0

ابزارهای تولید محتوا کدامند؟

ابزارهای تولید محتوا ، چیزی است که شما با استفاده از آن، می‌توانید محتوایی را خلق کنید. مثلاً اگر شما با استفاده از برنامه اینشات در موبایل‌تان، ویدیویی را ساختید و در صفحه‌ی اینستاگرامتان منتشر کردید، در این حالت شما با استفاده از یک ابزار (برنامه InShot) محتوایی را خلق کردید. البته امروزه، ابزارهای بسیار زیادی به صورت آفلاین و آنلاین وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آنها، محتواهایتان را تولید کنید. مثلاً فتوشاپ یک ابزار آفلاین برای تولید محتوای تصویری محسوب می‌شود که با نصب بر روی ویندوز، می‌توان از آن استفاده کرد. اما ابزارهای آنلاینی نیز برای این کار وجود دارند.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۸۹ دقیقه

فهرست این مقاله آموزشی

فهرست مطالب ابزارهای تولید محتوا

مثلاً اگر شما به لپ‌تاپ‌تان دسترسی نداشتید تا بتوانید از فتوشاپ استفاده کنید، می‌توانید با استفاده از ابزار آنلاین Photopea، از امکانات فتوشاپ به صورت آنلاین نیز استفاده کنید. پس ابزارهای تولید محتوا الزاماً مخصوص نصب بر روی موبایل یا ویندوز نیستند. کما اینکه می‌توانید با استفاده از مرورگر موبایل یا کامپیوترتان، کارهای گرافیکی برای ساخت تصویر یا ویدیو را انجام دهید.

فرمت های مختلف ابزارهای تولید محتوا:

فرمت متن:

اولین کاری که هرکسی برای تولید محتوا انجام می دهد نوشتن یک متن است.

یعنی تمام مطالبی که قصد دارد در اختیار مخاطبان قرار دهد را می نویسد و پس از آن شروع به مرتب کردن مطالب می کند. گاهی لازم است جای مطالب را عوض کند یا مثال های واقعی تری اضافه کند.باید برای مطالب خود عنوان های جذاب بنویسد.

باید تمام سؤالاتی که برای مخاطب به وجود می آید را با پاسخ آن بنویسد. و درواقع یک محتوای ارزشمند و مفید طراحی کند. پس از آن محتوای خود را در فرمت های مورد پسند مخاطبان خود آماده کند.

فرمت صوت:

با توجه به نوع مخاطب، ممکن است محتوا را برای افرادی تهیه می کنید که مدت زیادی را در راه هستند.

این گروه ترجیح می دهند محتوای شما را در قالب صوت داشته باشند

تا در هنگام رانندگی، پیاده روی یا در وسایل حمل و نقل عمومی از آن استفاده کنند.

فرمت ویدیو:

ویدیوها امروزه خیلی پر طرفدار شده اند. یک خانم خانه دار ترجیح می دهد به جای خواندن مراحل پخت یک غذای جدید آن را در قالب ویدیو ببیند

و خودش هم دقیقاً همان کارها را انجام دهد.

برای یادگیری چیدمان منزل دیدن ویدیوی مراحل چیدمان و دکوراسیون یک خانه بسیار جذاب تر و کاربردی تر از خواند همان مطالب از یک کتاب است.

فرمت عکس نوشته:

این فرمت بهترین روش برای آماده کردن مطالب انگیزشی و آرام بخش است.

استفاده از یک عکس باکیفیت و زیبا و نوشتن جمله ای تأثیرگذار با یک خط خوانا بهترین روش بیان مطالب در کوتاهترین زمان است.

فرمت اینفوگرافیک:

اینفوگرفیک ها در واقع عکس نوشته هایی هستند که اطلاعات زیادی را در قالب نمودار و چارت در یک صفحه بیان می کنند.

این نوع فرمت برای انتقال اطلاعات کامل در یک زمان کوتاه بسیار مؤثر است.

ابزارهای تولید محتوا

برای تولید محتوا در هریک از فرمت های بیان شده ابزارهای کاربردی وجود دارد که کار شما را آسان می کند.

ابزارهای تولید محتوا در سایت

سایت‌ها یکی بزرگترین بازارهای عرضه محتوا هستند. همین باعث می‌شود تا در تولید محتوا برای این دسته، ظرافت و خلاقیت بیشتری به خرج دهیم. اولین و مهم‌ترین ابزار برای تولید محتوا، داشتن منابع قابل اعتماد است. همانطور که می‌دانید محتوا نویس همیشه در رابطه با موضوع محتوا متخصص نیست؛ این یعنی برای برخی از متون باید به منابع دیگری رجوع کند. منابع قابل اعتماد و بروز، اولین ابزار برای تولید یک محتوای بسیار با کیفیت هستند.  یکی از سایت‌هایی که می‌توانید به عنوان منبع استفاده کنید، همین Wikipedia است.

بعد از داشتن منابع درست، داشتن ابزاری برای بررسی نگارش محتوا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. امروزه سایت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید با بارگزاری متن محتوای خود در آنها، از نظر نگارشی آنها را بررسی کرده و ایرادات آنها را برطرف کنید. برخی از این سایت‌ها سئو محتوا شما را نیز بررسی می‌کنند. با اینکه ابزارهای فارسی زبان در این زمینه کم هستند، می‌توانید با جست و جوی عبارت “بررسی متن” ، چندتا از سایت‌هایی که به زبان فارسی کار می‌کنند را پیدا کنید.

چرا باید محتوای ویدیویی یا تصویری تولید کنیم؟

واقعیت این است که امروزه، محتوای بصری طرفداران بسیار بیشتری دارند. درصد بالایی از پهنای باند اینترنت با مشاهده ویدیوها توسط کاربران مصرف می‌شود. به هر پلت‌فرم موفقی که نگاه کنید، رد پایی از محتوای ویدیویی را می‌بینید. اکثر شبکه‌های اجتماعی موفق، قابلیت بارگذاری ویدیو را دارند. سرویس‌های اشتراک ویدیوی داخلی و خارجی زیادی وجود دارند که به کاربر امکان انتشار محتوای ویدیویی را می‌دهند.

تمامی اینها، نشان‌دهنده اهمیت تولید محتوا، مخصوصاً محتوای تصویری و ویدیویی است. البته محتوای صوتی نیز طرفداران زیادی پیدا کرده که به همین دلیل، من چند ابزار تولید محتوا مخصوص محتوای صوتی را نیز معرفی می‌کنم. همچنین علاقه زیاد کاربران به تماشای محتواهای بصری را نمی‌توان انکار کرد. حضور بالای کاربران در شبکه‌های اجتماعیِ ویدئو محور، تأییدکننده‌ی این بحث است. اما در ادامه، ابزارهای لازم برای تولید انواع محتوا را با هم می‌بینیم.

ابزارهای تولید محتوای متنی

شاید مواردی که در این قسمت گفته می‌شود به عنوان ابزار شناخته نشود، اما از نظر من، کسی که محتوای متنی تولید می‌کند، به هر حال به چیزهایی نیاز دارد تا بتواند این کار را انجام دهد.

۱. تسلط بر دستور زبان فارسی

برای تولید محتوای متنی، به مهم‌ترین ابزاری که نیاز است تسلط بر دستور زبان فارسی است. یعنی اینکه نویسنده یک متن، باید بر دستور زبان فارسی تسلط کافی داشته باشد تا بتواند متن‌ها و مقالات جذاب بنویسد. البته نیازی نیست که به صورت کامل با دستور زبان فارسی آشنا باشید، اما حداقل باید از لحاظ نگارشی، این موارد را یاد بگیرید. (البته اگر محتوای انگلیسی یا دیگر زبان‌ها را تولید می‌کنید، طبیعی است که باید با دستور زبان و شیوه نگارش همان زبان آشنایی داشته باشید)

۲. استفاده از منابع صحیح

برای تولید محتوای متنی، به ابزار دیگری هم نیاز است. شما به منابع درست برای تولید محتوا نیازمندید. منابع نیز می‌تواند یک ابزار تولید محتوا باشد. اگر قصد دارید برای وب‌سایت خودتان یا دیگران یک مقاله بنویسید، بدون استفاده از منابع صحیح، این کار امکان‌پذیر نیست.

ابزارهای تولید محتوا با گوشی

بسته به اینکه می‌خواهید چه محتوایی را در گوش خود تولید کنید، ابزار تولید محتوای مناسب نیز متفاوت خواهند بود. با این حال در این به بررسی ابزارهای تولید محتوا برای اینستاگرام و بهترین ابزارها برای تولید محتوای متنی خواهیم پرداخت.

محتوای متنی روی گوشی

در گذشته شاید تولید محتوای متنی روی گوشی خیلی سخت به نظر می‌رسید. امروزه اما، تمام برنامه‌هایی که برای نوشتن به آنها نیاز دارید، روی گوشی شما نیز نصب می‌شوند.برای تولید محتوای متنی با گوشی می‌توانید از دو ابزار بسیار معروف استفاده کنید. اولی همان ورد جذاب و کارآمدی است که روی کامپیوتر خود دارید. شما می‌توانید با نصب برنامه Office بر روی گوشی خود از تمامی امکانات ورد استفاده کنید. جایگزین دیگری که برای این برنامه وجود دارد، Google docs است. از ویژگی‌های جالب این برنامه که در ورد پیدا نمی‌کنید، امکان تایپ با صدا به زبان فارسی است.

محتوای مناسب برای اینستاگرام

همان طور که می‌دانید اینستاگرام، شبکه‌ای اجتماعی بر پایه اشتراک عکس و فیلم است. پس ابزار مناسب تولید محتوا برای این شبکه اجتماعی نیز به ویرایش و پردازش عکس و فیلم مربوط می‌شوند. یکی از بهترین برنامه‌ها برای ویرایش فیلم‌های اینستاگرامی، FilmoraGo است. با استفاده از این ویرایشگر می‌توانید فیلتر‌ها و انیمیشن‌های جذابی به فیلم‌های خود اضافه و آنها را تا جای ممکن با پلتفرم اینستاگرام سازگار کنید.

برای ویرایش عکس نیز می‌توانید از برنامه Canvas استفاده کنید که احتمالا محبوب‌ترین برنامه برای تولید پست و استوری اینستاگرام است. این برنامه با قالب‌های متنوع خود به شما اجازه می‌دهد تا با کمترین تلاش به بهترین نتیجه دست پیدا کنید. البته به یاد داشته باشید که خود اینستاگرام نیز برنامه مناسبی برای ویرایش عکس‌ها است!

ابزار مناسب برای تولید محتوای متنی

بالاتر راجع به ابزار تولید محتوای متنی روی گوشی صحبت کردیم؛ این بار اما، تصور را بر این می‌گذاریم که محتوا نویس به کامپیوتر خود دسترسی دارد! ابزار مناسب برای تولید محتوا روی کامپیوتر چیست؟! قاعدتا روی کامپیوتر دستمان باز‌تر است اما اولین ابزاری که به آن نیاز داریم برنامه‌ای برای نوشتن است که بهترین انتخاب ما در این زمینه، همان Word است. ابزار بعدی که به آن نیاز خواهید داشت، داشتن یک کیبورد مناسب است. شاید ابتدا آنقدر هم مهم به نظر نرسد اما یک کیبورد خوب تاثیر بسزایی بر روی سرعت تولید محتوای متنی خواهد داشت.

اگر محتوای متنی که تولید می‌کنید به زبان انگلیسی باشد، می‌توانید از ابزارهای پیشرفته‌ای چون Grammarly نیز استفاده کنید. مهم‌ترین نکته در تولید محتوای متنی، دسته اول بودن آن است که می‌توانید آن را از طریق سایت‌های مختلفی بررسی کنید.

ابزارهای تولید محتوا ویدئویی

تولید محتوای ویدئویی ابزار در هر پلتفرم ابزار به خصوص خود را دارد. قبل از اینکه نرم افزارهای مخصوص ویرایش و تولید محتوای ویدیوئی را معرفی کنیم، به سراغ یک ویرایشگر آنلاین می‌رویم که روی هر پلتفرمی قابل استفاده است. این ویرایشگر که یکی از  قوی‌ترین ویرایشگر‌های آنلاین ویدئو است، Kapwing.com نام دارد. این سایت به شما اجازه می‌دهد تا ویدئو خود را با پلتفرم‌هایی چون یوتیوب یا اینستاگرام سازگار کنید. علاوه بر این می‌توانید مانند یک نرم افزار ساده ویرایش فیلم، از این سایت استفاده کنید.

از سایت‌ها که بگذریم، می‌توانید از نرم‌ افزارهای مختلفی برای تولید محتوای ویدئویی استفاده کنید. ابزارهای مناسب برای استفاده روی گوشی را قبل‌تر به شما معرفی کردیم؛ در نتیجه در این بخش به بررسی ابزارهای حرفه‌ای ویرایش و تولید ویدیو روی کامپیوتر خواهیم پرداخت.

 1. مانند همیشه در اولین رتبه با یکی از تولیدات شرکت ادوبی سر و کار داریم. برنامه Adobe Premier برنامه ویرایش ویدئو این شرکت است که شاید بتوان گفت حرفه‌ای‌ترین برنامه در این زمینه است.  مورد مشابه آنلاین این برنامه، Adobe Spark است که می‌توانید از آن استفاده کنید.
 2. Corel Video Studio رتبه دوم را در لیست ما دارد. چرا که با حجم کمتری نسبت به Adobe Premier می‌تواند کار شما راه بیاندازد.
 3. Adobe After Effect برنامه تولید محتوای ویدیوئی است که توسط شرکت ادوبی توسعه داده شده. از این برنامه معمولا برای طراحی موشن گرافی‌ها استفاده می‌شود. متاسفانه نمونه آنلاینی برای این نرم افزار وجود ندارد.

ابزارهای تولید محتوا ی صوتی

این روزها با همه گیر شدن محتوای صوتی، تولید این نوع از محتوا نیز متقاضی زیادی پیدا کرده است. برای تولید محتوای صوتی نیز ابزار زیادی وجود دارد که در ادامه تعدادی از کاربردی‌ترین و پر استفاده‌ترین از این ابزارها را به شما معرفی خواهیم کرد. طبق معمول قبل از رفتن به سراغ نرم‌افزارهای گوشی و کامپیوتر، به سراغ ابزارهای آنلاین می‌رویم. یکی از بهترین ابزارهای آنلاین برای تولید و ویرایش محتوای صوتی، سایت Twistedwave.com است.

این سایت به شما اجازه می‌دهد تا به صورت آنلاین به ضبط و ویرایش صدا بپردازید و البته؛ استفاده از این سایت رایگان است. ابزار آنلاین دیگری که می‌توانید بر روی هر دستگاهی از آن استفاده کنید، سایت Audiotrimer.com است. این سایت، قابلیت‌های سایت قبلی را ندارد اما به شما اجازه می‌دهد تا صداها را به راحتی برش بزنید.

وقت آن رسیده تا به سراغ نرم‌ افزارهای تولید محتوای صوتی برویم. یکی از بهترین نرم افزارها برای تولید محتوای صوتی روی کامپیوتر، Audacity است. این برنامه رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و همین کمک می‌کنند تا همه بتوانند از آن استفاده کنند. نرم افزار پیشرفته‌تری که برای این کار وجود دارد، Adobe Audition است که برای استفاده از آن باید هزینه کنید. البته این را هم فراموش نکنید که به هنگام تولید محتوای صوتی، همه چیز به نرم افزاری که از آن استفاده می‌کنید مربوط نمی‌شود! در واقع داشتن یک میکروفون مناسب نقشی کلیدی در تهیه یک محتوای صوتی با کیفیت دارد.

ابزارهای تولید محتوا ی اینفوگرافیک

خیلی از ما اگر متن طولانی‌ای رو به روی خود ببینیم، از خواندن آن صرف نظر می‌کنیم. راه حلی که برای چنین مشکلی وجود دارد، استفاده از محتوای اینفوگرافیک به جای محتوای متنی است. اینفوگرافیک با هماهنگ سازی متن و تصویر، مخاطب را به وجد می‌آورد و وی را تشویق می‌کند تا به خواندن  مطالب ادامه دهد. اما چه ابزارهایی برای تولید محتوای اینفوگرافیک نیاز است؟ سایت Canva از سایت‌هایی است که به هنگام ویرایش عکس می‌توانید از آن استفاده کنید. یکی از قابلیت ‌های این سایت، تولید محتوای اینفوگرافیک است. خوشبختانه استفاده از این سایت رایگان است و می‌توانید روی همه پلتفرم‌ها از آن استفاده کنید.

 سایت دیگری که در این زمینه در حال کار کردن است Venngage.com است. این سایت نیز مانند سایت قبلی قالب‌های آماده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد تا محتوای اینفوگرافیک تولید کنید. با اینکه استفاده از سایت‌های آنلاین خیلی راحت‌تر است؛ هنوز هم هستند افرادی که ترجیح می‌دهند با استفاده از نرم افزارهای حرفه‌ای کار کنند. نرم افزاری که به طور معمول برای تولید محتوای اینفوگرافیک استفاده می‌شود، همان Adobe Photoshop ویرایشگر قدرتمند تصاویر است. البته Adobe Spark  نیز می‌تواند به راحتی و به صورت آنلاین نیازهای شما به تولید اینفوگرافیک را برآورده کند.

ابزارهای ساخت پادکست محتوا

کسی فکرش را هم نمی‌کرد که پادکست‌ها تا این حد بین مردم محبوب شوند. پادکست محتوا در فضای گسترده اینترنت امروز، جایگاه خود را پیدا کرده است و همین باعث شده تا تولید این نوع از محتوا نیز افزایش پیدا کند. تولید پادکست نیز مانند  انواع دیگر محتوا به ابزار مخصوص خود نیاز دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 1. Adobe Audition: یکی از قدرتمندترین ابزارها برای ساخت پادکست محتوا، این نرم افزار شرکت ادوبی است. این برنامه با داشتن ویژگی‌هایی چون کم کردن نویز، ویرایش چندگانه، داشتن افکت‌های مختلف و پشتیبانی از تمام فرمت‌های صوتی به شما کمک می‌کند تا یک پادکست حرفه‌ای تولید کنید.
 2. Ardour: نرم افزار دیگری که بین تولید کنندگان پادکست از محبوبیت زیادی برخوردار است، Ardour است. این نرم افزار تمامی ابزاری که برای تولید پادکست به آنها نیاز دارید را در اختیار شما می‌گذارد. علاوه بر اینها، این نرم افزار اجازه می‌دهد تا برای پادکست خود، کاور طراحی کنید.
 3. Anchor: انکر از آن دست نرم افزارهایی است که فکر همه چیز را کرده‌اند! این نرم افزار با قابلیت ویرایش و انتشار پادکست‌ها به صورت قسمتی و سریالی به کاربران اجازه می‌دهد تا به ساده‌ترین شکل ممکن پادکست بسازنند.

علاه بر ابزارهایی که بالاتر از آنها نام بردیم، داشتن یک میکروفون مناسب برای ضبط پادکست و انتخاب پلتفرم مناسب برای انتشار آن نیز از اهمیت زیادی برخوردارند.

ابزارهای تولید محتوا برای طراحی لوگوتایپ

در میان انواع مختلف لوگو، لوگوتایپ یکی از محبوب‌ترین‌ها است. لوگوتایپ به لوگوهایی گفته می‌شود که با استفاده از نام برند طراحی می‌شوند. گاهی اوقات در طول تولید محتوا به این نیاز پیدا می‌کنید تا برای محتوای خود یک لوگوتایپ تهیه کنید! خوشبختانه به دلیل محبوبیت این نوع از لوگو، سایت‌های زیادی در سطح اینترنت وجود دارند که به صورت رایگان یا پولی در کمترین زمان ممکن برای شما لوگوتایپ طراحی می‌کنند.

اولین ابزاری که برای طراحی لوگوتایپ برای شکا در نظر گرفته‌ایم، سایت Logotypemaker.com است. وقتی وارد این سایت می‌شود تنها کاری که باید انجام دهید نوشتن نم برندتان و زمینه کاری است که در آن مشغول هستید. بعد از تایید این موارد،  این سایت صدها و یا شاید هزاران لوگو در اختیار شما می‌گذارد تا از بین آنها لوگوی مورد نظر خود را انتخاب کنید. البته کار اینجا تمام نمی‌شود و بعد از انتخاب لوگو نیز می‌توانید به شخصی سازی آن بپردازید.

ابزار دیگری که برای طراحی لوگوتایپ می‌توان از آن استفاده کرد، سایت Logonomy.ir است. این سایت ایرانی نیز با داشتن قابلیت‌هایی مثل سایت قبلی به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی و بدون دردسر برای خود لوگو طراحی کنید. تنها تفاوت این سایت نسبت به نسخه خارجی، استفاده از زبان فارسی است که برای کاربران فارسی زبان مزیت محسوب می‌شود.

ابزارهای کلاژ برای تولید محتوا

استفاده از کلاژ برای تولید محتوا چه در شبکه‌های اجتماعی چه بر روی سایت‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. کلاژ در واقع چیزی شبیه قاب کردن تصاویر و ساختن یک آلبوم کوچک است؛ البته به صورت دیجیتالی! برای کلاژ قالب‌های متفاوتی وجود دارد که بسته به سلیقه و موضوع کار می‌توان از هر کدام استفاده کرد. ابزارهای کلاژ نیز بسیار زیاد هستند که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

 • photo-collage.net از وبسایت‌هایی است که می‌توانید برای کلاژ از آن استفاده کنید. این وبسایت قالب‌های مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید به دلخواه یکی از آنها را انتخاب کنید.
 • برنامه Picsart اندروید نیز این قابلیت را به کاربران گوشی‌های همراه می‌دهد تا بتوانند به بهترین شکل ممکن یک کلاژ طراحی کنند.
 • Photocollage نیز از دیگر ابزارهایی است که می‌تواند به شما در طراحی یک کلاژ کمک کند. مزیت این ابزار کارکزد آن به صورت آنلاین و آفلاین بر روی انواع پلتفرم‌ها است.

در نهایت باید بدانید که اکثر برنامه‌های ویرایش عکس قابلیت کلاژ را نیز در خود دارند؛ اما کاربران ترجیح می‌دهند بدون صرف وقت زیاد روی ویرایش و خروجی گرفتن، خیلی ساده از قالب‌های آماده استفاده کنند.

ابزار ادیت عکس برای تولید محتوا

ویرایش عکس‌ها نیز از دیگر مواردی است که در تولید محتوا کارایی بسیار زیادی دارد. خوشبختانه برای ویرایش عکس‌ها ابزارهای بسیار زیادی وجود دارد. اولین و مطمئنا بهترین و کامل‌ترین ابزار برای ویرایش عکس، نرم افزار محبوب فتوشاپ است. در این برنامه عملا هیچ محدودیتی برای ویرایش عکس ندارید! فتوشاپ از آن دست برنامه‌هایی است که تمام کارهایتان را راه می‌اندازد. نکته بسیار مثبتی که در رابطه با فتوشاپ وجود دارد، وجود این نرم افزار برای سیستم عامل اندروید است. با اینکه نسخه اندروید کارایی نسخه ویندوز را ندارد؛ می‌توان برای راه انداختن اغلب کارها از آن استفاده کرد.

البته ممکن است خیلی ازما دوست نداشته باشیم یک برنامه جدید به کامپیوتر خود اضافه کنیم! جای نگرانی نیست؛ در چنین مواقعی می‌توانید از ویرایشگرهای عکس آنلاین استفاده کنید.  یکی بهترین ابزارهای آنلاین که می‌توانید روی هر پلتفرمی از آنها استفاده کنید، Pixlr.com است. این ابزار آنلاین با محیطی شبیه به فتوشاپ به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی عکس‌ها را در مرورگر خود ویرایش کرده و از آنها خروجی بگیرید.

چند نمونه ابزارهای تولید محتوا تعاملی:

۱-تولید محتوا به روش آزمون

یکی از روش های تولید محتوای تعاملی ایجاد آزمون است. مخاطبین با مشاهده سوالات و پاسخ به سوالات چند گزینه‌ای می‌توانند توانایی‌های خود را در زمینه‌های مختلف مورد سنجش قرار دهند. این آزمون‌ها گاهی برای مخاطبین به اندازه‌ای جذاب است که افراد به کرات لینک آن صفحه را برای هم ارسال کرده تا  آن آزمون را به سایر دوستان خود معرفی کنند. برای ایجاد آزمون در سایت خود می‌توانید از برنامه QZZR استفاده نمایید. این برنامه به سادگی صفحه آزمون شما را آماده کرده و شما صرفا نیاز به وارد کردن سوالات و گزینه‌ها خواهید داشت.

۲-استفاده از نرم افزار snapapp

این نرم افزار ساده و کاربردی می‌تواند در تولید محتوای تعاملی به شما یاری رساند. این نرم افزار قدرتمند امکان ایجاد آزمون، ماشین حساب‌ها، ابزار‌های قوی برای سنجش و محاسبات و همچنین امکان ایجاد اینفوگرافیک‌ها را برای شما فراهم کرده است. در کنار همه این امکانات شما به وسیله این نرم افزار می‌توانید به آسانی محتوای ایجاد شده را در وب‌سایت، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و غیره به اشتراک گذاشته و همچنین می‌توانید از وضعیت محتوای ایجاد شده در سایت خود مانند میزان محبوبیت بین کاربران مطلع شوید.

۳-ابزارهای تولید محتوا به نام Zaption

تماشای ویدئو‌های آموزشی می‌تواند جایگزین مناسبی برای مطالب نوشتاری باشد. مخاطبین با مشاهده ویدئو‌ها می توانند ساعت‌های زیادی را صرف آموزش کنند بدون اینکه از مطالعه متون نوشتاری خسته شوند. این نرم‌افزار می‌تواند در تولید محتوای ویدیویی کمک به سزایی به مدیران سایت نماید تا در کنار تولید فیلم با ایجاد آزمون و همچنین لینک دانلود بتوانند جذابیت‌های بیشتری را برای مخاطبین خود ایجاد کنند.

۴-ابزارهای تولید محتوا تعاملی با  GUIDES.CO

به کمک نرم‌افزار guides.co می‌توانید در هنگام تولید محتوای متنی به محتواهای نوشتاری خود، اسلایدشو و عکس اضافه کنید تا جذابیت‌های بصری ایجاد شده باعث جذب مخاطب شود.

۵-ابزارهای تولید محتوا فروشگاهی با Webyclip

این نرم‌افزار جالب می‌تواند در طراحی سایت‌ فروشگاهی و تولید محتوای آن بسیار کاربردی باشد. به وسیله این نرم‌افزار می‌توانید برای محصولات خود ویدئو تهیه کنید تا مخاطب با کلیک بر روی آن محصولات به صفحه مربوطه وارد شود. این ابزار می‌تواند برای ساخت دمو، آموزش و همچنین بررسی محصولات در فروشگاه ساز نیز مورد استفاده قرار گیرد.

۶-THINGLINK

ابزار thinglink به شما امکان اضافه کردن متن و علائم مختلف روی تصویر را می‌دهد. شما با استفاده از این ابزار تولید محتوای تعاملی می‌توانید نرخ تعامل و توجه مخاطبین به برندتان را افزایش دهید و دقیقا به همان نقطه‌ای که مد نظر دارید آنها را هدایت نمایید. همچنین می‌توانید تصاویر را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و از طریق ترافیک حاصل از شبکه‌های اجتماعی ترافیک سایت و لیدهای فروش و کسب درآمد اینترنتی خود را افزایش دهید.

ابزارهای تولید محتوا ی تعاملی

محتواهای تعاملی، همان محتواهایی هستند که کاربران را به چالش می‌کشند یا آنها را وادار به انجام کاری می‌کنند. در واقع آزمون‌های آنلاین، چالش‌ها و هر گونه محتوای دیگری که مخاطب را مجبور به نشان دادن واکنش کند، محتوای تعاملی است. در ادامه شما را با چند ابزار برای تولید محتوای تعاملی آشنا خواهیم کرد.

پرس لاین

پرس لاین یکی از سایت‌های ایرانی است که به شما اجازه می‌دهد آزمون‌های مختلفی را طراحی کرده و آنها را هر جا که می‌خواهید به اشتراک بگذارید. از مزایای این ابزار می‌توان به سازگاری با زبان فارسی و گزارش‌های دقیق آن اشاره کرد.

فرم افزار

یکی از سایت‌های دیگری که به شما اجازه می‌دهد تا پرسشنامه یا چالش بسازید، فرم افزار است. این سایت ایرانی نیز به کاربران خود اجازه می‌دهد تا انواع مختلفی از آزمون‌ها و چالش‌ها را طراحی کنند و در پلتفرم دلخواه خود به اشتراک بگذارند.

اینستاگرام!

اینستاگرام شبکه اجتماعی است که بر پایه تعامل کاربران با یکدیگر به فعالیت خود ادامه می‌دهد؛ پس اینکه چنین شبکه‌ای ابزارهای لازم برای تولید محتوای تعاملی را نیز برای کاربرانش فراهم کرده باشد اصلا دور از ذهن نیست. کاربران این شبکه اجتماعی می‌توانند از طریق بخش استوری، چالش‌ها و پرسشنامه‌های مختلفی را طراحی کرده و با مخاطبین خود در اینستاگرام به اشتراک بگذارند.

ابزارهای تغییر صدا در تولید محتوا

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تولید یک محتوای بصری یا صوتی به تغییر صدا نیاز داشته باشید. بعضی گویندگان به صورت ذاتی چنین استعدادی دارند؛ اما راه حل چنین مشکلی برای آن دسته که قادر به انجام چنین کاری نیستند، چیست؟ در این بخش از مقاله با ابزارهای تغییر صدای آنلاین و آفلاین آشنا خواهیم شد تا بتوانیم چنین مشکلی را حل کنیم.

 • به جرات می‌توان گفت یکی از قدرتمند‌ترین ابزارها برای تغییر صدا، سایت Voicechanger.io است. این سایت به شما اجازه می‌دهد صدای خود را به صورت آنلاین ضبط کرده و آن را تغییر دهید. علاوه بر این‌ها، این ابزار آنلاین قابلیت جالبی داد که در آن می‌‌توانید متن دلخواه خود را بنویسید و صدای ظبط شده تحویل بگیرید! از دیگر مزایای این ابزار می‌توان به در دسترس بودن آن روی اکثر پلتفرم‌ها اشاره کرد.
 • در بخش آفلاین اما، نرم افزار AV Voice Changer Software Diamond رقیبی ندارد! این نرم افزار انواع مختلفی از صدا را در اختیار کاربران می‌گذارد تا بدون دردسر بتوانند صدای خود را تغییر دهند. از ویژگی‌‌های جذاب این نرم افزار می‌توان به سادگی رابط کاربری آن در کنار این همه کارایی اشاره کرد.

ابزارهای تولید محتوا در این مقاله از آنها نام میبریم ابزار هایی ساده اما در عین حال کاربردی هستند که استفاده از آن ها میتواند فرآیند تولید محتوا را برای شما راحت تر کند. جهت سفارش تولید محتوا به سایت منلین مراجعه بفرمایید.

در واقع امروزه کسانی که می خواهند مشتریان را در سایت خود درگیر کنند و بتوانند آنها را به مشتریان نهایی خود تبدیل کنند که بتوانند محصول یا محصولاتی را به آنها بفروشند از روش های اسپم ، تبلیغات آنلاین و کمپین های تشکیل شده که به ازای مبالغی تبلیغاتی را برای فرد یا گروه انجام می دهند. در واقع مشتریان امروزه به آن برند هاییی نگاه می کنند و بیشتر مورد توجه قرار می دهند که از نظر سایت و سمینار های اینترنتی مطالب با کیفیتی را ارئه میدهند که قبل از تصمیم گیری شما را متقاعد به خرید می کنند.

نوشتن مطالب با کیفیت ، باعث می شود که اول مشتریان احساس اعتماد را به سایت یا تیم شما داشته باشند و دوم شما را به عنوان یک برند موفق و یک تیم رده بالا در حوزه کاری خود می دانند. در اینجا ما بهترین ابزار های تولید محتوا را برای شما آماده کرده ایم ، که مطمئنا شما در جذب مشتریان از بازار هدف خود کمک خواهد کرد.

ابزارهای تولید محتوای صوتی

محتوای صوتی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و به همین دلیل، افراد بیشتری تمایل دارند تا این محتوا را تولید کنند. اگر شما نیز دوست دارید محتوای صوتی یا پادکست تولید و منتشر کنید، باید با یک سری ابزارها آشنایی کافی داشته باشید. در ادامه من ابزارهای تولید محتوا صوتی را معرفی می‌کنم.

۱. نرم‌افزار Adobe Audition

یکی از بهترین ابزارهای تولید محتوا صوتی، Adobe Audition است که توسط شرکت ادوبی عرضه شده است. نرم‌افزار تولید پادکست Adobe Audition، تمامی ویژگی‌های لازم برای تولید محتوای صوتی را دارد. از قابلیت‌های این نرم‌افزار می‌توان به ضبط صدا، میکس صدا، حذف Noise (صداهای اضافی محیط)، ایجاد افکت‌های صوتی و… اشاره کرد. اگر تجربه کار با محصولات ادوبی را داشته باشید، می‌دانید که از قدرت بسیار بالایی برخوردارند و این نرم‌افزار نیز قابلیت‌های بسیار زیادی برای تولید محتوای صوتی را دارد. از نظر من، بهترین ابزار برای تولید محتوای صوتی همین Adobe Audition است. اما در ادامه چند ابزار دیگر را هم می‌بینیم.

۲. نرم‌افزار Audacity

تجربه کار با این نرم‌افزار را داشته‌ام. به طور حتم، یکی از بهترین ابزارهای موجود برای تولید محتوای صوتی است. این نرم‌افزار، علی‌رغم ظاهر ساده‌ای که دارد، امکانات بسیار زیادی هم دارد. این نرم‌افزار رایگان، قابلیت‌هایی مانند ضبط صدا، میکس، ویرایش صدا، حذف صداهای اضافی و… را در خود دارد که البته کار کردن با آن نیز به شدت ساده است. اگر قصد دارید محتوای صوتی تولید کنید و شاید کار با نرم‌افزارهایی مانند Adobe Audition برایتان پیچیده و مشکل باشند، پیشنهاد می‌کنم حتماً از Audacity استفاده کنید.

۳. اپلیکیشن Speaker Studio

از دیگر ابزارهای تولید محتوا برای ساخت تولید محتوای صوتی، اپلیکیشن Speaker Studio است که مخصوص ساخت پادکست و فایل‌های صوتی است و امکانات و قابلیت‌های بسیار خوبی هم دارد. این اپلیکیشن که مخصوص دستگاه‌های اندرویدی است و احتمالاً بهترین اپلیکیشن ساخت پادکست برای اندروید نیز می‌باشد، به صورت کاملاً رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است که اگر امکان استفاده از ابزارهای تولید محتوای صوتی معرفی شده برایتان وجود ندارد، می‌توانید با نصب این اپلیکیشن بر روی گوشی موبایلتان، پادکست‌های جذاب تولید کنید. همچنین با استفاده از این ابزار، می‌توانید به صورت زنده نیز پادکست‌تان را منتشر کنید.

ابزارهای تولید محتوا برای ویرایش تصاویر

در این بخش، ابزارهای لازم برای تولید محتوا برای ویرایش تصاویر را معرفی می‌کنم. شما برای اینکه بتوانید تصاویر جذاب و باکیفیتی را تولید کنید، به ابزارهایی نیاز دارید. البته اگر تنها بر روی یک ابزار نیز تسلط پیدا کنید، می‌توانید کارتان را به خوبی انجام دهید.

۱. نرم‌افزار Adobe Photoshop

قبل از اینکه بخواهم در مورد نرم‌افزار Adobe Photoshop توضیح بدهم، باید بگویم که فرمت‌های زیادی برای تصاویر وجود دارند که برخی از آنها، توسط نرم‌افزارهای خاصی ساخته می‌شوند. اما اکثر تصاویری که می‌بینیم، با فرمت‌های رایج مانند PNG یا JPG یا GIF و… هستند. برای ساخت تصاویر با این فرمت‌های رایج، احتمالا Adobe Photoshop بهترین گزینه است. از نظر خودم که بهترین ابزار تولید محتوا برای تصاویر است.

قابلیت‌هایی که این نرم‌افزار دارد بی‌نظیر است. خیلی از تصاویری که هر روزه آنها را می‌بینیم، با استفاده از Adobe Photoshop تولید یا ویرایش شده‌اند. از قابلیت‌های این نرم‌افزار می‌توان به ایجاد و ساخت تصاویر، روتوش‌های حرفه‌ای، افکت‌های جذاب، محیط کاربران آسان، پشتیبانی از زبان فارسی و… اشاره کرد. کار با این نرم‌افزار شاید در ابتدا کمی مشکل به نظر برسد، اما کمی که با آن کار کنید، خواهید دید که چندان هم سخت نیست. استفاده از Adobe Photoshop را به عنوان یکی از بهترین ابزارهای تولید محتوا پیشنهاد می‌کنم.

۲. ابزار آنلاین کانوا (Canva)

این ابزار، یکی از کامل‌ترین ابزارهای تولید محتوا به صورت آنلاین است. این ابزار چندمنظوره که مخصوص ساخت و ویرایش تصاویر است، امکانات و قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که اکثر آنها به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید تصاویر جذابی بسازید، جلد کتاب طراحی کنید و خلاصه کارهای مختلفی را انجام دهید، ابزار Canva این قابلیت‌ها را درون خود دارد. در واقع با فایل‌های آماده‌ای که دارد، می‌توانید خیلی سریع تصاویر دلخواه‌تان را طراحی کنید.

همچنین با استفاده از این ابزار، می‌توانید برای شبکه‌های اجتماعی خود نیز پست‌های جذابی را طراحی کنید. از قابلیت‌های بسیار خوب این ابزار، می‌توان به تغییر حجم عکس‌ها، ساخت لوگو، ساخت اینفوگرافی‌های عالی و… اشاره کرد. اگر به لپ‌تاپ یا کامپیوترتان دسترسی ندارید یا اینکه علاقه‌ای ندارید با نرم‌افزارها کار کنید، پیشنهاد می‌کنم از Canva استفاده کنید.

۳. اپلیکیشن PicsArt (یک ابزار کامل از ابزارهای تولید محتوادر موبایل)

یکی از بهترین ابزارهای تولید محتوا برای ساخت تصاویر جذاب در موبایل، اپلیکیشن PicsArt است که قابلیت‌های بسیار زیادی دارد. PicsArt بدون شک، بهترین و کامل‌ترین اپلیکیشن ویرایش تصاویر برای اندروید است که محبوب‌ترین اپلیکیشن ویرایش تصویر در گوگل‌پلی نیز می‌باشد. با نصب اپلیکیشن PicsArt بر روی دستگاه اندرویدی خود، می‌توانید بهترین و جذاب‌ترین تصاویر را با استفاده از این اپلیکیشن تولید کنید.

اپلیکیشن PicsArt که به عنوان بهترین اپلیکیشن ادیت عکس برای اندروید شناخته می‌شود، امکاناتی مانند ابزارهای چرخاندن، برش تصاویر، تغییر اندازه، افزودن متن به تصاویر، افزودن فونت دلخواه، دارا بودن قاب‌های جذاب، داشتن افکت‌های بسیار جذاب، امکان افزودن تصاویر دیگر و… را داراست. البته این اپلیکیشن، در دو نسخه رایگان و پولی عرضه می‌شود که اگر بخواهید مستقیم از گوگل‌پلی دانلود کنید، خیلی از امکانات را نخواهید داشت.

۴. اپلیکیشن VSCO

شاید نام اپلیکیشن VSCO را شنیده باشید یا قبلاً با آن کار کرده باشید. در کنار اپلیکیشنی که قبلاً معرفی کردم، VSCO نیز جزء بهترین اپلیکیشن‌های ادیت عکس در اندروید است. این اپلیکیشن نیز به صورت حرفه‌ای، قابلیت‌های بسیار زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. خودم قبلاً، برای تست این اپلیکیشن را نصب کردم که محیط کاربری بسیار خوبی را داشت.

اما این ابزار تولید محتوا برای ویرایش عکس در موبایل، امکانات بسیار زیادی نیز دارد. البته باید گفت که این اپلیکیشن، بیشتر برای قرار دادن افکت‌های جذاب بر روی تصاویر کاربرد دارد. اما از امکانات آن می‌توان به دارا بودن ابزارهای پیشرفته برای ویرایش تصاویر، مقایسه تصاویر در حالت قبل و بعد از ویرایش، خرید افکت‌های جذاب از سایت سازنده و… اشاره کرد.

۶ ابزار تولید محتوا ویدیویی

در مورد تأثیر ویدیو که قبلاً توضیح دادم. اما ابزارهای تولید محتوای ویدیویی نیز خیلی زیاد هستند که در اینجا، من ۶ ابزار بسیار خوب را توضیح می‌دهم. برخی از این ابزارها مخصوص ویندوز و برخی نیز مخصوص موبایل هستند.

۱. نرم‌افزار Adobe Premier (بهترین ابزار تولید محتوای ویدیویی)

بدون شک Adobe Premier، قدرتمندترین نرم‌افزار ساخت و ویرایش ویدیو و یکی از بهترین ابزارهای تولید محتوا در این زمینه می‌باشد. اکثر ویدیوها و فیلم‌هایی که به صورت حرفه‌ای تولید یا تدوین شده‌اند، با استفاده از این نرم‌افزار ساخته شده‌اند. بسیاری از فیلم‌های سینمایی نیز با استفاده از این نرم‌افزار قدرتمند تدوین می‌شوند. شرکت ادوبی را همیشه به ساخت و ارائه نرم‌افزارهای قدرتمند و باکیفیت می‌شناسیم که محصول Adobe Premier نیز یکی از آنهاست.

ادوبی پریمیر امکانات بسیار زیادی دارد؛ مانند پشتیبانی از اکثر فرمت‌های صوت و ویدیو، قابلیت Import کردن انواع فرمت‌ها، ساخت فیلم‌ها در نهایت کیفیت، ایجاد افکت‌هایی جذاب برای ویدیوها، سازگاری کامل با دوربین‌های دیجیتالی و غیره. اگر به دنبال یک ابزار تولید محتوای قوی می‌گردید، ادوبی پریمیر را پیشنهاد می‌کنم.

۲. نرم‌افزار Adobe After Effect

یکی دیگر از بهترین برنامه های ساخت و ویرایش ویدیو برای ویندوز، نرم‌افزار Adobe After Effect است که معمولاً، از آن برای ایجاد افکت‌های جذاب بر روی ویدیوها استفاده می‌شود. همان‌طور که از نام آن پیداست، این نرم‌افزار برای قراردادن افکت‌های گوناگون بر روی ویدئوها بسیار مناسب است. مثلاً بسیاری از ویدیوهایی که خوانندگان در اینستاگرام منتشر می‌کنند و در آن موزیک‌ها به صورت ثانیه‌شمار پخش می‌شوند، با استفاده از این نرم‌افزار قدرتمند ساخته شده‌اند. قبلاً در مورد ادوبی پریمیر صحبت کردیم که یک نرم‌افزار عالی برای ویرایش ویدیوها است، پس مشخصاً این برنامه مخصوص افکت‌گذاری، آن هم به صورت حرفه‌ای تولید و عرضه شده است.

از قابلیت‌ها و امکانات برنامه افتر افکت می‌توان به امکان ایجاد جلوه‌های بصری متحرک، وجود افکت‌های زیاد برای استفاده، لایه‌بندی کارها مانند فتوشاپ، وجود افکت‌های شبیه‌سازی، نهایت کیفیت در ذخیره‌سازی، متحرک‌سازی اشیا و… اشاره کرد. ادوبی افتر افکت را می‌توان یک ابزار کامل تولید محتوا برای افکت‌گذاری بر روی ویدئوها دانست.

۳. نرم‌افزار Camtasia Studio

از نرم‌افزار Camtasia Studio (کمتازیا استودیو) بیشتر برای ضبط ویدیو از صفحه نمایش استفاده می‌شود. اکثر ویدیوهایی که ما در سایت‌مان، کانال آپارات، کانال یوتیوب و پیج اینستاگرام‌مان منتشر می‌کنیم را با این نرم‌افزار می‌سازیم. گرچه این نرم‌افزار بیشتر به منظور ضبط ویدیو از صفحه نمایش تولید شده، اما می‌توان از آن برای ویرایش ویدیوها نیز استفاده کرد. البته که این برنامه قدرت نرم‌افزارهای شرکت ادوبی مانند پریمیر یا افتر افکت را ندارد، اما با محیط جذاب و آسانی که دارد، توانسته کاربران زیادی را جذب خود کند.

اگر می‌خواهید با این نرم‌افزار، موضوعی را آموزش دهید یا با استفاده از پاورپوینت، محتوایی را ضبط کنید و سپس ویرایش کنید و انتشار دهید، این نرم‌افزار بسیار قدرتمند را پیشنهاد می‌کنم. من خودم سالهاست که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنم و شاید یکی از دلایل آن، راحتیِ کار با آن باشد. امکاناتی که این نرم‌افزار دارد واقعاً عالی است؛ مانند امکان ضبط تصاویر، ضبط تمامی حرکات انجام شده در سیستم، ضبط صدا با کیفیت بالا، امکان حذف نویزهای اضافی، افزودن متن و افکت به ویدیو، قابلیت Zoom بسیار خوب، قابلیت چسباندن و بریدن و میکس ویدیو، پشتیبانی از فرمت‌های رایج صوتی و ویدیویی، خروجی ویدیوها با کیفیت بالا و غیره.

نرم‌افزارهای زیادی برای این موضوع وجود دارند، اما از نظر خودم، کامل‌ترین و بهترین برنامه برای ضبط از صفحه نمایش است.

۴. نرم‌افزار Corel VideoStudio

در کنار دیگر نرم‌افزارهای معرفی شده برای کامپیوتر، نرم‌افزار Corel VideoStudio نیز بسیار محبوب است و قدرت بالایی دارد. این برنامه نیز رابط کاربری راحتی دارد و همین باعث شده که به یک ابزار عالی برای تولید محتوای ویدیویی تبدیل شود. شاید قدرت این نرم‌افزار را بتوان با Adobe Premier مقایسه کرد، اما محیط کاربری ساده‌تری دارد و خیلی راحت می‌توان با آن کار کرد. همچنین این نرم‌افزار نیز قابلیت‌هایی مانند ضبط ویدیو از صفحه نمایش، افکت‌های حرفه‌ای، ویرایش آسان و… را داراست.

به طور کلی نرم‌افزار Corel VideoStudio به عنوان یک ابزار تولید محتوا امکاناتی مانند پشتیبانی از انواع فرمت‌های رایج صوتی و تصویری، داشتن افکت‌های متنوع، ضبط صدا با فرمت‌های مختلف، ویرایش حرفه‌ای صدا، دارا بودن طرح‌های آماده و متنوع، امکان ساخت ویدیوهای سه بعدی و… را در خود دارد.

۵. اپلیکیشن KineMaster

برنامه KineMaster به عنوان یک ابزار تولید محتوا در موبایل، برای ساخت ویدیوهای جذاب و با کیفیتِ عالی شناخته می‌شود. کاین مستر یکی از بهترین اپلیکیشن‌های ادیت فیلم به صورت حرفه‌ای است. کمتر اپلیکیشنی در موبایل، قدرت کاین مستر را دارد. این اپلیکیشن حرفه‌ای، با ویژگی‌هایی مانند امکان اضافه کردن جلوه‌های بصری متنوع، در دسترس بودن چندین تم جذاب و… به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید ویدیوهای جذابی را تولید کنید. همچنین قابلیت جذاب دیگری که این برنامه دارد، امکان اضافه کردن زیرنویس به ویدیوهاست.

به طور کلی برنامه KineMaster، امکاناتی مانند لایه‌بندی کارها مانند فتوشاپ، ویرایش بسیار دقیق ویدیو، امکان دانلود جلوه‌های بیشتر، دارا بودن فیلترهای صوتی، کنترل سرعت ویدیو، افکت‌های جذاب و… را داراست. اگر به دنبال یک ابزار حرفه‌ای تولید محتوا می‌گردید و اگر حوصله کار کردن با برنامه‌های حرفه‌ای را دارید، به شما کاین مستر را پیشنهاد می‌دهم.

۶. اپلیکیشن InShot

یکی دیگر از بهترین اپلیکیشن های ادیت ویدیو برای اندروید برنامه InShot است. امکاناتی که این اپلیکیشن در اختیارتان قرار می‌دهد واقعاً عالی است. البته این اپلیکیشن، برای IOS نیز موجود است. این اپلیکیشن، برای ویرایش ویدیو برای شبکه‌های اجتماعی بسیار مناسب است. مثلاً خیلی از ویدیوهایی که در اینستاگرام می‌بینید، توسط این نرم‌افزار ساخته یا ویرایش شده‌اند. شما با استفاده از اینشات، می‌توانید خیلی راحت صدای خود را به ویدیوها اضافه کنید و همچنین از تم‌های آماده‌ای که دارد نیز استفاده کنید.

همچنین می‌توانید افکت‌های زیادی را به ویدئوهایتان بدهید. به طور کلی اپلیکیشن InShot، امکاناتی مانند ابزارهای حرفه‌ای برای برش، امکان افزودن نوشته، افزودن موسیقی، برش لبه‌های زائد تصاویر، فشرده‌سازی آسان ویدئوها، محیط کاربری آسان و… را در خود دارد. همچنین می‌توانید فونت دلخواه‌تان را نیز به این اپلیکیشن اضافه کنید. البته علی‌رغم اینکه InShot، یکی از بهترین ابزارهای تولید محتوا برای ویدیو می‌باشد، برای ویرایش تصاویر نیز کاربرد دارد. یعنی اینکه شما با استفاده از این اپلیکیشن، می‌توانید تصاویرتان را نیز ویرایش کنید.

ابزارهای تولید محتوا در اینستاگرام

برای تولید محتوا در اینستاگرام نیز ابزارهای متعددی وجود دارد. ابزار تولید محتوا در اینستاگرام، یعنی هر چیزی که با استفاده از آن، بتوانیم برای صفحات اینستاگرامی خود، محتوا تولید کنیم. نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی که در قسمت‌های بالا، برای تولید انواع محتوا معرفی کردم، می‌توانند برای اینستاگرام نیز کاربرد داشته باشند. به جزء ابزارهای تولید محتوای متنی و صوتی، بقیه ابزارهای معرفی شده برای اینستاگرام نیز کاربرد دارند.

البته برای تولید محتوای اینستاگرام، در مقاله‌ای جداگانه و به صورت مفصل‌تر، ابزارهای لازم را معرفی می‌کنیم. اما اگر بخواهید فقط با موبایل برای صفحه اینستاگرام‌تان محتوا تولید کنید، می‌توانید از ابزارهای زیر که در بالا نیز معرفی شد استفاده کنید:

 • اپلیکیشن KineMaster
 • اپلیکیشن InShot
 • اپلیکیشن VSCO
 • اپلیکیشن PicsArt
 • ابزار آنلاین کانوا (Canva)

ابزارهای تولید محتوای تصویری

بگذارید این لیست از بهترین ابزارهای رایگان را با چند ابزار تولید محتوای تصویری شروع کنیم:

 1. Adobe Spark

Adobe Spark، یک ابزار تولید محتوای تصویری سریع است که به شما اجازه می دهد که به آسانی متن، عکس و ویدئو را با یکیگر ترکیب کنید تا بتوانید به راحتی از این طریق، داستان خود را برای مشتریان به تصویر بکشید.

 1. BeFunky Graphic Designer

اگر به دنبال راهی هستید که به سرعت عکس ها را با یکدیگر ترکیب کنید و کنار هم قرار دهید، می توانید از ابزارBeFunky Graphic Designer استفاده کنید. به کمک این ابزار، شما حتی می توانید کارت، بنرهای تبلیغاتی، بروشور و پوستر نیز تهیه کنید.

 1. canva

ابزار canva، یکی از ابزارهای رایگان مورد علاقه ما است، چراکه به کمک این ابزار مفید، می توانید به راحتی محتواهای خوبی برای شبکه های اجتماعی تولید کنید، پست های وبلاگ را به تصویر بکشید و بنرهای تبلیغاتی جذاب تولید کنید. کانوا، یک ابزار بازاریابی محتوای اساسی برای حرفه ای هاست.

 1. Image Quote

همان طور که از اسم این ابزار پیداست، Image Quote یک ابزار فوق العاده برای ترکیب متن و عکس است و به شما کمک می کند عکس هایی به همراه نقل قول بسازید و یا توضیحاتی را به راحتی به عکس خود اضافه کنید. البته این یک اپلیکیشن موبایل است که هم نسخه IOS دارد و هم نسخه Android. توجه داشته باشید که اسم این برنامه قبلا “Instaquote” بوده است.

 1. Pablo

اگر به دنبال یک ایزار تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی می گردید، پس Pablo می‌تواند یک انتخاب خوب باشد. این ابزار تلفیق نوشته را با عکس آسان می‌کند و دارای فیلترهای گوناگون است. شما حتی می‌توانید لوگو خود را نیز به عکس ها اضافه کنید.

ابزارهای تولید محتوا ی ویدئویی

شما به کمک این ابزارها می‌توانید به راحتی محتوای ویدئویی برای سایت یا شبک‌های اجتماعی خود تولید کنید.

 1. Animaker

آیا دوست دارید یک فیلم انیمیشن جذاب بدون صرف هزینه‌های سنگین تولید کنید؟ این دقیقا همان چیزی است که Animaker به شما پیشنهاد می‌دهد. به کمک این ابزار تولید محتوا، شما می توانید انواع ویدئوهای مختلف را تولید کنید، از ویدئوهای توضیحی گرفته تا فیلم‌های اینفوگرافیک.

 1. IMovie

اگر شما از سیستم IOS و مک استفاده می‌کنید، IMovie یکی از بهترین ابزارهای تولید محتواست که می توانید از آن استفاده کنید. این ابزار، تولید و به اشتراک گذاری ویدئو را آسان می‌کند و برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی بسیار موثر است.

 1. Lumen5

ابزار Lumen5  یکی از جذاب‌ترین ابزارها برای ساخت محتوای بصری است. این بدان دلیل است که این ایزار از یک هوش مصنوعی استفاده می‌کند که شما به کمک آن می‌توانید از متن، ویدئو بسازید. فقط کافی است URL را وارد کنید و نرم افزار ویدئوهایی خواهد ساخت که با متن و عکس‌های شما مطابقت داشته باشد. این ابزار قطعاً یکی از آنهایی است که باید در نظر داشته باشید.

ابزارهای تولید محتوا اینفوگرافیک

همان طور که می دانید، اینفوگرافیک محتوای بصری است که درک متن را برای مخاطب آسان می‌سازد. پس به منظور ساده کردن مطالب پیچیده، شما نیاز به طراحی و تولید اینفوگرافیک دارید. بنابراین در زیر ما به چند مورد از این ابزارها اشاره کردیم:

 1. easel.ly

همان طور که گفتیم، بعضی وقت ها برای اینکه شما منظور خود را واضح تر به مشتری ها برسانید، نیاز است که از عکس استفاده کنید. فقط کافی است از یکی از قالب های آماده در ابزار easel.ly کمک بگیرید و اطلاعات خود را وارد کنید، در عرض چند دقیقه خواهید دید که اینفوگرافیک های جذاب شما حاضر شده اند. این ابزار رایگان است اما نسخه پولی هم دارد که ماهیانه ۴ دلار می باشد.

 1. Visme

Visme با سبکی منحصر به فرد و تاثیر گذار روی کاربر، برتری خاصی نسبت به سایر ابزارها دارد. به لطف این ابزار، شما می‌توانید اینفوگرافیک‌هایی تولید کنید که زمانی که کاربر صفحه را اسکرول می‌کند، یا ماوس را به سمت آن می برد، حرکت کنند. از ابزارک‌های موجود، قالب های زیبا و آیکن های موجود در این ابزار استفاده کنید تا اینفوگرافیک هایی در سطح حرفه ای تولید کنید که مخاطبان شما را درگیر و آگاه کند.

 1. Infogram

به کمک اینفوگرام، شما می‌توانید از طیف گستره‌ای از قالب‌ها و گزینه‌های سفارشی استفاده کنید تا به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی محتوای خود، در انتشار اینفوگرافیک‌های قابل توجه گام بر دارید. اینفوگرام توسط سازمان‌های شناخته شده‌ ای همچون LinkedIn، Goodyear، EuroNews استفاده می‌شود. این ابزار پکیج‌های گسترده‌ای را به شما ارائه می‌دهد که این پکیج‌ها از پلن‌های رایگان شروع می‌شود و تا ماهی ۱۴۹ دلار برای کسب و کارها قابل شارژ است. که طبیعتاً نسخه‌های پولی آن امکانات گسترده تری را در اختیار شما می گذارد.

ابزارهای تولید محتوا ی صوتی یا پادکست

 1. Audacity

بر اساس گفته تیم Audacity، این یک ابزار رایگان و متن باز (Open source) است که می‌توان از آن برای ضبط و ویرایش صوت استفاده کرد. این ابزار، یکی از بهترین ابزارهای تولید محتوا و ابزار مورد علاقه سازندگان پادکست است. با تشکر از تلاش سخت تیم Audacity ، این نرم افزار با پشتیبانی از جدیدترین مرورگرها و سیستم عامل ها، در حال پیشرفت است. کار با این ابزار چندان پیچیده نیست و افراد در سطح مبتدی نیز می‌توانند به راحتی از این ابزار تولید محتوای رایگان استفاده کنند.

 1. podBean

ابزار podBean، فقط برای تولید و ویرایش پادکست‌ها نیست، بلکه خدمات هاستینگ را هم به شما ارائه می‌هد. هزینه خدمات هاستینگ این ابزار بسیار پایین و خدماتی که ارائه می‌دهد بسیار خوب است. به کمک این ابزار، شما می‌توانید یک سایت و دامین شخصی برای پادکست‌های خود داشته باشید و از انواع تم‌های موجود در آن بهره‌مند شوید. این ابزار نسخه رایگان دارد و نسخه‌های پولی آن از ماهی ۹ دلار به بالا می‌باشد. شما به کمک این ابزار می توانید در کمتر از یک ساعت پادکست تولید کنید.

 1. Ecamm

آیا برگزاری یک جلسه مهم یا یک مصاحبه در Skype، Facebook یا سایر اپلیکیشن‌ها را برنامه ریزی می کنید؟ به کمک Ecamm، شما می‌توانید آن جلسه را ضبط کنید و به طور مستقیم آن را بر روی مک بوک خود ذخیره نمایید تا بعداً به عنوان پادکست از آن استفاده کنید. این پلت فرم برای کامپیوترهای اپل و دستگاه های مشابه آن مانند iGlasses طراحی شده است.

ابزار های تولید محتوا

ابزارهای تولید محتوا ی ویدیویی ، موشن گرافیک ها و اسلایدر ها

۱- RawShort

با ایتفاده از این ابزار ، شما براحتی می توانید فیلم های آموزشی را تهیه کنید. این ابزار دارای قالب های ویدیویی زیادی می باشد که به زیبایی کار شما اضافه می کند. شما همچنین می توانید که با استفاده از آن ویدیو های ساده و اسلایدی را که جلوه ها و تصاویر خاصی را دارن ایجاد کنید. بعد از تمام شدن ساخت ویدیوی خود می توانید به راحتی ویدیوی خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

۲- Magisto

زمانی که شما می خواهید که یک فیلم با کیفیت بالا را بسازید می توانید که از این ابزار برای تولید محتوا ویدیویی خود استفاده کنید. با استفاده از تصاویذ روزمره ای که دارید می توانید که ویدیویی را بسازید که بتواند پیامی در مورد محصول یا تجارت شما داشته باشد. Magisto قابلیت قرار دادن زیرنویس را برای ویدیو ها فراهم کرده است.

۳- SlideShare

این ابزار درست است که ابزار فوق پیشرفته ای نیست اما میتواند شما را در ساخت اسلاید های با کیفیت بالا کمک کند.این ابزار متعلق به تیم مایکروسافت و لینکدین است که به این معنی است که با این ابزار میتوانید طیف گسترده ای از اشتراک گذاری ها را در شبکه های اجتماعی برای خود داشته باشید.

ابزار هایی برای ایجاد محتوای وبلاگی

۱- ClearVoice

این ابزار راهکاری مناسب برای تولید محتوا برای وبلاگ شماست. این ابزار توسط گروه های بزرگی از آن استفاده می شود. این ابزار ایده های جدیدی را در مورد کسب و کارتان را به شما میدهد و به شما این امکان را می دهد که با پیدا کردن مترجمان بتوانید محتوای با کیفیت بالایی را تولید کنید کنید و ابزار های مدیریتی که دارد محتوای خود را مدیریت کنید.

۲- PlayBuzz

با کمک این ابزار میتوانید محتوای جالب و تاثیر گداری را برای وبلاگ خود ایجاد کنید. پیش بینی ها ، آزمون ها ، تست ها ، بازی ها و داستان ها با استفاده از این ابزار ساخته می شوند. این ابزار بیش از سه میلیون مخاطب دارد.

۳- Hubspot Blog Topic Generator

Hubspot ابزاری بسیار کاربردی که توسط بسیاری از فریلنسر ها از آن ایستفاده می شود. این ابزار برای تولید محتوای متنی و ویدیویی بسیار منایب است چون اگر شما ایده ای ندارید که بدانید در مورد آن بنویسید می توانید از این ابزار کمک بگیرید که شما را در در انتخاب ایده برای تولید محتوا کمک میکند و میتوانید از آن بهترین سود را ببرید.

ابزارهای تولید محتوا ی اینفوگرافیک

۱- easel.ly

بعضی وقت ها شما نیاز به تصاویری دارید تا توجه کاربران را به خود جلب کند. شما تنها کافیست که یکی از الگوهای جذابی را که در این ابزار هست را انتخاب کنید . بعد داده ها و اطلاعاتی را که میخواهید در ان وارد کنید. و تنها در چند دقیقه شما یک اینفوگرافیک حرفه ای تحویل میگیرید.

۲- Animaker

برای اینفوگرافیک هایی که در حال حرکت هستند ، شما به Animaker نیاز دارید. ابزار شگفت انگیز و کاربردی که بیش از ۱۰۰ نمودار ، ۱۰۰۰ نماد ، ۳۰۰۰ نقشه و خیلی از امکانات دیگری که این ابزار فوق العاده دارد. استفاده از این ابزار برای تولید محتوا ی اینفوگرافیک می تواند شما را در شبکه های اجتماعی بسیار کمک کند.

۳- Visme

این ابزار با توجه به سبکی که دارد خودش را از جمع اینفوگرافیک های دیگر کاملا جدا کرده است. به این دلیل که شما میتوانید با استفاده از این ابزار اینفوگرافیکی را بسازید که کاربران با کلیک کردن بر روی آن یا اسکرول کردن به سمت پایین تغییر کند.

۴- Infogram

این ابزار اگر بخواهیم که در مورد قابلیت های آن صحبت کنیم تنها این مورد کافی است که توسط گروه‌های بزرگی از جمله EuroNews ، LinkedIn ، Symantec مورد استفاده قرار گرفته است.

ابزارهای تولید محتوا تحت عنوان پادکست ها

Audacity

طبق گفته هایی که این تیم از عملکرد این ابزار ارائه داده اند این یک ابزار رایگان برای تولید پادکست و متن باز متناسب با پلتفرم است. این ابزار از تمامی مرورگر ها و سیستم عامل ها پشتیبانی میکند و همانطور که می دانید بسیاری از تیم های معتبر جهانی از آن استفاده می کنند.

۱۱ ابزار برای تولید محتوا شبکه های اجتماعی که هر تولید کننده محتوایی به آن‌ها نیاز دارد

شاید زمانی که اسم شبکه های اجتماعی به گوشتان بخورد، فکر کنید تولید محتوا برای این شبکه ها بسیار راحت است. اما بازاریبان یا برندهای معروف به خوبی این موضوع را می‌دانند، که تولید محتوا برای رسانه‌های اجتماعی به این راحتی‌ها هم نیست. در نگاه اول شاید فکر کنید که همان گونه که برای پیج شخصیتان محتوا تولید میکنید می توان برای پیج های بیزنسی هم همان محتوا را تولید کرد.

در پیج های بیزنسی باید وقت بیشتری برای محتوا گذاشت. ما سعی کردیم که ابزارهایی برای تولید محتوا به شما معرفی کنیم که با داشتن آن‌ها بتوانید پیج های بیزنسی قوی و با رشد بالایی داشته باشید.

۱- Hashtagify.me

ابزار تولید محتوا رایگان برای جستجو و پیدا کردن هشتگ های پرطرفدار است. شما پس از اینکه هشتگ مورد نظر را جستجو می کنید با استفاده از ویژگی هایی که این ابزار در اختیارتان قرار می دهد می توانید میزان محبوبیت و نحوه استفاده کردن از این هشتگ ها را هم تعیین کنید.

۲- Slide share & Slide Snack

اگر از لینکدین برای اشتراک گذاری و بروزرسانی مطالبتان استفاده می کنید، Slide Share کمک شایانی می تواند به شما کند. لینکدین با خرید Slide Share رسما اعلام کرد که استفاده از این ابزار برای کاربرانش را پیشنهاد می کند. با استفاده از این ابزار محتوای جذاب و با کیفیت بالایی را می توان در لینکدین منتشر کرد.

۳- Grammarly

ابزار کلمه گرایی که اجازه می دهد که در جاهایی که مایکروسافت قادر به انجام آن نیست با استفاده از این ابزار به راحتی با چند کلیک ساده آن را انجام دهید.

همانطور که از اسم این ابزار پیداست، به شما کمک می کند که گرامر متن هایتان را به کمک آن درست و دقیق‌تر کنید، البته بیشتر کاربرد این ابزار برای مت‌های انگلیسی است. اما در فارسی هم ما با استفاده از آن به نتایج قابل قبول و خوبی رسیدیم.

۴- Typeform

پرسیدن سوال یک راه عالی برای بالا بردن اینگیجمنت و درگیر کردن کاربران با پیج و صفحه شما است. اما بعضی اوقات تنها سوالات نمی توانند پاسخی برای سوالات و درخواست‌های شما از کاربرانتان باشد. ابزار تولید محتوا Typeform یک سازنده مسابقه کاربر پسند است. ابزاری که به شما کمک می کند سوالات مخاطبانتان را در قالب تصاویر، پاسخ های کوتاه یا انتخاب های چندگانه بله یا خیر بپرسید.

۵- Anchor

این ابزار در واقع برای ضبط فیلم و پادکست های صوتی است. که با استفاده از قابلیت های این ابزار می توان پادکست ها و ویدئوهای با کیفیت بالایی را ارائه کرد.

این مقاله در حال بروزرسانی است و سعی می کنیم بهترین ابزارها را برای تولید محتوا در تمامی شبکه های اجتماعی و وب سایت ها در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم که تولید محتوا براتون کاری ساده باشه.

۶- Typorama

ابزارهای زیادی هستند که بطور رایگان به کاربرانشان این امکان را می دهند، به راحتی تصاویر زیبایی برای وب سایتشان و شبکه های اجتماعی ایجاد کنند. اما ابزاری که برای گوشی های هوشمند قابل دسترسی باشد و بتوان بصورت حرفه ای از آن استفاده کرد، این ابزار است. با این ابزار می توان گرافیک هایی در سایزهای مختلف برای هر کسب و کاری و در هر شبکه اجتماعی استفاده کنند.

نحوه ایجاد یک گرافیک با استفاده از Typorama:

 • یک پس زمینه ایجاد کنید
 • اندازه گرافیکی آن را تعیین کنید
 • به آن متن اضافه کنید
 • گرافیک‌تان را ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید

۷- ابزارهای تولید محتوا ویدیویی Powtoon

قبلا هم در آموزش تولید محتوای ویدئویی به اهمیت ویدئو اشاره کردیم. مشکل کار اینجاست که کسی برای ضبط ویدیو تلاش کافی ندارد. با استفاده از Powtoon این مشکلات به راحتی حل می شوند و با استفاده از چندین قالب متناسب با کسب و کار خودتان تنظیم می کنید. با این کار به راحتی ویدیویی ضبط و ویرایش می کنید و آن را به اشتراک می گذارید.

۸- Animoto

یکی دیگر پلتفرم های ویدیویی پلتفرم Animoto است. این ابزار مخصوص کاربرانی است که تخصص کافی برای تولید و ویرایش ویدیو ندارند. با کمی تلاش و درگ و دراپ ویدیوی مد نظر را می توان تولید کرد. شاید جالب‌ترین بخش این ابزار این است که فیلم‌ها را به صورت مربعی هم تولید می کند و برای بسیاری از برنامه ها و شبکه های اجتماعی بهترین گزینه است. هزینه اشتراک Animoto ماهیانه ۱۶ دلار است. البته پنل های دیگری هم در این پلتفرم وجود دارد که به ترتیب ماهانه ۴۲ و ۶۴ دلار هزینه دارد.

۹- Placeit

آخرین ابزار برای تولید محتوا ویدیو Placeit است. این ابزار در واقع برای تولید ویدیوهای واقع بینانه تری ساخته شده. بار اول برای استفاده از این ابزار از نسخه رایگان آن می توان استفاده کرد اما برای استفاده از اکانت تجاری یا پریمیوم آن ماهانه ۲۹ و ۹۹ دلار در ماه می توانید هزینه کنید.

RawShort

با استفاده از این نرم افزار شما به راحتی میتوانید فیلم های آموزشی خود را بسازید. این نرم افزار شامل قالب های ویدیویی زیادی است که باعث تنوع و زیبای کار شما می شود. همچنین می توانید با استفاده از این نرم افزار تولید محتوای ویدیویی، ویدیوهای ساده و اسلایدی با جلوه ها و اسلایدهای خاص، زیبایی آن را بهبود ببخشید.

Magisto

هنگامی که شما می خواهید یک ویدیو باکیفیت بسازید می توانید از این ابزار تولید محتوای ویدیویی استفاده کنید. از تصاویری که دارید میتوانید ویدیوی درست کنید که بتوانند محصول یا کسب و کار شما را معرفی کند. این نرم افزار قابلیت ساخت زیرنویس را برای ویدیوها فراهم کرده است و ده ها امکانات دیگر که قابل اجرا بر روی تلفن همراه و کامپیوتر نیز می باشد.

Venngaga

سایت Venngaga هم یک سایت مشابه کانوا است. این سایت قابلیت های زیادی دارد ولی تمرکز اصلی آن بر روی فتو شاپ می باشد. اگر شما یک استارتاپ هستین و بودجه کمی دارید، پیشنهاد می کنم اینفوگرافیک های خود را با این ابزار بسازید تا جلوه ای خاص و حرفه ای داشته باشد. طبق گزارشات و آمار های موجود اینفوگرافی ها جز محتواهای جذاب برای مخاطب هستند.

Animoto

یکی دیگر از ابزار های تولید محتوای ویدیوی Animoto است. این نرم افزار مخصوص افراد مبتدی است که تسلط کافی بر روی ویرایش و ادیت فیلم ندارند. با کمی تلاش می توانید ویدیوی مورد نظرتان را تولید کنید و از دیدن آن لذت ببرید. این نرم افزار تولید محتوای ویدیویی ویژگی جالبی دارد که می توان ویدیوها را به صورت مربعی هم تولید کرد که ابعادش مناسب محتواهای اینستاگرامی است.

Premiere pro

پریمیر پرو یکی از  حرفه ای ترین نرم افزرهای تولید محتوای ویدیویی است. این نرم افزار از فرمت های مختلف ویدیوی پشتیانی می کند و شما می توانید با چند پلاگین همانند نرم افزارهای دیگر، از دنیایی از قابلیت های ادیت ویدیو، بهره مند شوید. اکنون افراد زیادی هستند که با حرفه ای شده در کار با این نرم افزار، پکیج های آموزشی ای را تولید کرده اند که با آن کسب درآمد کنند.

تری دی مکس ۳DMAX

اگر شما تخیل قوی دارید نرم افزار تری دی مکس میتواند یکی از بهترین انواع ابزار تولید محتوا ویدیویی برای شما باشد. نرم افزار سه بعدی ساز تری دی مکس به شما این اجازه را میدهد تا به ذهنیت و قوه تخیل خود عینیت ببخشید. از تری دی مکس برای ساخت انیمیشن های سه بعدی استفاده می کنند. البته در ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون داخلی نیز از این اپ استفاده های بسیاری می شود.

Edius

یکی دیگر از نرم افزارهای تولیدمحتوای ویدئوی هست. در این مقاله نرم افزار های مختلفی را برای شما معرفی کرده ایم  که هر کدام از آنها ویژگی های خاص خود را داشته اند. در این میان نرم افزار های وجود دارد که محیط کاربری آسانی داشته، که استفاده از آنها بسیار راحت است. در این بین نرم افزار های پیشرفته بسیاری وجود دارد که برای کاربران خاص و حرفه ای تهیه شده است. یکی از محبوبترین و کاربردی ترین نرم افزارهای ساخت ویدیو، ادیوس است، که برای میکس و مونتاژ حرفه ای فیلم های مختلف استفاده می شود. از این نرم افزار در مراکز مختلف سازمان صداو سیما استفاده می شود. در نتیجه می توان به عمق حرفه ای بودن این ابزار تولید محتوا ویدیویی، پی برد.

Final cut

نرم افزار فاینال کات یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای  ممکن در عرصه ویرایش و تدوین فیلم است. کار با این نرم افزار تولید محتوا  بسیار آسان بوده و جز محبوب ترین نرم افزار تولید محتوای ویدیوی موجود در دنیای وب است.

Inshot

در این قسمت از معرفی نرم افزارهای تولید محتوای ویدیوی به نرم افزار کاربردی اینشات میرسیم. این نرم افزار یکی از بهترین نرم افزارها با کاربری آسان است و برای تولید محتوای ویدیوی و تصاویر کاربرد بسیاری داشته و کاربران مبتدی زیادی هستند که از این ابزار، استفاده می کنند. اگر فردی تازه کار هستید، میتوانید ویدیوهای خود را در ابتدا با این نرم افزار ویرایش کنید.

چرا ابزارهای تولید محتوا ی الکترونیکی مهم است؟

ما برای انجام هر کاری در زندگی و کسب و کارمان نیاز به ابزار داریم. اصلاً ابزارها هستند که فرآیند انجام یک کار را برای ما ساده‌‌تر می‌کنند. بگذارید یک مثال شفاف بزنم تا کاملاً متوجّه قدرت ابزارها شوید.
یک مکانیک به کمک ابزار جک هیدرولیک می تواند اتومبیل چند تُنی را به راحتی بالا برده و قسمت‌های زیرین ماشین را تعمیر کند. در دنیای دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوای دیجیتال، وجود ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی کمک بسیار زیادی در صرفه جویی زمان و هزینه‌های سنگین بابت تولید محتوا خواهد کرد.
بنابراین به این ابزارهایی که در ادامه معرفی خواهد شد، می‌تواند برای فرآیند بازاریابی دیجیتال مارکترها و کسب و کارهای اینترنتی بسیار کاربردی باشد و بتواند آن‌ها را خیلی بهتر به اهداف بازاریابی خود نزدیک کند.

چهار گام تهیه یک محتوای آموزشی

 جمع آوری محتوای آموزشی :

محتوا مهم ترین بخش یک نرم افزار است. که شامل فیلم، عکس، صدا، متن، پویانمایی و … بوده و هدف آن آموزش یک یا چند بخش از محتوای درسی است. شما اگر قصد تولید یک نرم افزار آموزشی را داشته باشید بایستی ۵۰% زمان و انرژی خودتان رو صرف این مرحله کنید.

  آماده سازی محتوای جمع آوری شده : 

بعد از اینکه محتوای اولیه شما آماده شد نمی توانید به همان صورت استفاده کنید بلکه ابتدا بایستی هرکدام از آن ها را با نرم افزار های ادیت ویرایش نموده و آماده ی استفاده در نرم افزار های اتوران ساز کنید. این مرحله ۲۰% وقت و انرژی شما را خواهد گرفت.

  طراحی گرافیکی صفحات :

این قسمت بعد از محتوا قابل لمس ترین قسمت یک نرم افزار است در واقع داشتن یک محتوای مناسب و کامل، بدون توجه به رنگ آمیزی آن محتوا ! تاثیر پذیری و کاربر پسندی آن را به شدت کاهش می دهد. بنابراین طراحی گرافیکی صفحات به منظور نمایش محتوای تهیه شده می تواند منجر به ارائه اثر تاثیر گذار و موفقی خواهد بود. این قسمت هم ۲۰% اهمیت تولید محتوا را دارد.

    اتوران سازی :

شما تا به اینجای کار ۹۰% روند تولید محتوای خودتان را انجام داده اید. بسیاری از افراد تازه کار و مبتدی فکر می کنند بخش اعظم کار یک پروژه قسمت اتوران سازی آن است . در حالی که بیشترین وقت یک محتوا ساز تهیه محتوا، رنگ آمیزی محتوا و سپس تبدیل به اتوران است.

ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی

برای متن: ورد، UltraEdit، EditPad

در تولید عکس: فتوشاپ،  SnagIt, photoimpact

در ساخت انیمیشن: فلش، Adobe Captivate

نرم افزارهای کاربردی فیلم: کامتازیا،Adobe Captivate

نرم افزارهای صدا:SoundBooth, Sound Fourge, Audition Captivate

برای ساخت لوگو یا آرم: فلش، corel

ساخت اسلاید:  PowerPoint

نرم افزار های تولید آزمون: کامتازیا،Captivate, Quiz builder, Elearning builder

لیست برخی از  نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی

AdobeCaptivate

نرم افزار Adobe Captivate یکی از قوی ترین نرم افزار های تولید فایل های آموزشی در جهان است که تولید شرکت بزرگAdobe می باشد. این نرم افزار قابلیت تولید فایل های آموزشی با فرمت HTML فلش و … را دارا ست. توسط این نرم افزار می توان آموزش های الکترونیکی و مجازی قدرتمندی به صورت چند رسانه ای و تعاملی وجود آورد. این نرم افزار بسیار پر کاربرد در ساخت فایل های آموزشی، تمامی امکانات را برای کسانی که می خواهند به تهیه برنامه های آموزشی بپردازند فراهم می کند. یکی از امکانات ویژه این نرم افزار امکان فیلم برداری از دسکتاپ با کیفیت بسیار بالا می باشد. همچنین می توانید با اضافه کردن صدا از طریق میکروفون یا توضیحات متنی از طریق نرم افزار آن را کامل نمایید. یکی دیگر از قابلیت های بسیار عالی این نرم افزار این است که شما می توانید فایل های متنی و مالتی مدیای خود را با فرمت های گوناگون با یکدیگر ترکیب کرده و در قالب فایل آموزشی در آورید. فرمت هایی مثل    HTML، فلشSWF  و همچنین تصاویر گرفته شده از کار با چند نرم افزار را در کنار یکدیگر قرار داده و با اضافه کردن توضیحات، آموزش کار با نرم افزار های مختلف را بسازید. اطلاعات خاص نظیر علوم مختلف، شرایط جغرافیایی، آب و هوا ، ویژگی های توریستی شهرها و.. در قالب فایل های HTML در کنار یکدیگر قرار دهید و دایره المعارف اختصاصی بسازید.

Adobe After Effects  CS4

 یکی از قدرتمندترین ابزارهای پویانمایی دوبعدی و جلوه‌های ویژهٔ سینمایی در جهان که انقلاب وسیعی در نگرش نسبت به پویانمایی و تلویزیون پدید آورده است. این نرم افزار هماهنگی بالایی با نرم افزارهای Adobe Photoshop, Adobe Premiere و Adobe Auditionدارد. از این برنامه به شدت در صنعت تصویر متحرک و فیلم های ویدیویی و تیزر فیلم ها و تبلیغات تلویزیونی استفاده می شود . بسیاری از شاهکار های سینمایی و تبلیغات تلویزیونی اغلب محصول برنامهAE می باشد.  به عبارتی برنامه After Effects در زمینه تلفیق و ترکیب تصاویر متحرک همان قدرتی را در اختیاز شما قرار می دهد که ابزارهای نقاشی و ترسیمی در اختیار هنرمندان قرار داده اند.

Adobe Flash CS4 Pro

 برنامه ای برای ساخت انیمیشن و برنامه های چند رسانه ای و تعاملی که برای تحت وب منسوخ شده

Adobe Photoshop CS4 11 ME

 ابزاری گرافیکی و قدرتمند جهت ویرایش و مدیریت و سازماندهی تصاویر با امکان تایپ فارسی دارای امکانات نامحدود برای طراحی.

Camtasia Studio 7.0.۱

قابلیت تولید آسان فیلم های آموزشی، نمایشی و سایر جریان های آنلاین و امکانات بی شمار و بی پایان؛  همچنین قابلیت ویرایش و افزایش ویدئو های خود از طریق نوشته ها، عنوان ها و نسبت ها، بزرگ و کوچک کردن تصاویراز ویژگیهای بارز این نرم افزار است.  تنظیمات بخش های ویرایشی این نرم افزار آنقدر بالاست که تقریباً تمامی نیازهای کاربران را برآورده می کند. خروجی های متنوع از قبیل Flash, QuickTime و سایر فرمتهای رایج، ضبط تمام عناصر و داده های ارائه شده توسط پاورپوینت و …… ازمزایای بالای این نرم افزار است.

Demo Shield 

 از قابلیت های دموشیلد می توان ساخت انواع اتوران، ساخت حرفه ای نرم افزارهای آموزشی و همچنین آموزش در محیط شبیه سازی شده به صورت Interactive  نام برد. کار با دموشیلد بسیار ساده است و نیاز به اطلاعات زیادی ندارد و یک کاربر عادی نیز می تواند به راحتی با آن کار کند. این نرم افزار دارای اتوران های آماده و صفحات مرتبط با هم می باشد. این نرم افزار فایل های عکس با پسوند Bmp,Gif,Pcx,Png,jpg  فایل های متنی با پسوند Rtf فایل های ویدیویی با فرمت Avi,Scm,Mov,Qt فایل های صوتی با فرمت های Wav,mp3,mid,rmi را به خوبی پشتیبانی می کند

EBook Maker 

 برای ساخت کتب الکترونیکی با فرمت exe یا اجرایی از این برنامه استفاده می شود.

استوری لاین (Articulate Storyline)

این نرم افزار که توسط شرکت Articulate تولید شده است به سرعت توانست رشد کند و به یکی از قدرتمندترین و کاربرپسندترین نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی تبدیل شود. استوری لاین امکان ایجاد محیط های آموزشی تعاملی و غنی را با افزودن عناصر مختلف به دوره آموزشی را، به ما می دهد.

مهم ترین مزیت های استوری لاین به شرح زیر است:

محیطی ساده و کاربرپسند

سازگاری کامل با زبان فارسی

عدم نیاز به دانش کدنویسی

آزمون سازی ساده

ضبط مستقیم صدا بر روی اسلایدها

امکان گرفتن فیلم از صفحه کامپیوترتان

امکان ویرایش صدا و فیلم بدون نیاز به نرم افزارهای دیگر

افکت های پیش فرض متفاوت برای عناصر اسلایدها ، همچنین امکان رسم افکت های خاص

شروع از یک فایل Word ساده برای تولید محتوای متنی

شاید برایتان خنده دار باشد یا اینکه بگویید این را که می ‌دانستیم !!!
امّا باورتان نمی‌شود که ابزار Microsoft Office و به خصوص نرم افزار Word چقدر برای تولید محتوای متنی مناسب است. اگر به تازگی می‌خواهید نوشتن را آغاز کنید و قصد دارید که خودتان تولید محتوای متنی را تجربه کنید، قطعاً فایل ورد می‌تواند بهترین گزینه باشد.

امّا در ادامه به اصلی‌ترین ویژگی‌های اساسی ورد برای تولید محتوای متنی اشاره می‌کنیم:
– قابلیّت افزودن فونت‌های جذّاب ایرانی و ایجاد حسِّ بهتر در هنگام تولید محتوای متنی
– ابزارهای پیشرفته جهت نگارش دقیق متن بعد از تولید محتوا
– ابزار جست و جوی خودکار کلمات برای صرفه جویی در زمان
– امکان افزودن تصاویر و اشکال در میانه متن محتوا
– استفاده از المان‌های رنگی برای تولید محتوا
– ایجاد جداول رنگی و حرفه‌ای در میانه متن – و…..

فایل ورد، بهترین نرم افزار برای ریختن ترس شما از نوشتن است. روز نخستی که بنده نوشتن را آغاز کردم با کمک همین روش توانستم مهارت نوشتن خود را تقویّت کنم و روز به روز روی مهارت‌های نویسندگی خودم کار کردم و اصلاً باورم نمی شد که روزی بتوانم در کم‌تر از یکی دو ساعت، ۲۰۰۰ کلمه محتوای متنی سئو شده بنویسم که می‌تواند درد مخاطب را دوا کند. پس شما هم امروز شروع کنید که فردا دیر است…

استفاده از فایل پاورپوینت برای تولید محتوای ترکیبی

یکی دیگر از ابزارهای تولید محتوای الکترونیکیِ زیر مجموعه Microsoft Office‌ ابزار Power Point است که همه از زمان کودکی با این ابزار کار کردیم و می‌تواند گزینه خوبی برای تولید محتوای ترکیبی باشد.
منظور ما از تولید محتوای ترکیبی، تولید محتوا با کمک مجموعه‌ای از فرمت‌های مختلف محتوایی است که همه می تواند در قالب یک فایل پاورپوینت ظاهر شود و ما بتوانیم از ویژگی‌ها و قابلیّت های این نرم افزار بهترین استفاده را داشته باشیم.
اگر در حوزه آموزش آنلاین فعّالیت می کنید یا به نوعی کسب و کار شما با حوزه آموزش گره خورده و برای بازاریابی محتوایی نیاز به تولید اسلاید‌های جذّاب و با کیفیّت دارید، استفاده از نرم افزار پاورپوینت را به شما توصیه می‌کنم. لازم نیست که تمام امکانات آن را یاد بگیرید و کافیست بر حسب نیاز خود از پاورپوینت استفاده کنید.

امّا مهم‌ترین ویژگی‌های Power Point برای تولید یک محتوای جذّاب الکترونیکی چیست؟

– استفاده از متن، عکس و ویدیو، همه در یک فایل پاور پوینت

– قابلیّت حذف بک گراند عکس و تبدیل آن به PNG

– استفاده از آیکون‌ها و مدل‌های سه بعدی

– ویرایش ویدیو و فایل صوتی (در نسخه های جدید)

– استفاده از افکت‌های حرکتی برای المان‌ها

– رابط کاربری ساده و جذّاب برای تولید اسلاید‌های حرفه‌ای

– و…

نرم افزار فتوشاپ در حد نیاز برای تولید محتوای الکترونیکی

زمانی که قصد شروع کار کردن با فتوشاپ رو داشتم، هیچ چیز از آن بلد نبودم. امّا فقط شروع کردم و برای اینکه بتوانم کارهای مختلف رو در فتوشاپ انجام دهم به شیوه مهندسی معکوس عمل کردم و زمانی که به یک نیاز یا مشکل در فتوشاپ برخورد کردم، رفتم و آن را در گوگل جست و جو کردم و بعد از یادگیری اجرا کردم. به همین سادگی …
پس شما هم به همین شیوه می توانید از فتوشاپ برای تولید محتوای الکترونیکی خود استفاده کنید و به کمک آن به رشد و توسعه بازاریابی دیجیتال کسب و کار خود کمک کنید.

از جمله مواردی که می‌توان با فتوشاپ تولید کرد:

– طرّاحی کاور ویدیو برای تولید محتوا در اینستاگرام

– طرّاحی استوری‌های جذّاب برای استفاده در اینستاگرام

– طرّاحی انواع پست اینستاگرامی

– فشرده‌سازی تصاویر برای انتشار آن در وب‌سایت

– تغییر تصاویر موجود در سطح وب و ایجاد یک تصویر جدید

– و…

نرم افزار Camtasia Studio برای تولید محتوای ویدیویی

مهم‌ترین ویژگی این نرم افزار برای تولید محتوای ویدیویی، رابط کاربری بسیار ساده است که در کوتاه‌ترین زمان و با محیطی دور از ابزارهای اضافه می‌توانید ویدیو های خود را ویرایش کنید.

امّا از بین همه ویژگی‌های قدرتمند این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– حذف بخش‌های اضافه ویدیو با کمک ابزار CUT

– ادغام صدا با ویدیو

– استفاده از افکت‌های ساده ویدیویی برای نمایش نوشته و…

– زیرنویس کردن فیلم‌ها به کمک آن – بخش ضبط تصاویر

– ضبط کوچکترین تصویر و حرکت روی صفحه نمایشگر مانیتور .

– ضبط تصاویر ویدیویی وب کم با کیفیت عالی در محیط اینترنت .

– ضبط صدا با کیفیت خوب و با کمترین نویز

– و…

ابزار فوق العاده Snagit برای تصویربرداری از صفحه لپ تاپ

برای اینکار ابزارهای زیادی وجود دارد، حتّی با Camtasia Studio هم می‌توانستید که چنین کاری را انجام دهید امّا Snagit‌ابزارهای جانبی بسیاری دارد که می تواند در افزایش کیفیّت محتوای شما بسیار تاثیرگذار باشد.

از جمله مهم‌ ترین قابلیّت های این نرم افزار می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– امکان روشن شدن خودکار دوربین برای ضبط اتفاقات دسکتاپ و محیطی که کاربر در آن کار می کند

– امکان ذخیره ی تصاویر با فرمت های GIF JPG BMP PNG TIF

– امکان ذخیره سازی فیلم ها با فرمت های PPT AVI MPG MPEG SWF WMV

– امکان قرار دادن افکت بر روی تصاویر و فیلم ها

– امکان اضافه کردن متن به عکس یا فیلم مورد نظر

– امکان کشیدن اشکال هندسی

– امکان قرار دادن تصاویر مختلف بر روی عکس یا فیلمی که ضبط کرده اید

– امکان استفاده از فایل های برنامه ی Camtasia Studio

نرم افزار Advanced Video Compressor برای فشرده سازی ویدیو

قطعاً این روزها همه ما در اینستاگرام فعّال هستیم و قطعاً زیاد درگیر تولید محتوای ویدیویی هستیم. به همین دلیل شاید لازم باشد تا حجم ویدیوهای خود را کم‌تر کنیم تا بتوانیم حجم کم‌تری از اینترنت مصرف کنیم.
البتّه این نرم افزار فقط به فضای اینستاگرام ختم نخواهد شد و حتماً نیاز به تولید و انتشار محتوای ویدیویی در سایر پلتفرم‌های آنلاین (آپارات، نماشا و…) هم خواهیم داشت و آنجا کاهش هرچه بیشتر حجم ویدیو برای ما اهمیّت زیادی پیدا خواهد کرد.
مهم‌ترین ویژگی بارز این نرم افزار، کاهش حجم ویدیو، بدون افت کیفیّت هست که بسیار قدرتمند عمل می‌کند و این قابلیّت را دارد که شما بتوانید میزان کاهش حجم را تنظیم کرده و حجم دلخواه خود را از نرم افزار تحویل بگیرید.
شما با استفاده از این نرم افزار می توانید فایل های ویدیویی خود را به شکل محسوسی فشرده کنید با این تفاوت که هیچ گونه افت کیفیتی در آن به وجود نخواهد آمد و شما تنها حجم آن را کاهش خواهید داد ، این نرم افزار از انواع فرمت های ویدیویی مانند : AVI, WMV, FLV, 3GP, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, DIVX, XVID, ASF, AVM, AVS, DAT, F4V, NSV, OGM, RM, RMVB, TP, TS, VOB پشتیبانی می کند و شما را قادر می سازد تا فایل ها را به سرعت فشرده سازی کرده و به راحتی از آن استفاده کنید.

اپلیکیشن Mojo‌ برای تولید استوری‌های زیبا در اینستاگرام

بسیار خوب تا به اینجا بیشتر به نرم افزار های تحت دسکتاپ پرداختیم و از اینجا به بعد می‌خواهیم چند ابزار تولید محتوای الکترونیکی برای تولید محتوای دیجیتال را برای گوشی های هوشمند مطرح کنیم.
اگر به دنیال این هستید که استوری های خیره کننده تولید کنید و آن را در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید، استفاده از این نرم افزار را به شما توصیه می‌کنم که البتّه در ۲ نسخه اندروید و IOS قابل استفاده است.
این اپلیکیشن با کمک قابلیّت های بسیار پیشرفته، امکان تولید استوری های جذّاب را برای شما ایجاد خواهد کرد و می توانید از آن به عنوان یک ابزار تولید محتوا، برای جذب مشتریان بالقوّه استفاده کنید.
برخی از امکانات و قابلیت های برنامه mojo – Video Stories Editor for Instagram اندروید :

ایجاد استوری های زیبا و خیره کننده بدون هیچ گونه محدودیتی
دسترسی به بیش از ۵۰ قالب مختلف برای هر نوع مدیا
انتخاب سبک های مختلف نوشتن متن برای زیبا سازی استوری ها
دسته بندی تمامی قالب ها و سبک ها در گروه هایی متنوع
دریافت فایل های خروجی با کیفیتی فوق العاده بالا

اپلیکیشن INshot برای ویرایش عکس و کاور

حتماً برای شما هم پیش آمده که با گوشی خودتون عکس گرفتید و به دنبال یک اپلیکیشن قدرتمند هستید تا ببینید که چطور می توانید در کوتاه ترین زمان و به کمک ابزارها وقابلیّت های کاربردی، تصاویر خود را ویرایش کنید.
با کمک InShot Video Editor روی فیلم و عکس های خود موزیک یا متن قرار داده و با ویرایش آنها، در سایر شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام به اشتراک بگذارید. یکی از مهمترین ویژگی های این برنامه افزودن افکت بلور و محو کردن اطراف سوژه است که جذابیت خاصی به آنها می دهد.به طورکل میتوان گفت مواردی مانند: عدم کراپ تصاویر در اینستاگرام، رابط کاربری آسان، بلور کردن فیلم ها و ساخت فیلم و اسلاید شوهای موزیکال است که منجر به محبوبیت بسیار و نیز کسب امتیاز بالای ۴٫۵ از ۵ در گوگل پلی شده است. لازم به ذکر است که خروجی های برنامه در مسیر sdcard/InstaShot ذخیره می گردد.

ابزارهای تولید محتوا : ویژگی های برنامه InShot Video Editor اندروید :

-ساخت فیلم و کلیپ های موزیکال

-افزودن متن به تصاویر و فیلم ها

-پشتیبانی از هشتگ در اینستاگرام

-ساخت کلیپ و اضافه کردن موزیک به آن

-تار و محو کردن حاشیه ها به کمک افکت Blur

-ساخت دابسمش و لب خوانی روی صدا و موزیک ها

اپلیکیشن Photo برای ویرایش عکس در موبایل

امّا یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند تولید محتوای الکترونیکی، استفاده از اپلیکیشن Photo برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS است. با کمک اپلیکیشن Photo می توان محتوای تصویری تولید کرد و با کمک امکانات و افکت هایی که در این نرم افزار وجود دارد، بتوان خروجی مناسبی از تصاویر گرافیکی دریافت نمود.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم افزار، محیط ساده و کارا برای ویرایش انواع تصاویر در فرمت های رایج PNG ، و … است که کار را برای تولید کنندگان محتوای تصویری بسیار ساده کرده و می توانند با دست بازتری خروجی های حرفه ای تری دریافت کنند.
این اپلیکیشن برای ساخت انواع پست و استوری در فضای اینستاگرام مورد استفاده قرار گرفته می شود و شما می توانید با کمک این اپلیکیشن، روز به روز کیفیّت تولید محتوای خود را در اینستاگرام افزایش دهید ضمن اینکه در وقت و زمان خود صرفه جویی کنید.

از جمله مهم‌ ترین ویژگی‌های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– تنظیم رنگ , افزودن جلوه ها , افزودن قاب ها , کلون و …

• دارای منحنی تغییر رنگ و افکت تصاویر

• ابزار طراحی

• اضافه کردن متن , تصاویر و یا اشکال به عکس ها

• چرخش تصاویر و یا تغییر اندازه آن ها

• برطرف سازی قرمزی چشم ها , تعادل رنگ سفید و نور پس زمینه

• ذخیره تصاویر با فرمت های JPEG، PNG، GIF، WEBP و PDF

• مشاهده، ویرایش و یا حذف متاداده ها (EXIF، IPTC، XMP)

• ذخیره نتیجه نهایی بر روی گالری و یا کارت اس دی

• و….

اپلیکیشن Kinemaster‌ برای ساخت محتوای ویدیویی در موبایل

امّا بریم سراغ یک ابزار قدرتمند برای ساخت و تولید محتوای ویدیویی.
اپلیکیشن Kinemaster یک ابزار قوی برای تولید محتوای ویدیویی است که برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS مورد استفاده است . مهم ترین ویژگی این نرم افزار، استفاده از امکانات بسیار حرفه ای ویاریش و تدوین فیلم و ویدیو، با کیفیّت HD است.
بسیاری از مواقع لازم می شود تا بخواهیم، ویدیو و موزیک را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را در اینستاگرام منتشر کنیم. اینجاست که ابزار Kinemaster به داد ما خواهد رسید و در کوتاه ترین زمان خروجی های بی نظیری تولید خواهیم کرد.

برخی از امکانات و قابلیت های KineMaster Pro – Video Editor اندروید :

در دسترس بودن ده ها تم متنوع و بسیار زیبا و شیک در دسته بندی های مختلف
امکان ساخت ویدئوهای باکیفیت اچ دی و حرفه ای با ترکیب تصاویر، موسیقی و غیره
امکان قرار دادن متن مورد نظر برروی ویدئو با فونت و رنگ های دلخواه
امکان ذخیره سازی پروژه های پیش رو برای ویرایش ویدئوهای ویرایش شده در هر زمان
تنظیمات مختلف برای ویرایش ویدئو از جمله تنظیم اشباع، رنگ، روشنایی، حجم و غیره
امکان اضافه کردن جلوه های بصری چشم نواز و خیره کننده ی سه بعدی به ویدئوها

اپلیکیشن Du Recorder برای ویدیو گرفتن از صفحه گوشی موبایل

شاید لازم باشد که ما بخواهید از صفحه گوشی موبایل خودمان فیلم برداری کنیم.
خوب برای انجام اینکار در لپ تاپ، ابزارهایی مثل Snagit و … را توضیح دادم و به با ویژگی‌ها و امکانات آن به خوبی آشنا شدیم. امّا اگر بخواهیم همین کار را برای گوشی هوشمند انجام دهیم، می توان از نرم افزار Du Recorder استفاده کرد. ما به کمک این اپلیکیشن می توانیم با کیفیّت بسیار خوبی، از صفحه موبایل خود تصویربرداری کنیم و آن را به صورت یک فایل ویدیویی تحویل بگیریم.
علاوه بر آن، اپلیکیشن Du Recorder بخشی برای ویرایش ویدیوی ضبط شده دارد که بسیار کاربردی است و می توان حتّی بخش های اضافه را حذف کرد و خروجی با کیفیّت تری تحویل گرفت.

در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین ویژگی های این نرم افزار اشاره خواهیم کرد:

– قطع ویدئو و حذف قسمتهای وسط فیلم ها.

– ادغام فیلم ها: فیلم ها را در یک ویدیو ادعام کنید.

– اضافه کردن موسیقی پس زمینه به ویدیو.

– حجم صداری ویدئو را تنظیم کنید.

– اضافه کردن زیرنویس به ویدئو .

– اضافه کردن مقدمه و اختتامیه به ویدئو

نرم افزار Premiere pro در ابزارهای تولید محتوا

یکی از بهترین نرم افزارهای تدوین و ویرایش ویدیو پریمیرپرو هست. به کمک این نرم افزار شما می توانید ویدیوهای خود را به کمک صدها افکت عالی و جدید تدوین کنید.

نرم افزار پریمیرپرو روی PC یا کامپیوترهای خانگی نصب و اجرا می شود و معولاً برای کارهای حرفه ای از این نرم افزار استفاده می شود. 

اگر شما یک تولید کننده محتوا هستید و میخواهید با کیفیت بالا و در انواع فرمت های ویدیویی، محتوای خود را خروجی بگیرید، استفاده از این نرم افزار می تواند گزینه بسیار خوبی برای تولید محتوای الکترونیکی باشد.

از جمله مهم ترین و کاربردی ترین امکانات این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قابلیت بهبود کیفیت ویدیو به کمک پلاگین های بهبود کیفیت
 • سهولت استفاده از نرم افزار در برابر امکانات بالا
 • افکت ها و جلو های ویژه پیشرفته برای تدوین فیلم 
 • امکان حذف پرده کروماکی (پرده سبز ) با کیفیت بالا
 • برقراری ارتباط با انواع دوربین های عکاسی و فیلم برداری

نرم افزار ویرایش صدا ( Adobe Audition ) در ابزارهای تولید محتوا

اگر به دنبال یک نرم افزار قدرتمند برای ویرایش و تدوین صدا هستید، بدون شک نرم افزار Adobe Audition که البته روی PC قابلیت استفاده دارد، یکی از بهترین و کارآمدترین نرم افزارهایی برای ویرایش صدا می باشد. به کمک این نرم افزار می توانید با امکانات بسیار زیاد، یک خروجی عالی و با کیفیت از صدای خود تهیه کنید.

این نرم افزار بیشتر برای ساخت پادکست های حرفه ای، خوانندگی، ترکیب چندین صدا و… استفاده می شود.

از جمله بهترین امکانات نرم افزار Adobe Audition می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایجاد انواع افکت صوتی بر روی فایل صوتی
 • دریافت چندین خروجی حرفه ای برای صدا
 •  پشتیبانی از فرمت های صوتی مانند: AAC، AIFF، AU، WMA، WAV، MP3 و…
 • ضبط صدا، ترکیب اصوات و میکس کردن صوت‌ها
 • حذف صداهای اضافه از فیلم (نویزها)

استفاده از ابزار پابلو (Pablo) برای تولید محتوای تصویری

وقتی بحث تولید محتوا تصویری مطرح می‌شود، تصویرسازی برای آن حیاتی است. در حقیقت، با توجه به مطالعات اخیر، ۳۷ % از بازاریابان تایید کردند که بازاریابی تصویری مهم‌ترین شکل از محتوا برای کسب‌وکار آن‌ها است، بعد از آن وبلاگ نویسی قرار می گیرد. مخاطبان امروزه با کمک کامپیوتر های دسکتاپ، لپ‌تاپ‌ها، و تلفن های همراه محتواهای مختلف را بررسی می‌کند؛ پس باید کاری کنید که توجه آنها به سمت تان جلب شود.
اینستاگرام حدود ۴۰۰ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد و در حال ارتقا است. اگر به دنبال ایجاد جلوه‌های بصری خیره‌کننده برای اینستاگرام، فیسبوک یا توییتر هستید، از پابلو استفاده کنید. شما با کمک این ابزار به سادگی می توانید محتوای بصری خلق کنید. پابلو به کاربران اجازه می‌دهد تا تصاویر خود را از کتابخانه عمومی خلاق اش انتخاب و ویرایش کنند، همچنین تصاویر خود را آپلود کرده و متن خود را نیز آپلود کنند  و یک محتوای بصری جذاب خلق کنند. این ابزار جهت تولید محتوا تصویری در صرف زمان صرفه‌جویی می‌کند، و قابلیت کافی برای ایجاد تصاویر حرفه‌ای برای تکمیل تلاش‌های بازاریابی متصل را دارد.

استفاده از ابزار Unsplash برای تولید محتوا تصویری

Unsplash که از سوی نویسندگان برنده جایزه Deepak Chopra شده است و توسط اپل هم استفاده می‌شود، طی چند سال کوتاه راه درازی را طی کرده‌است. همانطور که اشاره شد، تصاویر برای تلاش‌های بازاریابی محتوای شما حیاتی هستند، و اگر شما به دنبال منبعی برای حساب‌های وب سایت‌های ارتباط جمعی، پست‌های وبلاگ، یا رقابت‌های تبلیغاتی هستید، این منبع طلایی به حساب می آید که می توانید برای تولید محتوا تصویری از تصاویر دارای کپی رایت آن استفاده کنید. نه تنها تصویرسازی در دسترس و کیفیت بالا وجود دارد، اما برقراری ارتباط با Unsplash آسان است، و این وبلاگ مملو از اخبار هیجان‌انگیز و بینش‌های ارزشمندی است که به شما در این رابطه کمک می کند.

استفاده از ابزار تحقیقاتی Google Drive برای تولید محتوا تصویری

تحقیقات کامل برای تولید فعالیت‌های بازاریابی که ارزش، اطلاعات موقعیت و الهام‌بخش را ارائه می‌دهند، ضروری است. نه تنها یک وبلاگ ضعیف، میزان بازتاب شما را کاهش خواهد داد؛ همچنین به طور جدی به اعتبار شما آسیب خواهد رساند. طبق تحقیقات، برای نسل جدید، اصالت برند فقط برای تخفیف وفاداری در زمانی است که انتخاب کسب و کارها برای حمایت از آن‌ها اهمیت دارد.
ابزار تحقیقاتی گوگل درایو یک منبع عالی برای کمک به شما در تولید محتوا تصویری با ارزش است که منابع معتبر پشتیبانی می‌شود و اعتبار برند شما را افزایش می‌دهد، اگر شما از Google docs استفاده می‌کنید، می‌توانید جستجوی خود را بهبود بخشید و در زمان صرفه‌جویی کنید. با کلیک روی بخش ” Tools ” در نوار منو و انتخاب ” Research ” از منوی پایین، شما قادر خواهید بود از این ابزار استفاده کرده و محتوای وبلاگ ارزشمند را ایجاد کنید.

استفاده از ابزار Epic Beat برای تولید محتوا تصویری

مطالعات نشان می‌دهد که ۸۰ % از مردم هرگز سر تیتر یک مقاله یا موضوع پست الکترونیکی را نمی‌خوانند و عده ای از افراد تی‌تر نیرومندی را می‌نویسند که توجه عده ی زیادی را به خود جلب کند، پس با تیتر جذاب شما شانس بیشتری برای جلب توجه مخاطبین خواهید داشت. اما این موضوع چه ارتباطی با تولید محتوا تصویری دارد؟ در قلب یک تی‌تر گیج‌کننده یک ایده یا مفهوم قوی نهفته‌است. اما گاهی اوقات یافتن ایده‌هایی برای تیتر های جدید می‌تواند مشکل باشد.
یک جایگزین آزاد و فوق‌العاده قدرتمند برای این موضوع، یک ابزار بازاریابی محتوا است که شما را برای مطالعه براساس یک عبارت جهت جستجو ، به مطالعه محتوایی ارجاع می دهد. با نمایش محتویات براساس یک سوژه خاص، شما می‌توانید ببینید بهترین انتخاب را برای تولید محتوا تصویری جهت جذب مخاطب ها داشته باشید. ابزار Epic Beat پر از ویژگی‌های مفید است و آموزش های عالی دارد تا به کاربران خود کمک کند تا با سهولت برای تولید محتوا تصویری تلاش کنند و همانطور که ۸۰ % بازاریابان از محتوای ثالث در بخش برای بهبود قابلیت دید شرکت و کسب و کار استفاده می‌کنند، این ابزار بخش مهمی از هر یک از ابزارهای بازاریابی محتوا بصری است. همچنین، اگر شما به یک روش سریع و ساده برای ایجاد یک وبلاگ هیجان‌انگیز براساس کلمات کلیدی ساده نیاز دارید، تولید محتوا تصویری چندین طرح زیبا را با یک رابط کاربری ساده ترکیب می‌کند. این ابزار حتی به شما نکات و منابع سریع می‌دهد تا به شما کمک کند مقاله خود را بنویسید.

استفاده از ابزار Biteable برای تولید محتوا تصویری

آیا می‌دانستید که یک ویدئو در صفحه ورود، می‌تواند نرخ بازدید از سایت شما را تا ۸۰ درصد افزایش دهد، در حالی که اضافه کردن یک ویدئو به یک ایمیل می‌تواند میزان کلیک شما را تا حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش دهد؟ همچنین، ۹۰ % از کاربران می‌گویند که فیلم‌ها در فرآیند تصمیم گیری آنها بسیار تاثیر گذار است.
اگر نیازمند خلق کردن محتوای ویدئویی هستید، تبلیغ محصول، و ساخت ویدئو های مربوط به آن و ارائه خدمات با کمک ابزار Biteable قابل انجام است. با صدها الگوی متفاوت، سبک‌های بصری، صحنه‌های پویانمایی، عکس یا فیلم‌های اکشن زنده برای انتخاب، نیازتان به یک فیلمساز حرفه‌ای برای خلق و تولید محتوای تصویری در این رابطه را از بین می برد و از نتایج مرتبط با آن شگفت زده خواهید شد. همچنین می‌توانید محتوای خود را نیز اضافه کنید تا به ویدئو خود عناصری از جمله متن، عکس‌های ثابت، طرح‌های رنگی مختلف و کلیپ های صوتی و غیره را اضافه کنید. برای ارائه بیش‌ترین تنوع ممکن، این سه ابزار تولید محتوا تصویری دیگری هستند که به شما در جست و جو و بازاریابی دیجیتال کمک خواهند کرد:
• Hemingway App: یک ابزار شهودی که به شما کمک می‌کند جملات واضح و موجز بنویسید.
• Canva: ایجاد بنرها، نقاشی‌های دیواری و دیگر موارد بصری چشمگیر برای کمپین شما در عرض چند دقیقه با کمک این ابزار تولید محتوا تصویری مناسب خواهد بود.
• Evernote: یک ابزار مشترک سازمانی که به شما در اصلاح، برنامه‌ریزی، سازماندهی، و اولویت‌بندی تلاش‌های بازاریابی محتوا بصری کمک می‌کند.
در حدود دو میلیون پست وبلاگ هر روز در اینترنت منتشر می‌شوند و اگر بخواهید تولید محتوا تصویری انجام دهید و به یک تم ثابت برسید، ترکیبی از مهارت‌های بازاریابی دیجیتالی قوی و ابزار های رایگان معرفی شده در این مطلب، موفقیت طولانی‌مدت شما را تضمین خواهد کرد.

محتوای الکترونیکی و آموزش الکترونیکی چیست؟

با شروع عصر جدید، فضای آموزشی نیز به کلی تغییر کرده است. امروزه در فضای اینترنت کلاس های درسی و آموزشی، وبینارها و جلسات کاری تشکیل می شوند و دیگر به امکانات گذشته مانند محل برگزاری کلاس احتیاجی نیست. این فضای آموزشی مجازی مزیت های متعددی را ایجاد کرده است که مهم ترین آن صرفه جویی در زمان یادگیری ست. دیگر لازم نیست برای آموختن یک مطلب ساعت ها زمان را برای رفت و آمد به کلاس های آموزشی سپری کرد. بلکه با مقداری به مراتب کمتر، می توان هر آموزشی را در اینترنت پیدا کرد.

آموزش الکترونیکی به تدریس در فضای مجازی گفته می شود که یا در شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد و یا در وبینارها. البته این اموزش می تواند به شکل متن محور نیز باشد. برای مثال همین آموزشی که در حال مطالعه آن هستید، نوعی از محتوای آموزشی الکترونیکی ست که از منزل و یا محل کار آن را دنبال می کنید.

مراحل تولید محتوای الکترونیکی

پیش از پرداختن به ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی، چند مرحله اصلی در تولید محتوای الکترونیکی باید انجام شود. این مراحل را به خاطر بسپارید و یا در سیستم خود ذخیره کنید و هنگام تولید محتوا از آن به عنوان چک لیست تولید محتوای الکترونیکی استفاده کنید.

۱.تهیه و جمع اوری محتوا

در این مرحله باید محتوای اموزشی خود را تایپ کنید و آن را به نحوی که برای مخاطبین ارزشمند باشد به نگارش در آورید. محتوای شما می توانید متنی و یا صوتی و یا تصویری باشد که بسته به موضوع خود می توانید آن را انتخاب نمائید.

۲.ویرایش محتوا

بعد از تهیه محتوا، نوبت به ویرایش آن  فرا می رسد. باید داده های خام را پردازش کنید تا به شکلی قابل ارائه در بیاید. در این مرحله می توانید از ابزار های متعددی استفاده کنید که در ادامه به آن ها نیز اشاره خواهیم کرد.

۳.طراحی گرافیک

تا به اینجا ماده خام تولید محتوای الکترونیکی تهیه شده است. طراحی به محتوای خام شما رنگ و جلوه می بخشد و آن را برای مخاطب جذاب می کند. این مرحله را می توانید خودتان انجام دهید و یا از طراحان و کسانی که در زمینه طراحی گرافیک کارشناس هستند کمک بگیرید

۴.انتشار محتوا

حالا مرحله آخر یعنی انتشار محتوا فرا می رسد. محتوا آموزشی خود را در بستری که از قبل مشخص کرده اید منتشر نمائید. این بستر می تواند ارسال برای دانش آموران باشد و یا شرکت کنندگان در یک دوره طراحی سایت و یا برنامه نویسی.

ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی

همان طور که گفته شد هر محتوایی یک سری ابزار خاص دارد. برای مثال ابزار تولید محتوای متنی یا ابزار تولید محتوا صوتی و تصویری تفاوت دارد. در این قسمت به تفکیک به معرفی ابزار های تولید محتوای الکترونیکی می پردازیم.

ابزار تولید محتوا متنی

Word مهم ترین ابزاری ست که به کمک آن می توانید به تولید محتوای متنی بپردازید. نرم افزار ورد امکانات متعددی را در اختیار شما قرار می دهد که به کمک آن می توانید یک محتوای آموزشی درجه یک تولید کنید.

ابزار تولید محتوای صوتی

برای تولید محتوای صوتی نیاز به میکروفن دارید. این میکروفون می تواند سیستم ضبط موبایل شما و یا میکروفن مستقل باشد. در مرحله بعد با استفاده از نرم افزار های ویرایش صدا می توانید صدای خود را ویرایش کنید و اصطلاحا آن را میکس کنید. با جستجوی (نرم افزار ویرایش صدا) در گوگل می توانید به مجموعه ای از این ابزار ها دسترسی داشته باشید.

ابزار تولید محتوای ویدیویی

شاید با انواع تولید محتوای ویدئویی به خصوص در اینستاگرام رو به رو شده باشید. برای ضبط فیلم به یک دوربین احتیاج دارید. فیلم ضبط شده خود را وارد سیستم کامپیوتر و یا لپتاپ کنید و وسیله نرم افزار Camtasia به ویرایش آن بپردازید. البته نرم افزار های متعددی برای ویرایش فیلم وجود دارد اما به جهت راحت بودن کار با این ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی (نرم افزار کمتاسیا) و البته امکانات متعدد، ما این گزینه را پیشنهاد می دهیم

داشتن ایده برای تولید محتوا

اولین قدم ایجاد ایده تولید محتوا می باشد. شما اول باید موضوع وب سایت و مقالات خود را تعیین کرده و بعد براساس آنها شروع به تولید ایده و یک موضوع جدید کنید. یک دفترچه در کنار خود داشته باشید و موضوعات مرتبط را بنویسید و بهترین موضوع را انتخاب کنید. 

لیست کلمات کلیدی را تهیه کنید

یکی از دلایل فنی که شما به تولید محتوا میپردازید، به کار بردن کلمات کلیدی داخل وبسایتتان میباشد. لیست کلمات کلیدی که میخواهید برروی آنها برنامه ریزی کنید را بنویسید و شروع به نوشتن کنید.برای اینکار میتوانید از ابزارهای سئو برای تولید محتوا استفاده کرده و کلمات و عبارت مرتبط که بیشترین جستجو را دارند را بیابید. 

از ابزارهای تولید کننده عبارت مرتبط با کلمات کلیدی استفاده کنید

غیر از گوگل، ابزارهای بسیاری وجود دارند که با توجه به کلمه کلیدی ، عبارت مورد نظر را تولید میکنند. یکی از ابزارها و وبسایتها ubersuggest است که بهترین عبارتهای که دارای بیشترین میزان جستجو هستند را به شما نشان میدهد.

نوشتن عنوان در تولید محتوای گیرا و جذاب

متسفانه یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد تازه در نوشتن محتوای خود می کنند، عنوان محتوای خود را دست کم میگیرند یا یک عنوان کلی می نویسیند مانند ” روشهای افزایش بازدید وبسایت ” این عنوان علاوه براینکه تکراری می باشد مخاطبان کمتری به خود می گیرد. عنوان مهمترین بخش است زیرا درعنوان می توانید کلمات کلیدی و یا عبارتهای مهم را به طور هوشمندانه به کار ببرید و از همه مهمتر اینکه این عنوان محتوای شماست که کاربر را جذب می کند پس در نوشتن آن دقت بسیاری کنید.

محتوای وبسایتهای رقیب خود را چک کنید

قبل از تولید محتوا، مقالات وبسایتهای رقیب را بررسی کرده و سعی کنید که کاستی هایی که در تولید محتوا آنها وجود دارد را در بخش محتوای وبسایت خود رفع کنید اگر هم اصلا درحوزه کاری شما مقاله خوبی وجود ندارد، این کاملا به نفع شماست و لازم نیست که تلاش زیادی برای بالا آمدن وبسایت خود بکنید.

نیاز کاربر در تولید محتوا را در نظر بگیرید

مخاطب اصلی محتوای وبسایت شما، کاربرانتان می باشند پس باید محتوایی تولید کنید که نیاز های آنها، مسائل روزانه و تمامی ویژگی هایی که به دنبال هستند را مورد پوشش قرار دهد. کاربران، ساعت هایی زیادی را دراینترنت تلف می کنند تا بتوانند مطلب مورد نیاز خود را پیدا کنند، اگر شما بتواند نیازهای اصلی آنها را از طریق تولید محتوا مورد پوشش قرار دهید، میتوانید به یک منبع معتبر تبدیل شوید.

به موضوع اصلی سطحی نپردازید

یکی از مشکلات اصلی اکثر مقالات وبسایتها این است که مطالب کاملا تیتروار و بدون بیان جزییات مطرح می شود.اگر شما به مساله تخصصی می پردازید، باید سعی کنید تمامی اطلاعات و مسائل جز آن را بیان کنید. جزیی پرداختن به موضوع اصلی باعث تمایز وبسایت شما با دیگران می شود.

در چند مقاله متفاوت به بررسی موضوع بپردازید

گاهی بعضی از موضوعات هستند که چند جنبه برای توضیح دارند اما با یک موضوع یکسان. برای مثال همین مقاله که برای شما نوشتیم. روش های تولید محتوا فراوانی با جنبه های مختلفی وجود دارد. شما می توانید در هر مقاله، روش ها و ایده های مختلف را توضیح دهید. البته این نکته را در نظر بگیرید که ایده های شما باید دارای جنبه های مختلفی باشند نه اینکه دنباله هم باشند.

مخالف بقیه بنویسید

اجازه بدهید که با یک مثال این مورد را بیان کنیم. شما به عنوان یک بازاریاب محتوا نقش مفید شبکه های اجتماعی را م یدانید و آن را یک نیاز ضروری می دانید و همه در این خصوص دارای نظر یکسان با شما هستند اما شما ایندفعه به جای خوبی شبکه های اجتماعی برای بازاریابی محتوا، ضررهای آن را بنویسید. این نوع مقالات نشان میدهد که شما به نکاتی توجه میکنید که دیگران توجهی نمی کنند و باعث تمایز شما با دیگران می شود. به اینها در دنیای تولید محتوا میگویند ” تکنیک خوانده شدن مقاله “

یک لیست از مقالات تولیدی خود داشته باشید

یک لیست کامل از تمامی مقالات تولیدی وب سایت خود تهیه کنید. مزیت اینکار این می باشد که شما به راحتی میتوانید نسبت به موضوع اصلی وبسایت خود، به بقیه بخش ها بک لینک بدهید.

بهترین مقالات تولیدی دیگر وب سایت را قرار دهید

همیشه هستند افراد متخصصی که برای دیگر وبسایتها می نویسند. شما باید این افراد را پیدا کنید و مقالات آنها را در وبسایت خود قرار دهید. منظور ما کپی کردن نیست بلکه به شیوه و نگارشی متفاوت محتوای آنها را با ذکر منبع در بخش مقالات خود قرار دهید. البته بهتر این تکنیک را هفتگی یا ماهانه انجام دهید. این کار باعث می شود که سایت های رقیب شما اقدامی مشابه شما انجام داده و که باعث لینکدهی به سایت شما می شود.

مقالات آموزشی تولید کنید

همیشه مردم دنبال جواب سوال “چگونه ” هستند پس باید در تولید محتوای خود بتوانید به اینگونه سوالات پاسخ دهید. خیلی از کاربران هستند که دارای ایده های آموزشی می باشند، شما می توانید با کمک آنها یک مقاله آموزشی تولید کنید و همچنین به آنها کمک کرده اید که مطلب و محتوای آنها در اینترنت نشان داده شود. یک مزیت این روش این است که نویسندگان محتوای شرکت شما، در رزومه کاری خود اسم شرکت و وبسایت شما آورده که کمک به برندسازی شما نیز میکند.

تمامی رازها و افسانه های کسب وکار خود را بیان کنید

هر کسب و کاری برای خود دارای رازها و افسانه های زیادی است که گاهی این مسائل باعث اشتباه کاربر و اطلاع نادرست به آنها می شود. شما باید تمامی این رازها و شایعات  را بیان کنید و بیان و دلیل های کافی آنها را رد یا اثبات کنید.

فرمت مقالات خود را در تولید محتوا بروز کنید

همیشه راه های جدید تولید محتوا ایجاد می شود. شما باید به عنوان یک بازاریاب محتوا، اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنید. بهترین نقطه شروع هم مقالات قدیمی و بازنشر مجدد آنها است البته به طوری که لینک آدرس عوض نشود یا موضوع اصلی مقاله تغییر نکند. امروزه تولید اینفوگرافیک یا عکس بیشترین تاثیر را برمخاطب دارد، همچنین نوع فونت هایی هم که استفاده می شود بر میزان خوانایی تاثیر بسزایی دارد پس باید دراین خصوص اطلاعات خود را بروز کنید و از تکنیک های فرمتی جدید استفاده کنید.

سئو مکانیکی

هنگامی که تولید محتوای شما تمام شد، کار و وظیفه اصلی شما شروع می شود. محتوای خود را براساس سئو بنوسید. یعنی تمامی تکنیک ها مانند به کاربردن کلمات کلیدی، عنوان ها و چگالی را براساس آخرین الگوریتم سئو رعایت کنید.

نکات نگارشی را در تولید محتوا به درستی رعایت کنید

یکی از نکات پایه و اولیه ای که باید قبل از انتشار مطلب به آن توجه ویژه نمود، نکات نگارشی است. به کار بردن صحیح این نکات مانند ویرگول، کاما و نقطه  وغیره از اهمیت ویژه ای در تولید محتوا برخوردار است. به کار بردن اشتباهی هرکدام از این قواعد، باعث کج فهمی مطلب توسط خواننده می شود و تمامی زحمات شما را هدر می دهد.

مطالب طولانی بنویسید

اندازه یک محتوای استاندارد برای وبسایت، بین ۲ تا ۳ هزار کلمه می باشد. حداقل تعداد کلمه ای که میتوانید به کار ببرید ۵۰۰ کلمه است.اگر مطلب شما کمتر از ۵۰۰ کلمه باشد، از نظر گوگل ممکن است جریمه شوید چون اصلا بلاگ در نظر گرفته نمی شود و اگر بیشتر از ۴ هزارکلمه باشد، بهتر است آن را در دو مقاله تقسیم کنید.

متا تگ ها عنوان  را جدی بگیرید

اولین قسمتی که توسط گوگل خوانده می شود، متا تگ عنوان می باشد. پس باید مناسب با متن بنویسید چون اگر گوگل متوجه شود که عنوان شما هیچ ارتباطی با محتوای شما ندارد، وبسایت شما را جریمه خواهد کرد. 

متا تگ توضیحات را فراموش نکنید

این متاتگ هم مانند عنوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به بهینه سازی رتبه وبسایت شما کمک بسیاری می کند. وقتی که وبسایت شما توسط موتور جستجو در صفحه نشان داده می شود، توضیحات شما، زیر عنوان سایت شما نشان داده می شود. گوگل یکی از متاتگهایی را مورد بررسی قرار می دهد، همین متا تگ توضیحات می باشد. در مقاله های کمتر از ۵۰۰ کلمه نوشتن این متاتگ الزامی است اما در اکثر مقالات اگر هم ننوشتید، خود گوگل متوجه می شود و به نوعی تولید می کند.

کلمات کلیدی را به درستی استفاده کنید

هیچ موردی مانند کلمات کلیدی، نمی تواند رتبه وبسایت شما را خراب کند. متسفانه اکثر تولیدکنندگان محتوا فکر می کنند هر چه بیشتر کلمه کلیدی را استفاده کنند، شانس نشان دادن مقاله آنها بیشتر است. براساس چگالی کلمات کلیدی، متوسط استفاده هر کلمه، ۲ الی ۳ درصد کل کلمات در یک مقاله می باشد.

از تکنیک های کلاه سیاهی در تولید محتوا اصلا استفاده نکنید

گوگل اصلا تکنیک های کلاه سیاهی را دوست ندارد و سریعا متوجه شده و هر وبسایتی را که از این تکنیک ها استفاده کرده باشد مورد جریمه گوگل قرار می گیرد.

ایجاد لینک های داخلی بین صفحات وب سایت

شما زمانی که یک صفحه ای را ایجاد می کنید، بعد از مدتی توسط گوگل ایندکس می شود. اگر این صفحه بعدا خوانده نشود، رتبه ای که وبسایت شما توسط این صفحه بدست آورده است، کم کم از بین میرود پس شما باید با استفاده از تکنیکهایی مجدد این صفحه را به گوگل نشان دهید و بهترین تکنیک ایجاد لینک های داخلی بین صفحات است مخصوصا بین مقاله های مختلف.

معرفی منبع و لینک به آن

اگر مقاله خود را وبسایتی دیگر رونوشت کرده اید، بهتراست منبع آن را ذکر کنید و لینک به منبع آن را قرار دهید تا توسط گوگل جریمه نشوید و اینکه کاربر به شما اطمینان میکند که محتوای تولیدی شما دارای اعتبار می باشد.

شکل و زیرعنوان را فراموش نکنید

در تولید محتوا باید به چند نکته دقت داشته باشید : اول اینکه نوشتن متن خالی باعث اذیت شدن کاربر می شود و میتوان گفت که اصلا متن شما به هیچ وجه خوانده نمی شود. باید سعی کنید متن خود را بشکنید و برای هر قسمت یک زیرعنوان جداگانه و عکس به کار ببرید چون باعث بهتر خوانده شدن متن می گردد و کاربر متن شما بهتر درک میکند.

محتوای شما باید در گوشی موبایل به درستی نشان داده شود

امروزه اکثرا کاربران از طریق گوشی موبایل خود به اینترنت متصل می شوند پس محتوای شما باید به خوبی در گوشی ها نمایش داده شود. مهمترین بخش اندازه قلم متن می باشد.

خود را معرفی کنید

برای کاربری که برای بار اول مقاله شما را می خواند، خیلی مهمه که بداند شما کی هستید؟ بهتر است در بخشی از مقاله، شرکت و خدمات خود را معرفی کنید مثلا می توانید برای مثال از شرکت خود استفاده کنید و تجربیات خود را قرار دهید، چون هم مثال را برای کاربر ملموس تر کرده اید و همچنین خود را معرفی کرده اید.

مقالات مرتبط را بخش بندی کنید

یکی از استراتژی های تولید محتوا این است که هر محتوا و مقاله ای که ایجاد می شود، در یک بخش قرار گیرد چون هم کاربر میتواند با توجه به علاقه خود وارد بخش مربوطه شود و هم لینک دهی داخلی آن آسان تر است.

قواعد و اصول خوانایی تولید محتوا

خوانایی یکی از جنبه های مهم در دنیای تولید محتوا است. متن هایی که خوانا هستند و خیلی راحت و بدون دردسر خوانده می شوند کاربر را جذب می کنند. برخلاف آن متن هایی که از قواعد خوانایی پیروی نمی کنند معمولا کاربران را زود خسته می کنند و حتی کامل هم خوانده نمی شوند. مثلا وقتی شما یک مقاله علمی در یک ژورنال را می خوانید فونت ریز و متن یک دست و یکنواخت همان ابتدای کار شما را خسته می کند. اما یک متن در یک وبسایت هیجان انگیز هر چقدر هم که از نظر موضوع پیچیده باشد می تواند شما را جذب کند و حتی شما را وادار می کند که این مطلب را تا انتها بخوانید.

جذابیت متن به شما کمک می کند نرخ تبدیل وبسایت تان را بالا ببرید. چون تا زمانی که کاربران متن های شما را نخوانند و اطلاعاتی که در اختیار آن ها قرار می دهید را با دقت بررسی نکنند از شما خرید نخواهند کرد. حتی این خوانایی بهتر در سئو هم تاثیرگذار است. گوگل استانداردهای خوانایی را در زبان های مختلف درک می کند و اگر متن شما خوش خوان نباشد و یا خواننده را اذیت کند ممکن است رتبه خوبی نگیرید.

ما در ابزارهای تولید محتوا چند اصل مهم برای خوانایی بهتر و بیشتر در تولید محتوا یک وبسایت و یا یک صفحه و متن را به شما خواهیم گفت.

۱. دسته بندی و نظم در هدینگ ها

می دانید که کاربران دنیای وب تنبل هستند. آن ها متن ها را نمی خوانند تنها متن اسکن می کنند و دنبال سریع ترین جا برای رسیدن به جواب سوال هایشان هستند. این دسته بندی و نظم در هدینگ ها و تگ های H1 و H2 و … باعث می شود تا اولا متن شما کاملا دسته بندی شود و کاربران بدانند جواب سوالشان دقیقا در کدام قسمت است. ثانیا به متن شما یک نظم خام می دهد. هیچ کس دوست ندارد برای پیدا کردن جواب سوالش یک کتاب را بخواند یا چند دقیقه تمام یک متن را بخواند تا جواب سوالش را پیدا کند. پس باید متن ها و صفحات را به دقت دسته بندی کنید و با استفاده از هدینگ ها به آن نظم ببخشید. در ضمن هدینگ ها مستقیما در سئو هم تاثیر دارند.

۲. سایز فونت

هیچ کس فونت کوچک و ریز را دوست ندارد. فونت کوچک باعث می شود تا کاربر بخش های مهم متن را از دست بدهد. ممکن است شما در برخی قسمت ها مطالب مهمی ذکر کرده باشید اما چون سایز فونت کوچک است کاربر بدون توجه به این قسمت ها آن ها را رد کند. این هم به ضرر شماست و هم به ضرر کاربران. باید فونت وبسایت تان را در اندازه ای تنظیم کنید که هر کسی بتواند به راحتی آن را بخواند. نیازی به جلو آوردن گوشی به نزدیکی چشم و یا قوز کردن برای خواندن مطالب از پشت کامپیوتر نباشد.

اندازه زوم مرورگر وب تان را روی ۱۰۰ درصد قرار دهید تا بتوانید سایر متن تان را را متناسب با سایز صفحه مرورگر گوشی و مرورگر کامپیوتر تنظیم کنید. تقریبا همه سایت ها در تنظیمات قالب امکان افزایش و یا کاهش اندازه فونت را دارند. یا از دولوپرتان بخواهید تا سایز موردنیاز شما را تنظیم کند. دقت کنید که اندازه فونت زیاد هم بزرگ نباشد. از چند نفر در مورد سایز فونت سایت تان بپرسید و نظرشان را در مورد آن بخواهید. چون نمی توان دقیقا یک اندازه ی استاندارد تعیین کرد. اما اگر متن تان خوب خوانده می شود و روی صفحات گوشی خوب دیده می شود مناسب است.

۳. فضای سفید یا خالی

مهم نیست صفحه ی فروش طراحی می کنید و یا یک متن می نویسید که قرار است در وبلاگ منتشر شود. در هر صورت شما باید فضای سفید یا خالی برای صفحات تان در نظر بگیرید. تصور کنید ما تمام این متن را بودن پاراگراف بندی و عنوان ها می نوشتیم. آیا آن را تا آخر می خواندید؟

فضای سفید و خالی یک نوع استراحت برای چشم مخاطب است. مقاله های علمی به این دلیل خسته کننده اند که فضای سفید کمی دارند و همه ی صفحه متن است. در این فضای سفید و خالی فاصله بین کلمات هم بسیار مهم است. باید فاصله بین کلمات را هم به صورت استاندارد تنظیم کنید. برخی قالب های آماده استانداردهای لازم را ندارند و متن به صورت فشرده و روی هم منتشر می شود که حتما باید اصلاح کنید و فضای سفید را در صفحات و متن هایتان استفاده کنید.

۴. تاکید روی المان های مهم محتوا

این مورد در صفحات فروش و یا لندینگ پیج ها بسیار ضروری و مهم است. قواعد طراحی به شما این امکان را می دهد که ویژگی های مهم محصول یا سرویس تان را زودتر به چشم مخاطب برسانید تا او را قانع کنید صفحه را ترک نکند.

مثلا می توانید رنگ برخی قسمت های متن که مهم هستند را تغییر دهید. یا برخی قسمت های متن را بولد کنید. یا از ایموجی ها و شکلک ها در محتوای تان استفاده کنید تا مخاطب را با صفحه درگیر کنید. اگر نقشه حرارتی صفحات تان را استخراج کنید خیلی راحت پی می برید که در کدام قسمت ها باید از دکمه های خرید و یا لینک های مهم تان استفاده کنید.

۵. استفاده از محتوای بصری و ویژوال

دنیای وب دنیای تصویر و گرافیک است. فرض کنید تمام متن ها و محتوایی که در دنیای وب وجود داشت بدون عکس و ویدیو و یا کارهای گرافیکی بود. واقعا دنیای اینترنت خسته کننده و بی هیجان می شد. اما حالا با امکانات دنیای وب تمام این قابلیت ها در اختیار شما قرار دارند تا محتوای تان را هیجان انگیزتر کنید. از عکس ها به درستی و با کیفیت مناسب استفاده کنید. اگر محتوای شما به ویدیو نیاز دارد یک ویدیوی متناسب با آن طراحی کنید.

ابزارهای تولید محتوا : استفاده از آیکون ها، طرح های گرافیکی و بک گراندهای هیجان انگیز هم می تواند نقش مهم و تعیین کننده ای در خوانایی یک متن داشته باشد. می توانید حاشیه های متن را بهبود ببخشید و صفحات تان را جذاب تر و متقاعد کننده تر طراحی کنید.

۶. استایل مختص خودتان داشته باشید.

بسیار مهم است که خاص باشید. هیچکس کپی را دوست ندارد. مخصوصا اگر یک کسب و کار هستید که می خواهید برندسازی کنید مهم ترین چیز ساختن یک نمایه یا تصویر متناسب با برند است که از وبسایت شما شروع می شود. استفاده از یک فونت مخصوص به خودتان، رنگ های متناسب با برند، آیکون ها و تصاویر گرافیکی خاص و مواردی از این دست در وهله ی اول باعث می شود مخاطب یک احساس جدید را تجربه کند و این خاص بودن شما باعث می شود که محصولات و خدمات شما هم در نظر کاربر متمایز و خاص جلوه کند.

۷. استفاده از لیست های عددی و غیرعددی و بولت پوینت ها

بولت پوینت ها باعث می شوند تا کاربران خیلی راحت و بدون درگیر شدن با پاراگراف های طولانی محتوای شما را درک کنند. لیست های عددی و غیرعددی هم به شما این امکان را می دهند که اولا یک فضای سفید در اختیار کاربر قرار دهید. ثانیا با جملات کوتاه محتوای مهمی را به خورد مخاطب تان قرار دهید. تحقیقات نشان می دهد که در یک متن طولانی لیست ها و فهرست های عددی و غیرعددی بیشتر از سایر قسمت های متن خوانده می شوند.


بیشتر مردم فکر می کنند تولید محتوا با نوشتن مقاله یکی است، اما این تصور اشتباه است. تولید محتوا فقط به نوشتن پستهای وبلاگ مربوط نمی‌شود. در واقع ، تولید محتوا برای انواع فرمتهای محتوا مهم است. لیست زیر شماری از فرمتهای محتوا را نشان می دهد:

پستهای وبلاگ
لیستیکل‌ها (Listicles)
کتابهای الکترونیکی
اینفوگرافیکها
مطالب آموزشی و راهنماها
خبرنامه ها
سخنرانی ها
پست های شبکه های اجتماعی
پادکستها
کاغذهای سفید یا وایت پیپرها (White papers)
متن صفحات وب
توضیحات مربوط به ویدیوهای YouTube
محتوا را در واقع می توان واحد پول اینترنت دانست. صدها نوع محتوا وجود دارد که شرکتها و برندها می توانند برای جذب مخاطب ، دستیابی به بازارهای هدف جدید ، تأمین ارزش برای مشتریان و ایجاد چشم اندازهای جدید، روی ایجاد آنها تمرکز کنند. با این حال، با وجود انواع مختلفی از محتوا که وجود دارد ، برای برندها دشوار است که بدانند روی کدام یک تمرکز کنند ، بنابراین ما قصد داریم شش نوع محتوای برتر را به شما معرفی کنیم. خواه برای وبسایت خود به تولید محتوا می پردازید، خواه برای وبسایت یک مشتری، می توانید از این انواع محتوا استفاده کنید و در بازاریابی محتوا موفقیت چشمگیری داشته باشید.

 1. محتوای وبلاگ

  وبلاگ نویسی از زمانی که اینترنت به وجود آمده، وجود داشته است ، اما استفاده از آن طی سال های گذشته پیچیده تر شده است، به ویژه هنگامی که صحبت از کاربرد آن در جهت بازاریابی محتوا برای جذب مخاطبان می شود.

امروزه وبلاگها بیشتر در رابطه با موضوعاتی هستند که مخاطبان آنها را جالب می دانند. مطالب وبلاگها معمولا مرتبط با موضوع اصلی هستند و با کیفیت و خوب نوشته می شوند. بنابراین می توانند ابزاری عالی برای بالا بردن اقتدار سایت، ایجاد اعتماد و برقرار کردن رابطه با مشتریان باشند، و از اینرو در کنترل تبدیل ها (conversions) بسیار موثر هستند. از دیگر مزایای یک وبلاگ این است که نوشتن و انتشار پست ها نسبتاً آسان است، می توان آنها را به سادکی به اشتراک گذاشت و البته پیدا کردنشان برای موتورهای جستجو بسیار راحت است.

چگونه یک پست خوب وبلاگ بنویسیم؟
اگر خودتان وبسایتی ندارید که میزبان وبلاگتان باشد، می توانید از سرویس هایی مانند بلاگفا، بلاگ اسکای، آوا بلاگ، پرشین بلاگ و … استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که در کار وبلاگ نویسی، داشتن نظم و متعهد بودن، شرط اساسی کار است. شما باید آمادگی داشته باشید که هر دو روز یکبار، مطلبی را پست کنید. همچنین باید همیشه یک دعوت به عمل (call to action) را در پست خود بگنجانید و پستها را به یکدیگر لینک دهید تا خوانندگان بتوانند اطلاعات بهتر مطالب شما را دنبال کنند.

همچنین لازم است که پست های وبلاگ خود را با کلمات کلیدی مرتبط بهینه کنید، اما باید توجه داشته باشید که این کلمات کلیدی باید بصورت یکپارچه و طبیعی در پست وبلاگ گنجانده شوند. نهایتا، اطمینان حاصل کنید که روی موضوعاتی تمرکز کرده اید که مورد نیاز مخاطبانتان هستند و می توانند توجه آنها را به وبلاگ شما جلب کنند.

۲- مقالات لیست وار یا لیستیکل‌ها (Listicles)

لیستیکل‌ها ممکن است تا حدی نیرنگ‌آلود به نظر برسند ، اما بسیار محبوب هستند و استفاده از آنها همچنان رایج است. از جمله دلایل محبوبیت آنها، خواندن آسان، قابلیت مرور سریع با چشم، جذابیت بصری و در صورتی که به طور صحیح نوشته شده باشند جالب بودن و قابلیت اشتراک‌گذاری بالای آنهاست.

از منظر تولید محتوا ، نوشتن لیستیکل‌ها نیز آسان است ، زیرا وقتی یک موضوع مشخص و تعداد آیتم های لیست را دارید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که جاهای خالی را پر کنید. با این حال ، این بدان معنا نیست که می توانید بدون تحقیق و تأمل در مورد محتوای یک لیست، آن را سرهم بندی کنید؛ زیرا مانند سایر مقالات، این نوع محتوا نیز باید آموزنده و با کیفیت باشد.

چگونه یک لیستیکل خوب بنویسیم؟
همیشه به یاد داشته باشید که عنوان های فرعی را در لیست ذکر کنید و اطمینان حاصل کنید که شماره با عنوان مطابقت دارد. در غیر این صورت، خوانندگان را گیج خواهید کرد. مانند سایر انواع محتوا ، لیستیکل‌ها باید دارای مقدمه و نتیجه گیری باشند و باید با کلمات کلیدی مرتبط بهینه شوند. شما می توانید به تعداد دلخواه در لیستیکل خود شماره و آیتم داشته باشید و لیستیکلهای طولانی درست به اندازه لیستیکل‌های کوتاه قابل قبول هستند، اما باید به جزئیات توجه فراوان داشته باشید.

استفاده از عناوین جذاب و منحصر به فرد، در نوشتن لیستیکلها بسیار مهم است، اما این عنوان جذاب و منحصربفرد باید با محتوا مطابقت داشته باشد و صرفا برای جلب کلیک جستجو کنندگان نوشته نشده باشد.

۳- کتابهای الکترونیکی (eBooks)

کتاب الکترونیکی نوعی محتوای طولانی است، و همانطور که از نامش پیداست ، کتابی الکترونیکی است که اغلب به صورت PDF دانلود میشود یا در قالب HTML در دسترس است. این نوع محتوا می تواند به شما کمک کند تا دانش و تخصص خود در یک زمینه خاص را با دیگران به اشتراک بگذارید. کتابهای الکترونیکی دارای مزایای زیادی هستند، از جمله هدایت بازدیدکنندگان به سوی سایت شما، افزایش اقتدار آن، افزایش تعداد کسانی که در لیست خبرنامه شما عضو می شوند، و همچنین تقویت محتوای کلی شما.

چگونه یک کتاب الکترونیکی خوب با ابزارهای تولید محتوا بنویسیم؟
تمرکز اصلی یک کتاب الکترونیکی باید بر ارائه راه حل باشد. در غیر این صورت ، برای مخاطبان شما هیچ ارزشی نخواهد داشت. بنابراین، جنبه تبلیغاتی مطالب خود را به حداقل برسانید و بیشتر روی راه حل های کلی تمرکز کنید. یک قانون کلی خوب برای کتابهای الکترونیکی؛ عناصر تبلیغاتی را بین ۵ تا ۱۰ درصد از مطالب نگه دارید. این نوع محتوا به تحقیق ، صرف زمان و نوشتن با کیفیت نیاز دارد، بنابراین بهتر است قبل از شروع کار برنامه ریزی داشته باشید. نیازی نیست که این محتوا همیشه سبز باشد ، اما اگر اینگونه باشد، می تواند سالها خوانندگان را به خود جذب کند و بازگشت سرمایه خوبی را به همراه خواهد داشت. کتابهای الکترونیکی متنی طولانی دارند، بنابراین مطمئن شوید که مطالب را با استفاده از فصل ها، زیرعنوان ها، نقطه گلوله ها، گرافیک ها، اینفوگرافی ها و سایر عناصر قالب بندی، به بخشهای کوچکتر تقسیم کرده اید. همچنین باید زمانی را صرف عنوان بندی و طراحی کنید، زیرا اینها همان چیزهایی هستند که خوانندگان را به خود جذب می کنند.

۴- اینفوگرافیک ها

اینفوگرافیک ها جزء محبوب ترین انواع محتوا هستند، عمدتا به این دلیل که اطلاعات زیادی (مانند آمار ، تحقیقات و سایر داده ها) را به روشی بصری جذاب ، قابل هضم و با قابلیت اشتراک گذاری بالا در اختیار مخاطبان قرار می دهند.

در حقیقت، اینفوگرافیک ها سه برابر بیشتر از انواع دیگر محتوا در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شون، بنابراین می توانند در ساخت بک لینک و همچنین افزایش مخاطبان به شما کمک کنند.

چگونه محتوای اینفوگرافیک خوب تولید کنیم؟
تولید محتوای اینفوگرافیک یک کار هنرمندانه است؛ و هنگام تولید و طراحی این نوع محتوا، لازم است از موارد زیادی آگاهی داشته باشید. قبل از هر چیز، مهم است که فضای سفید زیادی را در نظر بگیرید تا نهایتا کار تمیز و منظمی به دست بیاورید. بسیاری از اینفوگرافیک ها همچنین مطالب را به بخشهای کوچکتری تقسیم می کنند تا اطلاعات را جدا از هم نگه دارند و از رنگهای مکمل استفاده می کنند تا جذابیت کار را بالا ببرند. برای اطمینان از وضوح کار، سعی کنید از یک عنوان توصیفی استفاده کنید و قلمهایی را به کار ببرید که واضح باشند و خواندن آنها آسان باشد.

۵- ویدئوها در ابزارهای تولید محتوا

ویدیو یک فرم بسیار موفقیت آمیز از محتوا می باشد و انتظار می رود که در آینده ای نزدیک، حدود ۸۰ درصد از کل بازدیدهای وب را به خود اختصاص دهد. علاوه بر این، ۹۶ درصد از مصرف کنندگان، ویدئوهای مربوط به محصولات را مفید می دانند و تقریباً ۷۵ درصد از آنها، پس از تماشای ویدئو تمایل بیشتری به خرید دارند.

هر نوع محتوای ویدئویی به شما کمک می کند مخاطبان خود را درگیر کنید، اشتراک‌گذاری‌ها و ثبت نظرات را افزایش دهید، تبدیل ها را افزایش دهید و بازدید کنندگان را جذب کنید. انواع ویدئوهایی که می توانید به تولیدشان فکر کنید عبارتند از مصاحبه، نمایش پشت صحنه دفتر شرکت و ویدئوهایی که در یک مورد بخصوص توضیحاتی را برای مخاطبان ارائه می دهند.

چگونه محتوای ویدئویی خوب تولید کنیم؟
درست مثل کتاب های الکترونیکی و سایر اشکال محتوا ، هدف اصلی یک ویدئو باید این باشد که چیزی ارزشمند را به مخاطبان ارائه کند و به سوالات آنها پاسخ دهد، برای مشکلاتشان راه حلی ارائه کند، یا اینکه اطلاعات سودمند و مرتبطی را در اختیار آنها بگذارد.

به یاد داشته باشید که در حال تولید محتوا هستید ، نه تبلیغات. ویدیوها را بین دو تا سه دقیقه نگه دارید و حتماً در انتها یک دعوت به عمل مناسب داشته باشد تا بینندگان را به یک صفحه خاص یا به صفحه اصلی وبسایت بفرستد. پس از آماده شدن ویدیو، آن را در سایت هایی مانند آپارات یا YouTube بارگذاری کنید تا تعداد بازدیدکنندگان از آن بیشتر شود، همچنین لینک آنها را در پست های تکمیلی قرار دهید و در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

۶- راهنماها (How-to Guides)

راهنماها و محتوای آموزشی مشابه پستهای وبلاگ هستند و به طور دقیق، در مورد چگونگی انجام یک کار یا ساختن یک چیز، آموزشهایی را به مخاطبان می دهند. ماهیت دقیق این آموزش به مخاطبان و صنعتی که در مورد آن مطلب را می نویسید بستگی دارد، اما این نوع محتوا برای به اشتراک گذاشتن تخصص شما بسیار مناسب است. همچنین، راهنماها و مطالب آموزشی در جلب اعتماد مخاطبان و افزایش مشترکان خبرنامه شما بسیار موثر هستند.

چگونه یک راهنما یا محتوای آموزشی خوب بنویسیم؟
یکی از مهمترین مواردی که باید در مورد محتوای آموزشی به خاطر بسپارید این است که باید از نظر نوشتن از کیفیت بالایی برخوردار باشند زیرا باید به طور واضح ، دقیق و موجز، در مورد نحوه انجام کار مورد نظر، توضیحاتی را به خوانندگان بدهند. چیدمان بخش‌ها و طراحی آن نیز طوری باشد که خواندن مطالب را آسان کند. همچنین، باید کار مورد نظر را مرحله به مرحله توضیح دهید و در صورت امکان، از تصاویر، نمودار، اسکرین شات، ویدئو و سایر عناصر گرافیکی برای نشان دادن نکات مهم یا مراحل دشوار استفاده کنید.

فراموش نکنید که در صورت لزوم، لیستی از مواد و ابزار مورد نیاز را در راهنمای خود بگنجانید و اطمینان حاصل کنید که مطلب شما، خوانندگان را به تمام اطلاعات مورد نیازشان برای انجام کار مورد نظر می رساند.

تولید محتوا چه کاربردی دارد؟

از طریق تولید محتوا ، کسب و کارها می توانند خوانندگان بیشتری جذب کنند و ارتباط مثبتی را با مخاطبان خود برقرار کنند ، به طوری که در نهایت، آنها را به سمت خرید محصولاتشان سوق دهند.

حدود ۸۷% از بازاریابان از محتوا استفاده می کنند تا چشم اندازهای فروش خود را گسترش دهند و بازدیدکنندگان از سایت خود را را به خریدار تبدیل کنند. آنها شکل های مختلف محتوا را به کار می گیرند تا به مشتریان خود نسبت به برندشان آگاهی دهند، و بر تصمیم گیری آنها برای خرید تاثیر بگذارند.

از آنجا که شرکتهای بی شماری برای جلب توجه مخاطبانی یکسان در رقابت هستند، نیاز به محتوای هدفمند و با کیفیت دارند تا بتوانند رقبای خود را پشت سر بگذارند و به مشتریان بالقوه دست پیدا کنند. محتوای جذاب و با کیفیت بیش از هر چیز دیگری بر مخاطب تأثیر می گذارد. تولید محتوا به برندها این امکان را می دهد تا اطلاعات منسجمی را ایجاد کرده و در اختیار مخاطبان و مشتریان خود قرار دهند. ثبات قدم، به ویژه در پیام رسانی با یک نام تجاری خاص، یکی از عوامل موثر در رشد و موفقیت هر برند است.

با تولید محتوا (اگر صدا، لحن و سبک منحصر به فرد خود را داشته باشید)، بدون شک می توانید به موفقیتهای چشمگیری در زمینه بازاریابی دیجیتال برسید.

در ادامه چند دلیل را ذکر خواهیم کرد که نشان می دهند چقدر محتوا می تواند در تلاشهای شما برای تبلیغات آنلاین موثر باشد:

به شناخته شدن برند شما کمک می کند.
محتوای خوب در جذب بازدیدکنندگان به وبسایت شما بسیار موثر است. هنگامی که این بازدیدکنندگان به سایت شما سر می زنند، نسبت به برند شما و خدمات و محصولاتی که ارائه می کنید، آگاه می شوند. اگر بتوانید با محتواهایی که به طور منظم منتشر می کنید، آنها را دوباره و دوباره به وبسایت خود بیاورید، می توانید مطمئن باشید که نام برند شما را به خاطر خواهند سپرد و احتمال اینکه به یک مشتری تبدیل شوند بیشتر و بیشتر خواهد شد.

محتوای خوب به سئوی سایت شما کمک می کند.
محتوای خوب و با کیفیت تاثیر زیادی در سئو دارد و به افزایش رتبه سایت شما کمک میکند. وقتی به یک ویدیو در YouTube محتوای متنی (حاوی کلمات کلیدی) اضافه می کنید، آن ویدئو رتبه بالاتری را در موتور جستجو کسب می کند و پیدا کردنش برای مخاطبان راحتتر میشود. می توانید در وبلاگ کدُسئو، در مورد همه استراتژیهای محتوای سئو SEO و اینکه چرا محتوای متنی برای استراتژی بازاریابی شما مهم است، مطالب سودمندی را بخوانید.

محتوای خوب از سایتهای دیگر لینک به دست می آورد
اگر به طور مرتب محتوای خوب تولید کنید و وبسایت تجاری خود را به روز کنید، می توانید مطمئن باشید که با گذشت زمان افراد (هنگام جستجو در مورد محصولات یا خدماتی که شما نیز آنها را ارائه می‌دهید) سایت شما را پیدا می کنند و به آن لینک می دهند. این باعث می شود که رتبه بندی SERP شما را بهبود پیدا کند.

محتوای خوب همیشه به اشتراک گذاشته می شود
محتواهای خوب همیشه به اشتراک گذاشته می شوند. این یک واقعیت است. هنگام نوشتن، کلمات کلیدی با حجم بالای جستجو را هدف قرار دهید. یک عنوان جالب بنویسید و اطمینان حاصل کنید که افراد برای خواندن مطلبتان کلیک خواهند کرد. اگر عنوان و محتوای شما جالب باشد، همیشه کسانی هستند که آن را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

سوالات متداول کاربران در ابزارهای تولید محتوا

چرا باید از ابزارهای تولید محتوا استفاده کنیم؟

ما برای اینکه بتوانیم روند تولید کردن محتوایمان را آسان تر کنیم از این ابزارها استفاده می کنیم. اما شناختن بهترین ابزارها می تواند یک قدم ما را از بقیه رقبایمان جلو بیاندازد.

می توانیم از این ابزار ها برای گوشی مان هم استفاده کنیم؟

امروزه از تلفن های همراه استفاده های زیادی می شود. اتفاقا اگر از گوشی استفاده کنید می توانید محتوای حرفه ای تولید کنید. ما ابزارهای تولید کردن محتوا با گوشی موبایل را هم معرفی کرده ایم.

بهترین ابزار کدام است؟

نمی توان یک ابزار را انتخاب کرد و گفت بهترین است. اما ما با دسته بندی کردن موضوعی و کاربردی بودن آن ها سعی کرده ایم شما را با بهترین های هر دسته آشنا کنیم. مطمئنا برای موفقیت باید از بهترین ها استفاده کرد.

از کجا می توانم این ابزار ها را دانلود یا استفاده کنم؟

در مقاله ابزارهای تولید محتوا کاملا به این موضوع پرداخته ایم که از چه طریقی می توانید از این ها استفاده کنید و بهترین بهره را ببرید. هم ابزار های آنلاین را معرفی کرده ایم و هم ابزارهایی که برای کامپیوتر و گوشی موبایل مورد استفاده قرار می گیرد.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه