0

تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم ترین ابزارهایی است که شما برای این کار در اختیار دارید و می توانید با استفاده از آن موجب بهبود رتبه بندی سئو وب سایت خود شوید. به عنوان یک مدیر وب سایت، تنها نگرانی شما نباید تعداد بازدید کننده ها باشد بلکه باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که بازدید کننده مناسب را جلب می کنید. با تحقیق کلمات کلیدی مناسب، شما می توانید تغییرات در تقاضا را پیش بینی کرده، به شرایط در حال تغییر بازار پاسخ دهید و محصولات، خدمات یا محتوایی را که جستجوگران اینترنتی به دنبال آن هستند را تولید کنید. 

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  سئو کلاه سفید چیست؟

فهرست مطالب تحقیق کلمات کلیدی

اما تو توی تمام مراحل انتخاب تحقیق کلمات کلیدی این نکات رو فراموش نکن که یک کلمه کلیدی باید 3 تا خصوصیت داشته باشه:

 • کاملا با کسب و کار مورد نظر مرتبط باشه و صرفا یک کلمه که زیاد سرچ میشه به هیچ وجه کلمه مناسبی نیست. 
 • کلمه مورد نظر شما تعداد سرچ بالایی رو داشته باشه
 • رقبای کمتری داشته باشه .

خوب من این تحقیق کلمات کلیدی رو چطوری می‌تونم انتخاب بکنم؟ آیا راهی وجود داره برای اینکه من ببینم چه کلماتی کلیدی وجود داره در زمینه کار من که اولا رقابت توش کمه، دوما تعداد جستجوش هم زیاده. 

به طور مثال تو زمینه طراحی وب سایت خوب اولین کلمه کلیدی که به نظر می‌رسه طراحی سایته، دومیش طراحی وب سایته و از روز اول یک وب سایتی که تازه داره کارش رو شروع می‌کنه میاد توی این کلمات تصمیم می‌گیره سایتش رو SEO بکنه خوب رقبا چندین ساله تو این زمینه دارن کار می‌کنن و این نمی‌تونه زمینه رقابت خوبی باشه چرا چون شما زمانی که دو ماه، سه ماه، چهار ماه کار می‌کنید و نتیجه مثبتی رو خیلی نمی‌گیرین دلسرد می‌شین.

هدف از SEO کردن سایت چیه؟

آیا فقط اینه که توی کلمه کلیدی بیاد بالا؟ نه هدف من و شما به عنوان یک مشاور و SEO کار این هست که بتونیم فروش یک وب سایت رو از طریق Search موتورهای جستجو ببریم بالا، یعنی چی؟ یعنی مهم تر از اینکه تو کلمات کلیدی که کارفرما مدنظرشه یا من مدنظرم هست اون وب سایت بیاد بالا اینه که ببینیم کاربرهای اون خدمات چه کلماتی رو Search می‌کنن و وارد وب سایت‌ها می‌شن و خرید انجام می‌دهند. خوب قطعا کلمه طراحی سایت رو نمی‌تونیم بگیم کلمه‌ای که Search نمی‌شه چرا اتفاقا خیلی Search می‌شه تعداد Search ش بسیار بالاست و تعدادی هم که در واقع این کلمه رو Search می‌کنن و نهایتا کار طراحی سایت رو انجام میدن و سفارش میدن تعدادشون کم نیست اما برای شروع برای من به عنوان کسی که تازه‌کار هستم اصلاً کلمه مناسبی نیست خوب بعضی از دوستان می‌گن که خوب بهتره از ابزار google trend استفاده بکنیم که من خیلی موافق این قضیه نیستم.

چرا جست‌وجوی تحقیق کلمات کلیدی مهم است؟

جست‌وجو و به کار بردن کلمات کلیدی مناسب در نوشته‌هایتان باعث می‌شود موتورهای جست‌وجو راحت‌تر شما را پیدا کنند و با افزایش ترافیک وب‌سایت، مخاطبان بیشتری مطالب شما را بخوانند و یا با محصولات شما آشنا شوند. گاهی کلماتی وجود دارند که بسیاری از افراد آن‌ها را به کار می‌برند و آن را جست‌وجو می‌کنند؛ ولی پاسخ مناسبی به آن سؤال و یا مطلبی در مورد آن کلمه موجود نیست. یافتن این کلمات کلیدی ازقلم‌افتاده گاهی ترافیک وب‌سایت شما را تا دو برابر افزایش می‌دهد. بنابراین توجه به کلمات کلیدی جزء مهم‌ترین نکاتی است که در نوشتار خود باید به آن توجه کنید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی قیف محتوا چیست ؟

قبل از شروع تحقیق کلمات کلیدی این سؤالات را از خود بپرسید

شما تنها در صورتی می توانید به یک کسب و کار از طریق سئو کمک کنید که ابتدا درک کاملی از چند سوال در ذهن خود داشته باشید.

 1. ابتدا باید به صورت کامل درک کنید که آن ها چه کسب و کاری دارند؟
 2. سپس باید متوجه شوید که مشتریان آن ها چه کسانی هستند؟
 3. در نهایت اینکه هدف آن ها چه می باشد؟!

بسیاری از افرادی که می خواهند روی سئو سایت خود کار کنند ، این مراحل را نادیده می گیرند! به دلیل اینکه تحقیق کلمات کلیدی یک پروسه زمان بر است. البته اگر به درستی انجام شود ! حالا سوال من از این دسته از افراد این است که چگونه می خواهند در رتبه های بالای گوگل حضور پیدا کنند زمانی که نمی دانند بر روی چه کلمه یا عبارت کلیدی باید کار کنند! و یا بدتر از آن اینکه با یک تحقیق سریع ، چند کلمه و عبارت کلیدی را مشخص می کنند.  در حالی که حتی اگر در آن کلمات به صدر نتایج گوگل هم برسند برایشان فایده ای نخواهد داشت. پس لطفا بحث یافتن کلمات کلیدی را جدی بگیرید! آن هم به صورت علمی و هدفند تا از صرف وقت و هزینه بیهوده جلوگیری نمایید.

خیلی وقت ها پیش می آید که شما فکر می کنید فلان کلمه کلیدی برای کسب و کارتان مناسب است ، در حالی که در واقعیت این طور نیست و مخاطبان شما با یک کلمه کلیدی دیگر به دنبال شما می گردند. تمرکز بر مخاطبان و یافتن آنچه واقعا استفاده می کنند ، بسیار به موفقیت کمپین شما کمک خواهد کرد. شما باید در یافتن کلمات کلیدی از سیستم تفکر بر مبنای صفر استفاده کنید. باید فکر کنید که شما هیچ چیز نمی دانید و الان آمده اید تا آن ها را کشف کنید. آن موقع است که موفق خواهید شد.

مثال واقعی برای تحقیق کلمات کلیدی هدفمند

برای درک بهتر این موضوع یک مثال برایتان بزنم . فرض کنید دوست شما که به تازگی یک مغازه بستنی فروشی راه اندازی کرده ، درباره سئو سایت و راه های جذب مشتری از طریق آن شنیده است.  حال از شما که یک متخصص سئو هستید می خواهد که کمکش کنید تا درباره نحوه جستجوی مشتریانش بیشتر بداند. شما برای کمک به او و ارائه خدمات سئو باید در ابتدا سوالاتی از خود بپرسید:

 • مردم به دنبال چه نوع بستنی هایی هستند؟
 • چه کسانی معمولا برای بستنی به صورت آنلاین جستجو می کنند؟
 • چه زمانی مردم برای بستنی جستجو می کنند؟
 • آیا جستجو ها بیشتر به صورت فصلی صورت می گیرد؟
 • مردم به چه شکل و با چه عباراتی بستنی را جستجو می کنند؟
 • آیا بیشتر جستجو کنندگان با موبایل خود این کار را انجام داده اند؟
 • چرا مردم در اینترنت به جستجوی بستنی می پردازند؟
 • آیا به دنبال خرید اینترنتی آن هستند؟
 • آیا تنها برای آگاهی از انواع آن جستجو می کنند؟
 • آیا به دنبال یک بستنی فروشی محلی هستند؟
 • مشتریان بالقوه کجا هستند؟ محلی هستند؟ در سراسر ایران هستند؟ یا بین المللی هستند؟
این مطلب و خوندی ؟  پست مهمان چیست ؟

و سرانجام پس از یافتن پاسخ این سوال ها باید از خود بپرسید که با توجه به این سوال هایی که درباره بستنی وجود دارد، چه محتوایی می توانم تولید کنم که اگر شخصی در اینترنت به دنبال بستنی بود، بهترین پاسخ را به او بدهم. پاسخی که واقعا آن جستجو کننده به دنبال آن است. این روش به شما کمک می کند که بهترین کلمات و عبارات کلیدی هدفمند را پیدا کنید و با تولید محتوای ارزشمند برای آن ، مشتریان را به سمت سایت خود جذب نمایید.

جلوگیری از کنیبالیزیشن

از همان ابتدا که در حال کشف و انتخاب کلمات کلیدی هستید ، باید مبحث کنیبالیزیشن در تحقیق کلمات کلیدی را مد نظرتان قرار دهید. و بهتر است با یک متخصص سئو برای جلوگیری از ” cannibalization ” مشورت کنید. چون این مبحث کمی تخصصی و گیج کننده است و باید تجربه کافی در آن داشته باشد. ولی مفهوم آن به صورت خلاصه به این صورت می باشد :

هر زمان که دو صفحه یا چند صفحه از سایت شما در یک کلمه یا عبارت کلیدی برای کسب رتبه در موتورهای جستجو به رقابت بپردازند ، به آن کنیبالیزیشن می گویند. این موضوع بسیار برای سایت شما مضر می باشد. و باید از به وجود آمدن آن جلوگیری نمایید.

تحقیق کلمات کلیدی سئو به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

به طور کلی می‌توان گفت کلمات کلیدی سئو به دو دسته User Intent و Search Volume تقسیم‌بندی می‌شوند که هر یک، زیر مجموعه‌های خاص خود را دارند. معیار تقسیم‌بندی کلمات کلیدی سئو در این دسته‌بندی بر اساس مفاهیم مورد نظر کاربران موتورهای جستجو و تعداد دفعات جستجوی کلمات است.

تقسیم‌بندی کلمات کلیدی بر اساس User Intent

کلمات کلیدی User Intent، در حقیقت بیانگر قصد و نیّت کاربران از جستجو در اینترنت است. همان‌گونه که می‌دانیم کاربران با اهداف متنوعی به وب‌سایت‌ها سر می‌زنند. عده‌ای برای خواندن اخبار روزانه و عده‌ای برای دریافت یک سرویس یا محصول؛ برخی برای یادگیری دستور پخت یک غذا و بعضی دیگر برای وارد شدن به شبکه‌های اجتماعی از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت که همه کاربران تقریباً سه هدف کلی برای جستجو در اینترنت دارند که این اهداف در قالب سه نوع کوئری جستجو User Intent نمایان می‌شود.

 1. کلمات کلیدی Informational در تحقیق کلمات کلیدی

کاربران از این نوع کلمات کلیدی برای یافتن اطلاعات استفاده می‌کنند. برای مثال کوئری‌های جستجوی آب و هوای تهران در هفته آینده، نحوه پرورش کاکتوس یا آموزش پخت فسنجان همگی از این دسته‌اند. در این شیوه از جستجو، جنبه‌های مالی به طور مستقیم هدف قرار نمی‌گیرد و کاربران تنها به دنبال افزایش دانش و اطلاعات خود درباره یک زمینه هستند.

این مطلب و خوندی ؟  کپی رایتینگ چیست ؟

۲. کلمات کلیدی Transactional در تحقیق کلمات کلیدی

هدف از جستجوی چنین کلماتی انجام یک معامله آنلاین در قالب خرید یک محصول فیزیکی یا سرویس اینترنتی است. برای مثال کوئری‌های جستجوی دانلود کتاب، خرید موبایل آیفون ۷ و سرویس اینترنت پرسرعت جزو کلمات کلیدی سئو معاملاتی (همان Transactional) دسته‌بندی می‌شوند.

البته گفتنی است که برخی دیگر معتقدند که در اینجا نوع دیگری از کلمات کلیدی با عنوان Commercial نیز وجود دارد. کلمات کلیدی Commercial زمانی به کار می‌روند که کاربر قصد جستجوی یک محصول را دارد، اما فعلاً قصد خرید آن را ندارد.

۳. کلمات کلیدی Navigational در تحقیق کلمات کلیدی

کاربران معمولاً با هدف انتقال به یک وب‌سایت خاص، کلمات کلیدی Navigational را در گوگل جستجو می‌کنند. استفاده از این نوع کلمات کلیدی زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر می‌خواهد به وب‌سایت خاصی مراجعه کند، اما دامنه آن سایت را نمی‌داند. برای مثال کوئری‌های جستجویی مانند دیجی کالا، فیسبوک، توئیتر و آمازون از جمله کلمات کلیدی Navigational هستند. در نتیجه کاربران با کلیک بر روی اولین لینک حاصل از جستجو به مقصود خود می‌رسند.

تقسیم‌بندی کلمات کلیدی بر اساس Search volume

معیار این نوع تقسیم‌بندی کلمات کلیدی سئو  تعداد جستجوی آن‌ها توسط کاربران موتورهای جستجو است؛ و نه قصد و نیّت کاربران. کلمات کلیدی بر حسب Search Volume به سه دسته تقسیم می‌شوند.

۱. کلمات کلیدی اصلی یا Head

این دسته از کلمات کلیدی، کلمات و عبارات اصلی و کوتاهی هستند که به طور گسترده در اینترنت جستجو می‌شوند. این نوع از کلمات کلیدی معمولاً نشانگر یک دسته بندی خاص یا مفهوم کلی هستند. برای مثال کلماتی مانند موبایل، خانه، طراحی سایت، کامپیوتر و خودرو از این دست از کلمات کلیدی هستند.

از آنجایی که جستجوی این نوع کلمات کلیدی جستجوی زیادی دارند، قرار گرفتن در رتبه‌های اول در نتایج جستجو برای آنها بسیار دشوار است. همچنین، مشکلی که در این نوع کلمات کلیدی وجود دارد این است که قصد و نیت کاربران در آن مشخص نیست. برای مثال وقتی فردی در گوگل کلمه موبایل را جستجو می‌کند، مشخص نیست که به دنبال خرید موبایل است یا به دنبال نرم افزاری خاص برای موبایل. با این حال با استفاده از این کلمات کلیدی می‌توانیم متوجه شویم که چه مفاهیمی یا موضوعاتی نزد کاربران اینترنت محبوبیت دارد.

۲. کلمات کلیدی عبارتی یا Middle Tail

این نوع کلمات کلیدی سئو، نتایج مشخص‌تری را نسبت به کلمات کلیدی Head به نمایش می‌گذارد. با این وجود همچنان این کلمات کُلی و کمی نامفهوم هستند. در این شیوه جستجوی کاربران اهداف معین‌تری دارند، اما به دنبال بهترین پیشنهاد از جانب موتورهای جستجو هستند و خود ایده خاصی ندارند. برای مثال کلمات کلیدی «موبایل سامسونگ»، «هتل ارزان» یا «خرید خودرو» جزو کلمات کلیدی Middle Tail هستند.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

۳. کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail

کلمات کلیدی طولانی راه موفقیت وب‌سایت‌های پرترافیک هستند. کلمات کلیدی Long-Tail می‌توانند بیش از ۷۰% ترافیک وب‌سایت شما را پوشش دهند. این در حالی است که عرصه رقابت در کلمات کلیدی Long Tail به مراتب کمتر از دیگر انواع کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی طولانی معمولاً از ترکیب سه یا چهار کلمه ساخته می‌شوند و کاربرانی که از آنها استفاده می‌کنند به دنبال محصول یا موضوعی خاص با مشخصات واضح هستند. برای مثال کلمات کلیدی «خرید بلیت ارزان هواپیمای تهران-مشهد»، «دانلود اپلیکیشن اسنپ برای اندروید و کفش ورزشی نایک مردانه قرمز»، همگی از جمله عبارات کلیدی Long Tail هستند که به نتایج نسبتاً معینی می‌رسند.

پیدا کردن مناسب ترین کلمات برای موتور جستجوگر گوگل

به این ترتیب اولین قسمت یافتن کلمات کلیدی مناسب به پایان رسید و شما تصمیم خود را در مورد کلمات کلیدی و هدف آن ها گرفته اید.

۱- می توانید از نرم افزارهای واسط برای آنالیز کلمات کلیدی خود استفاده کنید مثل نرم افزار Market Samurai که یک ابزار بسیار قدرتمند برای بررسی رقبای شما در این کلمات کلیدی می باشد اینجا می توانید کلمات و ایده های مختلف را بررسی کنید.می توانید عناوین خود را در آن کنترل کنید که حتما بهینه باشند ممکن است کلمه ی بهینه سازی سایت را در آن جستجو کنید و ببنید در این کلمه چند رقیب برای شما وجود دارد و چند لینک با این عنوان در سایت های رقیب است.

۲-تحقیق کنید و از ابزارهای مختلف در این کار کمک بگیرید
مرحله ی بعدی می تواند تحقیق بیشتر و یافتن لینک های بیشتر برای آنالیز باشد. برای تحقیق کلمات کلیدی از ابزارهایی مثل Majestic SEO یا Semrush کمک بگیرید.

۳-شخصا روی سایت ها تحقیق کنید
قدم بعدی که لازم است برداشته شود مشاهده ی سایت هایی است که در آنالیزها یافته ایم این کار باعث می شود میزان قدرت رقبا و میزان فعالیت لازم بر روی کلمات کلیدی خود را بهتر درک کنیم.

تکنیک های استفاده از کلمات کلیدی در سئو

در استفاده کردن از کلمات کلیدی تکنیک هایی وجود دارد که می تواند به سئو سایت شما کمک کند که عبارت است از:

 • از کلمات کلیدی در Meta Description خود استفاده کنید.
 • کلمات کلیدی را در برچسب عنوان SEO خود وارد کنید.
 • از کلمات کلیدی در عنوان مقاله خود استفاده کنید.
 • از کلمه کلیدی در ۲۰۰ کلمه اول استفاده کنید.
 • کلمات کلیدی را به طور طبیعی در کل مقاله وارد کنید.
 • از کلمات کلیدی در عنوان و هدینگ ها استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی در انکرتکست استفاده کنید(اگر براتون سوال است انکرتکست چیست؟ با ما همراه باشید)
 • از کلمات کلیدی در alt تصاویر خود استفاده کنید.
این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

با استفاده از این تکنیک ها شما به وسیله کلمات کلیدی توانسته اید به بهینه کردن سایت خود در موتورهای جست و جو کمک کنید.

مشتریان شما چه کلماتی را جستجو می کنند؟

ممکن است شما بتوانید به راحتی توضیح دهید که شما چه محصول و خدماتی را ارائه می دهید. اما سوال  مهم این است که مشتریان شما به چه صورت به دنبال محصول و خدمات شما هستند! پاسخ به این سوال اولین قدم اساسی و مهم در یافتن کلمات کلیدی کسب و کار شما می باشد.

کشف کلمات کلیدی در تحقیق کلمات کلیدی

جستجوی کلمات کلیدی یکی از اصلی ترین کارهای سئو است که شامل یافتن کلمات و عباراتیست که کاربران در موتورهای جستجو وارد می کنند و هدف از آن تلاش برای کشف کلماتیست که با تولید محتوا درباره آن بتوان رتبه خوبی کسب کرد. یافتن کلمات کلیدی به بازاریابان کمک می کند تا درک بهتری از مقدار نیاز به یک کلمه کلیدی مشخص، پیدا کنند و میزان رقابت در آن را بسنجند و سختی کار در رسیدن به صفحه اول گوگل را درک کنند.

جستجوی کلمات کلیدی صرفا شامل آگاهی از تعداد جستجو های یک کلمه در موتورهای جستجو نیست و در این پروسه ما با مکانیسم انتخاب کلمات کلیدی توسط کاربران آشنا می شویم. همچنین پیدا کردن کلمات کلیدی پر طرفدار، قسمت اعظم سئو محسوب نمی شود و صرفا جزئی از بازاریابی محتوا می باشد. دلیل این امر هم اینست که پیدا کردن کلمات کلیدی محبوب، به شما ایده های جدید درباره نوشتن پست بعدی وبلاگ سایت می دهد و شما را با خواسته های جدید کاربران آشنا می کند.

در نهایت با یافتن کلمات کلیدی که کاربران در موتورهای جستجو وارد می کنند و استفاده از این اطلاعات در تولید محتوای هدفدار، موجب جذب ترافیک درست به سایت می شود. این نوع ترافیک کیفیت بالاتری داشته و نرخ تبدیل آن بیشتر است.

Keyword Research یا تحقیق کلمات کلیدی در سال‌های اخیر تحول و پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای پیدا کرده، اما نیاز به پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی و همچنین درک نیت و هدف کاربر از استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر و تکیه بر کلمات کلیدی مشابه همچنان یک اولویت بلامنازع است. در واقع، نیاز به تحقیق درباره کلمات کلیدی از آنجا ریشه می‌گیرد که نمی‌توانید فقط با تکیه بر آن دسته از کلمات کلیدی که خودتان با آن‌ها آشنایی دارید دست به تولید محتوا بزنید و نتیجه خوبی را شاهد باشید؛ بلکه باید با گسترش بینش و آگاهی خود نسبت به کلمات و عبارات پرکاربرد و روند و نحوه جستجوهای مردم در حوزه فعالیتتان از قبل برنامه‌ریزی کنید. اینجاست که ابزارهایی موسوم به «ابزارهای انتخاب کلمات کلیدی» به چراغ راهنمای راهتان تبدیل می‌شوند و به کمک آن‌ها می‌توانید عملکرد بهتری را در این زمینه تجربه کنید.ما در این مطلب به سراغ پرکاربردترین و سودمندترین ابزارهای رایگان تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی می‌رویم و با ذکر توضیحاتی برای هر یک، شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

۱. استفاده از پیشنهادات گوگل

پیشنهادات گوگل یکی از بهترین منابعی است که می توانید برای یافتن کلمات کلیدی ارزشمند از آن استفاده کنید. کافیست کلمه‌ی اصلی خودتان را در کادر جست و جو تایپ کرده و منتظر پیشنهادات بمانید.

گوگل همواره به دنبال نمایش مفیدترین نتایج و هدایت شما به آن صفحات است و سعی می کنند کلمات پرتکرار و متداول را به شما پیشنهاد دهد. وقتی عبارتی به یکی از پیشنهادات گوگل بدل می شود، می توانیم به ارزش آن پی ببریم و نتیجه بگیریم که افراد زیادی به دنبال جست و جوی آن هستند.

هرچند که الگوریتم های گوگل در نمایش نتایج، محدود به یکی دو پارامتر مشخص نیست و ممکن است بسته به عوامل گوناگون تغییر کنند، اما مهم ترین هدفش رساندن شما به نزدیک ترین و دقیق ترین نتیجه است که بخش عمده ای از این موضوع بواسطه‌ی محبوبیت و میزان جست و جوی آن تعیین می شود.

۲. جست و جوهای مرتبط گوگل

است در عبارت های پیشنهادی گوگل به محض تایپ کردن یک کلمه یا جمله روی صفحه نقش می بندند، اما جست و جوهای مرتبط بعد از اینکه دکمه‌ی اینتر را فشار دادید، درست در انتهای اولین صفحه‌ی جست و جو و پایین آخرین نتیجه به نمایش درمی آیند.

در این قسمت می توانید به خوبی عبارات و کلمات کلیدی که مرتبط با واژه‌ی اصلی تان هستند را کشف کنید. عموما گوگل هشت عبارت مرتبط با جست و جوی شما را در این قسمت نشان خواهد داد.

۳. استفاده از ابزارهای متفاوت در یافتن کلمات کلیدی

برای تحلیل کلمات و یافتن پیشنهادات جدید، ضروری است که از ابزارهای این حوزه استفاده کنید. پیشنهاد ما بکار بستن همزمان چندین ابزار و مرجع مختلف، مقایسه‌ی نتایج آن و در نهایت انتخاب نهایی است. چرا که هر کدام از این ابزارها، بخشی از آمار را در اختیار دارند و تحلیل شان ممکن است نسبت به توان و جامعه کاربران، دچار محدودیت هایی باشد. خصوصا در تحلیل رفتار کاربران ایرانی که بعضا با برخی محدودیت ها و تحریم ها دست به گریبان هستند.
 

وقتی تنها به بررسی کلمات در یک ابزار بسنده می کنید، احتمالا بخش عمده ای از کاربران و متعاقبا عبارات مهم بسیار زیادی را از دست خواهید داد.


Google Keyword Planner مکان مناسبی برای بررسی محبوبیت کلمات مختلف در بین کاربران و ترجیحات شان برای جست و جو نسبت به یک موضوع مشخص است، اما اگر به دنبال منابع دیگری می گردید ما این موارد را نیز به شما پیشنهاد می کنیم که مطالعه‌ی گزارش های هرکدام و تجمیع آمارهای بدست آمده از هر ابزار، اطلاعات فوق العاده مهمی را به شما خواهد گفت:

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

۱. Keyword Tool بعنوان یک ابزار رایگان و قدرتمند می تواند به شما در یافتن کلمات کمک کند. ویژگی مثبت این ابزار پیشنهاد کلمات طولانی اما پر استفاده و مورد جست و جو در بین واژه های مختلف است. کلمات کلیدی طولانی (Long-Tail Keywords) نرخ تبدیل بالایی دارند و رقابت بر سر آن ها کمتر است. برای درک بهتر این مفهموم به مثال زیر دقت کنید.

۱. Google Trends  اینکه مردم در حال حاضر چه چیزی را بیشتر جست و جو می کنند و از کدام کلمات استفاده می کنند، به تفکیک زبان و مناطق جغرافیایی مختلف می توانید در گوگل ترندز ببینید.

۳. شبکه های اجتماعی راه دیگر پیدا کردن کلمات مرتبط از پیشنهادات و نتایج جست و جو در یوتیوب، توئیتر یا اینستاگرام است که با توجه تعداد بالای کاربران شان معیار خوبی در تشخیص ارزش و محبوبیت یک عبارت بشمار می روند.

۴. آنالیزور ها و آمارگیرها

آمارگیرها نقش مهمی در تعیین استراتژی سئوی شما ایفا می کنند. مشاهده کانال های ورودی، نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان، تحلیل رفتار آنها و… بخشی از امکانات متعددی است که آمارگیرهایی نظیر گوگل آنالیتیکس به شما ارائه می کنند.

درست است که ابزار های تحلیل گر آنلاین در حقیقت “همه چیز” را به شما نمی گویند یا دسته کم گزارش هایشان کمی با تاخیر همراه است، با این حال می توانید آمار کلی از کلمه هایی که باعث شدند بازدیدکننده به سمت شما بیاید را در پنل کاربری خود ببینید. با یافتن عبارت های اصلی که سبب شده اند گوگل مخاطبان را به سایت شما ارجاع دهد، به ریشه‌ی ارزشمندی دست می یابید که مانور دادن روی همان کلمات، می تواند ترافیک بیشتری نیز به سمت شما بکشاند. 

هرچند کلماتی که از طریق می یابید، الزاماً هدف اصلی شما نیستند و ممکن است به یک صفحه‌ی مشخص از سایت شما نیز منجر نشود. اما در هرحال برایتان بازدیدکننده می فرستند و این ارزش دارد. برای مثال یک جست و جو را در نظر بگیرید که صفحه ای تحت آن عنوان وجود ندارد و گوگل تنها به نمایش چند نتیجه مرتبط اکتفا می کند. شما بعنوان یک تولید کننده محتوا با استفاده از این فرصت و نوشتن مطلبی با همین عنوان و حول همین موضوع، می توانید بازدیدکنندگان بسیاری به سوی خود سرازیر کنید.

۵. بررسی گزارش تبلیغات

اگر کمیپن تبلیغات کلیکی (PPC) در گوگل ادز دارید، گزارش های آن از نرخ کلیک و عبارات ارجاع شده بهترین و قابل استناد ترین مرجع برای مشاهده وضعیت تان خواهند بود. گوگل ادز اطلاعات به مراتب دقیقی تری نسبت به گوگل آنالیتیکس و دیگر آمارگیرها به شما ارائه می کند و خواهد گفت کاربران نسبت به چه عبارت هایی رغبت بیشتری نشان داده اند و کدام کلمات، کلمات کلیدی و ارزشمندی به حساب می آیند.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

از تعداد کلیک های هر کدام از مواردی که برای تبلیغات درنظر گرفته اید، می توانید در انتخاب تیتر ها و توضیحات مطالب هم استفاده کنید و سئوی ارگانیک خود را بهبود ببخشید. همان چیزی که آمارگیرها کم و بیش در ارائه‌ی دقیق آنها اهمال می ورزند .

۶. بررسی سایت های پرسش و پاسخ

جمله های سوالی نیز می توانند ایده‌ی خوبی برای تیتر اصلی یک مطلب یا کلمات کلیدی آن باشند. وب سایت های زیادی وجود دارند که کاربران در آنها به پرسش و پاسخ درباره موضوعات مختلف مشغول هستند. سایت هایی مثل Ask ، Yahoo Answers ، LinkedIn Answers یا نمونه های داخلی که با یک جست و جوی کوتاه می توانید آن ها را پیدا کنید.

سوالاتی که در این وب سایت ها مطرح می شود، عبارت های بلند تری بوجود می آورد که امکان رقابت را برای شما ساده تر می کند. در این شرایط احتمال موفقیت شما در رسیدن به صدر نتایج جست و جو نیز افزایش می یابد.

نکته حائر اهمیت توجه به میزان بازدید صفحه و تعداد پاسخ ها و نظرات نوشته شده نسبت به یک پرسش است که می تواند معیاری از همه گیر بودن و محل بحث بودن آن موضوع باشد. در نظر داشته باشید که همه آنچه که به عنوان سوال در این سایت ها مطرح می شوند، مناسب شما نیستند و شاید از نظر گوگل نیز ارزشی نداشته باشند. وظیفه شما بررسی جوانب مختلف این امر است. می توانید میزان محبوبیت یک عبارت را با مقایسه سوالات مشابه بدست آورید یا با جایگزینی کلمات هم معنی، متداول ترین جست و جو ها را پیدا کنید.

۷. نگاهی به ویکی پدیا داشته باشید

ویکی پدیا بعنوان بزرگترین دانش نامه‌ی آزاد، مرجعی شناخته شده برای مخاطبان اینترنت در سراسر دنیا به شمار می آید. با وجود کاربرمحور بودن، دقت و تلاش نویسندگان و اعضای ارشد این مجموعه در بررسی مقالات، باعث شده تا صفحات ویکی پدیا، استاندارد و اغلب جزو برترین نتایج جست و جوی گوگل باشند. 

توجه به تیتر انتخاب شده (Title) ، توضیحات (Description) و همچنین تگ های عنوان (Headings) استفاده شده در هر مقاله، می تواند به شما در انتخاب صحیح تر کلمات و عبارات کلیدی کمک کنند و ایده های خوبی در نوشتن به شما دهد.

همچنین قسمت “جستارهای وابسته” در انتهای هر مقاله، تعدادی صفحه‌ی مشابه را به شما نشان می دهد که می توانید از آنها در پیدا کردن زنجیره ای از واژگان مرتبط استفاده کنید.

۸. زیر نظر گرفتن رقبا

برای انتخاب بهترین کلمات، همواره رفتار رقبا را رصد کنید و نتایج جست و جوی کلمات مرتبط با کار خودتان را بررسی کنید. برای شروع کلمه ای با طول نسبتا کوتاه را انتخاب کرده و اولین نتایج گوگل را مشاهده و تحلیل کنید. به نحوه‌ی چینش تیترها و چگالی کلمات کلیدی در یک پاراگراف یا یک بخش از صفحه توجه کنید.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

اگر کار شما در حوزه‌ی پوشاک است، با جست و جوی عبارت های کلی نظیر “خرید لباس مردانه” یا “خرید اکسسوری مردانه” نتایج جست و جو ها را نگاه کنید و از آنها در جهت بهبود خودتان، الگو بگیرید.

تجربه ها و نظرات تان را در رابطه با پیداکردن کلمات کلیدی با ما به اشتراک بگذارید

شما چه پیشنهاداتی برای پیداکردن کلمات و عبارات کلیدی و بهنیه سازی سایت برای موتورهای جست و جو دارید؟ در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید!

۹. مورد ابزار keyword planner گوگل

ابزارهای زیادی برای کشف و پیدا کردن کلمات کلیدی وجود دارند. یکی از بهترین آن ها کیورد پلنر می باشد. دلیل آن هم این است که کمپانی گوگل آن را در اختیار ما گذاشته است. البته ابزارهای مفید دیگری همچون kwfinder وجود دارند. اما نکته ای که درباره همه آن وجود دارد این است که اعداد و ارقام هیچ کدام از آن ها معتبر نمی باشد.

دلیل آن هم فلسفه این ابزارها می باشد. آن ها معمولا برای افرادی که می خواهند در گوگل تبلیغات بدهند ، طراحی شده اند. به همین دلیل اعداد و ارقام آن ها بسیار کمتر از واقعیت می باشد. چون کلیک نتایجی که از طریق تبلیغ ( گوگل ادز ) در نتایج ظاهر می شوند ، بسیار کمتر از نتایج طبیعی ( اورگانیک ) می باشند. به همین دلیل اگر گوگل اعداد و ارقام واقعی جستجو را منتشر کند ، توقع تبلیغ دهندگان بالا می رود و مشکلات خاص خودش پیش می آید. به همین دلیل هر عددی که در آن جا مشاهده می کنید را باید چند برابر در نظر بگیرید.

۱۰. Bing Webmaster Tools

موتور جستجوی بینگ که یکی از سرمایه‌های شرکت مایکروسافت محسوب می‌شود نیز می‌تواند در پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب به شما کمک کند. با درج کلمه کلیدی مورد نظر خود در قسمت Keyword Research وبمستر تولز موتور جستجوی بینگ می‌توانید کلمات کلیدی مشابه با آن را به همراه تعداد و روند جستجو مشاهده کنید. به‌علاوه، امکان تنظیم کشور، زبان و بازه زمانی نیز وجود دارد؛ البته با وجود اینکه کشور ایران در فهرست کشورهای قابل انتخاب قرار دارد، اما جای زبان فارسی در بخش زبان‌ها خالی است. با این وجود، کلمات کلیدی که نمایش داده می‌شود متناسب با زبان همان کلمه کلیدی است که در کادر بالا وارد کرده‌اید و لذا از این بابت مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.در بخش Search Keywords وبمستر تولز بینگ نیز می‌توانید تعداد دفعاتی که سایت شما برای کلمات کلیدی مختلف در نتایج جستجو ظاهر شده و همچنین درصد کلیک خوری و جایگاه سایت در نتایج نمایش داده شده را مشاهده کنید. با توجه به این بخش می‌توانید کلمات کلیدی مناسب‌تری را انتخاب و در بخش Keyword Research درج کنید. 

این مطلب و خوندی ؟  سئو کلاه سفید چیست؟

۱۱. Google Search Console در تحقیق کلمات کلیدی

کنسول جستجوی گوگل یک ابزار مشابه با قسمت Search Keywords بینگ، اما قوی‌تر از آن را برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی در اختیار شما قرار می‌دهد. بخش مناسب برای تحقیق کلمات کلیدی، قسمت تجزیه و تحلیل آمار جستجو است که در قسمت Performance کنسول جستجوی جدید گوگل قرار دارد و جزئیات کاملی از کلمات کلیدی که در ۹۰ روز گذشته کلیک خورده‌اند را نشان می‌دهد. مزیت گوگل نسبت به بینگ این است که می‌توانید فیلترهای مختلفی را بر روی اطلاعاتی که نمایش داده می‌شود اعمال کنید تا نتایج معنادارتری در اختیار داشته باشید. به عنوان مثال، برخلاف بینگ در اینجا می‌توانید کلمات کلیدی را بر اساس کشور فیلتر کنید که این قابلیت به‌خصوص برای وب‌سایت‌هایی که کشورهای مختلفی را هدف قرار می‌دهند بسیار کاربردی و سودمند خواهد بود.به‌علاوه، امکان فیلتر کردن نتایج بر اساس کوئری یا عبارت جستجو شده نیز وجود دارد. به عنوان مثال، با استفاده از دکمه New در قسمت فیلترها، انتخاب Query و سپس درج کلمه SEO، فقط کلمات کلیدی حاوی کلمه SEO نمایش داده خواهند شد. نموداری که در بالای جدول کلمات کلیدی قرار دارد نیز می‌تواند در درک روند جستجوها و مقایسه دقیق‌تر کلمات کلیدی به شما کمک کند. به این منظور کافی است که بر روی کلمه کلیدی مورد نظر کلیک کنید تا صفحه مجدداً بارگذاری شود؛ در این حالت فقط آمار همان کوئری یا کلمه کلیدی که روی آن کلیک کرده‌اید نمایش داده می‌شود.  

۱۲. KWFinder در تحقیق کلمات کلیدی

وب‌سایت KWFinder یکی از ابزارهای انتخاب کلمات کلیدی است که اطلاعات توأم با جزئیات سودمندی را در رابطه با هر کلمه کلیدی ارائه می‌دهد؛ از جمله، روند جستجو، حجم جستجوی ماهانه در ۱۲ ماه اخیر، میانگین هزینه تبلیغات کلیکی گوگل، میزان رقابت و دشواری کلمه کلیدی. برای شروع کافی است که کلمات مطلوب و هدف خود را در کادر مربوطه وارد و سپس کشور و زبان هدف برای انجام تحقیق کلمه کلیدی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که علیرغم وجود زبان فارسی (با عنوان Persian)، کشور ایران در فهرست زبان‌های این ابزار وجود ندارد؛ درعین‌حال، پیشنهادات مناسبی ارائه می‌شود و مشکلی پیش نخواهد آمد.

۱۳. Answer the Public در تحقیق کلمات کلیدی

این وب‌سایت ابزار خوبی است که سؤالاتی که معمولاً با استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر شما از گوگل پرسیده می‌شود را نمایش می‌دهد. روش کار وب‌سایت Answer the Public به این ترتیب است که با کلمه کلیدی شما سؤال می‌سازد و سپس با استفاده از ابزار Google Suggest فهرستی از سؤالاتی که احتمالاً مخاطب شما به دنبال پاسخ آن‌هاست را تولید می‌کند. البته از آنجایی که این وب‌سایت مبتنی بر زبان انگلیسی است معمولاً زیاد به درد کاربر ایرانی نمی‌خورد، اما معمولاً بخش انتهایی آن (که حاوی کلمات کلیدی مرتبط است) پیشنهادات خوبی ارائه می‌دهد که توجه به آن برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی خالی از لطف نخواهد بود.

این مطلب و خوندی ؟  کپی رایتینگ چیست ؟

۱۴. SEMrush در تحقیق کلمات کلیدی

SEMrush اساساً رایگان نیست، اما در هر روز تا سقف محدودی می‌توانید از آن به‌رایگان استفاده کنید. SEMrush ابزار جامعی است که اطلاعات متنوع و سودمندی (از کلمات کلیدی مرتبط و روند جستجو گرفته تا وب‌سایت‌هایی که بالاترین رتبه‌ها را برای کلمه کلیدی مورد نظر در اختیار دارند) را برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که کاربران نسخه رایگان به ۱۰ جستجو در روز محدود شده‌اند. به‌علاوه، در حال حاضر کشور ایران در فهرست کشورهای این ابزار وجود ندارد؛ در عین حال با انتخاب ایالات متحده (US) یا کشورهای فارسی زبان، مخصوصاً برای کلمات کلیدی کلی‌تر می‌توانید نتایج مناسبی را به دست بیاورید. 

۱۵. Ubersuggest در تحقیق کلمات کلیدی

Ubersuggest نیز ابزار دیگری است که با تکیه بر اطلاعات Google Suggest می‌تواند برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی به شما کمک کند. به این منظور، کافی است که یک کلمه کلیدی را در کادر مربوطه وارد کنید تا فهرستی از کلمات کلیدی مرتبط به همراه یک نمودار و وب‌سایت‌هایی که بالاترین رتبه را برای آن کلمه دارند نمایش داده شود. این ابزار مدعی است که کلمات کلیدی جدیدی را ارائه می‌کند که حتی در Keyword Planner گوگل نیز وجود ندارند. در عین حال، زبان فارسی و کشورهای فارسی زبان در این ابزار تعبیه نشده و عملکرد مطلوبی برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی فارسی ندارد؛ با این وجود، ایده‌هایی که در بخش Keyword Ideas برای انتخاب کلمات کلیدی ( به‌خصوص کلمات کلیدی کلی‌تر) می‌دهد می‌تواند راهگشا باشد.پس از آنکه فهرست کلمات کلیدی ظاهر شد می‌توانید آن را دانلود یا کپی کنید و سپس با استفاده از Keyword Planner بررسی کنید که با توجه به میزان جستجو و رقابت کدام موارد ارزش استفاده را دارند. 

۱۶. Google Trends در تحقیق کلمات کلیدی

یکی دیگر از ابزارهای جالب توجه گوگل، گوگل ترندز است. این ابزار می‌تواند با توجه به آخرین ترندها یا روندهای جستجو، منتخبی از کلمات کلیدی محبوب که با کلمه کلیدی مورد نظر شما تطابق دارند را در اختیارتان قرار بدهد. علاوه بر این، گوگل ترندز نموداری از تغییرات این روندها را نیز نمایش می‌دهد. اخیراً مطلب جامعی در رابطه با گوگل ترندز منتظر کرده‌ایم که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه کار با این ابزار قدرتمند می‌توانید به آن مراجعه کنید. ب

۱۷. Spyfu در تحقیق کلمات کلیدی

Spyfu یکی دیگر از ابزارهای رایگان برای تحقیق درباره کلمات کلیدی است که می‌توان از دو طریق از آن استفاده کرد:• با وارد کردن آدرس یک وب‌سایت، کلمات کلیدی اصلی که آن وب‌سایت از طریق تبلیغات پولی و جستجوی طبیعی یا ارگانیک به‌ وسیله آن‌ها در نتایج جستجو ظاهر می‌شود را نشان می‌دهد. در اینجا می‌توانید آدرس وب‌سایت خودتان یا وب‌سایت رقبا را وارد کنید.• با درج کلمه کلیدی، وب‌سایت‌هایی که برای آن کلمه کلیدی در نتایج جستجو ظاهر می‌شوند را نشان می‌دهد.متأسفانه این ابزار پشتیبانی مناسبی از زبان فارسی ندارد و فقط وضعیت آماری وب‌سایت‌های شناخته‌شده‌تر را از نقطه نظر کلمات کلیدی و رقبای نزدیک آن‌ها نشان می‌دهد. 

این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

۱۸. LSI Graph در تحقیق کلمات کلیدی

LSI Graph ابزاری است که برای تولید کلمه‌های کلیدی موسوم به LSI یا «latent semantic indexing» (به معنی فهرست بندی معنایی نهفته کلمات) مورد استفاده قرار می‌گیرد (توجه کنید که این ابزار فقط از زبان انگلیسی پشتیبانی می‌کند). به عبارت بهتر و به زبان ساده، کلمه‌های کلیدی LSI کلماتی هستند که از نظر معنایی یا موضوعی با هم قرابت دارند.این کلمات لزوماً با هم مترادف نیستند یا شکل‌های مختلف همدیگر محسوب نمی‌شوند؛ بلکه کلمه‌ها و عباراتی هستند که در هنگام صحبت از یک موضوع خاص از آن‌ها استفاده می‌کنیم. مثالی که معمولاً برای روشن شدن مفهوم کلمات کلیدی LSI از آن استفاده می‌شود، apple است. کلمات کلیدی LSI برای apple، کلماتی مانند iTunes، app store و iPhone خواهد بود و نه موارد مرتبط با معنای تحت‌اللفظی این کلمه. در واقع، گوگل با تکیه بر کلمه‌های کلیدی LSI تلاش کرد تا ابهامات و ایرادات جستجوها را برطرف کند (ابهام برای شرکت اپل و سیب) و ارتباط بین عبارت جستجو شده و نتیجه جستجو را بهبود ببخشد.

۱۹. جست‌وجوی سؤالات متداول

تعیین موضوع محتوا با هدف پاسخ به سؤالات متداول کاربران در صنعتی که فعالیت می‌کنید، بسیار ارزشمند است و شما را تبدیل به متخصص و مرجع در آن صنعت می‌کند. پس باید سؤالات مطرح برای کاربران را نیز بیابید.

سایت AnswerThePublic.com  با محیط گرافیکی جالب، ابزاری است که با آن می‌توانید سؤالات متداول یا همان FAQ را جست‌وجو کنید.

با جست‌وجوی موضوع موردنظر خود در شکلی جالب می‌توانید سؤالات را ببینید. سؤالات را نیز مانند کلمات کلیدی در فایلی (مثلاً اکسل) یا با ابزاری ذخیره کنید. این سایت مستقل از شمای زیبا و جذاب برای نشان دادن سؤالات، در قسمت بالای صفحه لینک دانلود سؤالات یا لینک Google sheet آن را در اختیارتان قرار می‌دهد.

حال می‌توانید سؤالات بیشتری را به صفحه سؤالات متداول در وب‌سایت خود اضافه کنید. هم‌چنین می‌توانید از این سؤالات برای موضوع مطالب وبلاگتان استفاده کنید و در صفحه سؤالات متداول با لینک، خواننده را به وبلاگتان ارجاع بدهید. این ترفندها هم از منظر بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO) سودمند است و هم خواننده را به مطالعه محتوای شما ترغیب می‌کند.

همانطور که میدانید کیفیت محتوا در سئو از اهمیت بالایی برخوردار است اما باید به شما بگوییم اگر کلیدواژه انتخاب شده برای سایت مناسب نباشد باعث آسیب زدن به سئوی سایت خواهد شد و یکی از دلایلش این است که کلیدواژه انتخاب شده با کلماتی که کاربران در گوگل جستجو می کنند یکسان نیست یا اینکه کلمه کلیدی انتخاب شده رقبای بسیار سرسختی دارد که رقابت با آنها سخت و مناسب سایت شما نمی باشد.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

۲۰ . AuthorityLabs در تحقیق کلمات کلیدی

اگر میخواهید به روشی ساده رتبه کلمه کلیدی را در گوگل پیدا و به صورت مداوم بررسی کنید ، این ابزار یک انتخاب بسیار خوب خواهد بود. این ابزار رابط کاربری مناسبی داشته که می توانید ارزیابی کلیدواژه خود را به کمک آن آغاز نمایید. برخلاف برخی از ابزارها در AuthorityLabs می توانید همزمان چندین دامنه و یا کلمه کلیدی را اضافه کنید .در استفاده از این برنامه چندین انتخاب ساده خواهید داشت که عبارت اند از:

 • موتور جستجو : گوگل، یاهو یا بینگ
 • پلت فرم:  دسکتاپ یا تلفن همراه
 • مکان : محلی، ملی یا بین المللی

در خصوص گزارش خروجی این سایت نیز باید گفت که بسیار ساده بوده و فقط موارد ضروری را نمایش می دهد. به عنوان مثال برای هر دامنه تمامی کلمات کلیدی ای که می خواهید رتبه بندی کنید نمایش داده می شوند همینطور بر اساس نوع موتور جستجویی که انتخاب کرده اید در سمت راست نمایش داده می شوند

۲۱ – Semrush در تحقیق کلمات کلیدی

خاصیت این ابزار سادگی کار با آن است. فقط کافیست کلمه کلیدی مدنظر و آدرس سایت خود را وارد کرده و منتظر گزارش آن باشید. مزیتی که این ابزار دارد امکان استفاده برای تعیین جایگاه سایت های رقبا است.

۲۲ – GeoRanker در تحقیق کلمات کلیدی

در حالی که برخی از  ابزارهای ارزیابی کننده رنک کلمات کلیدی قابلیت جستجو بر اساس مکان های محلی را به شما می دهند اما در واقع به طور کاملا دقیق نتایج را بر اساس مناطق محلی نمایش نداده که سبب می شوند از هدف خود دور بمانید. اما باید گفت GeoRanker به طور خاص تمرکز خیلی خوبی بر روی نتایج جستجوی موقعیت جغرافیایی محلی اعمال کرده و اطلاعات دقیقی را به شما در خصوص رنک کلمه کلیدی انتخاب شده در مکان های محلی به شما ارائه می دهد. به همین دلیل برای آن دسته از سایت هایی که بیشتر به صورت محلی و یا منطقه خاصی فعالیت می کنند باید گفت گزینه بسیار خوبی می باشد.

۲۳ – Moz در تحقیق کلمات کلیدی

به جرأت می توان گفت moz یکی از حرفه ای ترین ابزارهای سئو جهت بررسی رنک کلمه کلیدی و رتبه بندی آن در تحقیق کلمات کلیدی از جهات مختلف است. شاید خیلی از کاربران از moz صرفاً برای مطالعه مقالات سئو استفاده می کنند اما باید بگوییم یکی از جامع ترین ابزارهای سئو جهت به دست آوردن اطلاعات مختلف در خصوص رتبه بندی کلیدواژه محسوب می شود. با توجه به گسترده بودن moz برای ارزیابی کلیدواژه به قسمت Rank Tracker بروید که می توانید کارهای زیر را در این بخش انجام دهید :

 • لینک شدن با گوگل آنالیتیکس و دریافت اطلاعات سایت از آن
 • انتخاب کردن طیف گسترده ای از موتورهای جستجو از جمله Google mobile
 • انتخاب کشور و زبان مد نظر
 • انتخاب کلمات کلیدی مرتبط با دامین شما
 • اضافه کردن کلمات کلیدی مرتبط با موقعیت محلی جهت تمرکز بیشتر بر روی موقعیت جغرافیایی مشخص
 • اضافه کردن سایت رقبای خود جهت ارزیابی همزمان با دامنه خود
 • یکی از قسمت هایی که برای کار با کلمات کلیدی کاربرد زیادی دارد Tracked Keywords می باشد که توسط آن می توانید یک دید کلی در خصوص کلمات کلیدی که در سایت خود دارید، صفحات مرتبط با کلمه کلیدی در سایت و وضعیت نمایش سایت به ازای هر کلمه کلیدی به دست بیاورید.
این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

۲۴ – AHREFS در تحقیق کلمات کلیدی

این سایت ابزارهای متنوعی در زمینه سئو را در اختیار شما قرار داده است. بررسی بک لینک های سایت ، پیدا کردن خودکار کلمات کلیدی مرتبط با سایت و همچنین پیدا کردن رتبه کلمه کلیدی در گوگل از مهمترین قابلیت های این سایت است.

۲۵– SEOprofiler در تحقیق کلمات کلیدی

یکی دیگر از ابزارهای مفید سئو بوده که امکانات متعددی را از جمله پیداکردن جایگاه کلیدواژه را در اختیار شما قرار می دهد. بعد از معرفی دامنه به این ابزار چند مورد از شما خواسته میشود که باید آنها را تعیین نمایید مانند:

 • محدوده جستجو جستجو
 • اولویت موتور جستجو
 • زبان و کشور
 • شهر (اگر می خواهید رتبه بندی جستجوی محلی را اعمال نمایید)
 • کلمات کلیدی
 • جستجو های خاص مانند ویدئو، تصویر، رتبه بندی AMP، محلی و غیره

باید گفت نتیجه ارزیابی کلمات کلیدی و رنکینگ آنها در ابزار SEOprofiler بسیار خوب و جامع بوده و شامل اطلاعات و موارد زیر است:

اطلاعات خاص مربوط به کلید واژه، تعداد جستجوها، میزان سخت بودن کلیدواژه، رتبه فعلی کلمه کلیدی مدنظر، جایی که سایت شما جستجو می شود (به عنوان مثال ویدیو، اخبار و غیره) و رتبه ای که رقبای شما در کلیدواژه مد نظر قرار دارند.

۲۶ – SERPWatcher در تحقیق کلمات کلیدی

آخرین ابزار سئو که به شما در آنالیز و پیداکردن جایگاه کلمه کلیدی مدنظر کمک شایانی می کند SERPWatcher بوده که کار خود را با پرسیدن چند سوال ساده آغاز می کند.

دامنه شما چیست؟ کدام کلیدواژه ها قرار است رتبه بندی شوند؟ دسکتاپ یا تلفن همراه؟ در کدام موقعیت جغرافیایی و کشور میخواهید کلمه کلیدی را ارزیابی کنید؟ پس از پاسخ به این سوالات و انجام آنالیز نتیجه به شکل زیر خواهد بود:

 • رتبه قبلی شما چگونه بوده است؟
 • رتبه شما چقدر تغییر کرده است؟
 • میانگین رتبه شما برای هر کلمه کلیدی چقدر است؟
 • بهترین رتبه شما تا به امروز کدام بوده است؟
 • بهترین قسمت در SERPWatcher این است که شما می توانید توسط آن کلمه کلیدی جدید را انتخاب کنید و متوجه شوید تا چه اندازه می تواند برای سایت شما مناسب باشد.

در مقاله تحقیق کلمات کلیدی چند ابزار معتبر برای پیدا کردن رتبه کلمه کلیدی در گوگل را معرفی کردیم. این ابزارها به ۳ دسته تقسیم می شوند :

۱ – کاملاً رایگان 

۲ – برای مدت کوتاهی (یک هفته یا یک ماه) رایگان

۳ – از ابتدا به صورت غیر رایگان

با توجه به نیاز خود پیشنهاد می کنیم از یکی از این ابزارها استفاده کنید.

این مطلب و خوندی ؟  پست مهمان چیست ؟

دسته بندی و حذف کلمات نامرتبط در تحقیق کلمات کلیدی

حال برای دسته‌بندی تحقیق کلمات کلیدی ، باید بررسی کنید که کدام‌یک از این کلمات از همه محبوب‌تر و مرتبط‌تر با صنعت شما هستند و می‌توانند به‌عنوان موضوع گروهی از کلمات انتخاب شوند. پس از انتخاب کلمات اصلی، می‌توانید بقیه کلمات را در زیرگروه هرکدام قرار دهید.

به دلایل مربوط به (SEO) آوردن مطالبی که با صنعت شما ارتباط خیلی کمی دارند، کار خوبی نیست. بنابراین، باید دسته‌های کلمات کلیدی خود را مجدداً بازنگری کنید و آن‌هایی که کمتر مرتبط هستند را از لیست خود حذف کنید. سپس برای قرار دادن محتوا در وبلاگتان بر اساس این دسته‌بندی‌ها برنامه‌ریزی کنید و به‌مرور سعی کنید برای هر موضوعی محتوایی تهیه کنید. برای این مرحله نسبت به مراحل قبلی باید زمان بیشتری اختصاص دهید.

چرا تحقیق کلمات کلیدی مهم است؟

پتحقیق کلمات کلیدی موجب فهمیدن کلمات مورد جستجوی کاربران می شود و این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است. در بسیاری از موارد مشاهده می شود که وبمسترها از کلمات کلیدی متفاوتی نسبت به کلمات مورد جستجوی کاربران در محصولات یا خدمات خود به کار می برند. این نوع وبسیات ها به دلیل انتخاب اشتباه کلمات کلیدی شانسی برای موفقیت نخواهند داشت.

بهینه سازی سایت و صفحات آن در کلماتی که کاربران از آنها استفاده نمی کنند، فایده ای نخواهد داشت. داشتن یک استراتژی صحیح در جستجوی کلمات کلیدی موجب می شود شما با کلمات و عبارات مورد نظر کاربران آشنا شده و صفحات خود را در ان کلمات سئو و بهینه سازی کنید.

قبل از آغاز تحقیق کلمات کلیدی، شروع به پرسش کنید

قبل از اینکه شروع به بهینه سازی و رشد یک کسب و کار کنید بایستی از خود بپرسید که این کسب و کار چیست، مشتریانشان چه کسانی هستند و اهداف آنها چیست.

بسیاری از افراد این بخش حیاتی از کار را کنار می گذارند، چرا که جستجوی کلمات کلیدی زمان زیادی می طلبد. اما چرا وقتی می دانید که کاربرانتان به دنبال چه موضوعات اصلی هستند، باز هم بایست برای این کار وقت بگذارید؟

پاسخ اینست که آنچه شما قصد کسب رتبه در آن دارید با آنچه که مخاطبینتان به جستجوی آن میپرداند به صورت گسترده ای با یگدیگر متفاوت است. تمرکز بر روی کلمات کلیدی که کاربران به جستجوی آنها می پردازند به جای کلمات کلیدی فرضی خودتان، موجب ایحاد کارزار موفق تری می شود.

در اینجا به ذکر مثالی می پردازیم. شرکت بستنی سازی شانی که تولید کننده بستی های طبیعی بدون گلوتن است درباره سئو چیزهایی شنیده و علاقه مند به دیده شدن وب سایت خود در نتایج ارگانیک جستجوست. شما برای کمک به آنها بایستی ابتدا در مورد مشتریانشان اطلاعاتی کسب کنید. برای رسیدن به این هدف ممکن است پرسش های زیر را مطرح کنید.

 • کاربران به دنبال جستجوی چه نوع بستنی یا دسرهایی هستند؟
 • چه کسانی این عبارت را جستجو می کنند؟
 • کاربران چه زمانی اقدام به جستجوی این عبارت می کنند؟
این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

آیا جستجوی این عبارت در فصول مختلف کم و زیاد می شود؟

 • چه تعداد از کاربران موتورهای جستجو این عبارت را جستجو می کنند؟

آنها از چه کلماتی استفاده می کنند؟

آنها چه سوالاتی را می پرسند؟

آیا اغلب این کاربران از موبایل هایشان برای جستجو استفاده می کنند؟

 • چرا کاربران به دنبال بستنی هستند؟

آیا این افراد صرفا به دنبال یک بستنی سالم هستند، یا اینکه صرفا شیرین بودن بستنی رضایت آنها را جلب می کند؟

 • مشتریان هدف در چه مکان هایی زندگی می کنند؟

در نهایت چگونه می توان بهترین محتوا را درباره بستنی برای کاربران فراهم نمود و به پرسش های آنها در این مورد پاسخ داد؟ پاسخ به این پرسش ها پیش نیازی برای جستجوی کلمات کلیدی و تولید محتوای بهتر است.

قبل از شروع مشخص کنید هدفتان از تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

قبل از اینکه بتوانید به سوال چگونه کلمات کلیدی مناسب پیدا کنیم، جواب بدهیم باید مراحلی را طی کنیم. در ابتدای کار هر کلمه کلیدی که به ذهنتان می رسد را بررسی کنید و نتیجه این بررسی را در جایی یادداشت کنید. هیچ لزومی ندارد برای کلماتی فعالیت کنید که بازدید کنندگان مورد نظر شما را به سایتتان هدایت نمی کنند یا بعدا نمی توانید با استفاده از آن ها درآمدزایی کنید و یا قرار نیست شما را به هدف مورد نظرتان نزدیک کنند. از جمفله نکات اساسی برای ساخت لیست کلمات کلیدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– فروش یک محصول

اگر شما محصولی برای فروش دارید هدف اصلی شما باید معرفی درست و نهایتا فروش محصولتان باشد.

–  داشتن اعضا

داشتن اعضای زیاد با هدف دادن سرویس های مناسب و خاص به آن ها می تواند یک نتیجه مطلوب باشد.

–  مشهور شدن

گذاشتن مطالب خوبی که خوانندگان بسیار زیادی داشته باشد و در جاهای مختلف به اشتراک گذاشته شود باعث مشهور شدن نویسنده و ایجاد اعتبار برای نویسنده و سایت می شود.

پس قبل از اینکه کلمات کلیدی خود را انتخاب کنید لازم است به طور شفاف بدانید که این کلمات شما را به چه هدفی نزدیک خواهند کرد.

در انتخاب تحقیق کلمات کلیدی موارد زیر را رعایت کنید

برای اینکه بدانیم چگونه بهترین نمونه کلمات کلیدی را بنویسیم باید کلمه کلیدی مورد نظرمان را در گوگل بررسی کنیم. برای این بررسی بهتر است به موارد ذیل دقت کنید:

– تفاوت ها اهمیت دارد

اینکه شما هم عنوان دقیقا مشابه اولین نتیجه جستجو را قرار دهید کار خوبی نیست چرا که گوگل سعی می کند اطلاعات با موارد متفاوت در مورد یک کلمه ی کلیدی را نمایش دهد.تا جستجوگران پاسخ سوالات خود را پیدا کنند.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

– مفرد و جمع بودن کلمات کلیدی اهمیت دارد

بسیاری از افراد فکر می کنند جمع و مفرد بودن کلمات کلیدی تفاوتی ندارد ولی ممکن است اصطلاح کلمه ی کلیدی در روز ۴۰۰۰۰ مرتبه جستجو شود ولی اصطلاح کلمات کلیدی ۱۰۰۰۰ بار توسط کاربران جستجو گردد.

– سوال بپرسید

آخرین به روز رسانی های گوگل به این مفهوم نیست که سایت ها چگونه ایندکس شده اند به این مفهوم است که گوگل مدل پرسیدن سوالات را تغییر داده است در واقع باید با خودتان فکر کنید که افراد سوالاتشان را به صورت طبیعی به چه شکلی مطرح می کنند و سعی کنید به همان شیوه اصطلاحات کلیدی خود را انتخاب نمایید.

– تازگی

گوگل سعی می کند در پاسخ جستجوها ، از اطلاعات جدیدتر استفاده کند بنابراین تازگی مقاله ها و نوشته های شما از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.
چیزی که لازم است درنظر بگیرید این است که فقط کلمات کلیدی نیستند که برای گوگل اهمیت دارند این یک مقوله ی چند لایه ای است. یعنی اگر در دنیای امروزی نیاز است که شما در گوگل پیدا شوید بهتر است بیشتر از اضافه کردن لینک ها و نوشتن مطالب مرتبط فکر کنید.

ارتباط سئو با عبارت هایی که تعداد سرچ بالا دارند

 یک مسئله مهم دیگه هم توی انتخاب کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت خود، استفاده از عبارت هایی هست که زیاد سرچ میشوند.

مثلا فرض کنید شما می خواید توی اینترنت دنبال یک سایتی باشید که خدمات مسافرتی با هزینه مناسب ارائه میکنه و می خواهید عید برید مسافرت مثلا به ترکیه چیزی که شما سرچ میکنید قطعا یه عبارت مثل: تور ارزان ترکیه نوروز ۱۴۰۱ یا تور نوروزی ارزان یا عبارت هایی مشابه این قطعا شما نمیاید مثلا کلمه تور یا شرکت هواپیمایی رو سرچ کنید این عبارت ها هم بسیار میتونه کمک شما بکنه که به سرعت توی نتایج سرچ بیاید بالا.

حالا چطور این کلمات رو پیدا کنید کار ساده ایه؛ اگر بتونید خودتون رو دقیقا جای مشتری که اون خدمات میخواد بذارید، می تونید به راحتی این عبارت ها رو پیدا کنید و سرعت سئو و بهینه سازی وب سایتتون رو بالا بیارید.

بسیار خوب در این مرحله از آموزش تحقیق کلمات کلیدی به بخش بسیار مهم می رسیم. این مرحله یکی از پایه ای ترین مراحل و می توان گفت، ستون اصلی یافتن عبارات کلیدی هدفمنده که باید با دقت و صبوری انجام شود.

بگذارید داستان یکی از پروژه هایی که خودم در آن حضور داشتم و مسئولیّت مشاوره سئو آن را بر عهده داشتم برای شما تعریف کنم.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

روز اول (بعد از ایجاد قرار داد بین بنده و کارفرما) زمانی را برای جلسه طوفان فکری تعیین کردیم. این جلسه مهم با حضور کارفرما، بنده و یکی دو نفر از اعضای اصلی شرکت برگزار شد.

در ابتدا من از کارفرما خواستم که کمی در مورد اهداف بیزینس و اینکه دقیقاً چه جامعه ای از مشتریان را هدف قرار داده، صحبت کند و در ابتدا مقداری در مورد خود بیزینس و کسب و کارشان توضیح داد که من بیشتر متوجه بشم دقیقاً قراره کشتی محتوای وبسایت این کسب و کار را به کدامین سو حرکت دهم. بعد از کارفرما خواستم تا با طوفان فکری خودمان را به جای مشتری بگذاریم و ببینیم برای رفع دغدغه ها و نیازهایمان در این زمینه چطور جست و جو می کنیم.

فرض کنید کسب و کاری که ما می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، در حوزه فروش انواع لوازم تزئینی منزل فعالیت می کنند. بسیار خوب اینجا باید دقیقاً فکر کنیم که عبارات اصلی بیزینس چیست. یعنی مشتریان اگر بخواهند به دنبال کسب و کار شما باشند، دقیقاً چه عبارات کلیدی را در گوگل جست و جو می کنند؟!

مثلاً برای یک کسب و کار فروش انواع لوازم تزئینی، عبارت های زیر جست و جو می شود.

• انواع لوازم تزئینی منزل
• خرید انواع وسایل تزئینی
• وسایل تزئینی آشپزخانه
• وسایل منزل لاکچری
• جدیدترین لوازم دکوری
• وسایل تزئینی چوبی
• وسایل تزئینی دست ساز
• و…


خوب یه سوال مهمی که اینجا مطرح میشه اینه که ما باید چند عبارت کلیدی اصلی آماده کنیم؟

در پاسخ باید بگویم که قرار نیست در مرحله اول صدها عبارت کلیدی داشته باشیم. در بسیاری از کسب و کارهای کوچک بین ۵ تا ۱۰ عبارت کلیدی اصلی کافیست و اگر تجارت شما و دسته بندی های مربوط به آن بیشتر باشد، می توانید حتی این تعداد را به ۲۰ تا ۲۵ عدد هم برسانید.

نکته مهم دیگری که در این مرحله از تحقیقات کلمات کلیدی باید به آن توجه شود، نیاز اصلی مشتریان شما برای رجوع به وبسایت شماست. سعی کنید برای انتخاب عبارت های اصلی، از پیشنهادهای داغ گوگل استفاده کنید، چون این عبارت کلیدی که خود گوگل در اختیار شما قرار می دهد، پر جست و جو ترین و داغ ترین کلماتی هستند که در گوگل و در حوزه کاری شما سرچ می شود. برای مثال می توانید تصویر زیر را در مورد این مثال ببینید:

گذری بر رقبا با عبارات کلیدی اصلی

بسیار خوب رسیدیم به یکی از مهم ترین مراحل تحقیقات عبارات کلیدی و اون هم بررسی وضعیت رقبا با عبارت کلیدی اصلی. هدف ما از اجرای این مرحله، شناخت دقیق تر رقباست. اینکه ما دقیقاً باید در این میدان با چه کسب و کارهایی مسابقه دهیم؟

می دانید که سئو یک مسابقه ای است که سوت پایان ندارد. یعنی زمانی که وارد این ماجرا می شوید دائماً باید در حال رصد و بررسی رقبا باشید و بتوانید کسب و کار خود را در میان رقبا متمایز کنید. در ادامه پارامترهای مهم تحلیل رقبا برای انتخاب یک عبارت کلیدی درست و مناسب را بررسی خواهیم کرد.

این مطلب و خوندی ؟  ترویج محتوا چیست؟

ابتدا باید شروع کنیم و به کمک لیست عبارت های کلیدی اصلی که اماده کردیم، تک تک عبارت های کلیدی را در گوگل جست و جو کنیم و برای هر کدام پارامترهای زیر را بررسی کنیم:

میزان شباهت عبارت کلیدی با عنوان صفحه

در این مرحله باید دقت کنید که میزان شباهت عبارت کلیدی جست و جو شده تا چه اندازه با ۱۰ نتیجه نخست گوگل مطابقت دارد. هر اندازه که نتایج بیشتری، با عبارت کلیدی مورد نظر شما مطابقت داشته باشد، به معنی سختی کار است و این نشان می دهد که کسب و کارهای بیشتری بر روی این عبارت کلیدی هدف گرفته اند. پیشنهاد می کنم برای این موضوع یک عدد ( از ۱ تا ۱۰ ) در نظر گرفته و مطابق با میزان شباهت عبارت کلیدی و همچنین استفاده از عبارت کلیدی در ابتدای عنوان در نتایج گوگل، این عدد را به عبارت مورد نظر اختصاصی دهید. برای مثال زیر نمره ۵ را اختصاصی می دهم.

بررسی موضوع کلی سایت با عبارت کلیدی

در این مرحله باید بررسی کنیم، صفحاتی که در نتایج گوگل نمایش داده می شود، مربوط به چه نوع صفحاتی است. به عنوان مثال زمانی که یک عبارت کلیدی را جست و جو می کنیم مثلا همان “خرید وسایل تزئینی منزل” و بیشتر نتایج صفحات نخست است، یعنی رقبای زیادی داریم چون کسب و کارهای بیشتری صفحه اصلی تجارت خودشان را برای این عبارت کلیدی تنظیم کرده اند.

مثلاً می توانید حالت های مختلف زیر را برای نتایج ۱ تا ۱۰ گوگل در نظر گرفته و به هر کدام نمره ای اختصاص دهید. (از ۱ تا ۱۰):
– اگر نتیجه صفحه اصلی باشد (نمره ۱۰)
– اگر صفحه دسته بندی باشد (نمره ۵)
– اگر صفحه مربوط به یک مقاله باشد (نمره ۲)

منظور من از این کار، این است که بدانیم تا چه اندازه نتایجی که در گوگل روی آن عبارت کلیدی مشاهده می شود، مربوط به کسب و کارهای است که مستقیماً در حوزه کاری ما فعالیت می کنند.

بررسی میزان رفع نیاز محتوا برای کاربر

این مرحله از تحقیق عبارت کلیدی هم بسیار مهم است. در این مرحله دقیقاً می خواهیم بررسی کنیم که آیا محتوایی که بعد از جست و جوی آن عبارت کلیدی در نتایج گوگل دیده می شود آیا می تواند واقعاً پاسخگوی نیاز کاربر باشد یا نه !

اینجا چون خودتان صاحب کسب و کار خودتان هستید و خیلی بهتر از رفتار مشتریان بالقوه خبر دارید، می توانید دقیق بررسی کنید که آیا تک تک نتایج تا چه اندازه نیاز کاربر را مطابق با عبارت کلیدی سرچ شده برطرف می کند و یک امتیاز از یک تا ده به هر کدام اختصاصی دهید.

این مطلب و خوندی ؟  پست مهمان چیست ؟

مثلا من (به عنوان یک مشتری لوازم دکوری چوبی) عبارت کلیدی “انواع لوازم دکوری چوبی” را در گوگل سرچ می کنم. خوب انتظار دارم که حداقل ۱۰ مدل مختلف از لوازم دکوری چوبی را ببینم. پس اینجا باید بررسی کنید که در نتایج صفحه اول تا چه اندازه این نیاز برطرف می گردد.

بررسی رابط کاربری و راحتی گردش در سایت

در مرحله آخر از بررسی رقبا با کمک عبارت کلیدی اصلی، باید بررسی کنیم که ما به عنوان مخاطب این وبسایت تا چه اندازه می توانیم به راحتی در صفحات سایت گردش کنیم. ظاهر سایت چطوره؟ آیا دوست داریم زمان بیشتری را در این وبسایت بگذرانیم؟ رنگ و لعاب وبسایت چگونه است؟ سرعت سایت خوبه یا زمان زیادی را باید صبر کنم و حوصله ام سر می رود؟

سعی کنید تک تک نتایج را از این دید بررسی کنید و در نهایت یک عدد یک تا ده برای هر کدام از نتایج اختصاص دهید. در نهایت همه اعداد را با هم جمع زده و سعی کنید آن‌ها را برای هر کلمه به صورت جداگانه یادداشت کنید. هر کلمه ای که امتیاز بالاتری داشته باشد می تواند گزینه سخت تری برای دریافت رتبه در گوگل باشد.

مفهوم جنس کلمات کلیدی

خوب امیدوارم که تا به اینجای کار خسته نشده باشید. خواهش می کنم در این مرحله خیلی بیشتر از قبل هوش و حواس خود را جمع کنید چون این مرحله از یافتن عبارت کلیدی مناسب بسیار مهم است.

می خواهم شما را با یک مسئله بسیار مهم (جنس عبارت کلیدی) آشنا کنم. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید اجازه دهید مسئله را با بیان یک مثال مطرح کنم.
تعریف من از جنس عبارت کلیدی این است که باید بدانیم که نیّت جست و جوی شخص از سرچ این کلمه در گوگل دقیقاً چیه ؟! مثلاً اگر کسی عبارت “انواع مدل مو” را جست و جو می کنم، قطعاً انتظار دارد یک صفحه با تصاویر بیشتر و متن کمتر را مشاهده کند. یا اگر کسی عبارت ” انواع کابینت MDF ” را در گوگل جست و جو می کند، قطعاً به دنبال یک صفحه دسته بندی شده است که انواع مدل های کابین MDF را در رنگ های مختلف به نمایش گذارد.

بنابراین همیشه به این نکته فکر کنید که قرار است صفحه مربوط به این عبارت کلیدی چطور طراحی شود و داخل آن چه نوع محتوایی قرار داده شود. از انواع صفحات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– صفحه دسته بندی (نمایش انواع مختلف دسته بندی شده)
– صفحه وبلاگ (یک مقاله جامع در مورد ان عبارت کلیدی)
– صفحه محصول (انتخاب عبارت کلیدی برای یک صفحه محصول)
– صفحه فرود
– و…

در این مرحله تحقیق کلمات کلیدی می خواهم ابزارها و روش هایی را به شما معرفی کنم که خیلی راحت تر بتوانید عبارت های کلیدی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. ابزارهای بسیاری برای انتخاب عبارت کلیدی مناسب داریم که در ادامه به بررسی تک تک آن ها می پردازیم.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی قیف محتوا چیست ؟

تهیه یک ترکیب خوب از Head Termها و Long Tailها

بسیار خوب ابتدا اجازه بدهید در تحقیق کلمات کلیدی که ابتدای مقاله توضیحاتی دادیم اینجام مفسر مفهوم کلمات کلیدی Head و Long را خدمت شما بگویم.

به عباراتی که عموماً از یک یا دو کلمه تشکیل شده، Head Termها گفته می‌شود که معمولاً اینگونه واژه‌ها، بسیار کلّی و عمومی هستند و بیشتر توسّط کاربرانِ اینترنتی جست‌وجو می‌شوند.

در مقابل، عبارات Long Tail را داریم که به عبارات کلیدیِ “دم دراز” شهرت دارند و در واقع از ۳ کلمه یا بیشتر تشکیل شده‌اند. این گونه عبارات، سرچ کم‌تری دارند اما بسیار هدفمندتر و دقیق‌تر از کلمات Head هستند.

مثلا عبارت “خرید کفش” یک عبارت Head محسوب می‌شود چرا که بسیار کلی است. اما عبارت “خرید کفشِ ورزشی برای پیاده روی” یک عبارت دم دراز است که اگر

صفحاتِ وبسایتِ فروشگاهی شما، روی چنین عباراتی سئو شود، قطعا مشتریان مورد هدف بیشتری خواهید داشت. (به احتمال بیشتری خرید اتفاق می‌افتد)

بنابراین، سعی کنید که ترکیبی از هر دو، یعنی هم عبارات کوتاه و هم عبارات دم دراز را تهیّه کنید و در فرآیند بهینه سازی خود قرار دهید.

عبارات LSI در تحقیق کلمات کلیدی (مترادف و ارتباط معنایی)

گوگل الگوریتمی دارد تحت عنوان “مرغ مگس‌خوار” که وظیفه اصلی این الگوریتم، بهینه‌سازی جست‌وجوها مطابق با مفهوم عبارات است اجازه بدهید که کار این الگوریتم را با یک مثال بیان کنم.
در سئوی سال‌های گذشته، وبمستران معولاً یک عبارت خاص را چندین و چند بار در صفحه به کار می‌‌بردند و با این کار سعی داشتند تا روی کلمه مورد نظر در صفحات نخست قرار بگیرند، بعد از ظهور الگوریتم مرغ مگس‌خوار، رفته رفته گوگل از صاحبان وب‌سایت‌ها نشان داد که باید از عبارات مترادف و هم‌معنی در مقالات و محتوای خود استفاده کنند.

به طور مثال اگر موضوع یک مقاله “پرفروش‌ترین اتومبیل‌های سال ۲۰۲۳” باشد، در این مقاله علاوه بر عبارت “اتومبیل” باید از عباراتی چون “ماشین”، “خودرو” و سایر عبارات نزدیک به آن استفاده شود تا دایره گسترده‌ای از کلماتِ مترادف، با عبارت مورد نظر ما در محتوا استفاده شود و این چیزی است که در سال‌های اخیر، بسیار به آن توجّه شده است. گوگل با این کار سبب می‌شود تا زمانی که افراد با دیدگا‌ه‌های‌های مختلف در مورد یک عبارت جست‌وجو می‌کنند، خیلی زودتر و دقیق‌تر به رفع مشکل و نیازشان کمک کند و این چیزی است که گوگل همیشه برایش تلاش می‌کند.

راز پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی برای سئو استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با کلمات کلیدی اصلی است. کلمات کلیدی LSI بسیار کارایی دارند. زیرا موتورهای جستجو بسیار هوشمند شده اند. به عنوان اگر متن شما در مورد خودرو است موتور جستجو انتظار دارد کلمات دیگری مانند مدل، قطعات ماشین، ساختن را در متن شما ببیند. هر چه تعداد این کلمات در متن بیشتر باشد محتوای شما از اعتبار بیشتری برخوردار بوده و مرتبط بودن آن بیشتر درک می شود. به همین شیوه می توانید به رتبه بندی بالاتری دست پیدا کنید.

چطور در تحقیق کلمات کلیدی معنایی LSI پیدا کنیم:
کلمات کلیدی اصلی خود را در ابزار Google Keyword Tool با تیک ” Broad Match ” جستجو کنید. در اینجا فهرستی از کوئری هایی که مشابه با کلمه کلیدی شما باشد به ترتیب های مختلف و یا کلمات پایانی مختلف مانند ( ها، ات، اند،و .. ) نمایش داده می شوند. در گوگل نیز می توانید کلمه کلیدی را با قرار دادن ~ قبل از آن جستجو کنید تا نتایج مرتبط با آن را بیابید.شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

با توجه به ترندها کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنید.

ترندها به شما نشان می دهد چه جستجویی مشهور است. اگر هر کدام از این کوئری ها یا عناوین معروف به حوزه کاری شما مرتبط است در صورتی که بتوانید این عناوین را بیابید می توانید به ترافیک زیادی دست پیدا کنید.

چطور کلمات کلیدی روند دار ( مشهور) را پیدا کنیم:
ابزارهای زیادی برای پیدا کردن کلمات کلیدی ترند وجود دارد اما مهم ترین آن گوگل ترندز (Google Trends) است.
گوگل ترندز یک ابزار عالی برای تهیه فهرستی از کلمات و عبارات کلیدی مرتبط بر اساس دادهای عناوین خود گوگل است . مقایسه نتایج در گوگل ترندز نیز امکان پذیر است و می توان توسط آن کلمات کلیدی مختلف را در کنار هم مقایسه کرد. به علاوه این ابزار به شما نشان می دهد که کدام کلمات در حال شهرت یافتن هستند و علایق چگونه برای یک کلمه کلیدی خاص در حال تغییر است . همچنین نشان می دهد یک کلمه کلیدی در حوزه محلی چه عملکردی دارد . 

بهترین کلمات کلیدی را با توجه به موقعیت خود انتخاب کنید

اضافه کردن نام کشور، منطقه و یا شهر به کلمات کلیدی اصلی شما را از بقیه متمایز می کند و در نتایج جستجوی محلی در رتبه بالاتر قرار می دهد.
اگر کسب و کار شما دارای موقعیت فیزیکی است (اینترنتی و آنلاین نیست) کلمات کلیدی موقعیتی به کارتان می آید. موقعیت مکانی شما در گوگل مپ نمایش داده می شود و مشتریان ترغیب به خرید از شما چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین می شوند.
شما می توانید به جای کلمات کلیدی موقعیتی به صورت سرمایه گذاری در علاقه مندی های بازار هدف به خرید محلی، ارسال سریع تر و یا ملاقات ها ی رو در رو عمل کنید.

چطور می توان کلمات کلیدی موقعیتی را پیدا کرد؟
موقعیت خود را در Google Places اضافه کنید. از هر ابزار کلمات کلیدی که استفاده می کنید نتایج به طور خودکار بر اساس کشور فیلتر می شود اما می توانید آنها را بر اساس شهر و ایالت نیز فیلتر کنید.

تحقیق کلمات کلیدی را بر اساس منافع فروش اولویت بندی کنید

بهترین تحقیق کلمات کلیدی آن است که منجر به فروش شود. به همین خاطر یکی از رازهای پیدا کردن کلمات کلیدی مربوط به وب سایت تاثیری است که آنها بر فروش می گذارند.
چطور کلمات کلیدی منفعت زا را پیدا کنیم ؟
ابتدا کلمات کلیدی خود را سرچ کرده و آنها را در فهرست های جداگانه قرار دهید. سپس هزینه هر محصول یا خدمات را فهرست کرده و تعیین کنید کدام محصولات می تواند به فروش بیشتر منجر شود. در پایان از این اطلاعات جهت اینکه کدام کلمات کلیدی ارزش بیشتری دارند و البته از کدام کلمات کلیدی بیشتر استفاده می کنید بهره ببرید.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

رقابت کلمات کلیدی را بررسی کنید

کسب و کارهای خطر پذیر از همان ابتدا به دنبال کلمات کلیدی رقابتی هستند اما کسب و کارهای محافظه کار ترجیح می دهند از کلمات کلیدی کم رقابت استفاده کنند و در طی زمان موفقیت خود را بسازند.
در هر صورت، بهتر است همیشه سطح رقابت کلمات کلیدی خود را دریابید تا بفهمید برای رسیدن به نتیجه چه اندازه تلاش لازم است.
اگر از ابزارهای جستجوی پرداختی استفاده می کنید نتایج رقابت مندی زیادی برای شما روشن شده است اما اگر اینطور نیست مراحل زیر را دنبال کنید :
– از گوگل پلاس و یا جیمیل لوگ اوت کنید .
– کلمه کلیدی خود را در گوگل سرچ کنید .
– پیج رنک ۱۰ نتیجه برتر را جمع بزنید. اگر نتیجه حاوی ویدئو بود تعداد آن نباید بیش از ۱۰ عدد در صفحه اول بشود. در این مورد ویدئو یوتیوپ را به حساب نیاورید زیرا متعلق به خود گوگل است.
– عدد حاصله را بر ۱۰ تقسیم کنید تا متوسط پیج رنک نتایج برای آن کلمه کلیدی به دست آید.
– از جدول زیر استفاده کنید تا سطح رقابت پذیری کلمه کلیدی را دریابید.

هر چه متوسط پیج رنک بالاتر باشد رتبه بندی برای آن کلمه کلیدی دشوارتر است. وقتی سطح رقابت کلمات کلیدی اصلی خود را یافتید آنها را بر اساس رنگ های جدول مرتب کنید تا همیشه بتوانید نگاهی سریع بدان بیاندازید.
استراتژی هوشمندانه این است که یک کلمه کلیدی پر رقابت و چندین کلمه کلیدی با رقابت پایین و متوسط برای هر صفحه انتخاب کرد تا بتوان برای کلمات کلیدی رقابتی، اعتبار به دست آورد.

تحقیق کلمات کلیدی گسترده

بسیار خوب تا به اینجای کار متوجه شدیم که پرسونای مشتری ما کیست و در جلسه ای که با کارفرما و تیم هیئت مدیره داشتیم به این نتیجه رسیدیم که عبارات کلیدی اصلی تجارت ما چیست و چطور می توانیم از این کلمات برای پایه و اساس بازاریابی محتوایی استفاده کنیم.

اما در این مرحله می خواهیم به کمک ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی که تا اینجا با هم آشنا شدیم، ببینیم که چطور می توانیم تعداد بیشتری از عبارات کلیدی را استخراج کنیم و آن ها را بر اساس اولویت مرتبسازی کنیم.

این مطلب و خوندی ؟  سئو کلاه سفید چیست؟

ما الان یک لیست حداقل ۵ تا ۲۵ تایی از اصلی ترین عبارات کلیدی داریم که باید از این ها به عنوان پایه و اساس تحقیقان عبارت های کلیدی در مسیر استراتژی محتوایی وبسایت خود استفاده کنیم.

بسیار خوب کاری باید انجام دهیم این است که تک تک این عبارات را در ابزارهای فوق (مثل خود گوگل، keywordplanner) و … وارد کنیم و سعی کنیم با بررسی تعداد سرچ ماهانه عبارت های کلیدی را انتخاب کنیم و در یک فایل اکسل وارد کنیم و البته عبارت ریشه آن را (همان عبارت کلیدی اصلی) را در ستون کناری وارد کنیم که بدانیم این کلمات کلیدی دقیقاً مربوط به چه عبارت کلیدی اصلی می شود.

یک توصیه مهم اینکه به هیچ عنوان به عدد سختی Kwfinder اکتفا نکنید چون دقیق نیست.

دقت کنید که ممکن است ما برای هر عبارت کلیدی اصلی حتی چند صد عبارت کلیدی استخراج کنیم که بنا به میزان رقبا، بودجه بندی شما و ظرفیت کسب و کار شما، تعداد کلمات استخراج شده می تواند متفاوت باشد.
در نهایت باید یک فایل اکسل شبیه عکس فوق داشته باشیم که ردیف ها آن می تواند تا چند صد ردیف هم برسد.

مرتب سازی صفحات بر اساس عبارات کلیدی

بسیار خوب حال که متوجه شدیم که چطور باید تحقیق کلمات کلیدی کسب و کار خودمان را تکمیل کنیم، به مرحله ای می رسیم که باید شروع کنیم به مرتب سازی و جدا سازی عبارات کلیدی که البته هر عبارت کلیدی هم به یک صفحه متصل می شود که هر صفحه هم یک جنس به خصوصی دارد و باید با توجه به اهداف ما و رفتار کاربران چینش شود.
بهتر است که جدول تحقیق کلمات کلیدی خودمان را بر اساس سختی کمتر مربتسازی کنیم و از بالا شروع به انتخاب عبارت هایی کنیم که برای ما اهمیت بیشتری دارد و اولویت آن ها بالاتر است.
حال باید شروع کنیم بر اساس عبارت کلیدی انتخاب شده، صفحه مورد نظر را طراحی کنیم و المان های لازم را در آن قرار دهیم. در این مرحله، چیدمان صفحه، نوع محتوایی که در آن قرار می دهیم، عبارت کلیدی انتخاب شده، رابط کاربری صفحه، تاثیر بسیار بالایی در نتیجه گرفتن ما دارد. در پایان این مرحله باید بدانیم که چه صفحه ای، با چه محتوایی و تارگت شده برای چه عبارت کلیدی هدفمندی باید ایجاد کنیم.

رصد محتوای رقبا برای بهبود محتوا در تحقیق کلمات کلیدی

همیشه و همیشه سعی کنید که یک چشمتان به محتوای وبسایت خودتان و یک چشم دیگر به محتوای رقبای شما در نتایج گوگل باشد، دقت کنید که کیفیت محتوای تولید شده در نتایج نخست گوگل روی یک عبارت کلیدی خاص بسیار اهمیت دارد و اینکه آن محتوا تا چه اندازه می تواند نیاز مخاطب را برطرف کند و تا چه اندازه کامل است.
همیشه باید به فکر ایجاد تمایز و یا تکمیل محتوای رقیب خود باشید و اگر نه دلیلی وجود ندارد که گوگل شما را به عنوان رتبه بهتر در آن عبارت کلیدی خاص انتخاب کرده و در نتایج نخست خود نمایش دهد.

این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

تغییر کلمات کلیدی صفحه و تاثیر آن بر سئو

یک سوال بسیار مهمی که مطرح می شود این است: اگر ما عبارت کلیدی یک صفحه را تغییر دهیم، آیا باعث از دست رفتن رتبه قبلی ما می شود؟ اگر بخواهم خیلی کلی جواب دهم، باید بگویم بله، اما بستگی دارد به شرایط تغییر عبارت کلیدی.

اگر عبارت کلیدی جدید، فاصله کمی از نظر مفهوم و معنا با عبارت کلیدی قبلی داشته باشد و به نوعی بدنه محتوا خیلی تغییرات اساسی نداشته باشد، شاید خیلی تاثیر چندانی در افت رتبه پیدا نشود حتی اگر محتوا از نظر کیفیت بهتر شود، به روز رسانی و افزودن محتوا اتفاق بیافتد، روی کامنت گذاری صفحات کار شود، حتی شاید رتبه بهتری هم کسب گردد.

مثلا فرض کنید که عبارت کلی قبلی ما “بازسازی دکوراسیون منزل” است و عبارت کلیدی جدید “نوسازی دکوراسیون خانه” باشد. درست است که از نظر ظاهر جست و جو این دو عبارت کلیدی با هم متفاوت است اما مفهوم یکسانی دارند و معمولاً کسی که این دو عبارت را در گوگل جست و جو می کند، به دنبال یک چیز است.

نکات مهم برای یافتن بهترین کلمات کلیدی مناسب سایت

۱- در مورد قیف های سایت خود فکر کنید:

وقتی همه ی کارها انجام شد و شما ترافیک زیادی را وارد سایت خود کردید اگر این ترافیک یک ترافیک نامناسب باشد و شما ندانید با آنها چه کنید هیچ سودی ندارد.

۲- در مورد روش های نمایش و ترویج فکر کنید:

رتبه گوگل (Google Rank) یک روش ترویج مطلب یا نمایش یک محصول است .البته کارها و روش های دیگری هم در این باره وجود دارد. بهتر است هنگامی که روی انتخاب کلمات کلیدی خود فکر میکنید در مورد نمایش آنها هم بیاندیشید.

۳- در مورد کاربرانی که جستجو می کنند و کلمه را فعال می کنند هم فکر کنید:

فرض کنید شما در مرد غذاهای سالم یک مطلب خاص نوشته اید و روزانه ۱۰۰۰ نفر آن را مطالعه کرده اند ولی آیا حتما از شما چیزی میخرند؟ این مسئله به تعریف پله های بعدی از سمت شما بستگی دارد.

۴- در مورد جامعه شناسی فکر کنید:

اگر به مدل آدم ها و نوع محصولاتتان و نحوه برخورد آن ها با محصولات خود فکر کنید این به شما کمک میکند تا متوجه شوید چه شکلی از صفحه ی فروش برای مشتریان شما مناسب تر است .

به طور مثال اگر محصولات شما برای کودکان است باید بدانید که آن ها کارت بانکی برای پرداخت پول ندارند پس لازم است در نحوه ی سفارش گیری و پرداخت وجه به این نکته توجه کنید.

این مطلب و خوندی ؟  محتوای عمیق چیست؟

۵- در مورد بازدیدکنندگان احتمالی سایت خود فکر کنید:

پیدا کردن کلمات کلیدی طولانی (Long-Tail Keywords)

کلمات کلیدی طولانی معمولا عبارات ۳ تا ۵ کلمه ای هستند. این کلمات کلیدی مناسب بهینه سازی سایت ها هستند زیرا به هدف جستجوی افراد در چرخه خرید نزدیک تر هستند. به همین خاطر حتی اگر حجم جستجوی کمتری دارند اما ترافیک هدفمندی را به سمت سایت جذب می کنند و بااینکه نسبت به کلمات کلیدی کوتاه رقابت پذیری کمتری دارند اما بهتر می توان از آنها برای رتبه بندی استفاده کرد و این یعنی ارسال ترافیک بیشتر به سمت سایت.

چطور می توان کلمات کلیدی طولانی پیدا کرد؟
عنوان محصولات بهترین مکان برای یافتن کلمات کلیدی مناسب است. فهرستی از کلمات کلیدی محصولات و خدمات خود را در ابزار Google Keyword Tool جستجو کنید . در این زمینه حتما باکس Exact Match را بررسی کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی سایت رقیب

رقبای شما نیز در حال تلاش برای دست یافتن به مشتری های جدید هستند به همین خاطر می توانید از وب سایت آنها به عنوان منبع بهترین کلمات کلیدی استفاده کنید. به محتوا و بلاگ آنها نگاهی بیاندازید و عناوین و توضیحات متای آنها را برای یافتن کلمات کلیدی بررسی کنید. از ابزار SEMRush می توانید برای ملاحظه کلمات کلیدی رقیب خود که برای آن رتبه به دست آورده است استفاده کنید. با پیدا کردن کلمات کلیدی سایت رقیب می توانید به استراتژی محتوای آنها دست یابید و نگرش مشتری ها راجع به کسب و کارهای آن را دریابید.

ساخت لیست نهایی تحقیق کلمات کلیدی

محاسبه شاخص KEI

با استفاده از چوب جادویی سئو یعنی شاخص بازدهی کلمات کلیدی (KEI: Keyword Efficiency Index) مشخص می‌شود که از هر کلمه یا عبارت انتظار چه تعداد ورودی از موتورهای جستجو را باید داشته باشید. هرچقدر این شاخص بالاتر باشد تحقیق کلمات کلیدی و کلمات کلیدی مناسب تر هستند.

عوامل موثر در کیفیت کلمات کلیدی به شرح زیر است:

ارتباط (R: Relevance)

در واقع همان میزان ارتباط تحقیق کلمات کلیدی شما با مطالب موجود در صفحه و آن چیزی که به کاربران ارائه می دهید است.

ما کلمات کلیدی را با توجه به این فاکتور به سه دسته تقسیم می کنیم و براساس میزان ارتباط آنها با سایت نمره ی ۱، ۲ و یا سه برایشان منظور می کنیم و در یک ستون جدا در فایل اکسل در مقابل  هر کلمه کلیدی یادداشت می‌کنیم.

۱ برای ارتباط زیاد

۲ برای ارتباط متوسط

۳ برای ارتباط کم

تعداد جستجو (Sv: Search Volume)

که نشانگر تعداد دفعات جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر توسط کاربران در طول یک ماه می‌باشد.

تعداد جستجوی کلمات کلیدی

نکته ای که در این بخش باید به آن توجه کنید آن است که این ابزار کلمات کلیدی فارسی را پشتیبانی نمی‌کند و بهتر است که برای یافتن کلمات کلیدی مناسب فارسی در این بخش از سرویس رایگان Google Adwords استفاده کنید که زبان فارسی را بخوبی پشتیبانی می‌کند و کلمات کلیدی دیگری را نیز به شما پیشنهاد می‌دهد.

این مطلب و خوندی ؟  کپی رایتینگ چیست ؟

در پایان ستون دیگری به فایل اکسل اضافه می‌کنیم و نتایج این بخش را برای هر کلمه کلیدی در آن قرار می‌دهیم.

رقابت (C: Competition)

به شما نشان می‌دهد که چه تعداد از رقیبان صفحه خود را برای این کلمات کلیدی سئو کرده‌اند. در واقع تمام سایت‌هایی که کلمات کلیدی مشابه به شما دارند رقبای آنلاین شما در جذب کاربران هستند. در نتیجه کلمات کلیدی که رقبای کمتری برای شما به همراه دارند شاخص بالاتری خواهند داشت و برای شما کلمات کلیدی مناسب‌تری هستند.

تشخیص میزان رقابت راه ساده‌ای دارد. در موتور جستجوی گوگل کلمات کلیدی مورد نظرتان را جستجو کنید و با توجه به تصویر زیر این معیار را بدست خواهید آورد.

تحقیق کلمات کلیدی سئو مخصوص بازاریابی محتوا

کلمات کلیدی سئو که در بالا به شما معرفی کردیم برای این بود که بتوانید با ذهنیت کلی کاربران جستجوگر آشنا شوید و بدانید که جستجوی کاربران چگونه صورت می‌گیرد. با این حال جستجو در گوگل ارتباطی دو طرفه بین بازاریابِ محتوا و کاربران است. درست است که آشنایی با ذهنیت کاربران در جستجوی اینترنتی می‌تواند به انتخاب کلمات کلیدی مناسب منجر شود، اما نباید نقش کارشناس تولید محتوا و سئوکار در این میان نادیده گرفته شود.

یک بازاریاب محتوای خبره باید بتواند جستجوی کاربران را به مسیر درست هدایت کند. در این بخش از مقاله قصد داریم انواع کلمات کلیدی سئویی را به شما معرفی کنیم که بازاریابان محتوا باید با آنها آشنا باشند. مطمئناً این نوع کلمات کلیدی با شناخت از ذهنیت کاربران به وجود آمده‌اند.

کلمات کلیدی Market-Defining

کلمات کلیدی معرف بازار یا اصطلاحاً Market-defining رایج‌ترین و نزدیک‌ترین عباراتی هستند که در زمان معرفی کسب‌و‌کار شما به ذهن مخاطبان می‌رسند. این نوع کلمات کلیدی سئو دقیقا همان عباراتی هستند که هنگام راه‌اندازی کمپین سئو به ذهن شما هم سرازیر می‌شود. کلمات کلیدی Market-Defining عمدتاً کلی و عمومی هستند و رتبه گیری برای آن‌ها در نتایج جستجو بسیار دشوار است، اما نباید ذره‌ای از اهمیت آن‌ها غافل شد زیرا دقیقاً کلماتی هستند که نوع کسب‌و‌کار شما را به مخاطبان معرفی می‌کنند.

برای فهم این مطلب تصور کنید که وب‌سایتی با محوریت فروش لوازم غواصی دارید. اگر قرار باشد از کلمات کلیدی معرف بازار یا Market-defining در محتوای وب‌سایت خود استفاده کنید، احتمالاً فهرستی مشابه موارد زیر را انتخاب می‌کنید:

 • تجهیزات غواصی
 • تجهیزات غواصی در شب
 • غواصی کردن و …

برای یافتن کلمات مناسب تنها کافی است که به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • کسب و کار من با چه کلماتی خود را معرفی می‌کند؟
 • مخاطبان هدف با چه عباراتی کسب‌و‌کار من را به بکدیگر معرفی می‌کنند؟

آیا آن‌ها پیش از خرید محصولات من از عبارت بازار غواصی استفاده می‌کنند؟ بازار غواصی در شب چطور؟ آیا مخاطبان هدف، کسب و کار من را با کلمه غواصی می‌شناسند؟ کمی بعید به نظر می‌رسد! کاربرانی که به دنبال اطلاعاتی از کسب و کار شما باشند، احتمالاً به عبارات زیر هم فکر می‌کنند:

 • خرید وسایل غواصی
 • فروش وسایل غواصی در شب
 • فروشگاه تجهیزات غواصی
این مطلب و خوندی ؟  کسب درآمد از تولید محتوا

در هر حال کلمات کلیدی Market-Defining هر چه باشند در سئوی داخلی سایت (On-page SEO) نقش مهمی ایفا می‌کنند. این کلمات باید با تراکم مناسبی در صفحات وب‌سایت استفاده شوند زیرا با ذهنیت مشتریان‌تان نزدیک هستند. همچنین، این نوع از کلمات کلیدی در فرآیند لینک بیلدینگ بسیار مهم هستند و باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها شود. عبارات Market-defining برای شروع یک متن خلاقانه بسیار مفید خواهند بود، تنها کافی است که این کلمات را در جملات یا سؤالات مناسبی جای دهید.

کلمات کلیدی Customer-Defining

کلمات کلیدی معرف مشتری یا اصطلاحاً Customer-Defining واژه‌ها و عباراتی هستند که مخاطبان یا مشتریان شما به‌وسیله آن‌ها خودشان را معرفی می‌کنند. این دسته از کلمات دومین گروه پراستفاده در میان مخاطبان شما هستند. در هنگام انتخاب این کلمات لازم است به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • مخاطبان شما خود را با چه عنوانی معرفی می‌کنند؟
 • شما یا دیگران آنها را چگونه توصیف می‌کنید؟

دلیل اهمیت این کلمات کلیدی Customer-Defining این است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مخاطبان اصلی خود یا افرادی که به نوعی کسب‌و‌کارشان با شما ارتباط دارد را شناسایی کنید و بر اساس اطلاعات به دست آمده با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. برای مثال اگر وب‌سایتی با محوریت فروش کتب و جزوات درسی دارید، احتمالاً بخشی از مخاطبان شما با عباراتی مانند دانش‌آموز سال سوم، دانشجوی ترم اول، داوطلب کنکور و پشت‌کنکوری به جستجو می‌پردازند.

کلمات کلیدی Product-Defining

کلمات کلیدی Product-Defining یا به اصطلاح کلمات کلیدی معرف کالا، عباراتی هستند که محصولات شما را معرفی می‌کنند؛ یعنی دقیقاً عباراتی که خریداران به دنبال آنها می‌گردند. توجه داشته باشید در زمان استفاده از این نوع کلمات حتماً دقیق باشید. برای مثال اگر صاحب یک فروشگاه کامپیوتر، لپ‌تاپ و لوازم جانبی هستی، در کنار نام محصولات خود حتماً برند تجاری آن‌ها را نیز درج کنید. برای مثال لپ‌تاپ Dell یا لپ‌تاپ Microsoft Surface و … . استفاده از این کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا فرصت بیشتری برای دیده شدن در لیست نتایج جستجو و افزایش نرخ تبدیل وب‌سایت خود به دست آورید.

کلمات کلیدی Product-Defining می‌توانند شما را به طور مستقیم به هدف برساند و تنها باید یک نامِ مفهوم و مشخص داشته باشند. به این ترتیب یا شما را به واسطه فروش محصول به هدف می‌رسانند یا به علت عدم رضایت مشتریان از کیفیت یا قیمت محصولات به فروش منجر نمی‌شوند. این کلمات کلیدی سئو برای استفاده در داخل سایت و محتوای وبلاگ‌تان فوق‌العاده هستند.

کلمات کلیدی Industry Thought Leaders

اسامی رهبران حوزه‌های مختلف کسب و کار، همواره مورد توجه کاربران قرار دارد. منظور از رهبران، کسانی است که در حوزه‌ی فعالیت شما معروف و قابل‌احترام هستند. گرچه شما چندان نمی‌توانید از این کلمات در سرفصل مطالب خود استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که این کلمات هیچ‌گاه قدیمی نمی‌شوند و هیچ‌گاه همانند محصولات تکنولوژی نسخه‌ای جدیدتر از آن وارد بازار نمی‌شود. بنابراین اگر در مطالب خود به ندرت از این اسامی استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

با این حال سؤال اینجاست که چگونه از این اسامی و کلمات کلیدی سئو برای ارتقا و بهینه‌سازی وب‌سایت خود استفاده کنید؟ با انجام مصاحبه و گفتگو با این افراد می‌توانید ترافیک بسیاری از کاربران را به وب‌سایت خود هدایت کنید. همچنین، اگر شناخت کافی از آنها ندارید می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توئیتر کمک بگیرید.

ارتباط با این افراد در شبکه‌های اجتماعی یکی از راه‌های مفید برای ایجاد یک گفتگوی دو نفره است که هم موجب افزایش سطح دانش و اطلاعات تخصصی شما می‌شوند و هم ارزش وب‌سایت شما را به رخ رقیبان می‌کشد.

کلمات کلیدی Competing Company Names

نام شرکت‌ها و کمپانی‌های رقیب یا به اصطلاح Competing Company Names همانند اسامی رهبران فکری صنایع چندان نمی‌توانند برای سئو درون سایت مورد استفاده قرار گیرند. با استفاده از این کلمات کلیدی سئو در اخبار، وبلاگ‌های خبری و گروه‌های مختلف می‌توانید از میزان محبوبیت و تصور مخاطبان از رقبای خود به‌خوبی آگاه شوید. همچنین با جستجوی نام آنها می‌توانید به اخبار رقبا سرک بکشید و موقعیت و میزان پیشرفت خود را با آنها مقایسه کنید.

کلمات کلیدی Related Vertical

کلمات کلیدی مرتبط و هم‌گروه به مجموعه کلماتی که به کسب و کار شما مرتبط هستند گفته می‌شود. این کلمات دسته‌بندی مشخصی ندارند و می‌توانند به تولیدکنندگان یا مشتریان ارتباط داشته باشند؛ اما استفاده از این مجموعه کلمات کلیدی سئو چه سودی برای شما خواهد داشت؟

پاسخ ساده است، مخاطبان هدف شما اگرچه شبیه به هم فکر می‌کنند، اما برای رسیدن به مقصود خود از کلمات مختلفی استفاده می‌کنند. استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و هم‌گروه همانند چیدن تخم‌مرغ‌ها در سبدهای مختلف موجب می‌شود ترافیک خوبی از گروه‌های فکری و سطوح مختلف علمی دریافت کرده و مانند یک زنبور عسل در همه جا گرده‌افشانی کنید. به بیان ساده‌تر با پوشش دادن انواع کلمات مرتبط با کسب و کار خود می‌توانید گستره مخاطبین خود را افزایش دهید.

برای مثال هنگامی که یک وب‌سایت با محوریت آموزش تولید محتوا دارید می‌توانید عبارات زیر را به‌عنوان کلمات کلیدی سئو انتخاب نمایید:

 • آموزش تولید محتوا
 • کلمات کلیدی
 • کلمات کلیدی سئو
 • آموزش سئو
 • کپی رایتینگ
 • آموزش لینک بیلدینگ
 • و …

کلمات کلیدی Geo Targeting

کلمات کلیدی متناسب با موقعیت جغرافیایی یا به اصطلاح Geo Targeting راه‌حلی مناسب برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها و رشد سریع کسب و کارهای محلی است. استفاده از این کلمات نه تنها می‌تواند ترافیک وب‌سایت شما را افزایش دهد، بلکه باعث می‌شود تا برخی از بازدیدکنندگان به عنوان مشتری واقعی روانه محل کسب و کار شما شوند. برای مثال هنگامی که درباره گردشگری در کیش به تولید محتوا می‌پردازید کلماتی مانند موج‌سواری در ساحل کیش، سواحل مرجانی کیش، غواصی در آب‌های کیش، بازی‌های آبی جزیره کیش و … هم ترافیک علاقمندان به گردشگری را روانه وب‌سایت شما می‌کند و هم برخی از مسافران را به هتل‌ها، بازی‌های آبی و مراکز تفریحی و تجاری طرف قرارداد شما می‌کشاند.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی قیف محتوا چیست ؟

علاوه بر این، امروزه فروشگاه‌های زنجیره‌ای با راه‌اندازی وب‌سایت‌های تخصصی به انتشار مطالبی برای معرفی محصولات و فروشگاه‌های محلی خود می‌پردازند و کاربران در حالی که به دنبال فواید مواد غذایی، تنوع محصولات بهداشتی و … هستند با مطالبی مواجه می‌شوند که در کنار ارائه اطلاعات مفید، به معرفی شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای و محصولات آنها پرداخته‌اند.

هر چند وقت یک بار دست به تحقیق کلمات کلیدی جدید بزنیم؟

تحقیق کلمات کلیدی یک وظیفه یک باره نیست. پایه و اساس وب سایت شما بر روی کلمات کلیدیست، بنابراین ساختن دقیق اجزای سایت همواره نیاز به ارزیابی های مجدد و دقت در نگهداری سایت دارد. موتورهای جستجو همواره در حال پیشرفت هستند، کلمات کلیدی جدیدی همواره در حال شکل گیری هستند و نیازهای کاربران نیز همیشه در حال رشد و توسعه است.

در نتیجه جستجوی کلمات کلیدی کاریست که همواره ارزش وقت گذاشتن در هنگام نوشتن محتوای جدید را دارد. این زمان ها شامل شروع کار یک وبسیات، نوشتن یک پست جدید در وبلاگ یک سایت، به روزرسانی محتوای یک محصول یا سرویس و دیگر شرایط می شود. همچنین این پروسه در هنگام تغییرات ساختاری سایت و ویرایس محتوای آن نیز بسیار پیشنهاد می شود.

محتوای وبسیات شما می بایست پاسخگوی نیاز کاربران باشد. روشهای جستجوی کاربران همواره در حال توسعه است و با همگام شدن با آنها می توان به خواسته های جدید آنها پی برد. با تولید محتوا درباره خواسته های جدید کاربران نیز میتوان گام بزرگی در تولید محتوا و در نهایت ارتقا سئو سایت برداشت.

ایجاد صفحات فرود برای کلمات کلیدی

قدم سوم در تکمیل استراتژی جستجوی کلمات کلیدی، ایجاد صفحات فرود (Landing Page) پر محتوا برای هر یک از کلمات کلیدیست. پیشنهاد ما به شما اینست که حتما این کار را با ساختار مناسبی انجام دهید. از لیست کلمات کلیدی خود شروع کنید و برای هر یک محتوای مناسب بنویسید. ساختار سلسله مراتبی هر یک از این صفحات را نیز در نظر داشته و با توجه به سطح آن، کلمات کلیدی را می توانید به چند زیر مجموعه نیز تقسیم کنید.

برای هر کلمه مورد جستجو یک صفحه فرود ایجاد کنید. نیازی نیست که این کار را به صورت یک شبه و فوری انجام دهید. پروسه ایجاد صفحات فرود در کلمات کلیدی ممکن است کمی زمانبر باشد. هر چه تعداد کلمات کلیدی بیشتر و گستره سایت شما بزرگتر باشد، زمان بیشتری را برای ایجاد صفحات فرود نیاز خواهید داشت.

بعد از تکمیل پروسه جستجوی کلمات کلیدی، می بایست بررسی اجمالی و شفافی را بر روی عباراتی که کاربران به جستجوی آنها می پردازند و همچنین کلماتی که صفحات سایت شما با آنها در نتایج جستجو نشان داده می شوند را انجام دهید. این بررسی و تحقیق می تواند راهنمای شما در نوشتن محتوای سایت گردد.

این مطلب و خوندی ؟  پست مهمان چیست ؟

از چه تعداد کلمه کلیدی در وب سایت بایست استفاده کرد؟

گفتن یک عدد در پاسخ به این سوال کار بسیار سختیست. مطمئنا این عدد هرچه بیشتر باشد، بهتر است. احتمالا تهیه محتوا برای بیش از ۱۰۰۰ کلمه کلیدی کار سختیست، اما اگر قادر به انجام این کار باشید، راه مستقیمی را برای موفقیت در پیش رو دارید.

حتی اگر صاحب کسب و کارهای کوچک نیز باشید، احتمالا کار خود را در چند صد کلمه کلیدی خلاصه و تمام می کنید، اما نیازی نیست که برای همه آنها فورا صفحات فرود ایجاد کنید. کلمات کلیدی خود را اولویت بندی کرده و طبق یک برنامه زمانی برای آنها تولید محتوا کنید.

استفاده از کلمات کلیدی جذاب

در یک حالت ایده آل، کلمات کلیدی به راحتی بر روی میز قرار دارند و تیم تهیه محتوا با نوشتن محتوای مفید درباره آنها، صفحات فرود خوبی ایجاد می کند. با تولید هرچه محتوای بیشتر نیز، رتبه سایت شما روز به روز بهتر می شود. اما ما در دنیای واقعی زندگی می کنیم و این حالت، بسیار ایده آل و دست نیافتنیست.

جستجو کلمات کلیدی در بسیاری از مواقع دچار محدودیت است و گاهی کلمه کلیدی مشخصی برای نوشتن محتوا ندارید و صرفا از روی الهامی که از محیط اطراف خود می گیرید، گاها شروع به نوشتن مطالب می کنید.

اگر محتوایی را تهیه کردید که در استراتژی کلمات کلیدیتان وجود ندارد، این به معنی عدم کسب رتبه برای آن محتوا نیست. شاید بتوانید از طریق این محتوا و دادن لینک های داخلی به صفحات فرود، در ارتقا رتبه آنها کمک کنید. در هر صورت با نوشتن محتوای جذاب می توان کسب رتبه خوب را برای آن امیدوار بود.

سختی های کلمه کلیدی

وقتی قصد استفاده از کلمات کلیدی سئو را دارید نه تنها باید میزان تقاضا آن ها را برسی کرده بلکه همچنین باید این نکته را نیز درنظر داشته باشید که برای دسترسی به رتبه خوب از طریق آن ها به تلاش زیاد نیاز دارید. اگر برند های معروف نتایج اول تا دهم یک جستجو را در اختیار دارند و شما به تازگی کار خود را در محیط وب آغاز کرده اید به این فکر باشید که نبرد شما برای دسترسی به رتبه خوب ممکن است به سال ها تلاش مستمر نیاز داشته باشد. بنابراین مهم است که سختی کلمه کلیدی را نیز در نظر بگیرید.

نکات نهایی در انتخاب کلمات کلیدی مناسب

 • ظاهر وب‌سایت شما، در ابتدای ورود به سایت می‌تواند تأثیر مثبت یا منفی در مخاطب ایجاد کند و بر روی تصمیم مخاطب برای خواندن مطالب مؤثر باشد، بنابراین از توسعه‌دهنده خود بخواهید ظاهری زیبا و درعین‌حال ساده برای وب‌سایت شما در نظر بگیرد.
 • برای برنامه‌ای که برای انتشار محتوا تهیه‌کرده‌اید، زمان‌بندی مناسب داشته باشید و دقیقاً طبق همان عمل کنید و همیشه در یک زمان از شبانه‌روز به‌روزرسانی انجام دهید. این نظم در انتشار مطالب دید مثبتی را در مخاطبان ایجاد خواهد کرد.
 • هر جا که ممکن و مناسب است از لینک‌های داخلی به مطالب خودتان استفاده کنید.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه