0

تولید محتوا برای تدریس

تولید محتوا برای تدریس  روشی جدید برای ارایه  اطلاعات و داده‌های آموزشی است. به احتمال خیلی زیاد در آینده در برخی از کشور‌ها مدارس تعطیل شوند و آموزش به صورت مجازی به دانش آموزان ارایه شود. به لطف محتوای آموزشی الکترونیک این کار شدنی است.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  تجربه مشتری چیست؟

فهرست مطالب تولید محتوا برای تدریس

در دنیای دیجیتال، محتوا مهم تر و حیاتی تر از همیشه شده است و حالا باید از محتوا برای بازاریابی استفاده کنیم. بازاریابی محتوا پروسه ای است که در سه مرحله می توان آن را خلاصه کرد.

تحقیق قبل تولید محتوا: قبل از اینکه شروع به نوشتن و تولید محتوا کنید باید موضوع و عبارت کلیدی اصلی و محتواهای رقبای خود را بررسی کنید.

تولید و سئو محتوا: حالا شروع به تولید محتوا کنید و محتوایی را برای کاربر و هم گوگل تولید کنید که هر دو مخاطب محتوای شما هستند.

توزیع و ترویج محتوا (بازاریابی محتوا): خب حالا وقت آن رسیده که محتوای خودتان را در اختیار بقیه بگذارید تا از آن استفاده کنند.

مسیر تولید محتوا برای تدریس شامل ۴ فرآیند اساسی است

 1. جمع‌آوری محتوای آموزشی
 2. پختن و آماده سازی محتواهای گردآوری‌شده
 3. طراحی گرافیکی صفحات و سرفصل‌ها مطابق محتوای جمع‌آوری‌شده
 4. اتوران سازی محتوا

۱- جمع‌آوری محتوای آموزشی :

محتوا مهم‌ترین بخش یک درس‌افزار است . که شامل فیلم ، عکس ، صدا ، متن ، پویانمایی و … بوده و هدف آن آموزش یک یا چند بخش از محتوای درسی است . شما اگر قصد تولید یک نرم‌افزار آموزشی را داشته باشید بایستی ۵۰% زمان و انرژی خودتان رو صرف این مرحله کنید.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

۲- آماده‌سازی محتوای جمع‌آوری‌شده :

بعد از اینکه محتوای اولیه‌ی شما آماده شد نمی‌توانید به همان صورت استفاده کنید بلکه ابتدا بایستی هرکدام از آن‌ها را با نرم افزار های ادیت ویرایش نموده و آماده ی استفاده در نرم افزار های اتوران ساز کنید. این مرحله ۲۰% وقت و انرژی شما را خواهد گرفت.

۳- طراحی گرافیکی صفحات :

این قسمت بعد از محتوا قابل لمس ترین قسمت یک نرم افزار است در واقع داشتن یک محتوای مناسب و کامل ، بدون توجه به رنگ آمیزی آن محتوا ! تاثیر پذیری و کاربر پسندی آن را به شدت کاهش می دهد . بنابراین طراحی گرافیکی صفحات به منظور نمایش محتوای تهیه شده می تواند منجر به ارائه ی اثر تاثیر گذار و موفقی خواهد بود. این قسمت هم ۲۰% اهمیت تولید محتوا را دارد.

۴- اتوران سازی :

شما تا به اینجای کار ۹۰% روند تولید محتوا برای تدریس خودتان را انجام داده اید . بسیاری از افراد تازه کار و مبتدی برعکس این فکر می کنند آنها باور دارند که بخش اعظم کار یک پروژه قسمت اتوران سازی آن است .

در حالی که بیشترین وقت یک محتوا ساز تهیه ی محتوا ، رنگ آمیزی محتوا و سپس تبدیل به اتوران است.

مؤلفه‌های تولید محتوا برای تدریس

اولین مؤلفه برای انجام تتولید محتوا برای تدریسولید محتوای آموزشی مفید و مطلوب مهارت است. با داشتن مهارت می‌توانیم تولید محتوای مناسبی انجام دهیم. کسی که ادعا دارد که در زمینه‌ای می‌تواند تولید محتوا کند باید در آن حوزه به درجه بالایی از تجربه و دانش رسیده باشد. اما دومین مؤلفه انتقال مفاهیم به دیگران است.

در این مؤلفه این بحث به میان می‌آید که کسی که صرفاً تنها یک معلم است نمی‌تواند مطالب را به شیوه‌های راحت و آسان انتقال دهد. یک معلم باید بتواند انتقال دهنده درست آموزه‌ها باشد.

آموزش مفید برای تولید محتوا برای تدریس چیست؟

یک آموزش مفید و مطلوب زمانی انجام می‌پذیرد که معلم بتواند مطالب قسمتی از یک درس را به شیوه‌ای مناسب با بهره گیری از انواع شیوه‌ها، فنون‌ها، روش‌های گوناگون تدریس آن مبحث درسی را در آموزش برای فراگیران تولید محتوا برای تدریس آسان کند. آموزش صرفاً به معنی این نیست که معلم متکلم وحده باشد و فقط او سخن بگوید؛ بنابراین با این کار می‌توانیم متدهای موثر آموزش را نیز به کار ببندیم، مثلا با ساخت محتوای آموزشی از دانش آموزان کار بکشیم. وقتی آن‌ها آموخته‌های خود را به کار ببندند به هدف آموزش رسیده‌ایم.

تمام این محصولات را می‌توان با موبایل تولید کرد. در تولید محتوا برای تدریس به طور کلی سه دسته محصول تولید می‌کنیم:

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

۱. محصولات متنی

محصولات متنی می‌تواند کتاب چاپی، کتاب الکترونیکی، جزوه‌های آموزشی، دستورالعمل و … باشد.

۲. محصولات صوتی

محصولات صوتی می‌تواند در قالب آموزش‌های صوتی، مصاحبه‌های صوتی، صوت کارگاه آموزشی و همایش و … باشد. برای تولید محصولات صوتی کافی است یک موبایل خوب داشته باشید تا صدا را توسط آن ضبط کنید.

۳. محصولات تصویری

شما می‌توانید فقط با یک موبایل، فیلم‌های آموزشی با کیفیت عالی تهیه کنید. زمانی این موضوع رویایی بیش نبود. ولی اکنون هر جایی که هستید کافی است اراده کنید، موبایلتان را از جیب درآورید و چند دقیقه فیلم تهیه کنید.

چند مثال از محصولات تولید محتوا برای تدریس

۱. کتاب کاغذی
۲. کتاب الکترونیکی
۳. سی‌دی صوتی
۴. فایل صوتی دانلودی
۴. دی‌وی‌دی فیلم
۵. فیلم دانلودی
۶. جزوه آموزشی
۷. دوره آنلاین
۸. کارگاه آموزشی
۸. همایش
۹. بسته آموزشی
۱۰. مشاوره
۱۱. کارت آموزشی
۱۲. خبرنامه
۱۳. مقاله
۱۴. وبینار
۱۵. عضویت پولی در سایت
۱۶. برنامه موبایل

اگر نمی‌دانید چه چیزی را آموزش بدهید!

در این قسمت می‌خواهم یک راهکار ساده ارائه کنم تا بتوانید موضوع تدریس خود را مشخص کنید. شما حتما به حوزه‌های مختلفی علاقه دارید و شاید این حوزه‌ها را به‌صورت تفریحی دنبال می‌کنید.

همچنین احتمالا تخصص‌هایی دارید. مثلا شاید دوستانتان می‌گویند در درست کردن کباب بسیار عالی عمل می‌کنید!
احتمالا حوزه‌ای که باید تدریس کنید، باید وجه اشتراک علاقه‌ها و تخصص‌های شما باشد. علاقه شاید از تخصص مهم‌تر باشد و باعث شود با پشتکار در یادگیری به یک متخصص تبدیل شوید.

تولید محتوا برای تدریس را از کجا شروع کنیم؟

تولید محتوا برای تدریس براساس نیاز دانش آموزان تهیه و تدوین می‌شود. نوع محتوا بایستی متناسب با زندگی کودکان باشد و برای آنان ملموس باشد. بدون تردید محتوایی که در راستای نیاز کودکان و با تجربیات زندگی او پیوند ایجاد کند می‌تواند تولید محتوای مناسب، مفید و جذابی باشد.

برای ساخت تولید محتوا برای تدریس به چه نیازمندیم؟

ابتدا باید محتوایی که می‌خواهیم به دانش آموزان آموزش دهیم را مشخص کنیم. سپس با بررسی متدهای آموزشی و نظریه یادگیری و شناسایی مخاطبان محتوای آموزشی گام دوم را برداریم.

در گام دوم ما باید تیم تولید محتوا را مشخص کنیم سپس به کمک تصمیمات تیم تولید محتوا از نرم افزار و ابزارهای مورد نیاز برای ساخت آن استفاده می‌کنیم.

 گفتنی است، ما باید شناخت کلی از ویژگی‌های جسمی، روحی و روانی کودک داشته باشیم و برای تدارک یک محتوای آموزشی خوب و مناسب باید بدانیم دانش آموز چه نوع ویژگی‌هایی دارد تا بتوانیم متناسب با آن برای او تولید محتوا کنیم.

تولید محتوا برای تدریس مناسب، جایگزین محتوای نادرست شبکه‌های مجازی

مسئول و کارشناسان آموزشی معتقدند که علاوه بر تدریس مطالب درسی به این روش جدید، باید در زندگی واقعی بچه‌ها نیز به واسطه تولید محتوای آموزشی سعی کنیم مطالبی تولید کنیم که کودک به سمت شبکه‌های اجتماعی و محتواهای غیر اخلاقی و ناشایست نرود.

این مطلب و خوندی ؟  فروش منحصر به فرد چیست؟

ویژگی‌های یک محتوای آموزش مناسب تولید محتوا برای تدریس

یک محتوای خوب باید به گونه‌ای طراحی شود که دانش آموز پس از مواجه شدن با آن انگیزه پژوهش در ذهنش پرورش یابد.

در زیر به ویژگی‌های یک محتوای مناسب می‌پردازیم:

 1. اثر بخشی مناسب مطالب آموزشی برای فراگیران
 2. محتوا جذاب باشد و در فراگیر انگیزه ایجاد کند و او را به ادامه محتوا علاقه مند سازد.
 3. به دانش آموز پرسش در رابطه با آن محتوا را بدهیم و موقعیت پاسخ را از وی نگیریم.
 4. بین معلم و دانش آموز تعاملی دو طرفه ایجاد گردد و فقط معلم سخنگوی مباحث نباشد.
 5. برای یادگیری محتوا از عکس‌ها، فیلم‌ها، پوسترها، نقاشی، انیمیشن، نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی و… استفاده کنیم.
 6. برای ملموس کردن محتوا از شبیه سازی بهره جوییم.
 7. محتوا را با آرایش مناسب ارائه دهیم تا محتوا در ذهن فراگیر ساماندهی معقولی داشته باشد.

نکات مهم در ارائه تولید محتوا برای تدریس

برای تولید محتوا برای تدریس سعی شود که از تصاویر استفاده شود. در تولید محتوا از کپی برداری خودداری کنیم و از سرتیترهای خوب و جذب کننده بهره گیریم. محتوا را گونه‌ای بنویسیم که در فکر و تصور کاربران تثبیت شود و بعدها در ذهنش تبلور ببخشد.

برای بچه‌ها کار کنیم، به طوریکه محتوی ساده را برای او در نظر بگیرید. و با زبان خودشان به خودشان آموزش دهیم. زیرا کاربران با مشاهده مطالب سخت و دشوار حواسشان از محتوا پرت خواهد شد و توجهشان به محتوا جلب نخواهد شد.

به محتوای آموزشی جهت و هدف بدهیم

تولید محتوا برای تدریس که سمت و سوی مشخصی ندارد در ذهن و جسم و جان کاربران تأثیر گذار نخواهد بود. معلم باید به محتوای آموزشی جهت دهد و به وسیله آن به اهداف آموزشی خود که یک هدف غایی است دست یابد.

قبل از طراحی و تولید محتوا برای تدریس باید چه کنیم؟

قبل از این که تولید محتوا برای تدریس آماده و تدوین گردد، اهداف ما مشخص می‌گردد. این که ما باید کاربران خود را تعیین کنیم سپس فضا و امکانات خود را بررسی نماییم همچنین موقعیت جغرافیایی خود را مشخص نماییم تا بدانیم به چه کاربری در چه نقطه‌ای از این کره خاکی قصد انتقال محتوای آموزشی را داریم.

درون تولید محتوا برای تدریس خود چه مفاهیمی قرار می‌گیرد

مضمون محتوای ما بایستی متناسب با قومیت، فرهنگ، آداب و رسوم، زبان، نژاد و زندگی اجتماعی فراگیران باشد. این که مثلاً دانش آموزی در کشور آلمان زندگی می‌کند بایستی محتوایی طراحی و تدوین نماییم که با آن فرهنگ و قومیت سنخیت داشته باشد؛ زیرا درون مایه محتوا معمولاً بیان مباحث اعتقادی، قوانین آن کشور، تجربیات زندگی آن خطه از آن سرزمین و … می‌باشد.

جالب است بدانید که بچه‌ها با زبان مادری خودشان بهتر یاد می‌گیرند. اگ بتوانیم اصل ۱۵ قانون اساسی را سرمشق قرار دهیم و برای دانش آموزان یک منطقه با زبان مادری خودشان یک محتوای آموزشی بسازیم، شاهکار کرده‌ایم.

محتوای الکترونیکی چیست؟

محتوای الکترونیکی در تولید محتوا برای تدریس یک مفهوم گسترده است و بیشتر در حوزه محتوای آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر نوع محتوایی که از طریق رایانه، گوشی هوشمند و ابزارهای الکترونیکی قابل مشاهده و انتقال باشد، محتوای الکترونیکی می گویند.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

محتوای الکترونیکی شامل محتوای متنی، صوتی، تصویری، انیمیشنی و فیلیمی است، که در قالب برنامه‌های آموزشی، مانند آموزش مکمل درس، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله محتواهای الکترونیکی می‌توان به کتاب‌های دیجیتالی اشاره کرد که به سرعت رشد و توسعه یافته و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

هدف از تولید محتوا دیجیتالی چیست؟

هنگام تولید محتوای الکترونیکی، هدف صرفاً بازی و سرگرمی نیست و هدف اصلی یادگیری و آموزش است. شاید محتوای الکترونیکی برای سنین جوان و نوجوان جذاب‌تر باشد ولی برای تمامی سنین مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برنامه‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف، می‌تواند برای تمامی افراد با سلایق و علایق متفاوت استفاده شود.

مراحل تولید محتوای الکترونیکی در تولید محتوا برای تدریس

برای تولید محتوا این موارد را گام به گام انجام دهید و مطمئن باشید که می‌توانید محتوای الکترونیکی مناسبی تولید کنید. البته می‌توانید با سفارش تولید محتوای الکترونیکی به شرکت‌های تولید محتوا، به آنچه می‌خواهید دست یابید.

ابتدا طرحی برای آماده سازی محتوا، جهت تبدیل به محتوای الکترونیکی و همچنین سناریویی طبق مراحل انجام پروژه، تهیه کنید. سپس اجزایی را که در محتوای الکترونیکی به آن نیاز دارید، تولید کرده و بعد به جمع بندی محصول خود که شامل صوت، تصویر، انیمیشن و … است، بپردازید. در آخر برای انتشار آن، باید بستری مناسب را انتخاب کنید تا مورد استقبال قرار بگیرد.

ابزارهای تولید محتوا برای تدریس

محتوای تصویری

شاید اولین قسمتی که توجه کاربران را به محتوای الکترونیکی شما جلب می‌کند و سبب می‌شود از آن استفاده کنند، قسمت تصویری آن باشد. بهتر است برای تولید عکس‌های مناسب از برنامه‌های photoshop, photoimpact, snaglt استفاده کنید. تصاویر می‌توانند در فرمت‌های jpg,gif,bmp ذخیره شوند.

 Gif ها یک فرمت عالی برای استفاده در صفحات وب هستند و برای محتواهای الکترونیکی بیشتر از فرمت jpg استفاده می‌کنند، چرا که تصویری با میلیون‌ها رنگ در فایلی کوچک ذخیره می‌شود. محتواهای تصویری از جذابترین تولید محتواهای الکترونیکی به شمار می‌رود.

محتوای متنی

می‌توان به متن یک محتوا به عنوان مهمترین بخش محتوای دیجیتالی اشاره کرد. برای تولید محتوا، متنی می‌توانید از نرم افزارهای presenter,PowePoint,Arobat reader استفاده کنید. همچنین محتواهای متنی خود را می‌توانید در قالب‌های pdf,Txt,doc,htm ذخیره نمایید. از جمله، بیشتر کتاب‌های الکترونیکی نیز در همین فرمت‌ها وجود دارند. همین طور در تمامی رایانه‌ها، قابلیت تولید محتوای متنی فراهم شده است.

محتوای صوتی

همانطور که می دانید امروزه اکثر محتواهای آموزشی، صوتی است و افراد علاقه زیادی به این بخش از محتواهای الکترونیکی نشان می‌دهند. چرا که در اکثر مواقع می‌توانند از آن استفاده کنند، مانند پیاده روی، در طول مسیر، هنگم دوچرخه سواری و… .

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی مدل کسب و کار

نرم افزارهایی برای تولید محتوای دیجیتالی و ضبط صدای با کیفیت وجود دارد، مانند SoundBooth, SoundFourge, Audition Captivate. حال این فایل‌ها در فرمت‌های مختلفی از جمله mp3,wav,au ذخیره می‌شوند. این فرمت‌ها می‌توانند موسیقی را با کیفیت عالی ولی در حجم فشرده، ارائه دهند، به همین دلیل محبوبیت زیادی در بین کاربران دارد.

محتوای ویدیویی

از محتواهای ویدیویی برای سرگرمی، آموزش و تبلیغات و … استفاده می‌کنند. همچنین با نرم افزارهایی که هم اکنون در بازار برای فشرده سازی و پخش فیلم‌های با کیفیت وجود دارد، توانسته‌اند مخاطبان زیادی را به خود جلب کنند. نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی برای فیلم captivate, Camtasia هستند. امروزه فیلم، سریال و ویدیوهای آموزشی جزو پرطرفدارترین محتواهای الکترونیکی به حساب می‌آیند.

محتوای انیمیشن

انیمیشن‌ها از جدیدترین ابزارهای آموزش و تبلیغ به شمار می‌روند. انیمیشن‌های دو بعدی و سه بعدی با استفاده از فایل‌های فشرده‌ای که وجود دارد، قابلیت استفاده برای تمام کاربران را فراهم کرده است. از جمله نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی انیمیشن، می‌توان به Flash,Swishmax, Captivate اشاره کرد. این انیمیشن‌ها در فرمت‌های swf,flc,gif تولید می‌شوند. انیمیشن‌ها نیز مخاطبان زیادی در سنین مختلف دارند و تنها مختص نوجوانان نیستند.

اصول تولید محتوای الکترونیکی در تولید محتوا برای تدریس

در تولید محتوای دیجیتال باید توجه نمایید که محتوای تولید شده ساده و قبل فهم برای سن مخاطبی که در نظر دارید، باشد. همچنین نباید از کلمات سنگین و پیچیده در تولید محتوا استفاده کنید. بهتر است تا جایی که می‌توانید از زیاده گویی بپرهیزید و مستقیم به اصل مطلب اشاره کرده و سعی کنید تمام ابهامات موجود در متن خود را رفع نمایید تا مخاطب به آنچه می‌خواهد، دست یابد.

می‌توانید برای رسیدن به محتوایی بی نقص با سفارش تولید محتوای دیجیتال به شرکت الوکانتنت از داشتن محتوایی جامع و کاربردی لذب ببرید.

انواع تولید محتوای الکترونیکی

از محتواهای الکترونیکی تولید محتوا برای تدریس در موارد گوناگونی استفاده می‌کنند، مانند ایجاد و ساخت اپلیکیشن های بانک اطلاعاتی، تولید نرم افزارهای سرگرمی و بازی، ایجاد اپلیکیشن های آموزشی برای انواع سیستم‌های عامل، تولید محتواهای الکترونیکی مکمل کتب درسی، تولید محتوای الکترونیکی شامل اجزای آموزشی خارج کتب درسی، نرم افزارهای دایره المعارف و نرم افزارهای قرآنی و پرورشی در حیطه آموزش و پرورش که از انواع تولید محتوای الکترونیکی به شمار می‌روند.

انواع تولید محتوای آموزشی در تولید محتوا برای تدریس

برای تولید محتوای آموزشی می‌توان از انواع مختلفی استفاده کرد؛ که عبارتند از:

تولید محتوای متنی

محتوای متنی از کلمات و واژگان ساخته می‌شود؛ ولی متنتان باید به گونه‌ای باشد که برای مخاطب جذابیت داشته و سبب خواندن محتوای متنی شود. برای تولید محتوای متنی آموزشی ابتدا باید مواردی را که می‌خواهید آموزش دهید، از منابع مختلف جمع آوری کنید؛ سپس شروع به تولید محتوا نمایید. اگر تمامی اطلاعات لازم برای آموزش در دسترستان نباشد، ممکن است محتوایی که تولید می‌کنید، تمام مطالب را پوشش ندهد که یک ضعف محسوب می‌شود.

این مطلب و خوندی ؟  نوآوری چیست؟

از طرف دیگر در محتوای آموزشی هنگامی که قصد تولید محتوای متنی دارید، باید به صورت موردی و جزء به جزء تمام مطالب را آموزش دهید. یعنی بهتر است از کلی گویی بپرهیزید، چراکه کلی گویی در محتوا می‌تواند مخاطب را سردرگم کند و او را از خواندن ادامه مطلب منصرف نماید. پس بهترین روش در تولید محتوای متنی جمع آوری اطلاعات سپس بیان محتوا آموزشی به صورت موردی است.

تولید پادکست آموزشی

تولید محتوای صوتی یا پادکست آموزشی از محتواهایی به حساب می‌آید که توانسته طرفداران جدیدی را به خود جلب کند، چراکه هنگام استفاده از پادکست افراد می‌توانند به کارهای دیگر رسیدگی کنند و حتی در حین رانندگی، آشپزی و… از محتوای پادکست استفاده نمایند. پادکست‌ها درتولید محتوای آموزشی نقش موثری دارند به خصوص افرادی که شنیداری هستند، ترجیح می‌دهند که از این نوع محتوا برای یادگیری و آموزش موضوع‌های مختلف استفاده کنند. چند نوع تولید پادکست آموزشی داریم که عبارتند از:

 • پادکست تک نفره

پادکست تک نفره با داشتن یک میزبان به عنوان ساده‌ترین و مرسوم‌ترین نوع پادکست معرفی شده است. این میزبان یا شخص، اطلاعاتی را در اختیار شنونده قرار می‌دهد؛ این اطلاعات می‌تواند شامل یکسری داده مشخص باشد یا می‌تواند یک فرد با مهارت در حوزه‌ای مشخص اطلاعات خودش را در پادکست بیان نماید. اگر شما هم بدنبال جمع آوری اطلاعات ارزشمند و با کیفیت مشغول هستید، بهترین روش ارائه آن به صورت تک نفره است.

 • پادکست مصاحبه‌ای

در پادکست مصاحبه‌ای، یک شخص را که در حوزه مرتبط با اطلاعاتی که در پادکست بیان کرده‌اید، دعوت می‌کنند. سوالاتی را از قبل آماده کرده و از مهمان می‌پرسند و ادامه پادکست با بحث و گفتگو حول آن سؤالات می‌گذرد تا اطلاعات کامل و مفیدی در ارتباط با موضوع آموزشی در اختیار شنونده قرار بگیرد.

 • پادکست میزگرد

در پادکست میزگرد از چندین نفر برای صحبت و گفتگو در رابطه با تولید محتوای آموزشی دعوت می‌کنند. در این گفتگو افراد با یکدیگر راجع به موضوع بحث کرده و با توضیحات کامل سبب درک بهتر موضوع می‌شوند. همچنین جذابیت پادکست میزگرد برای شنونده‌ها زیاد است. تنها موضوعی که در این پادکست باید به آن توجه نمود، مدیریت زمان بوده که البته این پادکست‌ها طولانی هستند و وقفه در آن کمتر دیده می‌شود.

 • پادکست با میزبانی دو نفر

در پادکست با میزبانی دو نفر مانند پادکست با میزبانی یک نفر، وظایف افراد کاملاً مشخص بوده و هرکس می‌داند باید راجع به چه چیزی و در چه زمانی صحبت کند. این نوع پادکست‌ها می‌تواند جنبه شوخی نیز داشته باشد ولی اگر محتوای آموزشی که تولید می‌شود، با کیفیت و ارزشمند باشد، می‌تواند مورد استقبال بسیاری از افراد قرار بگیرد.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

اینکه از کدام روش تولید پادکست استفاده می‌کنید، اهمیتی به اندازه کیفیت محتوای تولید شده ندارد. پس بهتر است تمرکزتان را ابتدا در محتوایی که می‌خواهید تولید نمایید، گذاشته سپس با توجه به محتوا سراغ روش تولید پادکست بروید. در تولید پادکست یک چارچوب را برای خودتان مشخص کنید و طبق آن عمل نمایید. با توجه به موضوع می‌توانید یک زمان مشخص برای انتشار پادکست مانند روزانه، هفتگی، ماهانه و… در نظر بگیرید.

تولید محتوای تصویری

مطالعات نشان داده که محتوای تصویری می‌تواند تأثیر زیادی در یادگیری و جذب مخاطب داشته باشد. امروزه با گسترش شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، پین‌تر است، لینکدین و… تولید محتوای تصویری بسیار ارزشمند شده است، چراکه افراد در ابتدا جذب تصاویر می‌شوند و این تصاویر می‌تواند اعتماد افراد را به شما و کسب و کارتان جلب کند و سبب توسعه کسب و کارتان شود.

تصویری که به عنوان تولید محتوای آموزشی منتشر می‌شود، باید به صورت حرفه‌ای طراحی شده و از لحاظ مطلبی که قصد بیان آن را در تصویر دارد، بهترین عملکردش را داشته باشد و یک تصویر بی نقص ارائه دهد. هرچه تصویریتان حرفه‌ای‌تر و راحتتر بتواند مطالب را نمایش دهد، می‌تواند در جذب مخاطب مؤثرتر باشد.

تولید محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی یکی از پرطرفدارترین محتواها برای مخاطب است؛ چراکه امروزه افراد ترجیح می‌دهند، تا کمتر در مسیر و شلوغی قرار بگیرند و در هر زمانی که مایل بودند، بتوانند در حوزه‌ای که می‌خواهند آموزش ببینند. این محتواهای آموزشی باید با کیفیت بالایی از لحاظ آموزشی باشند؛ همچنین ویدیوی آموزشی که می‌خواهد در یک وب سایت قرار بگیرد باید از لحاظ حجم فایل، زمانبندی، وضوح صدا و تصویر و در تمام موارد در استاندارد بالایی قرار داشته باشد تا بتواند مخاطب را راضی نگه دارد.

تولید محتوای آموزشی در اینستاگرام

از تولید محتوا برای تدریس در بسترهای مختلفی استفاده می‌کنند؛ ولی تولید محتوا برای تدریس در اینستاگرام از جمله مواردی است که توانسته کاربران زیادی را با محتوا درگیر (engage) کند و سبب افزایش فالور ها شود.

برای تولید محتوای آموزشی در اینستاگرام ابتدا باید موضوعی را که قصد آموزشش را دارید به طور کامل مورد بررسی قرار دهید، یک تصویر یا ویدیو مرتبط با آن تهیه نمایید و متنی کامل و منسجم بنویسید. تمامی اینها به اضافه تکنیک‌هایی که برای افزایش و درگیر شدن مخاطبان در اینستاگرام وجود دارد، می‌تواند به شما کمک کند تا کسب و کارتان را گسترش دهید.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

هنگام تولید محتوای تصویری برای پست آموزشی در اینستاگرام باید روی موضوع مورد نظر تمرکز کنید و اگر نتوانستید در یک پست تمام مطالب را قرار دهید، مطلب را به چند بخش تقسیم کنید؛ سپس در پست‌های مختلف به تولید محتوای آموزشی در اینستاگرام بپردازید. استفاده از تولید محتوای ویدیویی در این شبکه اجتماعی نیز مورد استقبال افراد زیادی قرار می‌گیرد.

برای تولید محتوا برای تدریس چه ویژگی‌هایی را باید در نظر گرفت؟

محتوای آموزشی که تولید می‌شود، باید دارای ویژگی‌هایی مشخص باشد که در زیر به طور کامل این ویژگی‌ها را بیان کرده‌ایم:

 1. همانند یک مطلب درسی که آموزش داده می‌شود، باید یک چارچوب مشخص و پیشبردی رو به جلو برای یاد دادن مطالب در نظر گرفت.
 2. برای تولید محتوای آموزشی مناسب، مطالب را باید به صورت جذاب بیان کرد همچنین اگر بتوانید راهی برای ارتباط بین کسی که آموزش می‌بیند و آموزش می‌دهد (یا حتی استفاده از ادمین هایی برای پاسخگویی) برقرار کرد، می‌توان بازده را افزایش داد. همانند گذاشتن نظر در قسمت کامنت اینستاگرام و پاسخگویی به آن که موجب ارتباطی دو طرفه می‌شود و مخاطب را مشتاق یادگیری می‌کند.
 3. بیان موضوعات آموزشی در تولید محتوا باید به گونه‌ای باشد که مخاطب را به فعالیت و کار وادار کند.
 4. استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای برای به تصویر کشیدن محتوا و ملموس کردن محتوای آموزشی برای مخاطب تا بتواند مطالب را بهتر درک کند. در اینجا به همان تولید محتوای تصویری و ویدیویی اشاره دارد که در بالا به طور مفصل به آن پرداختیم.
 5. ارائه مثال برای درک بهتر مخاطب همچنین می‌توانید با درخواست مثالی از مخاطب او را تشویق به مشارکت در تولید محتوا نمایید.
 6. در آخر هر مطلب بهتر است با هدایت مخاطب به بخش‌های دیگر او را تشویق به مطالب مرتبط کنید و او را به محتواهای آموزشی دیگر که تولید کرده‌اید، هدایت نمایید.

مخاطبان تولید محتوای آموزشی چه کسانی هستند؟

احتمالاً هنگام تولید محتوا برای شما هم پیش آمده که چه کسانی جزو مخاطبانتان هستند و در اصطلاح پرسونای مخاطب شما چیست؟ این سؤال می‌تواند جواب‌های گوناگونی داشته باشد. زمانی که شما به تولید محتوا می‌پردازید، باید به این نکته توجه کنید که این محتوای تولید شده به درد چه کسانی می‌خورد. در مواقعی مشغول به تولید محتوای مکمل درسی هستید که قطعاً مخاطبان شما دانش آموزشان هستند.

در مواقع دیگر شما به بازاریابی محتوا در حوزه کسب و کارتان می‌پردازید که آن هم بنا به محصول یا خدمت شما مخاطبان متفاوتی دارد. این محتواهای آموزشی که در حوزه کسب و کارتان هستند، باید حس اطمینان به شما را در مخاطب ایجاد کند تا بتواند از محتوای آموزشیتان استفاده نماید.

این مطلب و خوندی ؟  پرسونا چیست؟

اهمیت تولید تولید محتوا برای تدریس

همانطور که شما در جریان هستید، امروزه بسیاری از کارهای روتین به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و افراد از حمل وسایل به صورت فیزیکی دوری می‌کنند. مانند کتاب‌های الکترونیکی که جای کتاب‌های فیزیک را گرفته‌اند. همچنان با گذر زمان این تغییرات بیشتر می‌شود و افراد بیشتر تمایل پیدا می‌کنند که در تمامی منابع و مکان‌های از ابزارهای الکترونیکی استفاده کنند.

بهتر است برای این که بتوانید محصول خوبی را تولید کنید، از تولید محتوای الکترونیکی استفاده نمایید. از مهمترین ارکان در این بخش، انتخاب تیمی است که در تولید محتوای دیجیتال با تجربه باشد و بتوانند شما را به آن هدف مطلوبی که در نظر دارید، برساند.

دغدغه‌های تولید محتوا برای تدریس

از جمله دغدغه‌هایی که اکثراً اساتید و معلمان با آن درگیر هستند، این است که آیا تنها کتاب فیزیکی چاپ کنند یا به تولید محتوای الکترونیکی نیز بپردازند؟ طبق آماری که وجود دارد، اکثر افراد از خریدن کتاب به صورت فیزیکی خود داری می‌کنند و نرم افزارهای آموزشی را که با برنامه‌ای دقیق جلو می‌رود، به کتاب‌ها ترجیح می‌دهند.

بهتر است در ابتدا برنامه‌ای برای تولید محتوای الکترونیکی خود داشته باشید، سپس از نرم افزارهای معرفی شده، برای تولید محتوا در هر بخش استفاده نمایید. البته در این مرحله هم می‌توانید از شرکت‌هایی که سفارش تولید محتوا می‌گیرند نیز، استفاده نمایید. سعی کنید به سابقه آن تیم و کارهایی که انجام داده‌اند، برای انتخاب شرکت، دقت نمایید.

مخاطبان تولید محتوا برای تدریس چه کسانی هستند؟

با توجه به اپلیکیشن یا محتوایی که تولید می‌کنید، می‌توانید مخاطبان خود را تعیین نمایید. به عنوان مثال اگر محتوای الکترونیکی مکمل درسی تولید کرده‌اید، بیشتر کاربران شما جوان و نوجوان هستند. پس اینکه در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید، می‌تواند کمک خوبی برای تشخیص مخاطبان باشد. با شناخت مخاطبان خود می‌توانید در تولید محتوای تصویری، فیلمی و… دقت نمایید که متناسب با روحیات آنها بوده، تا بتوانند به راحتی با اپلیکیشن شما ارتباط برقرار کنند.

 برای تولید محتوا برای تدریس به چه فراگیرانی نیاز داریم؟

تدوین تولید محتوای آموزشی برای فراگیرانی تهیه شود که درجه هوشبهر ذهنی آن‌ها استاندارد باشد؛ زیرا ما برای آموزش در یک کلاس درس حد متوسط هوشبهر ذهنی فراگیران را در نظر می‌گیریم و محتوا را متناسب با هوشبهر ذهنی استاندار یا طبیعی طراحی می‌نماییم.

به عبارتی برای دانش آموزان استثنایی هم باید همه شرایط را بسنجیم. برای مثال افرادی که توانایی شنوایی ندارند و یا نمی‌بینند، شرایط کاملا فرق می‌کند.

روش‌های تولید محتوای آموزشی

روش اول:

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

 آموزش‌های HTMLاین نوع از آموزش در درون یک فایل html انجام می‌پذیرد و اساس این نوع آموزش متن است.

روش دوم:

فیلم‌های آموزشی: برای آموزش‌های تخصصی استفاده می‌شود و می‌توان همراه فیلم، صدای گوینده و افکت گذاری‌های گوناگون در آن استفاده شود.

روش سوم:

استفاده از انیمیشن‌های ساده و دوبعدی: در این روش متن و عکس‌ها با هم ارائه می‌شود. این روش برای دروسی است که نیاز به توضیحات بیشتری دارد.

۱۰ تا از بهترین نرم افزار تولید محتوا برای تدریس کدامند؟

اغراق نیست اگه بگیم این روزا تولید محتوا برای شما معلما نقش آب برای ماهی رو داره. تولید یک محتوای آموزشی جذاب که برای دانش‌آموزا قابل فهم باشه و ارتقای سطح آموزش رو به دنبال داشته باشه،کار چندان ساده‌ای نیست.

دیگه دوره اون روزا که یه کاغذ و خودکار برمیداشتن و همه‌ی مطالب آموزشی رو مینوشتن و بعدش کپی میگرفتن و به دانش آموزا میدادن تموم شده، امروز همه‌چیز فرق کرده و برای تدریس با کیفیت عالی باید نه تنها از نوشته‌ها بلکه از تصاویر و فایل‌های صوتی و ویدیویی هم استفاده کرد. برای بکارگیری این ابزارها، باید از نرم‌افزار تولید محتوا کمک بگیرید.

 میدونیم انقدر درگیر تدریس و پیدا کردن مناسب‌ترین راه برای رشد کیفیت آموزش هستید که شاید وقت نکنید تک‌تک نرم‌افزارها رو بررسی کنید تا متوجه بشید کدومشون به دردتون میخوره. به خاطر همین ما تصمیم گرفتیم مقاله تولید محتوا برای تدریس رو بنویسیم و برای شما معلمای دوست‌داشتنی ۱۰ تا از بهترین نرم‌افزار تولید محتوا برای تولید محتوا برای تدریس رو معرفی کنیم تا از بِینشون اونی رو که نیاز دارید انتخاب کنید و با استفاده از اون، کارِتون سریع‌تر پیش بره و توی حرفه‌تون از بهترین‌ها باشید.

همونجور که میدونید چند نوع تولید محتوا برای تدریس داریم که در بحث آموزش، همه‌شون دارای اهمیت زیادی هستن.

 1. تولید محتوای متنی
 2. تولید محتوای تصویری
 3. تولید محتوای صوتی
 4. تولید محتوای ویدیویی
 5. تولید محتوای آموزش- الکترونیکی

حالا می‌خواییم برای تولید هرکدوم از انواع محتوا، بهتون نرم‌افزار مناسب و کاربردی پیشنهاد بدیم.

بخش اول) نرم‌افزار برای تولید محتوای متنی

۱- ورد (Word)

ورد از معروف‌ترین انواع نرم‌ افزار تولید محتوا هستش و کمتر کسی هست که با این برنامه کار نکرده یا اسمی ازش نشنیده باشه. این برنامه قابلیت‌های شگفت‌انگیزی داره و رایج‌ترین نرم‌افزار تولید محتوای متنی هستش.

به چند تا از امکانات بی‌شمار ورد که قطعاً برای شما معلما ارزش کاربردی داره، اشاره می‌کنیم:

 •   امکان ایجاد جدول، نمودار، تصاویر و کوچیک یا بزرگ کردن سایزشون
 •   استفاده از تم‌ها، قالب‌های مختلف
 •   قابلیت اضافه کردن شماره صفحه یا پاورقی در پایین صفحه
 •   امکان اضافه کردن تاریخ روز در بالای صفحه
 •   تایپ آسون فرمول‌های ریاضی
 •   امکان اضافه کردن اشکال و تصاویر مورد نظرتون به متن
 •   ذخیره فایل متنی با فرمت‌های مختلف
 •   و …
این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

شما با این نرم‌افزار می‌توانید، طرح درس‌، اقدام‌پژوهی، کاربرگ و نمونه سوال امتحانی طراحی کنید.

بخش دوم) تولید محتوای تصویری و پاورپوینت

۲- پاورپوینت (Power point)

اسم نرم‌افزار پاورپوینت قطعاً بارها به گوشتون خورده. این نرم‌افزار تولید محتوای متنی از بهترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارها برای شما معلمای گرامی هست چون علاوه بر تولید محتوای متنی، در زمینه‌ی تولید محتوای تصویری هم میشه ازش استفاده کرد. درواقع همه‌ی اون چیزی که یک معلم برای تولید محتوای جذاب بهش نیاز داره رو توی پاورپوینت میتونید پیدا کنید. پاورپوینت ساخت شرکت مایکروسافت بوده و قابل‌استفاده در گوشی و تبلت هم هست.

ازجمله قابلیت‌های این نرم‌افزار محبوب عبارت‌اند از:

 •   هایلایت کردن متن‌ها
 •   داشتن چارت‌های متنوع و کاربردی
 •   نوشتن معادلات ساده‌ی ریاضی (نوشتن فرمول‌های پیچیده‌ی ریاضی، در این برنامه چندان راحت نیست)
 •   قابلیت تصویربرداری از صفحه‌ی نمایش
 •   ویرایش ویدیو و فایل صوتی
 •   حذف بک‌گراند عکس
 •   برش سفارشی تصاویر (شکل قلب، دایره، مثلث و…)
 • موشن دادن به متن
 • ترنزیشن یا حرکت متحرکت صفحات
 •   و … .

۳- فتوشاپ (Photoshop)

فتوشاپ یه نرم‌افزار ویرایشگر حرفه‌ایه که برای ساخت یا اصلاح تصاویر ازش استفاده می‌شه. شما معلما که این روزا یکی از دغدغه هاتون ایجاد جاذبه بصری هست، این نرم‌افزار تولید محتوای تصویری، عصای دستتون خواهد بود. البته لازمه بدونید که از فتوشاپ برای تولید محتوای ویدیویی و متنی هم می‌شه استفاده کرد.

در زیر به قابلیت‌های این نرم‌افزار حرفه‌ای که در زمینه تولید محتوا کمکتون میکنه، اشاره می‌شه:

ویرایش تصاویر: می‌تونید قسمت‌هایی از تصویر رو کات کنید، نور عکس رو کم یا زیاد کنید، چند تا تصویر رو در یک صفحه کنار هم قرار بدید، قسمتی از عکس رو روتوش کنید، رنگ تصویر رو به رنگ دلخواه تون تغییر بدید، میتونید قسمتی از یک عکس رو بِبُرید و توی یه عکس دیگه بزارید، میشه نواقص عکس رو با این برنامه برطرف کرد و … .

ساخت عکس: این نرم‌افزار تولید محتوا، قابلیت طراحی هم داره. کارت پستال، کارت ویزیت، سربرگ، عکس نوشته و هر چیزی از این قبیل که توی اطرافتون می‌بینید با فتوشاپ طراحی شده.

۴- Paint

پِینت همون نرم‌افزاریه که توی ویندوز هست. از این برنامه میشه به‌عنوان یک نرم‌افزار تولید محتوا البته از نوع تصویری استفاده کرد. قابلیت هاش شبیه فتوشاپه اما به اندازه فتوشاپ پیشرفته نیست. نکته‌ی مهم اینه که باوجود پیشرفته نبودنش، به‌شدت کارِتونو را میندازه. توی محیط پِینت میتونید عکس رو بِبُرید، متنی رو با سایز، رنگ و فونت دلخواه تایپ کنید، عکس روتوش کنید، روی عکس متن بنویسید و… . اگه دنبال یه نرم‌افزار تولید محتوای تصویری راحت و بدون دردسر و درعین‌حال کارآمد هستید، ما به شما نرم‌افزار پِینت رو پیشنهاد می‌کنیم.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

بخش سوم) نرم‌افزار برای تولید محتوای صوتی

۵- ای دی ساند ریکوردر (AD Sound Recorder)

نرم‌افزار ای دی ساند ریکوردر یکی از قدرتمندترین نرم‌افزار تولید محتوای صوتی هست که کار باهاش خیلی آسونه و حجم کمی هم داره. شما معلمای عزیز با استفاده از این نرم‌افزار می‌تونید در کوتاه‌ترین زمان صدای خودتونو باکیفیت عالی ضبط کنید.

موارد زیر ازجمله قابلیت‌های این نرم‌افزار هستن:

 •   امکان ضبط صدا بدون محدودیت زمانی
 •   امکان پخش صدای ضبط‌شده
 •   قابلیت تبدیل wav  به Mp3
 •   قابلیت نشون دادن نموداری و موجی صداها
 •   و … .

۶- آدوبی آودیشن (Adobe Audition)

آدوبی آودیشن به‌عنوان یکی از حرفه‌ای‌ترین نرم‌افزار تولید محتوای صوتیِ شناخته میشه. در خیلی از کشورها از همین برنامه برای ضبط صدا استفاده میکنن. این برنامه تقریباً با همه‌ی سخت‌افزارها منطبق هستش و سرعت عملکرد بالایی داره. آدوبی آودیشن یکی از استانداردترین نرم‌افزارهای ضبط صدا محسوب میشه. این نرم‌افزار تولید محتوای قدرتمند، قابلیت‌های جذابِ زیادی داره که در زیر به بعضی از اونا اشاره می‌کنیم:

 •   ضبط صدا با بهترین کیفیت
 •   سازگار بودن با جدیدترین تکنولوژی‌های صوتی موجود
 •   مجهز به‌تمامی امکانات لازم برای ویرایش موزیک‌ها
 •   سازگاری با همه‌ی فرمت‌های صوتی
 •   و … .

بخش چهارم) نرم‌افزار برای تولید محتوای ویدیویی

۷- کامتازیا (Camtasia)

این نرم‌افزار توی دنیای تولید محتوای ویدیویی خیلی معروفه. کامتازیا با کیفیت و قابلیت چشمگیری که داره یک نرم‌افزار تولید محتوای قدرتمند محسوب میشه. از کامتازیا برای فیلم‌برداری از صفحه دسکتاپ کامپیوتر و ساختن فیلم‌های آموزشی استفاده میکنن البته با این نرم‌افزار میتونید فایل‌های ویدیویی رو ویرایش هم بکنید.

به چند تا از قابلیت‌های نرم‌افزار کامتازیا که برای تولید محتوا برای تدریس خیلی مناسب هستن اشاره می‌کنیم:

 •   ضبط تصاویر از روی صفحه دسکتاپ
 •   ضبط صدا باکیفیت بسیار بالا و حداقل نویز
 •   تمامی تصاویر رو به‌صورت فریم‌های جدا از هم برای ساخت اسلاید avi ذخیره می‌کنه.
 •   بعد از اینکه فیلم رو ضبط کردید، میتونید عکس یا صدایی رو به فیلمتون اضافه کنید.
 •   میتونید فیلمی رو که ضبط کردید به‌صورت یک فایل mp4 با حجم کم ذخیره کنید.
 •   و … .

۸- افتر افکت (Adobe After Effects)

نرم‌افزار حرفه‌ای افتر افکت اختیارات زیاد و متنوعی رو به کاربران می‌ده. اهم استفاده‌ی این نرم‌افزار، در ساخت تصاویر متحرک، فیلم‌های ویدیویی، تیراژ فیلم‌ها و تبلیغات تلویزیونی هستش. خب این خیلی واضحه، نرم‌افزاری که این کارای مهم ازش بر میاد، یه نرم‌افزار تولید محتوای ویدیویی فوق‌العاده شگفت‌انگیز میتونه باشه.

چند تا از قابلیت‌های پیشرفته‌ی نرم‌افزار افتر افکت اینا هستن:

 •   وجود کالکشن طیف از رنگ‌ها برای خلق جلوه‌ها
 •   ساخت افکت برای متون
 •   کیفیت بسیار بالا در فرآیند ذخیره‌سازی
 •   طراحی اشکال متحرک دوبعدی و سه‌بعدی
 •   خلق جلوه‌های بصری متحرک
 •   و … .
این مطلب و خوندی ؟  ماتریس SWOT چیست؟

بخش پنجم) نرم‌افزار برای تولید محتوای آموزشی – الکترونیکی

۹- استوری لاین Articulate Storyline 

استوری لاین درحالی‌که یه برنامه‌ی ساده هست، خیلی کاربردیه. در واقع میشه گفت که شما با استفاده از این برنامه، میتونید در عین سادگی، یه محتوای آموزشی حرفه‌ای بسازید. اگه مبتدی هستید و به دنبال یه نرم‌افزار تولید محتوای آموزش-الکترونیکی قدرتمند و جذاب می‌گردید، استوری لاین کار رو تا حدی براتون آسون میکنه که یه طراح آموزشی حرفه‌ای به نظر برسید. این برنامه به شما کمک میکنه که دوره‌های آموزش الکترونیکی رو با موفقیت بگذرونید.

به چند تا از قابلیت‌های این نرم‌افزار ساده و حرفه‌ای اشاره میکنیم:

 •   وجود کالکشنی از کاراکترهای کارتونی جذاب و متفاوت
 •   دارای قالب آماده برای اسلاید‌شوها و همچنین انجام تنظیمات دلخواه و سفارشی سازی اسلاید‌‌ها
 •   طراحی و ایجاد دوره‌های آموزش الکترونیکی مؤثر
 •   امکان قرار دادن آزمون و نمونه سؤال
 •   ایجاد کوییز و قرار دادن نمونه سؤال
 •   تعامل بین صدا و ویدیو
 •   پشتیبانی از Drag و Drop
 •   و … .

۱۰- آدوب فلش (Adobe Flash Professional)

این برنامه پیشرفته یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها به‌عنوان نرم‌افزار تولید محتوای آموزش-الکترونیکی هستش. محیط فوق‌العاده حرفه‌ای این برنامه باعث شده تا انتخاب اول همه‌ی طراحان حرفه‌ای باشه. این برنامه عنوان یکی از استانداردترین نرم‌افزار در طراحی انیمیشن رو به خودش اختصاص داده. شما معلمای عزیز میتونید با استفاده از این برنامه، تصاویر، موزیک‌ها و … رو کنار هم قرار بدید و اثری بسازید که همه دانش آموزا از دیدنش لذت ببرن.

از امکانات آدوب فلش عبارت‌اند از:

 •   ساخت چندین محتوای چندرسانه‌ای باکیفیت فوق‌العاده
 •   استفاده از فرمت‌های متداول صوتی در پروژه‌ها
 •   محیط بسیار ساده برای انجام کار طراحی
 •   قابلیت مدیریت حرفه‌ای متن‌های گنجونده‌شده در فلش‌ها
 •   ویرایش تصاویر
 •   تبدیل فیلم‌های پرحجم به کم‌حجم‌ترین ویدیو
 •   و … .

تولید محتوا برای تدریس یکی از بنیان های اساسی سیستم های آموزشی نوین و یکی از دستاوردهای مهم فناوری الکترونیک می باشد. محتوای آموزشی که با متن ها و تصاویر ساده بر روی لوح های فشرده آغاز گشت، امروز به مرحله مهمی از حیات و تکامل خود رسیده است. از آنجایی که کار اصلی آموزش را در روش های از آموزش از راه دور و دانشگاه مجازی و …. ، محتوای آموزشی را  به دوش می کشد، دقت در طراحی و تولید محتوای آموزشی امری اجتناب ناپذیر است و هرگونه حساسیت و وسواس در تولید آن کاملا توجیه شده و بحق است.

محتوای آموزشی به مجموعه ای از عکس ها، متن ها، و انیمیشن های صوتی و تصویری گفته می شود که به کمک تکنولوژی رایانه ای پدید آمده تا یک مبحث درسی را آموزش دهد. این محتواهای آموزشی توسط مدرسان این دروس و متخصصین رایانه ایجاد می شود و برای اجرا و یادگیری در اختیار فراگیران قرار می گیرد.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

هر محتوای آموزشی که برای یادگیری ارائه می شود، باید کاربردی و مفید باشد. تولید محتوا برای تدریس باید متناسب با نیاز فراگیران باشد ، و مطالب آن به روز و دقیق باشد در نهایت اینکه باید برای افراد قابل یادگیری باشد. چنانچه افراد هنگام آموختن نقش فعالی داشته باشند، یادگیری شکل مؤثری پیدا می کند؛ بدین منظور در تدریس مطالب و ارائه محتوای آموزشی نباید از سخنرانی ها طولانی و حفظ مطالب استفاده کرد، چرا که آموختن باید همراه با درک مطلب باشد.

از دیگر ویژگیهای تولید محتوا برای تدریس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱-محتوای آموزشی باید واضح و قابل درک و ساده و روشن باشند. 

۲- سنجیدنی باشند. 

۳-محتوای آموزشی باید نیاز فراگیران را برطرف سازد.

۴- براساس پدیده های علمی باشند

۵) رفتاری باشند. 

در انتخاب و تنظیم محتوای آموزشی دو نظر و روش جداگانه وجود دارد: یکی نظر دانشمندان حرفه ای و اصحاب علم است که بر روشهای حرفه ای دانش پژوهی و تحقیق تأکید می کنند و برآن اند که در تنظیم محتوا، به سازمان منطقی موضوع آموزشی توجه شود. این افراد که از اهمیت سازمان منطقی موضوع آموزشی دفاع می کنند و آن را ملاک و مرجع اصلی برای تنظیم محتوا می دانند، این واقعیت را نادیده می گیرند که باید فراخور رشد ذهنی و شناختی فراگیر باشد.

دیگری، نظر مدرسان تربیتی است که روی روش های آموزش و یادگیری تأکید می کنند و بر این موضوع توجه دارند که در تنظیم محتوای آموزشی، به ساختار سازمان روان شناختی و تجارب یادگیری باید توجه شود. این افراد به طور معمول به توالی روان شناختی تجارب یادگیری اهمیت می دهند و این واقعیت را نادیده می گیرند که از هر نوع که باشد دارای ساخت معین و منطقی است و نباید به این منطق در سازمان دهی برای یادگیری، بی اعتنا بود. در هر حال در تنظیم محتوای آموزشی هر دو جنبه، یعنی منطق موضوع آموزش و توالی روان شناختی تجارب یادگیری را باید در نظر داشت. برای تدوین محتوای آموزشی باید به اصول تولید محتوا، مفهوم سازی در محتوا، سازماندهی محتوا، نوشتن و ارزشیابی محتوا توجه نمود.

مزایای تعیین ملاک تولید محتوا برای تدریس شامل چه مواردی میشود؟

۱- ایجاد وحدت رویه در فعالیتهای آموزشی سازمان

۲- فراهم کردن چهارچوبی برای طراحی محتوای آموزشی و ارائه معیارهایی برای پاسخگویی،

۳- کمک به هدف گذاری محتوای آموزشی و همچنین، تسهیل در امر فرایند برنامه ریزی درسی (انتخاب محتوا، روش، ارزشیابی)

۴- کمک به تدوین سند محتوای آموزشی در سازمانهای مشابه

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

۵- توسعه و بهبود کیفیت فعالیتهای آموزشی

۶)فراهم کردن امکان اعتباربخشی از قسمتهای گوناگون تولید محتوا برای تدریس 

۷) فراهم کردن معیاری برای ارزشیابی از عملکردهای آموزشی و پژوهشی 

روشهای تهیه تولید محتوا برای تدریس

برای تولید محتوای آموزشی اصول و قواعد خاصی وجود دارد، که این اصول باید در تولید محتوای آموزشی به کار رود . این ویژگیها می تواند صراحت، عدم تناقض و منظم بودن باشد. این اصول عبارت اند از:

اهمیت و اعتبار: محتوای آموزشی علاوه بر آنکه باعث رشد مهارت وتوانمندی در فراگیران می شود، باید مفاهیم و اصول اساسی را نیز دربر گیرد.

علاقه مندی فراگیران: از آنجا که یکی از اساسی ترین هدف های تولیدمحتوای الکترونیکی، خود فراگیران هستند، لذا علایق فراگیران بسیارمهم است. اگر محتوای آموزشی با گروه سنی و قوه درک افراد مطابقت داشته باشد، علایق آنان را برمی انگیزد.

سودمندی: محتوای مفید و کاربردی دانش و اطلاعات لازم را در خصوص مهارتهای موردنظر، به فراگیران ارائه می دهد.

توان یادگیری: محتوای آموزشی نباید خارج از توان و قابلیت درک فراگیران باشد، بلکه باید با رشد همه جانبه فراگیران همخوانی داشته باشد.

انعطاف پذیری: محتوای آموزشی باید به گونه ای  سازماندهی شود که فراگیران با توجه به میزان و توانایی درک و یادگیری، قدرت انتخاب داشته باشند.

فزایندگی: در فزایندگی، افزایش وسعت عمل یک تجربه نسبت به قبل مطرح است؛ تا درک وسیع تر و عمیق تری به فراگیران در خصوص فعالیت داده شود و یادگیری آنان در سطح بالاتری از سطح قبلی مطرح گردد.

وحدت و یکپارچگی: محتوای آموزشی باید به گونه ای باشد که برداشتهای فراگیران در بخشهای مختلف برای تأیید یکدیگر باشد.

توالی مطالب: مطالب باید در یک مسیر مشخص و به صورت منطقی و با توجه به مطالب آن رشته و یادگیریهای قبلی فراگیران تهیه و تنظیم شود.

تازگی موضوع: محتوای آموزشی باید متناسب با شرایط و نیازهای روز باشد و منبع آن جدید و اعتبار علمی کافی داشته باشد.

پرورش مفاهیم اساسی و روش ها: محتوای آموزشی باید براساس تحلیل مفاهیم اساسی و شناخت روشهای درست، بر پروراندن و رشد اندیشه تأکید داشته باشد نه انتقال انبوهی از اطلاعات علمی.

ارتباط با مسائل روز: محتوای آموزشی باید فراگیران را برای زندگی اجتماعی و شغلی آینده و برخورد با مسائل آن آماده سازد.

پایه ای برای آموزش مداوم: محتوای آموزشی باید به گونه ای ارائه شود که یادگیری بعدی را ضروری سازد و بیانگر آموزش مداوم در چهارچوب آموزش رسمی و غیررسمی باشد.

فرصت مناسب برای فعالیتهای یادگیری چندجانبه: محتوای آموزش باید بر انواع فعالیتهای یادگیری تأکید داشته باشد و فراگیر را به فعالیتهای مختلف آموزشی ترغیب کند.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

مفاهیم، اصول و قوانین هر علم: محتوای آموزشی باید به مفاهیم موجود آن علم توجه نماید. مجموعه اطلاعات، میراث علمی و دانش اندوخته شده، و سازمان یافته هر علم، چهارچوبی است که براساس آن محتوای برنامه آموزشی سازمان می یابد.

انطباق با زمان آموزش: تهیه و تنظیم محتوای آموزشی باید بر مبنای پیش بینی مدت زمانی باشد که برای آموزش لازم است؛ به این معنی که فرصت و زمان لازم برای پرورش آن مهارت به فراگیران داده شود. چنانچه محتوای تنظیم شده براساس زمان تخصیص یافته تهیه و تنظیم نشود، هرگز نمی توان در فرایند آموزش، فعالیت مطلوب آموزشی و تحقق هدفها را انتظار داشت.

تولید محتوای آموزشی چیست؟

تولید محتوای ویدئویی یک روش جدید برای ارائه اطلاعات آموزشی به صورت بصری و صوتی است. به احتمال زیاد در آینده نه چندان دور کل صنعت آموزش به سمت این تکنولوژی خواهد رفت.

علاوه بر این برای آموزش در هر صنعت نیاز به تولید محتوای ویدئویی آموزشی داریم. به خصوص در موقعیت های حاد که مدارس نیمه تعطیل است. محتوای ویدئویی آموزشی علاوه بر مدارس و آموزشگاه ها برای صنعت بسیار مفید است. این محتوا می تواند بررسی پشت صحنه یک محصول در صنعت باشد. همچنین ممکن است یک اینفوگرافیک متحرک یا یک ویدیو در مورد روند فعلی صنعت شما باشد. محتوای ویدئویی آموزشی می تواند پاسخ به سوالات مشتریان یا دیگران باشد.

هر صنعتی می تواند محتوای آموزشی ارائه دهد فقط کافی است در این امر تخصص داشته باشید. مثالی برای جمع آوری محتوای آموزشی می تواند این باشد که در یخچال چه چیزی را جستجو کنید.

هدف ما در این مقاله ارائه روش هایی برای تولید محتوای ویدئویی برای دانش آموزان است. برنامه شاد آموزش و پرورش به تنهایی پاسخگوی نیاز دانش آموزان نیست. تنها روشی که اکنون می تواند برای دانش آموزان بسیار مفید باشد تولید محتوای آموزشی به صورت ویدئویی یا تشکیل کلاس آنلاین در رومیت و ضبط آن است.

اولین قدم برای تولید محتوای آموزشی فراهم نمودن بستری مناسب برای آموزش مانند اجاره کلاس آنلاین یا سایر روش های مشابه مانند تولید ویدئو آموزشی است.توصیه به دبیران و معلمان عزیز

مقطع ابتدایی یکی از مقاطع بسیار حساس به خصوص از طریق کلاس آنلاین است. دلیل این امر می تواند پایه ای بودن این مقطع باشد. از آنجایی که دانش آموزان در مقطع ابتدایی استدلال گرا و منطقی نیستند و به دنبال تجربه مباحث در دنیای واقعی هستند لازم است به صورت بصری مباحث را برای آن ها شرح دهیم. برای مثال اگر شما هزار بار به یک دانش آموز اول ابتدایی بگویید آتش خاصیتی دارد که می سوزاند  شاید باور نکنند اما هنگامی که یک بار دست او را به آتش نزدیک کنید و احساس سوزش کند این موضوع برای او جا خواهد افتاد.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

به آن ها بگویید که چه چیزی را نمی دانند 

برای آن که یک نویسنده محتوای سایت بتواند تاثیرگذاری موثری بر روی مخاطب داشته باشد، قبل از هر چیز، باید با تمام توانایی های خود آشنا شود. همچنین باید مخاطب خود را بشناسد. اما مهم ترین نکته آن است که بداند کدام ساختار نگارشی می تواند بزرگ ترین کمک را به او در عرصه تولید محتوا داشته باشد.

به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که نباید بلافاصله از یک نویسنده جدید و تازه کار برای تولید محتوا استفاده کنید. زیرا لازم است که او ابتدا به درک خوبی از انتظارات و جایگاه شرکت و کسب و کار شما برسد. هم چنین باید درک کند که تمرکز شما بیشتر بر روی چه موضوعی است تا بتواند برای آن مطلب بنویسد.

یکی از بهترین راه ها برای این کار آن است که از یک نفر (به عنوان مثال محقق و جست وجوگر تیم خود) که اطلاعات کافی در رابطه با شرکت و کسب و کار شما و نیز حوزه فعالیت آن را دارد، بخواهید تا به نویسنده جدید اطلاعات کافی را بدهد و به سوالات او پاسخ دهد تا بطور کامل با خواسته ها و استراتژی تولید محتوای شما آشنا و با آن سازگار شود.

نمونه سوالاتی که باید در اختیار نویسنده محتوا بگذارید:

 • در حال حاضر چه فردی فضای کسب و کار را رهبری می کند و در مورد آن استدلال می کند؟ چرا؟
 • چگونه این فضا سبب کسب درآمد می شود؟
 • طرح چه نوع ایده هایی از نظر شرکت ممنوع است و نمی توان در مورد آن ها بحث کرد و چرا؟
 • طرح چه نوع ایده هایی معمولا مورد پذیرش قرار می گیرد و چرا؟
 • چه قوانین، محدودیت هایی برای فضای کسب و کار وجود دارد؟
 • چه گروهی از کاربران و مخاطبان جذب این فضا می شوند؟ آن ها در مورد چه چیزی به جست و جو می پردازند؟
 • چگونه میزان موفقیت شرکت در این فضای کسب و کار اندازه گیری می شود؟

ارائه لیستی از رقبا برای مشاهده و مطالعه آن ها

تعداد بسیار کمی از نویسندگان محتوا دست به تولید و انتشار محتوایی می زنند که از درستی آن با خبر نیستند و یا این که در مورد میزان اعتبار و کیفیت منبع آن اطلاعی ندارد.

امیر قمصری در یک کلاسی در آموزش سئو مشهد خود بیان کرد که به جای آن که نویسندگان و تولید کنندگان محتوا بیشتر وقت خود را صرف انتشار محتوای بی کیفیت و نادرست کنند، باید به مطالعه و تحقیق در رابطه با دیگر رقبا و مطالبی که منتشر می کنند بپردازند. بهترین بخش این کار این است که می توانید لیست رقبا به همراه نقاط قوت و ضعف آن ها را در اختیار افراد تازه کار در تولید محتوا قرار دهید تا آگاهی آن ها را افزایش دهید.

این مطلب و خوندی ؟  فروش منحصر به فرد چیست؟

برای مثال فردی را برای تهیه لیستی از ده رقیب و نویسنده برتر در زمینه کسب و کار خود منصوب کنید. از او بخواهید که نویسندگانی که مطالب آن ها بیشتر مورد توجه است را شناسایی کرده و دلایل آن را مشخص کند. این نویسندگان می توانند افرادی باشند که مطالبی در سایت های رقیب منتشر می کنند و یا خود به صورت مستقل در شبکه های اجتماعی و پادکست ها دست به انتشار مطلب می زنند. همچنین از نویسندگان خود بخواهید که مطالب رقبای شما را مورد مطالعه قرار دهند و آن ها را دنبال کنند تا متوجه شوند که برای تولید یک محتوای با ارزش در زمینه کسب و کار خود دقیقا باید به چه نکاتی توجه کنند.

در نهایت، نویسندگان محتوا باید به ارزش ها و ویژگی ها توجه کنند تا بتوانند با انتشار مطالب باکیفیت و معتبر، شما را در عرصه رقابت نگه دارند و در نهایت پیروز کنند. همچنین باید یک تولیدکننده محتوا به نکات ارزشمندی که از سوی رقبا نادیده گرفته شده است، توجه کند و برای برتری بر آن ها در تولید محتوا به کار بگیرد.

یکی از مواردی که کمک فراوانی به نویسنده محتوا می کند، آگاهی دادن نسبت به نکات زیر است:

 • چگونه می توانیم یک موضوع مشابه را از نظر خودمان منتشر کنیم و حتی بهتر آموزش دهیم؟
 • چگونه می توانیم عمیق تر وارد یک دیدگاه متفاوت شویم و آن را ارائه دهیم؟
 • چگونه می توانیم مراحل را ساده تر آموزش دهیم؟
 • چگونه می توانیم محتوای ارزشمند تر و بهتری را نسبت به رقبا ارائه دهیم؟

آموزش سنجش و تطبیق آن با عملکرد

یک کارشناس تولید محتوای وب سایت با هر سطحی از مهارت، باید یک آنالیزور باشد. در دراز مدت، نکته ای که باعث می شود تا عملکرد یک نویسنده محتوا بهبود پیدا کند و موثرتر به تولید محتوا بپردازد سنجش میزان موفقیت خود است. برای بهبود هنر نویسندگی، نیاز است که به ارزش ها و اطلاعات با اهمیت توجه کنید تا به هدف برسید.

تجزیه و تحلیل ترافیک می تواند در مواردی که داری ابهام بالا هستند مانند محتوا و تعییرات عملی ناگهانی آن، موثر باشد. این اطلاعات به نویسنده می گوید که آیا کاربران مطلب را می خوانند یا نه و چقدر با مطلب درگیر هستند. همچنین این اطلاعات این امکان را می دهد تا نویسنده محتوا متوجه شود که آیا مخاطب هدف را درست تشخیص داده است یا نه. علاوه بر آن چقدر مطلب برای مخاطب هدف مفید بوده است.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی مدل کسب و کار

در واقع این اطلاعات کمک می کند تا نویسنده نسبت به مطلبی که نوشته است آگاهی پیدا کند و خود را در تولید محتوا بهبود دهد. برای بدست آوردن این اطلاعات می توانید از ابزار بسیار توانمند Google Analytics استفاده کنید.

در مورد تولید محتوا با ارزش تحقیق کنید و همیشه لیستی از ایده داشته باشید

ایده های تولید محتوا تعیین کننده این هستند که محتوای شما در آینده به یک متن خارق العاده تبدیل خواهد شد یا خیر. هنگامی که ایده مناسبی را انتخاب کنید، مخاطبین شما به معنای واقعی کلمه به محتوایتان اهمیت می دهند و با رغبت هرچه تمام، آن را به اشتراک می گذارند.

اولین قدمی که برای پیدا کردن بهترین ایده ها می توانید انجام دهید، چک کردن وب سایت های رقیبتان است؛ شما از فعالیت های آنان می توانید برای تهیه لیست تولید محتوا استفاده کنید.

اهمیت ایده های اولیه را شاید در ابتدای کار متوجه نشوید؛ اما بعد از گذشت چند ماه یا چند سال، متوجه خواهید شد که یک ایده خوب، تا چه حدی می تواند بر کیفیت پروسه تولید محتوا شما تاثیر بگذارد.

تحقیق در مورد موضوعاتی که انتخاب کرده اید

فرقی نمی کند که تولید محتوا شما قرار است به صورت تصویری، ویدئویی، صوتی یا متنی باشد، مهم این است که در مورد موضوعی که مدنظر دارید، همواره تحقیق و مطالعه کنید. حتی اگر قصد دارید که بر اساس تجربه و اطلاعات شخصی خود تولید محتوا کنید، باز هم نیاز تا جستجو و تحقیق دارید.

اگر زندگی نامه نویسندگان بزرگ را مورد مطالعه قرار دهید، متوجه خواهید شد که همه آن ها قبل از اینکه بخواهند یک کتاب بنویسند، شروع به مطالعه کتاب های نویسندگان دیگری که در همان زمینه ها صاحب کتاب بودند، کردند.

با توجه به نکات آموزش تولید محتوا، این قضیه در مورد دنیای آنلاین و مقاله های وب سایت ها نیز صادق است. در نتیجه، باید برای اینکه بهترین مقاله ها را در وب سایت خود داشته باشید، باید در مورد موضوعات خود تحقیقات کامل و جامعی بکنید.

دیدگاه منحصر به فرد خودتان را داشته باشید

تولید محتوا به همان سبک و روشی که دیگران در حال انجام همان روند هستند، طبیعی است که به نتیجه نخواهد رسید. نگران نباشید؛ شما همیشه می توانید از دور به این قصیه نگاه کرده و یک نتیجه گیری کلی از فعالیت های دیگران داشته باشید.

به عنوان مثال، فرض کنید که می خواهید برای محتوای خود، عنوان بنویسید، جدا از پیاده سازی تکنیک های سئو که در آموزش تولید محتوا آموخته اید، شما باید عبارت کلیدی اصلی آن صفحه را در گوگل جستجو کنید.

این مطلب و خوندی ؟  تجربه مشتری چیست؟

سپس باید حداقل عناوینی که در دو صفحه ابتدایی گوگل به کار برده شده اند را تجزیه و تحلیل کنید. در انتها، می توانید با ادغام ایده های منحصر به فرد خود و ایده های دیگر وب سایت های رقیب، بهترین عنوان را برای آن محتوا، تولید کنید.

شما از این روش برای هر بخش از سیستم تولید محتوا خود می توانید استفاده کنید. همانطوری که در این بخش به شما پیشنهاد دادیم از فعالیت های دیگران الگو بگیرید، ما به شما در آینده، آموزش می دهیم که چگونه به راحتی به منبعی برای دیگر وب سایت ها تبدیل شوید. خوشبختانه تولید محتوای سایت، پروسه ای گسترده است و زمینه را فراهم می کند تا شما بتوانید خلاقیت خود را در آن پیاده سازی کنید.

از داده ها و تجربیات خود استفاده کنید

آیا شما شخصا اطلاعاتی در مورد موضوع اصلی محتوایتان دارید؟ یا اینکه تجربه خاصی در زمینه مورد نظر کسب کرده اید؟ در ادامه این مسئله را به خوبی شرح خواهیم داد.

اگر جواب شما مثبت باشد، شک نکنید که استفاده کردن از این اطلاعات، می تواند پروسه تولید محتوا را به مرحله بالاتری ارتقا دهد. به عنوان مثال فرض کنید که شما در مقاله مورد نظر خود می خواهید وب سایت های معتبر برای پست مهمان را معرفی کنید؛ اگر خودتان نیز از پست مهمان در استراتژی هایتان استفاده کرده اید، قطعا می دانید که یک فلان وب سایت، برای پست مهمان کارساز نیست؛ شک نکنید که ارائه این اطلاعات به مخاطب، موجب جلب اعتماد او خواهد شد.

برخی تصور می کنند که اگر تجربیات خود را به دیگران ارائه دهند، در واقع به ضرر کسب و کارشان عمل کرده اند؛ حقیقتا به هیچ وجه اینطور نیست. مطمئن باشید به میزان کافی مهارت و تکنیک در کسب و کار شما وجود دارد که محدود به همین چند نکته ای که شما تجربه کرده اید نیست. در حقیقت همینکه تجربه خود را به اشتراک بگذارید، یک تجربه است که ما آن را به شما در این مقاله آموزش تولید محتوا آموختیم!

در مورد Subtopic ها تولید محتوا کنید

Sobtopic ها در واقع همان موضوعاتی هستند که کمتر کسی به آن ها پرداخته است؛ البته به یاد داشته باشید که اهمیت بالایی نیز باید داشته باشند. مثلا فرض کنید که موضوع اصلی کسب و کار شما سئو سایت است؛ حال بهتر است به جای اینکه مدام در مورد ماهیت سئو تولید محتوای دیجیتال داشته باشید، مطالبی هم برای موضوعاتی تولید کنید که کمتر رقیبی در مورد آن ها، مقاله منتشر کرده است.

این مطلب و خوندی ؟  ماتریس SWOT چیست؟

در نتیجه، با تمرکز بر روی این قبیل موضوعات، شما می توانید مخاطبینی را جذب خود کنید که برای منحصر به فرد بودن شما اهمیت ویژه ای قائل هستند.

محتوای خود را در قالب های مختلف ارائه کنید

شما می توانید، همان محتوایی که می خواهید به صورت متن در اختیار کاربران قرار دهید، به شکل های زیر انتشار دهید:

 • تصاویر
 • طراح های کارتونی و گرافیکی
 • اینفوگرافیک ها
 • ویدئو
 • نمودارهای مختلف

دقت داشته باشید که محتوای تصویری هم می تواند متن مدنظر شما را در دل خود جای دهد؛ مثلا شما می توانید در یک ویدئو، از نمودار و اینفوگرافیک های مختلف استفاده کرده و اثر محتوای تصویری خود را چندین برابر کنید. البته منظور ما این نیست که از ارزش و اثرگذاری تولید محتوا متنی غافل شوید؛ بلکه شما باید سعی کنید تا محتوای خود را به صورت های مختلف و با بالاترین کیفیت در اختیار همه قرار دهید.

تنها در این صورت است که تولید محتوا برای تدریس به ارزش و جایگاه واقعی خود می رسد!

فایل نهایی خود را مجددا بررسی کنید

اگر بخواهیم یک محتوای با کیفیت تولید کنیم، یک مشکل اساسی داریم؛ آن هم زمان بر بودن این پروسه است. وقتی شما تحت فشار باشید که فایل تولید محتوا شما باید در یک تاریخ خاص، منتشر بشود، ممکن است که در برخی از روزها، شما مجبور شوید از کیفیت کار خود بکاهید.

دقیقا به دلیل بروز این دسته از مشکلات، شما همیشه باید چندین محتوا از قبل تولید کرده باشید تا از تقویم انتشار خود، جلو بیفتید. با این کار می توانید به راحتی کیفیت محتواها را بعد از تولید، برای چندین بار بررسی کنید.

اگر شما خودتان تولید کننده محتوا هستید و بلافاصله بعد از اینکه نوشته خود را تمام کردید، آن را منتشر می کنید، بدون شک اشتباه بزرگی کرده اید!

همه نویسندگان بزرگ و همچنین بزرگان آموزش تولید محتوا، درباره این موضوع اتفاق نظر دارند که اولین متنی که یک فرد می نویسد، مشکلات زیادی دارد که در بار اول خود او متوجه این قضیه نمی شود. به همین دلیل شما باید چندین مرتبه بعد از تولید محتوای دیجیتال خود، آن را با صدای بلند برای خود بخوانید.

ارزیابی عملکرد محتوای تولید شده

بعد از تولید محتوا و احتساب آن به عنوان یک محتوای عالی توسط خودتان، نمی توانید به صورت صد درصد تصمیم بگیرید که این محتوا یکی از بهترین مطالب است و تمام استانداردهای آموزش تولید محتوا در آن رعایت شده است. بنابراین، فقط در حالتی می توان گفت که شما یک محتوای فوق العاده تولید کرده اید که اعداد و ارقام نیز همین مسئله را نشان دهند.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

شما باید ببینید که هدف اصلی شما از تولید محتوا چه چیزی بوده است؟ آیا مقاله شما، مطابق با همه این اهداف است؟

به عنوان مثال، اهداف بازاریابی از تولید محتوای دیجیتال می تواند موارد زیر باشد (اما محدود به این موارد نمی شود):

 • رنک گرفتن در گوگل
 • افزایش تعامل با مشتری
 • بهبود محبوبیت و شهرت برند
 • افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری

حال از بین هدف هایی که در بالا بیان کردیم، فرض کنید که هدف شما از تولید محتوایتان، افزایش تعامل با مشتری بوده باشد؛ در نتیجه، شما باید مواردی مثل مدت زمان ماندگاری کاربر در صفحه، به اشتراک گذاری ها، وضعیت اسکرول کردن صفحه تا انتها توسط افراد و … را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

البته این مسئله کمی پیچیده تر از این حرف ها است؛ این را وقتی که کار خود را شروع کردید، بهتر متوجه می شوید!

همیشه با یک عبارت کلیدی سئو شده شروع کنید

قبل از اینکه بخواهید تولید محتوای دیجیتال خود را شروع کنید، باید دقیقا بدانید که قرار است درباره چه چیزی بنویسید و اگر بتوانید سئو محتوا را هم در همان هنگام نوشتن خود پیاده سازی کنید، در واقع با یک تیر، دو نشان زده اید!

در اینجاست که تحقیق کلمات کلیدی به میان می آید؛ بیشتر متخصصین سئو و بازاریابان آنلاین در کلاس های آموزش تولید محتوا اعلام کرده اند که تحقیق کلمات کلیدی را مهم ترین بخش دیجیتال مارکتینگ می دانند. تحقیق کلمات کلیدی سئو شده به شما بیان می کند که گوگل کدام موضوعات را مرتبط تر با نتایج جستجوی خود می داند. تحقیق عبارات کلیدی همچنین به شما کمک می کند تا بفهمید که رقبایتان از استراتژی برای تولید محتوا استفاده می کنند؛ در نهایت شما متوجه می شوید که چه ضعف هایی در روند کاری خود داشته اید. به این صورت می توانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

حال اگر تا کنون از هیچ دوره آموزش تولید محتوا استفاده نکرده اید و نمی دانید که چطور باید شخصا تحقیق عبارات کلیدی را انجام دهید، باید از ابزارهایی استفاده کنید که در گوگل توسط متخصصین سئو و سایت های برتر آموزش بهینه سازی سایت ارائه شده اند. تقریبا همه این ابزارها می توانند مفید باشند؛ در نتیجه قصد معرفی مورد خاصی را نداریم. شما می توانید با توجه به چگونگی فعالیت خود، ابزار مورد علاقه تان را در گوگل با یک جستجوی ساده پیدا کنید.

استفاده از بیش از حد کلمات کلیدی ممنوع!

کلمات کلیدی در واقع ابزارهایی هستند که به محتوای شما ارزش می بخشند و به دنبال آن سبب می شوند که محتوای شما سئو دوستانه شود. اما وقتی که شما بیش از اندازه از یک عبارت کلیدی در متن محتوای خود استفاده می کنید، تمامی این مزیت ها از بین می روند. یک صفحه سایتی که با عبارات کلیدی بمباران شده است، نمی تواند اعتماد ایجاد کند؛ چه برای گوگل و چه برای کاربران شما. با استفاده بیش از حد کلمات کلیدی، نرخ پرش زیاد شده و رنک شما در SERPs به شدت افت می کند.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

امروزه کاربران به شدت هوشمندانه عمل می کنند و اگر آن ها وارد صفحه ای بشوند و متوجه این مسئله شوند که هدف شما از تولید محتوا، تنها به کار بردن عبارات کلیدی بوده است، سریعا کمبود کیفیت محتوا را تشخیص می دهند و از سایت شما خارج می شوند.

بنابراین، سعی کنید از کلمات کلیدی به نحوی بهینه استفاده کنید تا به این صورت هم ربات گوگل به شما اعتبار دهند و هم کاربران از اطلاعاتی که در اختیار آن ها قرار می دهید، لذت ببرند.

CTA های محتوا باید بسیار قدرتمند باشند

CTA یا همان Call to Action در واقع بخشی از محتوای شما است که شما هدف اصلی از مطالبی که ارائه داده اید را به کاربر می گویید؛ CTA همان فرخوان عمل است که کاربر را به واسطه آن، قانع و ترغیب می کنید که فلان کار را انجام دهند؛ مثلا وب سایت های فروشگاهی معمولا در انتهای مقالات خود، کاربر را به بازدید و خرید از محصولاتشان متمایل می کنند.

اگر کمی فکر کنید، می بینید که خود شما هم با این دسته از CTA ها روبرو شده اید و در آن زمان، حتی متوجه نشده بودید که نویسنده شما را به چه سمتی سوق می دهد. همچنین ممکن است فراخوان های عمل ضعیفی را هم دیده باشید که سبب شده اند سریعا از آن محتوا، خارج شوید.

حال، پیشنهاد ما در این مطلب آموزش تولید محتوا این است که در ابتدا، هدف خود از تولید کردن آن محتوا را مشخص کنید؛ حتی در برخی موارد ارسال نظر توسط کاربر می تواند یک هدف باشد. سپس باید به بهترین شکل ممکن، مثل یک بازاریاب که می خواهد محصول یا خدماتی را بفروشد، کاربر را متراغب به سمت هدف خود کنید. بهتر است لحش دستوری CTA شما به صورت پنهان باشد؛ چراکه بیشتر افراد از پیروی کردن از دستورات یک فرد، دوری می کنند.

خودتان را با تغییرات زبان نوشتاری هماهنگ کنید

همانطور که تا اینجای کار فهمیده اید، هدف از تولید محتوا برای همه ما باید این باشد که کاربر را به مطلبی که جستجو کرده است، برسانیم. در گذر زمان، برخی از واژه ها و نحوه نوشتار برخی از کلمات به درست یا به غلط، تغییر کرده است. در نتیجه، ممکن است کاربران نیز به نوشتار متفاوتی در گوگل جستجو کنند؛ این نشان می دهد که عبارت های کلیدی هم تغییر خواهند کرد.

بنابراین، در نوشتار خود سعی کنید از اصطلاحات و عبارت هایی استفاده کنید که مردم تصمیم گرفته اند آن ها را در روند فعالیت های خود به کار ببرند و واژه های قدیمی را دور بریزند.

این مطلب و خوندی ؟  شکاف محتوا چیست ؟

لینک دادن به منابع

هنگامی که شما به وب سایت های مرجعی که از مطالب آن ها استفاده کرده اید، لینک بدهید، این مسئله می تواند به سئو سایت شما نیز تا حدودی کمک کند. خب می دانیم که آن وب سایتی که آنقدر مطلب ارزشمند داشته است که تبدیل به یک منبع و مرجع برای شما شده است، در نزد گوگل هم از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

بنابراین اگر می خواهید نکات آموزش تولید محتوا ما برای شما اثرگذار باشد، بهتر است به طور کامل آن ها را انجام دهید؛ اول اینکه منابع معتبر برای شروع کار تولید محتوایتان انتخاب کنید و سپس به آن ها لینک بدهید. این کار ممکن است در آینده برای شما بک لینک های با کیفیتی به وجود بیاورد.

احساسات مخاطب را هدف قرار بگیرید

بدون تعارف، مطمئنا همه مخاطبین شما محتواها را بر اساس منطق مطالعه نمی کنند و نکات آن را به صورت منطقی تحلیل نمی کنند. در نتیجه، بخشی از لحن نوشتار و منطق نویسندگی شما باید به گونه ای باشد که احساسات مخاطب را هدف قرار دهد. به عنوان مثال اگر شما قصد فروش خدماتی را دارید، با توجه به تکنیک های بسیار پرکاربرد آموزش تولید محتوا، باید سعی کنید محصول یا خدمات مورد نظر را به گونه ای در نظر مخاطب جلوه بدهید که او تصور کند این محصول دوای درد تمام مشکلات اوست.

به بیانی دیگر، سعی کنید او را به آینده ببرید و موفقیت آینده را در دهن او تصویر سازی کنید. این یکی از جنبه های هدف قرار دادن احساسات مخاطب است که شما می توانید از آن استفاده کنید. در هر حال، شما می توانید بر اساس تخصصی که دارید، در زمینه فعالیت کسب و کار خود، از روش های مختلف، مخاطب را ترغیب به کاری کنید که می خواهید او انجام دهد. 

استفاده از لحن نوشتاری قاطع و آمرانه

تولید محتوا در دنیای وب باید قوی، مستقیم و دستوری باشد. برای انجام این کار، ساختار جملات، انتخاب کلمه ها و به کار بردن همه این ها، باید در قالب دستوری باشد؛ مثل جمله زیر:

“بیایید برای درک بهتر این موضوع، ابتدا معایب آن را بررسی کنیم” یا “به هیچ عنوان از مطالب کپی در سایت خود استفاده نکنید”.

دو جمله بالا، مخاطب را درگیر می کنند و مهلتی به او نمی دهند تا درباره آموزشی که داده اید، فکر کند و تصمیم بگیرد که در اکثر مواقع این تصمیم، منجر به اشتباه می شود. پس سعی کنید با حفظ لحن یک متخصص، در بخش های مختلف محتوایتان، به کاربر امر کنید که فلان کار را انجام دهد. در این صورت او به CTA های شما نیز عمل خواهد کرد که این مسئله می تواند ارزش محتوایی که تولید کرده اید را چندین برابر کند.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

در نتیجه، لحن نوشتاری شما نباید منفعل باشد؛ لحن نوشتاری منفعل زمانی رخ می دهد که از ساده ترین و بی حس ترین نوع جملات استفاده کنید:

 • شیر به روستا حمله کرد.
 • یک روستا توسط شیر مورد حمله قرار گرفت.

هر دو جمله بالا یک مفهوم را می رسانند؛ اما واضح است که جمله اول بسیار اثربخشی بیشتری در ذهن مخاطب خواهد گذاشت. علت این است که در جمله ابتدایی، تمرکز اصلی بر روی واژه شیر است و در دومی، به کلمه روستا، توجه بیشتری شده است.

به عنوان یک تولید کننده محتوای دیجیتال، شما باید از جملات هیجان انگیز استفاده کنید تا ذهن افراد را تحت تاثیر قرار دهید. در نهایت هم باید سعی کنید که نوشته خود را مجددا مطالعه کنید و جملاتی که نیاز به تغییر دارند را ویرایش کنید.

متاسفانه در بیشتر مقالاتی که در وب هستند؛ جملات بسیار طولانی می باشند. اولین کاری که انجام می دهید باید این باشد که تمامی جملات طولانی و نامفهوم را از محتواهایتان حذف کنید.

نکته مهم آموزش تولید محتوا؛ برای ارتقا فوق العاده جذابیت نوشتارتان، با یک نسبت خاص، هم از جملات هیجان انگیز و هم از جملات منفعل استفاده کنید تا ذهن مخاطب دچار نوسانات بشود و متن برای او حالت یکپارچه پیدا نکند.

بیان مطالب به صورت جزء به جزء

در دنیای وب، قرار نیست مثل یک رمان طولانی، مخاطب بنشیند و مطالب شما را مطالعه کند؛ در واقع وقتی یک کاربر در حال مطالعه یک رمان می باشد، از نویسنده آن رمان انتظاری ندارد که مفاهیم و جملات را سریعا به شما انتقال دهد. شما با حوصله می نشینید و مدت زمان زیادی را برای خواندن داستان آن کتاب، صرف می کنید.

اما در دنیای وب امروزی اینگونه نیست؛ افرادی که می خواهند از طریق گوگل به پاسخ پرسش های خود برسند، در حقیقت می خواهند که این پروسه به سریع ترین شکل ممکن، انجام شود.

بنابراین، سعی کنید طول جملات و پاراگراف های خود را کوتاه کنید تا مخاطبین تحلیل ذهنی سریع تری از آنچه می خواهید بیان کنید، داشته باشند. جمله هایی که از نظر ویراستاری بهینه نبوده و بسیار طولانی باشند، ناخودآگاه، ذهن کاربر را از موضوع اصلی، منحرف می کنند.

بروز رسانی لینک ها

اگر می خواهید که به یک کارشناس تولید محتوا تبدیل شوید، باید بدانید که لینک های داخلی محتوا، به شدت برای بهبود پروسه سئو سایت، مفید هستند. لینک سازی داخلی سبب می شود تا مدت زمانی که یک کاربر در وب سایت شما قرار دارد، بیشتر ار حالت عادی شود که این مسئله به مرور زمان می تواند به شما کمک کند تا ورودی بیشتری از گوگل دریافت کنید.

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

پیشنهاد می کنیم که به مقالات قدیمی خود برگردید و لینک هایی که قرار داده شده اند را بررسی کنید؛ به احتمال زیاد بیشتر آن ها مطابق با اصول لینک سازی داخلی، ایجاد نشده اند. مثلا ممکن است انکر تکست های اشتباهی در روند به کارگیری آن ها استفاده شده باشد که باید سریعا این مسئله را مرتفع کنید.

انتخاب بهترین ابزارهای سئو

شما با استفاده از ابزارهای زیادی که وجود دارد می توانید به صورت رایگان، داده های بسیار زیادی در مورد وب سایتتان در زمینه سئو به دست بیاورید. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که با این داده ها چه کاری باید انجام دهید؟؟؟؟

به زبان دیگر، شما باید از ابزارهایی برای بررسی و تحلیل سئو وب سایتتان استفاده کنید که دقیقا به شما نشان بدهند که صفحات سایت شما چه مشکلاتی از نظر سئو دارند و به شما پیشنهاد بدهند که چگونه می توانید این مشکلات به وجود آمده را از بین ببرید. برخی از ابزارهایی که در این زمینه وجود دارند، در واقع تنها کاری که انجام می دهند این است که شما را با داده های بسیار زیاد، بمباران کنند و در نهایت شما ممکن است که بر اساس تعداد بی شماری از داده ها، استراتژی بهینه سازی وب سایتتان را تغییر دهید و در نهایت با مشکلات زیادی روبرو شوید.

پیشنهاد ما این است که اگر به تازگی به فکر بهینه کردن تخصصی وب سایتتان افتاده اید، بدون شک بهترین ابزار SEMrush, خواهد بود. در ابزار SEMrush اطلاعات زیادی در مورد سئو سایتتان به شما ارائه می شود؛ اما همه این اطلاعات را به راحتی می توان درک کرد و همچنین انتقال این داده ها به پلتفرم های دیگر نیز در این ابزار به راحتی اتفاق می افتد.

کافیه همین الان آدرس وب سایتتان را در SEMrush وارد کنید؛ اطلاعات بی نظیری مثل تعداد بک لینک هایی که دارید، برای چه عبارت های کلیدی ای رنک و ترافیک گرفته اید، ارزش و اعتیار عبارات کلیدی استفاده شده در سایت شما و … از جمله موارد کاربردی و مفیدی هستند که باید از آن ها استفاده کنید و کیفیت سئو سایت خود را به مرحله بالاتری سوق دهید.

پیاده سازی بهترین تمرین های سئو

فراموش نکنید که باید از کلمات کلیدی هدفتان و موارد مرتبط تا جایی که امگان پذیر است و به تجربه کاربری آسییب وارد نمی کند، استفاده کنید.به عنوان مثال علاوه بر متن محتوا، شما باید بر جاهایی مثل URL، تگ های H، توضیحات متا و … هم عبارت کلیدی مدنظر را به کار ببرید (البته به زبان انگلیسی).

این مطلب و خوندی ؟  پرسونا چیست؟

اگر وب سایت شما وردپرسی است، افزونه Yoast می تواند به خوبی به پیاده سازی این طرح کمک کند. به عنوان مثال شما با پر کردن فیلد عبارت کلیدی کانونی در این افزونه،می توانید از بروز مشکلاتی مثل تکراری بودن عبارت کلیدی هدق آن صفحه با صفحات دیگر یا به کار نرفتن عبارت کلیدی در توضیحات متای آن صفحه و … جلوگیری کنید. بدون شک این موارد یکی از مهم ترین نکاتی هستند که باید در تمامی دوره ها و کلاس های آموزش تولید محتوا به آن ها اشاره کرد.

به کاربرانتان دلیلی ارائه کنید تا از همان خط اول اهمیت بدهند

همه می دانیم که مقدمه یک متن یا حتی شروع یک صحبت یکی از بخش های سخت آن محسوب می شود. شما نمی توانید به یکباره به سراغ موضوع اصلی بروید؛ باید آرام آرام و بر اساس اصولی خاص، مقدمه چینی کنید و مخاطب را آماده کنید تا در نهایت وارد بحث اصلی آن محتوای وب سایت شما بشود. حال مشخص است که اگر سریعا تمام آن چیزی که می خواهید در محتوا بگنجانید را در ابتدای سخن ارائه کنید، کاربر گیج شده و شاید در همان ابتدای ورود به سایت، تصمیم به خروج از آن بگیرد.

وب سایت شما یک کتاب تاریخ نیست که کاربر بنشیند و تک به تک خط هایی که بدون هیچ اصولی تولید کرده اید را مطالعه کند. به همین دلیل باید زمان زیادی بگذارید تا کاربر را در همان خط ابتدایی مطلبتان، شگفت زده کنید و با او جوری ارتباط بگیرید که به صورت ناخودآگاه تصور کند که قرار است مهم ترین موضوع زندگی اش را در این محتوا مطالعه کند.

تصویرسازی کردن

حتما با محتواهایی روبرو شده اید که با شروعی هیجان انگیز، شما را میخکوب کرده اند. بر اساس تجربه ای که در یک وب سایت آموزشی مثل نیوسئو به دست آورده ایم، آن دسته از محتواهایی که با ارائه داستانی مختصر، شروع به پرداختن به موضوع اصلی می کنند، بازخورد بسیار بهتری نسبت به دیگر محتواها داشته اند.

در نتیجه، اگر هنر نویسندگی و داستان نویسی دارید، باید نهایت استفاده را از آن بکنید؛ چراکه کمتر کسی پیدا می شود که بتواند این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. سعی کنید تا جایی که به متن محتوای شما آسیبی وارد نمی شود، از آرایه های ادبی نیز استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد! شما نمی توانید در مقاله ای که در مورد تعمیر تخصصی کندانسور کولر گازی است، مجازا سخن بگویید و یا اینکه از آرایه استعاره استفاده کنید. گرچه اگر بتوانید حد و مرز خود را در چنین محتواهای تخصصی رعایت کنید، می توانید آموزشی پویا و پرانرژی به مخاطبین خود ارائه کنید که این مسئله سبب افزایش تعامل افراد با کسب و کار شما در آینده خواهد شد.

این مطلب و خوندی ؟  نوآوری چیست؟

قواعد املایی و نگارشی

هیچ چیزی بدتر از این نیست که شمایی که قرار است در محتوای سایت خود، پاسخی برای مشکل کاربرانتان ارائه کنید، مشکلی در نوشتار خود از نظر قواعد دستور زبان فارسی داشته باشید. بسیاری از افراد تنها به دلیل اینکه چنین مشکلاتی را در متن یک محتوا می بینند، سریعا از صفحه موردنظر خارج می شوند.

متاسفانه یکی از رایج ترین مشکلاتی که در متون ما دیده می شود، عدم تطابق نهاد و فعل از نظر تعداد است.

“محتواهای سایت اهمیت زیادی دارد” این یک نمونه از این مشکل است که همانطور که مشاهده می کنید، نهاد جمع و فعل جمله مفرد است. چنین مسائلی را اگر نمی دانید یا فراموش کردید، بهترین راه این است که سریعا آن ها را در گوگل جستجو کنید تا نمونه صحیحش برای شما نمایش داده شود.

عدم نشر مطالبی که از کم و کیف آن ها اطلاع ندارید

شما به هیچ عنوان نباید مطالبی را در وب سایت خود منتشر کنید که از صحت آن ها اطلاعاتی ندارید. به طور کلی هم اگر به بخشی از محتوای خود رسیدید که نمی دانستید مثلا چطور باید از دستور زبان استفاده کنید، نباید بی اطلاع، به روند تولید محتوای خود ادامه دهید. اولین کاری که در این مواقع باید کرد، جستجو در گوگل است.

چه مرجعی از گوگل بهتر؟؟؟

هر سوالی که در هر زمینه ای داشته باشید را می توانید در موتور جستجوگر گوگل مشاهده کرده و بهترین پاسخ ها را برای آن پیدا کنید. امروزه دیگر گوگل مثل سال های ابتدایی فعالیت خود نیست. بروز رسانی هایی که این موتور جستجو در الگوریتم رتبه بندی اش به وجود آورده است، سبب شده اند تا بهترین و باکیفیت ترین صفحات سایت ها، در رتبه های برتر قرار بگیرند. در نتیجه، نگران این نباشید که پاسخی که برای مشکلتان پیدا می کنید، صحیح نباشد.

استفاده از فرهنگ لغت

چرا تصور می کنید باید با همان ساختاری که بلد هستید، روند تولید محتوای وب سایتتان را ادامه دهید؟ خوشبختانه زبان فارسی پر است از واژه های زیبا و فوق العاده. در نتیجه، حتما در برنامه ریزی های آینده خود این کار را قرار دهید؛ یعنی استفاده از فرهنگ لغت. بسیاری از ما تصور می کنیم که همه کلمات را می دانیم؛ در صورتی که اگر نگاهی به فرهنگ لغت فارسی بیندازید، متوجه می شوید که کلماتی وجود دارند که می توانید با استفاده از آن ها در محتواهای خود، مقالات و نوشته هایی تولید کنید که کاملا شما را از رقبایتان متمایز می سازد.

این مطلب و خوندی ؟  جمع آوری محتوا چیست؟

به هیچ عنوان نباید در این زمینه زیاده روی کنید؛ مخاطبین نباید از مطالعه محتوای شما، معذب شوند.

طولانی کردن جملات ممنوع!

هیچ زمان نباید به جای واژه موز بگویید میوه زرد دراز! همواره یادتان باشد که قرار نیست برگه امتحانی پر کنید یا اینکه شعر و استعاره به کار ببرید. کاربران جملات کوتاه را دوست دارند؛ پس بیخودی متن محتوای خود را طولانی نکنید.

متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان محتوا به دلیل اینکه به صورت کلمه ای پول می گیرند، مقالات شما را بیخودی طولانی می کنند که این مسئله عملا یک نوع کلاه برداری است؛ پس اگر سفارش تولید محتوا داده اید، حواستان را جمع کنید.

بهتر است یک مثال در این زمینه بزنیم؛

 1. سئو سایت اهمیت زیادی برای وبمسترها دارد.
 2. سئو و بهینه سازی وب سایت از اهمیت بسیار بالایی برای مدیران وب سایت های متعدد ایرانی و خارجی برخوردار می باشد.

ببینید یک تولیدکننده محتوا می تواند به جای اینکه از جمله ۱ در متن محتوایش استفاده کند که بسیار هم ساده، روان و قابل فهم است، از جمله دوم استفاده می کند تا تعداد کلمات محتوایش بیشتر و بیشتر شوند. اگر از این صفحه آموزش تولید محتوا استفاده کردید و به یک نویسنده وب ماهر تبدیل شدید، هیچ زمان این کار را با مشتری های خود نکنید.

ارزش پست هایتان را به حداکثر برسانید!

شاید خیلی ها ندانند؛ اما آن چیزی که گوگل به آن رنک می دهد، در واقع “ارزش” است. گوگل بررسی می کند که یک محتوای تولید شده، چه مقدار به اشتراک گذاری داشته و چقدر وب سایت های دیگر به این محتوا اشاره کرده اند. در اینجاست که خزنده گوگل اصطلاحا با خود می گوید که حتما این محتوای تولید شده، ارزش خوبی به کاربران ارائه می کند و ورودی خوبی هم دارد؛ پس بهتر است آن را در بین رنک های برتر خود قرار دهم. خلاصه بهتان بگویم؛ میزان ورودی سایت شما، مهم ترین چیزی است که سبب می شود در بین رنک های برتر گوگل قرار بگیرید.

پس تا جایی که می توانید برای محتواهایی که تولید کرده اید، وقت بگذارید، مطالب آن ها را بروز کنید، در شبکه های اجتماعی به اشتراکشان بگذارید و از همه مهمتر، برای آن ها بک لینک بسازید. در این صورت است که ارزش محتوای تولید شده شما صدها برابر خواهد شد. به سادگی از این مسئله نگذرید خواهشا؛ این یکی از مهم ترین نکات آموزش تولید محتوا بود که خدمتتان ارائه شد.

بنویسیم وبسایت یا وب سایت؛ مسئله این است

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

یکی از مسائلی که خیلی از ماها با آن درگیر هستیم، این است که نمی دانیم کدام حروف را باید به هم بچسبانیم و کدام را جدا بنویسیم. بگذارید خیالتان را راحت کنم؛ این مسئله از نظر سئو محتوا هیچ اهمیتی ندارد؛ تنها جایی که باید به جدانویسی یا چسبیده نویسی دقت کنید، عبارت های کلیدی هستند. روند کار به این صورت است که شما باید ببینید که کاربران هدف شما، بیشتر از کدام کلمه برای جستجو استفاده می کنند؛ اگر وبسایت را به وب سایت ترجیح می دهند، شما باید همین کار را بکنید. اما بر اساس نکات آموزش تولید محتوا و قواعد زبان فارسی، بهتر است که جدانویسی اولویت داشته باشد (غیر از عبارت های کلیدی که بسته به کاربر است).

روان بنویسید!

به طور کلی، هرچه خوانایی مقاله شما آسان تر باشد، بهتر است. همانطور که همه ما می دانیم، در کشور ما افرادی که اهل مطالعه باشند، کم پیدا می شوند. اگر تا اینجای مقاله را مطالعه کرده اید، به خودتان افتخار کنید!

همین به ما نشان داده است که هرچه متن نوشتاری محتواهایمان ساده تر و روان تر باشد و از به کارگیری جمله بندی های دشوار، پرهیز کنیم، برای مخاطبین بهتر است و کاربران بیشتر در صفحه سایت باقی می مانند.

مگر اینکه مطلبی که باید در موردش تولید محتوا کنید، بسیار خاص و تخصصی باشد که در این صورت، ساده نویسی نه تنها ایرادی ندارد، بلکه یک مزیت به شمار می رود.

ابزارهای آنلاین متعددی وجود دارند که با استفاده از آن ها می شود فهمید که کدام بخش از محتوای مورد نظر، ساده و روان نیست؛ اما مسئله ای که وجود دارد این است که این ابزارها از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند! امیدواریم روزی برسد که چنین ابزاری توسط دلسوزان صنعت تولید محتوای آنلاین، ارائه گردد.

ارائه کردن ارزش به کاربران

شخص شما یا آن فردی که قرار است برای سایتتان محتوا تولید کند، همواره باید این را مدنظر داشته باشد که به کاربرانی که به وب سایت وارد می شوند، قرار است که ارزش ارائه کنند. همه افرادی که وارد یک سایت می شوند، به دنبال چیزی ارزشمند هستند که در دیگر وب سایت ها نتوانستند آن را پیدا کنند. پس شما نیز باید به به ثمر رساندن این پروسه به خوبی کمک کنید.

مثلا فرض کنید که عبارت کلیدی مرکزی صفحه شما “بهترین افزونه سرعت وردپرس” باشد. خب طبیعی است فردی که این عبارت را جستجو می کند و وارد سایت می شود، تنها به دنبال کسب اطلاعات در مورد بهترین افزونه سرعت وردپرس نیست. او می خواهد این افزونه را در سریع ترین زمان ممکن، نصب کند. پس در صفحه شما به دنبال لینک هم خواهد گشت. قرار دادن لینک سایت افزونه، در اینجا به معنای ارائه کردن ارزش است.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

خاص بودن محتوا، می تواند شما را در بین نتایج جستجو متمایز کند؛ پس سعی نکنید که همیشه همان مسیری را بروید که رقبایتان در صفحه اول گوگل رفته اند.

خودتان محتوایتان را ویرایش نکنید

یکی از اقداماتی که متخصصین تولید محتوا انجام می دهند، این است که بعد از نوشتن متن محتوایشان، شخصا محتوای مدنظر را از نظر رعایت قواعد املایی و نگارشی بررسی نمی کنند. آن ها این کار را بر عهده فرد دیگری می گذارند. طبق تجربه، وقتی فردی متنی را می نویسد، مشکلات آن را متوجه نمی شود؛ به همین دلیل پیشنهاد نیوسئو به شما این است که حتما متن محتوایتان را شخصا ویرایش نکنید یا اگر هم این کار را انجام می دهید، فاصله زمانی بین تولید و بررسی را رعایت کنید. بهترین فاصله، حدود یک تا دو ساعت می باشد. در این فاصله، مغز شما استراحت کرده و از موضوع محتوای موردنظر، فاصله گرفته است. به همین دلیل، به راحتی اشتباهاتی که شما در نگاه اول متوجه آن ها نمی شدید را شناسایی می کند.

دانش خود را با مطالعه افزایش دهید

خوشبختانه امروزه، کسی نمی تواند ادعا کند که بستر مناسب برای مطالعه و کسب دانش در اختیارش نیست. چراکه با یک جستجوی ساده در گوگل شما هزاران مطلب را می توانید مورد تحلیل و بررسی قرار دهید. این مسئله در مورد تولید محتوا هم صادق است. مخصوصا اگر می خواهید همیشه محتوایی سئو شده تولید و منتشر کنید.

یک کارشناس تولید محتوا باید از همه نظر بروز باشد. او باید از تمامی بروز رسانی هایی که در الگوریتم موتور جستجو پیاده سازی می شود اطلاعات جمع آوری کند و در نهایت اصول محتوا نویسی اش را بروز رسانی کند. با این سازوکار، مطمئن باشید همیشه بهترین و باکیفیت ترین محتواها را تولید و منتشر خواهید کرد.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه