0

استراتژی تولید محتوا چیست ؟

استراتژی تولید محتوا چیست ؟ استراتژی تولید محتوا تعاریف گوناگون و متعددی دارد. این واژه، همواره با بازاریابی محتوا همراه بوده و در یک قالب تعریف شده است. ما سعی می‌کنیم تعریف ساده و در عین حال کاملی از آن را در اختیار شما قرار دهیم. به طور خلاصه، می‌توان گفت که استراتژی تولید محتوا برنامه‌ریزی و دفترچه راهنمایی است برای آن‌که برند موردنظر را به جایگاهی که می‌خواهد، برسانیم.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

فهرست مطالب استراتژی تولید محتوا

برای مثال، شما تهران هستید و می‌خواهید به چالوس بروید. برای رفتن به چالوس باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. در ابتدا باید موقعیت کنونی خود را بشناسید، یعنی متوجه شوید در کجای تهران هستید، میزان ترافیک تا خارج از شهر چقدر است و… ؛ سپس باید موقعیت چالوس را در نظر بگیرید که دقیقا کجا واقع شده، شرایط آب و هوا چگونه است، مناطق گردشگری آن در چه وضعی است و چرا باید به آن سفر کنیم. با شناخت نقاط A و B که مبدأ و مقصد ما را تشکیل می‌دهند، باید به برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی بپردازیم. اینکه با چه وسیله‌ای و کی حرکت کنیم که با ترافیک مواجه نشویم، پمپ بنزین در طول مسیر کجاست، از کدام جاده حرکت کنیم، کجا وعده غذایی بخوریم و استراحت کنیم و… جزء استراتژی محسوب می‌شوند. در غیر این صورت، امکان دارد ما به اندازه کافی از سفر خود لذت نبریم و حتی نرسیده به چالوس بی‌خیال شده و برگردیم. استراتژی محتوا نقش رساندن یک برند از نقطه A به B را دارد. این استراتژی باید به گونه‌ای تعیین شود که برند موردنظر در بهترین شرایط ممکن به نقطه موردنظر برسد. مسائل مختلفی در استراتژی محتوا اهمیت دارند که باید آن‌ها و انواع استراتژی سئو و تولید محتوا را بشناسیم.

تعریف استراتژی محتوا

برای درک دقیق مفهوم استراتژی محتوا، لازم است ۳ مفهوم زیر را در کنار هم بررسی کنیم:

 • استراتژی محتوا (Content Strategy)
 • بازاریابی محتوایی (Content Marketing)
 • استراتژی بازاریابی محتوایی (Content Marketing Strategy)

استراتژی بازاریابی محتوایی، اشتراک بین استراتژی محتوا و بازاریابی محتوایی است.

سایت Moz.com ، توضیح می دهد که بسیاری از افراد متأسفانه تفاوتی بین این مفاهیم قائل نیستند و اصطلاحات «بازاریابی محتوایی» و «استراتژی محتوا» را به جای یکدیگر استفاده می کنند. در حالی که این مفاهیم با یکدیگر تفاوت دارند. مثلاً شما می توانید «محتوای غیر تجاری» خود را هم به صورت استراتژیک برنامه ریزی کنید. اما با کمی اغماض، می توان فرض کرد که وقتی از «استراتژی محتوا» صحبت می کنیم، منظورمان «استراتژی بازاریابی محتوایی» است. در واقع ما با برنامه ریزی اسراتژیک محتواهای غیر تجاری که اهداف بازاریابی را دنبال نمی کنند، کاری نداریم.

پایگاه اینترنتی «موسسه بازاریابی محتوایی» یا CMI، برای «تعریف استراتژی بازاریابی محتوایی» می گوید:

استراتژی بازاریابی محتوایی شما، «دلیل و چرایی» شما را نشان می دهد. چرا می خواهید محتوا تولید کنید؟ با تولید محتوا می خواهید به چه کسی کمک کنید؟ یعنی مخاطبان محتوای شما چه کسانی هستند؟ و این که شما چگونه می خواهید به این مخاطبان کمک کنید که هیچ شخص دیگری نمی تواند به این روش به آن ها کمک کند؟

تعریف استراتژی محتوا از نگاه کارشناسان

کارشناسان مختلف در سرتاسر جهان تعاریف مختلفی را بیان کرده‌اند که هر کدام از جهتی می‌تواند کاملاً درست باشد. نظرات کارشناسانی همچون بلومشتاین، بیلی، مایکل برنر و کریستینا هالورسن در تعریف استراتژی محتوا کاملاً مؤثر بوده است. دقیق‌ترین تعریف را می‌توان از آن کریستینا هالورسن (Kristina Halvorson) دانست. هالورسن جملات مختلفی درباره استراتژی محتوا بیان می‌کند و نظرات مشخصی دارد که همگی آن‌ها را می‌توان در قالب یک تعریف مشخص محدود کرد. وی بیان می‌دارد: استراتژی محتوا به معنای برنامه ریزی برای تولید، تحویل، مدیریت محتوای مفید و کاربردی است. موارد و نکات مختلفی در تعریف هالورسن وجود دارد که در به وجود آمدن انواع استراتژی سئو و تولید محتوا تأثیرگذار است. مفید و کاربردی بودن محتوا نکته بسیار مهمی است که باید در تولید هرگونه محتوایی رعایت شود. همچنین، تعریف هالورسن بیان می‌دارد که برای تولید انواع استراتژی محتوا باید از قبل برنامه‌ریزی انجام شده باشد. همچنین، او، بر تحویل یا رسیدن انواع محتوا به دست مشتری تأکید دارد.

این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

خیلی خلاصه بگویم استراتژی محتوا از بخش‌های اصلی زیر تشکیل شده است:

 • هدف‌گذاری (کوتاه مدت، میان‌مدت و بلند مدت)
 • توصیف برند (هویت برند، ارزش‌ها، ماموریت، چشم‌انداز و …)
 • توضیح محصولات و خدمات کسب‌وکار یا فرد
 • شناخت مشتریان و مخاطب (دموگرافیک و پرسونا)
 • تحلیل رقبا
 • تحقیق کلیدواژه
 • نقشه سفر مشتری
 • راهنمای نوشتن محتوا (لحن، ساختار، سئو، رنگ‌ها و…)
 • کانال‌‌‌ها و نحوه توزیع محتوا
 • تقویم محتوا
 • شاخص‌های عملکرد

انواع استراتژی محتوا

انواع استراتژی محتوا طبق نیازهای کارفرما باید مورد استفاده قرار گرفته و تولید شود. هر برندی شرایط خاص و متفاوت خود را دارد که باید بر طبق آن استراتژی موردنظر انتخاب گردد. انتخاب مناسب از میان انواع استراتژی سئو و تولید محتوا می‌تواند به موفقیت یک برند در عرصه شناخته‌شدن در بازار مربوط به خود و سودآوری منجر شود؛ بنابراین، حتماً باید انواع استراتژی محتوا را شناخت و بررسی کرد.

مقاله سفید

تا به حال اتفاق افتاده برای دریافت اطلاعات لازم به یک سایت بروید و برای دانلود یک مقاله که به درد شما می‌خورد ثبت‌نام و مقاله را دانلود کنید؟ این مقاله‌ها، همان مقاله‌های سفید هستند که از انواع استراتژی سئو و تولید محتوا به حساب می‌آیند. مقاله سفید گزارشی جامع و کامل در موضوعی خاص است که به نتیجه و جمع‌بندی منجر می‌شود. مقاله‌های سفید با e-book و پست‌های بلاگ متفاوت هستند. این تفاوت از نظر ظاهر و محتوا است. مقاله‌های سفید چارچوب و اصول و قواعد خاص خود را دارند که باید در آن‌ها رعایت شود تا یک مقاله سفید مناسب و مفید داشت. معمولاً ۸۰ درصد مطالب موجود در مقالات سفید، باید جنبه آموزشی داشته باشد و نهایتاً ۲۰ درصد آن می‌تواند شامل تبلیغات گردد. افراد باید با مراجعه به مقاله‌های سفید بتوانند مطالب مورد نیاز خود را دریافت کنند. مقالات سفید به صورت بهینه باید بین ۳ تا ۱۴ صفحه باشند؛ اما بیشتر از این هم در صورت نیاز می‌تواند تولید شود. علاوه بر این مقالات سفید عنوان، فهرست، خلاصه، مقدمه، سؤالات مطرح‌شده، متن اصلی و جمع‌بندی دارند.

پادکست (Podcast)

پادکست‌ها محتوای صوتی هستند و از انواع استراتژی محتوا محسوب می‌شوند. پادکست می‌تواند به یک برند یا یک کسب و کار هویت ببخشد و علاقه‌مندان خاصی را به سمت خود جلب کند. پادکست‌ها در سال‌های گذشته، رشد زیادی داشته‌اند؛ اما هنوز اشباع نشده‌اند و می‌توان با داشتن یک پادکست خوب تفاوتی میان خود و رقبا ایجاد نمود. پادکست‌ها معمولاً شامل محتوای صوتی هستند که در آن یک یا چند نفر حول موضوع خاصی صحبت می‌کنند. پادکست از مفیدترین انواع استراتژی سئو و تولید محتوا به حساب می‌آید و روز به روز گسترده‌تر می‌شود. استفاده از این استراتژی محتوا مزایای زیادی دارد که از جمله‌ی آن، می‌توان به تولید آسان و کم‌هزینه، ساده و قابل دسترس بودن برای مخاطبان، ایجاد هویت برای کسب و کار و تنوع در استراتژی تولید محتوا اشاره کرد.

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

ایمیل مارکتینگ در یک دهه گذشته جزء بهترین راه‌های افزایش مخاطب برای کسب‌وکارهای مختلف بوده است و همچنان می‌توان از آن به عنوان یکی از انواع استراتژی محتوا استفاده کرد. این اتفاق به شرطی رخ خواهد داد که موارد مختلفی را در آن رعایت کنید. اول از همه محتوای ایمیل خود را مناسب با مخاطبان خود قرار داده و چیزی که آن‌ها را بیشتر جذب می‌کند برای آن‌ها ارسال کنید و توجه داشته باشید که برای مخاطبان مفید باشد. در ایمیل خود پس از فرستادن چیزی که مخاطب دوست دارد باز کند، لینک وب سایت خود را به وسیله دکمه CTA (Call-to-Action) قرار دهید. مخاطبان دوست دارند که به آن‌ها اهمیت داده شود و از ایمیل‌های یکسانی که برای تعداد زیادی از افراد فرستاده می‌شود، خوششان نخواهد آمد؛ بنابراین سعی کنید ایمیل خود را به گونه‌ای ارسال کنید که افراد بدانند شما برای آن‌ها اهمیت قائل هستید.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

وبینار (Webinar)

وبینار جلسات یا سمینارهایی است که به صورت آنلاین هم برگزار می‌شود. در این گونه از انواع استراتژی محتوا، مخاطب به صورت مستقیم با شما در ارتباط است و از مطالبی که شما در اختیار او می‌گذارید، استفاده می‌کند؛ بنابراین، وبینار می‌تواند یکی از استراتژی‌های ارزشمند در زمینه تولید محتوا باشد. به چند نکته در ایجاد وبینارها باید توجه ویژه داشت. یکی اینکه مطالب بیان‌شده در این وبینارها، باید کاملاً مفید و کاربردی باشد و به گونه‌ای جذاب مطرح گردد تا بیننده را به خود جلب کند. وبینارها را می‌توان به صورت رایگان و تنها با دریافت اطلاعات حساب کاربری افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند، برگزار کرد. این باعث می‌شود تا مخاطبان اعتماد بیشتری به محتوای بیان‌شده توسط شما داشته باشند. یکی از نکات مهم در برگزاری وبینارها بررسی بازخوردها و نظرات مخاطبان است. قبل از برگزاری وبینار از آن‌ها نظرسنجی کنید تا ببینید در چه زمینه‌ای تمایل بیشتری به برگزاری وبینار دارند. در حین وبینار از آن‌ها سوال کنید تا با موضوع درگیر شوند و ارتباط برقرار کنند و پس از وبینار نیز نظرات آن‌ها را در مورد کیفیت وبینار جویا شوید تا بتوانید کیفیت خود را روزبه‌روز افزایش دهید.

مطالعه موردی (Case Study)

مطالعه موردی از انواع استراتژی سئو و تولید محتوا است که می‌تواند موجب تفاوت شما با سایرین شود. مطالعات موردی، داستان موفقیت شما در حل مشکلات مشتریان است. این محتواها بهتر است به صورت داستان بیان شوند و در قالب آن‌ها از صحبت‌های مشتریان واقعی استفاده شود تا تأثیر بیشتری بر مخاطبان بگذارد. به یاد داشته باشید تا تمام روند ایجاد مشکل، مراجعه به شما و حل آن را شرح دهید. پرداختن تنها به حل مشکل، باعث کلافگی مخاطب خواهد شد. در هنگام تولید این گونه از محتوا از تکنیک‌های داستان‌نویسی استفاده کنید.

استراتژی تولید محتوا  یعنی برنامه‌ریزی برای جذب مخاطب به‌وسیله تولید ، انتشار ، اشتراک‌گذاری و توسعه متناوب و دنباله‌دار محتوا به شکل آموزشی، سرگرم کننده یا تأثیرگذار برای تبدیل یک غریبه ای که به سایت وارد میشود به طرفدار و در نهایت مشتری
CMI یا  content marketing institute تحقیقات زیادی در خصوص تاثیر طراحی استراتژی و اجرای آن روی کسب و کارها و برندها انجام داده است و بارها نشان داده شده است که برندها یا افراد دارای استراتژی محتوایی توانسته‌اند، موفقیت‌های بیشتری در زمینه جلب مشتری توسط تولید محتوا در سایت و شبکه های اجتماعی شان نسبت به رقیبانِ بدون برنامه‌ریزی محتوایی کسب کنند.

متخصصان حوزه تولید محتوا، تعریف های مختلفی برای مفهوم استراتژی محتوا مشخص کرده اند. یکی از این افراد، نویسنده کتاب معروف Content Strategy At Work یعنی مارگوت بلومشتاین (Margot Bloomstein) است. این کتاب، یکی از معروف ترین کتابها در زمینه استراتژی محتوا است. بنا به اطلاعات نویسنده این کتاب، استراتژی محتوا عبارت است از:

استراتژی محتوا، فرآیندی است که در آن محتوای مناسب، مفید و کاربردی با زمان بندی مخصوص و منظم تولید می شود و در اختیار مخاطب قرار می گیرد. چنین محتوایی باید با تجربه خاص کاربران متناسب باشد و با توجه به نیازهای کاربران تولید و گردآوری شده باشد. کسی که برای تولید محتوا استراتژی تعیین می کند، باید توانایی مدیریت محتواها را نیز داشته باشد.

شخصی که می خواهد برای محتواهای کسب و کارش استراتژی تعیین کند، باید با نیازهای مخاطبانش آشنایی داشته باشد و بداند که آنها چه نوع محتواهایی را بیشتر می پسندند. همچنین باید با توجه به زبان مخاطب و نیازهای او محتواها را تولید کند. در نهایت هم باید محتواهای تولید شده را به دست مخاطب برساند و محتواها را به خوبی مدیریت کند. استراتژی محتوا به این معنا است که شما به صورت کاملا هدفمند و آگاهانه محتوا تولید کنید و از محتواهای خود برای دستیابی به اهداف کسب و کارتان استفاده کنید.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

در واقع می توان گفت که موضوع استراتژی محتوا بیشتر روی زمان بندی و برنامه ریزی تولید محتوا تکیه دارد. با تعیین استراتژی درست و دقیق برای تولید محتوا، سرعت رشد کسب و کار شما چندین برابر می شود و می توانید مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کنید.

استراتژی تولید محتوا یا تولید محتوای دیجیتال؟

پارادایم جدید جهان ما متحول شدن بازاریابی محتوایی این‌بار در لباسی نو است. چنان‌چه قبلا به کرات بحث کرده‌ایم، بازاریابی محتوایی «قدیمی‌ترین شغل بشر» است و بشر با ارتباط با هم‌نوعانش است که در مسیر تاریخ به پیش می‌رود. بازاریابی محتوایی امروز با کاهش شدید هزینه‌های دسترسی به مخاطب عملا ما را چنان به مخاطبانمان نزدیک کرده‌است که همگی ما ناگزیر از زندگی در خانه‌های شیشه‌ای هستیم.

امروز به سادگی می‌توان از رفتار و عملکرد و تعداد لایک‌ و پست‌ها و کامنت‌هایش به علایقش، رنگ‌های مورد علاقه و رستوران و غذایی که در ماه پیش خورده‌است یا محل‌هایی که بازدید کرده‌است و … پی برد. به لطف محتوای دیجیتال که همۀ ما بی‌جیره و مواجب برای غول‌های بزرگ تکنولوژی تولید می‌کنیم، شناخت مخاطبان ساده‌تر و ساده‌تر شده‌است.

به هر  صورت ما از معایب یا مزایای تکنولوژی بحث نمی‌کنیم. از معایب و مزایای محتوا بحث می‌کنیم. و البته از حقوق محتوا صحبت نخواهیم کرد. این مباحث را در جای دیگری مکررا نوشته‌ام، از بزرگان و معلمانی که داشته‌ام پرسیده‌ام و در جلسات متعددی با صاحب‌نظران و متخصصان به گفتگو نشسته‌ام. قاعدتا چنین مسائلی هم بزرگ‌تر و هم‌ پیچیده‌تر از آن چیزی هستند‌ که بتوان در یک نوشته به آن‌ها پرداخت.

آن‌چه در این نوشتار قصد پویش آن را داریم، مسئله و اصلی به نام «استراتژی تولید محتوا» خواهد بود.اگر محتوای دیجیتال را مقصود و هدف نهایی ارتباطات انسانی ببینیم و فرض کنیم که این پارادایم نو به سرعت در حال درنوردیدن معیارها و حتی نوع نگاه ما به ارتباطات انسانی است، آن‌گاه در دست داشتن روش و ابزاری برای ایجاد «مؤثرترین نوع ارتباط با مخاطب» و سهم «بیشترین تأثیرگذاری بر مخاطب» برای‌مان مهم می‌شود. این ابزار و روش «استراتژی تولید محتوا» است.

استراتژی تولید محتوا اما در تعریف بسیار گسترده و تا حد زیادی بسیار پیچیده می‌شود. به دلیل گستردگی بیش از حد این مبحث، در تألیف این نوشته تصمیم بر آن شد که تعاریف از منابع معتبر و دست‌اول اخذ شده و با تجربۀ مختصری که این‌جانب در سمت «مدیر محتوا» در این سال‌ها کسب کرده‌ام، تلفیق و ترکیب شود تا بتوان یک راهنمای دقیق برای علاقه‌مندان و نیازمندان ارتباط با مخاطبان دیجیتال در اختیارشان قرار داد.

در نگارش این نوشتار سعی کرده‌ام تا آن‌جایی که امکان دارد، مباحث را به دور از ترجمه‌های خشک و خشن و بی‌روح رسمی پیش ببرم و بر جنبه‌هایی از استراتژی محتوا که کاربرد دائمی دارند، تأکید کنم.

قبل از اینکه بخواهیم بررسی کنیم که در واقع استراتژی تولید محتوا چیست ، باید ابتدا درک کنیم که محتوا چیست. “محتوا” یک کلمه واحد است که با مفاهیم مختلفی بسته به زمینه استفاده از آن معنی پیدا می کند. با این حال ، یک تعریف مختصر می تواند این باشد که در حالت کلی  در حوزه بازاریابی دیجیتال ، محتوا چهار عنصر اصلی را در بر می گیرد:

 • اطلاعات – پیام محتوای شما چیست؟ این اطلاعات می تواند واقعی، عملی، سرگرم کننده، آموزنده و یا ترکیبی از این سه باشد.
 • زمینه و معنا – مخاطبان این محتوا چه کسانی هستند و چرا منتشر می شود؟
 • پلتفرم​​- در چه کانالی محتوا را منتشر می کنید، و این کانال چگونه بر پیام کلی تأثیر می گذارد؟
 • فرم و نوع – آیا متن محتوا، گرافیک، صوتی، تصویری، تعاملی، واقعیت مجازی و غیره است؟

محتوا اطلاعاتی است که مربوط به یک موضوعی به گروه خاصی از افراد داده می شود و دارای یک فرم به شکل های مختلف می باشد که از طریق پلتفرم ها به افراد منتقل می شود. محتوا نه تنها شامل کلمات موجود در صفحه بلکه تصاویر و رسانه های مورد استفاده است. اطمینان از داشتن محتوای مفید و قابل استفاده، دارای ساختار مناسب و به راحتی یافت شده، برای بهبود تجربه کاربری یک وب سایت حیاتی است.

این مطلب و خوندی ؟  نحوه ارتباط با مشتری

بسیاری از تعاریف مربوط به محتوا بیش از حد بر روی اطلاعات متمرکز هستند و به بقیه عناصر اهمیت داده نمی شود. اطلاعاتی که با فرم و رسانه و کانل مناسب ارائه نمی شوند ، مخاطب را از دست می دهد. به همین ترتیب ، مطالبی که در یک قسمت از مطالب گنجانده اید باید منعکس کننده محیط و فرم باشد – شما نمی توانید یک راهنمای عمیق برای یک موضوع پیچیده را در توییتر منتشر کنید. همچنین باید در متن خود مخاطبی که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید را مدام صدا بزنید.

کانال های مختلف برای فروش هنوز هم وجود دارد، اما این محتوا است که به افراد کمک می کند چیز جدیدی یاد بگیرند، مشکلات خود را حل کنند، کارهای بهتری انجام دهند و در نهایت راه حل هایی پیدا کنند که به آن ها در رسیدن به اهدافشان کمک کند.

محتوا وسیله ای برای نشان دادن تخصص و آگاهی شما در مورد مواردی است که مخاطب مورد نظر شما از آن ها استفاده می کند و اعتماد سازی را ایجاد می کند تا در صورت تصمیم به خرید، شما در مرکز توجه قرار بگیرید. این صرفاً تبلیغاتی بودن نیست. اگر می خواهید محتوای شما هر هدف تجاری را به جلو سوق دهد، باید به محتوا و استراتژی تولید محتوا اهمیت دهید.

استراتژی تولید محتوا چیست؟

حال که فهمیدیم محتوا دقیقاً چیست ، می توانیم درک کنیم که داشتن یک استراتژی محتوا چگونه خواهد بود.  همانطور که در ابتدا نیز گفته شد استراتژی تولید محتوا فرآیند مداوم تبدیل اهداف تجاری به طرحی است که از محتوا به عنوان وسیله اصلی دستیابی به آن اهداف استفاده می کند.

استراتژی محتوا به طور جداگانه وجود ندارد و  فقط ساخت تقویم محتوا، نوشتن محتوا و انتشار آن نیست. نداشتن یک استراتژی برای وبلاگ ، حتی اگر پر از محتوای عالی باشد هیچ فایده ای ندارد. استراتژی محتوا راهنمای ایجاد، تحویل و اداره محتوای مفید و قابل استفاده است.

این وظیفه شماست که اهداف بزرگ تری را که به کسب و کارتان کمک می کند را در استراتژی خود بگنجانید. محتوای مناسب برای هدف اشتباه نتایج خوبی را به همراه نخواهد داشت . اگر استراتژی محتوای شما با یک هدف تجاری شروع نمی شود، این یک استراتژی محتوا نیست، بلکه فقط محتوا است. هنگامی که اهداف اصلی خود را تعیین کردید ،  استراتژی محتوای خود را با پرسیدن سوالات ساده و در عین حال حیاتی ایجاد خواهید کرد.

به عنوان مثال، اهداف تجاری شما ممکن است شامل افزایش آگاهی از نام تجاری (برای درآمد بیشتر) باشد – برای دستیابی به این هدف ، شما ممکن است یک استراتژی محتوا را اجرا کنید که با تمرکز بر جستجوگرها برای افزایش دید وب سایت در SERP ها و هدایت بازدید به محصولات یا خدمات شما باشد.

صاحبان مشاغل جدید ممکن است تصور کنند یک استراتژی تولید محتوا “خوب” است ، اما در اوایل کاملاً ضروری نیست. با این حال، تولید محتوای با کیفیت بالا برای پاسخگویی به نیازهای تجاری می تواند به شرکت ها در ایجاد اعتماد در مخاطبان جدید کمک کند و در نهایت ، موفق به کسب موفقیت طولانی مدت شود

به عبارتی دیگر استراتژی محتوا اهدافی را که می خواهید محتوای شما به آن برسد مشخص می کند ، اینکه چه نوع محتوایی برای دستیابی به آن اهداف مناسب تر است و نحوه ایجاد ، توزیع و اندازه گیری عملکرد آن چیست.

تعریف استراتژی محتوای شما متمرکز بر هدف شما می باشد. یک استراتژی محتوایی کاملاً مشخص بنیادی را فراهم می کند که به شما کمک می کند تا تصمیمات بهتری بگیرید. به بازاریابی محتوای خود به عنوان شاهراه فکر کنید. شما باید تصمیم بگیرید که این راه به کجا می رود، برای رسیدن به مقصد به چه چیزی نیاز دارید. اگر فقط شروع به رانندگی کنید قبل از اینکه به راه فکر کنید ، بنزین بیشتری مصرف خواهید کرد – و حتی ممکن است به مقصد نرسید و سرگردان بمانید.

به خاطر داشته باشید که بازاریابی محتوا یک سرمایه گذاری تجاری است که به زمان، پول و نیروی انسانی نیاز دارد. هدف از استراتژی تولید محتوا ایجاد محتوای معنی دار ، منسجم ، جذاب و پایدار است. کریستینا هالورسون در سراسر کتاب خود، استراتژی محتوا برای وب، به طور مفصل درباره مزایا و نحوه ایجاد استراتژی محتوای شما بحث می کند. او مجدداً تأکید می کند که استراتژی شما به شما کمک می کند آنچه را که از قبل وجود دارد، آنچه باید ایجاد شود و مهم تر از همه، دلیل ایجاد آن را شناسایی کنید.

این مطلب و خوندی ؟  بیزینس مدل چیست ؟

در هسته اصلی خود ، استراتژی بازاریابی محتوای شما همیشه دارای یک “چرا” است. چرا محتوایی ایجاد می کنید ، به چه کسی کمک می کنید و چگونه به شکلی که هیچکس دیگری نمی تواند، به آن ها کمک می کنید. سازمان ها معمولاً از بازاریابی محتوا برای ایجاد مخاطب و دستیابی به حداقل یکی از این نتایج سودآور استفاده می کنند: افزایش درآمد ، هزینه های کمتر یا مشتریان بهتر.

مدل مناسب برای نوشتن یک استراتژی محتوا خوب

در حالی که فعالیت ها و فرایندهای مشابه در بسیاری از محیط های مختلف استراتژی تولید محتوا مشترک است ، اما امکان ارائه استراتژی محتوای مختلف برای انعطاف پذیری وجود دارد. برای افزایش و به حداکثر رساندن نتایج خوب مدل های بسیار زیادی وجود دارد که متداول ترین آن مدل ترافیک مغز می باشد. این مدل استراتژی محتوا را به پنج جزء تقسیم می کند:

 • هسته: چگونه قصد داریم از مطالب استفاده کنیم؟
 • ماده : چه محتوایی مورد نیاز است؟
 • ساختار : چگونه محتوا سازماندهی می شود؟
 • جریان کار : چگونه محتوا ایجاد می شود؟
 • تصمیم گیری : چگونه تصمیم می گیریم که چه کاری انجام دهیم؟

معیار های استراتژی محتوا همان مواردی هستند که محتوای شما باید مطابق با این معیارها باشد:

مناسب : با نیاز مخاطب و تجارت مطابقت دارد.

مفید : محتوا یک هدف مشخص دارد و این هدف را برآورده می کند.

کاربر محور:  مخاطب مصرف کننده اصلی محتوا است و محتوای آن باید این را منعکس کند.

استوار :  سبک و یا لحن کسب و کار را منعکس می کند.

مختصر : کوتاه در عین حال مفید باشد.

چرا باید از یک استراتژی محتوا استفاده کنیم؟

مشاغل دارای استراتژی تولید محتوای مستند در بازاریابی محتوا موثرتر از رقبای خود هستند.  اما واقعیت این است که ، بسیاری از بازاریان ارزش یک استراتژی محتوای با برنامه ریزی دقیق و مستند را برای کمک به راهنمای تولیدکنندگان محتوا دست کم می گیرند. اگر هنوز قانع نشده اید ، در اینجا شش دلیل قانع کننده برای ایجاد یک استراتژی تولید محتوا آورده شده است.

 1. استراتژی تولید محتوا به شما در تعیین و دستیابی به اهداف کمک می کند.

در حالت ایده آل ، تمام تلاش های بازاریابی باید شما را به هدف خود نزدیک کند. با این حال ، تلاش های نادرست فقط منجر به اتلاف وقت ، پول و انرژی می شود. به عنوان مثال ، ممکن است شما برای مخاطبی محتوایی ایجاد کنید که با بازار هدف شما مطابقت نداشته باشد. یا ممکن است سعی کنید محتوا برای کلمات کلیدی بسیار رقابتی ایجاد کنید، در حالی که آن دسته از کلماتی را که احتمالاً نتیجه می دهند نادیده بگیرید.

یک استراتژی تولید محتوا به شما کمک می کند اهداف بازاریابی خود را مشخص کرده و اولویت ها را تعیین کنید. این به شما امکان می دهد برای کار خود برنامه ریزی کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام تلاش های بازاریابی هدفمند است. با استفاده از یک استراتژی محتوا ، می توانید اطمینان حاصل کنید که تلاش شما توسط تیم شما به نتایج ملموسی تبدیل می شود.

 1. به شما کمک می کند تا پیشرفت خود را ردیابی کنید.

هیچ محتوایی بدون استراتژی قابل اندازه گیری موثر نخواهد بود. قبل از شروع ایجاد و تولید محتوای خود، صرف نظر از رسانه یا بستر ، مهم است بدانید که می خواهید به چه چیزی برسید. به عبارت دیگر ، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت شما معیار سنجش اثربخشی ابتکار بازاریابی محتوا است. یک استراتژی محتوای قوی باید معیارهایی را که باید ردیابی و تجزیه و تحلیل کنید را مشخص کند تا متوجه شوید که آیا بازاریابی محتوای شما نتیجه می دهد و یا نه.

 1. به شما کمک می کند تا فرصت های جدید را شناسایی کنید.
این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

بازاریاب های موفق محتوا دائما به دنبال خلق فرصت های جدید برای تولید محتوا هستند. آن ها محتواهایی را پیرامون موضوعاتی ایجاد می کنند که به تلاش برای دستیابی به مخاطبان بیشتر کمک می کند. یک استراتژی محتوای خوب باید تمام راه هایی را که یک بازاریاب می تواند برای دنبال کردن اخبار و روندها و یافتن ایده های داستان استفاده کند ، مشخص کند. بدون داشتن یک استراتژی تولید محتوا ، تلاش برای کشف فرصت های جدید ناهماهنگ خواهد بود و این موضوع بی نظمی در انتشارات و لحن برند منعکس خواهد شد.

 1. هزینه ها را کاهش می دهد.

ایجاد و توزیع محتوا می تواند هزینه بر باشد. وقتی بازاریاب ها بدون استراتژی محتوا کار می کنند ، اغلب هزینه های زیادی را صرف پروژه ها می کنند و فقط بودجه محدودی را برای خود باقی می گذارند. استراتژی های محتوا به تعریف مقدار هزینه در هر پروژه ، چگونگی پرداخت آن ها کمک می کند و همچنین بازاریابان می توانند در صورت لزوم راه هایی برای کاهش هزینه ها پیدا کنند.

 1. تیم بازاریابی شما را بهینه می کند.

مسئولیت پذیری برای هر پیشرفت ملموسی مهم است ، بدون استراتژی محتوای مستند ، تیم بازاریابی شما نمی داند که چه مقدار محتوا باید تولید شود، در کجا باید پست شود ، چگونه می تواند دوباره مورد استفاده قرار گیرد یا هر چیز دیگری که می تواند وظایف روزمره آن ها را کنترل کند. اکثر مردم برای ادامه کار به کمی نظم احتیاج دارند و یک استراتژی محتوای رسمی به عنوان ایجاد یک چارچوب عمل می کند.

استراتژی معیارهای عملکرد را برای اعضای تیم تعیین می کند، برنامه کاری برای ایجاد محتوا، دستورالعمل های مربوط به مدیریت حساب های رسانه های اجتماعی ، تعمیر و نگهداری سیستم اتوماسیون بازاریابی و موارد دیگر را تعریف می کند. وقتی یک استراتژی تولید محتوا داشته باشید ، همه اینها بسیار راحت تر می شود و در نتیجه تیم بازاریابی کارآمدتری ایجاد می کنید.

 1.  به شما کمک می کند محتوایی را تولید کنید که تبدیل را افزایش دهد.

آخرین مورد ، این واقعیت است که یک استراتژی محتوا برای تولید محتوایی که به طور مداوم باعث تبدیل می شود ، ضروری است. یعنی اگر استراتژی محتوا شامل رهنمودهای درستی باشد می تواند نرخ تبدیل را بالا تر ببرد. اگر استراتژی محتوای شما حاوی آن دستورالعمل ها باشد که در ادامه به شما خواهیم گفت (و حتماً باید باشد! )، تیم بازاریابی شما هر زمان که به یک پروژه جدید نزدیک می شوند  موارد لازم را پیدا می کند. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که بر پایه های ارائه شده در استراتژی محتوا باقی بمانند.

یک استراتژی محتوا باید شامل چه مواردی باشد؟

یک استراتژی بازاریابی محتوا را به عنوان یک طرح کلی از نیازهای اصلی کسب و کار و مشتری خود ، به علاوه یک برنامه دقیق برای نحوه استفاده از مطالب برای رفع آنها در نظر بگیرید. به ورودی های اصلی ، داخلی و خارجی شرکت خود فکر کنید. اینها شامل اهداف شما ، افرادی که می خواهید از آن ها استفاده کنید ، فضای رقابتی ، منابع ، هزینه هایتان و نحوه سنجش نتایج. این اطلاعات استراتژی تولید محتوای شما را شکل می دهد. در حالی که هیچ “الگو” مشخصی برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا وجود ندارد ما به شما پنج مولفه را معرفی خواهیم کرد که شامل این موارد می شوند:

 • هدف:

با بیان دلایل ایجاد محتوا ، اهداف ، خطرات موجود و چشم انداز موفقیت شما ، به احتمال زیاد می توانید استراتژی مناسب کسب و کار خود را بدست آورید. از خود بپرسید که می خواهید محتوای شما در جهت دستیابی به اهداف تجاری خود به چه نتیجه ای برسد؟  این به شما کمک می کند که بفهمید چه چیزی برای کسب و کار شما بهتر است.

 • برنامه تجاری شما

این برنامه شامل ارزش منحصر به فردی را که می خواهید از طریق محتوای خود ارائه دهید و جزئیات مدل کسب و کار شما را در بر می گیرد. همچنین باید موانع و فرصت هایی را که ممکن است هنگام اجرای برنامه با آن روبرو شوید ، مشخص کند.

 • شخصیت خریدار (پرسونا) و نقشه های سفر
این مطلب و خوندی ؟  پرسونا چیست؟

اینجا جایی است که شما با طراحی پرسونای مخاطب، مخاطبان خاصی را که برای آنها محتوا ایجاد خواهید کرد ، نیازهای آن ها و چرخه تعامل محتوایی آن ها را توصیف می کنید. همچنین ممکن است بخواهید محتوایی را که می توانید در طول سفر خریدار وی ارائه دهید ، ترسیم کنید تا آن ها را به اهداف خود نزدیک کند.

 • داستان برند شما

در این قسمت از استراتژی تولید محتوا شما بازاریابی محتوای خود را از نظر اینکه چه ایده ها و پیام هایی می خواهید برای برقراری ارتباط ، چگونگی تفاوت آن پیام ها با رقبا و همچنین تغییر شکل چشم انداز پس از اشتراک آن ها با مخاطبان خود ، توصیف کنید.

 • کانال ارتباطی شما با مخاطبان

این مورد باید شامل سیستم عامل هایی باشد که برای روایت داستان خود استفاده خواهید کرد. معیارها ، فرایندها و اهداف شما برای هر یک چیست؟ و چگونه می توانید آن ها را به هم متصل کنید ؟ چگونه محتوا را توزیع خواهیم کرد؟ چگونه می توانیم اطمینان حاصل کنیم که ایمیل ، ارتباطات تأثیرگذار و استراتژی محتوای رسانه های اجتماعی از تلاش کلی بازاریابی محتوای ما پشتیبانی می کند؟

آیا با مزایای تنظیم استراتژی محتوا آشنا هستید؟

داشتن استراتژی در تولید و بازاریابی محتوا مزایای زیادی برای کسب و کار شما دارد؛ مثلا:
• به شما کمک می کند محتوایی مطابق با نیازها و شخصیت مشتریان خود ایجاد کنید.
• از دیگر وب سایتها و برندها متمایز شوید.
• مطالبی تولید کنید که به فروش محصولات و خدمات شما کمک کند.
• مانع از اتلاف وقت و انرژی تیم شما می شود.
• کسب و کار شما را به یک منبع قابل اطمینان تبدیل می کند.
• باعث می شود برای هر کانالی، محتوای مناسب برای همان کانال را تولید کنید.
• استراتژی درست محتوا، مشتریان شما را مطابق با شرایط و نیازهایشان، درگیر و مجذوب شما می کند.

حالا که با مزایای تنظیم استراتژی محتوا آشنا شدید، بهتر است با روشهای تدوین استراتژی محتوا آشنا شوید. اولین کاری که باید انجام دهید، این است که مشتریان خود را به خوبی بشناسید. شناخت مشتری، بسیار بسیار مهم است. شما هرچقدر هم که سئو کنید، هر چقدر با اصول بازاریابی اینترنتی آشنا باشید، باز هم باید مشتریان و مخاطبان خود را به خوبی بشناسید و با توجه به نیازهای مخاطبان خود محتوا تولید کنید.

تمرین عملی!

برای تعیین استراتژی محتوا باید مخاطبان خود را به خوبی بشناسید. پس از شما می خواهیم کاغذ و خودکارتان را بردارید و کمی درباره مشتریان خود توضیح دهید. سعی کنید آنها را بهتر و عمیق تر بشناسید. آنها را تصور کنید و ببینید واقعا به دنبال چه چیزهایی هستند و چه نیازهایی دارند. امیدواریم که این کار را انجام دهید؛ زیرا مخاطب شناسی واقعا در پیشرفت کسب و کار تاثیر زیادی می گذارد.

چگونه یک استراتژی محتوا ایجاد کنیم؟

مرحله ۱: اهداف خود را مشخص کنید.

استراتژی تولید محتوا با تعریف آنچه می خواهید به انجام برسانید آغاز می شود. مارک تجاری شما ، اهداف بازاریابی و نیازهای تجارت خود را در نظر بگیرید. مطمئن باشید که از همه ذینفعان اصلی استفاده می کنید ، زیرا بزرگترین تصمیمات شما از هدف شما سرچشمه می گیرد. چند هدف که ممکن است یک استراتژی محتوا برطرف کند:

 • افزایش آگاهی از محصولات خود
 • پشتیبانی از مشتریان
 • تغییر نحوه تفکر مردم درباره محصول
 • جذب و نگهداری کارکنان
 • تشویق به ثبت نام
 • افزایش نرخ تبدیل
 • افزایش ترافیک ورودی
 • ایجاد مشتری و وفاداری مکرر

طبیعی است که اهداف با تغییر سازمان شما تغییر پیدا می کنند.  به عنوان مثال ، وقتی تازه کار خود را شروع می کنید ، می خواهید روی ایجاد آگاهی از برند تمرکز کنید . با استقامت بیشتر ، توجه شما ممکن است به سمت نرخ تبدیل برود. برنامه ریزی کنید که به طور دوره ای اهداف استراتژی تولید محتوای خود بازبینی کنید تا مطابق با نیازهای کسب و کار شما باشد.

مرحله ۲: مخاطبان خود را بشناسید.

شناخت مخاطبان برای یک استراتژی محتوای موفق بسیار مهم است. وقت خود را صرف صحبت با تیم فروش خود و جمع آوری اطلاعات درباره ی مخاطبان کنید. هر زمان محتوا می سازید ، این سوالات را از خود بپرسید:

این مطلب و خوندی ؟  وفاداری مشتری چیست؟‬

چه کسی : مشتری های شما چه کسانی هستند و چه شکلی هستند؟ سن ، جنس ، موقعیت و جمعیت آنها چقدر است؟ مخاطب هدف ما برای انواع مختلف محتوایی که تولید خواهیم کرد چه کسی می باشد؟ می خواهید به چه کسی محتوای خود را برسانید؟ برای بازاریابان ، این مورد اغلب شامل چندین نفر است: خریدار ، کاربر نهایی ، صاحب مشاغل و غیره می باشد.

چه چیزی : مشتریان شما چه سوالاتی می پرسند؟ نقاط درد آن ها چیست و به دنبال چه راه حل هایی هستند؟ آن ها به چه چیزی اهمیت می دهند؟ به مشکلی که کسب و کار شما حل می کند ، نقاط درد احتمالی و یا موارد مربوط به آن ها که مخاطب مورد نظر شما وقت خود را صرف یادگیری می کند ، فکر کنید.

کجا : مشتریان شما به کجا به دنبال پاسخ و راه حل هستند؟ آیا آنها از  گوگل سوالات خود را می پرسند ؟ آیا مخاطبان شما تمایل دارند که وقت خود را در برخی رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام بگذرانند؟ چه زمانی آن ها برای کسب اطلاعات به گوگل مراجعه می کنند؟

چگونه : آن ها چگونه و از کجا دوست دارند اطلاعات را دریافت کنند؟ چگونه مشتریان شما به دنبال یافتن پاسخ و راه حل به صورت آنلاین هستند؟ آیا آن ها از لپ تاپ یا تلفن استفاده می کنند و آیا به دنبال پاسخ متن یا تصویر هستند؟

مرحله ۳: رقیبان خود را بررسی کنید.

ببینید رقیبان شما چه می کنند. آیا کارهایی وجود دارد که هیچ کسب و کار دیگری انجام ندهد اما فکر می کنید در بین مخاطبان شما طنین انداز شود؟ (به عنوان مثال اکنون فقط ۵٪ از بودجه های تولید محتوا به سمت پادکست ها می رود – آیا این یک فرصت در صنعت شماست؟)

مرحله ۴: به دنبال موقعیت و یا منابع منحصر به فرد خود باشید.

در صنعت خود چه کاری را بهتر از دیگران انجام می دهید؟ آیا دیدگاه منحصر به فردی دارید؟ در اینجا ، شما به دنبال قلاب خود هستید که به شما امکان می دهد ماهی های تازه ای را از آب بگیرید. برعکس ، آیا تکنیک ها و زوایایی وجود دارد که می دانید به دلیل منابع یا محدودیت دیگری نمی توانید مالک آن ها باشید؟ خوب است این موارد را زودتر از موعد در نظر بگیرید ، زیرا به شما کمک می کند گزینه های خود را محدود کنید و ممیزی محتوای سایت خود و خلاء های موجود را تعیین کنید و یک استراتژی تولید محتوا مناسب ایجاد کنید.

مرحله ۵: میزان بودجه و سرمایه گذاری خود را تخمین بزنید.

بازاریاب ها در سال گذشته ۲۶٪ از بودجه بازاریابی خود را صرف بازاریابی محتوا کرده و ۸۴٪ قصد دارد آن را حفظ یا افزایش دهد. با تخمین هزینه استراتژی خود شروع کنید. حتماً عمر مفید مطالب خود را در نظر بگیرید ، زیرا نگهداری از آن ها نیز هزینه دارد. قبل از نهایی کردن استراتژی خود ، منابعی را که در اختیار دارید در نظر بگیرید تا مطمئن شوید بودجه دارید.

مرحله ۶: برنامه ریزی کنید که چگونه نتایج را اندازه گیری می کنید.

تصمیم بگیرید که KPI ها و معیارهای ارزیابی استراتژی محتوا خود را، با توجه به اهداف خود چه خواهند بود.  در اینجا چند نمونه معمول آورده شده است. نمونه هایی از معیارهای بازاریابی محتوا عبارتند از:

 • هدف
 • افزایش آگاهی از محصولات خود
 • بازدید ، اشتراک
 • پشتیبانی از مشتریان
 • کاهش تماس های پشتیبانی
 • تعامل در شبکه های اجتماعی
 • تشویق به ثبت نام
 • تبدیل ترافیک
 • ایجاد وفاداری مشتری
 • ثبت نام در خبرنامه ، بازاریابی دهان به دهان

در نظر بگیرید که استراتژی تولید محتوا یک بازی طولانی مدت است. نشان دادن بازدهی در خط اصلی کسب و کار شما زمان بر است. به عنوان مثال اگر سئو بخشی از استراتژی شما باشد ، ممکن است شش ماه تا یک سال طول بکشد تا شروع به دیدن تأثیر در کسب و کار خود کنید. اما می توانید با مشاهده رتبه بندی کلمات کلیدی ، بک لینک ، بازدید از صفحه و آگهی ها پیشرفت خود را اندازه بگیرید.

این مطلب و خوندی ؟  مشتری مداری چیست؟

برنامه ریزی داشتن برای چرخه عمر محتوا

طول عمر محتوا، محصور به نوع محتوا و بستری که برای انتقال دادت آن به مخاطب انتخاب می‌کنیم، تغییر پیدا می‌کند. استراتژیست محتوا با پیش‌بینی کردن و چک کردن چرخه عمر محتوا، هزینه‌ی واقعی سرمایه گذاری روی محتوا را برآورد می‌کند. این چنین تصمیم می‌گیرد که محتوا بعد از رسیدن به آخرین نقطه در محور عمر، گرفتار چه سرنوشتی خواهد شد و چه سرنوشتی در انتظار آن است (بازنشر، بازسازی، بازآفرینی یا حذف؟)

تصمیم گیری در مورد این مسائل، می‌تواند به برآورد بهتر منبع های مورد نیاز، تخصص‌های ضروری، تعداد اعضا و تخصص افراد تیم تولیدکننده‌ محتوا (در مورد کار و کسب های بزرگ) و سایر پارامترهای عملیاتی شبیه هم، کمک کند.

استراتژی های تولید محتوا با ایجاد یک حس علاقه مخاطب را وا میدارد که در مورد آن محتوا واکنشی نشان دهد. زمانی که در رساندن مخاطب به صفحه ی فرودتان موفق باشید تازه به این مرحله می رسید که مخاطب با دیدن این محتوا چه عکس العملی نشان می دهد و آیا در نهایت منجبر به آن واکنشی می شود که شما می خواهید؟ برای این کار لازم است که شما یک استراتژی تولید محتوا را داشته باشید. در زیر استراتژی هایی را برای تولید محتوا با هم مرور می کنیم.

استراتژی تولید محتوا وابسته به کمیت نیست

شاید برای بعضبی از افراد این باور درست باشد که محتوایشان باید کمیت داشته باشد و نه کیفیت اما محتوا باید کیفیت داشته باشد هرچه محتوایی که شما تولید می کنید کیفیت بالایی داشته باشد درصد خرید شما بالا می رود و شما را در بیزنسی که دارید بالا میبرد. استراتژی در تولید محتوا باید به گونه ای تنظیم شود که محتوایی را که با استراتژی های تیم شما مغایرت دارد کنار بگذارد و به محتوای مربوطه بپردازد.

باید استراتژی تولید داشته باشید یعنی برای اینکه محتوای شما درست نتیجه بدهد باید بطور مداوم تولید کنید هرچقدر که شما محتوای بیشتری در وب سایت یا کانال یا پیج خودتان داشته باشید مخاطب بیشتر درگیر می شود و از طرفی هم تعداد بسیار زیاد محتوا در وب سایت شما میتواند باعث بالا رفتن نتیجه شما در نتایج موتور جستجوی گوگل شود.

محتوایی با سطح کیفیت متوسط باز هم می تواند روند نزولی را برای شما به همراه داشته باشد. محتوای بی کیفیت باعث می شود که آن محتوا برای مخاطب شما جذاب نباشد و به اعتبار شما لطمه بزند. بنابراین تا زمانی که شما بطور مرتب تولید محتوا انجام میدهید، همیشه محتوایتان ارزش بالایی دارند. این کار باعث افزایش اعتماد کاربران و مشتریان به برند شما و باعث جذب آنها و بالا بردن نرخ تبدیل می شود.

این نکات را برای دستیابی به یک استراتژی تولید محتوا با کیفیت به یاد داشته باشید

 1. آیا این محتوایی که شما تولید کرده اید اصل است یا یونیک و منحصر بفرد است؟ حتی اگر شما محتوایی که تولید می کنید ایده ی آن را از مقالات و پست های دیگری که در اینترنت وجود دارند گرفته باشید می توانید که محتوای یونیک و منحصر بفردی را در آن موضوع ایجاد کنید.
 2. آیا این استراتژی تولید محتوایی که در پیش گرفتید در مورد تحقیقات، نظرسنجی ها یا گزارش های تهیه شده است؟
 3. آیا دستور زبان های موجود در محتوایتان را بررسی کرده اید که درست باشند؟ نوشتن محتوایی که غلط املایی یا اشتباهات گرامری را داشته باشد یک محتوای بسیار بی کیفیت است که شما تولید کرده اید. دستور زبان در نوشتن محتوا بسیار مهم است باید محتوایی بنویسید که دستور زبان مناسبی را داشته باشد.
 4. از CTA، تبلیغات یا تبلیغات اسپم استفاده کرده اید؟ یعنی استفاده کردن بیش از حد از تبلیغات ی اینکه شما مرتب در محتوایتان ذکر کنید که با ما تماس بگیرید یا برای خودتان تبلیغ کنید. خواننده مطلب شما با این کار از خرید کردن از شما منصرف می شود.

مهارت استراتژی محتوا نویسی

مهارت محتوا نویسی را باید آموخت. هر چیزی بدون محتوا مانند ماشین بدون راننده است. اگر راننده ای وجود نداشته باشد، نمی­توان ماشین را در جهت صحیح هدایت کرد. محتوا نویسی مهارتی با اهمیت، برای تولید کنندگان محتوا می باشد. محتوای شما این استراتژی تولید را دارد که همه ی مخاطبان بتوانند آن را بخوانند؟ شما باید از زبانی برای تولید محتوایتان استفاده کنید که هر مخاطبی حتی اگر یک مخاطب کلاس پنجم ابتدایی هم آن را بخواند متوجه شود که شما در چه موردی آن را نوشته اید. استفاده کردن از واژه هایی که درک آن ها برای مخاطبین شما که در سطح متوسط هستند دشوار باشد.

این مطلب و خوندی ؟  مدیریت ارتباط با مشتری CRM

گوگل هم محتوایی را که خوانایی بالایی دارند را در جایگاه بالاتری قرار می دهد. با پیشرفت تکنولوژی تولید محتواء جذاب از ضروری ترین مسائل برای افراد دارای کسب و کار و حتی ارائه دهندگان خدمات است. در ادامه مهارت های اساسی را که برای محتوا نویس موفق شدن لازم است بدانید ذکر می­کنیم:

۱- در مهارت محتوا نویسی باید خواننده خود را بشناسید

ارتباط یک فرآیند دو طرفه است و هر نویسنده ای که بدون شناخت از مخاطب خود و نادیده گرفتن آن چیزی برایش بنویسد یک نویسنده شکست خورده است. اگر نمی دانید که در مورد چه کسی می نویسید یا مخاطبان شما چه کسی هستند، مانند یک تیرانداز بدون هدف هستید. درک نیازهای خوانندگان­تان و اینکه بتوانید مطالب خود را به همان روشی که مورد نظر مخاطبان و خوانندگان شما قرار می­گیرد، تراز کنید یک مهارت شگفت انگیز در نویسندگی با محتوای خوب است.

۲- دانستن آنچه شما واقعاً می­خواهید بگویید

برای نویسندگان ضروری است که بدانند دقیقا چه چیزی را می­خواهند بگویند. این موضوع باعث می­شود، نویسنده ­بتواند به نگارش محتوای خوب و جالب بپردازد. وقتی می دانید خوانندگان شما چه کسانی هستند، تصمیم گیری در مورد آنچه می­خواهید بگویید بسیار آسان است. شما باید بدانید که چگونه می­توانید ایده ها را در ذهن خود منتقل کنید و ارتباط بین آنها را توضیح دهید.

۳- پیروی از اصول خوانایی

محتوای شما باید با خواننده شما به شکلی صحبت کند که به راحتی قابل درک باشد. این در ابتدا ساده نیست اما برای موفقیت ضروری است. فرمول اصول خوانایی موارد زیر است:

با خوانندگان خود مستقیم صحبت کنید

مانند یک مکالمه دو سویه با خوانندگان خود صحبت کنید. به عنوان مثال، خوانندگان خود را با کلمه “تو” یا کلمه “شما”،، مخاطب قرار دهید. و همچنین از کلمه “ما” یا “من” برای ارائه مطالب خود استفاده کنید. این تضمین می­کند که شما به طور مستقیم با خوانندگان خود صحبت می­کنید. همچنین به خواننده این امکان را می­دهد که به طور مداوم مطالب شما را بخواند.

محتوا خود را ساده و در عین حال بهینه حفظ کنید

شاید بارها شنیده باشید که ساده تر بهتر است. در هر کجا ساده باشید، در محتوای خود از کلمات ادبی سنگین استفاده نکنید و مکالمه­تان را با توضیحات اضافه طولانی و کش دار نکنید. خوانندگان اگر تشخیص دهند که شما در حال کش دار کردن موضوع هستید، به سرعت از محتوای شما به هر محتوای دیگر هدایت می شوند.

به یک ایده واحد در مهارت های محتوا نویسی بچسبید

این یک هنر مطلق است که با موضوعی که در مورد آن صحبت می­کنید، هماهنگ باشید. شما باید یک ایده را به شکلی تنظیم کنید که تنها و به طور واحد درباره آن صحبت کنید (یعنی بار اضافی به محتوای خود اضافه نکنید یا خواننده را با ایده های دیگر و در هم پیچیده درگیر نکنید)

۴- همیشه اصیل باشید

منحصر به فرد بودن، جوهر اصیل بودن است، به ویژه هنگامی که برای محتوا صدق کند. منحصر به فرد بودن یک کیفیت اجباری است، نه فقط به دلیل تقاضای خواننده، بلکه به دلیل ضروری بودن اهداف SEO. ارسال مطالب تکراری در وب احتمال افزایش گوگل در شناسایی آن را افزایش می­دهد

۵- پاسخ به سؤالاتی که ممکن است در ذهن مخاطب ایجاد شود

پرسیدن سؤالات در سراسر مطالب خود و ارائه پاسخ های فوری و مناسب به خوانندگان خود، یک روش عالی برای نگه داشتن خواننده شما با مطالب شما است. هدف نهایی محتوا افزایش دانش کسانی است که آن را می­خوانند.

۶-اتصال نقاط

یکی از تاکتیکی ترین مهارت هایی که یک محتوا نویسی خوب باید داشته باشد، دانستن چگونگی اتصال نقاط است یعنی در واقع مباحث و پاراگراف های مرتبط با محتوا از اهمیت حیاتی برخوردار.

۷- خلاصه کلمات

توانایی جمع بندی ایده مانند اقیانوس در یک فنجان، هنر نوشتن مطالب است.شما فقط باید یادگیری چگونگی خلاصه کردن مطالب را یاد بگیرید که شامل یک مرور کلی در مورد ایده های اصلی با استفاده از کلمات کلیدی و مضامین است.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

۸-منابع و ذکر نقل قول ها

خوانندگان فقط تا زمانی که اطلاعات صحیح به آنها ارائه دهید، مطالب شما را باور خواهند کرد. شما باید به اندازه کافی شجاع باشید تا بتوانید محتوای خود را با منابع اصلی آن پیوند دهید و در هر کجا که لازم باشد از آنها یاد کنید.

۹-صبور بودن در مهارت های تحقیقاتی و محتوا نویسی

اگر صبر و حوصله و مهارت های عالی تحقیق و تحلیلی دارید، شانس شما برای تبدیل شدن به یک نویسنده محتوای خوب بیشتر است. در نوشتن محتوا، عنصر تحقیق بسیار مهم است.

۱۰- اصلی‌ترین بخش استراتژی تولید محتوا مطالب خود را به عنوان خواننده مرور می­کند

پس از تکمیل مطالب خود، باید مطالب خود را بدون تعصب مرور کنید که اشتباهات در محتوا را مشخص می­کند. با انجام این کار، شما به تولید یک محتوای بدون خطا می­پردازید، نه فقط از نظر گرامری، بلکه به سمت ایده هایی ناب نیز هدایت می­شوید.

۱۱-دانستن در مورد بهینه سازی وردپرس و موتور جستجو (SEO)

انواع مختلفی از تم های وردپرس با عملکردهای خودکار پیش فرض وجود دارد که در آن شما فقط برای تأمین نیازهای خود می­توانید افزونه نصب کنید. با این وجود، اگر قصد دارید نویسنده محتوای ستاره باشید، باید اصول اساسی SEO را بدانید. الگوریتم هایی که تعیین می­کنند نحوه کار موتورهای جستجو دائماً به روز می­شوند و برای کسب مهارت محتوا نویسی بهترین نویسندگان محتوا باید آنها را بشناسند تا بتوانند از آنها با موفقیت استفاده کنند.

۱۲-توانایی های زبانی

اگر می­خواهید یک نویسنده محتوای خوب باشید، باید مهارت های زبان خوبی داشته باشید. این مهارت ها باید شامل موارد زیر باشد:

 • املایی
 • دستور زبان
 • استفاده از کلمات مناسب

اگر مهارت های زبانی شما ضعیف است، حتما به تقویت آنها بپردازید.

۱۳- پایدار بودن

طبیعی است که گاهی اوقات از همه چیز مربوط به نوشتن ناامید شوید. در این مواقع، حتی ممکن است تصمیم به ترک کار وسط یک پروژه بگیرید. اما، کسی که می­خواهد یک نویسنده محتوای حرفه ای باشد، باید بر رنج این حرفه غلبه کند. بنابراین باید مهارت هایی را در اختیار داشته باشید تا با چالش های جدیدی روبرو شوید و با مشکلات غیر منتظره مقابله کنید.

۱۴-انجام به روزرسانی های مکرر محتوا

موتورهای جستجو معمولاً از سایت هایی که به طور مرتب محتوای خود را به روز نمی­کنند، طرفداری نمی­کنند. اگر صاحب یک وب سایت یا وبلاگ هستید، باید مرتباً محتوای خود را به روز کنید. زیرا به روزرسانی مداوم به شما کمک می­کند تا رتبه های موتورهای جستجو بالاتر را حفظ کنید. این اصلی ترین تکنیک مهارت محتوا نویسی است. بنابراین، چند بار باید بروزرسانی کنید؟ این بسته به ماهیت و وب سایت شما کاملاً به اختیار شما است. معمولاً ایجاد تغییرات ماهانه کافی است!

۱- بهترین روش ها برای ایجاد محتوای معنی دار

ما در این مقاله بهترین روش ها را برای کمک به شما در ایجاد محتوای معنی دار و مرتبط شناسایی کرده ایم. برای ایجاد محتوای معنی دار شما باید :

 • اهداف سازمان و نیازهای کاربر را منعکس کنید. شما می توانید با انجام تحقیقات بازار ، تحقیقات کاربر و تجزیه و تحلیل معیارهای مختلف، نیازهای کاربر خود را کشف کنید  و محتوای خود را در راستای برطرف کردن ان ها ایجاد کنید.
 • نحوه تفکر و صحبت کاربر در مورد یک موضوع را بفهمید. محتوا باید بر اساس آن ایجاد و ساختار داده شود. انجام این کار به شما در بهینه سازی موتور جستجو (سئو) نیز کمک می کند.
 • با مردم به گونه ای ارتباط برقرار کنید که آن ها شما را راحت درک کنند. پذیرفتن اصول نوشتن ساده به این امر کمک می کند.
 • مفید واقع باشد. با هدفمند بودن در نوع محتوایی که تولید می کنید ، موارد بی مورد را حذف کنید.
 • به روز باشید و واقعیت را حفظ کنید.  وقتی اطلاعات جدید در دسترس قرار گرفت ، محتوای خود را به روز کنید و یا بایگانی کنید.
 • در دسترس همه مردم است.  شما وظیفه دارید اطمینان حاصل کنید که همه افراد می توانند به اطلاعات شما دسترسی داشته و از آنها بهره مند شوند.
 • اطمینان حاصل کنید که کاربران می توانند محتوای شما را از طریق مختلف مانند موتورهای جستجو پیدا کنند.
 • تعریف الزاماتی از کل سایت داشته باشید. محتوا باید طراحی ، ساختار داشته باشد و مخاطب را هدایت کند.
 • چگونه ایده های محتوا را تهیه خواهیم کرد؟ چگونه اطمینان حاصل خواهیم کرد که آنها با صدای مارک ، اهداف و مخاطبان ما همسو هستند؟
این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

اگر می‌خواهید پس دیگر حرفی نمی‌ماند، دست به کار شوید و خود را برای تولید یک محتوای باکیفیت قوی کنید. نمی‌دانم یا شاید هم خیلی مهم نباشد که بدانم هدف شما از جذب مخاطب چیست، این که می‌خواهید خدمات و کالای خود را تبلیغ کنید یا اندیشه خود را نشر دهید، فرقی ندارد. در هر صورت شما باید مخاطب را به سایت خود کشانده و کاری کنید تا با اکراه آن را ترک کند، آن وقت است که هدف شما محقق خواهد شد.

این دقیقا همان کاری است که بزرگترین کسب و کارهای دنیا برایش نقشه کشیده‌اند و همواره در مسیرش حرکت می‌کنند. اگر می‌خواهید از غافله عقب نمانید، وقت آن رسیده با قدمی استوار سال جدید را آغاز کنید و محتوا باکیفیت بیشتری به نسبت رقبای خود داشته باشید.

تولید محتوا، عمل نهایی بازاریابی است. هنگام تولید محتوا، اطلاعات رایگان و مفیدی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهید، می‌توانید مشتریان بالقوه را به سمت خود جذب کرده و مشتریان موجود را از طریق تعامل با کیفیت، حفظ کنید.

شما همچنین ROI اصلی برای شرکتتان ایجاد می‌نمایید؛ زیرا این آمار، بازاریابی محتوا را نشان می‌دهد که:

 • بازاریابی محتوا منجر به X3 بازاریابی سنتی می‌شود و ۶۲٪ هزینه کمتری را به همراه دارد.
 • SMB هایی که از بازاریابی محتوا استفاده می‌نمایند، ۱۲۶٪ فالور بیشتری آنها را دنبال می‌کند نسبت به آنهایی که از بازاریابی محتوا استفاده نمی‌کنند.
 • ۶۱٪ از خریدهای آنلاین، نتیجه مستقیم مشتری است که یک وبلاگ را می‌خواند.
 • شرکت‌هایی که بیش از ۱۶ پست وبلاگ در هر ماه منتشر می‌کنند، ۳٫۵ برابر ترافیک بیشتری نسبت به شرکت‌هایی که چهار (یا کمتر) پست در هر ماه ارسال کرده‌اند، دارند.

محتوا برابر با رشد تجارتتان است. بنابراین بیایید با استراتژی محتوا شروع کنید.

۲. برنامه ریزی و استراتژی محتوا

شما شروع به ساختن خانه بدون طرح، مجسمه‌ای بدون طرح یا شرکتی بدون بیانیه مأموریت، نمی‌کنید. بنابراین بدون ایجاد برنامه، نباید به تولید محتوا بپردازید. در غیر این صورت امکان دارد از هدف خود منحرف شوید.

یک استراتژی محتوا شامل همه چیز است، از نام تجاری و لحن گرفته تا اینکه چگونه محتوای خود را تبلیغ کرده و در نهایت مورد استفاده مجدد قرار بگیرد.

بیایید قدم به قدم به نحوه ایجاد برنامه محتوا خود بپردازیم.

 انتخاب اهداف محتوا

برای تولید محتوا باید مشابه یک کمپین بازاریابی سنتی، استراتژی محتوا شما در جهت اهداف بازاریابیتان باشد (که باید از اهداف شرکت شما محسوب شود). تا زمانی که اهدافتان SMART باشند، می‌تواند به جذب بازدید کننده بیشتر به سایتتان تا تولید بیشتر منجر شود؛ نمونه‌ای از این نوع هدف، افزایش ترافیک ارگانیک به وبلاگ در سه ماهه بعدی به اندازه ۲۵٪ است.

پس از مشخص کردن این موضوع، هر یک از مطالب ایجاد شده، باید با هدفتان مطابقت داشته و در کسب نتیجه دلخواهتان، مشارکت داشته باشد. درمجموع، بهتر است از اهداف خود شروع کنید سپس محتوایتان را تولید نمایید.

پرسونای خریدار (Buyer Persona)

ساختن یک استراتژی محتوا، بیشتر از آن است که تنها به این فکر کنید که می‌خواهید چه نوع محتوایی ایجاد نمایید. ابتدا باید بدانید با چه کسی صحبت می‌کنید، چگونه می‌خواهید با آنها حرف بزنید و کجا آنها را پیدا خواهید کرد. نکته کلیدی در ابتدا یک تولید محتوا موفقیت آمیز، این است که هر خواننده‌ای احساس کند که به طور مستقیم و شخصی با آنها صحبت می‌کنید.

تنها راه برای انجام این کار، صمیمی بودن با بازدید کنندگان و مشتریان است. شما باید آنها را مانند دوست قدیمی خود بشناسید. باید از موانع، نقاط درد، چالش‌ها و ترس های آن‌ها آگاه باشید. به همین ترتیب، می‌توانید بهترین نتیجه ممکن، راه حل رؤیایی و بزرگترین خیالات آنها را درک کنید.

همیشه به یاد داشته باشید که شما در حال بازاریابی با انسانهایی هستید که می‌خواهند احساس ارتباط داشته باشند. در حالت ایده آل، می دانید و می‌توانید مستقیماً با هر فردی که از وبسایت شما بازدید می‌کند، صحبت نمایید اما نمی‌توانید این کار را عملی کنید. به نظرتان راه حل چیست؟ باید یک پرسونای خریدار ایجاد کنید.

این مطلب و خوندی ؟  مشتری مداری چیست؟

در تولید محتوا آنچه اهمیت دارد این است که پرسونای خریدار شما، شخصی است که می‌خواهید با محتوایتان به آن برسید. این شخصیت نیمه داستانی به عنوان نماینده مخاطب هدفتان، یعنی افرادی که به احتمال زیاد از پیامتان سود می‌برند و مشتری می‌شوند، خدمت می‌کند.

ایجاد یک شخصیت خریدار نیاز به کمی تحقیق، برخی از حدس‌ها و ترفندها دارد. اما نتیجه نهایی، یک تصویر واضح از شخصی است که می‌خواهید به بازار عرضه کنید و کسی که با خوشحالی محتوای شما را استفاده کند.

تکیه کردن به سفر خریدار (Buyer’s Journey)

اگر تا به حال سردرد داشته‌اید، اولین کاری که احتمالاً انجام داده‌اید تلاش برای کشف علت آن بوده است. شاید شما دچار کمبود آب بدن یا کمبود کافئین شده‌اید یا شاید بیمار بوده‌اید. بعد از تشخیص مشکل، به سمت راه حل‌ها حرکت خواهید کرد، مثلاً مقداری آب بنوشید، یک اسپرسو بگیرید یا یک دارو مصرف کنید.

سرانجام شما بین راه حل‌ها تصمیم می‌گیرید: اویان (یک مارک معروف آب معدنی) یا شیر آب؟ استارباکس یا قهوه Peet؟ Aleve یا Tylenol؟ امیدوارم سردرد شما فروکش کند و بتوانید روز خود را طی کنید.

این نمایشی از سفر خریدار در تولید محتوا است. هر یک از چشم اندازهای شما، مسیری را برای رسیدن به راه حل دنبال می‌کند، آن مسیر شامل مراحل آگاهی، توجه و تصمیم گیری است. اما هر یک از چشم اندازهایتان در بخش‌های مجزا از این سفر قرار می‌گیرد. بنابراین مهم است که از مطالبتان برای جذابیت در هر مرحله استفاده کنید.

با تولید محتوا برای هر مرحله از سفر خریدار، شما مطمئن می‌شوید که هیچ بازدید کننده‌ای شکاف‌ها را نمی‌بیند؛ و هر شخصی که به وبسایتتان می‌آید، این احساس را دارد که اطلاعات مرتبط و مفیدی را دریافت می‌کند.

نقش مخاطب

بهتر است یک فرمت برای محتوای خود انتخاب کنید تا متناسب با هر مرحله از سفر خریدار باشد. یک بازدید کننده جدید در مرحله آگاهی، نمایشی زنده از محصول شما را نمی‌خواهد؛ اما آنها یک چک لیست سریع یا پست وبلاگ را که به آنها کمک کند تا مشکلشان را بهتر بشناسند، می‌خوانند.

در مرحله تصمیم گیری، نیاز به دانستن همه راه حل‌های ممکن نیست، آن‌ها به مشاوره یا نمایشی نیاز دارند که نشان می‌دهد محصول شما راه حل مناسبی برای آنها است. سعی کنید همیشه مخاطب خود را در این مرحله قرار دهید. در اینجا راهنمای بهترین قالب‌های محتوا برای هر مرحله از سفر خریدار وجود دارد:

 • آگاهی: Whitepaper، ارسال بلاگ، چک لیست، فهرست برنامه‌ها، اینفوگرافیک، کتاب الکترونیکی، بازی، مسابقه
 • ملاحظات: پادکست، وبینار، کاربرگ، ماتریس مقایسه، الگو
 • تصمیم گیری: نسخه نمایشی، آزمایش رایگان، راهنما محصول، مشاوره، کوپن

ممیزی کردن محتوا

این که آیا شما برای مدتی بدون هیچ جهت مشخصی محتوا تولید کرده یا اینکه یک استراتژی را دنبال کرده‌اید،؟ هر بخش بازاریابی می‌تواند از یک ممیزی محتوا بهره مند شود. فقط به این دلیل که شما با یک استراتژی کاملاً مشخص شروع نکردید، به این معنی نیست که محتوای شما قبلاً در یک متن قرار نگرفته باشد.

ممیزی محتوا در تولید محتوا صرفاً کارهایی را که قبلاً انجام داده‌اید، موجود می‌کند سپس آن را مرتب کرده تا بتوانید در برنامه محتوا جدیدتان، مورد استفاده قرار دهید. این روند ممکن است شامل نوشتن مجدد مقاله شود یا امکان دارد شکاف‌هایی را که باید پر از محتوا باشند که برای پرسونای شما و مرحله سفر مخاطبانتان جذاب است را نشان دهد. در اینجا نحوه انجام ممیزی محتوا آورده شده است:

 1. تمام مطالب خود را در صفحه گسترده‌ای جمع کنید.
 2. ستون‌هایی را برای کلمات کلیدی مورد نظر، پرسونای خریدار، مرحله سفر خریدار، قالب و موضوع اصلی ایجاد نمایید سپس این موارد را برای هر قطعه محتوا پر کنید.
 3. ستون‌ها را برای اندازه گیری های کلیدی خود، مانند نمایش صفحه، اشتراک گذاری‌ها، درگیری مخاطبان و غیره اضافه کنید.
 4. سرانجام هر پست (با استفاده از نکات برجسته یا ستون دیگر) را توسط آن دسته از مواردی که به خوبی انجام می‌دهند یا نیاز به پیشرفت دارند، باید بازنویسی کنید یا می‌توانید با یک پست دیگر ادغام نمایید.

در حالی که ممکن است یک ممیزی محتوا، خسته کننده به نظر برسد؛ اما تمام کارهای دستی ارزش افزایش ترافیک و هدایت را دارند. به علاوه، می‌توانید یک طرح تأیید شده را پیش ببرید.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

انتخاب فرمت مناسب

آن پرسونای خریدار را که ایجاد کردید به خاطر دارید؟ شما برای آنها محتوا تولید می‌کنید. این بدان معنا است که شما باید مطالب را در قالبی تهیه نمایید که بتواند به راحتی و با لذت از چشم انداز شما استفاده شود.

فرمی که انتخاب می‌کنید، ممکن است یک پست وبلاگ، ویدئو، نمایش به صورت اسلاید، گرافیک، کتاب الکترونیکی، whitepaper، پادکست یا مواردی باشد که ذهن خلاقتان می‌تواند آنها را تصور کند. تا زمانی که به پرسونای شما خدمت کنند، از نظرتان خوب خواهد بود.

همچنین لازم نیست برای هر قطعه از محتوایی که تولید می‌کنید، به یک قالب بچسبید؛ اما باید بتوانید محتوا – به هر شکلی که باشد – را بر روی یک کادر ثابت تولید کنید. منظور من این است که یک سری پادکست‌ها می‌توانند یک تاکتیک عالی در بازاریابی باشند اما اگر منابع خود را حفظ کنید (صبر کنید) و به آن بچسبید، ممکن است برای وبلاگتان مسیر بهتری باشد. هنگام انتخاب قالب محتوای خود از این سؤالات به عنوان راهنما استفاده کنید:

 • سفر این خریدار برای چه مرحله‌ای است؟
 • استفاده این محتوا برای مخاطبان شما چقدر آسان است؟
 • پرسونای شما کجا وقت خود را بصورت آنلاین می‌گذراند؟
 • چه قالبی را می‌توانید بطور مداوم ایجاد کنید؟
 • آیا می‌توانید این محتوا را در سطح باکیفیت که رقابتی است تولید کنید؟

پروموت کردن محتوا

چه فایده‌ای دارد، اگر کسی نبیند که این همه محتوای عالی ایجاد می‌کنید؟ در دنیای واقعی، هر زمان که یک پست جدید منتشر می‌کردید، گروه زیادی از مردم به سایت شما مراجعه می‌کردند. در واقعیت – به ویژه هنگامی که تازه کار را شروع کرده‌اید- لازم است افراد را به استفاده از مطالبتان و حتی ارسال آنها در فضای آنلاین خودشان جلب کنید.

از این رو، در تولید محتوا، تبلیغ محتوا به همان اندازه که محتوایی را تولید می‌کنید برای استراتژی شما مهم است. برنامه تبلیغاتیتان باید توسط پرسونای شما هدایت شود؛ وقتشان را آنلاین می‌گذرانند؟ در چه ساعات روز از یک بستر خاص استفاده می‌کنند؟ چند بار می‌خواهند محتوای شما را ببینند؟ چگونه دوست دارند محتوایی را استفاده کنند؟ ارتقاء محتوا به میزان متوسط متفاوت است و برای هر کدام قوانین خاصی وجود دارد.

شبکه‌های اجتماعی

در حالی که رسانه‌های اجتماعی، ابزاری برای ایجاد روابط هستند، می‌توان از آنها برای تبلیغ محتوا نیز استفاده کرد. همه چیز به یافتن تعادل مناسب بین خود تبلیغ، به اشتراک گذاری اطلاعات مفید و سرگرمی بستگی دارد. فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب و Snapchat همه رسانه‌های خوبی برای تولید و به اشتراک گذاری مطالب مرتبط هستند. نکته کلیدی در تغییر آن محتوا برای متناسب سازی با هر پلتفرم است.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به مخاطبان است، به خصوص در تبلیغ محتوا؛ به دلیل این که هرکسی در لیست ایمیلتان باشد، شنیدن مطالب شما را انتخاب کرده و همچنین شما می‌توانید اطمینان داشته باشید که پیام‌هایتان را دریافت می‌کنند.

با این وجود، بهتر است با ارسال محتوا مرتبط به لیست‌های تقسیم شده، نرخ بازده خود را بهبود بخشید؛ به این معنی که مخاطبانتان، مشتاق خواندن همه چیزهایی هستند که شما با راه‌های مختلفی برای آنها ارسال می‌کنید.

پروموت کردن به روش تبیلغات کلیکی

پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) به شما کمک می‌کند تا مطالب خود را در مقابل مخاطبان جدید از طریق تبلیغات هدفمند و پولی دریافت کنید. این تبلیغات می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو یا وب سایت‌های دیگر اجرا شوند.

هنگامی که پرسونای خریدار خود را تعیین می‌کنید، می‌خواهید مسیر پولی را طی نمایید تا در جهت هدف قرار دادن افراد بی علاقه، هدر نرود. وقتی مخاطبان خود را پایین بیاورید، ارتقاء هزینه می‌تواند یک ROI عالی به بار آورد.

هم نشری محتوا (Syndication)

تبلیغ محتوای شما از طریق کانال‌های معتبر شخص ثالث، راهی عالی برای ایجاد مخاطب است. هم نشری محتوا، می‌تواند مخاطب بیشتری برای شما فراهم کند که در غیر این صورت تنها با تلاش خودتان نمی‌توانید به آن مخاطبان دست یابید.

تکرار محتوا

هنگامی که محتوا را مجدداً مورد استفاده قرار می‌دهید، دوباره از چیزی استفاده می‌کنید که مدت زمان زیادی را صرف تولید و تبدیل آن در قالب‌های مختلف کرده‌اید تا بتوانید استفاده بیشتری از آن داشته باشید.

به عنوان بازیافت به آن نگاه کنید. شما می‌خواهید برای تولید محتوا خود در مقابل مخاطبانتان زمان کمتری را صرف نمایید. به عنوان مثال، آن پست وبلاگ که شما در مورد آمار بازاریابی نوشتید نیز می‌تواند به عنوان یک اینفوگرافیک عالی یا حتی یک ویدیو مورد استفاده قرار بگیرد. اگر چیزی را با یک قالب ایجاد کرده‌اید، سعی کنید با تمام روش‌های دیگری که می‌توانید آن اطلاعات را به همان اندازه مؤثر نمایید، استفاده کنید.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

۳. انواع محتوا را بشناسید

اول از همه باید بدانید مخاطب شما کیست و چه نوع محتوایی را جذاب می‌داند و برای مطالعه آن زمان می‌گذارد. این کار می‌تواند به شما کمک کند در میان چندین نوع محتوا، کدام یک را انتخاب کرده و به مخاطبان ارائه دهید. برخی از محبوب‌ترین انواع محتوا عبارتند از:

 • وبلاگ

مطالب وبلاگ‌ها به راحتی قابل هضم و فریبنده هستند و برای این تولید می‌شوند که مخاطبان را از آنچه در کسب و کارتان می‌گذرد، آگاه کنند. اگر رستوران دارید ممکن است بخواهید چندین مطلب کوتاه در وبلاگ خود منتشر کنید. این مطالب می‌توانند در مورد هر چیزی از جمله منو، نحوه طبخ غذاها، تفاوت با سایر رقبا و حتی سابقهٔ کاری رستورانتان باشد. تولید محتوا باکیفیت می‌تواند باعث جذب مخاطب شده و افراد بیشتری را به رستوران شما دعوت کند از همین رو چگونگی تولید محتوای باکیفیت برای کسب و کارتان را به یک اولویت تبدیل کنید.

نکته مهم دیگر در مورد ثبت محتوا در وبلاگ این است که نباید آن را به صورت طولانی تهیه کنید زیرا از حوصله مخاطب خارج بوده و جذابیتی برای او نخواهد داشت. بهترین مطالب در حوزه وبلاگ چیزی حدود ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ کلمه هستند.

 • محتوای دسته بندی شده

اگر یک وب سایت در مورد تجارت الکترونیک دارید باید به فکر دسته بندی مطالب خود باشید. در وب سایت خود نمی‌توانید از همهٔ کلمات دنیای واقعی استفاده کنید یعنی در واقع استفادهٔ شما از کلمات بستگی به این دارد که بخواهید محصولات خود را چگونه معرفی کنید. قانون کلی این است که حداکثر تا ۲۰۰ کلمه در هر دسته بندی محتوای بهره بگیرید.

 • نوشته‌های طولانی

نوشته‌های طولانی معمولاً برای آموزش و اطلاع رسانی به کار می‌روند. در مورد چگونگی بیان این آموزش‌ها فکر کرده و از ایده‌های مناسب استفاده کنید. برای این نوع محتوا هیچ محدودیتی از لحاظ تعداد کلمات وجود ندارد زیرا این مطالب باید آموزنده باشند و تمام اطلاعاتی که مورد نیاز کاربر است را به او ارائه دهند.

 • پست مهمان

نمی‌دانم باور می‌کنید یا نه اما بهتر است بدانید بسیاری از شرکت‌ها از پست مهمان در سایت خود استفاده می‌کنند. با اینکار آن‌ها می‌توانند امکان دسترسی به سایت خود و تعامل با خوانندگان خود را افزایش دهند. البته باید همیشه به تعداد کلمات توجه داشته باشید چون تعداد کلمات می‌تواند شما را در نوع نگارش محدود سازد.

احساس می‌کنید هنگام خواندن متن یک وبلاگ، مهم‌ترین اصل چیست؟

 • طنز:دوست دارم پست‌هایی را بخوانم که باعث خندهٔ من شود.
 • تصاویر: خواندن متن‌هایی که در میان نوشته‌های آن تصاویر قرار گرفته‌اند، آسانتر است.
 • اینفوگرافیک: اگر تمام اطلاعات در قالب در یک اینوگرافیک قرار گیرد می‌تواند اهمیت مطالب را برجسته کند.
 • مقالات حقوقی و حرفه‌ای: مقالات آموزشی باید به لحاظ لحن و واقعیات ارائه شده در آن، حرفه‌ای باشند.
 • تنوع: در صورتی که در وبلاگ از طنز مناسبی استفاده شود، من از طنز در وبلاگ لذت می‌برم اما این بسیار اهمیت دارد که برای مقالات از لحن جدی استفاده شود.

۴. فرآیند تولید محتوای با کیفیت

شاید شما اطلاعات منحصر به فردی در مورد کسب و کارتان داشته باشید اما آیا می‌دانید چگونه آن را ارائه دهید؟ آیا با انواع نگارش آشنا هستید؟ دسته‌بندی متون را چطور، می‌شناسید؟ اگر تاکنون با مواردی از این دست برخورد نکرده‌اید و نمی‌دانید چگونه به واسطه تولید محتوای با کیفیت مخاطب را جذب خود کنید، بهتر است در ابتدا با اصول تولید محتوا آشنا شده و بعد در این مسیر قدم بگذارید. در واقع شما باید تکلیف را با خودتان روشن کنید که چه محتوایی می‌خواهید، برای چه مخاطبانی می‌نویسید و در چه فضایی منتشر می‌کنید. در این صورت می‌توانید تصمیمات درستی هنگام تولید محتوای خود بگیرید.

ما بازاریابان مشغول کار هستیم. وقتمان را برای سیستم‌های ناکارآمد هدر نمی‌دهیم. به همین دلیل برای هر کاری که قصد انجام آن را داریم، فرآیندی ایجاد می‌نماییم. ما در تولید محتوا، سیستمی را ابداع می‌کنیم، آن را تا زمانی که کار کند، بیرون می‌کشیم؛ سپس سیستم ایجاد شده را بارها و بارها تکرار می‌کنیم تا نتیجه مورد نظرمان را بدست آوریم.

این مطلب و خوندی ؟  پرسونا چیست؟

در مورد هر کمپین بازاریابی که تاکنون ایجاد کرده‌اید، فکر کنید مانند وبینار، پاسخگوی autos، بررسی‌ها. هر کدام از آنها یک فرایند داشتند. تولید محتوا هیچ تفاوتی ندارد. این مراحل را برای تولید محتوا، حذف کارهای حدس زده و ایجاد فضای ذهنی خلاقانه دنبال کنید.

 1. سرچ سئو

ایجاد پرسونای خریدار، به احتمال زیاد به شما ایده‌هایی می‌دهد تا بدانید درباره چه موضوعاتی بنویسید و بفهمید مخاطبانتان چه سؤالاتی دارند که این یک شروع عالی محسوب می‌شود. حال باید اطمینان حاصل کنید که آیا این ایده‌ها می‌توانند در مقیاس بزرگتر برای مخاطبان بیشتر اعمال شوند. مطمئناً نوشتن یک پست وبلاگ برای یک فرد مجزا بسیار عالی خواهد بود اما این به نوعی هدر دادن انرژی است.

تحقیقات سئو در تولید محتوا – تحقیقات کلمات کلیدی a.k.a – حجم جستجوی یک عبارت خاص از کلمات کلیدی را به شما نشان می‌دهد و آیا ارزش ایجاد سرمایه گذاری در ایجاد بخشی از مطالب پیرامون آن را دارد یا خیر.

یک راه خوب برای تحقیق در مورد کلید واژه‌ها، نوشتن سؤالاتی است که احتمال دارد پرسونای خریدار شما بر اساس آن موانع و اهداف باشد. سپس در مورد کلمات کلیدی مرتبط با سؤال‌ها تحقیق کنید تا ببینید افراد به اندازه کافی، آن‌ها را جستجو می‌کنند یا نه.

یک قانون کوچک این است که کلمات کلیدی قابل دسترس را هدفتان قرار دهید، به این معنی که حجم جستجوی ماهانه (MSV) داشته باشید و کلمات کلیدی مشکلی که در دامنه قلمرو محتوا شما قرار می‌گیرند را شناسایی کنید. اگر وبلاگ نویسی را به تازگی شروع کرده‌اید، هدف قرار دادن کلمات کلیدی رقابتی برای شما مناسب نیست.

اگر هنوز کاملاً در آن حضور ندارید، بهترین کار برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی با حجم کم و با حداقل مشکل در کلمات کلیدی (<50) است (ما در حال صحبت کردن ۲۰۰-۱۰۰۰ MSV هستیم). این بهترین موقعیت برای شما محسوب می‌شود تا بتوانید رتبه بندی بهتری برای کلمات کلیدی داشته باشید و مطالبتان را به افراد بیشتری ارائه دهید. در اینجا درس سئو به پایان رسید. به برنامه نویسی برنامه ریزی شده‌مان برمی گردیم.

چند روش برای انجام تحقیقات کلمات کلیدیتان وجود دارد:

 • از ابزارهای تحقیق در مورد کلید واژه‌ها، مانند SEMRush یا Moz Keyword Explorer استفاده کنید.
 • کلمه کلیدی خود را در یک موتور جستجو تایپ کنید و آنچه را که نشان می‌دهد، یادداشت کنید.
 • بخش جستجوهای مرتبط را در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) بررسی کنید.
 1. ایده

حالا که کلمات کلیدی را برای هدفتان تعیین کرده‌اید، وقت آن است که در تولید محتوا، ایده‌های محتوا را مانند طوفان مغزی ایجاد کنید. تحقیقات HubSpot نشان می‌دهد که بهترین راه برای سازماندهی محتوا، استفاده از مدل خوشه‌ای (topic clusters) است، به این معنی که شما یک صفحه ستونی بلند و کامل را بر اساس یک کلمه کلیدی ایجاد می‌کنید سپس محتوایی که تولید کرده‌اید را به این زیر موضوع‌ها پیوند می‌دهید.

مدل خوشه‌ای طوفان مغزی را بسیار ساده‌تر می‌کند، زیرا اکنون شما ساختار مشخصی را دنبال می‌کنید. شما می‌توانید از کلید واژه اصلی خود برای ایجاد یک بخش ستونی (pillar piece) استفاده کنید تا آن موضوع را به صورت عمیق پوشش دهد. سپس می‌توانید مطالب کوتاه‌تری را تولید کنید -اینفوگرافیک ها، پست‌های وبلاگ، قالب‌ها- که به مخاطبان شما کمک می‌کند تا عمیق‌تر با موضوع ارتباط برقرار کنند و کلمات کلیدی بلندتری را هدفشان قرار دهند.

در تولید محتوا اگر به دنبال ایده‌های خود هستید، بهتر است از کتابهایی که خوانده‌اید، مطالعات مربوط به صنعتتان، سایت‌های رقیب خود یا جستجوی مرتبط با SERP ها، کمک بگیرید. هنگامی که همه ایده‌های خود را روی کاغذ آوردید، می‌توانید تقویم سرمقاله خود را توسعه دهید و شروع به انجام کار کنید.

 1. نوشتن

آیا می‌خواهید در وبلاگ تجاری خود جوک بنویسید؟ درست مثل اینکه نباید در یک متن بانشاط و خنده‌دار از اصطلاحات تجاری و تخصصی استفاده کنید در یک متن تجاری نیز نباید از جوک استفاده کنید. می‌توانید سبک تولید محتوا خود را براساس محتواهای رقبای خود و مقالات مختلفی که توانسته‌اند باعث جذب مخاطب شوند، شکل دهید. سعی کنید چندین نوبت مطالب خود را مورد بررسی قرار داده تا اگر اشتباهی در آن وجود داشت، رفع کنید، از همین رو همیشه قبل از کمیت، کیفیت را در محتوای خود مدنظر داشته باشید.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

افرادی که لحن تولید محتوای شما را مشخص می‌کنند، مخاطبانتان هستند و شما نیز باید تا جای ممکن به خواسته‌های آنها توجه داشته باشید. اینکار شما به آنها کمک می‌کند که تصمیم بگیرند برای خواندن مطالبتان به سایت و وبلاگتان بازگردند یا خیر. بیاموزید که چه چیزی می‌تواند باعث از دست دادن مخاطب شود و بهترین راه برای جذب مخاطب چیست؟ از مخاطبان خود بپرسید چه می‌خواهند و سپس سعی کنید خواسته‌های آنها را برآورده کنید.

ما در اینجا در مورد روند نوشتن صحبت خواهیم کرد؛ زیرا این کاری است که من انجام می‌دهم. قدرت تولید محتوای خاص شما، ممکن است فیلم، گرافیک یا پادکست باشد. هرچه که هست، روند تولید آن ازدستورالعمل های مشابهی پیروی می‌کند:

 • برای پرسونای خود بنویسید. برای ساختن اثری که طنین انداز باشد، از صدای آنها، حسن‌هایشان و حتی شوخ طبعی آنها استفاده کنید.
 • از عناوین، توضیحات متا و سایر تیزرها برای مجبور کردن مخاطبان خود در خواندن مطالبتان استفاده کنید. فایده مطالب خود را درست در عنوانتان قرار دهید تا آنها بدانند که چرا باید آن را بخوانند.
 • چیزی منحصر به فرد ایجاد کنید. اطلاعات ساده‌ای که از قبل موجود است را استفاده نکنید. برای تأکید بر نکات خود، از یک سبک منحصر به فرد استفاده کرده یا به تحقیقات جدید استناد نمایید.
 • به یک ایده بچسبید و از مطالب خود برای تقویت آن استفاده کنید. خواننده خود را با توضیح چندین مضامین نیمه مرتبط در یک مطلب، سردرگم نکنید.
 • صادقانه بنویسید. سعی نکنید مخاطب خود را با نثر فصیح یا لغات گسترده تحت تأثیر قرار دهید.
 • مختصر و واضح بنویسید. شما می‌خواهید مخاطبتان با شما ارتباط برقرار کند تا به محتوایتان ارزش ببخشد. نیازی به استفاده از استعاره‌های گیج کننده نیست.
 1. ویرایش

نحوه ویرایش کار خودتان (یا دیگران) یک روند بسیار ذهنی است. ممکن است بخواهید همان لحظه ویرایش کنید یا چند روز صبر نمایید و محتوایتان را بدون چشمان خسته مرور کنید. شما احتمال دارد اهمیت زیادی به دستور زبان دهید یا یک قطعه محاوره‌ای را به عنوان هدفتان انتخاب کنید.

در هر صورت، در تولید محتوا بعضی از موارد وجود دارد که شما باید به آنها هنگام ویرایش توجه نمایید از جمله بیانی فعال، زبانی واضح، جملات کوتاه و فضای سفید. بهتر است از یک همکار یا مدیر نیز برای بررسی محتواهایتان کمک بگیرید.

 1. آپلود کردن

اکنون که محتوا شما آماده است، باید آن را در جایی قرار دهید که افراد بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. سیستم مدیریت محتوا (CMS) نرم افزاری است که میزبان آن محتوای دیجیتالی بوده و به شما این امکان را می‌دهد که آن را در وب سایت خود (یا هر جای دیگری در وب) نمایش دهید.

فایده CMS این است که تمام محتوای شما را به هم متصل کرده و آن را در یک مکان ذخیره می‌کند. بنابراین می‌توانید به راحتی با استفاده از لینکی آنها را به صفحه وبلاگتان یا ایمیلتان ارتباط دهید. همچنین می‌توانید نتایج کلیه مطالبی را که برای یک کمپین خاص ایجاد کرده‌اید (که می‌تواند به ممیزی محتوا کمک کند) تجزیه و تحلیل کنید. CMS شما را از داشتن سیستم بازاریابی محتوای منفصل، حفظ می‌کند.

 1. انتشار

انتشار مطالب به سادگی با کلیک کردن روی یک دکمه است. بنابراین چرا یک بخش را در آن می‌گنجانید؟ زیرا همیشه اینطور نیست. می‌توانید مطالب خود را بلافاصله پس از بارگذاری منتشر کنید یا با انتظار برای رسیدن زمان مطلوب، تأثیر آن را به حداکثر برسانید.

اگر تازه کار را شروع کرده‌اید، کلیک بلافاصله برای انتشار محتوا، احتمالاً مخاطبان شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. اما اگر یک برنامه انتشار منظم، مانند ارسال یک پست جدید در هر چهارشنبه را دارید و مخاطبان شما انتظار انتشار پست در روز چهارشنبه را داشته باشد، حتماً آن را مشاهده می‌کنند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، انتشار مطابق روندها یا رویدادهای حساس به زمان است. به عنوان مثال، اگر درباره تعطیلات ملی یا رویدادهای جاری محتوا تولید می‌کنید، بهتر است آن محتوا را در زمان‌های مشخصی منتشر کنید. CMS به شما این امکان را می‌دهد تا پست‌ها را برای زمان‌های مشخصی برنامه ریزی کنید سپس فراموش نمایید چراکه به صورت خودکار، محتوا را منتشر می‌کند.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

تولید محتوا در هر موضوعی راه خاص خود را دارد

راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید با استفاده آن مخاطب بیشتری به سمت سایت خود جلب کنید. یکی از آن راه‌ها اضافه کردن یک ویدئو به سایت است که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب داشته باشد. وبلاگ‌های ویدئویی، نوارهای اطلاعاتی و حتی پادکست‌ها می‌تواند ارزش افزودهٔ بیشتری به اطلاعات شما داده و بیشتر از آنچه که افراد می‌خواهند اطلاعات در اختیارشان قرار دهند.

۵. ابزارهای تولید محتوا

در حالی که CMS به شما در مدیریت محتوایتان کمک می‌کند، نمی‌تواند در تولید آن نقشی داشه باشد. در اینجا ابزارهای تولید محتوا مفیدی را معرفی خواهیم کرد. این موارد به ویژه در صورتی مفید است که نتوانید از کسی برای تولید محتوا کمک بگیرید و مجبور باشید به تنهایی آن را انجام دهید. از GIF گرفته تا اینفوگرافیک، این ابزارهای تولید محتوا به شما کمک می‌کنند، بدون توجه به اینکه چه نوع محتوایی را تولید می‌کنید مانند یک فرد حرفه‌ای در تولید محتوا به نظر برسید.

 • نرم افزار Canva در ایجاد طرح‌هایی زیبا برای هر پلتفرم، از تبلیغات اجتماعی گرفته تا فیس بوک، پوشش تصاویر تا اینفوگرافیک ها به شما کمک کند. این نرم افزار دارای قالب‌های زیبایی شناختی است که می‌توانید با استفاده از آن رنگ‌ها، تصاویر و متن‌ها را به صورت رایگان تنظیم کنید.
 • نرم افزار Giphy، گیف ها را جایگزین ایموجی ها می‌کند به همین دلیل یک روش قابل قبول برای ارائه محتوا محسوب می‌شود. Giphy به شما این امکان را می‌دهد میلیون‌ها GIF از قبل ایجاد شده را در پایگاه داده خود، جستجو کنید یا حتی خودتان یک گیف جدید بسازید.
 • Vidyard یک سیستم عامل میزبانی ویدیو بوده که برای بازاریابان ساخته شده است. این نرم افزار به شما این امکان را می‌دهد تا ویدیو خود را با اضافه کردن دکمه‌های لایه، متن یا دکمه‌های CTA، تست اسپلیت، رونویسی و ویژگی‌های سئو سفارشی کنید.
 • SurveyMonkey یک پلتفرم ایجاد نظرسنجی است. چرا احتمال دارد که به چنین چیزی احتیاج داشته باشید؟ زیرا یک بازاریاب خوب می‌داند که بازخورد مشتری برای یک کمپین بازاریابی کارآمد، بسیار مهم است.
 • MakeMyPersona یک ابزار بسیار خوب خود HubSpot است که به شما در روند ایجاد پرسونای خریدار کمک می‌کند. می‌توانید یک سندی را به عنوان مرجع در کل فرآیند تولید محتوا، تولید کنید.
 • Anchor ابزار پادکست برای مبتدیان است. این برنامه رایگان بوده و به شما امکان می‌دهد تا قسمت‌های نامحدود را ضبط و ذخیره کنید و می‌توانید به راحتی در هر پلتفرمی آن را بارگذاری نمایید.

این لیست، یک لیست جامع از ابزارهای تولید محتوا است که تک تک آنها بسیار کاربردی و مفید هستند.

۶. سئو محتوا چیست و چه تاثیری بر تولید محتوا دارد؟

این روزها تعاریف متعددی در مورد سئو گفته می‌شود اما پاسخ به سوال “سئو محتوا چیست” بسیار ساده تر از آن چیزی است که این مدام با آن برخورد می‌کنیم. تولید محتوای سئو شده به این معنا است که نویسنده بتواند جذابیت کافی را در متن خود ایجاد کرده، اطلاعات دقیق و درست ارائه دهد، متن را از جایی کپی نکند، به کلمات کلیدی و مورد توجه مخاطب توجه داشته باشد و تلاش کند محتوایی ارائه دهد که موتورهای جست و جو آن را ارزشمند بدانند.

نویسنده باید بدانید زمانی که دارد می‌نویسد و محتوا تولید می‌کند، ایده‌های نزدیک به موضوع نگارشش چیست؟ مخاطب چه چیزی را سرچ می‌کند و چه اطلاعاتی را می‌خواهد. در این حالت است که رتبه سایت در موتورهای جست و جو بالا می‌رود و نویسنده به واسطه کلمات کلیدی که در ذهن مخاطبان گوناگون شکل می‌گیرد، محتوای خود را باکیفیت بالاتری ارائه می‌دهد.

البته باید توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و همچنین قرار دادن کلمات بی‌ربط در یک محتوا می‌تواند به ضرر شما تمام شده و محتوایتان از دید گوگل بی‌کیفیت ارزشگذاری شود. پس در درجه اول گام‌های خود را در مسیر ارائه یک محتوای اصیل و باکیفیت بردارید تا ارزش آن چند برابر شود.

۷. توصیه گوگل برای سئو کردن محتوا

بازنگری در محتوا، یکی از مهمترین و اصلی ترین توصیه گوگل در آپدیت جدید ۲۰۱۹ به حساب می آید. با این روند در آپدیت بعدی گوگل شما ممکن است بتوانید تاثیراتی را در رتبه بندی سایتتان مشاهده کنید. البته باید به این نکته نیز تاکید داشته باشیم که این امر قطعی نیست و ممکن است آپدیت گوگل که هر چند ماه یک بار اتفاق می افتد، تغییراتی در جایگاه سایتتان ایجاد نکند.

این مطلب و خوندی ؟  مدیریت ارتباط با مشتری CRM

لازم است به شما بگوییم که موتورهای جست و جو نمی توانند همچون یک انسان درک درستی از محتوای تولیدی شما داشته باشند و امکان دارد تغییرات در روند محتوایی شما، آنچنان هم به چشم موتورهای جست و جو نیاید اما نکته مهمی که می تواند برایتان ارزشمند باشد و موتورهای جست و جو را ترغیب کند تا بهتر از گذشته شما را بشناسند، لینک دهی سایت ها به سایت شما است. در واقع گوگل و سایر موتورهای جست و جو به دنبال سیگنال هایی هستند که درک بهتری از میران ارزشمندی محتوای شما به دست آورند و باید بدانید لینک دهی یکی از مهمترین این سیگنال ها است.

توجه به بازنگری محتوا و همچنین لینک دهی سایر سایت ها به سایت شما، می تواند سبب شود سئو سایتتان در آپدیت های جدید گوگل، شرایطی به مراتب بهتر از گذشته به دست آورد.

۸. پژوهش را یک اصل کلیدی در تولید محتوا بدانید

ممکن است در حوزه کاری خود متخصص باشید و هر چیزی را در مورد حوزهٔ فعالیت خود بدانید، اما این بدان معنا نیست که می‌توانید همه این تخصص و مهارت را در یک متن بیان کنید. اگر می‌خواهید در یک زمینهٔ تجاری کاملاً متفاوت اما مرتبط با حوزه کاری خود بنویسید، باید قبل از تولید محتوا تحقیقات لازم را انجام دهید. این تحقیق باید شامل موارد زیر باشد:

 1. درک:

درک کامل از یک موضوع می‌تواند نکته‌ای کلیدی برای تولید محتوا باکیفیت محسوب شود. تحقیقات آنلاین در نشریات و منابع قابل اطمینان باعث می‌شود که بتوانید شناخت خوبی از مطلبی که می‌خواهید بنویسید، پیدا کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از این منابع برای ارجاعات و بک لینک‌های بعدی اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید.

 1. هدف

هدفتان از تولید محتوا چیست؟ آیا می‌خواهید چیزی را بفروشید؟ آیا می‌خواهید به گروهی از مردم در مورد یک موضوع خاص اطلاع رسانی کنید؟ هرگز پیش از پاسخ به این سوالات، نوشتن را شروع نکنید.

 1. لحن

قبل از آن که تولید محتوا را آغاز کنید، بهتر است بدانید که از چه نوع لحنی باید استفاده کنید. تولید محتوا شما باید به گونه‌ای باشد که بتواند به افراد کمک کند که با خواندن محتوایتان به اهداف خود برسند، از طرف دیگر لحن محتوایتان باید متناسب با نوع محتوایی باشد که می‌نویسید.

 1. مخاطبانتان مهم هستند

این فقط موضوع تولید محتوا نیست که اهمیت دارد، افرادی که می‌خواهند محتوای شما را بخوانند نیز دارای اهمیت بسیاری هستند. مردان و زنان سبک‌های خواندن و شخصیت‌های متفاوتی دارند بنابراین باید در هنگام تولید محتوا این موارد را در نظر بگیرید.

۹. ایجاد برنامه محتوا

محتوا در همه جا وجود دارد اما کسب موفقیت به توانایی شما در تطبیق آن با شبکه‌ای که در آن محتوا را منتشر می‌کنید، بستگی دارد. یک محتوا برای تمامی شبکه‌های اجتماعی –با پلتفرم‌های متفاوت- مناسب نیست. محتوا شبکه‌های اجتماعی با محتوا وبلاگ متفاوت است و هردو آنها، متفاوت از محتوای وب سایت هستند. بنابراین شما باید بدانید که چگونه محتوایتان را با مخاطبانتان همسو کنید.

اکنون برای به اشتراک گذاشتن محتوایتان در پلتفرم‌های مختلف، می‌خواهیم به بعضی از دستورالعمل‌ها اشاره کنیم.

محتوای شبکه‌های اجتماعی

ایجاد محتوا برای شبکه‌های اجتماعی در تولید محتوا یک هنر است. همچنین با دارا بودن ۲٫۶ میلیارد کاربر که در این پلتفرم‌ها در سراسر جهان وجود دارد، بسیار ارزشمند هستند. به علاوه، کسی که شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کند، شما را دوست دارد و به آنچه می گویید، علاقه دارد. بنابراین مخاطبان مشتاقی دارید که آماده هستند تا با محتوایتان درگیر شوند. در اینجا چند نکته سریع برای ایجاد محتوا در برخی شبکه‌های اجتماعی محبوب ارائه شده است.

 • فیسبوک: می‌توان برای ایجاد اجتماعات کوچک از طریق گروه‌هایی در فیس بوک یا اشتراک گذاری در میان مخاطبان زیاد از صفحات فیسبوک استفاده کرد. هنگامی که صحبت از به اشتراک گذاری محتوا می‌شود، سؤالات و فیلم‌ها، بیشترین درگیری را برای کاربر ایجاد می‌کند.
 • اینستاگرام: برای به اشتراک گذاشتن تصاویر با کیفیت بالا و فیلم‌های کوتاه با زیرنویس، بهترین گزینه است. هشتگ ها تا زمانی که به حساب و برندتان مربوط باشند، در این پلتفرم به خوبی کار می‌کنند. استوری اینستاگرام روش جدیدی برای تعامل با طرفدارانتان از نظرسنجی سریع گرفته تا پاسخ به سؤالات، لایو و… شامل می‌شود.
 • یوتیوب: ۱٫۳ میلیارد کاربر دارد. برخی از موفق‌ترین مطالب موجود در این پلتفرم، نحوه راهنمایی، vlog ها، بررسی محصولات و فیلم‌های آموزشی است.
 • توییتر: بهترین شیوه‌های استفاده از توییتر، شامل پیام‌های کوتاه، تصاویر پشتیبان، هشتگ های مربوطه و توییت کردن مجدد است. مطمئناً پاسخ مخاطبانتان، روشی عالی برای دیده شدن پست‌هایتان محسوب می‌شود.
این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

محتوای وب سایت

محتوای وبسایت باید روی سه چیز متمرکز باشد: پرسونای شما، کلمات کلیدی مورد نظر و راه حل‌هایتان. برخلاف محتوای وبلاگ، به کپی در وب سایتتان نیاز دارید تا بازدید کنندگان را به روشی منسجم و طبیعی به آنچه می‌خواهند، برسانید. بهتر است به محتوای وب سایت، همانند نقشه‌ای برای محصولتان نگاه کنید.

مراقب باشید که بازدید کنندگان را از طریق فیدهای شبکه‌های اجتماعی و سایر عناصر منحرف کننده، از وب سایتتان دور نکنید. پس از جذب مشتری باید تمام تلاش خود را برای نگه داشتن آنها انجام دهید و این عملکرد اصلی محتوای وب سایت شما محسوب می‌شود.

محتوای وبلاگ

هدف از محتوای وبلاگ، حمایت از مشاغل با جذب افراد غریبه و واجد شرایط است. محتوای وبلاگ یک منبع رایگان محسوب می‌شود که اغلب به طور مستقیم با فروش گره خورده است اما قدرت یک وبلاگی که درست کار می‌کند را دست کم نگیرید تا در نهایت بتوانید درآمد کسب و کار خود را ایجاد کنید. در تولید محتوا تحقیقات نشان می‌دهد شرکت‌هایی که بیشتر در وبلاگشان فعالیت می‌کنند نسبت به شرکت‌هایی که فعالیت کمتری دارند، ترافیک بیشتری به دست می‌آورند.

۱۰. آنالیز محتوا

آخرین و مسلماً مهمترین مرحله در تولید محتوا، آنالیز محتوای شما است. بدون استفاده از داده، نمی‌توانید بدانید که چه چیزی کار می‌کند یا چگونه باید آن را بهبود ببخشید.

چندین داده (data) وجود دارد که می‌توانید هنگام آنالیز محتوایتان آنها را بررسی کنید، بنابراین بهتر است از اهدافتان به عنوان راهنما برای تنظیم پارامترهای مختلف استفاده کنید. هر آنچه را که می‌خواهید با محتوای خود به دست آورید، می‌تواند به شما در انتخاب معیارها کمک کند. (به یاد دارید که هدف اصلی که در مورد آن صحبت کردیم چیست؟)

آنچه شما تحلیل می‌کنید، کاملاً مربوط به شما است اما در اینجا چند روش برای بررسی آنالیز محتوا ارائه می‌شود:

 • بازدیدهای صفحه (Page Views): تعداد کاربرانی که از محتوای شما بازدید می‌کنند.
 • ترافیک ارگانیک: میزان ترافیکی که از موتورهای جستجو بدست می‌آید.
 • Bounce Rate: درصد بازدید کننده‌هایی که پس از بازدید از یک صفحه، سایت شما را ترک می‌کنند.
 • Conversion Rates: درصد بازدید کنندگانی که با CTA درگیر هستند.
 • نرخ تعامل: تعداد افرادی که از طریق لایک، اشتراک گذاری، کامنت یا روش‌های دیگر با محتوای شما تعامل دارند.
 • رشد مخاطبان: مخاطبان جدید یا کاربرانی که از طریق یک محتوا، شما را دنبال می‌کنند.

۱۱. تولید محتوا نامناسب می‌تواند شما را احمق جلوه دهد

کمی با خود صادق باشید اگر توان تولید یک محتوای اصیل و باکیفیت را ندارید آن را به فرد دیگری بسپارید و با سفارش تولید محتوا نیاز سایتتان را تامین کنید؛ زیرا تولید محتوای نامناسب و ارائه آن در سایت، شما را یک احمق جلوه می دهد و شما برای همیشه مخاطبانتان را از دست می‌دهید. پس ننوشتن بهتر از بد نوشتن است. در بسیاری از موارد، استخدام یک کپی رایتر حرفه‌ای یا یک خواننده با دقت برای بررسی نوشته‌تان، بهترین ایده است. این افراد برای سرگرمی خود به دنبال اشکالات متنی هستند. شرط می‌بندم دارید فکر می‌کنید که چطور خرج کردن پول برای چنین مواردی می‌تواند برایتان ارزش به ارمغان بیاورد.

۱۲. ترندهای تولید محتوا

بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۰ با تغییرات زیادی مواجه‌اند. آینده روشنی در دنیای محتوا در حال شکل گیری است. تولید محتوا بهتر می‌شود؛ زیرا در استراتژی محتوا، تحقیق، تولید و انتشار آن روز به روز باهوش‌تر می‌شویم. بازاریابی محتوا به طور تمام و کمال یک ایده بازاریابی آزمایشی نیست؛ بلکه یک استراتژی اثبات شده است که می‌تواند راهگشای هر برندی باشد.

حالا با این توصیفات، چه تغییر و تحولی در تولید محتوا در سال ۲۰۲۰ به وجود خواهد آمد؟

 1. نسل بعدی محتواهای تصویری

پلتفرم‌های بصری به سمت بیشترترند شدن در سال ۲۰۲۱ پیش خواهند رفت. از سرگرمی گرفته تا ارتباطات، مردم درگیر تصاویر پویا و تعاملی هستند.

در میان نسل‌های جدید، رسانه‌های اجتماعی تصویری حاکم هستند. بر طبق تحقیقات PEW، اینستاگرام، یوتیوب و اسنپ چت محبوب‌ترین پلتفرم‌هایی هستند که نوجوانان از آن استفاده می‌کنند. برای بزرگسالان، یوتیوب پر کاربردترین پلتفرم است؛ حتی از فیسبوک هم بالاتر! برای همین است که محتوای تصویری در سال ۲۰۲۰ علاقمندی بیشتری ایجاد می‌کند.

 در سال ۲۰۲۱، مطمئنن خواهیم دید که بیشتر کسب و کارها از تصاویر پویا و انیمیشنی که به طور اختصاصی برای برند خود می‌سازند، در محتواهای خود استفاده می‌کنند.

 1. محتوای ویدیویی و داستان سرایی تصویری
این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

در سال ۲۰۱۹، ویدیو یک ایده منحصر بفرد و بزرگ به شمار می‌آمد.

با محبوبیت یوتیوب و تصاویر پویا، تعجب برانگیز نخواهد بود که افزایش محتوای ویدیویی و داستان سرایی تصویری در سال ۲۰۲۱ ادامه دار باشد.

برای مثال، در سال ۲۰۱۸، ۸۵ درصد از مخاطبان اینترنت در آمریکا، به طور ماهیانه در هر دستگاهی (چه گوشی موبایل یا دسکتاپ کامپیوتر) محتوای ویدیویی تماشا کرده‌اند. همچنین ۵۶ درصد از افراد ۲۵ تا ۳۴ سال و ۵۴ درصد از افراد ۳۵ تا ۴۴ سال، محتواهای ویدیویی بیشتری را برای حمایت از برخی برندها می‌بینند. بعلاوه، ویدیو نوعی از محتوا است که ۶۲ درصد از مصرف کنندگان به طور کامل از آن را استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که ذهن مخاطبین درگیری بیشتری با محتوای ویدیویی پیدا می‌کنند.

این چه معنی برای بازاریابان دارد؟ از آنجا که عادت مخاطبین، تماشای محتوای ویدیویی است، ما یا باید در این جهت گام برداریم یا در افق محو شویم!

البته، آنچه محتوای ویدیویی را متمایز می‌کند، کیفیت داستان سرایی است؛ شما باید بتوانید از طریق هر رسانه‌ای همچون فیلم، مخاطبان را درگیر کنید.

اگر بتوانید داستان‌های فوق العاده ای را بگویید، نیمی از راه را رفته‌اید!

چه زمانی باید استراتژی بازاریابی محتوای خود را به روز کنم؟

بعضی از بخش های استراتژی تولید محتوا شما باید ثابت بمانند حتی با رشد و تکامل برنامه بازاریابی محتوای شما که این بخش همان مأموریت و اهداف تجاری شما می باشد و ثابت است. در واقع ، این دو مورد آنقدر کلیدی هستند که ممکن است بخواهید آن ها را در مقابل چشمان خود قرار داده و همسو با آن ها حرکت کنید. تا از این طریق بتوانید هر زمان که روی محتوای خود کار می کنید به آن رجوع کنید.

به عنوان مثال ، در CMI ، کسب و کار ها از آن ها به عنوان بخشی از معیارهای پذیرش خود برای هر ارسال محتوا استفاده می کنند. با این حال ، جنبه های دیگر استراتژی بازاریابی محتوای شما احتمالاً مرور شده و مدام به روزرسانی می شوند. برای اطمینان از اینکه برنامه بازاریابی محتوای شما همچنان هدفمند است ، مجدداً در استراتژی کانال ، موضوعات اصلی و فرایندهای تیمی خود تجدید نظر کنید و در صورت نیاز آن ها را تغییر دهید.

تدوین استراتژی محتوا چه مزیت‌هایی دارد؟

مزیت‌های داشتن استراتژی محتوا آنقدر زیاد است که اگر از همان اول درستش نکنید و در ادامه به آن عمل نکنید فقط پول و وقت خود را هدر داده‌اید.

به طور کلی استراتژی کمک می‌کند نتیجه تضمین شده و بهتری از بازاریابی مبتنی بر محتوا بگیریم. این مزیت‌ها را می‌توانیم اینطور ساده کنیم:

 1. کاهش زمان صرف شده برای تولید محتوا
 2. تولید محتوای هدفمند
 3. افزایش احتمال موفقیت
 4. برتری و جایگاه‌یابی نسیبت به رقبا در بازار
 5. کاهش هزینه و زمان آموزش کارکنان
 6. بهبود سئوی وبسایت
 7. یکپارچگی محتوا

مراحل تدوین استراتژی محتوا

قدم اول: اهداف خود را از تدوین استراتژی محتوا مشخص کنید

قبل از هر چیز هدف خود را از بازاریابی محتوا برای سایت خود مشخص کنید. اگر این مرحله به خوبی انجام شود به تمام قدم‌های بعدی شما جهت می‌دهد. هدف که مشخص باشد، در میان انبوهی از داده‌های خام گیج و سردرگم نمی‌شوید.

هدف، دقیقا شما را راهنمایی می‌کند که به دنبال چه چیز باشید و چه کانال‌هایی را برای آن بررسی کنید. در حقیقت هدف شما چراغی است که در تاریکی شما را راهنمایی می‌کند.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

من در ادامه چند نمونه از اهدافی که می‌تواند مد نظر خودِ شما یا مشتریتان باشد را مثال می‌زنم.

 • افزایش نرخ تبدیل
 • افزایش ترافیک سایت
 • افزیش مشارکت و تعامل کاربران در سایت شما
 • برندینگ برای کسب و کار
 • افزایش فروش و درآمد

مثلا تصور کنید شما صاحب یک آموزشگاه موسیقی هستید، هدف اولیه شما جذب کاربران از طریق ترافیک گوگل است. در ادامه هدف ثانویه شما می‌تواند آموزش کامل و جامع تئوری موسیقی در وبلاگ باشد. در نتیجه شما هر دو طیف مخاطبان را باید در نظر بگیرید.

نکته‌ای که در رابطه با هدف شما بسیار اهمیت دارد این است که رویکرد مشخصی نسبت به هدف خود داشته باشید. تنها به «افزایش ترافیک بیشتر» اکتفا نکنید. دقیقا مشخص کنید که چه میزان ترافیکی در چه زمانی می‌خواهید بدست آورید. یا مثلا «افزایش فروش به میزان ۱۵% در مدت سه ماه» هدف کاملا واضح و مشخصی است.

حالا وضعیت “چرا”ی سایت ما مشخص شد. الان باید به دنبال «چه» باشیم.

قدم دوم: وضع فعلی کسب و کار خود را به طور کامل بررسی کنید

پس از تعیین هدف کلی، لازم است که وضعیت کلی کسب و کار خود را به طور کاملِ کامل بررسی کنید. این بررسی جنبه‌های مختلفی دارد، من در این قسمت مهم‌ترین چیزهایی که باید بررسی کنید را برای شما می‌آورم.

۱. بررسی وضعیت کلی شرکت

برای بررسی این قسمت تنها کافی است جواب سوال‌های این بخش را پیدا کنید.

 • درآمد این شرکت چگونه تامین می‌شود؟
 • بیشترین درآمد این شرکت مربوط به کدام محصول یا خدمات است؟ چرا این محصول این چنین برای شرکت درآمدزا است؟ نیاز بازار برای این محصول بیشتر است یا روی برندینگ و تبلیغات این محصول بیشتر کار شده است؟ یا هر دلیل دیگری. (این سوال یکی از مهم‌ترین سوال‌ها برای شماست. چراکه یک بخش مهم از استراتژی شما حول خدمات پرطرفدار شرکت می‌چرخد).
 • ساختار تیم فروش چگونه است؟ چه پارامترهایی برای آنها اهمیت دارد؟

۲. فرآیند محتوای فعلی شرکت را بررسی کنید

روند مقاله‌های وبلاگ شرکت در چه وضعیتی است (البته اگر وبلاگ دارد). رویکرد فعلی شرکت تا اینجا در مورد محتوا به چه صورت بوده است؟

 • چه کسی درباره موضوعات و محتوا گذاری تصمیم گیری می‌کند؟ آیا یک تیم محتوا به صورت مجزا وجود دارد یا محتواها توسط کارکنان سایر بخش‌ها تولید می‌شود؟
 • تیم کنونی چه نوع محتواهایی تا به حال تولید کرده است؟
 • فاکتورهای مهم برندینگ برای شرکت چه چیزهایی هستند؟

برای اینکه کار شما راحت‌تر شود من سه روند کلی بررسی محتوای فعلی سایت را برایتان مشخص می‌کنم:

این مرحله به شما کمک می‌کند که پتانسیل کلمات کلیدی بالقوۀ سایت خود را بسنجید. ببینید سایت شما در کدام کلمه کلیدی جایگاه مناسبی دارد، روی کدام کلمات کلیدی باید بیشتر سرمایه‌گذاری کنید و محتوای شما در کدام کلمات کلیدی ضعف دارد و نیاز به انرژی مضاعف در آن زمینه است.

بررسی بر اساس معیارهای سئو: در این مرحله تنها کافی است یک بررسی مختصر در مورد کیفیت بک لینک‌ها، اعتبار دامنۀ سایت و مواردی از این قبیل انجام دهید.

بررسی چشم انداز محتوای فعلی: آیا وضعیت فعلی محتوای شما برای کاربر مناسب است؟ آیا کاربران با آن ارتباط برقرار کرده‌اند؟ چقدر فیدبک گرفته‌اید؟ با محتوای فعلی چه نوع از مخاطبان را جذب کرده‌اید؟ محتوای شما کجای قیف بازاریابی قرار دارد؟ (اگر با این مفهوم فوق‌العاده مهم بازاریابی آشنا نیستید.

۳. هویت برند خود را به محتوا ربط دهید

اگر هویت برند کسب‌وکار خود را تنظیم کرده‌اید و تازه می‌خواهید بازاریابی مبتنی بر محتوا شروع کنید، باید برند شما در محتوا هم دیده شود.

محتوای شما قرار است به برندینگ هم کمک کند و مهم‌تر این که نباید محتوای شما ارزش‌ها، چشم‌انداز و ماموریتی متفاوت از برند فعلی داشته باشد.

بررسی کنید چه موضوعات، مشکلات و نیازهایی در اولویت برند بوده است. همان‌ها را در تولید محتوا مد نظر قرار دهید.

هویت بصری را به عنوان مبنا قرار دهید. تصاویر مورد استفاده در مقالات، موضوعات فرعی و … همه می‌توانند به برند کمک کنند.

قدم سوم: کلمات کلیدی کسب و کارتان را پیدا کنید

بگذارید اینطور برایتان بگویم. تقریبا همه چیز به کلمات کلیدی ربط پیدا می‌کند؛ تحقیق کلمات کلیدی به ۳ دلیل اهمیت اساسی دارند:

 1. تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند بفهمید که در حوزۀ فعالیت شما کاربران به دنبال چه هستند، چه سوالاتی دارند و نیازشان چیست.
 2. کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین دریچه‌ها برای ورورد کاربران و هدایت ترافیک از طریق گوگل به سایت شماست.
 3. گوگل هم کسب و کار شما را راحت‌تر شناسایی می‌کند. در حقیقت اصلی‌ترین ابزارِ گوگل، برای فهم کسب و کار شما و حوزۀ فعالیت‌تان کلمات کلیدی شماست.
این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

اما دقت کنید که تمام استراتژی شما نباید بر اساس کلمات کلیدی و سئو نوشته شوند. کلمات کلیدی و سئو باید یک عامل مهم برای استراتژی محتوای شما باشند. کلمات کلیدی می‌توانند جرقه‌های خوبی برای تولید محتوا در ذهن شما روشن کنند. اما این کافی نیست. شما باید این کلمات کلیدی را با ایده‌ها و نیازهای حوزۀ کسب و کار خود ترکیب کنید تا بتوانید بهترین مطالب ممکن را بنویسید.

چطور تحقیق کلمات کلیدی انجام دهیم؟

ده‌ها ابزار و سرویس مختلف وجود دارد که در پیدا کردن کلمات کلیدی به شما کمک می‌کنند. توجه کنید که داشتن فهرستی بلند از کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار و محصول کافی نیست. مهم این است که این کلمات کلیدی را دسته‌بندی و اولویت‌بندی کنید.

ابزارهایی مثل kwfinder ،keywordtool، عبارت‌های پیشنهادی در جستجوی گوگل و یکی از بهترین‌ها کیورد پلنر گوگل کمک کننده هستند. بقیه کارهای دیگر با خودتان است. البته همیشه در نظر داشته باشید تحلیل و قضاوت شخصی در شناسایی کلمات کلیدی و قصد کاربر از به کار بردن آن‌ها در درجه اول اهمیت قرار دارد.

قدم چهارم: رقبای حوزۀ کسب و کار خود را بررسی کنید

از گوگل بزرگ کمک بخواهید. چگونه؟ کافی است کلمات کلیدی مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید و لینک‌هایی که در صدر نتایج جستجو قرار دارند را شناسایی کنید. همین کار راحت یعنی شناسایی مهم‌ترین رقیبان شما در عرصۀ فعالیت‌تان. حال کافی است سری به سایت‌هایشان بزنید و امکانات مختلف آنها را بررسی کنید.

مثلا اینکه آیا وبلاگ دارند یا نه؟ دسته بندی‌های وبلاگشان چگونه است، در وبلاگ چه موضوعاتی را پوشش داده‌اند، در کدام شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. سری به شبکه‌های اجتماعی‌شان بزنید و آنها را بررسی کنید.

 در تحلیل رقبا این موارد را می‌خواهیم بفهمیم:

 • در چه موضوعاتی هنوز تولید محتوا نکرده‌اند
 • نقاط قوت و ضعفشان چیست؟
 • کدام محتوا نرخ تعامل بیشتری دارد (لایک، نظر و…)
 • تمرکز اصلی محتوا روی چیست؟
 • در چه کلمات کلیدی رتبه دارند یا ندارند؟

در کل ما از تحلیل رقبا می‌خواهیم استراتژی دیگران را بفهمیم. با این کار استراتژی بهتری از رقبا تدوین می‌کنیم و مهم‌تر این که بخشی از موضوعات، بازار و جامعه را هدف قرار می‌دهیم که هدف رقبا نیست. اینطور کار ما ارحت‌تر می‌شود.

البته این پایان ماجرا نیست.

حالا باید سراغ کسب‌کارهای مشابه یا رقبای خارجی بروید و سایت‌های خارجی را بررسی کنید. این مورد هم کمک زیادی به شما می‌کند؛ چراکه عموما سایت‌ها و وبلاگ‌های خارجی از کیفیت بالایی برخوردارند و اگر شما بتوانید در حوزۀ کاری خود به مقیاسی جهانی نزدیک شوید، قطعا برنده‌اید و از کلی رقبایتان (یا شاید حتی تمام رقبا) جلو بیافتید.

اصلا نگران تقلید کردن نباشید، تقریبا تمام کسب و کارهای موفق هر حوزه‌ای تا حد ممکن به نمونۀ  خارجی شبیه است. تنها کافی است خوب و هوشمندانه از آنها ایده بگیرید.

قدم پنجم: پرسونای مشتری خود را تهیه کنید

پرسوناهای مشتری، یک سری کاراکترهای خیالی هستند که الگوهای رفتاری، اهداف، نیازها و ویژگی‌های شخصیتی بسیار نزدیک به مخاطبان ایده‌آل ما دارند. پرسونا کمک می‌کند تا بدانید مشتری‌تان چه رفتارهایی دارد، واکنش‌های او به مسائل مختلف چگونه است، موانع ذهنی که او را در برابر شما دلسر می‌کنند کدامند، چه اهدافی دارند، چه چیزهایی نیاز دارند و در نهایت شما در قبال آن‌ها چه کاری می‌توانید انجام دهید. بعد از شناخت مخاطب است که می‌توانید برنامه بازاریابی موثری ترتیب دهید، نیازهای مخاطب را برطرف و او را به یکی از مشتریان وفادار برندتان تبدیل کنید.

در این مرحله می‌خواهیم بدانیم مشتریان فعلی چه افرادی با چه مشخصات و ویژگی‌هایی هستند.

مشخصات و ویژگی‌هایی مثل موارد زیر:

 • مشتریان این شرکت بیشتر از چه کانال‌هایی از شرکت خرید می‌کنند؟
 • آنلاین خرید می‌کنند؟ تلفنی سفارش می‌دهند؟ یا به خرید حضوری بیشتر تمایل دارند؟
 • در چه سطح اقتصادی هستند؟
 • دوست دارند با چه لحنی با آنها صحبت شود؟ خیلی رسمی یا صمیمی؟
 • به چه سرگرمی‌هایی علاقه دارند؟

اینها همه درست اما چگونه پرسونای مخاطب تهیه کنید؟

این مطلب و خوندی ؟  وفاداری مشتری چیست؟‬

چگونه برای مشتریان خود یک پرسشنامه مفید و کاربردی ارسال کنیم؟

اما قبل از اینکه نظرسنجی را در سطح گسترده پخش کنید، چند نمونه از آن را برای آدم‌های مختلف ارسال کنید تا اگر سوالی گنگ و غیرقابل فهم است، ایراد آن را برطرف کنید.

برای مثال من زمانی در یک مرکز مشاوره کار می‌کردم. همیشه تعدادی تست شخصیت با جواب بله، خیر بود که باید از مراجعین می‌گرفتیم. پس از مدتی به نظر می‌آمد که نتایج عجیب و غیرمرتبط است. مدت زیادی بررسی کردیم تا ببینم که دقیقا چه مشکلی وجود دارد. شاید باورتان نشود اما حضور یک فعل منفی در جمله کاربران را گیج و سردرگم می‌کرد. مثلا «من هیچوقت عصبی نمی‌شوم.» در این حالت کاربران گیج می‌شدند که اگر عصبی نمی‌شوند جوابشان مثبت است یا منفی. این شد که ما تمام افعال را به افعال مثبت تغییر دادیم، مثلا «عصبی هستم» و نتایج به طرز غیرقابل باوری مرتبط‌تر بود.

نظرسنجی تلفنی هم می‌تواند مکمل کارتان باشد، البته اگر بخواهید به تک تک مشتریانتان تلفن کنید، بسیار زمان بر و پر هزینه است. کافی است تنها برای مشتریان دائم و همیشگی که خیلی بیشتر از بقیه از خدمات شما استفاده کرده‌اند، تلفن بزنید و سوالات دقیق‌تری بپرسید.

قدم ششم: اطلاعات خود را ارزیابی کنید

حالا تمام اطلاعاتی که لازم داشته اید را از این طرف آن طرف جمع‌آوری کرده‌اید. اما اینها صرفا یک مشت اطلاعات خام هستند که هیچ فایده‌ای ندارند، مگر اینکه آنها را آنالیز و تحلیل کنید. به عبارت دیگر دراین مرحله قرار است اطلاعات خام را به اطلاعات قابل استفاده برای تدوین استراتژی محتوا تبدیل کنید. بعد از اینکه بررسی و آنالیز تمام شد، باید این تحلیل‌ها را در کنار اهدافتان قرار دهید و ارتباط این داده ها و اهداف را بررسی کنید. اجازه بدهید یک مثال برایتان بزنم.

به فرض مثال شما یک فروشگاه آنلاین لوازم آرایش دارید و هدفتان جذب مشتریان پولدار و لاکچری است. اما در بررسی‌هایی که انجام داده‌اید، بیشتر مشتریان شما قشر متوسط نه چندان پولدار که به محصولات ارزان قیمت گرایش دارند تشکیل می‌دهند. پس راه را اشتباه رفته‌اید و حالا بنای استراتزی محتوا را طور دیگری باید بگذارید.

یک راه برای دسته‌بندی اطلاعات مربوط به مشتریان دسته بندی وضعیت مشتریان فعلی بر اساس هرمی است که در آیتم بعدی به آن می‌پردازم.

قدم هفتم: وقت ساختن قیف بازاریابی محتوا است

خب حالا که از تمام کارهای اساسی جهان فارغ شدید، وقت آن است که بنشینید و با حوصله یک قیف محتوایی برای کسب و کار خود ایجاد کنید. شما تا پیش از این به یک درک نسبی از وضعیت مشتریان و مخاطبان خود پیدا کردید. این قیف دقیقا به شما نشان می‌دهد که هر مشتری کجای این قیف قرار دارد. پیش از آنکه بیشتر در این باره بحث کنم توجه شما را به تصویر این قیف جلب می‌کنم تا کامل‌تر آن را برایتان توضیح دهم.

۱- آگاهی (awareness)

محتواهایی که در بالاترین سطح قیف محتوا قرار دارند، در بخش آگاهی قرار دارند. در حقیقت محتواهای این بخش برای کسانی نوشته می‌شوند که هیچ آگاهی از کسب و کار شما ندارند و این محتواها قرار است آنها را به صفحۀ شما بکشاند.

 • مخاطبان این بخش طیف وسیعی از انواع اقسام مشتری‌ها را در برمی‌گیرد، پس با این اوصاف:
 • موضوعات محتوای شما باید از دایره کسب و کار شما خارج شود و عنوانین عمومی‌تری به خود بگیرد.
 • مثال: وبلاگ نوین، یک وبلاگ آموزش کامل دیجیتال مارکتینگ است. ما برای اینکه طیف مخاطبان بیشتری را به سمت خودمان جذب کنیم و افراد دیگری را به مرحله آگاهی از برند خود برسانیم یک مطلب در مورد قانون جذب نوشتیم. چراکه قانون جذب ماهانه سرچ بسیار زیادی داشت و البته ما سعی کردم نگاه دقیق و جامع خود را به محتوا حفظ کنیم و بر اساس آن بنویسیم.
 • پیشنهاد من به شما این است که در تقویم محتوایی خود که در ادامه دربارۀ آن توضیح می‌دهم، ماهانه یک یا دو محتوا را به موضوعات عمومی‌تر و به هدف awareness بنویسید. مثلا اگر کاغذ دیواری و کف پوش می‌فروشید، دو مطلب در مورد دکوراسیون داخلی منزل بنویسید.

۲- محرک (trigger)

 • مخاطبان محتوا در این بخش کسانی هستند که از محصولات یا خدمات شما آگاه شده‌اند و کمی ذهنشان درگیر این است که خدمات شما کدام بخش از نیازهای آنها را تامین می‌کند.
 • محتواهای شما در این مرحله باید کمی مخاطبان را قلقلک بدهد و آنها را به خرید از شما ترغیب کند.
 • مثال: اگر بخواهم از باز از وبلاگ خودمان مثال بزنم، ما مقاله‌ای داریم به نام چرا باید از گوگل ادوردز استفاده کنیم. مخاطب این مقاله کسانی هستند که یک آشنایی نسبی با گوگل ادوردز دارند، اما هنوز مطمئن نیستند، که این تبلیغ به کارشان می‌آید یانه. ما در یک مقاله به طور کامل توضیح داده‌ایم که تبلیغات گوگل چه کاربردی دارد و چرا آنرا به مشتریان خود پیشنهاد می‌کنیم و در نهایت به آنها پیشنهاد می‌دهیم که برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرند.
 • پیشنهاد من این است که هر ماه یک مقاله هم به این موضوعات اختصاص بدهید.
این مطلب و خوندی ؟  نحوه ارتباط با مشتری

۳- جستجو

 • مخاطبان در این مرحله از قیف تصمیم گرفته‌اند که در مورد محصولات شما بیشتر و دقیق‌تر جستجو کنند. بنابرین:
 • محتواهای این بخش جنبۀ آموزشی دارد و این محتواها باید جنبه‌های مثبت و منفی محصولات یا خدمات شما را به طور کامل پوشش دهد.
 • پیشنهاد من این است که حداقل دو برابر محتواهای قبلی برای این بخش انرژی بگذارید و بیشتر محتوا تولید کنید. چرا که مشتریان شما از دو سطح اولیه قیف گذشته‌اند و نرخ تبدیل را در این قسمت می‌توانید بالا ببرید. تمام خدمات و محصولاتتان را معرفی کنید و از جنبه‌های گوناگون بررسی کنید؛ حتی نقاط ضعف. از نوشتن نقاط ضعف خود اصلا نترسید، چرا که تمام محصولات و خدمات ضعف‌هایی دارند، وقتی شما با شجاعت از ضعف‌هایتان با مشتری صحبت می‌کنید، اعتماد کاربران را افزایش می‌دهید و اعتماد یکی از مهم‌ترین اصل‌ها برای تبدیل یک کاربر معمولی به مشتری همیشگی است.

۴- توجه

 • مخاطبین این بخش قیف کاربرانی هستند که تصمیم به خرید گرفته‌اند، اما نمی‌دانند کدام برند را انتخاب کنند. حالا دقیقا وقت این است که آموزش‌های خود را بیشتر و دقیق‌تر کنید، گزینه‌های مختلف را پیش پای مشتری بگذارید، از مزایای کسب و کار خود بگویید، اما مدام نگویید از ما بخرید، از ما بخرید، در نهایت انتخاب را به خود او واگذار کنید. به طور مثال ما یک سامانه سایت‌ساز به نام پرتال داریم. در مقاله‌هایی مانند انواع سیستم‌های مدیریت محتوا ما انواع سیستم‌ها را معرفی کرده‌ایم و مزایا و معایب آنرا به طور کامل بررسی کردیم و در نهایت هم سامانه سایت‌ساز پرتال را همانند سایر سیستم‌ها معرفی کرده‌ایم و مزایا و معایب آنرا هم گفته‌ایم.
 • پیشنهاد من این است که بسته به خدمات، محصولات و بازار رقابتی حداقل ماهی دو محتوا را به این موضوع اختصاص بدهید. محتواهای این بخش شانس زیادی برای افزایش فروش شما دارند، پس اصلا سرسری از این بخش رد نشوید.

۵- خرید

 • مخاطبین این بخش کاربرانی هستند که تصمیم گرفته‌اند، از برند شما خرید کنند. حالا همه چیز مهیاست و شما با این قیف زیبای محتوا نرم نرم مخاطب را به سمت کسب و کار خود کشانده‌اید و حالا کاربرانی هستند که می‌خواهند از شما خرید کنند.
 • محتواهای این بخش بیشتر از نوع کپی رایتینگ است. (کپی رایتینگ به معنای متن فروش است، چراکه مستقیما به فروش شما ارتباط دارد).
 • نمونه‌های خوبی که در این زمینه وجود دارد، مثلا سایت دیجیکالاست که توضیحات محصولاتش اکثرا کامل است، تصاویر آن کامل است و بخش نقد و بررسی کاربران که از بخش‌های مورد علاقۀ من است، هم به خوبی کار می‌کند.
 • پیشنهاد من به شما در این قسمت این است که به صفحات خدمات یا محصولات خود توجه ویژه‌ای بکنید. من کسب و کارهای زیادی دیده‌ام که روی مطالب وبلاگی خود سرمایه‌گذاری زیادی می‌کنند، اما هنوز صفحات خدمات و محصولاتشان ایرادات اساسی دارد، محصولات نصفه و نیمه ارائه شده‌اند، توضیحات کامل نیست و مشتری را با تمام ویژگی‌های محصول آشنا نمی‌کنند. روی این بخش تمرکز خیلی خیلی ویژه‌ای بگذارید، تا خرید مشتری شما یک قدم بیشتر راه نیست. دستش را بگیرید و کمک کنید خریدش را انجام دهد. همینطور بخش نظرات و نقد و بررسی‌های کاربران را باز بگذارید. تصاویر زیادی استفاده کنید.

۶- ماندگاری

آیا تصور می‌کنید که با خرید مشتری از شما کار تمام است و باید بروید سراغ جذب مشتری جدید؟

اگر جوابتان منفی است که تبریک به شما. اما متاسفانه بیش از ۷۰% از کسب و کارهای ما هنوز به قدرت مشتریان همیشگی پی نبرده‌اند. هنوز نفهمیده‌اند که این مشتریان همیشگی چگونه بدون اینکه حتی یک ریال خرج تبلیغات کنید، برای شما تبلیغ انجام می‌دهند و چه تاثیر شگفت انگیزی در سود شما دارند. ما در نوین اهمیت بسیار ویژه‌ای برای مشتریان دائم خود قائلیم. این مشتریان همان کسانی هستند که زیر مقاله‌های ما می‌نویسند که همیشه مقاله‌های ما را می‌خوانند، همیشه سایت ما را چک می‌کنند و به محض اینکه محتوای جدیدی بگذاریم آنرا می‌خوانند.

این مطلب و خوندی ؟  نحوه ارتباط با مشتری

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که از کجا بفهمید چه محتواهایی برای مشتریان همیشگی مناسب است؟

این سوالی نیست که جوابش خیلی راحت باشد، اما بیشترین چیزی که به شما کمک می‌کند، تجربه و فیدبک شماست. به تدریج و با مرور زمان می‌فهمید که مشتریان شما به چه محتواهایی علاقه‌مندند و متناسب با همان‌ها می‌توانید محتواهای خود را تولید کنید.

من با این قیف در حقیقت یک مسیر برای شما تعریف کردم. یک مسیر که ابتدا از دور برای مشتری دست تکان می‌دهید و او را به سمت خود صدا می‌زنید. مشتری علامت شما را می‌بیند، به سمت شما می‌آید، یواش یواش بیشتر آشنا می‌شود با شما تعامل می‌کند، در نهایت از مشتریان شما می‌شود و در بهترین و فوق‌العاده‌ترین حالت از مشتریان همیشگی شما می‌شود.

قدم هشتم: یک تقویم محتوا تهیه کنید

تا اینجا شما حدودا مسیر خود را مشخص کرده‌اید، چه چیزهایی اهمیت دارند چه چیزهایی بی‌اهمیت هستند و روی چه محتواهایی باید سرمایه گذاری کنید. حالا کافی است که برای مسیر محتوای خود یک نقشۀ عملی بکشید. تهیۀ یک تقویم محتوا شما را در مسیر عملی بازاریابی محتوا نگه می‌دارد. می‌توانید

قیف محتوایی که در بالا گفتم را در تقویم خود بگنجانید و دقیقا مشخص کنید که در طول ماه چند درصد از محتوا به کدام بخش قیف اختصاص دارد. تقویم محتوا به شما زمانبندی می‌دهد و می‌توانید نویسنده‌های هر محتوا را مشخص کنید.

یک فایدۀ مهم دیگر تقویم محتوا این است که شما در انتهای ماه به راحتی می‌توانید محتواهای خود و عملکرد تیم محتوا را بسنجید (در مورد اعضای تیم محتوا هم یک مطلب خیلی خوب به نام ساماندهی تیم محتوا در وبلاگ منتشر کردیم).  یواش یواش می‌فهمید که هر نویسنده در کدام بخش بهتر عمل می‌کند. یک نفر توضیحات محصول را بهتر می‌نویسد و یک نفر پست‌های کلی و عمومی را.

پیشنهاد من به شما این است که در این تقویم زمانبندی شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات ایمیلی خود را هم وارد کنید تا تمام زمانبندی‌ها را یکجا داشته باشید و دچار گیجی و سردرگمی نشوید و همه چیز سازمان یافته و یکدست باشد.

برای مدون کردن تقویم محتوا من چند پیشنهاد کوچک برای شما دارم. چند برنامه مفید و کاربردی در این زمینه را برایتان به طور مختصر توضیح می‌دهم.

۱. تقویم گوگل (Google Calender)

تقویم گوگل از نرم افزارهای تحت وب شرکت گوگل می‌باشد. تقویم گوگل به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌های خود را در آن وارد کنید و از سیستم آلارم هم برای یادآوری برنامه‌ها استفاده کنید. یکی از مزایای تقویم گوگل این است که می‌توانید تاریخ میلادی را به شمسی تبدیل کنید.

۲. گوگل شیت (Google Sheets)

گوگل شیت مشابه اکسل در مجموعه آفیس است که گوگل آن را به صورت اپ آنلاین عرضه کرده است. کافی است ستون‌هایی را به تاریخ و ردیف‌هایی با به موضوعات محتوا اختصاص دهید و یک تقویم بسازید.

می‌توانید به بقیه همکاران خود دسترسی دهید تا کارهای خود را با هایلایت رنگی، نوشته یا تیک زدن در حالت‌های مختلف (در حال انجام، انجام شده و…) قرار دهند.

۳. نرم افزار آسانا (asana)

آسانا یکی از کاربردی‌ترین نرم‌افزارها برای مدیریت پروژه و برنامه‌ریزی محتوای سایت است. اگر برای تقویم محتوا به بخش‌ها و قسمت‌های زیاید نیاز دارید، آسانا یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

۴. نرم افزار ترلو (Trello)

نرم‌افزار ترلو بسیار محیط دوستانه و قابل فهمی دارد و همه چیز در آن ساده‌سازی شده. هر ستون را به مرحله‌ای از تولید محتوا اختصاص دهید و تمام نویسنده‌ها یا ویراستارها را به یک برد اضافه کنید.

انتقال هر کارت به معنی انتقال بین مراحل انجام کار است. ترلو امکانات زیادی برای میزبانی فایل، زمانبندی، نوتیفیکیشن و ثبت نظر دارد.

قدم نهم: شاخص‌های عملکرد خود را تعیین و تنظیم کنید

شاخص‌های عملکرد اعداد و ارقامی هستند که نشان می‌دهند کارتان را درست انجام می‌دهید یا نه.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

برای مثال، عملکرد پیج اینستاگرام با شاخص‌هایی مثل لایک، کامنت، ایمپرشن، بوکمارک و تعداد فالوور سنجیده می‌شود. تمام این شاخص‌ها قابل اندازه‌گیری و ثبت هستند. در وبسایت‌ها هم چندین شاخص برای اندازه‌گیری عملکرد وجود دارد که تعدادی از آنها می‌تواند عملکرد و تاثیرگذاری محتوا را نشان دهد.

شاخص‌های متداول عملکرد محتوا موارد زیر هستند:

 • تعداد بازدید
 • تعداد نظر
 • میانگین اسکرول صفحه
 • نرخ کلیک CTA
 • ترافیک ورودی از گوگل
 • زمان ماندگاری در صفحه
 • تعداد به‌اشتراک گذاری
 • رتبه در کلیدواژه

تمام این شاخص‌ها به کمک گوگل آنالیتیکس، تگ منیجر و سرچ کنسول گوگل قابل اندازه‌گیری هستند.

بهتر است از همان ابتدا گزارش‌هایی را برای این شاخص‌ها به صورت هفتگی و ماهانه تهیه کنید. بعد از مدنی فعالیت و رسیدن اعداد به یک سطح نسبی می‌توانید در اهدافی مبتنی بر اعداد قابل پیش‌بینی در نظر بگیرید.

برای مثال، اگر بازید کل صفحات وبسایت شما در روز ۱۵۰۰ است هدف خود را روی ۳۰۰۰ تا یک ماه آینده قرار دهید.

کم کم یاد می‌گیرید چه نکات و کارهایی روی چه شاخصی تاثیر بیشتری دارد. مثلاً نوشتن عنوان‌های جذاب نرخ کلیک در نتایج جستجو را زیاد می‌کند و پاراگراف‌بندی و استفاده از تصاویر میانگین عمق اسکرول صفحه را بیشتر می‌کند.

قدم دهم: محتواهای شگفت‌انگیز بسازید

دقت کنید، من می‌گویم محتوای خود را بسازید، نه اینکه صرفا محتوایی بنویسید.

خب. اینها درست، اما چگونه محتوای شگفت‌انگیز بسازیم؟

ساده، روان و مفید بنویسید. سعی کنید قواعد نگارشی و ویرایشی را رعایت کنید. (به کتاب غلط ننویسیم از استاد بزرگ ابوالحسن نجفی مراجعه کنید). از جملات طولانی و اصطلاحات قلنبه سلنبه استفاده نکنید.

از انواع متنوع محتوا استفاده کنید. (مثلا تصویر، کیس استادی، نمودار، ویدیو، پادکست و …) فقط به متن اکتفا نکنید. استفاده از انواع متنوع محتوا طیف متنوع‌تری از کاربران را به سمت سایت شما می‌کشاند. شاید برایتان جالب باشد بدانید محتواهایی که از تصاویر مرتبط برای مطالب استفاده می‌کنند، ۳۰% بیشتر از محتواهای صرفا متنی دیده می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر مقاله ۱۰ محتوایی که بازدید سایتان را افزایش می‌دهد را بخوانید.

متن خود را خوانا بنویسید. این هم برای سئو و هم برای کاربران مناسب است. حالا منظور ما از خوانا بودن چیست؟ از تگ‌های H1، H2، H3 استفاده کنید. جاهایی که مهم‌تر هستند را بولد (Bold) کنید. از نشانه‌های بولت (Bullet) استفاده کنید.

در مورد تولید محتوای خوب، سعید رهبری یک ایبوک به نام بمب گذاری در محتوا نوشته که خواندن آن را به شما توصیه می‌کنم.


E-A-T را ارتقاء دهید

در آگوست ۲۰۱۹، گوگل در بلاگ خود درباره آپدیت هسته اصلی و کم و کیف آن، مقاله‌ای را منتشر کرد.

در این مقاله، توصیه گوگل به وبمستران این است:

خواندن و فهمیدن دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت سرچ و E-A-T (Expertise: تخصص، Authoritativeness: مسئولیت پذیری، Trustworthiness: قابل اعتماد بودن).

این واقعیت که گوگل به طور خاص به این منبع اشاره می‌کند و E-A-T را مجزا کرده است، یک نکته بزرگ و مهم است. ما همه نیازمندیم که بر اثبات تخصص، اعتبار و اعتماد در محتوایمان تمرکز کنیم.

چگونه شما می‌توانید E-A-T خود را ثابت کنید؟

 • با بدست آوردن لینک‌ها یا منشن ها از دیگر وب سایت‌های معتبر
 • با تهیه اطلاعات E-A-T در سایت خودتان، که شامل یک بیو (درباره ما) سایت و صفحه نویسنده است.
 • برای داده‌ها و اطلاعات در محتوا، به منابع معتبر لینک دهید.
 • به طور منظم سایت و محتوای متنی را با اطلاعات مرتبط، دقیق و جدید به روز کنید.
 1. تولید محتوای هدفمندتر و بهتر از گذشته

در ادامه ترندهای سال ۲۰۱۹، نیاز به محتوای درجه یک و هدفمند در سال ۲۰۲۰ همچنان وجود دارد.

بسیاری از بازاریابان و مدیران، اهمیت محتوا با کیفیت بالا را درک کرده‌اند:

 • براساس گزارش B2B موسسه کانتنت مارکتینگ، ۹۰ درصد از موفق‌ترین بازاریابان محتوا، نیازهای اطلاعاتی مخاطبان خود را به پیام‌های تبلیغاتی خود الویت می‌دهند.
 • در حوزه بازاریابی محتوا، هزینه‌های زیادی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ برای تولید محتوا شده است.

بازاریابان به این درک رسیده‌اند که برای کسب موفقیت در نتایج جست و جو و جذب خواننده، باید مطالب با کیفیت‌تری تولید کنند. در واقع باید بگوییم رتبه بندی در شرایط رقابتی، زمانی سخت می‌شود که همه بهترین عملکرد خود را داشته باشند و به اصطلاح کارت آس خود را رو کنند.

در این بخش مواردی که در سال ۲۰۲۰ بیش از گذشته اهمیت پیدا می‌کنند را معرفی خواهیم کرد:

 • درک بهتری از آنچه مخاطب هدف از نتایج جستجو برای یک کلمه کلیدی معین به آن نیاز دارد.
 • بهتر نوشتن متناسب با مخاطبان، متناسب با لحن و سبک برند.
 • تحقیق بهتر، از جمله آمارهای موجود و اطلاعات بیشتر از منابع معتبر.
 • بررسی عمیق‌تر و کسب نتایج بیشتر در مورد موضوعات.
 • تصاویر بهتر، مانند اینفوگرافیک و تصاویر وبلاگ سفارشی.
این مطلب و خوندی ؟  بیزینس مدل چیست ؟

 جالب است بدانید هر چقدر رتبه بندی گوگل جدی‌تر گرفته شود، و رسیدن به رتبه‌های برتر سخت‌تر گردد، افرادی بیشتری به سمت تولید محتوای باکیفیت سوق پیدا می‌کنند.

 1. محتوای فوق هدفمند، مشتری اول

اولویت بندی نیازهای اطلاعاتی مشتری، در ابتدای پیام‌های فروش یکی از عوامل تعیین کننده برای بازاریاب‌های موفق در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ بود، همانطور که پیش از این از گزارش B2B CMI 2019 مشاهده کردیم. در واقع ۹۰٪ از موفق‌ترین‌های این عرصه گفتند که به این امر توجه می‌کنند.

آن‌ها متوجه شده‌اند که اعتماد سازی به مخاطبان با ارائه راهنمایی، کمک، اطلاعات یا ایجاد سرگرمی بدون دریافت هزینه شروع می‌شود.

علاوه بر این، بهترین محتوا که به نیازهای کاربر در رسیدن به هدف تضمین می‌کند، به گونه‌ای تولید می‌شود که در گوگل رتبه ۱ را به دست می‌آورد. این روند در سال ۲۰۲۱ نیز ادامه پیدا می‌کند؛ زیرا همچنان جوابگو نیاز مشتریان است.

چگونه می‌فهمید مخاطب شما به چه چیزی در محتوای شما نیازمند است؟

 • پژوهش
 • سؤال پرسیدن. تعامل با جامعه. کشف و شناخت مخاطبان.
 • هنگامی که آنها را از نزدیک شناختید، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که در سطح عمیق‌تری با آنها ارتباط برقرار سازد. به طور خلاصه، این مطالب فوق هدفمند هستند.

این نوع محتوا در حال حاضر اولویت دارد و این همان چیزی است که ما باید برای آینده مورد توجه قرار دهیم.

پرسوناهای بازاریابی محتوایتان را بسازید

پس از این که مشخص کردید هسته اصلی مشتریان شما را چه گروهی تشکیل می دهند، وقتش است که تصویر واضحی از شخصیت این افراد را بسازید تا همه افراد تیم شما آنها را به عنوان اشخاص حقیقی به یاد بیاورند،‌ افرادی با علایق خاص، اهداف خاص و چالش های خاص. همیشه سعی کنید که هنگام تولید محتوا این فاکتورها را به یاد داشته باشید.

پرسوناها در واقع در همین موضوعات خلاصه می شوند؛ ترکیب شخصیت های افراد یک گروه مشتری هدف براساس علایق مشترک میان آنها. پرسوناها به شما کمک می کنند که بفهمید چطور یک سری ایده های مشخص و یا فرمت های محتوایی کمک می کند تا مخاطبان هدف شما محتوایتان را با آغوش باز بپذیرند.

علاوه بر موارد بالا شما همیشه باید در نظر داشته باشید که نیازها و رفتارهای مخاطبان هدف شما پس از استفاده از محتوای شما چگونه تغییر می کند. ایجاد نقشه مسیر خرید مشتری در این زمینه به شما کمک زیادی می کند تا بتوانید همانطور که مشتریان شما و نیازهایشان تغییر می کنند خود را با این تغییرات وفق دهید.

از مقاصد مخاطبان هدف به عنوان راهنما استفاده کنید

البته که مسیر خرید مشتری بیشتر شبیه به یک هزارتو است، تا یک خط صاف! با وجود پیامک های رقابتی، کانال های رسانه ای و سهامدارانی که برروی گرفتن تصمیم نهایی بیزینس ها تاثیرگذار هستند، معمولاً پیش بینی این که چه محتوایی دقیقاً آن تجربه برندی که مخاطبان شما به دنبالش هستند را برای آنها فراهم می کند، سخت است.

سفر مشتری (Customer Journey) چیست؟

در این مواقع انجام یک سری تحقیقات جزیی برروی اهداف و مقاصد مخاطبان به شما کمک بسیاری خواهد کرد. طبق تحقیقات انجام شده، مخاطبان هدف به ۲ دلیل اصلی محتوا را دنبال می کنند:

 • مقاصد اطلاعاتی: مخاطبان شما محتوا را برای انجام دادن یک تحقیق و یا صرفاً به دلیل علاقه ای که به این موضوع دارند دنبال می کنند.
 • مقاصد تراکنشی: مخاطبان در این شیوه با هدف انجام دادن یک تراکنش رفتار می کنند.

درک این که مخاطبان شما به چه دلیل با محتوای شما تعامل برقرار می کنند به شما کمک بسیاری در زمینه پیاده سازی استراتژی محتوا تصمیم گیری شما و همچنین ساخت تجربه محتوایی بی نظیری که مخاطبان شما نیاز دارند خواهد کرد.

شناسایی ماموریت شما

هنگامی که شما مخاطبان هدف تان را شناختید و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را تعیین کردید، وقتش است که آخرین قدم را بردارید و ماموریت بازاریابی محتوایی تان را مشخص کنید. این ماموریت به طور واضح نگاه محتوایی شما را تعیین می کند، ارزش هایی که محتوای شما به ارمغان می آورد را مشخص می کند،‌ مخاطبانی که از این ارزش ها بهره می برند را شناسایی می کند و اولویت ها را مرتب می سازد.

این مطلب و خوندی ؟  وفاداری مشتری چیست؟‬

هنگامی که می خواهید ماموریت تان را مشخص کنید، بهتر است از خودتان بپرسید که ” در کدام بخش می توانید به عنوان بزرگترین منبع اطلاعاتی شناخته شوید؟” اگر احساس می کنید به طور کامل نمی توانید اطلاعات تمام و کمالی که مخاطبان هدفتان نیاز دارند را برای آنها فراهم کنید، تمرکز خود را برروی حوزه های محتوایی بگذارید که برروی آنها تخصص بیشتری دارید و با تولید آنها می توانید تاثیر بیشتری برروی مخاطبان بگذارید.

ماموریت محتوایی شما به تیم شما و در واقع کل سازمان شما کمک می کند تا متوجه شوند که چه عواملی در محتوای شما وجود دارد که برند شما را از دیگر رقبا جدا می کند. علاوه بر این مشخص کردن هسته اصلی داستان محتوایی مخصوص برندتان به تیم محتوای شما برای تولید محتوای اطلاعاتی و تصمیم در مورد تولید آنها کمک زیادی می کند. از این طریق تیم محتوای شما بهتر می تواند تصمیم بگیرد که کدام ایده ها در راستای داستان برند شما هستند و کدام یک از آنها ممکن است با اهداف شما هم راستا نباشند.

برای تولید محتوا و بازاریابی محتوایی باید حتما استراتژی محتوا داشت. استراتژی محتوا مهمترین گام در بازاریابی محتوایی می باشد. با تعیین اهداف تولید محتوا، شناسایی مخاطب محتوا، پرسونای خود و … می توانید برنامه ای روشن برای تولید محتوای خود داشته باشید.

مراحل یازده‌گانه‌ی تدوین استراتژی محتوا

در ادامه، صفر تا صد تدوین استراتژی محتوا در ۱۱ مرحله بیان شده که استفاده از آن می‌تواند شما را در رشد تجارت‌تان بدون هدر دادن وقت و هزینه‌ی اضافه یاری کند.


مرحله‌ی ۱: ماموریت و اهداف خود را تنظیم کنید

تنظیم ماموریت بازاریابی محتوا، نقطه‌ی شروع خوبی برای تدوین استراتژی محتوا است. این جمله‌ی کوتاه باعث می‌شود تمرکز خود را روی آنچه در تولید محتوا مهم است، قرار بدهید تا استراتژی بازاریابی محتوایی شما در مسیر درستی قرار بگیرد.

تعیین اهداف بازاریابی محتوا می‌تواند مخاطبان مورد نظر، محتوایی که برای مخاطبان‌تان جذاب است و منفعتی که برایشان دارد را تشریح کند. برای تعیین اهداف مشخص برای تجارت‌تان، این فرمول را امتحان کنید:

ما به [مخاطب مورد نظر]، [نوع محتوا] برای کمک به [اهداف تجاری] را ارائه می‌دهیم.

برای مثال، ما به نوجوانان بین ۱۵ تا ۱۸ سال، ویدیوی آموزشی در یوتیوب برای کمک به یادگیری برنامه‌نویسی اندروید را ارائه می‌دهیم.

در حالی که بیانیه‌ی ماموریت، آنچه که مخاطبان از استراتژی بازاریابی محتوایی به دست می‌آورند را پوشش می‌دهد، شما باید در مورد اینکه تجارت‌تان از این راه به کجا خواهد رسید نیز، فکر کنید. این مرحله جایی است که اهداف تجاری شما تعیین می‌شوند.

اهداف معمولی عبارتند از:

 • بهبود درآمد در نتیجه‌ی تدوین استراتژی محتوا.
 • فروش بیشتر و رسیدن به دستاوردهایی با کیفیت بالاتر که به شما در رسیدن به اهداف درآمدی کمک می‌کند.
 • افزایش ترافیک سایت.
 • درک بالاتر از کسب‌وکارتان، که با آن شما نفوذ و اعتبار بیشتری به دست می‌آورید و به‌عنوان یک رهبر در نظر گرفته می‌شوید.
 • موفقیت سئو، که منجر به ترافیک بیشتر می‌شود.
 • کاهش هزینه‌های بازاریابی، زیرا محتوای شما مؤثرتر می‌شود.
 • تعامل بیشتر در رسانه‌های اجتماعی، که می‌تواند هم به ترافیک و هم به اعتبارتان کمک کند.

مرحله‌ی ۲: KPIهای خود را تعیین کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای دستیابی به اهداف‌تان؛ سنجش معیارهای مختلف است، که به معنی تنظیم شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) برای استراتژی بازاریابی محتواست.

KPIها به شما کمک می‌کنند تا با دانستن نقاط عطف به اهداف خود برسید. آن‌ها موارد مورد‌نظر شما از جمله: درآمد، فروش، ترافیک، سئو و جنبه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ را شامل می‌شوند. به طور معمول، در نظر گرفتن KPI و به کاربردن آن‌ها در تدوین استراتژی محتوا می‌تواند یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر جهت جذب مخاطب بیشتر شود. 

KPI اهداف زیر را در خود دارد:

 • در یک ماه، سه ماه یا یک سال به یک هدف خاص درآمدی برسید.
 • افزایش ثبت‌نام مخاطبان را به عنوان علامتی مبنی بر بهبود کیفیت در نظر بگیرید.
 • از تعداد مشخصی از مشترکین جدید ایمیل دریافت کنید.
 • از افزایش ترافیک سایت و محتوای سایت‌تان دیدن کنید.
 • برای کمک به افزایش ترافیک، رتبه‌بندی جستجوی برخی از صفحات اصلی خود را بهبود بخشید.
 • برای ستون محتوای خود تعداد مشخصی از اشتراک‌ها و نظرات را دریافت کنید.
این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

شما همچنین می توانید به هزینه‌های بازاریابی و پیگیری هزینه‌های خود در رقابت‌های مختلف توجه داشته و هزینه‌های خرید و فروش را کنترل کنید.


مرحله‌ی ۳: مخاطب خود را بشناسید

برای ایجاد یک محتوای مناسب به‌وسیله‌ی یک استراتژی محتوایی موفقیت‌آمیز، لازم است مخاطبان خود را بشناسید. برای شناخت مخاطبان سه اقدام وجود دارد که باید انجام دهید:

 • جمع آوری اطلاعات آماری

اولین قدم جمع آوری آمار بازدیدکنندگان، مشترکین ایمیل و دنبال‌کنندگان رسانه‌های اجتماعی است.

تجزیه و تحلیل وب، آنالیز رسانه‌های اجتماعی و تجزیه و تحلیل مشترکین، می‌تواند داده‌های موردنیاز درمورد مخاطبان مانند سن، جنسیت، تحصیلات، درآمد و … را به شما ارائه دهد.

 • بازخورد مشتری را ببینید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مخاطبان مورد نظر خود، سعی کنید بازخورد مشتریان فعلی‌تان را جمع آوری کنید. این کار باعث می‌شود بدانید آن‌ها نسبت به محتواهای شما چه حسی دارند، ضروری‌ترین نیازشان چیست و چطور می‌توانید با محتوای خود مشکلات آن‌ها را بررسی کنید.

 • تعیین پرسونای مشتریان و مخاطبان

هنگامی که داده‌های آماری و بازخورد مشتری را در اختیار داشته باشید، می‌توانید پرسونای دقیقی از خریدار را ایجاد کنید.

 پرسونای خریدار، هم‌چنین به عنوان آواتار مشتری نیز شناخته می‌شود، خوانندگان و مشتریان ایده‌آل را توصیف می‌کند تا بتوانید محتوا را بهتر هدف‌گذاری کنید.

بهترین آواتارهای مشتری شامل: اطلاعاتی در مورد نیازها، چالش‌ها، منابع اطلاعات و انگیزه‌های رفتاری مشتریان است. وقتی همه‌ی این‌ها را بدانید، درک بهتری از نوع محتوایی که مخاطبان به آن‌ها جذب خواهند شد، چگونگی کمک به مشتری و هم‌چنین دلایلی که باعث می‌شود آن‌ها به محتوا اهمیت بدهند را در اختیار خواهید داشت.

تعیین پرسونای مخاطب به همان اندازه که مار جذاب و هیجان‌انگیزی به‌نظر می‌رسد، سخت و چالش‌برانگیز هم هست.


مرحله‌ی ۴: موقعیت فعلی خود را ارزیابی کنید

بررسی محتواهای تولیدشده، یکی از اساسی‌ترین مراحل تدوین استراتژی محتوا محسوب می‌شود. بررسی محتوایی که در وبلاگ، رسانه‌های اجتماعی، پادکست‌ها، فیلم‌ها و کانال‌‌های دیگر شما وجود دارد، مشخص می‌کند که آیا ادامه‌ی مسیر محتوایی فعلی شما را در رسیدن به منافع و مقاصد خود یاری خواهد کرد یا خیر.


مرحله‌ی ۵: بهترین کانال‌های محتوا را کشف کنید

با گذر از این فرآیند، شما متوجه خواهید شد که مخاطبان‌تان در کدام صفحات و سایت‌ها آنلاین هستند و وقت خود را می‌گذرانند. بهتر است به جای تلاش برای انجام همه‌ی کارها یکباره و یکجا، روی بهترین کانال و رسانه کار کنید، آن را گسترش داده و متمرکز شوید.

برای اطمینان از درست به‌کاربردن استراتژی‌تان، باید به تحلیل‌گر وب نگاهی بیندازید. وقتی در گوگل آنالیتیکس هستید، شبکه‌های اجتماعی اصلی که محتوای شما در آن به اشتراک گذاشته شده است را پیدا کنید.


مرحله‌ی ۶: در مورد انواع محتوا تصمیم بگیرید

در مرحله‌ی بعدی تدوین استراتژی محتوا، در مورد انواع محتوا و مطالبی که باید تولید شود، فکر کنید. برخی محتواها وجود دارد که دربردارنده‌ی تمام استراتژی‌های بازاریابی محتوا هستند.

بیشتر استراتژی‌های موفقیت‌آمیز در بازاریابی محتوا، به هسته‌ی اصلی مطالب منتشرشده در سایت‌ها، وابسته است که با داشتن این شرایط می‌تواند دوباره در سایت‌های دیگر به اشتراک گذاشته شوند. در حالت ایده‌آل پست‌های وبلاگ شما قابل استفاده، ارزشمند و اشتراکی خواهند بود و ممکن است طیف وسیعی از انواع مقاله‌ها را شامل شود.

طبق تحقیقات انجام‌شده، بازاریابی ویدئویی یکی دیگر از انواع محتواهاست که مخاطبان را درگیر خود نگه می‌دارد. شما می‌توانید با به‌کارگیری ابزاری مانند Canva و ابزارهای مشابه، برای ایجاد گرافیک‌های جذاب و متنوع و به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، محتواهای تصویری جذابی را تولید کنید.

انواع دیگر محتوا که در استراتژی محتوا باید جایی برای خود داشته باشند شامل کتاب و مجلات الکترونیکی، وبینار، چک لیست‌ها و … هستند.


مرحله‌ی ۷: شناسایی و تخصیص منابع

تا اینجا می‌دانید قصد ایجاد چه نوع محتوایی را دارید، قرار است برای چه کسانی تولید کنید و در کجا به اشتراک بگذارید. در ادامه باید اطمینان حاصل کنید هر آنچه برای اجرایی کردن استراتژی بازاریابی محتوای خود نیازمندید را در اختیار دارید. این موضوع شامل پاسخ دادن به سؤالاتی مانند سوالات زیر است:

 • چه کسی مسئول تولید و نگهداری محتوا است؟
این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

این سوال در مورد تخصیص نقش‌ها است. لازم است در مورد اینکه چه کسی به طور کلی مسئول هزینه‌ها و هم‌چنین ارائه‌ی عناصر مورد نیاز برای تولید محتواست، فکر کنید. این مورد به اندازه‌ی تیم و محتوای تیم شما بستگی دارد. به عنوان مثال، مدیرعامل یا مدیر ارشد بازاریابی تأیید نهایی و کلی بر محتوا و استراتژی محتوا را بر عهده دارد. هم‌چنین مدیر بازاریابی محتوایی شما وظیفه دارد روز به روز استراتژی بازاریابی محتوا را ارائه دهد و با تیم محتوا همکاری کند.

 • برای ایجاد محتوا به چه ابزارها و منابع انسانی، فیزیکی یا دیجیتال نیاز دارید؟

در مرحله‌ی بعد، بدانید که چگونه می‌خواهید محتوا را خلق کنید. تولیدکنندگان محتوای شما ممکن است کارمند تمام‌وقت، فریلنسرها، متخصصان ساخت فیلم، پادکست یا طراح گرافیک باشند.

 • گردش کار و برنامه‌ریزی محتوا چگونه خواهد بود؟

در این مرحله روند تولید محتوا را بررسی کنید. به عنوان مثال برای یک پست وبلاگ شما باید:

 • یک طرح کلی ایجاد کنید. و آن را تأیید کنید.
 • پست را بنویسید.
 • تصاویر محتوا را ایجاد کنید.
 • محتوا را ویرایش کنید.
 • تغییرات را اعمال کنید.
 • بارگذاری کنید.
 • انتشار دهید.

مرحله‌ی ۸: یک تقویم محتوا ایجاد کنید

به عنوان بخش مهمی از تدوین استراتژی محتوا باید دقیقاً بدانید چه زمانی می‌خواهید محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی مورد نظرتان منتشر کنید. فقدان برنامه‌ریزی، یک اشتباه کلیدی در بازاریابی محتوا است، بنابراین استفاده از یک تقویم محتوا برای برنامه‌ریزی تمام محتوا امری ضروری به حساب می‌آید. برای این کار راه‌های مختلفی وجود دارد.

به عنوان مثال، می‌توانید از تقویم گوگل استفاده کنید و به سادگی موعد مقرر برای محتوا و مطالب را در آن جا مشخص کنید. این ساده‌ترین رویکرد است. اما اگر محتوای زیادی را منتشر می‌کنید و مجبورید مدیریت یک تیم محتوا را عهده‌دار باشید، احتمالا نیاز به ابزار مدیریت ویژه‌ای خواهید داشت.


مرحله‌ی ۹: ایجاد محتوا

همانطور که مشاهده کردید قبل از ایجاد بخشی از محتوا، کارهای مقدماتی زیادی در تدوین استراتژی محتوا وجود دارد. اما اکنون زمان آن رسیده است که محتوا را تولید کنید. با تحقیقاتی که از قبل انجام داده‌اید، حالا ایده‌ای مناسب برای ایجاد محتوای محبوب و موردتوجه برای مخاطبان‌تان، دارید. در این لحظه باید عنوانی را از تقویم محتوا انتخاب کرده و شروع به کار بر روی آن کنید.

در این مرحله باید محتوای خود را جستجو کنید. شما باید مطالب و محتواهای خود را در گوگل جستجو کرده تا پست‌های برتر خود را شناسایی و به پیدا کردن راهی برای بهینه‌کردن آن‌ها بپردازید. این روش “تکنیک آسمان خراش” نام دارد. شما هم چنین باید برای استفاده از سئوی عالی‌تر و رتبه‌بندی جستجوی بهتر، کلید واژه‌های اصلی کسب‌وکارتان را شناسایی و استخراج کنید.

در نهایت، نوشتن یا تولید محتوای خود را شروع کنید. در این مرحله، باید به چگونگی بازتاب شخصیت برندتان در محتویاتی که می‌نویسید، توجه کنید.


مرحله‌ی ۱۰: توزیع و بازار

بخش اصلی تدوین استراتژی محتوا برای شما، توزیع و بازاریابی است. چون به نتایج دلخواه‌تان نمی‌رسید مگر این که این مورد به درستی انجام شود. به عنوان مثال:

 • برنامه‌ای را برای به اشتراک گذاشتن مطالب خود در رسانه‌های اجتماعی تنظیم کنید.
 • برای توزیع مطالب خود میان مشترکین از بازاریابی ایمیل استفاده کنید.
 • همه‌ی عوامل موثر ذکرشده را در تولید محتوای‌تان به کار ببرید.

مرحله‌ی ۱۱: نتایج را اندازه‌گیری کنید

سرانجام، زمان آن رسیده است تا موفقیت استراتژی بازاریابی محتوا خود را ارزیابی کنید. برای این کار، به KPIهایی که در ابتدای برنامه استراتژی محتوا تنظیم کرده‌اید، رجوع کرده و تغییرات را مشاهده کنید. هم‌چنین گوگل آنالیتیکس را  بررسی کنید تا چگونگی عملکرد محتوای‌تان را ارزیابی کرده و فعالیت شبکه‌های اجتماعی را از طریق ابزارهای تحلیلی مناسب بسنجید.

آینده محتوا در اینجاست

بیشتر بازاریابان محتوا همیشه کیفیت را در اولویت قرار داده‌اند و نیازهای اطلاعاتی مشتری از طریق پیام‌های فروش در اختیارشان گذاشته‌اند؛ اما ما روی ساخت اعتماد و اقتدار با اصالت تمرکز داریم، نه ترفندهای فروش.

مهم‌تر از آن، رسانه‌های تصویری در سال ۲۰۲۱ در شرایط جالب و جدیدی قرار می‌گیرند. پس بهتر است در این سال، دنبال بازاریاب‌های نوآور باشید تا مرزهای ایجاد محتوا را تحت فشار قرار دهند.

در واقع بهتر است به دنبال محتوای فوق هدفمند، تعهد بیشتر به رویکرد مشتری اول و به طور کلی محتوای بهتر برای در اختیار گرفتن کنترل مخاطبان باشید.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه