0

پادکست چیست؟

پادکست چیست؟ پادکست عبارت است از گفت‌وگوهای رادیواینترنتی که می‌توانید فایل‌شان را دانلود و سر فرصت گوش کنید. کلمه‌ی پادکست (Podcast) از ترکیب دو واژه‌ی پاد (Pod) و برودکست (broadcast) تشکیل شده است. منظور از پاد همان دستگاه‌های آی‌پاد است. به این معنی که پادکست محتوایی قابل‌حمل است و می‌توانید در هرجایی به آن گوش کنید. برودکست نیز به ویژگی رادیویی پادکست‌ها اشاره دارد. بنابراین پادکست گفت‌وگوی صوتی ضبط‌شده‌ای بین مجری و مهمان است که می‌توانید درست مثل گفت‌وگوهای رادیویی به آن گوش کنید. پادکست حتی می‌تواند صبحت انفرادی کسی باشد که افکار و تجربیاتش را با دیگران به‌اشتراک می‌گذارد.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

فهرست مطالب

پادکست (به انگلیسی: Podcast) یا پادپخش یا تدوین صوتی انتشار مجموعه‌ای از پرونده‌های رسانه دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از خوراک صورت می‌گیرد، و توسط کاربران معمولاً بر روی یک پخش‌کنندهٔ موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است. این روش ارائهٔ محتوا در سال ۲۰۰۴ محبوبیت و گسترش یافت؛ و گاه به آن رادیوی اینترنتی گفته می‌شود.

برای دریافت آن، معمولاً از برنامه‌های خوراک‌خوان که از خدمات وب استفاده می‌کنند استفاده می‌شود و بر روی رایانه‌های خانگی یا پخش‌کننده‌های موسیقی دیجیتال قابل پیاده‌سازی است. قابل ذکر است که عمل دریافت پادکست را پادکچ (به انگلیسی: Podcatch) می‌گویند.

تاریخچه پادکست چیست ؟

پادکست در سال ۲۰۰۴ توسط MTV video jockey Adam Curry و سازنده نرم‌افزار Dave Winer ساخته شد. Curry یک برنامه با نام iPodder نوشت که به او این امکان را می‌داد پخش‌های رادیویی اینترنتی را به طور خودکار در iPod خود دانلود کند. چندین سازنده ایده او را بهبود بخشیدند و پادکست رسماً متولد شد. Curry اکنون میزبان یک برنامه بنام The Daily Source Code است که یکی از محبوب‌ترین پادکست‌های اینترنتی است.

پادکست چیست و چه کاربردی دارد؟

پادکست نوعی محتوای صوتی در فضای وب است. این نوع از محتوا به طوری است که می‌توانید هنگام مسافرت یا حتی هنگامی‌که در حرکت هستید به آن گوش دهید. مهم ترین تفاوت پادکست و سایر انواع محتوا، عدم نیاز تمام توجه مخاطبین به هدف مورد نظر شما است.

درخواست برای تولید و ضبط پادکست بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، تمایل به گوش دادن پادکست در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته است که در کشور خودمان یعنی ایران هم شاهد این موضوع بوده‌ایم و در سال‌های اخیر پادکست‌های هفتگی زیادی ارائه می‌شود که مخاطبین پر پا قرص خود را دارد.

این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد افرادی که مرتباً به پادکست گوش می‌دهند حدود ۵ ساعت در هفته را به گوش دادن به محتوای صوتی پادکست اختصاص می‌دهند. همانطور که تعداد زیادی از افراد همه روزه با پادکست‌ها سازگارتر می‌شوند، افراد بیشتری شروع به دیدن توانایی‌های بالقوه خود در این رابطه می‌کنند.

بنابراین، اگر تا به حال از خود پرسیده‌اید که چگونه پادکست را ضبط و منتشر کنید، ابتدا باید درباره اینکه می‌خواهید چه نوع پادکستی را ایجاد کنید، تصمیم بگیرید.

تفاوت پادکست با برنامه­‌های رادیویی

می­‌توان گفت که ساخت پادکست‌­ها شباهت­‌های زیادی به برنامه‌­های رادیویی دارند، اما بسیاری از محدودیت­‌های برنامه­ های رادیویی در ساخت پادکست­‌ها وجود ندارد. بی­‌شک این موضوع، از دلایل رشد سریع پادکست‌­ها است. حذف محدودیت زمانی برای پادکست­‌ها، از جمله تفاوت­‌های آشکار برنامه‌­های رادیویی با پادکست‌­ها است. برنامه­‌های رادیویی مدت زمان مشخصی دارند و در زمان معینی پخش خواهند شد. اما پادکست­‌ها این محدودیت­‌ها را ندارد و این نوع فایل­‌های صوتی می­‌توانند کوتاه در حد چند دقیقه و یا طولانی در حد ساعت­‌ها بحث و گفت­­گو باشند. همان طور که گفته شد، فایل­‌های پادکست را می­‌توان در هر زمانی که دوست دارید، گوش کنید.

این مطلب و خوندی ؟  تحقیق کلمات کلیدی

از دیگر تفاوت‌های آشکار این دو می­‌توان به حق انتخاب گوش دادن به محتوای مورد علاقه اشاره کرد. وقتی که شما رادیو را روشن می­‌کنید، حق انتخاب گوش دادن به برنامه‌­ای خاص را ندارید، تنها می­‌توانید محتوایی را بشنوید که در حال پخش است. اما در پادکست‌­ها این­گونه نیست، شما می‌­توانید محتوای مورد علاقه خود را انتخاب کنید و همان فایل­‌ها را گوش دهید.

پادکست­‌ها محدویت برنامه ندارند. تولید کنندگان پادکست‌­ها می­‌توانند هر روز، هر هفته و یا هر ماه انواع مختلف پادکست‌­ها را تولید کنند، اما برنامه­‌های رادیویی محدود هستند و به تعدادی مشخص باید تولید شوند. هر شخصی می‌­تواند با کمترین هزینه و تجهیزانت به سادگی پادکست بسازد، اما تولید برنامه‌­های رادیویی چندان کار ساده‌­ای نیست و نیاز به تجهیزات خاصی دارد. همچنین می‌­توان گفت که موضوعات پادکست­‌ها جذاب­‌تر، متنوع‌­تر و آزادتر هستند. در کل می‌­توان گفت که گوش دادن به محتوای مورد علاقه بدون محدودیت زمانی، موجب شده که پادکست­ها محبوبیت بسیار بالایی را در بین اقشار مختلف جامعه کسب کنند.

فرق رادیو اینترنتی با پادکست چیست؟

در پادکست کاربران برخلاف رادیو اینترنتی نیازی به هماهنگی زمانی با یک پخش خاص ندارند. در عوض، آن‌ها پادکست موردنیاز خود را از طریق فید RSS (Really Simple Syndication) دریافت می‌کنند و به طور خودکار می‌توانند پادکست را روی رایانه‌های خود بارگیری نمایند.

این فناوری پادکست مشابه با استفاده از TiVo است. TiVo یک ضبط کننده فیلم شخصی است و به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌هایی را که می‌خواهند ضبط کنند تنظیم کرده و پس از تنظیمات اولیه به طور خودکار آن برنامه‌ها برای مشاهده بعدی ضبط می‌شوند.

فرق کتاب صوتی از لحاظ معنی با پادکست چیست؟

تفاوت کتاب صوتی و پادکست چیست؟ پادکست و کتاب صوتی دو مورد از محبوب‌ترین انواع سرگرمی‌های صوتی هستند. هر دو در تلفن‌های هوشمند یا رایانه شخصی شما به‌راحتی در دسترس هستند اما ممکن است با تفاوت‌های آن‌ها آشنا نباشید. اولین فرق پادکست با کتاب صوتی در ماهیت آن است. پادکست یک مجموعه‌ی اپیزودیک از محتوای صوتی است که توسط یک یا چند میزبان اجرا می‌شود. پادکست می‌تواند فرمت‌های مختلفی داشته باشد، از جمع‌آوری سریع اخبار گرفته تا بحث‌های میزگرد و موارد دیگر.

به طور معمول، پادکست‌ها با یک برنامه منظم منتشر می‌شوند و به مشترکین این امکان را می‌دهند تا قسمت‌های جدید را بلافاصله دریافت کنند. اما کتاب صوتی یک ضبط‌صوتی حرفه‌ای از متن موجود، معمولاً یک کتاب است. محتوای کتاب‌های صوتی تقریباً همیشه در قالب غیر صوتی دیگری نیز وجود دارد، به این معنی که کتاب‌های صوتی راهی متغیر برای مصرف همان محتوا ارائه می‌دهند. برخلاف پادکست‌ها، کتاب‌های صوتی به‌عنوان یک محصول واحد منتشر می‌شوند و اپیزودیک نیستند.

این مطلب و خوندی ؟  کپی رایتینگ چیست ؟

وقتی پادکست به‌صورت داستان باشد، جایی که میزبان یک داستان را به‌صورت اپیزودیک تعریف می‌کند یا چندین داستان کوتاه را در یک قسمت می‌خواند، می‌تواند با کتاب صوتی همپوشانی جزئی داشته باشد. با این حال، ما تفاوت‌های دیگری را بین پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی بررسی خواهیم کرد.

پادکست چه تفاوتی با رادیو دارد؟

ما محتوای صوتی را دوست داشتیم و داریم اما رادیو دیگر بستر جذابی برای ما نیست. حالا دوست داریم هر برنامه‌ای را که دلمان خواست در هر زمان از روز که وقت داشتیم گوش کنیم. دوست داریم صدایی که می‌شنویم کیفیتش عالی باشد. دوست داریم برنامه‌ای را که می‌شنویم به راحتی عقب و جلو ببریم و مهم‌تر از همه به راحتی با گوینده یا سازنده تعامل داشته باشیم، نظراتمان را بگوییم، لایک بزنیم و به اشتراک بگذاریم.

پادکست آمد تا این عیب و ایرادها را برطرف کند و جای خالی رادیو را پر کند. تمام آن چیزهایی را که از رادیو انتظار داشتیم حالا در پادکست دور هم جمع شده‌اند.

اگر بخواهیم تفاوت‌های رادیو و پادکست را خلاصه کنیم، موارد زیر مهم‌ترین‌ها هستند:

 • پادکست همیشه در دسترس است و هر وقت بخواهید می‌‌توانید گوش کنید.
 • هر قسمت از پادکست محدودیت زمانی ندارد. پادکست ۱۰ دقیقه‌ای و پادکست ۶ ساعته هم داریم.
 • موضوعات پادکست‌ جذاب‌تر، متنوع‌تر و آزادتر هستند.
 • با موبایل یا رایانه می‌توانید دریافتش کنید.
 • محتوای اکثر پادکست‌ها زودگذر و یکبار مصرف نیست. همیشه برای شنیدن جالب هستند.
 • هرکسی می‌تواند پادکست بسازد. با کمترین هزینه و تجهیزات می‌توانید پادکست بسازید.

خب این همه گفتیم پادکست را با اپلیکیشن گوش کنید. حالا چندتایی از این اپلیکیشن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 ویدئوکست چیست؟

تنها فرق ویدئوکستینگ با پادکستینگ در اینست که به برنامه های تصویری اطلاق می شود. در این صورت امکان مشاهده مصاحبه کننده و مصاحبه شونده فراهم است اما مهمترین عیب آن اینست که برای مثال برای یک مصاحبه تصویری ۳۰ دقیقه ای نیاز به دانلود حجم بالای ۵۰ مگا بایت است که ممکن است همه کاربران امکان دانلود چنین حجمی را نداشته باشند.

مزایای پادکستینگ و ویدئوکستینگ:

در روش پادکستینگ بر خلاف سایر روش های ارائه محتوای صوتی، مصرف کننده بر  اساس تقاضای مورد نظر خود به محتوای وب دسترسی دارد و مانند رادیو مطالب به او تحویل داده نمی شود بلکه او مطالب را بر اساس نیاز خود تحویل می گیرد.

در این روش مصرف کننده محتوای مورد نظر خود را توسط دستگاه های غیر از رایانه نیز می تواند دریافت کند و در زمان استفاده لزوما نیازی به دسترسی به کامپیوتر نیست و فقط کافیست دستگاهی در اختیار کاربر باشد که قابلیت پخش mp3 فایل صوتی یا wmv فایل تصویری را داشته باشد. محتوی پس از دریافت از اینترنت بدون نیاز به ارتباط به اینترنت قابل استفاده خواهد بود در حالیکه در سایر روش ها نیاز به حفظ ارتباط اینترنتی برای استفاده از محتوی وجود دارد.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

در این روش امکان شنیدن هر بخش از محتوی، جلو عقب بردن آن، شنیدن محدوده خاص از محتوی و سایر کنترل ها از طرف کاربر ممکن است. کاربر به هر تعداد که می خواهد می تواند محتوی را گوش دهد در حالیکه در رادیو اینترنتی چنین امکانی به خودی خود وجود ندارد. در این روش نیازی به مراجعه به وبگاه های مختلف برای مثال دریافت اخبار عمرانی نیست چراکه همه اخبار داغ و مهم به صورت هفتگی از این فایل صوتی قابل شنیدن است و کاربر همیشه آخرین و جدیدترین اطلاعات را در دستگاه صوت خود خواهید داشت.

از نظر قیمت فرق کتاب صوتی با پادکست چیست؟

اگر نمی‌خواهید برای سرگرمی شنیداری هزینه کنید، پادکست‌ها راهی برای پیشبرد این هدف هستند. اکثر پادکست‌ها بدون پرداخت هزینه در دسترس هستند و برای لذت بردن از آن‌ها، هرگز این محتوای رایگان شما تمام نمی‌شود. مطمئناً سازندگان پادکست هم باید به‌نوعی درآمد کسب کنند، بنابراین بسیاری از آن‌ها تبلیغات اسپانسری را در اینجا و آنجا پخش کرده‌اند اما این هزینه برای دریافت محتوای رایگان کم است.

برخی از سازندگان پادکست، برای محتوای اضافی، قسمت‌های پاداش، قسمت‌های به‌صورت یک‌بارمصرف و یا از طریق اشتراک ماهانه چیزی مانند Patreon، هزینه می‌گیرند. کتاب‌های صوتی از نظر هزینه داستان متفاوتی دارند. ثبت کل محتوای یک کتاب کار ساده‌ای نیست، بنابراین ناشران معمولاً بیش از نسخه کیندل یا نسخه فیزیکی کتاب، هزینه کتاب صوتی را می‌پردازند.

از نظر قابلیت استفاده فرق کتاب صوتی با پادکست چیست؟

پادکست‌ها به‌طورکلی تعهد زمانی کمتری دارند. بسیاری از پادکست‌ها در محدوده‌ی زمانی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قرار می‌گیرند. این امر باعث می‌شود که آن‌ها در یک مسیر رفت‌وآمد به منزل یا تمرین به‌راحتی قابل‌مصرف باشند. اما کتاب‌های صوتی داستان متفاوتی دارند. اولین کتاب هری پاتر ، حدوداً هشت ساعت به‌صورت کتاب صوتی ادامه دارد. کارهای طولانی‌تر می‌تواند چندین برابر بیشتر از این باشد و برای گوش دادن به آن‌ها به ۲۰ ساعت یا بیشتر زمان نیاز است.

حرفه‌ای یا موفق بودن هرکدام از این دو نوع فایل صوتی به عادات گوش دادن شما بستگی دارد. گوش دادن به یک کتاب ۲۰ ساعته در چند قطعه ۱۵ دقیقه‌ای طولانی خواهد شد و احتمالاً به دلیل تلاش زیاد برای پیگیری داستان رضایت‌بخش نخواهد بود.

فواید گوش دادن به پادکست

شاید برای شما سوال باشد که فواید گوش دادن به پادکست چیست؟ با توجه به اینکه پادکست­‌ها فایل­‌های صوتی هستند، از این رو زمانی که امکان مطالعه ندارید، می‌­توانید به سادگی فایل­‌های صوتی مورد علاقه خود را گوش دهید. مثلاً وقتی شما در حال رانندگی هستید، پیاده‌­روی می­‌کنید و یا اینکه در اتوبوس نشسته­‌اید، گوش دادن به فایل­‌های صوتی با موضوع مورد علاقه‌­یتان می‌­تواند بسیار مفید و جذاب باشد. پختن غذا، ایستادن در صف نانوایی، حضور در مترو، اتوبوس و تاکسی نیز می‌­تواند برای گوش دادن به این نوع فایل‌­ها بسیار مناسب باشد.

این مطلب و خوندی ؟  چگونه تولید محتوا کنیم ؟

با این کار شما می­‌توانید از وقت مرده خود، به بهترین شکل ممکن برای آموزش و یادگیری استفاده کنید. از فواید گوش دادن به پادکست­‌ها می‌­توان به یادگیری بیشتر موضوعات مورد علاقه اشاره کرد. تقویت مهارت‌های شنیداری و همچنین بهبود تمرکز از دیگر فواید گوش دادن به فایل صوتی است.

ناگفته نماند که پادکست­‌ها در کنار جنبه آموزشی، جنبه سرگرمی هم دارند و می‌­توانند شما را برای مدت زمان طولانی سرگرم کنند. شما می‌­توانید به سادگی مشترک پادکست­‌های مورد علاقه خود شوید. شما می‌­توانید پادکستی را که می‌شنوید به راحتی عقب و جلو ببرید و مهم‌تر از همه به راحتی با سازنده پادکست تعامل داشته باشید، شما می­‌توانید نظراتتان را بنویسید، لایک کنید و یا اینکه به اشتراک بگذارید. به سادگی با کلید بر روی سابسکرایب و یا اشتراک‌­گذاری در وب­سایت­‌های پادکست، می­‌توانید مشترک پادکست­‌ها شوید تا از به روزرسانی­‌ها و ارائه اپیزودهای جدید با خبر شوید. 

از کجا به پادکست‌­ها گوش دهیم؟

برای گوش دادن و یا دانلود پادکست­‌ها، امروزه اپلیکیشن‌­های مختلفی وجود دارد که می­‌توانید به سادگی آن­ها را بر روی گوشی موبایل، تبلت، لپ­تاپ و یا کامپیوترهای خود نصب کنید. با استفاده از این اپلیکیشن‌­ها به سادگی می‌­توانید پادکست­‌های مورد علاقه خود را پخش کنید. از جمله مهمترین اپلیکیشن‌­ها می‌­توان به اپلیکیشن پادکست اپل، کست‌باکس(Castbox)، گوگل پادکست (Google Podcast)، اسپاتیفای (spotify)، پاکت کست (Pocket Casts)، پادکست ادیکت  (Podcast Addict) و … اشاره کرد.

برخی از این اپلیکیشن‌­ها نسخه وب و یا کامپوتر را هم دارند و به سادگی می‌­توانند مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال می‌­توان گفت که اپلیکیشن­‌های آیتیونز و اسپاتیفای نسخه قابل نصب در رایانه دارند و کست باکس و گوگل پادکست نیز در مرورگر قابل اجرا هستند. برخی از پلتفرم‌­های آنلاین نیز در دسترس شما قرار داده شده‌­اند. از این دسته از پلتفرم­‌ها می‌­توان به blubrry، libsyn، Player FM، Stitcher و podchaser اشاره کرد.

این اپلیکیشن‌­ها با جمع­‌آوری پادکست‌­های مختلف، دسترسی افراد به پادکست‌­های مورد علاقه­‌یشان را بسیار ساده کرده‌­اند. مخاطبان می‌­توانند بدون نیاز به جستجو در وبگاه‌­های مختلف، به انواع محتوا دسترسی داشته باشند.

انواع  فرم پادکست­‌های تولید شده

پادکست‌­ها در انواع مختلفی در اختیار مخاطبان قرار می­‌گیرند. برای ساخت پادکست لازم است با انواع فرم‌­های مختلف آن آشنا شوید.

 • اولین و ساده­‌ترین نوع پادکست­‌ها، مدل تک نفره و یا یک میزبان (Solo Podcast) است. در این نوع پادکست­‌ها معمولاً یک شخص پیرامون موضوعی خاص، اطلاعاتی را در اختیار شنوندگان قرار خواهد داد. مانند پادکست‌های تولید شده در سایت مدیروب با موضوع استارتاپ‌ها
 •  پادکست مصاحبه­‌ای (The Interview Podcast) از دیگر انواع پادکست­‌ها است که شامل میزبان و یک شخص دیگری است که به برنامه دعوت شده است. در این نوع پادکست‌­ها در حین گفت­گوی مهمان با میزبان و پاسخگویی به سوالات، اطلاعاتی در اختیار شنوندگان قرار می‌­گیرد. 
 • فایل­‌های صوتی میزگرد یا گفت­­گو محور (Round Table Podcast) یکی دیگر از انواع پادکست‌­ها هستند که چندین مهمان و میزبان دارند. در این نوع پادکست‌­ها معمولاً افراد به صورت همزمان در مورد یک موضوع خاص با هم گفت­گو می‌­کنند.
 • قصه‌­گویی و داستان­‌سرایی (Storytelling Podcast) یکی دیگر از انواع پادکست­‌ها هستند که می­‌توانند مخاطبان را به خود جذب کنند. پادکست قصه­‌گو خود به دو دسته داستانی و غیر داستانی تقسیم می­‌شود.
 • و در آخر می‌­توان به ساخت پادکست ترکیبی (Hybrid Podcast) اشاره کرد. این نوع فایل­‌های صوتی، خود شامل چند نوع از فرم‌­های مختلف است. به عنوان مثال می­‌توان در یک فایل صوتی تک نفره، یک داستان تعریف شود، یا می‌­توان در عین تعریف قصه، با یک نفر به عنوان مهمان، مصاحبه‌­ای انجام شود.
این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

ویژگی‌های پادکست چیست؟

پادکستینگ نیز مانند روش‌های دیگر ارائهٔ محتویات رسانه‌ای بر روی اینترنت (به‌عنوان مثال پخش رادیویی و Online Audio/Video streaming) از ارسال پرونده استفاده می‌کند. اما پادکستینگ دارای چند تفاوت عمده با این روش‌هاست:

 1. پادکستینگ بر خلاف سایر روش‌های ارائه محتوای صوتی که به روش Push Technology کار می‌کنند، بر اساس روش Pull Technology است. یعنی، در این روش، مصرف‌کننده بر اساس تقاضای مشخص خود، به محتوای وب دسترسی دارد و مانند رادیو، مطالب به او تحویل داده نمی‌شود بلکه او آن‌ها را بر اساس نیاز خود تحویل می‌گیرد.
 2. در این روش، مصرف‌کننده محتوای مورد نظر را توسط دستگاه‌های پخش غیر از رایانه نیز استفاده می‌کند و در زمان استفاده، لزوماً نیازی به دسترسی به کامپیوتر نیست. معمولاً دستگاه‌هایی که می‌توان پادپخش‌ها را روی آن‌ها شنید، همان دستگاه‌های پخش موسیقی دیجیتال هستند که عموماً بسیار کوچک و قابل حمل هستند. در نتیجه کاربر در هر زمان و مکانی قادر به استفاده از محتوای صوتی خواهد بود.
 3. محتوا پس از دریافت از اینترنت، بدون نیاز به ارتباط با اینترنت، قابل استفاده خواهد بود در حالی که در سایر روش‌ها، نیاز به حفظ ارتباط اینترنتی برای استفاده از محتوا وجود دارد.
 4. در این روش، امکان شنیدن هر بخش از محتوا، جلو و عقب بردن آن، شنیدن محدودهٔ خاص از محتوا و سایر کنترل‌ها از طرف کاربر ممکن است. کاربر به هر تعداد بار که بخواهد می‌تواند محتوا را گوش دهد در حالی که در رادیو اینترنتی، چنین امکانی به خودی خود وجود ندارد.
 5. در این روش، نیازی به مراجعه به وبگاه‌های مختلف برای دسترسی به انواع محتویات نیست و با تنظیم نرم‌افزار و افزودن نشانی پادپخش موردنظر به فهرست، کپی محتوا به رایانه و در نهایت به دستگاه پخش آن به‌طور اتوماتیک انجام شده و کاربر همیشه آخرین و جدیدترین اطلاعات را در دستگاه پخش مختوای صوتی خود خواهد داشت.

انواع پادکست‌

۱- پادکست مصاحبه

پادکست مصاحبه سبکی از پادکست‌های جذاب است که می‌تواند موضوع گفتگو یک یا دو نفر با یکدیگر باشد. می‌توان گفت که این نوع از محتوای صوتی از جمله انواع محتواهای محبوب به شمار می‌رود، چرا که نیازی به انجام کارهای اساسی برای ضبط آن وجود ندارد.

آمادگی برای شروع گفتگو با مصاحبه شونده و تهیه لیستی از سوالات در این باره، موضوعی است که می‌توان به آن اشاره کرد. برای شروع این نوع پادکست به برخی مهارت‌های مهم مانند متقاعد کردن مهمانان برای شرکت در گفتگو، داشتن مهارت در مصاحبه و توانایی تولید قسمت‌های پادکست به طور منظم، نیاز خواهید داشت.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

۲- پادکست انفرادی

اگر از خود پرسیده اید که چگونه پادکست را تولید کنید، ممکن است برای شما جالب باشد که این نوع از پادکست‌ها، یکی از بهترین قالب‌های پادکست برای شما است. این پادکست‌ها معمولاً به صورت مونولوگ و یا انفرادی اجرا می‌شوند.

محتوای پادکست‌های انفرادی می‌تواند مبتنی بر نظر، اخبار، یا هر سبک دیگری باشد که می‌تواند توسط یک نفر تولید گردد. از نظر فنی، تولید پادکست انفرادی بسیار آسان است؛ زیرا تمام آنچه که به آن نیاز خواهید داشت، صدای شما است. همچنین باید بدانید که چطور موضوعی را برای شروع گفتگو انتخاب کنید.

۳-  پادکست دو یا چند نفره

این شکل از پادکست دارای دو یا چند میزبان است که می‌تواند باعث پویاترشدن ارائه صداها گردد. اگر در مورد چگونگی شروع تولید پادکست تحقیق کرده‌اید و یک شریک گفتگو تجاری در این حوزه دارید، این گزینه می‌تواند پیشنهادی خارق العاده برای شما باشد.

پادکست‌های چند میزبانی بحث‌هایی را ارائه می‌دهند که دارای عقاید و دیدگاه‌های مختلف هستند و این می‌تواند ارزش بیشتری برای شنوندگانی که دوست دارند به جای صحبت یک شخص، مکالمه و بحث را بشنوند، داشته باشد.

گویندگان در این نوع از پادکست‌ها، فشار کمتری را نیز برای مشغول نگه داشتن و علاقه مند کردن مخاطب، متحمل می‌شوند. زیرا تعداد افراد بیشتر و به تبع آن ایده‌های بیشتری نیز وجود دارد.

فرق بین پادکست، فصل و اپیزود یا قسمت چیست؟

پادکست مجموعه‌ای از چندین محتوای ضبط‌ شده است که درست مثل برنامه‌های تلویزیونی حول ایده یا درون‌مایه‌ی مشخصی می‌چرخد. این فایل‌های صوتی براساس ترتیب زمانی یا موضوعات ثانویه فصل‌بندی می‌شوند و هر فصل نیز خود شامل فهرستی از اپیزودهای مستقل است.

موارد ضروری تولید پادکست چیست؟

اگر شما در حال راه‌اندازی پادکست خود هستید، مواد ضروری تولید پادکست باید در بالای لیست اولویت‌های شما باشد. حال این سؤال را پاسخ می‌دهیم که موارد ضروری تولید پادکست چیست؟ می‌توانید به آن مثل ساختن خانه نگاه کنید. اگر آن پی محکمی نداشته باشد، خانه شما (در این مورد پادکست) احتمالاً برای مدت طولانی برقرار نخواهد ماند. وقت گذاشتن روی پادکست و کاهش تولید، یکی از بهترین راه‌ها برای بخشیدن قدرت واقعی به منظور پایدار ماندن یک پادکست است.

موارد ضروری تولید پادکست به شرح زیر است:

 1. نقشه راه تولید پادکست خود را ایجاد کنید
 2. مخاطبان خود را مشخص کنید
 3. قالب خود را انتخاب کنید
 4. طول قسمت را مشخص کنید
 5. برای قسمت‌های پادکست خود برنامه‌ریزی داشته باشید
 6. تهیه‌ی تجهیزات ضروری پادکست
 7. رعایت نکات در طول ضبط
 8. رعایت نکات پس از تولید (ویرایش صدای شما)
 9. انتشار و توزیع
این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

نحوه برنامه‌ریزی اپیزود پادکست چیست؟

موارد اصلی که باید هنگام برنامه‌ریزی یک قسمت پادکست موردتوجه قرار گیرد:

 • برای طول پادکست خود برنامه‌ریزی کنید. طول یک اپیزود، یکی از مواردی است که مخاطب دوست دارد مشخص‌شده باشد. اگر برای همه اپیزودها فقط یک قالب دارید، آن‌ها را در همان طول نگه‌دارید.
 • از ساختار سه کنشی برای اپیزود خود استفاده کنید. ساختار سه کنشی در اپیزود پادکست چیست؟ ساختار سه کنشی ابزاری عالی است که باید از آن استقبال کنید. این فقط برای اپیزودهای طولانی یا فیلم نیست. پایبند بودن به این باعث می‌شود روایت شما بهتر شود حتی اگر اپیزودهایی به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه داشته باشید.
 • برای طی کردن مسیر تولید اپیزودها برنامه‌ریزی کنید. مشکلات مربوط به طی کردن این مسیر تولید اپیزودهای پادکست هنگامی رخ می‌دهد که رویدادهای محرک روایت، به طور نادرست در جدول زمانی اپیزودها برنامه‌ریزی‌شده باشند.

یک تم، فراتر از ایده عنوان، برای یک اپیزود پادکست است. یک عنوان، یک موضوع یا ایده کلی است که داخل اپیزود بررسی می‌شود. تم شما ایده خاصی است که شما به‌عنوان یک نویسنده سعی در گذراندن آن دارید.

 • شروع یک قسمت باید یک فرمول آشنا و قابل‌تشخیص داشته باشد و تا حد امکان جذاب باشد تا مخاطب را تا انتها با خود همراه سازد.
 • سؤالات اولیه را مطرح کنید. پس از پایان مقدمه، اگر می‌خواهید مخاطبان خود را مشتاق سازید که به اپیزودهای شما گوش دهند. به آن‌ها بگویید دقیقاً در این قسمت چه می‌خواهند بشنوند. با پرسیدن این سؤال و عمل کردن به آن می‌توانید احتمال رضایت مخاطبان خود را پس از پایان آن اپیزود افزایش دهید.
 • از آنجا که هدف شما دستیابی به مخاطبان گسترده‌تر است و می‌خواهید محتواهای خود را تبلیغ کنید. در طول اپیزودهای خود از کارهای دیگر خود نیز نام ببرید.
 • هنگام برنامه‌ریزی یک اپیزود اطمینان حاصل کنید که آنچه راجع به آن صحبت کرده‌اید، تمام سؤالاتی است که در ابتدا مطرح نموده‌اید و قول‌هایی است که به شنوندگان خود داده‌اید. این امر باعث می‌شود که در پایان یک اپیزود نتیجه مطلوبی دریافت کنید.

پادکست فارسی چیست؟

در کشور ما نیز امروزه استفاده از پادکست گسترش چشمگیری پیدا نموده است. واقعاً ویژگی‌های پادکست فارسی چیست که این‌گونه علاقه‌مندان این فایل صوتی را به خود جذب ساخته است. دلیل این علاقه‌مندی کیفیت این نوع محتوا است. ولی این به‌تنهایی عامل جذب مخاطبین نیست. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند زمان‌هایی را که مجبور هستند در ترافیک به سر ببرند و یا در جاده در حال رانندگی هستند به پادکست‌های فارسی گوش دهند.

این مطلب و خوندی ؟  سئو محتوا چیست؟

پادکست انگلیسی چیست؟

اگر به دنبال راهی برای بهبود مهارت شنوایی خود در فهم لغات زبان انگلیسی هستید، من به شما پادکست انگلیسی را توصیه می‌کنم. ابتدا باید بدانیم بهترین پادکست انگلیسی چیست؟ در زیر فهرستی از بهترین پادکست‌های انگلیسی بیان‌شده است:

 • English Class 101: تعداد اپیزودهای این پادکست ۱۶۰۰ اپیزود است و این اپیزودها از سطح مقدماتی شروع‌شده و تا سطح پیشرفته ادامه پیدا می‌کنند. اگر بخواهیم بدانیم که ویژگی بارز این پادکست چیست، می‌توان به روان و قابل‌فهم بودن آن اشاره کرد. سازگاری فرهنگی با سلیقه مخاطب از دیگر ویژگی‌های این پادکست است.
 • : این نوع پادکست انگلیسی فقط یک پادکست آموزشی نیست بلکه در ارتباط با گرامر زبان و موضوعات مختلف در دنیای امروز نیز صحبت می‌شود.
 • Learning English from Voice of America News: این نوع پادکست نیز مانند دو مورد فوق مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی است اما تفاوت دو نمونه پادکست بیان‌شده در بالا با این نوع پادکست چیست؟ در این نوع پادکست داستان‌هایی از برخی از جوانان آمریکایی نقل می‌شود.
 • پادکست Business English Pod و … از دیگر انواع پادکست انگلیسی است.

تایم‌شیفت یا تأخیر زمانی درباره‌ی پادکست‌ها به چه معناست؟

تایم‌شیفت درباره‌ی پادکست‌ها به این معناست که پادکست‌ برخلاف پخش در زمان واقعی، در زمان دلخواه شنونده قابل‌پخش است. یعنی هر پادکستی که می‌شنوید، از پیش ضبط‌‌شده است و به‌همین خاطر می‌توانید هروقت که دل‌تان می‌خواهد به آن گوش کنید. این درحالی است که برنامه‌های رادیویی ساعت مقرری دارند و اگر سر ساعت موفق به شنیدن‌شان نشوید، از کف‌تان رفته‌اند. مزیت دیگر پادکست‌ها این است که می‌توانید صحبت‌ها را جلو یا عقب ببرید یا یک قسمت را چند بار گوش کنید. همچنین در پادکست‌ها از وقفه‌ی پیام‌های بازرگانی نیز خبری نیست.

آیا برای پادکست گوش‌کردن باید به اینترنت متصل بود؟

پادکست‌ برای زندگی‌های شلوغ‌پلوغ امروزی ساخته شده‌ است و کاربری آسانی دارد. می‌توانید اپیزودها را یکی‌یکی دانلود و بعدا به‌صورت آفلاین پلی کنید. همچنین می‌توانید از ویژگی‌های گوش‌کردن آفلاین اپلیکیشن‌های پادکست مانند آیتونز و استیچر (Stitcher) بهره ببرید.

آیا برای پادکست گوش‌کردن حتما باید خوره‌ی تکنولوژی بود؟

به‌هیچ‌وجه! پادکست گوش‌کردن به‌سادگیِ قدم‌زدن در پارک است و اصلا هم نیازی نیست که حتما خوره‌ی تکنولوژی باشید.

آیا پادکست‌ را باید با حواس کاملا جمع گوش کرد؟

لزوما این‌طور نیست. چون پادکست‌ها صوتی هستند، می‌توانید آنها را در پس‌زمینه‌ی فعالیت‌های دیگری که به تمرکز کامل نیاز ندارند (مثلا در حین رانندگی، انجام کارهای منزل یا پیاده‌روی) گوش‌ کنید. درواقع پادکست‌ها انجام کارهای تکراری و کسل‌کننده را لذت‌بخش‌تر می‌کنند و به‌نوعی غذای فکر محسوب می‌شوند. اگر برای رشدوتوسعه‌ی فردی وقت کافی ندارید و فرصت زیادی برای شرکت در گفت‌وگوهای آموزنده پیدا نمی‌کنید، پادکست گوش‌کردن می‌تواند ترفند آسانی برای یادگیری و رشد‌ فردی شما باشد.

این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

بهترین زمان پادکست گوش‌‌کردن چه وقتی است؟

بیشتر افراد در طول روز آن‌قدر مشغله دارند که به‌سختی می‌توانند روی دریافت اطلاعات جدید و یادگیری تمرکز کنند. برای کسانی که مشتاق یادگیری هستند، شاید صبح‌ها در حالی‌ که برای شروع روز آماده می‌شوند زمان بهتری برای‌ پادکست گوش‌کردن باشد. همچنین، پادکست‌ها را می‌توانید در حین رفت‌وآمدهای روزمره گوش کنید. وقتی پس از پایان روز کاری درحال استراحت هستید نیز فرصت مناسبی برای پادکست گوش‌کردن است.

پادکست گوش‌کردن چه فوایدی دارد؟

پادکست گوش‌کردن باعث افزایش قابل‌توجه زمان صرف‌شده برای یادگیری می‌شود. حتی اگر روزی چند دقیقه‌ی کوتاه هم باشد بی‌فایده نیست. آنچه یاد می‌گیرید، جایی بدون اینکه انتظارش را داشته باشید به‌دردتان خواهد خورد. همچنین، پادکست‌ها می‌توانند بسیار الهام‌بخش باشند و حتی باهوش‌ترتان کنند.

مطالعات نشان داده است که پادکست گوش‌کردن با فوایدی ازجمله تقویت مهارت‌های شنیداری و بهبود تمرکز همراه است. به‌علاوه چون هنگام پادکست گوش‌کردن معمولا سعی می‌کنیم ماجرایی را که می‌شنویم تصویرسازی کنیم، به قوه‌ی تخیل‌مان نیز کمک خواهد شد. همچنین جالب است بدانید که مطالعات نشان داده است بیشتر کسانی که به‌طور منظم پادکست گوش می‌کنند، معمولا درآمد متوسط یا بالاتر دارند و از قشر تحصیل‌کرده‌ هستند.

چگونه پادکست‌های موردعلاقه‌مان را تشخیص دهیم؟

پلی‌لیست یا همان فهرست پخشِ بیشتر پادکست‌ها دارای مقدمه‌ای صوتی است که موضوعات پوشش داده‌شده را معرفی می‌کند و از این طریق می‌توانید تا حدودی به محتوای کلیِ مجموعه پی ببرید. همچنین هر اپیزود عنوان مختص به خودش را دارد که فکر یا ایده‌ی غالب گفت‌وگو را توضیح می‌دهد. به‌این‌ترتیب به‌راحتی می‌توانید پادکست موردعلاقه‌تان را از بین پادکست‌های مختلف تشخیص بدهید.

آیا می‌توانیم مشترک پادکست موردعلاقه‌مان شویم؟

بله. به‌راحتی می‌توانید مشترک پادکست موردعلاقه‌تان شوید تا هروقت که اپیزود جدید منتشر شد باخبر شوید. برای این کار فقط کافی است روی کلید سابسکرایب یا اشتراک در وب‌سایت پادکستر یا آیتونز و استیچرز کلیک کنید تا به‌این‌ترتیب از به‌روزسانی‌ اپیزودها جا نمانید.

چرا پادکست‌ها این‌قدر پرطرفدارند؟

پادکست‌ها به‌ویژه برای کسانی که زندگی پرمشغله‌ای دارند و فرصت یادگیری پیدا نمی‌کنند خیلی به‌درد می‌خورند، چراکه چکیده‌‌ی بهترین آموزش‌ها و ایده‌های الهام‌بخش مهمانان شناخته‌شده را در قالبی گیرا در اختیار شنونده قرار می‌دهند. اگر برای‌تان سخت است که برای رشدوتوسعه‌ی فردی خود وقت بگذارید، به‌کمک پادکست‌ها به‌راحتی می‌توانید خودتان را پیرامون موضوعات موردعلاقه‌تان به‌روز نگه دارید.

با چه دستگاه‌هایی می‌توان پادکست گوش کرد؟

پادکست‌ها را می‌توانید روی دستگاه‌های مختلف مانند موبایل، لپ‌تاپ، تبلت و سایر دستگاه‌های دیجیتال قابل حمل اجرا کنید. حتی می‌توانید موبایل‌تان را به اسپیکر ماشین وصل کنید یا فایل‌ها را روی فلش بریزید و در حین رانندگی پادکست گوش کنید.

این مطلب و خوندی ؟  تحقیق کلمات کلیدی

آیا پادکست‌ها جنبه‌ی آموزشی دارند یا سرگرمی؟

پادکست‌ها درواقع آمیزه‌ای از آموزش و سرگرمی هستند و مشتاقان یادگیری و رشدوتوسعه‌ی فردی تفاوت خاصی بین این دو نمی‌بینند. با پادکست گوش‌کردن هم اطلاعات جدید یاد می‌گیرید و هم انگیزه و الهام پیدا می‌کنید.

چطور می‌توان از پادکست‌ها نهایت استفاده را برد؟

اینکه چقدر می‌توانید از یک پادکست بهره ببرید، به انگیزه‌ی اصلی شما برای گوش‌دادن به آن پادکست بستگی دارد. اگر قصد دارید گوشه‌ای از وقت‌تان را به یادگیری مفاهیم و ایده‌های جدید اختصاص بدهید، فقط کافی است یک فنجان چای بریزید و هدفون‌تان را روی گوش بگذارید و هرچه را هم که یاد می‌گیرید در درفترچه‌ی یادداشت همراه‌تان بنویسید. به‌همین سادگی می‌توانید بخشی از وقت‌تان را به رشدوتوسعه‌ی فردی اختصاص بدهید. یا اگر دل‌تان خواست می‌توانید در حین پیاده‌روی، رانندگی یا انجام کارهای روزمره به پادکست موردعلاقه‌تان گوش کنید. و برای اینکه آنچه یاد می‌گیرید در ذهن‌تان بنشیند، می‌توانید اپیزودهای مدنظرتان را چند بار گوش کنید. پادکست گوش‌کردن با دوستان نیز فرصت خوبی برای به‌اشتراک گذاشتن تجربیات یادگیری و گفت‌وگو پیرامون مباحث مطرح‌شده است.

چگونه می‌توان پادکست گوش‌کردن را به عادت تبدیل کرد؟

پادکست گوش‌کردن هم درست مثل سایر عادات موفقیت نیازمند مداومت است. هرچه عادات جدید کم‌زحمت‌تر باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که به آن عادات پایبند بمانید. پس عادت پادکست گوش‌کردن را برای خودتان ساده کنید: اگر هر روز رانندگی می‌کنید، کافی است جلوتر فایل‌های مدنظرتان دانلود و آماده کنید تا دفعه‌ی بعد که سوار ماشین شدید، فقط لازم باشد که بدون هیچ فکری فایل‌ها را پلی کنید. همچنین می‌توانید شب‌ها قبل از خواب صفحه‌ی پلی‌لیست پادکست‌ مدنظرتان را بوک‌مارک یا نشان‌گذاری کنید یا برای خودتان یک یادداشت یادآوری بنویسید تا صبح که از خواب بلند شدید در حین انجام کارهای آغازین روز به آن گوش کنید.

نکته اینجاست که پادکست گوش‌کردن را به‌زور در برنامه‌ی روزانه‌تان نگنجانید، بلکه از زمان‌های مرده و بی‌استفاده‌ای که در طول روز دارید استفاده کنید. مثلا می‌توانید وقتی در صف انتظار هستید، وقتی استراحت می‌کنید و کار خاصی ندارید یا حتی وقتی به انجام امور روزمره‌‌ای که نیازی به تمرکز ندارند مشغول‌اید پادکست گوش کنید تا هم چیزی یاد بگیرید و هم وقت‌تان مفرح‌تر سپری شود.

چگونگی ساخت پادکست برای مبتدیان

تا اینجای بحث با تعریف پادکست، فواید آن، تفاوت آن با رادیو و انواع فرم‌­های مختلف آن آشنا شدیم، حال سوال این است که چگونه می­‌توان پادکست تولید کنیم و در کجا آن را به اشتراک بگذاریم تا بتوانیم مخاطبان زیادی را جذب کنیم. با ادامه متن همراه شوید تا با مراحل ساخت پادکست و نحوه انتشار آن آشنا شوید.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

قبل از اینکه سراغ چگونگی ساخت پادکست برویم، لازم است به چند نکته در مورد پروسه تولید پادکست‌­های جذاب اشاره کنیم. اولین نکته اینکه پادکست خود را متمرکز نگه دارید. بهتر است در ساخت پادکست موضوعی متمرکز و کوتاه انتخاب کنید. هنگام تولید محتوا، به نوع مخاطب خود دقت کنید تا بتوانید بهتر با آن­ها ارتباط برقرار کنید. لازم است در ساخت پادکست­‌های سریالی ثابت قدم باشید و قسمت­‌های مختلف را مرتب و به صورت پیوسته ارسال کنید. با رعایت حق کپی رایت، می­‌توانید قسمت‌­هایی از یک یا چند موسیقی را در پادکست خود قرار دهید. نکته پایانی اینکه لازم است برای بهتر دیده شدن، پادکست خود را تبلیغ کنید.

قدم اول: تهیه لوازم و تجهیزات

برای ساخت پادکست اولین نکته تهیه لوازم مورد نیاز است. برای تولید پادکست به یک دستگاه ضبط کننده صدا و نرم افزار ویرایش صدا نیاز دارید. البته ناگفته نماند که ساخت پادکست به میزان قابل توجهی به ذوق و سلیقه هم نیاز دارد تا بتوانید مطابق میل کاربران، پادکست‌­های جذاب با محتوای با ارزش تولید کنید. شما همچنین می­‌توانید از انواع نرم‌­افزارهای مختلف ضبط صدا بر روی گوشی خود بهره ببرید.

اگر می­‌خواهید به صورت کمی حرفه‌­ای پادکست تولید کنید، لوازم و تجهیزات حرفه‌­ای از جمله  میکروفن داینامیک یا یقه‌­ای، کارت صدا، Vocal Booth، پاپ فیلتر و … می­‌تواند یاری‌رسان شما باشند.

قدم دوم: آماده­‌سازی محتوا

یکی از پر اهمیت‌­ترین قسمت­‌های ساخت پادکست، توجه به محتوایی است که قرار است ارائه دهید. همه­‌ی ما می‌­دانیم که مخاطبان تنها برای کیفیت بالای صدا و یا خوش صدا بودن گوینده، جذب پادکست­‌ها نخواهند شد. از این رو لازم است که محتوایی با ارزش را تولید کنید تا بتوانید مخاطبان را راضی کنید.

 لازم است سعی کنید در حیطه تخصص و علاقه خود، موضوعات جذاب و خاص را برای ساخت پادکست آماده کنید. اگر موضوع انتخاب شده بتواند مخاطبان را به خود جذب کند، شما موفق عمل کرده­‌اید. پس از انتخاب موضوع، لازم است منابع و اطلاعات مختلف را جمع‌­آوری کنید و متناسب با موضوع خود، فرم خاص پادکست را انتخاب کنید.

قدم سوم: تدوین پادکست

قدم نهایی ساخت پادکست، تدوین است. پس از تولید پادکست، لازم است هر اپیزود توسط نرم‌­افزارهای تدوین صدا، تدوین شود. مراحل تدوین اپیزودها شامل حذف قسمت­‌های اضافی، اضافه کردن موسیقی به اول و آخر اپیزود و همچنین برطرف کردن نویز صدا می‌­شود. انواع نرم افزارهای تدوین صدا وجود دارد که می­‌توانید از آن­ها استفاده کنید. لازم به ذکر است که تدوین صدا، تخصص خاصی نیاز ندارد و شما به سادگی می­‌توانید آن را توسط نرم­‌افزارهای مختلف انجام دهید.

این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

برخی از نرم‌­افزارهای تدوین صدا به صورت رایگان ارائه شده‌­اند تا شما بتوانید از آن­ها بهره ببرید. شما می­‌توانید برای تدوین اپیزودهای تولید شده به سادگی نرم‌­افزاررهایی از جمله Adobe Audition،Audacity ، GarageBand، Auto-Tune،Ableton Live  و…  را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.

قدم چهارم: انتشار پادکست

پس از ساخت پادکست لازم است فایل­‌های تولید شده توسط سرویس‌­های میزبان به گوش شنوندگان برسند. یکی از مرسوم‌­ترین روش‌­ها برای انتشار پادکست­‌ها، استفاده از سرویس­‌های میزبان خارجی است. شما می­‌توانید پادکست خود را در بلوبری، لیبسین، پادبین و انکر انتشار دهید تا به گوش مخاطبان برسد. این سرویس‌­ها به سادگی قابلیت آپلود پادکست‌­ها را در اختیار شما قرار می‌­دهند. شما تنها با پر کردن فیلدهای الزامی از جمله نام پادکست و توضیحات می‌­توانید پادکست خود را انتشار دهید.

یکی دیگر از راه­‌های انتشار پادکست، استفاده از پلاگین وردپرس به نام PowePress است. برای این کار لازم است پلاگین رایگان PowerPress را بر روی سایت خود نصب و فعال کنید.

مراحل ساخت پادکست حرفه‌ای

در سطح دنیا پادکست‌هایی هستند که میلیون‌ها دنبال کننده دارند و بعضی هم به یک منبع درآمد تبدیل شده‌اند. در ایران هم پادکست‌های زیادی توانستند به درآمدزایی برسند؛ اغلب این پادکست‌ها با تبلیغ گرفتن کسب درآمد می‌کنند.

اگر می‌خواهید پادکستی کاملاً حرفه‌ای و درآمدزا بسازید باید فکر همه چیز را بکنید. در ادامه مراحل کلی کار را مرور می‌کنیم.

مرحله صفر: استراتژی بلند مدت محتوا را تنظیم کنید

بله این مرحله صفرم ساخت پادکست است. پادکستی که محتوای آن عالی نباشد راه سختی در پیش خواهد داشت. خیلی از پادکست‌هایی که در سال‌های گذشته شروع به کار کردند به سرعت متوقف و تعطیل شدند چون استقبال زیادی از آنها نشد. شاید مخاطب در ابتدا به کیفیت صدا و موسیقی پادکست اهمیت زیادی ندهد اما حتماً محتوا یعنی همان حرف‌هایی که می‌زنید خیلی مهم است. اگر مخاطب احساس کنند پادکست شما وقتش را تلف می‌کند آن را دنبال نخواهد کرد و دیگر به سراغش نمی‌رود.

اول از همه برای موضوعاتی که می‌خواهید درباره آنها صحبت کنید برنامه‌ بچینید. ببینید موضوع کلی پادکست و هر اپیزود چقدر برای مردم جذاب است. بعد، یک برنامه بلند مدت از موضوعاتی که می‌خواهید در هر قسمت درباره آن صحبت کنید بنویسید. مثلاً موضوع یا عناوین ۵ اپیزود اول را تعیین کنید.

۱. پادکست خود را ضبط کنید

در مرحله ضبط پادکست کیفیت حرف اول را می‌زند. این که با چه تجهیزاتی می‌توانید صدای خوبی ضبط کنید بستگی به تعداد افراد صحبت کننده در پادکست (به صورت همزمان، تلفنی یا اینترنتی) و بودجه جیبتان دارد.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

ما فرض می‌کنیم می‌خواهید پادکست یکنفره‌ای را در خانه ضبط کنید. برای شروع به این موارد ضروری احتیاج دارید:

 • میکروفن حرفه‌ای
 • هدفون
 • اتاقک یا باکس کاهش اکو و صداهای مزاحم
 • نرم‌افزار ضبط صدا
 • یک محیط آرام و بی‌صدا

میکروفنی که موبایل شما دارد نمی‌تواند صدای با کیفیتی ضبط کند. پس به یک میکروفن استودیویی یا حرفه‌ای احتیاج دارید. انواع مختلفی از میکروفن با قیمت‌های کم تا زیاد در بازار موجود است. می‌توانید یک میکروفن یقه‌ای خوب و با قیمت مناسب مثل «بویا» بخرید و فعلاً برای هزینه‌های بیشتر صرفه‌جویی کنید؛ یا یک میکروفن چند میلیونی مثل «Blue Yeti» تهیه کنید.

هدفون را برای شنیدن صدا نیاز دارید. با یک هدفون خوب تمام جزئیات صدا را می‌شنوید و از کیفیت آن مطمئن می‌شوید.

میکروفن خود را می‌توانید مستقیم یا با تبدیل‌های واسطه مثل کارت صدا به رایانه یا موبایل وصل کنید. به یک اپلیکیشن یا نرم‌افزار برای ضبط حرفه‌ای نیاز دارید. نرم‌افزارهای Adobe Audition، Audacity و GarageBand برای ویندوز و سیستم‌های مک بهترین‌ها هستند. Audacity رایگان است و کار با آن زیاد سخت نیست. بعد از کمی تحقیق و ور رفتن با دکمه‌ها یاد می‌گیرید.

حالا باید یک اتاق ساکت و آرام پیدا کنید. البته باید حواستان باشد که یک مکان کاملاً ساکت و بدون اکو و نویز اضافی نیاز دارید. برای حذف اکو یا همان پژواک صدا می‌توانید از فوم‌های مخصوص این کار (فوم آکوستیک) استفاده کنید. یا باید کل اتاق را ایزوله و ضد اکو کنید یا یک باکس کوچک که داخل آن را با فوم آکوستیک پوشانده‌اید بسازید.

حالا می‌توانید دکمه قرمز ضبط را بزنید و هرچه میخواهد دل تنگت بگو.

۲. پادکست خود را ویرایش کنید

پادکستی که موسیقی و افکت ندارد مثل برنج خالی است. من که از برنج خالی خوردن لذت نمی‌برم. باید کمی خورشت به حرف‌های خودتان اضافه کنید. موسیقی و افکت‌های صوتی است که پادکست را لذت‌بخش می‌کند.

خوشبختانه با همان نرم‌افزارهای ضبط صدا که نصب کردید می‌توانید پادکست خود را ویرایش کنید. تکه‌هایی را که خوب از آب درنیامده را حذف کنید، بخش‌های مختلف پادکست را با موزیک از هم جدا کنید و در میان صحبت‌های افکت‌هایی قرار دهید.

۳. فایل پادکست را در یک سرویس میزبانی آپلود کنید

وقتی فایل پادکست آماده شد به یک میزبان نیاز دارید. میزبان پادکست سروری است که فایل‌ها را نگه می‌دارد و همیشه در دسترس شنونده‌ها است. پادکستی که روی میزبان آپلود می‌شود یک آدرس فید یا به اصطلاح RSS دارد که به کمک آن به اپلیکیشن‌های پادگیر دنبال کننده‌های پادکست می‌رسد.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

در ایران دو سرویس میزبانی و انتشار پادکست شنوتو و ناملیک هستند که هرکدام اپلیکیشین‌های خودشان را دارند. سرویس‌های رایگان میزبانی پادکست خارجی هم امکانات کاملی دارند.

در این فهرست چندتا از بهترین‌های خارجی را معرفی می‌کنیم را معرفی می‌کنیم:

نکته مهم: اگر وبسایت وردپرسی دارید، می‌توانید از هاست خود برای میزبانی پادکست استفاده کنید. کافی است افزونه Seriously Simple Podcasting را نصب کنید و بعد فایل‌های پادکست را آپلود کنید.

۴. پادکست خود را در یک دایرکتوری ثبت کنید

بعضی از پلتفرم‌ها سرویس میزبانی و دایرکتوری را به صورت یکپارچه ارائه می‌کنند.

برای ثبت پادکست در پلتفرم‌ها باید استاندارهایی مثل فرمت فایل، توضیحات پادکست یا هر اپیزود، تصویر کاور و … را رعایت کنید. فرایند ثبت هم فقط شامل یک مرحله پر کردن فرم است. بعد از ثبت چند روزی طول می‌کشد تا پادکست در همه اپلیکیشن‌‌ها با نام پیدا شود.

دایرکتوری‌های زیر مهم‌ترین‌ها هستند. ما آدرس صفحه‌ای ثبت پادکست هر کدام را لینک کردیم. باید در این دایرکتوری‌ها عضو شوید و بعد پادکست را ثبت کنید. (این کار فقط یکبار انجام می‌شود)

۵. تمام شد، پادکست خود را تبلیغ کنید

وقتی این مراحل را تمام کردید، فقط کافی است فایل هر اپیزود را در سرویس میزبانی آپلود کنید. در هر اپلیکیشن و پلتفرمی پادکست شما به راحتی با یک جستجوی ساده پیدا می‌شود.

آخرین کاری که باید انجام دهید تبلیغ کردن است. حتماً برای پادکست خود در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و اینستاگرام اکانت بسازید. درباره پادکست خود صحبت کنید و افراد بیشتری را برای شنیدن پادکست دعوت کنید.

نکاتی مهم برای ضبط پادکست

هرگز برای شروع به ضبط محتوایی صوتی خیلی دیر نیست. اگر می‌توانید پادکست‌هایی را تولید کنید که با علاقه و نظر مخاطب همخوانی داشته باشد، برنده شما خواهید بود. مطمئناً در این حوزه نیز رقابت وجود دارد، اما برنامه ریزی دقیق و منظم به شما کمک می‌کند تا تعداد مخاطبان خود را کاهش دهید.

۱. پیش نمایشی از محتوا مدنظر خود را به مخاطب ارائه دهید

میکروفن خود را روشن کنید و به عنوان اقدامی‌شجاعانه فقط ضبط صدا را با آن انجام دهید. گرچه برای برخی شنوندگان این یک گزینه مفید است، اما برای برخی دیگر نیز می‌تواند آزاردهنده باشد.

اگر چندین قسمت از محتوای پادکست را ایجاد کردید، با انتخاب یک قالب یا ایده ثابت برای قسمت‌های بعدی پادکست، انتظارات شنوندگان خود را مدیریت کنید. یک نکته عالی در تولید پادکست که شاید برای شما نیز جالب باشد، داشتن یک مهمان ویژه که در ابتدای ضبط پادکست آن را به مخاطبین خود معرفی می‌کنید، است.

این مطلب و خوندی ؟  چگونه تولید محتوا کنیم ؟

 چگونه ضبط یک پادکست را شروع کنید!

شما می‌توانید یک مهمان ویژه داشته باشید که در ابتدای ضبط آن را به مخاطبین خود معرفی می‌کنید، یا از ایده‌های دیگری مانند “از من بپرسید” استفاده کنید. استفاده از فرمول‌های تکراری نه تنها به شما در ساختن محتوا کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به شنوندگان شما کمک کند تا زمان مورد نیاز را مدیریت کنند.

۲. تمام نکات ایده آل را برای پادکست‌ها دنبال کنید

امتداد و مدت تکرار پادکست یکی از داغ ترین بحث‌هایی است که در تولید پادکست مورد توجه قرار می‌گیرد. برخی می‌گویند بهتر است تا برنامه‌ای هفتگی برای تولید پادکست و انتشار آن داشته باشید. این در حالی است که دیگران عقیده‌ی مخالف با این نظر دارند.

اما واقعا چه چیزی برای پادکست شما می‌تواند مناسب باشد؟ یکی از مهم ترین سایت‌های انتشار پادکست، اظهار می‌دارد که بهترین تایم تولید پادکست، ۲۲ دقیقه است. ۶۰ درصد پادکست‌هایی که بین روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه منتشر شده‌اند، جزء پادکست‌های برتر به شمار می‌روند. (البته این روز برای ایران می‌تواند روزهای یکشنبه و دوشنبه باشد).

 • برنامه‌ی ایده‌آل برای انتشار پادکست، برنامه‌ی هفتگی است.
 • طول ایده‌آل برای هر قسمت از پادکست، ۲۲ دقیقه است.
 • بهترین روز برای انتشار پادکست، روزهای سه‌شنبه / چهارشنبه است.

۳. مخاطب خود را پیدا کنید

حتی بهترین پادکست‌های جهان نیز برای همه مناسب نیستند. به جای تلاش برای افزایش مخاطبین خود، سعی کنید تا جایگاه مناسبی را بین آن‌ها پیدا کنید. به این فکر کنید که مخاطبان اصلی شما چه کسانی خواهند بود و ابتدا روی جذب آن شنوندگان تمرکز کنید. پس از ایجاد موارد، می‌توانید به فکر جلب نظر مخاطبان گسترده تری باشید.

۴. آرام باشید و این آرامش را به مخاطبین خود انتقال دهید

هنگام میزبانی یک برنامه‌ی پادکست به سبک مصاحبه، قبل از شروع ضبط گفتگو با مهمان خود گپ بزنید. این به شما کمک می‌کند تا در حین مکالمه آرامش داشته باشید. همچنین، لذت بردن را فراموش نکنید. بهترین میزبان‌های پادکست آرام به نظر می‌رسند؛ زیرا برای پرسیدن سوال بعدی عجله ندارند.

یکی از بهترین نکات در پادکست‌ها این است که مطمئن شوید وظایف خود را در مقابل مهمان به درستی انجام داده‌اید. این وظایف را در Google جستجو کنید، از شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی مخاطبین خود استفاده کنید و ببینید آیا دیگر تولید کنندگان پادکست (پادکسترها یا Podcasters) با آنها مصاحبه کرده اند یا خیر؟

در صورت بررسی این مصاحبه‌ها، از این نکات استفاده کنید و از آنها برای بهتر شدن پادکست خود بهره ببرید. هرچه زمان بیشتری برای درک تخصص و همینطور سبک عقیده و نظر مهمان خود بگذارید، مصاحبه ای بهتر را شاهد خواهید بود.

این مطلب و خوندی ؟  سئو محتوا چیست؟

 کسب درآمد از پادکست چگونه است؟

درست مانند استفاده از بازاریابی وابسته برای درآمدزایی از یک وبلاگ، از آن می‌توانید برای کسب درآمد از پادکست نیز استفاده کنید. آدرس URL شما باید خاص باشد. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از پلاگین Pretty Link ، لینک‌هایی با نام دامنه خود ایجاد کنید که شنوندگان را مستقیما به سمت تولیدات شما هدایت کند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید کتاب ” Amazing Acme Tips ” را تبلیغ کنید، می‌توانید لینک وابسته را از آمازون دریافت کرده و در وب سایت خود قرار دهید سپس از طریق آن افراد را به لینک خرید کتاب هدایت کنید.

۱) محصول یا خدمات خود را بفروشید

اگر محصول یا خدماتی را تولید کرده‌اید، پادکست یک گزینه عالی است برای فروش این محصولات است. به عنوان مثال، اگر خدمات دفترداری دارید، می‌توانید یک پادکست درباره‌ی” رازهای دفترداری” را برای صاحبان مشاغل کوچک داشته باشید. شما می‌توانید از پادکست برای به اشتراک گذاشتن نکات و تخصص و خدمات خود استفاده کنید.

۲) فروش تبلیغات

قبل از دادن پیشنهاد تبلیغ، باید یک پادکست با تعداد زیادی شنونده بسازید، و بعد می‌توانید ۲۰ تا ۳۰ ثانیه از زمان پادکست خود را به تبلیغات اختصاص دهید. همچنین می‌توانید این قسمت از تبلیغات را در وب سایت خود داشته باشید.

۳) اسپانسری بهترین راه  کسب درآمد از پادکست

مشابه تبلیغات، می‌توانید اسپانسر یا حامیان مالی برای پادکست خود بگیرید. برای داشتن یک برند تجاری و حمایت توسط اسپانسرها، به مخاطبان زیادی نیاز خواهید داشت. این نکته مهم است که آمار تعداد شنوندگان و میزان دانلود پادکست شما برای جلب نظر یک حامی مالی بالا باشد. توجه داشته باشید که باید از اسپانسر در پادکست نام برده شود و همچنین اطلاعاتی در مورد آن در وب سایت منتشر شود.

۴) محتوای ویژه (Premium Content)

مشابه پیشنهادات رایگان مانند اشانتیون به عنوان راهی برای جلب نظر مردم، می‌توانید از پادکست به عنوان مکانیزمی برای جذب مردم به منظور پرداخت هزینه برای محتوا با جزییات بیشتر استفاده کنید. مثلا دسترسی به مصاحبه‌های عمیق‌تر یا مصاحبه‌هایی که از پادکست پخش نشده است. یا می‌تواند شامل عضویت در سایت یا انجمن باشد. برای اینکه این کار عملی شود، پادکست شما باید عملکرد و محتوای عالی داشته باشد تا مردم را برای خواستن پیشنهادات بیشتری ترغیب کند. علاوه بر این، محتوای برتر باید از کیفیت و ارزش خوبی برخوردار باشد.

۵) کمک های مالی (دونیت)

درخواست کمک برای حمایت از پادکست هیچ ضرری ندارد. در حالی که اکثر مردم فعالیت‌ها و پادکست‌های رایگان را دوست دارند، افرادی هستند که اگر احساس کنند این پادکست ارزش زیادی دارد و از آن استفاده‌ی بسیاری برده‌اند، کمک مالی می‌کنند که بخش مهمی از کسب درآمد از پادکست های رایگان است.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

به نظر می‌رسد که کسب درآمد از پادکست برای خیلی‌ها جالب باشد و اگر طرافدارن زیادی در شبکه‌های اجتماعی دارید، بد نیست پادکست را هم امتحان کنید. 

بهترین پادکست های فارسی

۱- پادکست چنل بی

محبوب‌ترین پادکست فارسی که در هر قسمت یک موضوع واقعی که در رسانه‌های انگلیسی‌زبان سروصدا به پا کرده را روایت می‌کند.

۲- پادکست بی پلاس

پادکستی که خلاصه‌ یک کتاب یا مقاله انگلیسی را روایت می‌کند.

۳- پادکست دایجست

توضیح مفاهیم اساسی به زبان ساده

۴- پادکست ناوکست

روایت کتاب انسان خردمند نوشته نوآ هراری؛ کتابی درباره‌ی تکامل بشر

۵- رادیو دیو

پادکستی فرهنگی، هنری با درون‌مایه داستان و موسیقی

۶- پادکست فردوسی خوانی

روایت داستان‌های شاهنامه

۷- رادیو عجایب

همان‌طور که از نامش برمی‌آید درباره‌ی عجایب جهان سخن می‌گوید

۸- پادکست هزارتو

پادکستی که از قصه‌ها سخن می‌گوید

۹- پادکست پاراگراف

روایت تاریخ در بستر قصه و داستان

۱۰- پادکست عامه‌پسند

در هر قسمت به بهانه آهنگ یا یک خواننده پرمخاطب به موضوعات مختلف پرداخته می‌شود

۱۱- پادکست رادیو مرز

این پادکست به بررسی موضوعاتی که میان مردم مرز ایجاد کرده می‌پردازد

۱۲- پادکست بندر تهران

در تهران بندری متروکه وجود دارد!

۱۳- پادکست خویشتن نو

پادکستی برای خودشناسی

۱۴- رادیو کارنکن

داستان آدم‌هایی که شغلشان زندگی می‌کنند

۱۵- پادکست رشدینو

پادکستی برای بازاریابی نوین

۱۶- پادکست بوم

پادکستی درباره‌ی فلسفه

۱۷- پادکست فلسفیدن

پادکست درباره‌ی فرهنگ عامه و فلسفه

۱۸- پادکست String cast

درباره‌ی زوایای عجیب‌وغریب علم

۱۹- پادکست String book

پادکستی که خلاصه کتاب‌ها را روایت می‌کند

۲۰- پادکست My homespodcast

پادکستی درباره‌ی مهاجرت

۲۱- پادکست آلبوم

داستان خلق یک آلبوم موسیقی معروف دنیا

۲۲- پادکست Hellitalk

درباره‌ی موضوعاتی که شما را در مسیر موفقیت قرار می‌دهد و به پیشرفت شما کمک می‌کند

۲۳- پادکست خلاصه کتاب‌ها

روایت خلاصه کتاب‌ها به زبانی ساده

۲۴- پادکست Biocast

پادکستی درباره‌ی زندگی‌نامه انسان‌های معروف

۲۵- پادکست سیناتا

روایت داستان‌های داده محور

۲۶- پادکست احسانو

داستان‌های شگفت‌انگیز احسان عبدی‌پور

۲۷- پادکست تاریک‌خانه تاریخ

پادکستی درباره‌ی گذشته و معماهای تاریخ

۲۸- پادکست رادیو راه

پادکستی برای علاقه‌مندان به روانشناسی

۲۹- پادکست پاپریکا

پادکستی گفت‌وگومحور هنر و سینما

۳۰- پادکست گاردونی

مجله‌ای شنیداری

۳۱- پادکست چکش

اتفاقات جالب دنیای هنر با زبانی جذاب روایت می‌شود

۳۲- پادکست کرن

در هر قسمت یک آهنگ معروف بررسی می‌شود

۳۳- پادکست مترونوم

داستان یک آهنگ ایرانی

۳۴- پادکست سکه

پادکستی پیرامون مباحث اقتصادی

۳۵- پادکست اینوست پلاس

درباره‌ی بورس و بازارهای سرمایه

۳۶- پادکست دیالوگ باکس

پادکستی با تلفیق دیالوگ‌ فیلم‌های مشهور و البته موسیقی

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

۳۷- پادکست خنیاگر

روایت کتاب خنیاگر پائولو کوئلیو

۳۸- پادکست رواق

پادکست روانشناسی پیرامون نظرات اروین یالوم روان‌پزشک مشهور

۳۹- پادکست چیروک

روایت داستان‌های عامیانه و شفاهی ایران

۴۰- پادکست چای با بنفشه

روایت داستان‌های کهن

۴۱- پادکست کافه داستان

هر شب روایت یک داستان کوتاه

۴۲- پادکست طنزپردازی

درباره‌ی طنز با لحنی جدی

۴۳- پادکست جافکری

پادکستی برای تفکر

۴۴- پادکست داستان شب

هر شب یک داستان برای شما تعریف می‌شود

۴۵- پادکست ری‌را

درباره‌ی شعر نو فارسی

۴۶- پادکست هاگیر واگیر

سرگرم‌کننده و جالب

۴۷- پادکست اورسی

برای زنده کردن احساس در ما

۴۸- پادکست آی قصه

پادکستی برای کودکان

۴۹- رادیو نیست

درباره‌ی مکان‌هایی که قبلاً بوده‌اند و حال نیستند

۵۰- پادکست آسو

درباره‌ی نگاه عمیق به مباحث روز

۵۱- پادکست پرگار

پادکستی بی‌طرف درباره‌ی مسائل اساسی

۵۲- پادکست رادیو ماجرا

داستانی درباره‌ی ناشناخته‌ها

۵۳- پادکست سفر

تجربیات سفر به‌جای جای دنیا

۵۴- رادیو دال

درباره‌ی تجربیات مهاجران

۵۵- پادکست ۱۰ صبح

درباره‌ی استارت‌آپ‌ها

۵۶- پادکست پرچم سفید

قصه‌های جنگ جهانی دوم

۵۷- پادکست داستان‌های انقلاب

روایت‌هایی درباره‌ی انقلاب ایران

۵۸- رادیو دست‌نوشته‌ها

درباره‌ی تاریخ معاصر ایران

۵۹- پادکست ترجمان

درباره‌ی علوم انسانی

۶۰- پادکست پلی‌لیست

انواع اپلیکیشن پادکست

در حالی که خیلی از افراد هنوز فکر می کنند برای پیدا کردن پادکست مورد علاقه شان باید در تلگرام و یا وب سایت ها به دنبال آن بگردند، اپلیکیشن های انگلیسی و فارسی بسیاری وجود دارند که به راحتی تمام موضوعات را پوشش می دهند و می توانید پادکست مورد نظرتان را در آنها پیدا کنید و در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

 • گوگل پادکست (Android)

قطعا نام گوگل را به تنهایی شنیده اید اما گوگل پادکست چیست؟ گوگل پادکست نرم افزار رایگانی است که توسط شرکت گوگل برای سیستم عامل اندروید ارائه شده است. توسط این نرم افزار می توان پادکست ها و موسیقی هایی از سرتاسر جهان را دنبال کرد.

گوگل پادکست حتی امکان دانلود و سپس آفلاین گوش کردن  را فراهم کرده است به این معنا که حتی اگر جایی قرار است بروید و به اینترنت دسترسی ندارید از قبل پادکست مورد نظر را دانلود و بعد بدون اینترنت به آن گوش می دهید. در این اپلیکیشن می توانید کانال مورد علاقه تان را Subscribe و دنبال کنید و به محض آپدیت هر اپیزود به آن گوش دهید.

 • اپلیکیشن (Overcast) برای ios
این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

نرم افزار کاربردی دیگری که البته مخصوص سیستم عامل ios است اورکست نام دارد. این برنامه رایگان پادکست بیشتر به خاطر ظاهر غیر پیچیده و ساده و در واقع یوزر فرندلی اش محبوب است. البته اورکست دارای قابلیت های پیشرفته ای است و نمی توان بر حسب ظاهرش آن را قضاوت کرد.

این برنامه امکان ساخت لیست پخش و مدیریت  را برای کاربرهایش فراهم می کند و در صورت اضافه شدن اپیزود با نوتیفیکیشن آن ها را مطلع می کند. در کل این اپلیکیشن رایگان است اما نسخه بدون تبلیغاتش را می توان با مبلغ ناچیزی تهیه کرد.

 • اپلیکیشن SpotifyAndroid)،ios)

برنامه اسپاتیفای که قابل نصب هم بر روی سیستم عامل ios و هم android  است یک سرویس پخش موسیقی و پادکست بسیار محبوب است که به صورت رایگان به کاربرانش عرضه شده. موسیقی و پادکست های موجود در این برنامه بر اساس سبک و موضوع دسته بندی شده و حتی امکان به اشتراک گذاری آنها نیز برای کاربر فراهم است. اسپاتیفای نیز برای ارتقا به نسخه پرمیوم نیازمند پرداخت مبلغی از سوی کاربران است.

 • اپلیکیشن ایرانی شنوتو (Android)

برای برخی افراد که علاقمند به دنبال کردن پادکست های فارسی هستند، برنامه شنوتو در سیستم عامل اندروید ارائه شده است. غیر از پادکست ها و کتاب های موجود در این اپلیکیشن که برای گوش کردن تهیه شده اند می توانید به کمک ضبط صدا در شنوتو فایل صوتی ۱۰دقیقه ای خودتان را تولید کنید و در خود اپلیکیشن منتشر کنید. نسخه ios این برنامه نیز بزودی منتشر خواهد شد.

 • اپلیکیشن ایرانی ناملیک (Android)

یکی دیگر از مراجع ، اپلیکیشن ناملیک است که هر روزه اخبار و مقالات را در دسته بندی های خاص منتشر می کند.

البته ناملیک تیم گویندگان خودش را هم دارد که با کسب اجازه از تولید کنندگان محتوا، آن محتوا را به صورت پادکست منتشر می کنند. این برنامه نیز فقط مخصوص سیستم عامل اندروید است. البته افراد با گوشی های دارای سیستم عامل ios می توانند به وب سایت مراجعه کنند و پادکست مورد نظرشان را دانلود و یا آنلاین گوش کنند.

میکس صدا به چه معناست؟

میکس کردن صدا در واقع پروسه ای از ادیت و تنظیم فایل صوتی است که باعث می شود صدا برای شنونده گوشنواز و طبیعی به نظر برسد. بعد از اینکه پروسه ضبط صدای خام انجام شد، فایل صوتی باید توسط یک نرم افزار ادیت صدا بهبود داده شود.

حالا که به سوالات احتمالی پاسخ داده شد مراحل ساخت را قدم به قدم معرفی می کنیم.

 • تولید محتوا
این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

قبل از اینکه شروع به کاری کنید با هدفتان را تعیین کرده باشید. چه مطالبی را می خواهید به شنونده منتقل کنید و محتوای شما چه ارزش افزوده ای برای او دارد؟ اول از همه محتوای شما باید بر اساس نوع مخاطبتان تولید شود. هر فعالیتی که انجام می دهید هیچ کس بهتر از خود شما مخاطبتان را نمی شناسد، خودتان را جای آنها بگذارید و فکر کنید چه موضوعی بیشتر می تواند جذبشان کند و در رابطه با همان موضوعات محتوایتان را تولید کنید.

اگر بخواهیم در حوزه تولید محتوا یک نمونه پادکست مثال بزنیم می توان گفت فرض کنید در حوزه مشاوره وبیناری داشته اید و مسائل جالبی در آن رد و بدل شده، همین وبینار ضبط شده می تواند خودش یک اپیزود از پادکست های شما را  تشکیل دهد. یا اگر وبلاگ نویسی انجام می دهید محتواهای وبلاگتان را تبدیل به پادکست کنید تا مخاطب هایتان به راحتی در وقت آزاد به آنها گوش کنند. نکته ای که مهم است این است که در تولید پادکست متعهد باشید و مداوم عمل کنید در غیر این صورت در بلند مدت کاملا نام تان فراموش می شود.

 • ضبط صدا با گوشی موبایل

اگر گوشی هوشمند داشته باشید یعنی همین الان یک دستگاه ضبط صدا در اختیار دارید و می توانید با ضبط صدای با کیفیت معقول همین الان پادکست تان را استارت بزنید. اگر می خواهید صدایتان را ضبط کنید در بهترین حالت باید میکروفن موبایل تان را در چند سانتی متری دهان تان نگه دارید و بعد شروع به صحبت کردن کنید، زیاد نزدیک نگه داشتن میکروفن گوشی باعث مبهم شدن صدای شما می شود. همچنین محیط تان باید عاری از هر گونه صدای اضافی باشد. کاغذهایی که مطالبتان را از روی آن مرور می کنید به دیوار روبرویتان بچسبانید تا موقع ضبط صدا، صدای برگ زدن کاغذ ها باعث ایجاد نویز نشود.

 • نصب یک نرم افزار ادیت صدا بر کامپیوتر

حالا که محتوایتان را ضبط کرده اید به یک سیستم ادیت جامع نیاز دارید که فایل تان را پیوسته کنید و آن را به حالت استاندارد تبدیل کنید. خوشبختانه نرم افزارهای ادیت بسیاری موجود هستند که می توانید آنها را بر کامپیوترتان نصب و استفاده کنید که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم:

نرم افزار Audacity

قیمت: رایگان

اگر تازه کار باشید و مایل به هزینه اضافی نباشید این نرم افزار رایگان بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این نرم افزار در عین ساده بودن دارای قابلیت های پیشرفته بسیاری است. Audacity نه تنها به سیستم ضبط صدا مجهز است نویز های بک گراند را حذف می کند ، افکت های مختلفی به صدای شما می بخشد مثلا گام صدا را بالا و یا پایین می آورد و یا صداهای متفاوت را با هم میکس می کند.

این مطلب و خوندی ؟  تحقیق کلمات کلیدی

این نرم افزار هم چنین تکه های فایل های مختلف را به هم می چسباند یا جدا می کند و قسمت هایی از فایل را که نمی خواهید حذف می کند و در آخر فایل استاندارد و خالی از هر گونه نویزی را به شما تحویل می دهد.

نرم افزار Alitu

قیمت: ۷ روز اول رایگان و سپس ۲۸$ در ماه

این نرم افزار نیز برای کسانی که از لحاظ تکنیکی خیلی ماهر نیستند و تازه کار هستند بسیار کاربردی است.Alitu امکان ساخت اپیزود هایتان را در ساده ترین حالت ممکن فراهم می کند. به این صورت که فایل خام شما را دریافت می کند تمام سطوح صدا را به طور اتوماتیک و یا دستی تنظیم می کند و فایل را تمیز و بدون نویز در اختیار شما قرار می دهد.

نرم افزار Adobe Audition

قیمت: ۷۵$ در ماه

برای افرادی که علاقمند به استفاده از نرم افزار های حرفه ای تری هستند Adobe Audition می تواند گزینه مناسب تری باشد. این نرم افزار بیشتر در مراکز آموزشی و رسانه ای استفاده می شود و با انواع فرمت های صوتی سازگاری دارد. Adobe audition با وجود صد ها افکت صوتی قابلیت گرفتن خروجی های مختلف مانند دیسک های صوتی را نیز دارد و در کل یک مجموعه تقریبا بی عیب و نقص ادیت صدا به شمار می رود.

همان طور که گفتیم استفاده از نرم افزار های ادیت صدا کار شما را بسیار حرفه ای تر و گوش نواز تر جلوه می دهند و بدون آن درصد کمی در تولید پادکست احتمال موفقیت دارید.

 • سایت میزبان پادکست (Host)

حالا نوبت آن رسیده است که تولیدات خودمان  را منتشر کنیم. اما قبل از این کار نیاز داریم پلتفرم و سایت میزبانی مناسبی را برای انتشار پادکست هایمان در نظر بگیریم. در واقع منظور از سایت میزبان سایتی است که به شما اجازه می دهد پادکست هایتان را آنجا آپلود کنید و شنونده هایتان بتوانند آن ها را دانلود و کانال شما را دنبال کنند.

در واقع مهم ترین نکته اینجاست که یک میزبان باید برای پادکست شما یک فید مستقل بسازد و شما آدرس این فید را برای ITUNES می فرستید که آن را بررسی و تایید کند این پروسه چند روزی طول می کشد و پس از آن پادکست شما را از هر اپلیکیشن پادکچر می توان شنید.

سایت هایی مانند Soundcloud و یا Anchor از میزبان های خارجی رایگانی هستند که می توانید پادکست های فارسی تان را بر بستر آن بسازید البته soundcloud به شما اجازه ساخت بیشتر از ۱۸ اپیزود را نمی دهد و برای تولید بیشتر باید اپیزود های قدیمی ترتان را پاک کنید.

این مطلب و خوندی ؟  سئو محتوا چیست؟

سایت های ناملیک و شنوتو که در قبل اشاره کردیم نیز از دسته سایت های میزبان پادکست ایرانی هستند که خوشبختانه رایگان هم هستند و با تولید فید برای پادکست شما، اپیزود هایتان را به تمام اپلیکیشن های پادکچر می فرستند و مخاطب هایتان به راحتی می توانند به پادکست شما گوش کنند.

۵ نکته کاربردی در تولید پادکست

در ادامه باهم ۵ نکته مهم را که در جزییات تولید پادکست باید در نظر بگیرید مرور می کنیم.

 1. از تصویر مناسب استفاده کنید

مطمئنا اولین چیزی که کاربر موقع جست و جو با آن مواجه می شود تصویر کاور پادکست شماست. تصویری که می توانید در صدم ثانیه محتوای شما را به کاربر معرفی کند. شاید با خودتان بگویید پادکست یک محتوای شنیدنی است و تصویر روی آن خیلی مهم نیست در صورتی که انتخاب یک تصویر مناسب با محتوا نقش بسیار اساسی را در انتخاب کاربر بازی می کند.

از لحاظ تکنیکی و طبق مقررات آیتیونز تصویر باید دارای شرایط زیر باشد:

 • باید دارای فرمت JPG یا PNG باشد.
 • نوشته های عکس باید قابل خواندن باشند.
 • دارای سایز مینیمم ۱۴۰۰*۱۴۰۰ و ماکزیمم ۳۰۰۰*۳۰۰۰ پیکسل باشند.
 1. پادکست باید دارای عنوان باشد

بعد از تصویر طبیعتا کاربر به دنبال خواندن عنوان است که ببیند آیا محتوا متناسب با نیازش است یا خیر. معمولا بیشتر افراد “نام وبلاگ+پادکست” و یا “نام برند+پادکست” را انتخاب می کنند اما در کل انتخاب عنوان بستگی به شما دارد. هر نامی را که فکر می کنید به کل محتوایتان نزدیک تر است انتخاب کنید.

به هر حال یادتان نرود که آیتیونز یک موتور جست و جو است و افراد بر حسب نیازشان عنوان شما را سرچ می کنند. اما بیش از حد هم از کلمات کلیدی استفاده نکنید و سعی کنید نام گذاری تان را نرمال و با ترکیب متعادلی از کلید واژه ها انجام دهید.

 1. نام گوینده را قید کنید

این قسمت دقیقا جای اسم شماست. اما حتی در این قسمت هم می توانید کلماتی را اضافه کنید که رنکتان را در سرچ ها بالاتر ببرید. البته منظورمان کلمات بی ربط نیست بلکه شغل تان و یا تخصص تان را بعد از اسم تان قید کنید.

مثلا: کامیار X، متخصص سئو و تولید محتوا

در این صورت هر کسی کلمه تولید محتوا را جست و جو کند شانس اینکه با شما مواجه شود بالا می رود.

 1. خلاصه را توضیح دهید

این قسمت توضیحاتی برای پادکست شماست. شما تقریبا تا سقف ۴۰۰۰ حرف امکان نوشتن توضیحات دارید و این توضیحات باید ارائه دهنده و خلاصه ای از کار شما باشد. توصیه می شود توضیح تان را طوری بنویسید که خواننده را ترغیب به شنیدن کند. یک خلاصه خوب باید شامل کلمات کلیدی که می خواهید با آنها جست و جو شوید باشد و در کل چارچوب و طرح برنامه تان را ارائه می دهد.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

در زیر نمونه توضیحات پادکست محبوبی به نام رادیو چهرازی را آورده ایم که در واقع معرفی برنامه و خلاصه ای از توضیحات  است:

رادیو چهرازی پادکستی است که در سال ۱۳۹۲ ضبط شد. ایده ی آن این است که گویی عده‌ ای از بیماران آسایشگاه چهرازی (ابراهیم چهرازی) رادیویی ضبط می‌ کنند. داستان زندگی چند نفر به نام های علی، حبیب، جمشید و دلبر (دختری که همه ی بیماران آسایشگاه عاشق او هستند) با کاراکتر هایی به یاد ماندنی و دوست داشتنی با موضوعات احساسی و اجتماعی در یک آسایشگاه روانی واقع در تهران است

در خلاصه بالا به کل موضوع و اینکه در چه دسته ای قرار می گیرد نیز اشاره شده است.

 1. مدیریت زمان

طول مدت زمان هر اپیزود بستگی به حجم محتوا و کار شما دارد. طبیعتا انتشار روزانه اپیزود های یک ساعته می تواند برای مخاطب خسته کننده باشد و اگر مخاطب دو سه روز وقت نکند پادکست شما را گوش کند رسیدن به ادامه مطلب برایش دشوار خواهد شد و امکان اینکه از گوش دادن بقیه صرف نظر کند زیاد خواهد بود.

سعی کنید پادکست ها را بر اساس مدت زمان شان منتشر کنید. مثلا اگر پادکست هایتان یک ساعته هستند هفته ای یک یا دو بار را به انتشار اختصاص دهید و اگر هر اپیزود در حدود ۱۵ دقیقه است روزانه هم می توانید آن را منتشر کنید. مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کنید آن است که شنونده تان را با حجم زیاد کلافه نکنید.

پادکست خود را تبلیغ کنید

وقتی این مراحل را تمام کردید، فقط کافی است فایل هر اپیزود را در سرویس میزبانی آپلود کنید. در هر اپلیکیشن و پلتفرمی پادکست شما به راحتی با یک جستجوی ساده پیدا می‌شود.

آخرین کاری که باید انجام دهید تبلیغ کردن است. حتماً برای پادکست خود در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و اینستاگرام اکانت بسازید. درباره پادکست خود صحبت کنید و افراد بیشتری را برای شنیدن پادکست دعوت کنید.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه