0

کپی رایتینگ چیست ؟

کپی‌ رایتینگ چیست ؟ کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی یکی از مهم ترین ارکان بازاریابی محتوا است. وقتی شما محتوای خود را تولید کردید و مخاطب هدفتان هم شروع به بررسی آن کرد، حالا اهمیت کپی رایتینگ نمایان می‌شود. بسیار مهم است که بتوانید در محتوایی که تولید کردید، کاربر را به سمت هدف خود ببرید. تمامی محتواهای اثرگذاری که در طول روز مشاهده می‌کنید توسط یک «کپی‌رایتر» نوشته شده است. این مهارت یکی از کارهای پولساز در زمان حال است.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۵۸ دقیقه

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  سئو محتوا چیست؟

فهرست مطالب

کپی رایتینگ چیست ؟

اگر بخواهیم یک تعریف شسته رفته و نسبتا آکادمیک از آن داشته باشیم. بهتر است کپی رایتینگ را استفاده بهینه از زبان، برای ترویج چیزی یا ترغیب کسی، بدانیم.
کپی رایتینگ یعنی نوشتن مطالب تبلیغاتی «متقاعد کننده» که مخاطبان را تشویق می‌کند تا اقدام مدنظر شما را انجام دهند (مانند خرید کردن، کلیک کردن بر روی یک لینک، تعیین وقت از یک مشاور، مطالعه بیشتر مطالب سایت، ثبت‌نام برای دریافت اطلاعات تکمیلی و…).
این مطالب تبلیغاتی می‌تواند تبلیغات نوشتاری باشد که به صورت چاپی یا آنلاین منتشر می شود و یا مطالبی که به صورت تصویری یا صوتی ارائه می شوند. مثل سناریوهایی که برای آگهی‌های تبلیغاتی استفاده می‌شوند و یا متونی که می‌بایست در یک تبلیغ صوتی توسط گوینده خوانده شوند.

تعریف کپی رایتینگ:

copywriting شامل نوشتن متن و مطالب تبلیغاتی یا هر روش دیگر بازاریابی است. محصولی که به آن copy یا sales copy گفته می‌شود، متنی است که هدف آن افزایش آگاهی از برند و در نهایت ترغیب افراد به یک اقدام خاص مثل کلیک، خرید یا ثبت نام است.

کپی رایتینگ از چه می گوید؟

کپی رایتینگ را معمولا در زمینه بازار و برای تاثیرگذاری بر فروش استفاده می کنند. برای همین کپی رایتینگ نقش مهمی در بازاریابی محتوایی پیدا کرده است.
کپی رایترها درمورد منفعت هایی می گویند که استفاده از یک محصول یا سرویس می تواند برای مشتری داشته باشد. مثلا استفاده از یک محصول چگونه باعث صرفه جویی در زمان یا هزینه های مشتری می شود. یا اینکه ممکن است به مشتری توضیح دهند که استفاده از فلان محصول چگونه باعث ایجاد حس آسودگی در او می شود یا او را سرگرم می کند یا اینکه او را مُد روز نشان می دهد.

واژه کپی از کجا آمده است؟

کپی همان حروفی بوده که در چاپخانه‌ها کنار هم می‌گذاشتند و متون را چاپ می‌کردند. و این واژه وارد حوزه تبلیغات شد و به متون تبلیغاتی، کپی گفته می‌شود. به همین دلیل به کسانی که متن یا سناریوهای تبلیغاتی را می‌نویسند، کپی‌رایتر گفته می‌شود.

کپی رایتر (Copywriter) کیست ؟

“کپی رایتر” فروشنده‌ای است که پشت ماشین تایپ می‌نشیند و با کلماتش روی مخاطبان تاثیر می‌گذارد و آن‌ها را به سمتی می‌برد که اقدام موردنظر او را انجام دهند. این اقدام می‌تواند خرید، عضویت، گذاشتن کامنت و هر اقدام دیگر باشد.
وظیفه اصلی کپی‌رایتر در سازمان‌ها خلق تگ‌لاین، خلق شعار برای رسانه‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی، نوشتن سناریوی تبلیغاتی و رادیویی، نوشتن متن تبلیغاتی انواع رسانه (مانند بروشور، کاتولوگ و…) و نام‌گذاری برند است.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

مهم‌ترین مهارت‌های کپی‌رایتر

فهرست مهم‌ترین مهارت‌هایی که یک کپی رایتر خوب باید در آن‌ها تبحر پیدا کند، عبارت است از:

مخاطب خود را بشناسید:

هر نوشته “کپی رایتینگ” برای موثر بودن نیاز به یک تصویر شفاف و دقیق از مخاطب، ذهنیات، سلیقه‌ها و نیازهای او دارد، این همان چیزی است که در بازاریابی به آن پرسونا (Persona) گفته می‌شود. شناخت پرسونا باعث می‌شود کپی‌رایتر با ارائه راهکاری متناسب با نیاز و دغدغه مشتری، ارتباط درستی با او برقرار کند و او را با خود همراه کند.

تحقیقات مفصلی انجام دهید:

یک “کپی رایتر” خوب لازم است در حوزه‌های مختلفی تحقیق کند و در مورد آن‌ها از آگاهی بالایی برخوردار باشد. او علاوه بر درک از ذهنیات مخاطب باید به مشخصات محصول و یا خدمتی که در مورد آن می‌نویسد نیز کاملا مسلط باشد. هم‌چنین وضعیت رقبا و نقاط قوت و ضعف آن‌ها را کاملا شناسایی نماید. این موارد فقط نمونه‌های کوچکی از حوزه‌های مختلف برای تحقیق هستند.

۳ اصل مهم در فروش را رعایت کنید:

۱. انسان‌ها دوست دارند “خرید” کنند نه اینکه چیزی به آن‌ها “فروخته” شود. وقتی کسی “خرید” می‌کند، حس می‌کند که “اختیار” دارد در حالی که وقتی که چیزی به او “فروخته” می‌شود این حس در او به وجود می‌آید که “مجبور” به کاری شده است.


۲. برخلاف آنچه شاید تصور کنید، انسان‌ها با “احساس” خود خرید می‌کنند و نه با “منطق” خود. تحریک احساسات مثبت و منفی و ارتباط برقرار کردن با “ناخودآگاه” افراد نقش مهمی در فروش یک ایده، محصول یا خدمت ایفا می‌کند.


۳. انسان‌ها بعد از “خرید” باید شواهدی از “حس” خوب خود را با منطق خود درباره چیزی که خریده‌اند، توجیه کنند. این موضوع به آن‌ها این اطمینان را می‌دهد که می‌توانند به حرف‌های این “فروشنده” اعتماد کنند (به طور مثال وقتی شرکت اپل شعار “سبک” بودن برای یک لپ‌تاپ را در متن خود برجسته می‌کند، قطعا باید مطمئن شود که پس از خرید محصول مخاطب شما هم به همین نتیجه می‌رسد که این محصول واقعا در میان رقبا “سبک” است؛ چرا که در غیر این صورت مخاطب به تدریج “اعتماد” خود را به شعارهای تبلیغاتی آن از دست خواهد داد.

بیشتر در مورد مشکلی که محصول از مخاطب حل می‌کند صحبت کنید:

وقتی مخاطب خود را خوب بشناسید، بهتر است توضیحات و نوشته‌ها در مورد مزایا و منفعت‌هایی باشد که او با خرید محصول شما به دست می‌آورد. تفاوت و امکانات محصول شما نسبت به رقبا فقط زمانی اثر مثبت خواهد داشت که گره از مشکلات مخاطب شما باز کند.

این مطلب و خوندی ؟  جذب مشتری جدید CAC

بیان خود را با یک شعار و یا تیتر بزرگ و تحریک‌کننده شروع کنید:

یک شعار اولیه و تیتر خوب توجه مخاطب را به شکل جدی جلب می‌کند و او را متقاعد می‌کند که مطلب اصلی را دنبال کند و به بقیه حرف‌های شما گوش دهد.

از زبان ساده و شخصی استفاده کنید:

مخاطب شما اگر حس کند که مطلب و یا بیان شما فقط برای او است، راحت‌تر با شما همراه می‌شود. بیان صمیمانه یکی از عناصر مهم در برقراری ارتباط با مخاطب است.

تبدیل ویژگی های محصول به منفعتی برای مشتری

حالا که تا حدودی متوجه شدیم کپی رایتینگ چیست و درمورد چه چیزی حرف می زند. بهتر است ببینیم چگونه این کار را انجام می دهد. در تصویر زیر، مراحل تبدیل ویژگی یک محصول به یک منفعت و درنهایت نوشتن یک شعار تاثیرگذار با توجه به آن منفعت را با هم می بینیم:

در مورد اول، ویژگی برند LOreal این است که جلوه مو را بهبود می بخشد. به عنوان یک کپی رایتر، بعد از اینکه ویژگی یک محصول را متوجه شدید، باید از خودتان بپرسید. این ویژگی چه منفعتی برای مشتری دارد؟ خوب، در مورد این مثال، باعث حس جذابیت می شود. حالا، می توانید شعار برند LOreal را انتخاب کنید: “چون تو ارزشش رو داری” تاثیرگذار شد. مگر نه؟

مورد آخر را هم با هم بررسی کنیم. ویژگی سرویس Interflora تحویل گل به مشتری است. منفعت آن برای مشتری این است که می تواند به کسی که دوستش دارد گل بدهد. حالا، جمله تاثیرگذاری که می توان با آن نوشت. این است: “حرفت رو با گل بزن”.

اگر می خواهید برای وب سایت خود مخاطب بسازید، باید محتوای هوشمندانه ای تولید نمایید. روش اصلی برای تحقق این امر، تولید محتوای بهینه شده است.
اگرچه ممکن است SEO کمی پیچیده به نظر برسد، اما با آگاهی اندک از اصول آن، می توانید به این مهم دست پیدا نمایید. به خصوص که اگر بدانید نوشتن برای موتورهای جست و جو  و البته کاربر، می تواند بهترین روش باشد.
برای پیشرفت در دنیای تجارت آنلاین، شما باید فراتر از نوشتن محتوا قدم بردارید. درواقع محتوای شما باید دو هدف را دنبال کند:

 •      حل یک مشکل خاص از کاربر
 •      پاسخ به درخواست کاربر نهایی

با این اوصاف، چگونه باید محتوایی خلق کنیم که با این اهداف مطابقت داشته باشد؟ چگونه باید محتوایی ایجاد نمایید که در گوگل رتبه خوبی بگیرد و افراد را به کلیک ترغیب نماید؟ این همان چیزی است که از تولید و نوشتن مطالب سئو شده انتظار می رود.

چرا چنین فرآیندی لازم است؟

هنگام نوشتن، می توانید بر روی سه چیز تمرکز کنید. شرکت، محصول و یا مشتری. هر چه از صحبت درمورد شرکت دور شوید و به صحبت درمورد مشتری بپردازید. بیشتر از خود (Self) فاصله می گیرید و به فروش (Sell) نزدیک می شوید.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

جای صحبت درمورد شرکت همان صفحه درباره ما است. از محصول گفتن هم خوب است اما فقط برای مشتریانی که به طور کاملا واضح می دانند که چه می خواهند. لیست ویژگی ها و مشخصات فنی محصول از این جمله اند.

اما در نهایت، قدرتمندترین موردی که ما می توانیم در نوشتن بر روی آن تمرکز کنیم، مشتری است. این محتوا با نگرانی های مشتریان شروع می شود و با کلماتی قابل فهم برایشان توضیح می دهد که محصول چگونه به آنها کمک می کند. بیشترین زمان کپی رایتینگ مفید در اینجا صرف می شود.

کپی رایتر کیست؟

کپی رایتر کیست؟ کپی رایتر کسی است که کاربران را می فهمد، می داند مخاطبانش چه چیزی را دوست دارند و کلماتی را که برای آن ها جذاب باشد را انتخاب می کند. عنوان، کلمات، عبارات، جملات و پاراگراف های استفاده شده در محتوا باید خوانندگان را ترغیب کند و آن ها را ترغیب به اقدام نمایند. کپی رایتر سایت همچنین احساس گوگل را نسبت به برخی کلمات و عبارات، به ویژه کلیدواژه های بلند درک می کند.

اگر یک وبلاگ نویس ، نویسنده مستقل یا یک کارآفرین تجاری آنلاین هستید، می توانید کمی خلاقیت خود را بالا ببرید و مهارت های نوشتاری خود را افزایش دهید. به این صورت است که می توانید به یک کپی رایتر تبدیل شوید.

اگر می خواهید یک تجارت آنلاین پر رونق داشته باشید و در دنیای پر رقابت باقی بمانید، باید بتوانید محتوای مفید و جذاب برای موتورهای جست و جو و کاربر تولید نمایید؛ محتوایی که آن ها را ترغیب کند!
از زمانی که گوگل شروع به ارائه به روزرسانی های خود کرد ، نوشتن مطالب بهینه شده اهمیت ویژه ای یافت. درواقع برای آنکه بتوانید رتبه خوبی در گوگل کسب نمایید، باید از تکنیک های کپی رایتینگ بهینه شده استفاده نمایید؛ باید به اجزای الگوریتم رتبه بندی Google فکری اساسی کنید.

تولید محتوای بهینه شده، به معنای ایجاد محتوای مفید، جذاب و ارزشمند است که کلمات کلیدی خاصی را هدف قرار دهد تا کاربران با اشتیاث مایل به خواندن آن محتوا باشند.
این کار می تواند اعتبار وب سایت و مطالب شما را افزایش دهد و شانس رتبه گرفتن در گوگل را بالا ببرید. گوگل به مطالبی که بهم مرتبط می دانند، ارزش بیشتری می دهد. کپی رایتینگ براساس اصول سئو به شما کمک می کند تا مشتریان خود را هدف قرار دهید و به پرسش های آن ها با محتوای فوق العاده خود، پاسخ دهید.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

کپی رایتینگ صرفا جلب توجه نیست

حالا، احتمالا بهتر فهمیده ایم کپی رایتینگ چیست اما برای درک عمیق تر، بهتر است ببینیم کپی رایتینگ چه نیست. به عکس زیر دقت کنید:

به نظر شما اینجا کپی رایتینگ صورت گرفته؟ با توجه به مواردی که گفته شد. سخت است بتوان جواب مثبت داد.

قرار شد در کپی رایتینگ تمرکز بر مشتری باشد. و پیام نوشته گفتن از منفعتی باشد که یک محصول یا خدمت برای آنها دارد. صرفا نوشتن متنی که توجه اطرافیان را جلب کند، به منزله کپی رایتینگ نیست. چنین جمله ای شاید در بهترین حالت مردم را از سر کنجکاوی به داخل مغازه بکشاند. اما احتمال اینکه منجر به فروش بیشتر شود ناچیز است (ممکن است بگویید تخفیف خوبی که داده شده همان منفعت پیام است. اما دقت داشته باشید که اگر جملات قبل از تخفیف را حذف کنیم هیچ اتفاق مهمی نمی افتد. یعنی منفعت وجود دارد. اما توسط کپی رایتینگ بیان نشده است).

برخی از تکنیک های کپی رایتینگ

 • کلمات بسیار مهم هستند. برای اینکه نشان دهید متن شما برای مشتری است. از کلمات “شما” و “تو” در جمله خود استفاده کنید. شعار LOreal را به یاد دارید: “چون تو ارزشش رو داری”.
 • خود را جای مشتری بگذارید و این سوالات را از خود بپرسید: به عنوان یک مشتری، این چه کمکی به من می کند؟ چگونه بر روی تصمیم من تاثیر خواهد گذاشت برای خریدن یا نخریدن؟ به عنوان یک مشتری احتمالی، چرا باید به این علاقه مند شوم؟
 • ساده نوشتن سخت ترین کار در کپی رایتینگ است. از کلمات پیچیده و سنگین و جملات مجهول استفاده نکنید. مثلا به جای اینکه بگویید: موانع رفع شده است! بگویید: ما این کار را برای شما راحت تر کرده ایم! یا: کارتان را راحت کرده ایم.
 • از امکانات ویرایش متن مانند Bold،Italic و Underline ‌برای نمایش قسمت های مهم متن استفاده کنید.

کاربرد کپی رایتینگ در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

همانطور که گفته شد بسیاری از مطالبی که در فضای آنلاین می‌خوانیم و می‌بینیم از کپی رایتینگ استفاده کرده‌اند، از جمله بیشتر صفحات وبسایتها، خبرنامه‌های ایمیلی که ثبت نام می‌کنیم و حتی ایمیل‌هایی که پس از ثبت نام در خبرنامه دریافت می‌کنیم.

مثال وبسایت Stitch Fix را در نظر بگیرید. این وبسایت به مردم کمک می‌کند سبکی از پوشش را که برایشان مناسب است پیدا کرده و خریداری کنند.

این صفحه طوری طراحی و متون آن نوشته شده که شما را مجبور کند به شیوه‌های مختلف وارد عمل شوید:

 • دنبال کردن شبکه های اجتماعی با عبارت Follow us
 • شروع کردن استفاده از خدمات سایت با گزینه get started و گزینه جستجو search
 • کسب اطلاعات بیشتر با گزینه read more
 • دریافت مشاوره از راهنمای مد با گزینه ask a stylist
این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

کپی رایتینگ در وبسایت‌های ایرانی نیز بسیار زیاد بوده و در صفحه اصلی وبسایت فلایتیو را مشاهده می کنید.

در این صفحه هم از چندین متن تحریک‌کننده برای انجام یک عمل استفاده شده است. البته توجه داشته باشید که هر متنی که مخاطب را به کاری دعوت کند و یا از محصولی تعریف کند، ممکن است با هدف کپی رایتینگ نوشته شده باشد اما تاثیرگذاری آن مشروط به این است که متن مربوطه از اصول، تکنیک‌ها و خلاقیت کپی رایتینگ استفاده کند. همچنین باید به مرور زمان و با استفاده از ابزارهای مختلف، میزان اثربخشی متن‌ها بررسی و اصلاح شود که متاسفانه در ایران کمتر به این مورد توجه می‌شود.

با وجود مثال‌های متعدد موجود، باید در نظر داشت که کپی رایتینگ فقط در محتوای متنی و تصویری استفاده نمی شود و در محتوای صوتی نیز کاربرد دارد. تبلیغات تلویزیونی، ویدئوهای تبلیغاتی در آپارات و حتی ویدئوهای کوتاه از محصولات که در اینستاگرام منتشر می‌شوند همگی مثال‌هایی از کپی رایتینگ کلامی/شفاهی هستند.

توجه: کپی رایتینگ (copywriting) را نباید با کلمه کپی رایت (copyright) اشتباه گرفت. copyright به حق انحصاری و قانونی یک فرد حقیقی یا حقوقی برای تولید یا فروش محصولات اشاره دارد مانند کتاب، موسیقی یا آثار هنری. هدف کپی رایت حفاظت از اثر اصلی و مانع شدن از استفاده غیر قانونی آن است. کپی رایت با علامت © مشخص می‌شود.

کپی رایتر چیست و کیست؟

کپی رایتر (copywriter) یک نویسنده حرفه‌ای است که مسئولیت نوشتن محتوای مورد استفاده در بازاریابی را بر عهده دارد. در مورد شغلی کپی راینتری دو باور رایج وجود دارد که کپی رایترها استعداد ذاتی داشته و یا آنکه مهارت خاصی نمی‌خواهد و برای همه قابل انجام است؛ اما هر دو باور کاملاً اشتباه هستند.

کپی رایترها افرادی حرفه‌ای هستند که مهارت خود را به مرور زمان یاد گرفته و بسیار تمرین کرده‌اند. هیچ یک از ما با مهارت نوشتن متن‌های تبلیغاتی متولد نشده‌ایم اما قطعاً نویسندگی تبلیغاتی، مهارتی است که تقریبا هر کسی با پشتکار و علاقه می‌تواند آن را یاد بگیرد.

به طور کلی یک فرد کپی رایتر برای نوشتن متن مورد نظر، موارد زیر را انجام می‌دهد:

 • آشنایی با برند و کسب و کار مربوطه
 • تحقیق بازار از رقبا، مشتریان و فضای رقابتی
 • نگارش نسخه‌های اولیه تبلیغ و مصاحبه با مشتریان برای بازخورد گرفتن
 • اصلاح نهایی تبلیغ
 • پیگیری بازخوردهای عمومی از تبلیغ

نکته جالب آنکه محتوای یک کپی رایتر لزوماً متن نیست. در بسیاری از موارد، محتوای متنی به محتوای گرافیکی تبدیل شده و تصاویر، تحریک و تشویق مخاطب را انجام می دهند. به تصویر زیر دقت کنید. سه تبلیغ از برند کوکاکولا که هر کدام با استفاده از زبان تصویری، محتوایی تبلیغاتی را در ذهن مخاطب حک می‌کند.

این مطلب و خوندی ؟  برندینگ Branding چیست ؟

یک کپی رایتر محتوا ایجاد می کند، یک کارشناس بازاریابی از آن محتوا به عنوان ابزاری برای جذب بازدیدکننده وبسایت، جذب مشتری بالقوه یا لید (Lead) و فروش استفاده می کند. البته که برای به‌کارگیری محتوای تبلیغاتی نیاز به ابزارهای مکمل نظیر تبلیغات آنلاین، ایمیل مخاطبان و … وجود دارد.

نقش کپی رایترها در بازاریابی چیست؟

کپی رایتینگ نقشی حیاتی در هر نوع کسب و کاری دارد. کسب و کارها بدون کپی رایترها نمی‌توانند پیام خود را به درستی با مشتریان بالقوه خود در میان بگذارند و یا بازارهای خود را گسترش داده و مشتریان فعلی خود را حفظ و به خود وفادار سازند. این کاربرد شامل وبسایت‌ها، سازمان‌های عام‌المنفعه، ارائه‌دهندگان خدمات و خرده‌فروشان سنتی نیز می‌شود. همه آنها به کپی رایترها نیاز دارند و از آنها استفاده می‌کنند.

برای مثال شرکت اپل را در نظر بگیرید. اگر در وبسایت‌شان بگردید توضیحات محصولاتی مانند مک بوک ایر را خواهید دید:

ترجمه متن صفجه اول سایت اپل به شرح زیر است:

روشنایی دوباره بیرون می‌آید.

محبوب‌ترین مک کاری می‌کند که دوباره عاشق شوید. مک بوک ایر موجود در رنگ‌های نقره‌ای، خاکستری و طلایی باریک‌تر و سبک‌تر بوده و صفحه نمایش رتینا با فناوری True tone، تاچ آی‌دی و کیبورد نسل آخر است و ترک پد فورس تاچ دارد. از ۱۰۰ درصد آلومینیوم بازیافتی ساخته شده که آن را به مک طرفدار محیط زیست تبدیل می‌کند و با زندگی باتری‌ای امروزه مک بوک ایر نوت‌بوک قابل حمل و همه کاره شماست.

فیلم محصول را ببینید.

توصیف‌های این‌چنینی از محصولات توسط کپی رایترهای اپل نوشته می‌شوند. در انتهای متن می‌توانید لینک آنها به ویدئوی محصول در انتهای صفحه را هم ببینید. در واقع هدف این متن، ایجاد پیش‌زمینه مثبت از محصول و ترغیب به مشاهده ویدئو به عنوان هدف اصلی متن می‌باشد. اما حدس بزنید متن این ویدئو را چه کسی نوشته است؟ بله، کپی رایتر.

۵۰۰ شرکت بزرگ جهان (Fortune 500 companies) نیز مانند اپل از کپی رایترها استفاده می‌کنند. آنها بودجه بازاریابی کافی دارند و بخشی از این بودجه مستقیماً به کپی رایترها اختصاص پیدا می‌کند. اما سایر کسب و کارهای کوچک و بزرگ نیز می‌توانند از کپی رایترها استفاده ‌کنند. از جمله:

 • مؤسسات مالی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری
 • شرکت‌های دارویی و پزشکی
 • تولیدکنندگان غذا
 • سازمان‌های عام‌المنفعه
 • ارائه‌دهندگان خدمات محلی، مانند مکانیکی ماشین و آرایشگاه
 • مربیان بدنسازی، پیشرفت فردی، و سایر انواع مربیان
 • دندانپزشکان، پزشکان، و سایر ارائه‌دهندگان مراقبت سلامت
 • نویسندگان و سخنرانان خودیاری
 • تهیه‌کنندگان منابع و سایر محصولات سلامتی مکمل
 • استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا
این مطلب و خوندی ؟  تجربه مشتری چیست؟

و این تنها یک نمونه کوچک از انواع کسب و کار است که به خدمات کپی رایتر حرفه‌ای نیاز دارند. پس فرقی نمی‌کند علائق شخصی و سوابق کاری شما چه باشد، قطعاً در صنعت کپی رایتینگ می‌توانید جایی را پیدا کنید که با مهارت‌های نوشتاری شما انطباق داشته باشد.

یک کپی رایتر به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

کپی رایتینگ هم مانند هر تخصص دیگر به دانش علمی و عملی نیاز دارد. مهم‌ترین این مهارت‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • مطالعه زیاد و متنوع برای گسترش دایره لغات فردی
 • تمرین و سابقه زیاد در نوشتن انواع محتوا
 • آگاهی از دانش بازاریابی، تبلیغات و جامعه‌شناسی
 • ذهن خلاق و ایده پرداز

همه موارد بالا با تمرین و پشتکار کسب می‌شوند و به همین دلیل، کپی رایتینگ یک خلاقیت هنری اکتسابی است. اما اگر بخواهیم کمی تخصصی‌تر به توانمندی‌های یک کپی رایتر بپردازیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توانایی بسیار بالا در نوشتن
 • صبور بودن برای فهمیدن پروژه و کسب و کار
 • توانایی تشخیص ساختار و جزئیات برند
 • توانایی هم‌صدایی با فرهنگ و هویت شرکت
 • داشتن دانشی عمیق از بازاریابی
 • طرح پرسش‌های مرتبط و متعدد از صاحبان کسب و کار برای هماهنگی نگرش دو طرف
 • توانایی برقراری ارتباط با اقشار مختلف و دریافت پاسخ سوالات و ابهامات خود
 • توانایی شرکت در جلسات متعدد طولانی و هماهنگی با موعد تحویل کارها
 • توانایی دیدن از نگاه درون و بیرون به مساله

کپی رایتر چه محتوایی می‌نویسد؟

همانطور که گفته شد یک کپی رایتر برای تهیه هر مدل محتوا از جمله محتوای متنی، گرافیکی و ویدئویی فعالیت می‌کند. در مورد محتوای ویدئویی حتی می‌توان سناریوی ویدئو را نیز توسط کپی رایتر تهیه کرد. اما به طور کلی، کپی رایترها می‌توانند در تهیه محتواهای زیر مشارکت کنند:

 • کلیه محتوای درون وبسایت
 • محتوای تبلیغات آنلاین شامل بنرها، شعارها و گرافیک
 • محتوای توصیفی محصولات و حتی محتوای روی بسته‌بندی محصولات
 • مقالات قابل استفاده در روابط عمومی برند
 • و هر محتوایی که قرار است در بازاریابی شرکت استفاده شود و در معرض دید مخاطبان هدف قرار بگیرد.

تفاوت کپی رایتینگ و بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی و کپی رایتینگ مخالف هم نیستند بلکه مختلفند. زمین بازی کارشناسان محتوا وسیع و گسترده است و در مقالات بلاگ آن‌ها فرصت نوشتن بیش از ۱۰۰۰ کلمه را دارند اما زمین بازی کپی‌رایتر تنگ و محدود است و در قالب چند کلمه باید توجه مخاطب را به خود جلب کند و اقدام موردنظر را بگیرد.
مورد دیگر اینکه برخلاف کارشناس محتوا، اشتباهات کپی‌رایتر به دلیل هزینه بالای کمپین‌های تبلیغاتی و اجاره کردن رسانه‌های مختلف، اغلب بسیار گران تمام می‌شود، مثل انحراف فرمان ماشین در سرعت بالا.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

یک کپی رایتر خوب چه خصوصیاتی دارد؟

به طور کلی توانمندی در کپی رایتینگ ارتباط زیادی با مدارک و مدارج علمی و دانشگاهی ندارد. در عین حال، تجربه و دریافت آموزش‌های مناسب می‌تواند برای علاقمندان به این حوزه سودمند باشد. با دریافت آموزش‌های مناسب و کسب تجربه در کپی رایتینگ، تفکر راهبردی و قدرت استفاده از روش بارش مغزی (brainstorming) تقویت شده و رفته رفته دانش کپی رایتر و تسلط وی بر بازار هدف و خُلق و خو و خواسته‌های مشتریان مورد نظر افزایش پیدا می‌کند. به هر روی، چه به دنبال یادگیری و کسب تجربه باشید یا اینکه به تازگی به فکر ورود به این عرصه افتاده‌اید، داشتن ویژگی‌های زیر تأثیر به سزایی بر کیفیت و اثربخشی کپی رایتینگ شما خواهد داشت:• استعداد و تسلط بر زبان؛• خلاقیت و تخیل؛• اطلاعات عمومی گسترده؛• کنجکاوی؛• تمایل به یادگیری؛• توانمندی در تحقیق و جستجو. 

چگونه مخاطب را به انجام عمل مورد نظر متقاعد کنیم؟

همان‌طور که در ابتدا ذکر شد، هدف از کپی رایتینگ ترغیب مخاطب به انجام یک عمل است (معمولاً خرید)؛ بنابراین، معیار موفقیت کپی رایتر تعداد اعمالی است که به واسطه متن تهیه شده توسط وی صورت پذیرفته است.به منظور ترغیب مخاطب به انجام عمل مورد نظر لازم است که برخی از دستورات امری، مانند «سفارش بدهید» یا «از فروشگاه ما بازدید کنید» را در پیام خود بگنجانید. به این دستورات، «فراخوان به عمل» (CTA) می‌گوییم. به علاوه، باید سه نکته زیر را نیز مد نظر قرار بدهید:• از قبل مشخص کنید که با این محتوا به دنبال ارتباط برقرار کردن با چه کسانی هستید و سپس گروه هدفتان را مخاطب قرار بدهید؛• با تمرکز بیشتر بر unique selling proposition یا پیشنهاد منحصر به فرد فروش خود مشتری را متقاعد کنید تا برتری محصول یا سرویس شما را بپذیرد. در اینجا باید نشان بدهید که چرا منحصر به فرد هستید و محصول یا سرویس شما چه تفاوتی با رقبا دارد. دقت کنید که نظرات و تجربه‌های مثبت مشتریان راضی می‌تواند بیش از هر چیز دیگری متقاعدکننده به نظر برسد؛• انجام عمل یا اعمال مورد نظر باید تا جایی که امکان دارد برای کاربر تسهیل شود. به عنوان نمونه، اگر به دنبال آن هستید که مخاطبتان یک ویدئو از محصول را تماشا کند، از پیامی مانند «برای مشاهده قابلیت‌های منحصر به فرد این محصول بر روی ویدئو کلیک کنید» استفاده نمایید و حجم ویدئو و سرعت اینترنت مخاطبان هدفتان را نیز در نظر بگیرید.

 

کپی رایتینگ چه انواعی دارد؟

در هر روز ده‌ها و صدها میلیون پیام در فضای اینترنت به اشتراک گذاشته می‌شود؛ در این میان، برای جلوگیری از محو شدن پیام تبلیغاتی در این سیل خروشان چه باید کرد؟ طبیعتاً پاسخ، استفاده از کپی رایتینگ بهتر و مؤثرتر است. امروزه شرکت‌های مختلف به اهمیت استفاده از پیام‌های تأثیرگذار و هدفمند پی برده‌اند و به همین منظور به سراغ کپی رایترهای توانمند و باتجربه می‌روند تا بتوانند جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب نمایند، مشتریان بیشتری را جذب کنند و در نهایت، برند خود را به گونه‌ای به تصویر بکشند که باشخصیت و مشتاق به کمک به مخاطب هدف به نظر برسد. البته باید توجه داشته باشید که در این راستا معمولاً بسته به هدفی که تعیین شده، باید از انواع مختلفی از کپی رایتینگ استفاده کرد که در ادامه به متداول‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم. 

این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

کپی رایتینگ فروش

در کپی رایتینگ فروش، کپی رایتر با چالش متقاعد کردن خواننده نسبت به مزایای محصول یا سرویس و در نهایت مجاب کردن وی برای خرید یا استفاده از آن روبرو است. البته این در حرف از عمل آسان‌تر است. در اینجا علاوه بر داشتن یک سبک و سیاق نوشتاری متقاعدکننده، به دانش و خلاقیت نیز نیاز خواهید داشت. استفاده از استراتژی‌های زیر در اقناع مخاطب به شما کمک خواهد کرد:۱. پیام خود را به وضوح بیان کنید و مخاطب هدف را مستقیماً خطاب قرار بدهید؛۲. مشکلی که محصول یا سرویس شما می‌تواند برطرف کند را شناسایی کنید و به منظور جلب اعتماد و نظر مخاطب، آن مسئله را از زاویه دید مشتریان بالقوه و به ملموس‌ترین شکل ممکن توصیف کنید؛۳. بر چرایی ناتوانی روش‌ها و محصولات موجود در حل آن مشکل تأکید داشته باشید؛۴. توضیح بدهید که چگونه بهترین روش حل مشکل مزبور را پیدا کرده‌اید؛۵. روش دریافت محصول یا سرویس و در نتیجه، حل مشکل را برای خواننده مشخص کنید. 

کپی رایتینگ سئو

کپی رایتینگ سئو را می‌توان به صورت سنتی یا مدرن تعریف کرد. تفاوت کپی رایتینگ سئوی سنتی با کپی رایتینگ معمولی در تمرکز بر کلمات کلیدی است. با استفاده از کلمات کلیدی مناسب در کپی رایتینگ، پیام ما در جایگاه بسیار بهتری در نتایج جستجو قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که منظور از کپی رایتینگ سئو انباشتن نوشته از کلمات کلیدی نیست؛ بلکه باید از کلمات کلیدی مناسب به تعداد مناسب و به نحوی استفاده کرد که متن ما کاملاً همگون و طبیعی به نظر برسد.از طرف دیگر، در کپی رایتینگ سئوی مدرن، تمرکز ما بر تولید محتوایی است که آن‌قدر جذابیت دارد که دیگران به لینک دادن یا به اشتراک گذاری آن تمایل پیدا می‌کنند تا از این طریق، اعتبار وب‌سایتمان در نزد موتورهای جستجو افزایش پیدا کند که به نوبه خود باعث کسب رتبه‌های بهتر برای کلمات کلیدی هدف خواهد شد. البته در اینجا نیز تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی مناسب ضروری است؛ اما باید توجه داشت که امروزه با تغییر و تحولاتی که گوگل در الگوریتم‌های خود به وجود آورده، برای اعتبار دامنه شما و عکس العمل مخاطبان به محتوا و کلماتی که برای توضیح در لینک‌ها به کار می‌برید به عنوان شاخص‌هایی برای سنجش کیفیت و تناسب محتوا اهمیت بسیار بیشتری قائل می‌شود. 

کپی رایتینگ تِکنیکال یا فنی

منظور از کپی رایتینگ فنی یا تکنیکال (Technical)، نوشتن متن‌های خاص در موضوع یا حوزه‌هایی است که به سطح بالایی از دانش تخصصی نیاز دارند. هدف اصلی از کپی رایتینگ فنی، ارائه ارزش افزوده به کمک اطلاعات تخصصی است. به همین دلیل، کپی رایترهای تکنیکال معمولاً کپی رایترهای حرفه‌ای نیستند؛ بلکه بیشتر متخصصانی در حوزه تخصصی خود محسوب می‌شوند. به عنوان نمونه، نوشتن یک متن درباره شواهد تأثیر اسید هیدروکلریک باید به کسی سپرده شود که اطلاعات دقیق و درستی در زمینه شیمی دارد. طبیعتاً مخاطب این مطلب نیز افرادی خواهند بود که متخصص حوزه مربوطه هستند یا دست کم میزان آشنایی آن‌ها با آن زمینه از حد متوسط بالاتر است. بنابراین، محتوا باید بر پایه واقعیات نوشته شود و دربردارنده جزئیات لازم باشد.  

این مطلب و خوندی ؟  جذب مشتری جدید CAC

کپی رایتینگ محتوا

کپی رایترهای محتوانویس با تمرکز بر یک موضوع خاص برای وبسایتهای مختلف نویسندگی می‌کنند که با توجه به ذات کپی رایتینگ، موضوع این نویسندگی بیشتر حول محورهایی مانند مقالات آموزشی یا راهنماهای مرحله به مرحله و گام به گام خواهد بود. جذاب و جالب به نظر رسیدن مطلب در اینجا اهمیت فراوانی دارد؛ چرا که اگر یک مطلب از دید مخاطب شما جالب و آموزنده به نظر برسد، احتمال انجام عمل مورد نظر یا خرید به طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد. 

کپی رایتینگ خلاق

کپی رایتر در این روش درباره موضوع منتخب خود نویسندگی می‌کند، اما تبلیغ محصول یا سرویس خاصی را نیز در نوشته‌هایش می‌گنجاند. غالباً نوشتن شعارهای تبلیغاتی یا اسلوگان‌های شرکت‌ها نیز در قالب کپی رایتینگ خلاق انجام می‌شود. بسیاری از کپی رایترهای خلاق در بازاریابی نیز سابقه کار داشته‌اند و برخی صرفاً در جذابیت بخشیدن به موضوعات مختلف مهارت و استعداد دارند.

مراحل کپی رایتینگ اثربخش

برای اینکه بتوانید برای محصولات خود متن‌های تبلیغاتی موثرتر بنویسید، مدل هفت مرحله‌ای زیر پیشنهاد می‌شود:
۱- شناخت محصول: در این مرحله باید یک بررسی همه‌جانبه از محصول خود داشته باشید. در این بخش باید تمام ویژگی‌های محصول و فوایدی که برای مخاطبان دارد را لیست کنید و پیشنهاد منحصربه‌فرد فروش خود را ارائه دهید.
۲- شناخت رقبا: در این مرحله باید رقبای اصلی‌تان را لیست کنید و محصول و فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغاتی آن‌ها را بررسی کنید. در این مرحله نقاط ضعف و قوت رقبا، کانسپت اصلی تبلیغات آن‌ها بررسی می‌شود.
۳- شناخت مخاطبان: آگهی ما قرار است روی چه کسی اثر بگذارد؟ باید او را بهتر بشناسیم تا بتوانیم ارتباط ایجاد کنیم. در این مرحله به این نکته توجه داریم که همه دنیا مخاطب ما نیست و روی بخش اصلی مخاطبانمان تمرکز می‌کنیم.
۴- شناخت رسانه: رسانه‌های زیادی برای نشان دادن آگهی خود وجود دارد. از کدام یک از آن‌ها استفاده کنیم و چرا؟ از رسانه‌های آفلاین استفاده کنیم یا دیجیتال؟ اینجا وقت تصمیم‌گیری است تا در رسانه‌ای تبلیغ کنید که بیشترین بازگشت سرمایه را برای شما داشته باشد. قرار نیست در همه رسانه‌ها حضور داشته باشیم و بودجه خود را دور بریزیم.
۵- استراتژی پیام: یعنی در تبلیغاتمان مشخص کنیم که چه بگوییم و آن را چگونه بگوییم؟ در اینجا مشخص می‌کنیم که می‌خواهیم چه پیامی برای مخاطب خود ارسال کنیم.
۶- نوشتن متن تبلیغاتی: حالا وقت “کپی نویسی” است. در این مرحله با توجه به اطلاعات مراحل قبل، خیلی ساده و به زبان آدمیزاد متن تبلیغاتی را می‌نویسیم تا برای پیام تبلیغ ما برای مخاطب قابل فهم باشد. البته ساده‌نویسی همواره به معنای تبلیغ مستقیم نیست و می‌توان از متن و تصاویر خلاق در تبلیغ خود استفاده کنید.
۷- ارزیابی: در این مرحله با استفاده از روش‌های مختلف مثل گروه‌های کانونی، نظرسنجی، پرس‌لاین، میزان فروش و … به ارزیابی اثربخشی تبلیغ خود می‌پردازیم.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

تفاوت کپی‌رایتینگ با تولید محتوا چیست؟

آیا کپی‌رایتینگ و تولید محتوا هر دو یک مفهوم را دارند؟ خیر، این دو واژه معنای یکسانی نمی‌دهند اما تفاوت آن‌ها مثل سیب و پرتقال نیست و بیشتر تفاوت بین نارنگی و پرتقال است. تشخیص تفاوت‌های این دو برای نویسنده‌های جوانی که می‌خواهند دنبال کار بگردند اهمیت زیادی دارد چرا که هر کدام از این کارها، به نوعی مهارت و چالش‌های مختلفی را جلوی روی نویسنده قرار می‌دهند. در ادامه ما تفاوت‌های مهم بین کپی‌رایتینگ و تولید محتوا را بررسی خواهیم کرد.

هدف انجام کار

بزرگترین تفاوت بین کپی‌رایتینگ و تولید محتوا، در هدف هر کدام از آن‌ها نهفته است. در حالی که کپی‌رایتنگ درباره‌ی فروختن محصول به پرسونای هدف است، هدف از تولید محتوا صرفا آگاه کردن پرسونا در مورد محصول، با ارائه‌ی محتوای با ارزش است. کپی‌رایتینگ هنر فروختن یک ایده، برند یا یک ایدئولوژی به مردم است. بهترین کپی‌رایترها از ترکیب محصولات و ایدئولوژی یک برند برای برندینگ استفاده می‌کنند. ذات کلی کپی‌رایتینگ حول محور تبلیغات می‌چرخد و ملاک موفقیت آن، درصد انگیجمنت و خریده شدن آن محصول یا سرویس است.

نوع انجام کار

به طور خلاصه، کپی‌رایترها «کپی»‌ می‌نویسند و تولیدکننده‌های محتوا هم «محتوا». ممکن است جمله‌ی قبلی برایتان گیج‌کننده باشد، اما بخش مهمی از تفاوت‌های این دو در خود کار خلاصه شده است. یک کپی‌رایتر کسی است که به طور حرفه‌ای متن‌هایی را با اهداف مارکتینگ می‌نویسد که به اصطلاح کپی‌ خوانده می‌شود و کاری وابسته به مهارت است. اما تولیدکننده‌ی محتوا می‌تواند هر کسی باشد و لزوما حتی یک نویسنده‌ی حرفه‌ای هم نیست. امروزه هر کسی از جمله بلاگرها، سئو نویس‌ها، رمان‌نویس‌ها و نویسندگان حرفه‌ای می‌تواند نویسنده باشند و با این که کیفیت کار هر کدام با دیگری متفاوت است، اما در نهایت نوشته‌ی آن‌ها مهم است.

چگونه کپی‌رایتینگ در تولید محتوا تاثیرگذار است؟

ممکن است ندانیم که قدرت چینش کلمات کنار یکدیگر در بحث مارکتینگ چقدر زیاد است. از قهوه‌ای که صبح در مسیر کارمان سفارش می‌دهیم تا سریالی که شب قبل از خواب تماشا می‌کنیم، بخشی از سبک زندگی ما هستند که قدرت جادویی کلمات باعث می‌شود تا به سمت آن‌ها جذب شویم و تصمیمات روزمره‌ی خود را برای امرار معاش بگیریم. کپی‌رایتینگ باکیفیت هم روی تجربه‌ی خوب مشتری و هم روی بیزینس‌هایی که می‌خواهند تاثیرگذار و به‌یادماندنی باشند، تاثیر می‌گذارد. در ادامه مواردی که کپی‌رایتینگ می‌تواند باعث بهبود تولید محتوا شود را با هم بررسی می‌کنیم.

شوخ‌طبعی

بهترین کپی‌رایترها قلم تند و تیزی دارند که می‌تواند به موقعش شوخ‌طبعی خودش را به بهترین نحو ممکن نشان دهد. کپی‌رایترها قلم گیرا و درگیرکننده‌ای دارند که می‌تواند توجه مخاطب را به خودش جلب کند و حتی آن‌ها را مجاب به خرید کردن کند. کمی شوخ‌طبعی برای یک کپی‌رایتر لازم است چرا که خنده یک حرکت مثبت است و می‌تواند به طور خودکار المان‌های منفی را از مخاطب دور کند. خنده می‌تواند حواس مخاطب را پرت کند و ما را برای چند دقیقه هم که شده از افکار منفی دور نگه دارد، پس ارزشمند است.

این مطلب و خوندی ؟  برندینگ Branding چیست ؟

ماجرا شخصی است

نباید فراموش کنیم که بسیاری از مدیران و موسسان کسب و کارهای بزرگ، اعتقاد دارند که کپی‌رایتینگ برای انسان‌هاست. چرا از این کلمه استفاده می‌شود؟ چون با این که انتظار می‌رود که موسس‌ها اشخاص نتیجه‌گرایی باشند که به دنبال آمار و ارقام و استفاده از ابزارهای آنالیتیکس باشند، اما بهترین کپی‌رایترها همیشه از ادبیاتی برای ارتباط با مخاطبشان استفاده می‌کنند که انگار ماجرا شخصی است و مخاطب با خواندن آن‌ها احساس راحتی و نزدیکی به او دست می‌دهد.

هوشمندانه اما کوتاه

کوتاه بودن متن یکی از مهم‌ترین مهارت‌های یک کپی‌رایتر و بهترین دوست اوست، چرا که کمک می‌کند تا کلمات معنی کامل خود را ادا کنند. استفاده از عبارت‌های به اصطلاح پانچی که با هوشمندی بالا طوری نوشته‌ شده‌اند که نیازها، ترس‌ها و خواسته‌های مخاطب را تحریک می‌کنند. حتی اگر یک برند را به دیگری ترجیح می‌دهیم، نمی‌توانیم انکار کنیم که مغز انسان به شعارهای کوتاه هر شرکت چه واکنشی نشان می‌دهد و اگر این عبارت چند کلمه کوتاه‌تر باشد که چه بهتر!

اصول نوشتن یک متن کپی‌رایتینگ

هر نویسنده‌ای می‌تواند یاد بگیرد که نوشتن چه اصول و قوانینی دارد اما جلب توجه کردن با کلمات نیازمند کمی خلاقیت است. کپی‌رایتینگ قانون خاصی ندارد و اگر بخواهیم خودمان را درگیر قوانین از پیش‌ تعیین‌شده کنیم، احتمالا خودمان اولین سنگ بزرگ را جلوی پای خودمان انداخته‌ایم. با این حال هر متن کپی رایتینگ یک سری اصول ابتدایی دارد که در ادامه با هم آن‌ها را مرور خواهیم کرد:

تیترنویسی

هر نویسنده‌ای که می‌خواهد در فضای آنلاین سر و صدایی درست کند، باید بتواند از پس تیترنویسی بر بیاید. تنها یک دلیل می‌تواند خواننده را مجاب کند تا یک کلمه هم از متنی که نوشته‌ایم را بخواند و آن چیزی نیست جز «تیتر». در کپی‌رایتینگ تیتر باید چیزی باشد که ۷۰ درصد زمان خود در کل پروسه را به آن اختصاص می‌دهیم.

نثر ساده و رایج‌نویسی

کپی‌رایتیتنگ یکی از شغل‌هایی است که مخاطب هدف آن را عموما همه‌ی مردم در همه‌ی سنین تشکیل داده‌اند و نباید اشتباه نوشتن یک کلمه باعث شود تا مخاطب از موضوع اصلی منحرف شود. استفاده از کلمات انگلیسی در یک متن فارسی، مخفف‌های شناخته‌نشده و چیزهایی از این دست می‌تواند سرنخ‌ها را از مخاطب برای دنبال کردن کپی ما بگیرد

نه به کلمات باکلاس

یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که یک کپی‌رایتر باید یاد بگیرد، استفاده از زبان عامیانه‌ی مردم، یا همگام کردن زبانش با ادبیاتی است که عموم مردم از آن استفاده می‌کنند. یک کپی خود مثل یک چاقوی تیز و برنده است. کلمات ثقیل می‌تواند این چاقو را کند و پل ارتباطی ما با مخاطب را از بین ببرد.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

حق تقدم با مخاطب

این یکی از اصول ابتدایی برای تمام بلاگرها و کپی‌رایترهاست. هدف متن ما باید طوری باشد که مخاطب بتواند به ما اعتماد کند و بداند که ما کسی هستیم که می‌توانیم مشکل او را حل کنیم. به جز استفاده از زبان مخاطب، باید همیشه خودمان را جای او بگذاریم و چالش‌های او را هنگام نوشتن یک کپی در نظر داشته باشیم و به آن‌ها جواب دهیم.

نوشتن با اسم و فعل

این یکی از اولین آموزش‌هایی است که باید برای کپی رایتینگ بدانیم. همان‌طور که گفتیم، متن کپی‌ باید کوتاه باشد، از زبان عامیانه استفاده کند و خودش را جای مخاطب بگذارد. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که برای نوشتن متن حتما از زبان ساده با کلماتی با قالب اسم و فعل استفاده کنیم. کلمات دیگری که صفت یا قید حساب می‌شوند، صرفا متن را طولانی‌تر می‌کنند و شانس دیده شدن آن توسط مخاطب را می‌گیرند.

دوباره‌نویسی

یک کپی‌رایتر خوب همیشه در حال آزمون و خطاست، اما در عین حال هیچ توجیهی برای این که یک ویراستار خوب نباشد، وجود ندارد. یک کپی خوب باید قبل از این که به دست کارفرما برسد، چهار یا پنج خوانده و ویرایش شده باشد تا در نزدیک‌ترین فرم به حالت نهایی خودش آماده شود.

نه به زیادنویسی

یکی کپی خوب همیشه کوتاه است. زیادنویسی نشانه‌ی بدفهمی یا حتی درک اشتباه از موضوع است و آلبرت انیشتین هم با جمله‌اش این موضوع را تایید می‌کند که «اگر نمی‌توانید چیزی را ساده توضیح دهید، شما آن موضوع را خوب یاد نگرفته‌اید.»

کاربرد متون کپی‌رایتینگ در بخش‌های مختلف

تمام کپی‌ها یک شکل نیستند و تمام کپی‌رایترها هم متون یکسانی نمی‌نویسند. در حقیقت، خیلی از کپی‌رایترهای تازه کار پیش از این که بدانند قرار است چه جور کپی‌ای بنویسند، شیوه‌های مختلف آن را امتحان می‌کنند و در نهایت به نتیجه می‌رسند. برخی از کاربرد متون کپی‌رایتینگ را با هم مرور می‌کنیم:

فروش

احتمالا کپی‌هایی که بیش از هر نوع دیگری در اینترنت می‌بینیم، مرتبط با فروشگاه‌ها هستند. این کپی‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 1. متن روی بنرهای تبلیغاتی
 2.  تبلیغات آنلاین یا روی مجله‌ها
 3. توضیحات محصول در فروشگاه
این مطلب و خوندی ؟  سئو محتوا چیست؟

کپی‌رایتینگ مرتبط با فروش، لزوما نباید تمام مشخصات محصول را لو دهد اما مهم‌ترین نکات مثبت و ویژگی‌های آن را بیان کند. کپی رایتینگ مرتبط با فروش باید در مورد هر چیزی به جز فروش صحبت کند و پیش از هر چیزی بتواند اعتماد و رضایت مخاطب را به خود جلب کند.

محتوای وب

محتوای وب می‌تواند هر چیزی که در اینترنت می‌بینید باشد اما محتوای فاخر که بتواند مخاطبان خاص را به خود جذب کند، شامل موارد زیر می‌شود:

 1. بلاگ پست
 2. مقالات
 3. شبکه‌های اجتماعی

برای نوشتن مطلب فاخر، نیاز به ایجاد یک جریان برای داستان‌گویی است. داستان‌گویی ما باید بتواند سرویس‌ها یا محصولاتی که ما داریم را به بهترین شکل ممکن به مخاطب ارائه دهد و از خلاقیت ذهن نویسنده و اصول سئو پیروی کرده باشد. اگر صادق باشیم، نوشتن در بلاگ، مجله‌های اینترنتی یا حتی شبکه‌های اجتماعی در مورد محصول نیست، بلکه در مورد ایجاد رابطه‌ای دو طرفه و با پتانسیل بالا بین مخاطب و ماست. بنابراین پیشنهاد می‌شود که محتوایی را به مخاطب ارائه دهیم که جذاب، کارآمد و پر از اطلاعات مفید است. این همان عنصری است که می‌تواند یک کاربر وفادار به سایت را برای ما نگه دارد.

روابط عمومی

روابطه عمومی یا PR هر چیزی که در مورد یک سازمان یا بیزینس وجود دارد را به صورت عمومی به مخاطبانش انتقال می‌دهد و یکی از زیرمجموعه‌های بخش مارکتینگ یا ارتباطات است. محتوای روابط عمومی شامل موارد زیر می‌شود:

 1. پرس ریلیز
 2. بیانیه

کار روابط عمومی این است که تا جای ممکن از پتانسیل خودش برای قرار دادن یک بیزنس در انظار عمومی استفاده کند. این کار می‌تواند از طریق نوشتن یک پرس ریلیز کامل و دست اول برای یک محصول یا سرویس انجام شود، یا با انتشار یک بیانیه که موضع یک شرکت را در برابر نظرات مثبت یا منفی مشخص می‌کند. از آن‌جایی که اتفاقات مختلفی می‌توانند در بیزینس تاثیرگذار باشند، مسئولان روابط عمومی یک مجموعه باید ذهنی آزاد و خلاق داشته باشند تا بتوانند صدای یک مجموعه را از فیلتر مهارت‌های خبرنگاری و نویسندگی خود رد کنند و به ساده‌ترین شکل ممکن آن را به دست مخاطب برسانند.

کپی‌رایتینگ سئو محور چیست؟

هر بیزینسی که می‌خواهد در فضای آنلاین موفق باشد، باید بتواند نیازهای لازم برای دیده شدن توسط مخاطب از طریق موتورهای جستجو را بداند که با سئو میسر می‌شود. سئو به معنای استفاده‌ی استراتژیک از کلمات کلیدی در گوگل و سایر متورهای جستجو است . به همین خاطر، سئو در بحث کپی رایتینگ فقط در محتوای وب و توضیحات محصولات کارایی دارد.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

تفکر استراتزیک یک امر حیاتی و نسبتا دشوار است. آیا می‌توانیم خودمان را در ذهن مخاطب هدف یک بیزینس بگذاریم و به جای او فکر کنیم؟ آیا می‌دانیم که مخاطب هدف ما معمولا از چه کلمات کلیدی برای پیدا کردن محتوا یا محصولی که می‌خواهد استفاده می‌کند؟

وقتی یک کپی سئو محور می‌نویسیم، باید همچنان بتوانیم خلاقیت و بینش خودمان را با آن هم‌سو کنیم، به این معنی که نیازمند قوی‌تر کردن مهارت‌های سرچ و ری‌سرچ خود هستیم. با این حال، هوش و خلاقیت باید در تمام متن ما احساس شود. هیچ کسی نمی‌خواهد مطلبی را بخواند که آشکارا و به شکل ناشیانه‌ای با کلمات کلیدی پر شده است و هدف آن فقط دیده شدن توسط گوگل است. متن باید همچنان خوانا، گیرا و مطابق اصول کپی‌رایتینگ باشد.

چطور تبلیغ نویسی حرفه ای را یاد بگیریم؟

شاید مطالعه مقاله تا اینجا شما را به یادگیری علم تبلیغ نویسی علاقه مند کرده باشد. اگر هدف تان از یادگیری این مهارت، صرفا کسب درآمد از خود آن باشد، باید در ابتدا مهارت نویسندگی تان را تقویت کنید، بعد از آن به سراغ افزایش مهارت در تولید محتوای وب سایت یا همان یادگیری سئو محتوا بروید و حالا، یک دوره جامع تبلیغ نویسی را انتخاب کنید.

بعد از شرکت در دوره هم باید به مرور اقدام به فعالیت در سایت های فریلنسری کرده تا با افزایش تجربه و البته نمونه کارها، نظر کسب و کارهای بزرگ به شما جلب شود و برای سفارش کپی رایتینگ سراغ‌تان بیایند. با توجه به اینکه این مفهوم هنوز برای بسیاری از مجموعه ها و مدیران آن کمی ناشناخته است، مطمئنا رسیدن به درآمد مناسب در آن و در فضای فعلی، کمی زمان بر است.

در ادامه قصد داریم چند تکنیک کپی رایتینگ مهم را به شما آموزش دهیم تا با به کارگیری آنها در صفحات محصول سایت و بقیه بخش های کسب و کارتان، نتایج متفاوت را مشاهده کنید:

آموزش تکنیک های کپی رایتینگ

یک تبلیغ نویس برای تبدیل متن ساده یا حتی ایده درون ذهن خود به متن تبلیغی، نیاز به دانستن تکنیک های کپی رایتینگ دارد. در ادامه مهم ترین و پایه ای ترین نکات کپی رایتینگ را به شما آموزش میدهیم:

۱_ شناخت کامل مشتری و دغدغه او

اولین راهکاری که به شما در نوشتن یک متن تبلیغاتی اثرگذار کمک میکند، شناخت کامل مشتری و نگرانی های اوست. به عنوان مثال قصد شما نوشتن صفحه محصول هدفون بی سیم است. اول از همه باید ببینید مخاطبانی که به دنبال محصول شما یا حتی محصول مشابه آن هستند، چه نگرانی هایی بابت آن دارند؟ این نگرانی ها عبارتند از:

 • کیفیت صدای هدفون،
 • زیبایی ظاهری،
 • قالب متناسب با گوش،
 • و…
این مطلب و خوندی ؟  تجربه مشتری چیست؟

علاوه بر این نکات، مخاطبانی هستند که اصلا با محصول شما آشنا نیستند و نمیدانند هدفون های بی سیم به بازار وارد شده یا شاید علاقه ای به استفاده از آنها ندارند. برای ترغیب این افراد به خرید، نگرانی های خاصی که محصول شما آنها را رفع میکند، شناسایی کنید. مثلا:

 • گرده خوردن سیم هدفون
 • پاره شدن سیم
 • بیرون زدن سیم از لباس زمان گوش کردن آهنگ
 • و…

حالا با توجه به این نکات میتوانید یک متن تبلیغاتی مناسب بنویسید. اگر یادتان باشد، در نمونه های کپی رایتینگ که ابتدای مقاله به آن اشاره شد، مثالی از تلفن همراه آیفون آوردیم(با خرید این تلفن همراه، در مهمانی نظر همه اطرافیان را به سمت خود جلب کنید)

در متن بالا، نویسنده توانسته به خوبی دغدغه مخاطب را تشخیص دهد! اغلب مخاطبانی که به دنبال خرید تلفن های آیفون هستند، نه برای استفاده از قابلیت های خاص، بلکه برای تِرِند بودن این برند و محصولاتش به سمت آن میروند. نویسنده حرفه ای هم دقیقا با شناخت این موضوع متن تبلیغاتی خود را مینویسد.

۲_ ساده و اثر گذار بنویسید

تا همین چند سال پیش، متن های اثر گذار همان متونی بودند که مخاطب زمان خواندنشان نیمی از مفهوم آن را متوجه نمیشد. دقیقا همان متن هایی که پر شده بود از کلمات قلمبه‌سلمبه و اداری. اما امروز همه به این نتیجه رسیده اند که سادگی بهترین اثر را روی مخاطب دارد. بنابراین برای موفقیت در تبلیغ نویسی و مخصوصا در فضای وب، حتما از متن های ساده استفاده کنید. علاوه بر این، برای اثربخش کردن محتوا باید توان به کار گرفتن کلمات، بازی با آنها، خلاقیت و… را هم داشته باشید.

نکته: در انتخاب کلمات متن های کپی رایتینگ باید دقت بالایی به خرج بدهید. کلماتی مثل: شگفت انگیز، قدرتمند، ویژه، فوق العاده و… در حال حاضر به عنوان کلمه های مناسب تبلیغ نویسی شناخته میشوند. در مقابل، کلماتی مثل: رایگان، ارزان، واقعی و… به دلیل استفاده زیاد در تبلیغات، دیگر اثرگذاری قبل را روی مخاطبان نداشته و حتی اثر سوء دارند. بنابراین در هر زمان، باید شناخت مناسبی نسبت به سلیقه مخاطبان داشته باشید و بهترین کلمات را انتخاب کنید.

۳_ عنوان های جذاب بنویسید

با توجه به اینکه عنوان انتخابی شما برای صفحه یا مقاله مورد نظر تاثیر بالایی در جذب مخاطب از صفحات جستجو، وبلاگ سایت و… دارد، باید به خوبی برای نوشتن یک عنوان جذاب زمان بگذارید.
فرمول های مختلفی برای نوشتن یک عنوان وجود دارد. مثلا استفاده از اعداد، وعده، یک موضوع شگفت انگیز، کمک گرفتن از کلمات متضاد، نام اشخاص معروف و… در دوره آنلاین کپی رایتینگ در یک سرفصل جداگانه صرفا به مبحث عنوان نویسی جذاب و تکنیک های آن پرداخته شده.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

در همین راستا جان کیپلز (john caples) کپی رایتر مشهور در این باره می گوید:

«یک عنوان خوب، می‌تواند تا ۱۹ برابر نتایج بهتری برای تبلیغ به ارمغان آورد.»

۴_ مشخصات را فراموش کنید، ویژگی ها را بنویسید!

شاید اگر از اطرافیان خود در مورد ویژگی های مهم تلویزیون LED منزل خود نسبت به تلویزیون های نسل قبلی سوال کنید، آنها به مواردی مثل:

 • کیفیت بالای تصویر
 • مصرف پایین برق
 • کاهش فضای اشغال شده
 • و…

اشاره کنند. اما جالب است بدانید که تمامی نکات بالا صرفا مشخصات این تلویزیون هستند نه ویژگی! در مقابل، میتوان به موارد پایین به عنوان ویژگی اشاره کرد:

 • کیفیت بالای تصویر که باعث میشود حتی بعد از ۸ ساعت مشاهده مداوم برنامه های تلویزیونی چشمان شما احساس خستگی نکنند،
 • کاهش فضای اشغال شده که باعث افزایش زیبایی دکوراسیون منزل شما میشود،
 • کاهش مصرف برق که در دراز مدت میتواند تاثیر چشمگیری بر هزینه ها داشته باشد،

یک اصل مهم در کپی رایتینگ، توجه به ویژگی ها به جای مشخصات است. هرچه در نوشتن این ویژگی ها بهتر عمل کنید، احتمال ترغیب شدن مخاطب به خرید بیشتر است.

۵_ برتری ها را فریاد بزنید

دقیقا مثل شرکت های تاکسی اینترنتی که حتی یک تفاوت قیمت پانصد تومانی نسبت به رقبای خود را به ۱۰ روش ممکن به مخاطبان نشان میدهند، شما هم باید برتری های خودتان را نسبت به رقبا فریاد بزنید.

یک COPYWRITER حرفه ای به خوبی مزیت رقابتی محصول یا خدماتش را در میان متن خود گنجانده و به آن اشاره میکند. به عنوان نمونه، ما در تمامی متن هایی که درباره دوره جامع ۵۰ ساعته سئو مان مینویسیم، به صورت کاملا واضح به مهم ترین مزیت رقابتی خود (پشتیبانی دائم و پاسخ به سوالات دانشجویان) اشاره میکنیم. این موضوع تا الآن بازخورد بسیار مناسبی برای ما داشته.

۶_ اهمیت CTA را فراموش نکنید

یکی از مهم ترین مشخصات یک متن تبلیغاتی که قصد فروش یا ترغیب مخاطب به انجام اقدامی را داشته باشد، وجود درخواست مستقیم در آن است. مثل همان پیام های ایمیلی که در انتها از شما درخواست میکنند برای مطالعه مقاله روی دکمه کلیک کنید یا حتی همین مقاله روبرو شما که در آن به شما پیشنهاد کردیم برای مشاهده سرفصل های وبینار آموزش تبلیغ نویسی، به صفحه آن وارد شوید!!

بنابراین یادتان باشد در بیشتر متن های کپی رایتینگ، درخواست برای اقدام به عمل یک بخش جدا نشدنی است. همینطور فراموش نکنید که متن انتخابی شما برای دعوت از مخاطبان تاثیر زیادی روی تصمیم نهایی شان دارد.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

۷_ فرمول های تبلیغ نویسی را یاد بگیرید

خیلی از تبلیغ نویسان حرفه ای برای نوشتن متن های مورد نظر خود، از فرمول های آماده استفاده میکنند! مثلا یکی از فرمول های معروف، فرمول PAS است که در آن؛

 1. ابتدا یک مشکل یا را نیاز به مخاطب گوشزد میکنیم،
 2. سپس نتایج و تبعات آن مشکل را با کمی اغراق به یاد او می آوریم،
 3. و در نهایت راه حل مشکل که احتمال محصول یا خدمات مان است را معرفی میکنیم.

چیزی مثل متن روبرو: ۱_ متاسفانه بیشتر وبمستران در دنیای وب از به فروش نرفتن محصولات خودشان گلایه میکنند، ۲_ به خوبی میدانید که ادامه پیدا کردن این روند نا امید کننده میتواند روی تمامی ابعاد کسب و کار آنلاین اثر بگذارد و حتی مدیر آن را ترغیب کند که از ادامه فعالیت دست بکشد، ۳_ اما راه حل این مشکل بزرگ فقط یک چیز است، آشنایی با علم کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی!

تا به حال ده ها فرمول برای کپی رایتینگ ساخته شده است. در دوره آموزش کپی رایتینگ، به مهم ترین فرمول هایی که برای فروش محصول و خدمات در سطح وب کاربرد دارد اشاره کرده و آن ها را آموزش دادیم.

۸_ اهمیت محتوای بصری در کپی رایتینگ

شاید متنی که شما برای صفحه محصول یا خدمات مورد نظرتان نوشته اید، کیفیت بسیار بالایی داشته باشد. اما یادتان نرود مخاطبان علاقه زیادی به مطالعه کردن ندارند. بنابراین ممکن است استفاده نکردن از محتوای تصویری جذاب در صفحه، باعث شود کاربر در همان نگاه اول، متن شما را به عنوان یک مقاله خشک و خسته کننده تشخیص دهد و از آن خارج شود.

۹_ همیشه هم به فکر فروش نباشید!

یک مجموعه ارائه دهنده خدمات طراحی سایت را تصور کنید. این مجموعه مقالات آموزشی بسیار زیادی در وبلاگ خود دارد و برای جذب مشتری بیشتر، در تمامی آنها مخاطبان را به صورت مستقیم، به خرید خدمات دعوت میکند.
پیشنهاد میکنیم بعضی مواقع به هم برندسازی اهمیت بدهید. مثلا در مقالاتی با ارتباط کم به موضوع طراحی سایت، (مقالات تخصصی بازاریابی و…) بهتر است اشاره غیر مستقیمی به خدمات خود داشته باشید یا حتی اصلا حرفی از آنها نزنید. خیالتان راحت باشد، محتوای مفید به تنهایی کار خودش را میکند!

محتوانویسی را با کپی رایتینگ اشتباه نگیرید

کمی بالاتر به این نکته اشاره کردیم که یک تبلیغ نویس، باید در ابتدا بتواند به خوبی با علم محتوانویسی و پس از آن سئو محتوا آشنایی پیدا کند. اما باید این نکته را یادآوری کنیم که محتوا نویسی و کپی رایتینگ دو مهارت متفاوت از یکدیگرند و نباید اشتباه گرفته شوند.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

محتوا نویس کسی است که با نوشتن متن مناسب، به کاربر در تصمیم های خودش کمک میکند. در مقابل یک کپی رایتر، سعی میکند با درگیر کردن احساسات مخاطب، او را به هدف مورد نظر خود نزدیک کند. در نهایت میتوان گفت کپی رایتینگ علمی است که از ادغام دو مهارت نویسندگی و بازاریابی به دست آمده.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. اگر هنوز سوالی در مورد اصول کپی رایتینگ در ذهن شما وجود دارد، آن را در بخش نظرات همین صفحه مطرح کنید تا در کمتر از ۲۴ ساعت، پاسخ تخصصی اش را دریافت کنید.

اگر می‌خواهید تمام انواع کپی رایتینگ را انجام دهید سه روش اصلی برای این کار وجود دارد:

۱.به عنوان یک کپی رایتر در یک موسسه استخدام شوید.

۲.به عنوان یک کپی رایتر برای یک تیم بازاریابی خانگی کار کنید.

۳.به یک کپی رایتر مستقل تبدیل شوید.

در سال ۲۰۱۹، اگر می‌خواهید در مدت زمان کوتاهی پول زیادی بدست آورید کار آزاد (مستقل) تنها گزینه موجود است و درواقع گزینه خوبی است.

مردم دوست دارند تصور کنند که اشتغال پایدارتر است، اما این واقعأ صحت ندارد.

 • حقوقتان را کنترل نمی‌کنید.
 • امنیت شغلی‌تان را کنترل نمی‌کنید.
 • فرآیندتان را کنترل نمی‌کنید.
 • زمانتان را کنترل نمی‌کنید.
 • رئیس یا مدیریتتان را کنترل نمی‌کنید.

کپی رایتر مستقل بودن یعنی مسئولیت تمام کارهایی که انجام می‌دهید را به طور هم‌زمان می‌پذیرید و کنترل می‌کنید.

این کار آسان نیست، به ویژه در ابتدا، اما اگر پافشاری کنید و پایداری به خرج دهید آنگاه می‌توانید شغل و بودجه‌تان را طوری کنترل کنید که قبلأ هرگز تصور نمی‌کردید امکان‌پذیر باشد.

۱۰ ترفند مهم کپی رایتینگ copywriting 

۱. لازم نیست از روش‌های اثبات شده در کپی رایتینگ استفاده کنید!

مردم عادت دارند در هر کاری از کلیشه‌های معمول استفاده کنند. بیشتر افراد از تغییر و نوآوری می‌ترسند و حتی آن را امتحان نمی‌کنند. چون انجام همان کار همیشگی خیلی راحت‌تر است و هیچ چالشی هم به دنبال ندارد. این موضوع در نوشتن هم دیده می‌شود. بعضی افراد فکر می‌کنند اگر مثل افرادی که مثلا ۵ سال پیش می‌نوشته‌اند و بازدید خوبی می‌گرفتند بنویسند، حتما نتایج خوبی می‌گیرند. اما با قطعیت می‌گوییم که اصلا اینطور نیست!

تازه بدتر از همه اینکه برخی تصور می‌کنند نوشتن و کپی رایتینگ یک توانایی ژنتیکی است و اگر امروز نمی‌توانند بنویسند، حتما در آینده هم این توانایی را پیدا نمی‌کنند. اما من و همه دیجیتال مارکترها و نویسنده‌ها اینجا هستیم تا به شما بگوییم که ترفندهای زیادی برای نوشتن محتوای خوب وجود دارد.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

یکی از ترفند‌های کپی‌رایتینگ، فرمول PAPA است. یعنی:

 • مسئله – Problem
 • مزایای (حل مسئله) – advantages (of solving the problem)
 • اثبات (اینکه شما می‌توانید آن را حل کنید) – proof (that you can solve it)
 • و عمل – action

متن شما باید همه این ۴ مورد را در خود داشته باشد. به این صورت که:

 1. شما در ابتدا مسئله‌ای را مطرح می‌کنید مانند چگونه شغل رویایی خود را پیدا کنید؟
 2. بیان اینکه شما قبلا با این راه‌حل مشکل خیلی‌ها، مثلا افراد بیکار یا دانشجویان را حل کرده‌اید!
 3. به بیان مزایای این انتخاب می‌پردازید: مثلا اینکه از زندگی بیشتر لذت ببرید، درآمد بیشتری کسب کنید و …
 4. و در نهایت کار را با یک عمل مانند تماشای ویدیو، کلیک روی دکمه CTA، ثبت نام و … تمام می‌کنید.

دومین ترفند مفید کپی رایتینگ استفاده از فرمول ۴P است. یعنی:

 • مشکل – Problem
 • قول – promise
 • اثبات – proof
 • و پیشنهاد – proposal

در این مورد هم مثالی می‌زنیم. مثلا یک سایت در زمینه مشاوره دیجیتال مارکتینگ:

 1. در ابتدا مشکل کاربر یا بازدیدکننده وب‌سایت مطرح می‌شود. مثلا ترافیک وبسایت او خیلی پایین است.
 2. سپس به او قول می‌دهیم که روش یا راه‌حلی برای رفع مشکل او پیدا کنیم.
 3. در ادامه مقاله با ارائه روش‌ها و مثال‌هایی، وجود راه‌های مختلف را اثبات می‌کنیم. مثلا اینکه چه شرکت‌هایی از این روش‌ها استفاده کردند و نتیجه گرفتند.
 4. زمانی که مخاطب کاملا قانع شد و اعتماد او را جلب کردیم، یک پیشنهاد به او ارائه می‌دهیم.

به هر حال ترفند‌های copywriting خیلی ساده و موثر هستند و کافی است آن‌ها را به درستی اجرا کنید. نیازی نیست ژن آن را داشته باشید یا ساعت‌ها برای اینکه آن را یاد بگیرید، وقت صرف کنید. فقط به همین روش‌های اصولی بچسبید و آن را اجرا کنید.

۲. استفاده از یک لحن قوی، یکی از اصول کپی رایتینگ 

تا به حال شده شروع به خواندن متنی کنید و بعد از چند دقیقه ببینید که اصلا منوجه گذر زمان نشده‌اید و هنوز دارید ادامه می‌دهید؟ من که این اتفاق را در کودکی و نوجوانی و با خواندن کتاب‌های مختلف و به خصوص رمان‌ها تجربه کردم. البته منظورم این نیست که رمان بنویسید یا قصه تعریف کنید! بلکه لحن نوشتارتان را طوری تغییر دهید که مخاطب را به خواندن ادامه متن جذب کنید.

مثلا می‌توانید در مورد خواسته‌های مهم کاربران بنویسید و با آن‌ها همذات‌پنداری کنید. در این صورت نه تنها مقاله شما خوانده می‌شود، خیلی هم دیر از ذهن خواننده می‌رود. شاید نوشتن این نوع متن راحت نباشد، اما محال هم نیست. به هر حال مجبور هستید این کار را انجام دهید؛ چون باید با صدها و هزاران پست دیگر مقایسه شوید و به تفاوت‌هایی برای برنده شدن در این رقابت نیاز دارید.

این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

خوشبختانه روش خوبی برای بازاریابان محتوا و کپی رایترها وجود دارد و آن هم چیزی جز “قدرت کلمات” نیست. به نظر شما چرا وینستون چرچیل، نخست وزیر انگلیس اینقدر معروف و قدرتمند بود؟ بله دقیقا به خاطر توانایی خوبی که در صحبت کردن و سخنرانی داشت. او در صحبت‌هایش از کلمات الهام‌بخش استفاده می‌کرد. کلماتی که احساسات را تحریک می‌کردند و افراد را به هیجان و عمل تشویق می‌کردند.

پس شما هم می‌توانید از کلمات محرک و جذاب در متنتان استفاده کنید.

کلمات و عباراتی مثل:

 • بدون ریسک!
 • ۱۰۰% تضمینی!
 • همین حالا نمونه رایگان و نسخه دمو رو دانلود کن!
 • نسخه … منو نشونم بده! (همراه با لینک)
 • خیلی راحت می‌تونی …

و کلی مورد دیگر که خودتان می‌توانید ایجاد کنید. شاید این جمله‌ها و کلمات ساده به نظر برسند، اما تاثیر زیادی دارند. منظور از “قدرت کلمات”، استفاده از واژه‌های به اصطلاح “قلمبه سلمبه” نیست و گاهی اوقات سادگی هم نتایج خوبی به همراه دارد.

۳. طول متن در کپی رایتینگ اهمیت دارد!

محتوایی که طولانی باشد، مورد توجه گوگل قرار می‌گیرد و از دید مخاطب هم جامع و غنی است. اما نه به این معنی که محتوایی حوصله سر بر و تمام نشدنی بنویسید. متن شما باید کامل و جامع و در عین حال خلاصه باشد. از زیاده‌گویی بپرهیزید و توضیحات بیخودی و طولانی ندهید. نسل امروز حوصله توضیحات اضافی ندارد و نمی‌تواند کل متن ۵۰۰۰ کلمه‌ای شما را بخواند تا آن چیزی را که لازم دارد از آن استخراج کند. مثلا تصویر بالا نشان می‌دهد که سایت Moz با خلاصه کردن متن‌هایش، نرخ کلیک بیشتری دریافت کرده است.

البته به این معنی نیست که شما مجبور به استفاده از تعداد خاصی  کلمات هستید! هر پست و هر موضوعی تعداد کلمات خاص خود را لازم دارد. گاهی اوقات تنها ۲۰ کلمه، گاهی ۵۰۰ کلمه و گاهی به ۳۰۰۰ کلمه نیاز دارید. بستگی دارد کشش موضوع موردنظر و اهمیت آن چقدر باشد.

۴. کلمات ضعیف را حذف کنید

ویرایش جملات و متن هم اهمیت زیادی دارد و البته خیلی هم ساده نیست. برای ویرایش متن، آن را از دید کاربر و با دقت زیاد بخوانید. حتی اگر سال‌ها است که می‌نویسید، باید این کار را دقیق انجام دهید. کلمات بی قدرت و عباراتی که مطلب خاصی به مخاطب اضافه نمی‌کنند یا تکراری هستند را حذف کنید؛ وگرنه منتظر افزایش نرخ خروج از صفحات وب‌سایتتان باشید. چون کاربران خیلی زود از خواندن واژه‌ها و جملات بی معنی که وجود آن‌ها در متن اهمیتی ندارد، خسته می‌شوند و صفحه شما را می‌بندند.

این مطلب و خوندی ؟  تجربه مشتری چیست؟

مثلا جمله‌ای مثل:

 • از قبل برنامه‌ریزی کنید.

کلمات مازاد و اضافه دارد. چون برنامه‌ریزی همیشه قبل از شروع کار انجام می‌شود و عبارت “از قبل” اضافی است.

می‌توانید برای ویرایش جملات از ابزارهای مختلف استفاده کنید. ابزار انگلیسی زبان Unbounce’s Dejargonator یا ابزارهای فارسی ویراستاران و ویراویراست هم مفید هستند.

۵. استفاده از ابزارهای مناسب برای تکمیل و اصلاح نوشته

معمولا بازاریابان محتوا از ابزارها، برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از ساده‌ترین ابزارهایی که غلط‌های شما را نمایش می‌دهد، Google Docs است. البته این ابزار فقط اشتباهات املایی را نشان می‌دهد و در مورد کلمات اضافی، هجو و اشتباهات دستور زبانی ایرادی از شما نمی‌گیرد. 

یک قانون ساده را همیشه به یاد داشته باشید؛ و آن هم این است که هیچ وقت پیش‌نویس و نوشته اولیه خود را پست نکنید. ممکن است سریع نوشته باشید و کلی غلط املایی داشته باشید؛ یا در دوره‌های بعدی که متن را می‌خوانید، بتوانید آن را روان‌تر بنویسید.

مهم نیست که چقدر نوشته‌اید و چقدر تجربه دارید، به هر حال حین نوشتن اشتباهات زیادی رخ می‌دهد. مثلا استفاده غلط از قیدها، جابه‌جا نوشتن کلمات با نقش‌های مختلف در جمله و کلمات اضافی یا هجو که متن را از حالت روان درمی‌آورند. برنامه‌های انگلیسی زبان رایگانی مانند Hemingway برای کمک در این زمینه وجود دارد. برای متن‌های فارسی هم ابزارهایی که در بخش قبلی گفته شد مناسب هستند.

۶. یک سبک و لحن منحصر به فرد داشته باشید

احتمالا افراد مشهوری مانند بازیگران و خواننده‌ها را می‌شناسید که هنر فوق‌العاده‌ای دارند و بسیار با استعداد هستند. اما آن چیزی که باعث شده است این افراد محبوب شوند، تنها هنر آن‌ها نیست. مهم‌تر از همه شخصیت و سبک خاصی است که این افراد در زندگی خود دارند. خب نوشتن هم دقیقا همینطور است. اگر لحن و سبک خاصی در نوشتن خود نداشته باشید، فقط یک متن طولانی و کسل‌کننده نوشته‌اید که هیچ کس رغبتی به خواندن آن ندارد. مثلا همین سایت عظیم مدیا مطالب زیادی در مورد دیجیتال مارکتینگ و آینده‌پژوهی دارد. نویسندگان این مطالب عاشق این موضوعات هستند؛ اما به این معنی نیست که خواننده‌ها هم همین حس را دارند. اگر نوشته‌ها خشک و خسته‌کننده باشند، افراد کمی آن را می‌خوانند و این باعث می‌شود که بازدید وبسایت کمتر شود.

اگر نوشته‌های شما جذاب باشند و کمی طنز یا حتی خاطره در آن‌ها وجود داشته باشد، مطمئنا افراد بیشتری آن را می‌خوانند. این موضوع برای افزایش بازدید وبسایت هم اهمیت دارد. اصلا خودتان یک دور متن را بخوانید؛ اگر از خواندن آن لذت نمی‌برید، چطور انتظار دارید کاربران و بازدیدکنندگان آن را تحمل کنند! دقیقا مثل این است که ۶:۳۰ صبح از خواب بیدار شوید تا ساعت ۸ سر کلاس معارف حاضر باشید! همینقدر کسل‌کننده و زجرآور! اصلا ممکن است مخاطب نتواند چشم‌هایش را باز نگه دارد و در حین خواندن متن شما خوابش ببرد!

این مطلب و خوندی ؟  جذب مشتری جدید CAC

اما وقتی با لحن منحصر‌به‌فرد و خاصی روبرو شود، با لذت به خواندن ادامه می‌دهد. سایت MailChimp در این زمینه یک الگوی خیلی خوب محسوب می‌شود. هر نویسنده‌ای در این سایت یک لحن و سبک خاص دارد و از زبان عامیانه و محاوره‌ای استفاده می‌کند. شما هم می‌توانید این سبک را امتحان کنید؛ اما مواظب باشید که متن خیلی هم بی مزه و لوس نشود. متن باید تا حد امکان واقعی و دلچسب باشد.

۷. نشان دهید که قصد دارید مشکل کاربران را حل کنید

اکثر سایت‌ها طبق اصول بهبود سئو سایت، کلمات کلیدی را در اول عنوان مقاله خود می‌آورند و این خیلی هم خوب است. زیرا امتیاز مثبتی برای سایت محسوب می‌شود و بازدیدکننده هم متوجه می‌شود که این مقاله همان چیزی را که او می‌خواهد، ارائه داده است؛ ولی وقتی همه مقاله‌ها به همین صورت شروع شوند و تفاوتی بین آن‌ها نباشد، پس جذابیتی هم برای مخاطب ندارند و توجه او را جلب نمی‌کنند.

برای نوشتن یک تیتر جذاب که مخاطب را به سمت خود بکشد، باید هدف نهایی خودتان از نوشتن مقاله را مشخص کنید. این مورد هم برای تیتر h1 و هم عنوان سئو صدق می‌کند. اگر این اصل را رعایت کنید، نرخ کلیک بیشتری می‌گیرید. چون کاربران اصلا به دنبال این نیستند که ببینند شما از کلمات کلیدی به تعداد کافی استفاده کرده‌اید یا نه! فقط می‌خواهند جواب سوال و مشکل خودشان را پیدا کنند.

پس قبل از نوشتن به این فکر کنید که کاربر می‌خواهد چه کاری انجام دهد و عنوان اصلی شما چگونه به رفع این نیاز کمک می‌کند. مثلا اگر روی کلمه کلیدی “فروش کتاب” کار می‌کنید، می‌توانید از چنین جمله‌ای در عنوان سئو استفاده کنید:

 • فروش کتاب، خیلی سریع و به صورت نقدی | مقایسه قیمت بین ۲۰ سایت فروش مختلف

اکثرا دانشجویان یا افرادی با وضعیت مالی ضعیف چنین کلمه کلیدی را جستجو کرده‌اند و به دنبال فروش سریع و نقدی کتاب‌هایشان هستند. به همین دلیل این عنوان سریع آن‌ها را جذب می‌کند. لازم نیست ویژگی و کیفیت خدمات را بیان کنید. تنها به بیان مزایا و مهم‌ترین تفاوت خود با سایر سایت‌ها اکتفا کنید. یک بار این مورد را امتحان کنید و ببینید که نرخ کلیک شما چقدر بیشتر می‌شود و بازدید بیشتری می‌گیرید.   

برای اینکه بتوانید عناوینی با نرخ کلیک بالاتر بنویسید، باید در مورد کلمات کلیدی اطلاعات بیشتری داشته باشید.

۸. احساسات افراد را برانگیزید

خب واضح است که خیلی از کاربران برای پیدا کردن جواب سوال‌هایشان یا حل مشکلاتشان در اینترنت می‌چرخند. اما خیلی از افراد هم همینطور در این فضا چرخ می‌زنند و اگر تیتر مناسبی داشته باشید، ممکن است جذب مطلب شما شوند و متنتان را بخوانند. اگر بتوانید این افراد را که گاها هدف خاصی ندارند و فقط گاهی اوقات با چالشی روبه‌رو شده‌اند را به یک عمل خاص تشویق کنید، کار خیلی مهمی انجام داده‌اید. 

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

یکی از روش‌هایی که می‌توانید امتحان کنید این است که احساسات کاربران را برانگیزید. به خصوص افرادی که بر اساس احساس و نه منطق تصمیم می‌گیرند، با این کار شما حسابی تشویق می‌شوند. اگر احساسات شدیدی مثل ترس، عصبانیت یا هیجان ایجاد کنید، نرخ کلیک روی دکمه‌های CTA بیشتر می‌شود.

مثلا این تیترهای آموزش ورزش TRX همه شبیه به هم هستند:

 1. آموزش TRX در باشگاه (فلان)
 2. آموزش ساده TRX با بهترین مربی
 3. آموزش TRX با قیمت مناسب

شبیه هزاران سایت دیگری که خدمات و محصولاتی شبیه به شما ارائه می‌دهند نباشید و تفاوت‌هایی نسبت به آن‌ها داشته باشید. شاید محصول و خدمات شما هیچ فرقی با بقیه نداشته باشد، اما نحوه بیان شما است که کاربر را به سایتتان می‌کشاند.

گاهی اوقات فقط یک کلمه تفاوت‌ها را نشان می‌دهد. مثلا:

 1. تجربه ورزشی دلچسب و پر انرژی با TRX باشگاه (فلان)

قطعا شما هم مثل من قبول دارید که تیتر چهارم از همه بهتر است! مگر نه؟

یا مثال زیر را ببینید. به نظر شما کدام تیتر بهتر است؟

 • اولین کلینیک دندان‌پزشکی در تهران با ۵۰ سال سابقه
 • برترین خدمات دندان‌پزشکی با قیمت‌های استثنایی

اگر بخواهید یکی از این دو سایت را باز کنید، کدام را انتخاب می‌کنید؟ بله! مسلما مورد دوم بهتر است؛ چون مخاطب به اولین، دومین و آخرین کلینیکی که افتتاح شده است، کاری ندارد، او به دنبال خدمات خوب با قیمت مناسب است.

باید تیتر را طوری بنویسید که جستجوگرِ آن کیوورد، به دنبال همان باشد. مثلا در مورد اول که مربوط به ورزش TRX بود، تیتر زیر مناسب‌تر از همه است:

 1. جوانی، سلامتی و اندامی ورزیده با ورزش پر انرژی TRX

چند مورد از روش‌های برانگیختن احساسات در کپی رایتینگ 

 • مشتری خود را مشخص کنید.
 • پرسونای مشتری که می‌خواهید برای جلب نظر او بنویسید را تعیین کنید.
 • تبلیغ یا تیتر احساسی را از طرف آن شخص بنویسید.

فراموش نکنید که احساسات شدید یا منفی را وارد کلمات و جملاتتان نکنید. البته گاهی اوقات ایجاد ترس یا نگرانی خیلی خوب جواب می‌دهد.

۹. تمرکز روی مزایا، نه ویژگی‌ها  

در متن تبلیغاتی یا تیتر به بیان مزایا بپردازید، نه همه ویژگی‌ها. لازم نیست کاربران با همه ویژگی‌های محصولاتتان آشنا شوند یا تعریف‌های کسل‌کننده از زبان خودتان بخوانند. نوشتن یکی دو مورد خاص و متفاوت کافی است تا مزیت برند شما در بین رقبا مشخص شود. طوری تبلیغ کنید تا برندتان را شگفت‌انگیز و متفاوت نسبت به سایرین معرفی کنید. بازدیدکنندگان را با گفتن اینکه برند یا محصول شما چگونه زندگی آنها را متحول می‌کند، به یک اقدام خاص مثل کلیک کردن، ثبت نام در سایت و … تشویق کنید.

این مطلب و خوندی ؟  سئو محتوا چیست؟

لحن تبلیغ باید شخصی و عامیانه باشد. از “تو” استفاده کنید و نشان دهید که محصول و خدماتتان چقدر به نفع افراد است.

مثلا این تبلیغ را ببینید:

 • بیمه حیوانات خانگی (فلان)
 • با خرید آنلاین ۵% تخفیف بگیرید!
 • بیمه (فلان) با همه دامپزشک‌ها قرارداد دارد!

اولین تبلیغ روی مزایای محصول خود تمرکز کرده است. مزایایی مثل اینکه:

 • کاربر با انجام این کار چقدر پول پس‌انداز می‌کند (مثلا ۵٪).
 • و اینکه طرح پیشنهادی با هر دامپزشک دارای مجوز کار می‌کند (و “راحتی” را به مخاطب عرضه می‌کند)

هیچ وقت از جمله مبهمی مثل پس‌انداز باورنکردنی که مشخص نیست چقدر تخفیف ارائه می‌دهید، استفاده نکنید. ننویسید “امروز از سایت ما بازدید کنید”! چون شاید افراد فکر می‌کنند وقت بازدید از سایت شما گذشته است و این تیتر مربوط به زمان خاصی بوده است!

موارد دیگری که باید توجه داشته باشید این است که:

 • کاربران و مشتریان به اسم تجهیزات، اسامی تخصصی و فناوری‌هایی که شما استفاده کرده‌اید، اهمیتی نمی‌دهند و فقط به دنبال نتیجه استفاده از محصول و خدمات شما هستند.

مثلا بنویسید:

 • جراحی لیزر: سریع، راحت و دقیق

نه اینکه

 • جراحی با دستگاه “نمی‌دونم چی” و آخرین مدل ۲۰۲۱!

اصلا مشتری به این دستگاه اهمیتی نمی‌دهد! فقط به دنبال نتیجه استفاده از خدمات جراحی شما است. بعد هم در مورد “تضمین قیمت” و “تضمین کیفیت” بنویسید.

فراموش نکنید که لازم نیست در تبلیغ خود آمار بدهید و کلی عدد و رقم قطار کنید! به جای جزئی نوشتن، روی کلیات وقت بگذارید.

۱۰. کپی‌رایتینگ همراه با حس ترس!

گاهی اوقات ترس از اینکه کاربران شما را انتخاب نکنند یا شما را کنار بگذارند، کاتالیزوری برای جذب بازدیدکنندگان خواهد بود. ترس از دست دادن یک نیروی روانشناختی واقعی است و استفاده از آن در تبلیغات راه آسانی برای افزایش نرخ تبدیل است. ساده‌ترین راه برای پیاده‌سازی آنلاین این روش، استفاده از تایمرهای شمارش معکوس است که زمان واقعی را نشان می‌دهند! این تبلیغات حس ترس از اینکه محصول و خدمات را از دست دهند ایجاد می‌کند که این خیلی عالی است. 

این تبلیغات انگیزه افراد را بیشتر می‌کند. چون گاهی اوقات حس از دست دادن خیلی قوی‌تر از حس به دست آوردن است! همین که کاربر حس کند با تمام شدن زمان شمارشگر چیزی را از دست می‌دهد، هیجان بیشتری خواهد داشت و سریع‌تر اقدام به خرید می‌کند.

فراموش نکنید که خیلی از صفحات فقط چند ثانیه مورد توجه خوانندگان قرار می‌گیرند؛ چون توانایی این را نداشته‌اند که کاربران را جذب کنند. پس همیشه خیلی سریع سراغ اصل مطلب بروید و مطالبی بنویسید که اکثر افراد به دنبال آن‌ها هستند. اگر این کار را نکنید، تعداد زیادی از کاربران و بازدیدکنندگان ارزشمند خود را از دست می‌دهید.

این مطلب و خوندی ؟  برندینگ Branding چیست ؟

به یاد داشته باشید: هرچه افراد مطالب شما را بیشتر بخوانند، احتمال بازگشت آنهابه سایتتان بیشتر است.

البته نوشتن متن خوب به زمان نیاز دارد؛ اما این کار غیرممکن نیست. کافی است اصولی که گفتیم را رعایت کنید و از لحن و زبانی قدرتمند استفاده کنید تا حتی خسته‌کننده‌ ترین سوژه‌ها هم کاربران را جذب کند. اگر می‌توانید از ابزارهای ویرایش برای اصلاح محتوا استفاده کنید. حتما و حتما روی ساخت یک سبک و لحن منحصر به فرد کار کنید.

همانطور که رقابت آنلاین بیشتر می‌شود، نوشتن تبلیغات جذاب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. زیرا ابزار قدرتمندی برای افزایش نرخ تبدیل است. گرچه این کار به زمان و تمرین نیاز دارد، اما رعایت نکات بالا به شما کمک می‌کند از رقبایتان پیشی بگیرید.

ارتباط کپی رایتینگ با دیجیتال مارکتینگ و کانتنت مارکتینگ

ارتباط سه مفهوم کپی رایتینگ، دیجیتال مارکتینگ و کانتینگ مارکتینگ به‌صورت قیف است؛ بدین صورت که کپی رایتینگ قسمتی از کانتنت مارکتینگ و کانتنت مارکتینگ نیز قسمتی از دیجیتال مارکتینگ است. به‌عبارت دیگر دیجیتال مارکتینگ، کانال‌های مختلفی برای بازاریابی آنلاین دارد که یکی از آن‌ها بازاریابی محتوایی است و خود کانتنت مارکتینگ دارای بخش ریزتری از جمله «کپی رایتینگ» است. آشنایی با این موضوعات و کاربرد هر کدام از این موضوعات به شما کمک می‌کند تا درک درست‌تری از کانال‌های مختلف بازاریابی‌تان داشته باشید.

چه نکاتی در نوشتن متن تبلیغاتی اهمیت دارد؟ (ترفندها و تکنیک های تبلیغ نویسی)

نکات زیادی در نوشتن‌ متن‌های تبلیغاتی وجود دارد که همیشه یکسان نیستند و نمی‌توان یک فرمول کلی برای نوشتن متن‌های کپی رایتینگ معرفی کرد. اما در ادامه این مطلب ۴ ویژگی بیان کرده‌ایم که می‌تواند برای متن‌های تبلیغی شما موثر باشد. همچنین کیفیت یک تبلیغ را می‌توانید به کمک مقایسه با این ۴ پارامتر بسنجید.

 • تبلیغ باید منجر به فروش بیش‌تر شود.
 • اطلاعات لازم محصول را به مشتری ارائه ‌دهد.
 • ویژگی منحصر به‌فرد محصول را به مشتری ارائه دهد.
 • متن شما باید متقاعدکننده باشد.

اگر یک تبلیغ این ۴ ویژگی را به شکل هم‌زمان داشته باشد احتمال اثر آن بیش‌تر خواهد بود، اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر کسب و کار متناسب با شرایط خود می‌تواند پارامتر‌های دیگری نیز به این ۳ مورد اضافه کند. برای مثال شرکتی را فرض کنید که یک کپی رایتر استخدام کرده است تا یک متن تبلیغاتی در مورد اپلیکیشن آن شرکت بنویسد؛ در این حالت مدیران مجموعه می‌توانند با بررسی روند تعداد نصب اپلیکیشن،ِ قدرت اثرگذاری آن تبلیغ را بسنجند؛ هرچند که در موفقیت یا عدم موفقیت یک تبلیغ، صرفا به متن تبلیغ یا شخص کپی رایتر نقش ندارد و انتخاب کانال درست تبلیغ نیز اثر بسیار زیادی در موفقیت یا عدم موفقیت آن تبلیغ دارد.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

نمونه های کپی رایتینگ

به گفته «دیوید اگیلوی» محصول یا خدمت خسته کننده وجود ندارد، بلکه نویسنده خسته کننده وجود دارد. اگر یک تبلیغ را چندین بار در فضای مجازی، تلویزیون، نشریات و دیگر کانال‌های تبلیغی می‌بینید و بعد از چند بار دیدن آن احساس خستگی می‌کنید مطمئن باشید که این مشکل تبلیغ است و مشکل از آن محصول یا خدمت نیست. تبلیغ بد می‌تواند تاثیر منفی‌ در محبوبیت محصول و یا خدمت شما نیز بگذارد که این تاثیر شاید هرگز قابل جبران نباشد.

برای مثال چند نمونه از کپی رایتینگ (تبلیغ نویسی) را در ادامه مطلب آورده‌ایم که برای ایده گرفتن می‌تواند مناسب باشد:

 • مرغ را با بوی بد ماهی نخورید (تبلیغ مایع ظرفشویی)
 • متفاوت فکر کن (شرکت اپل)
 • ارتباط دهنده مردم (نوکیا)
 • هیچ‌کس تنها نیست (همراه اول)

کپی رایتینگ یکی از حساس‌ترین مشاغل دنیاست؛ چرا که گاهی یک جمله یا حتی یک کلمه کپی رایتر می‌تواند فروش یک کسب و کار را متحول کند. در واقع تبلیغ نویس کسی است که از قدرت کلمات استفاده می‌کند تا به کمک متون تجاری خود بتواند مخاطبان را با اقدام موردنظر مجاب کند. بخش مهمی از فرایند دیجیتال مارکتینگ، به بازاریابی محتوا ارتباط دارد و از آنجایی که متون نقش به‌سزایی در کانتنت مارکتینگ دارند، در نتیجه نمی‌توان نقش ارزشمند کپی رایتینگ را نادیده گرفت.

نکات کلیدی

 • کپی رایتینگ شامل نوشتن متن و مطالب تبلیغاتی یا هر روش دیگر بازاریابی است. 
 • ترفندهای کپی‌رایتینگ:
 • عدم استفاده از روش‌های اثبات شده و داشتن نوآوری 
 • استفاده از یک لحن قوی
 •  اهمیت دادن به طول متن 
 • حذف کلمات ضعیف
 •  استفاده از ابزارهای مناسب
 • سبک و لحن منحصر به فرد
 •  حل مشکل کاربران 
 • برانگیختن احساسات افراد 
 • تمرکز روی مزایا، نه ویژگی‌ها
 • ایجاد حس ترس 

کتاب‌های مرجع کپی رایتینگ

اعترافات یک تبلیغاتچی: دیوید اگیلوی نابغه‌ی دنیای تبلیغات بود. کتاب اعتراف‌های یک تبلیغاتچی چکیده‌ای از روش، منش و یافته‌های این انسان موفق است و جزء پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سرتاسر جهان است.

چنانچه این رویا را در سر می‌پرورانید که در کسب‌و‌کار خود رشد کنید و اسم و رسمی پیدا کنید، واجب است این کتاب را بخوانید.
کپی رایتینگ: مارک شاو نویسنده‌ی این کتاب، مصاحبه‌های مفصلی با کپی‌رایترهای بزرگ دنیا انجام داده و در کنار مـوردکاوی‌های متعـدد و بررسـی برندهای بـزرگ دنیا تلاش کرده تا هنر نوشتن یک متن خارق‌العاده را برای برند و تبلیغات در رسانه‌های مختلف آموزش دهد.
شعار برند، شیپور جنگ: لورا ریس در این کتاب با معرفی چند تکنیک شعارنویسی به کپی‌رایترها کمک می‌کند تا شعاری هرچه ماندگارتر بنویسند؛ شعاری که معنادار باشد و در خاطر مخاطب باقی بماند.
ادبیات تبلیغ: کتاب ادبیات تبلیغ با این هدف ویژه به نگارش د‌رآمده که شما را در راه خلق تبلیغات مؤثر و پرجاذبه یاری دهد. کتابی پر از نمونه‌ها و مثال‌ها؛ شرح‌حال‌های متعدد، نمونه‌های آگهی‌، نامه‌های پستی و بروشورهایی که اصول اولیه‌ی تبلیغات مؤثر را به نمایش می‌گذارند.
رازهای تبلیغات: دیوید اگیلوی در این کتاب، اصول و مفاهیم پایه‌ای تبلیغات بازرگانی را به زبان ساده تشریح می‌کند. وی هم‌چنین دیدگاه‌ها، تجارب و رویکردهای سردمداران و پیشتازان تبلیغات را معرفی کرده و مثال‌های روشنی از انواع آگهی‌های تجاری فراهم آورده است.
مصاحبه با بزرگان تبلیغات: راز خلق یک تبلیغ خارق‌العاده چیست؟ نزدیک به پنج دهه پیش، چند غول تبلیغات دنیا، ویلیام برن‌باخ، جورج گریبین، لئو برنت، دیوید ا‌گیلوی و راسر ریوز، به این پرسش پاسخ داده‌اند که پاسخ‌های جذاب و آموزنده‌ی آن‌ها در این کتاب گرد آمده است.
تبلیغات خلاق: تبلیغات خلاق که راهنمایی کلاسیک برای خلق یک تبلیغات فوق‌العاده است، یکی از کاربردی‌ترین و جذاب‌ترین کتاب‌های موجود در زمینه‌ی آموزش تبلیغات به شمار می‌آید.
خلاصه اینکه، در این مقاله به بررسی کپی رایتینگ پرداختیم. انواع مراحل آن را تشریح کرده و با وظایف و مهارت‌های موردنیاز یک کپی رایتر آشنا شدیم و در نهایت با بررسی یک نمونه موردی، کتاب‌های مرجع برای مطالعه بیشتر در این زمینه معرفی شد.

این مطلب و خوندی ؟  برندینگ Branding چیست ؟

کپی رایترها با استفاده از کپی رایتینگ در بسترهای مختلف، از رادیو و تلویزیون گرفته تا اینترنت، تلاش می‌کنند تا پیام‌های تبلیغاتی و بازاریابی محور را به وضوح و با جذابیتی ارائه کنند که به مذاق مخاطب هدف خوش بیاید و در میان گرداب تبلیغات غرق نشود. کپی رایتینگ معمولاً با استفاده از روش‌های مختلفی انجام می‌شود که با ترکیبی از روش‌های مناسب در کنار خلاقیت و توجه به تناسب محتوا با مخاطب هدف می‌توان نظر مشتریان بالقوه را جلب کرد و درصد موفقیت در متقاعد ساختن آن‌ها به انجام عمل مورد نظر را افزایش داد.

سوالات پرتکرار کپی رایتینگ

کپی رایتینگ چیست ؟

نوشتن متن و مطالب تبلیغاتی به منظور تبلیغات یا بازاریابی. محصولی که به آن copy یا sales copy گفته می‌شود، محتوای مکتوبی است که هدف آن افزایش آگاهی از برند و در نهایت ترغیب افراد به یک اقدام خاص مثل کلیک، خرید یا ثبت نام است.

تبلیغ نویسی چیست؟

تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ، به معنای نوشتن متنی است که مخاطب با مطالعه آن، ترغیب به انجام خواسته مورد نیاز نویسنده شود. این خواسته در شرایط و در بسترهای مختلف میتواند مواردی مثل:
فروش محصول،
کلیک روی یک لینک،
برندسازی
و…

چرا به این شغل کپی رایتینگ گفته می‌شود؟

کپی رایتینگ به معنای کپی کردن متن از یک جای دیگر نیست! به این معنی است که این متن برای کپی (چاپ) شدن در روزنامه یا آگهی تولید می‌شود تا همه آن را بخوانند.

کپی رایتر کیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

کپی رایترها یا نویسندگان تبلیغات، وقت خود را صرف نوشتن جملات برای تبلیغ، ارتقا و فروش کالاها و خدمات می‌کنند. مثلا یک کپی رایتر متن تبلیغاتی جدیدی برای تبلیغ یک محصول آرایشی می‌نویسد، یا شعاری جدید برای شرکت ارائه می‌دهد

یک کپی رایتر به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

توانایی فوق‌العاده نویسندگی. ۲. آماده کردن متن تا مهلت‌ تعیین شده. ۳. توانایی جستجو (search). 4. درک مخاطب. ۵. موفق بودن در اصول سئو. ۶. داشتن خلاقیت. ۷. چشمی تیزبین برای تشخیص عناوین خوب و بد

چگونه کپی رایتینگ را شروع کنیم؟

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه یک کپی رایتر شوید، این ۵ مرحله را دنبال کنید:الف) اصول و پایه نوشتن یک متن قانع‌کننده را یاد بگیرید. ب) ۶ مهارت اصلی نوشتن مطالب را بیاموزید: ۱. نوشتن عنوان ۲. نوشتن یک پیشنهاد ارزشمند ۳. نحوه نوشتن صفحه فرود ۴.نحوه نوشتن ایمیل فروش ۵. نحوه نوشتن تبلیغات ۶. نحوه نوشتن video script. ج) چند مشتری اول خود را به درستی هدایت کنید و به آن‌ها بفروشید. د) از نویسندگی آزاد و فریلنسرینگ فراتر بروید و توانایی‌های فردی خود را توسعه دهید. ه) سعی کنید لیدهای بیشتری تولید کنید

این مطلب و خوندی ؟  جذب مشتری جدید CAC
چگونه می‌توانم یک کپی رایتر شوم؟

۳ روش اصلی برای انجام این کار وجود دارد:۱. به عنوان یک کارمند و کپی رایتر در یک آژانس کار کنید. ۲. به عنوان یک کپی رایتر برای یک تیم بازاریابی داخلی کار کنید. ۳. یک کپی رایتر مستقل (freelance copywriter) شوید.

کاربرد کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی چیست؟

 تبلیغ نویسی در صفحات محصول
کپی رایتینگ در تبلیغات بنری و شبکه های اجتماعی
تبلیغات مجله ای و کاغذی
کپی رایتینگ در مقاله
تبلیغ نویسی در ایمیل مارکتینگ
تبلیغ نویسی در صفحات درباره ما
نوشتن تگ لاین، اسلوگان و شعارهای کوتاه
copywriting و دکمه های اقدام به عمل (CTA)

چه عواملی در نوشتن یک تبلیع خوب تاثیر دارند؟

 شناخت کامل مشتری و دغدغه او
ساده و اثر گذار بنویسید
عنوان های جذاب بنویسید
 مشخصات را فراموش کنید، ویژگی ها را بنویسید!
برتری ها را فریاد بزنید
 اهمیت CTA را فراموش نکنید
فرمول های تبلیغ نویسی را یاد بگیرید

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه