0

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟ تولید محتوا یک هنر است. این موضوع بسیار فراتر از نوشتن یک مطلب است. نوشتن، ویرایش و ایجاد یک متن مناسب بخشی از این فرآیند است. تولید محتوا یک راه عالی برای انتقال اطلاعات به افراد در مورد محصولات، خدمات و شرکت شما‌ است. همچنین تولید محتوا برای جذب مشتریان و حتی ایجاد یک جامعه مصرف‌کننده برای محصول یا خدمت شما یک راه عالی و فوق‌العاده است.

امروزه استراتژی کسب و کار شما برای یافتن جامعه هدف خود، کاملا متفاوت با چند دهه قبل شده است. بازاریابی محتوا از لحاظ جذب مشتری‌های جدید و حفظ مشتریانی که قبلا چیزی خریداری کرده‌اند، به یکی از موثرترین تکنیک‌های عصر دیجیتال تبدیل شده است. بازاریابی محتوا نه تنها برای جذب علاقه‌مندان به سمت پیشنهادات برند شما مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه بهترین روش برای انتقال هویت و ارزش‌های کسب و کارتان به دیگران است. همچنین به شما امکان می‌دهد تا با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، در زندگی روزمره افراد برای خود جایگاهی ایجاد کنید. برای اتخاذ استراتژی که مبتنی بر بازاریابی محتوا باشد، به تولید محتوا در زمینه کسب و کارتان نیاز دارید. اگر می‌خواهید بدانید تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

«محتوا» چیزی است که باید از طریق رسانه‌ای به‌عنوان سخنرانی، نوشتاری یا هر یک از روش‌های گوناگون بیان شود.

تولید محتوا ترجمه انگلیسی Content creation است. برای محتوا تعاریف زیادی وجود دارد. معروفترین جمله مربوط به بیل گیتس (Bill Gates) است:

محتوا پادشاه است!

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

فهرست مطالب تولید محتوا چیست؟

این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

محتوا چیست؟

محتوا کلمه‌ای چند وجهی است که از دیدگاه‌های مختلف برای آن تعاریف گوناگونی وجود دارد. محتوا در اصل به معنای وجود و هستی است. با این تعریف کوتاه نمی‌توان به سوال محتوا چیست پاسخ کامل داد، و درک این تعریف بدون در نظر گرفتن حوزه‌ای خاص بی‌معنی و ناقص خواهد بود. به همین دلیل برای رسیدن به تعریف جامع از محتوا باید آن را از حوزه و منظر خاصی تعریف کرد.

برای مثال امروزه این موضوع از منظر رسانه دارای اهمیت ویژه است و به همین دلیل هر چیزی که بتواند پیام، احساس، اتفاق و نظایر این‌ها را به دیگران انتقال دهد، محتوا نامیده می‌شود، و زمانی با ارزش خواهد بود که بتواند در مخاطبان خود احساس رضایت ایجاد کند. برای درک بهتر سوال “محتوا چیست؟” محتوا باید دارای معنا و پیام باشد.

در این راستا باید یک مهارت را در خود تقویت کنید. “مهارت نوشتن” البته “مهارت جذاب نوشتن”! 

لازمه جذاب نوشتن چیست؟

مطالعه داشته باشید

تا میتوانید کتاب بخوانید. این یک شعار نیست! شما باید قادر باشید محتوایی بدون اشکالات نگارشی  و املایی بنویسید. ضمن آنکه محتوایی خلق کنید که هدفمند و متناسب با نیاز مخاطبان شما باشد.

جسارت داشته باشید

برای نوشتن باید حرکت کنید. از دیده نشدن واهمه نداشته باشید.

منحصر به فرد باشید

تا می‌توانید خلاف جهت دیگران فعالیت کنید! نوآور بودن رمز پیشرفت شماست!

تمرین فراوان داشته باشید

بله، حق با شماست! تمرین زیاد داشتن بسیار زمان بر است اما برای نویسنده شدن زمان بخرید!
 نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید آن است که مطلب شما نشان دهد شما برای مشتریان خود پر شور و اشتیاق هستید،مطلبی عالی نوشته اید.

چهار موضوع اصلی در رابطه با محتوا :

 1. معنی محتوا
 2. انواع محتوا
 3. فرم محتوا
 4. ماهیت محتوا

تولید محتوای الکترونیکی از چندین جهت به کسب و کار شما کمک خواهد کرد. به همین دلیل تعجبی ندارد که بیشترین استراتژی مورد استفاده در شرکت‌های بازاریابی دیجیتال، تولید محتوا باشد. اکنون که با تعریف آن آشنا شدید، مهم است که بدانید تولید محتوا چه کاربردهایی دارد، به موارد زیر دقت کنید:

 • در شبکه‌های اجتماعی جذابیت بهتری خواهید داشت
 • باعث جلب اعتماد مخاطبان شما خواهد شد
 • منجر به تولید بیشتر و بهتر سرب‌ها خواهید شد
 • محتوای اورجینال می‌تواند تبدیلات را بهبود بخشد (قیف فروش)
 • کسب و کار شما به لطف سئو بیشتر نمایان خواهد شد
 • محتوای عالی می‌تواند شرکت شما را به عنوان مرجعی در صنعت شما جای دهد
 • تولید محتوای با کیفیت می‌تواند آگاهی از برند را ایجاد کند
 • شما طرفداران وفادار برند تجاری خود را پرورش خواهید داد
 • در استراتژی بازاریابی خود صرفه جویی خواهید کرد

چرخه‌ای که به ترتیب شامل مراحل زیر است:

 1. هدف‌گذاری
 2. تدوین استراتژی
 3. تولید محتوا
 4. توزیع
 5. ترویج
 6. تحلیل
 7. اصلاح و به‌روزرسانی

فرم محتوا چیست؟

محتوا داده‌ای است که ارزش آن تا حدود زیادی به فرم آن بستگی دارد. فرم محتوا، قانون یا قانون هایی است که در هنگام تولید یک اثر باید به آن‌ها توجه کرد. در واقع توجه به فرم محتوا یک اثر مهم‌ترین کاری است که در هنگام تولید باید به آن توجه کرد.

برای مثال یک شعر زمانی دارای ارزش است که علاوه بر پیام رسانی و قافیه های هماهنگ، از وزن شعری نیز برخوردار باشد. در این صورت فرم استاندارد شعر رعایت شده و این قطعه دارای ارزش ادبی است. اگر از یک کیلو «موم» در قالبی معین مقداری مکعب یا کره یا مخروط یا استوانه بسازیم، صورت‌های ما متفاوت است، ولی ماده ما یکسان است که همان موم است. حال اگر همان کره یا مکعب را یک بار از خمیر و یک بار از موم و یک بار از شکلات بسازیم، صورت ما که همان کره یا مکعب است، ثابت است و ماده ما متفاوت شده است.

این مطلب و خوندی ؟  ابزارهای تولید محتوا کدامند؟

دلیل ما برای ارائه این مثال های فلسفی چه بود؟! این مسئله کار شما را تخصصی‌تر پیش می‌برد. محتوا در کنار یک فرم و یک قالب مناسب است که معنا پیدا می‌کند. محتوا باید با یک ادبیات و طبق یک چارت و با برنامه ریزی ای هدفمند تولید شود. در تولید محتوا نیز این موضوع اهمیت دارد و باید قوانین این حوزه برای قالب‌های مختلف رعایت شود.

اما بهترین راه برای رعایت فرم و محتوا چیست؟ برای پاسخ به این سوال نیز باید گفت که  برای رعایت فرم در این حوزه باید با تکنیک‌های تخصصی تولید آشنا بود و در غیر این صورت کار تولیدی فاقد ارزش خواهد بود. برای رعایت این فرم می‌توان از افراد کارشناس در این حوزه و یا یک شرکت تخصصی کمک گرفته شود.

ماهیت محتوا چیست؟

محتوا در حوزه رسانه در قالب‌های مختلفی ارائه می‌شود و بسته به نوع رسانه باید از شکل‌های خاص آن استفاده کرد. در اینجا نیز مسئله ماهیت مطرح می‌شود، و این پرسش پیش می‌آید که ماهیت محتوا چیست؟ ماهیت آن در واقع پیامی است که به یک شکل خاص ارائه می‌شود. برای مثال در حوزه رسانه های دیجیتال و در صدر آن‌ها وب سایت های اینترنتی و فضای مجازی، می‌توان اثر تولیدی را در سه شکل کلی صوتی، تصویری و متنی ارائه داد.

در این حالت هر کدام از روش‌های فوق دارای زیر مجموعه‌هایی هستند. برای مثال می‌توان در حوزه آثار تصویری می‌توان از عکس‌ها، کارهای گرافیکی، ویدیو و غیره استفاده کرد. در حالت کلی برای انتخاب بهترین نوع یک اثر برای یک حوزه خاص، باید از دانش تخصصی در آن حوزه برخوردار بود. برای تولید نمونه متنی در حوزه وب سایت‌های اینترنتی و کسب و کار مجازی باید از دانش تولید متن با کیفیت در کنار دانش سئو سایت برخوردار بود. زیرا در این حوزه تولید متن با کیفیت به تنهایی کافی نیست و کاری مفید است که در آن قواعد تعریف شده در فضای مجازی و کارهای سایت های رقیب رعایت شده باشد. این مورد از مهمترین نکات حوزه تولید محتوا به شمار می‌رود، و به همین دلیل باید با توجه به حوزه مورد نظر، اثر تولیدی از ماهیت با کیفیت و تخصصی برخوردار باشد. اما در ادامه بپردازیم به بخش تولید محتوا

تولید محتوا چیست ؟

در زمینه تولید محتوا بهتر است کمی در مورد شناخت محتوا توضیح دهیم. اهمیت و تاثیر زیاد تولید محتوا در دنیای امروز بسیاری از مردم را به سمت این کار کشیده است. محتوا در واقع به زبان عامیانه همان روش تبلیغاتی در بین مردم است، البته نوع و روش کاملا متفاوت می‌باشد و این روش بسیار موثرتر واقع شده است و مردم به خوبی از آن استقبال کرده اند. زمانی که مردم متنی را مطالعه و یا فیلمی را تماشا می‌کنند اگر تبلیغات را به وضوح در آن ببینند دلسرد می شوند و توجهی به آن نخواهند داشت، اما در تولید محتوا اصول رپورتاژ رعایت می‌شود، به این صورت که تبلیغ به صورت کاملا نامحسوس و درون گرا است. تولید محتوا در کسب و کار بسیار اهمیت دارد زیرا نوعی ارتباط بین مخاطب و صاحب برند است که نیاز است با تولید محتوایی خلاقانه مخاطب را جذب کرد.

هر چیزی که باعث انتقال اطلاعات ، تجربه‌ها ، آموزش ها ، معرفی و … را محتوا می‌گویند. زمانی که شما در رابطه با این مسائل صحبت می کنید یا عملی را انجام می‌دهید در حال تولید محتوا هستید. تولید محتوا به هر نحوی که باشد باعث ارتباط بین شما و مخاطبان شما می‌شود این ارتباط گاهی با نگاه کردن به یک بیلبورد تبلیغاتی اتفاق می‌افتد، و گاهی هم با خواندن یک مقالۀ چند صد کلمه‌ای! و ارزش محتوا امروز به قدری زیاد می باشد ، که مبحث بازاریابی محتوا ، یکی از اصلی ترین رکن های بازاریابی برای هر کسب و کاری می باشد.

تولید محتوا چیست؟ – ویکی پدیا

طبق تعریف ویکی پدیا تولید محتوا، به مشارکت در اهدای اطلاعات به هر رسانه ای و به ویژه رسانه‌های دیجیتال گفته می‌شود. اطلاعات اهدایی مذکور برای یک کاربر نهایی در زمینه‌های خاص است. محتوا «چیزی است که باید از طریق یک مدیوم بعنوان گفتار، نوشتار یا هر یک از هنرهای گوناگون بیان شود» محتوا برای بیان خود، توزیع، بازاریابی و انتشار می‌باشد. فرم‌های معمول ایجاد محتوا شامل نگهداری و به روز رسانی وب سایت‌ها، وبلاگ نویسی، عکاسی، فیلمبرداری، تحلیل برخط، نگهداری حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و ویرایش و توزیع رسانه‌های دیجیتال است. مرکز تحقیقات پیو، تولید محتوا را «تولید متریال اهدایی مردم به جهان برخط» توصیف کرده‌است.

 کارشناس تولید محتوا کیست؟

خالق محتوا یا کارشناس تولید محتوا کسی است که مسئول ایجاد و انتشار اطلاعات در هر رسانه‌ای و به‌ویژه در رسانه‌های دیجیتال است. او معمولا کاربر یا مخاطب خاصی را در زمینه‌های خاص هدف قرار‌ می‌دهد. خالق محتوا‌ می‌تواند در تولید هر یک از موارد زیر فعالیت داشته باشد:

 • پست‌های وبلاگ
 • خبرنامه‌های ایمیل
 • رسانه‌های اجتماعی
 • بازاریابی تصویری
 • کتاب‌ها
 • و…
این مطلب و خوندی ؟  پست مهمان چیست ؟

همچنین‌ می‌تواند محتوای آفلاین مانند بروشور، بسته‌های ویژه مشتری و … را هم تولید کند، اما امروزه بیشتر از روش‌های تولید محتوای دیجیتال استفاده‌ می‌شود. حالا که درباره تولید محتواصحبت کردیم، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اصلا تولید محتوا چه ضرورتی دارد و چه تاثیری بر کسب‌وکار شما‌ می‌گذارد؟ در ادامه چند دلیل برای ضرورت تولید محتوا و کاربرد تولید محتوا آورده شده است.تولید محتوا یک هنر است. این موضوع بسیار فراتر از نوشتن یک مطلب است و نوشتن، ویرایش و ایجاد یک متن مناسب بخشی از این فرآیند است. تولید محتوا یک راه عالی برای انتقال اطلاعات به افراد در مورد محصولات، خدمات و شرکت شما است و همچنین برای جذب مشتریان و حتی ایجاد یک جامعه مصرف کننده برای محصول یا خدمت شما هم یک راه عالی و فوق‌العاده است.

انواع تولید محتوا

در این بخش از مقاله قصد داریم شما را با انواع محتوا آشنا کنیم تا بهتر بتوانید تعریف محتوا را درک کنید. محتواها را می توان به ۴ قسمت تقسیم کرد. یعنی محتوایی که می خواهیم انتشار دهیم بهتر است در قالب های زیر باشد. در انتخاب قالب مناسب محتوا نیز باید مخاطبان خود را بررسی کنید. ببینید مخاطبانتان دوست دارند بیشتر مقاله بخوانند یا پادکست گوش دهند یا یک ویدیوی چند دقیقه ای ببینند. این بررسی ها به شما کمک می کند تا محتوای مناسبی را در اختیار مخاطبان قرار دهید.

 1. محتوای متنی: از پرکاربردترین و بهترین نوع محتوا می توان به محتوای متنی اشاره کرد. زیرا با انتشار محتوای متنی می توان اعتماد مخاطب را جلب کرد و اطلاعاتی را که می خواهد، می تواند با خواندن متنی کوتاه به دست بیاورد. محتواهای متنی که انتشار می دهید برای مخاطب باشد نه ربات های گوگل و البته سئو محتوا در آن رعایت شده باشد.
 2. محتوای تصویری: با افزایش کاربران شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، تلگرام، اینستاگرام، پینترست و … کسب و کارها اطلاعاتی را به صورت عکس در این شبکه های اجتماعی در اختیار مخاطبان خود قرار می دهند. هر چند محتوای متنی نسبت به محتوای تصویری خوب است اما ماندگاری عکس نسبت به متن، در ذهن مخاطب بیشتر است. از این رو بیشتر کسب و کارها تصمیم گرفته اند که اطلاعات مورد نیاز مخاطبانشان را به صورت عکس در شبکه های احتماعی منتشر کنند.
 3. محتوای صوتی: امکان دارد مخاطب شما به دلیل مشغله کاری زیاد وقت مطالعه مقاله را نداشته باشد به همین دلیل بعضی از کسب وکارها می خواهند اطلاعات خود را به صورت پادکست در اختیار مخاطب قرار دهد. تاثیر پادکست بیشتر از محتوای متنی و تصویری است. وقتی مخاطب صدای ضبط شده شما را بشنود مطمئنا بهتر می تواند به کسب و کار شما اعتماد کند. یعنی با اشتراک گذاری پادکست بیشتر می توان بین مخاطب و خود اعتماد سازی کرد.
 4. محتوای ویدیویی: آخرین نوع تولید محتوا، محتوای ویدیویی است. با انتشار ویدیو در سایت یا در شبکه های اجتماعی خود می توانید محصولات یا خدمات کسب و کار خود را معرفی کنید یا اطلاعات مورد نیاز مخاطبان را در اختیارشان بگذارید. محتواهای ویدیویی خسته کننده نیستند و بیشتر مخاطب را سرگرم و تشویق به تماشای آن می کند. و تاثیر گذاری آن به نسبت بیشتر است.

کاربردهای تولید محتوا

امروزه روش های جدیدی برای معرفی محصولات و به اصطلاح تبلیغات وجود دارد که یکی از آنها تولید محتوا است. کاربردهای تولید محتوا در دنیای امروز بسیار گسترده است و تقریبا خیلی از صاحبان کسب و کار از این روش برای فروش بهتر خود استفاده می کنند تا نتیجه ی موثرتری داشته باشند. در ادامه می خواهیم در مورد این کاربرد ها بیشتر توضیح دهیم.

تولید محتوا کاربردهای بسیاری دارد، محتوایی مفید و کارآمد است که برای هر دو طرف یعنی هم صاحب کسب و کار و هم برای مخاطب جذاب و موثر باشد. صاحب کسب و کار با تولید محتوا به دنبال فروش محصول و مخاطب به دنبال اطلاعات و یا تحقیق در مورد آن مسئله است، حال اگر اطلاعاتی که در محتوا است، مفید و جذاب باشد مخاطب را به خرید آن محصول تشویق می‌کند. پس همه ی تلاش ها برای این است که هر دو طرف راضی باشند، در واقع مخاطب، نقش اصلی و اساسی در دیده شدن محتوای شما دارد. در ادامه سعی داریم مواردی را به صورت گزینه ای از کاربردهای تولید محتوا بیان کنیم.

 1. افزایش فروش محصول مورد نظر در فضای مجازی
 2. امکان بیشتر دیده شدن سایت با تولید محتوای خوب و مفید
 3. دادن اطلاعات قوی و صحیح به مخاطب برای افزایش اعتماد
 4. سرگرم کردن مخاطب با تولید محتوای جذاب و خلاقانه
 5. ایجاد ارتباط صمیمی بین مخاطب و صاحب کسب و کار

چرا تولید محتوا با ارزش است؟

 امروزه تقریبا تمام کسب و کارها قسمتی از کار خود را که می‌تواند فروش باشد ، یا دادن اطلاعات درباره محصولات  و یا هر کار دیگری را بر بستر اینترنت و با داشتن سایت مخصوص کسب و کار خود انجام می‌دهند. برای معرفی کردن بهتر خود و جذب مخاطب ، این کسب و کارها می‌بایست ، معرفی خود را با کمک تولید محتوا انجام دهند. که با استفاده از تولید محتوا می توانند با قشر وسیعی از مخاطبان خود رو به رو شوند و کسب و کار خود را به آنها معرفی کنند. بهترین اتفاق زمانی برای شما و کسب و کار شما پیش می آید که شما بتوانید مخاطبینی داشته باشید تا بتوانید با آنها ارتباط داشته باشید ، محصولات یا خدمات خود را به آنها بفروشید ، آنها را علاقه مند به کسب و کار خود کنید.

این مطلب و خوندی ؟  وفاداری مشتری چیست؟‬

ایجاد استراتژی محتوا

۱. هدف خود را از شروع این کار مشخص کنید: مهم‌ترین نکته‌ای که از این مقاله باید عملی کنید “تعیین اهداف” است. هدف مشخص در تمامی ساعات نوشتن و تمام مراحل کار به شما انگیزه می‌دهد.

شما می‌دانید اصلا چرا دارید کار تولید محتوا انجام می‌دهید. 

چرای خود را چگونه تعریف می‌کنید؟ هدف وبلاگ شما چیست؟ برای روشن‌تر شدن مسیر، می‌توانید از نمونه اهداف تولید محتوای زیر کمک بگیرید:

 •    هدایت ترافیک به سایت
 •   افزایش فروش یا مشتری راغب
 •   ایجاد یک چشم‌انداز برای مشتریان از آنچه که انجام می‌دهید
 •   مطلع کردن مشتریان از اخبار کسب و کار
 •   جذب مشتریان جدید از بازارهای جدید
 •   برندسازی

۲. تحلیل بازار و بررسی رقبا: مشخص کنید که بازار هدف شما از خواندن چه نوع مقالاتی بیشترین لذت را می‌برد. درحال حاضر از چه منابعی استفاده می‌کنند. مهم‌ترین نیاز یا خواسته آنها چیست؟. رقبای شما در زمینه تولید محتوا چه فعالیت‌هایی داشته‌اند و نقاط قوت و ضعف آنها چیست؟

۳. تعیین موضوعات و کلمات کلیدی: درباره کلمات کلیدی و موضوعاتی که نیازهای مخاطبان شما را پوشش می‌دهد، بنویسید. این کار باعث می‌شود با تولید محتوای هدفمند در گوگل نتایج بهتری به دست آورید.

۴. ایجاد یک تقویم محتوا: تقویم محتوا به شما کمک زیادی خواهد کرد. اگر می‌خواهید برای محتوایی که زحمت زیادی برایش کشیده‌اید نتایج بهتری بگیرید، تقویم محتوا را فراموش نکنید. به این شکل در سردرگمی به سر نمی‌برید و می‌دانید برای هر روز چه برنامه‌ای دارید و باید بر روی چه محتوایی کار کنید.

۵. تولید محتوای عالی: شما کلمات کلیدی کسب و کارتان را مشخص کرده‌اید، تقویم محتوا را هم ایجاد کردید و از همه مهم‌تر می‌دانید برای چه کسانی می‌نویسید. حالا به دلیل دید روشن‌تری که پیدا کرده‌اید، روند تولید محتوا برایتان راحت‌‌تر شده است.

تمرکز بیشتری بر کیفیت کار داشته باشید و به جای تولید پنج محتوای متوسط در هفته، دو محتوای خوب و کامل تولید کنید. این کار باعث می‌شود که در طولانی مدت نتایج بهتری از زحمات خود بگیرید.هدف از تولید محتوا این است که بر روی تصمیم‌گیری مخاطب تاثیر بگذارد تا بتوانید به یک برند در حوزه کاری خود تبدیل شوید.

از خود سوال کنید آیا خواننده از خواندن این مطلب راضی خواهد بود و به چیزی که می‌خواهد می‌رسد؟

با پاسخ به این سوال، شما روی نقطه حساس مشتری دست می‌گذارید و به راحتی اعتماد او را جلب می‌کنید. اینترنت جایی است که مردم به دنبال سوالات خود می‌گردند و چه بهتر که از این فرصت استفاده کنید.

هنگام تولید محتوا موارد را در نظر داشته باشید:

 • چه محتوایی برای مخاطب جذابیت بیشتری دارد؟
 • این محتوا همان چیزی است که مخاطب به دنبالش است؟
 • محتوا در چه قالبی (متن، صوت، ویدئو …) تولید شود؟
 • در چه رسانه‌ای (سایت، شبکه‌های اجتماعی …) منتشر شود؟

داشتن ایده برای تولید محتوا

اولین قدم ایجاد ایده تولید محتوا می باشد. شما اول باید موضوع وب سایت و مقالات خود را تعیین کرده و بعد براساس آنها شروع به تولید ایده و یک موضوع جدید کنید. یک دفترچه در کنار خود داشته باشید و موضوعات مرتبط را بنویسید و بهترین موضوع را انتخاب کنید. 

لیست کلمات کلیدی را تهیه کنید

یکی از دلایل فنی که شما به تولید محتوا میپردازید، به کار بردن کلمات کلیدی داخل وبسایتتان میباشد. لیست کلمات کلیدی که میخواهید برروی آنها برنامه ریزی کنید را بنویسید و شروع به نوشتن کنید.برای اینکار میتوانید از ابزارهای سئو برای تولید محتوا استفاده کرده و کلمات و عبارت مرتبط که بیشترین جستجو را دارند را بیابید. 

از ابزارهای تولید کننده عبارت مرتبط با کلمات کلیدی استفاده کنید

غیر از گوگل، ابزارهای بسیاری وجود دارند که با توجه به کلمه کلیدی ، عبارت مورد نظر را تولید میکنند. یکی از ابزارها و وبسایتها ubersuggest است که بهترین عبارتهای که دارای بیشترین میزان جستجو هستند را به شما نشان میدهد.

نوشتن عنوان در تولید محتوای گیرا و جذاب

متسفانه یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد تازه در نوشتن محتوای خود می کنند، عنوان محتوای خود را دست کم میگیرند یا یک عنوان کلی می نویسیند مانند ” روشهای افزایش بازدید وبسایت ” این عنوان علاوه براینکه تکراری می باشد مخاطبان کمتری به خود می گیرد. عنوان مهمترین بخش است زیرا درعنوان می توانید کلمات کلیدی و یا عبارتهای مهم را به طور هوشمندانه به کار ببرید و از همه مهمتر اینکه این عنوان محتوای شماست که کاربر را جذب می کند پس در نوشتن آن دقت بسیاری کنید.

محتوای وبسایتهای رقیب خود را چک کنید

قبل از تولید محتوا، مقالات وبسایتهای رقیب را بررسی کرده و سعی کنید که کاستی هایی که در تولید محتوا آنها وجود دارد را در بخش محتوای وبسایت خود رفع کنید اگر هم اصلا درحوزه کاری شما مقاله خوبی وجود ندارد، این کاملا به نفع شماست و لازم نیست که تلاش زیادی برای بالا آمدن وبسایت خود بکنید.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

نیاز کاربر در تولید محتوا را در نظر بگیرید

مخاطب اصلی محتوای وبسایت شما، کاربرانتان می باشند پس باید محتوایی تولید کنید که نیاز های آنها، مسائل روزانه و تمامی ویژگی هایی که به دنبال هستند را مورد پوشش قرار دهد. کاربران، ساعت هایی زیادی را دراینترنت تلف می کنند تا بتوانند مطلب مورد نیاز خود را پیدا کنند، اگر شما بتواند نیازهای اصلی آنها را از طریق تولید محتوا مورد پوشش قرار دهید، میتوانید به یک منبع معتبر تبدیل شوید.

به موضوع اصلی سطحی نپردازید

یکی از مشکلات اصلی اکثر مقالات وبسایتها این است که مطالب کاملا تیتروار و بدون بیان جزییات مطرح می شود.اگر شما به مساله تخصصی می پردازید، باید سعی کنید تمامی اطلاعات و مسائل جز آن را بیان کنید. جزیی پرداختن به موضوع اصلی باعث تمایز وبسایت شما با دیگران می شود.

در چند مقاله متفاوت به بررسی موضوع بپردازید

گاهی بعضی از موضوعات هستند که چند جنبه برای توضیح دارند اما با یک موضوع یکسان. برای مثال همین مقاله که برای شما نوشتیم. روش های تولید محتوا فراوانی با جنبه های مختلفی وجود دارد. شما می توانید در هر مقاله، روش ها و ایده های مختلف را توضیح دهید. البته این نکته را در نظر بگیرید که ایده های شما باید دارای جنبه های مختلفی باشند نه اینکه دنباله هم باشند.

مخالف بقیه بنویسید

اجازه بدهید که با یک مثال این مورد را بیان کنیم. شما به عنوان یک بازاریاب محتوا نقش مفید شبکه های اجتماعی را م یدانید و آن را یک نیاز ضروری می دانید و همه در این خصوص دارای نظر یکسان با شما هستند اما شما ایندفعه به جای خوبی شبکه های اجتماعی برای بازاریابی محتوا، ضررهای آن را بنویسید. این نوع مقالات نشان میدهد که شما به نکاتی توجه میکنید که دیگران توجهی نمی کنند و باعث تمایز شما با دیگران می شود. به اینها در دنیای تولید محتوا میگویند ” تکنیک خوانده شدن مقاله “

یک لیست از مقالات تولیدی خود داشته باشید

یک لیست کامل از تمامی مقالات تولیدی وب سایت خود تهیه کنید. مزیت اینکار این می باشد که شما به راحتی میتوانید نسبت به موضوع اصلی وبسایت خود، به بقیه بخش ها بک لینک بدهید.

بهترین مقالات تولیدی دیگر وب سایت را قرار دهید

همیشه هستند افراد متخصصی که برای دیگر وبسایتها می نویسند. شما باید این افراد را پیدا کنید و مقالات آنها را در وبسایت خود قرار دهید. منظور ما کپی کردن نیست بلکه به شیوه و نگارشی متفاوت محتوای آنها را با ذکر منبع در بخش مقالات خود قرار دهید. البته بهتر این تکنیک را هفتگی یا ماهانه انجام دهید. این کار باعث می شود که سایت های رقیب شما اقدامی مشابه شما انجام داده و که باعث لینکدهی به سایت شما می شود.

مقالات آموزشی تولید کنید

همیشه مردم دنبال جواب سوال “چگونه ” هستند پس باید در تولید محتوای خود بتوانید به اینگونه سوالات پاسخ دهید. خیلی از کاربران هستند که دارای ایده های آموزشی می باشند، شما می توانید با کمک آنها یک مقاله آموزشی تولید کنید و همچنین به آنها کمک کرده اید که مطلب و محتوای آنها در اینترنت نشان داده شود. یک مزیت این روش این است که نویسندگان محتوای شرکت شما، در رزومه کاری خود اسم شرکت و وبسایت شما آورده که کمک به برندسازی شما نیز میکند.

تمامی رازها و افسانه های کسب وکار خود را بیان کنید

هر کسب و کاری برای خود دارای رازها و افسانه های زیادی است که گاهی این مسائل باعث اشتباه کاربر و اطلاع نادرست به آنها می شود. شما باید تمامی این رازها و شایعات  را بیان کنید و بیان و دلیل های کافی آنها را رد یا اثبات کنید.

فرمت مقالات خود را در تولید محتوا بروز کنید

همیشه راه های جدید تولید محتوا ایجاد می شود. شما باید به عنوان یک بازاریاب محتوا، اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنید. بهترین نقطه شروع هم مقالات قدیمی و بازنشر مجدد آنها است البته به طوری که لینک آدرس عوض نشود یا موضوع اصلی مقاله تغییر نکند. امروزه تولید اینفوگرافیک یا عکس بیشترین تاثیر را برمخاطب دارد، همچنین نوع فونت هایی هم که استفاده می شود بر میزان خوانایی تاثیر بسزایی دارد پس باید دراین خصوص اطلاعات خود را بروز کنید و از تکنیک های فرمتی جدید استفاده کنید.

سئو مکانیکی

هنگامی که تولید محتوای شما تمام شد، کار و وظیفه اصلی شما شروع می شود. محتوای خود را براساس سئو بنوسید. یعنی تمامی تکنیک ها مانند به کاربردن کلمات کلیدی، عنوان ها و چگالی را براساس آخرین الگوریتم سئو رعایت کنید.

نکات نگارشی را در تولید محتوا به درستی رعایت کنید

یکی از نکات پایه و اولیه ای که باید قبل از انتشار مطلب به آن توجه ویژه نمود، نکات نگارشی است. به کار بردن صحیح این نکات مانند ویرگول، کاما و نقطه  وغیره از اهمیت ویژه ای در تولید محتوا برخوردار است. به کار بردن اشتباهی هرکدام از این قواعد، باعث کج فهمی مطلب توسط خواننده می شود و تمامی زحمات شما را هدر می دهد.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

مطالب طولانی بنویسید

اندازه یک محتوای استاندارد برای وبسایت، بین ۲ تا ۳ هزار کلمه می باشد. حداقل تعداد کلمه ای که میتوانید به کار ببرید ۵۰۰ کلمه است.اگر مطلب شما کمتر از ۵۰۰ کلمه باشد، از نظر گوگل ممکن است جریمه شوید چون اصلا بلاگ در نظر گرفته نمی شود و اگر بیشتر از ۴ هزارکلمه باشد، بهتر است آن را در دو مقاله تقسیم کنید.

متا تگ ها عنوان  را جدی بگیرید

اولین قسمتی که توسط گوگل خوانده می شود، متا تگ عنوان می باشد. پس باید مناسب با متن بنویسید چون اگر گوگل متوجه شود که عنوان شما هیچ ارتباطی با محتوای شما ندارد، وبسایت شما را جریمه خواهد کرد. 

متا تگ توضیحات را فراموش نکنید

این متاتگ هم مانند عنوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به بهینه سازی رتبه وبسایت شما کمک بسیاری می کند. وقتی که وبسایت شما توسط موتور جستجو در صفحه نشان داده می شود، توضیحات شما، زیر عنوان سایت شما نشان داده می شود. گوگل یکی از متاتگهایی را مورد بررسی قرار می دهد، همین متا تگ توضیحات می باشد. در مقاله های کمتر از ۵۰۰ کلمه نوشتن این متاتگ الزامی است اما در اکثر مقالات اگر هم ننوشتید، خود گوگل متوجه می شود و به نوعی تولید می کند.

کلمات کلیدی را به درستی استفاده کنید

هیچ موردی مانند کلمات کلیدی، نمی تواند رتبه وبسایت شما را خراب کند. متسفانه اکثر تولیدکنندگان محتوا فکر می کنند هر چه بیشتر کلمه کلیدی را استفاده کنند، شانس نشان دادن مقاله آنها بیشتر است. براساس چگالی کلمات کلیدی، متوسط استفاده هر کلمه، ۲ الی ۳ درصد کل کلمات در یک مقاله می باشد.

از تکنیک های کلاه سیاهی در تولید محتوا اصلا استفاده نکنید

گوگل اصلا تکنیک های کلاه سیاهی را دوست ندارد و سریعا متوجه شده و هر وبسایتی را که از این تکنیک ها استفاده کرده باشد مورد جریمه گوگل قرار می گیرد.

ایجاد لینک های داخلی بین صفحات وب سایت

شما زمانی که یک صفحه ای را ایجاد می کنید، بعد از مدتی توسط گوگل ایندکس می شود. اگر این صفحه بعدا خوانده نشود، رتبه ای که وبسایت شما توسط این صفحه بدست آورده است، کم کم از بین میرود پس شما باید با استفاده از تکنیکهایی مجدد این صفحه را به گوگل نشان دهید و بهترین تکنیک ایجاد لینک های داخلی بین صفحات است مخصوصا بین مقاله های مختلف.

معرفی منبع و لینک به آن

اگر مقاله خود را وبسایتی دیگر رونوشت کرده اید، بهتراست منبع آن را ذکر کنید و لینک به منبع آن را قرار دهید تا توسط گوگل جریمه نشوید و اینکه کاربر به شما اطمینان میکند که محتوای تولیدی شما دارای اعتبار می باشد.

شکل و زیرعنوان را فراموش نکنید

در تولید محتوا باید به چند نکته دقت داشته باشید : اول اینکه نوشتن متن خالی باعث اذیت شدن کاربر می شود و میتوان گفت که اصلا متن شما به هیچ وجه خوانده نمی شود. باید سعی کنید متن خود را بشکنید و برای هر قسمت یک زیرعنوان جداگانه و عکس به کار ببرید چون باعث بهتر خوانده شدن متن می گردد و کاربر متن شما بهتر درک میکند.

محتوای شما باید در گوشی موبایل به درستی نشان داده شود

امروزه اکثرا کاربران از طریق گوشی موبایل خود به اینترنت متصل می شوند پس محتوای شما باید به خوبی در گوشی ها نمایش داده شود. مهمترین بخش اندازه قلم متن می باشد.

خود را معرفی کنید

برای کاربری که برای بار اول مقاله شما را می خواند، خیلی مهمه که بداند شما کی هستید؟ بهتر است در بخشی از مقاله، شرکت و خدمات خود را معرفی کنید مثلا می توانید برای مثال از شرکت خود استفاده کنید و تجربیات خود را قرار دهید، چون هم مثال را برای کاربر ملموس تر کرده اید و همچنین خود را معرفی کرده اید.

مقالات مرتبط را بخش بندی کنید

یکی از استراتژی های تولید محتوا این است که هر محتوا و مقاله ای که ایجاد می شود، در یک بخش قرار گیرد چون هم کاربر میتواند با توجه به علاقه خود وارد بخش مربوطه شود و هم لینک دهی داخلی آن آسان تر است.

تولید محتوا چه فرقی با تبلیغات دارد؟

اگر قسمت‌های قبلی را با دقت خوانده باشید تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات را درک کرده‌اید اما برای روشن شدن موضوع نیاز به یک مرز مشخص بین این دو حوزه داریم.

تبلیغ پیامی یکطرفه است که به درستی به مخاطب منتقل می‌شود. منظور از «به درستی» یعنی پیامی مناسب، در زمان و مکان مناسب. هدف تبلیغات هم هرچیزی می‌تواند باشد؛ از یک محصول ساده تا تبلیغ یک حزب سیاسی یا حتی یک باور و عقیده.

تولید محتوا یکی از مراحل چرخه بازاریابی مبتنی بر محتوا است و روشی برای برقراری ارتباط دوطرفه و پایدار با مخاطب است. به طور کلی (نه همیشه) هدف تولید محتوا کسب درآمد مستقیم (از خود محتوا) یا غیر مستقیم (بازاریابی برای محصول یا خدمات) است.

تبلیغات بیشتر در مرحله آگاهی (Awareness) از قیف فروش موثر است اما تولید محتوا در مراحل پایین‌تر قیف فروش تاثیر بیشتری دارد.

قواعد و اصول خوانایی تولید محتوا

خوانایی یکی از جنبه های مهم در دنیای تولید محتوا است. متن هایی که خوانا هستند و خیلی راحت و بدون دردسر خوانده می شوند کاربر را جذب می کنند. برخلاف آن متن هایی که از قواعد خوانایی پیروی نمی کنند معمولا کاربران را زود خسته می کنند و حتی کامل هم خوانده نمی شوند. مثلا وقتی شما یک مقاله علمی در یک ژورنال را می خوانید فونت ریز و متن یک دست و یکنواخت همان ابتدای کار شما را خسته می کند. اما یک متن در یک وبسایت هیجان انگیز هر چقدر هم که از نظر موضوع پیچیده باشد می تواند شما را جذب کند و حتی شما را وادار می کند که این مطلب را تا انتها بخوانید.

این مطلب و خوندی ؟  نحوه ارتباط با مشتری

جذابیت متن به شما کمک می کند نرخ تبدیل وبسایت تان را بالا ببرید. چون تا زمانی که کاربران متن های شما را نخوانند و اطلاعاتی که در اختیار آن ها قرار می دهید را با دقت بررسی نکنند از شما خرید نخواهند کرد. حتی این خوانایی بهتر در سئو هم تاثیرگذار است. گوگل استانداردهای خوانایی را در زبان های مختلف درک می کند و اگر متن شما خوش خوان نباشد و یا خواننده را اذیت کند ممکن است رتبه خوبی نگیرید.

ما در اینجا چند اصل مهم برای خوانایی بهتر و بیشتر در تولید محتوا یک وبسایت و یا یک صفحه و متن را به شما خواهیم گفت.

۱. دسته بندی و نظم در هدینگ ها

می دانید که کاربران دنیای وب تنبل هستند. آن ها متن ها را نمی خوانند تنها متن اسکن می کنند و دنبال سریع ترین جا برای رسیدن به جواب سوال هایشان هستند. این دسته بندی و نظم در هدینگ ها و تگ های H1 و H2 و … باعث می شود تا اولا متن شما کاملا دسته بندی شود و کاربران بدانند جواب سوالشان دقیقا در کدام قسمت است. ثانیا به متن شما یک نظم خام می دهد. هیچ کس دوست ندارد برای پیدا کردن جواب سوالش یک کتاب را بخواند یا چند دقیقه تمام یک متن را بخواند تا جواب سوالش را پیدا کند. پس باید متن ها و صفحات را به دقت دسته بندی کنید و با استفاده از هدینگ ها به آن نظم ببخشید. در ضمن هدینگ ها مستقیما در سئو هم تاثیر دارند.

۲. سایز فونت

هیچ کس فونت کوچک و ریز را دوست ندارد. فونت کوچک باعث می شود تا کاربر بخش های مهم متن را از دست بدهد. ممکن است شما در برخی قسمت ها مطالب مهمی ذکر کرده باشید اما چون سایز فونت کوچک است کاربر بدون توجه به این قسمت ها آن ها را رد کند. این هم به ضرر شماست و هم به ضرر کاربران. باید فونت وبسایت تان را در اندازه ای تنظیم کنید که هر کسی بتواند به راحتی آن را بخواند. نیازی به جلو آوردن گوشی به نزدیکی چشم و یا قوز کردن برای خواندن مطالب از پشت کامپیوتر نباشد.

اندازه زوم مرورگر وب تان را روی ۱۰۰ درصد قرار دهید تا بتوانید سایر متن تان را را متناسب با سایز صفحه مرورگر گوشی و مرورگر کامپیوتر تنظیم کنید. تقریبا همه سایت ها در تنظیمات قالب امکان افزایش و یا کاهش اندازه فونت را دارند. یا از دولوپرتان بخواهید تا سایز موردنیاز شما را تنظیم کند. دقت کنید که اندازه فونت زیاد هم بزرگ نباشد. از چند نفر در مورد سایز فونت سایت تان بپرسید و نظرشان را در مورد آن بخواهید. چون نمی توان دقیقا یک اندازه ی استاندارد تعیین کرد. اما اگر متن تان خوب خوانده می شود و روی صفحات گوشی خوب دیده می شود مناسب است.

۳. فضای سفید یا خالی

مهم نیست صفحه ی فروش طراحی می کنید و یا یک متن می نویسید که قرار است در وبلاگ منتشر شود. در هر صورت شما باید فضای سفید یا خالی برای صفحات تان در نظر بگیرید. تصور کنید ما تمام این متن را بودن پاراگراف بندی و عنوان ها می نوشتیم. آیا آن را تا آخر می خواندید؟

فضای سفید و خالی یک نوع استراحت برای چشم مخاطب است. مقاله های علمی به این دلیل خسته کننده اند که فضای سفید کمی دارند و همه ی صفحه متن است. در این فضای سفید و خالی فاصله بین کلمات هم بسیار مهم است. باید فاصله بین کلمات را هم به صورت استاندارد تنظیم کنید. برخی قالب های آماده استانداردهای لازم را ندارند و متن به صورت فشرده و روی هم منتشر می شود که حتما باید اصلاح کنید و فضای سفید را در صفحات و متن هایتان استفاده کنید.

۴. تاکید روی المان های مهم محتوا

این مورد در صفحات فروش و یا لندینگ پیج ها بسیار ضروری و مهم است. قواعد طراحی به شما این امکان را می دهد که ویژگی های مهم محصول یا سرویس تان را زودتر به چشم مخاطب برسانید تا او را قانع کنید صفحه را ترک نکند.

مثلا می توانید رنگ برخی قسمت های متن که مهم هستند را تغییر دهید. یا برخی قسمت های متن را بولد کنید. یا از ایموجی ها و شکلک ها در محتوای تان استفاده کنید تا مخاطب را با صفحه درگیر کنید. اگر نقشه حرارتی صفحات تان را استخراج کنید خیلی راحت پی می برید که در کدام قسمت ها باید از دکمه های خرید و یا لینک های مهم تان استفاده کنید.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

۵. استفاده از محتوای بصری و ویژوال

دنیای وب دنیای تصویر و گرافیک است. فرض کنید تمام متن ها و محتوایی که در دنیای وب وجود داشت بدون عکس و ویدیو و یا کارهای گرافیکی بود. واقعا دنیای اینترنت خسته کننده و بی هیجان می شد. اما حالا با امکانات دنیای وب تمام این قابلیت ها در اختیار شما قرار دارند تا محتوای تان را هیجان انگیزتر کنید. از عکس ها به درستی و با کیفیت مناسب استفاده کنید. اگر محتوای شما به ویدیو نیاز دارد یک ویدیوی متناسب با آن طراحی کنید.

استفاده از آیکون ها، طرح های گرافیکی و بک گراندهای هیجان انگیز هم می تواند نقش مهم و تعیین کننده ای در خوانایی یک متن داشته باشد. می توانید حاشیه های متن را بهبود ببخشید و صفحات تان را جذاب تر و متقاعد کننده تر طراحی کنید.

۶. استایل مختص خودتان داشته باشید.

بسیار مهم است که خاص باشید. هیچکس کپی را دوست ندارد. مخصوصا اگر یک کسب و کار هستید که می خواهید برندسازی کنید مهم ترین چیز ساختن یک نمایه یا تصویر متناسب با برند است که از وبسایت شما شروع می شود. استفاده از یک فونت مخصوص به خودتان، رنگ های متناسب با برند، آیکون ها و تصاویر گرافیکی خاص و مواردی از این دست در وهله ی اول باعث می شود مخاطب یک احساس جدید را تجربه کند و این خاص بودن شما باعث می شود که محصولات و خدمات شما هم در نظر کاربر متمایز و خاص جلوه کند.

۷. استفاده از لیست های عددی و غیرعددی و بولت پوینت ها

بولت پوینت ها باعث می شوند تا کاربران خیلی راحت و بدون درگیر شدن با پاراگراف های طولانی محتوای شما را درک کنند. لیست های عددی و غیرعددی هم به شما این امکان را می دهند که اولا یک فضای سفید در اختیار کاربر قرار دهید. ثانیا با جملات کوتاه محتوای مهمی را به خورد مخاطب تان قرار دهید. تحقیقات نشان می دهد که در یک متن طولانی لیست ها و فهرست های عددی و غیرعددی بیشتر از سایر قسمت های متن خوانده می شوند.

آیا هر کسب‌وکاری به محتوا نیاز دارد؟

اگر خیلی ساده بگوییم، بازاریابی مبتنی بر محتوا برای هر کسب‌وکاری که بتواند محتوای مفید و با کیفیت تولید کند ضروری است.

تولید و بازاریابی محتوا مزیت‌های زیادی دارد که مهم‌ترین آنها موارد زیر است:

 • می‌توانید از خود محتوا کسب درآمد کنید.
 • برای محصول یا خدمات شما مشتری می‌آورد.
 • یک روش کم هزینه است.
 • کمک به ایجاد شهرت، اعتماد و اعتبار می‌کند.
 • نتایج و عملکرد آن به راحتی قابل تحلیل است.
 • در وفادارسازی مشتریان تاثیرگذار است.

هر کسب‌وکاری می‌تواند از روش محتوا کمک بگیرد اما فعالیت در همه کانال‌ها و بسترها ضروری نیست.

بعضی وقت‌ها یک پیج اینستاگرام تمام مزیت‌های گفته شده را تامین می‌کند و بعضی وقت‌ها همزمان باید وبسایتی پر از مقاله داشت، کتاب نوشت، در شبکه‌های اجتماعی فعال بود، پادکست ساخت و کلیپ تولید کرد.

این که تولید محتوا در چه ابعاد و چه کانال‌هایی نیاز است بستگی به موضوع کسب‌وکار، نوع محصول یا خدمات، پرسونای مشتریان و از همه مهم‌تر زمان و هزینه لازم دارد.

خلاصه این که اگر در کسب‌وکار خود می‌توانید تولید محتوا کنید حتماً این کار را انجام دهید.

محتوا خودش یک کسب‌وکار است

کافی است یک وبسایت پربازدید ایجاد کنید یا کانال‌ها و صفحه‌های پرطرفدار در شبکه‌های اجتماعی بسازید و بعد سفارش تبلیغات بگیرید.

در روش فروش خود محتوا هم باید محتوای تولیدی به اندازه‌ای ارزشمند باشد که مخاطب حاضر شود برای آن پول بدهد. همین حالا هم وبسایت‌هایی هستند که برای استفاده از مطالبشان باید اشتراک بخرید. سایت متمم یک نمونه خوب در ایران است.

خب اگر تولید محتوا اینقدر بازار بزرگی دارد، پس شغل آن هم باید جالب و پردرآمد باشد. در قسمت بعد کمی هم درباره شغل آن توضیح می‌دهیم.

شغل تولید محتوا چیست؟

شغل تولید محتوا در سال‌های اخیر آنقدر متقاضی پیدا کرده است که خیلی افراد (مثل من) آن را به عنوان شغل اصلی انتخاب می‌کنند و برای بعضی هم شغل دوم است. موضوعات و کارهای محتوا زیاد است و هرکس با هر علاقه‌ای می‌تواند در یکی از حوزه‌های آن کسب درآمد کند. خیلی هم سخت نیست؛ می‌توانید یک فریلنسر دورکار باشید یا یک کارمند حضوری در شرکت‌های بزرگ. فقط باید مهارت‌های اولیه را که در ادامه توضیح دادیم یاد بگیرید.

کارشناس تولید محتوا می‌تواند برای وبسایت‌ها مقاله بنویسد، برای شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام پست بسازد و منتشر کند یا ویدیو کلیپ، پادکست، ایبوک و … تولید کند.

امروزه شغل کارشناس تولید محتوا یک شغل نسبتاً تخصصی شده است. یعنی یک نفر نمی‌تواند ده‌ها کار مختلف انجام دهد. بدون دانش و تجربه هم هرکسی نمی‌تواند یک شبه کارشناس تولید محتوا شود.

در حال حاضر، مشاغل تولید محتوا به طور عمده متمرکز بر تولید محتوا برای سایت و شبکه‌های اجتماعی هستند؛ و متاسفانه در ایران به دلیل فیلتر شدن اکثر شبکه‌های اجتماعی به جز اینستاگرام، بخش بزرگی از تولید محتوا محدود به سایت‌ها و اینستاگرام شده است.

به همین دلیل است که اگر همین الان سری به سایت‌های کاریابی و آگهی استخدامی بزنید، می‌بینید که همه شرکت‌ها دنبایل نیروهای تولید محتوا برای سایت و اینستاگرام خودشان هستند.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

خب پس ما هم مهارت‌ها و وظایف این دو شغل جذاب در بازار کار ایران را معرفی می‌‌کنیم.

شغل تولید محتوا برای اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام نیازمند شناخت کامل این شبکه اجتماعی است.پس قبل از هرچیزی باید خودتان یک اینستاباز حرفه‌ای باشید. یعنی صبح که بیدار شدی قبل از هرکاری اینستاگرام را باز می‌کنی 🙂

برای این که شرکتی به شما اعتماد و مثلاً پیج اینستاگرامی خودش با چند صد هزار یا چند میلیون فالوور را به دست شما دهد، باید چند مهارت مهم داشته باشید:

 1. نویسندگی برای نوشتن کپشن یا نوشتن روی تصاویر و استوری‌ها
 2. گرافیک (کار با ابزارهای فتوشاپ، ایلاستریتر یا انواع اپلیکیشن‌های موبایل ساخت پست و استوری)
 3. آشنا با اصول عکاسی و فیلمبرداری
 4. مهارت ویرایش ویدیو (نه در حد فیلم‌های هالیوودی ولی در حد کارهای ساده)
 5. مدیریت پیج (گذاشتن پست و استوری، پاسخگویی درست به کامنت‌ها و پیام‌ها)
 6. تحلیل و ثبت گزارش بازخوردها و آمارهای پیج

هرچه پیج شما فالوور و تعامل بیشتری داشته باشد، امکان دارد تعداد ادمین‌ها بیشتر شود و کارها بین چند نفر تقسیم شود. مثلاً گرافیست فقط پست بسازد، یک نفر فقط پیام‌ها و نظرات را جواب دهد و …

شغل تولید محتوای متنی برای سایت

کارشناسان تولید محتوای نوشتاری معمولاً برای سایت‌ها استخدام می‌شوند. این افراد مقالاتی مثل همین مقاله‌ای که در حال خواندنش هستید می‌نویسند.

الان به طور کلی کارشناسان تولید محتوا افرادی با تخصص یا مهارت‌های زیر هستند:

 • نویسندگی
 • کپی‌رایتینگ
 • طراحی (البته نه در حد یک گرافیست)
 • اصول بازاریابی دیجیتال
 • سئو

این مهارت‌ها مهم هستند اما مهم‌تر از همه داشتن دانش و مسلط بودن کارشناس تولید محتوا به موضوع است.

اگر فردی مهارت‌های اولیه را داشته باشد اما هیچ سررشته‌ای از پزشکی و سلامت نداشته باشد، به سختی می‌تواند در این حوزه محتوای اصیل‌، با کیفیت و مفید تولید کند. البته غیرممکن نیست چون هزاران محتوا در هر موضوع منتشر شده است و خیلی‌ها با کمک محتواهای قبلی‌، محتواهای بهتری تولید و منتشر می‌کنند.

نه مردم به محتوای بی‌کیفیت و غیرکاربردی علاقه‌ای دارند و نه موتور جستجوی گوگل. فاکتور E-A-T به همین دلیل در الگوریتم‌های گوگل اضافه شد تا محتواهایی که توسط افراد متخصص، معتبر و قابل اعتماد تولید شده‌اند رتبه بهتری در نتایج جستجو بگیرند.

و در انتها خیلی خیلی مواظب باشید به یک «کپی کننده محتوا» به جای «تولید کننده محتوا» تبدیل نشوید چون آخر و عاقبت ندارد.

بازار کار تولید محتوا

شاید فکر کنید دلیل کمبود نیرو سخت بودن کار تولید محتوا باشد. در واقع تولید محتوا کار چندان سختی نیست اما به دلایلی مثل ناآشنا بودن جوان‌ها با این شغل، نیاز به یادگیری شخصی و مداوم و خلاقیت‌محور بودن، متقاضی زیادی ندارد.

تولید محتوا از آن شغل‌هایی است که نه در دانشگاه‌ها رشته‌ای دارد و نه یک شغل کلیشه‌ای با کارهای روتین و تکراری است که یک روزه یاد بگیرید. به همین دلیل خلاق بودن برای این شغل ضروری است.

در این شرایط اگر در ایران دنبال کار هستید این یک بازار بکر و هنوز در حال رشد برای افراد خلاق و اهل یادگیری است.

تولید محتوای فارسی چیست؟

تولید محتوای فارسی 1.8 درصد از کل محتوای اینترنت را تشکیل میدهد. به خوبی میدانیم که امروزه سئو بیش‌تر بر پایه محتوا بنا شده‌است. به همین دلیل هر سایتی برای بهبود عملکرد و افزایش رتبه‌اش در موتورهای جست‌وجو به تولید محتوا، به خصوص تولید محتوای فارسی نیاز دارد. به همین دلیل محتوا نویسان و بلاگ نویسان باتجربه براساس اصول و استانداردهای سئو تکنیک‌هایی را با توجه به کلمات کلیدی فارسی موجود در موتور های جست‌وجو وهمچنین مورد نیاز دنیای وب فارسی پیاده میکنند تا سایت‌ها به ده رتبه برتر گوگل (همان صفحه اول گوگل) در هر کلمه کلیدی مد نظر خود برسند. تولید محتوای اصولی فارسی همان چیزی است که بیشتر از هر چیزی شما در سایت خود با آن روبرو هستید و اگر طبق برنامه و تقویم محتوای فارسی خود پیش بروید به طور قطع یکی از اصلی‌ترین قطب‌های کسب و کار خود تبدیل می‌شود. به مرور و رفته رفته سایت شما هم در رسته پیشرفته‌ترین سایت‌های حوزه کاری خود قرار گرفته و گوگل راه را برای سایت شما باز خواهد کرد، درست مانند تصویر پایین:

تولید محتوای اینستاگرام چیست؟

قطعا هر فردی که اپلیکیشن اینستاگرام را در تلفن‌همراه خود نصب دارد کار تولید محتوای اینستاگرام را انجام داده است. اما تولید محتوا در اینستاگرام فوت و فن‌های به خصوص خودش را دارد. اینستاگرام نیز مانند دیگر موتورهای جست‌وجو الگوریتم‌‌هایی دارد و هر پیجی که براساس این الگوریتم‌ها تولید محتوا کند، به مراتب سرعت بالاتری در جذب فالوئر خواهد‌ داشت. از تکنیک‌های تولید محتوا که باید به آن توجه داشت می‌توان به هشتگ گذاری صحیح و به اندازه، شناخت پرسونای مخاطب، تولید کپشن و محتوای جذاب و خلاقانه و همچنین پست کردن عکس‌هایی با کیفیت و موضوعیت مناسب اشاره کرد. آمارهای جهانی نشان‌دهنده این است که اپلیکیشن instagram رفته رفته به سمت رشد بی حد و مرزی پیش می‌رود که به جذب حداکثری ترافیک وب بدل شده است. در واقع با این روندی که پیش روی این اپلیکیشن همه فن حریف است باید بدانیم که سال‌های آینده سالی است که کسب و کار شما در گوشی‌های پیشرفته دست به دست خواهد شد و باید سرمایه‌گذاری دقیقی روی شبکه‌های اجتماعی علل خصوص اینستاگرام داشته باشید.

این مطلب و خوندی ؟  وفاداری مشتری چیست؟‬

تولید محتوا برای سایت چیست؟

تولید محتوا برای سایت شامل ویدئوها، عکس ها، متون و حتی موسیقی هایی است که یک کارشناس تولید محتوا در سایت خود قرار می‌دهد. می‌دانیم که تولید محتوای متنی از ارزش بالاتری در گوگل برای رتبه گیری برخوردار است و در سئو سایت نقش موثرتری دارد. اما نکته‌‌ی شایان ذکر این است که محتوا نباید صرفا برای رتبه گرفتن درگوگل نوشته شود و باید محتوایی باشد که نیاز کاربر را به وضوح و سادگی رفع نماید. به همین دلیل تولید محتوای متنی برای سایت در گوگل، اهمیت و ارزش بالاتر و بیشتری نسبت به سایر محتواها (عکس و فیلم) دارد.

در عصر اینترنت ، تولید محتوا هسته اصلی هر استراتژی بازاریابی خوب است. آیا می خواهید یک کمپین تبلیغاتی را اجرا کنید؟ نمره سئو و رتبه گوگل خود را افزایش دهید؟ آیا از رسانه های اجتماعی استفاده می کنید؟ بنابراین هیچ راهی ندارید، جز اینکه باید محتواهایی با کیفیت مقبولی ایجاد کنید.

محتوای آنلاین اشکال مختلفی دارد، از جستجوی مطلوب پست های وبلاگ، اطلاعات مربوط به شرکت و توضیحات محصول در وب سایت گرفته تا خبرنامه ها ، پست های رسانه های اجتماعی، انتشارات مطبوعاتی و تبلیغات و … را دربر می گیرد. واقعیت موضوع این است که اگر می خواهید به صورت آنلاین فعالیت هدفمند و موفقی داشته باشید ، باید محتوای با کیفیتی مداوم و متناسب با مخاطبان خود تولید کنید،  که این کار فرصتی برای ایجاد اعتماد مشتری و فروش محصولات شما را ایجاد می کند.

این روزها روش های کسب درآمد به شدت تغییر کرده است. در حال حاضر کسب و کارهای قدیمی به خوبی فهمیده اند که برای بقا و افزایش درآمدشان باید به فکر ایده های نو و استفاده از تکنولوژی باشند.

اگر کلمه SEO تا به حال به گوش شما خورده، پس احتمالا باید  بدانید که نقش کلمات کلیدی برای افزایش رتبه بندی جستجوی وب سایت شما در موتورهای جستجو چه میزان اهمیت دارد.هر کسب و کاری  برای ارتباط با مخاطبان خود باید دائماً در حال تولید محتوای مرتبط و  در سطح بالا و با کیفیتی باشد که این کار را می تواند با اشتراک تصاویری در رسانه های اجتماعی ، پست های وبلاگ ، پادکست و حتی اشتراک  فیلم انجام دهد.

تولید محتوای انگلیسی چیست؟

۵۴.۶ درصد از محتوای گوگل به زبان انگلیسی است؛ و این یعنی تولید محتوای انگلیسی در سایت، شانس بیشتری را برای دیده شدن در گوگل و به طور کل در دنیای نت را دارد. تولید محتوا چه در زبان فارسی و چه در زبان انگلیسی اصول و تکنیک‌های خاص خودش را دارد که کارشناسان تولید محتوا باید به آن اصول عمل کنند. به همین ترتیب بسیاری از فعالان این حوزه سعی دارند که محتوایی به زبان انگلیسی بنویسند تا شانس دیده شدن‌شان را افزایش دهند و با کمک آن در نتایج گوگل و در بهینه‌سازی سایت نتیجه بهتری کسب کنند.

تولید محتوا تلگرام چیست؟

نوشتن یک محتوای خوب با اینکه زیاد سخت نیست، ولی پایبند اصولی است که در صورت استاندارد بودن، اثری ماندگار بر مخاطب می‌گذارد. تولید محتوا در تلگرام یکی از انواع محتوا به شمار می‌آید که در کانال‌های تلگرام مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربران عضو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در نوشتن آن باید مواردی مانند واضح و خوانا بودن و به روز بودن اطلاعات در نظر گرفته شود. همچنین باید از پرداختن به موضوعات حاشیه‌ای خودداری کرد. همواره سعی کنید محتوایی بنویسید که جذاب باشد، به نحوی که مخاطب آن را در گروه‌های تلگرامی دیگر انتشار داده و برندتان را معرفی کند.

تولید محتوا پادکست چیست؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید حین کار، به تولید محتوای صوتی گوش بدهید، بد نیست بدانید که تولید محتوا پادکست اصولی دارد. برای نوشتن این گونه از محتوا باید به موارد زیادی مانند روان بودن جملات، حس شبیه‌سازی، استفاده از علائم نگارشی برای راهنمایی خواننده پادکست و غیره را مد نظر بگیرید. همچنین خود پادکست نیز باید از کیفیت بالا در صدا، دسترسی راحت و موزیک جذاب برخوردار باشد تا مخاطب را شیفته خود کند. به خاطر بسپارید که پادکست‌ها کاربرد زیادی در زندگی افراد کتاب‌خوان دارند، پس در شیوه نگارش و جذابیت آن‌ها دقت نظر داشته باشید.

تولید محتوای ایمیل چیست؟

تولید محتوای ایمیل یا ایمیل مارکتینگ، درواقع نوشتن متن تبلیغاتی یا تولیدمحتوای تبلیغاتی برای بازاریابی و ارسال آن از طریق ایمیل است، تفاوت اساسی این نوع تولیدمحتوا با سایرحالت‌ها، ویژگی‌های خاصی است که برای تاثیرگذاری و کاربرد آن باید رعایت کرد.این‌ویژگی ‌های ظریف مثل کوتاه بودن متن، ترغیب‌کننده بودن و… بسیارکلیدی و تعیین‌کننده در میزان اثرگذاری آن است، درواقع درایمیل مارکتینگ باید تمام تلاش صورت گیرد، تا از تکراری و خسته‌کننده بودن متن جلوگیری شود، به همین منظور متخصصینی دراین حیطه برای شرکت‌های بزرگ و کوچک کار می‌کنند، تا بهترین قالب را برای این ابزار تبلیغاتی موثر تهیه کنند.

تولید محتوا جذاب چیست؟

شاید از خود بپرسید که یک تولید محتوای جذاب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ باید به شما بگوییم که در تولید یک محتوا جالب باید قبل از هرچیز خلاقیت داشته باشید. باید بتوانید که کلمات را به شکلی سحرآمیز کنار یکدیگر قرار داده و به سادگی تمام مفهوم را برسانید. برای شروع این کار لازم است تا مطالعه خود را افزایش داده و دایره لغاتتان را گسترش دهید. سپس با جمله‎بندی دقیق سعی کنید، حرفتان را به مخاطب انتقال داده و او را برای لحظاتی چند جذب خود کنید. فراموش نکنید که سبک نگارش را بسته به موضوع انتخاب کنید و وارد حاشیه نشوید.

این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

تولید محتوای فریلنسری چیست؟

اگر شما فرصت یا شرایط استخدام نیرویی تمام وقت را برای تولید محتوای سایت خود ندارید ولی می‌خواهید که در گوگل جایگاهی خوب و بالا داشته باشید؛ به شما و افرادی با شرایط مشابه‌تان پیشنهاد می‌کنیم تا به سراغ تولید محتوای فریلنسری بروید. تولید محتوا توسط فرینلسر به این صورت انجام می‌شود که شما، کارشناس تولید محتوایی را به صورت پروژه ای یا دورکاری استخدام می‌کنید و با توجه به نیازهای موجود در حوزه تولید محتوای سایت‌تان، از آن شخص می‌خواهید تا محتوایی براساس موضوعات مطرح شده و سازگار با اصول و تکنیک‌های سئو برای شما و سایت‌تان تولید نماید.

تولید محتوا پست اینستاگرام چیست؟

نگارش کپشن یا تولید محتوای اینستاگرام نیز از دیگر محتواهایی است که تاثیر خوبی در برندسازی و جذب مخاطب دارد. در نوشتن کپشن اینستاگرام به کوتاه بودن متن، خودمانی بودن آن (ساده بودن نگارش)، استفاده از ایموجی و هشتک‌گذاری‌های صحیح و مرتبط دقت نمایید تا دیده شوید. فراموش نکنید که هشتک‌های نامرتبط ممکن است موجب شادوبن شدن پیج شما شود، لذا به نگارش کپشن و اصول آن توجه کافی داشته باشید. اگر هم محتوای شما به صورت کلیپ است، به جذابیت بصری آن مانند نحوه لباس پوشیدن، حرکات بدن، فضای جذاب و روشن، ترکیب رنگ‌ها و بیان قوی دقت داشته باشید.

تولید محتوا توییتر چیست؟

توییتر از آن دسته رسانه‌های اینترنتی پرطرفدار است که افراد و نهادهای زیادی به آن علاقه‌مندند. اگر قصد تولید محتوا توییتر دارید، باید پرسونا (ویژگی‌های مخاطب) خود را در نظر داشته باشید و بسته علاقه، دیدگاه، تحصیلات و سن آن‌ها محتوا مورد نظر را تولید کنید. همواره در نظر داشته باشید که داشتن قلم شیوا و رسا، سادگی در بیان و حفظ ادب از جمله اصلی‌ترین شروط تولید یک محتوا جذاب شناخته می‌شود که در صورت رعایت نکردن آن، موجب از دست دادن طرفدارانتان می‌شود.  فراموش نکنید که بعضی کلمات را هم راستا با هشتک‌ها بنویسید تا بتوانید بیش از قبل مورد توجه مخاطبان قرار بگیرید.

تولید محتوای توییتر این روزها به دلیل توسعه این شبکه اجتماعی در میان کاربران ایرانی به شدت مورد استقبال برندها و کسب‌وکارها قرار گرفته است. توییتر شبکه اجتماعی‌ای است که محتوای متنی بر تصویر و ویدئوی اولویت دارد و تمرکز بیشتر روی مسائل روز اجتماعی و مردمی است. کاربران این شبکه اجتماعی پرطرفدار نزدیک به ده درصد جمعیت کاربران شبکه‌های اجتماعی را تشکیل داده‌اند و محتوای توییتری باید به‌روز و با ادبیات مناسب این فضا تنظیم شود.

در تنظیم محتوای توییتری باید به زمان ارسال پست، عکس‌العمل مناسب به توییت دیگران و هم چنین هشتگ‌ها توجه ای ویژه‌ای شود. تولید محتوای توییتر باید جذاب و کوتاه تنظیم شود چرا که این شبکه اجتماعی تنها اجازه استفاده از ۲۸۰ کاراکتر را در هر توییت به کاربران می‌دهد به همین دلیل می‌توان برای تولید محتواهای طولانی‌تر در توییتر از رشته توییت و توییت‌های دنباله‌دار بهره گرفت.

تولید محتوای شرکتی چیست؟

اگر علاقه ای ندارید که با فریلنسرها کار کنید یا فرصت و شرایط کنترل کار آن‌ها را ندارید. بهترین پیشنهاد برای شما کار با شرکت های تولید کننده محتوا است. تولید محتوای شرکتی به این صورت است که شما تنها موضوع و تعداد کلمات مدنظر‌تان را اعلام میکنید و این شرکت ها پلی میان شما و نویسنده‌های فریلنسر می‌شوند.

تولیدمحتوای کتاب الکترونیک چیست؟

کتاب‌های الکترونیک یا ایبوک‌ها نحوه‌ی جدید ارائه‌ی کتاب به دست مخاطبین است که در این سبک کتاب‌ها به صورت پرونده‌های الکترونیکی به اشتراک گذاشته می‌شوند. اما باید درنظر داشت که این سبک ارائه فقط به معنای الکترونیک سازی کتاب‌های چاپی نیست و در زمینه‌ی تولید محتوای آن‌ها از فیلم، عکس، تصاویر دیجیتال و… مرتبط با مطلب که باعث ارتباط بهتر مخاطب می‌شود، هم استفاده می‌گردد، اما باید درانتخاب این گزینه‌ها دقت کافی صورت گیرد تا ارتباط مناسبی با مطلب داشته باشند و باعث کاربردی تر شدن و فهم بهتر شوند وصرفا جهت جلب توجه ارائه نگردند.

تولید محتوا اپلیکیشن چیست؟

در سال‌های اخیر اپلیکیشن‌ها جایگاه خود را در زندگی افراد پیدا کرده‌اند و اگر بتوانید محتوایی جذاب در دل آن‌ها بگنجانید، در برندسازی گامی بزرگ برداشته‌اید. برای این کار باید متنی ساده و روان بنویسید تا افراد با هر سن و تحصیلات بتوانند آن را درک کنند. آنچه که باید مد نظر داشته باشید، شیوه نگارش شماست. باید به گونه‌ای بنویسید که برندتان در کمترین زمان و با بیانی ساده به مخاطب القا شده و آن‌ها را جذب کنید. فراموش نکنید که نگارش متون عامه پسند می‌تواند در این راه بسیار به شما کمک کرده و حسی خوب را به مخاطب القا کند.

تولید محتوای لینکدین چیست؟

تولید محتوای لینکداین برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی تولید محتوای تخصصی‌تر و با مخاطبان حرفه‌ای‌تر است. لینکداین شبکه اجتماعی است که کاربران عمومی کمتر در آن فعالیت دارند و بیشتر شبکه اجتماعی برای ارتباط‌های کاری، کسب‌وکارها و افراد متخصص است بنابراین برای تولید محتوا در این شبکه اجتماعی آنچه اهمیت دارد محتوای بی نقض و با برنامه است. در لینکداین آنچه مهم است تولید محتوای با ارزشی با قابلیت اشتراک‌گذاری است یعنی باید محتوا چه متن، تصویر یا ویدئو به‌گونه‌ای باشد که کاربران سخت پسند این شبکه اجتماعی را راضی کند آن را با دیگران به اشتراک بگذارد.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

تولید محتوای ویروسی در لینکداین بسیار دشوار است چرا که با افراد متخصص و کارشناسی در این شبکه اجتماعی روبه‌رو هستید بنابراین بهره‌گیری از محتوای کوتاه و جذاب، استفاده از آمارها و ارقام مستدل و هم چنین گرافیک جذاب در تولید محتوای لینکداین به شدت با اهمیت است. برای تبدیل‌شدن به یک غول در این شبکه اجتماعی نیازمند زمان و ارتباط‌گیری با افراد متخصص و کارشناس هستید.

تولید محتوا ارزان چیست؟

با توجه به اهمیتی که تولید کردن محتوا دارد بسیاری از شرکت‌ها اقدام به تولید محتوای ارزان نموده‌اند. به طور معمول، هدف از تولید چنین محتواهایی سبقت گرفتن از رقبا، صرفه جویی در هزینه، افزایش فروش محصول و.. است. اما در کنار این عوامل باید به این نکته توجه داشته باشید که در تولید محتوای ارزان نیز لازم است اصول سئو به خوبی رعایت شوند و از طرف دیگر مانند سایر انواع محتواها، از بهترین عناوین برای محتوای تولید شده استفاده شود. محتوای ارزان نیز باید بدون غلط املایی باشد. از طرف دیگر چنین محتوایی باید با توجه به علائم نگارشی به رشته تحریر درآمده باشد تا بتواند نیاز کارفرمای مربوط را برآورده سازد.

تولید محتوای دیجیتال چیست؟

داشتن وبسایت بسیار قدرتمند، یکی از ضروریات هر سازمان یا برند است. این همان دلیلی است که باعث می‌شود هر روز بر تعداد دارندگان وبسایت اضافه شود. تولیدکنندگان محتوای دیجیتال کسانی هستند که مقالات، توضیحات، بیوگرافی‌ها، لیست‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها، کلیپ‌های صوتی و دیگر مواردی از این قبیل را در وبسایت بارگذاری می‌کنند. هدف از این بارگذاری شناساندن برندها، فناوران و کسب   کارها به دیگران است.

هدف از محتوای دیجیتال، ایجاد محتوای موضوعی است که از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد. این موضوع‌ها باعث می‌شوند تا کاربران، دوباره به سمت سایت شما بازگردند. این محتوا کاربران را ترغیب می‌کند تا به جای گشت‌ و گذار در قسمت‌های دیگر وب، به سایت شما برای چندمین بار سرکشی کنند.

تولید محتوای دیجیتال باید بر طبق قوانین و دستور زبان باشد. انطباق با سبک نوشتاری برندها نیز یکی دیگر از ضروریات محتوایی است که در سایت‌ها بارگذاری می‌شود. در واقع محتوای دیجیتال ترکیبی است از کلمات، تصاویر، فیلم و سایر رسانه‌ها تا در سایت بارگذاری شود.

تولید محتوای ورزشی چیست؟

تولید محتوای ورزشی از آن دسته نوشته‌هایی است که مخاطبان خاص خود را دارد و باید در تخصصی بودن مطالب دقت نظر داشت. این گونه محتوا گستردگی خاصی که دارد و در نوشتن آن باید به موارد زیادی مانند جدید بودن اطلاعات، استفاده دقیق از کلمات تخصصی و غیره توجه کرد. همواره به خاطر داشته باشید که مخاطبان شما عموما ورزشکارانی هستند که خود اطلاعاتی کلی درباره مباحث رشته ورزشی خود دارند؛ پس باید اطلاعاتی جدید را به شیوه‌ای نو در اختیارشان قرار دهید. فراموش نکنید که اگر متن را در سایت قرار می‌دهید، کاربرد کلمات کلیدی و سئو محور بودن آن را در مد نظر داشته باشید.

تولید محتوا گردشگری چیست؟

اکنون رسیدیم به یکی از جذاب‌ترین مباحث؛ یعنی گردشگری. موضوعی که با جذابیت بی حد و اندازه خود طرفداران و البته رقبا زیادی دارد. پس آنچه که باید در نظر بگیرید، تولید محتوایی منحصر به فرد است که منجر به تمایز شما از دیگر برندهای گردشگری می‌شود. بیان ساده و بعضا” پرهیجان، مقدمه‌سازی دلنشین، توضیحاتی وسوسه‌کننده و حتی تصاویر ناب از جمله اصولی است که در امر تولید محتوا گردشگری بسیار کارآمد است و باعث معرفی شما به همگان می‌شود. بسته به اینکه محتوا خود را برای چه فضایی تولید می‌کنید، باید اصول چشم‌نواز بودن محتوا را در نظر بگیرید و با مخاطب ارتباط برقرار کنید.

تولید محتوای تالیفی چیست؟

محتوای تالیفی از آن دست محتوایی است که صفر تا صد نوشته بر عهده‌ی شخص نویسنده باشد. این که منابع محتوای تالیفی انگلیسی باشد یا فارسی، خیلی تفاوتی ندارد. مهم این است که شما ایده‌ی اصلی را از منابع معتبر به هر زبانی که در دسترس دارید بردارید. سپس کار شما شروع می‌شود.  محتوای تالیفی محتوایی است که ترجمه یا بازنویسی نباشد. در این زمان نویسنده حتما باید موضوع را درک کند، سپس آنچه که متوجه شده است را به محتوا تبدیل کند.

اگر از منابع انگلیسی برای محتوای تالیفی استفاده می‌شود، تنها جنبه‌ی پژوهش و منبع داشته است تا شما به خوبی زوایای مختلف مربوط به موضوع را دریابید و براساس آن بتوانید محتوایی را  تولید کنید. در این محتوا نیز می‌توانید از انواع محتوای صوتی یا تصویری استفاده کنید. اما اصل محتوا بر پایه‌ی کلمات تشکیل شده است.

تولید محتوای مذهبی چیست؟

در تولید محتوای مذهبی علاوه بر توجه به اصول و نکات سئو، موضوعات مهم دیگری نیز تحت تاثیر قرار دارند. تولید محتوای دینی مسئله ای حساس است که باید توجه خاصی به آن کرد زیرا کلمه یا مفهومی اشتباه، به منزله‌ی تحریف متون و روایات دینی است. در تولید محتوای دینی و مذهبی باید توجه داشته باشید که موضوعات عینا مطرح شده باشند، از منابع معتبری استفاده شود، و محتوا تولیدی کاملا بی‌طرفانه باشد. عدم رعایت هریک از موارد گفته شده نشان دهنده‌ی محتوایی غیر استاندارد است. پس بهتر است که از متخصصین دینی برای تولید محتوای مذهبی استفاده شود.

این مطلب و خوندی ؟  ابزارهای تولید محتوا کدامند؟

تولید محتوا ویراستاری شده چیست؟

زمانی که محتوایی تولید می‌شود، ممکن است کاملا منطبق بر قواعد دستور زبان نباشد. در برخی موارد واژه‌هایی استفاده می‌شود که با کلیات متن هماهنگی ندارد. یا گاه نیاز است تا فعل‌هایی به قرینه حذف شود. ویراستاری به طور کلی به بازنگری در متن اشاره دارد. ویراستاری بیشتر مشابه هرس کردن یک درخت است. همانطور که یک شاخ و برگ‌های زاید یک درخت را از آن جدا می‌کنند در ویراستاری متن نیز حشوها و زوایدی را حذف می‌کنند که متن را از زیبایی اصلی خود دور می‌کند.

آنچه مهم است این است که ویراستاری برای هر متنی انجام می‌پذیرد. فرقی ندارد شما متن ترجمه شده را ویراستاری می‌کنید یا متنی علمی را. به هر صورت تمامی مطالب نیازمند این هستند که ویراستاری شوند و به صورت متنی شکیل و بدون ایراد در اختیار کاربر قرار گیرند.

تولید محتوای پزشکی چیست؟

تولید محتوا پزشکی همانگونه که از نامش پیداست، مخاطبان خاص خود را دارد. مخاطبانی که به علم روز پزشکی آگاهند و به همین دلیل لازم است تا منابع خارجی را الگو خود قرار دهید. در این نوع از محتوا باید با اصطلاحات تخصصی آشنا باشید و از به کار بردن کلمات عامیانه جلوگیری کنید. دانش زبان انگلیسی، دیکشنری پزشکی (در صورت لزوم)، منابع مختلف و تصاویر نو از جمله نکته‌هایی است که برای تهیه یک محتوا پزشکی باید به آن‌ها توجه کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از شروع تهیه محتوا مطالب و منابع مورد نیاز را بررسی کنید و از صحت و جدید بودن اطلاعات مطمئن شوید.

تولید محتوا مالی چیست؟

سایت‌های بسیار زیادی به مباحث مالی می‌پردازند و در نوشتن متن مورد نظرشان باید اصولی را رعایت کنند. یکی از مباحثی که در تولید محتوا مالی باید به آن توجه کرد استناد به قوانین و مراجع معتبر است؛ چرا که اعتبار خاصی به نوشته و حتی سایت شما می‌بخشد. اگر قصد نوشتن این گونه از محتوا را دارید، باید مباحث مختلفی را در نظر بگیرید که بسته به مخاطبان شما متغیر است. سوابق، تحصیلات، سن و غیره از جمله مواردی که است مخاطبانتان در آن تنوع زیادی دارند و باید آن‌ها را در نظر بگیرید. در نهایت استفاده از کلمات کلیدی در متن سایت را فراموش نکنید.

تولید محتوای حقوقی چیست؟

حقوق و مسائل قانونی مباحثی‌اند که همواره مورد توجه مردم در حرفه‌های مختلف قرار می‌گیرند. برای تولید محتوای حقوقی باید به قوانین روز آگاهی داشته باشید و از آخرین تبصره‌ها مطلع باشید. فراموش نکنید که اطلاعات نادرست شما می‌تواند منجر به ایجاد مشکل حقوقی برای افراد شود؛ پس قبل از ارائه محتوا از دقیق بودن آن مطمئن شوید. استفاده از چندین منابع، پرسش از از افراد آگاه، مطالعه ماده‌های گوناگون و تبصره‌های جدید از جمله اقداماتی است که برای تهیه محتوا حقوقی باید انجام دهید و به آن‌‌ها مسلط باشید. در نهایت سعی کنید بدون ابهام صحبت کنید تا مخاطب از حرف‌های شما برداشت اشتباه نکنند؛ چرا که بعضی از قوانین پیچیده و سوال‌برانگیزند.

تولید محتوا برای بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا به مجموعه اقداماتی می‌گویند که با تولید محتوای تصویری یا متنی در قالب‌های مختلف مثل مطالب سرگرم کننده یا آموزشی، مخاطب را به جواب سوالاتش برسانند. در واقع در تولید محتوا برای بازاریابی محتوا، نویسنده و کارشناس تولید محتوا سعی می‌کنند تا با ارائه‌ی راهکارهای بی طرفانه،کاربر را راهنمایی کنند و کاربر بعد از یافتن پاسخ سوال‌ش کاملا خود مختار به سراغ خرید از سایت برود. به زبان ساده‌تر در این نوع محتوا، ما کاربر را مجبور به خرید نمی‌کنیم، بلکه راهنمای آن‌ها هستیم. این حس حامی بودن در نهایت منجر به خرید و اعتماد به ما می‌شود.

تولید محتوای وبلاگ چیست؟

وبلاگ یکی از مهم‌ترین ابزارهای کنونی در دست افرادی است که می‌خواهند فعالیت‌های خود را در حوزه‌هایی از قبیل دیجیتال مارکتینگ به انجام برسانند. با استفاده از وبلاگ می‌توان محتواهای زیادی را تولید نمود و در کنار عکس، به نمایش گذاشت تا از این طریق بتوان با کاربران زیادی در سراسر جهان، در تعامل قرار گرفت. از این طریق می‌توان به نمایش و معرفی محصولات تجاری پرداخت و به کسب و کار خود رونق بخشید. بنابراین تولید محتوای وبلاگ حائز اهمیت بسیاری است. برای تولید چنین محتوایی باید حتما از عناوین جذاب و تیترهای مناسب استفاده نمود و در کنار آن از عکس‌ها و تصاویر با کیفیت نیز بهره برد.

تولید محتوای ویروسی چیست؟

محتوای ویروسی نوع خاصی از محتوا را شامل نمی‌شود. در واقع هر نوع محتوایی که تولید می‌کنید می‌تواند در این دسته قرار گیرد. محتوای ویروسی بیشتر به محتوایی اشاره دارد که در شبکه‌های اجتماعی و فضای مبتنی بر وب توسط کاربران بازدید بیشتری داشته باشد. محتواهای ویروسی یا محتوای وایرال بیشتر اشاره به محتوایی دارد که می‌تواند مخاطب خود را جذب کند. مخاطب و کاربر نیز ترغیب می‌شود تا این‌محتوا را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارد.

از آن رو به این نوع محتوا ویروسی گفته می‌شود که مانند ویروس به شدت مسری است و از کاربری به کاربر دیگر منتقل می‌شود. تفاوتی ندارد که‌محتوای ویروسی متنی است یا صوتی یا از انواع دیگر محتواها درست شده باشد. همین اندازه که به سرعت مورد بازدید قرار گیرد کفایت می‌کند.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

تولید محتوای سئو شده چیست؟

تولید محتوای سئو شده در عصری که وب‌سایت‌ها حرف اول را می‌زنند بسیار مهم است. این سبک از تولید محتوا چند سالی است موردتوجه مشاغل و صاحبان کسب‌وکارها قرار گرفته است و تقریبا می‌توان گفت هر برندی برای توسعه کسب‌وکار خود در فضای وب نیازمند تولید محتوای سئو شده است. محتوای سئو شده برای هر وب‌سایت چه از نوع فروشگاهی، چه از نوع خبری یا برندینگ بسیار مهم است و در دیده‌شدن بیشتر وب‌سایت در موتورهای جستجوگر بسیار اثربخش است و تولید محتوای سئو شده به لطف بهبود رتبه گوگل در دیده‌شدن بیشتر وب‌سایت کمک بسیاری می‌کند.

روش‌های مختلفی برای تولید محتوای سئو شده و به‌طورکلی سئو کردن وب‌سایت‌ها وجود دارد که نیازمند کارشناس و متخصصان ویژه است. برای تولید محتوای سئو شده محتوا باید دست‌اول و یونیک باشد و در انتخاب کلمات کلیدی، تیترها و تصاویر و ویدئوها دقت شود هم چنین حتما از ابزارهای سئو در تولید محتوای سئو شده استفاده شود.

تولید محتوا توسط نویسنده حرفه‌ای چیست؟

در حال حاضر بازاریابی محتوا از جمله موثرترین راهکارها برای رونق دهی به کسب و کار است. اما از طرف دیگر زمانی می‌توان به چنین اهدافی دست یافت که محتوای مورد نظر کارفرما، توسط یک نویسنده حرفه‌ای به نگارش در آمده باشد. استفاده از یک نویسنده حرفه‌ای  و متخصص در این زمینه، موجب می‌شود تا مخاطب، محتوای مورد نظر شما را با اشتیاق بخواند و با مطالعه چنین متنی، احساس رضایت داشته باشد. به طور کلی می‌توان گفت تهیه نمودن یک محتوای با کیفیت و مطلوب و مورد نظر مخاطب از جمله اهداف نویسنده‌ای است که به طور حرفه‌ای به انجام این کار مبادرت می‌ورزد.

تولیدمحتوای وبینارچیست؟

برای آن که درباره‌ی تولید محتوای وبینار صحبت کنیم، درابتدا باید بدانیم وبینار دقیقا چیست؟ وبینار یک لغت ترکیبی است که از دو کلمه‌ی وب و سمینار ساخته شده و مخفف اصطلاح  web based seminar  است.  درواقع وبینار به معنای سمینار یا ارائه‌ای است که به وسیله‌ی وب انجام می‌شود. تولید محتوای وبینار، جمع‌آوری و تهیه‌ی مطالب مربوط به جلسه‌ی مدنظر است، که باید مطابق موضوع ارائه شده باشد و باید درنظرداشت که حجم این مطالب نسبت به یک جلسه‌ی حضوری بالاتر بوده و ابزارهای تصویری و صوتی بیشتری را برای انتقال مفاهیم به کار می‌برند، بنابراین احتیاج به تهیه‌ی مطالب تخصصی‌تر درقالب‌های دیجیتال هوشمندتر دارد.

تولید محتوا موبایل چیست؟

اگر سایت شما قابل نمایش در تلفن همراه (ریسپانسیو) است، پس لازم است بدانید که محتوا آن هم باید مناسب موبایل باشد. یعنی به گونه‌ای طراحی شود که در تلفن همراه به آسانی قابل مطالعه کردن باشد. فونت، رنگ، تصاویر و غیره از جمله اصولی است که باید در تولید محتوا موبایل مورد توجه قرار گیرد و به آن توجه شود. دلیل آن هم این است که چشم کاربر ممکن است دچار خطای دید شده و امکان مطالعه دقیق را از دست بدهد. لذا باید فاصله بین کلمات حفظ شود. در نهایت سعی کنید کلمات مهم را با رنگی دیگر به نمایش بگذارید تا یافتن آن‌ها برای مخاطب راحت باشد.

تولید محتوای زرد چیست؟

محتوای زرد به طور کلی به محتوایی اشاره دارد که در مدار اتفاقی خاص می‌چرخد. ویژگی اصلی محتوای زرد، بزرگنمایی آن است. البته حاشیه را نیز نباید فراموش کنید. ترکیب حاشیه و بزرگنمایی در زمینه‌ی اتفاقی خاص، منجر به تولید محتوایی می‌شود که به محتوای زرد معروف است. این‌ محتوا اغلب به زندگی افراد معروف و سلبریتی‌ها اشاره دارد و حول این گونه اتفاقات رخ می‌دهد.

فراموش نکنید که محتوای زرد شما زمانی جذاب‌تر و پربیننده‌تر می‌شود که بتوانید حاشیه‌ای جنجالی برای آن بنویسید. می‌توانید برای عنوان تنها یک قسمت را بزرگنمایی کنید و بعد در خود محتوا آن را کالبد شکافی کنید. فراموش نکنید که تنها هدف از تولید محتوای زرد جذب بیننده و به اصطلاح وایرال شدن آن مطلب است. اغلب محتوای زرد به محتوای ویروسی منجر می‌شود.

تولید محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز که به آن، محتوای سبز نیز گفته می‌شود از اصطلاحات رایج در زمینه تولید محتوا به شمار می‌رود. این صطلاح در زمینه محتواهایی به کار گرفته می‌شود که به سرعت و در اثر گذر زمان، قدیمی و یا کهنه نمی‌شوند و در اصطلاح، دارای تاریخ انقضا نیستند. بنابراین چنین متونی می‌توانند در مدت زمان طولانی معنا و مفهوم خود را حفظ نمایند و کاربردهای مد نظر مخاطبان را در طول زمان، داشته باشند. لازم است بدانید که یک محتوا نمی‌تواند به صورت کامل، سیاه و یا سفید باشد. بنابراین سبز بودن محتوا را نیز می‌توان طیفی دانست که شامل محتوای سبز و همچنین محتوای زودگذر و یا لحظه‌ای است.

تولید محتوا تاریخی چیست؟

اکنون می‌رسیم که به یکی از جذاب‎ترین نوع محتوا که ایرانیان بسیاری به آن علاقه دارند؛ محتوای تاریخی. تولید محتوا تاریخی یکی از مقوله‌هایی است که طی آن اطلاعات تاریخی به نحوی شیوا و رسا در اختیار عموم قرار می‌گیرد، به همین دلیل معتبر بودن منابع بسیار اهمیت دارد. به خاطر داشته باشید که باید در ابتدا چندین منبع را  مطالعه کرده و با افراد آگاه صحبت کنید و سپس اقدام به نوشتن محتوا تاریخی کنید. دلیل آن‌ هم چیزی جز صحت اطلاعات نیست. در هم مواردی که اطلاعات دقیق در دسترس نیست، به نبود مرجع اشاره کنید و مخاطب را از نسبی بودن مطلب مطلع کنید.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

تولید محتوای فروشگاهی چیست؟

تولید محتوای فروشگاهی یکی از مهم‌ترین کارها در فروش آنلاین و فروشگاه های اینترنتی است. زیرا رتبه ی بالا در گوگل نتیجه ای جز خرید و سود بیشتر نخواهد داشت. پس باید نکات لازم در تهیه و  تولید محتوای خوب فروشگاهی را رعایت کرد. مثلا باید توضیحات محصول کاملا دقیق بیان شود تا کاربر به خوبی بتواند در مورد خریدش تصمیم بگیرد. درتولید محتوای فروشگاهی حتما باید نیاز کاربر مورد توجه قرار بگیرد زیرا اگر به راحتی نتواند که نیاز خود را پیدا کند سریعا سایت را ترک خواهد کرد که این موضوع کاملا برروی رتبه گوگل تاثیر گذار است.

تولید محتوای سفارشی چیست؟

تولید محتوا هرچه که باشد، باید بر اساس موضوع یا محوریت ایده‌ای بچرخد. این که تولیدکننده ایده را بر چه اساسی پیدا می‌کند، تفاوت محتوای سفارسی با سایر محتواها را شامل می‌شود. محتوای سفارشی به محتوایی گفته می‌شود که تولید کننده بر اساس نیاز کارفرما که تولید کننده‌ی برند یا فروشنده‌ی محصولی است تولید می‌کند.

محتوای سفارشی با تبلیغ اندکی تفاوت دارد. بر خلاف تبلیغات که برای مشتری فرش قرمز پهن می‌کند، محتوای سفارشی در سایت بارگذاری می‌شود و هدف این است که خود مشتری به سایت مراجعه کند و محتوا را مطالعه کند. محتوا باید مشتری را جلب نماید. اما به دنبال مشتری نمی‌رود.

تولید محتوا برای گوگل چیست؟

تولید محتوا برای گوگل، دارای اهمیت بسیاری است بنابراین در این زمینه لازم است حتما به چند فاکتور مهم توجه داشته باشید. از جمله این عوامل می‌توان تخصص را نام برد. بنابراین لازم است برای تولید محتواهای خود برای گوگل، در ابتدا به گوگل اثبات نمایید که محتوای شما می‌تواند به عنوان متخصص شناخته شود. از دیگر عواملی که باید در هنگام تولید محتوا برای گوگل حتما آن را در نظر داشته باشید، اقتدار موضوع شما و یا مرجع بودن آن است. بنابراین باید محتوایی تولید کنید که موضوع را از مناظر مختلف و زوایای متعدد، مورد بررسی و کنکاش قرار می‌دهد.

تولید محتوای عامیانه چیست؟

تولید محتوای عامیانه این روزها که بسیاری از لحن‌های سنگین و ثقیل خسته شده‌اند به شدت موردتوجه قرار گرفته است. تولید محتوای عامیانه یا همان تولید محتوای صمیمی با لحن ساده و صمیمی در نگارش سعی دارد تا احساسات مخاطب را درگیر کند. در این سبک از تولید محتوا نویسنده تصور می‌کند که مخاطب یکی از دوستان و نزدیکانش است و با لحنی ساده و صمیمی و با سبک محاوره محتوا را تولید می‌کند.

در تولید محتوای عامیانه از لغات پیچیده و دشوار استفاده نمی‌شود و بیشتر متون جنبه توصیه‌ای دارد هم چنین می‌توان برای جذابیت بیشتر از شوخی و کلمات و لحن طنز نیز در این نوع از تولید محتوا بهره جست. تولیدکننده محتوای عامیانه سعی می‌کند در کنار رعایت چارچوب‌های نگارشی صمیمیت را چاشنی متن خودکرده و به‌دوراز تکلف با مخاطب همراه و صمیمی شود. محتوای متنی عامیانه مانند پلی است میان برند و مخاطب که می‌تواند ارتباطی جداناپذیر ایجاد کند.

تولید محتوا با قالب بندی چیست؟

تولید محتوا به همراه قالب بندی، موجب می‌شود تا اثر گذاری سایت و یا وبلاگ شما بسیار بیشتر شود. بنابراین قبل از تولید محتوای با قالب بندی لازم است حتما هدف مشتری و یا کارفرما در نظر گرفته شود و از طرف دیگر باید به این اطمینان برسید که قصد وی از تولید نمودن محتوا برای کدام دسته از مخاطبان است. در این زمینه هم‌چنین لازم است نیازهای مخاطبین سایت مورد نظر، مورد بررسی قرار بگیرد. این که برای این دسته از کاربران سایت شما، چه خدماتی در نظر گرفته شده است و هم‌چنین این کاربران در خرید خود از این سایت در چه مرحله‌ای هستند و یا چه کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند. بنابراین در این گام باید خود را به جای مخاطبین سایت قرار دهید و سپس درتولید محتوا با  قالب بندی سایت از آن استفاده کنید.

تولید محتوای پیلار یا ستونی چیست؟

محتوای ستونی یا پیلار به محتوایی گفته می‌شود که پاسخ کامل و جامعی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. محتوای ستونی در زمینه‌ی خاصی نیست، بلکه می‌تواند پاسخ به هر سوالی باشد که یک کاربر می‌تواند داشته باشد. هدف از محتوای پیلار تامین ارزش برای سایت و بالا بردن رتبه بندی سایت در موتور جستجوی گوگل است.

محتوای ستونی دارای ویژگی‌هایی به شرح زیر است:

 • محتوای پیلار یا در صدد حل مشکل است یا در زمینه‌ی یک مشکل، اطلاعاتی جامع را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
 • می‌توان به محتوای پیلار کاملا اعتماد  و استناد نمود.
 • چون بیشتر از این محتوا در زمینه‌ی کسب و کار استفاده می‌شود، می‌تواند نمونه‌ای غنی برای معرفی یک برند باشد که می‌توان مشتریان جدید را به آن ارجاع داد.

محتوای پیلار نمونه‌ای از محتوای همیشه سبز است که هرگز قدیمی نمی‌شود و از مد نمی‌افتد.

استراتژی تولید محتوا چیست؟

 استراتژی محتوا در مورد تمام مراحل طول عمر محتوا نظارت دارد و بر روی آن تاثیر میگذارد. استراتژی محتوا شامل ایده‌های اولیه، تولید و توسعه، ارائه محتوا، ارزیابی آن و در نهایت حذف و کنار گذاشتن آن است. به طور کلی استراتژی محتوا به برنامه ریزی ، توسعه و مدیریت محتوا – نوشتاری یا سایر رسانه ها اشاره دارد. مفهوم استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا متفتوت است. درواقع استراتژی محتوا ایده‌ها و راهکارهای مدیتریتی است اما بازاریابی محتوا عملی کردن ایده‌ها، تعیین تقویم محتوایی و در نهایت ایجاد کردن و به‌روزرسانی مرتب مطالب برای نگه‌داشتن کاربر در صفحات سایت است.

این مطلب و خوندی ؟  نحوه ارتباط با مشتری

تولید محتوای ادبی چیست؟

تولید محتوای ادبی از جمله موضوعات جذابی است که می‌تواند به افزایش بازدید و مخاطب کمک بسیاری کند. در این سبک از تولید محتوا در رساندن پیام و تأثیرگذاری بیشتر از داستان، قطعات ادبی، شعر و شاخه‌های مختلف ادبیات است. برخلاف سایر موضوعات تولید محتوا، تولید محتوای ادبی نیازمند خلاقیت و تسلط نگارشی بیشتر است. عنوان تولیدکنندگان محتوای ادبی بیشترین تسلط را بر ادبیات و داستان‌سرایی دارند و سعی می‌کنند به کمک قلم و نگارش شیوا و جذابشان مخاطبان را تحت تأثیر قرار دهند.

برای تأثیرگذاری بیشتر در تولید محتوای ادبی ایده حرف اول را می‌زند و هم چنین لحن نگارش و تسلط کافی بر مفاهیم ادبی و فنی از جمله این موارد است. تولید محتوای ادبی این روزها بیشتر در سبک داستان‌سرایی و سناریونویسی محبوب است و بسیاری از برندها و کسب‌وکارها برای معرفی محصولات و خدمات خود این سبک از تولید محتوا را انتخاب می‌کنند. درصورتی‌که این سبک به‌درستی نوشته شود می‌تواند همذات‌پنداری مخاطب را با خود همراه کند.

تولید محتوای برونسپاری شده چیست؟

در حال حاضر استفاده از محتوا برای بهبود بخشیدن به رتبه سایت، امری بسیار مهم برای مدیران وب سایت‌ها به شمار می‌رود. بنابراین از جمله نکاتی که باید در هنگام تولید محتوای مطلوب در نظر گرفته شود برونسپاری تولید محتوا است. در حقیقت برونسپاری محتوا، موجب می‌شود تا محتوایی استاندارد و متناسب با اصول سئو ایجاد شود و از این طریق، چنین محتوایی عاملی موثر برای سایت مورد نظر و ارتقای رتبه آن محسوب شود. بنابراین تهیه محتوای برونسپاری شده می‌تواند در صرفه جویی در زمان و هم‌چنین هزینه شما نقش قابل توجهی داشته باشد. از طرف دیگر تولید این محتوا باعث می‌شود تا شما بتوانید به راحتی به محتوای مد نظر خود دست یابید.

تولید محتوای یونیک چیست؟

محتوای یونیک اغلب به محتوایی اشاره دارد که برای اولین بار در سطح اینترنت بارگذاری می‌شود. این نوع محتوای گوگل‌پسند، از هیچ‌منبعی که در اینترنت باشد کپی برداری نکرده است. شاید بهتر باشد اینگونه عنوان کنیم که‌محتوای یونیک محتوایی است که برای اولین بار در زمینه‌ی یک موضوع در اینترنت بارگذاری شده است و پیش از آن هیچ محتوایی با این موضوع در فضای مبتنی بر وب وجود نداشته است.

این‌محتوا می‌تواند حتی محتوایی باشد که شما برای اولین بار از زبانی دیگر ترجمه کرده و در سایت یا صفحه‌ی خود قرار داده‌اید. البته بهتر است بدانید که برخی از سایت‌ها هستند که به شما کمک می‌کنند یونیک بودن محتوا را بررسی کنید. سایت‌هایی مانند کوتکست و کپی اسکیپ از این دست سایت‌ها می‌باشند. محتوای یونیک شامل هر نوع محتوا اعم از متنی، صوتی، ویدئویی یا … است.

تولید محتوای با بازاریابی چیست؟

بازاریابی محتوا را می‌توان نوعی از بازاریابی به شمار آورد که با اطلاعات سر و کار دارد. به طور کلی می‌توان گفت این نوع از بازاریابی، در زمینه تولید محتوا سعی در ارائه محتوای آموزشی، سرگرم کننده، آگاهی بخش و … دارد و قصد دارد تا این اطلاعات را با عده بسیاری به اشتراک بگذارد تا از این طریق موجب شود خوانندگان این محتوا بتوانند رفتار خود را تغییر دهند و یا به تصمیم گیری پیرامون خرید خود بپردازند. با تولید محتوای بازاریابی، فردی به خرید محصول مورد نظر شما مجبور نمی‌شود و یا اجبارا از خدمات شما استفاده نمی‌کند، بلکه به کاربران کمک می‌شود تا بهترین تصمیم‌ها را بگیرند و شاید آن تصمیم، خرید از سایت شما و استفاده از خدمات شما باشد.

تولیدمحتوای لندینگ چیست؟

سوالی که درابتدا پیش می‌آید، آن است که لندینگ پیج چیست؟ و چه کمکی به ما درزمینه‌ی بیزینس و تبلیغات آن می‌کند؟ لندینگ پیج یک صفحه‌ی شاخص است که هدف اصلی که ما در بیزینس یا کار خود داریم در این صفحه قراردارد. هدف ایجاد لندینگ پیج باتوجه به کاربردی که ما از آن می‌خواهیم متفاوت است و ممکن است شامل یک خرید یا ثبت نام در یک جلسه و… باشد.تولید محتوا برای لندینگ بسیار حساس و ظریف است، زیرا این صفحه باید تا حدامکان هم مختصر باشد و هم تمام هدف ما را برآورده سازد. درواقع حاصل کلیه‌ی زحماتی که شما برای عرصه‌ی تبلیغات خود انجام می‌دهید، در میزان بازدید و ترافیک این صفحه نمایان می‌شود.

تولید محتوا موشن گرافیک چیست؟

تولید محتوا موشن گرافیک در نوع خود بسیار خلاقانه جذاب است. این حوزه که زیر مجموعه انیمیشن قرار دارد، اغلب محبوب جوانان زیادی شناخته می‌شود و در صورت تولید محتوا عالی می‌تواند به سرچ و سئو سایت شما کمک شایانی کند. فراموش نکنید که شما برای قشر جوان، باسواد به علم روز و اکثرا مذکر می‌نویسید که همواره در حالا مطالعه و انجام فعالیت‌های موشن گرافی هستند. پس به خاطر بسپارید که نوشته شما باید از اطلاعات صحیح و به روز برخوردار باشد، همچنین کلمات کلیدی را در نگارش نوشته آپلودی در سایت، فراموش نکنید. در آخر به خاطر بسپارید که منابع خارجی می‌توانند مرجع خوبی برای نوشته شما به حساب آیند.

تولید محتوای وبلاگ چیست؟

از گذشته تا کنون وبلاگ‌ها یکی از منابع محبوب برای تولید محتوا و به اشتراک گذاری آن‌ها هستند. وبلاگ‌ها معمولا راه آسان‌تری برای ارتباط گرفتن با مشتریان هستند. پبشنهاد می‌شود که تولید محتوای وبلاگ از عکس استفاده شود. عکس ها باعث جذابیت بیشتر مقاله می‌شود. همچنین محتوا های وبلاگ معمولا متنی نه خیلی طولانی و نه خیلی کوتاه است. اگر به غیر از این باشد مخاطب از خواندن منصرف شده یا صفحه را ترک میکند و اگر کوتاه تر از حد معمول باشد خیلی زود از سایت خارج می‌شود که در هر دو صورت نتیجه‌ای بد را به همراه دارد.

این مطلب و خوندی ؟  پست مهمان چیست ؟

تولید محتوای بازنویسی چیست؟

بازنویسی محتوا به معنای تغییر تنها چند کلمه از یک متن نیست. بازنویسی محتوا به این معناست که شما ابتدا ایده‌ی اصلی را از متن اصلی برداشته، و متن را به طور کلی تغییر دهید. درست است که مطلب شما بر پایه‌ی ایده‌ی اصلی می‌چرخد، اما متن کاملا متعلق به شما و با جمله‌بندی شما شکل می‌گیرد. برای این که بتوانید بهترین موضوعات را مورد بازنویسی قرار دهید و البته به خوبی از پس این امر برآیید سعی کنید نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • مقاله‌ی اصلی را چندین بار مطالعه کنید تا همه‌ی زوایای آن را دریابید.
 • مقدمه را خودتان و از نو بنویسید.
 • خودتان بر اساس آنچه بدست آورده‌اید عنوان و زیر عنوان‌‌ها را بازنویسی کنید.
 • سعی کنید از محتواهایی غیر از محتوای متنی نیز بهره ببرید.
 • خودتان نیز مطالبی را که در نظر دارید اضافه نمایید.
 • چند لینک به مطلب بیافزایید.

بازنویسی شما آماده  است.

تولید محتوا محصول چیست؟

اگر کسب و کارتان منجر به تولید محصولی خاص می‌شود، تولید محتوای خلاقانه می‌تواند باعث فروش بیشتر شما شود. سعی کنید قبل از تولید محتوا تبلیغات رقبا را بررسی کنید و در نهایت با خلاقیت، تبلیغی جدید بسازید. در تولید محتوای محصول باید به زبانی ساده باشد و مخاطب به راحتی طرز استفاده آن را متوجه بشود. اگر از تصاویر خوش و رنگ و لعاب هم استفاده کنید، جذابیت بصری ایجاد می‌کنید که در نظر مشتری جذاب جلوه می‌کند و در ذهن او ماندگار می‌شود. فراموش نکنید که حتما از نام برند در محتوا استفاده کرده و آن را در ذهن مخاطب هک کنید.

تولید محتوای نقد و بررسی چیست؟

تولید محتوای نقد و بررسی سبکی جذاب و پرمخاطب است که با توسعه فروشگاه‌های اینترنتی بیشتر موردتوجه قرار گرفته است. مخاطبان همیشه از مقایسه و بررسی استقبال می‌کنند و علاقه‌مند هستند تا نقد و بررسی‌های مربوط به یک کالا یا خدمات را مطالعه کنند به همین دلیل تولید کنده محتوا وظیفه مهمی دارد تا با نگارش متنی کامل و جذاب کنجکاوی مخاطب را راضی کند. این نوع از تولید محتوا برای اکثر کسب‌وکارها کاربردی است و می‌توان به‌سادگی موضوعات و محصولاتی که مخاطبان به آنها علاقه بیشتری دارند را با بررسی یا نقد درست و جذاب معرفی کرد.

در واقع دیگر زمان معرفی مستقیم محصولات گذشته و برندها برای معرفی محصولات و خدماتشان از محتواهای نقد و بررسی بهره می‌برند.. بررسی قیمت، کیفیت، کارایی و حتی بررسی و نقد عملکرد رقیبان از شاخه‌هایی است که در تولید محتوای نقد و بررسی بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد. یک محتوای نقد و بررسی جذاب می‌تواند از هر روش دیگری برای معرفی محصول و برند تأثیرگذارتر باشد.

تولید محتوای تیمی چیست؟

محتوای تیمی همانگونه که از نامش پیداست محتوایی را شامل می‌شود که توسط یک تیم تولید و طراحی شده است‌. قطعا منظور از تولید محتوا تنها محتوای متنی نیست. تیم تولید محتوا شامل گروهی از افراد است که صفر تا صد محتوای یک سایت یا بلاگ را طراحی و اجرا کرده و در سایت بارگذاری می‌کند. این‌تیم قطعا با رهبری و مدیریت یک شخص آغاز می‌شود. استراتژیست، گرافیست، نویسنده، ویراستار و..‌ اعضای یک تیم هستند که هر کدام به نوبه‌ی خود دستی بر آتش تولید محتوا دارند.

 مدیر پروژه یا سردبیر  زمان بندی برای نقطه‌ی صفر تا صد تولید محتوا را بر عهده دارد. همه‌ی نگاه‌ها در نهایت بر مدیر پروژه متمرکز است. با این حال وظیفه‌ی هر فرد در تیم نیز به نوبه‌ی خود از اهمیت خاصی برخوردار است. بدون حضور هر یک از اعضای کار به درستی پیش‌نخواهد رفت.

تولید محتوا شرکتی چیست؟

تولید محتوای شرکتی توسط یک شرکت تولید کننده محتوا انجام می‌گیرد. در حقیقت می‌توان گفت وظیفه اصلی چنین شرکت‌هایی این است که اطلاعات مورد نیاز کارفرما در زمینه محصول و یا خدمت مورد نظر را به دست آورند و سپس به محتوا نویسی پیرامون آن موضوع بپردازند. در این زمینه لازم است حتما در ابتدا نویسنده بداند که هدف کارفرما از تولید محتوای مورد نظر چیست. از طرف دیگر لازم است وی بداند که قرار است متن تولید شده، چه فضایی داشته باشد. نوع کسب و کار و فعالیت کارفرما نیز نوع محتوای تولید شده را تغییر می‌دهد. بنابراین قبل از نگارش باید این عوامل مد نظر تولید کننده محتوای شرکتی قرار بگیرد.

تولید محتوای متنی چیست؟

در بسیاری از متون و رفرنس های ایرانی و خارجی آمده است که محتوا پادشاه است. تولید محتوای متنی، روندی از تولید محتواست که محتوانویسان با تولید مقالات اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. شاید تولید محتوای متنی آنقدر همه پسند نباشد و اکثرا به سراغ محتواهای رسانه ای مثل ویدئو یا پادکست بروند اما مخاطبین خاص خود را دارد و بیشتر محتوای گوگل بر پایه‌ همین تولید محتوای متنی است. در ضمن لازم به ذکر است که این نوع محتوا تاثیر کاملا موثر و بسزایی در روند بهبود رتبه سایت در گوگل و دیگر موتورهای جست‌وجو خواهد داشت.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

تولید محتوای صوتی چیست؟

پادکست، کتاب صوتی، رادیوهای اینترنتی و حتی موسیقی های درون سایت‌ها همگی نوعی از تولید محتوای صوتی هستند. این نوع تولید محتوا این روزها برخلاف گذشته بسیار محبوب شده است. البته به شرط اینکه اصول اولیه تولید محتوای صوتی رعایت شده باشد. این اصول شامل: حضور گوینده ای مناسب و استفاده از افکت های صوتی درست ، استفاده از تجهیزات و فناوری های صحیح و محیط مناسب برای ضبط محتوای صوتی است. اگرفن بیان گوینده و فناوری های استفاده شده در محتوای صوتی کاملا درست و اصولی باشند، قطعا افراد بیشتری نسبت به گذشته، به سمت این نوع محتواها می‌آیند.

تولید محتوا اینفوگرافی چیست؟

اکثر ما علاقه داریم که از طریق تصاویر اینفوگرافی مطالب جدید بیاموزیم. به همین دلیل تولید محتوا اینفوگرافی نقش مهمی در یادگیری و حتی علاقه‌مند شدن افراد به موضوع دارد. در نگارش این گونه محتوا سعی کنید که به زبان ساده بنویسید، چرا که مخاطبان شما طیف گسترده‌ای از تحصیل‌کرده‌ها، رنج سنی گوناگون و جنسیت را تشکیل می‌دهند که خواهان یادگیری آسان هستند. محتوا شما باید حجم کمی داشته باشد، به نحوی که مخاطب از خواندن و دیدن آن خسته نشود. همچنین فراموش نکنید که متن نوشتاری شما باید با تصاویر موجود در اینفوگرافی سنخیت داشته و به آن‌ها مربوط باشد.

تولید محتوای استوری تلینگ چیست؟

محتوای استوری تلینگ یا داستان گویی یکی از انواع تولید محتوا محسوب می‌شود. این نوع محتوا که از گذشته مورد توجه بوده، شیوه‌ای برای انتقال دانش محسوب می‌شود. آنچه این شیوه را از سایر شیوه‌ها مجزا می‌کند، جذب خواننده به شیوه‌ای جدید است. استوری تلینگ یکی از انواع محتوا است که ویژگی اصلی آن پویا بودن آن است. استوری تلینگ امروزه توانسته دنیای بازاریابی دیجیتال و تولید محتوا را به شدت دستخوش تغییرات چشمگیری کند.

این استراتژی محتوا می‌تواند آینده‌ی هر محصول، برند یا محتوا را کاملا دگرگون کند. فراموش نکنید، آدمها، ممکن است پیام تبلیغاتی شما را فراموش کنند، اما داستان‌ها را فراموش نمی‌کنند. با کمک از محتوای استوری تلینگ می‌توانید برند خود را در ذهن‌ها حک‌ کنید. برای این کار می‌توانید از عناصر و شخصیت‌های فرهنگی کمک بگیرید یا خودتان عناصری را خلق کنید. محتوای استوری تلینگ را دست کم نگیرید.

تولید محتوا در یوتیوب چیست؟

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر، یوتیوب با وجود داشتن کاربران بسیار زیاد و فعال در سراسر جهان می‌تواند ابزاری موثر و قدرتمند در رونق بخشی به کسب و کارهای تجاری باشد. از طرف دیگر با استفاده از این ابزار مهم می‌توانید به معرفی خدمات مورد نظر خود اقدام نمایید. بنابراین از طریق ساخت و انتشار محتوای ویدئویی در یوتیوب می‌توانید به درآمد بالایی دست یابید. اما انجام این کار دارای چند مرحله است که باید حتما مد نظر شما قرار گیرد. برای ساخت یک محتوای ویدیویی مناسب برای یوتیوب لازم است در ابتدا طرح و یا ایده‌ای در نظر داشته باشید. پس از در نظر گرفتن طرح مناسب، لازم است برای محتوای خود، موضوعی را انتخاب نمایید. برای ساخت چنین محتوایی، هم‌چنین نیاز به شناخت دقیق مخاطب نیز دارید.

تولید محتوای مهمان چیست؟

تولید محتوای مهمان بیشتر به پست مهمان مشهور است. در این سبک از تولید محتوا فردی دیگر مقاله یا پستی را در یک وب‌سایت به‌صورت مهمان می‌نویسند. اما شاید این سؤال مطرح شود که تولید محتوای مهمان چه مزیتی برای فرد یا برندی دارد که به‌صورت مهمان برای وب‌سایت دیگر نوشته است مزیت این سبک از تولید محتوا را باید در متن پست یا محتوا جستجو کرد.

در این سبک از تولید محتوا پست مهمان به وب‌سایت مقصد لینک می‌شود و مخاطبان محتوای را در وب‌سایت دیگری می‌خوانند اما پست به سایت یا وبلاگ دیگری لینک شده است و کلمات کلیدی به‌صورت بک لینک به وب‌سایت مدنظر هدایت می‌شود به‌نوعی می‌توان گفت که این نوع تولید محتوا بهره جستن از ترافیک بالای سایت‌های دیگر برای دیده‌شدن سایت یا وبلاگ دیگر است. تولید محتوای مهمان علاوه بر افزایش ترافیک سایت یکی از استراتژی‌های رایج سئو نیز هست. برای تولید محتوای مهمان مهم‌ترین اصل در کنار نگارش جذاب انتخاب درست وب‌سایت مهمان است.

تولید محتوا با پرسونا چیست؟

پرسونا را می‌توان تصویری ذهنی از مخاطب ایده آل سایت شما دانست. این عامل در حقیقت به معنای تجسم نمودن است. بنابراین برای یافتن پرسونا در محتوا، لازم است حتما مخاطب ایده آل سایت خود را در ذهن تجسم کنید و سپس محتوای مورد نظر را بر اساس علائق و نیازهای این دسته از کاربران خاص خود، طراحی کنید و به نگارش ان اقدام نمایید. لازم به ذکر است که تولید محتوای با پرسونا، دارای دو مولفه اساسی است که عبارتند از: عنوان محتوا و متن و بدنه آن؛ که لازم است در هر دو زمینه، هدف مخاطب و علائق و نیازهای او در نظر گرفته شود. در تولید این محتوا هر چه کاربران و مخاطبان خود را محدودتر کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

تولید محتوای تصویری چیست؟

به تولید محتواهایی از قبیل:عکس، ویدئو، اینفوگرافیک، اسلاید و اسکرین شات؛ تولید محتوای تصویری می‌گویند. تاثیرگذارترین نوع محتوا در سئو سایت محتوای متنی است اما تاثیر گذارترین نوع محتوا در ذهن افراد همان تصاویر بصری یا تولید محتوای بصری است. درواقع این نوع محتوا مکمل محتوای متنی است. در اصل تولید محتوای تصویری سندی برای اعتماد بیشتر افراد به سایت و کسب‌وکار شما، با توجه به شمایل بصری آن است. به طورکلی ارتباط تصویری برقرار کردن با مشتری تاثیر مثبتی در فروش خواهد داشت و به همین دلیل همیشه پیشنهاد می‌شود که در محتوای متنی از محتوای تصویری استفاده کنید.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

تولید محتوا استوری چیست؟

تولید محتوا برای استوری یکی از رایج‌ترین انواع انتشار مطالب است که همه روزه شاهد آن هستیم. اگر می‌خواهید از این روش برای معرفی برند خود استفاده نمایید، باید با اصول صحیح آن آشنا شوید. باید بدانید که آوردن نام بردنتان در پایین صفحه می‌تواند تاثیر خوبی در معرفی آن به دیگران داشته باشد. همچنین استفاده از جملات ساده و کوتاه باعث می‌شود تا مخاطب در اندک زمانی حرف اصلی شما را متوجه شده و تامل کند. فراموش نکنید که در این راه می‌توانید از روزهای مناسبتی نیز استفاده کرده و ضمن معرفی کسب و کارتان به مباحث روز نیز بپردازید.

تولید محتوای اینترنتی چیست؟

هر‌محتوایی که برای بارگذاری در اینترنت و قرار گرفتن در سایت‌ها تولید می‌شود به محتوای اینترنتی معروف است. هر کدام از محتواهایی که ذکر کردیم خود می‌توانند محتوای اینترنتی باشند.  تنها نکاتی وجود دارد که برای تولید محتوای اینترنتی باید در نظر بگیرید. محتوای تولید شده باید حتما یونیک باشد. محتوایی که کپی شده باشد می‌تواند برای سایت بازدهی منفی داشته باشد. از طرفی برای تولید محتوای اینترنتی حتما باید نکات سئو را رعایت کرد و محتوا بر اساس قوانین سئو نوشته شده باشد.

محتوای اینترنتی نباید طولانی باشد. دد این صورت مخاطب خسته شده و مطلب را مطالعه نمی‌کند. هر پاراگراف نباید بیش از ۳۰۰ کلمه داشته باشد. جملات نیز باید کوتاه و مختصر و مفید باشند. اگر قوانین سئو را در متن خود رعایت کنید می‌توانید امیدوار باشید که محتوای شما می‌تواند گوی سبقت را رقبایتان برباید. بهتر است محتوای اینترنتی شما شامل حداقل دو نوع از محتوا باشد. بهترین گزینه ترکیب محتوای متنی و تصاویر با کیفیت است.

تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی چیست؟

تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی شاخه کلی از تولید محتواست که همان‌طور که از نامش مشخص است هدف و تمرکزش بر روی شبکه‌های اجتماعی است. این روزها شبکه‌های اجتماعی به پلتفرمی مستقل برای تولید محتوا تبدیل شده‌اند و محبوبیت شبکه‌های اجتماعی از اینستاگرام گرفته تا توییتر و فیسبوک و تیک تاک روزبه‌روز در حال افزایش است. برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی ابتدا لازم است شبکه اجتماعی هدف که قصد دارید برای آن تولید محتوا انجام دهید را به طور کامل بشناسید هر شبکه اجتماعی زبان و سلیقه و محتوای خاص خود را دارد که پیش از تولید محتوا باید آن را بررسی کرد.

به طور مثال محتوای تولید شده برای توییتر برای اینستاگرام مناسب نیست و محتوایی که برای کاربران تیک تاک جذاب است شاید برای کاربران فیسبوک خنده‌دار به نظر بیاید. تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی درصورتی‌که به‌درستی انجام شود می‌تواند در توسعه کسب‌وکار و برندینگ به شدت مؤثر باشد برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی هم چنین باید اینفلوئنسرهای هر شبکه اجتماعی را برای ارتباط و تبلیغات شناسایی کنید و هم چنین برای محبوبیت بیشتر محتواهای ویروسی مناسب هر شبکه اجتماعی را تولید کنید.

تولید محتوای طولانی چیست؟

به طور کلی، به تمامی محتواهایی که با بیش از ۱۰۰۰ کلمه تولید می‌شوند محتوای طولانی گفته می‌شود. به همین ترتیب، محتواهایی که کم‌تر از این میزان باشند و به طور معمول، دارای ۴۰۰ کلمه و یا ۸۰۰ کلمه باشند محتواهای کوتاه نام دارند. محتوای طولانی به کسب و کارهای تجاری مختلف این امکان را می‌دهد را تا آن‌ها بتوانند شالوده‌های تجاری خود را در میان متن قرار دهند. به طور کلی، لازم است بدانید که هر چند اولویت دادن به محتوای طولانی ممکن است وقت گیر به نظر برسد اما دارای مزایای بسیاری است. تولید کردن محتوای طولانی، موجب می‌شود تا کاربران در مدت زمانی طولانی، در یک صفحه باقی بمانند و این امکان وجود دارد که دوباره به سایت سر بزنند. 

تولید محتوای کارآمد چیست؟

حتما می‌دانید که تولید محتوا چیست، ولی محتوایی که مفید و کارآمد باشد اصول خاصی دارد. قبل از تهیه آن باید بدانید که دقیقه دنبال چه هستید و می‌خواهید چه مطلبی را با چه کسانی مطرح کنید. برای تولید یک محتوای کارآمد باید نکات اصلی، پیشنهادات و نکات طلایی را برای فرد بازگو کنید، ولی نحوه ارائه آن هم مهم است. شما نباید تمام مطالب مفید را به یک باره تحویل مخاطب بدهید، چرا که موجب خستگی او خواهید شد. لذا پیشنهاد ما به شما این است که حرف اصلی را به صورت مداوم و با ذکر مثال بگویید و مخاطب را با خود همراه کنید.

تولید محتوای آنلاین چیست؟

این روزها بسیاری از شرکت های تولید محتوا به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند. به این نوع فعالیت که مقالات درخواستی مشتریان به صورت انلاین گفته شود و تمامی مراحل تولید محتوا نیز به طور کلی آنلاین و  بدون حضور مشتری یا فریلنسر در شرکت باشد، تولید محتوای آنلاین می‌گویند. تولید محتوای انلاین یکی از ساده‌ترین مسیرها برای داشتن محتوای بی نقص برای وبسایت افراد است. در این روش افراد تعداد کلمات یا مقالات درخواستی در سایت‌های تولید محتوا مورد نظر خود ثبت می‌کنند و بعد از پنل پیگیری همان سایت‌‌ها نیز محتوای نوشته شده و آماده را دریافت می‌کنند.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

تولید محتوای خلاقانه چیست؟

تولید محتوای خلاقانه کار هر کسی نیست‌. تولید کننده‌ی خلاق مفهومی را به واقعیت تبدیل می‌کند. تولید خلاقانه خود یک پروژه محسوب می‌شود که برای به سرانجام رساندن آن می توان از یک تیم کمک گرفت. تولید محتوای خلاقانه، در راسته‌ی محتوای همیشه سبز قرار می‌گیرد. محتوایی است که می‌توانید همیشه به آن استناد کنید. محتوای خلاقانه از آن دست محتواهایی است که ترافیک بالا و البته ارگانیک را همیشه به سمت سایت شما سرازیر می‌کند.

محتوای خلاقانه نه تنها باعث جذب مخاطب به سمت سایت شما می‌شود، بلکه‌ می‌تواند به شما کمک کند تا بیش از همیشه محصول خود را بفروشید یا خدمات خود را ارائه کنید. به عبارت ساده‌تر محتوای خلاقانه باعث می‌شود شما به هدفی که از ایجاد یک وبسایت دارید دست یابید. محتوای خلاقانه می‌تواند محتوای یونیک را نیز‌ پوشش دهد.

تولید محتوای لیستی چیست؟

تولید محتوای لیستی و یا داشتن یک چک لیست برای تولید نمودن محتوا موجب می‌شود تا بتوانید بهترین محتوا را برای یک سایت تولید نمایید تا از این طریق، به خوبی دیده شوید و میزان بازدید خود را افزایش دهید و در پست‌های زیادی به اشتراک گذاشته شوید. بنابراین این کار شامل چند مرحله اصلی است. از جمله این مراحل می‌توان تحقیق، ایده پردازی، جمع اوری اطلاعات و داده‌های مورد نیاز، در نظر گرفتن فرمت و روش ارائه محتوای مورد نظر، استفاده از لحن مناسب برای تولید محتوا و بررسی زوایای مختلف آن موضوع و … را نام برد. در حقیقت با استفاده از چنین امکانی، می‌توان محتوایی مطلوب‌تر تولید نمود.

تولید محتوای تعاملی چیست؟

در بازاریابی دیجیتال، روش‌های جلب نظر مخاطب بسیار مهم و اساسی است، حجم بالای مطالبی که روزانه مخاطبین با آن مواجه می‌شوند، کار را سخت‌تر می‌کند و باعث می‌شود، شما نیاز به خلق یک وجه متمایز کنید تا در ذهن مخاطب خود ماندگار شوید. یکی از روش‌های موثر استفاده از تولید محتوای تعاملی است، دراین شیوه از محتواهای پویا و شخصی سازی شده، استفاده می‌شود و با درگیرکردن احساسات مخاطب باعث ماندگاری محتوا در ذهن او می‌شوند. محتواهای تعاملی با توجه به هدف مدنظر، جلوه‌های مختلفی پیدا می‌کند و می‌توان به طورمثال به طرح‌های انتخاب تصویری صندلی در سینما یا نظرسنجی با استیکر درباره کیفیت ظاهری یک شی اشاره کرد.

تولید محتوای آموزشی چیست؟

تولید محتوای آموزشی هم از جمله سبک‌های تولید محتوایی است که روزبه‌روز درحال‌توسعه و پیشرفت است و برندها و کسب‌های کارهای زیادی برای معرفی محصولات و خدمات خود از این نوع از تولید محتوا استفاده می‌کنند. تولیدکننده محتوای آموزشی سعی می‌کند با متنی جذاب و خواندنی در کنار آموزش به‌صورت غیرمستقیم خدمات و محصولات کسب‌وکارها را نیز معرفی کند البته تولید محتوای آموزشی صرفا برای برندها و کسب‌وکارهای غیرآموزشی نیست و اتفاقا کسب‌وکارهای مرتبط با آموزش می‌توانند به‌سادگی با تولید محتواهای کوتاه و جذاب آموزشی، ککلاس‌ها یا دوره های آموزشی اصلی خودشان را معرفی کنند.

در این نوع از تولید محتوا در کنار دقت در آموزش، جذابیت و خلاقیت نیز از اهمیت بسزایی برخورد است. برای تولید محتوای آموزشی تسلط بر آموزش و نگارش جذاب و روان از جمله بخش‌هایی است که باید به آن توجه شود چرا که درصورتی‌که مخاطب با آموزشی پیچیده و نامفهوم روبه‌رو شود محتوای آموزشی نتیجه‌بخش نخواهد بود.

تولید محتوا کاربر پسند چیست؟

تولید محتوای جذاب اگر براساس اصول سئو باشد، کاربرپسند نیز خواهد بود. اما سوال این است که این اصول چیست؟ در جواب باید بگوییم که علاوه بر سادگی بیان شما باید ویژگی‌های مخاطبتان را هم مد نظر بگیرید. سن، جنیست، تحصیلات، فرهنگ و غیره همگی چیزی است که بر کاربرپسند بودن محتوا اثر می‌گذارد. شما نمی‌توانید برای هنردوستان از صنعت خودرو بگویید و انتظار داشته باشید که لذت ببرند! لذا تولید محتوا کاربرپسند تماما به سلیقه و حتی پرسونا (ویژگی‌های) مخاطب بستگی دارد، همچنین فراموش نکنید که اگر آن را در زمان درست انتشار بدهید، می‌توانید به تعداد مخاطبانتان بیفزایید.

تولید محتوای همکاری در سایت (UGC) چیست؟

UGC درواقع مخفف User Generated Content و به معنای محتوای تولیدشده توسط کاربراست. این محتوای به شکل پست‌های اشتراک گذاشته‌شده در اینستاگرام، توییتر، فیس بوک و… یا متن‌هایی که براساس هشتگ مدنظر بیزینس توسط مخاطبینش درفضای مجازی به اشتراک گذاشته شده، می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این نوع تولیدمحتوا آشناسازی ما با سلیقه و ذهنیت مخاطبین است و از این طریق راحت‌تر می‌توان برای ارتباط یابی و تاثیرگذاری برروی آن‌ها اقدام کرد. البته این نوع مطلب قالب‌های خاص خود را باید داشته باشد و حتما هم در فضای مجازی به صورت عمومی اشتراک گذاشته شود.

تولید محتوا به کمک ابزارها چیست؟

به طور کلی، مجموعه ابزارهایی وجود دارند که از طریق به کارگیری آن‌ها به فرایند تولید محتوا کمک می‌شود. از جمله این ابزارها می‌توان ابزارهای لازم برای تقویم تولید محتوا را نام برد. در حقیقت با استفاده از ابزارهای اینترنتی از قبیل اکسل و یا گوگل داکس می‌توان برای تنظیم نمودن این تقویم استفاده نمود و یا از بعضی از سایت‌ها می‌توان برای جمع آوری اطلاعات در زمانی خاص بهره مند شد. از طرف یگر ابزارهایی وجود دارند که از طریق آن‌ها تولید کننده محتوا می‌تواند از روش‌های سریعی برای یافتن موارد مورد نظر و علاقه مخاطبان استفاده کند. از جمله این ابزارها می‌توان ابزار content strategy helper در سایت Builtvisible را نام برد.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل

همانطور که توسط هزاران وب سایت پر رونق و مشاغل آنلاین ثابت شده است، بهترین راه برای کشف کلمات کلیدی، استفاده از کلمات پیشنهادی جستجوی Google به عنوان پایه‌ای برای ایجاد محتوای مناسب وب سایت شما است. با ایجاد محتوا در اطراف کلمات کلیدی معروفی که مخاطبان شما از آنها برای یافتن اطلاعات بصورت آنلاین استفاده می‌کنند، به بازدید کنندگان وب سایت خود ارزش زیادی می‌دهید. در عوض،Google  با رتبه بندی بالاتر که منجر به افزایش بازدید وب سایت شما می‌شود، به دارایی وب شما پاداش می‌دهد.

همچنین می‌توانید برای کشف شرایط اصلی، بیشتر از Google Trends استفاده کنید.Google Trends  گزارش‌هایی با عنوان «سوالات مرتبط» ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد کاربران چه سوالاتی را پیرامون حرفه شما جستجو کرده‌اند.

علاوه بر این، برای گسترش شرایط اصلی خود می‌توانید از ابزارهای رایگان استفاده کنید. منظور از ابزارهای رایگان برای جستجوی کلمات کلیدی در تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این سوال متداول، چند نمونه از این ابزارها را به شما معرفی می‌کنیم:

Soovle | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

با جستجوی موتورهای مختلف، می‌توانید نتایج خود را افزایش دهید. Soovle  با تحقیق در مورد کلمات کلیدی خود از طریق هفت منبعGoogle ، Yahoo ، Wikipedia ، Bing ، YouTube ، Amazon  و Answer.com  کار می‌کند. امکان استفاده از منابعی غیر از Google  به شما این امکان را می‌دهد تا بر اساس نیازها و مخاطبان خود نتایج را محدود کنید. Soovle  خیلی در موضوع محتوای شما عمیق نمی‌شود، اما ابزار خوبی برای ترسیم دامنه آینده کلمات کلیدی است که در مورد آنها محتوا خواهید ساخت.

Bulk Suggest

ابزار دیگری که از چندین منبع استفاده می‌کند Bulk Suggest  است که به شما امکان می‌دهد در Google ، Bing ، YouTube و Amazon  جستجو کنید. این واقعا یک برنامه جستجوی رایگان مفید است. این ابزار موضوع اصلی شما را می‌گیرد، پیشنهادات جستجو شده از سایر موتورهای جستجو را ارائه می‌دهد و با گسترش دادن هر عبارت با هر حرف از حروف الفبا در موضوع شما عمیق‌تر می‌شود.

Ubersuggest

Ubersuggest   هر کلمه کلیدی که به آن می‌دهید را می‌گیرد و بلافاصله لیست نامحدودی از تغییرات کلمه کلیدی با الفبا و عددی از کلمه کلیدی اصلی را به شما ارائه می‌دهد. حتی می‌توانید با افزودن پسوند و پیشوندهایی به کلمه کلیدی اصلی، این کار را گسترش دهید تا کلمات کلیدی بیشتری را کشف کنید که برای پیشنهاد یا اهداف سئو شما موثر واقع شود.

WordStream’s Keyword Tool

ابزار کلمه کلیدی WordStream به شما امکان می‌دهد طیف خاصی از کلمات (گروه کلمات کلیدی مرتبط) را هدف قرار دهید، سپس پیشنهادات بیشتری به شما می‌دهد و همچنین به شما امکان می‌دهد آنها را بر اساس یک موضوع مشترک برای راه‌اندازی آسان محتوای تبلیغاتی خود گروه بندی کنید. این ابزار تحقیق کلمات کلیدی ۳۰ جستجو به صورت رایگان برای شما نمایش می‌دهد؛ پس از آن باید برای WordStream Advisor  خود ثبت نام کنید تا برای کلمات اضافی از آن استفاده کند.

Competitor Source Code

این ابزار شاید بهترین و پربارترین ابزار تحقیق برای کلمات کلیدی نباشد، اما به شما این امکان را می‌دهد که ببینید رقبایتان از چه کلمات کلیدی و توضیحات متایی برای رتبه بندی محتواهای خود استفاده می‌کنند.

نکات مهم هنگام تولید محتوا

در این قسمت از مقاله تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، قصد داریم نکات مهمی که هنگام تولید محتوا باید آنها را در نظر بگیرید را برایتان شرح دهیم.

نحوه انتخاب عنوان

عناوین در بازاریابی محتوا و موفقیت انتشار نقش «ساختن یا شکستن» را دارند. بنابراین یادتان باشد عنوان مناسبی را انتخاب کنید تا بتوانید با خوانندگان مورد نظر خود ارتباط فوری برقرار کنید. عنوان مناسب باید به وضوح مشخص کند که چه کسی می‌تواند محصول یا خدمت شما را خریداری یا بارگیری کند، چرا باید آن را خریداری یا بارگیری کند و چگونه از آن بهره‌مند شود.

 با این تفاسیر اگر عنوان اشتباهی انتخاب کنید، محتوا یا انگیزه شما نامرئی می‌شود! همانطور که عنوان مهم‌ترین قسمت تبلیغات است، عنوان تعهدی است که خوانندگان (و موتورهای جستجو) را به صفحه مقصد انتشار شما جذب می‌کند و علاقه آنها را به خود جلب می‌کند. در ادامه ویژگی‌های اصلی عناوین موفق را با مطرح کردن ۱۰ سوالی که باید در هنگام طوفان مغزی و یا سنجیدن گزینه‌های انتخاب عنوان خود بپرسید، بیان می‌کنیم:

 • قول: آیا عنوان شما به وضوح نوعی سود مطلوب را به مشتری می‌دهد؟
 • ویژگی: آیا عنوان شما شامل جزئیات مناسبی است که به خاصیت و ویژگی محتوایتان اضافه می‌کند؟
 • هدف گذاری: آیا در عنوان خود بر خوانندگان مورد نظر خود تأکید کرده‌اید؟
 • موقعیت: آیا عنوان شما، مقاله شما را از عناوین رقبایتان متفاوت می‌کند؟
 • سرگرمی: آیا برای یادآوری بیشتر عنوان خود از کنجکاوی خواننده خود استفاده کرده‌اید یا از استعاره استفاده کرده‌اید؟
 • لحن: آیا عنوان شما با لحنی مناسب درصدد برقراری ارتباط با خواننده است؟
 • مختصر: آیا عنوان خود را به کمترین و کوتاه‌ترین کلمات ممکن ویرایش کرده‌اید؟
 • تقویت: آیا شما توضیحات متای مناسبی را درج کرده‌اید که اطلاعات بیشتری به مخاطب ارائه دهد؟
 • سئو: آیا عنوان شما شامل کلمات کلیدی مورد جستجوی خوانندگان است؟
 • ترکیب تکنیک‌ها: آیا شما بیش از یکی از تکنیک‌های بالا را در عنوان خود استفاده کرده‌اید؟
این مطلب و خوندی ؟  پست مهمان چیست ؟

هدینگ‌ها | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

در ادامه مقاله تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، نکاتی را درباره طرز نوشتن هدینگ‌ها ارائه می‌دهیم. اگر می‌خواهید پست‌های وبلاگ یا وب سایت شما عملکرد خوبی داشته باشد، باید یک هدینگ مغناطیسی ایجاد کنید. پیشنهاد می‌کنیم بدون توجه به نوع محتوایی که می‌نویسید، هدینگ های قدرتمند و جذابی را انتخاب کنید.

مخاطبان خود را بشناسید

هدینگ‌ها برای جلب توجه خوانندگان و جلب نظر بینندگان گوناگون از جمله رقبا و مخاطبان با دیدگاه‌های مخالف، بسیار مفید هستند. هنگام بررسی نحوه نوشتن و قرار دادن هدینگ‌‌ها، توجه خود را بر روی افرادی که مطالب شما را می‌خوانند، حفظ کنید. از خود بپرسید چه سازمان‌ها، افراد، مشتریان و سایر ذینفعانی به آنها علاقه‌مند خواهند شد؟ همچنین از خود بپرسید چه کلمات کلیدی، عبارات و ایده‌هایی برای مخاطبان (بازدید کنندگان) خاص شما بیشترین جذابیت را دارند. در عین حال، هسته اصلی پیام خود یا ایده اصلی متن خود را در نظر بگیرید. مرتبا فکر کنید نکات اصلی که می‌خواهید بیان کنید کدامند و هدینگ‌های شما چگونه هدف شما را منتقل می‌کنند؟

یک لحن مناسب ایجاد کنید

لحن محتوایی که می‌خواهید منتقل کنید چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال، هدف و مخاطب خود را در نظر داشته باشید و بر این اساس هدینگ‌ها را تعیین کنید. هدف تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ برای چه جامعه یا اشخاصی می‌نویسید (به عنوان مثال: همکاران خود، مشتریان باهوش فناوری، حوزه‌های علمی)؟

جایگاه قرار دادن هدینگ را در نظر بگیرید

مخاطب شما بیشتر به کدام قسمت از محتوای شما نگاه می‌کند؟ در نظر بگیرید که هدینگ‌های شما در کجای محتوا نشان داده می‌شود. هدینگ برای صفحه اصلی وب سایت، برای بخشی از یک صفحه یا عنوان مقاله یا در کدام قسمت استفاده می‌شود؟ هنگام نوشتن مقاله یا نوشتن مطلب یک وب سایت، کلمات و عبارات کلیدی را انتخاب کنید که افراد بیشتری آنها را در اینترنت جستجو می‌کنند. این استراتژی را برای هدینگ‌های صفحات و صفحات اصلی و بخش‌های خاص یا صفحات درون متن در نظر داشته باشید.

افعال قوی به کار بگیرید

اگرچه ممکن است وسوسه شوید که دنباله طولانی برای هدینگ‌ها بنویسید، اما بهتر است سعی کنید هدینگ‌های خود را تا حد امکان کوتاه بیان کنید. همچنین افعال قوی که با دقت بیشتری موضوع شما را توصیف می‌کنند را انتخاب کنید. برای نمونه تولید محتوا با هدینگ‌های زیر را مقایسه کنید:

فاقد افعال قوی و اختصار است: «هنگام استفاده از افعال قوی، عناوین واضح‌تر هستند»

دارای افعال قوی و جمع بندی است: «فعل‌های قوی را به کار بگیرید»

ساختار موازی را حفظ کنید

ساختار موازی به معنای استفاده از الگوی مشابه کلمات است که نشان می‌دهد دو یا چند ایده از اهمیت یکسانی برخوردار هستند. این می‌تواند در سطح کلمه، عبارت یا بند اتفاق بیفتد. ساختار موازی به خوانندگان کمک می‌کند تا معنی و هدف پیام شما را پیش بینی کنند. به نمونه‌های زیر دقت کنید:

عناوین بخش فاقد ساختار موازی است: «مخاطبان خود را بشناسید»، «استفاده از افعال قوی» و «ساختار موازی»

عناوین بخش‌هایی با استفاده از ساختار موازی: «مخاطب خود را بشناسید»، «فعل‌های قوی را به کار بگیرید» و «ساختار موازی را حفظ کنید»

اصول خوانایی محتوا

اگر می‌خواهید بدانید منظور از خوانایی در تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، باید بگوییم که خوانایی یکی از مهمترین جنبه‌های کاربردپذیری طراحی وب است. متنی که در آن اصول خوانایی محتوا رعایت شده باشد، بر نحوه پردازش اطلاعات کاربران در محتوا تأثیر می‌گذارد. خوانایی ضعیف خوانندگان را از محتوا دور می‌کند؛ در حالی که خوانایی قوی به کاربران امکان می‌دهد تا اطلاعات موجود در متن را به طور موثری بخوانند و از آنها استفاده کنند. شما می‌خواهید کاربران بتوانند مطالب سایت‌تان را بخوانند و به راحتی جذب شوند. برای ارائه متنی با خوانایی قوی، اصول زیر را در نظر داشته باشید:

مشتری مداری داشته باشید یعنی محتوایی ایجاد کنید که:

 1. واقعا برای خواننده مفید است
 2. به یک سوال پاسخ می‌دهد یا یک مسئله را حل می‌کند
 3. اطلاع رسانی، سرگرمی یا آموزش (ترجیحا هر سه) است

برای اینکه متن شما از لحاظ خوانایی موردپسند کاربر قرار گیرد، باید نکات زیر را رعایت کنید:

یک امتیاز پایه بدست آورید

هنگامی که اولین پیش نویس خود را آماده کردید، وقت آن است که نمره خوانایی آن را تعیین کنید. می‌توانید از یکی از چندین ابزار رایگان و یا غیررایگان استفاده کنید. با استفاده از این آزمون‌ها، می‌توانید امتیازی از سایر ارزیابی‌های استاندارد خوانایی کسب کنید و مشکلات موجود را رفع کنید.

برای رسیدن به سطح صحیح خواندن، به نظرات اهمیت دهید

برای انتخاب این سطح، لازم است به توضیحات مخاطبانتان توجه کنید و از آن کمک بگیرید.

جملات خود را کوتاه کنید

عنصر شماره یک که الگوریتم‌های خوانایی روی آن اتفاق نظر دارند، بد بودن جملات طولانی است. خوشبختانه، این یک راه حل آسان دارد: جملات خود را کوتاه کنید.

تعداد کلمات طولانی را کاهش دهید

کلمات طولانی پرچم قرمز دیگری برای خوانایی هستند. در صورت امکان، به دنبال گزینه‌های کوتاه‌تر بگردید.

اصطلاحات را کامل بنویسید

برای نوشتن کامل اصطلاحات یا کلمات اختصاری مقاومت نکنید. برای کسانی که از قبل با این نوع اصطلاحات آشنایی ندارند، ننوشتن کامل اصطلاحات گیج کننده است. اگر لازم است از اصطلاحات چالش برانگیز در محتوایتان استفاده کنید، بهتر است آنها را توضیح دهید.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

زیاد از قید استفاده نکنید

نویسندگان غالبا تمایل دارند بیش از حد از قیدها استفاده کنند و در نهایت باعث می‌شوند که جملات واقعا بهم ریخته باشند.

تعادلی بین سبک نوشتار رسمی و گفتاری برقرار کنید

بهتر است مطابق آنچه که مخاطبانتان انتظار دارند، سبک نوشتاری‌تان را انتخاب کنید.

به دنبال بازخورد و تصحیح باشید

تا آنجا که ممکن است قبل از اینکه محتوا را انتشار دهید، خوانایی آن را تصحیح کنید. به عنوان یک نویسنده می‌توانید خیلی بیشتر از دیگران، به متن نزدیک باشید. ممکن است فرد دیگری دیدگاه یک خواننده را به شما ارائه دهد و به موارد بهبودی اشاره کند.

ابزارهای تولید محتوا

برای اینکه بدانید ابزار تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، در این بخش با ما همراه باشید. ابزارهای تولید محتوا در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد. البته برخی از افراد ترجیح می‌دهند نرم افزار خود را برای نیازهای مختلف سازمانی خود تهیه و ترکیب کنند. به طور کلی چهار دسته نرم افزار مدیریت محتوا وجود دارد و شما باید قوانین خود را برای هر یک از آنها ایجاد کنید.

نرم افزار مدیریت دارایی

خواه در حال ایجاد پست‌های وبلاگ یا ضبط فیلم یا یک وبینار باشید، بهتر است محصول نهایی‌تان را با استفاده از پرونده‌های مختلف رسانه‌ای جمع‌آوری کنید. شما باید آنها را در جایی ذخیره کنید و از برخی ساختارها پیروی کنید. می‌توانید از Google Drive استفاده کنیدCoSchedule’s Asset Organizer   نیز نرم افزار دیگری است که به شما امکان می‌دهد یک کتابخانه محتوای واحد را مدیریت کنید، پرونده‌های خود را فهرست بندی کنید و آخرین نسخه را پیگیری کنید.

تقویم بازاریابی محتوا

اگر عادت ندارید که از ماه‌ها قبل از صف مطالب خود مطلع شوید، بهترین زمان بعدی برای شروع همین حالا است. مقابله با هر ماه یک کار بزرگ خواهد بود، اما حس سبک بالی خوبی به همراه دارد. صفحه گسترده قابل اشتراک گذاری می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شما باشد. با این حال، با گسترش محتواها و اعضای تیم خود، در نهایت از آن پیشی خواهید گرفت. این که بتوانید تمام پروژه‌های خود را در یک تقویم تجسم کنید، می‌تواند راه حل مناسبی برای خلاصی از صف محتوا باشد.

نرم افزار مدیریت کار

حدس بزنید که نرم افزار مدیریت تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ به عقیده ما توزیع وظایف و اطلاع از آنها پیش از موعد تحویل، یک عامل مفید برای اعضای تیمتان است. این کار باعث صرفه جویی در وقتتان هم می‌شود. تعداد زیاد نرم افزارهای مدیریت کار می‌تواند در این راه به شما کمک کند. برخی از این نرم افزارها عبارتند از: ترلو، کلیک آپ، تسکولو و… .

همکاری

سرانجام، یک بازاریاب دیجیتال به ندرت به تنهایی کار می‌کند؛ نویسندگان، طراحان گرافیک، مترجمان و طراحان وب اغلب کل تیم را تشکیل می‌دهند. هرچه روش‌های همکاری خود را ساده‌تر کنید، محتوای بیشتری را از طریق وب سایت‌تان هدایت می‌کنید. Google Drive می‌تواند برای بسیاری از شما کارساز باشد.

برنامه ریزی محتوا

ایجاد محتوا به طور مداوم و بدون برنامه، می‌تواند برای بسیاری از محتواگذاران یک کار ترسناک باشد. به همین دلیل برنامه ریزی محتوا به شما امکان می‌دهد موعد تحویل محتوا را از قبل برنامه ریزی کنید و فرصت‌های بازاریابی محتوای سایر مشتریان را از قبل خالی کنید.

بازاریابان محتوا می‌دانند که یک برنامه ریزی عالی می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. این می‌تواند تفاوت بین داشتن یک وبلاگ ساده و بدون مخاطب یا یک وب سایت محبوب بهینه سازی شده برای جستجوگرها با جمعیت کثیری از خوانندگان همراه باشد. این تفاوت در جزئیات مشخص می‌شوند.

برای پاسخ به پرسش برنامه ریزی تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، باید بگوییم یک طرح محتوا از کلیه دارایی‌های بازاریابی و منابع جمع‌آوری اطلاعات برای دستیابی به اهداف تعیین شده در استراتژی محتوای شما تشکیل شده است. همه موارد، از تحقیقات SEO و ردیابی تعامل، وبلاگ نویسی و نوشتن مقاله  در یک برنامه ریزی محتوا گنجانده شده است. برنامه ریزی محتوای شما با بودجه بازاریابی محتوا و با سطح و مقیاس محتوای شما مطابقت دارد.

آنالیز محتوا | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

تجزیه و تحلیل یا آنالیز محتوا یک روش تحقیقاتی است که برای شناسایی الگوها در ارتباطات ثبت شده استفاده می‌شود. برای انجام تجزیه و تحلیل محتوا، شما به طور سیستماتیک داده‌هایی را از مجموعه متون جمع‌آوری می‌کنید که می‌توانند کتبی، شفاهی یا تصویری و به صورت زیر باشند:

 • کتاب، روزنامه و مجله
 • سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها
 • مطالب وب و پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • عکس و فیلم

تجزیه و تحلیل محتوا می‌تواند کمی (متمرکز بر شمارش و اندازه گیری) و کیفی (متمرکز بر تفسیر و درک) باشد. می‌توان از آنالیز محتوا  برای تعیین کمیت برخی کلمات، عبارات، موضوعات یا مفاهیم در مجموعه ‌ی از متون تاریخی یا معاصر استفاده کرد.

به‌علاوه، از تحلیل محتوا می‌توان با تحلیل معنی و رابطه معنایی کلمات و مفاهیم، استنباط کیفی کرد. از آنجا که تجزیه و تحلیل محتوا می‌تواند در طیف گسترده‌ای از متون کاربرد داشته باشد، در زمینه‌های مختلفی از جمله بازاریابی، مطالعات رسانه‌ای، انسان شناسی، علوم شناختی، روانشناسی و بسیاری از رشته‌های علوم اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی آنالیز محتوا اهداف مختلفی دارد:

 • یافتن همبستگی و الگوهای نحوه انتقال مفاهیم
 • درک اهداف یک فرد، گروه یا نهاد
 • شناسایی تبلیغات و سوگیری در ارتباطات
 • آشکار کردن تفاوت در ارتباطات در زمینه‌های مختلف
 • تجزیه و تحلیل پیامدهای محتوای ارتباطی، مانند جریان اطلاعات یا پاسخ‌های مخاطبان
این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

سئو محتوا به چه معناست و چطور انجام می‌شود؟

برای اینکه بدانید منظور بازاریابان از سئو تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، تفکیک این عبارت به اجزای تشکیل دهنده آن می‌تواند مفید واقع شود:

 • سئو (SEO) به بهینه سازی موتور جستجو یا روند بهینه سازی وب سایت گفته می‌شود تا افراد بتوانند از طریق موتورهای جستجو مانند Google به راحتی آن را پیدا کنند.
 • منظور ما از محتوا هر اطلاعاتی است که در بستر وب وجود دارد.

قرار دادن این دو مفهوم در کنار یکدیگر عبارت «محتوای سئو» را می‌سازد. محتوای سئو، محتوایی است که هدف از ایجاد آن جذب ترافیک موتور جستجو خواهد بود. محتوای سئو پایه و اساس یک استراتژی بازاریابی محتوای خوب است. بدون محتوایی که هدف خود را به خوبی به کاربران و موتورهای جستجو منتقل نکند، نمی‌توانید موقعیت شماره ۱ را در Google  بدست آورید. محتوای فاقد استراتژی سئو در این امر محدودکننده خواهد بود و نمی‌تواند تجارت شما را به اهداف بازاریابی خود نزدیک کند. برای ایجاد محتوای سئو باید موارد زیر را اجرا کنید.

تحقیقات کلید واژه | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

اگر قصد دارید از طریق جستجو ترافیک ایجاد کنید، بهتر است قبل از شروع به نوشتن، درباره کلید واژه‌ها تحقیق کنید. به این ترتیب می‌توانید روی کلمات کلیدی که مقدار مشخصی از حجم جستجو از قبل برای آنها وجود دارد، متمرکز شوید. به عبارت دیگر درباره موضوعاتی بنویسید که افراد از قبل در مورد آنها اطلاعاتی را جستجو کرده‌اند.

بهینه سازی کلمات کلیدی

به نظر شما مفهوم بهینه سازی کلیدواژه‌ها در سئو چیست؟ اینکه بدانید کجا و چگونه می‌توان از کلمات کلیدی در محتوای خود برای حداکثر جستجو استفاده کرد را بهینه سازی محتوا می‌گویند که یکی دیگر از عوامل موثر بر محتوای سئو شده است.

سازماندهی محتوا

محتوای سایت شما باید به روشی منطقی تنظیم شود. این نه تنها برای سئو خوب است، بلکه به بازدیدکنندگان سایت شما کمک می‌کند تا سایر مطالب مرتبط را به راحتی پیدا کنند. (هرچه کاربران مدت بیشتری در سایت شما بمانند، به نفع شما است.)

ارتقای محتوا

با اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد پیوند به محتوای خود (چه از طریق سایت‌های داخلی و چه از طریق سایت‌های خارجی)، قابلیت مشاهده محتوای جدیدی را که ایجاد می‌کنید افزایش می‌دهید.

ترفندهای محتوا

در ادامه برخی از مهم‌ترین ترفندهای محتوا را بخوانید.

با محتوای خود به دنبال کلمات کلیدی خاص بروید

برخی از کارشناسان محتوا طرفدار رویکرد تهیه محتوا بدون کلمات کلیدی هستند. انتشار مطالبی که قبل از هر چیز منافع خوانندگان را تأمین می‌کند و به هیچ عنوان کلمات کلیدی را هدف قرار نمی‌دهد، ناپسند نیست. اما اگر هدف قرار دادن کلمات کلیدی دغدغه شما نیست، مطمئن باشید که رقبای شما به دنبال آن هستند. کلمات کلیدی خاص موضوعی گسترده و پیچیده است که هدف قرار دادن آن یک مزیت رقابتی برای سئوی شما در بردارد. کافی است که قبل از نوشتن پست وبلاگ یا تولید هر نوع محتوای دیگر، به کلمات کلیدی خاصی که می‌خواهید در نتایج گوگل  برای آنها رتبه بندی شوید، فکر کنید.

با محتوای خود به سوالات پیچیده پاسخ دهید

همانطور که در مورد ارزش هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص صحبت کردیم. اگر از قبل این کار را انجام داده‌اید، اینکه تعداد مشخصی از اصطلاحات ساده را که مربوط به تجارتتان است در قالب هدف کلمات کلیدی خاص قرار دهید، بسیار خوب است. این یک استراتژی ارزشمند برای پیگیری است، اما پس از رتبه بندی برای جستجوی پیچیده می‌توانید بازدهی بیشتری داشته باشید، یعنی رتبه بندی شما در رتبه ویژه  Google  قرار می‌گیرد.

اگر محتوای شما با حضور در بخش ویژه به یک سوال پیچیده پاسخ دهد، نه تنها می‌توانید تعداد زیادی ارجاع (بک لینک) به سایت خود داشته باشید، بلکه می‌توانید از نظر تخصص در موضوعی، توجه ویژه‌ای را به برند خود معطوف کنید. اعتماد کاربر به محتوای تبلیغ شده در رتبه ویژه زیاد است، به این معنی که اگر Google محتوای شما را برای پاسخ به یک سوال پیچیده انتخاب کند، برند شما پیروز می‌شود.

مهارت‌های نوشتاری خود را مرتبا توسعه دهید

از نظر بسیاری از تولیدکنندگان محتوا، کمبود تجربه یا اعتماد به نفس بزرگترین مانع در برابر آرزوهای آنها است. نوشتن مانند بسیاری از مهارت‌ها، حرفه‌ای است که می‌توانید همیشه در آن پیشرفت کنید. سعی کنید مطالبی که ممکن است به طور معمول آنها را نخوانید، به طور گسترده‌تری بخوانید. هر روز بنویسید، بله هر روز، حتی اگر فقط صد کلمه یا همین حدود باشد. برای پیشرفت خود مشتاق باشید و به حد متوسط اکتفا نکنید. هرچه زمان و تلاش بیشتری برای تقویت مهارت‌های نوشتاری خود بگذارید، خوانندگان بیشتری جذب خواهید کرد.

از محتوای سایر وبلاگ‌های شرکت کپی نکنید

چه وظیفه شما این باشد که یک وبلاگ شرکتی ضعیف را اصلاح کنید و چه این باشد که یک وبلاگ را از ابتدا را‌ه اندازی کنید، پیشنهاد می‌کنیم برای الهام گرفتن به سایر وبلاگ‌های شرکت نگاه نکنید. درباره اینکه افراد موجود در محبوب‌ترین و تأثیرگذارترین وبلاگ‌ها در وب، چگونه مخاطبان خود را ایجاد کرده‌اند، مطالعه کنید و از استراتژی آنها الگوبرداری کنید.

آن هندلی: «وقتی چیزی خلق می‌کنید، فکر کنید که آیا مشتریانتان از شما تشکر می‌کنند؟» در نظر بگیرید که یک محتوا چقدر می‌تواند تأثیرگذار باشد تا بازدیدکنندگان وب سایت را ترغیب کند تا با شما تماس بگیرند و تشکر کنند؟ باید بسیار عمیق باشد، درست است؟ اینکه بدانید تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، همان ارزشی است که باید هر بار برای کسب آن تلاش کنید. البته داشتن درک روشنی از مخاطبان و آنچه برای آنها مهم است سرنخ بزرگی به شما می‌دهد.»

اطمینان حاصل کنید که محتوای شما صدای برند شما را منعکس می‌کند

بازاریابی محتوا یکی از بهترین راه‌ها برای توسعه و اصلاح صدای برند شماست. با این حال، حتی مشاغل بزرگ با بودجه کافی و تیم‌های محتوای اختصاصی نیز می‌توانند در شناسایی و تعریف صدای برندشان به خصوص هنگام کار با تیم‌های بزرگتر تلاش کنند. اطمینان از تداوم صدای برند، به ویژه در تیم‌های بزرگتر می‌تواند یک چالش باشد. این امر نیاز به بررسی مداوم استانداردهای تحریریه دارد تا اطمینان حاصل شود که هم کیفیت و لحن مطابقت دارد و هم محتوای شما، سطح بالاتری را در پیش گرفته است.

این مطلب و خوندی ؟  نحوه ارتباط با مشتری

برای تهیه هر نوع محتوایی، درباره چگونگی پیشرفت و توسعه صدای برندتان از خود سوال کنید. آیا این نوشتار ارزش‌های شرکت شما را منعکس می‌کند؟ صدای برند شما در مورد کسب و کارتان چه می‌گوید؟ صدای برند شما صادقانه است، یا اجباری و مصنوعی؟ هدف شما از تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ اینها همه سوالاتی است که می‌تواند به شما کمک کند صدای برند خود را کنترل کرده و پیام خود را از طریق محتوا اصلاح کنید. با پاسخ دادن به این سوالات (و اصلاح محتوا در صورت لزوم)، تجربه منسجم‌تری را به عنوان یک برند برای مخاطبان خود فراهم خواهید کرد، چیزی که همه کسب و کارهای آنلاین باید به دنبال آن باشند.

از داده‌های خود پشتیبان تهیه کنید | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

در فضای رسانه دیجیتال امروز، جلب اعتماد سخت است. با کمترین دقت در بررسی واقعیت و روزنامه نگاری، می‌توان فهمید که چرا بسیاری از خوانندگان از پذیرفتن رویدادها به عنوان یک حقیقت سرد و سخت بی میل شده‌اند. به همین دلیل پشتیبان گیری از ادعاهای خود با داده‌ها بسیار مهم است. استفاده از داده در محتوای شما باید به اندازه املای صحیح امری طبیعی و عادی باشد.

اگر نکته‌ای را بیان کردید، برای تهیه نسخه پشتیبان از آن، آمار و حقایقی را درج کنید. به همین ترتیب، اگر برای بیان نکته‌ای از داده‌ها استناد می‌کنید، حتما آن را به طور مناسب ذکر کنید و در صورت امکان، پیوندی به منبع اصلی در آن قرار دهید. به هر حال شما نمی‌خواهید شخص دیگری از داده‌های شما در محتوای خود استفاده کند بدون اینکه درباره آن تحقیق کند، درست است؟

از بهترین عناوین محتواهای خود در تبلیغات PPC استفاده مجدد کنید

PPC  مخفف پرداخت به ازای هر کلیک است که در آن به ازای هر بار که کاربران بر روی تبلیغ کلیک می‌کنند، هزینه پرداخت می‌شود. اگر یک کمپین PPC را اجرا می‌کنید و محتوا تولید می‌کنید، باید دوباره عناوینی را که عملکرد بالاتری دارند، در نسخه تبلیغات خود قرار دهید. اگر یک عنوان به شدت مورد توجه خوانندگان شما قرار گیرد، احتمالا انواع مختلفی از آن هم مورد پسند خریداران احتمالی قرار خواهد گرفت. عناوین مشابه با یکدیگر و محتوای آگهی PPC می‌توانند به میزان مشابه سب جذب مخاطب شوند، مانند عناوینی که جنبه‌های احساسی، افعال قوی و مزایای قابل درک را در بر بگیرد.

محتوای خود را دوباره استفاده کنید

تولید بهترین محتوا به زمان، تلاش و مهارت نیاز دارد. حتی اگر بهترین محتوای خود را رایگان ارائه دهید، به این معنا نیست که نمی‌توانید از محتوای خود بازده بیشتری دریافت کنید. به همین دلیل است که بسیاری از کسب و کارها، محتوای خود را از یک قالب به چند منظور دیگر استفاده می‌کنند.

به آخرین پست وبلاگی که منتشر کردید و عملکرد بسیار خوبی داشت، فکر کنید. آیا به دلیل داشتن منبع با ارزش و همیشه سبز، مورد توجه خوانندگان قرار گرفت؟ آیا این به مخاطبان شما چیزی ارائه داده است که در جای دیگری نتوانند آن را پیدا کنند؟ پس از آن احتمالا به عنوان یک راهنمای قابل دانلود خوب عمل می‌کند. به همین ترتیب، برخی از پست‌های وبلاگ ممکن است برای ایمیل مارکتینگ یا یک وبینار زنده مناسب باشد. بنابراین می‌توانید محتوای خود را برای استفاده مجدد خود انتخاب ‌کنید و مطمئن شوید که مخاطبان هدف را از طریق تولید محتوا و استفاده مجدد آن دریافت می‌کنید.

موفقیت محتوای خود را با داده‌ها ارزیابی کنید

راهکاری دیگر برای اینکه بدانید ترفندهای تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، استفاده از ارزیابی عملکرد محتوایتان است. بسیار مهم است که عملکرد محتوای خود را با استفاده از آنالیز محتوا و سایر روش‌های داده محور ارزیابی کنید. در غیر این صورت ممکن است وقت و پول خود را برای محتوایی که هیچ کاری برای تجارتتان انجام نمی‌دهد، هدر دهید.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

برای برخی افراد، موفقیت در ترافیک کلی با استفاده از Google Analytics قابل اندازه‌گیری است. برای برخی دیگر، اشتراک‌های اجتماعی یا معیارهای توجه مانند عمق پیمایش ممکن است مهم‌تر باشند، معیاری که با ابزاری مانند Chartbeat قابل اندازه‌گیری است. هر اندازه‌ای که این کار را تکرار می‌کنید، مطمئن شوید که عملکرد محتوای خود را به طور مداوم ارزیابی می‌کنید تا اطمینان حاصل کنید که زمان و پول شما به طور عاقلانه و موثری استفاده می‌شود.

فقط بهترین مطالب خود را منتشر کنید و با ثبات باشید

به خاطر داشته باشید با تولید محتوای بسیار زیاد، رقابت شما شدیدتر نمی‌شود. زیرا مهم این است که شما فقط بهترین مطالب ممکن را منتشر کنید. برای اینکه متوجه شوید کیفیت تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، به عقیده ما بهتر است هر هفته یک پست عالی منتشر کنید تا پنج پست متوسط در هفته.

 نه تنها باید کیفیت محتوا را فوق‌العاده بالا تنظیم کنید، بلکه باید به این استاندارد خود ادامه دهید. این عامل حتی برای باتجربه‌ترین تیم‌های تولید محتوا هم چالش برانگیز است، اما وجود جمعیت فزاینده‌ای از رقبا و تلاش برای شنیده شدن صدای برند شما، این ضرورت را ایجاب می‌کند. بپذیرید که تولید محتوای استثنایی به زمان، تلاش و هزینه نیاز دارد و هیچ میانبری وجود ندارد.

تولید محتوای فارسی چیست؟

تولید محتوای فارسی، چند صباحی است که دغدغه‌ی دارندگان و توسعه دهندگان سایت قرار گرفته است. امروزه با توجه به اقبال عمومی به اینترنت، وجود محتوایی که به زبان فارسی باشد، یکی از الزامات هر سایت و درگاهی است که نیاز به جذب مخاطب فارسی دارد.

این محتوا باید با قواعد و دستور زبان فارسی هماهنگ باشد. درست است که برخی از سایت‌ها ترجیح می‌دهند تا به زبان‌محاوره محتوایی را بارگذاری کنند، اما قطعا نوشتن با دستورات و قواعد زبان فارسی و با کلمات درست و تلفظ درست، بیشتر مورد توجه تولید کنندگان محتوا قرار می‌گیرد‌

از آنجایی که بسیاری از مواقع، منابع تولید محتوای فارسی، محتوا به زبان‌های دیگر است، ترجمه و تالیف مطالب باید به نحوی باشد که برای کاربر قابل فهم بوده و گنگ نباشد‌.

اینگونه محتوا مدتها در فضای وب باقی می‌ماند. به همین دلیل بهتر است محتوایی که به این زبان تولید می‌شود کاملا خالی از نقص و عیب باشد تا فارسی را بتوان پاس داشت.

تولید محتوای انگلیسی چیست؟

در برخی موارد، با سایت‌هایی روبرو می‌شویم که دامنه‌ی فعالیتشان فراتر از مرزهای ایران است. این وبسایت‌ها تلاش می‌کنند تا خدمات و محصولاتی جهانی ارائه دهند. به همین دلیل نیاز است تا محتوایی که برای این سایت‌ها تولید می‌شود به زبان انگلیسی باشد. به این‌منظور نیاز است تا فردی که این‌محتوا را تولید می‌کند کاملا به زبان و قواعد انگلیسی مسلط باشد.

توجه کنید که حتی توجه به حروف اضافه برای هر فعل، یا استفاده از یک فعل فقط در مواقع خاص نیز می‌تواند جزو قواعد بازنویسی و ترجمه‌ی یک متن به زبان انگلیسی باشد. محتوایی که به زبان انگلیسی تولید می‌شود نیز لازم است تا حتما قوعد سئو را شامل شود تا وبسایت بتواند از مزایای رتبه بندی گوگل نیز محروم نماند.

تولیدمحتوای ورکشاپ چیست؟

ورکشاپ‌ها، جلسات آموزشی هستند که مهم‌ترین ویژگی آن‌ها، برگزاری آن‌ها به صورت کوتاه مدت است. این جلسات معمولا موضوعی اختصاصی دارند و به صورت فشرده به این موضوع پرداخته می‌شود. محتوا در ورکشاپ، حرف اول را می‌زند، دراین محتوا شما باید کلیدی‌ترین و مهم‌ترین نکات یک محتوای تخصصی را در قالب فشرده به صورتی که کاملا قابل فهم باشد، ارائه دهید و بیش از هرچیزی برای انجام این‌ کار احتیاج به تسلط کامل به مطلب دارید تا بتوانید آن را به صورت فشرده و کاربردی ارائه دهید. امروزه برای افزایش اثرگذاری ورکشاپ و جبران فشرده بودن آن، از رویکردهای تعاملی در ارائه‌ی محتوا بیشتر استفاده می‌کنند.

تولید محتوای مصاحبه چیست؟

مصاحبه یک مکالمه دو یا چند نفره است، که در قالب‌های مختلفی با توجه به هدفی از آن داریم، قرار می‌گیرد. اما شما در هرقالب و برای هر هدفی که بخواهید این کار را انجام دهید، باید مراحل و فرآیندهای یکسانی را برای تولید محتوای آن طی کنید، در درجه‌ی اول شما باید تسلط کافی درباره‌ی موضوعی که قرار است، مصاحبه درباره‌ی آن صورت گیرد داشته باشید، در مرحله‌ی بعد براساس این موضوع کاربردی‌ترین پرسش‌های مرتبط با موضوع را که اصل جامع و مانع بودن را رعایت می‌کنند را انتخاب کنید و براساس آن با نظمی که مختص سبک مصاحبه شما است روندآن را پیش ببرید.

تولید محتوا در منزل چیست؟

در حال حاضر، تولید محتوا اهمیت خاصی دارد. از طرف دیگر، انجام این کار در خانه، برای بسیاری از افراد که به هر دلیلی توان خروج از منزل را ندارند کاری بسیار با اهمیت تلقی می‌شود. این عامل باعث شده تا عده زیادی از افراد از این طریق به کسب درآمد بپردازند. لازم به ذکر است که برای تولید محتوا در منزل و کسب درآمد از طریق این کار، باید نویسنده و یا تولید کننده محتوا، از مهارت و تخصص برخوردار باشد و از طرف دیگر، در انجام این کار به اندازه کافی دارای تجربه باشد. به طور کلی می‌توان گفت تهیه کردن محتوا در منزل با استفاده از ابزاری مانند اینترنت امکان پذیر است و می‌تواند شامل تولید محتواهای متنی، ویدئویی، صوتی، گرافیکی و… باشد.

این مطلب و خوندی ؟  وفاداری مشتری چیست؟‬

تولید محتوای بلندمدت چیست؟

تولید محتوای بلندمدت همان‌طور که از عنوانش مشخص است به سبکی از تولید محتوا گفته می‌شود که با اهداف بلندمدت و با استراتژی بلندمدت تولید می‌شود. این سبک از محتوا نیازمند برنامه‌ریزی و ایده‌پردازی بلندمدت است و نیازمند یک نقشه راه است. پیش از تولید محتوای بلندمدت باید نقشه راه محتوا را تنظیم کرد تا تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد. تولید محتوای بلندمدت باید به‌صورت مرحله‌ای و قسمت به قسمت تنظیم شود و نگارش و ایده به‌صورتی باشد که مخاطب را تشنه نگه دارد و مخاطب برای خواندن قسمت‌های بعدی خسته نشود و مشتاق بماند. تولید محتوای بلندمدت معمولا به‌صورت آموزشی یا داستانی انجام می‌شود.

نویسنده برای این نوع از محتوا نیازمند سناریو و داستان است تا تأثیرگذاری خود را حفظ کند. یک برند یا کسب‌وکار برای تولید محتوای بلندمدت جذاب، خواندنی و به‌روز نیازمند تیم ایده‌پردازی و خلاق است و به همین دلیل این سبک از تولید محتوا به افراد یا شرکت‌های تولید محتوای حرفه‌ای سپرده می‌شود.

رشته تولید محتوا

بله. درست است که هر فرد میتواند به نحوی تولید محتوا کند. اما اگر بحث تولید محتوا مبتنی بر بازاریابی باشد، تولید محتوا تبدیل به کاری تخصصی می شود. تولید کننده ی محتوا فردی است ماهر و خلاق که با در نظر گرفتن هدف تجارت شما، نام تجاری شما را به محتوایی جذاب تزریق می کند.
شاید حس میکنید تولید محتوا شباهت ها و تفاوتهایی با «تبلیغات» دارد.
تفاوت اصلی تبلیغات با تولید محتوای مبتنی بر بازاریابی، این است که تولید محتوا قرار است غیرمستقیم به هدف خود برسد. وظیفه ی اصلی تولید محتوا در ابتدا آگاهی بخشی است. پس محتوا قرار است در نتیجه ی راهنمایی مخاطب و رساندن او به اطلاعات مد نظرش به هدف ثانویه اش یعنی جذب مخاطب بیشتر و در نتیجه بازاریابی بیشتر دست یابد.
دانستن تفاوت میان آگاهی بخشی و به نمایش گذاشتن نام تجاری بسیار مهم است. چیزی که کسی را به رهبر تولید محتوا تبدیل می کند دانستن تفاوت میان این دو مقوله است.
استراتژیست های موفق در زمینه ی تولید محتوا می دانند که چگونه نام تجاری سازمان خود را به روش های مختلف به محتوای آگاهی بخش تزریق کنند – البته این ادغام نیاز به ظرافت بسیاری دارد.
هدف تکرار نام تجاری در جاهای مختلف نیست. بلکه مخاطب باید اول جواب سوال خود را نسبت به چگونگی دریافت کند و در همان مسیر با یک نام تجاری کمک کننده آشنا شود.
ایجاد محتوای موفق توسط یک فرآیند کاملاً ثابت شروع می شود. ما به نشان خواهیم داد که چگونه ایجاد محتوای عالی می تواند به مخاطبان در یافتن راه حل و پاسخ به مشکلاتشان کمک کند.
آگاهی از فرایند تولید محتوا به درک شما نسبت به معنای این عبارت کمک می کند.

این فرایند از کجا شروع می شود؟

تولید کننده ی محتوا برای پیدا کردن ایده ی مناسب از جاهای مختلف ایده میگیرد. انتخاب ایده، وابسته به هدف است و پیدا کردن زاویه دید مناسب بسیار چالش برانگیز است و خلاقیت در این مورد حرف اول را می زند.
ایده های خلاقانه چگونه تولید می شوند؟
از طریق جستجوی کلمات کلیدی فرصت ها را پیدا می شوند. تحقیق کلمات کلیدی یک روش خارق العاده برای کشف چگونگی صحبت با مخاطبان درباره یک موضوع است. علاوه بر این، تحقیق در مورد کلمات کلیدی می تواند کمک کند فرصت های جدیدی برای انتشار محتوا در آینده کشف شوند.
تولید محتوا یک ارتباط دو سویه است. و سوی دیگر این ارتباط که مخاطبان هستند نیز بسیار اهمیت دارند. در تولید محتوا نظر مخاطب ها بسیار اهمیت دارد. از طریق آگاهی نسبت به نظرات مخاطب ها میتوان به ایده های جدیدی دست یافت. پرسیدن از مشتریان ممکن است یک روش ساده برای ایده گرفتن به نظر برسد، اما مخاطبان همیشه سوالات بی جوابی دارند که سعی بر جواب دادن به آنها به نوعی تولید محتوایی جدید و مرتبط است. ایجاد محتوا پیرامون این سوالات تأثیر مستقیم و معنی داری بر تعداد مخاطب ها خواهد داشت.
تولید کننده ی محتوا خود را به جای مخاطب قرار می دهد.
در فرایند تولید محتوا هرگز از چشمان خود به موضوع نگاه نمی کند. مخاطب را درک می کند و برای این کار نیاز دارد در تمامی مراحل تولید محتوا خودش را به جای مخاطب بگذارد. همیشه به این مساله فکر می کند که از نگاه مخاطب چه چیزی جذاب و مفید به نظر می رسد. تقریبا همه ی سوالهای متداول در حوزه ی فعالیت خود و پاسخ صحیح به آنها را می داند.
زمان خاصی را به ایده پردازی اختصاص می دهد. ایده پردازی دقیقا نقطه ی شروع ماجراست و موضوعی تعیین کننده برای سایر مراحل تولید و نشر محتواست. دانش، نقش مهمی بر مساله ی ایده پردازی دارد. هر چه شخص دانش بیشتری داشته باشد میتواند خلاقیت بیشتری در ایده پردازی به کار گیرد. یکی از راه های تقویت پشتوانه ی علمی در مساله ی ایده پردازی. انجام ایده پردازی به صورت گروهی است. اگر تیم تولید محتوایی وجود داشته باشد، تولید کننده ی محتوا همیشه ترجیح می دهد ایده پردازی را به صورت گروهی انجام دهد. از این طریق از دانش یک گروه استفاده کرده که چندین برابر دانش یک شخص است. یکی از مفید ترین منابع دانش برای تقویت ایده پردازی پاسخ دادن به سوالات مخاطبهاست. هر چه پرسش و پاسخ بین تولید کننده محتوا و مخاطبهایتان بیشتر باشد منبع دانش بهتری برای انتخاب ایده های بعدی است.
راه دیگر برای پیدا کردن ایده های ارزشمند، بررسی رقبا است. تولید کننده ی محتوا، محتوای رقیبان را تحلیل می کند و از آنها ایده میگیرد. می بیند که رقبای تجارت مورد نظر با تمرکز بر چه مواردی مینویسند. با استفاده از این روش نه تنها ایده هایی خوبی میگیرد بلکه میتواند با آگاهی از رویکردهای تکراری آنها، سعی کند از رقبای خود متمایز باشد.

این مطلب و خوندی ؟  ابزارهای تولید محتوا کدامند؟

برنامه ریزی برای تولید محتوا

یکی دیگر از راه هایی که به تولید کننده ی محتوا کمک میکند شکل محتوا را انتخاب کند، جستجوی کلمه کلیدی است.
برای درک بهتری از محتوا و انواع آن «جستجو کنید»!
یک کلمه ی کلیدی انتخاب کنید و آن را در گوگل جستجو کنید. بعد از جستجوی کلمه ی کلیدی مد نظر، اولین پیشنهادات در صفحه ی اول گوگل را مشاهده کنید. دقت کنید برای نوع محتوای مدنظر چه شکلی انتخاب کرده اند. خواهید دید که علاوه بر متن از ویدئو، پادکست و یا اینفوگرافیک هم استفاده شده است.
این نکته خیلی اهمیت دارد: برای پیدا کردن محتوا حتما باید کلمه های کلیدی را بدانید.
اگر مقیاس محتوای مد نظر بزرگ باشد چه اتفاقی می افتد؟
هر چه مقیاس محتوا بزرگتر باشد کلمات کلیدی بیشتری را شامل می شود و در نتیجه شما به وسیله ی جستجوی کلمات کلیدی مختلفی می توانید به محتوای مد نظرتان دسترسی پیدا کنید.
هر چه پروژه ی محتوایی بزرگتر و پیچیده تر باشد از انواع بیشتری از محتوا مثل انواع ویدئو، پادکست، اینفوگرافیک و … استفاده خواهد شد.

تاثیر تولید محتوا سایت چیست؟

برخی از افراد بدون داشتن اطلاعات مناسب، برای کسب و کارشان یک سایت تهیه می کنند و بر این باورند قبل از اینکه یک سایت معتبر و مجزا داشته باشند، همه چیز خود به خود درست خواهد شد.

در صورتی که این باور از پایه اشتباه است. برای اینکه بتوانید یک سایت را به مرتبه ای قابل قبول برسانید، باید برایش زمان خرج کنید. مطمئن باشید هیچ کسب و کاری بدون صرف زمان و دقت به موفقیت نمی رسد.

یکی از لازمه های اساسی برای تولید محتوا سایت چیست ؟ لازمه ی اساسی یک سایت استفاده از محتوا عالی و دسته اول است.

در واقع محتوای دسته اول همان شاه کلیدی است، که می تواند دنیای کسب و کار شما را در فضای اینترنت از این رو به آن رو کند.

اگر به دپارتمان های کمپانی ها و وب سایت های معتبر دقت کنید، متوجه می شوید که تمامی این مراکز دارای بخش تولید محتوا هستند و در آن از کارشناسان خبره استفاده می کنند.

کارشناسان تولید محتوا به خوبی می دانند برای تولید مقالاتی مرتبط با کسب و کارتان از چه منابعی استفاده کنند.

اگر تصمیم دارید تا به کار تولید محتوا برای سایت رو بیاورید، در ادامه با ما همراه باشید تا چند فاکتور مهم را بیان کنیم.

محتوای وب سایت چقدر است؟

محتواهای ایجادی برای وب سایت باید بر سه عامل تمرکز داشته باشد: شخصیت برند، کلمات مورد نظر و استراتژی های مناسب برای موفقیت های یک برند.

بر خلاف وبلاگ ها، محتوا در وبسایت نیازمند هدایت بازدیدکنندگان به سوی  استراتژی های ایجادی به شیوه ای منسجم و طبیعی است. از محتوای وب مانند یک نقشه برای یک برند استفاده می شود.

مراقب باشید که از طریق استراتژی های اشتباه در رسانه های اجتماعی و دیگر عناصر ، بازدیدکنندگان خود را دفع نکنید. هنگامی که شما یک مشتری را جذب کرده اید، باید همه کارهایی که می توانید انجام دهید تا آنها را در آنجا حفظ کنید و این کارکرد کلیدی محتوای یک وب سایت از طریق شرکت های تولید کننده ی محتوای با سابقه است.

ایده و موضوع در چیستی محتوا چه نقشی دارد؟

هیچ وقت فراموش نکنید که در حوزه کاری شما و در کنارتان صدها سایت دیگر در حال فعالیت هستند.

برای اینکه بتوانید محتوا ارزشمند و متفاوت ارائه دهید که خیلی زود نظر مخاطبان را به خود جلب کند، باید به دنبال موضوعات و ایده های تازه باشید.

مطمئن باشید یک ایده نو با قلمی زیبا خیلی زود در میان مخاطبان جا باز می کند.

برای اینکه بتوانید موضوعات خوب انتخاب کنید، باید کمی زمینه کاریتان را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

سپس با آنالیز درست، موضوعاتی را در دفترچه ای یادداشت کنید. در انتها هم از میان تمامی موضوعات یادداشت شده بهترین ها را دست چین کنید.

اولین کاری که هنگام تولید محتوا باید انجام دهید، شناسایی هدف آن است. محتوا می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد، مثلا برای اهداف سرگرمی و آموزشی یا غیره مورد استفاده قرار گیرد. صرف نظر از معنا، محتوای شما همچنین باید به راحتی توسط مخاطب قابل هضم بوده و باید در قالب مناسب ارائه شود، یعنی مطابق با کانالی باشد که در آن استفاده می‌شود.

تاثیر عناوین جذاب در تولید محتوا سایت چیست؟

برخی از مردم تصور می کنند در تولید محتوا سایت همین که بتوانند یک متن دسته اول تولید کنند، کار تمام است.

اگر چه دسته اول بودن یک مقاله از همه چیز مهم تر است، اما شما باید بدانید که در مقاله دسته اول خود از چه چیزهایی استفاده کنید که جذابیت و گیرایی اش را بیشتر کند.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

مقاله ای که به اندازه کافی جذاب باشد، می تواند مخاطبان را برای مدت زمان بیشتری در سایتتان نگه دارد.

ضمن اینکه کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر، مجددا به سایت شما اعتماد و برگشت می کنند.

خود شما حاضر هستید یک مقاله خشک و بی روح را مطالعه کنید؟

همه ما وقتی با یک مقاله بلند بالا، خشک و رسمی رو به رو می شویم، ترجیح می دهیم تا برای کسب اطلاعات بیشتر در آن باره، به سایت های دیگر برویم.

بنابراین بعد از اینکه توانستید موضوعات خودتان را انتخاب کنید، باید به سراغ تولید محتوایی جذاب و دوست داشتنی بروید. آیا می دانید برای خلق محتوایی گیرا باید چگونه عمل کرد؟

بهتر است که در تولید محتوایتان از کلمات سنگین استفاده نکنید. هر چقدر محتوای تولیدی ساده تر و روان تر باشد، راحت تر مخاطبان را به خود جذب می کند.

در صورتی که محتوای سایت با یک قلم سنگین، تنها تعداد محدودی از افراد را به سمت خود می کشد.

نکته مهم دیگر اینکه نباید اجازه دهید تا محتوای تولیدی بیش از اندازه طولانی شود. بهتر است برای جلوگیری از طولانی شدن متن مقاله از عناوین مختلف استفاده کنید.

زمانی که متن های مختلف مقاله را با عناوین جذاب جدا کنید، مخاطب با میل و رقبت بیشتری هر عنوان را دنبال خواهد کرد.

یادتان نرود که هدفتان از تولید محتوا سایت چیست ، هدف شما افزایش آگاهی مخاطبان و در نهایت تشویق کردن آنها برای استفاده از یک محصول یا خدمت است.

پس سعی کنید کارتان را به درستی انجام دهید و برای خلق محتوایی هدفمند و ارزشمند سنگ تمام بگذارید.

محتوای وبلاگ چیست؟

هدف از محتوای وبلاگ، حمایت از برند و ایجاد منافع برای آن است. محتوا وبلاگ یک منبع رایگان است که اغلب به طور مستقیم به فروش مرتبط نیست، اما قدرت یک وبلاگ خوب را نادیده نگیرید.تحقیقات نشان می دهد که شرکت هایی که وبلاگ بیشتری دارند، ترافیک بیشتری کسب می کنند و منجر به موفقفیت بیشتری می شوند.

گام نهایی و مهمترین قدم در ایجاد یک محتوا، تجزیه و تحلیل محتوای است. بدون اطلاع از داده ها، نمیتوانید بدانید که محتوای شما چه بازتابی داشته یا چگونه می توانید آن ها را بهبود بخشید.

شرکت های تولید محتوا با بررسی دقیق داده ها،  استراتژی های جدید و مفیدی را برای هر برند ایجاد می کنند. داده های متعددی وجود دارد که می توان هنگام تجزیه و تحلیل محتوا ردیابی کرد، بنابراین در حالت کلی می توان گفت که از اهداف یک برند به عنوان یک راهنما برای تنظیم برخی از پارامترها استفاده می شود.

در واقع هر آنچه که می خواهید به وسیله  محتوای خود ایجاد کنید، به شما کمک خواهد کرد که معیارهای متناسبی را انتخاب کنید.  برخی از معیارهایی در تولید یک محتوا که می تواند در موفقیت یک برند، تاثیرگذار باشد به شرح زیر است:

 • Page Views: تعداد کاربرانی که از محتوای شما بازدید می کنند.
 • ترافیک ارگانیک: مقدار ترافیکی که از موتورهای جستجو ایجاد می شود.
 • میزان جستجو: درصد بازدیدکنندگان پس از بازدید از تنها یک صفحه سایت شما.
 • نرخ تبدیل: درصد بازدیدکنندگان که با CTA مشارکت دارند.
 • نرخ اشتراک گذاری: تعداد افرادی که با محتوای شما از طریق موارد دلخواه، به اشتراک گذاشته شده، نظرات یا به روشهای دیگر تعامل دارند.
 • رشد مخاطبان: مشترکان جدیدی که از یک محتوا تولید می شوند.

تولید محتوا سایت چگونه ایجاد می‌شود؟

تولید محتوا یک سیستم است و نه یک هدف. تولید محتوا سیستمی جهت ایجاد واسطه‌های یا سرگرم‌کننده است که به دنبال جلب توجه مخاطبان هدفگذاری‌شده است. به همین ترتیب، استراتژی محتوا شما باید همیشه به عنوان رهبر سیستم تولید محتوای شما عمل کند. انواع محتوا که تولید می‌کنید، نحوه تولید آن را تعیین می‌کند. شما می‌توانید محتوا را مطابق با قالب آن تعریف کنید – مثل یک وبلاگ، مقاله یا ویدیو. اما بهتر است محتوا را بر مبنای اقدامی که می‌خواهید مخاطب پس از استفاده انجام دهد، تعریف کنید. چنانچه محتوا را به واسطه نتایج آن تعریف کنید، اندازه‌گیری آن و درک اینکه آیا برای شما مفید است یا خیر، آسان‌تر می‌شود.

چیستی تولید محتوا و حاشیه آن

بهتر است همیشه در کارتان از ایده های نو و سلیقه شخصی خودتان استفاده کنید. وقتی که همه چیز باب سلیقه و میلتان پیش برود، از نتیجه کار راضی تر خواهید بود.

البته برای اینکه بتوانید بیشترین اثرگذاری را داشته باشید، باید سلیقه و خواسته مخاطبانتان را هم مورد بررسی قرار دهید.

زیرا در این شرایط، فضای کاری شما بکر است و با کمی تلاش می توانید یکه تاز شوید. به طور کلی آنالیز سایت رقبا یکی از لازمه های تولید محتوا سایت برای هر کسب و کاری است.

شما می توانید با بررسی وضعیت محتوایی سایت های دیگر، کمبود ها و کاستی ها را یادداشت کنید و سعی کنید تا در تولید محتواهای بعدی خود این کمبودها را پوشش دهید.

تولید محتوای مخاطب محور چیست؟

برای اینکه بتوانید در مدت زمانی کوتاه مخاطبان بیشتری را سمت خودتان جذب کنید، باید قبل از اقدام به تولید محتوا، کاربران و جامعه هدفتان را بررسی و آنالیز کنید و خواسته ها و سلیقه آنها را به خوبی بشناسید.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

بعد از آن می توانید دست به تولید محتوایی بزنید که خیلی زود به چشم بیاید. در صورتی که بتوانید در تولید محتواهای که مورد نیاز مخاطبان شماست پیشگام باشید، به یک منبع معتبر تبدیل خواهید شد. در این شرایط کاربران ترجیح می دهند قبل از اینکه به سایت های دیگر بروند، به شما سر بزنند.

تولید محتوا با موضوع چیست؟

حتما برایتان پیش آمده که موضوعی را در گوگل سرچ می کنید و بعد از آن با چند سایت رو به رو شوید. بعضی از این سایت ها عنوان های بهتری دارند و به آن چیزی که شما می خواهید نزدیک تر هستند.

در نتیجه تصمیم می گیرید تا سراغشان بروید و در مورد موضوع مورد نظرتان آنجا مطالعه کنید. اما بعد از اینکه به سایت وارد می شوید، با محتوایی ساده و پیش پا افتاده مواجه می شوید که ارزش زیادی ندارد.

به این ترتیب چاره ای ندارید، جز اینکه برای جست و جوی بیشتر دوباره در گوگل بچرخید و سراغ سایت های رقیب بروید.

در حقیقت باز نکردن موضوع اصلی و نپرداختن به موضوعات تخصصی از اصلی ترین مواردی است، که می تواند کاربر را از سایت شما بیرون بیاندازد.

پس بهتر است به موضوعات تخصصی و مهم با جزئیات بپردازید. به طوری که خودتان مطمئن شوید برای کسب اطلاعات مفیدتر نیازی به رجوع به سایت های دیگر نیست!

چون همه چیز در مقاله شما به درستی جای گرفته است!

استفاده از منابع در تولید محتواها

شاید قرار باشد در مورد موضوعی بنویسید که در آن از تبحر و توان بالایی برخوردار هستید. اگر همین طور است، می توانید برای تولید محتوا به دانش و مهارت خود تکیه کنید و سعی کنید تا اطلاعاتتان را در قالب محتوایی گیرا و دلچسب در سایت قرار دهید.

اما اگر از توان علمی بالایی برای تولید محتوا برخوردار نیستید، می توانید از منابع و مقالات مختلف کمک بگیرید. البته پیشنهاد می کنیم برای این کار به سراغ چند منبع بروید.

زیرا شاید در یکی از سایت ها چیزی اشتباه عنوان شده باشد. در صورتی که شما می توانید با مراجعه به سایت های دیگر به اصل قضیه پی ببرید و بدین ترتیب از انتشار اطلاعات غلط جلوگیری کنید. ضمن اینکه می توانید با استفاده از منابع مختلف، مقاله ای پر و پیمان تر خلق کنید.

چیستی تولید محتوای متنی سایت

باید قبول کرد که هیچ چیز به اندازه محتوای متنی عالی و کامل نیست. و البته محتوای متنی از لازمه های مهم برای دیده شدن سایتتان هم هست.

به همین جهت همواره باید در تولید محتوای متنی برای سایت کوشا باشید. اما می توانید در این بین به سراغ سایر المان های تولید محتوا هم بروید.

انیمیشن و اینفوگرافیک از دیگر دسته بندی های تولید محتوا هستند، که می توانند در مدت زمانی کوتاه مفهوم دلبخواه شما را به خوبی به مخاطب انتقال دهند.

انیمیشن و اینفوگرافیک از محبوب ترین سبک های تولید محتوا هستند. می دانید چرا؟ چون در مدت زمانی خیلی کوتاه مفاهیم زیادی را انتقال می دهند.

این دست از محتواها برای کاربران کم حوصله یا پرمشغله بسیار مناسب هستند.

پس در صورتی که جامعه هدفتان در این دسته از افراد هستند، می توانید با تولید محتوایی ویدئویی یا تصویری، اطلاعات مورد نظرتان را به گوششان برسانید.

در تولید انیمیشن و اینفوگرافیک یک نکته کاربردی هم وجود دارد. شما می توانید از موضوعات و ایده هایی که برای تولید محتوای متنی استفاده کرده اید، مجددا برای تولید محتوای بصری استفاده کنید.

در این شرایط اگر چه عنوان هایتان یکسان است، اما محتوای تولیدی از زمین تا آسمان با هم فرق دارد.

برای نوشتن محتوا مهارت خوبی دارید؟

فکر می کنید احتمالا عامل قابل قبول بودن نوشته در تولید محتوا سایت چیست ؟ بله، برای این که بتوانید محتوای قابل قبولی برای سایت تولید کنید، باید از قلم زیبایی برخوردار باشید.

اگر تصور می کنید هیچ استعدادی در نوشتن ندارید، بهتر است دور کار تولید محتوا برای سایت را یک خط قرمز بکشید. زیرا با حضور در این عرصه نه تنها موفق نمی شوید، بلکه سایت را هم نابود خواهید کرد!

علاوه بر اینکه باید قلم زیبا و توان نویسندگی داشته باشید، باید با قواعد نگارشی هم آشنا باشید. اینکه کاما، نقطه، پرانتز و… را در کجا به کار ببرید، از نکات مهم نگارشی است که باید در تولید محتوا به آن توجه داشته باشید.

تولید محتوا یک حرفه ارزشمند به حساب می‌آید که با مشتریان، کارکنان، نیروی کار بالقوه، سرمایه‌گذاران، ذینفعان و غیره در هر زمانی ارتباط برقرار می‌کند و پاسخگوی آن‌ها است. تولید محتوا اکنون به یک صنعت تبدیل شده است و افراد و مجموعه‌های مختلف و بزرگی در این حوزه وارد فعالیت شده‌اند و برای مشتریان محتوای مورد نظر آن‌ها را تولید می‌کنند.

تولید محتوا امروزه بیش از انچه که به نظر می‌رسد می‌تواند برای هر برتد، محصول، مشتری یا ایده پولساز باشد و مشتری‌ها را به خود جذب کند. کافی است تنها بدانید قرار است کدام نوع محتوا را با توجه به مشتری و مخاطب خود تولید کنید. سپس راهکارها را دنبال کنید. تبریک! به دنیای تولیدکنندگان‌محتوا خوش آمدید.

تفاوت تولیدکننده محتوا با کپی رایتر چیست؟

شاید کار هر دو آنها در ظاهر مشابه باشد، هر دو می‌نویسند. اما …

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

تولیدکننده محتوا فردی است که در قالب‌های متفاوت مانند متن، عکس، اینفوگرافی یا ویدئو محتوا تولید می‌کند. این محتوا می‌تواند در بسترهای مختلفی مانند سایت، وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اشتراک ویدئو یا هر مکانی در اینترنت باشد. مهارت اصلی تولیدکننده محتوا این است که هر موضوعی را بتواند در یک محتوای جذاب تحویل خواننده بدهد. محتوایی که علاوه بر دادن اطلاعات دست اول و خواندنی، برای مخاطب سخت و پیچیده نباشد.

تبلیغ نویسی هنری است که در کنار تولید محتوا برای موفقیت باید به کار گرفته شود. تبلیغ نویسی تولید متنی است  که کاربر را ترغیب به انجام کاری می‌کند که شما می‌خواهید به طور مثال خرید یک محصول.

عنوان تبلیغاتی و صفحه محصول جایی است که فرد تصمیم می‌گیرد خریدی را انجام دهد یا صفحه را ببندد. کپی رایتر محصول و خدمت را از طریق”نوشتن” به بازدیدکننده می‌فروشد. خریدار بدون اینکه متوجه شود به این کار ترغیب شده است و روی تصمیم‌گیری او تاثیر گذاشته‌اید.

تبلیغ نویسی یا همان کپی رایتینگ ترکیب علم بازاریابی و نویسندگی است. حتما پیش آمده که عنوانی را بخوانید و ترغیب به خواندن ادامه مقاله شوید یا توضیحات محصولی را بخوانید و حتی اگر نیاز ندارید آن محصول را بخرید، این هنر تبلیغ نویسی است.

تبلیغ نویسی به این معنا نیست که محصولات را چیزی که نیست نشان دهید. با تبلیغ نویسی مخاطب را تحریک می‌کنید و باعث کاهش ترس از خرید می‌شوید. تبلیغ نویسی مشکل فروش کم محصول را رفع می‌کند. در تبلیغ‌نویسی باید بتوانید با استفاده از قدرت کلمات، احساسات مخاطب را برانگیزید و احساس فوریت در خرید را در او ایجاد کنید.

به کیفیت محتوا توجه داشته باشید نه کمیت

سیاست کاری خود را از همان ابتدا بر تولید مطالبی بگذارید که واقعا ارزشمند باشند. نیازی به تولید انبوهی از مطالب بی‌کیفیت ندارید، چون دیگران شما را به عنوان یک فرد بی اطلاع و ناوارد خواهند شناخت.

قبل از تدوین استراتژی محتوا، سایت رقبا را تحلیل کنید. شاید بخواهید از نقاط ضعف آنها استفاده کنید و یا از آنچه که انجام می‌دهند الهام گرفته و به شکلی بهتر آن را ارائه دهید.

تمامی محتوای سایت را بر اساس اصول سئو تولید کنید، د‌ر غیر‌ این‌ صورت حتی با وجود محتوای خوب شانس دیده شدنتان بسیار کم خواهد بود. با محتوای سئوشده، هم گوگل را راضی نگه خواهید داشت، هم خوانندگان را.

برای انتشار بهتر محتوا از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. به جای فعالیت در تمام شبکه‌های اجتماعی که زمان زیادی از شما می‌گیرد، یک یا دو شبکه مناسب کسب و کارتان را انتخاب و تنها در آنها فعالیت کنید. “اصل کیفیت” را در شبکه‌های اجتماعی نیز رعایت کنید.محتوای باکیفیت به شما این امکان را می‌دهد که با مشتریان ارتباطی برقرار کنید که فراتر از خرید یا فروشی ساده است.    جف بولاس

این تصور اشتباه را از ذهن خود خارج کنید که پول زیاد خرج کردن برای شما مشتریان زیادی به همراه می‌آورد. با تولید محتوا مخاطب هدف را پیدا کنید، به آنها اطلاعات مورد نیازشان را بدهید تا به مشتریان وفادار شما تبدیل شوند.

آیا واقعا محتوا به پول تبدیل می‌شود؟

جواب این سوال یک بله قاطع است.

با تولید محتوا به روش‌های زیادی می‌توانید کسب درآمد کنید. اما باید قوانینی را رعایت کنید:

صبور باشید و نابرده رنج، گنج نخواهید.

همیشه به دنبال بهبود کیفیت کارو یادگیری روش‌‌های تولید و بازاریابی محتوا باشید. متاسفانه خیلی از افراد محتوانویسی را تنها در نوشتن خلاصه می‌کنند اما مهارت‌های مکملی است که از شما یک متخصص تولید محتوا می‌سازد.

در تولید محتوا استمرار داشته باشید با هر از گاهی تولید محتوا کردن به موفقیت نمی‌رسید.

تکلیف‌تان را با اینکه روش کسب درآمدتان چیست، روشن کنید. این انتخاب، مسیر و کل استراتژی شما را مشخص می‌کند. منظور یک تصمیم نهایی نیست اما بهتر است بدانید که مثلا می‌خواهید در ابتدا از فریلنسری تولید محتوا شروع کنید یا با تولید محتوای آموزشی از این راه درآمد داشته باشید.

آیا با افزایش ترافیک سایت تبلیغ می‌گیرید؟ یا محصولی دانلودی یا فیزیکی دارید که می‌خواهید به فروش برسانید؟ آیا تخصصی دارید که می‌خواهید آموزش دهید؟ شاید هم بخواهید با وبلاگنویسی در یک حوزه خاص زمینه مشاوره و سخنرانی برای خود ایجاد کنید.

نکته‌: مجبور نیستید تنها یک روش کسب درآمد از محتوا را انتخاب کنید. می‌توانید محصولی به فروش برسانید اما در کنار آن سیستم عضویت ویژه راه‌اندازی کنید، مشاوره بدهید یا تبلیغات بگیرید.

هر مهارتی داشته باشید تضمین کننده درآمد شما نیست، نوع استفاده از این مهارت است که میزان درآمد شما را مشخص می‌کند. اگر تصمیم دارید که از محتوانویسی درآمد عالی داشته باشید یا به عنوان یک روش بازاریابی برای رشد کسب و کار استفاده کنید بیشتر از هر چیز به جدیت نیاز دارید. هر کاری زمان خود را می‌برد و زحمات خود را هم دارد اما نتیجه‌ای که در پایان به دست می‌آورید با هیچ چیزی برابری نمی‌کند.

خوشبختانه روش‌های کسب درآمد از محتوا بسیار متنوع هستند و مجبور هم نیستید که خود را به یکی از آنها محدود کنید. می‌توانید با حداقل امکاناتی که دارید شروع کنید و به مرور درآمدی داشته باشید که تصورش را هم نمی‌کردید. تولید محتوا از آن نوع کارهایی است که هر چه بیشتر در آن پیش می‌روید بیشتر عاشق این کار می‌شود. شما سبک زندگی دارید که عاشقش هستید و درآمدی دارید که بسیار بیشتر از حقوق کارمندی است و مدیریت زمان نیز در اختیار خودتان است.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه