک از کاربر خواسته شده که برای مشاهده قیمت میلگرد یا هر چیز دیگری بر روی لینک کلیک کند و سپس بک لینک قرار گرفته است. فاصله بین بک لینک‌ها نیز مناسب است. بهتر است بک لینک‌ها خیلی به هم نزدیک نبوده و به ترتیب اهمیت ارائه شوند.
 8. نمونه رپورتاژ آگهی موفق سایت زومیتاز میان نمونه اطلاعیه خبری‌های سایت زومیت رپورتاژی را انتخاب کردیم با عنوان «گزارش آژانس دیجیتال مارکتینگ DM360 از اکانت‌های ایرانی برتر اینستاگرام».
  این آژانس دیجیتال مارکتینگ در یک نمونه رپورتاژ خبری گزارشی منتشر کرده از اکانت‌های اینستاگرامی و به این ترتیب برتری خود را در کار خود به رخ مشتریان کشیده است. این گزارش کامل با اعداد و ارقام و نمودارهایی اکانت‌های اینستاگرام را برحسب موضوع و مالکان آن‌ها و از نظر تعداد صفحات و تعداد اعضا به خوبی مورد بررسی قرار داده و به این ترتیب به مشتریان نشان داده که توانایی خوبی در بازاریابی اینستاگرامی دارد.
 9. نمونه کمپین رپورتاژ آگهی موفق سایت لندو (ایران رنتر)سایت ایران رنتر یک تفاوت ویژه با ۹ وب‌سایت قبل دارد و آن این است که این وب‌سایت منتشرکننده رپورتاژ آگهی نیست بلکه نویسنده آن‌هاست. این نوع وب‌سایت‌ها با سایت‌های خبری و مجلات آنلاین مختلف قرارداد می‌بندند و سپس رپورتاژ آگهی مشتریانشان را در آن‌ها به انتشار می‌رسانند. از جمله اطلاعیه‌های خبری موفقی که این سایت برای مشتریان خود تولید کرده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 10. رپورتاژ اول: راه‌کاری مدرن برای سرمایه‌گذاری با ۱۰ میلیون تومان
  همان‌طور که می‌بینید این تیتر جذاب انگشت هر کاربری را به سمت خود جذب می‌کند تا بر روی آن کلیک کند! این رپورتاژ در سایت تریبون منتشر شد و در آن بعد از معرفی روش‌های قدیمی کسب درآمد به معرفی این روش جدید پرداخته شده است. (مشاهده رپورتاژ)
 11. رپورتاژ دوم: بهترین سرمایه‌گذاری در ماه‌های پایانی سال ۹۷
  در این رپورتاژ نیز مانند مطلب قبل به خوبی مخاطب شناسایی و محتوا مختص ایشان نوشته شده است. البته این محتوا از یک ویژگی خوب دیگر نیز برخوردار بود و آن انتشار در زمان مناسب است. در واقع این محتوا در شرایطی منتشر شد که نرخ ارز به سرعت در حال بالا رفتن بود و همه نگران کاهش ارزش پولشان بودند. (مطالعه رپورتاژ)
 12. رپورتاژ سوم: چگونه سرمایه‌گذاری کنیم؟
  از نکات برجسته این آگهی خبری موفق ارائه راهکار به خواننده است. نباید خواننده در انتها رها شود. می‌توانید با یک درخواست برای اقدام یا هر چیز دیگری یک راهکار مناسب به خواننده ارائه دهید تا متن سردرگم کننده نباشد. (مطالعه رپورتاژ)
 13. رپورتاژ چهارم: پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در بازارهای مای سال ۹۸
  در این محتوا نیز می‌توان به توجه نیاز خوانندگان در آن برهه زمانی را در متن رپورتاژ به خوبی مشاهده کرد. (مطالعه متن)
 14. رپورتاژ پنجم: برای سرمایه‌گذاری طلا بخریم یا سکه؟
  یکی از نکات طلایی برای موفقیت یک رپورتاژ آگهی دادن اطلاعات جزئی و جدید به مخاطبان است. اطلاعاتی که همه به دنبالش باشند اما به راحتی پیدا نشود. (مشاهده این رپورتاژ موفق)
 15. رپورتاژ ششم: آیا در سال ۹۸ در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنم؟
  در این رپورتاژ آگهی به صورت کاملاً بی‌طرفانه به بررسی ابعاد مختلف بازار مسکن پرداخته شده است و این مسئله باعث ارزشمند شدن محتوای رپورتاژ می‌شود و آن را از حالت تبلیغاتی خارج می‌کند.
 16. موسسه خیریه سمر با هدف حمایت روحی و روانی از بیماران مبتلا به سرطان، در حال فعالیت است. سمر با استفاده از روش‌های نوینی همچون گروه درمانی، تغذیه سلامت، خدمات پزشکی و فعالیت های ورزشی- تفریحی مختلف، بیماران مبتلا به سرطان زیادی را به زندگی پر امید بازگردانده است. موسسه خیریه سمر برای برگزاری شانزدهمین بازارچه خود در پنجم شهریور ۹۷ از رپورتاژ خبری استفاده کرده است. متن رپورتاژ‌ آگهی سمر را  می‌توانید در لینک زیر بخوانید: لینک ‌آگهی سمرhttps://goo.gl/2cc32B
 17. تلوبیون از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را با هدف فراهم آوردن امکان پخش زنده و نیز آرشیو برنامه‌های سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، در طی قراردادی با این سازمان برای ایرانیان داخل و خارج ایران، باکیفیت مناسب و بالا، در قالب وب سایت و اپلیکیشن تلوبیون آغاز به کار نموده است. تلوبیون در این گزارش خبری از تکنیک بزرگ نشان دادن مشکلات استفاده کرده است که یکی از تکنیک‌های مهم و روز نگارش گزارش خبری است. این رپرتاژ را می‌توانیم به عنوان یک نمونه رپورتاژ آگهی متفاوت بدانیم. متن رپرتاژ آگهی تلوبیون را می‌توانید در لینک زیر  بخوانید: لینک آگهی تلوبیون: https://goo.gl/f1YgmN
 18. مرکز ترجمه Trans24 در متن رپورتاژ آگهی خود از تکنیک آموزش استفاده کرده است. این مرکز در رپورتاژ آگهی خود علاوه بر افزایش فروش و آگهی عمومی، سعی دارد تا در راستای برندینگ نیز گام بردارد. این گزارش خبری با عنوان « رعایت ۸ نکته کلیدی، ترجمه مقالات خود را باکیفیت و سریع دریافت کنید»، قصد دارد تا به خوانندگان اطلاعات مفیدی در مورد استفاده از خدمات ترجمه منتقل کند. این نمونه رپورتاژ آگهی را می‌توانید در لینک زیر به صورت کامل مطالعه کنید: لینک آگهی ترنس ۲۴: https://goo.gl/rABM8G
 19. گزارش خبری به پرداخت ملت را می‌توان به عنوان سبکی کلاسیک از انواع گزارش خبری در نظر گرفت. به پرداخت ملت در این گزارش خبری از محصولات متفاوت خود سخن گفت. گزارش آگهی به پرداخت ملت با استفاده از تکنیک مصاحبه نگارش شده است. در ایران متونی که با استفاده از این تکنیک نگارش شده‌اند بسیار محبوب هستند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که شهرت فرد مصاحبه شونده در این تکنیک بسیار مهم است. لینک آگهی به پرداختhttps://goo.gl/ZcGPXS
 20. کمپانی خودروسازی بورگوارد طی مراسمی در تاریخ ۷ تیر ۱۳۹۷ و با موضوع تو مرا بزرگ کردی، تولید یکصد هزارمین خودروی خود را جشن گرفت. به همین دلیل بورگوارد رپورتاژی با عنوان « برگزاری مراسم بزرگ به مناسبت تولید یکصد هزارمین خودروی بوگوارد » منتشر نمود. این رپورتاژ خبری نمونه موفقی از خبر رسمی است. معمولاً در خبر رسمی کسب‌وکارها رویدادی را به مخاطبان اطلاع‌رسانی می‌کنند. متن رپورتاژ آگهی بوگوارد در لینک زیر قابل مشاهده است. لینک آگهی بوگوارد: https://goo.gl/bu81u1
 21. اپلیکیشن نوار تولیدکننده و ارائه دهنده، کتاب‌های صوتی در ایران است. رپورتاژ آگهی نوار را می‌‌توانیم به عنوان نمونه رپورتاژ آگهی متفاوت  قلمداد کنیم که اهداف خاصی را تعقیب می‌کند. در این رپورتاژ نوار بر نکات متعددی تأکید دارد که مهمترین آن برندینگ است. متن نمونه رپورتاژ آگهی نوار را می‌توایند در لینک زیر مطالعه کنید. لینک آگهی نوار: https://goo.gl/5nzdic
 22. در این نمونه رپورتاژ‌ آگهی که تخفیفان در اردیبهشت ۹۷ آن را منتشر کرده است می‌توانیم سبکی متفاوت از رپرتاژ را مشاهده کنیم. تخفیفان در این گزارش خبری متنی وبلاگی را در فرمت خبر منتشر کرده است. متن کامل این آگهی را می‌توانید در لینک زیر مطالعه کنید. لینک آگهی تخفیفان: https://goo.gl/7ai9Cq
 23. رپورتاژ آگهی به روش‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نگارش بیانیه یکی از این روش‌هاست . مستر بلیط در خصوص فیلترینگ کسب‌وکارهای آنلاین فروش بلیط از این روش استفاده کرده است. در لینک زیر می‌توانید متن کامل این نمونه رپورتاژ آگهی را مطالعه کنید. لینک آگهی مستر بلیط: https://goo.gl/8uuvJH
 24. متن رپورتاژ آگهی علی بابا را می‌توان به عنوان نمونه‌ موفق و صحیح از رپورتاژ آگهی در روابط عمومی دانست. در این گزارش خبری مدیر عامل علی بابا در خصوص فیلترینگ کسب‌وکارهای فروش آنلاین بلیط با مخاطبان صحبت کرده است. متن آگهی علی بابا را در لینک زیر می‌توانید مشاهده کنید.
  1. لینک آگهی علی بابا: https://goo.gl/rgVeNK
این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

تکنیک‌های کلی برای انتشار یک رپورتاژ موفق

یکی از ویژگی‌های رپورتاژ آگهی انتشار آن در سایتی غیر از سایت خودتان است. وقتی خواننده با این متن مواجه می‌شود باید به نظر برسد که یک وب‌سایت معتبر کاملاً بی‌طرفانه به معرفی محصولات یا خدمات سایتی دیگر اقدام کرده است. اینجاست که رپورتاژ آگهی اثر خود را بر قلب و ذهن خواننده می‌گذارد. پس برای انتشار یک رپورتاژ موفق:

 • متن تبلیغاتی ننویسید.
 • کاملاً بی‌طرفانه فقط به معرفی محصولات یا خدماتتان بپردازید.
 • بک لینک‌ها را به صفحات مهم و حیاتی سایت خود بدهید. صفحاتی که مشتریان بتوانند سفارش بدهند یا بیشتر با محصولات شما آشنا شوند.
 • تیتر جذابی انتخاب کنید؛ این تیتر نباید به تبلیغاتی بودن متن اشاره‌ای داشته باشد. هر نوع محتوای تبلیغاتی کاربران را فراری خواهد داد. استفاده از تیتر خبری می‌تواند بهترین گزینه باشد.
 • همان‌طور که برای یک محتوای خوب از تصاویر، نمودار، اعداد و ارقام، ویدئو و … کمک می‌گیرد، با کمک این تکنیک‌ها قدرت جذب رپورتاژ آگهی‌تان را بالا ببرید.
 • و در نهایت اینکه محتوای رپورتاژ خود را سئو کنید تا در صفحات نتایج گوگل بالا بیاید.

نمونه رپورتاژ برای سایت گاج مارکت

« با خرید لوازم التحریر از فروشگاه اینترنتی گاج مارکت دیگر نگران کیفیت نباشید
فروشگاه گاج مارکت با بیش از ۱۷ سال سابقه کار در زمینه فروش لوازم‌التحریر باکیفیت  تصمیم گرفت تا فروشگاه اینترنتی خود را برای عدالت فرهنگی تاسیس کند. یکی از دغدغه‌های این مجموعه این بود است که آیا تمام فرزندان سرزمین از امکانات فرهنگی به یک اندازه بهره‌مند می‌شوند یا خیر؟ آن‌ها با ارسال محصولات مختلف لوازم‌التحریر مرغوب به سراسر ایران در سریع‌ترین زمان ممکن سعی دارند تا همه‌ی افراد در هر نقطه از کشور که زندگی می‌کنند از لوازم باکیفیت استفاده کنند.

قیمت این محصولات بسیار مقرون به‌صرفه است. از محصولات این فروشگاه می‌توان به فروش انواع کتاب درسی و غیردرسی، لوازم‌التحریر( خودکار، چسب، تخته وایت برد و …)، بازی‌های آموزشی و … اشاره کرد. خرید از این فروشگاه بسیار آسان خواهد‌بود. فروشگاه پس از این‌که شما سفارش خود را ثبت کردید و هزینه محصول را به صورت اینترنتی پرداخت کردید محصول را بین ۳ تا ۴ روز کاری برای شما از طریق پست ارسال خواهد‌کرد. هزینه پست تا وزن ۵ کیلوگرم برابر ۱۲۰۰۰ تومان است اما از ۵ کیلو بیشتر به ازای هر کیلو ۱۰۰۰ تومان به هزینه پس اضافه خواهد‌شد. راه‌های ارتباطی با فروشگاه گاج مارکت به‌صورت زیر است:
آدرس: تهران، کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص، بلوار ایران خودرو جنوبی، نرسیده به فتح، پلاک ۲.
تلفن: ۶۴۲۰- ۰۲۱
ایمیل: info@gajmarket.com »

این مطلب و خوندی ؟  جذب مشتری جدید CAC

در متن‌های رپورتاژ هیچ‌گاه تمام محصولات خود را معرفی نکنید زیرا مشتریان گیج خواهند‌شد. ذکر چند محصول از فروشگاه خود برای متن‌های رپورتاژ کافی است و با استفاده از راه‌های ارتباطی علاقه‌مندان به خرید از فروشگاه را دعوت به تماس با کسب و کارتان کنید.

نمونه رپورتاژ برای سایت پونز

« با پونز خریدی آسان داشته باشید
فروشگاه اینترنتی پونز از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در اینترنت آغاز به‌کار کرده‌است. شاید از خود بپرسید چرا باید از فروشگاه پونز خرید کنیم؟ زیرا این فروشگاه شما را از دغدغه‌های خرید‌کردن مانند: آلودگی هوا، ترافیک شهری، پیدا کردن یک جنس باکیفیت و … دور می‌کند و سبب می‌شود با خیالی آسوده جنس مناسبی را برای فرزندتان خریداری کنید و محصول خریداری‌شده را  به‌راحتی و با کم‌ترین هزینه ممکن درب منزل تحویل بگیرید. شما پس از سفارش از این سایت می‌توانید به‌راحتی هزینه محصول را از طریق اینترنت پرداخت کنید و یا در صورت تمایل درب منزل هزینه را پرداخت کنید.

فروشگاه پس از سفارش شما محصول را برای شما در طی مدت زمان چند ساعت تا ۸ روز کاری ارسال خواهد‌کرد. اگر از فروشگاه پونز بیشتر از ۲۰۰ هزار تومان خرید کنید هزینه ارسال برای شما رایگان خواهد‌بود. محصولات این فروشگاه عبارتند از: لوازم‌التحریر، انواع کاغذ، دفتر‌های اداری و مدرسه، لوازم آموزشی، لوازم اداره، آشپزخانه اداری و …
 راه‌های ارتباطی با فروشگاه پونز به صورت زیر است:
آدرس: بازار آهنگران، کوی حاج خلیل، پاساژ کیش، طبقه ۲، پلاک ۴۱
تلفن: ۹۱۰۳۵۰۵۸-۰۲۱
تلگرام: @punez_support
ایمیل: info@punez.ir  »

همان‌طور که در متن فروشگاه پونز مشاهده می‌کنید هرچقدر راجب نحوه خرید و نحوه ارسال با مشتریان صحبت کنید آن‌ها بیشتر تمایلی به خواندن متن شما خواهند‌داشت زیرا خریداران محصولات اغلب به‌دنبال نحوه پرداخت هزینه و همچنین چگونه رسیدن محصولات به درب منزل‌شان هستند هرچقدر به سوالات آن‌ها در این زمینه پاسخ دهید آن‌ها بیشتر جذب رپورتاژ شما خواهند‌شد.

نمونه رپورتاژ برای سایت تحریر ۲۰

« فروشگاه تحریر ۲۰ فروشگاه تخصصی برای دانشجویان و دانش‌آموزان
فروشگاه تحریر ۲۰ یک فروشگاه آنلاین در زمینه لوازم‌التحریر، لوازم اداری، نوشت افزار و … است که دانش‌آموزان و دانشجویان به‌راحتی می‌تواند هر چیزی که برای محیط کاری خود نیاز دارند را از این فروشگاه تامین کنند. فروشگاه اینترنتی تحریر ۲۰  به‌دلیل ارائه خدمات سریع و ارزان بسیار محبوب است. محصولات این فروشگاه از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

ارسال محصولات توسط این فروشگاه بین ۲ تا ۵ روز کاری انجام می‌شود و اگر شما بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان از این فروشگاه خرید کنید می‌توانید انتخاب کنید که هزینه را درب منزل یا به صورت اینترنتی پرداخت کنید. هزینه پست بستگی به وزن محصول شما دارد و درب منزل از شما توسط مامور پست گرفته خواهد‌شد. فروشگاه تحریر ۲۰ از طریق سه روش پستی (سفارش، پیشتاز و باربری) محصولات را برای شما ارسال می‌کند. راه‌های ارتباطی با سایت تحریر ۲۰ به صورت زیر است:
آدرس: اصفهان، میدان شهدا، ابتدای فروغی، جنب مادی فدن، ساختمان خورشید، دفتر پشتیبانی تحریر ۲۰
تلفن: ۰۹۳۰۲۷۰۹۱۵۲ –  09132103797
ایمیل: info[at]tahrir20.com »

این مطلب و خوندی ؟  تقویم محتوایی چیست؟

همان‌طور که در سه متن رپورتاژ مشاهده کردید هیچ‌گونه غلط املایی پیدا نمی‌کنید. نکته بسیار مهم این است که هرچقدر متن شما ساده‌تر و قابل درک‌تر برای مخاطبان نوشته‌شود آن‌ها ارتباط بیشتری با متن شما خواهند‌گرفت و شانس بازدید از متن شما در سایت‌های پربیننده بیشتر خواهد‌شد.

نکاتی که از این کمپین‌ها می‌توان آموخت

 1. برای جلوگیری از انتشار محتوای تکراری، در هر سایت کمی متن محتوا و تیترها را تغییر دهید
 2. کمپین‌های خود را هدفمند آغاز کنید و سعی کنید در آن‌ها تداوم داشته باشید
 3. در هر کمپین مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و برای دغدغه و نیاز آن‌ها بنویسید
 4. کلمه‌‌های کلیدی خود را شناسایی کنید و آن‌ها را بر اساس میزان رقابت اولویت‌بندی کنید و در نهایت یک کلمه‌کلیدی را برای کار خود انتخاب کنید
 5. سایت‌های هدف را شناسایی کنید برای مثال ایران رنتر برای واژه سرمایه‌گذاری، تمرکز را بر روی سایت‌های اقتصادی گذاشت چرا که مخاطبان این واژه به احتمال زیاد گذرشان به سایت‌های اقتصادی می‌خورد
 6. بودجه‌ی خود را در ابتدای کار مشخص کنید و بر اساس آن بودجه، کمپین‌های خود را بسازید و شروع به تولید محتوای هدفمند کنید
 7. در گرفتن نتیجه صبور باشید
 8. حتما بر محتوایی که تولید می‌کنید مسلط باشید و مطمئن شوید در آن علاوه بر معرفی خود، نکات خواندنی و ارزشمندی را گنجانده‌اید
 9. از نمونه رپورتاژ آگهی هایی که تاکنون کار شده، ایده بگیرید و سعی کنید از خلاقیت خود در نوشتن یک محتوای با کیفیت استفاده کنید.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه