0

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا چیست؟ تعریف استراتژی محتوا را با گذری به تولید محتوا شروع می‌کنیم اینگونه که تولید محتوا برای بازاریابی محتوا به مانند دوخت پیراهنی برای یک شخص است. اگر در دوخت پیراهن الگوی لازم را نداشته باشیم و سایز مشتری را رعایت نکنیم حتی اگر بهترین پارچه را انتخاب کنیم و با بهترین چرخ خیاطی هم اقدام به دوخت پیراهن کنیم بازهم حاصل کار پیراهن خوبی از آب در نمی‌آید بنابراین در بازاریابی محتوا نیز علاوه بر تشخیص اینکه از چه نوع محتوایی (متنی، صوتی، ویدئو و تصویری) و چه منبعی برای نشر (شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ، سایت و…) باید استفاده کرد باید بدانیم که اطلاعات را چگونه طبقه‌بندی کنیم و حتی خواست مشتریان را نیز در تولید محتوا در نظر بگیریم.

فهرست این مقاله آموزشی

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

فهرست مطالب استراتژی محتوا چیست؟

تولید محتوا یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در دنیای فنّاوری امروز به‌وفور انجام می‌شود و برای تولید آن مراحل مختلفی از خلق ایده تا انتشار آن صوت می‌پذیرد اما پیش از تولید محتوا مسئله‌ای که لازم است حتماً مورد توجه قرار گیر این است که محتوا با چه هدفی و برای چه تولید می‌شود؛ در واقع باید بدانیم با تولید یک محتوا به چه چیزهایی دست پیدا کنیم و تولید محتوا بدون داشتن استراتژی کاری عبث و بیهوده است. اما سؤال اصلی این است که استراتژی محتوا چیست و به چه علت نقش پررنگی در تولید محتوا ایفا می‌کند؟

بازاریابی استراتژی محتوا چیست؟

بازاریابی استراتژی محتوا به چشم انداز اهمیت می دهد. جزییات چگونگی و چرایی محتوایی که ایجاد خواهد شد را بررسی و مدیریت می‌کند و درباره زمان‌بندی نمایش آن به مشتری و بازدید کننده صحبت می کند. این نوع استراتژی بر روی تمامی محتواهایی که مشتریان در معرض آن هستند تمرکز می کند. استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا همپوشانی دارد. به همین خاطر است که بیشتر افراد این دو را شبیه هم می دانند. اما به خاطر داشته باشید که آن ها کارهای یکسانی انجام نمی دهند. رویکردی از بازاریابی استراتژیک است که روی تولید و توزیع مرتبط و سازگار محتوا برای جذب بهتر یک مخاطب تعریف‌شده و مشتری را برای سودآوری بیشتر هدایت می‌کند.

وقتی از استراتژی محتوا سخن می­‌گوییم منظورمان برنامه‌ریزی است چرا که محتوا در تمام زمان‌ها از ابتدای تولید تا زمان انتشار باید مدیریت و کنترل شود تا همسو با اهداف باشد و بنا است که محتوای مناسب، مفید و کاربردی برای مخاطب تولید و گردآوری شود و نقطه نهایی این تولید محتوا انتشار ان و تأثیری است که بر مخاطب می‌گذارد.

به نوعی تعریف استراتژی محتوا در واقع فرآیند تولید، ذخیره و توزیع محتوا بر اساس یک برنامه سازمان‌یافته حول یک محور و مأموریت مشخص و بر اساس مخاطب‌های مشخص است. بنابراین اگر بخواهیم مشتریان خود را برای همه در کنار خود داشته باشیم و آن‌ها را به یار همیشگی محصولات و خدمات خود تبدیل کنیم و از ایده‌های آن‌ها نیز بهره ببریم؛ باید برای محتواهای خود استراتژی‌های مشخص داشته باشیم.

استراتژی محتوا به مرحله‌ای رسیده است که می تواند بهترین روش‌های محتواسازی را تعریف کند، چرا که مواجهه با فضای دائماً در حال تغییر محتوا (به عنوان مثال: کانال همه جانبه، شخصی سازی، ابزارهایی که روندهای استراتژی محتوا را تسهیل می کنندو…) نیاز به زمان زیادی دارد و توسعه‌دهندگان تلاش می‌کنند تا استراتژی محتوا را به جایگاه شایسته خود برسانند.

این مطلب و خوندی ؟  پادکست چیست؟

با وجود اینکه بین کارکرد “استراتژی محتوا” و “بازاریابی محتوا” اختلاف وجود دارد، اما در این مطلب کارکرد این دو تعریف را براساس پاسخ‌های نظرسنجی استراتژی محتوا که درسال ۲۰۱۴ صورت گرفت، بررسی خواهیم کرد.

این فرایندها علاوه بر اینکه برای پروژه‌های وب کاربرد دارند، می‌توانند در سایر پروژه‌های محتوایی نیز قابل استفاده باشند. از جمله: چاپ، تبلیغات، ویدئو، ارتباطات فنی و…

هر پروژه محتوایی، با پروژه‌ی دیگر متفاوت است. در نتیجه ملزومات هر پروژه محتوایی نیز متفاوت خواهدبود. بعید به نظر می‌رسد که تمام استراتژی‌های مطرح شده در این مطلب، در مورد همه پروژه‌هایی که انجام می‌شوند مورد استفاده قرار بگیرند. به شما توصیه می‌شود مواردی را که برای اهداف شما مناسب ومفید هستند انتخاب کنید و آنها را در صورت لزوم به کار بگیرید.

استراتژی محتوا چیست؟

تعریف ارائه شده در کمیته روش‌های برتر استراتژی محتوا:

“ارائه محتوای مناسب به کاربر مناسب در زمان مناسب از طریق برنامه‌ریزی استراتژیک ایجاد محتوا، تحویل و حاکمیت.”

تعریف ارائه شده در راهنمای بهترین روش استراتژی محتوای دیجیتال، که به بررسی موضوعات، مضامین و چالش‌های موجود در استراتژی محتوا می‌پردازد که در فوریه ۲۰۱۴ انتشار یافت:

“…تعریف گسترده‌ای از استراتژی محتوا وجود دارد. برای برخی، این مفهوم دقیقاً بر بازاریابی محتوا و تحقق اهداف مرتبط با بازاریابی از جمله آگاهی از روندها، جذب مشتری یا وفاداری متمرکز است.”

“برای برخی دیگر، استراتژی محتوا به طور گسترده‌تری شامل معماری اطلاعات، ساختارمحتوا، منشأ، استفاده مجدد و تجربه کاربری است. با این حال، بیشتر پاسخ‌دهندگان به سوالات نظرسنجی، اعتقاد داشتند که تعریف کامل‌تری از استراتژی محتوا لازم است.”

استراتژی تولید محتوا چیست؟

تعریف بلوم اشتاین :

کتاب مارگوت بلوم اشتاین با عنوان طراحی استراتژی محتوا در کار که جزو کتاب های بسیار معتبر در این مقوله است، برای تعریف استراتژی تولید محتوا  تاکید زیادی روی عبارات ارزش پیشنهادی برند و به وجود اوردن و خلق یک تجربه ی جدید و خاص برای مخاطب خود دارد. انتظاری که از ترفند و استراتژی محتوا داریم این است که محتوایی مناسب، مفید و قابل استفاده که بتواند یک تجربه ی خاص تولید کند گرد هم اورد و محتوای مناسب را به مخاطبین عرضه کند و آنان را مدیریت کند.

مایکل برنر:

مایکل برنر در تیم های بزرگی هم چون اس ای پی و آی سی آر تجربه ی مدیریت دارد و در رزومه ی او کتابی  با عنوان “فرمول محتوا” گرد هم اورده که در آن تعریف دیگری از استراتژی محتوا کرده.

او در کتابش به این عقیده اش که ترفند تولید محتوا را هم باید مثل فعالیت های دیگر که در کسب و کار هستند طبق نرخ بازگشت سرمایه و یا ROI مقایسه کرد. ترفند و استراتژی محتوا ، نگرش و دانشی متفاوت است نسبت به روش هاس سنتی مارکتینگ محتوا. در این باره باید اشاره کرد که استراتژس محتوا با مدیریت کردن مناسب منابع، یک جریان به هم پیوسته و مرتبط را از محتوایی که می خواهیم تولید کنیم ایجاد می کند و نیاز مخاطب را برطرف میکند و مورد خواسته شده را ارائه می دهد.

این مطلب و خوندی ؟  سئو کلاه سفید چیست؟

راهل بیلی:

راهل بیلی در عرصه ی استراتژی محتوا و مارکتینگ محتوا ، مطالب و مقاله های بسیاری گرد آورده. کتاب معروف راهل بیلی تحت عنوان “زبان استراتژی محتوا” قسمتی از ترمینولوژی زمینه ی محتوا را قسمت بندی کرده و تدوین می کند. راهل بیلی اعتبار زیادی نسبت به افراد مذکور و نام برده دارا نیست ولی توجه او به جزئیات مسبب آن است که با خواندن و مطالعه ی مطالب او بهره ای برده و الهام بخش برای ما باشد.

تعریف او از استراتژی محتوا بر این مبناست که ترفندی که استفاده میکنیم که یکی از جنبه های برنامه ریزی است، در طول عمری که آن محتوا دارد ، تغیر نمی کند . مانند تحلیل کردن و هم راه کردن آن با اهداف، یک برنامه ی کلی برای تولید و عرضه ی آن و آخرین نکته ی آن برنامه داشتن برای محتواست که به موقع حذف شود.

کریستینا هالورسون :

یکی از مشهور ترین و مطرح ترین افراد در استراتژی محتوا در تجارت الکترونیکی می باشد . در تعریفش نکاتی را مطرح می کند:

در نمونه استراتژی تولید محتوا از روشی استفاده می شود که مارا برای رسیدن به اهداف خود در کسب و کار اماده می کند و نیاز مخاطب را مشخص. ما را راهنمایی می کند تا درباره ی اهداف تصمیم گیری کنیم و برنامه ای داشته باشیم از کشف محتوا تا حذف آن. خلاصه مطالبی که کریستینا هالورسون جمع اوری کرده به این معنی است که: استراتژی محتوا راه موثری ست برای برنامه ریزی از تولید محتوا تا تحویل و ارائه ی آن به مشتری و مدیریت آن

ما در مجموع از تعریف کریستینا هالورسون برای مفهوم استراتژی محتوا استفاده می کنیم. هالورسون معتقد است که در مبحث استراتژی محتوا ، معیار هایی که انتخاب می شوند در راه موفقیت محتوا باید باشند. اعتقاد برنر هم بر این شرح است که معیار هایی که سبب موفقیت می شوند باید بر اساس اقتصادی و مادی بر پا باشند. تا بتوانیم این معیار ها را در قالب نرخ بازگشت سرمایه حساب کرد.

راز نوشتن یک استراتژی تولید محتوا خوب

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام یا سایت، یکی از اهدافش مدیریت محتوا می باشد. مدیریت محتوا یک سمبل ذهنی و فرهنگی می باشد که طبق آن تلاش می کنیم که اطلاعات و نیاز  هایی که مشتری و مخاطب می خواهند در هر شرایط و مکانی که هستند  در اختیارشان قرار بگیرد. استراتژی محتوا یک نوع دید استراتژیکی است در عرصه ی مدیریت محتوا و از آن به عنوان یک دارایی مهم و موثر یاد می شود . به کمک این موضوع می توانیم مدیریت را جوری عملی کنیم که نرخ برگشت سرمایه ی مربوط به فعالیت های تولید کردن محتوا به طور عددی قابل اندازه گیری باشد.

این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

یکی از راز های موفقیت در تولید محتوا داشتن استراتژی خاص می باشد. هر فردی که می خواهد در تجارت الکترونیکی موفق باشد باید مختص به خود استراتژی ای را داشته باشد که هم زمان بتواند مخاطب خاص خود را جذب کند. این استراتژی شامل هدف و برنامه ریزی است. با برنامه ای که می ریزید می توانید پیشرفت و رشد کنید پس همیشه باید طبق آن پیش بروید برای تولید محتوایی که مناسب باشد. استراتژی محتوا به همگان کمک می کند تا با دانش و اگاهی کامل محتوا تولید شود و از تکرار بپرهیزید. این امر کمک می کند تا محتوای با کیفیت داشته باشید و شایسته ی منتشر کردن باشد.

کارکردهای استراتژی محتوا چیست؟

 • به یک سازمان کمک می‌کند تا موثرترین و مفیدترین محتوا را تشخیص داده و در زمینه محتواهای جدید تصمیمات آگاهانه بگیرد، و چنین تصمیماتی را با یک چارچوب استراتژیک بزرگتر گره بزند.
 • رویکردی را برای کمی سازی و نشان دادن ارزش محتوای درون سازمانی ایجاد می‌کند.
 • محتوای مناسب را معرفی می‌کند و ایجاد و تکامل مداوم آن را برای تأمین نیازها و اهداف کسب‌وکار، ضمن تحقق یک وعده تجاری یا سازمانی به مصرف کننده، ارائه می‌کند.
 • فرآیندی ایجاد می‌کند و آن را برای انتشار کارآمد و موثر مطالب، از ایجاد تا بایگانی، حفظ می‌کند.
 • موجب تسهیل محتوای هوشمند و راه‌حل‌های محتوایی مبتنی بر عملکرد می‌شود.
 • به تعریف فرایندها، ابزارها و منابع موثر برای پشتیبانی از راه حل‌های محتوا کمک می‌کند.
 • راه حل‌های محتوای چند کاناله را هدایت می کند.
 • هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و مدل محاسبه شده برای بازگشت سرمایه را برای محتوا ایجاد می‌کند (محتوا می‌تواند یک دارایی تجاری قابل قبول باشد و باید هم چنین باشد).

ما به قالب‌هایی نیاز داریم که به ما امکان انتشار در بسیاری از کانال‌ها را بدهد. یک پژوهشگر این نوع قالب‌ها را”محتوای هوشمند” توصیف می‌کند و در تعریف آنها می‌گوید:

“محتوایی که از نظر ساختاری غنی و از نظر معنایی طبقه‌بندی شده باشد، بنابراین به طور خودکار قابل کشف، استفاده مجدد، تنظیم مجدد و قابل تطبیق است.”

استراتژی محتوا به تعریف و موقعیت‌یابی بسیاری از مطالب درجهت ایجاد موفقیت هرچه بیشتر کمک می‌کند، اما به طور ویژه به محتوای هوشمند می‌پردازد. به طور کلی در تعریف استراتژی محتوا می‌توان گفت: “مجموعه ای از رهنمودها، اخلاق یا ایده‌هایی که نشان‌دهنده کارآمدترین یا محتاطانه‌ترین اقدامات است. بهترین اقدامات معمولاً توسط یک مرجع، مانند یک هیئت حاکم یا مدیریت، بسته به شرایط تعیین می‌شود.”

“بهترین روش، روشی تکنیکی است که به طور مداوم نتایج برتر از نتایج به‌دست آمده از سایر روش‌ها را نشان داده و به عنوان معیار استفاده می شود. علاوه براین، با کسب تجربه، یک کسب‌وکار می‌تواند پیشرفت کند تا بهتر شود.

بنابراین بهترین روش‌ها برای استراتژی محتوا کدامند؟ ما انتخاب‌های خود را به چند مرحله تقسیم کرده‌ایم. (بسته به پروژه خود، شما ممکن است این کارها را با ترتیب دیگری انجام دهید.) در هر مرحله ممکن است با موارد زیر مواجه شوید:

 • تغییرو تحول‌های معمول که ممکن است لازم باشد در آن مرحله ایجاد کنید.
 • مراحل تکمیل محصولات قابل تحویل.
 • الگوهایی که می‌توانید برای قالب بندی محصولات قابل تحویل خود استفاده کنید.
 • چند نمونه از محصولات آماده تحویل شده.
این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

نقشه راهبردی استراتژی محتوا

یک نقشه راهبردی؛ اهداف کوتاه مدت، میان مدت وبلندمدت را برای طرح‌ریزی یک استراتژی محتوا ترسیم می‌کند. این ابزار می‌تواند به اولویت بندی ابتکارات محتوا و ارائه چشم انداز اصلی با پروژه‌های قابل رشد کمک  زیادی کند.

یک نقشه راهبردی باید شامل یک چشم‌انداز بلند مدت باشد و پروژه‌ها را در یک جدول زمانی نشان دهد که به شما کمک می‌کند تا به اهداف مورد نظر برسید.

 نحوه ایجاد نقشه راهبرد استراتژی محتوا

 • به پروژه‌ها و اهداف تعریف شده در سایر مطالب یا سایر اسناد مراجعه کنید.
 • عناصر لازم را از استراتژی مشاغل خود، تقویم تحریریه و ابتکارات تجاری آینده مانند کمپین‌ها، ارائه ویژگی‌های سایت جدید وغیره حتماً در آن بگنجانید.

چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت

این مرحله از محتوای شما را سوالاتی مثل “کجا، چه چیزی، چه کسی و چه زمانی” تعیین می‌کند: در کجا زندگی می‌کنید، چه محتوایی دارید، آیا اصلی یا سندیکایی است و آیا محدودیتی در استفاده از آن وجود دارد یا خیر. چه کسی در سازمان شما “مالک” محتوا است و چه زمانی آن را بررسی و به روزرسانی می‌کند. همچنین شما باید محتوای رقبای خود را ارزیابی کنید.

سند استراتژی محتوا یک سند اصلی است که در نهایت شامل یافته‌های کار انجام شده است. این ممکن است شامل اهداف پروژه، مختصر پروژه، نمودار صوتی و لحنی، راهنمای سبک تحریریه و موارد دیگر باشد. این امر برای ارجاع در پایان پروژه به ذینفعان تحویل داده می‌شود.

یک سند استراتژی محتوا ایجاد کنید

 • ایجاد فهرست مطالب خود را در این مرحله آغاز کنید.
 • با تکمیل مراحل و تحویل‌ها، اضافه کردن بخش‌ها و اسناد جدید در کل پروژه را ادامه دهید.

افراد موفق، به مصاحبه‌ها، نظرسنجی‌ها و تحقیقات بازار متکی هستند، که شامل برخی از سوالات زیر می‌شود:

 • “به روز بودن” برای مشتری چقدر اهمیت دارد؟
 • شرح وظایف مشتری چیست؟
 • چگونه نارضایتی مشتری را حل کنیم؟
 • ارزش ها و اهداف اصلی مشتری چیست؟
 • مشتری از کجا اطلاعات مربوط به محصولات ما را به دست می‌آورد؟
 • رایج ترین نگرانی در مورد خدمات ما چیست؟

چرا استراتژی محتوا؟

امروزه تحقیقات نشان داده است که مردم دیگر اهمیت چندانی به اصرار برند ها برای خرید ندارند ، این حرف این سوال را برای ما ایجاد میکند پس چطور میتوان انتظار داشت که مشتریان به تبلیغات شما توجه کنند ؟
اینجاست که اهمیت استراتژی محتوا به چشم می آید زیرا بازاریابی محتوا و درون گرا می توانند کاری کنند که دیگر لازم نباشد شما اصرار به فروش کنید بلکه مشتری به سمت شما خواهد آمد و البته چند مزیت دیگر هم برای آن میتوان نام برد :
صرفه جویی در هزینه ها این موضوع مخصوصا برای استارتاپ های با منابع محدود بسیار مهم است
افزایش اعتماد مشتری
افزایش وفاداری مشتری
و…

انواع طراحی استراتژی محتوا

در ادامه انواع مختلف ایجاد و استراتژی بندی را برای محتوا در نظر خواهیم گرفت می‌تواند در تقویم محتوا شما قرار بگیرید و به صورت روزانه به روز شود.

ایجاد محتوایی جذاب

میتوان گفت مهمترین فاکتور در بازاریابی محتوا ، نگارش ، تهیه و تولید یک محتوای جذاب ، مخاطب پسند و با کیفیت است ، تا جایی که بتوان گفت همان چیزی است که مخاطب در موتورهای جستجو به دنبال آن است. شما می توانید با ایده پردازی محتوایی، محصولات خود را به طور شگفت انگیزی به کاربران ارائه دهید  تا آنها را مجذوب محتوای خود کنید. مخاطبان امروز حوصله محتواهای تکراری ، بلند و طولانی و سراسر از جملات را ندارند و به دنبال یک محتوای جذاب ، با معنی و خلاصه و مفید میگردند. در نتیجه ایجاد یک محتوای جذاب و خوشایند یکی از تکنیک های بازاریابی محتوایی است. شما میتوانید برای جذاب تر شدن محتوای خود از اینفوگرافی ها ، کتاب های الکترونیک و حتی پادکست استفاده کرده و حس کنجکاوی مخاطبان خود را تحریک کنید.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

ایجاد محتوای سریالی

یکی از استراتژی های بازاریابی محتوا تهیه و انتشار محتوای سریالی است.  به این معنا که یک موضوع بزرگ و قابل تفسیر را پیرامون محصول و یا موضوع سایت خود انتخاب کرده و متناسب با آن یک محتوای چند قسمتی تهیه میکنید. تجربه نشان میدهد این گونه محتوا حس کنجکاوی و اشتیاق کاربر را تحریک کرده و از یک کاربر گذری ، برای سایت شما مخاطبان وفادار می سازد. چرا که مخاطبان در میابند که با ماندن در سایت شما اطلاعات بیشتری در خصوص موضوع مورد علاقه خود در اختیار خواهند داشت.

در نظر داشته باشید که محتوای سریالی یا اپیزودیک معمولا برای مطالب بلند و طولانی مثل مباحث آموزشی تهیه میشود ، شما میتوانید محتوای خود را در چند قسمت کاملا مجزا و مستقل با یک هدف بلند مدت در فاصله زمانی معینی در اختیار مخاطب قرار دهید. در این صورت مخاطب به صورت متناوب به سایت شما سرکشی میکند تا ادامه محتوای تولید شده به سبک محتوایی را ببیند.

شخصیت سازی از برند تجاری

یکی از اصلی ترین استراتژی های بازاریابی محتوایی شخصیت سازی برند می باشد. داستان سرایی و ایجاد محتوای سریالی در کنار محتوایی خلاق و جذاب اگرچه یکی از اصول بازاریابی محتوایی می باشد ولی در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که با وجود ایجاد محتوای خلاقانه, مخاطبان شما علاقه خاصی به مطالب نشان نمی دهند. شخصیت سازی از برند روش جدیدی از بازاریابی محتوایی است به این معنی که ، با ایجاد محتوایی بدون انگیزه های پنهان, مخاطبان بسیاری را جذب می کنید و وفاداری آن ها نسبت به شما افزایش می یابد

. چرا که مخاطبان در می یابند که خارج از استراتژی های فروش, شما اطلاعات سودمندی را در اختیار آن ها می گذارید. به این معنا که در کنار معرفی محصول و یا شرکت خود با ایجاد یک وبسایت اینترنتی مقالات مفید و کاربردی در زمینه های مختلف و یا حتی پیرامون موضوع محصول و یا شرکت خود در آن قرار داده و از این طریق ارتباط خود با کاربران را بیشتر میکنید.سعی کنید برای شخصیت سازی از برند خود محتوایی جذاب و گیرا ایجاد کنید وبرای ایجاد محتوا فراتر از مباحثی در راستای برند تجاری خود قدم بگذارید. در بازار محتوایی در راستای شخصیت سازی برند می توانید مخاطبان وفاداری کسب کنید و به صورت غیر مستقیم فروش خود را افزایش دهید.

استفاده از میکروثانیه ها در ایجاد بازاریابی محتوا

اصطلاح میکرو ثانیه، در بازاریابی محتوا یک ترکیب جدید است. گزارش موتورهای جستجو نشان میدهد که در سال های اخیر بیشتر جستجو ها توسط کاربران با استفاده از موبایل صورت گرفته است و روز به روز به تعداد کاربران استفاده کننده از گوشی های هوشمند افزوده میشود. بنابراین گوگل از اصطلاح میکرو ثانیه استفاده کرده است تا نشان دهد که افراد مختلفی با استفاده از موبایل خود به جستجو در مورد مباحث مختلفی می پردازند در حالی که زمان اندکی دارند. افراد می خواهند در کوتاه ترین زمان خرید کنند، و یا در کوتاه ترین زمان اطلاعاتی در مورد مباحث خاصی کسب کنند.

این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

با این تفسیر مطمئنا استفاده از قانون میکرو ثانیه در بازاریابی محتوا در آینده بسیار مفید خواهد بود اما مطمئنا کیفیت محتوای ایجاد شده در این گونه بازاریابی محتوا از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است. نمونه ای از شرکت های موفق در بازاریابی محتوا در روش میکرو ثانیه شرکت homedepot است. این شرکت با منتشر کردن ویدوهایی جذاب و کوتاه در رابطه با چگونه طرز ساخت وسایل مختلف در خانه فروش خود را افزایش داده است. قاعده میکروثانیه گوگل در بازاریابی محتوایی، همواره تاکید بر ایجاد محتوایی آموزنده, با ارزش و همخوان با تلفن همراه دارد ، تا کاربران در کوتاه ترین زمان ممکن به نتایج دلخواه دست پیدا کنند.

استفاده از ویدیو در بازاریابی محتوا

همانطور که میدانید امروزه بخش عظیمی از فضای وب را ویدیو های متنوع با مفاهیم و با موضوعات مختلف فراگرفته است. از ویدئوهای آموزشی گرفته ، تا ویدئوهای مرتبط با برندینگ و فروش و بازایابی محصولات.  با توجه علاقه شدید افراد مختلف به تصاویر ویدیویی صاحبان کسب و کار های مختلف همواره از گذشته تا به امروز از تصاویر ویدیویی برای افزایش فروش و برند سازی استفاده می کردند.

بنابراین در زمینه تولید محتوا، در آینده نچندان دور  بازاریابی محتوایی توسط تصاویر ویدیویی که به بازاریابی ویدیویی معروف است رونق بیشتری خواهد یافت. افراد مختلف به دلیل کوتاه و قابل فهم بودن تصاویر ویدویی به این نوع بازاریابی علاقه مند می شوند. نکته ای که در بازاریابی محتوایی توسط تصاویر ویدیویی باید در نظر داشت این است که از جذابیت ، نوآوری و ایده پردازی در تولید محتوای ویدئویی خود بهره مند شوید، چرا که ویدیو های جذاب و مورد پسند کاربران به راحتی در صفحات اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود و محبوبیت برند تجاری شما را تقویت می کند.

مراحل نوشتن استراتژی محتوا

برای هر سایت و کسب و کاری بخواهید استراتژی محتوا بنویسید لازم است یک سری مراحل را طی بکنید.

هدف در استراتژی محتوا

قدم اول در هر چیزی از جمله تدوین استراتژی محتوا مشخص کردن هدف از انجام کار است ، اگر این کار به درستی صورت پذیرد به تمام اقدامات بعدی شما جهت می دهد . جهت که مشخص باشد در میان انبوهی از داده های خام میتوانید راه و مسیر خود را پیدا کنید ؛ چند نمونه از اهدافی که میتوانید در نظر بگیرید افزایش نرخ تبدیل ، افزایش ترافیک ، افزایش فروش و درآمدزایی از وبلاگ و … میتواند باشد.

وضعیت شرکت در استراتژی محتوا

در قدم دوم لازم است که به وضعیت کسب کار فعلی خود یا شرکتی که تدوین استراتژی محتوا آن را به عهده دارید کاملا آگاه باشید این آگاهی جنبه های مختلفی دارد که که به اختصار میتوان در موارد زیر خلاصه کرد :
– بررسی وضعیت کلی شرکت مثلا اینکه درآمد شرکت چگونه تامین می شود ؟ بیشترین درآمد شرکت مربوط به کدام محصول است ؟ ساختار تیم فروش چگونه است ؟ و…
– مشتریان فعلی شرکت چه کسانی هستند و از چه کانال هایی جذب شده اند ؛ این بررسی هم اهمیت زیادی دارد مخصوصا برای تدوین پرسونای مشتری که بعدا بیشتر توضیح خواهیم داد به شما کمک خواهد کرد
– بررسی فرآیند محتوای فعلی شرکت به اینگونه که ببینیم روند مقاله های وبلاگ شرکت در چه وضعیتی است و رویکرد فعلی شرکت در مورد محتوا چگونه بوده است .

کلمه کلیدی در استراتژی محتوا

در گام سوم باید به پیدا کردن کلمه کلیدی کسب و کارتان بپردازید چون تقریبا همه چیز به کلمات کلیدی ربط پیدا میکند و پیدا کردن آن ها میتواند در مواردی به شما کمک های اساسی بکند ؛ مثلا :
تحقیق کلمات کلیدی میتواند به شما کمک کند که بفهمید در حوزه شما کاربران به دنبال چه هستند و نیازشان چیست ؛ گوگل هم کسب و کار شما را راحت تر شناسایی می کند در حقیقت اصلی ترین ابزار گوگل برای شناسایی فعالیت های دنیای مجازی کلمه های کلیدی هستند پس نباید از استفاده درست از آنها غافل شد ؛ تدوین استراتژی محتوا بدون کلامات کلیدی غیر ممکن است اما دقت کنید که تمام استراتژی شما نباید بر اساس کلمات کلیدی و سئو نوشته شود ، کلمات کلیدی میتواند محور های خوبی را برای تولید محتوا به شما معرفی کند اما این شما هستید که باید با ایده های خلاقانه خود نیاز های حوزه کسب و کار خود را با آن ها ترکیب کنید و بهترین مطالب ممکن را تولید کنید.

این مطلب و خوندی ؟  برندینگ Branding چیست ؟

بررسی رقبا در تدوین استراتژی

در گام بعدی یا چهارم باید به بررسی رقبای حوزه کسب و کار خود بپردازید؛ این کار از اهمیت حیاتی برخوردار است ، شما باید بدانید که رقبای شما در چه حوزه هایی فعالیت میکنند و امکانات مختلف آن ها را شناسایی کنید حتی رقبای خارجی را نیز باید بررسی کنید چون سابقه نشان داده است اگر در کار خود بتوانید به صورت هوشمندانه از کسب و کار های موفق خارجی که در مقیاس جهانی فعالیت میکنند ایده بگیرید می توانید موفقیت های گاها بزرگی کسب کنید مثلا دیجی کالا به عنوان نمونه ای که از آمازون ایده گرفته است.
در مرحله بعدی کار خود باید به تهیه پرسونای مشتری خود بپردازیم . پرسونا مفهومی است ک ریشه لغوی آن به یونان باستان بازمی گردد، پرسونا در یونان باستان به نقاب یاهر چیزی که صورت انسان را میپوشانده ، گفته میشده است ؛ در واقع پرسونا همان مفهومی است که ما را در اجتماع تعریف میکند؛ پرسونا همان نقش شخصیتی است که ما انتخاب میکنیم که در نقاب ما قرار گیرد که ممکن است در موقعیت های مختلف متفاوت باشد .

پرسوتای مخاطب در استراتژی محتوا

تمام الگو ها ، باور ها ، ویزگی ها و نیازمندی هایی که مشخص میکند مخاطب در یک موقعیت خاص چگونه رفتار میکند ، پرسونای مخاطب است.
تدوین و طراحی و شناسایی پرسونای مخاطب و مشتری در کسب و کارهای نوین امری بسیار ضروری است و ما را یاری میدهد تا به هدفی که کسب وکارمان دنبال میکند برسیم. پرسونای مشتری به شما کمک میکند تا بدانید مشتریتان چه رفتار هایی دارد ، موانع ذهنی که اورا در برابر شما دلسرد میکند چیست، چه اهدافی دارد، به چه چیزهایی نیازمند استو در نهایت شما در قبال آن چه کارهایی میتئانید انجام دهید و اورا به یک مشتری وفادار به برندتان تبدیل کنید .
برای تهیه پرسونا باید اطلاعات کاملی از مشتریتان داشته باشید که راه های مختلفی برای اینکار وجود دارد؛ مثلا می توانید نظرسنجی هایی از طریق ایمیل یا اس ام اس برای مشتریان خود ارسال کنید اما حتما باید دقت کنید ایمیل شما انگیزه کافی را در مشتری برای پرداختن به آن را ایجاد کند مثلا این که برای مشتری برای پر کردن نظرسنجی امتیازاتی بدهید مٍلا کد تخقیق خرید یا یک کالای رایگان یا خدمات ویژه؛ باید دقت کنید که فرم های نظر سنجی شما خالی از هرگونه ابهامی باشد تا بعدا در هنگام تحلی داده ها به گمراهی اطلاعاتی برنخورید پس حتما قبل از انتشار گسترده ابتدا فرم های خود را در جمعیت های کوچکتر آزمایش بکنید .

جمع آوری اطلاعات برای تولید محتوا

در قدم ششم تمام اطلاعاتی که لازم داشته اید را از منابع مختلف جمع آوری کرده اید. اما این ها هنوز پردازش نشده اند و یک مشت اطلاعات خام هستند . در این مرحله باید این اطلاعات را طبق نیاز خودتان برای نوشتن و تدوین یک استراتژی خوب و کارآمد آنالیز و تحلیل کنید و تبدیل به اطلاعات قابل استفاده بکنید. بعد از این که این تحلیل ها تمام شد باید نتیجه را در کنار اهدافتان قرار دهید و ارتباط این داده ها و اهدافتان را مورد بررسی قرار دهید .

این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

شخصی سازی

 • برای تعیین تعداد مشتری‌ها، با ذینفعان کار کنید.
 • مشخص کنید که چه شخصیتی ایجاد می کنید و تحقیقات کاربر را برای بیرون کشیدن الگوهای قابل توجه تجزیه و تحلیل کنید.
 • صفحات کاربری سایت بهتر است شامل اطلاعاتی مانند نام، عکس سهام، سن، قومیت، درآمد، مکان، عنوان شغلی، تحصیلات، وضعیت تأهل، تعداد فرزندان، مذهب، وابستگی سیاسی، صنعت، رفتار خرید، مشخصات دستگاه معمول، نمایه معمولی شبکه‌های اجتماعی، اهداف، نقاط ضعف، فرصت‌ها، موانع و نقل قول‌ها و…باشد.
 • مشخص کنید که چگونه از کاربران برای پروژه‌ها و اهداف مداوم استفاده شود.

سفر کاربر یک مسیر گام به گام است که کاربر ممکن است طی کند تا در هنگام استفاده از یک وب‌سایت یا یک نرم‌افزار خاص، به هدف خود برسد. این اطلاعات رامی‌توان ثبت کرد، اما بعداً در نمودار جریان ارائه می شود یا در صورت نیاز یک نمودار درختی.

یک نمودار درختی ایجاد کنید

 • محتوای خود را به شکل “نمودار درختی” در بیاورید و مشخص کنید که محتوای مربوط به محتوای دیگر چیست.
 • گروه‌بندی محتوا را تحت عناوین خاص ایجاد کنید (می‌تواند حوزه‌های یک وب‌سایت باشد).

طبقهبندی ایجاد کنید

 • موارد مشابه را در طیف‌های وسیع موضوعات دسته بندی کنید، سپس آن‌ها را در سلسله مراتب حتی گسترده‌تری گروه‌بندی کنید. از نتایج برای ارائه چارچوبی مفهومی برای بحث، تجزیه و تحلیل یا بازیابی اطلاعات استفاده کنید.
 • اجرای استاندارد صنعت‌های از پیش موجود را در نظر بگیرید.
 • لیست اصطلاحاتی را که برای سفارش یا طبقه‌بندی نیاز دارید (به عنوان مثال محصولات) تعریف کنید.
 • نیازها و علایق کاربران خود را در نظر بگیرید (به عنوان مثال، آیا کاربران شما به علامت تجاری بیشتر از کیفیت اهمیت می‌دهند؟)
 • اصطلاحاتی که کاربران جستجو می‌کنند چیست؟
 • تعاریف مشابهی را که می‌تواند برای هر اصطلاح استفاده شود تعیین کنید.
 • بسته به شرایط کسب‌وکار دیجیتال خود، در مورد طبقه‌بندی مورد استفاده تصمیم بگیرید واطلاعات مشابه را گروه‌بندی کنید.
 • دسته‌ها و زیر مجموعه‌های لازم را ایجاد کنید.

مرحله طراحی

در این مرحله محصولات قابل تحویل که هسته اصلی طراحی هستند ایجاد می‌شوند. شما طراحی عمیق‌تری از راه‌حل‌های محتوای وضعیت آینده برای همه جنبه‌های اکوسیستم محتوا انجام خواهید داد. برای ساده سازی و ترازبندی روند کار و تأیید روند کارمحتوا، اطمینان حاصل شود که ساختار و فرایندهای مناسبی برای ایجاد، نگهداری و اداره محتوای شما در طول زمان وجود دارد.

سیستم پیامرسانی ایجاد کنید

 • برای تعیین پیام‌ها با متخصص برند و یا یک استراتژیست دیجیتال مشورت کنید.
 • مشخص کنید که از پیام‌رسان چه نوع پاسخی می‌خواهید: آیا می‌خواهید کاربر شما فکر کند، احساس کند یا عمل کند؟
 • هدف پیام‌رسانی را مشخص کنید: آگاهی از برند، کسب دانش، خرید محصول و…
 • این پیام‌ها را در راهنمای ایجاد محتوا بگنجانید تا به روند نوشتن متن کمک کنید.

دو عنصر مهم استراتژی محتوا، لحن و صدا هستند. همانطور که در فضای فیزیکی نحوه صحبت شما به موضوع درخواست مخاطب بستگی دارد، انواع مختلف نوشتن نیز ممکن است صدا و لحن خاصی داشته باشد. در وب‌سایت‌ها توضیحات محصول مورد فروش باید متفاوت از پاسخ به یک سوال فنی باشد و خوانده شود.

 • لیستی از کلماتی که برند شما را توصیف می‌کنند تهیه کنید. مشخص کنید که آیا به دنبال کلمات ساده یا پیچیده‌تر هستید.
این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

ایجاد یک راهنمای سبک تحریریه

 • تمام اسنادی را که از قبل وجود دارد، از جمله راهنماهای علامت تجاری، پیام‌رسانی و راهنماهای سبک موجود (به عنوان مثال: تصویری، صوتی و لحنی)، مرور کنید.
 • اسناد را به روزرسانی کنید تا استانداردهای موجود را منعکس کنند.
 • همه این نتایج را در یک سند جامع بگنجانید.

لیستی از انواع محتوا ایجاد کنید

 • انواع محتوای مربوط به پروژه خود را شناسایی کنید. به موجودی محتوای خود و سایر اسنادی که ممکن است انواع محتوا را معرفی کرده باشند مراجعه کنید.
 • برای شناسایی انواع دیگر مطالب، با تیم محتوا یا مشاور هم‌فکری کنید (حتماً یک نویسنده متن را به همراه داشته باشید)
 • وب‌سایت‌های رقبا و سایت‌های بازاریابی را برای آشنایی با انواع محتوای مشابه مشاهده کنید.
 • لیست اولیه خود را مستند کنید وتأیید سهامداران را دریافت کنید.
 • در صورت لزوم، هنگام ادامه پروژه، انواع محتوای جدید را اضافه کنید.

قوانین منطق محتوا

با استفاده از هوش مصنوعی در استراتژی محتوای خود، می‌توانید یک محتوای شخصی‌سازی شده را به کاربران خود ارائه دهید. قوانین منطق محتوا براساس طبقه بندی، قوانین تجاری و فراداده است. سه نوع منطق محتوایی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد شامل: فروش متقابل، توصیه منطقی و استراتژی شخصی سازی است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

 • فروش متقابل:

فروش متقابل شامل محتوایی است که کاربر با دیدن کالای خاصی، موارد اضافی مرتبط با آن محصول را مشاهده می کند.

 • توصیه منطقی:

توصیه منطقی شامل محتوایی است که هنگام مشاهده کالایی از سوی مصرف کننده، مصرف کننده را به سمت محصولات یا خدماتی که سایر مصرف کنندگان به صورت اضافی خریداری یا مشاهده کرده‌اند، هدایت می‌کند.

 • استراتژی شخصیسازی:

استراتژی شخصی‌سازی روشی برای شخصی‌سازی محتوا یا تجربیات بر اساس درک رفتار کاربر، نیازها و انتظارات او است. محتوای شخصی‌سازی شده را می‌توان بر اساس رفتار قبلی کاربران به آن‌ها ارائه داد.

مدل نهایی محتوا

 • طبق الزامات کسب‌وکارتان، اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات لازم برای مدل محتوا را به دست می‌آورید.
 • برای آشنایی با قوانین تجارت، قوانین محتوایی و منطقی برای هر جزء محتوا، با یک تحلیلگر تجارت همکاری کنید.

توصیههای سئو

توصیه‌های بهینه سازی موتور جستجو یا سئو برای اطمینان از عملکرد بهتر آن در نتایج جستجو، تکنیک‌ها و رویکردهایی را برای نوشتن و برچسب گذاری مطالب ارائه می‌دهد. این دستورالعمل‌ها باید به نویسندگان و ویراستاران محتوا ارائه شود تا آنها اصطلاحات و انواع محتوای لازم برای پشتیبانی از سئو را درک کنند.

استراتژی فراداده

فراداده لیستی از اصطلاحات “داده‌های مرتبط” است. یک استراتژی فراداده از کلمات، تصاویر، اصطلاحات وسایر نشانگرها برای طبقه‌بندی داده‌ها (برچسب گذاری) برای سهولت در بازیابی، استفاده یا مدیریت اطلاعات استفاده می کند.

ایجاد فراداده

 • استانداردهایی را انتخاب کنید که مورد توافق تیم فناوری باشد.
 • مشخص کنید کدام برچسب‌ها توسط سیستم تولید می‌شوندو کدام یک از آنها توسط کاربر ایجاد می‌شوند.
 • برای هر الگو فراداده را بر اساس انواع محتوا، شخصی‌سازی، احرازهویت کاربر و محتوای معنایی تعریف کنید.
 • بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) را برای وب‌سایت‌ها و پورتال‌ها به کاربگیرید.
 • اگر متخصص فراداده در تیم وجود داشته باشد، می‌تواند به تعیین فراداده مورد نیاز کمک کند.
 • عناصر فراداده را مستند کرده و یک راهنمای نحوه استفاده از فراداده ایجاد کنید.

راهنمای ایجاد استراتژی محتوا

راهنمای ایجاد استراتژی محتوا سندی است که عمدتا برای کمک و راهنمای نوشتن متن طراحی شده است. هدف آن این است که به نویسنده متن توصیه کند که چه اطلاعات خاصی باید در هر بخش از یک صفحه وب ظاهر شود. همچنین قسمت‌های جداگانه صفحه از جمله: نسخه اصلی متن، فراخوان‌ها، تبلیغات وغیره را لیست می‌کند و محتوای آن صفحات را تعریف می‌کند.

این مطلب و خوندی ؟  ماتریس SWOT چیست؟

در صورت تمایل عناوین زیر و یا موارد دلخواه دیگری را به محتوای خود اضافه کنید:

 •  نویسنده
 •  آخرین به روزرسانی
 •  شرح صفحه/ هدف صفحه
 •  مخاطب
 •  پیام اصلی
 •  عبارات کلیدی
 •  منطقه زیر عنوان صفحه (ساب‌تیتر)
 • پاورقی
 •  کلمات کلیدی
 •  محتوای منبع
 •  تعداد کلمات
 •  نسخه نمونه

 فاز حفاظت و نگهداری

این مرحله مکررا باید در حال انجام باشد و شما محتوای خود را کنترل و به روزرسانی کنید. شما باید به صورت سالانه، سه ماهه، ماهانه یا حتی هفتگی و روزانه، به ارزیابی اثربخشی و بررسی عملکرد وب‌سایت خود بپردازید و در مورد تلاش برای موفقیت مستمر تصمیم بگیرید.

هرم محتوایی

شما تا الان تمام کار های اساسی خود را انجام داده اید وقت آنست که یک هرم محتوایی برای کسب و کار خود ایجاد کنید . شما تا پیش از این به یک درک نسبی از وضعیت کسب و کار خود رقیبان خود و مشتریان و مخاطبان رسیده اید ولی باید بدانید که چه نوع محتوایی برای چه مخاطبی تولید کنید و محتوای خود را به چه بخش هایی تقسیم کرده و برای هر بخش چه مقدار انرژی مصرف کنید ؛ هرم بازاریابی محتوا در این کار به شما کمک میکند.
این هرم از شش بخش تشکیل میشود که در هر بخش به یکی قسمت از مخاطبان میپردازد تا بتوانید با برنامه ریزی درست در آن واحد به همه مخاطبان خود توجه بکنید و اهداف خود را در رسیدن به نتیجه مطلوب به واسطه محتوای تولیدی خود در زمینه های مختلف محقق بکنید.
این هرم میتواند نسبت به کسب و کاری که دارین سطوح گوناگونی داشته باشد که اولویت های متفاوتی نسبت به هم دارند اما در حالت کلی برخی لایه ها اکثرا جایگاه ثابتی دارند مانند لایه آگاهی که مرتبط به محتوا هایی هست که باعث میشوند مخاطبان با کسب و کار شما آشنا بشوند ، این لایه معمولا در بالاترین سطح هرم قرار دارد و شامل محتوا هایی میشود که ممکن است از حوزه تخصصی کسب و کار شما خارج شده باشد و شما مثلا مقالاتی را باید تولید بکنید که از جابیت بالایی برخوردارند و کلمات کلیدی آن ها جستجو بیشتری میشوند تا به بهانه آن مقالات بتوانید مخاطب را با کسب و کار خود آشنا کنید.
معمولا ماندگاری یا وفاداری هم پایین ترین سطح هرم را تشکیل میدهد و متشکل از محتوایی است که شما برای حفظ مشتریان ثابت خود تولید میکنید چون که هر مشتری بعد از خرید اگر مانگار بشود یک سرمایه محسوب میشود که به واسطه او شما بدون اینکه هیچ هزینه پرداخت کنید سایت خود را تبلیغ می کنید .
ایده کلی هرم در حقیقت این استکه مسیری برای شما تعریف کند که در این مسیر شما ابتدا علامتی برای جذب مشتری بفرسید و اورا صدا بزنید و وقتی که او علامت شما را دید یوایواش با او آشنا شوید تا زمانی که او به مشتری شما تبدیل شود و در بهترین حالت مشتری همیشگی شما بشود .
پیشنهاد میکنیم که به مطالعه بیشتر در مورد این هرم بپردازید که بتوانید نسبت به نیاز کسب و کاری خود نمونه ای از آن برای خود طراحی بکنید.
تا به اینجاهم به مشتریان شناخت دارید هم با توجه به برنامه ریزی ها میدانید چه محتوایی باید تولید بکنید هم میدانید چه چیزی برایتان پر اهمیت است و هم میدانید باید کجا بیشتر سرمایه گذری کنید تنها یک کار باقی مانده است که یک نقشه عملی برای اهداف خودتان بکشید که قدم بعدی کار شماست در راه تدوین یک استراتژی کارا .
این کار را میتوانید با تهیه یک تقویم محتوا انجام دهید ؛ تقویم محتوا میتواند شما در مسیر عملی بازاریابی عملی نگه دارد . شما میتوانید هرم محتوایی طراحی شده توسط خودتان را در این تقویم بگجانید و مشخص کنید در طول زمان مشخص برای هر بخش چند درصد از انرژی گروه تولید محتوایی شما باید صرف شود و پیشرفت کار یا ایراد و عقب ماندگی در کار را به صورت عینی ببینید.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

تدوین استراتژی محتوا

هم اکنون تمام آن کار هایی که باید انجام میدادید تا یک استراتزی محتوایی خوب تدوین بکنید را انجام داده اید و تنها یک کار مانده است که آن تولید محتواست. بعد از تمام این مراحل باید دقت کنید که اگر میخواهید همه این کار ها ارزش داشته باشند و بیهوده نباشند باید محتوای خود را عالی تولید کنید ؛ باید همواره قواعد های نگارشی در محتوا تولید شده توسط شما کاملا رعایت شده باشد ، متونتان کاملا ساده و روان باشد ، از نوشتن جملات بلند و قلمبه سلمبه پرهیز کنید ، از انواع متونع محتوا استفاده کنید اعم از عکس ، ویدیو ، پادکست و …. .
سعی کنید طیف های متنوع محتوا را تولید بکنید تا بتوانید قشر های متنوع کاربران را به سایتتان بکشانید و از استفده از سئو هم غفلت نکنید .
و سخن آخر اینکه تولید محتوا به تنهایی بدون اینکه نقشه و طرحی برای این کار نداشته باشیم نمیتونه زیاد باعث پیشرفت کار ما بشه و این نه مرحله بیان شده در این مقاله اگر به صورت جدی دنبال بشه میتونه کاملا به موفقیت ما در کسب و کار و جذب مخاطب کمک شایانی بکنه .

آموزش طراحی استراتژی محتوا در این مقاله جهت رشد کسب و کار شما گردآوری شده است.

چرا آموزش طراحی استراتژی محتوا مهم است؟

آیا می دانستید که ۶۳ درصد از شرکت ها یک استراتژی بازاریابی محتوای مستند ندارند؟

این بر اساس آخرین تحقیقات موسسه بازاریابی محتوا (CMI) و MarketingProfs است.

جای تعجب نیست که شرکتهایی که دچار استراتژی هستند، به احتمال زیاد در تلاش های مربوط به بازاریابی محتوا موفق بوده است.

بدون یک استراتژی، موفقیت یا شکست، صرفا یک شانس است – و شما تمام تلاش خود را به ریسک می اندازید.

به همین دلیل یادگیری ساختن یک استراتژی محتوای یکی از بزرگترین نیازهای آموزشی است.

مراحل طراحی استراتژی محتوا

این مقاله راهنمای شما  از طریق ۴ مرحله ساده برای توسعه و اجرای یک طراحی استراتژی محتوا است که به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را بدون صرف زمان و پول، رشد دهید.

۱) مأموریت و اهداف خود را تعیین کنید

یک نقطه شروع خوب برای برنامه طراحی استراتژی محتوا، تعیین یک مأموریت بازاریابی محتوا است.

این یک بیانیه کوتاه است که باعث می شود تمرکز بر آنچه که مهم است – و آنچه که نیست – در محتوای شما ایجاد شود، بنابراین تعیین ماموریت و اهداف استراتژی محتوا بسیار مهم است.

هدف قرار دادن مخاطبان با محتوای تولیدی برای جذب آنان مزیتی که آنها از محتوای شما دریافت می کنند در حالی که ماموریت تولید محتوا آنچه را که مخاطبان شما از استراتژی بازاریابی محتوا دریافت می کند است،و باید در مورد اینکه کسب و کار شما به کجا خواهد رفت، فکر کنید.

این جایی است که اهداف کسب و کار شما در آن تعیین می شود.

این مطلب و خوندی ؟  ماتریس SWOT چیست؟

اهداف معمول عبارتند از:

۱- بهبود درآمد برای شما

۲- به عنوان یک نتیجه از استراتژی بازاریابی محتوا فروش بیشتر و دستیابی به کیفیت بالاتر که به اهداف درآمدتان کمک می کند.

۳- با توجه به اینکه ترافیک بیشتر سایت احتمال رسیدن به اهداف دیگر را به وجود می آورد بهبود عملکرد کسب و کار شما، باعث می شود که شما نفوذ و اقتدار را به دست آورید، و به عنوان یک رهبر فکری شناخته شوید.

۴- موفقیت در SEO، که به ترافیک بیشتر منجر می شود.

۵- هزینه های بازاریابی کاهش می یابد، زیرا محتوای شما موثرتر عمل می کند.

۶- مشارکت در رسانه های اجتماعی، که می تواند هم  ترافیک و هم به موفقیت کمک کند.

هنگامی که اهداف خود را مشخص کردید، زمان رفتن به مرحله بعدی است.

۲) ایجاد KPI های مخصوص شما

بهترین راه برای رسیدن به اهداف این است که آنها را مشخص و قابل سنجش کنید.

این به این معنی است که شاخص های عملکرد کلیدی (KPIs) را برای استراتژی بازاریابی محتوا تنظیم کنید.

KPI به شما کمک خواهد کرد اهداف خود را با اهداف برجسته ای که می توانید آنها را کنترل کنید، شناسایی کنید.

آنها شامل آنچه که شما برای کسب درآمد در نظر دارید است.

مثل، فروش، ترافیک، جستجوگرها، ترافیک و جنبه های مختلف بازاریابی دیجیتال مانند بازاریابی ایمیل و معیارهای رسانه های اجتماعی.

به طور معمول بعد ها تعداد خاصی از اهداف نیز به آنها اضافه خواهد شد.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید:

۱. یک هدف درآمد مشخص را دریک ماه، سه ماه یا سال به دست آورید.

۲. یک شماره از مشترکین جدید دریافت کنید.

۳. افزایش ترافیک سایت و درگیر شدن با محتوای جدید سایت شما.

۴. بهبود رتبه بندی برخی از صفحات کلیدی که باعث خود  کمک به افزایش ترافیک سایت شما می شود.

۵. تعداد مشخصی از نظرات را مربوط به محتوای هر ستون خود دریافت کنید.

۶. دعوت به شرکت در همایش و سمینارهای مهم صنعت خود

۳) مخاطب خود را بشناسید

همانطور که قبلا ذکر شد، برای طراحی استراتژی محتوا، شما باید مخاطبان خود را بشناسید تا بتوانید محتوای مناسب برای آنها ایجاد کنید.

سه اقدام ضروری برای انجام دادن این مرحله وجود دارد:

جمع آوری اطلاعات دموگرافیک تولید محتوا

گام اول این است که اطلاعات مهم را از بازدید کنندگان،که شامل مشترکین ایمیل و پیگیری های رسانه های اجتماعی  .. است را جمع آوری کنید.

تجزیه و تحلیل وب، رسانه های اجتماعی و ایمیل ها، به شما اطلاعاتی که در مورد مخاطبین که به آن ها نیاز دارید داده می شود:

 • سن
 • جنسیت
 • تحصیلات
 • درآمد

دریافت بازخورد مشتری در تولید محتوا

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مخاطبان مورد نظر خود، سعی کنید از مشتریان فعلی خود بازخورد دریافت کنید.

انجام این کار این اطلاعات را به شما می دهد:

۱. محتوای تولیدی خود را طبق نیازهای فوری مخاطبان تولید می کنید

۲. چگونه می توانید محتوای خود را طبق  مشکلاتی که مخاطبان دارند تولید کنید

۳. بازخورد مناسب مخاطبان می تواند به شما کمک کند که نظرات خوانندگان و مشترکین خود را بررسی و اعمال کنید.

ایجاد شخصیت خریدار

هنگامی که شما داده های جمعیت شناختی و بازخورد مشتریان را دارید، می توانید شخصیت های خریدار را ایجاد کنید.

شخصیت خریدار، به عنوان آواتار مشتری شناخته می شوند،که خوانندگان و مشتریان ایده آل شما را توصیف می کنند تا بتوانید مطالب بهتری را تولید کنید و یک طراحی استراتژی محتوا را اجرا کنید.

بهترین آیتم های مورد بررسی مشتری شامل اطلاعات در مورد نقاط ضعف، چالش ها، منابع اطلاعات و انگیزه های رفتاری مشتریان شماست.

این مطلب و خوندی ؟  استراتژی تولید محتوا چیست ؟

وقتی همه این اطلاعات را بدانید، به شما در موارد زیر کمک خواهد کرد:

۱. نوع محتوایی که مخاطبان شما به آن پاسخ خواهند داد

۲. چگونه مطالبی به آنها کمک خواهد کرد

۳. چه چیزهایی باعث می شود آنها به مطالب شما توجه کنند

۴) موقعیت فعلی خود را ارزیابی کنید

بسیاری از کسب و کارها یک سری  محتواهای تولیدی خود را دارند که شامل محتواهایی است که در وبلاگ آن ها قرار دارد.

مانند محتوای رسانه های اجتماعی، پادکست ها، فیلم ها و غیره.

به همین دلیل گام بعدی این است که آیا این محتوا به شما در دستیابی به اهداف مشخص شده کمک خواهد کرد و یا نه.

برای انجام این مرحله، باید یک حسابرسی محتوا را انجام دهید.

این کار بدان معنی است:

که تمام بخش های محتوا مانند پست های وبلاگ، پست های مهمان و غیره را ارزیابی مفید کنید یا میزان موفقیت آنها را بسنجید.

همچنین ممکن است بخواهید که محتوای خود را با رقبای خود مقایسه کنید و ببینید که  تولید چه محتوای جدیدی در بازار مناسب خواهد بود.

تدوین استراتژی تولید محتوا

پس از تعریف استراتژی محتوا نوبت به چگونگی تدوین این استراتژی می‌رسد. در حقیقت برای تدوین یک استراتژی بازاریابی محتوا  کافی است روی هدف خود و کسب‌وکارتان تمرکز کرده و اهدافی که می‌خواهید در سال‌های آینده به آن دست پیدا کنید را یادداشت کنید.  چگونگی یافتن این اهداف، ارتباط مستقیمی به کسب‌وکار و شرایط آن دارد بنابراین می‌توانید از صاحب‌نظران آن فن و کسب‌وکار که آشنایی بیشتری با شرایط کاردارند، مشورت کنید و نهایتاً باید به سوالاتی همچون   استراتژی رشد کسب‌وکار چیست؟، اهداف رشد درآمد کدام است؟، اهداف سود کسب‌وکار و شرکت چقدر است؟، برنامه‌های موجود برای دستیابی به اهداف فوق (محصول جدید، ورود به بازار جدید، مشتریان جدید و…) چیست؟ و سایر عوامل تأثیرگذار در رشد کسب‌وکار کدام است؟، مشتری شما چیست و چه تمایلاتی دارد و چه چیزهایی می‌پسندد؟ را به‌طور شفاف پاسخ دهید.

وقتی شما بدانید که مشتریان شما چه قشری از جامعه و با چه خواسته‌ها و انتظاراتی هستند این به شما کمک می‌کند که استراتژی محتوا را طوری هماهنگ کنید که آن‌ها درک بهتری از کالا و خدمات شما پیدا کنند و قطعاً فروش را بیشتر می‌کند. استراتژی‌ها این است که بدانید به کجا می‌خواهید بروید و مخاطب شما چه کسی است و باید بدانید که استراتژی محتوای شما بدون داشتن شناخت دقیق از مشتری کامل نیست.

اینکه بدانید طرف حساب شما چه کسی است موضوع مهمی است زیرا با تولید یک محتوا ممکن است فرهنگ یا عقاید مخاطب خود را نشانه بگیرید و در این صورت اولین اشتباه، آخرین اشتباه خواهد بود و تیری که از چلّه رها شده هرگز به کمان باز نمی­گردد و به همین سادگی مخاطب و مشتری خود را برای همیشه از دست خواهید داد. بنابراین مسئله مخاطب شناسی در استراتژی از اهمیت بسزایی برخوردار است و این دومین و اساسی‌ترین گام در تدوین استراتژی محتوا است. در واقع در هنگام تولید محتوا شما باید اطلاعات زیر را کامل کنید:

 • با چه کسی صحبت میکنید؟
 • آیا مخاطب شما فرهنگ و عقاید خاصی دارد؟
 • بازه سنی مخاطبان شما چقدر است و محل سکونت آن‌ها کجاست؟
 • خواست آن‌ها چیست؟
 • از چه چیزها و کسانی تأثیر می‌پذیرند؟

وابستگی مستقیم اندازه استراتژی تولید محتوا

اولین نکته ای که باید از آن هوشیار شوید این است، که تولید محتوا در اینترنت به صورت اختصاصی و روزانه انتخابی می‌باشد؛ که توسط بعضی از کار و کسب‌ها انجام می گیرد. با این حال، اسم‌های تجاری کوچک‌تر که می‌توانند با عرضه کردت محتوای مناسب و کیفیت بالا رقابت بکنند؛ باید به حل کردن مسائل و مشکلات مخاطب در فرن تولید محتوا مرتب، استعانت کنند.

این مطلب و خوندی ؟  برندینگ Branding چیست ؟

طبق نظر عرضه شده توسط Hubspot، تیم‌ها و کار و کسب‌های گوناگوندارای ۴۳۴ درصد صفحات ایندکس نسبت به کار و کسب ها بدون بلاگ هستند. آنگونه که تولید محتوا در اینترنت را افزایش خواهید داد؛ گوگل هم به بالا رفتن رتبه صفحه شما ادامه خواهد داد و این کار را برای مخاطبان راحت تر می‌کند تا شما را برای دریافت خدمات بهتر پیدا کنند

چینش استراتژی تولید محتوا در اینترنت

وب سایت هایی که از راه تولید محتوا در اینترنت دارای کسب درآمد هستد، کم نیستند. با این حال وب سایت هایی که به لطف استراتژی خود به مشهوری بودت کافی رسیده اند کم نیستند و همین موضوع آنها را به یک مرجع تکمیل شده در آورده اند. این نوع وب سایت ها محتوا مکرری ندارند؛ در عین حال که بر واژه های کلیدی اصلی و پیوسته خود مرکزیت کرده اند. این برند ها از اصول  خبیر و هوشیار بودن از مسئله‌های گوناگون دارای بهره و نصیب می‌باشند.

ارائه مطلب‌های بی نیاز و کاملا معتبر در دستور کار آن ها قرار دارد. به همین دلیل می توان یک برند خاص را به آسانی به ذهن سپرد. و در عین حال خیلی از برند های مرتبط به کار و کسب های گوناگون در تلاش برای رسیدن به این مرتبه، در موقعیت ابتدایی معین سازز استراتژی محتوا جا مانده اند. به همین دلیل مخاطب نباید فکر کند که با یک شخصیت مصنوعی و محتوای سفارشی پیشقدم است. تاسیس تعامل با اطلاع کامل کلید اصلی رمز این مرحله می‌باشد.

منابع معتبر استراتژی های تولید محتوا

قسمت اصلی ماجرای گزینش استراتژی به این بخش مربوط می‌باشد. این قسمت حتی می تواند بسیار جالب و حساس هم باشد. این مسئله با پاسخ دادن به این پرسش مشخص می شود که، در حال انجام دادن چه کاری هستیم؟ به طبع یافتن مسیر تولید محتوا در اینترنت برای هر کار و کسبی از این قسمت شروع می شود.

این موضوع با پیدا کردن منبع‌های با اعتبار و اصلی زبان های بیگانه، نیز شکل بهتری پیدا می‌کند. افزایش هوشیاری و نظم در تولید محتوا و موضوعاتی که با توجه به خلاقیت و تنوع باید عرضه شوند؛ به طریقه معینی می رسند. البته درگیر کردن موضوعات در یک چهار چوب خاص مجاز نیست. با این حال تجزیه و تحلیل روند تولید محتوا در اینترنت باید از همان اول امر شکل بگیرد. مرحله ی بعدی در این مسیر نیز مشخص کردت اولویت هایی است که برای عرصه محتوا در نظر میگیریم.

اهمیت داشتن طبقه بندی و اولویت بندی 

استراتژی تولید محتوا در اینترنت قسمت دیگری از روال پیگیری نظم و هوشیاری از آنچه که قصد داریم، به مخاطب یا مشتری ارائه نماییم؛ طبقه بندی در تولید محتوا در اینترنت می‌باشد. با مشخص کردن این مرحله می توانیم مطمئن شویم که چه موردهایی باید همواره و حتی روزانه در وبسایت یا شبکه های اجتماعی قرار بگیرند. و چه موضوعاتی با درجه ی تنزل یافته تر در قرارگاه های بعدی برای تولید محتوا در اینترنت قرار می گیرند.

شناسایی این طبقه بندی از شکل گیری و چیدمان روند آرام کسب شایستگی لازم برای کسب رتبه بالاتر در بین رقبا از سوی مخاطب انجام می شود. مخاطبی که این ویژگی را در محتوا و موضوعات یک کار و کسب پیدا کند؛ همواره به آن اعتماد خواهد کرد.

کاربران نیازهای خودشان را در اینترنت جستجو میکنند و به دنبال کسانی هستند که بتوانند این نیازها را برطرف کنند‌. ما باید با توجه به نیاز ها اقدام به تولید محتوا کنیم و در محتوا های تولیدی خودمان به آن ها پاسخ بدهیم.

این مطلب و خوندی ؟  جذب مشتری جدید CAC

برنامه ریزی داشتن برای چرخه عمر محتوا

طول عمر محتوا، محصور به نوع محتوا و بستری که برای انتقال دادت آن به مخاطب انتخاب می‌کنیم، تغییر پیدا می‌کند. استراتژیست محتوا با پیش‌بینی کردن و چک کردن چرخه عمر محتوا، هزینه‌ی واقعی سرمایه گذاری روی محتوا را برآورد می‌کند. این چنین تصمیم می‌گیرد که محتوا بعد از رسیدن به آخرین نقطه در محور عمر، گرفتار چه سرنوشتی خواهد شد و چه سرنوشتی در انتظار آن است (بازنشر، بازسازی، بازآفرینی یا حذف؟)

تصمیم گیری در مورد این مسائل، می‌تواند به برآورد بهتر منبع های مورد نیاز، تخصص‌های ضروری، تعداد اعضا و تخصص افراد تیم تولیدکننده‌ محتوا (در مورد کار و کسب های بزرگ) و سایر پارامترهای عملیاتی شبیه هم، کمک کند.

استراتژی های تولید محتوا با ایجاد یک حس علاقه مخاطب را وا میدارد که در مورد آن محتوا واکنشی نشان دهد. زمانی که در رساندن مخاطب به صفحه ی فرودتان موفق باشید تازه به این مرحله می رسید که مخاطب با دیدن این محتوا چه عکس العملی نشان می دهد و آیا در نهایت منجبر به آن واکنشی می شود که شما می خواهید؟ برای این کار لازم است که شما یک استراتژی تولید محتوا را داشته باشید. در زیر استراتژی هایی را برای تولید محتوا با هم مرور می کنیم.

استراتژی تولید محتوا وابسته به کمیت نیست

شاید برای بعضبی از افراد این باور درست باشد که محتوایشان باید کمیت داشته باشد و نه کیفیت اما محتوا باید کیفیت داشته باشد هرچه محتوایی که شما تولید می کنید کیفیت بالایی داشته باشد درصد خرید شما بالا می رود و شما را در بیزنسی که دارید بالا میبرد. استراتژی در تولید محتوا باید به گونه ای تنظیم شود که محتوایی را که با استراتژی های تیم شما مغایرت دارد کنار بگذارد و به محتوای مربوطه بپردازد.

باید استراتژی تولید داشته باشید یعنی برای اینکه محتوای شما درست نتیجه بدهد باید بطور مداوم تولید کنید هرچقدر که شما محتوای بیشتری در وب سایت یا کانال یا پیج خودتان داشته باشید مخاطب بیشتر درگیر می شود و از طرفی هم تعداد بسیار زیاد محتوا در وب سایت شما میتواند باعث بالا رفتن نتیجه شما در نتایج موتور جستجوی گوگل شود.

محتوایی با سطح کیفیت متوسط باز هم می تواند روند نزولی را برای شما به همراه داشته باشد. محتوای بی کیفیت باعث می شود که آن محتوا برای مخاطب شما جذاب نباشد و به اعتبار شما لطمه بزند. بنابراین تا زمانی که شما بطور مرتب تولید محتوا انجام میدهید، همیشه محتوایتان ارزش بالایی دارند. این کار باعث افزایش اعتماد کاربران و مشتریان به برند شما و باعث جذب آنها و بالا بردن نرخ تبدیل می شود.

این نکات را برای دستیابی به یک استراتژی تولید محتوا با کیفیت به یاد داشته باشید

 1. آیا این محتوایی که شما تولید کرده اید اصل است یا یونیک و منحصر بفرد است؟ حتی اگر شما محتوایی که تولید می کنید ایده ی آن را از مقالات و پست های دیگری که در اینترنت وجود دارند گرفته باشید می توانید که محتوای یونیک و منحصر بفردی را در آن موضوع ایجاد کنید.
 2. آیا این استراتژی تولید محتوایی که در پیش گرفتید در مورد تحقیقات، نظرسنجی ها یا گزارش های تهیه شده است؟
 3. آیا دستور زبان های موجود در محتوایتان را بررسی کرده اید که درست باشند؟ نوشتن محتوایی که غلط املایی یا اشتباهات گرامری را داشته باشد یک محتوای بسیار بی کیفیت است که شما تولید کرده اید. دستور زبان در نوشتن محتوا بسیار مهم است باید محتوایی بنویسید که دستور زبان مناسبی را داشته باشد.
 4. از CTA، تبلیغات یا تبلیغات اسپم استفاده کرده اید؟ یعنی استفاده کردن بیش از حد از تبلیغات ی اینکه شما مرتب در محتوایتان ذکر کنید که با ما تماس بگیرید یا برای خودتان تبلیغ کنید. خواننده مطلب شما با این کار از خرید کردن از شما منصرف می شود.
این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

مهارت استراتژی محتوا نویسی را در ۱۴ قدم یاد بگیرید

مهارت محتوا نویسی را باید آموخت. هر چیزی بدون محتوا مانند ماشین بدون راننده است. اگر راننده ای وجود نداشته باشد، نمی­توان ماشین را در جهت صحیح هدایت کرد. محتوا نویسی مهارتی با اهمیت، برای تولید کنندگان محتوا می باشد. محتوای شما این استراتژی تولید را دارد که همه ی مخاطبان بتوانند آن را بخوانند؟ شما باید از زبانی برای تولید محتوایتان استفاده کنید که هر مخاطبی حتی اگر یک مخاطب کلاس پنجم ابتدایی هم آن را بخواند متوجه شود که شما در چه موردی آن را نوشته اید. استفاده کردن از واژه هایی که درک آن ها برای مخاطبین شما که در سطح متوسط هستند دشوار باشد.

گوگل هم محتوایی را که خوانایی بالایی دارند را در جایگاه بالاتری قرار می دهد. با پیشرفت تکنولوژی تولید محتواء جذاب از ضروری ترین مسائل برای افراد دارای کسب و کار و حتی ارائه دهندگان خدمات است. در ادامه مهارت های اساسی را که برای محتوا نویس موفق شدن لازم است بدانید ذکر می­کنیم:

۱- در مهارت محتوا نویسی باید خواننده خود را بشناسید

ارتباط یک فرآیند دو طرفه است و هر نویسنده ای که بدون شناخت از مخاطب خود و نادیده گرفتن آن چیزی برایش بنویسد یک نویسنده شکست خورده است. اگر نمی دانید که در مورد چه کسی می نویسید یا مخاطبان شما چه کسی هستند، مانند یک تیرانداز بدون هدف هستید. درک نیازهای خوانندگان­تان و اینکه بتوانید مطالب خود را به همان روشی که مورد نظر مخاطبان و خوانندگان شما قرار می­گیرد، تراز کنید یک مهارت شگفت انگیز در نویسندگی با محتوای خوب است.

۲- دانستن آنچه شما واقعاً می­خواهید بگویید

برای نویسندگان ضروری است که بدانند دقیقا چه چیزی را می­خواهند بگویند. این موضوع باعث می­شود، نویسنده ­بتواند به نگارش محتوای خوب و جالب بپردازد. وقتی می دانید خوانندگان شما چه کسانی هستند، تصمیم گیری در مورد آنچه می­خواهید بگویید بسیار آسان است. شما باید بدانید که چگونه می­توانید ایده ها را در ذهن خود منتقل کنید و ارتباط بین آنها را توضیح دهید.

۳- پیروی از اصول خوانایی

محتوای شما باید با خواننده شما به شکلی صحبت کند که به راحتی قابل درک باشد. این در ابتدا ساده نیست اما برای موفقیت ضروری است. فرمول اصول خوانایی موارد زیر است:

با خوانندگان خود مستقیم صحبت کنید

مانند یک مکالمه دو سویه با خوانندگان خود صحبت کنید. به عنوان مثال، خوانندگان خود را با کلمه “تو” یا کلمه “شما”،، مخاطب قرار دهید. و همچنین از کلمه “ما” یا “من” برای ارائه مطالب خود استفاده کنید. این تضمین می­کند که شما به طور مستقیم با خوانندگان خود صحبت می­کنید. همچنین به خواننده این امکان را می­دهد که به طور مداوم مطالب شما را بخواند.

محتوا خود را ساده و در عین حال بهینه حفظ کنید

شاید بارها شنیده باشید که ساده تر بهتر است. در هر کجا ساده باشید، در محتوای خود از کلمات ادبی سنگین استفاده نکنید و مکالمه­تان را با توضیحات اضافه طولانی و کش دار نکنید. خوانندگان اگر تشخیص دهند که شما در حال کش دار کردن موضوع هستید، به سرعت از محتوای شما به هر محتوای دیگر هدایت می شوند.

این مطلب و خوندی ؟  تولید محتوا برای تدریس

به یک ایده واحد در مهارت های محتوا نویسی بچسبید

این یک هنر مطلق است که با موضوعی که در مورد آن صحبت می­کنید، هماهنگ باشید. شما باید یک ایده را به شکلی تنظیم کنید که تنها و به طور واحد درباره آن صحبت کنید (یعنی بار اضافی به محتوای خود اضافه نکنید یا خواننده را با ایده های دیگر و در هم پیچیده درگیر نکنید).

۴- همیشه اصیل باشید

منحصر به فرد بودن، جوهر اصیل بودن است، به ویژه هنگامی که برای محتوا صدق کند. منحصر به فرد بودن یک کیفیت اجباری است، نه فقط به دلیل تقاضای خواننده، بلکه به دلیل ضروری بودن اهداف SEO. ارسال مطالب تکراری در وب احتمال افزایش گوگل در شناسایی آن را افزایش می­دهد.

۵- پاسخ به سؤالاتی که ممکن است در ذهن مخاطب ایجاد شود

پرسیدن سؤالات در سراسر مطالب خود و ارائه پاسخ های فوری و مناسب به خوانندگان خود، یک روش عالی برای نگه داشتن خواننده شما با مطالب شما است. هدف نهایی محتوا افزایش دانش کسانی است که آن را می­خوانند.

۶-اتصال نقاط

یکی از تاکتیکی ترین مهارت هایی که یک محتوا نویسی خوب باید داشته باشد، دانستن چگونگی اتصال نقاط است یعنی در واقع مباحث و پاراگراف های مرتبط با محتوا از اهمیت حیاتی برخوردار.

۷- خلاصه کلمات

توانایی جمع بندی ایده مانند اقیانوس در یک فنجان، هنر نوشتن مطالب است.شما فقط باید یادگیری چگونگی خلاصه کردن مطالب را یاد بگیرید که شامل یک مرور کلی در مورد ایده های اصلی با استفاده از کلمات کلیدی و مضامین است.

۸-منابع و ذکر نقل قول ها

خوانندگان فقط تا زمانی که اطلاعات صحیح به آنها ارائه دهید، مطالب شما را باور خواهند کرد. شما باید به اندازه کافی شجاع باشید تا بتوانید محتوای خود را با منابع اصلی آن پیوند دهید و در هر کجا که لازم باشد از آنها یاد کنید.

۹-صبور بودن در مهارت های تحقیقاتی و محتوا نویسی

اگر صبر و حوصله و مهارت های عالی تحقیق و تحلیلی دارید، شانس شما برای تبدیل شدن به یک نویسنده محتوای خوب بیشتر است. در نوشتن محتوا، عنصر تحقیق بسیار مهم است.

۱۰- اصلی‌ترین بخش استراتژی تولید محتوا مطالب خود را به عنوان خواننده مرور می­کند

پس از تکمیل مطالب خود، باید مطالب خود را بدون تعصب مرور کنید که اشتباهات در محتوا را مشخص می­کند. با انجام این کار، شما به تولید یک محتوای بدون خطا می­پردازید، نه فقط از نظر گرامری، بلکه به سمت ایده هایی ناب نیز هدایت می­شوید.

۱۱-دانستن در مورد بهینه سازی وردپرس و موتور جستجو (SEO)

انواع مختلفی از تم های وردپرس با عملکردهای خودکار پیش فرض وجود دارد که در آن شما فقط برای تأمین نیازهای خود می­توانید افزونه نصب کنید. با این وجود، اگر قصد دارید نویسنده محتوای ستاره باشید، باید اصول اساسی SEO را بدانید. الگوریتم هایی که تعیین می­کنند نحوه کار موتورهای جستجو دائماً به روز می­شوند و برای کسب مهارت محتوا نویسی بهترین نویسندگان محتوا باید آنها را بشناسند تا بتوانند از آنها با موفقیت استفاده کنند.

۱۲-توانایی های زبانی

اگر می­خواهید یک نویسنده محتوای خوب باشید، باید مهارت های زبان خوبی داشته باشید. این مهارت ها باید شامل موارد زیر باشد:

 • املایی
 • دستور زبان
 • استفاده از کلمات مناسب

اگر مهارت های زبانی شما ضعیف است، حتما به تقویت آنها بپردازید.

۱۳- پایدار بودن

طبیعی است که گاهی اوقات از همه چیز مربوط به نوشتن ناامید شوید. در این مواقع، حتی ممکن است تصمیم به ترک کار وسط یک پروژه بگیرید. اما، کسی که می­خواهد یک نویسنده محتوای حرفه ای باشد، باید بر رنج این حرفه غلبه کند. بنابراین باید مهارت هایی را در اختیار داشته باشید تا با چالش های جدیدی روبرو شوید و با مشکلات غیر منتظره مقابله کنید.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

۱۴-انجام به روزرسانی های مکرر محتوا

موتورهای جستجو معمولاً از سایت هایی که به طور مرتب محتوای خود را به روز نمی­کنند، طرفداری نمی­کنند. اگر صاحب یک وب سایت یا وبلاگ هستید، باید مرتباً محتوای خود را به روز کنید. زیرا به روزرسانی مداوم به شما کمک می­کند تا رتبه های موتورهای جستجو بالاتر را حفظ کنید. این اصلی ترین تکنیک مهارت محتوا نویسی است. بنابراین، چند بار باید بروزرسانی کنید؟ این بسته به ماهیت و وب سایت شما کاملاً به اختیار شما است. معمولاً ایجاد تغییرات ماهانه کافی است!

چه معیارهایی برای ارزشمندی تولید محتوا نیاز است؟

معیار ارزشمندی تولید محتوا ، امروزه انواع مشاغل و کسب و کار ها برای رسیدن به پیشرفت و رونق دادن به کار خود از فاکتور های جدیدی با عنوان تولید محتوا که همه با آن به طور کم و بیش آشنایی داریم بهره میگیرند. شاید در گذشته به دلیل پایین بودن تنوع، صاحبان کسب و کار نیز به راحتی و بدون زحمت می توانستند مردم را به خودی خود بسوی خود بکشانند و تولیدات و اجناس خود را به فروش برسانند. اما در دنیای امروز که با بالا رفتن تنوع در عرصه تولیدات و خدمات، تقاضا های مردمی هم بالا رفته است باید راه های ارائه خدمات به مردم و جلب توجه آنها را نیز بالا برد و پر از تنوع و دگرگونی کرد که باعث ارزشمندی بیشتر تولید محتوا می شود

در این راه ارزشمندی استراتژی تولید محتوا یکی از اصلی ترین قدم هاست؛ چرا که اگر نتوانید برای ارائه خدمات و محصولتان محتوای لازم را تولید کنید، این خبر از شکست و لطمه مالی و کاری شما را در آینده پیش رو میدهد. هرگاه که حرف از تولید محتوا به میان می آید، صحبت هایی در زمینه نبودن معیار سنجش قیمت در تولید محتوا نیز مطرح می شود. حال واقعا چگونه تشخیص دهیم که قیمت گذاشته شده برای تولید محتوایمان مناسب است یا نه؟ چه عواملی را باید در این زمینه بکار ببریم تا مانع از خسارت دیدن شود؟

بازاریابی محتوایی و استراتژی محتوا چه تفاوتی با هم دارند؟

این دو مفهوم همدیگر را تکمیل می کنند اما معنای کاملا متفاوتی دارند و در ادامه به بیان تفاوت های این دو می پردازیم:

طبق تعریف، بازاریابی محتوایی یعنی تولید، انتشار و توزیع محتوایی که عالی نگارش شده و قطعا مفید واقع می شود چون مستقیما به شما یک محصول یا خدماتی را نمی فروشد.

مثلا توجه به شما را به پستی از وبلاگ The Tony Robbins جلب می کنیم:

همانطور که از عنوان هم مشخص است، این وبلاگ در مورد قوی کردن روابط از طریق نحوه عذرخواهی کردن صحبت می کند. به تنهایی، این محتوا، هیچ محصول یا خدماتی را تبلیغ نمی کند.

تنها یک راهنمایی خردمندانه و بسیار با ارزش برای افرادی است که سعی در گفتن کلمه «ببخشید یا عذرخواهی می کنم» دارند. این مورد مثالی از بازاریابی محتوایی قدرتمند است.

چون این مطلب متعلق به وب سایت Tony Robbins است، در خواننده حس اعتماد ایجاد می کند و این وب سایت را به عنوان راهنمای زندگی یا کسب و کار در نظر می گیرند. در کل، این نوع بازاریابی که مثالی از آن ذکر کردیم، یک نوع بازاریابی ارگانیک است. وقتی شما مطالب با ارزش و مهمی به افراد می دهید، آنها برند شما را به عنوان راهکاری قابل اعتماد برای نیازها و خواسته های خود به رسمیت می شناسند.

از طرف دیگر، استراتژی محتوا، پایه و اساس چیزی است که بازاریابی محتوایی بر روی آن استوار است. پس با این اوصاف نحوه عملکرد استراتژی محتوا چگونه است؟

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

 1-استراتژی محتوا به این سؤال پاسخ می دهد که چرا شما محتوا منتشر می کنید؟

هر محتوایی که شما منتشر می کنید باید حول یک هدف خاصی باشد و استراتژی محتوا به شما کمک می کند تا دقیقا مشخص کنید که هدف شما چیست.

مثلا، برای بیشتر کردن لیست ایمیل خود، لید مگنت (محتوای جاذب مشتری) می نویسید. ایمیل می نویسید تا میزان کلیک وب سایت شما افزایش پیدا کند. پست برای وبلاگ می نویسید تا اعتبار در صنعت حیطه فعالیت خود کسب کنید.

تمامی این محتواها در زمان درست و برای مخاطب مناسب و مرتبط با حیطه کاری خود نوشته می شوند و سپس میزان موفقیت آنها سنجیده می شود. اما نقش استراتژی محتوا چیست؟

به کمک استراتژی محتوای مناسب،می توانیدبا فکر و برنامه ریزی، محتوایی تولید کنید تا شما را به اهداف بازاریابی محتوایی تان نزدیکتر کند.

 2- استراتژی محتوایی مشخص می کند که با بازاریابی محتوایی خود با چه کسانی ارتباط خواهید گرفت

بخشی از وظیفه استراتژی محتوا این است که مشخص کند دقیقا مخاطب شما چه کسانی هستند:

 • مشکلاتی که آنها در صدد رفع آن هستند چیست؟
 • چرا محتوای شما را می خوانند؟
 • محصول یا خدمات شما چطور به بهبود زندگی آنان کمک می کند؟

فرض کنید قرار نیست نامه خود را برای شخص خاصی بنویسید. در این حالت، هر چقدر هم کلماتی که استفاده می کنید زیبا و ادبی باشند، نامه شما حس و مفهوم خاصی ندارد.

از طرف دیگر، وقتی به شخصی که می شناسید نامه می نویسید باعث می شود که کل کلمات و پاراگراف های شما حس تازه ای به خود بگیرند. ضمنا چون طرف مقابل خود را می شناسید، دقیقا می دانید که این شخص به چه چیزی نیاز دارد.

به همین منظور در ادامه چند نکته بیان می کنیم تا هنگام بکارگیری استراتژی محتوا بهتر بتوانید با مخاطب خود ارتباط بگیرید:

 • محتوا را طبق پرسونای مخاطبین خود تولید کنید و برای این منظور اطلاعات کاملی از مخاطبین خود کسب کنید تا هر بار که محتوا تولید می کنید دقیقا متناسب با این افراد باشد
 • سفر خریدار یا مشتری (Buyer Journey) را در ذهن خود داشته باشید. وقتی مخاطبین، محتوای شما را می خوانند، در وضعیت کسب اطلاعات، در نظر گرفتن خدمات یا محصولات شما و یا حتی تصمیم گیری قرار می گیرند. باید مطلع باشید که چه چیزی آنها را در هر مرحله به سمت جلو می برد.                                                       

۳- استراتژی محتوا، تصمیم گیری در مورد منتشر کردن نوع محتواست.

هزاران نوع مختلف از محتوا وجود دارند که می توانید به شکل آنلاین آنها را منتشر کنید. وبلاگ، اینفوگرافیک ها، کتاب های الکترونیکی، پادکست ها و پیام های رسانه های اجتماعی نیز از جمله بسترهایی هستند که می توانید در برنامه بازاریابی محتوایی خود در نظر بگیرید. حتی می توانید متن محتوای خود را بلند یا کوتاه در نظر بگیرید.

شما می توانید محتوای خود را در وب سایت یا رسانه های اجتماعی منتشر کنید یا حتی به عنوان یک وبلاگ نویس مهمان در سایت یک اینفلوئنسر منتشر کنید. استراتژی محتوا یعنی داشتن نگاهی دقیق به نیازها و اهداف برند شما.

در استراتژی محتوا که برای بازاریابی محتوایی استفاده می شود، هدف این است که بفهمید دقیقا به چه نوع محتوایی نیاز دارید، کجا باید آن را تبلیغ کنید و برنامه ای برای تولید محتوا و سپس انتشار آن بچینید.

۴-استراتژی محتوا، یعنی تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی محتوای شما را تولید کند

اگر کسب و کار شما کوچک است، شاید بهتر باشد که کل محتواها را خودتان بنویسید چون بیشتر با بازاریابی محتوایی آشنا هستید. البته به این معنی نیست که همیشه همین رویه را انجام دهید.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

همزمان با پیشرفتی که خواهید داشت، می توانید بودجه ای برای تولید محتوای با کیفیت در نظر بگیرید. می توانید نویسندگان حرفه ای استخدام کنید که این روند پیشرفت را برای شما حفظ کنند. حتی می توانید مدیر محتوا استخدام کنید تا به تقویم محتوایی که تنظیم کرده اید کمک کند. حتی استخدام استراتژیست محتوا در مورد بازاریابی محتوایی نیز می تواند گزینه عالی باشد.

۵-استراتژی محتوا یعنی در نظر گرفتن معیارهای مختلف برای سنجش میزان موفقیت بازاریابی محتوا

همزمان که اهداف بازاریابی محتوایی خود را دنبال می کنید، حتما این مورد را هم زیر نظر داشته باشید، محتواهایی که منتشر کرده اید چه عملکرد و بازخوردی داشته اند. مثلا:

 • آیا پست های شما کماکان نظرات بینندگان و خوانندگان را به سمت خود جلب می کند؟
 • محتواهایی که از طریق ایمیل ارسال می کنید، باعث افزایش بازدید وب سایت شما می شوند؟
 • مطالعات موردی شما باعث شده که بازدیدکنندگان را به خریدار تبدیل کند یا خیر؟

استراتژی محتوا به شما کمک می کند که به این سؤالات پاسخ دهید چون هر چقدر که روی این استراتژی کار می کنید، معیارهای بهتر و بیشتری برای سنجش میزان موفقیت محتوا به ذهنتان خواهد رسید. برخی از این فاکتورها شامل نرخ پرش، مدت زمان ماندگاری بازدیدکنندگان در وب سایت و میزان اسکرول کردن کاربران در وب سایت (به کمک پلاگینی به نام Scroll Depth) هستند.

چرا استراتژی محتوا مهم است؟

بازاریابی محتوایی مناسب است اما بدون داشتن استراتژی محتوا، مثل این است که عازم سفر شوید ولی مقصد تعیین نکرده باشید.

وقتی استراتژی مناسبی نداشته باشید، زمان و انرژی زیادی بخاطر نوشتن محتوا صرف خواهید کرد و در مقابل بازگشت سرمایه کمی دریافت خواهید نمود.

از طرف دیگر، وقتی از استراتژی محتوا به عنوان پایه و اساس تلاش های بازاریابی محتوایی خود استفاده می کنید، نتایج بسیار خوبی هم دریافت خواهید کرد و قطعا میزان بازگشت سرمایه نیز خارق العاده خواهد بود

چرا باید استراتژی محتوا داشته باشیم؟ آیا واقعا لازم است؟

بدون استراتژی، بازاریابی محتوای شما به اصطلاح باری به هر جهت حرکت می‌کند و هرگز نمی‌توانید یک جهت مشخص داشته باشید. از طرف دیگر هیچ متر و معیاری برای اندازه‌گیری محتوای خود نخواهید داشت. استراتژی محتوا راه را به شما نشان می‌دهد و می‌توانید بر اساس آن در زمان‌های مشخصی محتواهای خود را بررسی کنید؛ اینکه این استراتژی چقدر برای کسب و کار شما موثر واقع شده، آیا همین راه را باید ادامه بدهید یا تغییراتی در آن به وجود بیاورید و تمام چیزهایی که یک سایت برای موفقیت به آن نیاز دارد.

مراحل تدوین استراتژی محتوا

برای هر سایت و هر کسب و کاری که بخواهید استراتژی محتوا بنویسید، حتما لازم است که مراحل زیر را طی کنید.

قدم اول: اهداف خود را از تدوین استراتژی محتوا مشخص کنید

قبل از هر چیز هدف خود را از بازاریابی محتوا برای سایت خود مشخص کنید. اگر این مرحله به خوبی انجام شود به تمام قدم‌های بعدی شما جهت می‌دهد. هدف که مشخص باشد، در میان انبوهی از داده‌های خام گیج و سردرگم نمی‌شوید. هدف، دقیقا شما را راهنمایی می‌کند که به دنبال چه چیز باشید و چه کانال‌هایی را برای آن بررسی کنید. در حقیقت هدف شما چراغی است که در تاریکی شما را راهنمایی می‌کند.

من در ادامه چند نمونه از اهدافی که می‌تواند مد نظر خودِ شما یا مشتریتان باشد را مثال می‌زنم.

 • افزایش نرخ تبدیل
 • آموزش دادن نحوۀ استفاده از خدمات و محصولات
 • افزایش ترافیک
 • افزیش مشارکت کاربران در سایت شما
 • برندینگ برای کسب و کار
 • افزایش فروش و درآمدزایی از وبلاگ
این مطلب و خوندی ؟  هرم بازاریابی محتوا چیست ؟

البته دقت کنید که لازم نیست فقط یکی از موارد بالا را هدف بگیرید، شاید همزمان ۲ یا سه مورد را بخواهید هدف بگیرید، اما لطفا جوگیر نشوید و تمام موارد را هدف قرار ندهید، چراکه همه کاره و هیچ‌کاره می‌شوید و به هیچکدام از اهداف نمی‌توانید درست حسابی برسید.

مثلا تصور کنید شما صاحب یک آموزشگاه موسیقی هستید، هدف اولیه شما جذب کاربران از طریق ترافیک گوگل است. در ادامه هدف ثانویه شما می‌تواند آموزش کامل و جامع تئوری موسیقی در وبلاگ باشد. در نتیجه شما هر دو طیف مخاطبان را باید در نظر بگیرید.

نکته‌ای که در رابطه با هدف شما بسیار اهمیت دارد این است که رویکرد مشخصی نسبت به هدف خود داشته باشید. تنها به “افزایش ترافیک بیشتر” اکتفا نکنید. دقیقا مشخص کنید که چه میزان ترافیکی در چه زمانی می‌خواهید بدست آورید. یا مثلا “افزایش فروش به میزان ۱۵% در مدت سه ماه” هدف کاملا واضح و مشخصی است.

قدم دوم: وضع فعلی کسب و کار خود را به طور کامل بررسی کنید

پس از تعیین هدف کلی، لازم است که وضعیت کلی کسب و کار خود را به طور کاملِ کامل بررسی کنید. این بررسی جنبه‌های مختلفی دارد، من در این قسمت مهم‌ترین چیزهایی که باید بررسی کنید را برای شما می‌آورم.

۱- بررسی وضعیت کلی شرکت

برای بررسی این قسمت تنها کافی است جواب سوال‌های این بخش را پیدا کنید.

 • درآمد این شرکت چگونه تامین می‌شود؟
 • بیشترین درآمد این شرکت مربوط به کدام محصول یا خدمات است؟ چرا این محصول این چنین برای شرکت درآمدزا است؟ نیاز بازار برای این محصول بیشتر است یا روی برندینگ و تبلیغات این محصول بیشتر کار شده است؟ یا هر دلیل دیگری. (این سوال یکی از مهم‌ترین سوال‌ها برای شماست. چراکه یک بخش مهم از استراتژی شما حول خدمات پرطرفدار شرکت می‌چرخد).
 • ساختار تیم فروش چگونه است؟ چه پارامترهایی برای آنها اهمیت دارد؟

۲- مشتریان فعلی این شرکت چه کسانی هستند؟

پاسخ سوالات این قسمت هم اهمیت زیادی دارد، چرا که به شما کمک می‌کند که پرسونای مشتری که بعدا کامل‌تر به آن می‌پردازم را تدوین کنید. برای این بخش باید پاسخ پرسش‌های زیر را پیدا کنید.

 • این شرکت از چه کانال‌هایی مشتریان خود را جذب می‌کند؟
 • مشتریان این شرکت بیشتر از چه کانال‌هایی از شرکت خرید می‌کنند؟ آنلاین خرید می‌کنند؟ تلفنی سفارش می‌دهند؟ یا به خرید حضوری بیشتر تمایل دارند؟

۳- فرآیند محتوای فعلی شرکت را بررسی کنید

روند مقاله‌های وبلاگ شرکت در چه وضعیتی است (البته اگر وبلاگ دارد). رویکرد فعلی شرکت تا اینجا در مورد محتوا به چه صورت بوده است؟

 • چه کسی درباره موضوعات و محتوا گذاری تصمیم گیری می‌کند؟ آیا یک تیم محتوا به صورت مجزا وجود دارد یا محتواها توسط کارکنان سایز بخش‌ها تولید می‌شود؟
 • تیم کنونی چه نوع محتواهایی تا به حال تولید کرده است؟
 • فاکتورهای مهم برندینگ برای شرکت چه چیزهایی هستند؟

برای اینکه کار شما راحت‌تر شود من سه روند کلی بررسی محتوای فعلی سایت را برایتان مشخص می‌کنم:

بررسی محتوای فعلی بر اساس معیارهای گوگل آنالیتیکس:

تمام صفحات سایت، وبلاگ و لندینگ پیج‌ها را بر اساس شاخصه‌های گوگل آنالیتیکس بررسی کنید. موارد بسیار مهمی که حتما باید به آن اهمیت بدهید، شامل نرخ پرش (Bounce Rate)، زمان سپری شدن در سایت (Average time on site) و تعداد بازدید‌های صفحات مختلف PageViews هستند.

این مرحله به شما کمک می‌کند که پتانسیل کلمات کلیدی بالقوۀ سایت خود را بسنجید. ببینید سایت شما در کدام کلمه کلیدی جایگاه مناسبی دارد، روی کدام کلمات کلیدی باید بیشتر سرمایه‌گذاری کنید و محتوای شما در کدام کلمات کلیدی ضعف دارد و نیاز به انرژی مضاعف در آن زمینه است.

این مطلب و خوندی ؟  سئو کلاه سفید چیست؟

بررسی بر اساس معیارهای سئو:

در این مرحله تنها کافی است یک بررسی مختصر در مورد کیفیت بک لینک‌ها، اعتبار دامنۀ سایت و مواردی از این قبیل انجام دهید.

بررسی چشم انداز محتوای فعلی:

آیا وضعیت فعلی محتوای شما برای کاربر مناسب است؟ آیا کاربران با آن ارتباط برقرار کرده‌اند؟ چقدر فیدبک گرفته‌اید؟ با محتوای فعلی چه نوع از مخاطبان را جذب کرده‌اید؟ محتوای شما کجای قیف بازاریابی قرار دارد؟ 

قدم سوم: کلمات کلیدی کسب و کارتان را پیدا کنید

بگذارید اینطور برایتان بگویم. تقریبا همه چیز به کلمات کلیدی ربط پیدا می‌کند؛ تحقیق کلمات کلیدی به ۳ دلیل اهمیت اساسی دارند:

 • چه کسی درباره موضوعات و محتوا گذاری تصمیم گیری می‌کند؟ آیا یک تیم محتوا به صورت مجزا وجود دارد یا محتواها توسط کارکنان سایز بخش‌ها تولید می‌شود؟
 • تیم کنونی چه نوع محتواهایی تا به حال تولید کرده است؟
 • فاکتورهای مهم برندینگ برای شرکت چه چیزهایی هستند؟

تدوین استراتژی محتوا بدون تحقیق کلمات کلیدی غیر ممکن است. با پیدا کردن کلمات کلیدی در ابزارهایی مانند kwfinder ، keywordplanner و سایر ابزارهای دیگر شما تمام تمام کلمات و عبارات کلیدی حوزه کسب و کار خود را می‌توانید پیدا کنید. در حقیقت این مرحله به شما کمک می‌کند نیاز اساسی بازار را در حوزۀ خود پیدا کنید. حتی می‌توانید سوالاتی که کاربران در گوگل سرچ می‌کنند را پیدا کنید.

در حقیقت کلمات کلیدی هستند که ترافیک گوگل را به سمت سایت شما سرازیر می‌کنند.

برای تجزیه و تحلیل رقبا یک روش راحت و کاربردی وجود دارد:

از گوگل کمک بزرگی بخواهید.

چگونه؟

 • کافی است کلمات کلیدی مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید
 • لینک‌هایی که در صدر نتایج جستجو قرار دارند را شناسایی کنید.
 • اکنون کافی است سری به سایت‌هایشان بزنید و امکانات مختلف آنها را بررسی کنید.
 • به وبلاگشان سر بزنید، به صفحات شبکه های اجتماعی شان سر بزنید، به مطالبی که پوشش می دهند سر بزنید و …

حالا باید سراغ رقبای خارجی بروید و سایت‌های خارجی را بررسی کنید

چرا؟

 • سایت‌ها و وبلاگ‌های خارجی از کیفیت بالایی برخوردارند.
 • کار خود را به مقیاسی جهانی نزدیک کنید.
 • اصلا نگران تقلید کردن نباشید.
 • تقریبا تمام کسب و کارهای موفق هر حوزه‌ای تا حد ممکن به نمونۀ خارجی شبیه است.
 • هوشمندانه از آنها ایده بگیرید و توسعه دهید.

قدم پنجم: پرسونای مشتری خود را تهیه کنید

این بخش هم یکی از نقاط بحرانی برای شماست که در استراتژی محتوای شما تاثیر ویژه‌ای دارد. قبل از اینکه به این بخش بپردازم، می‌خواهم یک تعریف از پرسونای مشتری به شما ارائه کنم. اصلا پرسونای مشتری یعنی چه؟

پرسوناهای مشتری، یک سری کاراکترهای خیالی هستند که الگوهای رفتاری، اهداف، نیازها و ویژگی‌های شخصیتی بسیار نزدیک به مخاطبان ایده‌آل ما دارند.

پرسونا کمک می‌کند تا بدانید مشتری‌تان چه رفتارهایی دارد، واکنش‌های او به مسائل مختلف چگونه است، موانع ذهنی که او را در برابر شما دلسر می‌کنند کدامند، چه اهدافی دارند، چه چیزهایی نیاز دارند و در نهایت شما در قبال آن‌ها چه کاری می‌توانید انجام دهید. بعد از شناخت مخاطب است که می‌توانید برنامه بازاریابی موثری ترتیب دهید، نیازهای مخاطب را برطرف و او را به یکی از مشتریان وفادار برندتان تبدیل کنید

اینها همه درست اما چگونه پرسونای مخاطب تهیه کنید؟

چگونه برای مشتریان خود یک پرسشنامه مفید و کاربردی ارسال کنیم؟

 • نظرسنجی را برای مشتریان خود ارسال کنید
 • سوالات را برای مشتریان خود ایمیل کنید
 • در ازای پر کردن این نظرسنجی یک ای بوک رایگان در اختیارش قرار دهید یا یک کد تخفیف ارسال کنید.
 • نظرسنجی تلفنی هم می‌تواند مکمل کارتان باشد
این مطلب و خوندی ؟  پادکست چیست؟

قدم ششم: اطلاعات خود را ارزیابی کنید

حالا تمام اطلاعاتی که لازم داشته اید را از این طرف آن طرف جمع‌آوری کرده‌اید. اما اینها صرفا یک مشت اطلاعات خام هستند که هیچ فایده‌ای ندارند، مگر اینکه آنها را آنالیز و تحلیل کنید. به عبارت دیگر دراین مرحله قرار است اطلاعات خام را به اطلاعات قابل استفاده برای تدوین استراتژی محتوا تبدیل کنید. بعد از اینکه بررسی و آنالیز تمام شد، باید این تحلیل‌ها را در کنار اهدافتان قرار دهید و ارتباط این داده ها و اهداف را بررسی کنید. اجازه بدهید یک مثال برایتان بزنم.

به فرض مثال شما یک فروشگاه آنلاین لوازم آرایش دارید و هدفتان جذب مشتریان پولدار و لاکچری است. اما در بررسی‌هایی که انجام داده‌اید، بیشتر مشتریان شما قشر متوسط نه چندان پولدار که به محصولات ارزان قیمت گرایش دارند تشکیل می‌دهند. پس راه را اشتباه رفته‌اید و حالا بنای استراتزی محتوا را طور دیگری باید بگذارید.

مرحلۀ هفتم: وقت ساختن قیف محتواست

خب حالا که از تمام کارهای اساسی جهان فارغ شدید، وقت آن است که بنشینید و با حوصله یک هرم محتوایی برای کسب و کار خود ایجاد کنید. شما تا پیش از این به یک درک نسبی از وضعیت مشتریان و مخاطبان خود پیدا کردید. این هرم دقیقا به شما نشان می‌دهد که هر مشتری کجای این هرم قرار دارد. پیش از آنکه بیشتر در این باره بحث کنم توجه شما را به تصویر این هرم جلب می‌کنم تا کامل‌تر آن را برایتان توضیح دهم.

قیف بازاریابی محتوا چیست؟

قیف بازاریابی محتوا یا Content Marketing Funnel نشان می دهد مشتریان یک کسب و کار با طی کردن چه مراحلی اقدام به خرید محصولات یا خدمات می کنند. قیف بازاریابی محتوا این امکان را به شما می دهد تا هر مرحله از روند جذب مشتری را به طور مفصل ارزیابی و آنالیز کنید، تا از این طریق متوجه شوید که در کدام قسمت ها باید بهینه سازی های لازم را انجام دهید تا درصد تبدیل مخاطب به مشتری افزایش پیدا کند.

۱- آگاهی (Awareness)

محتواهایی که در بالاترین سطح قیف محتوا قرار دارند، در بخش آگاهی قرار دارند. در حقیقت محتواهای این بخش برای کسانی نوشته می‌شوند که هیچ آگاهی از کسب و کار شما ندارند و این محتواها قرار است آنها را به صفحۀ شما بکشاند.

 • مخاطبان این بخش طیف وسیعی از انواع اقسام مشتری‌ها را در برمی‌گیرد، پس با این اوصاف:
 • موضوعات محتوای شما باید از دایره کسب و کار شما خارج شود و عنوانین عمومی‌تری به خود بگیرد.
 • مثال: وبلاگ ایزی وب، یک وبلاگ آموزش کامل دیجیتال مارکتینگ است. ما برای اینکه طیف مخاطبان بیشتری را به سمت خودمان جذب کنیم و افراد دیگری را به مرحله آگاهی از برند خود برسانیم یک مطلب در مورد قانون جذب نوشتیم. چراکه قانون جذب ماهانه سرچ بسیار زیادی داشت و البته ما سعی کردم نگاه دقیق و جامع خود را به محتوا حفظ کنیم و بر اساس آن بنویسیم.
 • پیشنهاد من به شما این است که در تقویم محتوایی خود که در ادامه دربارۀ آن توضیح می‌دهم، ماهانه یک یا دو محتوا را به موضوعات عمومی‌تر و به هدف awareness بنویسید. مثلا اگر کاغذ دیواری و کف پوش می‌فروشید، دو مطلب در مورد دکوراسیون داخلی منزل بنویسید. برای اینکه موضوعات پر جستجو را بتوانید بفهمید از ابزارهای Kwfinder و google trend که بالاتر گفتم، استفاده کنید.
این مطلب و خوندی ؟  کلمات کلیدی دم دراز چیست ؟

۲- محرک (Trigger)

 • مخاطبان محتوا در این بخش کسانی هستند که از محصولات یا خدمات شما آگاه شده‌اند و کمی ذهنشان درگیر این است که خدمات شما کدام بخش از نیازهای آنها را تامین می‌کند.
 • محتواهای شما در این مرحله باید کمی مخاطبان را قلقلک بدهد و آنها را به خرید از شما ترغیب کند.
 • مثال: اگر بخواهم از باز از وبلاگ خودمان مثال بزنم، ما مقاله‌ای داریم به نام چرا باید از گوگل ادوردز استفاده کنیم. مخاطب این مقاله کسانی هستند که یک آشنایی نسبی با گوگل ادوردز دارند، اما هنوز مطمئن نیستند، که این تبلیغ به کارشان می‌آید یانه. ما در یک مقاله به طور کامل توضیح داده‌ایم که تبلیغات گوگل چه کاربردی دارد و چرا آنرا به مشتریان خود پیشنهاد می‌کنیم و در نهایت به آنها پیشنهاد می‌دهیم که برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرند.
 • پیشنهاد من این است که هر ماه یک مقاله هم به این موضوعات اختصاص بدهید.

۳- جستجو

 • مخاطبان در این مرحله از هرم تصمیم گرفته‌اند که در مورد محصولات شما بیشتر و دقیق‌تر جستجو کنند. بنابرین:
 • محتواهای این بخش جنبۀ آموزشی دارد و این محتواها باید جنبه‌های مثبت و منفی محصولات یا خدمات شما را به طور کامل پوشش دهد.
 • پیشنهاد من این است که حداقل دو برابر محتواهای قبلی برای این بخش انرژی بگذارید و بیشتر محتوا تولید کنید. چرا که مشتریان شما از دو سطح اولیه هرم گذشته‌اند و نرخ تبدیل را در این قسمت می‌توانید بالا ببرید. تمام خدمات و محصولاتتان را معرفی کنید و از جنبه‌های گوناگون بررسی کنید؛ حتی نقاط ضعف. از نوشتن نقاط ضعف خود اصلا نترسید، چرا که تمام محصولات و خدمات ضعف‌هایی دارند، وقتی شما با شجاعت از ضعف‌هایتان با مشتری صحبت می‌کنید، اعتماد کاربران را افزایش می‌دهید و اعتماد یکی از مهم‌ترین اصل‌ها برای تبدیل یک کاربر معمولی به مشتری همیشگی است.

۴- توجه (Interest)

 • مخاطبین این بخش هرم کاربرانی هستند که تصمیم به خرید گرفته‌اند، اما نمی‌دانند کدام برند را انتخاب کنند. حالا دقیقا وقت این است که آموزش‌های خود را بیشتر و دقیق‌تر کنید، گزینه‌های مختلف را پیش پای مشتری بگذارید، از مزایای کسب و کار خود بگویید، اما مدام نگویید از ما بخرید، از ما بخرید، در نهایت انتخاب را به خود او واگذار کنید. به طور مثال ما یک سامانه سایت‌ساز به نام پرتال داریم. در مقاله‌هایی مانند انواع سیستم‌های مدیریت محتوا ما انواع سیستم‌ها را معرفی کرده‌ایم و مزایا و معایب آنرا به طور کامل بررسی کردیم و در نهایت هم سامانه سایت‌ساز پرتال را همانند سایر سیستم‌ها معرفی کرده‌ایم و مزایا و معایب آنرا هم گفته‌ایم.
 • پیشنهاد من این است که بسته به خدمات، محصولات و بازار رقابتی حداقل ماهی دو محتوا را به این موضوع اختصاص بدهید. محتواهای این بخش شانس زیادی برای افزایش فروش شما دارند، پس اصلا سرسری از این بخش رد نشوید.

۵- اقدام یا خرید (Action)

 • مخاطبین این بخش کاربرانی هستند که تصمیم گرفته‌اند، از برند شما خرید کنند. حالا همه چیز مهیاست و شما با این هرم زیبای محتوا نرم نرم مخاطب را به سمت کسب و کار خود کشانده‌اید و حالا کاربرانی هستند که می‌خواهند از شما خرید کنند.
 • محتواهای این بخش بیشتر از نوع کپی رایتینگ است. (کپی رایتینگ به معنای متن فروش است.
 • نمونه‌های خوبی که در این زمینه وجود دارد، مثلا سایت دیجیکالاست که توضیحات محصولاتش اکثرا کامل است، تصاویر آن کامل است و بخش نقد و بررسی کاربران که از بخش‌های مورد علاقۀ من است، هم به خوبی کار می‌کند.
 • پیشنهاد من به شما در این قسمت این است که به صفحات خدمات یا محصولات خود توجه ویژه‌ای بکنید. من کسب و کارهای زیادی دیده‌ام که روی مطالب وبلاگی خود سرمایه‌گذاری زیادی می‌کنند، اما هنوز صفحات خدمات و محصولاتشان ایرادات اساسی دارد، محصولات نصفه و نیمه ارائه شده‌اند، توضیحات کامل نیست و مشتری را با تمام ویژگی‌های محصول آشنا نمی‌کنند. روی این بخش تمرکز خیلی خیلی ویژه‌ای بگذارید، تا خرید مشتری شما یک قدم بیشتر راه نیست. دستش را بگیرید و کمک کنید خریدش را انجام دهد. همینطور بخش نظرات و نقد و بررسی‌های کاربران را باز بگذارید. تصاویر زیادی استفاده کنید.
این مطلب و خوندی ؟  سفر مشتری چیست ؟

۶- ماندگاری یا وفاداری (Loyalty)

آیا تصور می‌کنید که با خرید مشتری از شما کار تمام است و باید بروید سراغ جذب مشتری جدید؟

بیش از ۷۰% از کسب و کارهای ما هنوز به قدرت مشتریان همیشگی پی نبرده‌اند. هنوز نفهمیده‌اند که این مشتریان همیشگی چگونه بدون اینکه حتی یک ریال خرج تبلیغات کنید، برای شما تبلیغ انجام می‌دهند و چه تاثیر شگفت انگیزی در سود شما دارند. ما در ایزی وب اهمیت بسیار ویژه‌ای برای مشتریان دائم خود قائلیم. این مشتریان همان کسانی هستند که زیر مقاله‌های ما می‌نویسند که همیشه مقاله‌های ما را می‌خوانند، همیشه سایت ما را چک می‌کنند و به محض اینکه محتوای جدیدی بگذاریم آنرا می‌خوانند.

جذب این مشتریان دائم یکی از مهم‌ترین اهداف ما در ایزی وب بوده است و ما همیشه مقالاتی را برای این دسته مشتریان خود می‌نویسیم. (مثلا همین استراتژی محتوا که اینجانب مشغول نوشتن آن هستم)

پیشنهاد من به شما این است که مشتریان خود را همیشه به نحوی با سایت خود درگیر نگه دارید و همیشه محتواهایی برای این دسته تولید کنید. ما در وبلاگمان مقاله‌های زیادی را به این بخش اختصاص دادیم. از اصول سئو، گوگل ادوردز و محتوا بسیار نوشته‌ایم. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که از کجا بفهمید چه محتواهایی برای مشتریان همیشگی مناسب است؟

این سوالی نیست که جوابش خیلی راحت باشد، اما بیشترین چیزی که به شما کمک می‌کند، تجربه و فیدبک شماست. به تدریج و با مرور زمان می‌فهمید که مشتریان شما به چه محتواهایی علاقه‌مندند و متناسب با همان‌ها می‌توانید محتواهای خود را تولید کنید.

قدم هشتم: یک تقویم محتوا تهیه کنید

تا اینجا شما حدودا مسیر خود را مشخص کرده‌اید، چه چیزهایی اهمیت دارند چه چیزهایی بی‌اهمیت هستند و روی چه محتواهایی باید سرمایه گذاری کنید. حالا کافی است که برای مسیر محتوای خود یک نقشۀ عملی بکشید. تهیۀ یک تقویم محتوا شما را در مسیر عملی بازاریابی محتوا نگه می‌دارد. می‌توانید هرم محتوایی که در بالا گفتم را در تقویم خود بگنجانید و دقیقا مشخص کنید که در طول ماه چند درصد از محتوا به کدام بخش هرم اختصاص دارد. تقویم محتوا به شما زمانبندی می‌دهد و می‌توانید نویسنده‌های هر محتوا را مشخص کنید.

یک فایدۀ مهم دیگر تقویم محتوا این است که شما در انتهای ماه به راحتی می‌توانید محتواهای خود و عملکرد تیم محتوا را بسنجید (در مورد اعضای تیم محتوا هم رامین یک مطلب خیلی خوب به نام ساماندهی تیم محتوا در وبلاگ ما دارد). یواش یواش می‌فهمید که هر نویسنده در کدام بخش بهتر عمل می‌کند. یک نفر توضیحات محصول را بهتر می‌نویسد و یک نفر پست‌های کلی و عمومی را. بنابرین شما حتما به یک تقویم محتوا نیاز دارید.

پیشنهاد من به شما این است که در این تقویم زمانبندی شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات ایمیلی خود را هم وارد کنید تا تمام زمانبندی‌ها را یکجا داشته باشید و دچار گیجی و سردرگمی نشوید و همه چیز سازمان یافته و یکدست باشد.

این مطلب و خوندی ؟  هدف از تولید محتوا چیست؟

برای مدون کردن تقویم محتوا من چند پیشنهاد کوچک برای شما دارم. چند برنامه مفید و کاربردی در این زمینه را برایتان به طور مختصر توضیح می‌دهم. البته در آینده در وبلاگ ایزی وب در یک مقاله مفصل به این ابزارها خواهیم پرداخت.

۱- تقویم گوگل (Google Calender)

تقویم گوگل از نرم افزارهای تحت وب شرکت گوگل می‌باشد. تقویم گوگل به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌های خود را در آن وارد کنید و از سیستم آلارم هم برای یادآوری برنامه‌ها استفاده کنید. یکی از مزایای تقویم گوگل این است که می‌توانید تاریخ میلادی را به شمسی تبدیل کنید.

۲- نرم افزار تحت وب آسانا (asana)

آسانا یکی از نرم‌افزارهایی است که مدیر ما در ایزی وب خیلی بهش علاقه دارد. اوایل تیم خود ما نسبت به آسانا مقاومت زیاید داشت. به نظر سخت و پیچیده می‌آمد و کار کردن با آن راحت نبود. اما بعد از مدت زمانی فهمیدیم که آسانا یکی از کاربردی‌ترین نرم‌افزارها برای برنامه‌ریزی محتوای سایت است. به خصوص که ما محتوای ۴ سایت مختلف را همزمان باید بررسی می‌کردیم و آسانا کمک زیاید به ما کرد. اگر برای تقویم محتوا به بخش‌ها و قسمت‌های زیاید نیاز دارید، آسانا یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

۳- نرم افزار ترلو (Trello)

ترلو “Trello” ابزاری است تحت وب برای مدیریت و راهبرد پروژه و یا برنامه های شخصی و عمومی بصورت کاملا هماهنگ. به اینصورت که پروژه یا برنامه بصورت Board تعریف شده و موارد در آن بصورت Card قرار داده می شود. در جزئیات Card نیز می توان اقدامات بسیاری نظیری برچسب گذاری، یادداشت، توضیح، پیوست فایل و … را انجام داد. همچنین در هر مرحله از کار می توان افرادی را به Board اضافه کرد تا کار بصورت تیمی قابل انجام باشد. معمولا هر عضو از تیم، هر اقدام یا برنامه ای را بصورت Card در ترلو تعریف کرده و یا اقدامات لازم را بر روی آنرا انجام می دهد. اینکار تا بالاترین سطح پروژه و برنامه بصورت هماهنگ قابل اجرا می باشد.

قدم نهم: محتواهای شگفت‌انگیز بسازید

تمام کلمات کلیدی را درآوردید، تقویم محتوا را ساختید و می‌دانید که دقیقا برای چه کسی محتوا تولید می‌کنید. حالا وقت آن است که محتوای خود را بسازید.

دقت کنید، من می‌گویم محتوای خود را بسازید، نه اینکه صرفا محتوایی بنویسید.خب. اینها درست، اما چگونه محتوای شگفت‌انگیز بسازیم؟

راحت، روان  و خودمونی بنویسید. سعی کنید قواعد نگارشی و ویرایشی را رعایت کنید.

از انواع متنوع محتوا استفاده کنید. (مثلا تصویر، کیس استادی case study (نمونه عملی)، نمودار، ویدیو، پادکست و …) فقط به متن اکتفا نکنید. استفاده از انواع متنوع محتوا طیف متنوع‌تری از کاربران را به سمت سایت شما می‌کشاند. شاید برایتان جالب باشد بدانید محتواهایی که از تصاویر مرتبط برای مطالب استفاده می‌کنند، ۳۰% بیشتر از محتواهای صرفا متنی دیده می‌شوند. 

متن خود را خوانا بنویسید. این هم برای سئو و هم برای کاربران مناسب است. حالا منظور ما از خوانا بودن چیست؟ از تگ‌های H1، H2، H3 استفاده کنید. جاهایی که مهم‌تر هستند را بولد (Bold) کنید. از نشانه‌های بولت (Bullet) استفاده کنید. 

جمع آوری اطلاعات دموگرافیک تولید محتوا

گام اول این است که اطلاعات مهم را از بازدید کنندگان،که شامل مشترکین ایمیل و پیگیری های رسانه های اجتماعی  .. است را جمع آوری کنید.

تجزیه و تحلیل وب، رسانه های اجتماعی و ایمیل ها، به شما اطلاعاتی که در مورد مخاطبین که به آن ها نیاز دارید داده می شود:

 • سن
 • جنسیت
 • تحصیلات
 • درآمد
این مطلب و خوندی ؟  پادکست چیست؟

دریافت بازخورد مشتری در تولید محتوا

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مخاطبان مورد نظر خود، سعی کنید از مشتریان فعلی خود بازخورد دریافت کنید.

انجام این کار این اطلاعات را به شما می دهد:

۱. محتوای تولیدی خود را طبق نیازهای فوری مخاطبان تولید می کنید

۲. چگونه می توانید محتوای خود را طبق  مشکلاتی که مخاطبان دارند تولید کنید

۳. بازخورد مناسب مخاطبان می تواند به شما کمک کند که نظرات خوانندگان و مشترکین خود را بررسی و اعمال کنید.

ایجاد شخصیت خریدار

هنگامی که شما داده های جمعیت شناختی و بازخورد مشتریان را دارید، می توانید شخصیت های خریدار را ایجاد کنید.

شخصیت خریدار، به عنوان آواتار مشتری شناخته می شوند،که خوانندگان و مشتریان ایده آل شما را توصیف می کنند تا بتوانید مطالب بهتری را تولید کنید و یک طراحی استراتژی محتوا را اجرا کنید.

بهترین آیتم های مورد بررسی مشتری شامل اطلاعات در مورد نقاط ضعف، چالش ها، منابع اطلاعات و انگیزه های رفتاری مشتریان شماست.

وقتی همه این اطلاعات را بدانید، به شما در موارد زیر کمک خواهد کرد:

۱. نوع محتوایی که مخاطبان شما به آن پاسخ خواهند داد

۲. چگونه مطالبی به آنها کمک خواهد کرد

۳. چه چیزهایی باعث می شود آنها به مطالب شما توجه کنند

۴) موقعیت فعلی خود را ارزیابی کنید

بسیاری از کسب و کارها یک سری  محتواهای تولیدی خود را دارند که شامل محتواهایی است که در وبلاگ آن ها قرار دارد.

مانند محتوای رسانه های اجتماعی، پادکست ها، فیلم ها و غیره.

به همین دلیل گام بعدی این است که آیا این محتوا به شما در دستیابی به اهداف مشخص شده کمک خواهد کرد و یا نه.

برای انجام این مرحله، باید یک حسابرسی محتوا را انجام دهید.

این کار بدان معنی است:

که تمام بخش های محتوا مانند پست های وبلاگ، پست های مهمان و غیره را ارزیابی مفید کنید یا میزان موفقیت آنها را بسنجید.

همچنین ممکن است بخواهید که محتوای خود را با رقبای خود مقایسه کنید و ببینید که  تولید چه محتوای جدیدی در بازار مناسب خواهد بود.

۱۱ گام برای تعیین استراتژی محتوا

اگر می خواهید برای محتواهای کسب و کار خود، استراتژی تعیین کنید، این ۱۱ گام را باید طی کنید:

قدم اول: تعیین اهداف

برای اینکه در تنظیم استراتژی محتوایی موفق باشید، باید هدفگذاری کنید و اهداف مهم خود را مشخص کنید.
اهداف شما، اولین چیزهایی هستند که باید مشخص شوند. محتوایی ایجاد کنید که قابل سنجش باشد و به شما کمک کند که موفقیت خود را تعریف کنید. تولید محتوا بدون مشخص کردن اهداف به جایی نمی رسد؛ پس اهداف شما برای اینکه مطمئن شوید محتوای درستی تولید می کنید و می توانید به موفقیت برسید اهمیت دارد.
قدم اول برای تعیین اهداف این است که با مدیران اصلی، رهبران تیم بازاریابی، رهبران تیم فروش و تیم خدمات مشتریان را در کنار هم جمع کنید و با کمک آنها به سوالات زیر پاسخ دهید:
• چرا محتوا تولید می کنید؟
• می خواهید از محتوای خود در چه برنامه هایی استفاده کنید؟
• اهداف کوتاه مدت شما چیست؟
• اهداف بلند مدت شما چیست؟
اگر از خودتان و مدیران داخلی شرکت این سوالها را بپرسید، می توانید یک بنیان مستحکم برای تولید محتوای خود داشته باشید.

قدم دوم: تعیین چشم انداز

چشم انداز کسب و کار خود را مشخص کنید. چشم انداز شما می تواند موضوعاتی مثل شناخته شدن برند شما، فعالیت در شبکه های اجتماعی، ایجاد اعتماد، برقراری ارتباط و… باشد. با اینکه این موضوعات، قابل اندازه گیری نیستند؛ اما در موفقیت شما نقش بسیار مهمی دارند.
می توانید موضوعات قابل اندازه گیری را به عنوان چشم انداز خود انتخاب کنید. چشم انداز شما ممکن است افزایش تعداد مشتریان، افزایش دانلود محتوا، به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و افزایش درصد تبدیل ایده ها به فرصت ها باشد. این موضوعات، قابل اندازه گیری هستند و می توانند چشم انداز شما در زمینه تنظیم استراتژی محتوا باشند.

این مطلب و خوندی ؟  رپورتاژ آگهی چیست؟

قدم سوم: شناخت شخصیت مشتریان

شما باید مخاطبان خود را بشناسید تا بتوانید محتوای مناسب برای آنها را تولید کنید.
قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید و به دنبال موضوعات مختلف برای تولید محتوا بگردید، مهم است بدانید که این محتوا را برای چه کسی می نویسید. در حقیقت شما باید پرسونایی از مشتریان خود داشته باشید.
پرسونا(Persona)، از واژه Personality به معنای شخصیت می آید. پرسونا تجسمی از شخصیت مشتریان شما است.
اکثر شرکتها، مدلهای مختلفی از خریداران دارند. این افراد، شخصیتهای خریداران شما محسوب می شوند. با توجه به رفتار مخاطبان آنلاین داده های به دست آمده از مشتری میتوانید بر رفتارها و شخصیت او پی ببرید. وقتی می خواهید به پرسونای مشتری های خود پی ببرید، بهتر است علایق، انگیزه ها و نگرانی های آنها را نیز درک کنید.
وقتی می خواهید محتوا تولید کنید، تصویری از مشتریان خود را تجسم کنید، ببینید که آیا مشتری های شما از این محتوا خوششان می آید؟ آیا این محتوا را تا انتها دنبال می کنند؟ چه نوع محتوایی است که مشتری خواندن آن را بر دیگر محتواها ترجیح می دهد؟ مخاطب شما از چه کانال هایی (موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها و…) به محتوای موردنیازش دسترسی پیدا می کند؟
این پرسش ها به شما کمک می کند به شخصیت مشتریان و موارد دلخواه آنها پی ببرید. با دقت در رفتار مشتریان فعلی می توانید پی به رفتار و انگیزه های درونی آنها ببرید.

شما ممکن است تعداد زیادی مشتری داشته باشید، بنابراین مهم است که به شخصیت های مختلف تمام مشتریانتان پی ببرید. شما احتمالا انواع مختلفی از مشتریان خواهید داشت؛ بنابراین برای هر تیپ شخصیتی یک توضیح مختصری داشته باشید. نام، عنوان شغلی، نقش، شرکت و اطلاعات کاری و شناسنامه ای از جمله اطلاعاتی هستند که به دانستن شخصیت مشتریان کمک می کند.
به عنوان مثال جامعه یک بانک، صاحبان مشاغل و مادرانی است که برای مدیریت هزینه های خانواده حساب باز می کنند. در این نمونه بازاریابان این بانک مشتریان خود را در دو پرسونا به نام های «مادران مسئول اقتصاد خانواده» و «صاحبان کسب و کارها» می گنجانند و سپس به دنبال اطلاعات مرتبط با این پرسونا هستند. اطلاعاتی از قبیل مسئولیتهای آنها، اندازه شرکت و میزان درآمد آنها، محل زندگی و… از جمله جزئیاتی هستند که باید به آنها پی برد. همچنین باید به دنبال نیازها، دلیل ها و چالش های هرشخص باشند.

این اطلاعات را از کجا می توانید پیدا کنید؟ چطور به شخصیت و پرسونای مشتریان خود پی ببرید؟شما باید مصاحبه و تحقیق کنید. ابتدا باید با تیم فروشتان صحبت کنید. تیم فروش شما، هر روز و همیشه در بالاترین جایگاه برای حرف زدن راجع به آینده و منافع شما هستند. آنها می دانند که مشتریان بالقوه شما چه کسانی هستند و چه مسائل و مشکلاتی دارند. لازم است با اعضای تیم فروش خود جلسه ای برگزار کنید تا بفهمید که افراد تیم بازاریابی و فروش، درباره مشتریان شما چه اطلاعاتی دارند. بعد از صحبت با تیم بازاریابی و فروش، باید با مشتریانی که هم اکنون دارید نیز صحبت کنید. بسیار مهم است که هم به حرفهای مشتریان راضی گوش دهید و هم به صحبتهای مشتریان ناراضی. اگر امکانش را دارید، با مشتریان احتمالی آینده خود نیز صحبت کنید. منظور از مشتریان احتمالی آینده، افرادی هستند که هنوز از شما خرید نکرده اند؛ اما در آینده به احتمال زیاد به خریدار تبدیل می شوند.

این مطلب و خوندی ؟  جذب مشتری جدید CAC

در هنگام مصاحبه با افراد، باید به دنبال کسب اطلاعات خاصی باشید. با توجه به نوع و فعالیتهای شرکت خود، می توانید اطلاعات بیشتری نیز به دست آورید. پیش زمینه افراد، جزئیات شغل آنها، آرزوها، اهداف، چالشهای آنها، نقش آنها در روند خرید محصول، اعتراضات آنها و رسانه موردعلاقه شان برای پیدا کردن محتوا از جمله اطلاعاتی هستند که در هنگام صحبت با مشتریان باید به آنها پی ببرید.
شما ممکن است انواع شخصیتها را داشته باشید؛ به همین دلیل، مهم است که برای هر عضو از تیم خریدارانتان یک شخصیت جدا ایجاد کنید و محتوای دلخواه شخصیتها را تولید کنید. بعضی افراد دوست دارند مطالب را به صورت کتابهای الکترونیکی بخوانند، بعضی افراد به تماشای ویدئو علاقه دارند و بعضی ها نیز در رسانه های اجتماعی به دنبال مطالب جالب هستند. این وظیفه شما است که پیام خود را در قالبی درست آماده کنید و به افراد مناسب منتقل کنید.
در وب سایت هم می توانید به پرسونای مشتریان خود پی ببرید. تجربه و تحلیل مسیری است که مخاطبان طی کرده اند تا به مشتری شما تبدیل شوند، یک راه عالی برای کسب نیازها و چالش های مشتریان است. ببینید که افراد چه عبارتی را جستجو کرده اند، کدام محتواها را بیشتر مطالعه کرده اند، چه مدت در سایت شما مانده اند و چه اقداماتی در سایت شما انجام داده اند.

این اطلاعات به شما کمک می کند که تصمیمات بهتری بگیرید، ویژگی های مشتریان ایده آل خود را پیدا کنید و بهتر برای آینده برنامه ریزی کنید.

قدم چهارم: برند شناسی

برای اینکه مطمئن شوید که محتوای شما یکپارچه است، باید روی توسعه صدای برند خود کار کنید. صدای برند شما، یک تجربه یکپارچه را در سراسر کانال شما به نمایش می گذارد و به برند شما شخصیتی قابل شناسایی می دهد. صدای برند شما در نهایت باعث می شود که شناخته شوید. در دنیای آنلاین، اطلاعات و سروصدای زیادی وجود دارد؛ پس محتوای شما باید خاص و منحصر به فرد باشد. با توسعه صدای برند که نماینده سازمان شما است می توانید صدای خود را به گوش مشتری برسانید.
اول از همه باید شخصیت صدای برند خود را ایجاد کنید. صدای برند شما، اساسا احساسی است که می خواهید محتوای شما انتقال بدهد. صفات زیادی وجود دارد که با کمک آنها می توانید صدای برند خود را طراحی کنید. صدای برند شما ممکن است محاوره ای باشد، آموزشی باشد، معتبر یا حرفه ای باشد. با مشخص کردن صدای برند خود، صدای شما در میان دیگر صداها بهتر شنیده می شود.

قدم پنجم: زمان بندی و تنظیم تقویم محتوایی

در مرحله بعدی شما باید یک تقویم قابل ویرایش برای تولید محتوا بسازید.
زمانی که شما به شخصیت مشتریان خود پی بردید و دانستید که در هر مرحله از سفر خرید باید چه محتوایی تولید کنید، باید یک تقویم برای تولید محتوای خود داشته باشید. این تقویم به شما یادآوری می کند که در چه زمانی و در چه مکانی باید محتوا تولید کنید. داشتن برنامه محتوایی و تقویم برای تولید محتوا، در سازمان دهی مطالب به شما کمک می کند. با داشتن تقویم برای تولید محتوا، مخاطب شما می داند که شما دقیقا چه محتوایی را در چه زمانی منتشر خواهید کرد. داشتن تقویم ویرایشی، به هماهنگی بیشتر افراد گروه منجر می شود و برند شما را برجسته تر نشان می دهد.
تقویم محتوایی، مانند یک نقشه مسیر برای شما است که به شما نشان می دهد چه نوع محتوایی باید تولید کنید، چه موضوعاتی را در نظر بگیرید، چه افرادی را مخاطب خود قرار دهید و چه زمانی محتوای مناسب را منتشر کنید. داشتن تقویم محتوایی، به طور مستقیم به بازاریابی و فروش محصولات شما کمک می کند.

این مطلب و خوندی ؟  بازآفرینی محتوا چیست ؟

قدم ششم: تعیین موضوعات محتوا

شما باید طوفان فکری راه بیندازید تا بتوانید موضوعات ایده های خود را مشخص کنید. موضوعات محتوا، با توجه به کار شما و مخاطبانتان تغییر می کند. در نظر بگیرید که اولویت کار شما چیست؟ بازار هدف شما کجاست؟ چه محصولات یا خدماتی را می خواهید معرفی کنید؟ با طرح این پرسش ها، موضوعات ایده آل برای نوشتن محتوا را پیدا خواهید کرد.

می توانید از مشتریان سوال بپرسید تا به این موضوع پی ببرید که به دنبال چه نوع محتوایی هستند و چه محتوایی به آنها کمک خواهد کرد. هم چنین با تحلیل رقبای خود، به موضوعات مهم در کسب و کارتان می رسید. رقبای خود را دنبال کنید و محتوایی بهتر و جامع تر از محتوای رقیبتان آماده کنید.

قدم هفتم: تعیین ساختار محتوا

حالا که موضوعات محتوا را مشخص کردید، باید ساختار آنها را نیز تعیین کنید. بیایید نگاهی به ساختارهای مختلف محتوا بیندازیم.
پستهای وبلاگ : پست های بلاگ، نمونه های کوتاه محتوایی هستند که به طور منظم روی وبلاگ قرار می گیرند. پستهای بلاگ، در اندازه های مختلف نوشته می شوند.
راهنماها : راهنما، نمونه ای از محتواهای بزرگ هستند. مطالب زیادی در راهنماها گنجانده می شوند و بسیار مفید خواهند بود.
کتابهای الکترونیکی : کتابهای الکترونیکی، قسمتهای اصلی استراتژی محتوای شما هستند. کتابهای الکترونیکی درباره یک موضوع خاص و مهم صحبت می کنند. کتاب الکترونیکی، اطلاعات را به شیوه ای جذاب و خلاقانه انتقال می دهند.
اینفوگرافیکها : اینفوگرافیک یا عکس نوشته، اطلاعات و آماری هستند که به صورت بصری دیده می شوند. از اینفوگرافیکها، میتوان در لینکهای ربایشی و جلب توجه در رسانه ها استفاده کنید.
گزارشات : گزارش ها، پر از اطلاعات و آمار هستند و باعث شناخته شدن شما در صنعت می شوند.
ویدئوها : ویدئو، شکل بصری و بسیار تاثیرگذار محتوا است. برای ضبط ویدئو می توانید از محصولات خود استفاده کنید، داستان مشتریانتان را بگویید یا موضوعی را برای مخاطب خود توضیح دهید.
وبینار : وبینار هم یک ارائه زنده یا ضبط شده است که جنبه آموزشی و اطلاع رسانی دارد.
اسلاید : قطعه های اسلاید، پر از اطلاعات هستند که به صورت مختصر و جذاب به مخاطب منتقل می شود. برای جذاب تر شدن اسلاید، باید آن را به صورت حرفه ای طراحی کنید.
مطالب شبکه های اجتماعی: محتوای شبکه های اجتماعی، مطالبی کوتاه هستند که با لحنی جذابانه نوشته می شوند و در کوتاه ترین زمان ممکن، اطلاعات را به دیگران منتقل می کنند.

قدم هشتم: تعیین لحن محتوا

بعد از این مرحله، باید لحن خود را نیز مشخص کنید. لحن صدای برند شما، اساسا آن چیزی است که به گوش مخاطب می رسد. لحن شما می تواند دوستانه، مستقیم، صادقانه یا رسمی باشد. بعد از لحن، باید زبان برند خود را نیز مشخص کنید. این همان زبانی است که محتوا با آن نوشته می شود. زبان نوشته می تواند ساده باشد، با آب و تاب باشد، پیچیده یا پر از اصطلاحات خاص باشد. این موضوع به کار شما و اینکه مشتریانتان چه کسانی هستند بستگی دارد. وقتی که لحن و زبان محتوا را مشخص کردید باید آن را روی کاغذ بنویسید تا تمام تولید کننده های محتوا از لحن و زبان برند شما مطلع شوند و مطابق با آنها محتوای خود را تولید کنند.

این مطلب و خوندی ؟  بازاریابی محتوایی چیست ؟

قدم نهم: اجرا

هم اکنون باید شروع به نوشتن و ویرایش محتوای خود کنید تا برای انتشار آماده شود. تمام نکانی که گفته شد را باید اجرا کنید. توصیه می شود که نوشتن مطلب را به کسی بسپارید که واقعا از موضوع مطلع باشد و بتواند اطلاعات درست را منتقل کند. مطلب خود را با سرتیترها برجسته تر کنید. از علامتهای مختلف، اعداد و لیستها استفا ه کنید؛ زیرا این کار موجب راحت تر خوانده شدن مطلب شما می شود. بعد از مرور مطلب و ویرایش قسمتهای مختلف محتوا، آن را برای انتشار آماده کنید.

قدم دهم: انتشار محتوا

حالا که محتوای خود را آماده کردید، باید آن را در رسانه مناسب منتشر کنید. با توجه به تقویم محتوایی، باید محتوا را از قبل آماده کنید و طبق زمان بندی مقرر آن را منتشر کنید. در هنگام انتشار محتوا نیز به یاد داشته باشید که مخاطب را به اقدامی خاص نظیر به اشتراک گذاری مطلب، خواندن مطالب قدیمی و دانلود کاتالوگ محصولات دعوت کنید تا بیشتر درگیر شده و با شما ارتباط بیشتری برقرار کند.

قدم یازدهم: تحلیل و آنالیز

بعد از انتشار باید با توجه به معیارها، میزان تاثیرگذاری محتوا را اندازه گیری کنید. اصولا محتوا برای آگاهی از برند، ایجاد ارتباط و آموزش طراحی شده است؛ بنابراین معیارهایی که باید بررسی کنید، انعکاسی از همین موارد است. برای تحلیل و آنالیز میزان تاثیرگذاری محتوا به ترافیک وب سایت خود توجه کنید. می توانید از طریق سیستم تحلیل داده گوگل، ترافیک سایت خود را زیر نظر بگیرید. با این کار، می توانید بفهمید که ورودی های سایت شما از چه طریقی وارد شده اند، افراد چگونه محتوای دلخواهشان را پیدا می کنند، کاربران چه مدت زمانی را در سایت شما سپری می کنند و مهم ترین محتواهای سایت شما چه محتواهایی هستند؟ با این کار، می توانید بررسی کنید که مردم بیش از هر چیزی، به دنبال چه قطعاتی از محتوا می روند.میزان فعالیت در شبکه های اجتماعی هم از معیارهای مهم برای اندازه گیری تاثیر محتوا است. شما باید به تعداد اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی نگاه کنید. میزان لایک شدن پستهای شما و نظردهی مخاطبان از نشانه های تاثیرگذاری محتوا است.
برای اینکه بدانید محتوای شما به خرید محصولات و خدمات کمک میکند یا خیر، باید به نتایج جدید سایت خود توجه کنید. ببینید که کدام محتواها به افزایش فروش، جذب مخاطبان جدید و ایجاد مشتریان بیشتر کمک کرده اند.
تحلیل و آنالیز محتوا به شما این امکان را می دهد که میزان دانلود محتوای خود را بررسی کنید. این موضوع را می توانید در ابزارهای بازاریابی یا سیستم مدیریت محتوای سایت خود چک کنید. با این روش می توانید به تعداد بازدیدکننده های خود نیز پی ببرید. با کمک آنالیز محتوا، می توانید بفهمید که کدام یک از قطعات محتوای شما، بیشترین سود را برای کسب و کار شما داشته اند. وقتی بدانید چه نوع محتوایی به فروش بیشتر و سودآوری بیشتر منجر می شوند، بیشتر به تولید همان نوع محتوا فکر می کنید و به مرور زمان پیشرفت زیادی خواهید کرد.

اینجا ۵ نمونه تملیت یا قالب استراتژی محتوا برای شما آماده کرده ایم:

راه های ارتباطی با آکادمی راد در شبکه های اجتماعی

واتساپ آکادمی رادلینکدین آکادمی راداینستاگرام آکادمی رادتلگرام آکادمی رادتوییتر آکادمی رادیوتیوب آکادمی رادکلاب هاوس آکادمی راد

ارسال دیدگاه