0

جذب مشتری جدید CAC

هزینه جذب مشتری جدید CAC ،  متوسط هزینه‌ای است که برای جذب یک مشتری می‌پردازدید. این شاخص شامل هزینه‌های بازاریابی، فروش و همچنین حقوق و مخارج مربوط به جذب و تبدیل یک بازدیدکننده به مشتری می‌باشد.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر کسب و کار

فهرست مطالب جذب مشتری جدید

می خواهید بدانید فرایند جذب مشتری جدید CAC چگونه است؟ شما یک کوبیده بی‌نهایت خوشمره پیش‌ روی خودتان دارید و تمام ادویه‌ها و گوجه ها و نوشیدنی‌های محبوب‌تان را هم کنار این غذا گذاشته‌اید و می‌خواهید شروع به غذا خوردن کنید. همین که یک لقمه ای خوشمزه از کوبیده را جدا می‌کنید و می‌خواهید به سمت دهان‌تان ببرید تلفن زنگ می‌خورد.

 • می‌تونم با آقا یا خانم فلانی صحبت کنم؟

+    بفرمایید، خودم هستم.

 • می‌خوام در مورد یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین اجاق‌گازها باهاتون صحبت کنم.

شما دوست دارید در همان لحظه تلفن را از پنجره‌ی آشپزخانه به بیرون پرت کنید. این دقیقا چیزی است که می‌خواهیم به وسیله‌ی آن فرایند جذب مخاطب را توضیح دهیم.

بگذارید با قاطعیت بگوییم که جذب مخاطب چیزی است که کسب و کار شما را از موقعیتی که در بالا گفته شد نجات می‌دهد. جذب مخاطب به این معناست که مشتریان شما دیگر در حین خوردن پاستای محبوب‌شان تبلیغ اجاق‌گازهای باکیفیت را از کمپانی شما نخواهند شنید.

Lead Generation‌ در زبان فارسی معنی واحدی ندارد اما در بازاریابی و تبلیغات با اسم‌های جذب مخاطب، جذب ایمیل، جذب مشتری راغب، جذب مشتری علاقه‌مند و … می‌شناسند. اما عموما به همان شکل انگلیسی و رایج آن کاربرد دارد، یعنی جذب مشتری بالقوه. بعد از آن در مورد فرایند جذب مشتری بالقوه و دلایل بهره‌وری آن صحبت خواهیم کرد. در آخر این قصه‌ی دراز و هیجان‌انگیز هم به روش‌ها و تکنیک‌های جذب مشتری بالقوه خواهیم پرداخت.

شاخص جذب مشتری جدید CAC  (مخفف Customer Acquisition Cost) یکی از قدیمی‌ترین شاخص‌ها در تبلیغات و بازاریابی محسوب می‌شود.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

حتماً شما هم این جمله را شنیده‌اید که جذب مشتری جدید پنج (یا گاهی هفت یا گاهی ده یا گاهی دوازده) برابر نگهداری مشتری فعلی هزینه دارد.

این نسبت را هر کس به سلیقه‌ی خود و به استناد مطالعات و تجربیات خود، به شکل متفاوتی گزارش می‌کند، اما آنچه برایمان مهم است این است که موضوعی به نام هزینه جذب مشتری موضوع تازه‌ای نیست و همیشه در بازاریابی و فروش و تبلیغات مورد اشاره قرار گرفته است.

اما طی سال‌های اخیر با توسعه فناوری اطلاعات و به تبع آن رواج یافتن بازاریابی دیجیتال، محاسبه هزینه جذب مشتری و به عبارت دیگر سنجش اثربخشی فعالیتهای تبلیغاتی بسیار ساده‌تر و دقیق‌تر از گذشته شده و همین مسئله کمک کرده است تا بحث هزینه جذب مشتری به موضوعی تاثیرگذار در بازاریابی و تبلیغات تبدیل شود.

تعریف جامع :شاخص هزینه جذب مشتری جدید CAC چیست؟ CAC (Customer Acquisition Cost) یا هزینه جذب مشتری، شاخص مهمی در کسب و کار است که توسط شرکت های مختلف در سراسر دنیا استفاده می شود. این شاخص نشان می دهد که چه منابعی برای جذب مشتریان جدید و رشد شرکت مورد نیاز است. اگر به دنبال گسترش تعداد مشتریان و سود شرکت هستید، دانستن CAC، اهمیت آن و نحوه محاسبه آن بسیار مهم است.

هزینه کسب جذب مشتری جدید CAC چیست؟

شاید اگر به اختصار با CAC مواجه شوید، تعریف آن سخت باشد، ولی وقتی از هزینه کسب مشتری صحبت می‌کنیم، قطعا خود عنوان می‌تواند تعریف آن را مشخص کنید. هزینه جذب مشتری در فرایندهای فروش و تبلیغات موضوع عجیبی نیست و در واقع اگر بخواهیم ساده آن را تعریف کنیم باید بگوییم هزینه‌ای که سازمان برای جذب مشتری جدید می‌پردازد.
اما اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر و عمیق‌تر باشیم، باید بگوییم CAC یعنی هزینه‌ای که کسب و کار از روش‌های محتلف برای تبدیل مخاطب یا مشتری بالقوه به مشتری بالفعل و متقاعدکردن او برای انجام اولین خرید انجام می‌دهد.

چرا هزینه جذب مشتری جدید شاخصی حیاتی است؟

یکی از مهمترین دلایل شکست کسب و کارها به ویژه استارتاپ‌هایی که تازه کارشان را شروع کرده‌اند، مشکل در بازاریابی اصولی و درست است. چراکه بسیاری از افراد و اعضای تیم جزو متخصصان فنی هستند و در زمینه پیدا کردن مشتری و فروش محصولات دچار مشکل می‌شوند.
به همین دلیل به اشتباه برای جذب مشتریان جدید بی‌پروا هزینه می‌کنند و تصورشان بر این است که با هزینه کردن زیادی می‌توانند مشتریان بیشتری جذب کنند. ضمن اینکه چون دید و ذهنیت درستی از شاخص هزینه جذب مشتری ندارند، محاسبات‌شان به خطا می‌رود. به همین دلیل نه می‌توانند درست مشتری جذب کنند و نه اینکه هزینه‌ها با بودجه و درآمدشان همخوانی دارد.

مزایای شاخص هزینه کسب جذب مشتری جدید

با این اوصاف تا اینجا متوجه اهمیت و حیاتی بودن شاخص هزینه کسب مشتری شدیم، اما نکته مهم این است ببینیم این شاخص چه مزایایی دارد و چطور باید از این مزایا در کسب و کار و استارتاپ‌ خود استفاده کنیم. البته به این معنا نیست که در فضای آنلاین نمی‌توان از CAC استفاده کرد، علت اصلی این است که در فضای آنلاین محاسبه این شاخص راحت‌تر است.
مهمترین مزیت شاخص هزینه جذب مشتری این است که فقط به صورت کمی این مقدار را داریم می‌توانیم دقیقا بررسی کنیم و ببینیم کانال‌ها و برنامه‌های بازاریابی ما برای جذب هر مشتری چقدر هزینه در پی داشته است و بتوانیم درست آن را مدیریت کنیم. ضمن اینکه می‌توانیم با ایجاد یک جامعه آماری خوب و مقیاس درست متوجه شویم که کجا باید هزینه‌ها را کمتر کنیم و در چه مواردی باید سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشیم تا با جذب مشتری بتوانیم به فروش بالاتر برسیم.
در نهایت می‌توان با درنظر گرفتن پارامترهای دیگر و کسب تجربه به جایی رسید که امکان محاسبه هزینه معقول برای جذب مشتری جدید را فراهم کرد.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای سبز چیست؟

CAC چیست؟

CAC به معنای هزینه جذب مشتری جدید است. هزینه جذب مشتری جدید یک شرکت مجموع هزینه های انجام شده برای فروش و بازاریابی به منظور جذب یک مشتری جدید در یک بازه مشخص است.

مجموع هزینه های فروش و بازاریابی شامل تمام برنامه های بازاریابی، دستمزدها، کمیسیون فروش، اضافه پرداختی ها و هر هزینه ای که در جذب یک سرنخ فروش جدید و تبدیل آن به مشتری تاثیر می گذارد، است.

شرکت های موفق به دنبال کاهش هزینه جذب مشتری جدید یا CAC هستند. این کار نه تنها به افزایش بازده و سود کمک می کند، بلکه علامتی است برای سلامت فروش، بازاریابی و برنامه های خدمات مشتری شرکت‌ها.

ترسیم فرآیند جذب مشتری جدید

موارد زیر از اساس ترسیم طرح فرآیند جذب مشتری جدید جدید دست به جیب خواهد بود. برای استفاده از این موارد، در این مرحله نیازی نیست که کار دیگری روی آنها انجام دهید.

 • مشتریان چگونه مشخص می کنند که نیاز و یا فرصت تغییر وضعیت جاری شان را دارند و اینکه چگونه مشتریان را تحریک کنید تا احساس کنند، باید کار متفاوتی را انجام دهند (خرید محصول شما).
 • مشتریان چگونه از وجود محصولتان خبردار خواهند شد.
 • مشتریان محصولتان را چگونه تحلیل خواهند کرد.
 • مشتریان چگونه محصولتان را خریداری خواهند کرد.
 • مشتریان چگونه محصولتان را به کار خواهند گرفت.
 • مشتریان چگونه بهای محصولتان را پرداخت می کنند.

چگونه CAC را محاسبه و اندازه‌گیری کنیم؟

بدون شک نحوه محاسبه CAC اهمیت بسیار زیادی دارد و دقیقا مهمترین بخش همین جاست که چطور هزینه جذب مشتری جدید CAC را محاسبه کنیم. هر چقدر در این قسمت بتوانیم دقیق‌تر عمل کنیم، خروجی به دست آمده کمک زیادی به ما می‌کند. همان‌طور که گفتیم CAC یعنی تمام هزینه‌هایی که برای جذب یک مشتری جدید متحمل شده‌ایم. در نتیجه می‌توانید هزینه بازاریابی، فروش، دستمزد و حقوق‌ها را برای یک بازه زمانی مشخص در نظر بگیرید و در فرمول زیر بگذارید تا CAC به دست آید:

نحوه ی محاسبه هزینه‌ی جذب مشتری جدید :

x 100 [ مشتریان جدید اضافه شده / کل هزینه های بازاریابی و فروش ] = هزینه‌ی جذب مشتری

برای محاسبه‌ی این شاخص کافیست، کل هزینه‌های بازاریابی و فروش اعم از حقوق و دستمزد را در طی یک دوره مشخص بر تعداد مشتریان جدید اضافه شده در طی همان دوره تقسیم کنید. به عنوان مثال اگر شما در ماه گذشته ۱۵۰۰ دلار برای جذب مشتریان جدید هزینه کرده باشید و توانسته باشید ۱۰۰۰ مشتری جدید بدست بیاورید، هزینه ی جذب مشتری شما ۱۵ دلار خواهد بود.

این مطلب و خوندی ؟  ماتریس SWOT چیست؟

CAC چیست؟ – شاخص هزینه جذب مشتری چیست؟

CAC به معنای هزینه جذب مشتری جدید است. هزینه جذب مشتری جدید یک شرکت مجموع هزینه های انجام شده برای فروش و بازاریابی به منظور جذب یک مشتری جدید در یک بازه مشخص است.

مجموع هزینه های فروش و بازاریابی شامل تمام برنامه های بازاریابی، دستمزدها، کمیسیون فروش، اضافه پرداختی ها و هر هزینه ای که در جذب یک سرنخ فروش جدید و تبدیل آن به مشتری تاثیر می گذارد، است.

شرکت های موفق به دنبال کاهش هزینه جذب مشتری جدید یا CAC هستند. این کار نه تنها به افزایش بازده و سود کمک می کند، بلکه علامتی است برای سلامت فروش، بازاریابی و برنامه های خدمات مشتری شرکت‌ها.

اگر تیم ارتباط با مشتریان شما به درستی با مشتریان راضی ارتباط برقرار کند، با استفاده از نظرات آن مشتریان و انتشار آن در رسانه های مختلف‌تان می تواند مشتریان بیشتری جذب نماید. اگر سرنخ های به دست آمده از این روش تبدیل به مشتری شوند، شما هزینه ای برای جذب آن ها پرداخت نکرده اید و این به معنای کاهش بیشتر هزینه هاست.

نرخ تبدیل (Conversion Rate) به نرخ تبدیل کاربر به مشتری اشاره دارد. نرخ تبدیل که معمولا به صورت درصد بیان می‌شود تعداد کاربرانی که عمل خاصی را انجام داده‌اند را از میان هر ۱۰۰ کاربر، مشخص می‌کند. برای مثال اگر در طی هفته گذشته ۱۰۰۰ کاربر از سایت شما بازدید کرده باشند و ۶۰ کاربر در نتیجه خرید از سایت شما، تبدیل به مشتری شده باشند، نرخ تبدیل سایت شما ۶% بوده است. روش‌های بسیار مختلفی برای بهبود این شاخص وجود دارد و شما می‌توانید با بهینه‌سازی نرخ تبدیل هزینه‌های جذب مشتریان خود را به طرز چشمگیری کاهش دهید.

ارزش چرخه مشتری CLV چیست؟

ارزش چرخه مشتری (Customer Lifetime Value) که از آن به عنوان ارزش چرخه طول عمر مشتری نیز یاد می‌شود، در واقع ارزشی است که سازمان انتظار دارد مشتری در طول عمر خود در چرخه تعامل با کسب و کار، برای آنها به ارمغان بیاورد. این شاخص شامل تعداد تراکنش‌های مالی و تراکنش‌های غیرمالی مانند ارزش‌آفرینی از طرق مشارکت در برنامه‌های خاص می‌شود. اما به صورت کلی CLV یعنی حداکثر درآمدی که یک کسب و کار می‌تواند از یک مشتری انتظار داشته باشد.

ارتباط بین CAC و CLV چیست؟

طبیعتا همان‌طور که اشاره کردیم CAC به معنای هزینه کسب مشتری جدید است و CLV به درآمد موردانتظار از یک مشتری مربوط می‌شود. در نتیجه باید برای جذب هر مشتری طوری هزینه کنیم که سرنخ و مخاطب ما به عنوان مشتری بالقوه کیفیت بالایی داشته باشد و در نهایت منجر به افزایش CLV یا افزایش درآمد از مشتری شود. در واقع CAC با CLV رابطه معکوس دارد و هر چه بتوانید هزینه جذب مشتری را کاهش دهید و ارزش آورده مشتری بیشتر شود، سود بالاتری نصیب‌تان خواهد شد.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

CLV یا CAC؟ کدام یک مهمترند؟

سوال خوبی است. باید ببینیم بهبود هزینه جذب مشتری برای ما شاخص مهمتری است، یا باید به فکر درآمدزایی بیشتر از او باشیم. قطعا هر دو شاخص، معیارهای مهمی هستند و در نگاه اول شاید تصور کنید طبیعتا سودآوری بیشتر اهمیت بالاتری دارد، اما نکته مهم اینجاست بدون محاسبه CAC نمی‌توانید CLV دقیقی داشته باشید. ضمن اینکه هزینه جذب مشتری نسبت به ارزش طول عمر چرخه مشتری دقیق‌تر و واقعی‌تر محاسبه می‌شود.

هزینه کسب مشتری (CAC) و ارزش چرخه مشتری (CLV) هر دو معیارهای بسیار مهمی هستند که محاسبه آنها به کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها کمک زیادی می‌کند. قطعا با توجه به محدودیت بودجه در شروع کار نمی‌توان بی‌پروا هزینه کرد، به همین دلیل باید شاخص CAC کاهش پیدا کند و از سوی دیگر باید ببینیم هر مشتری جدید چه مقدار ارزش آورده برای ما دارد و چه اندازه می‌‌توانیم از او درآمد داشته باشیم.

در حوزه جذب مشتری جدید به موارد زیر بسیار پرداخته شده است و ما به دنبال تکرار آنها نیستیم فقط جهت اطلاع بیشتر شما آنها را برای شما مجدد بصورت لیست می آوریم و سپس میریم سراغ بحث اصلی خودمون :

 • شناسایی نیازهای مشتریان
 • توجه به تمام مشتریان قدیمی و جدید
 • شناسایی نیازهای کارمندان
 • فعالیت مداوم در شبکه های اجتماعی
 • به مشتریان بالقوه اشانتیون بدهید
 • همکاری وتعامل با سایر کسب و کارهای مکمل
 • شرکت در رویدادها ، نمایشگاهها و همایش های مرتبط
 • برگزاری کارگاههای آموزشی
 • افزایش مطالعه و بروزرسانی اطلاعات مدیران
 • تبلیغات هدفمند و مداوم داشته باشید
 • بر مزایای محصولات و خدمات خود تاکید کنید

CAC (Customer Acquisition Cost) یا هزینه جذب مشتری، شاخص مهمی در کسب و کار است که توسط شرکت های مختلف در سراسر دنیا استفاده می شود. این شاخص نشان می دهد که چه منابعی برای جذب مشتریان جدید و رشد شرکت مورد نیاز است. اگر به دنبال گسترش تعداد مشتریان و سود شرکت هستید، دانستن CAC، اهمیت آن و نحوه محاسبه آن بسیار مهم است.

مقایسه ارزش طول عمر مشتری (LTV) به CAC

یکی از شاخص هایی که می توان در رابطه با هزینه جذب مشتری تحلیل کرد، ارزش طول عمر مشتری یا Customer’s Lifetime Value است. LTV بازکشت درآمدی است که یک مشتری در طول رابطه‌اش با شرکت ایجاد می کند.

برای محاسبه ارزش مشتری یا ارزش طول عمر مشتری نیاز به متغیرهایی دارید که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 • میانگین ارزش خرید: برای محاسبه این متغیر باید میزان درآمد شرکت در یک بازه مشخص (معمولاً یک سال) را تقسیم بر تعداد خریدهای انجام شده در آن بازه نمایید.
 • میانگین فرکانس خرید: برای محاسبه این متغیر باید تعداد خریدهای انجام شده در بازه‌ی مشخص شده را تقسیم بر تعداد مشتریان در آن بازه کرد (توجه کنید که اگر یک مشتری چند خرید انجام داده باشد، تنها یک مشتری به حساب می آید)
 • ارزش مشتری: برای محاسبه این متغیر باید میانگین ارزش خرید را ضرب در میانگین فرکانس خرید نمایید.
 • متوسط طول عمر مشتری: برای محاسبه این متغیر باید میانگین تعداد سال هایی که یک مشتری از شرکت شما خرید انجام می دهد را حساب کنید.
این مطلب و خوندی ؟  کپی رایتینگ چیست ؟

خوب در آخر برای محاسبه LTV یا ارزش طول عمر مشتری باید ارزش مشتری را ضرب در متوسط طول عمر مشتری نمایید. این عدد به شما تخمینی از میزان درآمدی که یک مشتری در بازه‌ی ارتباطش با شرکت شما برایتان به ارمغان می آورد ارائه می کند.

در نهایت مقایسه نسبت ارزش مشتری به هزینه جذب شده آن یعنی LTV:CAC به شما میزان ارزشی که یک مشتری نسبت به هزینه ای که برای جذبش شده است را نشان می دهد.

نسبت LTV به CAC

کسب و کارها از نسبت LTV به CAC (LTV:CAC)  استفاده می کنند تا عادت‌های هزینه های بازاریابی، فروش و ارتباط با مشتریان را شکل دهند. LTC:CAC نشان می دهد که مشتریان نسبت به هزینه ای که کسب و کار برای جذب آن ها انجام داده است چقدر ارزشمند هستند.

شرکت ها و کسب و کارها باید به درستی بهترین میزان تعادل این نسبت را به دست آورند تا مطمئن شوند که بیشترین خروجی را سرمایه گذاری های مالی به دست می آورند. در حالت ایده آل تقریباً یک سال طول می کشد تا هزینه جذب مشتری جبران شود و نسبت LTV:CAC شما باید ۳:۱ باشد؛ به عبارت دیگر ارزش مشتری شما باید سه برابر هزینه جذب آن ها باشد.

اگر این میزان ۱:۱ باشد به این معناست که شما تقریباً همان میزان که مشتریان برای خرید محصولتان پرداخت کرده اند هزینه نموده اید. اگر این میزان بیشتر از ۳:۱ باشد به عنوان مثال ۵:۱، به این معناست که شما به اندازه کافی در فروش و بازاریابی هزینه نمی کنید و فرصت های جذب سرنخ فروش جدید یا لید را از دست می دهید.

در این جا شاید برایتان سوال باشد که مقدار مناسب CAC چه میزان است؟ این موضوع بسیار به صنعت فعالیت‌تان مرتبط است. برای این که دید بهتری به تیم های فروش و بازاریابی بدهید، در ادامه به میانگین هزینه جذب مشتری در صنایع مختلف می پردازیم.

چگونه هزینه جذب مشتری جدید را بهبود دهیم؟

قطعا هر چه بتوانیم هزینه کمتری برای جذب مشتری جدید متحمل شویم، برای ما بهتر است. به همین دلیل باید دنبال روش‌هایی باشیم که بتوانیم شاخص CAC را کاهش دهیم. در ادامه به چند روش کاربردی اشاره می‌کنیم:
استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM): مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM اهمیت زیادی در کاهش و بهبود هزینه‌های جذب مشتری دارد. در این سرویس‌ها نه‌تنها می‌توانید در جریان فرایندهای بازاریابی و فروش قرار بگیرید، بلکه تعداد افراد درگیر، مشکلات موجود در مسیر، نظرات مشتریان برای خریدن یا نخریدن نیز مشخص می‌شود. ضمن اینکه می‌توانید با خودکارسازی فرایندها، هزینه‌ها را کاهش دهید.
بهینه‌سازی نرخ تبدیل و تست A/B: هر چه با کمک ابزارهای تحلیلی و آماری نظیر گوگل آنالیتیکس بتوانید مشکلات موجود را شناسایی کرده و نرخ تبدیل خود را افزایش دهید، می‌توانید به بهبود شاخص CAC امیدوار باشید. مواردی چون مشکلات صفحه فرود، مشکل در سفر مشتری، سرعت سایت، ریسپانسیو نبودن و… از مواردی است که باعث از دست رفتن مخاطب می‌شود. ضمن اینکه استفاده از تست A/B در بهینه‌سازی هزینه جذب مشتری کمک زیادی به شما می‌کند.
ارتقای ارزش پیشنهادی به کاربر: تا می‌توانید باید در محصولات و خدمات خود ارزش‌هایی داشته باشید که مورد نیاز و علاقه مصرف‌کنندگان باشد تا خودشان به سمت شما بیایند.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی چیست؟

حال که عوامل تاثیرگذار بر هزینه‌های بازاریابی و فروش را با هم بررسی کردیم، با دو مثال (با اعداد فرضی) تلاش می‌کنیم مفهوم جذب مشتری و نحوه محاسبه آن را بهتر منتقل کنیم:

مثال اول – بانک پاسارگاد در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۲ میلیارد تومان به فعالیت‌های بازاریابی خود اختصاص داده است و در نتیجه این سرمایه‌گذاری به روی فعالیت‌های بازاریابی توانسته ۲۰ هزار مشتری جدید جذب کند. اگر هزینه‌های بازاریابی بانک پاسارگاد (۲ میلیارد تومان) را تقسیم بر تعداد مشتریان جدید جذب شده (۲۰ هزار مشتری) کنیم به هزینه جذب مشتری بانک پاسارگاد در سال ۹۸ میرسیم.

مثال دوم – در سال ۹۸ هزینه‌های بازاریابی دیجی‌کالا مبلغ ۵ میلیاردتومان بوده و دیجی‌کالا توانسته پس از انجام این هزینه تعداد ۹۰هزار مشتری جدید جذب کند، در ادامه با تقسیم کردن هزینه‌های بازاریابی دیجی‌کالا بر تعداد مشتریان جذب شده دیجی‌کالا در سال ۹۸ به هزینه جذب مشتری دیجی کالا در سال ۹۸ می‌رسیم.

هزینه جذب مشتری جدید در تبلیغات آنلاین

اگر سابقه فعالیت در تیم بازاریابی یک شرکت را داشته باشید احتمالا در کار با شاخص‌های زیر روبرو بوده‌اید:

 • هزینه پرداخت شده برای جذب مشتری (CAC)
 • هزینه پرداخت شده به ازای دریافت نصب (CPI)
 • هزینه پرداخت شده به ازای جذب سرنخ (CPL)
 • هزینه پرداخت شده به ازای هر کلیک (CPC)
 • هزینه پرداخت شده به ازای هر فروش (CPO)
 • هزینه به ازای هر اکشن (CPA)

تمامی شاخص‌های بالا می‌توانند شاخص‌هایی باشند که در برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های بازاریابی برای هر شرکت در نظر گرفته شوند. اینکه در برنامه‌های بازاریابی شرکت چه شاخص‌هایی با چه اولویتی در نظر گرفته می‌شوند کاملا به نوع و صنعت کسب‌وکار بستگی دارد. برای مثال در اسنپ هزینه پرداخت شده به ازای دریافت هر نصب (CPI) می‌تواند یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی استفاده شده در برنامه‌های بازاریابی باشد در حالی که برای بانک پاسارگاد احتمالا هزینه پرداخت شده برای جذب هر مشتری (CAC) می‌تواند یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی استفاده شده در برنامه‌های بازاریابی باشد.

هزینه جذب مشتری جدید CAC

CAC (Customer Aqusition Cost) هزینه تبدیل یک سرنخ بالقوه به مشتری را محاسبه و اندازه گیری می کند. کسب و کارها از این شاخص برای مشخص شدن سوددهی و رشدشان استفاده می کنند؛ زیرا که این شاخص مقایسه ای از پولی که برای جذب مشتری های جدید هزینه شده است و مشتریانی که جذب شده است را نشان می دهد.

کاهش این مقدار به این معناست که کسب و کار به شکل بهینه تری هزینه می کند و در نهایت باید سود و بازگشت سرمایه بیشتری داشته باشد.

کمی فکر کنید: اگر برنامه بازاریابی درونگرای شما به درست عمل کند، نیازی به صرف هزینه برای تبلیغات برای کسب سرنخ های فروش متوسط نیستید؛ در واقع وبلاگ شما به صورت ۲۴ ساعته در حال جذب سرنخ های با کیفیت است. اگر تیم فروش شما به درستی قیف فروش را بهینه کند و به سرنخ ها رسیدگی کند، نیازی به جذب نیروی جدید برای پیگیری و فروش نخواهید بود.

اگر تیم ارتباط با مشتریان شما به درستی با مشتریان راضی ارتباط برقرار کند، با استفاده از نظرات آن مشتریان و انتشار آن در رسانه های مختلف‌تان می تواند مشتریان بیشتری جذب نماید. اگر سرنخ های به دست آمده از این روش تبدیل به مشتری شوند، شما هزینه ای برای جذب آن ها پرداخت نکرده اید و این به معنای کاهش بیشتر هزینه هاست.

این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

اگر شرکت شما به دنبال کاهش CAC است، ابتدا باید بدانید که چگونه هزینه جذب مشتری جدید را محاسبه نمایید. در زیر فرمول محاسبه CAC یا هزینه جذب مشتری جدید را مشاهده می کنید که می توانید برای کسب و کار خود استفاده نمایید.

هزینه تبلیغات

هزینه ای که برای تبلیغات می پردازید اولین هزینه است. برای تعدادی از کسب و کارها، تبلیغات روشی عالی برای جذب مشتریان جدید است، اما باید توجه داشت که تا جای ممکن در کمپین هایی سرمایه گذاری کنید که مختص مخاطبین هدف شما باشد. اگر مطمئن نیستید که خروجی مناسبی از کمپین های بازاریابی می گیرید، می توانید بازگشت و درآمدی که از آن تبلیغ به دست آمده است را تقسیم بر هزینه های صرف شده برای کمپین نمایید و این عدد را بررسی کنید.

دستمزد کارمندان

سرمایه گذاری بر کارمندان خوب همیشه ارزشمند است. بنابراین توجه ویژه نمایید که این هزینه در جای مناسب انجام شود. روش های جایگزینی برای کاهش هزینه ها وجود دارد (جدا از قطع پرداختی ها). از جمله این روش ها می توان به استفاده از روبات های چت و اتوماسیون بازاریابی اشاره کرد که به عملکرد نیروهای شرکت‌تان کمک می کند.

هزینه های تولید محتوا

هزینه های تولید شامل هزینه هایی است که برای تولید محتوا انجام می دهید. این هزینه های شامل پرداخت هایی است که به نیروهای محتوا انجام می دهید یا هزینه هایی که برای دورهمی های مرتبط با کار پرداخت می شود. تمامی این هزینه ها را بررسی و اندازه گیری نمایید.

هزینه های فنی

هزینه های فنی شامل تکنولوژی هایی است که تیم های بازاریابی و فروش شما استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر برای پیگیری و فروش لیدهای تولید شده از اتوماسیون بازاریابی یا نرم افزار CRM استفاده می کنید، هزینه های آن جزو موارد فنی به شمار می رود.

هزینه های انتشار

هزینه های انتشار شامل مواردی است که برای لانچ کمپین‌تان به عموم انجام می دهید. این هزینه ها شامل هزینه های تبلیغات در شبکه های اجتماعی یا تبلیغات در مجلات و روزنامه های می شود.

هزینه های تولید

هزینه ی برخی از محتواها نیاز به محاسبه جداگانه دارد. اگر در حال ساخت ویدئو هستید، نیازمند خرید دوربین، ساخت فیلم و ویرایش آن دارید. این هزینه ها معمولاً بالا هستند؛ مخصوصاً اگر از شرکت بیرونی برای ساخت آن استفاده نمایید.

هزینه نگهداری

شما برای نگهداری محصولات‌تان نیازمند انبار هستید و در نتیجه برای آن هزینه پرداخت می کنید. در موارد دیگر مثلاً تولید نرم افزار، هزینه بروزرسانی ها و رفع باگ ها جزو این دسته از هزینه ها هستند.

حالا که متوجه شدید فرمول CAC چیست، بگذارید به طور عملی از آن استفاده کنیم.

هزینه جذب مشتری در صنایع مختلف با توجه به تعدادی از فاکتورها متفاوت است؛ از جمله:

 • طول چرخه فروش
 • ارزش فروش
 • فرکانس فروش
 • طول عمر مشتری
 • بلوغ شرکت

بنابراین برای این که دیدگاهی نسبت به مفهوم CAC داشته باشید در این جا میزان CAC در صنایع مختلف را معرفی می کنیم. البته توجه کنید که این میزان بر اساس اطلاعات جهانی است و هنوز اطلاعاتی درباره محاسبه مقدار CAC در ایران وجود ندارد.

 • سفر و گردشگری: ۷ دلار
 • خرده فروش: ۱۰ دلار
 • کالاهای مصرفی ۲۲ دلار
 • تولیدی: ۸۳ دلار
 • حمل و نقل: ۹۸ دلار
 • آژانس بازاریابی: ۱۴۱ دلار
 • مالی: ۱۷۵ دلار
 • تکنولوژی (سخت افزار): ۱۸۲ دلار
 • املاک و مستغلات: ۲۱۳ دلار
 • بانک / بیمه: ۳۰۳ دلار
 • ارتباطات و تلکام: ۳۰۳ دلار
 • تکنولوژی (نرم افزار): ۳۹۵ دلار
آموزش جامع مدیریت دیجیتال مارکتینگ
آموزش جامع مدیریت دیجیتال مارکتینگ

چگونه هزینه جذب مشتری جدید را بهینه کنیم؟

روش های مختلفی برای بهینه کردن هزینه جذب مشتری وجود دارد تا بتوانید نسبت LTV:CAC را به ۳:۱ نزدیک تر کنید. در این جا چند استراتژی را معرفی می کنیم:

 • سرمایه گذاری در بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO): مطمئن شوید که در سایت‌تان مخاطبان به راحتی می توانند تبدیل به سرنخ فروش و در ادامه تبدیل به مشتری شوند. سایت‌تان را برای فرم ها و فروشگاه های آنلاین در حالت موبایل بهینه کنید. محتوای صفحات را بررسی کنید و مطمئن شوید که مخاطبان به راحتی محصول شما را پیدا و اقدام به خرید می کنند.
 • ارزش اضافه کنید: ارزش مشتری را با ارائه چیزی که برای آن ها ارزشمند است افزایش دهید. بازخوردهای مشتریان را جمع آوری کنید، چه این موارد مربوط به رفع مشکل محصول است، اضافه کردن ویژگی جدید است یا هر چیز دیگر، این اطمینان را به آن ها بدهید که همواره به نظراتشان اهمیت می دهید و در حال رفع مشکل هستید.
 • برای بازاریابی دهان به دهان تلاش کنید:  اگر مشتریان شما را به شبکه ی دوستان و اقوام معرفی کنند آن گاه هزینه جذب مشتری جدید برای شما ۰ تومان خواهد بود. این موضوع در طول زمان باعث کاهش CAC خواهد شد.
 • چرخه فروش را بهینه کنید: طول چرخه فروش محصولتان را بهینه و تا جای ممکن این مسیر را کوتاه تر نمایید. از نرم افزار CRM یا اتوماسیون بازاریابی استفاده کنید تا بتوانید این چرخه را به درستی اندازه گیری و بهینه نمایید.
این مطلب و خوندی ؟  آموزش طراحی کسب و کار

در آینده در وبلاگ نردو روش های بیشتری برای جذب مشتریان جدید با هزینه کم ارائه خواهیم کرد. در حال حاضر پیشنهاد می کنم میزان CAC را محاسبه نمایید و در بخش نظرات با درج صنعت فعالیت‌تان ثبت کنید تا میزان CAC مناسب صنایع مختلف را به دست آوریم.

فارغ از اینکه چه شاخص‌هایی را برای بررسی عملکرد برنامه‌های بازاریابی خود تعیین می‌کنید، سنجش این شاخص‌ها و بهبود آن‌ها یکی از مهم‌ترین کارهایی است که در تیم‌ بازاریابی انجام می‌پذیرد. در ادامه ۳ روش کاربردی بهبود هزینه جذب مشتری را معرفی می‌کنیم.

چگونه هزینه جذب مشتری جدید را بهبود ببخشیم؟

مخاطبان خود را هدف بگیرید

اگر ۵۰ سال پیش تصمیم داشتید محصولات و خدمات خود را معرفی کنید با انتخاب‌های محدودی روبرو بودید، رادیو، تلویزیون، روزنامه و بیلبورد. مشکل این رسانه‌ها این بود که پیام تبلیغاتی شما را به تمامی بینندگان خوانندگان نشان می‌دادند، فارغ از اینکه پیشنهاد شما تا چه حد مناسب آن‌ها است. با گذشت زمان رسانه‌هایی مانند مجلات تخصصی به وجود آمدند که امکان هدف‌گیری بهتر را برای شما فراهم می‌کردند. مثلا مجلات خانه و خانه‌داری منبع خوبی برای دستیابی به مخاطبان خانم بود. مجلات خودرو منبع خوبی برای دستیابی به مخاطبان آقا بود.

در طی دو دهه اخیر و در نتیجه ظهور تبلیغات اینترنتی، امکان دسته‌بندی و هدف‌گیری بسیار دقیق‌تری نسبت به گذشته در تبلیغات به وجود آمده است. اولین راه بهبود هزینه جذب مشتریان استفاده از تبلیغات هدفمندی است که پیام شما را به جامعه هدف کسب‌وکارتان می‌رساند. برای مثال در تبلیغات همسان (Native) شما می‌توانید سایت‌های نمایش‌دهنده تبلیغات خود را تحلیل کرده و با توجه به مخاطبان هر سایت ناشر، میزان نمایش تبلیغات خود به روی آن سایت را تعیین کنید. همچنین در مدیااد قابلیت اعمال محدودیت‌های زیر با هدف دستیابی هرچه اثربخش‌تر به مخاطبان هدف وجود دارد:

 • تنظیمات محل جغرافیایی حضور مخاطبان
 • تنظیمات دستگاه کاربر (موبایل، دسکتاپ و..)
 • تنظیمات سیستم عامل کاربر
 • تنظیمات اپراتور تلفن همراه
 • تنظیمات ساعات نمایش کمپین

از تبلیغات ریتارگتینگ کمک بگیرید

همواره کاربرانی که از سایت ما دیدن می‌کند، از ما خرید نکرده و تبدیل به مشتری نمی‌شوند. در این شرایط تبلیغات ریتارگتینگ روش مناسبی برای بازگرداندن این کاربران به سایت و تبدیل آن‌ها به مشتری است. در تبلیغات ریتارگتینگ شما کاربرانی که قبلا از سایت شما بازدید کرده بودند را در فضای اینترنت شناسایی کرده و با توجه به رفتاری که در زمان حضور در سایت شما از خود نشان داده بودن تبلیغات مرتبط را به آن‌ها نشان می‌دهید. در مقاله تبلیغات ریتارگتینگ به صورت کامل در مورد این نوع تبلیغات توضیح داده‌ایم.

این مطلب و خوندی ؟  فروش منحصر به فرد چیست؟

نرخ تبدیل را بهبود بدهید

۱. روی بهینه‌سازی نرخ تبدیل خود کار کنید

شما باید نرخ تبدیل همه مراحل قیف بازاریابی و قیف فروش خود را به دقت زیر نظر داشته باشید و دائما آنها را بهبود دهید.

به مثال زیر توجه کنید. مراحل زیر قیف بازاریابی و قیف فروش یک شرکت فرضی را نشان می‌دهد:

 1. افرادی که نام شرکت شما یا محصول‌تان را می‌شنوند (ابتدای قیف بازاریابی): ۱۰۰۰ نفر
 2. افرادی که به سایت شما مراجعه می‌کنند: ۵۰۰ نفر
 3. افرادی که به محتوای سایت شما علاقه‌مند شده و به طور متناوب به شما سر می‌زنند: ۱۰۰ نفر
 4. افرادی که با شما تماس می‌گیرند تا درباره محصول سؤال کنند (ابتدای قیف فروش): ۳۰ نفر
 5. افرادی که از شما خرید می‌کنند: ۱۰ نفر
 6. افرادی که از محصولات یا خدمات شما رضایت دارند و خرید خود را تکرار می‌کنند: ۲ نفر

در این قیف افراد از هر مرحله به مرحله بعد کمتر و کمتر می‌شوند به طوری که از هر ۱۰۰۰ نفر ورودی به قیف مارکتینگ، فقط ۱۰ مشتری از قیف فروش خارج می‌شوند. شما باید اعداد دقیق هریک از این مراحل را در اختیار داشته باشید تا نرخ تبدیل‌های خود را محاسبه کرده و جلوی ریزش مشتریان بالقوه را بگیرید.

گزارش نرخ تبدیل در نرم‌افزار CRM، این اطلاعات را با چند کلیک ساده در اختیار شما قرار می‌دهد تا شما بتوانید به راحتی برای بهبود نرخ تبدیل خود برنامه‌ریزی کنید.

۲. ارزش‌آفرینی کنید

به مشتریان خود چیزهای اضافه‌ای ارائه دهید که برایشان ارزشمند است. بازخوردهای خریداران را بررسی کنید و به آنها ترتیب اثر دهید. به این شکل آنها مدت زمان بیشتری مشتری شما باقی می‌مانند.

۳. یک برنامه معرفی مشتریان ارجاعی برای خود داشته باشید

اگر یکی از مشتریان فعلی شما را به کسی معرفی کند و او از شما خرید نماید، CAC این مشتری جدید نزدیک به ۰ است. خب چه چیزی از این بهتر؟ شما باید یک برنامه منظم داشته باشید و مشتریان را ترغیب کنید تا شما را به دوستان خود معرفی کنند تا به این کار سرعت بیشتری بدهید.

۴. چرخه فروش خود را ساده کنید

مراحل کاریز فروش خود را به دقت تعریف کنید و آن را به ساده‌ترین شکل ممکن دربیاورید. هرچه مراحل چرخه فروش شما واضح‌تر باشند و کارشناسان فروش به طور کامل آنها را درک کنند، نرخ تبدیل هر یک از مراحل بیشتر شده و CAC شما کمتر می‌شود.

مقایسه ارزش طول عمر مشتری (LTV) به CAC

یکی از شاخص هایی که می توان در رابطه با هزینه جذب مشتری تحلیل کرد، ارزش طول عمر مشتری یا Customer’s Lifetime Value است. LTV بازکشت درآمدی است که یک مشتری در طول رابطه‌اش با شرکت ایجاد می کند.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی مدل کسب و کار

برای محاسبه ارزش مشتری یا ارزش طول عمر مشتری نیاز به متغیرهایی دارید که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 • میانگین ارزش خرید: برای محاسبه این متغیر باید میزان درآمد شرکت در یک بازه مشخص (معمولاً یک سال) را تقسیم بر تعداد خریدهای انجام شده در آن بازه نمایید.
 • میانگین فرکانس خرید: برای محاسبه این متغیر باید تعداد خریدهای انجام شده در بازه‌ی مشخص شده را تقسیم بر تعداد مشتریان در آن بازه کرد (توجه کنید که اگر یک مشتری چند خرید انجام داده باشد، تنها یک مشتری به حساب می آید)
 • ارزش مشتری: برای محاسبه این متغیر باید میانگین ارزش خرید را ضرب در میانگین فرکانس خرید نمایید.
 • متوسط طول عمر مشتری: برای محاسبه این متغیر باید میانگین تعداد سال هایی که یک مشتری از شرکت شما خرید انجام می دهد را حساب کنید.

خوب در آخر برای محاسبه LTV یا ارزش طول عمر مشتری باید ارزش مشتری را ضرب در متوسط طول عمر مشتری نمایید. این عدد به شما تخمینی از میزان درآمدی که یک مشتری در بازه‌ی ارتباطش با شرکت شما برایتان به ارمغان می آورد ارائه می کند.

در نهایت مقایسه نسبت ارزش مشتری به هزینه جذب شده آن یعنی LTV:CAC به شما میزان ارزشی که یک مشتری نسبت به هزینه ای که برای جذبش شده است را نشان می دهد.

نسبت LTV به CAC

کسب و کارها از نسبت LTV به CAC (LTV:CAC)  استفاده می کنند تا عادت‌های هزینه های بازاریابی، فروش و ارتباط با مشتریان را شکل دهند. LTC:CAC نشان می دهد که مشتریان نسبت به هزینه ای که کسب و کار برای جذب آن ها انجام داده است چقدر ارزشمند هستند.

شرکت ها و کسب و کارها باید به درستی بهترین میزان تعادل این نسبت را به دست آورند تا مطمئن شوند که بیشترین خروجی را سرمایه گذاری های مالی به دست می آورند. در حالت ایده آل تقریباً یک سال طول می کشد تا هزینه جذب مشتری جبران شود و نسبت LTV:CAC شما باید ۳:۱ باشد؛ به عبارت دیگر ارزش مشتری شما باید سه برابر هزینه جذب آن ها باشد.

اگر این میزان ۱:۱ باشد به این معناست که شما تقریباً همان میزان که مشتریان برای خرید محصولتان پرداخت کرده اند هزینه نموده اید. اگر این میزان بیشتر از ۳:۱ باشد به عنوان مثال ۵:۱، به این معناست که شما به اندازه کافی در فروش و بازاریابی هزینه نمی کنید و فرصت های جذب سرنخ فروش جدید یا لید را از دست می دهید.

این مطلب و خوندی ؟  برنامه بازاریابی چیست؟

در این جا شاید برایتان سوال باشد که مقدار مناسب CAC چه میزان است؟ این موضوع بسیار به صنعت فعالیت‌تان مرتبط است. برای این که دید بهتری به تیم های فروش و بازاریابی بدهید، در ادامه به میانگین هزینه جذب مشتری در صنایع مختلف می پردازیم.

هزینه جذب مشتریان با توجه به صنعت

هزینه جذب مشتری در صنایع مختلف با توجه به تعدادی از فاکتورها متفاوت است؛ از جمله:

 • طول چرخه فروش
 • ارزش فروش
 • فرکانس فروش
 • طول عمر مشتری
 • بلوغ شرکت

بنابراین برای این که دیدگاهی نسبت به مفهوم CAC داشته باشید در این جا میزان CAC در صنایع مختلف را معرفی می کنیم. البته توجه کنید که این میزان بر اساس اطلاعات جهانی است و هنوز اطلاعاتی درباره محاسبه مقدار CAC در ایران وجود ندارد.

 • سفر و گردشگری: ۷ دلار
 • خرده فروش: ۱۰ دلار
 • کالاهای مصرفی ۲۲ دلار
 • تولیدی: ۸۳ دلار
 • حمل و نقل: ۹۸ دلار
 • آژانس بازاریابی: ۱۴۱ دلار
 • مالی: ۱۷۵ دلار
 • تکنولوژی (سخت افزار): ۱۸۲ دلار
 • املاک و مستغلات: ۲۱۳ دلار
 • بانک / بیمه: ۳۰۳ دلار
 • ارتباطات و تلکام: ۳۰۳ دلار
 • تکنولوژی (نرم افزار): ۳۹۵ دلار

چگونه هزینه جذب مشتری جدید را بهینه کنیم؟

روش های مختلفی برای بهینه کردن هزینه جذب مشتری وجود دارد تا بتوانید نسبت LTV:CAC را به ۳:۱ نزدیک تر کنید. در این جا چند استراتژی را معرفی می کنیم:

 • سرمایه گذاری در بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO): مطمئن شوید که در سایت‌تان مخاطبان به راحتی می توانند تبدیل به سرنخ فروش و در ادامه تبدیل به مشتری شوند. سایت‌تان را برای فرم ها و فروشگاه های آنلاین در حالت موبایل بهینه کنید. محتوای صفحات را بررسی کنید و مطمئن شوید که مخاطبان به راحتی محصول شما را پیدا و اقدام به خرید می کنند.
 • ارزش اضافه کنید: ارزش مشتری را با ارائه چیزی که برای آن ها ارزشمند است افزایش دهید. بازخوردهای مشتریان را جمع آوری کنید، چه این موارد مربوط به رفع مشکل محصول است، اضافه کردن ویژگی جدید است یا هر چیز دیگر، این اطمینان را به آن ها بدهید که همواره به نظراتشان اهمیت می دهید و در حال رفع مشکل هستید.
 • برای بازاریابی دهان به دهان تلاش کنید:  اگر مشتریان شما را به شبکه ی دوستان و اقوام معرفی کنند آن گاه هزینه جذب مشتری جدید برای شما ۰ تومان خواهد بود. این موضوع در طول زمان باعث کاهش CAC خواهد شد.
 • چرخه فروش را بهینه کنید: طول چرخه فروش محصولتان را بهینه و تا جای ممکن این مسیر را کوتاه تر نمایید. از نرم افزار CRM یا اتوماسیون بازاریابی استفاده کنید تا بتوانید این چرخه را به درستی اندازه گیری و بهینه نمایید.

در آینده در وبلاگ نردو روش های بیشتری برای جذب مشتریان جدید با هزینه کم ارائه خواهیم کرد. در حال حاضر پیشنهاد می کنم میزان CAC را محاسبه نمایید و در بخش نظرات با درج صنعت فعالیت‌تان ثبت کنید تا میزان CAC مناسب صنایع مختلف را به دست آوریم.

نکات طلایی قبل از جذب مشتری جدید:

۱- همیشه پرداخت هزینه زیاد برای جذب مشتری جدید ، نتایج مناسبی به همراه ندارد.

قبل از هرگونه اقدامی بررسی کنید که برای جذب هر مشتری جدید به چه میزان باید هزینه کنید.

این مطلب و خوندی ؟  مزیت رقابتی چیست ؟

متاسفانه اغلب کسب و کار تصور می کنند که اگر مثلا” ۱۰۰ میلیون تومان هزینه برای تبلیغات انجام دهند حتما به نتایج فوق العاده ای دست پیدا می کنند . اما پس از بررسی نرخ های تبدیل و تجربیات قبلی رقبا در تبلیغات ، متوجه می شویم که این کار اشتباه محض است و با سرعت بسیار زیادی کسب و کار را به تعطیلی می کشاند.

مدیران بسیاری هستند که با مدیریت هزینه ها و تمرکز روی تک تک مشتریان به نتایج درخشان تری دست پیدا می کنند.

پس مراقب باشید قبل از خرج کردن حتی ۱۰۰۰ تومان ، ببینید آیا این ۱۰۰۰ تومان منجر به جذب مشتری جدید برای شما می شود یا تنها آن را به جوی آب میریزید!

و بررسی کنید که برای جذب هر مشتری جدید باید ۱۰۰۰ تومان هزینه کنید یا ۱۰۰ هزار تومان و این موضوع تناسبی با میزان فروش و سود شما دارد یا خیر!

۲- زیرساخت های شما برای پذیرش مشتریان زیاد آمادگی کامل را دارد؟

با یکی از مدیران جلسه مشاوره داشتم ، گفت آقای حاتم طهرانی ایده ای به ما بده که مشتریانمان ۱۰ برابر شود!

در جلسه گفتم آیا زیرساخت های سخت افزاری ، نرم افزاری ، پرسنل ، موجودی انبار و…. توان پاسخگویی به این حجم از مشتریان را دارد؟

گفت منظور شما چیست ؟ ما فقط مشتری می خواهیم تا بتوانیم از این منجلاب بیرون برویم!

من در جلسه بعد به ایشان نشان دادم که جذب مشتری فله ای نه تنها هیچ تاثیری در فروش ندارد بلکه کاملا به برند لطمه می زند.

اگر ما نتوانیم نیاز مشتری را در خصوص خدمات پوشش دهیم ، همان مشتری تبدیل به تروریست می شود و همه جا سمپاشی می کند که فلان برند خدمات خوبی نمی دهد.

پس در ابتدای امر بایستی زیرساخت های ما آمادگی کامل را در مواجهه با مشتریان زیاد داشته باشد تا با خیال راحت بتوانیم به همه مشتریان خدمات یکسانی را ارائه کنیم.

۳- به جای توجه به کمیت مشتریان به فکر کیفیت مشتریان باشید!

شاید برای شما جالب باشد اما همانطور که در مقالات قبلی در مورد آن صحبت کردم ، شما باید به دنبال مشتریان با کیفیت باشید و حتی دست رد به سینه برخی از مشتریان بزنید و آنها را به سمت رقبای خود بفرستید تا آنها با این مشتریان درگیر باشند!

هر مشتری که از درب مغازه یا شرکت شما وارد شد نباید با هر ترفندی به آن بفروشید بلکه باید تمام جوانب را به خوبی بسنجید . البته منظورم این نیست که مثلا” اگر فردی که وارد مغازه شما شده است از او سوال کنید مجرد هستید یا متاهل ، میزان درآمد ماهیانه شما چقدر است ؟ و اگر مثلا مشتری گفت من مجرد هستم و ماهی ۲ میلیون درآمد داردم شما به او بگویید حیف شد نمی توانیم به شما بفروشیم ما فقط به افرادی که درآمد بالای ۱۰ میلیون دارند و متاهل هستند می فروشیم!

ما می توانیم به جای کمیت به فکر واگذاری نمایندگی را راه اندازی شعبه جدید باشیم ، می توانیم در فروشگاه اینترنتی خودبه دنبال راه اندازی بخش همکاری در فروش باشیم یا حتی می توانیم تنها به دنبال خریداران بزرگ باشیم و فروش به مشتریان کوچک تر را به سایرین واگذار کنیم.

این مطلب و خوندی ؟  برندینگ Branding چیست ؟

در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت می کنم

۴- ایجاد لحظه آهــــــا را فراموش نکنید.

باید به این سوال مهم مشتریان پاسخ دهید که : چیزی که ارائه می کنید چگونه زندگی ام یا حالم را بهبود می بخشد؟

جایی که مشتری در هنگام مراجعه یا خرید آنلاین بگوید آها یا ایول همینو میخواستم ، مطمئن باشید فروش به راحتی انجام می شود.

به عنوان نمونه فروشگاه اینترنتی فروش دستبند و گردنبند در هنگام افزودن کالا به سبد خرید از شما می پرسد که تمایل دارید بسته شما چه رایحه یا بویی داشته باشد؟

پس از قبل شروع برای جذب مشتری جدید به فکر ایجاد تجربه لذت بخش برای مشتریان باشید.

۵-جذب مشتری جدید برای کسب و کار شما با یک رستوران فرق دارد!

برخی از مدیران به دنبال استفاده از راهکارهای سایرین در کسب و کار خود هستند ، بله بررسی سایر روشها فکر خوبی است اما باید ببینید آیا راهکاری که دیگران استفاده کرده اند به مذاق مشتریان شما هم خوش می آید و باعث جذب آنها می شود یا خیر!

حتی اگر رقبای شما در حال جذب مشتری به شیوه ای خاص هستند استفاده از همان راهکار برای شما ممکن است مناسب نبوده و حتی به برند شما ضربه بزند.

پس در این خصوص فقط موفقیت دیگران را بررسی کنید اما آن را برای صنعت یا خدمات خود تغییر داده و منطبق با هزینه ها، راهکارها ، ظرفیت ها و…. حرکت کنید.

راه های طلایی جلب و حفظ مشتری

جلب مشتری جدید ، بخشی مهم و دشوار در بیشتر رشته های شغلی است ؛ برای مثال اگر یک پزشک هستید ، نیازی به جلب مشتری ندارید زیرا بیماران به خودی خود به سراغ شما خواهند آمد اما این مورد در رابطه با اکثر مشاغل صدق نمی ‎کند . جلب مشتری در بسیاری از مشاغل امری غیر قابل انکار است . بسیاری از کارافرینان مشاغل خود را به عنوان حرفه مورد علاقه شان آغاز کرده اند ، نه به این دلیل که علاقه مند به انجام تجارت باشند اما با این حال اگر در جلب مشتری جدید توانمند نباشید ، تجارت شما پایدار نخواهد ماند .

بنابراین، چگونه باید مشتری جلب کنید ؟

۱. اهداف خود را برای جذب مشتریان جدید تعیین کنید

تعیین اهداف برای هر شغلی بسیار مهم است و می ‎تواند به شما انگیزه دهد . برای تعیین اهداف خود نکات زیر را در نظر داشته باشید :

 •  هر آنچه را که می‎ خواهید انجام دهید ، بنویسید .
 •  خوب فکر کنید تا بتوانید لیست کاملی از اهداف خود به دست آورید.
 •  هر نکته را تجزیه و تحلیل کرده و امکان موفقیت در آن را تعیین کنید .
 •  اهداف موجود در لیست را اولویت بندی کنید .
 •  برای تحقق هر هدف ، محدودیت زمانی تعیین کنید .
 •  از اهداف کوتاه مدت شروع کنید تا آن ها به شما در رسیدن به اهداف بلند مدت کمک کنند . 

۲. مشتریان خود را بشناسید

اگر نمی ‎دانید که مشتریان شما چه کسانی هستند ، نمی ‎توانید در بازار موفق شوید و بنابراین قبل از پیشبرد هر برنامه ای ، شخصیت خریدار را بررسی کنید و این به آن معناست که مشخصات مشتری ایده آل شرکت خود را شناسایی و تعیین کنید . بازاریابان با تجربه برای هدف قرار دادن بازاریابی خود به این اطلاعات اعتماد می‎ کنند . شناسایی شخصیت خریدار به شما این امکان را می دهد تا اهداف خود را بهبود ببخشید . اگر شما در انجام این کار موفق شوید ، قادر به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شغلی خود خواهید بود . 

این مطلب و خوندی ؟  فروش منحصر به فرد چیست؟

۳. به دنبال کانال های مناسب برای جلب مشتری های جدید باشید

با جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل داده ها در مورد چگونگی جذب مشتریان جدید تحقیق کرده و کانال مناسب برای انجام این کار را برای خود ایجاد کنید که این کار ممکن است از طریق ایمیل ، رسانه های اجتماعی ، نامه و یا هر چیز دیگری باشد . بهترین راه این است که برای جلب مشتریان خود، از چندین طریق وارد عمل شوید .

۴. روند خرید را درک کنید

بنگرید که مشتریان تان چگونه می ‎توانند محصولات شما را خریداری کنند . وقتی این موضوع را فهمیدید ، می ‎توانید نقاط ضعف خود را مشخص کنید . در صورت مشکل بودن درک این مسئله به سوالات زیر پاسخ دهید .

 •  مشتریان چگونه وب سایت شما را پیدا می کنند ؟
 •  آیا این امر از طریق رسانه های اجتماعی و یا سایر سیستم ها انجام می ‎شود؟
 •  آن ها، پس از ورود به صفحه شما چه کاری انجام می ‎دهند؟
 •  آن ها قبل از خرید به دنبال چه محتوایی در صفحه شما هستند ؟ 

۵. کارمندان با استعدادی استخدام کنید

یک کارمند خوب می ‎تواند ۱۰ مشتری جدید به شرکت شما اضافه کند ، در حالی که یک کارمند بد می ‎تواند ۱۰ تن از مشتریان شما را از دست بدهد و علاوه بر این ، شما به تنهایی قادر به جامه عمل پوشاندن به تمامی اهدافی که در سر دارید نخواهید بود . برای این کار به متخصصان ماهر، با تجربه و آموزش دیده نیاز خواهید داشت و بنابراین برای پیشرفت کردن در عرصه تجارت ، کارمندانی با تجربه استخدام کنید . 

۶. رقبای خود را بشناسید

تجزیه و تحلیل رقابتی به یک بخش اساسی در هر تجارتی تبدیل شده است . شناخت رقبای شما به معنای سرقت ایده های آن ها نیست ؛ بلکه به معنای شناخت نقاط ضعف و قوت آن ها است . شناخت آن ها به شما کمک می‎ کند تا در عملکرد خود با اعتماد به نفس عمل کنید . هنگام تجزیه و تحلیل رقبای خود باید بدانید که به دنبال چه چیزی در آن ها هستید که می ‎تواند به تجارت شما کمک کند . بنابراین،

 •  گزارش های صنعتی آن ها را تجزیه و تحلیل کنید.
 •  نقاط ضعف و قوت آن ها در شبکه های اجتماعی را بررسی کنید.
 •  استراتژی بازاریابی محتوای آن ها را تحلیل و تفسیر کنید. 

۷. کیفیت وب سایت خود را ارتقاء دهید

“آیا کیفیت سایت من خوب است ؟” این سوالی است که هر کسی که صاحب یک وب سایت است باید از خود بپرسد که آیا وب سایت او توانایی جلب مشتریان جدید را دارد یا خیر . اکثر وب سایت ها از آن جایی که دارای کمبود منابع با کیفیت هستند ، دارای نقص های مختلفی می‎ باشند . سهولت استفاده از وب سایت شما، از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هر چه یک وب سایت قابل دسترس تر باشد ، تعامل بیشتری در آن انجام خواهد شد . هدف اصلی از شناسایی این مسئله این است که آیا کاربران می ‎توانند به راحتی به سایت دسترسی پیدا کرده و در آن خرید کنند یا خیر. همچنین اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما در هر صفحه دارای هماهنگی لازم به بقیه موارد حرفه تان است یا خیر .

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی چیست؟

۸. از بازاریابی پاسخ مستقیم استفاده کنید

بازاریابی پاسخ مستقیم نوعی بازاریابی است که به مشتریان فرصت و امکان دسترسی به پاسخ پرسش های خود در رابطه با خرید محصولات مختلف را فراهم می ‎کند . به این ترتیب شما به مشتریان خود نشان خواهید داد که برای آن ها احترام قائل بوده و برای جلب رضایتشان تلاش می ‎کنید . 

۹. رسانه های اجتماعی

تنها جایی که مشتریان شما در آن دائما فعالیت دارند ، رسانه های اجتماعی است . فعالیت در رسانه های اجتماعی همچنین یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای تاثیر گذاری بر مشتری و جذب آن ها محسوب می ‎شود . در صورتی که از بستر رسانه های اجتماعی به طور صحیح استفاده کنید ، این فرصت برای شما فراهم خواهد شد تا در زمانی کوتاه تعداد زیادی مخاطب پیدا کنید . اگر بر ایجاد روابط از طریق رسانه های اجتماعی تمرکز کنید ، پروژه های بازاریابیتان با موفقیت رو به رو خواهد شد .

بنابراین به این طریق مشتریان جدید را از طریق رسانه های اجتماعی خود، جذب کنید:

 •  در رابطه با رسانه های اجتماعی محبوب تحقیق کرده و مشتریان خود را شناسایی کنید .
 • برای شرکت خود ، صفحه ای جدید در رسانه اجتماعی مورد نظر ایجاد کنید.
 • محتوای جذاب مربوط به حرفه خود را در صفحه خود قرار داده و سعی کنید به جزئیات امور توجه بیشتری داشته باشید .
 • اطمینان حاصل کنید که در پست های خود، از کلمات کلیدی که به جذب مشتری کمک می ‎کند ، استفاده کرده باشید . 

۱۰. محتوای قانع کننده ایجاد کنید

مهم نیست که استراتژی شما چقدر قوی است ، مطالبی که انتشار می‎ دهید باید مطابق با سلیقه مشتریانتان باشد . یکی از دلایل عدم استقبال از محتوای مطالب پست هایتان ممکن است این باشد که شما از دانش لازم در انجام این کار بهره مند نیستید .

هدف اصلی شما باید این باشد که خود را به عنوان یک متخصص در حوزه خود نشان دهید ، در این صورت است که افراد به شما اعتماد کرده و به عنوان مشتری جذب شما می ‎شوند . برای بهبود محتوای مطالبتان باید نکات زیر را در نظر داشته باشید :

 •  همیشه قبل از شروع به نوشتن مطالب خود ، موضوعی را انتخاب کنید که مربوط به مخاطبانتان باشد .
 •  اطمینان حاصل کنید که ارزش موضوع مورد بحث را به مخاطب خود انتقال می‎ دهید .
 •  به سوالات مخاطبان خود پاسخ دهید :مشکلات آن ها را حل کرده و اعتماد آن ها را جلب کنید . این امر باعث می شود تا آن ها در صورت تمایل به بهره مندی از خدمات شما، شما را به خاطر بسپارند .
 •  برای دستیابی به مشتریان دائمی ، به نوشتن موضوعات کلی و خاص تر بپردازید .
 •  موضوعات مورد علاقه خود در صنعت خود را به مخاطب ارائه دهید . 
این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

۱۱. برخی از اجناس خود را به صورت رایگان و یا با تخفیف ارائه دهید

اکثر مردم علاقه مند به دریافت اجناس رایگان و یا ارزان تر از قیمت واقعی خود هستند و بنابراین اجرای پیشنهادات مقدماتی راهی عالی برای جذب مشتریان جدید است . این مثال ها را در نظر بگیرید:

– تجارت الکترونیکی :

در صورتی که مشتری جدید برای اولین بار از طریق ایمیل از شما خرید کرد ، برای اولین خرید او تخفیف قائل شوید .

– صنایع خدماتی :

تخفیف یا اعتبار نسبت به اولین سرویس

– اشتراک ها :

ارائه طرح های رایگان ماهانه

– نرم افزار:

ارائه نسخه رایگان نرم افزار با ویژگی های محدود

۱۲. مشارکت ایجاد کنید

سایر مشاغل مرتبط با حرفه خود را شناسایی کرده و با آن ها درصدد ایجاد همکاری برایید . به این ترتیب شما می ‎توانید مشتریان خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و از مشتری های جدید و قابل اعتمادی بهره مند شوید . 

۱۳. برنامه ای ارجاعی ایجاد کنید

مشتریان شما بهترین طرفداران شما هستند . آن ها مزایای تجارت شما را نسبت به سایر شرکت ها می ‎دانند و از خدمات شما راضی هستند و بنابراین چرا از طریق مراجعه به مشتریان فعلی خود ، برای جلب مشتریان جدید استفاده نمی ‎کنید ؟ برنامه های ارجاعی این امکان را فراهم می ‎کنند تا مشتریان فعلیتان ، تنها با انجام چند کلیک و یا اشتراک گذاری به طور مستقیم شغل شما را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و از آن جایی که این دوستان ارجاع شده به نظرات دوستان خود اعتماد دارند ، به احتمال زیاد مشتری جدید و دائمی شما خواهند بود .

برنامه های ارجاع دهنده برای مشتریانی که شما را به دوستان خود معرفی می ‎کنند ، پاداش و تخفیف های گوناگونی ارائه می‎ دهد و این امر رضایت خاطر بیشتر مشتریان فعلی شما را فراهم خواهد کرد . بنابراین برنامه های ارجاعی، راهی موثر برای جذب مشتریان جدید هستند . 

۱۴. یک استراتژی سه ماهه تدوین کنید

پس از دسترسی به منابع مناسب در حرفه تان ، اکنون زمان آن فرا رسیده است که یک استراتژی سه ماهه برای جذب مشتریان جدید ایجاد کنید . هر مرحله از این طرح باید به گونه ای تنظیم شود که از اهدافی که در مرحله ۱ برای خود تعیین کردید حمایت کند .

 ۱۵. اهداف خود را رها نکنید

بیشتر شرکت ها وقت خود را صرف تحقیق و تدوین برنامه های خود کرده و حدود ۱ الی ۲ ماه از وقت خود را به تعیین کارکرد آن ها اختصاص می ‎دهند . اگر طبق برنامه پیش نروید ، تمام زحماتی که برای تهیه برنامه خود صرف کردید به هدر خواهد رفت . اجازه ندهید که سختی های راه باعث دلسرد شدن شما از ادامه مسیر رسیدن به اهدافتان شود . اگر اجازه دهید که مانع کوچکی شما را از حرکت بازنگه دارد ، هرگز نتیجه برنامه هایی را که تدوین کرده بودید نخواهید دید . 

به طور کلی روش های بسیاری برای جذب مشتریان جدید وجود دارد . چشم انداز های مناسب را هدف قرار داده و موارد آموزنده و سرگرم کننده ای به مخاطبان خود ارائه دهید .

 16. محل

یکی از نکات مهم موفقیت در تجارت و نگه داشتن مشتریان، محل است. منظور فقط محله ای نیست که در آن کسب و کار راه انداخته اید، بلکه جزییاتی مانند اینکه کدام طرف خیابان و یا کنار کدام فروشگاه باشد نیز اهمیت دارد. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که بخاطر ازدحام جمعیت در یک طرف خیابان، به فروشگاهی در آنطرف خیابان مراجعه کرده باشید و یا به دلیل شلوغ بودن و یا نبودن جای پارک مناسب ، قید رفتن به فروشگاه مورد نظر را زده اید.

این مطلب و خوندی ؟  آموزش طراحی کسب و کار

۱۷. ظاهر

اینکه می گویند تاثیر اول ماندگارترین تاثیر است واقعا درست  می باشد . این جمله فقط در روابط افراد صدق نمی کند. در دنیای تجارت هم همینطور است. اگر مشتری به فروشگاهی وارد شود که با وجود قیمت های بالا ، روی زمین آشغال ریخته باشد، بوی بدی در هوا جریان داشته باشد یا اجناس همه اینطرف و آنطرف پخش باشند، محال است دیگر به آنجا مراجعه کند مگر اینکه تمام اجناس با تخفیف ۱۰۰ درصدی به حراج گذاشته شده باشند.

۱۸. قیمت ها

قیمت یکی از مهمترین جنبه های دنیای تجارت است.برای باقی ماندن در دنیای تجارت، و داشتن سود کافی  لازم است قیمت های شما در رقابت با محصولات یا خدمات مشابه کمی پایین تر باشد. با وجد تعداد بالای محصولات ، قیمت کم آنها جبران خواهد شد. هیچ چیز برای مشتری جذاب تر از این نیست که بداند اگر چند متر جلوتر برود، فروشگاهی هست که می تواند همان جنس را با قیمتی پایین تر بخرد. این کار به روش های مختلف قابل انجام است مثل حراج، بُن تخفیف، یکی بخرید بعدی را نصفه قیمت بخرید و هزار و یک ترفند دیگر. 

۱۹. آگاهی کامل از محصولات خود

همه کارمندان باید دانش کامل نسبت به محصولات و خدماتی که شرکت ارائه می کند داشته باشند. هیچ چیز بدتر از این نیست که وقتی سوالی درمورد یک محصول یا خدمات از کارمند یک شرکت پرسیده می شود ، نتواند پاسخگو باشد و از فرد دیگری کمک بگیرد . البته در شرایط خاص اگر کارمندان تحت آموزش باشند. حتماً از  افراد مطلع از محصولات و خدمات در دسترس مشتری قرار دهید تا مشتری خود را حفظ کنید .

۲۰. رفتار دوستانه

در بیشتر مواقع  افراد از بی ادبی و بداخلاقی فلان کارمند در فلان شرکت شاکی هستند که مشکل بزرگی برای آن تجارت محسوب می شود . حرف های مردم خیلی سریع دهان به دهان پخش می شود و همه ما می دانیم که وقتی چیزی می شنویم، آن را باور می کنیم و معمولاً مطمئن می شویم که بدون امتحان کردن به سراغ آن شرکت نرویم.با لبخند با مشتریان خود صحبت کنید ، به آنها پیشنهاد بدهید اما سعی نکنید چیزی را به آنها تحمیل کنید. مردم دوست دارند حرف بزنند، مخصوصاً زنان خانه دار که زیاد از خانه خارج نمی شوند.

۲۱. تبلیغات

تبلیغ درست تجارت بسیار مهم است . تبلیغات روش های مختلفی دارد، مثل روزنامه ها، مجلات، اینترنت، تبلیغات محلی، تبلیغات کلامی و… برای تبلیغات حتی می توانید از حراج دو روزه یا بُن تخفیف استفاده کنید. این کار باعث جلب توجه مردم می شود و تعداد مشتری های شما نیز افزایش خواهند یافت و با دیدن قیمت مناسب و خدمات خوب  به مشتری های دائمی تبدیل خواهند شد ، حال چه در حراج باشید چه نباشید.

راهکار افزایش فروش و جذب مشتری جدید

۱. اهداف فروش را مشخص کنید

با درک بازاری که در آن مشغول به کار هستید شروع کنید.

این مطلب و خوندی ؟  برندینگ Branding چیست ؟

چه کاری را متمایز از رقبا انجام می‌دهید؟ مزیت رقابتی شما چیست؟

چگونه به این بازار هدف نزدیک می‌شوید؟

چقدر هزینه حاضرند به شما بپردازند؟

افرادی که به خدمات شما نیاز دارند چه کسانی هستند؟

چه سوالاتی دارند که می‌توانید به آنها پاسخ دهید؟

اگر نمی‌توانید به این سوالات به راحتی پاسخ بدهید، کار اصلی خود را در این مرحله، بر روی وضوح و شفافیت کار و هدف خود بگذارید. شما باید بدانید چه چیزی را به چه کسانی و با چه هدفی می‌فروشید. علاوه بر این برای فروش خود اعداد و ارقامی تعیین کنید که براساس آن پیش بروید.

۲. اهداف را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید

نتایج دلخواه (فروش ماهانه، سود هر فروش و غیره) را مشخص نمایید تا امکان ارزیابی پیشرفت وجود داشته باشد. اهداف مشخص، ذهن شما را متمرکز کرده و فعالیت‌های شما را هدفمند می‌سازد.

برای هر ماه برنامه‌ای داشته باشید. به این شکل به راحتی می‌توانید با توجه به نتایج به دست آمده اثربخشی برنامه خود را مشخص کنید

می‌خواهید هر ماه چقدر فروش داشته باشید؟

چه برنامه‌ای برای پاسخگویی بهتر به مشتریان دارید؟

از هر محصول تصمیم دارید تا چه میزان فروش داشته باشید؟

بیشتر بر روی فروش کدام محصولتان تمرکز دارید؟

۳. نیازهای مشتری را به او بفروشید 

همیشه این پیش‌فرض را در نظر داشته باشید که مشتریان چیزی را می‌خرند که فکر می‌کنند به آن نیاز دارند. چگونه می‌توان آنها را متقاعد کرد که به محصولات شما نیاز دارند؟

مزایای محصول که باعث کاهش هزینه‌، وقت و حل مشکلات می‌شود را برجسته کنید.

ویژگی‌های محصول مثل وزن، رنگ، اندازه محرک اصلی خرید نیست. به خریدار نشان دهید:

 در صورت خرید چه کاری را راحت‌تر می‌تواند انجام دهد؟ چه احساس بهتری پیدا می‌کند؟ چه ارزشی به زندگی او اضافه می‌شود؟ چه تغییر مثبتی در سبک زندگی او ایجاد می‌شود؟ محصول چگونه باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه مشتری می‌شود؟

همیشه می‌توانید در محصولات خود بسته به نیاز تغییراتی به وجود بیاورید. در فروش و بازاریابی خلاق باشید.

۴. به مشتریان توجه نشان دهید

بازاریابی دهان به دهان، بهبود مهارت‌ فروش و به کارگیری سوالات استراتژیک کلید بازاریابی هدفمند است. با پیگیری دقیق خواسته‌های مشتریان و راه‌اندازی خدمات مشتریانِ باکیفیت، باعث حفظ بازار خود شوید. مشتریان دوست دارند بدانند به آنها توجه دارید و برای شما مهم هستند.

زمانی که مشتریان بدانند که محصول شما چه کمکی به آنها می‌کند و چه مزایایی دارد، فروش به مراتب راحت‌تر می‌شود. به علاوه اگر آنها از خرید راضی باشند به یک کانال تبلیغ کننده برای شما تبدیل می‌شوند.

افراد تبلیغات غیرمستقیم (توصیه افرادی که به آنها اعتماد دارند) را راحت‌تر می‌پذیرند و تاثیری به مراتب بیشتر از تبلیغات مستقیم دارد. با مشتریان به شکلی رفتار کنید که احساس کنند “ویژه” هستند.

این مطلب و خوندی ؟  بیزینس پلن چیست؟

۵. فروش هدفمند داشته باشید

در هر مرحله بدانید که به چه کاری مشغول هستید و به چه دلیلی این کار را انجام می‌دهید.

چه کسانی هدف فروش قرار می‌گیرند و چرا؟

می‌خواهید به آنها چه پیامی بدهید و برای چه هدفی؟

خدمات شما چه پیشنهاد ویژه‌ای برای مشتریان دارد؟

چه چیز محرک آنها برای خرید بیشتر است؟

در هر مرحله از فرآیند فروش برای تصمیمات بهتر، نیاز به شناخت بیشتر بازاری که در آن مشغول به کار هستید دارید.

۶. بپرس، گوش کن و سپس عمل کن

بیشتر از هر چیز دیگری، این سه کلمه خلاصه موفقیت در فروش است. سوالات شما باید حساب‌شده باشند. علاوه بر آن بر روی مهارت‌های شنیداری خود به‌خوبی کار کنید. سوالاتی از مشتری بپرسید که نشان دهد قصد کمک به او را دارید.

این سوالات به شناخت بهتر قشری که با آنها در تماس هستید کمک می‌کند. به مشتری نشان دهید که به او اهمیت می‌دهید، گوش دادن موثر باعث می‌شود که مشتریان احساس ارزشمند بودن بکنند.

۷. به دنبال یادگیری بیشتر باشید

نقاط ضعف خود را بشناسید. اهدافی تنظیم کنید تا مجبور شوید کارهایی انجام دهید که دوست ندارید، اما برای پیشرفت شما لازم است. تصویر یک فروشنده موفق را در ذهن خود حفظ کنید.

همانند یک اسفنج آنچه را که برای پیشرفت کاری نیاز دارید جذب کنید و همیشه به دنبال یادگیری بیشتر باشید. برای موفقیت در فروشندگی مطالعه را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنید. فروشندگی نیز مانند هر کاری ترفندهای خاص خود را دارد.

۸. نگرش مثبتی به کارتان داشته باشید

نگرش قابل کنترل است و می‌توان بر ترس‌ها غلبه کرد. باورهایی که موفقیت شما را محدود می‌کند تغییر دهید. از افکارتان آگاه باشید، ببینید کدام‌یک از آنها تضعیف‌کننده است و پس از آن تعهد به تغییر را در خود ایجاد کنید. با صرف زمان و تلاش می‌توانید به فردی که می‌خواهید تبدیل شوید.نگرش مهم‌ترین ابزار فروش است. هر چیزی که انگیزشی، مثبت و خوش‌بینانه است را انتخاب و از آن برای حفظ نگرش مثبت و متمرکز ماندن بر هدف استفاده کنید.

۹. با مشتریان در یک تیم باشید

بسیاری از فروشندگان تنها می‌خواهند بفروشند، به هر طریق و روشی که شده است! آنها فراموش می‌کنند که خرید مشتری به دلایل احساسی انجام می‌شود. مشتری زمانی که نسبت به خرید احساس خوبی داشته باشد خرید می‌کند.

بیشتر در نقش یک مشاور کاربلد ظاهر شوید تا یک فروشنده سمج. نباید به مشتری این احساس را بدهید که با زبان چیزی به او فروخته شده است. مشتری باید احساس کند که او را راهنمایی کرده‌اید و احساس رضایت کند.

فروش در حقیقت، گفتگو با دیگران با هدف بهبود زندگی و کسب و کار آنها است. اگر به این شیوه به کار فروش نگاه کنید شغلی بسیار لذتبخش خواهد بود.

قبل از فروش با آنها ارتباط خوبی برقرار کنید تا احساس کنند هدف شما تنها فروش نیست. اگر فروش‌ مهم و سختی دارید بهتر است اطلاعات خوبی از مشتری داشته باشید و در شبکه‌های اجتماعی آنها را دنبال کنید. زمینه‌های کاری و شخصی مشترکی بین خودتان پیدا کنید.

۱۰. زبان بدن را وارد فروش کنید

در یک معامله مسلما همه آنچه را که فرد مقابل در ذهن دارد بیان نمی‌کند. اما با درک زبان بدن در فروش می‌توان به شناخت بهتری از آنها رسید. به‌طور مثال اگر کسی به آنچه که می‌گویید علاقمند باشد، تماس چشمی برقرار می‌کند و صاف می‌نشیند و کمی هم به جلو متمایل می‌شود.

این مطلب و خوندی ؟  ماتریس SWOT چیست؟

اما فردی بر روی میز ضرب می‌گیرد یا به اطراف نگاه می‌کند یا دست به سینه نشسته است نشانه خوبی در معامله نخواهد بود.

همچنین باید از حرکات خود آگاه باشید. در هنگام گفتگو سر خود را تکان دهید تا نشان دهید به صحبت‌های فرد توجه دارید. توجه داشته باشید که صدایتان بیش از حد آرام و یکنواخت یا هیجان‌زده و بلند نباشد.

۱۱. با سوالات جذاب شروع کنید

جلسات را با سوالات شروع کنید و مستقیم سراغ فروش نروید. متوجه شوید که خریدار چه می‌خواهد. وقتی درباره مشکلات مشتری صحبت می‌کنید (کلید حل آن در دستان شماست) به شکلی رفتار کنید که احساس نکنند مشکل مربوط به عملکرد بد و ناشیگری آنها بوده است.

سوال کنید که در چه مدتی دوست دارند مسئله حل شود تا مانع هزینه‌های بیشتر شود؟ کاشت بذر فوریت در ذهن آنها باعث می‌شود به راهکارهای شما توجه بیشتری نشان دهند.

۱۲. تمرکز روی یک بخش خاص از بازار

کمتر کسب و کاری امکانات، زمان و بودجه کافی برای تمرکز بر روی بخش بزرگی از بازار را دارد. روی طیف خاصی از مشتریان تمرکز کنید تا در این بازار کوچک‌تر به یک برند تبدیل شوید.

شما نمی‌توانید تبلیغی بنویسید که هر فردی را به شما جذب کند و نه کالا یا خدماتی داشته باشید که مناسب حال تمام افراد باشد. با تمرکز بر روی بخشی از بازار مشتریان شما هدفمند‌تر هستند و می‌توانید فروش بیشتری به آنها داشته باشید.

۱۳. از سیستم همکاری در فروش استفاده کنید

فرقی نمی‌کند به صورت آفلاین فعالیت می‌کنید یا آنلاین. در هر صورت می‌توانید مشتریان را ترغیب کنید که در صورت معرفی افراد جدید و خرید آنها، تخفیفی یا جایزه‌ای برای آنها در نظر می‌گیرید.

در حالت ویژه، به جای تخفیف یا جایزه، درصدی از فروش را برای آنها در نظر می‌گیرید. این روش در هر کسب و کاری به خوبی جواب می‌دهد و کسب و کارهای کوچک و حتی بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی از این روش برای چند برابر کردن فروش خود استفاده می‌کنند.

۱۴. مشاوره بدهید

اگر کار شما به شکلی است که می‌توانید در ابتدا با ارائه مشاوره نظر آنها را جلب کنید، این کار را به صورت رایگان برای  تبلیغات خود بکنید.

بسیاری از مشاغل مانند حسابدارها، مشاوران تغذیه و تناسب اندام، طراحان دکوراسیون داخلی و مشاوران بیمه می‌توانند از این روش به خوبی استفاده کنند.

شما مشاوره را با هدف جلب اعتماد آنها انجام می‌دهید و صادقانه به آنها روش‌هایی برای بهبود شرایط‌شان بدهید.

۱۵. جلب رضایت مشتریان فعلی

به جای اینکه تنها به فکر جذب مشتریان جدید باشید، تلاش کنید هر چه بیشتر رضایت مشتریان فعلی را جلب کنید. حفظ مشتریان فعلی بسیار مهم‌تر از جذب مشتریان جدید است و هزینه کمتری برای شما دارد.

به آنها تخفیف مدت‌دار، هدایا و پیشنهادهای ویژه‌ای بدهید تا احساس خاص بودن کنند. برای اینکه مشتری را هیجان زده کنید بدون اینکه از قبل اعلام کرده باشید به او تخفیف یا هدیه‌ای بدهید.عمل فروش پایان ارتباط شما با مشتری نیست بلکه شروع آن است.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر کسب و کار

بعد از خرید نیز با آنها تماس بگیرید و نظرشان را درباره محصول و خدمات جویا شوید. ترغیب کردن مشتریان راضی، به خرید دوباره، به مراتب راحت‌تر از مشتریان جدید است تا برای اولین بار از شما خرید کنند.

برای مدیریت بهتر مشتریان بانک اطلاعاتی از اسامی و خریدهای قبلی و سوابق آنها داشته باشید. اگر مشتریان زیادی دارید از نرم افزارهای مدیریت مشتریان استفاده کنید.با ارائه تخفیف یا هدایا، ایمیل یا شماره تماس مشتریان را دریافت کنید تا ارتباط خود را با آنها حفظ کنید. در سایت می‌توانید با قرار دادن یک کتاب‌ الکترونیکی، کد تخفیف، لیست قیمت، ایمیل یا شماره تماس آنها را دریافت نمایید.تخفیف‌ تنها مختص مشتریان فعلی، هدایایی ویژه هنگام خرید، مشاوره و پشتیبانی خوب محصول یا خدمات از مواردی هستند که شما را در ذهن مشتری ثبت می‌کند و تمایل پیدا می‌کند باز هم به شما مراجعه کند.

۱۶. تبلیغات هدفمند داشته باشید

چه در فروش فیزیکی یا آنلاین خریدار از روی تبلیغ تصمیم می‌گیرد که خرید را انجام دهد یا نه. تبلیغ نویسی یک مهارت بسیار مهم در فروش است. تبلیغات را در جایی انجام دهید که مشتریان شما در آنجا هستند.

یک تبلیغ خوب بخصوص اگر چندین بار دیده شود باعث می‌شود بیشتر در ذهن مشتریان بالقوه ثبت شوید. مشتریان به خدمات شما نیاز دارند اما یک مسئله می‌ماند، چگونه خود را در تبلیغات به آنها معرفی می‌کنید؟

در تبلیغات درباره اینکه شما چقدر خوب هستید، صحبت نمی‌کنید. تنها بر روی یک چیز تمرکز کنید: چه ارزش افزوده‌ای به زندگی مشتری اضافه می‌کنید.

۱۷. تبلیغات دهان به دهان، همیشه جواب می‌دهد

شما هر روز بهترین روش تبلیغات و بازاریابی را مقابل خود دارید، اما آن را نادیده می‌گیرید. مشتریان فعلی هر چند کم، یکی از راه‌هایی است که می‌توانند مشتریان وفادار دیگری را به سمت شما سرازیر کنند.

جذب هر مشتری هزینه دارد پس آنها را برای خود حفظ کنید و با جلب رضایتی فراتر از انتظارشان، آنها را به یک تبلیغ‌کننده سیار برای خود تبدیل کنید. تبلیغات دهان به دهان از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین روش‌های بازاریابی است.

هیچ چیز بیشتر از اینکه فردی که به او اعتماد دارید، محصول یا خدماتی را معرفی کند، شما را برای خرید ترغیب نمی‌کند. خود شما هم حتما تاکنون محصولی را خریده‌اید یا از خدماتی شرکتی به خاطر سفارش یکی از دوستا‌نتان استفاده کرده‌اید. مشتری راضی یکی از موثرترین ابزارهای بازاریابی و تبلیغات برای رشد کار شما است.

۱۸. از تکنیک‌های بیش فروشی و فروش مکمل استفاده کنید

فروش لحظه‌ای را فراموش نکنید. وقتی بتوانید به هر خریدار محصولات بیشتری بفروشید، بیش فروشی صورت می‌گیرد. این کار می‌تواند با معرفی محصولات مشابه اما کاملتر در هنگام خرید انجام شود. نمونه دیگر بیش فروشی، فروش خدمات پشتیبانی یا نظایر آن با قیمت بیشتر، همراه با محصولات است.

شاید مشتری نداند که در کنار محصول خریداری شده چه محصول دیگری خرید او را تکمیل می‌کند. ساده‌ترین مثال آن در رستوران‌ها است. بعد از سفارش غذا تقریبا همیشه این سوال از شما پرسیده می‌شود:

چیزی دیگری میل دارید: نوشابه، دلستر، ماست، سالاد، زیتون …

این یک نمونه بارز از فروش مکمل است. شما هم در کارتان آن را پیاده کنید تا بدون هزینه بیشتر، فروش بیشتری داشته باشید.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی مدل کسب و کار

این روش‌ها را می‌توانید در ایمیل‌های فروش هم اجرایی کنید. براساس فروش‌ یا دانلودهای قبلی محصولاتی که مرتبط با نیاز مشتری است معرفی می‌شوند.

لیستی تهیه کنید و ببینید در کنار فروش یک محصول، چه کالا یا خدمات جانبی می‌توانید ضمیمه کنید. این فروش‌ها معمولا رضایت مشتری را به همراه دارد چون احساس می‌کند خرید او کامل شده است.

در کنار فروش مکمل می‌توانید در هنگام خرید مشتری اگر آمادگی لازم را در او دیدید، محصولی گرانتر را به او معرفی کنید. این محصول گرانتر، اما کامل‌تر و متناسب با نیازهای مشتری است.

روش دیگر این است که اگر شغل شما نیاز به مراجعه دوباره مشتری دارد. زمانی را در همان جلسه اول برای مراجعه بعدی برای او تنظیم کنید. اگر هم مشتری محصولی از شما خریده‌ که می‌تواند دوباره به آن نیاز داشته باشد یا محصول جدید و باکیفیت‌تری جایگزین آن شده است، با ایمیل یا تماس تلفنی آن را با مشتری در میان بگذارید.

۱۹. تخفیف، چیزی شبیه جادو

تخفیف همیشه توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، چون آن را یک فرصت می‌دانند. برای افرادی که کسب و کار خود را به تازگی راه‌اندازی کرده‌اند یا مشتریان کافی ندارند، تخفیف می‌تواند وسیله‌ خوبی برای شناخته‌ شدن باشد.

اگر آنچه که ارائه می‌دهید کیفیت خوبی دارد این شانس را پیدا می‌کنید که آنها دوباره به شما مراجعه کنند. تخفیف را در حدی قرار دهید که محصول و خدمات شما را بی‌ارزش جلوه ندهد و از طرف دیگر تخفیف در حدی باشد که خریدار را ترغیب به خرید کند.

هر خرید ریسکی برای خریدار به حساب می‌آید و شما با تخفیف قصد دارید که این ریسک را برای او کاهش دهید. گاهی اوقات تخفیف مشتری را ترغیب می‌کند که بیشتر خرید کند چون می‌داند فردا چنین فرصتی ندارد.

۲۰. در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنید؟

شبکه‌های اجتماعی فرصتی دیگر برای جذب مشتریان بالقوه است. نیازی نیست که در تمام شبکه‌های اجتماعی فعالیت زیادی داشته باشید. حضور پررنگ و جدی در یک شبکه‌ اجتماعی اما اینستاگرام بسیار بهتر از داشتن اکانت‌های زیاد در شبکه‌های مختلف با فعالیت‌های پراکنده است.

هر کالا یا خدماتی داشته باشید، مشتریان در اینستاگرام برای شما وجود دارد. برای اینکه از فعالیت خود در شبکه‌های اجتماعی جواب لازم را بگیرید، برنامه ریزی داشته باشید. پست‌هایی با عکس و کپشن‌های جذاب تهیه کنید. دیگران را لایک کنید و در پیج‌های مرتبط نظر بگذارید.

۲۱. تبلیغات چاپی هنوز موثر است

کاتالوگ، بروشور و کارت ویزیت روشی کم هزینه اما موثر برای کسب و کارهای کوچک است. به جای توجه بیش از حد به ظاهر و کیفیت کاغذ در تبلیغات، به پیامی که می‌خواهید انتقال دهید فکر کنید.

مشتریان بالقوه با دیدن کارت یا کاتالوگ شما باید متوجه شوند که کار شما در چه زمینه‌ای است و چه کمکی می‌توانید به آنها بکنید. طراحی‌های چاپی خود را ساده نگه دارید و تنها بر روی پیام تاکید کنید. حتی می‌توانید تخفیف یا این چنین مواردی را در آنها قید کنید که مشتری را بیشتر ترغیب کنید تا تبلیغات شما را نزد خود نگه دارند.

۲۲. مدیریت زمان را فرا بگیرید

روی اهداف خود تمرکز کنید. تمام فعالیت‌های خود را براساس میزان اهمیت و الویت آنها انجام دهید.

این مطلب و خوندی ؟  برنامه بازاریابی چیست؟

ارزشمندترین دارایی شما به عنوان یک فروشنده، زمانتان است. مدیریت زمان و اینکه روزتان را صرف چه کارهایی با چه الویتی می‌کنید در موفقیت شغلی بسیار تاثیرگذار است.

۲۳. فروش اینترنتی خدمات و محصولات را شروع کنید

حتی کسب و کارهای کوچک نیز به سایت نیاز دارند. اینترنت دنیای ما را بسیار تغییر داده است. امروزه بیشتر خریداران برای رفع نیازهای خود به اینترنت مراجعه می‌کنند. در سالهای دور وب‌سایت داشتن، امری نمایشی و لوکس بود اما امروزه یک ضرورت و فرصت بزرگ است.

وقتی فروش خود را به فضای مجازی بیاورید، می‌توانید خود را به مشتریان بیشتری معرفی کنید و با هزینه‌ای بسیار کمتر از تبلیغات آفلاین به یک برند شناخته شده‌ تبدیل شوید.

هزینه طراحی سایت با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس بسیار کم و انجام آن بسیار ساده است. حتی می‌توانید خودتان همین امروز برای راه‌اندازی سایت دست به کار شوید.

اگر فروش اینترنتی محصولات نداشته باشید حداقل نیمی از بازار را از دست می‌دهید. امروزه هر فردی قبل از خرید دوست دارد که در اینترنت جستجو کند و اطلاعاتی به دست آورد. زندگی پرمشغله و سهولت خرید اینترنتی باعث شده بسیاری از افراد ترجیح دهند از پشت میز کالای خود را سفارش دهند.

یکی از مواردی که باعث جلب اعتماد مشتریان می‌شود، محتوایی است که به آنها در تصمیم‌گیری کمک کند. اگر در زمینه کاری خود بتوانید محتوای ارزشمندی تولید کنید که مشکلی از مشتری را رفع کند، بیشتر به شما اعتماد می‌کند.

اگر اطلاعات خوبی در اختیار او قرار دهید و خود را نه یک فروشنده بلکه یک متخصص نشان دهید، تمایل بیشتری به خرید از شما پیدا می‌کنند. برای این کار بر روی تولید محتوای مرتبط در سایت و شبکه‌های اجتماعی تمرکز کنید. اصل اول فروش این است: قبل از فروش، ابتدا به سوالات مشتریان پاسخ دهید.

۲۴. تنوع محصولات را کاهش دهید

وقتی گزینه‌‌های زیادی در برابر مشتری باشد خرید را برای او آسان نمی‌کند. برعکس تنوع بیش از حد باعث سردرگمی و تردید در خرید می‌شود. در واقع هر چه گزینه‌ها بیشتر باشد احتمال خرید کمتر می‌شود.

در تمامی مراحل خرید باید کار را برای مشتری راحت‌تر و سریع‌تر کنید. گزینه‌های خرید را کمتر اما با کیفیت‌تر در نظر بگیرید. حتی می‌توانید با دسته محصولات محبوب، انتخاب را باز هم سریع‌تر کنید. وقتی مشتری ببیند که از محصولی استقبال خوبی صورت گرفته تحت تاثیر اثرجمع همان کار را می‌کند.

۲۵. جذب مشتری جدید با محتوای رایگان

برای جذب مشتری بالقوه در قدم اول بایستی بتوانیم قیف خود را پر نگه داریم و محتوای رایگان یکی از راهکارهای فوق العاده برای اضافه کردن سرنخ جدید به کسب و کار ما است.

در هر حوزه ای کارمی کنید می توانید فیلم آموزشی رایگان و ارزشمندی تهیه کنید و آن را جهت دانلود به بازدیدکنندگان خود نمایش دهید و از آنها بخواهید تا شماره موبایل یا ایمیل خود را در فرم تکمیل کنند تا لینک دانلود برای آنها ارسال شود.

یکی از راهکارها تهیه محتوای ویدئویی است ، شما می توانید کتاب الکترونیک  ویا حتی فایل صوتی هم در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار دهید.

چرا من اینقدر تاکید دارم که با محتوای رایگان اطلاعات بازدیدکنندگان را دریافت کنید؟ چون طبق آمار اعلام شده است که:

این مطلب و خوندی ؟  مزیت رقابتی چیست ؟

۹۰ درصد از بازدیدکنندگان بار اولی از سایت شما خرید نمی کنند

پس ما با طراحی لندینگ پیج یا فرمی جهت دریافت اطلاعات مشتریان می توانیم اطلاعات مشتریان رهگذر را دریافت کنیم تا بعدا آنها را تبدیل به مشتری کنیم.

دوستان لطفا” دقت کنید:

براساس آمارها ، در سال ۲۰۱۷ به ازای یک دلار سرمایه گذاری در ایمیل مارکتینگ کسب وکارها ۴۶ دلار درآمد کسب کردند و این آمار فوق العاده است.

پس ایمیل مارکتینگ را جدی بگیرید.

پس ما در ابتدا با این محتوای ارزشمند به دنبال اعتمادسازی هستیم و این یکی از راههای تاثیر گذار است که سایت ما هم به نتایج درخشانی با ارائه محتوای رایگان رسیده است.

۲۶.محتوای سریالی

راه دیگری که می توانید در ارائه محتوای رایگان انجام دهید ، مثال : محتواهای سریالی است که در ادامه می توانید با عضویت رایگان در دوره چگونه به درآمد پایدار و مشتری وفادار دست پیدا کنیم ؟ هرروز یک فیلم آموزشی رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.

مهمترین نکته ای که باید به آن اشاره کنم اینست که رقیب شما نمی فهمد شما دارید چکار می کنید و این عالیست!

در محتوای سریالی شما مشتری را با خود همراه می کنید و تا مرحله آخر که پیشنهاد فوق العاده ای به او میدهید و تمام!

شما می توانید ، ارائه بخشی از کتاب ،نمایش کار با محصول، دانلود بخشی از فیلم آموزشی و یا استفاده از نرم افزار بصورت آزمایشی را به بازدیدکنندگان خود هدیه بدهید.

۲۷ . محتوای پرحجم و پرکالری!

منظور از این محتواها مقالات و محتواهای طولانی و به اصطلاح آسمان خراش است.

البته علاوه بر حجم زیاد باید کالری فراوانی داشته باشد یعنی پر از اطلاعات ارزشمند باشد و از همه مقالات و محتواهای همان حوزه به تمامی ابعاد موضوع مدنظر بپردازد.

همین مقاله ای که شما آن را می خوانید نمونه ای از همین محتواهاست.

پس در هر حوزه ای که کار می کنید به فکر محتواهای بالای ۵۰۰۰ کلمه باشید و علاوه بر آن دائما محتوای خود را بروز نگه دارید و هر چند وقت یکبار فیلم یا توضیحاتی را به آن اضافه کنید که گول بفهمد این یک محتوای همیشه سبز است .

پس این هم یکی از راههای جذب مشتریان جدید در سایت است و گوگل به شما کمک بسیاری میکند و این دست از مقالات برای گوگل جذابیت بالای دارد.

البته نباید فراموش کنید که باید به فکر بک لینک سازی برای مقاله باشید و در عین حال حداقل از ۱۰ محتوای خود با کلمات کلیدی اصلی و فرعی به آن لینک دهید.

۲۸.جذب مشتری جدید با سئو داخلی و خارجی

در این مقاله نمیخواهم به مباحث تخصصی این حوزه بپردازیم تنها سعی می کنم به آنها اشاره ای کوتاه داشته باشم.

در سئوی داخلی شما باید به دنبال رعایت همه اصول و تکنیک ها در سایت خود باشید .

مثلاً وقتی روی عنوان اصلی مطلب ، کلمات کلیدی به‌کار رفته ، لینک سازی داخلی، آدرس URL، افزایش سرعت سایت و یا کاهش بانس ریت وقت می‌گذارید، مشغول بهینه سازی داخلی سایت یا On-page SEO هستید.

آیا این اقدامات را در سایت خود انجام می دهید ؟

در این زمینه پیشنهاد می کنیم حتما با یک متخصص مشورت کنید و فقط به فکر تولید محتوا نباشید که هیچ سودی را برای شما نخواهد داشت!

این مطلب و خوندی ؟  بخش بندی بازار

سئو خارجی سایت به تمام فعالیت‌هایی که در خارج از سایت شما اتفاق می‌افتد تا رتبه‌بندی سایت شما را افزایش دهد و سئو بهتری برای سایت شما بسازد، اشاره دارد.

در سئوی خارجی ما به دنبال یک استراتژی بک‌لینک قوی ، اینفلوئنسرمارکتینگ، حضور در رسانه‌های اجتماعی، ایجاد یک کمپین تبلیغاتی ، رپرتاژ آگهی ، استفاده از ویدئوها ، درج نظر در وبلاگ ها و… هستیم .

برای تبلیغات و انجام امورمربوط به لینک سازی هم به دنبال افراد یا شرکت های موفق در این زمینه باشید.

پس اگر وضعیت سئوی سایت ما مناسب باشد با کسب رتبه های بالاتر امکان جذب مشتری مشتری برای ما فراهم می شود و در عین حال فروش هم افزایش خواهد یافت.

۲۹ .تبلیغ نویسی حرفه ای و جذب مشتری جدید

توجه کنید که کلمات تاثیرگذاری قابل توجهی بر تصمیمات خرید دارند.

تبلیغ نویسی کمک می کند تا آنچه که واقعا وجود دارد از زاویه نگاه مشتری دیده شود.

تبلیغ نویسی زیبا نویسی غیرصادقانه و بزرگنمایی پوشالی نیست ، پس مهارت های تبلیغ نویسی برای دروغگویی نیست.

شما با تبلیغ نویسی باید احساس مخاطب را هدف گیری کنید نه جیب او را !

پس تبلیغ نویسی ترکیب هنر نویسندگی با هنر بازاریابی است تا بتوانید مشتری جذب کنید و فروش بیشتری اتفاق بیافتد.

البته این توضیح را هم اضافه کنم که تبلیغ نویسی در فضای دیجیتال رنگ و بوی خاصی پیدا کرده است و تاثیرگذاری بیشتری را بروی مخاطب دارد تا در بیلبوردها!

یکی از مدل های جدید برای تبلیغ نویسی بعد از آیدا مدل تیپس (TIPS) است.

این فرمول تبلیغ نویسی چهار قسمت اصلی دارد:

قسمت اول: T برای وسوسه کردن. Tempt.

پس اولین وظیفۀ تبلیغ نویس اینست که با کلماتی وسوسه کننده شروع کند تا خواننده حتی اگه نخواد کنجکاو شده و ادامۀ متن تبلیغاتی رو بخواند.

قسمت دوم: I برای نفوذ. Influence

باید قولی رو که به خواننده می دهید عمل کنید وگرنه نه‌تنها تبلیغ باعث تمایل بیشتر مخاطب برای جذب به سمت شما نمیشود بلکه به شما بی‌اعتماد شده و احتمالاً تبلیغات خوب بعدی‌ شما را هم نخواهد دید.

قسمت سوم: p برای متقاعد کردن: persuade

حالا می‌تونین اینجا با خیال راحت خودتان رو معرفی کنید و از مزیت‌ها و ارزشی که برای مخاطبانتان ایجاد کردید، صحبت کنید.

قسمت چهارم: S برای فروش. Sell

اگه مراحل قبل رو خوب انجام داده باشید حالا به جایی می‌رسیم که خواننده تمایل دارد تا از شما خرید کند .

شما احساس مخاطب رو درگیر کردید و بدون اینکه مقاومت خاصی داشته باشد با اشتیاق به شما پول پرداخت می‌کند.

پس همانطورکه ملاحظه کردید در حال حاضر آشنایی با اصول تبلیغ نویسی به شما در جذب و متقاعد سازی مشتری کمک بسیاری می کند .

هر محصولی نمیفروشد چون هر متنی تاثیر گذار نیست

۳۰ .تبلیغات ویروسی ،همچون کرونا!

سوال اول اینست که آیا از محصولات یا خدمات شما فیلم می گیرند و آن را در شبکه های اجتماعی خود منتشر می کنند؟

مثلا” یک بستنی فروشی در تهران ، معجونی درست می کند که وقتی شما لیوان آن را بر میگردانید به هیچ عنوان بیرون نمی ریزد و علاوه بر آن فروشنده با حرکات نمایشی ظرف ها را پر می کند و افراد بسیاری آن را فیلم می گیرند.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

یا ساندویچ بمب هسته ای که توسط یک رستوران معرفی شده است و مردم را به چالش دعوت می کند که اگر ظرف ۱۵ دقیقه این ساندویچ ۱ متری را میل کنند ۵ میلیون تومان پرداخت می کند .

افراد بسیاری با دیدن این تبلیغ و لایوهای بسیاری که از شرکت کنندگان گرفته شد به این رستوران مراجعه کردند و فیلم های بسیاری را از شرکت کنندگان گرفتند و درشبکه های اجتماعی خود منتشر کردند.

شما درکسب وکار خود به فکر انتشار یک ویروس هستید تا همه گیر شود و همه برای دوستان خود ارسال کنند و بگویند مثلا” علیرضا بیا اینو ببین عالیه! می خوای برات بفرستم؟!

۳۱. خدمات در محل مشتری

در حال حاضر یکی از راههایی که می تواند باعث جذب مشتری شود ارائه خدمات در محل مشتری است .

یعنی شما هم می توانید در کسب و کار خودتان براساس موقعیت مکانی مشتری خدمات خود را ارائه کنید . به قول یکی از دوستان سرویس های اسنپی !

خشکشویی های بسیاری خدمات در محل مشتری را راه اندازی کرده اند و درجذب مشتری بسیار موفق بوده اند ، سوپرمارکت های زیادی هم فروش تلفنی را برای جذب مشتری بیشتر راه اندازی کرده اند که شما زنگ میزنید و پیک کالاها را به شما تحویل می دهد.

با این روش در تلاش برای جذب مشتریان بیشتر هستند که برخی از سوپرمارکت ها هم توانستند بسیار موفق باشند.

شرکتی خدمات تعویض و بالانس لاستیک را هم در محل مشتری انجام میدهد ، خدمات آرایشگاهی ، مشاوره بیمه ، کارواش و…. بسیاری را هم می توانید پیدا کنید که با این شیوه مشتریان بسیاری را جذب کرده اند.

۳۲. مشاوره به مشتری

وقتی صبحت از خرید حضوری می شود نقش شما کاملا بایستی بصورت مشاوره به مشتری باشد.

اگر مشتری برای خرید کاغذ دیواری یا مبلمان به شما مراجعه می کند می توانید راهنمایی ها و اطلاعات ارزشمندی را به او بدهید و این کار را با دلسوزی تمام انجام دهید و به این فکر نکنید که آیا واقعا از من خرید می کند یا خیر!

اگر فروش عینک یا عطر دارید به مشتری نشان دهید متخصص هستید و مثلا” ی دانید چه صورتهایی باید از چه عینک های استفاده کنند.

به جای اینکه خود را یک فروشنده نشان دهید ، متخصص و مشاوری دلسوز باشید ، مطمئن باشید نتایج بهتری را خواهید گرفت.

البته این نکته را باید اشاره کنم که دخالت کردن در خرید مشتری کارپسندیده ای نیست .

مشتریانی که از شما مشاوره می گیرند به شما راحت تر اعتماد می کنند و این همان کلید موفقیت شما در جذب مشتری است.

۳۳ . طراحی دکوراسیون محل کارتان و سایت

شاید الان تعجب کنید که طراحی دکوراسیون چه تاثیری در جذب مشتری دارد ؟

برای شروع خیلی سخت نگیرید ، با مثالی بیشتر توضیح می دهم، مغازه اسباب بازی فروش در طبقه پایین یک پاساژ همواره شلوغ است ، اما مغازه های همکف اینطور نیستند فکر می کنید دلیل آن چیست؟

یکی از دلایل آن روشن بودن تمام اسباب بازی های پشت ویترین و نورپردازی حرفه ای آن است که باعث میشود تمام بچه ها به این مغازه جذب شوند.

این مطلب و خوندی ؟  کپی رایتینگ چیست ؟

برای اینکه در این خصوص بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید باید به عوامل متعددی از جمله رنگ ، نور ، بوی محیط ، موزیک ، و حتی چیدمان فکر کنید.

پس پیشنهاد می کنیم حتما با یک طراح صحبت کنید و این مورد را جدی بگیرید و هزینه های بیهوده نکنید.

۳۴. اعلام محدودیت و کمبود

اعلام محدودیت و کمبود در مدت زمان تخفیف ، تعداد پایین کالاهای تخفیف خورده ، تعداد پایین کالاهای پرفروش و … از جمله مواردی هستند که به شما در جذب مشتری کمک می کند.

عامل ترس برای از دست دادن چیزی می تواند برای جذب مشتری به کار گرفته شود .

محدودیت زمانی یا تایمر معکوس خود را به مشتری نمایش دهید ، اگر سایت دارید و در حال فروش بلیط سمینار هستید کمبود در تعداد بلیط های باقیمانده را در سایت خود به نمیش بگذارید.

موضوع بعدی اینست که به همه نفروشید ! برخی مواقع بایستی دست رد به سینه مشتریان بزنید و برخی کالاها را تنها به مشتریان ویژه و وفادار خود معرفی کنید.

۳۵ . خداحافظ تخفیف های الکی!

یک خواهش از شما دارم ، اگر هنوز به فکر تخفیف دادن به مشتری هستید و همانند برخی مغازه های تهران که هر روز از جلوی آنها رد می شوید می گویند فقط امروز تخفیف داریم ، یا داریم جمع می کنیم همه کالاها رو زیر قیمت می فروشیم و ….به دنبال افزایش مشتری و فروش بیشتر هستید سخت در اشتباهید!

تخفیف های دائمی مشتریان را بی تفاوت می کند و اغلب آنها میلی به خرید پیدا نمی کنند.

همه مشتریان این حس را پیدا می کنند ببین چقدر سود داره که همش تخفیف میزنه!

باید در زمان های محدود اعلام تخفیف کنید و بساط آن را زود جمع کنید که همه متوجه شوند شما در زمان اعلامی خود بسیارجدی هستید.

به جای تخفیف دادن به مشتری پیشنهاد می کنم باشگاه مشتریان را برای کسب و کار خود راه اندازی کنید و تخفیف ها را در قالب امتیاز و جایزه و قرعه کشی های فصلی برای مشتریان درنظر بگیرید.

۳۶. خدمات و محصولات جانبی

برخی از اوقات مشتریان به دنبال خدمات و محصولات جانبی آن هستند و برای همین است که به سمت رقبای شما می روند !

اگر شما میوه فروشی دارید ، آیا میوه های مشتریانی که مثلا بالای ۲۰۰ هزار تومان خرید کرده اند یا از شما درخواست می کنند را تا ماشین مشتری حمل می کنید؟

آیا اگر من بیمه نامه خودم را از شما بگیرم ، آن را رایگان برای من بصورت پیکی ارسال می کنید/

گاهی اوقات مشتری حتی حاضر است پول بیشتری بپردازد تا خدمات بیشتر و بهتری دریافت کند.

در هر کسب و کاری می توانید خدمات یکم بیشتر را به مشتریان خود ارائه کنید و منتظر معجزه در جذب مشتریان بیشتر باشید.

در حال حاضر شهرفرش ، آقای فرش  و …. برای جذب مشتری در حال ارائه خدمات متفاوت تر و جذاب تر هستند.

خدماتی همچون حمل و نقل رایگان مشتری، پذیرایی، مشاهده فرش قبل از رسیدن به مقصد ، تحویل رایگان فرش، گارانتی قیمت ، قالیچه رایگان به همراه هر فرش و…

برنامه شما چیست؟

۳۷. تبلیغات درسکوت (باید رزروکنید، شلوغی و..)

برخی مواقع به جای اینکه برای جذب مشتری جدید تبلیغات کنید می بایست به مشتری اعلام کنید چون آرایشگاه شلوغ می شود نمی خواهیم معطل بمانید حتما از این پس رزرو کنید!

این مطلب و خوندی ؟  تقسیم بندی بازار چیست ؟

نشان دهید به مشتری که شلوغ هستید !

اگر ۱۰ ماشین جلوی رستوران شما پارک شده است ، با انداختن آفتابگیر بروی شیشه جلوی این خودروها نشان دهید که همه اینها مشتریان شما هستند!

اگر مغازه شما شلوغ است ، آن را در شبکه های اجتماعی هم به اشتراک بگذارید.

برخی مواقع مشتریان گذری به دنبال تایید اجتماعی هستند ،

حتما شما هم با این مورد مواجه شده اید که وقتی به شهری می روید که رستورانهای آنجا را نمیشناسید رستورانهای شلوغ تر توجه شما را بیشتر جلب می کند و می گویید حتما غذاهایش خوب است که این همه جمعیت در صف ایستاده است.

برخی از کسب و کارها بعد از اینکه مشتری را جذب کردند و کالا یا خدمات خود را فروختند ، مجدد به سراغ جذب مشتریان بیشتر می روند و مشتری جدید جذب شده را به کلی فراموش می کنند.

شما بعد از اینکه مشتری را جذب کردید باید اقدامات زیر را انجام دهید و او را رها نکنید.

۳۸ . پیگیری مشتری در خصوص رضایت از کالا یا خدمات دریافت شده

با مشتری در ارتباط باشید و نظر او را در مورد کالا یا خدمات دریافت شده بپرسید.

درست است برخی از کسب و کارها کالایی را می فروشند و مشتری ممکن است هرگز مجدد خرید نکند اما آیا نمی توانیم به او خدمات بفروشیم؟

آیا ما اگر آسانسوری را فروختیم کلا باید به سراغ مشتری بعدی برویم؟

آیا نمی توان از همان مشتری درآمد بیشتری کسب کرد؟

آیا نمی توانیم خدمات تعمیر یا پشتیبانی ارائه کنیم؟

پس بعد از اینکه کالایی را فروختیم مشتری را رها نکنیم و برای تک تک مشتریان برنامه داشته باشیم.

۳۹. شما بعد از جذب مشتری باید گردش کارهای اتوماتیک داشته باشید

منظور چیست؟ یکی از معضلات صاحبین کسب و کار ایسنت که بعد از جذب مشتری تازه مشکلات آنها شروع می شود!

فرآیند ارسال و تحویل کالا مشکل دارد ، خدمات ارائه شده کیفیت مناسبی ندارد، قراردادها استاندارد مشخصی ندارند ، تخفیفات و هدایا مشخص نیستند و مدیر دائما درگیر جزئیات بسیاری است.

لطفا” برنامه ای را برای بعد از جدب مشتریان داشته باشید و پس از جذب هر مشتری به در و دیوار نخورید!

۴۰-شکایات مشتریان اصلا مهم نیست!

متاسفانه برخی از شرکت ها به شکایات مشتریان توجهی نمی کنند و پس از جذب مشتری جدید اگر مشتری شکایتی را مطرح کند کاملا سردرگم می شوند که حالا چیکار کنیم .

متاسفانه بازهم مدیر درگیر می شود و برای هر شکایتی باید به فکر راه حلی جدید باشد.

۴۱ -بالاخره انداختمیش توی تور!

متاسفانه بارها دیده ام که صاحبین کسب و کار در حال ماهیگیری هستند و پس از خرید هر مشتری ظاهرا او در تور ایشان گرفتار شده است و چاره ای ندارد جز اینکه به همه چیز تن دهد و سکوت کند.

اما این کسب و کارها سخت در اشتباهند ، مشتریان به راحتی می توانند سمپاشی کرده و با تبلیغات منفی از جذب هر مشتری جدید جلوگیری کنند.

پس داستان کلی اینست که پس از جذب مشتری جدید شما چه برنامه ای برای او دارید و قدم به قدم مشخص کنید که مشتری چه تجربه ای را از شما دریافت خواهد کرد؟

این مطلب و خوندی ؟  محتوای سبز چیست؟

۴۲. رپرتاژ آگهی ، خبری:

رپرتاژ آگهی یکی از راههای جذاب است که به شما در برندسازی ، ایجاد موج خبری و فروش کمک می کند.

اغلب رپرتاژ ها در سایتهای پربازدید درج می شود که این موضوع کمک بسیاری به سئو و کمک به هرچه بیشتر دیده شدن رپرتاژ آگهی می شود.

رعایت اصول نگارشی رپرتاژ آگهی بسیار مهم است و حتما” باید دعوت به انجام عمل (Call to Action) در انتهای رپرتاژ وجود داشته باشد.

حساسیت این بخش بسیار بالا است. در این بخش باید به شکلی عمل کنیم که خواننده به دعوت شما پاسخ مثبت دهد.

برای رپرتاژ آگهی از داستان سرایی استفاده کنید ، مشکل خواننده را شناسایی کنید ، در نمایش مشکل بزرگنمایی کنید ، راهکارمشخصی را ارائه کنید، برای اثبات ادعای خود سند معتبری نشان دهید ، از کلمات مناسب برای جذاب تر شدن متن خود استفاده کنید.

۴۳. گوگل ادز

تبلیغات در گوگل همواره یکی از راههای جذاب برای جذب مشتریان و سرنخ های جدید وهدفمند است.

در این روش تبلیغ دهنده عبارات یا کلمات کلیدی مورد نظر خود را در گوگل ادوردز وارد می‌کند تا تبلیغاتش برای کسانی که این عبارات را جستجو می کنند نشان داده شود.

انتخاب کلمات کلیدی درست، تنظیم هزینه درست برای کلمات، تنظیمات صحیح برای هدف قرار دادن کاربران هدف، نوشتن تبلیغات جذاب و هدفمند، انتقال صحیح کاربران به صفحات هدف سایت و در نهایت سیاست درست و هدفمند در سایت برای جذب کاربران از جمله مواردی هستند که می توانند تاثیر مستقیمی بر تاثیرگذار بودن تبلیغات ادوردز داشته باشند.

۴۴ . ریتارگتینگ

ممکن است خریداری محصولات و خدمات شما را در سایت ببینید یا حتی آنها را به سبد خرید خود اضافه کند ، اما خرید خود را کامل نکند و جهت مقایسه بیشتر به سایتهای دیگر مراجعه کند.

کمپین های ریتارگتینگ بنر شما را در سایتهای دیگر به او نشان داده و برند و یا آفر ویژه شما را به او مججد نشان می دهد.

اگر مشتری سبد خرید خود را رها کرده است ، می توانید به او تخفیف ۱۰ درصد برای تکمیل فرآیند پرداخت بدهید.

ایده هایی برای ریتارگتینگ در مراحل مختلف قیف بازاریابی:

آگاهی از برند (تنها نمایش نام و لوگوی برند) ،

ایجاد علاقمندی (نمایش محصولات ویژه ای که کاربر به آن علاقمند است) ،

ارزیابی (تبلیغاتی که پاسخگوی سوالات مهم کاربر باشد)،

تصمیم گیری (تخفیف های ویژه ای به کاربر نشان می دهیم) ،

خرید(تبلیغات مرتبط با خرید های قبلی کاربر به او نمایش داده میشود)

۴۵ . بنر تبلیغاتی ( همسان ، کلیکی ، نمایشی ،متنی)

کور بنری اصطلاح شایعی است که اغلب برای بنرهای تبلغاتی استفاده می شود اما اگر شما بدانید که هدف شما از تبلیغات بنر چیست و در این راستا راهکار و سایت هدف مناسبی را انتخاب کنید حتما” به نتایج درخشان می رسید.

بنرهای همسان در سایتهایی قرار میگیرد که محتوای تبلیغ شده با محتوای سایت و رنگبندی و قالب سایت ، یکسان است و این شیوه بیشترین میزان تاثیرگذاری را دارد.

سایر انواع کمپین های بنری هم که کاملا” مشخص است و نیازی به توضیح زیادی ندارد.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی چیست؟

۴۶ . پیام کوتاه

اگر همچنان به دنبال ارسال پیام های تبلیغاتی انبوه هستید ، سخت در اشتباهید .

پیام های کوتاه می بایست هدفمندتر شود تا نتایج بهتری را برای شما به همراه داشته باشد.

شروع جذاب ، متن تاثیرگذار، لینک و شماره تلفن از موارد مهمی هستند که بایستی به آن در متن پیام کوتاه دقت شود.

اگر هم مجبور هستید تا از پیامک انبوه استفاده کنید ، به طور مثال برای مشتریان احتمالی در اطراف مغازه خود ارسال کنید و از آنها بخواهید تا اگر تمایل دارند تا اشتراک دریافت کنند عد ۱ را بفرستند و به این شکل شما می توانید در همان ابتدا افراد علاقمند به کسب و کار خود را شناسایی کنید.

پیام کوتاه می تواند به مشتری در فرآیند خرید اینترنتی کمک کند و مراحل ارسال سفارش را به او یادآوری کند.

شما می توانید به مشتریان عمده خود اعلام کنید تا با ارسال عدد ۲ کاتالوگ و لیست قیمت جدید را به سرعت می توانند دریافت کنند.
و خیلی اید های دیگر که به شما در جذب مشتری و افزایش فروش کمک بسیاری می کند.

۴۷. اینستاگرام

بیش از ۳۵ میلیون نفر در ایران در حال استفاده از اینستاگرام هستند و در حال حاضر این شبکه اجتماعی تاثیر بسیار زیادی در جذب مشتریان شما خواهد داشت، پس لطفا” آنرا جدی بگیرید.

برای جذب مشتری در اینستاگرام برنامه ای جدی برای تولید محتوای حرفه ای داشته باشید.

اینستاگرام به معنای واقعی کلمه کسب و کارهای بسیار زیادی را متحول کرده است.

اگر هنوز در اینستاگرام فعالیتی ندارید همین الان صفحه کسب و کار خود را راه اندازی کنید و با درج پست های متوالی و ارائه ارزش به مشتری ، کالاها و خدمات خود را معرفی کنید و فالوورهای خود را تبدیل به مشتری نمایید.

برای موفقیت در اینستاگرام استراتژی های مختلفی وجود دارد که به مرور در این بخش به آنها خواهیم پرداخت.

اما یکی از راههایی که می توانید به سرعت با آن در اینستاگرام به نتیجه برسید اینست که ، ۲۱ روز به ارائه ارزش و محتوای جذاب بپردازید و ۷ روز فقط به معرفی کالاها و خدمات خود بپردازید و ۳ روز پایانی ماه را جشنواره فروش داشته باشید و بصورت گسترده تبلیغات کنید و افراد زیادی را به پیج خود برای خرید هدایت کنید.

از اینفلوئنسرهای مرتبط با حوزه کاری خود استفاده کنید و از آنها بخواهید شما را معرفی کنند.

از شرکت در مسابقه های اینستاگرامی به شدت پرهیز کنید تا پیج شما از بین نرود. به زودی در این خصوص بیشتر توضیح خواهم داد.

پس توضیح بیشتر در مورد آن را به بعد موکول میکنم.

۴۸. تلگرام

هنوز هم افراد بسیاری به شدت در تلگرام فعال هستند و در حال جذب مشتری و ارسال اطلاعات ارزشمند و بروزرسانی کانال ها و پشتیبانی از مشتریان در گروههای تلگرام هستند.

منتظر آپدیت های جدید تلگرام هم باشید.

تلگرام در حال آزمایش قابلیتی هست که به ادمین‌های کانال‌ها دسترسی به آمار‌هایی مثل میزان رشد ممبر‌های کانال، منبع ویو‌های پست ها، میزان ویو‌ها در هر ساعت، اینکه ممبر‌های کانال از کجا آمده‌اند، زبانشان چیست و آیا کانال را میوت کرده اند یا خیر را میدهد که بسیار کاربردی هستند.

این مطلب و خوندی ؟  آموزش طراحی کسب و کار

همچنین در آپدیت جدید می‌توان پوشه (فولدر)هایی مثلا به این اسم‌ها ساخت: دوستان، فامیل، همکاران، هم‌کلاسی‌ها . و اخبار و چت‌ها و گروه‌ها و کانال‌های مختلف‌ را در آن پوشه‌ها قرار داد. با این کار دیگر پیام‌‌هایی که مهم هستند یا کانال‌های خاص، گم نمی‌شوند.

۴۹.ایمیل

اگر از ایمیل مارکتینگ غافل هستید به شما پیشنهاد میکنم حتما” فیلم آموزشی فوت و فن های میلرلایت – ابزار حرفه ای ایمیل مارکتینگ را ملاحظه کنید.

ایمیل مارکتینگ به شما در جذب سرنخ و مشتری جدید کمک بسیاری می کند.

البته اگر با قابلیت های آن آشنا باشید و بتوانید آن را در وب سایت خود پیاده سازی کرده و ارتباط نزدیکی را با سرنخ های خود برقرار کنید.

یکی از راههای موفقیت گروه حاتم طهرانی استفاده از پنل ایمیل مارکتینگ و ارتباط مداوم با کاربران و ارسال فیلم ها و محتواهای مرتبط و جذاب بوده است.

 • میلرلایت  – استفاده تا ۱۰۰۰ مشترک کاملا” رایگان است که در فیلم آموزشی نحوه کار با پنل میلرلایت به بررسی امکانات آن پرداخته ایم.برای شارژ حساب خود می بایست از طریق مسترکارت و یا پی پال اقدام کنید.
 • آونگ ایمیل – شرکت ایرانی معتبر که خدمات خوبی را در این زمینه ارائه می کند و استفاده تا ۱۲۰۰ مشترک کاملا” رایگان است و تمام API های لازم را هم جهت اتصال به نرم افزار CRM در اختیار شما قرار می دهد.

راههای جذب مشتری خارجی:

۵۰ . صفحه های زرد ( YELLOW PAGE )

اگر کشور خاصی را برای بازایابی و فروش کالاهای خود در نظر دارید می توانید از یلوپیج های هرکشور استفاده کنید.

در ایران هم بانک های اطلاعاتی شرکت های مختلف توسط مجموعه هایی همانند کتاب اول یا یلوپیج ایران جمع آوری شده است.

جهت دسترسی به یلوپیج یک کشور خاص،کافیست عبارت YELLOW PAGE را به همراه نام لاتین در موتور جستجوگر گوگل مانند موارد ذیل جستجو کنید.

چین

www.yp.net.cn/english

www.yellowpages-china.com

امارات

www.yellowpages.ae

www.yellowpages-uae.com

۵۱. عضویت در سایت های B2B:

سایتهای B2B همانند سایت فوق العاده علی بابا مکانی است برای معرفی شرکت های تولیدی و خدماتی و خریدارانی که هرروزه در این سایت پر بیننده نیازهای خود را درج می کنند.

شما هم می توانید در این سایت فوق العاده عضو شوید و کالاها و خدمات خود را درج و معرفی کنید و با سایرین در ارتباط باشید.

۵۲. درج رپرتاژ آگهی در سایت های خارجی:

این روزها شاهد افزایش حضور گردشگران خارجی به ویژه کشورهای عربی همسایه هستیم، بیمارانی که به قصد درمان و یا جراحی زیبایی وارد کشور ایران می‌شوند و همچنین تاجرانی که به دلیل اختلاف نرخ ارز تصمیم به تجارت با شرکت‌های داخلی گرفته‌اند.

درج رپرتاژ آگهی در رسانه‌های عربی و انگلیسی زبان معتبر به شما در معرفی هرچه بیشتر برند و خدمتاتتان کمک می کند.

پس این فرصت فوق العاده را از دست ندهید.

از جمله اقدامات دیگری که می توانید برای جذب مشتریان خارجی انجام دهید بصورت تیتروار در ادامه آمده است ، به غیر از موارد ذکر شده شما چه راه دیگری را پیشنهاد می کنید؟

۱- رایزنان تجاری معرفی شده از طریق سفارتخانه ها

۲- مکاتبه مستقیم با دﻓﺎﺗﺮ ﺑﺎزرﮔﺎﻧﯽ (ﺳﺎزﻣﺎن ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺗﺠﺎرت )

۳- اﺗﺎق ﻫﺎ و ﺷﻮرﻫﺎی ﺑﺎزرﮔﺎﻧﯽ ﻣﺸﺘﺮک

۴- اﺗﺤﺎدﯾﻪ ﻫﺎ

۵- ﺑﺎزارﭼﻪ ﻫﺎی ﻣﺮزی

۶- ﺷﺮﮐﺖ در ﻫﯿﺄت ﻫﺎی اﻋﺰاﻣﯽ ﯾﺎ ﻣﺸﺎرﮐﺖ در ﺟﻠﺴﺎت ﻫﯿﺄت ﻫﺎی ﺗﺠﺎری در ﮐﺸﻮر

۷- ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه ﻫﺎی ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ

اینستاگرام آکادمی راد
واتساپ آکادمی راد
تلگرام آکادمی راد

ارسال دیدگاه