0

بازاریابی محتوایی چیست ؟

بازاریابی محتوایی چیست ؟ بازاریابی محتوایی به زبان ساده، کمک به سرنخ‌سازی و نهایتا فروش از طریق «ارائه محتوا» به مخاطب است که اگر جذاب و مفید باشد به جلب علاقه و اعتمادِ مخاطب که نقش اصلی در تبدیل شدنِ «مخاطب به مشتری» دارد، منجر می‌شود. برای تعریف بازاریابی محتوایی چیست؟ ، بیایید با هم ماجرایی که به پیدایش این مفهوم ختم شده است را با هم مرور کنیم: بیش‌تر افرادی که از محصولات و خدمات شرکت‌ها و برندهای امروزی استفاده می‌کنند در وهله اول جذب تبلیغات و شیوه ارائه‌ی‌ آ‌ن‌ها می‌شوند. اما از طرفی دیگر، کاربران از تبلیغاتی که فقط برای عالی نشان دادن محصولات ساخته می‌شود، خسته شده‌اند. در واقع در عصر مدرن نباید به دنبال فریب دادن مشتری باشیم و باید همه‌ی سعی خود را به خدمت بگیریم که ارتباطی سالم و صادق را با کاربران خود بوجود آوریم. تعریف بازاریابی محتوایی، درست از نقطه‌ای آغاز می‌شود که «محتوا» نقش مولف خود در توصیف صحیح از واقعیت‌های کسب‌وکارها را به عهده گرفت.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۱۱۲ دقیقه

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

فهرست مطالب بازاریابی محتوایی چیست؟

مصرف‌کنندگان برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره محصولات و خدمات مورد نیازشان به کجا مراجعه می‌کنند و از چه کسانی کمک می‌گیرند؟ فضای آنلاین (وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها) به انتخاب مهمی در مسیر جمع‌آوری اطلاعات برای کاربران بدل شده است. آن‌ها با خواندن مقاله‌های مرتبط، تماشای ویدیوها در سایت‌هایی مثل YouTube و آپارات و گوش دادن به پادکست‌های ساخته شده توسط مصرف کنندگان دیگر، فهم خود از محصولات، خدمات و برندها را کامل می‌کنند. به عبارت بهتر، خریدارانِ امروز، هوشیارتر از هر زمان دیگری، با استفاده از رسانه‌ها و محتواهای مختلف، تلاش می‌کنند که در خرید خود کمترین ریسک را متقبل و «آگاهانه» به انتخاب بپردازند.

بد نیست بدانید شمایی که به عنوان یک بازاریاب، فروشنده و یا صاحب کسب‌وکار مشغول خواندن این مقاله هستید هم مصرف‌کننده به حساب می‌آیید. پس شاید با این مثال بهتر بشود تاثیر محتوا را در بازاریابی درک کرد.

اما تعریف واضح بازاریابی محتوایی چیست؟ بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک در بازاریابی است که با هدف ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم با محصول یا خدمات صورت می‌گیرد. این کار برای جذب و حفظ مخاطب و در نهایت حرکت به سوی سودآوری از مشتری انجام می‌شود.

بازاریابی محتوا (Content Marketing) یکی از زیرمجموعه‌های مهم دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.

البته باید بر این نکته تأکید کنیم که با وجود جوان بودن اصطلاح بازاریابی محتوا، استفاده از محتوا برای بازاریابی اتفاق تازه‌ای نیست و مصداق‌های آن را می‌توان حتی در دوران اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگ و پیش از آن نیز جستجو کرد.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

اما با توسعه تکنولوژی دیجیتال و افزایش دسترسی به دستاوردهای فناوری اطلاعات، بازاریابی محتوا به عنوان یک ابزار قدرتمند و یک رشته‌ی تخصصی مطرح شد و توانست جایگاه ویژه‌ای را در میان فعالان حوزه‌ی دیجیتال به خود اختصاص دهد.

بازاریابی محتوا، بخشی از استراتژی بازاریابی و توسعه کسب‌وکار شما است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و یکپارچه تمرکز دارد و هدف کلی آن، جذب مخاطبین جدید و حفظ مخاطبان قبلی است. جذب مخاطب در این استراتژی، با ارائه محتوای ارزشمند انجام می‌شود.

برای داشتن یک بازاریابی محتوای موفق، به برنامه‌ریزی دقیق نیاز خواهید داشت. هنگام ایجاد محتوا، باید نکات کلیدی زیر را در نظر داشته باشید:

 • محتوا را برای چه کسی ایجاد می‌کنید؟
 • محتوا چه سودی برای مخاطب دارد و کدام مشکل او را قرار است حل کند؟
 • محتوای مورد نظر چگونه منحصربه‌فرد خواهد شد؟
 • محتوا در چه فرمتی تولید می‌شود؟
 • محتوا در کجا توزیع می‌شود؟
 • چگونه ایجاد و انتشار محتواها را برنامه‌ریزی و مدیریت می‌کنید؟

به طور کلی، مراحل زیر باید برای داشتن یک استراتژی بازاریابی محتوا انجام شود.

محتوا چیست؟

تولید کننده محتوا یا  خالق محتوا شخصی است که وظیفه ایجاد اطلاعات در شبکه‌های دیجیتال را بر عهده دارد. آن‌ها معمولاً یک کاربر نهایی یا مخاطب خاص را در متن‌های‌شان هدف قرار می‌دهند. یک سازنده محتوا می‌تواند در هر یک از موارد زیر محتوا تولید کند: وبلاگ، اخبار، تصویر، فیلم، پادکست، ایمیل، پست شبکه‌های اجتماعی و غیره.

اما در اینجا هم مثل هر شغل و حرفه دیگری، همیشه بهتر است قبل از شروع تولید محتوا ابتدا بدانیم که محتوا چیست؟ حقیقت این است که تولید محتوا فقط تعریف کردن از یک محصول یا برند و نوشتن چند پست کوتاه نیست.

در حقیقت تولید محتوا، به عنوان یک فعالیت، فرم هنری و حتی یک حرفه، کاری است که نیاز به ترکیبی از فعالیت‌های نیم‌کره راست و چپ مغز را به طور هم‌زمان دارد. به عبارت دیگر شما باید سازمان یافته و خلاق باشید و در عین حال بر طبق اصول کار کنید.

وقتی می‌دانید که محتوا چیست و تولید محتوای خوب چگونه است، وقتش است که به سراغ دستورالعمل‌هایی مثل اصول سئو و یا حتی بهینه‌سازی بروید تا در هر زمینه‌ای پیشرفت کنید.

اما چرا محتوا اینقدر اهمیت دارد؟ و تفاوت محتوای «خوب» با «عالی» در چیست؟

تولید محتوا به سایر جنبه‌های اینترنت، جستجو و به طور کلی داده‌های دنیای مجازی وصل می‌شود. در واقع همان‌طور که می‌دانید اینترنت محل ذخیره گسترده‌ای از انواع محتوا است.

محتوا چیزی است که ما در شبکه‌های اجتماعی هم مصرف می‌کنیم. و به همین صورت محتوا چیزی است که ما با آن هشتگ می‌گذاریم، ذخیره یا مصرف می‌کنیم و یا آن را برای دوستانمان می‌فرستیم.

زیبایی محتوا این است که باعث می‌شود مشاغل تا مقدار زیادی از هزینه‌هایشان کاهش پیدا کند ولی به همان اندازه هم سود و مشتری بیش‌تری به دست آورند. بازاریابی محتوا هزینه‌های مقرون به صرفه و مزایای بلند مدت بسیار زیادی دارد. بد نیست بدانید که تولید محتوا سه برابر بهتر از تبلیغات سنتی عمل می‌کند و تا ۶۳درصد هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

محتوای خوب کلیدی است برای انجام همه کارهای تازه‌ای است که هزینه‌های مهم‌تری به حساب می‌آیند. با تولید محتوای خوب می‌توانید مخاطبان جدید را به مشتری‌هایی وفادار تبدیل کنید و هر دو طرف به سود برسید.

در دنیای بازاریابی محتوایی ضرب‌المثلی است که می‌گوید پشت هر محتوا یک ویروس است. یعنی تولیدکننده محتوا به شکلی خواننده را مجذوب می‌کند که عملکردش فرقی با ویروس ندارد.

برخی از انواع محتوا

به همان اندازه که بازاریابی محتوایی گسترده‌ است، انواع مختلفی هم محتوا داریم. بنابراین در اینجا به معرفی برخی از مهم‌ترین انواع محتوا پرداخته‌ایم.

صفحات وب

چه تفاوتی بین صفحه وب عادی و صفحه وبی که بازاریابی محتوایی است وجود دارد؟ راهنمای مبتدی برای سئو را از Moz ، ارائه دهنده ابزارها و منابع مرتبط با سئو را در نظر بگیرید. این منبع که به صورت رایگان ارائه می‌شود، میلیون‌ها بار مشاهده شده است، مشتری‌های بی‌شماری را جذب می‌کند که در غیر این صورت ممکن بود هرگز با Moz و خدماتی که ارائه می‌دهد برخورد نداشته باشند. یا به یک مطالعه موردی از شرکت طراحی Teehan + Lax نگاه بیندازید. بیش‌تر مطالعات موردی کسل کننده‌اند. ولی مطالعات موردی آن‌ها جالب توجه است. این تفاوت بین قرار دادن محتوا در وب سایت شما و بازاریابی محتوایی است.

پادکست

مایکل هایات، نویسنده کتاب پرفروش پلتفرم: مورد توجه قرار گرفتن در دنیایی پر سرو صدا، آنچه را که موعظه می‌کند، تمرین می‌کند. پادکست «این زندگی شماست» هر ماه ۲۵۰۰۰۰ بار دانلود می‌شود. همانطور که هایت در پست وبلاگ خود با عنوان ۴ دلیل برای این‌که باید پادکست خود را راه بیندازید توضیح می‌دهد: «پادکست به شما در دنیایی کاملاً متفاوت، در درجه اول iTunes، قابلیت دیده شدن می‌دهد. با تعداد زیادی از افراد جدید آشنا شده‌ام که گفته‌اند هرگز درباره من چیزی نشنیده‌اند تا این‌که در iTunes با پادکستم برخورد داشته‌اند.» هایات در پادکست خود اطلاعات و توصیه‌های ارزشمندی ارائه می‌دهد که همه هم رایگان هستند. اما این پادکست منجر به فروش بیش‌تر کتاب‌هایش، ثبت نام در دوره‌هایش و درخواست از او به عنوان سخنران می‌شود.

این مطلب و خوندی ؟  سئو کلاه سفید چیست؟

ویدیو

گری واینرچاک استاد بازاریابی محتوایی با استفاده از ویدیوهای آنلاین است. فقط کافیست به کانال YouTubeاش نگاهی بیندازید. او ویدیوهایش را با تبلیغ فروشگاه شراب خانوادگی‌اش شروع کرد و از طریق آن ویدیوها و بازاریابی آنلاین دیگر، سرانجام توانست آن را به امپراطوری ۴۵ میلیون دلاری تبدیل کند. ویدیوها و پادکست‌ها نوعی بازاریابی محتوا هستند که عملاً غیرقابل استفاده‌اند، چرا که مردم فکر می‌کنند گران و سخت است. اما با کاهش هزینه تجهیزات حرفه‌ای، ایجاد محتوای ویدیویی و صوتی با کیفیت بالا از هر وقت دیگری راحت‌تر شده است. از بازاریابی محتوای ویدیویی آماتور برای فروش مخلوط کن، راه‌اندازی محصولات جدید دندانپزشکی و بازاریابی خدمات مشاوره ویزا در هنگ کنگ استفاده شده است. چه ویدئویی را می‌توانید برای شرکت خود سر هم بندی کنید که ممکن است ثروت شما را در طول شب تغییر دهد؟ چنین کاری احتمالاً ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

کتاب

مثل فیلم‌ها، مردم اغلب فکر می‌کنند که کتاب‌ها خودشان فروش می‌روند. اما بازاریابان باهوش فقط برای فروش کتاب، کتاب نمی‌فروشند. آن‌ها به عنوان ابزار بازاریابی کتاب می‌فروشند. کتابچه راهنمای فروش مایکل پورت، با عنوان Book Yourself Solid برای کارآفرینان ، فروشندگان و بازاریابان بسیار عالی است و با این‌که مطمئنم پورت از فروش کتاب خود لذت می‌برد ، این کتاب ابزاری است برای هدایت مشتریان به سمت مربی‌گری و خدمات گفتاری خودش. اگرچه این روزها انتشار کتاب از هر وقت دیگری آسان‌تر شده است، اما هنوز این تصور وجود دارد که کاری دشوار است و فقط متخصصان معتبر می‌توانند کتاب تجاری منتشر کنند. کتاب خود را منتشر کنید و حتی اگر مردم آن را نخوانند، همچنان می توانید هر بار که به عنوان «نویسنده فلان کتاب» معرفی می‌شوید، از آن به عنوان شکلی از بازاریابی محتوایی استفاده کنید.

پیشینه بازاریابی محتوایی

از نظر تاریخی برخی از پژوهشگران ادعا می‌کنند که بازاریابی محتوایی از هزاران سال پیش با نقاشی‌های درون غار آغاز شد. اما بازاریابی محتوا به شکلی که در حال حاضر می‌بینیم از بدو تولد اینترنت سرچشمه گرفته است. به طور کلی چندین دهه است که از محتوا در مشاغل مختلف استفاده می‌کنند. مجله‌ها و کتاب‌های راهنمای محصول همیشه برای مشتریان جذاب بوده و به خصوص برای اهداف فروش بسیار مفیدند.

همان‌طور که گفتیم رویکردهای متفاوتی برای بازاریابی محتوا و همچنین انواع مختلفی از محتوا وجود دارد. بنابراین یک نوع استراتژی محتوا برای هر کاری نتیجه نمی‌دهد. با این وجود، همیشه حداقل یک شکل از بازاریابی محتوا می‌تواند برای شما سودآور باشد. فقط باید با آگاهی کامل از اهداف بازاریابی محتوا و کسب و کار خودتان بهترین استراتژی را کشف کنید.

بازاریابی محتوا بر اساس این ایده ساخته شده است که بهترین راه برای ایجاد اعتماد به مشتریان بالقوه کسب و کار ما، دادن چیزی است که آن‌ها می‌خواهند. این حرف در دنیای آنلاین اغلب به شکل مطالب مفیدی ترجمه می‌شود که کاری را که بازدید کننده انجام می‌دهد قطع نمی‌کند، بلکه آن‌ها را به یادگیری، لذت بردن و ارتباط بیش‌تر با ارائه‌دهنده خدمات دعوت می‌کند. در بازاریابی با محتوای خوب به جای این‌که لازم باشد شما به دنبال مشتری بگردید، خودش آن‌ها را به سمت شما می‌آورد. این باعث ایجاد اعتماد و وفاداری مشتریان به برندی که ازش خرید می‌کنند هم می‌شود.

به عبارتی دیگر بازاریابی محتوا فرایند ایجاد محتوای ارزشمند و مرتبط است برای جذب مشتری و دستیابی مخاطب به شما. خریداران و مشتریان امروزی بیش از هر زمان دیگری از پیام‌های بازرگانی و تبلیغاتی مستقیم خسته شده‌اند. بد نیست بدانید که بیش از سه هزار دلار در روز خرج این روش قدیمی می‌شود. بنابراین با رفتن به سمت بازاریابی محتوایی می‌توانید بخش زیادی از هزینه‌ها را هم کاهش بدهید. یک استراتژی بازاریابی مناسب و خلاق، تجارت شما را در موقعیت یک دوست و راهنما برای مخاطب قرار می‌دهد و این‌گونه راحت‌تر می‌شود به برند اعتماد کرد. تهیه مطالب مفید و سرگرم‌کننده می‌تواند پیوند محکمی بین برند شما و مشتریان ایجاد کند که با گذشت زمان به رشد و سودآوری منجر می‌گردد.

به طور سنتی، بازاریابان مجبور می‌شدند از طریق تبلیغات در وب سایت‌ها، گرفتن غرفه‌ در نمایشگاه‌های تجاری یا ایمیل‌هایی که در لیست‌های طولانی ارسال می‌شدند توجه مخاطب را به خود «جلب» کنند. به طور مثال وقتی یک برند برای تبلیغ در مسابقات Super Bowl میلیون‌ها دلار پول پرداخت می‌کند، دارد فقط یک‌سری توجه و چشم را به دیدن خودش مجبور می‌کند. یعنی هیچ تضمینی برای بازگشت هزینه و آمدن مشتری به آن کسب و کار وجود ندارد.

از طرف دیگر بازاریابی محتوا به بازاریاب این امکان را می‌دهد که فقط برای ایجاد مخاطبان خاص خود و یافتن توجه افرادی که برای آن تجارت مفید هستند هزینه کند. بازاریاب با ایجاد و توزیع محتوایی که خریدار آن‌ را سودمند می‌داند، در واقع دارد با برقراری اعتماد بین مشتری و برند به سودآوری می‌رسد. علاوه بر این، بازاریابی محتوا نسبت به برخی دیگر از استراتژی‌ها خیلی کم‌هزینه‌تر محسوب می‌شود. شاید در ابتدا به نظر برسد که روند رشد سرعت زیادی ندارد اما با کمی تلاش می‌توانید به بالاترین درآمد برسید.

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

امروزه ۴۱درصد از بازاریاب‌های مدل تجارت به تجارت (B2B) بر محتویات مرتبط مسیری که مشتری برای خرید طی می‌کند تمرکز دارند. اما باز هم همه‌ی مشاغل نمی‌توانند به این محتوای شخصی‌سازی شده دسترسی داشته باشند.

البته به عنوان یک تجارت، هدف نهایی از بازاریابی محتوا رسیدن به فروش است. اما با این‌کار به جای اینکه فقط محصولات و خدمات خود را بفروشید، با ایجاد اعتماد مشتری‌های بیش‌تری را هم جذب می‌کنید.


چرا بازاریابی محتوایی مهم است؟

بازاریابی محتوا مهم است نه فقط به این دلیل که برای ایجاد اعتماد، رهبری و رشد اعتماد در مشتری به کار می‌رود. بلکه به این دلیل است که از طرف مصرف‌کننده می‌تواند به یک عادت روزمره در زندگی تبدیل شود. این موضوع تاثیر زیادی در رشد سرمایه و پیشرفت آن برند یا کسب و کار دارد.

بنابراین فرقی ندارد که کار شما در زمینه گردشگری باشد یا غذا و پوشاک. امروزه دیگر هیچ تجارتی بدون فعالیت‌های محتوایی در دنیای اینترنت نمی‌تواند به پیشرفت چندانی برسد. در واقع مزایای بازاریابی محتوایی در این صورت به بیش‌ترین میزان خود می‌رسند.

بیش‌تر استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات قدیمی مبتنی بر سودهای کوتاه مدت است. به عنوان مثال ممکن است ارسال ایمیل‌های گروهی بتواند چند نفری را جذب کند اما توجه داشته باشید که چه تعداد از آن‌ها ممکن است ناخوانده حذف شوند. یا مثلاً ممکن است یک بیلبورد تبلیغاتی برای چند ماه نتیجه خوبی داشته باشد اما در نهایت، شکل آن خسته‌کننده می‌شود و باید به فکر بیلبورد دیگری باشید با هزینه‌های تازه‌تر.

این به این معنا نیست که روش‌های قدیمی ذاتاً دچار مشکل هستند. هیچ اشتباهی با این رویکرد وجود ندارد. اما برای داشتن موفقیت‌‌هایی که عمرشان طولانی باشد به یک استراتژی قوی‌تری نیاز دارید. استراتژی‌های بازاریابی دیگری مانند سئو و یا فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند سودمند باشند ولی سرعت زیادی ندارند. اما در نهایت هیچ شیوه‌ای به اندازه بازاریابی محتوایی نمی‌توانند در سریع‌ترین زمان برای شما درآمد بیش‌تری تولید کند.

برندهایی که امروزه از اهمیت بازاریابی محتوا غافل شده‌اند باید فردا بازی کنند. در تجارت قرن بیست و یکم جایی برای کندی و سرعت پایین نیست. از طرفی دیگر افرادی که استراتژی بازاریابی محتوا را در دست دارند، حتی یک پله جلوتر از بقیه‌اند.

محتوا توانایی آن را دارد که هر استراتژی آنلاین دیگری را تحت تأثیر قرار بدهد. البته مهم است درک کنیم که محتوا می‌تواند به عنوان یک استراتژی مکمل تقریباً برای هر استراتژی بازاریابی آنلاین دیگری عمل کند.

دلیل دیگری که بازاریابی محتوا از اهمیت بالایی برخوردار شده در درک مشتریان نهفته است. مصرف‌کننده‌ی امروزی با توجه به استفاده‌ای که از دنیای مجازی دارد می‌تواند از خدمات شما استفاده کند.


تاریخچه بازاریابی محتوایی

هنگامی که کامپیوترها و همچنین استفاده از اینترنت در سراسر جهان گسترش یافت، کانال جدیدی برای بازاریابی محتوا به دنیا آمد. به این صورت که بازاریاب ها شروع به یافتن روش‌هایی کردند که بتوانند از این رسانه جدید دیجیتال، یعنی از وب سایت‌ها گرفته تا ایمیل و موارد دیگر استفاده کنند. در سال ۱۹۹۳، O’Reilly and Associates (امروزه با اسم اورایلی مدیا شناخته می‌شود) اولین شرکتی بود که یک سایت تجاری راه اندازی کرد. این در واقع لحظه‌ی مهمی در تاریخ بازاریابی محتوا است. زمانی که محتوا از انحصار تبلیغاتی بودن بیرون آمد و این باور را در رسانه‌ها شکست داد. از آن لحظه به بعد هرکسی که به دنیای اینترنت وصل بود می‌توانست آزادانه به تولید محتوا بپردازد و در جهت پیشرفت خود استفاده کند.

اما عبارت «بازاریابی محتوا» در سال ۱۹۹۶ در گفتگویی خبری در انجمن سردبیران روزنامه‌های آمریکا متولد شد. شخصی به اسم جان اف اوپدهال (John F. Oppedahl) در بین صحبت‌هایش این عبارت را به کار برد و استفاده از آن خیلی زود همه‌گیر شد.

در سال ۱۹۹۴، اولین وبلاگ توسط جاستین هال ساخته شد. در آن زمان بعضی از وبلاگ‌ها همیشه به عنوان نوعی دفتر خاطرات دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گرفتند ولی به مرور دچار پیشرفت‌هایی شدند. وبلاگ‌ها این فرصت را برای برندها به وجود آوردند تا با مخاطبان خود ارتباطی مستقیم برقرار کنند، مطالب بیش‌تری را درباره کسب و کارشان به اشتراک بگذارند و به ساخت برند و شخصیت آن ادامه دهند.

با این حال تاریخ بازاریابی محتوایی به سال‌های خیلی دوری بازمی‌گردد. تبلیغات از زمان شروع تاریخ بشر و نقاشی بر روی دیوار غارها وجود داشته است. اما تا اواخر قرن نوزدهم، هیچ چیزی شبیه آنچه که ما به به عنوان تولید محتوا در نظر می‌گیریم وجود نداشته است. در سال ۱۸۹۵، جان دیر با چاپ مجله‌ای شخصی شروع به تبلیغ برای کسب و کار خودش کرد. اسم این مجله The Furrow است. این مجله در زمینه پیشرفت‌های تکنولوژیکی در حمل و نقل و شیوه‌های کشاورزی و مزرعه‌داری فعالیت می‌کرد. جان دیر با چاپ آن باعث کم‌تر شدن شکاف تجاری بین تولیدکننده و مصرف‌کننده شد.

این مطلب و خوندی ؟  چگونه تولید محتوا کنیم ؟

اندکی پس از آن که Furrow شیوه جدید بازاریابی را به دنیا نشان داد، یک شرکت کوچک فرانسوی با نام Michelin که کار تولید تایر بود، یک کتاب ۴۰۰صفحه‌ای با عنوان راهنمای میشلن منتشر کرد. این راهنما برای رانندگانی بود که کارشان در جاده است و یا به نوعی به جاده مربوط می‌شود. این کتاب اطلاعات با ارزشی را در مورد مکان‌هایی برای یافتن تعمیر و نگهداری اتومبیل و موقعیت هتل‌ها و رستوران‌ها ارائه می‌داد و همچنین نکات کلی‌ای را درباره سفر می‌گفت.

سپس بعدتر در اوایل قرن بیستم، Jell-O product  که یک شرکت تولیدکننده ژله خوراکی بود خودش را در موقعیت سختی از نظر تبلیغاتی دید. بنابراین شرکت سعی کرد شیوه تبلیغاتش را تغییر دهد. به این صورت که تبلیغات خود را در مجله‌های خانگی بانوان شروع کرد. زیرا مخاطبان ایده آل این مجله خانم‌های خانه‌دار آمریکایی بودند. یعنی دقیقاً گروهی که بیش‌ترین نزدیکی را با خرید کردن داشتند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این کار اولین مورد از هدف‌گذاری مخاطب در زمینه بازاریابی محتوایی بود.

متأسفانه سرعت شتاب در بازاریابی محتوا در دهه چهل و پنجاه میلادی به حالت ثابتی رسید. رسانه‌ها بیش‌تر تبلیغات را به خودشان اختصاص داده بودند و فضای کمی برای محتوا فراهم می‌شد تا پیشرفت‌های دیگری داشته باشد. اما در دو دهه‌ی بعدی اتفاق‌های تازه‌تری در این زمینه به وقوع پیوست.

بار دیگر در دورانی که تبلیغات از تلویزیون‌‌ها پخش می‌شد راه برای بازاریابی محتوای خلاقانه باز شد. اسو (Esso) از نخستین مشاغلی بود که از این شکل جدید رسانه‌ای استفاده کرد. در اوایل دهه ۶۰، اسو اقدام به ایجاد یک کمپین تبلیغاتی کرد که با شعار «یک ببر را در مخزن بذار» توانست به موفقیت‌های زیادی برسد.

در عصر حاضر نیز اینترنت به یک کانال فعال تبدیل شده است. با آزمون و خطاهای متفاوت می‌شود خیلی سریع و پرقدرت به بهترین و تازه‌ترین شیوه‌های بازاریابی محتوایی رسید. در واقع محتوای داخل اینترنت به اندازه‌ای زیاد شده که شرکت‌هایی مثل گوگل تصمیم به ایجاد الگوریتم‌هایی گرفتند که برای رتبه‌بندی و مدیریت این داده‌ها استفاده می‌شوند.

ساده‌ترین تعریف بازاریابی محتوا چیست؟

پیش از هر چیز اجازه بدهید بر این نکته تأکید کنیم که واژه‌ی بازاریابی (Marketing) در اصطلاح بازاریابی محتوا (Content) کمی محدودتر از چیزی است که به عنوان بازاریابی در فضای مدیریت می‌شناسیم و به کار می‌بریم

مارکتینگ در این‌جا بیشتر به مفهوم فروش نزدیک است.

علت این مسئله را هم باید در نخستین کسانی جست که این اصطلاح و تعبیرهای هم‌خانواده‌ی آن را به‌کار برده‌اند.

ست گادین و جو پولیتزی (Joe Pullizzi) که در گروه نخستین استفاده‌کنندگان از واژه‌های بازاریابی درونگرا و بازاریابی محتوا هستند، هر دو اصراری به تفکیک واژه‌های بازاریابی و فروش ندارند. چنان‌که کتاب All Marketers Are Liars نوشته‌ی ست گادین هم، بیشتر به فعالیت فروشندگان نزدیک است تا بازاریابان.

با وجودی که در تعریف بازاریابی محتوا هم، اتفاق‌نظر چندانی وجود ندارد، اما در این‌جا یک تعریف را به عنوان نقطه‌ی شروع، بررسی می‌کنیم. طبیعی است وقتی شما به یک متخصص بازاریابی محتوا و استراتژیست استفاده از محتوا تبدیل شوید، ممکن است مناسب بدانید تعریف‌ و دیدگاه خودتان را ارائه کنید.

به تعریفی که «مؤسسه‌ی بازاریابی محتوایی» (Content Marketing Institute) ارائه داده است، توجه کنید:

«هدف بازاریابی محتوایی، جذب و نگهداری مشتریان به‌وسیله‌ی تولید و سازماندهی محتوای ارزشمند و مناسب به نیتِ تغییر یا تقویت رفتار مشتری است. این نوع بازاریابی، فرایندی مستمر است که در راهبرد کلی بازاریابی شما به بهترین نحو جای می‌گیرد و بر مالکیت رسانه متمرکز است نه اجاره‌ی‌ آن.»

در سال ۲۰۱۶، تعداد اندکی از کسب‌وکارها به نیروی معجزه‌آسای بازاریابی محتوایی تردید داشتند؛ اما واقعیت آن است که تنها معدودی از شرکت‌ها از این نوع بازاریابی، با مهارت و تخصصی که واقعا نیازمند آن است، بهره می‌گیرند.

این راهنما، به شما نشان خواهد داد که چگونه می‌توانید برند خود را پیروزمندانه تبلیغ و ترویج کنید و مشتریان باکیفیت‌تری دریافت کنید و روابط میان خود و مشتری را از طریق بازاریابی محتوایی ارتقا دهید.

بازاریابی محتوا (به انگلیسی: Content Marketing) در واقع نوعی از بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) است که به فرایند تولید و به اشتراک‌گذاری محتوایی که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می‌پردازد. این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدئو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور‌العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و… تولید و منتشر گردد.

بازاریابی محتوا یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی و توسعه کسب‌وکار است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده‌است. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند و مخاطبان هدف شما به حساب ‌می‌آیند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سودده صورت می‌گیرد.همچنین بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۹ دارای ویژگی های خاصی خواهد بود که از جمله آن می توان به نوع خاص اشاره کرد:

محتوای مفید: هدف از تولید این محتوا این است که به مخاطبین خود یک کار و مهارتی را آموزش داده و یا اطلاعات مفید و ارزشمندی در راستای کسب‌و‌کار خود به آن‌ها ارائه دهید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی قیف محتوا چیست ؟

محتوای آموزنده (حاوی اطلاعات): هدف شما از تولید محتوای این چنینی این است که به مخاطبین خود مهارتی تازه بیاموزید یا نوع دید جدیدی را به آن‌ها معرفی کنید یا شاید بتوانید در تصمیمات به آن‌ها کمک کنید.

محتوای سرگرم کننده: احساسات از قبیل خنده و شادی ارزش محسوب می‌شوند و در محتوای سرگرم کننده نقش مهمی دارند

وبلاگ‌نویسی، بنیان بازاریابی محتوایی

همه ما وبلاگ‌ها را از سال‌های سال قبل با ورود سیستم‌های بلاگینگ ایرانی به یاد داریم. وبلاگ‌های شخصی افراد خیلی پیش‌تر از بازاریابی محتوایی وجود داشتند. امروزه اما این وبلاگ‌نویسی از حد دل‌نوشته‌ها و خاطرات یک شخص فراتر رفته است و اکثریت کسب‌وکارها به آن روی آورده‌اند.

هنگامی که محتوایی آموزنده و مفید را از طریق وبلاگ کسب‌و‌کار خود به اشتراک می‌گذاریم، خواه‌ناخواه در چشم مشتریان در قالب یک کارشناس جلوه خواهیم کرد و این امر نه تنها بازدیدکنندگان را به وبلاگ شما باز خواهد گرداند، بلکه می‌تواند این خوانندگان مشتاق را به خریدارانی بالقوه نیز تبدیل کند.

وقتی محتوا را به رایگان به اشتراک می‌گذارید، به کسب‌و‌کار خود اجازه می‌دهید تا در ذهن خوانندگانِ وبلاگ اعتمادسازی کند. هرچه باشد شما نکات و اطلاعات کسب‌و‌کاری را که در آن فعالیت می‌کنید، به رایگان در اختیار مخاطبان می‌گذارید. پس چرا به شما اعتماد نکنند؟

فلسفه بازاریابی محتوا چیست؟

پس از اینکه پاسخ پرسش « بازاریابی محتوایی چیست ؟» را دریافتید، باید بپرسید چرا باید از این نوع بازاریابی بهره گرفت ؟

بازدهی سرمایه برای بازاریابی محتوا می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد. این بازگشت سرمایه شما را قادر می‌سازد تا محتوایی تکمیلی برای بازاریابی در شبکه‌ها‌ی اجتماعی فراهم کنید و با تولید محتوای مطلوب روی وبسایت، به رتبه‌ی خوبی در موتورهای جست‌وجو دست یابید و سئوی خود را تقویت کنید.

در واقع، بسیاری از شرکت‌ها باید حجم عظیمی از تلاش‌های سئوی خود را بر بازاریابی محتوا متمرکز کنند.

مزایای بازاریابی محتوایی برای سئو چیست؟

شما برای بهبود سئو، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید، اما برای افزایش قدرت سئوی وبسایت شما، هیچ‌چیز بهتر از بازاریابی محتوایی نیست و کاملا هم درست است. محتوا، به بیان ساده، یعنی اطلاعات.

هدف گوگل این است که متناسب‌ترین و با کیفیت‌ترین اطلاعات را با جست‌وجوهای کاربران تطبیق دهد. اما اگر محتوایی با چنین ویژگی‌هایی تولید و توزیع نکنید، شانسی برای رتبه‌یابی نخواهید داشت و از چشم کاربران دور خواهید ماند.

نیل پاتل (Neil Patel)، ارتباط میان بازاریابی محتوایی و سئو را چنین توضیح می‌دهد:

«سئو نیازمند محتواست. بازاریابی محتوایی هم یعنی محتوا. سئو بدون محتوا معنی ندارد. شما نیازمند واژگان، نوشتارها، مطالب و کلیدواژه‌ها هستید. می‌دانم که خیلی کلیشه‌ای شده است، اما باید بگویم: محتوا، سلطان است(Content Is King).»

شما در موتورهای جست‌وجو، به خاطر واژگان مشخصی که در محتوای نوشتاری خود دارید، رتبه کسب می‌کنید. محتوای بیشتر به معنی کلمات کلیدی بیشتر است؛ بدین‌ترتیب، فرصت بیشتری برای رتبه‌یابی در گوکل پیدا می‌کنید. از این روست که برای بازاریابی محتوایی موفق، پژوهشِ کلیدواژه‌ها از اهمیت اساسی برخوردار است.

دیگر عامل مهم در بهبود سئو، دریافت لینک است. هنگامی که وبسایت‌های دیگر به سایت شما لینک می‌دهند، گوگل شما را به عنوان منبعی معتبر به شمار آورده و در نتیجه آن را در رتبه‌بندی لحاظ می‌کند. بهترین راه دریافت بک‌لینک که در مطلب تولید محتوای عالی که مردم را سرگرم کرده و به آنها آموزش می‌دهد و در نتیجه، آنها هم این مطالب را به اشتراک گذاشته و به آن لینک می‌دهند.

دیگر اینکه، گوگل وبسایت‌ها و منابعی را ترجیح می‌دهد که پیوسته به‌روزرسانی می‌‌شوند. ازاین رو، وقتی به شکلی مرتب محتوا منتشر کنید، وبسایت شما رتبه‌ بالاتری کسب خواهد کرد. از سوی دیگر، اگر از تولید محتوا دست بکشید، گوگل چنین می‌پندارد که وبسایت شما تعطیل و غیرفعال است و از این رو، رتبه‌ی شما را کاهش می‌دهد تا از دسترسی مردم به محتوای دستِ چندم جلوگیری کند.

بازاریابی محتوا خدمات مشتری را بهبود می‌بخشد.

اگر بر این باورید که تولید محتوا صرفا راهی برای جذب مشتریان آینده است، کاملا در اشتباه هستید. یک استراتژی بازاریابی محتوایی خوب شامل منابعی برای مشتریان موجود نیز می‌شود؛ از جمله:

 • مطالب آموزشی: این مطالب با نمایش محصولات و خدمات شما، به خوانندگان کمک می‌کنند تا بیشترین اطلاعات را در مورد آنها کسب کنند.
 • پرسش‌های متداول: پرسش‌های متداول، موضوعات محتوایی خوبی هستند؛ چرا که می‌توانید زمان مناسبی را برای پاسخ‌گویی دقیق به پرسش‌های متداول صرف ‌کنید و وقتی مشتری از شما پرسشی در این‌ باره می‌پرسد، آن محتوا را برای او ارسال ‌کنید. افزون بر این پرسش‌های متداول، ترافیک ارگانیک بالایی نیز برای سایت شما به ارمغان می‌آورند.
 • به‌روزرسانی‌های انجمن: به‌اشتراک‌گذاری مطالب آموزشی یا صرفا اطلاع‌رسانی به مشتریان/مصرف‌کنندگان، حسی از یک انجمن و اجتماع را القا می‌کند و هم‌زمان، برند شما را نیز به شیوه‌ا‌ی اصیل تبلیغ می‌نماید.

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات در چیست؟ بازاریابی محتوا از جهات مختلف از تبلیغات متمایز است. در بازاریابی محتوا، محتوا در رسانه‌های تحت مالکیت کسب‌وکار‌ها پخش می‌شوند، اما درصورتی که محتوای مربوطه در رسانه‌های دیگر پخش شوند، تبلیغات نام می‌گیرند. همچنین، استراتژی بازاریابی محتوا، برخلاف تبلیغات که تهاجمی است، بیشتر جذب‌کننده است و باعث مزاحمت و ناراحتی مخاطبین نمی‌شود. علاوه‌بر این، تبلیغات بسیار پرهزینه است، در صورتی که بازاریابی محتوا هزینه چندانی ندارد.

در روابط عمومی، نقش بازاریابی محتوایی چیست؟

اینترنت موانعی را که در گذشته مانع از رسیدن صدای کسب‌وکارها به مشتریانِ هدف می‌شد، از میان برده است. در گذشته، تبلیغ کردن در تلویزیون دشوار یا بسیار گران‌قیمت بود؛ اما اکنون می‌توانید یک ویدئو را به راحتی روی یوتوب یا اینستاگرام بارگذاری کنید و پیام خود را به رایگان به میلیون‌ها نفر در کره‌ی زمین برسانید. همین موضوع در مورد اخبار و آگهی‌ها نیز صادق است. امروزه برای برقراری ارتباط با مشتریان و هواداران خود به مدیر روابط عمومی نیازی ندارید.

این مطلب و خوندی ؟  چرخه عمر محتوا چیست؟

پست‌های وبلاگی جای روزنامه‌ها را گرفته‌اند. لایو اینستاگرام جایگزین کنفرانس‌های خبری سنتی شده است. همه‌ی آنچه برای روابط عمومی نیاز دارید، زیر انگشتان دست‌تان به صورت رایگان قرار دارد!

تفاوت بازاریابی محتوایی با دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اختراغ کامپیوترهای شخصی ما را به سوی عصر دیجیتال سوق داد. امروزه بعد از چهار دهه، تعداد زیادی دستگاه دیجیتالی را نه تنها استفاده می‌کنیم بلکه به سادگی با خودمان به همه جا می‌بریم. با توجه به این موضوع، نباید جای تعجب داشت که تبلیغات دیجیتال طیف وسیعی از ابزارها و تاکتیک‌ها را برای ایجاد آگاهی از برند و شناخت کسب و کار در بر می‌گیرد.

بازاریابی دیجیتال عباراتی کلیدی است که برای کلیه فعالیت‌هایی که باعث ایجاد آگاهی درباره برند شما به صورت آنلاین استفاده می‌شوند ایجاد شده است. دیجیتال مارکتینگ شامل چندین بخش است. مثلاً تمام فعالیت‌های شما برای تعامل با مخاطبانی که مورد هدف تجاری هستند و یا استفاده از استراتژی‌های مختلف ارتباطی مانند ایجاد وب سایت، وبلاگ نویسی، تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی و ساخت ویدئو بخشی از این نوع بازاریابی به حساب می‌آیند. دیجیتال مارکتینگ همچنین شامل شیوه‌های امتیازدهی موتور جستجو، بهینه سازی موتور جستجو و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی است. همچنین تمام تکنیک‌های در نظر گرفته شده برای آسان‌تر کردن کار مخاطبان خود برای یافتن، خرید یا مصرف محصولات و خدمات شما به صورت آنلاین در واقع بخش‌های دیگری از دیجیتال مارکتینگ هستند.

سئو یک استراتژی در دیجیتال مارکتینگ است که با اطمینان از این‌که سایت شما در لیست نتایج موتور جستجو بالا می‌رود، ممکن است تعداد بازدید کنندگان وب سایت را به حداکثر برساند. این استراتژی نتایج جستجوی گوگل را بهینه می‌کند اما با این حال پروسه‌ی خیلی سریعی نخواهد بود. برای تحقق این امر نیاز به برنامه‌ریزی برای انجام فرآیند، سرمایه‌گذاری (زمان و مالی) و همچنین کار فراوان لازم است. در واقع هنگامی که سایت خود را به روش صحیح بهینه می‌کنید و یا وقتی به سراغ استفاده از کلمات کلیدی جستجو شده توسط مخاطب‌ها می‌روید در حال بهبود سئو هستید. شما باید وب سایت را به طور مرتب بهینه کنید‌، در غیر این صورت سایت سقوط می‌کند و دیگر بازدید زیادی نخواهد داشت. در نتیجه فروش و سود نیز کاهش پیدا می‌کند.

طبق تعریف‌های جدید، بازاریابی محتوا یک استراتژی برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند‌، مرتبط و مداوم برای جذب و دستیابی به مخاطبی است که به عنوان مشتری هدف قرار گرفته. این هدف در واقع باید در راستای هدایت او به سمت اقدام برای خرید و سودآور بودن باشد.

استراتژی‌ای که برای بازاریابی محتوا به کار می‌رود با تبلیغات سنتی متفاوت است. همان‌طور که قبلاً گفتیم در تبلیغات سنتی برای دستیابی به فروش بیش‌تر، روی ارائه اطلاعاتی ساده مثل لیستی از کارهایی که انجام می‌دهد تمرکز می‌کردند. درحالی که بازاریابی محتوایی شامل اجزای جذابی است مثل مقالات آموزشی، کتاب‌های الکترونیکی، فیلم‌ها، دوره‌های آموزشی آنلاین، وبینارها و حتی سرگرمی‌هایی مربوط به آن خدمات. این فعالیت‌ها در عین حال به سؤالات مشتری و مخاطب هم پاسخ می‌دهد. بازاریابی محتوایی از تمرکز روی نام تجاری، محصولات یا خدمات فاصله می‌گیرد. ولی با این وجود تمرکزش را بیش‌تر به سمت مخاطبان و آنچه که برای آن‌ها مهم است تغییر می‌دهند. بنابراین محتوای ارزشمند و مرتبط با محصولات و کسب و کار واقعاً مهم است. چون هدف نهایی نشان دادن سطح دانش شما از حرفه‌تان به مخاطب است تا به نوعی زیرساخت‌های اعتماد فراهم شود. و به همین صورت محتوایی که بهینه سازی نشده باشد و برای مخاطب نمایش داده نشود هیچ ارزشی ندارد و حتی ممکن است امتیاز شما را هم پایین بیاورد.

وقتی که از بازاریابی دیجیتال صحبت می‌کنیم معمولاً اولین چیزی که به ذهن می‌رسد محتوای وبلاگ است. اگر محتوای وبلاگ خود را به درستی -یعنی با تحقیق مناسب و کیفیت بالا- تولید کنید، مخاطب به راحتی بهتان اعتماد می‌کند و شما را به عنوان یک متخصص در زمینه ای که فعالیت می‌کنید خواهد شناخت. وبلاگ نویسی می‌تواند به افزایش رتبه موتور جستجوی شما هم کمک کند. این کار اگر به درستی انجام شود، سایت در بالای فهرست نتیجه‌های جستجوی گوگل نشان داده خواهد شد. همان‌طور که به طور منظم با وبلاگ‌ها کار می‌کنید، باید آن‌ها را طبق برنامه زمانی مناسبی تنظیم کنید که شامل پست گذاری مرتب به صورت چند وقت یک بار در هر ماه باشد. همچنین بهتر است قبل از آماده کردن محتوا به سراغ تهیه لیستی از موضوعاتی که می‌خواهید درباره‌شان صحبت کنید هم بروید.

این مطلب و خوندی ؟  ماتریس SWOT چیست؟

ممکن است مباحث جذاب زیادی وجود داشته باشند اما همیشه در نظر داشته باشید که باید آنچه را که شرکت شما به عنوان بهترین محصول یا خدماتش می‌داند به مخاطب معرفی شود. ولی فراموش نکنید که حتماً در مورد روندهای صنعت خودتان هم بحث کنید و یا می‌توانید داستان و نحوه کار شرکت را به مخاطبان‌تان نشان دهید. این موارد باعث اعتماد بیش‌تر می‌شوند. مهم‌ترین نکته در مورد وبلاگ نویسی این است که شما باید به مخاطبان خود اطلاعاتی بدهید که در نهایت بعد از خواندن آن احساس نکنند وقتشان از دست رفته.

پس تا الان تصمیم گرفته‌اید که از کدام شیوه استفاده کنید؟ یا فهمیده‌اید که کدام روش برای تجارت شما مؤثرتر است؟ راستش را بخواهید حقیقت این است که شما مجبور نیستید فقط یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. تلفیق این استراتژی‌های بازاریابی باعث افزایش تعامل و فروش می‌شوند اما به شرطی که به صورت صحیح در کنار یکدیگر قرار بگیرند. صرف نظر از اینکه از چه نوع استراتژی بازاریابی را استفاده خواهید کرد، بازاریابی محتوا همیشه باید جزئی از روند باشد. امروزه محتوای باکیفیت بخشی از همه‌ی اشکال بازاریابی است. و به همین اندازه برای توزیع محتوا، دستیابی به مخاطبان هدف و ایجاد فروش به کمک دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید.

ترکیب هر دوی این استراتژی‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری در وقت، تلاش و همچنین خلاقیت دارد. بازاریابی دیجیتال و بازاریابی محتوایی نباید به طور جداگانه مورد استفاده قرار گیرند، بلکه همیشه با یکدیگر و در هم ترکیب می شوند. کافی است استراتژی مناسبی درست کنید که متناسب با هدف برند و مخاطبان شما باشد.

مهم است که یک استراتژی بازاریابی قوی برای محتوا ایجاد کنید. ویدیو، مقاله، پادکست، اینفوگرافی، داستان و پست‌های بلاگ خوبی را تولید کنید و محتوای ارزشمندتان را بین شبکه‌های اجتماعی پخش کنید. این کار پایه‌های بازاریابی دیجیتال شما را قوی می‌کند. و به همان اندازه بسیار مهم است که از تلاش‌های یک متخصص خوب سئو هم استفاده کنید و در کنار آن، از انواع ابزارهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هم کمک بگیرید تا اطمینان حاصل آورید که محتوای شما به دست مخاطبان مناسب می‌رسد. زیرا در آن موقع می‌تواند از تجربه‌های آن‌ها در جهت بهبود کسب و کارتان هم استفاده کنید.


بازاریابی محتوایی چه مزایایی دارد؟

تفاوتی ندارد که شما مدیر یک فروشگاه کوچک محلی باشید یا رئیس شرکتی چند ملیتی، زیرا هیچ شکی نیست که بازاریابی محتوایی می‌تواند نقش مهمی را در استراتژی بازاریابی دیجیتال شما داشته باشد.

امروزه برندها بیش‌تر از هر زمان دیگری برای ایجاد محتوا وقت می‌گذراند و روزانه بیش از دو میلیون پست بلاگ در اینترنت منتشر می‌شود. این کار بیش‌تر به دلیل مزیت‌های بازاریابی محتوایی انجام می‌شود.

مهم‌تر از این پیش‌بینی می‌شود که مشاغل انگلستان تا چند سال آینده به طور میانگین ۳۵۰میلیون پوند برای بازاریابی محتوایی هزینه کنند. بنابراین با توجه به پیشرفت روزانه‌ای که در این زمینه ایجاد می‌شود بهتر است اگر قصد شروع این نوع بازاریابی را دارید هرچه زودتر دست به کار شوید.

شاید درباره مزیت بازاریابی محتوا زیاد شنیده باشید. بازاریابی محتوایی طیف گسترده‌ای از مزایا را دارد و یکی از بهترین روش‌های تبلیغاتی برای یک تجارت مستقل یا نوظهور بصورت آنلاین است. این شیوه نه تنها از هر نوع بازاریابی ارزان‌تر است بلکه بسته به کیفیت کاری که می‌کنید، سود و نتایج طولانی مدتی را بهتان ارائه می‌دهد.

به عنوان مثال اگر محتوای همیشه سبز بنویسید (محتوای همیشه سبز یعنی بخشی از محتوا که به سرعت از بین نمی‌رود یا می‌شود آن را به مرور بروزرسانی کرد)، می‌توانید انتظار داشته باشید که این مطلب تا سال‌ها به افزایش ترافیک بازدیدکنندگان وب سایت شما منجر شود. در حقیقت امروزه می‌دانیم که محتوای قدیمی‌تر در موتورهای جستجو بالاتر از محتوای جدید است. زیرا زمان بیش‌تری برای جمع‌آوری مخاطب و جذب آن‌ها داشته است. بنابراین معقول است که از همین حالا این استراتژی را شروع کنید.

به همین دلیل است که بازاریابان بیش‌تر از هر زمان دیگری برای تولید محتوای با کیفیت هزینه می‌کنند. محتوای باکیفیت نوعی از محتوا است که برای تولید آن به ساعت‌ها تحقیق، ویرایش و حتی بازنویسی و تغییر نیاز دارید. اگر کسب و کار شما محتوایی را ایجاد و منتشر کرده که از نظر ارزش ادبی، اطلاعات، مطالعه و خوراکی که به مخاطب می‌دهد بالاتر از هر چیز دیگری که در اینترنت وجود دارد عمل می‌کند، بازاریابی محتوایی می‌تواند برایتان حسابی سودآور باشد. و این درحالی است که هزینه بازاریابی محتوایی بسیار به صرفه است.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

یکی دیگر از مزیت‌های بازاریابی محتوایی این است که می‌تواند نرخ تبدیل مخاطب به مشتری بیش‌تری را برای برند در پی داشته باشد. بنابراین برای کسب درآمد آنلاین و رقابت با دیگر کسب و کارها به این شیوه نیاز دارید و استفاده از آن ضروری است.

اما در بازاریابی محتوایی خیلی مهم است که ثبات داشته باشید و تعادل را رعایت کنید. اگر می‌خواهید شروعی عالی داشته باشید اما آن را فقط یک‌بار در سال انجام دهید بهتر است که اصلا وقت خودتان را برای آن هدر ندهید.

اما بازاریابی محتوایی به طور کلی شامل چندین فایده و مزیت است که آن‌ها را در لیست زیر برایتان توضیح داده‌ایم:

محتوای بیش‌تر در سایت

بدیهی است که هرچه بیش‌تر برای سایت وقت بگذارید محتواهای بیش‌تری هم تولید می‌کنید. به این معنا که مشتریان دلایل بیش‌تری برای وصل شدن به کسب و کار و آشنایی با برند شما را دارند که نتیجه‌ش به دست آمدن اعتمادی بهتر و قوی‌تر است. و آن هم در نهایت به افزایش فروش و سود بیش‌تر منجر می‌شود. وقتی محتوای شما بهتر باشد، کاربران مدت بیش‌تری را در سایت می‌گذرانند و این همیشه یک نکته مثبت است.

بیش‌تر دیده شدن در موتور جستجو

هر پست جدیدی که در وبلاگ می‌گذارید در واقع یک صفحه جدید است که در گوگل ایجاد می‌شود. بیش‌تر بودن تعدا صفحات لزوماً منجر به افزایش ترافیک بازدیدکنندگان نمی‌شود اما داشتن صفحه با کیفیتی بیش‌تر و همچنین دسته‌بندی شده می‌تواند فرصت‌های بهتری را برای رتبه‌بندی گوگل محیا کند. اگر کلمات کلیدی و موضوعاتی را که مشتریان مرتباً جستجو می‌کنند را مورد هدف قرار می‌دهید، باید آن‌ها را در فهرستی جدا در سایت هم بایگانی کنید.

ترافیک بازدیدکننده بالا می‌رود

این مورد بستگی به تداوم کار و استراتژی نشر محتوای شما دارد. مثلاً خیلی مهم است که در صورت استفاده از اطلاعات سایت‌های دیگر، در جایی از متن به آن‌ها پیوند بزنید. یا با انجام رپورتاژ در سایت‌هایی با ترافیک بالا می‌شود هزاران بازدید کننده تازه برای سایت به دست آورد که به طور حتم ارزش هزینه کردن را دارد.

افزایش دنبال‌کنندگان

بهتر است برای افزاش بازدیدکنندگان و پیدا کردن مشتری‌های تازه‌تر، محتوای تولیدی را در شبکه‌های اجتماعی هم به اشتراک بگذارید. اگر این کار را انجام دهید کاربران بیش‌تری مطالب شما را خواهند دید و خواند. به علاوه کاربران این فرصت را خواهند داشت تا محتوای شما را با دوستان و اصطلاحاً دنبال‌کنندگان‌شان به اشتراک بگذارند. این باعث افزایش چشمگیر دنبال‌کنندگان شما می‌شود. همچنین با گذشت زمان به نتایج بهتری در شبکه‌های اجتماعی می‌رسید که آن‌ها هم منجر به افزایش ترافیک بازدیدکنندگان وبلاگ می‌شوند.

افزایش پتانسیل تبدیل مخاطب به مشتری

اهداف اصلی شما با تولید محتوا، اطلاع رسانی و کمک به مخاطب در واقع این است که آن‌ها را قانع کنید تا تبدیل به مشتری شوند. پس این کار را باید با احتیاط و دقت عمل انجام دهید. همیشه بین ارائه و فروش محصول یک فضای خالی کوچکی وجود دارد که باید با دادن محتوای مفید و جذاب به مخاطب پر شود. بنابراین با درست پر کردن آن می‌توانید تعداد تبدیل‌های بدست آمده را به راحتی افزایش دهید. فقط به یاد داشته باشید که حوصله و وقت کافی روی کار بگذارید.

بهبود پیدا کردن شهرت برند

وقتی افرادی مطالب شما را می‌خوانند‌، تصویری از برند شما در ذهنشان ایجاد می‌شود. اگر محتوای مفید و یا آموزنده‌ای که به دنبالش بودند را در دست شما پیدا کنند باعث می‌شود تا برند شما بیش‌تر در ذهنشان بماند. علاوه بر این اگر مطالبتان را که در سایت‌های دیگر منتشر شده و یا در شبکه‌های اجتماعی ببینند، شما را به عنوان یک رهبر فکری معتبر و آگاه در این کسب و کار خواهند شناخت.

صرفه‌‌جویی در هزینه‌ها

یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی محتوایی، مقرون به صرفه بودن آن است. به ویژه در وضعیت اقتصادی امروزی که در سراسر دنیا حاکم است، توجه داشتن به این نکته می‌تواند کمک زیادی به کسب و کارتان باشد.

البته هیچ روش بازاریابی‌ای کاملاً رایگان نیست و بازاریابی محتوایی هم از این نظر فرقی ندارد. ولی اشتباه برداشت نکنید. زیرا سرمایه گذاری اولیه برای این کار به راحتی قابل اندازه‌گیری است. مثلاً هزینه‌های راه‌اندازی سایت هم در ابتدا ممکن است زیاد باشند. اما کاری است که به هرحال باید انجام شود. شاید در ابتدای کار که هنوز از بازاریابی به سود خاصی نرسیده‌اید سرمایه‌گذاری در آن سخت باشد و یا هزینه تولید محتوا بالا باشد اما هیچ‌وقت آن را بی‌اهمیت ندانید.

نیازی به دلسردی نیست. روابطی که شما با محتوای خوب بین خود و مخاطب برقرار می‌کنید می‌تواند برای سال‌ها دوام داشته باشد. همچنین این کار می‌تواند پایه‌ای ثابت از مشتریانی ایجاد کند که نه تنها خودشان برای هر مسئله‌ای در این زمینه بهتان مراجعه کنند بلکه با معرفی به دوستانشان برای شما بازاریابی رایگان انجام می‌دهند.

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

بازاریابی محتوایی براساس این مفهوم است که اطلاعاتی را به مشتری ارائه کنید تا با آن‌ها قانع شود که با خرید از شما تمامی حقوقش حفظ خواهند شد. این کار ارزش روابط عمومی را افزایش می‌دهد که در نتیجه آن، فروش و درآمد نیز بالاتر خواهند رفت. با انجام بازاریابی محتوا به شکلی صحیح به پیشرفتی می‌رسید که سرعتش از سئو و دیگر استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ هم بالاتر است.

توجه داشته باشید که به طور حتم استراتژی‌های محتوای خود را روی مخاطبان هدف متمرکز کنید. این امر حتی زمانی که درست مطمئن نیستید که محصولتان برای کدام مشتری‌ها مناسب است هم می‌تواند مفید باشد. در واقع به نوعی شما را با چند آزمون و خطا به سمت مشتری‌های واقعی هدایت می‌کند.

تنوع استراتژی‌های محتوایی تضمین می‌کند که در هر صورت می‌توانید یک شیوه مدیریت مناسبی را پیدا کنید. مثلاً ارسال یک‌سری محتوا به اشخاصی محدود اما خریدار واقعی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه شود. زیرا نیازی فعالیت‌های پرهزینه نخواهید داشت. همچنین ساده گفتن حقیقت با روشی آگاهانه و قابل اعتماد، بر آمدن مشتری‌ها به سمت شما بسیار موثر است.

به طور کلی شیوه‌های بازاریابی محتوایی به گونه‌ای هستند که خودشان هزینه‌ها را مدیریت می‌کنند. یعنی در واقع شما با هزینه‌های خیلی کم ولی در مدت زمانی بیش‌تر می‌توانید به سود مناسبی دست پیدا کنید. برخی از هزینه‌های اولیه ممکن است مربوط به هزینه تولید محتوا باشد، اما این هزینه‌ها در مقایسه با تبلیغات یک طرفه و سنتی بسیار حداقل هستند. جدا از این، تنوع شیوه‌های کم‌هزینه برای تولید و ارائه محتوای شما به مصرف‌کننده‌های واقعی مثل وب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و پادکست‌ها نسبتاً زیاد و پرتنوع هستند. پس هزینه بازاریابی محتوایی در برابر تبلیغات سنتی اختلاف بسیار چشمگیری دارد.

همچنین شاید مقرون به صرفه‌ترین گزینه یعنی شبکه‌های اجتماعی به شما امکان می‌دهند به بازارهای مناسب برسید. آن‌ها همچنین مزیت بزرگی مثل گفت و گوی مستقیم با مخاطب را هم دارند. در واقع ماهیت شبکه‌های اجتماعی به این صورت است که باعث افزایش ارتباط‌ها می‌شوند. مصرف‌کنندگان در این شبکه‌ها همیشه احساسات و پیشنهاداتشان را با شما و با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. بنابراین فرقی ندارد از فیس بوک، لینکدین، پینترست، توییتر و گزینه‌های دیگر استفاده کنید. مهم این است که حضوری فعال و جذاب داشته باشید.

اجزای بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا را می‌توان یک فرایند پویا دانست از اتصال بخش‌های و اجزای مختلف شکل گرفته و به خلق ارزش می‌پردازد. در تعیین اجزای مختلف بازاریابی محتوایی، حفظ ترتیب از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلا، شما نمی‌توانید در ابتدا به تولید محتوا مشغول شوید و در ادامه به سمت تدوین استراتژی محتوا بپردازید. آن‌چه در ادامه می‌خوانید، اجزای تشکیل‌دهنده‌ی بازاریابی محتوایی‌ست که باید برای تدوین و تعیین هرکدام از آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشید:

استراتژی محتوا

بازاریابی محتوایی شامل برنامه‌ریزی، تولید، مدیریت و نگهداری از محتوا است. در حالی که استراتژی بازاریابی محتوا روی خط باریک محتوای بازاریابی شده متمرکز است.

اما این توضیحات کمی گیج‌کننده و بیش از حد باعث گمراهی شوند. چون ما می‌توانیم در مورد استراتژی بازاریابی محتوا هم با عنوان برنامه‌ریزی، تولید، مدیریت و نگهداری از مطالب صحبت کنیم در وهله اول متوجه هیچ تفاوتی نشویم.

بنابراین اگر استراتژی به معنای «برنامه، روش یا سلسله مانورها و مراحل فعالیت برای دستیابی به یک هدف یا نتیجه خاص» باشد، هدف یا نتیجه خاص برای بازاریابی محتوا «تبدیل مخاطبان به مشتری‌های سودآور» است.

بنابراین بیایید بار دیگر استراتژی بازاریابی محتوایی را مانند این توضیح تعریف کنیم:

استراتژی بازاریابی محتوایی طرحی است برای ایجاد مخاطب به وسیله انتشار، حفظ و پخش مطالب به طور مکرر و مداوم که باعث آموزش، سرگرمی یا الهام بخشی در تبدیل مخاطبان تازه وارد به طرفدار و سپس تبدیل آن‌ها به مشتری می‌شود.

لازم است بدانید که بازاریابان محتوا با یک استراتژی محتوای کامل احساس اطمینان بیش‌تری در کار خود پیدا می‌کنند. چون هنگامی که شما یک استراتژی بازاریابی محتوایی دارید دیگر چالش‌های بازاریابی محتوا طاقت فرسا به نظر نمی‌رسند. همچنین داشتن استراتژی محتوا می‌تواند شما را در زمان سریع‌تری به سوددهی برساند. پس با این کار در واقع راه رسیدن به موفقیت را برای خودتان هموار می‌کنید.

تقویم محتوا

از تقویم محتوا به طور معمول برای برنامه‌ریزی پست‌های وبلاگ استفاده می‌شود. همچنین بهترین دوست شما به عنوان یک مدیر کسب و کار و یا بازاریاب است. همه ما می‌دانیم چرخه نوشتن وبلاگ چگونه پیش می‌رود. علاوه بر آن هزاران چیز دیگر را هم در ذهنتان دارید: شما استراتژی خود را ایجاد می‌کنید، از آماده شدن آن هیجان زده می‌شوید، ولی بعد چه؟ سپس همه‌چیز در صف قرار می‌گیرد. بعد از آن هم مشتری می‌آید و شما کارهایش را انجام می‌دهید. اینجا مرحله‌ای است که دیگر هیجان زیادی هم برای کار باقی‌نمانده.

چند هفته بعد تازه متوجه می‌شوید که در تمام این ماه هیچ مطلبی را در وبلاگ منتشر نکرده‌اید و انگار که یک قدم به عقب گذاشته‌اید. اما با تقویم محتوا از ایجاد ناامیدی در این چرخه جلوگیری می‌کنید.

تقویم محتوا یک برنامه‌ی زمان‌بندی شده برای توزیع محتواست که در آن، نوع محتوا، ماهیت، زمان انتشار و برنامه‌ی ترویج مشخص شده است. تقویم محتوا به شما کمک می‌کند که برنامه‌ریزی دقیقی برای راهبری فرایند بازاریابی محتوایی خود داشته باشید.

تقویم‌های محتوا برای مرتب کردن برنامه‌ریزی‌های وبلاگ و سایر رسانه‌های‌تان بسیار ضروری‌اند. حتی اگر فقط یک بار در ماه پست می‌گذارید هم تقویم محتوا در پیش‌بینی استراتژی و ماندن در برنامه بهتان کمک می‌کند. اگر از نویسندگان یا مشارکت‌کنندگان مهمان استفاده می‌کنید و یا دوست دارید مرتباً محتواها را مورد بهینه‌سازی قرار دهید، می‌توانید تمام اطلاعات را در تقویم محتوا وارد کرده و خیالتان را راحت کنید. این کار حتی به عنوان بخشی از نقشه راه برای کسب و کارتان است و می‌توانید با انجام آن برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری را انجام دهید.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

تولید محتوا

خود تولید محتوا هم شامل چندین مرحله می‌شود. فرآیند شناسایی موضوع جدیدی که می‌خواهید در مورد آن بنویسید، تصمیم‌گیری در مورد فرم مورد نظر خود برای تهیه محتوا، عمل کردن به استراتژی خود (با استفاده از کلمه کلیدی یا موارد دیگر) و سپس تولید نهایی آن.

علاوه بر این اکثر فرایندهای تولید محتوا شامل کارهایی که برای ویرایش و مراحلی که برای انتشار باید طی بشوند را هم شامل می‌شود.

از آنجا که محتوا می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد (مثل پست وبلاگ، ویدئو، کتاب الکترونیکی، توییت، اینفوگرافیک، تبلیغات و غیره) فرآیند تولید محتوا بسیار متنوع است و همیشه به همان سادگی که فکر می‌کنیم نیست. اما انجام این کار به خوبی می‌تواند بر تجارت شما تأثیر بگذارد. در حقیقت تحقیقات اخیر ثابت کرده‌اند که ایجاد محتوای آموزشی با کیفیت باعث می‌شود که روند افزایش مشتری تا ۱۳۱درصد هم رشد داشته باشد.

ایده‌های محتوا می‌تواند از جاهای مختلف، چه از درون تیم محتوا، مشتریان، سایر تیم‌های شرکت، داده‌های جدید و یا از چیزهایی دیگری که برای مخاطب جذابند به دست بیایند. و البته بسته به هدف شما از تولید محتوا، تصمیم‌گیری درباره چیزهایی که قرار است درباره آن‌ها صحبت کنید هم می‌تواند چالش برانگیز باشد.

روش‌های مختلفی برای تولید محتوا وجود دارد اما تحقیق کردن همیشه مرحله بسیار مهمی است. بنابراین از طریق تحقیقات درباره کلمات کلیدی می‌توانید فرصت‌های زیادی برای افزایش ترافیک بازدید پیدا کنید.

در واقع بررسی کلمات کلیدی روشی خارق‌العاده برای کشف چگونگی صحبت کردن مخاطبان شما در مورد یک موضوع است. علاوه بر این انجام بررسی می‌تواند در یافتن فرصت‌های جدید برای محتوایی که می‌خواهید تولید کنید هم اثر مثبت بگذارد.

نشر محتوا

شما همچنین باید توجه کنید که به خطر تاثیری که این کار در روند بازدید از طرف مخاطب دارد، نشر محتوای شما باید مرتب و یکپارچه باشد. این کار شاید در نگاه اول سخت به نظر برسد اما این‌طور نیست. زیرا یک استراتژی توزیع معمولاً شامل هماهنگی بین تیم‌های عملکردی می‌شود. بنابراین هماهنگی بین تولید و نشر به راحتی انجام می‌شود. فرقی ندارد که می‌خواهید با تیم توسعه‌ سایت هماهنگ باشد یا شبکه‌های اجتماعی و یا با هردو. فقط کافی است برنامه‌ای منظم داشته باشید و مطابق آن عمل کنید.

برای راحت‌تر شدن پروسه می‌توانید به روزی فکر کنید که محتوای نهایی منتشر شده و به دست مخاطب مناسب خودش رسیده است. اما فراموش نکنید که در تولید محتوا، سفر از زمان ایده‌یابی تا نشر ادامه دارد. یک استراتژی خوب برای محتوا فرآیندی کامل را باید شامل شود. همچنین یک برنامه تبلیغاتی مناسب برای پیش از انتشار و بعد از آن هم لازم است. شغل شما به عنوان یک بازاریاب محتوا این است که هر بخش از مراحل تولید محتوا را در نقشه‌ای بزرگ‌تر ببینید. بنابراین اجازه ندهید فرآیند تولید از استراتژی توزیع و تبلیغ پس از انتشار (که بسیار مهم است) منحرف شود.

با این حال در نظر داشته باشید که مثل همیشه از موفقیت‌ها و اشتباهات خودتان بیاموزید. هر محتوایی که ایجاد می‌کنید یک آزمایش است. با نظارت مناسب و سنجش عملکرد آن است که قادر خواهید بود بگویید چه چیزی برای شما و کسب و کارتان مفید است. پس در این صورت برای تلاش‌های بعدی تجربه‌های بیش‌تر و بهتری دارید که می‌توانند به پیشرفت شما کمک کنند.

ترویج محتوا

بدیهی است که تولید محتوای بخش مهمی از هر برنامه بازاریابی محتوایی را تشکیل می‌دهد. اما کار شما به محض زدن دکمه انتشار پایان نمی‌یابد. این محتوا باید فوایدی را برای شما داشته باشد که مهم‌ترین آن این است که مردم واقعاً آن را بخوانند. بنابراین استراتژی تبلیغ محتوای شما به همان اندازه مراحل تحقیق و تولید محتوا بسیار مهم است.

تعداد راه‌هایی که می‌توانید محتوای خود را تبلیغ کنید تقریباً نامحدود است و آن‌ها همیشه در حال رشد هستند. شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی نکته مهم در موفقیت تبلیغ محتوایی فقط چسبیدن به همان روش‌های قدیمی است که همه افراد دیگر از آن استفاده می‌کنند. مقالات خود را به سادگی در صفحه فیس بوک‌تان به اشتراک بگذارید و توزیع محتوا را انجام دهید اما شما همچنین باید تحقیقاتی انجام دهید تا دریابید که مخاطبان در چه ساعت‌هایی ممکن است بهتر متوجه محتوای تازه شوند. و البته که فیس بوک فقط مثال بود و باید تا می‌توانید در هر شبکه اجتماعی فعالیتی قوی و پایدار داشته باشید.

این مطلب و خوندی ؟  اندازه گیری محتوا چگونه است؟

تبلیغات گامی است که بیش‌تر شرکت‌هایی که از بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند در آن شکست می‌خورند. اما باید توجه داشته باشید که اینترنت جای بسیار شلوغ و مملو از محتواهای گوناگون است. پس با تبلیغ درست می‌توانید جایگاه خوبی برای توزیع محتوا پیدا کنید.

بنابراین وظیفه شما این است که از روزی که ایده محتوا به ذهنتان رسید تا وقتی که سرانجام مخاطبان خود را پیدا می‌کنید تبلیغات و چگونگی توزیع محتوا را در نظر داشته باشید.

اصول تولید محتوای باکیفیت

محتوای جذاب یکی از سه دلیلی است که مردم برندها را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند. پس، از اهمیت و ضرورت تولید محتوای باکیفیت هرگز نمی‌توان غافل شد. برای تولید محتوای باکیفیت باید به اصولی توجه کنید که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

۱. مزیت ایجاد کنید.

محتوای شما باید ارزش واقعی داشته باشد؛ این محتوا می‌تواند شامل اطلاعات مفید، مطالب آموزشیِ کاربردی یا حتی سرگرمی باشد. محتوای شما باید از نکاتی برخوردار باشد که توجه خواننده و در نهایت کسب‌وکارش را جلب کند. مقالات آموزشیِ کاربردی با عنوان‌هایی که با «چطور» آغاز می‌شوند، به طور ویژه در جلب مشتری کارکرد بالایی دارند.

چرا؟ برای اینکه مردم پیوسته به دنبال اطلاعات جدید هستند و در نتیجه، مقالاتی که به طور شایسته بتوانند نیازهای اطلاعاتی آنها را تأمین کنند، بسیار ارزشمند هستند. این مقالات نه تنها واکنشِ خوبی از سوی مردم برمی‌انگیزند، بلکه به کسب‌وکارها نیز کمک می‌کنند تا اعتبار کسب کنند. اگر بتوانید پاسخ‌هایی شایسته برای پرسش‌های شخصیت‌های خریدار خود فراهم کنید، احتمال اینکه در آینده باز هم برای دریافت اطلاعات به نزد شما بازگردند، بالا خواهد رفت.

هر چه بیشتر بتوانید به مردم راهنمایی کنید یا مطالبی آموزنده و سودمند به آنها ارائه دهید، آنها تصویر بهتری از برند شما خواهند داشت و با اشتیاقی بیشتر، به تبلیغِ دهان به دهان برای برند شما خواهند پرداخت!

۲. سرعت عمل داشته باشید.

سرعت از آن رو، عاملی نیرومند است که مردم را وادار به اقدام و واکنش می‌کند. شما باید با محتوای خود، سرعت عمل را در افراد برانگیزانید.

تمام تلاش‌تان را به کار ببندید تا محتوایی بیافرینید که مخاطب را وادار به اقدام و واکنش کند. بکوشید اطلاعات مناسب و تازه‌ای به دست آورید که در عین حال که حساس به زمان است، از ارزش بالایی نیز برخوردار باشد. بنابراین، اگر فرصتی با محدوده‌ی زمانی سراغ دارید، هر چه سریع‌تر آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

هر آنچه خوانندگان شما را به واکنش وادارد برای شما مطلوب است؛ چرا که به احتمال زیاد، سریع‌تر به نفع آن‌ها تمام خواهد شد و در نتیجه، آنها را ترغیب خواهد کرد تا در مورد محتوای بعدی (و پاسخ به فراخوان) شما اقدام نمایند.

۳. برای محتوای خود منبع ذکر کنید.

حقیقت این است که مردم شیفته‌ی حقایق هستند. ممکن است شما مطالب زیادی از خود داشته باشید، اما بهتر است برای گفته‌های خود منابعی هم ذکر کنید.

بهره‌گیری از داده‌های گوناگون به عنوان منابع مطالب‌تان، راهی مؤثر و آسان برای افزودن به حجم محتوا و دست به دست شدن آن است. این منابع می‌تواند آمار و ارقام باشد و یا نمودار. از آنها در تولید محتوا بهره بگیرید تا مردم نیز شما را جدی بگیرند. با این کار فرایند خوانش را هم ساده می‌کنید.

هدف شما این است که مردم به برند شما اعتماد کنند. پس برای آمار و شواهد خود، منابع موثق ذکر کنید تا به محتوای خود غنا بخشید.

۴. کنجکاوی مخاطب را ارضا کنید.

مخاطب شما در پی اطلاعاتی است که زندگی را برایش آسان‌تر و خوشایندتر ‌کند و راهکارهایی را برای مشکلاتش فراهم ‌کند. از این کنجکاوی بهره بگیرید. عناوینی برگزینید که مردم به‌سادگی از کنارش نمی‌گذرند. این بدین معناست که واقعا از بیرون به قضایا نگاه کنید.

علاوه بر رفع مشکلات خواننده، باید بکوشید تا راهی برای حفظ جذابیت محتوا پیدا کنید. پاسخ‌گویی به پرسشی که درباره‌اش اطلاعات دارید آسان است؛ اما ارائه‌ی اطلاعات به شکلی تازه و خلاقانه اثربخش‌تر است.

مردم به دیدگاه‌های واقعی شما به عنوان یک متخصص کسب‌وکار یا موضوعی که بر آن اِشراف دارید، بسیار اهمیت می‌دهند و در پی شنیدن سخنان تکراری و کلیشه‌ای نیستند. پس، کنجکاوی آنها را تغذیه کنید و حقیقت را به آنها بگویید.

کنجکاوی یکی از دلایل تأثیرگذاری برندسازی شخصی در بازاریابی محتوایی است. مردم کنجکاوند بدانند پشت برندهایی که خریداری می‌کنند چه کسانی نشسته‌اند.

۵. احساسات را برانگیزید.

درحالی‌که نباید تمام محتوای خود را صرف احساسات و عواطف کنید، باید بدانید اطلاعاتی که احساسات را بر می‌انگیزند، می‌توانند بسیار مؤثر باشند.

هنگامی که سخن از فرایند خرید به میان می‌آید، احساس، انگیزه‌‌بخشِ اصلی است. با این حال، مهم است که از احساسات چنان بهره‌گیری شود که مردم حس نکنند از عواطف آنها سوءاستفاده شده است. بنابراین محتوایی بیافرینید که عواطف را برانگیزد و در عین حال، با رویکردی منطقی و خردگرایانه برای شما اعتبار و اعتماد به همراه آورد.احساسات و عواطف، شما را یاری می‌کنند تا محتوایی نیرومند بیافرینید و احتمال اشتراک‌گذاری محتوا را از سوی مخاطبان خود افزایش دهید؛ چرا که مخاطب به طور طبیعی مشتاق است دیگران را در عواطف خود سهیم کند. بهره‌برداری از عواطف بدین معنا نیست که همواره بکوشید اشک در چشمان خوانندگان‌تان حلقه بزند یا احساس ترس و نگرانی کنند؛ بلکه برای هریک از عواطف و احساسات، محتوایی جداگانه بیافرینید.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

جف بولاس (Jeff Bullas)، مطالعه‌ای موردی را درباره‌ی به‌کارگیریِ شوخ‌طبعی در بازاریابی محتوایی به اشتراک گذاشته که دستاورد آن را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید:‌

« از آنجا که پژوهش‌هایی که از وارتون (Wharton) به دست آمده نشان می‌دهد که اغلب افراد مزاح و شوخ‌طبعی را دوست دارند و چنین محتوایی را به طور مرتب به اشتراک می‌گذارند، به‌کارگیری شوخ‌طبعی در بازاریابی محتوایی به‌شدت مؤثر است. شرکت‌های بزرگ همواره از ترفند شو‌خ‌طبعی بهره می‌گیرند تا برند خود را از دیگر برندها متمایز کنند.»

آنها می‌دانند که شوخ‌طبعی می‌تواند حاوی کارکردهای زیر باشد:‌

 • جلب توجه کند.
 • واکنشی هیجانی و عاطفی را برانگیزد و افزون بر خوشحالی مخاطب، باعث برقراری ارتباط میان او و برند شما شود.
 • نشان دهد که شما نیز یکی از آنها هستید و به عنوان عضوی از جامعه، همان دغدغه‌ها را دارید.
 • در ذهن‌ها می‌ماند و به اشتراک گذاشته می‌شود و اگر از ترفند شوخ‌طبعی در همه‌ی صفحات شبکه‌های اجتماعی خود بهره بگیرید، شمار فالورهایی که جذب می‌کنید، افزایش خواهد یافت.

نمونه‌‌ی زیر نشان می‌دهد که شرکت هواپیمایی ویرجینیا ایرلاینز چگونه برای تبریک عید به مخاطبان خود از شوخ‌طبعی بهره گرفته است. یکی از کارمندان این شرکت، به جای چراغ‌قوه از پاهای بوقلمون  برای هدایت هواپیما در باند فرودگاه استفاده کرده است.

یک نکته را نباید فراموش کنید و آن اینکه نباید در شوخ‌طبعی، بی‌نزاکتی به کار رود و به مخاطب بی‌احترامی شود. هدف از شوخ‌طبعی تنها سرگرمی است.

در بازاریابی محتوا سرنخ‌ها (Leads) را به مشتری تبدیل کنید.

با بهره‌مندی از یک راهبرد بازاریابی محتوایی نیرومند، کسب‌وکارها می‌توانند فرایند جلب مشتری را با فراهم آوردن محتوایی که نیازهای مخاطب را در هر مرحله از فرایند کسب‌وکار تأمین ‌کند، بهبود بخشند.

بازاریابان سنتی، پیش‌تر قابلیت بازاریابی محتوایی را زیر سؤال می‌بردند، اما اکنون به تأثیرگذاری بازاریابی محتوایی پی برده‌اند و به جای نقد آن، تلاش خود را بر چگونگی اجرای آن متمرکز کرده‌اند. اما آنچه در بازاریابی محتوایی اهمیت دارد این است که محتوا باید قابل بازاریابی باشد تا امور به‌درستی پیش برود؛ محتوای ضعیف تأثیری منفی بر اعتبار کسب‌وکار خواهد داشت و چه بسا کارکردی وارونه پیدا کند. باید ببینید که آیا محتوای شما از دیگر محتواها متمایز خواهد شد؟ آیا سودآوری در پی خواهد داشت؟

سه نکته‌‌ی زیر، به شما کمک می‌کند تا با تولید محتوایی هوشمند، سرنخ‌ها را به فروش تبدیل کنید:

۱. مخاطب خود را شناسایی کنید.

چه کسانی به احتمال زیاد به مشتریان شما تبدیل خواهند شد؟ هدف این است که محتوایی تولید کنید که مردم مایل‌اند دریافت کنند؛ محتوایی که به هیچ وجه رویکرد بازاریابی مستقیم نداشته باشد.

با طرح چنین پرسش‌هایی کار را آغاز کنید:‌

 • مشتریان ایده‌آل من چه نقشی در محل کار دارند؟
 • علاقه‌مندی‌ها و چالش‌های آنها چیست؟
 • آنها بیشتر وقت آنلاین خود را کجا می‌گذرانند؟
 • ترکیب جمعیتی آنها چگونه است؟

با پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها، می‌توانید اطلاعاتی در مورد مشتریانِ بالقوه‌ی خود کسب کنید؛ اطلاعاتی که شیوه‌ی تولید محتوا را برای آنها تسهیل می‌کند. جست‌و‌جوی پاسخ‌هایی هوشمندانه برای این پرسش‌ها، هدف‌گیری شما را برای شخصی‌سازی محتوا و نزدیک‌تر ساختن شخصیت‌ها به تصمیم خرید، بهبود می‌بخشد.

۲. نقاط درد مخاطبان را شناسایی کنید.

تیم فروش یا مدیران حساب‌های مشتریان، بهتر از هر کس دیگری از چند و چون کمبودها و نقاط درد مشتریان شما آگاه‌اند. شاید زمان آن رسیده که با آنها خصوصی دیدار کنید و در این مورد اندکی از آنها بیاموزید. برای اینکه سرنخ‌ها را به طور کارآمد به مجرای فروش سوق دهید، باید زبان آنها را بدانید. محصول یا خدمت شما چه چیزی دارد که آنها را جذب می‌کند؟ کدام مشکل آنها رفع می‌کند؟

دلیل اهمیت شناسایی نقطه‌ی درد برای موفقیت بازاریابی شما این است که می‌تواند مشتریان عادی را از مشتریان صحیح متمایز کند. باید مطمئن باشید که مشتریانِ هدف شما مشتریانی هستند که کسب‌وکار شما می‌تواند راهکاری مناسب به آنها ارائه کند.

چرا این مسئله این‌قدر مهم است؟ خُب روشن است؛ چون مشتریان راضی مسلما هرگز به اعتبار کسب‌وکارها آسیب نمی‌زنند و تأمین رضایت آنها همواره باید اولویت نخست شما و کسب‌و‌کارتان باشد.

۳. راهکار ارائه کنید.

شما باید محتوایی تولید کنید که وقتی حضور ندارید سخنگوی شما باشد؛ منابعی متمایز که آن‌قدر قوی هستند که پرسش‌های مخاطبان را به سرعت و سهولت پاسخ می‌‌گویند. شما باید از محتوای خود برای ترسیم تصویری از راهکارهای راهبردی بهره بگیرید؛ راهکارهایی هوشمندانه که مخاطبان برای کاهش نقاط درد خود به آن‌ نیاز دارند.

شما به عنوان یک ارائه‌دهنده‌ی راه‌کار با فراهم آوردن محتوایی صحیح و راهگشا قادر خواهید بود رابطه‌ا‌ی ارزشمند با مشتریانِ بالقوه برقرار کنید. این‌گونه نه تنها می‌توانید خود را از سایر رقبا متمایز کنید، بلکه خواهید توانست تا در محبوب‌ترین جایگاه ممکن قرار بگیرید.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

با بهره‌مندی از بینشی که برای هدایت محتوای آتی به دست آورده‌اید، در خواهید یافت که زمان و نیرویی که برای تولید محتوا صرف می‌کنید، سرانجام به سود شما تمام خواهد شد. اما همواره توجه داشته باشید که تولیدکنندگان محتوا باید حتما از رویکردهایی که هدف‌شان صرفا تبلیغ ارزش‌های محصول یا خدمات است، بپرهیزند. بنابراین، بیشتر به آموزش بیندیشید نه فروش.

هرچه بیشتر به مخاطب خود راهنمایی و کمک کنید، احتمال اینکه در آینده به وبسایت شما بازگردد و در نهایت به مشتری تبدیل شود بیشتر خواهد بود.

تأمین ایده برای وبلاگ‌نویسی

برای تولید محتوایی تأثیرگذار، همواره باید به دو عامل کیفیت و پیوستگی نظر داشت. در واقع، میان نحوه‌ی وبلاگ‌نویسی و میزان ترافیک دریافتی وبسایت شما یک همبستگی مستقیم وجود دارد.

پاملا ووهان (Pamela Vaughan)، مدیر وبلاگ بازاریابی ربایشی در Hubspot می‌گوید:

«وقتی نوبت به وبلاگ‌نویسیِ کسب‌وکاری می‌شود، تردیدی نیست که پیوستگی مهم است. ببینید که شرکت‌هایی که وبلاگ‌نویسی را از ۳ تا ۵ بار در ماه به ۶ تا ۸ بار در ماه افزایش داده‌اند، چطور توانسته‌اند سرنخ‌های فروش خود را تقریبا دوبرابر‌ کنند. پیوستگی علاوه بر کمیت، باید در کیفیت محتوا نیز لحاظ شود. اگر به این واقعیت توجه کنید که گوگل چقدر بر کیفیت محتوا تأکید دارد، دیگر از این سخن شگفت‌زده نخواهید شد. از آنجا که بازاریابان در تمام محتوای تولیدی خود باید بر کیفیت تأکید کنند، افزایش حجم محتوا به تنهایی چندان راهگشا نخواهد بود. کیفیت و کمیت باید هماهنگ با یکدیگر پیش روند و از ساختاری هماهنگ و منسجم برخوردار باشند. بدیهی است که از سال ۲۰۱۳ به این سو، این نکته اهمیتی روزافزون پیدا کرده است.»

با این همه تأکیدی که بر هماهنگی و انسجام کیفیت و کمیت محتوا می‌شود، امروز بسیاری از بازاریابان و صاحبانِ کسب‌وکار با چالش بزرگِ تولید مداوم ایده‌های تازه روبه‌رو هستند. همه‌‌ی این ایده‌ها قرار است از کجا تأمین شوند؟

۱. پاسخ به پرسش‌های مشتریانِ آتی: از شبکه‌های اجتماعی برای شناخت بهتر مشتریانِ بالقوه‌ی خود بهره بگیرید. از آنها سؤال بپرسید!

۲. کامنت‌های وبلاگ: ایده‌های تازه برای طرح موضوعات بیشتر چه بسا در کوزه باشد و شما بیهوده گِرد جهان بگردید؛ پس از کامنت‌های کاربران برای طرح دیدگاه‌ها، پرسش‌ها و چالش‌ها بهره بگیرید.

۳. تجربه‌های موفق مشتریان: برای پیشبرد فروش، هیچ ابزاری بهتر از بیان نظرات و نمایش رضایت مشتریان از محصول یا خدمات شما نیست. این راهبرد را دستِ‌کم نگیرید و به خوبی به‌ کار ببندید.

۴. اخبار صنعت: خوانندگان خود را با ارائه‌ی اخبار لحظه‌ به لحظه‌‌ی صنعت و کسب‌و‌کار خود به‌روز نگه دارید.

۵. گوگل آلرت: از سامانه‌ی رایگان شرکت گوگل (Google Alerts) برای پایش اصطلاحات صنعت و رصد کردن موضوعاتی که درباره‌شان بحث می‌شود، بهره بگیرید.

۶. عضویت در لینکدین: لینکدین پلتفرمی برای حرفه‌ای‌ها فراهم می‌کند و از این رو، شما را با ایده‌های بیشتری آشنا می‌سازد.

۷.رصد کردن توییتر: عبارت‌های معینی را هشتگ کنید و ببینید دیگران چه می‌گویند و از آن برای تولید محتوا الهام بگیرید.

۸.رصد کردن اینستاگرام و تلگرام: مانند رصد کردن توییتر عمل کنید.

۹. توجه به پاسخ‌ها و واکنش‌ها در وبلاگ‌های دیگر: خود را عادت دهید تا وبلاگ‌های دیگرانی را که در صنعت شما حضور دارند، به طور مداوم بخوانید. نه تنها محتوای تولیدشده را بخوانید، بلکه نظرات و کامنت‌ها را نیز به‌دقت مطالعه کنید.

۱۰. جمع‌سپاری در رسانه‌های اجتماعی: در شبکه‌های اجتماعی گوناگون خود، از مردم پرسش‌هایی بپرسید. بازخوردهایی که از مخاطبانِ هدف خود دریافت می‌کنید، منبعی بی‌نهایت ارزشمند به شمار می‌رود.

۱۱. رصد کردن ایمیل‌ها/تماس‌های تلفنی: از این دو مجرا چه نوع درخواست‌هایی مطرح می‌شود؟ از همکاران شرکت خود که پاسخ این پرسش را می‌دانند بپرسید و درخواست‌هایی را که در این دو مجرا مطرح می‌شوند، یادداشت کنید.

۳ راه برای کشف ایده‌ بازاریابی محتوا

یک بوم سفید نقاشی حتی حرفه‌ای‌ترین نقاش را هم مضطرب می‌کند. گاهی نمی‌دانید درباره‌ی چه چیزی بنویسید. خوشبختانه چندین راه وجود دارد که بی‌‌آنکه بر خلاقیت خود تکیه کنید، می‌توانید ایده‌هایی را شناسایی کنید.

۱. تحقیق کلمه‌ی کلیدی مناسب

تحقیق کلمه‌ی کلیدی برای شناسایی ایده‌های محتوایی عالی است؛ اما انتخاب کلمات کلیدی با رتبه‌ی بالا، شما را به جایی نخواهد رساند حتی اگر آنها را به‌خوبی در متن محتوا بگنجانید. باید بدانید که بر سر این‌گونه کلمات کلیدی، رقابتی تنگاتنگ وجود دارد که وقت شما را هدر می‌دهد، مگر اینکه شرکتی مانند اپل یا نایکی باشید. در عوض، آنچه باید هدف بگیرید، انتخاب عبارات کلیدی طولانی است. این‌گونه عبارات کلیدی، از سه یا چهار کلمه تشکیل شده و کاملا به کسب‌و‌کار تخصصی شما مرتبط هستند.

ابزار کلمات کلیدی گوگل به شما کمک می‌کنند تا با جست‌و‌جوی یک کلمه‌ی کلیدی، علایق جالبی را کشف کنید. برای نمونه، می‌توانید با بهره‌گیری از ابزار کلمه‌ی کلیدی، واژگانی را بیابید که عموما برای یافتن محتوای سایت شما جست‌و‌جو می‌شوند.

این مطلب و خوندی ؟  چگونه تولید محتوا کنیم ؟

اگر وبلاگی در مورد کنسول بازی‌های ویدیویی دارید، کلمات کلیدی مانند PS4 یا XBOX ONE را آنجا پیدا می‌کنید. اما شاید تعجب کنید وقتی ببینید کلمات کلیدی دیگری نیز مانند «اپلیکیشن‌های آی‌فون برای دویدن» هم ممکن است مکررا برای یافتن محتوای شما به‌ کار روند. این بدین معناست که باید محتوایی تولید کنید که مناسب این کلمات کلیدیِ تازه‌کشف‌شده باشند! اما در هر حال، شما باید این کلمات را با برند خود هماهنگ نگه دارید. پس، چشم‌اندازی برای خود برگزینید و همراه با آن حرکت کنید.

۲. فروش و حمایت از مشتری

اعضای تیم فروش که به طور مرتب با مشتریانِ بالقوه و مشتریان کنونی شما در ارتباط هستند، منبعی عالی برای ایده‌های وبلاگ به شمار می‌روند. هفته‌ای یک‌بار، تیم خود را جمع کنید و از آن‌ها بپرسید:‌

 • مطلب یا پرسش جدیدی در کامنت‌ها وجود دارد یا نه؟
 • سرنخ‌های فروش و مشتریان با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستند؟
 • آیا کسی می‌خواهد یا می‌تواند نقد یا مطالعه‌ی‌ موردی مثبتی ارائه کند؟

از سوی دیگر، با ایجاد یک صفحه‌ گسترده‌ی دیجیتالی می‌توانید از اعضای تیم‌تان بخواهید که پرسش‌ها یا ایده‌های محتوایی خود را در آن مطرح کنند. این کار ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما وقتی به فرهنگ‌سازی محتوایی در شرکت خود ادامه دهید، درمی‌یابید که کارمندان فروش و پشتیبانی شما می‌توانند مطالب خوبی برای وبلاگ شما تدارک ببینند.

۳. بررسی داده‌های تاریخی

کسانی که از گوگل آنالیتیکس کمک می‌گیرند، قادر خواهند بود تا داده‌های تاریخی محتوای خود را به‌سرعت و سهولت به دست آورند و به‌دقت بررسی کنند که چه موضوعات محتوایی، از همه موفق‌تر بوده‌اند. برای نمونه، چنین داده‌هایی می‌توانند کمک‌کننده باشند:

 • زمان ماندن در صفحه
 • کامنت‌ها
 • شمار بازدیدها از صفحات
 • نرخ پرش یا Bounce rate

این مقیاس‌ها تصویری روشن از نحوه‌ی عملکرد یک پست وبلاگی خاص یا یک موضوع کلی ارائه می‌کنند.

چرا به بازاریابی محتوا نیاز دارید؟

بازاریابی محتوا به کسب‌وکارها کمک می‌کند برای افزایش ترافیک وب‌سایت و تولید lead، از منابع قابل‌اعتماد و مقرون‌به‌صرفه استفاده کنند و آن منابع را مدیریت کنند. البته تنها راه افزایش ترافیک وب‌سایت، پست‌های وبلاگ نیست.

۱۰ دلیل اهمیت استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا

استراتژی محتوای متنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این کار به ظاهر ساده نیاز به تجربه و تخصص دارد. در صورتی که استراتژی بازاریابی به درستی انجام نشود هر چقدر که کار تولید محتوا خوب انجام شود به نتیجه ای نخواهید رسید. بنابراین این اصل مهم را حتما به یک فرد حرفه ای و کاربلد بسپارید.

اهمیت داشتن استراتژی برای محتوا به حدی است که بازاریابی محتوا بدون آن عملا ممکن نیست. استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا مانند مکمل یکدیگر عمل می کنند. اگر شما برای هر کدام کوتاهی کنید بی شک به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید. پس هر دو را با هم پیش ببرید تا موفق شوید.

استراتژی بازاریابی محتوا کاری بسیار تخصصی و نیازمند تجربه است. آیا می‌دانید که بازاریابی محتوا در واقع به طور متوسط، ۶ برابر بیشتر از بازاریابی های دیگر به استراتژی نیازمند است و بازاریاب هایی که در این زمینه فعالیت می کنند نیز در واقع ۶ برابر بیشتر از مبلغ بازاریاب محتوا را نیز دریافت خواهند کرد. استراتژی بازاریابی محتوا به قدری اهمیت دارد که این مقدار برای بازاریابی محتوا ۲.۹ درصد است و این در حالی است که بازاریابی سنتی در واقع تنها ۰.۵ درصد از این مقدار را دریافت خواهد کرد. توجه خود را به قسمت B2B  معطوف کنید. خواهید دید که این بازاریابی محتوا تنها ۰.۸ تا ۱.۱ درصد از کل مقدار سهام B2B  را به خود اختصاص داده است اما چطور ممکن است؟

شما باید نگاهی به پایگاه مصرف کننده بیندازید، خواهید دید که B2B  و یا B2C چشم انداز بازاریابی محتوایی هستند که مطالب ارزشمندی از آن‌ها بیرون خواهد آمد و سر و صدای اصلی نیز همینجاست. آیا شما هم می‌خواهید توجه آن‌ها را به خود جلب کنید؟ در این حال در بازاریابی محتوا باید نگاهی به فاکتور تمایزی خود یا CDF بیندازید. این محصول جدید و تازه در برند شما قبلا توسط مشتریان دیده شده است. CDF خود را بیابید و خواهید دید که به آسانی می‌توانید تحولات خود را به صورت چشمگیری مثبت کنید.

۱.  ایجاد اعتماد در بازدیدکنندگان

هرچه مخاطبان به اطلاعاتی که ارائه می‌دهید، بیشتر اعتماد کنند، احتمال خرید محصولات توسط آن‌ها نیز بیشتر خواهد شد. همچنین، هنگامی که خوانندگان به‌طور مداوم محتوای یک برند را می‌خوانند، دیدگاهشان نسبت به آن برند نه تنها از ‌لحاظ اعتبار، بلکه از‌‌ لحاظ علاقه به آن برند نیز تغییر خواهد کرد.

۲. آگاهی از برند  (Brand Awareness)

یکی از رایج‌ترین اهداف بازاریابی محتوا، افزایش آگاهی از برند است. در واقع، هدف اصلی این است که مخاطبین، محتوای ارزشمند تولیدشده را ببینند و نسبت به آن عکس‌العمل نشان دهند. این موضوع، نشان‌دهنده میزان تخصص یک شرکت است. محتواهای مرتبط با این هدف، می‌تواند در قالب‌های زیر ایجاد شوند:

 • ویدئوهای سرگرم‌کننده و جذاب
 • ایبوک‌ و وبینار
 • اینفوگرافیک‌

اندازه‌گیری این هدف بسیار سخت است. با ‌این ‌وجود، با تلفیق یک سری داده‌ها و معیارها (KPI) با یکدیگر، می‌توان میزان آگاهی از برند را اندازه‌گیری کرد.

 • اندازه‌گیری نرخ رشد از طریق نظرسنجی
 • اندازه‌گیری ترافیک وب‌سایت
 • اندازه‌گیری میزان جستجو‌های صورت گرفته
 • اندازه‌گیری تعداد منشن‌های نام برند در شبکه‌های اجتماعی
این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

۳. بهبود سئو (SEO)

با تولید محتوای باکیفیت، مخاطبان بیشتری جذب وب‌سایت شده و میزان ترافیک افزایش می‌یابد. الگوریتم موتورهای جستجو همواره در حال تغییر است. اما تا زمانی که شما به‌صورت مداوم محتوای مرتبط و آموزنده با کلیدواژه‌های مناسب ایجاد می‌کنید و محتوای خود را به‌روزرسانی می‌کنید، در موتورهای جستجو در رتبه بالاتری قرار خواهید گرفت. این موضوع، باعث افزایش دیده شدن از طریق بهبود سئو (SEO) می‌شود.

۴. تولید Lead یا سرنخ بازاریابی

ایجاد اعتماد و آگاهی، لازمه هر کسب‌وکار است، اما شاید مهم‌ترین هدف اغلب کسب‌وکارها، تولید lead به‌عنوان نتیجه بازاریابی محتوا است. بازاریابی محتوا باعث می‌شود افراد غریبه از طریق اطلاعات مفید و آموزنده محتواها، کسب‌وکار شما را پیدا کنند. تبدیل ترافیک وب‌سایت و وبلاگ به Lead و در‌نهایت پرورش lead ها در چرخه خرید و تبدیل آن‌ها به خریدار، یکی از مهم‌ترین اهداف بازاریابی محتوا است.

محتواهای مرتبط با این هدف می‌توانند در قالب‌های زیر ایجاد شوند:

 • ایبوک‌ها، مطالعات موردی (case study) و مقالات
 • مهم‌ترین شاخص‌هایی که بازاریابان برای ارزیابی این هدف مورد‌بررسی قرار می‌دهند، شامل موارد زیر می‌شود:
 • تعداد lead های ایجاد شده توسط محتواهای مورد نظر
 • نرخ همگرایی صفحات فرود

۵. جذب مخاطبین ایده‌آل

Lead ها در فرایند بازاریابی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند، اما lead های بی‌کیفیت شما را به جایی نمی‌رساند. شما باید خریداران واقعی را جذب کنید. نکته مثبت در بازاریابی محتوا این است که تنها افرادی که به کسب‌وکار و زمینه تخصصی شما علاقه‌مند هستند، محتوای شما را دنبال می‌کنند. بنابراین، کسانی که درباره کسب‌وکار شما در مرورگر جستجو می‌کنند، محتوای شما را مشاهده و در فرم مورد‌نظر، ثبت‌نام می‌کنند، افرادی هستند که تیم فروش باید بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

۶. تبدیل بازدیدکنندگان به Lead با استفاده از تکنیک پرورش lead

lead ها را از طریق سفر مشتری ایجاد کنید. سفر مشتری (Buyer’s journey)، شامل سه مرحله اصلی آگاهی، ملاحظات و تصمیم‌گیری است. توجه به محتوای ارائه شده به مخاطب در هر مرحله از سفر مشتری به دنبال کردن مشتری تا پایان قیف فروش کمک می‌کند.

۱. مرحله آگاهی: کاربر تازه متوجه شده است که یک مشکل دارد و برای پیدا کردن راه‌حل، در گوگل جستجو می‌کند. پس از این جستجو، وبلاگ شما را پیدا می‌کند و شروع به خواندن محتوای مربوطه می‌کند. سپس، برای اطلاع دقیق‌تر، به عنوان مثال، یک کتاب الکترونیکی دانلود می‌کند. تا به اینجا، تخصص خود را نشان داده‌ و اعتماد مخاطب را جلب کرده‌اید.

۲. مرحله ملاحظات: کاربر در این مرحله، راه‌حل مشکل خود را ارزیابی می‌کند و تعدادی از ویدئوهای شما را تماشا می‌کند. در این مرحله، کاربر مطمئن شده است که شرکت شما می‌تواند مشکلش را حل کند.

۳. مرحله تصمیم‌گیری: در این مرحله، کاربر پس از ارزیابی‌های مختلف، تصمیم به خرید یا استفاده از خدمات شما می‌گیرد. شما موفق شدید با استفاده از بازاریابی محتوا، کاربر را به خریدار تبدیل کنید.

۷. اشتراک‌گذاری محتوا توسط بازدیدکنندگان

یکی از بهترین راه‌های افزایش دیده شدن، اشتراک‌گذاری محتوای تولیدشده توسط مشتریان و lead ها است. قابلیت اشتراک‌گذاری، یکی از بهترین مزایای بازاریابی محتوا است. این اشتراک‌گذاری ممکن است به‌صورت فوروارد ایمیل یا اشتراک یک پست در شبکه اجتماعی صورت گیرد. هرچه محتوای شما در بین افراد بیشتری به اشتراک گذاشته شود، به نفع شما خواهد بود.

۸. دلیل قانع‌کننده برای بازگشت افراد به وب‌سایت شما

کدام کسب‌وکار از بازدیدهای مجدد کاربران، سود نمی‌برد؟ اغلب مردم به وب‌سایت‌هایی بازمی‌گردند که می‌شناسند و اعتماد دارند. زمانی که محتوای آموزنده و مفید ایجاد می‌کنید، ارتباط شما با مخاطبان برقرار می‌شود و به یک منبع قابل‌اعتماد تبدیل می‌شوید. تولید محتوای مفید و جذاب به‌صورت هفتگی، منجر به بازگشت بازدیدکنندگان برای دریافت مطالب مفید می‌شود. استراتژی‌هایی نظیر ایمیل مارکتینگ و ایجاد جوامع آنلاین در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است. هرچه مخاطبان را بیشتر درگیر کنید، به نفع کسب‌وکار شما خواهد بود.

۹. هم‌راستا با سایر استراتژی‌های بازاریابی

محتوای خوب برای موفقیت سایر استراتژی‌های بازاریابی نیز مهم تلقی می‌شود. به‌عنوان مثال، بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر یا SEO و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی از‌جمله استراتژی‌هایی است که به‌شدت تحت تاثیر محتوای خوب است. همچنین، این روش می‌تواند در فرمت‌های مختلفی نظیر برگه‌های پرینت شده، موبایل، ویدئو و شبکه‌های اجتماعی ایجاد و توزیع شود.

۱۰- افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

بازاریابی محتوا تنها نیاز به صرف زمان دارد. این روش از‌لحاظ اقتصادی، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. هزینه بازاریابی محتوا، ۶۲ درصد کمتر از روش‌های بازاریابی سنتی است، اما تاثیر‌گذاری آن در ایجاد lead، سه برابر است. ممکن است در ماه‌های اول، نتیجه دلخواه را بدست نیاورید، اما با گذشت زمان، میزان بازگشت سرمایه حاصل از این نوع بازاریابی افزایش می‌یابد.

بازاریابی محتوایی بر اساس نقشه‌ی سفر مشتری چگونه است؟

نقشه سفر مشتری نمایش تجسمی از تجربیاتی است که مشتریان با شما دارند. این کار کمک می‌کند تا تجربه مشتری با کسب و کار شما از یک مشاهده ساده به خرید و تجربه‌ای طولانی‌تر تبدیل شود.

این مطلب و خوندی ؟  جریان محتوا چیست؟

نقشه سفر مشتری در نگاه اول بسیار ساده است. شما چیزی را ارائه می‌دهید و مشتری هم آن را خریداری می‌کند. اما وقتی که داخل جزئیات کار بشویم نقشه سفر مشتری ممکن است بسیار پیچیده و یا حتی به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم شود. مشتریان شما می‌توانند با روش‌های مختلف با شما آشنا شوند و یا از طریق بسیاری از نقاطه شروع‌های متنوعی مثل بازاریابی، معرفی شدن، وب گردی، شبکه‌های اجتماعی، جستجوی سوالات مربوط به کسب و کار و چندین مورد دیگر با شما ارتباط برقرار کنند.

بدون شک لازم است که شما به عنوان یک بازاریاب و یا مدیر کسب و کار از تمامی مراحلی که نقشه سفر مشتری را تشکیل می‌دهند آگاه باشید. بنابراین برای اینکه اطمینان حاصل کنید که هیچ مشکل و یا حفره‌ای در بین مراحلی که مشتری برای خرید از شما می‌گذراند وجود ندارد، بهتر است خودتان دست به کار بشوید و نقشه سفر مشتری را طراحی کنید.

داشتن نقشه سفر مشتری به مشاغل کمک می‌کند تا تجارتشان را از زاویه دید خریدار و مخاطب ببینند. این امر به شما کمک می‌کند تا از نقاطی که مشتری ممکن است در آن به مشکل بربخورد آگاه شوید و تجربه‌های تازه‌ای برای بهبود تجربه مشتری و استانداردی که می‌خواهد داشته باشد به دست آورید.

به طور معمول مشتری‌ها می‌خواهند تجربه‌ خریدشان از یک برند بدون قطعی و یا مشکلی انجام شود. بنابراین آن‌ها هم انتظار دارند که شرکت‌ها خودشان از قبل از تمامی مراحلی که مشتری باید پشت سر بگذارد آگاه باشند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانند به سرعت آن را رفع کنند.

نقشه سفر مشتری مزیت‌های دیگری هم دارد که آن‌ها را در لیست زیر آورده‌ایم:

 • به شما کمک می‌کند تا کارتان از از نگاه مشتری ببینید.
 • باعث تمرکز تجارت بر نیازهای خاص مشتری می‌شود.
 • متوجه می‌شوید که سفر مشتری بر طبق ترتیبی منطقی است یا خیر.
 • چشم‌اندازی خارج از روند فروش خودتان را می‌بینید.
 • شکاف‌هایی که منجر به وقفه افتادن در تجربه مشتری می‌شوند را نشان می‌دهد.
 • می‌توانید با نقشه سفر مشتری اولویت‌های توسعه برند را بهتر بشناسید.
 • این امکان را به شما می‌دهد تا تلاش‌ها و هزینه‌های خود را در جایی که بیش‌ترین بهره‌وری و تاثیرگذاری را دارد متمرکز کنید.

وقتی که تعامل برندتان با مشتری بیش‌تر شود، نقشه سفر هم گسترش پیدا می‌کند. بنابراین لازم است با نگاهی به سفرهای تکمیل شده با مشتریان به طور مرتب نسبت به بروزرسانی کردن آن اقدام کنید. این کار برای بهبود بخشیدن به سرعت سفر مشتری و افزایش کیفیت خدماتی که ارائه می‌دهید بسیار ضروری است.

شاخص‌های کلیدی عملکرد بازاریابی محتوایی

برای موفقیت بازاریابی محتوایی باید یک استراتژی کامل داشته باشید. از تحقیقات روی مخاطبان و ایجاد تقویم محتوا گرفته تا بهینه‌سازی کردن محتواهای قبلی به طور مرتب. تمام این کارها مثل مراحلی هستند که برای ساخت یک ساختمان لازم است. بنابراین اگر در هر بخش مشکلی ایجاد شود می‌تواند به تمام بنا آسیب برساند.

از آنجایی که بازاریابی محتوایی طوری نیست که بتواند خیلی سریع به سود برسد، بنابراین اندازه‌گیری میزان سوددهی روش درستی برای ارزیابی موفقیت بازاریابی محتوایی نیست. در واقع شاخص‌های ارزیابی بازاریابی محتوایی مواردی هستند که با بررسی مکرر آن‌ها می‌توانید به یک نتیجه کلی برسید. این شاخص‌ها را در ادامه بهتان معرفی می‌کنیم.

لازم به ذکر است که این داده‌ها نه تنها به شناسایی محتواهایی که عملکرد ضعیفی داشتند منجر می‌شوند بلکه می‌توانید مواردی که باعث پیشرفت کسب و کارتان شده‌اند را هم شناسایی کنید. بعضی اوقات ممکن است مطالبی که فکر می‌کنید کیفیت خیلی خوبی دارند اصلاً با سلیقه مخاطبان هم‌راه نیستند. تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا یک «دستور العمل» مناسب برای بازاریابی محتوایی‌تان پیدا کنید. بنابراین می‌توانید با این کار با نگاهی تازه و تجربه‌ای جدید به سراغ دستیابی به موفقیت بازاریابی محتوایی بروید.

ترافیک بازدید سایت

ترافیک بازدیدکنندگان سایت یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های ارزیابی عملکرد بازاریابی محتوایی است. تا زمانی که میزان محتواهای بیهوده در سایت زیاد نباشند می‌توانید ترافیک خوبی به دست آورید.

مدت زمانی که مخاطب در سایت می‌گذراند

خیلی مهم است که بدانید بازدیدکنندگان چه مقدار از زمان خودشان را برای وقت گذرانی در سایت شما اختصاص می‌دهند. این زمان هرچه بیش‌تر باشد یعنی بازاریابی محتوایی شما نیز عملکرد بهتری داشته است.

بهبود سئو

یکی دیگر از معیارها برای ارزیابی بازاریابی محتوایی، بررسی آمارهای به دست آمده از بهینه‌سازی و سئوی صفحات وب است.

راحتی نقشه سفر مشتری

اثربخشی مطالب و بازاریابی محتوایی شما وقتی ثابت می‌شود که نقشه سفر مشتری آسان و سریع باشد.

بازگشت بازدیدکنندگان

بازگشت بازدیدکنندگان و مخاطبان به نوعی ستون فقرات وب سایت شما هستند. با توجه به آمار آن‌ها می‌توانید مفید بودن محتواهایی که روی وبلاگ گذاشته‌اید را ارزیابی کنید تا در صورت وجود هرگونه مشکل، آن‌ها تغییر دهید.

میزان شهرت برند

بد نیست بدانید که بررسی میزان شناختی که مردم از برند شما دارند هم در ارزیابی بازاریابی محتوایی مفید است. البته توجه داشته باشید که شهرت اگر از روش درستی نباشد می‌تواند به کسب و کارتان ضربه وارد کند.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

درصد تبدیل مخاطب به مشتری

همیشه خوب است که آمار درستی از مشتری‌هایی که به تازگی از شما خرید داشته‌اند به دست آورید. اگر این کار را به شکل نظرسنجی انجام دهید بهتر است. چون می‌شود بعدها از نتایج آن استفاده‌های مفیدی انجام داد.

سرانجام تأثیر محتوایتان در استراتژی‌های بازاریابی نشان دهنده و تعیین‌کننده واقعی این است که مخاطبان شما به چه اندازه می‌توانند روی خدماتی که می‌دهید حساب کنند. بنابراین باید همیشه در عملکرد آن‌ها دقت داشته باشید.

پس با این حساب پیاده‌سازی تکنیک‌های سنجش ارزش محتوایی برای دانستن این‌که چه چیزی برای برند شما و بازاریابی محتوایی‌تان مفید و مضر است هرگز دیر نیست.

معیارهای ذکر شده در بالا به شما کمک می‌کنند تا این تکنیک‌ها را به حرکت درآورید و اجرا کنید. این بدان معناست که شما می‌توانید تقریباً همه‌چیز را که در زیرمجموعه‌ی بازاریابی محتوایی است، اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل کنید و هر میزان درآمد بدست آمده را به یکی از تلاش‌هایتان مربوط بدانید.

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند؟

موتورهای جستجو مانند کتابخانه‌های دیجیتالی هستند. اما آن‌ها به جای ذخیره نسخه‌های کتاب، نسخه‌هایی از صفحات وب را ذخیره می‌کنند. هنگامی که یک سوال را در موتور جستجو تایپ می‌کنید، کلمات آن سوال در تمام صفحات موجود جستجو می‌شوند و موتور جستجو تلاش می‌کند تا مناسب‌ترین نتایج را در ابتدای فهرست بیاورد.

برای این کار از یک برنامه کامپیوتری به نام الگوریتم استفاده می‌کنند. هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند که این الگوریتم‌ها چگونه کار می‌کنند اما فقط از بعضی‌هایشان مثل گوگل اطلاعات بیش‌تری داریم.

این چیزی است که گوگل در مورد چگونگی کار کردن سرچ و جستجو می‌گوید: «برای به دست آوردن مفیدترین اطلاعات، الگوریتم‌های جستجو به عوامل مختلفی از جمله کلمات کلیدی، ارتباط و قابلیت استفاده صفحات، تخصص و ارزش منابع، و همچنین به موقعیت مکانی و تنظیمات صفحات شما نگاه می‌کنند. درصد کار اعمال شده برای هر عامل بسته به ماهیت سؤال شما متفاوت است. به عنوان مثال تازه بودن مطالب نسبت به تعاریف فرهنگ لغتی و ویکی‌پدیایی نقش بیش‌تری در پاسخگویی به سؤالات مربوط به موضوعات جدیدی دارد که در حال حاضر مطرح می‌شوند. اما به طور کلی هرچه محتوای شما سئو شده‌تر باشد بهتر است.

در اینجا ما بیش‌تر درباره الگوریتم‌ گوگل صحبت می‌کنیم چون بیش‌ترین استفاده را در میان موتورهای جستجو دارد. از طرفی کامل‌ترین و بهترین توضیحات درباره الگوریتم‌های جستجو را هم گوگل ارائه کرده است. با این حال موتورهای جستجوی دیگری هم وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید اما نحوه بهینه‌سازی هرکدام متفاوت است.

سئو چگونه کار می‌کند؟

به عبارت ساده، سئو به موتورهای جستجو می‌گوید که محتوای شما چه برتری‌هایی دارد و به همین جهت می‌تواند در فهرست نتایج جستجو بالاترین جایگاه را داشته باشد.

دلیل این امر این است که همه موتورهای جستجو هدفی یکسان دارند: نمایش بهترین و مناسب‌ترین نتایج به کاربران‌شان. به طوری که اطلاعات غیر مفید از سر راه کنار بروند و کاربر به بهترین‌ها دسترسی پیدا کند. اما همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم، دقیقا نحوه انجام این کار به موتور جستجوی مورد نظرتان بستگی دارد.

اگر می‌خواهید ترافیک بازدید ارگانیک بیش‌تری به صفحات وبلاگتان داشته باشید، باید الگوریتم گوگل را درک کرده و طبق دستورات آن عمل کنید. و به همین ترتیب اگر تعداد بازدیدهای ویدیویی بیش‌تری می‌خواهید باید درباره شیوه عملکرد الگوریتم یوتوب مطالعه کنید.

از آنجا که هر موتور جستجوگر الگوریتم رتبه‌بندی متفاوتی دارد، توضیح دادن درباره همه آن‌ها در این مطلب غیرممکن است. بنابراین ما بر نحوه رتبه‌بندی در بزرگ‌ترین موتور جستجو، یعنی گوگل تمرکز کرده‌ایم.

نحوه بهینه‌سازی گوگل

همان‌طور که گفتیم، اطلاعات دقیقی از جزئیات این الگوریتم‌ها وجود ندارد. برخی تحقیقات می‌گویند که گوگل بیش از ۲۰۰ عامل را در بهینه‌سازی‌ مد نظر قرار می‌دهد. اما در سال ۲۰۱۰ صحبت‌هایی مبنی بر وجود ده هزار عامل مختلف به میان آمد که نه تایید شد و نه رد.

هیچ‌کس نمی‌داند که همه این عوامل رتبه‌بندی چه چیزهایی هستند، اما ما برخی از مهم‌ترین‌هایشان را می‌شناسیم. چطور؟ از آنجا که گوگل خودش این اطلاعات را در اختیار مخاطبان قرار داد و بسیاری از افراد توانستند با مطالعه و بررسی نتایج مختلف به برخی از آن‌ها برسند.

توجه داشته باشید که گوگل صفحات وب را تحت بررسی قرار می‌دهد و نه فقط کلیت وبلاگ را. این به این معنی است که یک کسب و کار نمی‌تواند فقط ظاهر بیرونی‌اش را زیبا نشان دهد، بلکه تمامی صفحات باید به طور جداگانه بهینه‌سازی شوند.

بنابراین به این صورت می‌توانید برای هر صفحه به طور جداگانه رتبه‌سازی کنید و آن‌هایی که بیش‌تر مهم هستند را از نظر سئو محتوا بهتر کنید.

محتوا و عوامل موفقیت موتور جستجو

هنگام فکر کردن در مورد سئو، محتوا باید اولویت اولتان باشد. محتوای باکیفیت این‌گونه شناخته می‌شود که شاخصه‌هایی مثل این‌که شما مخاطبان خود را چگونه درگیر اطلاعات می‌کنید، نحوه اطلاع رسانی به چه صورت است، پشتیبانی در چه سطحی است را از خودتان بپرسید و در تمامی مراحل کار بهشان توجه کنید. ایجاد محتوای سئو شده‌ی معتبر و ارزشمند نیز برای دیده شدن در موتور جستجو بسیار مهم است. در واقع به همین دلیل است که جدول دوره‌ای از عوامل مهم سئو با جزئیات محتوا شروع می‌شود و اولین عنصر مربوط به کیفیت محتوا است.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی دیجیتال چیست ؟

این که آیا این صفحه را برای مقالات وبلاگ، محصول، درباره ما ، توضیحات، ویدیوها و یا هر چیز دیگری است که برای مخاطبان ایجاد کرده‌اید فرقی ندارد، مهم این است که محتوای شما باکیفیت تولید شده باشد و تمامی عوامل سئو را در آن صفحه (و همچنین داخل محتوا) رعایت کرده باشید.

اما توجه داشته باشید که سئو بدون بازاریابی محتوایی مانند یک بدن بدون روح است. به طور خاص سئو در واقع در مورد بازاریابی محتوایی استراتژی دارد. زیرا هر وب سایت به کلمات، مقاله‌ها، ایده‌ها، کلمات کلیدی و غیره نیاز دارد تا به موفقیت برسد. اما چیزی که هرکسی نمی‌داند این است که برای رسیدن به موفقیت باید هر دوی این‌ها، یعنی سئو محتوا و بازاریابی محتوا دست به دست هم بدهند.

برخلاف تصور عامه و همان‌طور که در بالا ذکر شد، این دو عامل به طور قابل توجهی با یکدیگر همپوشانی دارند. بعضی‌ها احساس می‌کنند بازاریابی محتوایی از مقیاس اهمیت بازاریابی دیجیتال بر سئو برخوردار است، اما از طرفی بهینه‌سازی سئو و محتوا به عنوان بازاریابی هم می‌تواند نیازهای مربوطه را تا حد زیادی برآورده کند.

نوشتن مطالب عالی فقط نیمی از نبرد است. شما می‌توانید بهترین و فکر شده‌ترین مقاله‌ای که تاکنون به صورت آنلاین وجود داشته است را بنویسید و برتری تخصصتان را به بازدید عموم بگذارید. اما اگر این محتوا توسط افراد مناسب دیده نشود (خواه مشتری باشند یا حامیان مالی و یا شرکای تجاری) هیچ فایده‌ای برایتان ندارد. این جایی است که ارتباط سئو و محتوا در بازاریابی محتوایی پررنگ می‌شود.

به همین دلیل برخی از نکاتی که رعایت آن‌ها در محتوا می‌تواند به سئو کمک کند را برایتان توضیح داده‌ایم:

کلمات کلیدی

عنصر اساسی سئو در مورد تحقیق و یافتن کلمات کلیدی مربوطه و استفاده از آنها در مطالب شماست. آن‌ها باید در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) رتبه بالاتری داشته باشند. استفاده از کلمات کلیدی به روشی مناسب و پیروی از یک روش استراتژیک بسیار مهم است. شما هرگز نباید یک صفحه را با کلمات کلیدی پر کنید و یا بیش از حد ازشان استفاده کنید. سئو و محتوا به طور متعادل کار می‌کنند.

استراتژی‌های کلمات کلیدی برای بازاریابی موتور جستجوی مؤثر (SEM) ضروری است. برخی از آن‌ها به این صورت است که به جستجوی کلمات کلیدی رقابتی بپردازند که با تجارت یا صنعتی خاص که با آن‌ها کار دارند ارتباط نزدیکی داشته باشند. ما با یک رویکرد منطقی و استفاده از Google Keyword Planner هم می‌توان در این بخش پیشرفت کرد. این ابزار برای تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی خود گوگل استفاده می‌شود تا محبوب‌ترین و رقابتی‌ترین کلمات کلیدی را تجزیه و تحلیل کند.

جاسازی کلمات کلیدی مورد نظر برای به دست آوردن رتبه‌بندی خوب و تقویت ترافیک بازدید ضروری است. اما باز هم بهتر است یک استراتژی را دنبال کنید و آن‌ها را یک مرتبه و با هم در داخل مطالب قرار ندهید. تکرار کلمات کلیدی تأثیر منفی بر سئو دارد. از یک رویکرد معقول پیروی کنید و کلمات کلیدی اصلی را در بخش عنوان و تیترها به کار ببرید.

کیفیت محتوا

همان‌طور که پیش‌تر تاکید کردیم سئو و بازاریابی محتوایی به سازگاری با یکدیگر نیاز دارند. محتوای تازه، منحصر به فرد و خلاق به سرعت وارد لیست جستجو می‌شود و بالاتر از محتوای کم‌ارزش و تکراری قرار می‌گیرد.

محتوا باید بتواند مشتریان شما را فریب دهد و همچنین یک مسئله خاص را حل کند. می‌توان با استفاده از کلمات کلیدی مهم و هدف قرار دادن بازدیدکنندگان، مطالب تأثیرگذاری نوشت. این مهم‌ترین عاملی است که از طریق آن گوگل ارتباط صفحه را تعیین می‌کند و بخشی از مطالب را رتبه‌بندی می‌کند. ایده‌های خلاقانه و جاسازی مهم‌ترین کلمات کلیدی در واقع رمز رسیدن به بالاترین جایگاه در موتور جستجو است.

تجربه‌ی کاربر

سئو فقط مربوط به بلاگ‌ها، مقاله‌ها، کلمات کلیدی و لینک سازی نیست بلکه همچنین در مورد بهینه سازی، افزایش ابرداده و به طور کلی راحتی کاربر در هنگام بازدید از وبلاگ است.

بهینه‌سازی فنی باعث می‌شود که یک صفحه وب برای موتور جستجو جذاب باشد و اطمینان حاصل کند که سایت هیچ پیوند شکسته با هیچ کد خطایی (مانند ۴۰۴) ندارد. در غیر این صورت، وبلاگ در رتبه‌بندی در جایگاه ضعیفی قرار می‌گیرد. بهینه سازی URLها و لینک سازی‌ها نیز موتور جستجو را به کنجکاوی می‌رساند تا زیر مجموعه‌های مربوطه را پیدا کرده و بخش‌های مختلف را هم در رتبه‌بندی به حساب بیاورد. این نکته برای موفقیت هر کمپین سئو بسیار حیاتی است. همچنین فراموش نکنید که عناصر فنی سئو از UX بهره می‌برند و در دسترس هستند تا محتوا را تبلیغ کنند.

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

یک نقشه سفر مشتری خوب، دسترسی آسان به محتوا را برای کاربران تضمین می‌کند و صفحات بهینه شده سایت را طوری تنظیم کرده که مخاطب به راحتی به محتوای مورد نظرش برسد. برچسب و تیتر مناسب، نتایج جستجوی معتبر و قالب‌سازی بهتر و راحت‌تری را ارائه می‌دهد. داشتن تیترها مانند تیترهای هدر و عنوان می‌توانند با استراتژیک کردن محتوا به روشی که برای خوانندگان مفید باشد کاری کنند تا علاوه بر آن، موتور جستجو هم به راحتی شناسایی‌شان کند.

یک عنوان خوب، تجربه خوب کاربر را به راحتی تضمین می‌کند زیرا بازدیدکننده می‌تواند اطلاعات محتوا را قبل از اینکه بر روی آن کلیک کند تشخیص دهد. تیترهای هدر (H1-H6) برای تمایز عناوین از زیرتیترها در محتوا از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این کار باعث سازماندهی خوبی هم می‌شوند.

ترافیک بازدید

لینک سازی، ایجاد لینک یا پیوند ورودی از دیگر یکی از عوامل اصلی سئو است. ارتباط پیوندهای شما با سایت‌های دارای دامنه بالا مانند .edu و .org می‌تواند ترافیک بازدید را به شدت افزایش دهد. اگرچه ایجاد ارتباط از طریق ارتباط با سایت‌های ایجاد لینک امکان پذیر است، اما بهترین روش برای تولید محتوای تخصصی این است که خودتان اقدام به لینک سازی کنید.

۷ گام استراتژی بازاریابی محتوا

همان‌طور که گفته شد، موفقیت در بازاریابی محتوا، فراتر از جستجو کردن، نوشتن و انتشار محتوا است و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است. اجرای گام‌های زیر برای این برنامه‌ریزی ضروری است:

۱. اهداف برنامه‌ریزی را تعیین کنید

هدف شما از برنامه‌ریزی برای بازاریابی محتوا چیست؟ چرا محتوا ایجاد می‌کنید؟ پیش از شروع برنامه‌ریزی، باید اهداف خود را مشخص کنید. این کار، به شما در مشخص شدن بهترین استراتژی کمک می‌کند.

۲. مخاطبین هدف خود را مشخص کنید

برای ایجاد یک برنامه موفقیت‌آمیز، باید مخاطبین هدف خود را به‌عنوان یک شخصیت خریدار، به‌صورت واضح مشخص کنید. این مرحله برای کسانی که به تازگی آغاز به کار مارکتینگ کرده‌اند، بسیار مهم است. با شناخت مخاطبین هدف خود، می‌توانید محتوای مرتبط‌تر و ارزشمندتری برای آن‌ها ایجاد کنید. در‌صورتی که یک بازاریاب باتجربه باشید، هدف شما ممکن است متفاوت از سایرین باشد. آیا می‌خواهید گروهی جدید از مردم را هدف قرار دهید یا مخاطبین هدف قبلی خود را گسترش دهید؟ آیا می‌خواهید همان مخاطبین هدف را حفظ کنید؟

۳- یک سیستم مدیریت محتوا تعیین کنید

یک سیستم برای مدیریت محتوا در نظر داشته باشید که شامل مدیریت ایجاد محتوا، انتشار و آنالیز آن باشد. نرم‌افزارهای HubSpot، CoSchedule و WordPress از‌جمله سیستم‌های مدیریت محتوا محسوب می‌شوند که WordPress در بین ایرانیان از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

۴. استخدام نیروی محتوا

برای موفقیت در ‌زمینه بازاریابی محتوا، به گروه‌های مختلفی از متخصصین نیاز دارید. درباره این موضع در جلسات آینده بلوک به‌صورت کامل صحبت می‌کنیم اما به‌طور کلی می‌توان نیروهای مورد‌نیاز را به چندین دسته زیر تقسیم کرد:

 • وبلاگ‌ نویس (Blogger): این گروه، وظیفه نوشتن مقالات در زمینه‌های مختلف را بر عهده دارند و به بهینه‌سازی محتوای موجود در بلاگ می‌پردازند و تعداد مشترکین را نیز افزایش می‌دهند. این گروه باید دارای مهارت نوشتن، ویراستاری و آنالیز باشند و توانایی کار فردی و گروهی را داشته باشند.
 • مدیر شبکه‌های اجتماعی (Social Media Manager): این گروه از افراد، به دنبال افزایش تعداد فالوئرها در اینستاگرام، جذب آن‌ها به کسب‌وکار، تبدیل آن‌ها به مشتری هستند. این دسته از افراد باید به‌صورت کامل با انواع شبکه‌های اجتماعی آشنا باشند، محتوای شبکه‌های اجتماعی را به‌صورت منظم ایجاد کنند و همکاری خوبی با سایر تولیدکنندگان محتوا و بازاریابان داشته باشد. خلاقیت بالا و روابط اجتماعی خوب از ویژگی‌های لازم برای این دسته از افراد است.
 • کارشناس سئو (SEO Specialist): این گروه از افراد، مسئول بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجو هستند. بهبود سئو، همکاری با وبلاگ‌ نویس‌ها و به‌روز بودن در زمینه سئو از‌جمله وظایف این گروه است. همچنین، این افراد باید از مهارت ویژه‌ای در کار با ابزارهای مختلف آنالیتیکس و کلیدواژه‌ها برخوردار باشند.
 • طراح (Designer): این دسته از افراد، مسئولیت بزرگی در برندسازی دارند و در‌واقع، با طراحی‌های خاص و منحصربه‌فرد خود به برندها، هویت می‌بخشند. این گروه باید دارای خلاقیت بسیار بالایی باشند و با نویسندگان همکاری و تعامل خوبی داشته باشند.

۵. ایده‌پردازی کنید!

این مرحله، شروع ایده‌ پردازی برای ایجاد محتوای مناسب است. ابزارهای زیر می‌توانند در این مرحله به شما کمک کنند:

 • HubSpot’s Website Grader: برای شناسایی موقعیت و عملکرد خود در مارکتینگ، این وب‌سایت، یکی از بهترین ابزارها است که به رتبه‌بندی بخش‌های مهم در بازاریابی وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد و درنهایت، یک گزارش دقیق برای بهینه‌سازی هر بخش ارائه می‌کند. به عنوان مثال، با استفاده از این ابزار، می‌توانید دریابید که سئوی سایت در چه وضعیتی است و برای بهبود آن، چه کارهایی باید انجام شود.
 • Blog idea generator: این ابزار، برای ایده‌ پردازی پست‌های وبلاگ، بسیار کمک‌کننده است. با وارد کردن یک الی سه واژه کلی درباره موضوع مورد‌نظر، ایده‌های بسیار زیادی برای نوشتن پست‌های وبلاگ بدست می‌آورید.
 • Feedly: این ابزار به دنبال کردن موضوعات به‌روز مرتبط با کسب‌وکار شما و به صورت همزمان، پیدا کردن ایده‌های تولید محتوا کمک می‌کند.
 • BuzzSumo: محبوب‌ترین محتواها و ایده‌ها را در این ابزار بیابید. میزان به اشتراک‌گذاری‌ محتواها در شبکه‌های اجتماعی، معیار محبوبیت در این ابزار است. بنابراین، با استفاده از این ابزار، می‌توانید ایده‌هایی که اغلب مورد توجه مخاطبین قرار گرفته و به اشتراک گذاشته‌شده را بیابید.
 • Blog Post Headline Analyzer: این ابزار، سرفصل‌ها و عناوین را آنالیز می‌کند و درباره طول، کیفیت واژگان به کار رفته، گرامر و حجم جستجوی کلیدواژه، نظر می‌دهد. در صورتی که ایده‌های شما درباره موضوع مورد‌نظر آماده است، تعدادی سرفصل را در این ابزار امتحان کنید و بهترین و قوی‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید.
این مطلب و خوندی ؟  سئو کلاه سفید چیست؟

۶. مشخص کنید چه نوع محتوایی می‌خواهید ایجاد کنید

گزینه‌های بسیار زیادی برای تولید محتوا وجود دارد. به‌طور کلی می‌توان، محتوا را به سه دسته نوشتاری، بصری و صوتی تقسیم کرد. با ترکیب هر یک از این سه نوع محتوا، فرمت‌های جدید ایجاد می‌شود. پست‌ وبلاگ، ایبوک، اینفوگرافیک، ویدئو، فایل صوتی و … از محبوب‌ترین فرمت‌های محتوایی به‌حساب می‌آیند که در جلسات آینده، به‌صورت مفصل درباره هر یک از آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

۷. محتوا را منتشر و مدیریت کنید

محتوای تولید‌شده می‌تواند در بخش‌های زیر منتشر شود:

 • موتورهای جستجو
 • شبکه‌های اجتماعی
 • ایمیل
 • تبلیغات

بازاریابی محتوا، مختص به ایجاد و انتشار انواع مختلف محتوا نمی‌شود، بلکه سازماندهی و مدیریت محتوا را نیز شامل می‎شود. راه مدیریت بازاریابی محتوا، استفاده از تقویم محتوایی است. با استفاده از تقویم محتوایی، در مسیر درست بازاریابی محتوا قرار می‌گیرید. می‌توانید از تقویم رایگان موجود در بلاگ HubSpot استفاده کنید. سپس، یک تقویم برای محتوای شبکه‌های اجتماعی خود ایجاد کنید تا محتواهای خود را در سایت‌ها و کانال‌های دیگر تبلیغ و مدیریت کنید.

انتشار به‌موقع محتواها را نادیده نگیرید. بسیاری از بازاریابان موفق، بر مرتبط ساختن محتواها با مناسبت‌هایی نظیر سال نو، شب یلدا و … تاکید دارند، اما شما نباید خود را به این مناسبت‌ها محدود کنید. ممکن است مناسبت‌هایی در تقویم وجود داشته باشد که برای مخاطبین هدف شما جذاب باشد. به‌عنوان مثال، انتشار یک پست درباره کتاب در روز کتاب‌خوانی می‌تواند ایده خوبی باشد. بنابراین، علاوه‌بر انتشار مرتب محتواها، به انتشار محتواهای مناسبتی که ممکن است مورد علاقه مخاطبین باشد نیز توجه کنید.

بازگشت مخاطبان

برگشت مخاطبان و مشتریان برای هر کسب و کاری یک سود بزرگ است. مردم نیز اصولا دوباره به سایت‌هایی سر می‌زنند که می‌شناسند، به آنها اعتماد دارند و می‌دانند همیشه یک محتوای جذاب انتظارشان را می‌کشد. پس تولید محتوا باید به صورت منظم و مستمر ادامه پیدا کند. در این صورت کاربران دوباره به سایت شما سر می‌زنند.

موفقیت در سایر استراتژی‌های بازاریابی

بازاریابی محتوا به راحتی می‌تواند همراستا با سایر استراتژی‌های بازاریابی پیش برود. کمپین‌های تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات بنری در سطح شهر، سئو سایت و … همگی با تولید محتوای خوب و باکیفیت موفق خواهند شد.

ابزار و تکنولوژی مورد نیاز برای بازاریابی محتوا

ابزارها و تکنولوژی‌ها به انجام ساده‌تر کارها کمک می‌کنند و منجر به صرفه‌جویی در زمان می‌شوند. به‌طور کلی، تمامی ابزارهای مورد‌نیاز برای بازاریابی محتوا، به چهار بخش زیر تقسیم می‌شوند:

 • سیستم مدیریت محتوا (CMS – Content Management System) : برای اینکه تیم بازاریابی محتوا بدون نیاز به کمک تیم IT، بتوانند به راحتی وبلاگ ایجاد کنند، پست‌ وبلاگ ایجاد کنند و صفحات وب‌سایت اضافه کنند، استفاده از چنین ابزارهایی ضروری است.
 • ابزار آنالیز و تجزیه‌وتحلیل (Analytics): به‌منظور ارزیابی عملکرد بازاریابی محتوا، به ابزارهای آنالیتیکس نظیر گوگل آنالیتیکس نیاز دارید.
 • نرم‌افزار مدیریت پروژه (Project Management Software): با توجه به سرعت بالای تولید پست‌های شبکه‌های اجتماعی و پست‌های وبلاگ و استفاده از این پست‌ها در کمپین‌های مختلف، استفاده از یک نرم‌افزار مدیریت پروژه ضروری به نظر می‌رسد.
 • نرم‌افزارهای طراحی (Design Software): محتوای بصری، نقش بسیار مهمی در موفقیت بازاریابی محتوا ایفا می‌کند. دارا بودن مهارت در فوتوشاپ، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحان است. همچنین، ابزارهای دیگری برای تولید محتوای بصری وجود دارد. Canva یکی از ابزارهای رایگان طراحی است که محتوای بصری باکیفیت تولید می‌کند.

هرچند وقت یک‌بار باید وبلاگ‌نویسی کنید؟

پاسخ این پرسش خیلی کوتاه است؛ تا جایی که می‌توانید وبلاگ بنویسید. فرقی هم نمی‌کند که هفته‌ای سه‌بار می‌نویسید یا دو بار در روز.  در کل، هرچه بیشتر بنویسید، نتایج مثبت را سریع‌تر خواهید دید.

آیا باید تولید محتوا را برون‌سپاری کرد و به آژانس‌های تولید محتوا سپرد؟

برون‌سپاری تولید محتوا در واقع مشابه برون‌سپاری بازاریابی است. اگرچه این موضوع هم ممکن است مزایایی برای شما به همراه داشته باشد ولی ایده‌آل آنست که از فریلنسرها و آژانس‌های تولید محتوا مشورت بگیرید ولی کار بازاریابی محتوا را خودتان انجام دهید. کار بازاریابی محتوا هم نباید برون‌سپاری شود چرا که بازاریابی محتوا و سئو دو مفهومی هستند که به هم گره خورده‌اند. اما گاهاً در مواردی پیش می‌آید که برون‌سپاری بخشی از فرآیند بازاریابی محتوایی می‌تواند مفید واقع شود .

این مطلب و خوندی ؟  ماتریس SWOT چیست؟

 • داستان‌گویی در بازاریابی محتوایی

داستان‌گویی در ساخت محتوا اهمیت بسیاری دارد، داستان می‌تواند درباره برند، محصول یا کتگوری خاص باشد. شما حتی می‌توانید کاراکترهای خاصی خلق و داستان را درباره  یا از زبان آن‌ها طراحی کنید. چندی پیش در یکی از شبکه‌های اجتماعی تصادفا با صفحه یک رستوران که غذای سنتی ارائه می کرد، مواجه شدم. ظاهرا از تاسیس این رستوران بیش از ۱ سال نمی‌گذرد. با این حال تعداد زیاد فالوئرها و مهمتر از آن کامنت‌های زیادِ هر پست، نظر مرا بیشتر به این صفحه جلب کرد.

با دقت بیشتر در پست‌ها دریافتم که این رستوران دو کاراکتر خلق کرده است. یک پیرزن و یک پیرمرد! پیرزن هر روز برای پیرمرد غذا می‌پزد و این بهانه‌ای می‌شود برای صحبت درباره عطر و طعمِ آبگوشت و قیمه و قرمه! بدین ترتیب این رستوران داستانی خلق کرده و با تولید محتوا از این طریق، پیاز داغ غذاهایش را زیاد و فروشش را افزایش می‌دهد.

 • مشاهده و دریافت ورودی در بازاریابی محتوایی:

حقیقت آن است که برای تولید محتوای منحصربه‌فرد باید چشم بینا داشته و به جزئیات مهم توجه کنید. اگر تولید محتوا را به مثابه یک کارخانه که محصولی به نام «محتوا» تولید می‌کند، در نظر بگیرید، این کارخانه سیستمی خواهد بود که در نتیجه‌ی دریافت ورودی‌های مختلف، یک محصولِ خروجی (محتوا) تولید می‌کند.

اما مواد اولیه‌ی این «محتوا» کدام است؟ کلمات؟! سوژه‌ها و موضوعات؟! خب! یک دایرکتوری برای موضوعات و سوژه‌ها وجود ندارد، شما باید جامعه، دور وبر خود را بگردید و سوژهای مرتبط با کسب وکارتان برای تولید محتوا بیابید. تصور کنید من به این صفحه اینستاگرامی دقت نکرده بودم؛ در نتیجه نمی‌توانستم از ان در محتوای خودم استفاده کنم.

 • بازاریابی محتوا از طریق نوشتن

در ابتدای این مقاله گفتیم که تنها فرمت محتوا «نوشته» و تنها کانالِ انتشار «وب‌سایت» نیست. با این حال اکنون قصد داریم روی همین فرمت و کانال گفته شده تاکید کنیم….

انواع محتوای متنی

انواع محتوای متنی شاملِ مقاله، مصاحبه پیاده‌سازی شده به صورت متن، کتاب‌های پی دی‌اف، گزارش از یک رویداد و البته انواعی دیگر هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. مسئله این است نوشتن یا ننوشتن! به اینجا که می‌رسید، دیگر باید دست به قلم شوید، قبل از این اما لازم است ایده‌ای پیدا کنید، اما ایده‌یابی برای نوشته شما چگونه ممکن می‌شود؟

 • پیشنهاداتی برای ایده‌یابی:

یک راه برای ایده‌یابی استفاده از منطق گرامر زبانی است، «عنوان» یک مطلب را در نظر بگیرید؛ این عنوان از اسم، صفت، قید، موصوف، فعل، فاعل و اینگونه مولفه‌های ساختاربخش به زبان تشکیل می‌شود؛ به طور معمول «کلمه کلیدی اصلی» یکی از این جایگاه‌ها مانند اسم یا صفت را اشغال می‌کند. در این وضعیت شما از خاصیت جایگشتی زبان استفاده می‌کنید. همانطور که از ترکیب چند عدد، تعدادی عدد دیگر ساخته می‌شود، از ترکیب چند کلمه یا جانشیان آن‌ها نیز تعدادی جمله به وجود می‌آید. برای درکِ بهترِ این موضوع به جدول زیر توجه کنید:

فعلکلمات اصلیکلمات مرتبطپسوندبرندمکانمحصول
عرضه کردموبایلپاوربانک هندزفری گلسجدید میان رده پیشتازسامسونگ ال جی نوکیاایران چین نمایشاگاه جیتکسدوبیموبایل

همانطور که در این جدول مشاهده می‌کنید، عناصری مانند فعل، کلمات اصلی، پسوند، برند، مکان و محصول در ستون قرار گرفته‌اند.

جملاتی که از این روش به دست می‌آید و تبدیل به یک موضوع می‌شود…

 • بهترین «پاوربانک‌ها» برای گوشی میان رده سامسونگ
 • ال‌جی، هندزفری اختصاصی برای موبایل جدیدش عرضه کرد
 • همه چیز درباره نمایشگاه جیتکس و غرفه‌های نوکیا و سامسونگ
 • ملاحظه می‌کنید که از ترکیب این کلمات، جملات و در نتیجه موضوعات جدیدی برای محتوا خلق شد که می‌تواند به کسب وکار و فروش شما کمک کند..
 • ایده‌یابی محتوا با طوفان ذهنی بوزان:

تونی بوزان روانشناسی بود که  از الکس آزبورن که مبدعِ طوفان ذهنی بود، الهام می‌گرفت. او  تکنیک نقشه‌ی ذهنی را معرفی کرد، این تکنیک امروزه در آفرینش‌های خلاقه بسیار رهگشاست و به خاطر ساختار ساده و سریعش بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ از جمله برای خلق ایده در بازاریابی محتوا، جایی که نویسنده نیاز به ایده دارد، نقشه ذهنی کمکی مفید به او خواهد کرد.

نوشتن بدنه متن

 •  رویکرد داستان‌گویی برای یک کودک، از محاوره به متن

در این حالت شما فرض می‌کنید که با یک کودک طرف هستید و می‌خواهید موضوع را برای او مطرح کنید، آن هم به صورت محاوره‌ای. پس شروع کنید! حتی اگر لازم است صدای خود را ضبط کنید. محتوای مقاله را به صورت محاوره‌ای و شفاهی تولید کنید. در گام دیگر، محتوای محاوره‌ای را مکتوب کنید و آن را روی کاغذ بیاورید؛ نهایتا محتوای مکتوبِ محاوره‌ای را سر و سامان دهید. زبان و لحن مناسب را برای آن انتخاب و با استفاده از میان تیترها، آن را پیاده‌سازی کنید.

 • رویکرد پاسخگویی به سوالات:

در این رویکرد، شما در ابتدا به این فکر می‌کنید، مخاطبی که برای او مطلب تولید می‌کنید، چه سوالاتی دارد که به دنبال رفع و حل شدن آن‌هاست. مثلا اگر مطلی با عنوان «۱۰ مکان از دیدنی‌های شمال تهران» تهیه می‌کنید، در واقع در حال تولید محتوا برای فردی هستید که شمالِ تهران و در نتیجه مکان‌های دیدنی ان را نمی‌شناسد و دوست دارد با رفع این مشکل اوقات فراغت بهتری برای خود رقم بزند. پس عجله کنید و شمال تهران و مکان‌های دیدنی آن را به او بشناسانید، البته برای این کار لازم است خودتان هم شمال تهران و مکان‌های دیدنی آن را بشناسید!

 • رفتن راه هزارساله در یک شب با مگاپست:
این مطلب و خوندی ؟  استراتژی محتوا چیست؟

مگاپست یا به عبارتی مقالات «آسمان خراش» مقالاتی جامع درباره یک موضوع هستند که ۰ تا ۱۰۰ این موضوع را پوشش می‌دهند و مخاطب با خواندن آن موضوع تمامی سوالاتش درباره آن رفع می‌شود. مثلا مقاله«اهمیت دیجیتال مارکتینگ» که در همین سایت منتشر شد یک مگاپست است. مگاپست قابلیت جذب ترافیک فراوانی دارد. ترافیک زیاد و مکث مخاطب روی صفحه که نتیجه جامع و غنی بودن مقاله است به گوگل هم می‌فهماند که با مقاله مهمی طرف است و آن را در رتبه‌ای مناسب قرار می‌دهد. اگرچه تهیه مگاپست کمی سخت و زمان‌بر است، اما با تهیه چند مگاپست انگار که چند ده مقاله معمولی تهیه کرده‌اید.

به روزرسانی مقالات معمولی به جای مگاپست در بازاریابی محتوایی

اگر به هر دلیل توانایی یا علاقه به تهیه‌ی یکباره ی یک مگاپست را ندارید، می‌توانید با به روزرسانی مستمر یک مقاله معمولی به مرور یک مگاپست تهیه کنید! مثلا شما نکاتی درباره بازاریابی محتوا می دانید که لزوما جامع و کامل نیست؛ آن را در غالب یک مقاله منتشر کنید و با به روزرسانی مستمر، پس از چندین به‌روزرسانی، مقاله‌ی کاملی خواهید داشت که دقیقا مطابق یک مگاپست است.

 • پاسخگویی به سوالات رایج به عنوان محتوا در بازاریابی محتوایی:
 • سئوی محتوا در بازاریابی محتوایی:

در این باره مختصر و مفید صحبت می‌کنم. نخست آنکه اگر با وردپرس کار می‌کنید، حتما افزونه yoast seo که آموزش آن در همین سایت وجود دارد، را یاد بگیرید. در عنوان مطلب و در ابتدای پاراگراف اول حتما از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید. دیگر آنکه کلمه کلیدی اصلی را با یک چگالی مشخص در مطلب تکرار کنید. در یک متن ۳۰۰۰ کلمه‌ای، کلمه کلیدی اصلی بین ۳۰ تا ۴۵ بار باید تکرار شود.

نهایتا اینکه، از میان‌تیترها در مطلب استفاده و در این راستا از تگ‌های h1 تا h6 استفاده کنید. در وردپرس عنوان مقاله به صورت پیش‌فرض h1 است و شما نباید در قسمتی دیگر از متن از آن استفاده کنید. در حقیقت شما در باقی متن از تگ‌های h2 تا h6 استفاده می‌کنید، در این بین تگ h2 مهمترین میان‌تیترهای مطلب را در بر گرفته و h6 کم‌اهمیت‌ترین میان تیتر است. استفاده از میان‌تیترها هم خوانایی مطلب و ساختار روایی آن را افزایش می‌دهد و هم در سئو تاثیر می‌گذارد، پس این مطلب را مدنظر قرار دهید.

 • استفاده از محتوای همیشه سبز در بخشی از بازاریابی محتوایی:

محتوای همیشه سبز به محتوایی گفته می‌شود که اصطلاحا تاریخ انقضا ندارد، به این معنا که اگر امروز آن را نوشتید، پس از گذشت ۵ سال خواندن آن همچنان برای مخاطب مفید باشد. در مقابل چنین محتوایی مثلا «اخبار» قرار می‌گیرند، خبر پس از یک روز دیگر اعتباری نداشته و روزنامه دیروز «باطله» محسوب می‌شود. در همین سایت ما مطلب «مبانی راه‌اندازی وب‌سایت» را تهیه کردیم که با توجه به روند تحولات در دنیای وب، حداقل تا چند سال معتبر است و مخاطب در آینده با مراجعه به آن همچنان آن را مفید خواهد یافت.

 • تفاوت بازاریابی محتوایی با کپی‌رایتینگ و رپورتاژ آگهی

ابهاماتی درباره رابطه بین بازاریابی محتوایی و کپی‌رایتینگ بین مخاطبان وجود دارد. همانطور که تا الان متوجه شدید، بازاریابی محتوا بر برندینگ و به صورت غیرمستقیم بر فروش تاثیر دارد، این در حالی است که کپی‌راتینگ نوشتن متن تبلیغاتی به نیت فروش است. از یک نظر بازاریابی محتوایی بخشی از واحدِ بازاریابی و کپی‌رایتینگ بخشی از واحدِ فروش است. در حقیقت اگرچه که «فروش» در نتیجه همکاری بین واحدهای بازاریابی و فروش رخ می‌دهد، اما این دو عملکرد و وظایفی متفاوت دارند.

محتوای ویدئویی:

آیا واقعا ویدئو ها، آینده بازاریابی محتوایی هستند؟ بله! در حقیقت، شمار کسب و کار هایی که از ویدئو ها به عنوان بخشی از بازاریابی خود استفاده می کنند بالغ بر ۳۸% از سال ۲۰۱۷ تا کنون می باشد و ۷۲% از مشتریان اظهار می کنند که آن ها اکنون ویدئو ها را به محتوای نوشتاری ترجیح می دهند. بنابراین اگر شما به دنبال شروع کار خود با بازاریابی ویدئویی هستید، این بخش مناسب شماست. در این بخش من شما را با برخی از نکاتی که از تولید صدها ساعت محتوای ویدئویی آموخته ام آشنا می کنم؛ پس با ما همراه باشید.

 • ساخت ویدئو مقدمه

مهم نیست که ویدئویی که می سازید برای یوتیوب باشد یا لینکدین یا توییتر و… . زمانی که زمان ساخت یک ویدئو خوب از راه می رسد، ویدئو مقدماتی غوغا می کند. شما می بایست در همان ثانیه های ابتدایی مستقیما به سراغ مضمون اصلی خود رفته و تیر خلاص را شلیک کنید.

این مطلب و خوندی ؟  اندازه گیری محتوا چگونه است؟

نتایج بررسی های یوتیوب نمایانگر آن است که متقاعد نمودن بینندگان به تماشای تمام ویدئو فقط در ۱۵ ثانیه ابتدایی رقم می خورد؛ و این به معنای پرهیز از آغاز ویدئو با یک لوگو و یا صرف ۳۰ ثانیه ابتدایی جهت توضیح پیرامون دلایل اهمیت عنوان ویدئو می باشد.

 • تمرکز بر یوتیوب

اگر به دنبال بیشترین سطح توجه و دیده شدن ویدئو خود هستید یوتیوب بهترین بستر است. اول از همه، یوتیوب بسیار محبوب تر از فیسبوک و اینستاگرام و یا هر برنامه و وب سایت دیگر است. اما از همه مهم تر این است که ویدئو ها می توانند تا یک سال پس از بارگزاری هم بازدید داشته باشند، موضوعی که در سایر ابزار ها صدق نمی کند.

به عنوان مثال کانال من به طور متوسط ۲۲۸K ویو در هر ماه دارد و حجم زیادی از آن ویو ها از ویدئو هایی به دست می آید که من در شش ماه گذشته منتشر نموده ام. حتی ویدئویی که در سال ۲۰۱۶ منتشر کرده ام همچنان در هر ماه حدود ۸.۸۷۳ ویو کسب می کند.

 • بهینه سازی برای ویدئوهای پیشنهادی

نکته جالب دیگر درباره یوتیوب این است که محتوای شما را برای افراد جدید نیز به نمایش می گذارد. به عنوان مثال بر طبق حساب کاربری youtube studio من، ۱۵۱.۰۶۷ نفر خاص در هر ماه از ویدئو های من بازدید می کنند. بهترین روش برای افزایش بازدید در یوتیوب، بهینه سازی برای ویدئو های پیشنهادی است.

همانطور که احتمالا می دانید ویدئو های پیشنهادی بخشی از یوتیوب هستند که درست ترین و مناسب ترین ویدئو ها را برای مشاهده دارا می باشند. این بخش همان بخشی است که بیشترین ویدئو ها در یوتیوب از آن جا نشات می گیرند. برای مثال، ۲۸.۳% از ویدئو های من در ماه از طریق سئو بدست می آید. اما ۴۰.۹% از ویدئو ها، مستقیما از بخش ویدئو های پیشنهادی بدست می آیند.

برای دریافت ویو های هر چه بیشتر در ویدئو های پیشنهادی یوتیوب، فقط کافی است توضیحات ویدئو و تگ ها را در کنار عنوانی مناسب بهبود ببخشید. بنابراین شما می بایست ویدئو های خود را توسط کلیدواژه های رقابتی، بهبود ببخشید؛ زمانی که این کار را کردید، ویدئو شما در زمره ویدئو هایی قرار می گیرد که بیشترین ویو را دریافت می نماید.

جادوی ایمیل

علی رغم قدیمی بودن این شیوه، همچنان جزو پر اهمیت ترین شیوه ها می باشد. در بخش دوم من قصد دارم تا شما را با چگونگی ساخت لیست ایمیل و همچنین چگونگی ارتقای محتوا به وسیله روزنامه های ایمیلی آشنا کنم.

 • به روز رسانی تاپیک ها

به روز رسانی محتوا، هنوز هم راهی عالی جهت ساخت لیست ایمیل می باشد و ما نیز همچنان از آن استفاده می کنیم. اما بروز رسانی های محتوا مشکلاتی هم دارد. هر بار که شما تغییری در محتوای خود اعمال می کنید می بایست آن را بروز نمایید. و با در نظر گرفتن بیش از ۵۰۰ بروز رسانی و تغییر در محتوا در هر سال، مشکل بزرگ این فرایند خود نمایی می کند ضمن این که آن محتوا هم عمدتا تا زمان یافتن عناوین بروز است. عناوین بروز، ورژن جدید بروز رسانی سنتی محتوا می باشد. بدین ترتیب که شما به جای در نظر گرفتن منبعی مختص آن پست، چیزی را مختص آن عنوان در نظر می گیرید.

 • ارسال محتوای منحصر به فرد

اگر قصد باقی نگاه داشتن افراد را در لیست ایمیل خود دارید، نمی توانید صرفا لینک های اخرین پست های وبلاگ یا قسمت های مختلف پادکست خودتان را ارسال کنید. شما باید حداقل ۱۰% از محتوای روزنامه خودتان را منحصر به فرد کنید به طوری که همانند محتوا های عادی در وبلاگ خودتان منتشر نمی کنید.

سنجش بازاریابی محتوایی

 • مستندسازی کنید اما تولید نکنید

رویکرد کارآفرین معروف برزیلی-امریکایی Gary vaynerchuk بر مستندسازی است. ایده اصلی کار این بود که به جای تولید محتوا از داخل scratch، هر آن چه را که انجام می دهید را به صورت مستند در بیاورید. البته Gary هر آن چه را که انجام می داد را به صورت فیلم ضبط می کرد اما شما نیازی نیست که این کار را با آن شدت هم انجام دهید.

مستند سازی از دو مزیت عمده برخوردار است:

 1. محتوای شما بهتر از آب در می آید

چند سال پیش من قصد ورود به بهینه سازی نرخ تبدیل را داشتم اما مبتدی و تازه کار بودم و برای همین هم بهینه سازی نرخ تبدیل من که متمرکز بر محتوا بود آن قدر ها هم خوب از آب در نیامد.

 1. مستندسازی بسیار راحت تر و سریع تر است

پس از پایان تمام کارها در آخر روز، حالا زمان ثبت نمودن تمام وقایع می باشد. مستند سازی دلیل اصلی افزایش شمار انتشار پست ها است. در واقع به دلیل ثبت نمودن سئوی محتوا در طول هر روز، می توان حجم بیشتری را تولید نمود.

 • گردهمایی یک تیم محتوایی
این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی قیف محتوا چیست ؟

به تنهایی نمی توان تمام موارد مربوط به تولید محتوا را انجان داد و نیاز به تیم می باشد، بنابراین تیمی را برای انجام مواردی مانند اسکرین شات ها، گرافیک، ویرایش، QA و… را باید به کار گرفت.

 • سازماندهی اساسی

وجود یک تیم منسجم به این سازماندهی کمکی اساسی می کند اما این تنها کافی نیست. این درس دیگری است که می بایست آموخته شود. همانطور که گفتم، من تیمی را برای کمک در زمینه تولید محتوا استخدام نمودم اما ابزار کافی و همچنین اهداف و کارهایی که می بایست پس از آن در نوردیده شوند را در اختیار آن ها قرار ندادم و در عوض عناوین محتوا را در اختیار آن ها قرار دادم. از تقویم محتوایی استفاده کنید و استراتژی ها را برای تیم خود شفاف کنید و ابزارهای لازم را در اختیار آن ها قرار دهید.

انتشار محتوای منبع بودن

آیا انتظار ترافیک بالا تری را از کانتنت مارکتینگ خود در سال ۲۰۲۱ دارید؟ پس محتوای “منبع بودن” را امتحان نمایید. پست های منبع بودن، محتوا های جستجویی هستند که داده های جدید و جذابی را دارا می باشند، داده هایی که بلاگر ها و روزنامه نگاران می توانند در مقاله های خود به آن ها مراجعه نمایند.

طبق گزارش Buzzsumo، ۷۴% از افرادی که محتوای اورجینال جستجو منتشر می کنند اظهار داشته اند که این بخش به آن ها در دریافت ترافیک بیشتر کمک شایانی نموده است. بنابراین اگر به دنبال دریافت لینک ها، ترافیک، و اشتراک گذاری های بیشتر در کانتنت مارکتینگ خود هستید، بد نیست که گذری هم به محتوای منبع بودن بزنید. در این قسمت من قصد دارم تا شما را با درس هایی که از سال ها فعالیت در این حوزه آموخته ام آشنا کنم.

 • انتخاب عنوانی مناسب برای محتوای منبع بودن

دو راه برای یافتن عنوانی مناسب برای پست های منبع بودن وجود دارد

 1. می توانید از یک عنوان اثبات شده استفاده نمایید

برای مثال، تایتل آنالیز های سنجش CTR ارگانیک ما را امتحان کنیددر سایت backlinko

اما چرا برایان دین تصمیم به استفاده از تایتل CTR ارگانیک گرفت؟ به دلیل این که این عنوانی بود که فعالان سئو علاقه زیادی به آن داشتند. نسخه های قدیمی این مبحث همچنان ارجاع می شوند بنابراین نسخه بروز شده ای از آن را منتشر کرد و می دانست که نتایج بی نظیری را به دنبال دارد و همان هم شد. شما همچنین می توانید از عناوین جدید نیز استفاده نمایید.

 1. تمرکز بر اعتبار

زمانی که صحبت از محتوای منبعی به میان می آید نکته بسیار حائز اهمیتی وجود دارد که می بایست به خاطر سپرده شود. اگر می خواهید که مردم جستجوی شما را جدی بگیرند، داده های شما می بایست ۱۰۰% معتبر باشند، در حقیقت انتشار نتایج عیب دار یا گمراه کننده می تواند آسیب جدی به بنیان کار وارد نماید. اعتبار سنجی مبحثی است که ما می بایست آن را بسیار جدی بگیریم.

 • یافته های خودتان را تصویر سازی کنید

تصویر سازی داده از دو جهت به محتوای منبع بودن شما کمک می کند:

 1. داده های شما را قابل فهم تر می نماید

تصویر سازی می بایست از ثانیه های آغازین شروع تعامل آغاز شود و نه تمامی محتوا و داده ها

 1. تصاویر به سایر بلاگر ها نیز برای پست هایشان ایده می دهد که نهایتا منجر به بک لینک های موثر می شود
 • ترویج و ارتقا به واسطه انتشار

این بخش چیزی بیش از یک قدم بیشتر است، اما اگر داده های شما توانست یک چیز هیجان انگیز و جذاب را پوشش دهد یک انتشار موثر می تواند سبب دیده شدن پست توسط خبرنگارانی شود که آن عنوان را پوشش می دهند.

استفاده از عناوین ترند و در حال توسعه

محتواهای در حال ترند شدن راهی برای دیده شدن هر چه بیشتر محتوای شماست. از محتوای ترند پیش از جهش و رشد آن ها استفاده کنید. اما سوال این جاست که عناوین در حال توسعه را چگونه و چه زمانی باید یافت و پس از آن چه باید کرد؟ خب این همان مطلبی است که من در این بخش می خواهم توضیح دهم.

 • کوئری‌های مرتبط گوگل ترندز

گوگل ترندز برای پی بردن به مسیر صعودی بودن یا نزولی بودن کلید واژه ها و یا مقایسه دو کلید واژه با یکدیگر بسیار عالی است اما برای شناخت و انتشار عناوینی که پیش تر هیچ چیزدرباره آن نمی دانستید آن قدر ها هم عالی نیست مگر آن که بخش کوئری های مرتبط آن را چک کنید. بیایید ببینیم که این کار چگونه انجام می شود.

در ابتدا می بایست کلید واژه ای را جستجو نمایید که احتمال ترند شدن آن زیاد است و سپس کوئری های مرتبطی را که در انتهای صفحه لیست شده اند را چک کنید. این راهی است که گوگل بدین وسیله شما را از عبارات در حال توسعه آگاه می سازد و بسیار مفید است.

 • عناوین در حال توسعه
این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

کوئری های مرتبط گوگل ترندز بسیار مفید است ولی همانطور که گفتم این بخش صرفا برای عناوینی که از پیش با آن آشنا بوده اید مناسب است. سایت https://explodingtopics.com/ عناوین در حال توسعه اینترنت را برای عبارات آینده دار اسکن می کند.

 • تولید محتوای عالی و برجسته پیرامون عنوان ترند

خب حال که عنوان برجسته را یافتید چه باید بکنید؟ خب شما می توانید یک ویدئو یا یک لیست پست و راهنما بسازید. فرمت دقیق چندان اهمیت ندارد، نکته مهم این است که چیزی بسیار جامع تولید کنید. از آن جایی که عنوان بسیار جدید است، محتوای شما به سرعت تبدیل به یک عنوان منبع خواهد شد؛ خوب بنظر می رسد.

تولید محتوای برجسته بیشتر

در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری محتوای منتشر شده وجود دارد که این موضوع، کار را برای خود نمایی محتوای شما کمی سخت می نماید. بر طبق بررسی های صورت گرفته، ۹۴% از محتوا های آنلاین هیچ لینک بیرونی ندارند پس با این تفاصیل چگونه می خواهید محتوای خودتان را به سمع و نظر همگان برسانید. محتوای برجسته دقیقا مانند یک صدای بنگ، یک اتفاق عظیم بسیار عمیق و تاثیر گذار عمل می کند. در این بخش ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه از این هدف به عنوان بخشی از کمپین بازاریابی دیجیتالی خودتان استفاده کنید.

 • طراحی محتوا مزیتی رقابتی است

طراحی واقعا می تواند به دیده شدن هر چه بیشتر محتوای شما کمک کند.

 • کیفیت > کمیت

زمانی که صحبت از کانتنت مارکتینگ ۲۰۲۱ به میان می آید چه چیزی حائز اهمیت خواهد بود؟ کیفیت یا کمیت؟ کدام یک ارجع است؟ به نظر من کیفیت با اختلاف اول خواهد بود. تا زمانی که شما فاقد یک تیم تولید محتوای بزرگ باشید، بعید خواهد بود که محتوای برجسته ای بسازید. حقیقت این است که محتوا های برجسته زمان بر هستند و به غیر از آن، انرژی و ویرایش زیادی را نیز طلب می کنند. آن ها سنجش سختی دارند.

 • کار با متخصصان حوزه

از چند لحاظ، این رازی است برای قانونی و معتبر کردن محتوای با کیفیت. خب حال کار با متخصصان حوزه به چه معناست؟ بیایید فکر کنیم که شما در شرف انتشار یک شرکت SaaS هستید. دو هدف عمده برای نگارش این محتوا وجود دارد.

 • A: استخدام چند فریلنسر برای نوشتن مقاله
 • B: کار با یک موسسی که شرکت خود را تا ۱۰۰۰ مشتری توسعه داده است.

فریلنسر در پی برگرداندن محتوایی است که قبلا هم وجود داشته است. خب محتوای فریلنسرها خوب هستند اما فاقد مواردی است که صرفا در متخصصان آن حوزه یافت می شود. متخصصین حوزه می توانند بر طبق تجربیات دست اول خودشان درباره SaaS صحبت کنند. جزئیات، مثال ها، نسخه های بتا، تردید ها، مشارکت ها، تست های قیمت و… و میلیون ها چیز دیگری که شما فقط در زندگی حقیقی آن را لمس می کنید.

تجدید هدف محتوا

تجدید هدف محتوا راهی بسیار عالی برای سنجش کانتنت مارکتینگ شما می باشد بدون نیاز به هیچ گونه شروع مجددی در هر بار تولید محتوا. انتظارات مردم از محتواها در طی چند سال گذشته به میزان قابل توجهی بالا رفته است و این بدان معناست که شما دیگر نمی توانید خیلی از فعالیت های ساده گذشته را انجام دهید و مسئولیت شما سخت تر شده است. این بخش به شما خواهد گفت که چگونه از تجدید هدف محتوا به عنوان بخشی از استراتژی محتوایی خود در سال ۲۰۲۱ استفاده نمایید.

 • تطبیق دادن محتوا با هر یک از فرمت ها

استاندارد های محتوا ها نسبت به ۲ یا ۳ سال گذشته تغییرات بسیاری داشته است. در آن زمان شما می توانستید محتوا را از یک پست وبلاگ در فرمت های بسیارمختلف، بازیابی نمایید و نتیجه هم می داد. اما امروزه می بایست ایده، مفهوم  و نمونه ها را از محتوای اصلی دریافت کرده، آن را با فرمت جدید به نحو احسن تطابق دهید.

 • استفاده مجدد از مراحل و نکات معین و مشخص

نیازی نیست که شما حتما برای رسیدن به این هدف از تمام محتوا استفاده نمایید. در حقیقت شما می توانید یکی از بهترین بخش های محتوای در دسترس خودتان را به کار گرفته و از آن در جایی دیگر استفاده نمایید. به عنوان مثال می توانید از بخشی از محتوای تان در یک پست لینکدین استفاده مجدد کنید.

تاکتیک های کانتنت مارکتینگ در سال ۲۰۲۱

تولید محتوا برای لینک ها و یا اشتراک گذاری های اجتماعی. آیا ممکن است محتوایی را تولید کرد که بک لینک ها و اشتراک گذاری های شبکه های اجتماعی فراوانی دریافت نماید.

بله! اما بسیار نادر است. طی بررسی های از ۹۰۰ میلیون مقاله مشخص شد که ارتباط میان لینک ها و اشتراک گذاری های اجتماعی صفر می باشد. بنابراین می بایست حتما پیش از اشتراک گذاری، هدف گذاری کرد.

 • استفاده از Twitter threads

مشخص شده است که توییتر، تعاملات بیشتر اما کلیک های کمتری را حاصل می کند.

 • ارسال ایمیل های شخصی سازی شده

شما چه بخواهید محتوای خودتان را ارتقا دهید چه بخواهید به اینفلوئنسرهای اجتماعی دست پیدا کنید می بایست ایمیل های خود در سال ۲۰۲۱ را شخصی سازی کنید. تحقیقات اخیر از ۱۲ میلیون ایمیل ارسال شده حاکی از آن است که شخصی سازی ایمیل ها سبب می شود تا از هر سه ایمیل، یک ایمیل دریافت پاسخ داشته باشد.

 • ارتقای محتوا توسط مشارکت
این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

آیا به دنبال چشم های نظاره گر بیشتری بر روی محتوای خود هستید. از مشارکت محتوا استفاده نمایید. مشارکت محتوا زمانی است که شما و کسب و کاری دیگر به اتفاق بر روی محتوایی خاص کار می کنید. این کار معامله ای دو سر برد برای هر دو طرفین می باشد. شما برای این کار الزاما نیاز به یک مخاطب حاضر ندارید و این خود کار را به مراتب آسان می نماید. اما بخاطر داشته باشید که این استراتژی تا زمانی کار می کند که شما به نفع طرف دیگر نیز کار کنید.

چالش تولید محتوا و بازیافت محتوای موجود

بنابر گفته‌ی مؤسسه‌ی بازاریابی محتوایی، ۶۴ درصد بازاریابان محتوایی B2B گزارش داده‌اند که با چالش تولید محتوای کافی روبه‌رو هستند؛ راهکار مقابله با این چالش به نظر ما در این است که محتوای موجود را بازیافت کنیم.

بازیافت محتوای موجود، ساده‌ترین و به‌صرفه‌ترین راه برای افزایش تولید محتواست بدون اینکه بخواهید کیفیت را فدای کمیت کنید. شما می‌توانید با یافتن راهی برای بهره‌برداری مجدد از محتوای موجود، به خلق منابع جدید و الهام‌بخش اقدام کنید.

۱. کتاب‌های الکترونیکی‌ یا مقالات طولانی‌تان را تقسیم کنید.

برای اینکه از کتاب‌های الکترونیکی خود بیشترین بهره را ببرید، آنها را به پست‌های وبلاگی مجزا با ارزشی برابر تقسیم کنید. تقسیم کردن پیشنهادهای بلندمدت، یک تکنیک بازاریابی است که اکثرا آن را به کار نمی‌برند؛ شما با به‌کارگیری این تکنیک، می‌توانید به‌سادگی با تغییر رسانه‌ به ارزش‌آفرینی ادامه دهید.

کتاب‌های الکترونیکی، ممکن است برای برخی از مخاطبان پرحجم به نظر برسد، اما هضم پست‌های وبلاگی که جنبه‌ا‌ی خاص از یک مشکل کلی را بررسی می‌کنند، می‌تواند برای اکثر مخاطبان راحت‌تر باشد.

در اینجا نیز مانند هر تقسیم‌بندی دیگری، بسته به مجرایی که قصد انتشار محتوا را در آن دارید، به اندکی بازسازی قالب نیاز خواهید داشت.

۲. برای مقالات وبلاگ خود آرشیو درست کنید.

فعلا از کلافه کردن مغز خود برای یافتن ایده‌های جدید دست بردارید و لطفی در حق خودتان بکنید: ‌وبلاگ خود را آرشیو کنید.

احتمالا شمار زیادی کتاب الکترونیکی در اختیار دارید که می‌خواهید آنها را به شکلی تازه به رایگان منتشر کنید. اما پیش از اینکه مقالات موجود خود را غربال کنید، آنالیتیکس وبلاگ را بررسی کنید تا ببینید آیا پست‌های خاصی بوده‌اند که بیشترین بازدید یا به‌اشتراک‌گذاری را به همراه داشته‌اند.

هدف این است که نه تنها مقاله‌ای را که عملکرد خوب داشته کشف کنید، بلکه چندین مقاله را نیز که با موضوع آن مقاله هم‌پوشانی دارند، پیدا کنید. اگر بتوانید به ازای هر موضوع، ۳ تا ۵ مقاله جمع کنید، بیش از نصف راه را پیموده‌اید.

با اینکه می‌توانید مقالات را به شکل اصلی‌شان به کار ببرید، اما چنددقیقه صبر کنید و آنها را بازبینی و بازسازی کنید. مثلا آمار و ارقامی جدید به آن بیفزایید، عنوان را تغییر دهید و یا چند جمله را که گمان می‌کنید سر و شکل بهتری به مقاله می‌دهند، پس‌ و ‌پیش کنید.

در هر رویکردی که به کار می‌گیرید، حتما برای سهولت خوانشِ مجموعه‌ی از مقالات، به پیوستگی کاربردی میان آنها توجه کنید. با این کار، گسست طبیعیِ موجود میان مقالات را از بین می‌برید و از پیوستگی همه‌ی مقالات با هم اطمینان خواهید یافت.

همچنین، شما می‌توانید چندین نمودار، تصویر و آرایه‌ی گرافیکی هم به مقاله بیفزایید؛ با این تغییرات، در پایان خواهید دید که یک کتاب الکترونیکی جدید برای به‌اشتراک‌گذاری با خریداران خواهید داشت!

۳. محتوایی همیشه‌سبز توسعه دهید.

محتوای همیشه‌سبز کنایه از محتوایی ماندگار و همیشگی است که تاریخ مصرف ندارد (شاید مثل این مطلب).

محتوای همیشه‌سبز، اطلاعاتی با کیفیت ‌بالا و ماندگار به اشتراک می‌گذارد. بر خلاف محتوایی که تاریخ مصرف و انقضا دارد، محتوای ماندگار نه تنها برای کسب‌وکارتان، ارزش بلندمدت به ارمغان می‌آورد، بلکه این ظرفیت را نیز دارد که نیازهای مشتریان‌تان را در طول زمان برآورده کند.

در دنیای آرمانی، هر آنچه تولید می‌شود ماندگار خواهد بود؛ اما دنیای ما این‌گونه نیست. بنابراین، اگر از تهیه‌ و انتشار گزارش در مورد موضوعات داغ و گرایش‌های روزِ صنعت به خاطر نگرانی از انقضای تاریخ مصرف‌شان پرهیز کنید، به مزیت رقابتی کسب‌وکار خود لطمه خواهید زد. باید بدانید که دنیای کسب‌وکار روزانه تغییر می‌کند، از این رو، درک مزیت محتوای ماندگار و تقویت ارزش آن با یافتن راهکارهای خلاقانه، یک اصل کلیدی در بازاریابی محتوایی است.

به جای اینکه از این نکته‌ی کوچک بازاریابی به‌سادگی بگذرید، آن را در به‌روزرسانی‌های شبکه‌های اجتماعی، لینک‌های وبلاگ، کتاب‌های الکترونیک، وبینارها و پرسش‌های تکراری در نظر بگیرید.

انتشار و بازیافت محتوای ماندگار این امکان را برای کسب‌وکار شما فراهم می‌کند تا رهبری صنعت را به دست بگیرید و سطح رضایت مشتریان‌تان را افزایش دهید.

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

۴. مخاطبان جدیدی را هدف بگیرید.

تعداد شخصیت‌های خریدارتان، نه تنها بازتابی از کسب‌وکار شماست، بلکه محصول یا خدمات متمایز شما را هم نشان می‌دهد. درحالی‌که برخی کسب‌وکارها تنها یک شخصیت خریدار را شناسایی می‌کنند، سایرکسب‌وکارها به دنبال هدف‌گیری ۳ یا ۴ شخصیت خریدار هستند.

برای آنهایی که به دنبال جذبِ بیش از یک شخصیت خریدارند، تولید محتوایی که همه‌ی شخصیت‌های خریدار را هدف قرار دهد، بسیار دشوار است؛ چرا که برخی از تولیدات محتوایی‌تان ممکن است با تعدادی از شخصیت‌های خریدار شما ارتباط برقرار کند اما چندان خوشایند بقیه نباشد. اینجاست که باید در اندیشه‌ی بازیافت محتوا باشید. مثلا ممکن است پیش‌تر یک کتاب الکترونیکی را منتشر کرده باشید که اکثر مخاطبان را جذب کرده باشد، اما چه‌ بسا این رویکرد در بلندمدت همه را راضی نکند. بنابراین، به جای اینکه بخشی از مخاطبانِ هدف خود را رها کنید، محتوا را به شکلی بازیافت کنید که مناسب مشتریانی باشد که پیش‌تر از اصل محتوا استقبال نکرده‌اند.

اجازه ندهید مشتریان‌تان عقب بیفتند؛ یادتان باشد که تنها با رسیدن به پتانسیل کامل مخاطبان‌تان، می‌توانید به بازگشت سرمایه‌ی بالاتری دست پیدا کنید.

تبلیغ محتوای تولیدشده در شبکه‌‌های اجتماعی

تولید محتوا مهم است، اما اینکه بتوانید پیام خود را به خریداران برسانید، موضوع دیگری است. بهترین راه برای تبلیغ و ترویج محتوای شما بهره‌گیری از رسانه‌های اجتماعی است.

کارشناسان بازاریابی محتوایی در شرکت Moz توصیه‌ها‌ی زیر را بیان کرده‌اند:‌

۱. کانال درست را انتخاب کنید.

برخی از محتواها برای اینستاگرام مناسب هستند و برخی دیگر برای توییتر و برخی هم برای هر دو. شما باید مخاطب خود را به اندازه‌ای بشناسید که بدانید دوست دارد چه چیز را در کجا ببیند. اگر هنوز چنین شناختی ندارید، به آزمون و تجربه بپردازید تا چنین شناختی را از مخاطبان خود کسب کنید.

۲. در زمان‌های مناسب پست بگذارید.

اینستاگرام، توییتر و لینکدین در نسخه بیزینس خود آمارهایی به شما ارائه می‌دهند. از این اطلاعات می‌توانید به خوبی درباره زمان مناسب گذاشتن پست کسب تجربه کنید.

۳. از هشتگ استفاده کنید.

با اینکه بهره‌گیری افراطی از هشتگ‌ها خوب نیست، اما خود هشتگ‌ها راه خوبی برای جلب مخاطبان جدید هستند. بررسی کنید تا ببینید کدام هشتگ‌ها برای صنعت و کسب‌وکارتان مناسب‌ترند (اما در هر بار بیش از دو هشتگ به کار نبرید).

چطور افراد بیشتری را به اشتراک‌گذاری محتوای خود ترغیب کنید

وادار ساختن مردم به اشتراک‌‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی دشوار است. در واقع، حتی شرکت‌های صاحب‌نامی همچون کوکاکولا نیز بخش عظیمی از بودجه‌ی بازاریابی خود را برای خلق راهبردهای درگیری در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی مفهومی مبهم و گیج‌کننده است؛ اما یک موضوع را فراموش نکنید که هدف اصلی شما باید همواره درگیر کردن مخاطب با محتوا باشد. هرچه شمار هواداران و کاربران شبکه‌های اجتماعی که با محتوای شما تعامل برقرار می‌کنند افزایش یابد، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هم بازدهی کلان‌تری خواهد داشت.

۱. اتخاذ رویکردی راهبردی در مورد پلاگین‌های اجتماعی

در محیط اینترنتی امروزه، برخورداری از آیکن‌هایِ به‌اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی برای قابلیت بازاریابی وبسایت شما یک ضرورت است. بازاریابان در آسان کردن فرایندها برای خوانندگانِ آنلاین مهارت بسیار خوبی پیدا کرده‌اند؛ به بیان دیگر، شما اگر خواهان رقابت هستید، باید راحتی خوانندگان را در نظر بگیرید.

شما باید گزینه‌های به‌اشتراک‌گذاری را در بالا و پایین محتوای خود قرار دهید تا قابلیت دیده‌شدنِ آنها را افزایش دهید و دسترسی خوانندگان را به محتوا در هر کجای صفحه که هستند، بالا ببرید. اگر وبلاگ شرکت شما در وردپرس کار می‌کند، می‌توانید پلاگین‌های شناساییِ خودکار را بسته به پلتفرم‌هایی که کاربران هنگام بازدید از محتوای شما در آن قرار دارند، اجرا کنید و آنها را به ‌اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی یا دریافت اشتراک محتوای خود وادار کنید.

۲. اشتراک‌گذاری محتوای حساس به زمان

پست‌های شبکه‌های اجتماعی شما از پست‌‌گذاری حساس به زمان سود می‌برند. پژوهشی که از سوی Buddy Media انجام شده، نشان می‌دهد که برندهایی که خارج از ساعات کاری محتوا پست کرده‌اند، ۲۰ درصد افزایش نرخ درگیری داشته‌اند. زمان اوج درگیری برندها هم یکسان نیست. با این حال، شما می‌توانید با اجرای آزمون A/B در تلاش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهید، دقیقاً تعیین کنید که چه زمانی هواداران یا فالورهای‌تان بالاترین نرخ پاسخ‌دهی را به مطالب‌تان دارند. با این کار می‌توانید در موردنیازهای مخاطبانِ هدف خود در داخل پلتفرم مورد نظر به اجماع برسید.

۳. سنجش اثربخشی محتوای اشتراک‌گذاری‌شده

ملاحظه‌ی دیگر نوع محتوا و نیز نحوه‌ی به‌اشتراک‌گذاری آن است. برای نمونه، پست کردن به‌روزرسانی یک وبلاگ در فیسبوک می‌تواند یکی از دو نتیجه‌ی زیر را در پی داشته باشد:‌

۱. یا بی‌اثر خواهد بود و دیده نخواهد شد.

۲. یا واقعا فرصتی ناب برای مشارکت هواداران شما فراهم می‌کند.

نگرش ما به آنچه به اشتراک می‌گذاریم و واکنش‌های ناشی از آن صرفا نباید در فضای داخلی شرکت ابراز ‌شود. صرف اینکه در مورد به‌اشتراک‌گذاری محتوا هیجان‌زده باشیم، کافی نیست؛ باید این هیجان را در محتوای خود ابراز کنیم.

هنگام به‌روزرسانی وضعیت صفحه‌ی هواداران‌تان، پست کردن لینکی با عنوان «به‌روزرسانی وبلاگ» بسیار بیهوده و نامؤثر است. به جای این کار، با یک ویژگی متمایز و منحصربه‌فرد، مخاطب را به کنش‌گری برانگیزانید و با بهره‌گیری از تبلیغات اجتماعی، اشتیاق و علاقه‌ در او ایجاد کنید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی قیف محتوا چیست ؟

برای نمونه، فرض کنیم شما مقاله‌ای در مورد راهبردهای تولید سرنخ فروش نوشته‌اید. برای پست کردن لینک این مقاله، باید وضعیت خود را به‌روزرسانی کنید و چیزی در مورد خود لینک بگویید. آنگاه نوشتار وضعیت شما این خواهد بود: «‌سرنخ‌های بیشتر یعنی فروش بیشتر. مروری بر موفق‌ترین راهبردهای تولید سرنخ ۲۰۱۱٫ با ما همراه باشید و با ایده‌های قدرتمند در عمل آشنا شوید.»

۴. مشوق‌هایی برای درگیرسازی

فیسبوک، توییتر و یوتوب ویژگی‌های مشترکی دارند که اساسا اثربخشی بازاریابی محتوایی شما را چندبرابر می‌کنند. یک کاربر، محتوایی را با کاربر دیگر به اشتراک می‌گذارد و این چرخه ادامه می‌یابد. برای اینکه بتوانید به این شکلِ تصاعدی دیده شوید، باید طی پویش یا دوره‌ای معین تا جایی که می‌توانید جنب‌و‌جوش داشته باشید. برای این کار، هیچ روشی بهتر از فراهم کردن مشوقی برای برانگیختن کنش از سوی مخاطب نیست. در زیر نمونه‌هایی ارائه می‌کنیم که می‌توانید از آنها در پست‌های خود بهره بگیرید:‌

 • مسابقه‌ها
 • شرط‌بندی‌ها
 • جوایز
 • هدایای رایگان
 • قرعه‌کشی ها

یا هر چیز دیگری که به ذهن‌تان می‌رسد.

انگیزشِ شخصیت‌های خریدار باعث افزایش درگیری آنها می‌شود و کسب‌وکار شما را در موقعیت بهتری برای دیده‌شدن قرار می‌دهد.

چند مثال از تولید محتوا

پس از مطالعه‌ی درس‌های تعریف محتوا و نیز هدف از تولید محتوا، نباید در مصداق‌یابی برای محتوا مشکل چندانی داشته باشید.

در عین حال موارد زیر، نمونه‌هایی از محتواهای قابل استفاده در بازاریابی محتوا (بر اساس تعریف‌های بالا) محسوب می‌شوند:

 • کتاب یا کتابچه‌ای که توضیحاتی درباره‌ی یک محصول ارائه می‌کند.
 • مصاحبه‌ای که توضیحاتی درباره‌ی یک کتاب ارائه می‌کند و به نقد آن کتاب می‌پردازد (در این‌جا کتاب، محصول است و مصاحبه یا مقاله، محتوایی برای بازاریابی کتاب)
 • فیلم ویدئویی یکی از جلسات یک دوره‌ی آموزشی چند جلسه‌ای که به صورت رایگان یا با قیمت مشخص، به دیگران عرضه می‌شود (در بازاریابی محتوا، تعهد نداریم که محتوای مورد استفاده برای بازاریابی را رایگان عرضه کنیم. قیمت، یک انتخاب است).
 • یک فیلم یا کتاب به تبلیغ یک بحث اخلاقی یا مذهبی می‌پردازد (بازاریابی محتوا می‌تواند برای عرضه‌ و تبلیغ ایده‌ها هم به‌کار گرفته شود)
 • پادکست هایی که یک مشاور خانواده تولید می‌کند تا مخاطبان بیشتری، نام او را بشنوند و با او به عنوان یک متخصص آشنا شوند.

مجدداً لازم به تأکید است که  بازاریابی محتوا به شکل کلی آن، به بازاریابی با استفاده از محتوای دیجیتال محدود نیست. 

بازاریابی محتوا، پیش از عصر دیجیتال هم قدمتی بسیار طولانی داشته است. ضمن این‌که در عصر دیجیتال هم، هنوز بازاریابی محتوا می‌تواند خارج از بستر وب و اینترنت انجام شود:

عرضه‌ی یک DVD آموزش آشپزی با مایکروفر، نمونه‌ای از بازاریابی محتوا با استفاده از محتوای دیجیتال آفلاین است.

هم‌چنین عرضه‌ی یک کتاب کوچک به عنوان خلاصه‌ی ۱۰۰ کتاب منتشر شده در یک سال اخیر توسط یک ناشر (هر کتاب در یک پاراگراف)، نمونه‌ای از بازاریابی محتوا با استفاده از ابزارهای مکتوب محسوب می‌شود (چنین کتابی مثلاً ممکن است در نمایشگاه کتاب، به کسانی که خریدشان از مبلغ مشخصی بیشتر بوده، هدیه داده شود).

علت رونق گرفتن بحث بازاریابی محتوا چیست؟

ما از یک سو اصرار می‌کنیم که بازاریابی محتوایی قرن‌ها قدمت دارد. از سوی دیگر، تأکید می‌کنیم که دهه‌ی اخیر، دوران شکوفاییِ بی‌نظیرِ بازاریابی محتوا است. پس منطقی است اگر بپرسیم، علت این‌که بعد از چند قرن، ناگهان طی چند سال شاهد این رشد سریع هستیم، چیست؟

به سادگی می‌توان فهرست بلندبالایی از علت‌های رواج یافتن بحث بازاریابی محتوا ارائه کرد.

در این‌جا صرفاً تعدادی از این علت‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

کاهش هزینه‌ی نشر محتوا

امروز هر فرد یا کسب و کاری، به سادگی می‌تواند به یک ناشر (Publisher) تبدیل شود و شاید بتوان گفت مهم‌ترین هزینه‌ی مورد نیاز برای این‌ کار، صرفاً زمان است.

راه‌اندازی یک اکانت در شبکه های اجتماعی، هزینه‌‌ای ندارد.

راه‌اندازی یک وب‌سایت هم، اگر چه بی‌هزینه نیست، اما نسبت به هزینه‌ی اجاره کردن رسانه‌های سنتی (مثلاً رادیو، تلویزیون، مجله و بیلبورد) بسیار ارزان‌تر است.

می‌توان گفت اگر ده سال پیش شما یک کلیپ تبلیغاتی یک دقیقه‌ای درباره‌ی کسب و کار خود تولید می‌کردید و می‌خواستید صدهزارنفر آن را ببینند، امروز همان کلیپ را با هزینه‌ای بسیار کمتر می‌توانید برای همان صدهزارنفر نمایش دهید.

تأکید: ما در این‌جا درباره‌ی هزینه‌ی انتشار و توزیع محتوا صحبت می‌کنیم و نه هزینه تولید محتوا.

افزایش دسترسی به اینترنت و استفاده از کامپیوتر و موبایل

دسترسی به محتوا و استفاده از آن، مستلزم داشتن دسترسی به اینترنت، کامپیوتر، موبایل و سایر ابزارهای ارتباط دیجیتال است.

در دهه‌های گذشته، بخش کمی از مردم به فضای دیجیتال دسترسی داشتند. به همین علت ابزارهای بازاریابی دیجیتال، با یک محدودیت جدی ساختاری روبرو بودند.

اگر برای محصول یا کسب و کار خود، تیزر تلویزیونی نمی‌ساختید و در روزنامه‌های پرمخاطب آگهی منتشر نمی‌کردید، اکتفا به وب، به معنای راضی شدن به بخش بسیار کوچکی از بازار هدف بود.

این مطلب و خوندی ؟  ماتریس SWOT چیست؟

امروزه ماجرا برعکس شده و در بسیاری از محصولات و صنایع، با اکتفا به وب، موبایل و شبکه های اجتماعی، صرفاً بخش کوچکی از بازار هدف را از دست می‌دهید.

افزایش سهم مشتری در فرایند تصمیم‌گیری و خرید

این موضوع، یکی از رایج‌ترین مباحث مدیریت بازاریابی است.

مشتری امروز، به علت رقابتی شدن بسیاری از صنایع، در مقایسه با مشتری‌های سنتی قدیم، می‌خواهد تسلط بیشتری بر فرایند خرید محصول داشته باشد.

این اطلاعات بیشتر، صرفاً به مشخصات و ویژگی‌های محصول محدود نیست، بلکه حتی به فرایند تولید محصول نیز بازمی‌گردد.

این روزها، برای بسیاری از خانم‌ها مهم است که محصولات آرایشی‌شان، در فرایند تولید روی حیوانات تست نشده باشد.

برای مشتریان پوشاک، مهم است که محصولاتی که می‌خرند، توسط کودکان خردسال تولید نشده باشد.

حتی در انتخاب میان محصولاتی با رقابت نزدیک، مسئولیت اجتماعی و شیوه‌ی نقش‌آفرینی کسب و کارها در جامعه هم مدنظر قرار می‌گیرد.

حجم و تنوع اطلاعاتی که مشتری در تصمیم گیری مد نظر قرار می‌دهد (یا لااقل نسبت به آن‌ها علاقه نشان می‌دهد) بسیار بیشتر از گذشته است و بازاریابی محتوا می‌تواند ابزار مناسبی برای پاسخ‌گویی به این نیازها باشد.

افزایش هزینه رسانه‌های سنتی

طی دهه‌های اخیر، بسیاری از رسانه‌های سنتی، گران‌تر از قبل شده‌اند.

این در حالی است که اثربخشی آن‌ها هم به خاطر گسترش رسانه‌های نوین، کاهش یافته یا حداقل می‌توان با اطمینان گفت: سهم کمتری از بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

از سوی دیگر، هزینه‌ی اجاره‌ی رسانه‌های سنتی، روند نزولی نداشته و مانند بسیاری از سرویس‌ها و خدمات دیگر رشد کرده است.

بنابراین، ضمن این‌که رسانه‌های سنتی به تدریج سهم کوچک‌تری از کیک مخاطب را دریافت می‌کنند، حاضر نشده‌اند (یا نتوانسته‌اند) کاهش اثرگذاری خود را بپذیرند و اتفاقاً هزینه‌های خود را نیز متناسب با شرایط کلی اقتصادی جامعه افزایش داده‌اند.

طبیعی است که در این شرایط، بازاریابی محتوا به عنوان ابزاری ارزان، موثر، قابل ردیابی و با مخاطب انبوه، جذابیتی مضاعف پیدا کرده است.

نمونه‌های موفق بازاریابی محتوایی در جهان

خوشبختانه این روزها پیدا کردن مثل و نمونه موفق بازاریابی محتوا چندان کار سختی نیست. رواج این شیوه در بین کسب‌وکارها در عرصه‌های مختلف موجب شده است که نمونه‌های موفق آن در ایران و خارج از کشور به وفور در دسترس قرار داشته باشد. در ادامه، نگاهی به نمونه‌های موفق بازاریابی محتوایی انداختیم و سعی می‌کنیم کمی از شکل استفاده‌ی این شرکت‌ها از محتوا سر در بیاریم.

شرکت هاب‌اسپات

HubSpot جایگاه خودش را به عنوان غول دنیای بازاریابی محتوایی تثبیت کرده است. برایان هالیگان و دارمش شاه بعد از این‌که در MIT با یکدیگر آشنا شدند این شرکت را ساختند. ده سال از آن زمان می‌گذرد و نزدیک ۲۰۰۰ کارمند دارند و پیشروانی حقیقی در زمینه بازاریابی دیجیتالی به شمار می‌آیند.

یک دلیلی که باعث برجستگی هاب‌اسپات می‌شود این است که اطلاعات زیادی ارائه می‌دهند و حتی چندین خدمات رایگان هم دارند. این ابزار آنلاین رایگان به شما نشان می‌دهد چطور بازاریابی محتوایی با کیفیت می‌تواند بازدیدکنندگان از سایت را تبدیل به مشتریانی کند که هزینه پرداخت می‌کنند.

برای خدمات نرم افزاری، مشتریان می‌توانند وارد سامانه مشتریان در مکانی متمرکز شوند عوض این‌که مجبور باشند نرم افزاری را بگیرند که نیاز است تا به صورت محلی نصب شود. بلاگ آن‌ها هر ماه بیش از یک میلیون فروش دارد که واضح است در وضعیت سئو، پیشرو است. رمز موفقیت آن‌ها خلق محتوایی است که کاربران گذری را به مشتری تبدیل می‌کنند.

تخمین زده شده است که هفتاد درصد سفر مشتری، زمانی که به دنبال فروشنده‌ای می‌گردند که در خرید به آن‌ها کمک کند، تکمیل شده است. HubSpot با کمک در راهنمایی کردن و تاثیر گذاشتن بر تصمیم‌گیری مشتری در طول هفتاد درصد اول زمان، موفق شده است.

برند TED

به احتمال زیاد با TED talks آشنایی دارید. TED در سرتاسر دنیا کنفرانس‌هایی برگزار می‌کند که در آن اینفلوئنسرها و متخصصین، سخنرانی‌های کوتاه و زمان‌دار درباره حیطه تخصصیشان می‌کنند. این ویدیوهای اغلب آموزنده و جذاب در سرتاسر شبکه‌های اجتماعی و بلاگ‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند.

ولی آیا می‌دانستید TED عضو اصلی در دنیای بازاریابی محتوایی نیز است؟ خدمات بازاریابی‌ای که آن‌ها فراهم می‌کنند مانند HubSpot نیست. ولی قطعاً به میزانی پیشرو هستند که از رویدادهای حضوری استفاده می‌کنند تا محتوای آموزشی با کیفیت بالا بسازند و آن را برای هر کسی که همچین چیزی می‌خواهد موجود و قابل دسترسی می‌کند.

آن‌ها فقط روی کانال یوتیوب اصلیشان به تنهایی بیش از ۹.۵ میلیون عضو دارند. با وجود پنج میلیون نفر که هر بار ویدیویی آپلود می‌شود پیام دریافت می‌کنند، می‌توان به راحتی ارزش بازاریابی محتوایی خوب را دید و همچنین تاثیری که TED از آن استفاده می‌برد.

پلتفرم اصلی TED، یوتیوب است که در آن تقریباً هر روز ویدیوی جدید آپلود می‌کند و حتی ویدیوهایی درباره بازاریابی محتوایی هم ارائه می‌کند. تخمین زده شده است که ویدیو‌هایشان بیش از یک میلیار بار دیده شده‌اند.

آژانس hawke media

Hawke Media یک آژانس تجاری است. این شرکت با تمرکز بر برند که دفتر مرکزی‌اش خارج از سانتا مونیکای کالیفرنیاست و خدمات کامل بازاریابی محتوایی برای تجارت‌هایی در هر شکل و اندازه‌ای ارائه می‌دهد. تخصص آن‌ها در بازاریابی محتوایی شامل بازاریابی ایمیل، تبلیغات فیسبوک، SEM، کسب درآمد، طراحی، بازاریابی اینفلوئنسر، خرید مدیا، بازاریابی وابسته و موارد بیش‌تر می‌شود.

این مطلب و خوندی ؟  اندازه گیری محتوا چگونه است؟

یکی از روش‌هایی که Hawke Media خودش را مجزا می‌کند این است که راه حل‌های بازاریابی طبق فهرست سطح CMO را ارائه می دهد، این امر را برای مشاغل کوچک‌تر و نوپا ارزان‌تر می‌کند. آن‌ها تلاش می‌کنند با سفارشی کردن خدمات خود با نیازهای منحصر به فرد مشتریان خود، بالاترین بازده سرمایه گذاری را برای هر تجارت فراهم کنند.

Hawke عضوی کوچک اما در حال رشد در صنعت است و آن‌ها با چندین برند بزرگ از جمله Verizon ، Raleigh و Fjallraven همکاری داشته‌اند.

شرکت KISSmetrics

KISSmetrics پیشرو در جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل است و خدمات بسیاری برای حمایت از مشاغل در اندازه‌های مختلف در سیستم‌ها و استراتژی‌های بازاریابی محتوایی دارد.

تمرکز آن‌ها روی کمک به مشتریان برای دستیابی به اطلاعات صحیح است تا به توسعه استراتژی‌های معنادار با برند متمرکز و واقعاً معنی‌دار کمک کنند. همچنین به خاطر کتابخانه محتوای عالی‌ای که دارند شناخته شده‌اند، که به خاطر یادگیری و آموزش بازاریابی دیجیتالی، مقدار زیادی از آن به شکل رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است.

KISSmetrics یکی از ۱۰ محصول برتر نرم افزار بهینه سازی نرخ تبدیل است. با بررسی عمیق رفتار مشتری، معیارهای ارائه شده توسط این شرکت بسیار ارزشمند است. این اطلاعات به مشاغل می‌گوید که در چه موقعیتی قرار دارند و به آن‌ها نشان می‌دهد چطور می‌توانند پیشرفت کنند.

آژانس تبلیغاتی Influence & Co

Influence & Co به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از طریق محتوای جذاب و خلاقانه ارتباط برقرار کنند. پیشنهادهای کلیدی آن‌ها شامل برندسازی اجرائی، استراتژی بازاریابی محتوایی و پروژه‌های محتوای خاص در مقیاس بزرگ‌تر مانند اینفوگرافیک و کتاب‌های الکترونیکی است.

در دو سال گذشته، Influence & Co از دو کارمند به بیش از ۷۵ نفر افزایش یافته است و دفاتری در کلمبیا، کانزاس سیتی و سنت لوئیس ایجاد کرده است. این شرکت به یک رهبر فکری برای رسانه‌های مختلف و شرکت‌های انتشارات آنلاین تبدیل شده است.

شرکت Influence & Co معتقد است که محتوا قوی‌ترین ابزار برای تجارت در کسب و کار، جذب مشتری و فروش و ایجاد روابط واقعاً پایدار با مشتری است. آن‌ها به داشتن تخصص در این زمینه افتخار می‌کنند که می‌توانند شرکت شما را با بهترین کیفیت و تأثیرگذارترین محتوا ارائه دهند تا به کسب و کار شما کمک کند تا ROI خودش را افزایش دهد.

کمپین «Share A Coke – کوک خودت را تقسیم کن» کوکاکولا

کمپین «Share A Coke» به هر کسی این فرصت را می‌دهد تا نوشیدنی محبوبش را برای خودش شخصی‌سازی کند. این شرکت ۱۵۰ تا از محبوب‌ترین اسم‌های استرالیایی را انتخاب کرده و آن را روی کناره بطری‌ها اضافه کرده است. و مردم هم عاشق این کار شدند. هر کسی درباره کوک حرف می‌زد. از آن موقع، این کمپین در سرتاسر جهان پخش شده است.

چرا چنین چیزی تا این حد موفق بود؟ شخصی‌سازی. کوک باعث شد هر کسی حس کند خاص است. شما بودید و بطریتان در مقابل کل دنیا. و همچین شخصی‌سازی‌ای از صدقه سری بازاریابی محتوایی بود. کوک رفتارهای آنلاین مشتریانش را زیر نظر نگرفته بود، یا سعی در هدف‌گیری آن‌ها نداشت یا به دنبال معیارهای آن‌ها نبود. در عوض، چیزی را هدف گرفت که بیش‌ترین ارزش را برای مشتریان داشت: نامشان.

به هر حال، موضوع مورد علاقه هر کسی خودش است. و اگر می‌خواهید کسی توجهش به شما جلب شود، استفاده از اسمشان بهترین جا برای شروع است.

تحقیقات نشان داده است که ۷۴ درصد بازاریاب‌ها می‌دانند شخصی‌سازی باعث افزایش علاقه مشتریان می‌شود. ولی تنها ۱۹ درصدشان واقعاً از چنین چیزی استفاده کرده‌اند.

کوک با درخواست از مردم برای «تقسیم کردن» محصولاتش با یکدیگر، انقلابی دوباره در ارتباطات احساسی به وجود آورد. کمپینی همه‌گیر در یک بطری.

خلاصه مقاله بازاریابی محتوایی چیست؟ :

بازاریابی محتوایی شامل چه مراحلی است؟

کانتنت مارکتینگ حداقل شامل ۵ مرحله زیر است:

 • تعریف هدف یا ماموریت محتوا
 • استراتژی محتوا
 • طراحی و تولید محتوا
 • انتشار محتوا
 • بررسی بازخورد و به روز رسانی محتوا

در ادامه به بررسی این پنج مرحله اصلی می‌پردازیم:

تعریف هدف یا ماموریت محتوا (Content Mission)

تعریف هدف اولین مرحله است هر فرایند بازاریابی از جمله بازاریابی محتوایی است. هدف از بازاریابی محتوایی بسته به نوع کسب و کار و زمان فعالیت متفاوت است. برای مثال در مرحله شروع یک کسب و کار هدف ما از بازاریابی محتوایی دستیابی به مخاطب بیشتر و بالا رفتن آگاهی (Awareness) است؛ در مرحله فروش هدف ما از بازاریابی محتوایی افزایش فروش (Sales) و در مرحله پس از فروش هدف از بالا رفتن میزان اعتماد (Trust) و ترغیب به خرید یا مصرف بیشتر است.

استراتژی محتوا (Content Strategy)

مرحله دوم بازاریابی محتوایی که مهمترین مرحله از ۵ مرحله اصلی است، طراحی مسیر و استراتژی برای رسیدن به هدف یا مأموریت محتواست. در طراحی این مسیر و استراتژی باید درمورد ۶ موضوع زیر تصمیم‌گیری شود:

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

مدل محتوا (Content Model)

یک محتوا می‌تواند مدل‌های مختلفی داشته باشد، از جمله محتوای آموزشی، محتوای تبلیغاتی و غیره. انتخاب مدل محتوا اولین مرحله در استراتژی محتوا است.

نوع یا شکل محتوا (Content Type)

در فضای دیجیتال از انواع مختلفی از محتوا مانند محتوای متنی، محتوای تصویری، ویدیوی، صوت، پادکست، اینفوگرافی، موشن‌گرافی و… می‌توان استفاده کرد. در مرحله دوم از استراتژی محتوا باید راجع به اینکه محتوای ما قرار است به چه شکل یا اشکالی باشد تصمیم‌گیری کنیم. باید در نظر داشته باشیم که آزادی عمل ما در استفاده از انواع محتوا بستگی به میزان بودجه، زمان، انرژی و تعداد افرادی دارد که در فرآیند بازاریابی محتوایی به ما کمک می‌کنند.

تم محتوا (Content Theme)

در تهیه یک محتوا می‌توان از تم‌های مختلفی استفاده کرد. برای مثال تم رسمی، جدی، عامیانه، دوستانه و… از انواع تم‌هایی هستند که می‌توانیم به صورت کلامی (Verbal) یا بصری (Visual) از آنها استفاده کنیم.

کانال انتشار محتوا (Content Distribution Channel)

در مرحله چهارم از استراتژی محتوا باید تصمیم‌گیری کنیم محتوای ما قرار است در چه کانال یا کانال‌هایی منتشر شود، این کانال‌ها می‌توانند برای مثال شبکه‌های اجتماعی ما، شبکه‌های اجتماعی دیگر، وب‌سایت ما، وب‌سایت‌های دیگر، بلاگ، اپلیکیشن و… باشند.

چرخه عمر محتوا (Content Life Cycle)

در استراتژی محتوا باید راجع به تاریخ انقضای محتوا فکر شود. محتوای تولید شده توسط ما قرار است تا چه زمانی در دسترس مخاطبان باشد؟ پس از آن زمان باید با این محتوا چه کنیم؟ آیا باید محتوا را حذف کنیم؟ یا آن را بازتولید کنیم؟ یا بازنشر دهیم و آن را تصحیح یا به روز رسانی کنیم؟

شاخص‌های عملکرد محتوا (Content Metric)

در مرحله آخر از استراتژی محتوا باید تصمیم‌گیری کنیم که چه شاخص یا شاخص‌هایی می‌تواند میزان دستیابی ما به هدف تعیین شده در مرحله اول از بازاریابی محتوایی را نشان دهد. برای مثال یک شاخص ساده می‌تواند تعداد افرادی باشد که در یک بازه زمانی مشخص محتوای ما را دیده‌اند.

طراحی و تولید محتوا (Content Design and Production)

پس از مشخص کردن هدف محتوا و طراحی مسیر و استراتژی رسیدن به این هدف، نوبت به تولید محتوای مشخص شده است. این کار می‌تواند توسط خود ما یا تیم تولید محتوای ما انجام شود و یا به افراد یا شرکت‌های دیگر برون‌سپاری شود.

انتشار محتوا (Content Release)

مرحله چهارم بازاریابی محتوایی انتشار محتوای تولید شده در کانال‌ها و رسانه‌های مشخص شده در استراتژی محتوا است.

بررسی بازخورد و به روز رسانی محتوا (Content Feedback and Updates)

مرحله آخر و مهم بازاریابی محتوایی بررسی بازخورد مخاطبان در مواجه شدن با محتوای انتشار یافته و به روز رسانی، تصحیح، بازتولید، بازنشر و یا حذف محتوا از کانال‌های ارتباطی است.

باید توجه کنیم که بازاریابی محتوایی یک فرآیند (Process) است و تمامی این پنج مرحله برای تولید یک محتوای اثربخش باید به دقت طی شود. تنها در این صورت است که محتوای تولید شده توسط ما بهترین بازدهی را خواهد داشت.

اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی

عدم استفاده از منابع غیرموثق

منابعی که برای تولید محتوا استفاده می‌شوند، نقش بسزایی را در جذب مشتریان ایفا می‌کنند. این در حالی است که بسیاری برای تولید محتوا از وب سایت‌های دیگر استفاده کرده و یا به وبلاگ‌های نامعتبر مراجعه می‌کنند. در نتیجه به مرور زمان کاربران نسبت به محتواهای آن ها بدبین می‌شوند. بنابراین بهتر است محتواها را میان منابع معتبر انتخاب کنید.

یک شرکت بزرگ برای بازاریابی محتوایی به سراغ تحقیق، پژوهش و جستجو می‌رود. صرف هزینه‌ی کلان برای این استراتژی باعث افزایش سود و فروش بیشتر می‌شود.

تولید محتواهای ضعیف

برخی برای تولید محتوا زمان صرف نمی‌کنند و هر مطلب ناپخته و نیمه تمامی را در وب سایت خود منتشر می‌کنند. این در حالی است که محتوا نقش مهمی را در سایت ایفا می‌کند. محتواهای ضعیف نمی‌توانند به خوبی عمل کنند و هیچ اعتباری برای سایت ندارند. پس باید محتواها تقویت داده شوند. تکراری نبودن و کپی نبودن محتواها یک اصل مهم در زمان بازاریابی محتوایی است.

عدم ارتباط با کاربران

برخی وبمسترها اگر چه برای سئو و بهینه سازی سایت تلاش زیادی می‌کنند و استراتژی بازاریابی محتوایی آنها موفق است، اما از آنجا که هیچ تلاشی برای ارتباط برقرار کردن با کاربران نمی‌کنند، در نتیجه به مرور زمان از میزان محبوبیت آن ها کاسته می‌شود. این موضوع برای بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی اهمیت بیشتری دارد.

بازاریابی بدون محتوا یعنی هیچ!!

بدون محتوا هیچ کسب‌‌وکاری قدم از قدم پیش نمی‌برد. صرف نظر از نوع تاکتیک‌های بازاریابی شما، محتوا بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند کاری شما خواهد بود. به مثال‌های زیر توجه کنید.

 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: استراتژی بازاریابی محتوا پیش از استراتژی رسانه‌های اجتماعی شما انجام می‌شود. یعنی شما برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود باید محتوای بی‌نظیری داشته باشید.
 • جستجوگرها: موتورهای جستجو به کسب‌وکارهایی که محتوای خوب و با کیفیت را منتشر می‌کنند، پاداش می‌دهند. بنابراین سئوی خوب هم در گروی محتوای با کیفیت است.
 • تبلیغات کلیکی: محتوای تبلیغات کلیکی اگر جذاب نباشد، هیچکس روی آن کلیک نمی‌کند.
 • بازاریابی ورودی: محتوا، کلید اصلی ترافیک ورودی است.
 • بازاریابی ربایشی هم که بدون محتوا اصلاً امکان پذیر نیست.

خلاصه کلام این است که هر گوشه بازاریابی و هر کاری که بخواهید برای ترویج برند خود انجام دهید، بدون حضور محتوا امکان پذیر نیست.

خب این هم از بازاریابی محتوا و آنچه که باید از آن یاد می‌گرفتیم. اگر سؤالی در این زمینه دارید در قسمت دیدگاه از ما بپرسید.

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه